iOS Beta Test Sürümleri ve UDID Kaydı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Güncelleme (02 Haziran 2014): Aşağıdaki yazıyı geçen sene iOS 7 Beta test sürümleri sırasında hazırlamıştım. Fakat aşağıda anlatılan herşey iOS 8 beta test sürümleri için de geçerli olacaktır. Lütfen iOS 8 beta test sürümleri ile ilgili soru sormadan önce aşağıdaki yazıyı baştan sona okuyun.

Bildiğiniz gibi Apple geçenlerde WWDC’nin açılışında iOS 7’i tanıttı, fakat hemen sonu kullanıcıya açmadı. Sadece uygulama geliştiriciler için beta test sürümü yayınladı. Çünkü bu tip yeni sürümlerde, App Store’daki mevcut uygulamaların düzgün çalışmasına engel olabilecek değişiklikler bulunuyor.

Apple da bu yüzden yeni iOS sürümünü tanıttıktan hemen sonra sadece App Store’da uygulaması bulunan developer’lara açıyor ki uygulamalarının düzgün çalışıp çalışmadığını test edebilsinler. Bu test süreci de  yaklaşık 4 ay sürüyor ve sürümlerde “Beta” ifadesini kullanıyor. Yeni iPhone modelinin satışına yakın da (sonbahar gibi) yeni iOS’un final sürümünü herkese açıyor.

Fakat bir çok iPhone ve iPad kullanıcısı, sertifikalı iOS uygulama geliştiricisi olmamasına rağmen beta test sürümlerini cihazlarına yüklemek istiyorlar. Muhtemelen yarın Apple iOS 7’nin beta test sürümünü geliştiricilere açacak ve sizlerden bu konuda çok soru gelecek 🙂  Ben de ayrı bir yazıyla bu konu hakkındaki bilgilerimi paylaşayım istedim ki tek tek aynı sorulara cevap vermek zorunda kalmıyayım.

Apple iOS 7’i neden hemen tanıttığı gibi tüm kullanıcılara açmıyor da bize acı çektiriyor ?

Tam tersine eğer hemen açarsa o zaman kullanıcılar acı çekecektir 🙂 Çünkü çok fazla değişiklik ve yeni özellik içeren major iOS sürümleri mutlaka App Store’daki uygulamalar ile ve cihazımızdaki veriler ile uygumsuz olacaktır. Bu yüzden Apple bu beta test sürümlerini kısıtlı sayıda kullanıcıya, yani sadece kayıtlı (sertifikalı) iOS uygulama geliştiricilerine açıyor ki uygulamalarını test edebilsinler.

Bu sürede iOS geliştiricilerinden gelen geri bildirimlere (feedback) göre de tekrar beta test sürümleri (Beta 1, Beta 2, Beta 3, vs.) çıkartıyor. Ta ki final sürüme yani iOS 7 olgunlaşıncaya kadar.

Bu kadar da abartmaya ne gerek var ? Beta test sürümleri ne kadar uyumsuz veya sorunlu olabilir ki?

Açıkçası özellikle ilk beta sürümleri gerçekten çok sorunlu olabiliyor. Ben her sene inceleme yazısı yazabilmek için, şu ana kadar çıkan tüm beta test sürümlerini hemen cihazlarıma yükledim. Her gün kullandığım bir çok uygulamanın düzgünce çalışmadığına şahit oldum ve hatta Mail, Telefon, vs. gibi temel uygulamalarda bile sorun yaşadım. İnanın bana, özellikle iPhone sahipleri için ilk beta test sürümleri kabus gibi olabiliyor. Ancak ikinci veya üçüncü beta test sürümlerinden sonra ciddi sorunlar düzeliyor.

Ben delikanlı adamım, bana bir şey olmaz. Sorun çıkarsa da eski versiyona geri döneriz. Dönebiliriz değil mi?  

Teorik olarak hayır. Bildiğiniz gibi normalde de eski iOS sürümlerine döndürülemiyor iPhone veya iPad’ler. Bu durum iOS beta sürümlerinde de geçerli. Fakat zaman zaman Apple iOS beta test sürümleri için geri dönme kapısını açık bırakabiliyor. Fakat bunu bilerek mi yapıyor, yoksa unutuyor mu, yoksa uğraşmak istemiyor bilinmez. Fakat aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Apple’ın bu konuda resmi açıklaması “Beta test sürümlerinden eski sürümlere geri dönülemez” şeklinde.

Bu yüzden takipçilerimize önerim, geri dönme ihtimaline güvenip iOS 7 beta sürümlerini yüklememeleri. Bir şekilde geri yüklenme yöntemi bulunsa dahi bu genelde iTunes ile cihazın kurtarma modu ile sıfırlanması ile sonuçlanıyor. Tabii yedekten de dönüş yapılabiliyor ama bence yine de riske girmeye değmez.

Ben yine de risk alıp cihazıma yükleyeceğim iOS 7 Beta Test sürümünü. Peki nasıl yükleyeceğim ?

Madem o kadar isteklisiniz, o zaman benden günah gitti 🙂 Fakat daha sonra lütfen “ACİLLL, Lütfen YARDIMMM, vs.” tarzı mesajlar ile sorunlarınızın nasıl giderileceği ile ilgili yardım talep etmeyiniz, ya da sağda solda iOS 7 çok sorunlu diye anlatmayınız 🙂

iOS beta sürümlerini cihazınıza yükleyebilmeniz için de ilk yapılması gereken, cihazınızın herhangi bir sertifikalı iOS geliştiricisi tarafından test cihazı olarak kaydettirilmesi. Eğer bu kayıt işlemini yapmazsanız, iOS 7 beta test sürümünü yükledikten sonra aktivasyon kısmını geçemeyecek ve de “Cihazınız bir iOS geliştirici tarafından kaydettirilmesi gerekmektedir” tarzında bir mesaj göreceksiniz.

iOS Beta test sürümlerinin yükleneceği cihazların UDID numaralarının, sertifikalı iOS geliştiricileri tarafından test cihazı olarak kaydedilmesi gerekiyor.

Örneğin bizim App Store’da iTurkeyBiz isimli bir uygulamamız olduğu için doğal olarak biz de sertifikalı bir iOS geliştiricisiyiz. Benim tüm cihazlarım da, uygulamamızın test sürümlerini yükleyebilmek için yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kayıtlı. Dolayısıyla ben yukarıdaki cihazlarıma iOS 7 beta test sürümlerini de yükleyebilirim.

Not: Her cihazın tekil, yani kendine has “UDID denen bir numarası vardır. Cihazınızı kaydedecek sertifikalı iOS geliştiricisine de cihazınıza ait bu UDID numaranızı göndermeniz gerekir, eğer iOS beta test sürümlerini yükleyecekseniz.

Cihazımızın UDID numarasını iTunes’tan da görebiliyoruz.

Peki nerden bulacağız sertifikalı iOS geliştiricileri ? Bir de rica etsek bizim cihazı da kaydettirebilirler mi?

Bir önceki sorunun cevabında da paylaştığım gibi App Store’da uygulaması bulunan her kişi veya firma sertifikalı iOS geliştiricisidir. Dolayısıyla onlar kaydedebilir. Fakat Apple, bu konudaki suistimali engellemek için de sertifika başına maksimum 100 cihaz (UDID) kayıt sınırı getirmiştir. Ayrıca bir de cihazlar zırt pırt eklenip çıkartılamaz. Bir cihaz eklendi mi hemen silinemez, ancak senede bir defa tüm cihazların silinmesi hakkı bulunmaktadır.

Bundan dolayı çoğu sertifikalı iOS geliştiricisi sırf iOS 7 Beta test sürümü için cihazlarınızı kaydettirmeyecektir. Çünkü bu cihaz hakkını uygulamalarını test edecek kişilerin cihazları için kullanmak isterler. Bu yüzden tanıdığınız bir geliştiriciden, UDID kaydı talep etmenize rağmen hayır cevabı aldıysanız, lütfen gönül koymayınız 🙂

Ben zaten UDID kaydı için kapı kapı dolaşamam, kendi işimi kendim görürüm. Nasıl olacağım sertifikalı iOS geliştiricisi ? Parası neyse veririz 🙂

Sertifikalı iOS geliştiricisi olmak artık çok kolay, çünkü eskisi gibi artık yıllık 99$ olan ücreti ödemek için faks çekmek zorunda kalmıyoruz. Eğer cihazınızın UDID kaydını kendiniz yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken mevcut Apple Kimliğinizle veya yeni bir Apple Kimliği alarak https://developer.apple.com/programs/ios/ adresinden iOS Developer Program’a başvurmak. (Enroll Now)

Bireysel olarak (şirket olarak değil) başvuru yaptığınızda da, sizden istenen temel bilgileri girerek ve yıllık 99$’lık ücreti kredi kartınız ile online olarak ödeyerek kısa sürede sertifikalı iOS developer olabilirsiniz.

Ayrıca sertifikalı iOS geliştiricisi olduktan sonra cihazınızın UDID kaydını yapmak için de Mac sahibi olmak zorunda değilsiniz. Windows bir bilgisayardan da https://developer.apple.com/account/ios/device/deviceList.action adresine tarayıcınızla girerek UDID kaydı yaptırabilirsiniz, tabii sertifikalı iOS geliştiricisi olduktan sonra.

Ayrıca ikinci sene geldiğinde tekrar 99$ ödemezseniz sertifikanız iptal olur ve UDID kaydı yapılmış cihazlarınız test cihaz statüsünü kaybeder.

Bir de parayla UDID kaydı yapanlar varmış. 5-10$ gibi bir ücrete kayıt yaptırıyorlarmış kendi sertifikalarına. Bu tip bir yere kayıt yaptırmakta sakınca var mıdır?

Bence var. Öncelikle dolandırıcıya denk gelme ihtimaliniz yüksek eğer tanımıyorsanız kaydı yapacak kişiyi. Cihazınızın kaydını yaptığını söyleyip sizi ortada bırakabilir.

Ayrıca güvenilir birilerini dahi bulsanız yine de riskli. Çünkü Apple, parayla UDID kaydı yaptıranları tespit ettiğinde, ilgili geliştirici hesaplarını kapatıyor ve sertifikalarını iptal ediyor. Bu sertifika ile kaydı yapılan cihaz UDID’lerini de sistemden siliyor.

Bu yüzden tekrar bir iOS beta test sürümü yüklemek istediğinizde yine ortada kalıyorsunuz 🙁

Apple sonradan silse de ben artık beta sürümünü yüklediğim için yine de sorun yaşar mıyım?

Evet yaşayabilirsiniz. Çünkü her beta test sürümünün bir süresi vardır. Genelde Apple her test sürümünü 1 aylık yapar ve 1 ay dolmadan yenisini çıkartır Beta 1, Beta 2, Beta 3, şeklinde. Süre dolduğunda eğer yeni beta test sürümüne geçmemişseniz cihazınızı kullanamazsınız. Eğer bu süreçte UDID kaydınız da silinmişse yine ortada kalabilirsiniz 🙁

Ben geçen sene iOS 6 içine birine bu şekilde kayıt yaptırmıştım ve o zaman sorunsuzca beta test sürümlerini yüklemiştim. Bu sene de iOS 7 beta test sürümlerini yükleyemez miyim?

Eğer kaydınızı yapan kişi halen iOS developer programının bir üyesi ise (yani 99$’ı tekrar ödediyse) ve de sizin cihazı listesinden silmediyse elbette yükleyebilirsiniz. Fakat unutmayın, her sene bir defa geliştiricilerin 100 cihazlık listenin tamamını sıfırlama hakkı var. Bence bu yüzden, iOS 7 beta test sürümlerini yüklemeden önce kaydınızı yapan kişi ile tekrar irtibata geçin.

Ben bir şekilde cihazımın UDID kaydını yaptırdım ve iOS 7 beta test sürümünü cihazıma yüklemeye hazırım. Şimdi ne yapmam gerekiyor ?

Apple muhtemelen 11 Haziran’da, yani 10 Haziran’daki tanıtımdan hemen sonra iOS 7 beta test sürümlerini geliştiricilere açacak. Fakat herkes kurulum dosyalarına erişemeyecek. Sadece sertifikalı iOS geliştiricileri kurulum dosyalarını bilgisayarlarına indirecek. Fakat genelde hemen birileri bu dosyaları torrent’e koyduğu için bulmak çok zor olmuyor.

Kendi cihazımıza uygun kurulum dosyasını bilgisayarımıza indirdikten sonra da eski usül, yani iTunes ile Manuel Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda anlattığımız yöntemle (Shift tuşuna basarak) güncelleme yapıyoruz. Dolayısıyla beta test sürümlerini yüklemek için iTunes şart oluyor ve genelde Apple iOS 7 beta test sürümüne uygun ayrıca bir iTunes sürümü yayınlayabiliyor.

iTunes’ta Shift tuşuna basarak manuel güncelleme yapabiliyoruz.

iTunes’ta “Güncellemeleri Denetle” veya “Geri Yükle” seçeneğine, bir parmağımız klavyedeki “Shift” tuşuna (Mac’te Alt tuşu) basılı iken tıklarsak, o zaman karşımıza bilgisayarımızda kurulum dosyasını seçebileceğimiz bir pencere çıkıyor. Bu işleme de manuel güncelleme veya geri yükleme deniyor. Beta test sürümlerini de işte bu yöntemle güncelleyebiliyoruz.

Eğer güncelleme yöntemi ile iOS 7 betayı yükleyeceksek, cihazımdaki bilgilere gitmeyecektir değil mi?

Teorikte evet ama pratikte her zaman işler o kadar sorunsuz ilerlemiyor maalesef. Hele bir de konu beta test sürümü olunca en kötüsüne hazırlıklı olmak lazım. Örneğin geçen sene ben cihazıma manuel güncelleme yöntemi ile iOS 6 beta test sürümünü yükleyememiş, bu yüzden manuel geri yükleme yapmak zorunda kalmıştım iOS 6 betayı.

Bu yüzden mutlaka iTunes ile önce bir cihaz yedeği almanızı öneririm. Hatta öncesinde fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmanızı, rehberinizi de “My Contacts Backup” gibi bir uygulama ile ayrıca yedeklemenizi öneririm. Ne olur ne olmaz 🙂

Acayip kararsız kaldım iOS 7 Betayı yükleyip yüklememe konusunda. Siz ne önerirsiniz?

Ben kesinlikle önermem. Çünkü ciddi sorunlar olabiliyor ilk beta sürümlerinde. Bakmayın ben hemen yüklüyorum sizlere inceleme yazıları paylaşabilmek için. Yoksa ben de yüklemem tam olgunlaşmadan 🙂 Bu yüzden sonbahar ayına kadar yani final sürümünün yayınlanmasına kadar bekleminizi öneririm.

Son bir soru. Geçtiğimiz sene UDID kaydı olmadan da iOS 6 beta test sürümlerini yüklemenin bir yolunu bulmuşlardı. Bu sene de öyle bir yöntem çıkabilir mi?

Evet olabilir ama unutmayın bunun bir garantisi yok. İlk beta sürümünde UDID zorunluluğu olmaz da ikinci beta sürümünü yükledikten sonra UDID kaydı gerekirse ortada kalabilirsiniz. Hele bir de geri dönme imkanı olmaz ise Apple’ın resmen açıkladığı gibi. Bu yüzden gereksiz riskler almayın derim.

—–

Beta test sürümleri ile paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Unuttuğun noktalar varsa yazıya yorum girerek sorabilirsiniz. Ben de yazıyı güncelleyerek eksik kalan noktaları kapatmaya çalışırım.

Ufak Bir Rica : Bazı takipçilerimiz aceleden olsa gerek, yukarıda yazdıklarımızı hiç okumadan direkt soru sorabiliyorlar. Lütfen soru sormadan önce yukarıda tüm yazılanları okumaya çalışın. İnanın tamamını okumanız 5 dakika sürmez. Siz kolayca 5 dakikada okuyabilin diye emin olun en az 5 saatimi harcıyorum.  Anlayışınız için çok teşekkürler 🙂

123 Comments

 1. Oğuz

  10/06/2013 at 01:47

  İyi geceler Mustafa abi. Hiç magic mause kullandınızmı. Ben yüzeyini tamamen dokunmatik sanıyordum. Bu gün Amerika’dan bi arkadaşıma getirttim ama sadece yukarı aşağı sağa sola kaydırma işlemi dokunmatik. Yine tıklama işlemini yapıyorsunuz

  • Mustafa Tan

   10/06/2013 at 01:48

   Bu yazı yeri değil ama yine de bu seferlik cevap yazayım 🙂

   Bu konunun uzmanı Sihirli Elma’dır : http://www.sihirlielma.com/2009/12/15/sihirli-bir-fare-magic-mouse/

   • Oğuz

    10/06/2013 at 02:06

    Biliyorum abi yeri olmadığını ama daha yeni mause elime geçti. Senden yeni yazıyla alakalı mail gelince yakalamışken sorayım dedim. Hem özür dilerim. Hemde teşekkür ederim cevabın için. Saygılar.

   • Salih

    11/06/2013 at 21:50

    Slm Mustafa bey. Rica etsem. Udid kaydı yaparmısınız lütfen

 2. Ömer

  10/06/2013 at 01:57

  Çekiliş ile falan 10-20 kişiye udid kaydı yapsaydınız keşke 🙂

 3. TAYGA

  10/06/2013 at 08:11

  Mustafa abi sizce iPad 2 de gelecekmi güncelleme?

  • Anonim

   22/06/2013 at 14:24

   Geliyor!

   iPhone 4
   iPhone 4S
   iPhone 5
   iPad 2
   iPad 3.nesil yeni iPad
   iPad 4.nesil
   iPad Mini

   Yukarıdaki cihazlara ve galiba yanlış hatırlamıyor isem 3. nesil ve üstü iPod’lara yüklenebiliyor.

 4. sedat

  10/06/2013 at 08:39

  yine guzel bir yazi udid kaydi icin kontejan varsa ben de riske girmek istiyorum hic soru sormam soz 😉

  • Feran

   20/06/2013 at 13:55

   Kesinlikle. Apple ürünlerinde sabırlı olmak kesinlikle en iyisi

 5. Fatih

  10/06/2013 at 09:45

  Geçen sene internette herhangi bir siteden udid kaydımı yaptırmıştım. Ama şuan site kapanmış ve kaydımın devam edip etmediğini bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

  • Mustafa Tan

   10/06/2013 at 09:50

   Site kapandıysa muhtemelen kaydınız da silinmiştir. Bunu önceden kesin öğrenmenizin maalesef bir yolu yok 🙁

 6. Berk Tayşi

  10/06/2013 at 10:18

  Bu yazıyı okumadan önce hemen indiriyim diosum ama şimdi emin olamadm ya 🙂

 7. Şahan

  10/06/2013 at 10:18

  Ben geçen sene iOS 6 yı yabancı bir siteden link bularak indirdim. Bu senede kırığını bulurum inşallah

 8. Sinan

  10/06/2013 at 10:31

  Bu sene ios7 ile türkce siri gelir mı hic bir bilginiz var mı bu konu ile ilgili verdiginiz bilgiler icin cok teşekkürler

  • Ömer

   20/06/2013 at 20:09

   Hayır maalesef ki gelmiyor ama iPad 2 ‘ ye gelse çok iyi olabilirdi ve udid kaydı yapan bi site biliyorum googleye imzdl yazın udid kaydı yapar 🙂

 9. Ömer

  10/06/2013 at 10:36

  Emeğinize sağlık. 🙂 Sabredip dört beş ay daha bekleyeceğiz iOS 7’yi.

 10. Mehmet Yazar

  10/06/2013 at 12:13

  iOS 7’den beklentileriniz nelerdir Mustafa Bey?

 11. Honour

  10/06/2013 at 12:19

  Yeni cikarilacak iphone’a yeni ipod’a koyduklari gibi fm radyo icin bir donanim koysalar ne olur sanki? Tamam internet radyosu var ama her yer amerika gibi degil ki! İnternet radyosu, arac ile giderken hem cok kesiliyor hem de sarji cabuk bitiriyor. Benim gibi dusunen bir cok arkadasim var. Bunun icin ne yapabiliriz Mustafa Bey. Bu arada yazi icin tesekkurler..

 12. Hakan

  10/06/2013 at 12:26

  daha önce ios 5 ve 6da herhangi bir geliştirici kullanmadan beta sürümlerini yüklemeyi başarmıştım.Aynı şey ios 7 için de geçerli olmaz mı?

  • Mustafa Tan

   10/06/2013 at 12:36

   Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi yine olabilir ama garantisi yok.

  • Can

   17/06/2013 at 02:32

   Sorun olmuyor kurabiliyorsun ama eger tekrar ios 6 ya gecmek istersen cok ugrastiriyor

 13. Anonim

  10/06/2013 at 12:26

  Mustafa bey ben develop olmama rağmen benim iOS 6.1.3 ayarlarında geliştirici seçeneği mevcut bu normal mi

 14. Hakan

  10/06/2013 at 12:33

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim 😉

 15. Hakan

  10/06/2013 at 12:37

  udıd kaydı yaptırmamız şart mı? şart diyorsanız bunu siz yapabilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   10/06/2013 at 12:56

   İlk sorunuzun cevabı yazıda mevcut 🙂

   İkinci sorunuz için ise maalesef ben yapamam. Çünkü bir kişiye yaptım mı diğerlerine yapmam gerekir. Fakat udid kayıt hakkı sınırlı.

   • Ömer

    20/06/2013 at 20:10

    Çekiliş yapsanız?

 16. Hakan

  10/06/2013 at 13:08

  beta sürümlerini burada paylaşabilir misiniz?

 17. regular

  10/06/2013 at 14:44

  ios 7’nin iphone 4’e gelip gelmeyeceği hakkında bir bilgi var mı? gelirse ip4 kullanıcıları geçip geçmeme konusunda oldukça tereddüt yaşayacak gibi.

 18. Poyraz

  10/06/2013 at 22:56

  3gs destekliyor mu acaba 🙂 bu konuya değindiler mi ?

  • Mustafa Tan

   10/06/2013 at 23:10

   Maalesef desteklemiyor. Zaten kaldırmaz.

 19. Esad Şamil Göktaş

  11/06/2013 at 00:49

  Keske iPod touch 4. Nesile yüklenseydi deneme maksatlı tamamen. Öyle bir imkanımız yok mu?

 20. ...

  11/06/2013 at 01:04

  Ben anlamadım ya iOS 7 beta ne ya anlamadım kafam karıştı. iOS 7 zaten kendi gelmiyomu güncellensin diye ? Bi yardımcı olsanız rica etsem ?

 21. muhsin

  11/06/2013 at 01:42

  udıd numaramı hıc tanımadıgım bı developer a verdım oda benı saolasun kayıtettırmıs.ancak sızın bu yazılarınızı okuduktan sonra ıos7 beta surumunu ındırmemeye karar verdım.Sorum şu udıd numaramı verip kayıt olmama ragmen ve ıos 7 beta surumunu ındırmememe ragmen bundan 3 4 ay sonra ıos 7 nın orjınal sürümü yayınlandıgında magdur olurmuyum.cunku udıd numaramı verdıgım adam hıc tanımadıgım biri,belkıde 1 ay sonra muhtemelen ırtıbat kuramayacagım biri.udıd numaramı verıp kayıt oldum ancak ıos 7 beta surumunu ındırmedım magdur olurmuyum bılgılendırırsenız cok sevınırım.magdur olursamda ne yapmamız gerekır.benım durumumda olan ınsanlar olabılır.sımdıden tesekkurler

  • Can

   17/06/2013 at 02:35

   Orjinal surum yayinlandiginda yine ayni sekilde indirip kurman gerekecek direk guncelleme yapamazsin

 22. muhsin

  11/06/2013 at 01:55

  mustafa bey bir üstte yazdıgım mesaja cevap vermenızı çok isterim bu durumda olan arkadaslarada yardımcı olması acısından

 23. udid

  11/06/2013 at 09:09

  udid kaydıııııı istiyoooo ruz 🙂

 24. Abdurrahim

  11/06/2013 at 11:09

  Udid kaydimizin yapilip yapilmadigini nasil ogreniriz ?

 25. Kemal

  11/06/2013 at 11:13

  Mustafa bey udid kaydim var iOS 7 beta’ya gecmeyi planliyorum ama oncesinde size danismak istedigim bir konu var. Biliyorsunuz iOS 6 gecisinde bir cok uygulama sorun cikarmis ve calismamisti. iOS 7’de de durum ayni mi? Yine bu calismama hata verme orani yuksek mi? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

   • Kemal

    11/06/2013 at 11:26

    Siz beni yanlis anladiniz, ben yazinizin tumunu okudum zaten. iOS 6’da yasananlar malum, iOS 7’de de yasanabilecekler malum. Yazida belirtmissiniz. Benim sordugum su an ne kadar sıkıntı yasadiginiz? Mesela gunluk kullandiginiz uygulamalar sorunsuz calisiyor mu? Ne tur problemler caninizi sıktı? Tekrar tesekkurler.

    • Mustafa Tan

     11/06/2013 at 11:30

     Daha dün gece yükledik. Biraz kullanalım 🙂

     Çoğu sorunsuz uygulamaların fakat bir kaç defa cihazı kendini kapatıp açtı.

     • Kemal

      11/06/2013 at 11:40

      Haklisiniz daha cok olmadi ama bende biraz sabirsizlandim 🙂 Uygulamalar iOS 6 ile cok sorunluydu ondan bir on bilgi almak istedim, tesekkurler.

 26. Ahmet Çetin

  11/06/2013 at 11:21

  shift + Güncellemeleri denetle diyince neden kurulum dosyası seçeneği çıkmıyor. Çözemedim.

  (ios 7 yi indirdim. uid kaydım da var. )
  (xcode içinden yapılabilir mi? Çünkü burada ios 7 gözüküyor ve restore iPhone seçeneği var.)

  teşekkürler.

  • Ahmet Çetin

   11/06/2013 at 12:17

   ben kendi kendime sorunu buldum. shift değil, alt tuşuna basınca oldu. bana mı özel kullandığım mac e mi özel bilmiyorum.

   • Mustafa Tan

    11/06/2013 at 13:44

    Haklısınız Mac’te Shift tuşu kullanılıyor. Yazıyı güncelliyorum.

 27. kerem

  11/06/2013 at 12:38

  peki bu İOS 7 4s lerde cok kasmalar gorulebılırmıı ?? yardımcı olursanız sevınırımm 😀

 28. Mehmet Ali KARAGÜLLE

  11/06/2013 at 13:34

  99 DOLARMI ÖDEYECEZ DENEME SÜRÜMÜNÜ İNDİRMEK İÇİN ?

 29. mustafa

  11/06/2013 at 14:24

  udid: 31860dd9210089687fccdffba499e75de33ff0c8
  email:heja-2727@hotmail.com
  model:iphone 4s siyah
  rica etsem bi udid kaydı alır mısınız?

 30. Mehmet Ali KARAGÜLLE

  11/06/2013 at 15:35

  BENDE DENEME İSTİYORUM NASIL YÜKLEMEM GEREKİYOR SİZE ZAHMET YOL GÖSTERİR MİSİNİZ MUSTAFA BEY

  • Salih B.

   11/06/2013 at 16:24

   Mehmet bey yukarıdaki yazıda söz konusu yöntem açıklanmış zaten. ios için program geliştiren bir arkadaşınız varsa o sizi devoloper veri tabanına kaydetmesi lazım. aksi halde bu mümkün değil şu an için

   • Mehmet Ali KARAGÜLLE

    11/06/2013 at 16:55

    size zahmet udid yazsam yapabilirmisiniz ?

    • Salih B.

     11/06/2013 at 17:18

     Bende bir arkadaşım aracılığı ile yapmıştım. bir gram merhemim vardı onuda kendi kelime sürdüm anlayacağınız. Geliştiricilerin kotaları sınırlı olduğu için yapmıyorlar bunu genelde. üzgünüm 🙁

 31. Salih B.

  11/06/2013 at 16:19

  Mustafa bey Öncelikle yukarıdaki açıklamalarınızdan ötürü size minnettar olduğumu belirtmek isterim.
  Bu gün İos program geliştirici bir arkadaşımla beraber UDİD numaramı devoloper’a kaydettik. (sadece sisteme tanımladık sizin yukarıdaki resimde gösterdiğiniz gibi ekran görüntüsünü gördüm)
  1-buradan bir link paylaşmanız mümkün müdür?
  2-Devoloper’ın destek bölümünden İphone 5 için olan ios 7 sürümünü indirdik (ipsv uazntılı bir dosya)
  3-İTunesi açıp Sift+Güncellemeleri denetle sekmesine tıkladığım halde açılan pencerede dowload ettiğim dosyanın klasörünün içi boş görünüyor yani indirilen dosyayı iTunes görmüyor bunun nedeni veya çözümü nedir.
  Cevaplarınız için Çok teşekkür ederim

 32. 1907

  11/06/2013 at 16:49

  Geliştirici olarak söylüyorum arkadaşlar, bu güncelleme çok büyük yenilikler getirdiği için bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Örneğin ben şu an facebook kullanamıyorum telefondan. Bir çok uygulama büyük sıkıntı çıkartıyor. Sadece şunu bilin gerçekten çok güzel ve pratik olmuş. Yine de dediğim gibi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaten sırf betayı merak edip kullanmak ıçın developer olup yer işgal etmeyin ortalıkta 🙂

  • Salih B.

   11/06/2013 at 17:22

   Üstat siz yardımcı olabilir misiniz bana? dosyayı indirdim ama iTunes dosyayı görmüyor. Manuel olarak dosya adını veriyorum “Firmware dosyası uyumlu olmadığı için iphone güncellenemedi” uyarısı alıyorum
   Sebebi yada çözümü ne olabilir ?

 33. Abdurrahim Fidan

  11/06/2013 at 18:40

  mustafa abi internetten birisine udid nomu gönderdim. 7tl ücreti vardı onuda verdim. sonra ios7 yi kurdum. çok uygulama vardı biraz kastığı için ayarları silip baştan yapım dedim iphonu. sonra açılmadı. meşgul ettiğim için özür dilerim ama yardım edebilirsen çok sevinirim. Gerekliyse udid:e88344ab43c5f525746075c7ed413f5e0c850533

 34. ✨Crazy✨

  11/06/2013 at 19:40

  Teşekkür

 35. Vural

  11/06/2013 at 19:49

  Acil cevap lütfen, UDID kaydı buldum hadi yaptık ettik, sonra güncelle deyince direk sürüm güncel diyor masaüstüme dönmüyor sorun iTunes’ta mı?

 36. fatihhh

  11/06/2013 at 20:17

  ios 7 de geri dönüş var mı bi bakarsanız sevinirim
  bide varsa yaparken farklı bir işlem gerektiriyor mu

 37. Mehmet Ali KARAGÜLLE

  12/06/2013 at 00:15

  3f84357ca00a273e29e3e2910a694b1a3af93712

  Mehmet Ali KARAGÜLLE

  İphone 5

  Benide kayıt yaparsanız size ne kadar dua etsem az olur Sayın Mustafa Bey saygılar şimdiden…

 38. Murat

  12/06/2013 at 08:00

  Developer üyeliği istiyorum eğer olursa beni listeye eklemek için ne kadar para istiyorsunuz?

 39. kaan şire

  12/06/2013 at 17:43

  çok acil developer üyeliği lazım mustafa bey telefonuma ios 7 yi yükledim fakat developer üyeliği olmadığı için kitledi telefonu. İmei numaramı size mail atabilirim cevap verirseniz çok acil lütfen yardımcı olun
  NOT: yaptık bir eşşeklik

 40. kaan şire

  12/06/2013 at 17:44

  ya çok acil lütfen

  • Abdurrahim Fidan

   12/06/2013 at 18:04

   aynı sorun bendede oldu. çözüm yolu bulursak paylaşalım.

 41. kaan şire

  12/06/2013 at 20:53

  mustafa bey iş dahada acilleşti öğrenciyim ben, dönem ödevim telefonda kayıtlı yedeğide bilgisayarda onu ancak telefona atabilirim… ÇOK ACİL YARDIM LAZIM TEK UMUDUM SİZSİNİZ

  • Abdurrahim Fidan

   12/06/2013 at 20:58

   telefon açılmıyor dimi. dil seçip itunese bağlandıktan sonra devopler değilsiniz diyor. DFU modu var onu yapınca eski hale gelicek sanırım bende henuz bitmedi ama bakalım.

   DFU moduna geçmek için;
   1) Cihazı kapatın.
   2) Bilgisayar bağlantı kablosunu takın.
   3) iTunes’u kapatın.
   4) “Uyku” (power veya güç) ve “ana menü” (home) tuşlarına aynı anda basın ve 10 saniye basılı tutun.
   5) “Uyku” tuşunu bırakın fakat “ana menü” tuşuna basılı tutmaya devam edin.
   6) Windows yeni bir donanım bulundu demeden otomatik olarak yeni bir aygıt algılayıp gerekli sürücüleri kuracaktır. Bu esnada bilgisayardan “beep” sesi gelecektir. Ses gelene kadar veya sağ alt köşedeki yeni donanım bulundu ikonu kaybolana kadar “ana menüye” basılı tutun.
   7) iPhone ekranında hiçbir değişiklik olmayacaktır kapalı durumdaki gibi ekran siyah olacaktır bu sizi yanıltmasın. Eğer ekranda görüntü veya resim varsa DFU moduna geçemediniz demektir.
   8) Ekran siyahsa artık güncelleme veya diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz.

   • kaan şire

    12/06/2013 at 21:08

    yaa çok teşekkür ederim deniyorum şimdi olmasada emek etmişsiniz zaten teşekkürler

    • kaan şire

     12/06/2013 at 21:23

     tamam yaptım teşekkürler gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz

 42. Özgün Alpaslan

  13/06/2013 at 17:28

  Ben iphone 5 ime app Store dan udıd programı indirerek ve ardından yukarda sol tarafta copy tuşuna bastıktan sonra bilgisayardan ios 7 yi telefonumu indirdim şu an gayet güzel kullanıyorum ama telefonda eskiye nazaran kasılmalar,geç açılmalar ve bazen programlardan kendi kendine çıkma var sizce bu normalmi ve ne yapabilirim ?

  • Mehmet Ali KARAGÜLLE

   15/06/2013 at 00:03

   Peki UDID kaydı yaptırmadanmı yüklediniz

 43. Can

  17/06/2013 at 02:26

  Arkadaslar bence hic ugrasmayin ios 7 icin cok agir suan icin ve beta surumu sonucta cok fazla hata verecek ben 1 gun dayanabildim ve 6.1.4 e donebilmek icin 5 saat ugrastim sizde oyle bi hata yapmayin bekleyin apple resmi olarak yayinladiginda yukler ve kullanirsiniz

  • Özgün Alpaslan

   17/06/2013 at 02:53

   Hayır app Store’dan o programı yüklediğim ve copy tuşuna bastım anlamadığım konu şu bu kadar basit bi işlem ile ben udıd kaydı yaptırmış mi oldum ayrıca ios 7 den hiç memnun değilim

  • fatoş

   22/06/2013 at 13:35

   merhaba, bende ios 7 yükledim ancak geri dönmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz sarjm cok bitiyoo artık dayanamıorumm 🙁

 44. Oğuz

  17/06/2013 at 12:08

  Merhaba Mustafa abi. Bende udid kaydetmek istiyorum. Ama site İngilizce olduğundan zorlanıyorum. 100$ verip beta sürümleri yüklemek istiyorum. Bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 45. Osmnysr

  17/06/2013 at 13:22

  Merhaba Mustafa Bey;

  Ben İOS 7 UDİD Kaydı İçin Apple Geliştici Hesabı Almak İçin Dediğiniz Şekilde Yaptım Kredi Kartı Bilgilerinide Girdim…
  Fakat Şöyle Bir Yazı Çıktı;

  Pending Purchase and Activation
  Finish up your enrollment by completing the purchase of your Developer Program. Additional information will be provided to you once your purchase is complete.

  Şuan Ne Apple Bana Geri Dönüş Yaptı Nede Geliştirici Hesabını Kullanabiliyom Yardımıcı Olursanız Sevinirim Kolay Gelsin

 46. Berk

  19/06/2013 at 21:52

  Mustafa bey siz apple id niz usa Store da olduğu için faks çekmenize gerek yok bence. Benim bir arkadaşım yeni oldu ve faks çekmiş. Bizde usa Store a gecsek faksa gerek olmaz değil mi?

 47. ibrahimURFALI

  20/06/2013 at 12:03

  iyi çalışmalar üstadım. iphone 5 kullanıcısıydım fakat şuan değilim :))) acele edip ios 7 ye geçtik fakat şimdide ios 6 ya dönemiyorum. işin kötüsü udid numaralarınıda bir yere not almadım. ios 7 iken fabrika ayarlarına döndüm veee sonrası malum. orada tıkalı kaldım. şimdi ne yapmam gerekiyor ios6 ya dönebilmek için veya hiç biri olmadı tekrar ios 7 yi yükleyeyim dedim yine olmadı. bir fikriniz var mı?

  • Abdurrahim

   20/06/2013 at 12:11

   telefon açılmıyor dimi. dil seçip itunese bağlandıktan sonra devopler değilsiniz diyor. DFU modu var onu yapınca eski hale gelicek.
   DFU moduna geçmek için;
   1) Cihazı kapatın.
   2) Bilgisayar bağlantı kablosunu takın.
   3) iTunes’u kapatın.
   4) “Uyku” (power veya güç) ve “ana menü” (home) tuşlarına aynı anda basın ve 10 saniye basılı tutun.
   5) “Uyku” tuşunu bırakın fakat “ana menü” tuşuna basılı tutmaya devam edin.
   6) Windows yeni bir donanım bulundu demeden otomatik olarak yeni bir aygıt algılayıp gerekli sürücüleri kuracaktır. Bu esnada bilgisayardan “beep” sesi gelecektir. Ses gelene kadar veya sağ alt köşedeki yeni donanım bulundu ikonu kaybolana kadar “ana menüye” basılı tutun.
   7) iPhone ekranında hiçbir değişiklik olmayacaktır kapalı durumdaki gibi ekran siyah olacaktır bu sizi yanıltmasın. Eğer ekranda görüntü veya resim varsa DFU moduna geçemediniz demektir.
   8) Ekran siyahsa artık güncelleme veya diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 48. erhan şahin

  20/06/2013 at 15:13

  ios 7 yi yükledim ilk izlenimim olumlu herhangi bir sıkıntı yaşamadım. çok estetik sade geçiş animasyonları çok güzel tüketici sürümü çok iyi olacağı kanaatindeyim .
  ekran koruyucu aktifken telefonu salladığınızda ekran altındaki yıldızlar haraket ediyor gibi geldi Mustafa bey göz yanılması mı size aynı şeyi fark ettiniz mi :))

 49. @Hopasej

  23/06/2013 at 02:02

  Udid kaydımı bir arkadaşıma yaptırıp yükledim İos 7’yi. Yaklaşık 10 gün falan oldu. Şimdi ise nasıl geri döneceğim diye kara kara düşünüyorum. Sürüm güzel,efektleri falan beğendim. Sürüm tam anlamı ile çıktığında çok daha iyi bir yazılıma sahip olacağız bu çok belli oluyor ama şuan inanılmaz performans düşüklükleri yaşıyorum. Uygulamaların açılması gecikiyor. Hatta temel şeyler bile. Mesela kamera ikonuna tıklıyorsun bir kaç saniye bekliyorsun. Mesaj yazıyorsun,karakterler ekranda sen ikinci paragrafa geçtikten sonra anca geliyor. Şarj olayı ise tam anlamı ile facia 🙂 3G’yi ve MT’de çalışan herşeyi kapatıyorum gece yatarken %100 şarj ile bırakıyorum,sabah uyanıyorum %65 ile 78 arasında bir yerde buluyorum 🙂 Ayrıca telefon günde en az 3-4 kere kendisine res çakıyor. Özellikle whatsapp kullanırken. Cidden kara kara düşünüyorum nasıl geri döneceğim diye çıldırmak üzereyim.

 50. Emre

  24/06/2013 at 16:47

  Mustafa Bey merhabalar. Öncelikle çok çok faydalı bu aplikasyom için çok teşekkürler. Korkarım bu soru çok fazla sorulmuştur ama ben sitenizi arayıp bulamadım yanıtı. Son yazılımdan sonra korkunç hızlı pil tükenmesini 3Gyi tesadüfen kapatarak önledim. Şimdi gerektiğinde açıyorum ama bu şekilde telefonu kullanmak da çok saçma geliyor. Basit bir çözüm var mı? Yoksa iphone artık bu işi eskisi gibi beceremiyor diye mi düşünmeliyiz? Şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   24/06/2013 at 16:48

   Selamlar,

   Tam olarak hangi sürümden bahsidiyorsunuz? Bir de bulunduğunuz yerde 3G iyi çekiyor mu? 3G biliyorsunuz çok pil harcar normale göre. Eğer çekim gücü zayıfsa çok daha fazla harcar.

 51. Erol Çelik

  24/06/2013 at 20:22

  Ios 7 Beta 2 telefonuma güncelleme olarak geldi. Yalnız UDID kaydı olmadan yüklemiştim Beta 1’i. Sorun olurmu telefondan güncelleme yapsam.

  • idris

   25/06/2013 at 03:17

   iPhone 5 te güncelledim hiçbir sorun olmadı

 52. idris

  25/06/2013 at 00:48

  Bende cihazıma UDID kaydı olmaksızın iOS 7 beta 1 yüklemiştim,Bugün iOS beta 2 güncellemesi geldi.cihazdan güncellesem UDID kaydı istermi yardımcı olurmusunuz.Saygılar

 53. idris

  25/06/2013 at 03:15

  Güncelledim hiçbir sorun olmadı

  • Emre

   11/07/2013 at 11:47

   Telefonunuz yurtdışı cihaz mı ? Yurtdışından getirilen cihazlarda herhangi bri problem oluyor mu bilginiz var mı?

 54. Adil

  27/06/2013 at 11:51

  İos7 beta 2 yuklersem sorun yasarsam sonradan iOS 7 yayınlanırsa yukleyenilirmiyim
  Yoksa tlf betada kitlenirmi

 55. murat

  29/06/2013 at 18:15

  merhabalar,
  ipad için beta sürümünü yükledim, shift tuşu verimli çalışmamasından dolayı ios6’ya geri dönüş yaptım. Ancak her zaman yedeklememe rağmen ipad “sıfırlandı” 🙂

 56. Oğuz

  03/07/2013 at 14:34

  Ücretli üyelik aldım ama indirdiğim dosyayı iTunes görmüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim.

  • murat

   03/08/2013 at 00:40

   Evet aynı sorun bende de var. Acaba sorun halloldu mu ben halledemedim

   • murat

    03/08/2013 at 16:11

    Ben sorunu çözdüm kardeşim bak sana da diyeyim;
    dmg uzantılı dosya olduğu için görünmüyor, yapacağın şey:

    dmg extractor programı ile dmg uzantılı dosyayı aç. Sonra ipsw uzantılı ana dosyayı çıkart ıçinden.
    Bu zip li dosyanın ıcınden bır belgeyi çıkartıcan (extract) aynı o tarz bir işlem. sonra ipsw uzantılı dosyayı gorecek itunes..

   • Oguz

    04/08/2013 at 01:33

    Kardeş power iso diye program var onu indir. Sonra Apple dan indirdiğin dosyayı aç diyerek programda gör. Tutup masa üstüne çek. Program dosyayı ipsw dosyası olarak masa üstüne atacak. Oradan shift ile kuruluma başla

 57. deniz

  04/07/2013 at 14:51

  bekleyin şurda 1 ay kaldı yayınlanmasına test sürüşünü ne yapacaksınız? hem bence ios 7 ios 6 ve daha eski sürümleri çok özletecek çünkü ios cihazını tamamen temelden yenileyecek bi yazılım…

 58. İsmet saygın Derici

  07/07/2013 at 14:42

  Arkadaşlar şöyle bir site var ücretsiz udid kaydı yapıyor öneririm http://www.ucretsizudidkaydi.blogspot.com

 59. Umut Öztürk

  09/07/2013 at 16:16

  Hiç beta yükleme yapmadım ne 4 kullandığımda be 4s kullandığımda ne 5’e şimdi yapayım mı yapmayayım mı kararsızım 5 kullanıyom tavsiye edermisiniz güncellemeyi yapmamı ?

 60. Anonim

  11/07/2013 at 03:42

  İphone 3g 4.3 surumunu nasil yukleyebilirim

 61. Emre

  11/07/2013 at 11:49

  Mustafa Bey,

  Yurtdışından getirip pasaportuma kaydettirdim telefonumu. Yurtdışı cihazlarda sorun yaşanıyor mu bilgi verebilir misiniz ?

  • Mustafa Tan

   11/07/2013 at 11:58

   Tam olarak neyi soruyorsunuz ?

 62. Berk

  12/07/2013 at 11:43

  Mustafa bey ios beta dayım tam sürüm yayınlanınca kablosuz geçebilirmiyim

 63. Pingback: İOS 7 SIK SORUL… | Berk Şenay

 64. Yasin

  11/08/2013 at 02:33

  Mustafa Bey,
  Developer alıp sadece beta kullanmaktan ötesi yapmak istersek program geliştirmek için Mac kullanmak zorunda mıyız? Yoksa PC ile de kullanabilir miyiz?

 65. Fatih

  14/08/2013 at 10:41

  benim udid kaydım var cihazım tr fakat yüklereken 3194 hatası alıyorum ne yapmalıyım

 66. Fatih

  14/08/2013 at 10:42

  yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 67. s10nefer

  16/08/2013 at 01:48

  ios 7 guncelledim ama aktivasyon hatası veriyor yani açılmıyor geri dönüşte yapılmıyor burda udid kaydı mı yaptırmam gerekiyor ne yapmalıyım?

 68. Ayaz25

  17/08/2013 at 12:27

  Merhaba Iphone 4s kullanıyorum 6.1.3 sürümü iOS 7 beta yüklemek istiyorum fakat iTunes üzerinden verilen işlemleri yapmama rağmen herhangi bir işlem olmuyor hata alıyorum aldığım hata ise yazılım güncel hatası shift tuşu ile yazılım güncelleye basıyorum yazılım güncel uyarısı veriyor acaba ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz

 69. Ayaz25

  17/08/2013 at 12:51

  Merhaba Iphone 4s kullanıyorum 6.1.3 sürümü iOS 7 beta yüklemek istiyorum fakat iTunes üzerinden verilen işlemleri yapmama rağmen herhangi bir işlem olmuyor hata alıyorum aldığım hata ise yazılım güncel hatası shift tuşu ile yazılım güncelleye basıyorum yazılım güncel uyarısı veriyor acaba ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz MUSTAFA ABİ yardım et

  • s10nefer

   19/08/2013 at 12:36

   kardeşim güncelleme udid kaydın yoksa hata olursun full ipadleri güncelleyin ama iphone ları güncellemeyin kararlı sürüme çok az kaldı

 70. ömer faruk

  23/08/2013 at 15:03

  ios 7 bitince telefonumuza güncelleme olarak gelecekmi yoksa bir işlem yapmamız gerekecekmi ?

 71. Deniz

  12/09/2013 at 23:39

  Şimdi benim iphone 5 im var ve IOSum 6.1.4 şimdi ben bu telefonu ne zaman güncelliyebileceğim

 72. uğur

  18/09/2013 at 22:23

  Sayın mustafa TAN benim yurdışı kayıtlı cihazım war A1429 şuanda itunesten güncelleme yapalirmiyim yapamazsam nerden yapmalıyım 1 – 2 farklı yöntemlerle yüklemeyi denedim ama olmadı!

 73. erhan

  30/09/2013 at 20:39

  arkadaşlar ana ekran tuşuna ıkı defa basıp altdan giriş yaptıgın açılan sayfaları ailemıyorum mesela facebook hep benım açık görünuyor yada skype veya benım mailller bunları eski sürümden kolayca siliyordum telefonumun hızı düştü nasıl sile bilirim bunları

 74. Halil

  05/11/2013 at 23:06

  İos 6 tıyı geri istiyorum ios 7 den memnun değilim bana yardımcı olabilecek biri var mıdır acil yardım

 75. Halil

  05/11/2013 at 23:13

  Sayın mustafa tan bey ios 7 den memnun değilim ios 6 yı geri istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

 76. Atilla

  25/08/2014 at 15:40

  Merhaba iphone ios 7.1.2 kullanıyorum acaba ios 8 beta 5 yüklersem aktivasyon hatası der mi?