Jawbone UP İncelemesi

Genelde masa başında çalıştığım ve yaşım ilerlemesine rağmen pek spor yapamadığım için bu aralar sağlık sorunları yaşıyorum. (Omuzumla ilgili bir sorun nedeniyle her gün fizik tedaviye gidiyorum.) Genelde ulaşımım arabayla olduğu için de bırakın ekstra spor yapmayı, yürüme aktivitem bile oldukça az oluyor. Bu yüzden havaların ısınması ile birlikte artık daha fazla spor yapmaya karar verdim. Fakat spor yapmaya imkan bulamasam bile en azından bol bol yürürüm diyordum.

Tam yukarıdaki düşünceler içerisindeyken geçtiğimiz haftalarda Sihirli Elma editörü Göktuğ Gedik‘in bileğinde Jawbone UP marka bilekliği gördüm. Göktuğ benim gibi değil :), her sabah üşenmeden kalkıp koşar. Ondan bileklik hakkında detaylı bilgi alınca ve Jawbone firmasının ürünlerini çok sevdiğimden (Jawbone JAMBOX incelememi hatırlayanlar bilir) ben de yurt dışından bir tane getirtip kullanmaya başladım. Yaklaşık 10 gün kadar kullandıktan sonra da sizinle Jawbone UP bilekliği ve uygulaması hakkındaki tecrübelerimi paylaşayım istedim.

UP’ı bir aksesuar gibi kullanabilmemiz için farklı farklı renklerde satılıyor.

Jawbone UP, Nike’ın FuelBand‘ine benzer mantıkla çalışan fakat çok daha farklı ve değişik özellikler olan bir bileklik. Bilmeyenler için bu tip bilekliklerin içinde hareket sensörleri ve çipler bulunuyor. Bu sayede de bilekliğimizi taktığımız sürece ne kadar hareket ettiğimizi, ne kadar hareketsiz kaldığımızı ve hatta UP sayesinde gece nasıl uyuduğumuzu bile sonradan görebiliyoruz.

UP, dışarıdan bir bileklik gibi gözükse de içi elektronik devrelerle kaplı.

UP’ın içindeki hareket sensörünün kaydettiği bilgileri, App Store’dan ücretsiz olarak indirdiğimiz bir uygulamaya aktararak tüm aktivitelerimizi görebiliyoruz. Hatta yazının devamında detaylı bahsettiğim şekilde bilekliğimizi belli işler için programlaya da biliyoruz bu uygulamayla. Fakat UP’ın enteresan olan kısmı bileklikteki verileri uygulamaya aktarma yöntemi. Çünkü UP’taki verileri, cihazımızın (iPhone, iPad veya iPod touch) kulaklık/mikrofon çıkışına takarak aktarıyoruz. Bilekliğin bir ucunda şık bir kapakla gizlenmiş 3.5mm’lik jack ucu bulunuyor. iPhone veya iPad’imizdeki uygulamaya verileri aktaracağımız zaman bu kapağı çıkartıp cihazımızın mikrofon/kulaklık yuvasına takıyoruz.

Bileklikteki verilen UP’ın uygulamasına aktarımı kulaklık/mikrofon girişinden oluyor. Uygulama açıkken UP’ı taktığımızda veriler otomatik olarak aktarılıyor.

UP bilekliğinin şarjı da yine bu 3.5mm.’lik jack ucundan gerçekleşiyor. Ürünün kutusundan aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir ucu USB, diğer ucu 3.5mm jack’e uygun bir yuvası olan kısa bir şarj kablosu çıkıyor. Bu kabloyu da iPhone veya iPad’in şarj adaptörüne veya direkt bilgisayarımıza takıp kolayca bilekliği şarj edebiliyoruz.

UP’ın şarjı da çok iyi gidiyor. Kitapçığında tam şarj edildiğinde 10 güne kadar dayanabilir yazıyor. Benim kullanımımda ise 7-8 gün sonunda şarj etmem gerekti.

UP’ın diğer bir donanımsal özelliği de esnek yapısı ve suya karşı çok dayanıklı olması. Tanıtım videolarında duşa ve havuza bile girseniz birşey olmaz diyorlar ama ben yine de ne olur ne olmaz diye sudan uzak tutuyorum. Fakat yine de kazayla suya maruz kalma ihtimali çok yüksek bu tip bilekliklerin. Bu yüzden suya dayanıklı olması çok önemli bir özellik.

UP bilekliği suya dayanıklı ama yine de havuza veya denize girmemekte fayda var 🙂

Bu arada bir cihazın üzerinden akan bir suya dayanıklı olması ile suyun içindeki basınca dayanıklı olması farklı birşey. Bu yüzden UP kullananların havuza veya denize girmelerini tavsiye etmem 🙂 Fakat duşa girmekte sanırım sorun olmaz 🙂

UP bilekliğinden bahsettikten sonra biraz da uygulamasından bahsetmekte fayda var. Çünkü bileklik tek başına bir işe yaramıyor, bileklik üzerinde sadece bir düğme var ve ekran yok. Bu yüzden bilekliğimizde toplanan verileri hep uygulamadan gözatıyoruz.

 

Uygulamayı App Store’dan indirip ilk açtığımızda karşımıza adım adım uygulamayı ve bilekliği nasıl kullanacağımızı anlatan ekranlar çıkıyor. Ayrıca bir seferlik bilekliğimizi kendimize göre özelleştiriyoruz. Örneğin cinsiyetimiz, yaşımız, boyumuz ve kilomuz gibi değerleri girip ayrıca bir de hesap açıyoruz. Bu sayede bilgilerimiz kaybolmuyor.

Tüm bilgilerimizi girdikten sonra da en son olarak kendimize bir hedef (goal) belirliyoruz. Bu hedefler de Uyku (Sleep) ve Hareket (Move) olmak üzere iki adet oluyor. UP kullanıcılarının günlük hareket ve uyuma ortalamaları çok daha düşük fakat uzmanlar günlük 10.000 adım (step) ve 8 saat uyku (sleep) önerdiği için ben de bu önerilen hedefleri aynen kullanıyorum.

 

Bu hedef olayı oldukça önemli, özellikle de hareket hedefi. UP kullanmadan önce de fazla hareket etmediğimi biliyordum ama bu akıllı bileklik, acı gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya koydu 🙂 Bu yüzden artık her gün 10 bin adımlık hedefi tutturmaya çalışıyorum. Özellikle akşam yemeklerinden sonra, hava güzelse yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Ya da gündüzleri mümkün olduğunca daha fazla yürümeye çalışıyorum.

Genelde bir sabah kalkınca, bir de gece yatmadan önce bilekliğimi iPhone’uma takıp eşzamanlıyorum. (sync) Bileklikte birikmiş ne kadar veri (uyku veya hareket) uygulamaya aktarılıyor ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi günlük hedefimize ne kadar yaklaştığımız yüzde cinsinden gösteriliyor.

 

Bileklik gündüz modunda iken hareket sensörleri adımlarımızı hesaplıyor. Uygulamada ise bu hareketlerin detaylarını görebiliyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Yani bileklik kolumuzda iken kaç adım atmışız, ne kadar inaktif (idle) kalmışız, ne kadar hareket halinde kalmışız, bu zamanlarda yaklaşık kaç kalori yakmışız, gibi verileri detaylı görebiliyoruz.

 

Uyku moduna geçmek için de bilekliğin üzerindeki düğmeye basarak birkaç saniye bekliyoruz. Sonra bilekliğin üzerindeki yarım ay şeklindeki gece modu ışığı yanıyor. Eğer kolumuzda bileklik ile uyursak, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uykumuzun ne kadarının hafif (light), ne kadarının derin (deep) geçtiğini görebiliyoruz. Hatta gece tuvelet veya su içmek için kalkarsak onların sayıları da gözüküyor. Dolayısıyla acaba ben de uyurgezerlik var mı diye merak edenler bu rapordan faydalanabilir 🙂

UP’ın bir de, daha önce tanıttığımız Sleep Cycle tarzı uygulamalarda olduğu gibi bizi hafif uykumuzda uyandırma özelliği bulunuyor. Bunun için de önce ana menüde sağ üst köşede yer alan “+” seçeneğine tıklıyoruz. Ardında aşağıdaki gibi açılan menüden de “Smart Sleep Alarms” seçeneğine tıklıyoruz.

 

Smart Sleep Alarms” ekranını kullanarak da ilk olarak sabah uyanmak istediğimiz yaklaşık saati (Alarm time) ve de hemen ardından uyanmak istediğimiz zaman aralığını (smart sleep window) giriyoruz. Örneğin saat 0larak 08:00’i, zaman aralağı olarak da 20 dakika girersek. Bilekliğimiz bizi sabah 07:40-08:00 arası uykumuzun hafif olduğu bir anda titreyerek uyandırıyor. Uykumuzun hafif olduğu bir anda uyandığımız için de daha dinç kalkmış oluyoruz.

Açıkçası bu özelliği bizzat denedim ve gerçekten gayet güzel bir şekilde uyandım. Biz bileklikteki düğmeye basmadığımız sürece bilekliğimiz titrediği için de uyanmama gibi bir şansımız olmuyor 🙂 Ayrıca aynı anda 4 farklı alarm tanımlayabiliyoruz. Örneğin hafta içi için başka bir alarm, hafta sonları için başka bir alarm kurabiliyoruz.

Çok hareketsiz kalırsanız, UP’ın titreyerek size hatırlatmada bulunmasını sağlayabiliyorsunuz.

UP’ta sevdiğim diğer bir özellik de “Idle Alert” mekanizması. Yani önceden belirlediğimiz bir süre boyunca hareket etmez isek, bilekliğimiz titreyerek bizi hareket etmemiz için uyarıyor. Özellikle gün içinde saatlerce bilgisayar başında çalışanlar için çok güzel bir hareket. Ayrıca bu özelliği belli saatler arasında devreye girecek şekilde ayarlayabildiğimiz için gece televizyon başında uzanmışken devreye girmiyor 🙂

Son olarak “Log Workout” ve “Log Sleep” seçeneklerini kullanarak manuel olarak da uyku veya günlük aktivitelerimizi uygulamaya kaydedebiliyoruz. Örneğin ben geçen akşam yatarken UP bilekliğimi takmayı unutmuşum, sabah kalktığımda gece yaklaşık ne kadar uyuduğumu bildiğim için manuel olarak giriş yaptım. Ayrıca eğer bisiklete binme, yoga, vs. gibi gün içinde yaptığınız başka hareketli aktiviteler varsa, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi onları da bileklikten bağımsız olarak uygulama içinden manuel olarak girebiliyorsunuz.

Buraya kadar UP’ın hoşuma giden bir çok özelliğinden bahsettim, yazı da farkında olmadan epey uzadı. Bu yüzden buraya kadar bir solukta okuyanların biraz nefes alabilmesi için UP’ın tanıtım videolarından birini paylaştım 🙂 Video sonrası kalan bir kaç özelliğinden daha bahsedeceğim.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=2G6-PgLA5kg&w=560&h=315]

Son olarak UP’ın sosyal yönü de var. Şöyle ki sol üst köşeye tıklayarak açılan menüden UP kullanan diğer arkadaşlarınızı (Teams) ekleyerek onların günlük UP istatistiklerini görebiliyoruz. Bu sayede onların hareketleri bizim ana ekranımızda (Dashboard) çıkıyor.

 

Ayrıca geçmiş günlere ait verilerimize, güzel grafikler şeklinde “Trends” ve “Lifeline” ekranlarından gözatabiliyoruz. Bu sayede gelişme var mı, yoksa UP sırf aksesuar olarak mı kullanılıyor gayet güzel ortaya çıkıyor 🙂 Daha bir çok özelliği var ama hepsini bir yazıda anlatma imkanım yok, zaten bana ilginç gelenlerin çoğundan bahsettim.

Ben sizi bilmem ama ben bu UP olayını sevdim. En azından günlük hareket hedefleri tutturmaya çalışıyorum. Tabii bu durum ne kadar gider bilinmez 🙂 Bu yüzden bu tip şeyleri takmayı ve kullanmayı sevenlere kesinlikle öneririm. Ayrıca Nike’ın FuelBand‘ine göre bir çok avantajı var. Tabii yine de FuelBand kullananların da yorumunu almak lazım.

Son olarak maalesef UP ülkemizde henüz resmen satılmıyor. Şu an Amerika’daki satış fiyatı yaklaşık 130$ + vergi. Ben ise bir arkadaşıma İngiltere’den getirttim ve bana maliyeti 260TL oldu. GittiGidiyor‘da orijinal kutusunda sıfır satanlar var ama oradaki fiyatlar da epey yüksek. (http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=jawbone+up) Bu yüzden yurt dışına gidip gelen tanıdıklara aldırmak daha mantıklı olabilir Türkiye’de resmi satışı başlayıncaya kadar. Tabii Türkiye’de resmi satışı olmadığı için henüz Türkçe dil seçeneği de yok uygulamasının.

Benim UP bilekliği ile ilgili paylaşacaklarım bu kadar. Beğenerek kullandığım bir ürün olduğu için sizinle de paylaşayım istedim. Sorularınız varsa yazıya yorum girerek paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu tip ürünler kullanıyorsanız siz de tecrübelerinizi paylaşarak yazıya katkı yapabilirsiniz.

Not: UP bilekliği üç farklı boyda (S, M ve L) satılıyor. Bir arkadaşınız sipariş ettirecekseniz önce https://jawbone.com/up/buy adresinden bileğinize uygun modeli tespit edin. Örneğin bana Large uygun geldi 🙂

Kaynaklar:

UP Resmi Sitesi: https://jawbone.com/up

UP Uygulama Linki: https://itunes.apple.com/tr/app/up-by-jawbone/id461125277?mt=8

UP Amerika Satış Linki : http://store.apple.com/us/product/HA627LL/A/up-by-jawbone

101 Comments

 1. Sercan

  10/05/2013 at 21:13

  apple saat çıkarırsa bu özellikler olur diye tahmin ediyorum. daha doğrusu nike’la çalıştıkları için fuelband’ın özellikleri fuelband almadan kullanılır

  • hovic

   10/05/2013 at 21:45

   şu iwatch bir çıksa da meraklarımızı giderse :))

   • Kubra

    11/05/2013 at 00:37

    Merhaba.

    Pebble saat çıktı diye duydum.

 2. Onur Gürler

  10/05/2013 at 21:20

  Bu bileklik ilk çıktığında bayağı bir incelemiştim ama Türkiye’de satılmadığından dolayı alamamıştım, sonra bir sürü yerde sorun çıkardığını falan okumuştum, umarım bir sorun yaşamazsınız 🙂
  Merak ettiğim bir şey var, adım sayarken yürüyüş ve koşuyu ayırıyor mu? Mesela spor salonuna gelip koşu bandında yarım saat koştuğumda yaktığım kaloriyi gösteriyor mu yoksa sadece günlük toplamı mı gösteriyor?
  Aktivite olarak sadece spor salonuna gittiğim için açıkçası bu benim için önemli 😀 ayrıca ağırlık vb. aktivitelerini manuel ekleyebiliyor olmak da bayağı iyi bir özellik.

  • Mustafa Tan

   10/05/2013 at 21:29

   Bahsettiğiniz sorunlar 2 sene önce çıkan ilk versiyonda olmuştu. Sonra Jawbone firması ikinci versiyonda tüm o sorunları düzeltti. Şu an satılanlar gayet başarılı.

  • Mustafa Tan

   10/05/2013 at 21:42

   Kendisi otomatik ayırt etmiyor. Fakat log workout’ta run (koşu) seçerseniz, girdiğiniz zaman aralığını koştu olarak gösteriyor grafiklerde.

   • Kubra

    11/05/2013 at 00:38

    Merhaba.

    Pebble saat çıktı diye duydum.
    Siz de duydunuzmu,Mustafa bey?

    • Mustafa Tan

     11/05/2013 at 00:40

     Evet arkadaşım kullanıyor.

     • Kubra

      11/05/2013 at 00:44

      Rahatsız oldugunuzu duydum,çok geçmiş olsun.
      Size bir sorum var.
      Başkabir telefonun muzikçalarındaki müzikleri ıphonuma pc olmadan,iTools kullanmadan nasıl taşıya bilirim? Ve whatsapple gelen sesler nereye kayd ediyor?

      • Mustafa Tan

       11/05/2013 at 00:57

       Teşekkürler.

       Maalesef Apple izin vermediği için uygulamalar aracılığı ile yapamazsınız. Bilgisayar şart.

       • Kubra

        11/05/2013 at 01:10

        Peki bir soru daha.

        Iphone ve ipad cihazlari hacklene bilirmi? Bazi arkadaslar evet diyor,bazilari kesinlikle hayir. Hangisi dogru?

        • Mustafa Tan

         11/05/2013 at 01:14

         Hack’lenmekten kastınız nedir ? Ayrıca:

         1) Cihazınız jailbreak’li mi ?
         2) Cihazınız fiziksel olarak başkasının erişimine açık mı?
         3) Cihazda kullandığınız şifreleri (örneğin Apple Kimliğiniz) başkası biliyor mu ? Ya da kolayca tahmin edilebilir şifreler mi?

         Yukarıdakilerin cevabına göre cihazınızda sizin bilginiz veya izniniz dışında birşey yapılması çok zor.

       • Kubra

        11/05/2013 at 01:21

        Hayır, ben jb’e karşıyım.
        Ve aşagıda saydığınız hiç bir lükse sahip değildir hiç kimse:) umarım içimiz rahat kullana biliriz cihazımızı?

        • ✨Crazy✨

         11/05/2013 at 01:56

         cevabı aldınız sizi aramızda görmeye devam edeceğiz sanırım app silmeyeceksin umarım İcin rahatladı 🙂

        • Kubra

         11/05/2013 at 13:56

         Allah razı olsun.

         Hayır simeyecegim 🙂 soru sormayı çok sevdiğimden sık sık görürsünüz beni:p inşallah bıktırmam sizleri ben de.

     • Ferhan

      12/05/2013 at 12:33

      Peki Mustafa Bey rica etsek Göktuğ Bey’den rica etsek Pebble incelemesi yapıp burada yayınlayabilir mi acaba? Çok makbule geçer…

      • Mustafa Tan

       12/05/2013 at 12:35

       Zaten aklımızdaydı, rica ettim hazırlayacak 🙂

       • Ferhan

        12/05/2013 at 20:50

        Çok teşekkür ederim, hem size hem Göktuğ Bey,e… Şükran

   • Mahsun

    23/07/2013 at 03:03

    Mustafa bey usb bellek almam lazim ne onerirsiniz

 3. hovic

  10/05/2013 at 21:43

  çok güzel ancak yoğun tempoda çalışan kişiler için (yapacak birçok şeyi unuttuğumdan) bu makineye adapte olmam çok zor olur, ancak okurken bile insana heyecan vermiyorda değil hani :)))) istatistik severlerin çok hoşlanacağı bir teknoloji gibi görünüyor…

 4. Murat Öztürk

  10/05/2013 at 22:08

  Güzel bir teknolojik alet olmuş. 90ların bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi. Bu tip aletler görmek gelecek için heyecan yaratıyor gerçi hala uçan arabalar çıkamadı 🙂 merak ettiğim birşey uyku durumunu nasıl anlıyor? Kolun hareketsiz olmasından mı yoksa nabız falan mı ölçüyor? 1. Seçenek ise kolu hareketsiz tutarak uyuyormuş numarası yaparsak alet yer mı bunu :)) 2. Seçeneğin olmasını tercih ederim.

  • Mustafa Tan

   10/05/2013 at 22:19

   Kolun hareketsiz olmasından anlıyor. Kolu hareketsiz tutarsanız elbette alet sizi uyuyor sanır ama bunu yapınca elinize ne geçer onu anlamadım 🙂

 5. Murat

  10/05/2013 at 22:33

  Bunu alsam 1 hafta sonra koyduğum yeri unuturum valla 🙂

  • Mustafa Tan

   10/05/2013 at 22:39

   Bileğinizde duruyor sürekli, unuttuğunuz zaman bulmak zor olmuyor 🙂

 6. Yavuzsultan

  10/05/2013 at 22:54

  Mustafa bey sizde iwatch çıkar mı. Çıkarsa boyle bir özellik olur mu. Yani boyle bir özellik olmazsa iOS’un küçültülmüş halı olması dışında bir özelliği olmaz.

 7. Bahri ucar

  10/05/2013 at 23:05

  Mustafa bey selam,
  Bende de pebble saat var. Yaklasik 1,5 aydir kullaniyorum, projeye ilk destek verenlerden birisiydim. Pebble ile ilgili bir tanitim yapilmadi galiba, isterseniz boyle birsey yapabiliriz. (Getpebble.com)
  İphone 5 le kullaniyorum emaillerim smslerim ve cagrilarim saatimde titresimle bildiriliyor. Aktivite icin ise runkeeper ios apps’i ile calisiyor, bayaa memnunum ve saat koleksiyonum olmasina ragmen pebble dan baska saat takamaz oldum. Apple yada lg gibi firmalarin yapacaklari saat benim su anda kolumda.

  • Mustafa Tan

   10/05/2013 at 23:43

   Pebble ben de yakından takip ediyorum. Sihirli Elma editörü Göktuğ Gedik de sizin gibi projeye destek verenlerden. Ona gelen saati yakından inceledim.

 8. perestis

  11/05/2013 at 01:42

  Mustafa Bey kendi sitesinden Türkiye’ye satışları var mı?

  • Mustafa Tan

   11/05/2013 at 07:09

   Bildiğim kadarıyla hayır.

 9. ✨Crazy✨

  11/05/2013 at 01:52

  Vayy bee iyiymiş böyle giderse başımıza meteor yağacak :))

 10. Can

  11/05/2013 at 02:37

  Nasıl alabiiriz bunu ¿

 11. Can a...

  11/05/2013 at 04:34

  Merhaba bende hem jowebone var hem nike fuel band ben fuelbandi ekranindan dolayi tercih ettim mustFa abinin tum dediklerinede katiliyorum cok iyi bir urun ben 3 aydir kullaniyorum 2 sini ayni anda takip karsilastirdim jowebone daha ozellikli fakat ilkel her seferinde jack takmak sıkıntı fuel band bluetooth kullaniyor ve jowebone cok fazla girdi yapman gerek yediklerini ictiklerinide tam girersen aldigin kaloriyi verdigin kaloriyi hesapliyor. Ama ben bunlarla ugrasamadigimdan fuel band ile hergece kosuyorum ve nike runing prog calistiriyorum gps ile kac km gitmisim kac kalori yakmisim hesapliyorum nike fuel band 7 gun gidiyor ben hep 2 gun diye duymustum ama sarji bitmek bilmiyor sormak istediklerinizi sorun yardimci olurum

  • Okan

   14/05/2013 at 13:05

   Merhaba Can Size Bir Sorum Olacak Nike Fuel Band İle İlgili Eğer Bilginiz Varsa Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim.(Aynı Soruyu Musatafa Bey’e Sordum Jawbone Up İçin.Sizinde Nike Fuel Band Kullandığınızı Okudum O yüzden Sizede Soruyorum.

   (Benim Kalbimde Taşikardi(Ritim Bozukluğu)Problemim var bu ürün ile Kalp atış hızını Sayısını Öğrenme yani Kayıt altına alma şansım var mı?) eğer varsa açıklarsanız çok sevinirim şimdiden Çok Teşekkür Ederim Size.

   • Mustafa Tan

    14/05/2013 at 13:08

    Onda da yok maalesef. Kalp ritmi için başlı başına bir cihaz olmalı. Yan özellik olarak yapmak oldukça zor mevcut şekilini ve özelliklerini koruyarak.

    • Okan

     14/05/2013 at 13:15

     Tekrar Tekrar Çok Teşekkür Ederim Mustafa Bey Bilgilendirdiğiniz İçin 🙂

 12. Can a...

  11/05/2013 at 04:40

  Mustafa abi birde lapka diye sensorler var elimde meyveler sebzeler organic mi degil mi radyasyon var mi yok mu onuda inceler misin insanlar belki almak isteyebilir

 13. Emre

  11/05/2013 at 21:08

  Peki radyasyon yanı var mı?

 14. nurdan

  11/05/2013 at 22:14

  çok heyecan verici bir aygıt, deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. türkiye de ne zaman satışa sunulur sizce?

 15. Nabi

  11/05/2013 at 22:34

  Yaklasik 2 aydir Fitbit One kullaniyorum. Cok kullanisli. Kolunuz yerine cebinize koyuyor yada belinize takiyorsunuz. Buyuklugu jabra Bluetooth kulaklik kadar. Gece icin de kolunuza bir bant ile takabiliyorsunuz. Sarji 1 hafta gidiyor. Fitbit.com adresinden detaylara ulasabilirsiniz. Uygulamasi sadece itunes USA marketinde mevcut.

 16. Hafsa S.

  12/05/2013 at 00:06

  Mustafa Bey size bir sey danisacagim konuyla alakasiz olacak biraz fakat cok merak ediyorum. İnternetten biraz arastirdigima gore cogu kiside iphone home tusunun cabuk bozulduguna rastladim. Sizce bu orta tus dayaniksiz mi? Yani assistivetouch kullanmali miyim?

 17. Pilot23

  12/05/2013 at 07:37

  Slmlar,

  Sarj konusunu anlamis degilim incrlemede yazilan ” Kitapçığında 10 güne kadar tam şarj edildiğinde 10 güne kadar dayanabilir yazıyor.” Kismnda ne anlatilmak istiyor?

  Benim ogrenmek istedigim cihazne kadar surede sarj oluyor?

  • Mustafa Tan

   12/05/2013 at 07:39

   Yanlış yazmışım, sizin yorumu görünce düzelttim 🙂 Tam şarj edildiğinde 10 gün gidiyor demek istemiştim. Bir gece şarjda kalsa 10 gün gidecek kadar şarj oluyor.

 18. Jeo

  12/05/2013 at 12:10

  Cok tembel millet oldugumuz bi gercek ki boyle urunler hep aranır. Hareket etmediğini bilipte spor yapması gerektiğini bilipte yapmayan, sigaranın kolanin fastfood un zararlı olduğunu bilipte uzak durmayan hatta bizim koyede bı şube acın diye imza toplayan bizler degilmiyiz. 7 gün 24 saat kim meskul olmusta

 19. Jeo

  12/05/2013 at 12:12

  Kendinizi kandırmayın. BEN TEMBEL UYUSUGUM KURUNTUSUNDAN KURTULUN.

  • Yağız

   21/08/2013 at 19:32

   salak

 20. LAROZ

  13/05/2013 at 16:44

  e-Bay da en düşük 97 dolara buldum ama 75 dolar engelıne takıldım 🙂

 21. Murat

  13/05/2013 at 17:29

  Bir öğrenci için pahalı bir şey ama içim gitmedi değil 😀

  • Kerimbey

   13/05/2013 at 22:31

   Arkadaşlar los Angeles’ta arkadaşıma aldırdım ebaydan 90 USD toplam. AppStore dan almaya gerek yok.

 22. Erodoplu

  13/05/2013 at 23:32

  Bileklik verileri wifi uzerinden otomatik olarak iphone atabilmeli bence. Sonucta cep telefonunu yanimizdan ayirmadigimiz icin her an verilerimizi kontrol edebiliriz. Aksi halde 1-2 hafta sonra mutlaka insanin hevesi kacar ve bileklik sadece bir aksesuar olur.

 23. Okan

  14/05/2013 at 12:56

  Merhabalar Mustafa Bey ürün incelemeniz gerçekten çok güzel öncelikle teşekkür ederim bende böyle bir ürün almak istiyorum fakat size bir soru sormak istiyorum.
  (Benim Kalbimde Taşikardi(Ritim Bozukluğu)Problemim var bu ürün ile Kalp atış hızını Sayısını Öğrenme yani Kayıt altına alma şansım var mı?) eğer varsa açıklarsanız çok sevinirim şimdiden Çok Teşekkür Ederim Size.

 24. Halit

  16/05/2013 at 20:31

  Merhaba.. Bn whatsapp tan sildiğim mesajları tekrar görmek istiyorum bu mümkün mü mümkün şe nasl.. Teşekkürler

 25. Mkorcak

  17/05/2013 at 18:57

  Sadece ekranı ve Bluetooth ile sync yapabilme özelliği nedeniyle bile Nike fuelband ı tercih ettim. Çok pratik ve güzel. Apple Store da fitbit ve Adidas ın da benzer ürünleri var onlar bileklik değil rozet şeklinde. Hepsi aynı mantık adımsayarlar. Ben fuelband ı en pahalısı olmasına rağmen şiddetle öneriyorum.

 26. Mustafa

  18/05/2013 at 17:55

  günler Mustafa bey 6-7 tane oyunlarım var çocuklar sürekli oynamak istiyor arada vereceğim telefonu fakat bulamasın oyunları

  o yüzden klasör açıp oyunları içine atmak istiyorum ve şifreli olmasını istiyorum… Var mı böyle bir uygulama teşekkürler

 27. Marine414

  19/05/2013 at 14:04

  Harika bir anlatım nedeniyle sahip olma hırsımı ateşleyerek hemen eBay’a saldırdım. Dediğniz gibi Türkiye’ye satış yok! Ancak getirtme imkanım var ,ama tüm güzel fonksiyonları görsel olarak anında gözümüzün içine sokmaması büyük hem de çok büyük bir dezavantaj! İnsan ne bileyim, evden durağa kadar yürüse ne olduğunu görmek ister,kısa bir koşturmaca yapsa ne kadar kalori yaktığını görmek ister, ya da başka aktivitelerden alacağı somut neticeler onu anında memnun etmeli. Dediklerimi kısmen veren pedometer cinsi apps’ ler var. Bu nedenle sanki biraz daha beklememiz gerekir gibi geliyor bana, hem bu fiyata hem de türkiye’ye uygulanan engellemelere karşı!..

 28. Altug

  20/05/2013 at 23:43

  Merhaba,
  2. Nesil Jawbone’u kullanmaya başladıktan 1 ay sonra titreşimi bozuldu. Titreşim bu alet için çok kritik bir özellik. Soft ve hard reset denemeleri ile düzeldikten bir müddet sonra tamamen gitti. Yaklaşık 3. ayın sonunda ise pili öldü. 10 gün kadar gidebilen pil 1. günün sonunda bitmeye başladı. Forum sayfalarında özellikle titreşim ile ilgili bir sürü sorun örneği bulabilirsiniz. Pil problemine forumlarda pek rastlamadım.
  Üretici firmaya sorunu ilettim. Bir kaç öneri sundular. Hepsini yapıp sonuçlarını yazdığımda cihazı değiştirmeyi kabul ettiler. Şu an yenisi postada. Cihazı kullandığım süre içerisinde çok titiz kullandığım halde böyle bir problem yaşadım. Bu sorun olmasa idi kullanım açısından son derece güzel bir cihaz olduğunu düşünüyordum.
  Yaklaşık on gündür fitbit one kullanıyorum. Fitbit flex piyasaya sürüldüğü halde hala raflara çıkmadığı için bu cihazı aldım. Son derece kararlı bir yapısı olması ve bluetooth ile haberleşiyor olması bana göre artı tarafları. Ancak Jawbone da olan idle alert bu cihazda yok. Yine de son derece memnun bir şekilde kullanıyorum.

 29. Akif saltik

  21/05/2013 at 11:40

  Nike Furkan’dan tercihin en azından ekranı var samsu hat buna benzer bir ürün çıkardı yakında vitrinlerde görürüz bu gidişlerde herkeste olacak ikinci eli 3-4 kurusa satılacak gercek kullanıcılar ucuz mal sahibi olup Bayram edecek . Pebble saat ilgimi çekti ebay dev uygun fiyat bAkmaya gidiyorum .

 30. İlker

  24/05/2013 at 07:02

  Pil ve titreşim konusunda sıkıntıları var. Almak isteyenlere beklemelerini öneririm.

 31. İsmail uzun

  30/05/2013 at 00:26

  3 gün önce kullanmaya başladım demek isterdim maalesef şarz sorunu var. Cihazı tam şarz edemiyorum. Toplamda belki 15 saat şarzda kaldı ama yinede şarz bitik diye gösteriyor. (Şarz yapıldığına dair kırmızı Işık yanıyor.) konuyla ilgili olarak bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

 32. İlker

  30/05/2013 at 22:26

  İnternette bu konuda çok şikayet var. İncelemeniz faydalı olur. Çoğu garanti kapsamında değiştiriyor

 33. selim

  02/06/2013 at 12:30

  Mustafa Bey size özelden nasıl ulaşabilirim ??

 34. Alev Pala

  02/06/2013 at 22:58

  Jawbone Up Band i 3 gundur kullanıyorum ancak kalibrasyon yapmama ragmen step lerimi sayamıyor.evin icerisinde toplasan 50 adım attıgım halde 200 adim olarak hesapliyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  • Mustafa Tan

   02/06/2013 at 23:28

   UP kolunuzun hareketini adım sayar, bu yüzden eğer sağlaksanız up’ı sol bileğinize takın.

  • Esat Koçal

   05/06/2013 at 21:32

   Ben de Mustafa Bey’in incelemesi üzerine Amazon’dan sipariş ettim ve kullanmaya başladım. Gerçekten kullanması keyifli, ancak aynı sorun bende de var. istepcounter ile saydığım adım sayıları birebir aynı iken Jawbone’da neredeyse 2.5-3 katı çıkıyor. Sol elime takmayı deneyeceğim ama sonuçta yürürken iki el de sallanıyor, bu kadar fark olmaması gerekir diye düşünüyorum.

   • Mustafa Tan

    05/06/2013 at 21:41

    Kalibre etmeyi denediniz mi peki ?

  • Esat Koçal

   05/06/2013 at 21:43

   Bu arada kalibrasyonun nasıl yapılacağını anlatabilirseniz çok sevinirim.

   • Mustafa Tan

    05/06/2013 at 21:50

    Uygulamanın sol üst köşesinden önce menüyü açın, sonra da Settings ekranına giriş yapın.

    Settings menüsünden de “Band Calibration” ekranına girin. Eğer ingilizceniz varsa bu ekranda anlatılıyor. Sağ üst köşedeki “?” yani yardım ekranına da bir bakın.

 35. Bozobey

  09/06/2013 at 21:24

  Mustafa Bey,
  Her sağlıklı insanın günlük 17000 adım atması gerekli. Tembelliği bırakın 3 beyazı bırakın yoksa şeker hastası olmak ve onunla birlikte gelen kolostrol ve tansiyon gibi ağır hastalıklardan korunun.

 36. altuğ

  14/06/2013 at 03:07

  Merhaba.
  Benim sorum biraz ilgisiz olsada 🙂 satın alma ile ilgili?
  Malum gümrük kanunları gereği 75 dolar üstü alışverişler sıkıntılı.
  Web üzerindenmi satın aldınız?
  Öyle ise herhangi bir vergi ödedinizmi?
  Yoksa şahıs aracılığıylamı getirtiniz?

  • Mustafa Tan

   14/06/2013 at 08:51

   Arkadaşım getirdi yurt dışından 🙂

  • CyberS

   14/06/2013 at 11:08

   Ben amerikadan sipariş verdim kargo gelince ayrıntıları paylaşırım 😉

  • CyberS

   14/06/2013 at 16:14

   Evet bugün istanbulda gümrük işleminden geçti kargo pazartesi elimde olur sanıyorum. Bakalım nasıl bişey merakla bekliyorum …
   amerika fiyatı + amerika vergisi + kargo + aracı firmaya para derken 350TL ye almış oldum. Almanya ya gittiğimde almayı düşünüyordum ama bekleyemedim sabırsızlıktan 🙂 Almanya fiyatı da 130€*2,5=325TL ediyor bende 350 ye almış oldum..

 37. Fatih

  23/06/2013 at 14:28

  Merhaba,
  Bir haftadır kullanıyorum, oldukça memnunum, incelemen sayesinde tanıştım, cok teşekkürler.

 38. Adem

  29/06/2013 at 13:32

  10 gündür deniyorum be dün bütün gün havuzda geçirmeme rağmen hiç bir sıkıntı yaşamadım. En guzel yanı benim gibi uykusu ağır olanları sessiz sedasız kaldırması:))

 39. Volkan

  06/07/2013 at 19:58

  Merhabalar, oncelikle size bu uygulamanız icin tekrar tesekkur ederek baslıyayım. Ben de Mayıs ayında yurt dısından kendime ve esime “up” aldım. Eşimin cihazı super hiç bir sorun yok. Fakat benim bilekligim Türkiye ye dondukten bir hafta sonra şarj olmaz hale geldi. Firmaya yazdım, reset yontemine falan yonlendirdiler. Arada duzelip sarj oluyor sonra pil bitince başa donuyoruz. Bu cihazı garanti kapsamında, Türkiye den değiştirme ya da yurt dışından kargo ile değiştirtme yapma ihtimalim varmıdır. Teşekkürler ve iyi çalışmalar.

  • Altug Erbil

   30/07/2013 at 22:09

   Şirket Tr’ye kargo yollamıyor. İlla Amerika adresi istiyor. Amerika adresi verirseniz hiç sorun çıkarmadan bozuk ürünü alıp yenisini gönderiyorlar.

 40. Yağız

  16/08/2013 at 12:13

  Merhaba bu Jawbone Up lar bana pahallı geldi başka bir ülkede daha ucuz veya ebay amozon gibi sitelerde daha ucuz olabilir mi? Bir de beklesek fiyatları inebilir mi?

  Cevaplarınız için şimdiden teşşekür ederim

 41. Esen

  19/08/2013 at 17:41

  Arkadaşlar,

  Mustafa Bey’in inceleme yazısından sonra aldığım ürünü elden çıkarıyorum. İlanda 280 TL ama buradan gördüğünüzü belirtirseniz 250 TL’ye bırakacağım.
  http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-atletizm-jawbone-up-siyah-l-beden-134544389/detay

  • Esen

   21/08/2013 at 14:07

   Ürün satılmıştır.

 42. Yağız

  21/08/2013 at 19:12

  Sorumu tekrarlıyorum;

  Merhaba bu Jawbone Up lar bana pahallı geldi başka bir ülkede daha ucuz veya ebay amozon gibi sitelerde daha ucuz olabilir mi? Bir de beklesek fiyatları inebilir mi?

  Cevaplarınız için şimdiden teşşekür ederim

  • Mustafa Tan

   21/08/2013 at 19:25

   Türkiye’de resmi satış olmadığı için pahalı. Resmi satış olunca elbette uygun fiyata olacaktır.

   Yurt dışında resmi satışın olduğu ülkelerde daha ucuza bulabilirsiniz.

   • Yağız

    21/08/2013 at 19:33

    en ucuzu amerikada mdır

 43. Yağız

  21/08/2013 at 22:16

  Merhaba bu Jawbone Up lar bana pahallı geldi başka. Bir de beklesek fiyatları inebilir mi?

  Cevaplarınız için şimdiden teşşekür ederim

 44. Murad

  24/08/2013 at 21:57

  Sizden ricam Goktug beye bileklik hala calisiyor mu diye sorabilir misiniz? Yaziyi Mayis ayinda yazmissiniz amazon da okudum yorumlarda bir cok kisi bilekligin omrunun kisa olmasindan sikayetci ortalama 6-8 hafta bir omur biciyorlar. Acaba bu Goktug beyinde basina gelmis mi? Tesekkurler 🙂

  • Göktuğ Gedik

   25/08/2013 at 06:46

   Hala çalışıyor ve çok memnunum açıkçası… 🙂

 45. Mehmet Çeken

  26/08/2013 at 13:56

  up jawbone bana yurtdışından geldi.4 gündür kullanıyorum .çok memnunum.

 46. yusuf

  09/09/2013 at 16:21

  Merhaba;

  Elimde bir adet mevcut, telefon değiştirdiğim için satıyorum. İlgilenen olur mu ?

  • Ahmet

   22/09/2013 at 17:45

   merhaba yusuf bey elinizdeki jawbone renk olarak ne ve fiyat olarak ne istiyorsunuz? Acil olarak cevap verebilirseniz sevinirim 1-2 saat içinde ben de almayı planlıyorum eğer fiyat uygun gelirse sizden alabilirim eğer elinizdeki ürün duruyorsa…

 47. Pingback: Yeni iPhone 5S ve 5C, iOS 7 ve iWork: Etkinlik hakkında her şey | Sihirli Elma

 48. Pingback: Yeni iPhone 5C ve iPhone 5S Satış Fiyatı Ve Teknik Özellikleri | Berk SENAY

 49. serdar

  11/09/2013 at 14:19

  uyurken düğmeye mi basıyoruz nasıl anlıyor uyuduğumuzu?

 50. TUNAHAN

  23/10/2013 at 13:22

  Merhaba Mustafa Bey
  incelemenizi okuduktan sonra jawbone up yurtdışından temin ettim. Yaklaşık 4 ay sorunsuz kullandım. bu sürede şarjı tam bitmeden dolduruyordum.
  Bayram öncesi şarjı tamamen bitmişti, sonrasında şarj olmuyor.
  internette biraz araştırdım, bu sorun genel ve oldukça çok yaşanıyor.
  2 sorum olacak
  1-amerikadan alındı avrupadan değişim yapılabilir mi?
  2-apple satış politikasına göre; Türkiye de açılacak Apple mağazasında bir değişim yapılabilir mi?

  • Mustafa Tan

   23/10/2013 at 15:17

   1) Açıkçası bilemiyorum. Jawbone’a email atıp sormak en iyisi.
   2) Apple’ın değişim satış politikası kendi ürünleri için geçerli ve her ülkede aynı olmak durumunda değil. Apple Türkiye mağazası açılınca iPhone’lar için de rehatça değişim beklentisi içine girmeyin. Çünkü her ülkenin kanunları, mevzuatı ve vergileri farklı.

 51. Hande

  24/10/2013 at 17:22

  Mustafa Bey,

  Merhabalar. Elimizde bir Jawbone Up mevcut. ancak bu cihazda uyku kısmını aktif hale getiremedim. cihazı nasıl resetleyebilirim.
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  İyi akşamlar,

  Hande

 52. zeynep olgun

  06/11/2013 at 15:51

  merhabalar,
  Apple store TR online adresinde ‘Wahoo Fitness Blue HR Kalp Atım Hızı Bandı’ böyle bir ürüne rastladım. UP by Jawbone ile aynı mıdır, bilginiz var mı acaba ? TR sitesinde Jawbone yok görünüyor ve almayı çok istiyorum, tşk.

 53. Mehmet Elçi

  14/11/2013 at 20:34

  Bence bluetooth ile iPhone ile senkronize olması açısından FitBit Flex veya FitBit Force daha iyi gibi gözüküyor, AppStore TR de bakabilirsiniz.

 54. Pingback: Apple Türkiye Online Store’da neler var? Bizim için ne ifade ediyor? -Bölüm 1- | Sihirli Elma

 55. Pingback: Yeni iPhone 5S ve 5C, iOS 7 ve iWork: Etkinlik hakkında her şey @ Iphone Yetkili Servisi Antalya

 56. Sinan

  26/09/2014 at 16:09

  Yurtdışından getirdiğinizde gümrük gibi sorunlarla karşılaştınız mı?