iPhone ve iPad’deki Müzikler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bildiğiniz gibi iOS tabanlı Apple cihazların (iPhone, iPad ve iPod touch) piyasadaki diğer cihazlara göre çalışma mantığı ve bu cihazlara dosya transfer yöntemleri oldukça farklı. Daha doğrusu iOS tabanlı cihazlar kapalı bir kutu olduğu için klasik bir disk gibi kullanılamıyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi geçenlerde “iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı?” başlıklı yazıda detaylı açıkladığımız güvenlik endişeleri.

Bir diğer sebebi de Apple’ın bu cihazlardaki kontrolü kaybetmeme ve yazılım geliştiricileri ve müzik yapımcıları gibi çözüm ortaklarını koruma düşüncesi. Çünkü bir cihaz çok açık olduğunda o cihazda korsan yazılım ve içerik kullanımı çok daha fazla oluyor. Bu yüzden iOS tabanlı cihazlarda korsan içerik kullanımı diğer rakiplerine göre çok daha düşük.

Dolayısıyla iPhone veya iPad’e şarkı yükleme yöntemleri sınırlı. Bu yazıdaki amacım da soru cevap şeklinde bu yöntemlerden kısaca bahsetmek, ilgili yöntemlerin detaylı anlatıldığı sayfalara yönlendirme yapmak ve son olarak kullanıcıların kafasında net olmayan bazı konuları netleştirmek.

iPhone veya iPad’imize Şarkı Yüklemek için hangi yöntemleri kullanabiliyoruz?

Yazının başında belirttiğim nedenlerden, iOS tabanlı cihazlardaki hazır yüklü gelen Müzik uygulamasıyla çalmak üzere şarkı yüklemenin 3 temel yöntemi bulunuyor:

Bu arada ilk maddedeki yöntemde herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymuyor iken, diğer iki yöntemde ise üzerinde iTunes programı kurulu bir bilgisayara mutlaka ihtiyaç duyulmaktadır.

iPhone veya iPad’imizdeki iTunes ile Bilgisayarımızdaki iTunes aynı şey değil mi?

Tam olarak değil. iPhone veya iPad’imizde iTunes yazılı olan ikona tıkladığımızda aslında sadece “iTunes Store” yani iTunes Mağazası açılmış oluyor.

Nasıl App Store’dan uygulama indirebiliyorsak, iTunes diye geçen iTunes Store’dan da şarkı, zil, sesi ve film indirebiliyoruz. Fakat ikonun altında sadece iTunes yazması, bilgisayara kurduğumuz programın adının da iTunes olması nedeniyle, özellikle yeni başlayan kulanıcılar için kafa karıştırıcı olabiliyor.

iPhone üzerindeki iTunes Store

Bilgisayarımızdaki bir şarkıyı veya zil sesini cihazımıza aktarmak istediğimizde kullanmak zorunlu olan iTunes programı ise http://www.apple.com/tr/itunes/download/ adresinden PC’ye veya Mac’e indirilerek kurulabiliyor. Bilgisayarımızdaki iTunes programı da iTunes Store’u, yani mağazayı içeriyor fakat onun dışında başka özellikler de içeriyor. Örneğin bilgisayarımızdaki iTunes programı aynı zamanda App Store’u da içeriyor, müzik çalabiliyor, yedekleme ve eşzmanlama yapabiliyor.

Bilgisayara kurulan iTunes programı.

iPhone veya iPad’imizdeki Müzik uygulamasında bulunan şarkıları bilgisayarımıza geri transfer edebilir miyiz?

iTunes Store’dan satın aldığımız parçalar ve albümler için bu sorunun cevabı kesinlikle evet. iPhone ve iPad kullanıcılarının cihazlarındaki uygulamaları bilgisayarlarına aktarmak için aşina oldukları “Satınalınanları Aktar” (Transfer Purchases) işlemi sadece uygulamalar için değil, App Store veya iTunes Store’dan ücretli veya ücretsiz indirilen her içerik (uygulama, zil sesi, şarkı, film, vs.) için geçerlidir.

Satınalınanları Aktar işlemi, cihazımızdaki iTunes Store’dan indirdiğimiz şarkıları da bilgisayara aktarır.

Fakat iTunes Store’dan indirilmeyen, yani “iTunes ile Bilgisayardan iPad ve iPhone’a Nasıl Şarkı Yüklenir?” başlıklı yazıda adım adım anlattığımız şekilde farklı kaynaklardan temin edilip cihazımızdaki Müzik uygulamasına transfer ettiğimiz dosyaları yukarıdaki şekilde bilgisayarımıza geri transfer edemiyoruz.

İşin daha doğrusu Apple bu konuda bir çözüm sunmuyor. Yani bilgisayarımızdaki iTunes ile cihazımıza iTunes Store harici yüklediğimiz bir şarkıyı, tekrar bilgisayarımıza geri yükleyemiyoruz. Bu şarkılar zaten bilgisayarımızda olduğu için aslında çok da gerek olmuyor.

Gerek olmaz olur mu ? Bilgisayarıma yedek almadan format attım ve hard diskteki her şey silindi. Yeniden iTunes kurdum ama cihazımdaki şarkıları sileceğini söylüyor tekrar eşzamanlayınca. Bu durumda daha önce bilgisayarımdan cihazıma transfer ettiğim şarkılar silinmeyecek mi?

Evet silinecek. Cihazımızı aynı anda sadece bir iTunes ile eşzamanlayabildiğimizden yeni bir iTunes ARŞİV’i ile eşzamanladığımızda cihazımızdaki eski iTunes arşivine ait içerikler siliniyor. Bunu engellemek için önce yukarıda paylaştığımız “Satınalınanları Aktar” işlemi yapmamız gerekiyor.

Fakat iTunes Store haricinde cihazımıza transfer ettiğimiz şarkılarda yukarıdaki işlem bir işe yaramadığından, yeni bir iTunes ile cihazımızı eşzamanladığımızda cihazımızdaki bu şarkılar siliniyor.

Yeni bir iTunes’a geçtiğimizde, cihazımızdaki eski iTunes arşivi silinir.

 Bu sorunun önüne geçmek için alabileceğimiz çeşitli önlemler mevcut. Aşağıda madde madde biribirinden bağımsız bu yöntemlerden kısaca bahsetmeye çalıştım:

 • Bilgisayarınızdaki şarkıları (mp3’leri), diğer önemli bilgilerinizi yaptığınız gibi harici bir diskte yedekleyin. Bu sayede yeni bir iTunes kurduğunuzda Arşivinizi tekrar oluşturabilirsiniz.
 • iTunes Arşivini Yedekleme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi iTunes Arşivini komple yedekleyin. Bu sayede yeni bir iTunes kurduğunuzda Arşiviniz hazır olur.
 • Eski iTunes’ununuz bir şekilde kaybederseniz ve yeniden Arşiv’le uğraşmak istemiyorsanız, daha önce tanıttığımız “CopyTrans Manager ile Kolayca Şarkı ve Uygulama Transferi” başlıklı yazımızdaki gibi bir program ile cihazınıza yeni şarkı transferi yapabilirsiniz eskilerini kaybetmeden. Bu tip programlar bilgisayarınızda iTunes kurulu olmasını şart koşar ama eşzamanlama mantığını kullanmadan dosya transferi yapabilir cihazınıza.
 • Ya da “CopyTrans ile iPhone’dan iTunes’a Kolayca Müzik Transferi” başlıklı yazımızda tanıttığımız gibi bir programla cihazınızdaki şarkıları bilgisayarınıza geri transfer edebilir, daha sonra yeni iTunes’a atıp yine eskisi gibi rahatça eşzamanlama yapabilirsiniz.

Peki madem teknik olarak mümkün, Apple neden kendi sattığı müzikler haricindeki şarkıların bilgisayara geri transferine izin vermiyor?

Apple müşterilerini hiç sevmiyor ve onlara önem vermiyor da ondan 🙂 Şaka bir yana elbette bu durumun Apple ile bir ilgisi yok. Ülkemiz kullanıcıları pek bilmez ama müzik endüstrisini korsandan kurtaran ve dijital oramda müzik satışını çok uygun fiyatlara çeken Apple’dır. Bunu da iPhone’dan yıllar önce iPod ürününü piyasaya sürerken yapmıştır.

Apple, 2000’li yılların başında müzik yapımcılarını, şarkılarını tek tek ve 0.99$ gibi bir fiyata satmaları için ikna etmeye uğraşmış ve bunu da bazı tavizler vererek başarmıştır. Bunlardan bir tanesi de yukarıda paylaştığımız iTunes Store haricinde iPod, iPhone ve iPad’lere yüklenen şarkıların geri yüklenmesine izin verilmemesi şartıdır.

Çünkü müzik yapımcıları bu olursa, korsanın iyice artacağını, kullanıcıların biribirine iPod’lar aracılığı ile rahatlıkla mp3 taşıyacaklarını iddia etmişti. Tabii ki şu an için bu çok anlamsız bir düşünce. Fakat taşınabilir flash ve harici disklerin henüz yaygınlaşmadığı 2000 yılı için kendileri açısında haklı ve önemli bir önlem.

Bazen takipçilerimiz, “Apple müşterilerinden o kadar laf yemesine rağmen niye böyle yapıyor ?” şeklinde serzenişte bulunuyor. Apple dahil hiç bir firma müşterilerinin geneli için böyle bir şey yapmaz. Apple ürünlerinde veya servislerinde mantıksız gördüğünüz herşeyin arkasında yukarıdaki gibi bir neden vardır. Eskilerin de dediği gibi “Hem 25 kuruş, hem de şoför mahalli olmaz…” 🙂

Müzik uygulamamdaki şarkıları Whatsapp’la veya Email yoluyla bir arkadaşıma yollayabilir miyim?

Hayır. Muhtemelen bu noktada da telif hakları devrededir 🙂 Bu yüzden email yoluyla ya da App Store’daki herhangi bir uygulama ile Müzik uygulamasındaki bir şarkıyı transfer edemezsiniz. Bu arada App Store uygulamaları ancak arşvinizdeki şarkıları listeyelebilir ya da oynatabilir.

Peki iPhone veya iPad’ime email yoluyla gelen, ya da Safari’de dolaşırken bulduğum bir şarkıyı Müzik uygulaması içine kopyalayabilir miyim?

Buna da cevap hayır 🙂 Ya iTunes Store’dan şarkı indireceksiniz ya da iTunes ile bilgisayarınızdan cihazınıza şarkı transfer edeceksiniz.

iTunes Store’dan satın aldığımız müzikleri bilgisayarımızda ya da Android gibi başka telefonlarda çalabiliyor muyuz?

Evet, çünkü iTunes Store’dan satın aldığımız şarkılarda artık DRM yok. Yani parasını bir kere ödedikten sonra istediğimiz cihazımızda çalabiliyoruz. Yani hiç iPhone, iPad’i veya iPod’u olmayan kullanıcılar da bilgisayarlarına (PC veya Mac) iTunes programını indirip, bir kerelik Apple Kimliği alıp ondan sonra diledikleri kadar iTune Store’dan müzik satın alıp Windows veya Mac bilgisayarlarında çalabilirler.

iTunes ile şarkı alıp bilgisayarımızda da dinleyebiliyoruz.

Ya da iTunes Store’dan satın aldıkları şarkıları varsa Android tabanlı telefonlarına transfer edip cihazlarında dinleyebilirler. Eğer şarkılarda DRM olsaydı, muhtemelen sadece hesabımızla ilişkilendirebildiğimiz cihazlarda dinleyebilecektik. Bu nedenle iPhone’dan başka cihazlara geçenlerin, daha önce satın almış oldukları için müzikleri için endişe etmelerine gerek yok.

iTunes Store’daki şarkılar pahalı değil mi? Sizce indirmeye değer mi?

Bence hiç pahalı değil. Hatta Amerika’daki kullanıcılarda çok daha ucuza satın aldığımızı söyleyebilirim. Çünkü Amerika’da şarkılar 0.99$’dan (yaklaşık 1.8TL) satılırken bizde 0.89TL gibi fiyattan satılıyor. Fakat elbette intertten korsan mp3 indirmeye göre halen pahalı 🙂

Fakat iTunes Store’dan satın aldıklarımızın, internetteki çeşitli kaynaklardan indirdiklerimize göre bence halen iki büyük avantajı bulunuyor:

1) Kayıt Kalitesi: iTunes Store’dan indirilen şarkılar 256 Kbit olduğu için özellikle kaliteli bir kulaklık ya da müzik sistemi dinleyenler kalite farkını hemen hissediyor. İnternetten indirilenler de genelde 128 Kbit ya da 192 Kbit olduğu için kaliteli ses sistemlerinde fark hemen anlaşılıyor.

2) Albüm Kapakları ve Adları : iTunes Store’dan indirilen parçaların diğer bir avantajı da albüm kapaklarından, şarkının türüne kadar parça ile ilgili tüm bilgilerin doğru olarak girilmiş olması. Bu sayede ayrıca liste yapmaya gerek kalmadan cihazımızdaki Müzik uygulamasında türe veya şarkıcıya göre parçalarımızı oynatabiliyoruz. Tabii albüm kapaklarının olması çok daha faydalı oluyor.

Elbette farklı kanallardan temin ettiği şarkıları (örneğin CD’den) iTunes üzerinden cihazına transfer edecekler için albüm kapaklarının temini ve şarkı isimlerinin düzenlenmesi imkanı bulunuyor. Fakat bunun için de yıllar önce tanıttığımız TuneUp ismindeki gibi bir program kullanmamız gerekiyor bilgisayarımızda. Ücretli bir program olan TuneUp, iTunes arşivimizdeki şarkıları tanıyıp gerekli albüm kapaklarını internetten indirerek şarkılarımızı düzenliyor.

iTunes Store’dan daha önce satın aldığım bir şarkıyı daha sonra cihazımda sildim. Tekrar mevcut cihazıma ya da başka bir cihazıma indirmek istesem yine mi para ödeyeceğim.

Hayır ödemeyeceksiniz. App Store uygulamalarında geçerli olan durum iTunes Store içeriklerinde de geçerli. Yani aynı Apple Kimliğini kullanarak daha önce satın aldığımızı tekrar ücretsiz indirebiliyoruz. (Bu durumun tek istisnası iTunes Store’dan kiralanan filmler.)

Daha önce satın aldığımız fakat cihazımızda gözükmeyen albüm veya parçalara, cihazımızdaki iTunes uygulamasının sağ alt köşesindeki “Fazlası” menüsünden ulaşabiliyoruz. Bu menüde “Satın Alınanlar” seçeneğine tıkladıktan sonra “iPhone’da Olmayan” (ya da iPad’da Olmayan) sekmesine tıklıyoruz. Sonra da cihazımızda olmayan parçaları listeleyip, indirmek istediklerimizin yanındaki “Bulut” ikonuna tıklıyoruz.

iTunes Store’dan aldığımız parçalarda şarkı sözleri (lyrics) de yer alıyor mu?

Maalesef hayır. Şarkı sözlerinin telifi ayrı olduğu için satın aldığımız uygulama içinde yer almıyor. Fakat bu iş için daha önce tanıttığımız TuneWiki Lyrics isminde çok güzel bir uygulama var. Müzik uygulamasında bir parçayı dinlerken TuneWiki Lyrics’i açıp, sonra da Now Playing’e (Şu an çalan) tıklayarak çalan şarkının sözlerini satır satır canlı bir şekilde görebiliyoruz.

TuneWiki Lyrics uygulaması ile çoğu şarkının sözüne canlı olarak ulaşmak mümkün.

Fakat TuneWiki’nin çalışabilmesi için 2 temel gereksinim bulunuyor. Bunlardan bir tanesi internet bağlantısı, çünkü şarkı sözlerini sunucusundan getiriyor. İkincisi de şarkı ve sanatçı adının düzgün olması. Yoksa şarkının sözlerini bulamıyor. Bu yüzden iTunes Store’dan indirilen şarkılar daha avantajlı oluyor.

iTunes Store’daki bazı parçaların yanında kırmızıyla yazan “E” harfi ne anlama geliyor?

Küfür, şiddet ya da müstehçenlik içeren şarkı sözlerinin bulunduğu şarkılar bu şekilde “E” harfi ile işaretleniyor. Bu harf de  ingilizce “Explicit” kelimesini simgeliyor. Özellikle ingilizce şarkı sözlerinde çok fazla küfür olduğunda iTunes Store’da “Explicit” olarak işaretlenmiş bol bol şarkı görmek mümkün. Fakat ben henüz daha hiç Türkçe şarkılarda böyle bir işaret göremedim.

Bu arada bazı parçaların hem “Explicit” hem de “Clean” yani temiz versiyonları olabiliyor. Yani bu tip şarkılar istenmeyen sözcükleri içermiyor.

Bilgisayardaki iTunes’ta şarkıların yanında Explicit yazıyor. iPhone’daki iTunes Store’da ise sadece E harfi çıkıyor.

Çocuklarının bu tip istenmeyen sözcükler içeren şarkıları indirmesini istemeyen anne babalar için de iPhone ve iPad’in Sınırlamalar menüsünde aşağıdaki gibi bir seçenek buluyor. Bu menüden Explicit seçeneğini kapatırsak, o zaman iTunes Store’dan Explicit olan parçalar indirilemiyor. Benzer ayar video klipler için de geçerli olduğunda, istenmeyen videoların indirilmesi bu ayarla da engellenebiliyor.

Hiç iTunes Match’ten bahsetmiyorsunuz. Halbuki bu hizmet geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye de açıldı. Biraz bilgi verseniz?

Haklısınız. iTunes Match artık ülkemizde de kullanılabiliyor. Fakat ben genelde radyo dinlediğimden ve arada çok beğendiğim şarkılar çıktığında iTunes Store’dan satın aldığımdan iTunes Match pek işime yaramıyor.

iTunes Match daha çok bilgisayarında binlerce parçalık müzik arşivi olan ve tüm bu parçaları iCloud’da yıllık bir ücret karşılığı kayıt altına alıp yüksek kalitede dinlemek isteyenler için. Benim bilgisayarımda hiç bir zaman bu kadar şarkı olmadı 🙂 Bu nedenle iTunes Match hakkında çok fazla deneyim ve tecrübem yok. Tecrübeli olmadığım konularda yazı yazmayı sevmediğim için de şu ana kadar bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmadım.

Fakat kardeş blogumuz Sihirli Elma editörü Göktuğ Gedik’in bu konuyla ilgili “iTunes Match nedir? Nasıl kullanılır?” başlıklı çok detaylı bir inceleme yazısı mevcut. Bu yüzden bu iTunes Match’i merak edenlerin o yazıya gözatmalarını öneriyorum 🙂

Son soru 🙂 Ben iTunes ile bilgisayarımdan cihazıma sık sık iPhone ve iPad’ime transfer yapıyorum ama eşzamanlama olayını sevmiyorum. Bu şarkı transfer işini manuel bir şekilde sürükle bırak şeklinde yapamaz mıyım?

Evet ama kısmen. Yani yine iTunes kullanarak fakat bir ayar değiştirerek transfer işini manuel yönetmek mümkün. Fakat bu aynı anda sadece bir iTunes kullanım gerekliğini değiştirmiyor. Sadece şarkı ekleme veya silme işlemlerinde eşzamanlama yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu konuyla ilgili daha önce “iTunes iPuçları – V” başlıklı yazımızda detaylı bilgi verdiğimiz için burada tekrar anlatmayacağım. Merak edenler o yazıya gözatabilirler 🙂

iTunes ile müziklerin manuel yönetimi mümkün.

————–

iPhone ve iPad ve iTunes’taki Müzik deneyimi ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Elbette sizlerden gelecek sorulara göre ayrıca yazıya ekleme yapabilirim 🙂 Ayrıca aşağıda, şu ana kadar müzik konusu ile paylaştığımız tüm yazıların linklerini paylaştım. Daha önce gözatmamış olanlara faydalı olabilir:

70 Comments

 1. Duru

  18/05/2013 at 21:58

  Merhaba,

  iTunes Match ile ilgili pek bilgim yok demişsiniz, o halde ben direk ortaya sorayım soruyu. iTunes Match kullanıyorum.

  Elimde 302 kbps boyutlarında x bir parça var, DRM’siz yapmak için match etmeye çalışıyorum. Parçayı iTunes Store’da göster deyince doğru parçaya gidiyor. Fakat Match’i güncelle yaptığım zaman match etmeyip icloud’a upload yapıyor. Bu anlamsızlığın sebebi nedir, anlam veremiyorum. Bilgisi olan var mı?

 2. Burçin

  18/05/2013 at 22:48

  İtunesdaki şarkıları cd ye yazabiliyor muyuz?

  • Mustafa Tan

   18/05/2013 at 22:54

   Evet yazdırabilirsiniz.

 3. ✨Crazy✨

  18/05/2013 at 23:18

  Teşekkürler

 4. Turgut

  18/05/2013 at 23:27

  Merhaba B’nde iTunes match anlamış değilim ve o yüzden daha aktif hale getirmedim apple cevap lütfen ..?

 5. Lovator

  18/05/2013 at 23:31

  Demi lovato albumu vaaar <3 😀

 6. Fevzi Cakmak

  18/05/2013 at 23:49

  Ben itools programını kullanıyorum ama herkes bu itunes i kullanma üzerine yazılar yorumlar yazınca itools yasak mıdır bilemedim şimdi. Ne yapmalı?

  • Mustafa Tan

   19/05/2013 at 00:00

   iTools gibi programlar iTunes’un cihazınızla olan protokolünü kullanıp iTunes’un arayüzünde sağlamadığı özellikleri sağlar. Elbette bu tip programlar Apple’ın önerdiği programlardan değil.

   Sonuçta riski size ait 🙂

 7. Emir

  19/05/2013 at 00:26

  Arkadaslar itools kullanmanizi tavsiye ederim saglam uygulamadir

 8. Alkım

  19/05/2013 at 00:45

  Ya Musatafa bey şu iphone da diskte görünen diğer bölümü nedir onu azaltamaz mıyız?

 9. Emre D

  19/05/2013 at 11:15

  Mustafa bey,

  Aciklamaliriniz icin tesekkurler.
  Fakat bildiginiz gibi iTunes bilgisayarda son surumunde goruntusunu (menu) tamamen degistirdi. Sizin burdaki aciklamalariniz halen eskisine gore.

  Örnegin alttaki yazida iTunus eski goruntu, o sekilde olmuyor artik. Manuel sarkilari surukle birak dimdi nasil oluyor?

  ‘Bu şarkı transfer işini manuel bir şekilde sürükle bırak şeklinde yapamaz mıyım?’

 10. Mahmut Bayoğlu

  19/05/2013 at 13:33

  Merhaba
  Açıklamaların içi. Teşekkürler bizler bilgilendiriyorsunuz bazen çok faydalı oluyor. Yukarıda siz olmuyor demişsiniz ama bende İphona 5 var e-mail ile müzikleri telefona indirdim ve gayet güzel kullanıyorum, yoksa telefonda problem mi var 🙂 teşekkürler ilgiyle takip ediyorum

  • Mustafa Tan

   19/05/2013 at 13:52

   Mümkün değil 🙂 Müzik uygulamasına değil, App Store’dan indirdiğiniz bir uygulama içine kaydetmişsinizdir.

   Ya da cihazınız jailbreak’lidir.

   • Mahmut Bayoğlu

    20/05/2013 at 12:03

    Mustafa bey e-mailden indirdiğim müzikleri müzik uygulamasına gönderdi hatta i-tunestede gözüküyor ayrıca cihazı Almanya’dan apple Mağazası’ndan kendi elim ile alıp Türkiye’de yasal presödörü uyguladım siz kendi cihazınızda deneyin bi 🙂

    • crAzy

     21/05/2013 at 13:39

     Mail ile nasıl müzik alabildiğinizi lütfen adım adım paylaşırmisin dediginiz gibi ise bizde faydalanalım

 11. Shafak

  19/05/2013 at 13:46

  Mustafa bey merhaba,
  size sormak istedigim iki sorum var, konuyla alakali degil ama, guncel yaziniz bu oldugu icin buradan size ulasmak istedim
  İlk sorum ios7 hakkinda, haziran ayinda cikarilmasi planlanan 5S ve ios7 sizce hangi modeller tarafindan desteklenir(4, 4S, 5)?
  İkinci sorum bulusmalar hakkinda, istanbul ve ankarada duzenlemis oldugunuz bulusmalar hakkinda, goruslerinize dair bir yazi okuyabilmis degiliz henuz; gelen katilimcilar hakkinda gorusleriniz, genel anlamda yasananlar vs. biz bulusmalara gelemedigimiz icin, acikcasi gecirilen zaman ve aktarimlar hakkinda merakimizi giderirseniz gayet iyi olur.. Tesekkurler, iyi calismalar..

 12. Ahmetend

  19/05/2013 at 19:15

  Can alıcı soruyu soruyorum. S4 mü iPhone 5 mi ?

 13. Alper

  20/05/2013 at 01:12

  itools gibi bir sade ve kullanisli uygulama yaptida apple biz mi kullanmadik? Birakin arkadaslar millet sarkiya para vermek isterse gider albumunu alir burda tek tek sarkiya para vermeye kalkarsak isimiz is demektir. 1 yili askindir pc de itools kurulu hicbir sikinti yasamadim herkese tavsiye ederim. Ucretsiz Hizli Kolay Sade.. sezarin hakki sezara!!

 14. Emre

  20/05/2013 at 13:43

  Selam yazınız çok mükemmeldi yine, Mustafa bey acil yardıma ihtiyacım var iphone5 kullanıyorum telefon İnternet’e dair her şeyi yapıyor fakat iTunes, iPhoneumu bul, AppStore gibi uygulamalarda işlem yapmak istediğimde bağlantı yok diyor kaç kere sıfırladım düzeliyor sonra tekrar açmamaya başlıyor! Lütfen yardımcı olun.

 15. Mkorcak

  20/05/2013 at 14:53

  Bende itools kullananlardanım. Sürükle bırak olarak kullanacağınız çok pratik ve güzel bir program Tavsiye ederim hiç sıkıntı çıkarmadı 1 yıldır. Çok hızlı çok pratik. En önemli özelliği de cihazınızı istediğiniz bilgisayarda düzenliyebiliyorsunuz yeterki o bilgisayarda iTunes yüklü olsun birde mp3tag programınız varsa mp3 lere albüm ve sanatçı bilgisini yükleyipbcihazınıza atarsanız dinlerken ulaşmak çok kolay oluyor. İtunes artık hiç kullanmıyorum.

 16. Mrofesor

  20/05/2013 at 19:01

  İtools ile herşeyi daha rahat halledebilirsiniz
  Film indirme programları falan hepsinin dosyalarını görüp dosya alabilir yada atabilirsiniz
  Müzik olayı falan çok daha kolay

 17. Tugay Cicek

  21/05/2013 at 04:41

  Mustafa bey telefonuma Jailbreak yüklediğim zaman telefonum garanti kapsamında çıkar mı? Bide bu jailbreak hakkında tam bilgi edilebileceğim bir yer bir yazınız varmıdır acaba?

  • Mustafa Tan

   21/05/2013 at 07:48

   Eski bir yazımız var ama orada anlatılanlar halen geçerli:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

   • Anonim

    23/05/2013 at 02:43

    Mustafa Bey ;
    ben sizin anlattığınız yöntem ile bi kaç ses dosyasını ıphone attım fakat ses vermiyor dosyalar yürütüp saniye işliyor ama ses yok
    ses dosyaları samsung note ses kaydı idi
    bunu mümkün kılmamın bir yolu var mı acaba ?

   • Burak

    27/05/2013 at 20:45

    İyi gunler mustafa bey bi sorum olucak size cihazim iphone 5 ve surumu 6.1.4 ve ne yazikki jb siz cihaz kullanamiyorum jb yuklemek istiyorum son jb 6.1.3 cikarsa ios 7 de cikicak diyolar ve ben bekleyemem cihazin surumunu dusurtup yukleme yapabilirmiyim dusmesi icin ne yapmaliyim ?

 18. Mustafa Bağcivan

  24/05/2013 at 08:53

  Harikasınız! İphone kullanmayı sayenizde öğrendim. Elinize emeğinize sağlık.

 19. akif

  24/05/2013 at 17:54

  şöle bir sorum olacak aynen anlatıldığı gibi şarkıları itunes yoluyla seçip eşzamanla diyorum telefondan müzk çalara girdiğimde şarkılar soluk şekilde oluyo. telefonu bi kere pc den çıkartıp tekrar bağlantı kurdugumda tekrar eşitle dediğimde bu sefer şarkılar olması gereken rengi alıyo bunun sebebi ne olabilir acaba? nerede yanlş yapıyorum

  • Aredhel

   25/06/2014 at 23:00

   bende de aynı sorun var. şarkıların bazıları soluk soluk hep. tekrar eşitlediğimde sorun düzelmiyor. sebep ne olabilir? bazı parçaları hiç dinleyemiyorum.

 20. Emir

  03/06/2013 at 20:23

  Mustafa bey biraz alakasız bir soru ama iphone da resmin üzerine yazı yazma kutu içine alma gibi işlemleri hangi programla yapıyorsunuz

 21. Cengiz

  06/06/2013 at 23:07

  Yukarida iTunes haricinde iPhone ve ya iPad’e muzik indirilemeyecegini soylemissiniz fakat AppStore’dan ucretsiz olarak indireceginiz “Downloads Pro Free” uygulamasi ile internet ortamindan istediginiz bir dosyayi iPhone ve ya iPad’inize indirebiliyorsunuz.Tabi buna muzikler de dahil 🙂

  • Mustafa Tan

   06/06/2013 at 23:20

   Evet iPhone veya iPad’deki Müzik uygulaması içine yukarıda paylaştıklarımız dışında şarkı yüklemek mümkün değildir.

   Sizin bahsettiniz yöntemle de Müzik uygulamasına şarkı yükleyemezsiniz. İsterseniz bir deneyin.

 22. Doro

  16/06/2013 at 08:17

  Car tunes hakkinda bilgi var mi

 23. yılmaz

  15/07/2013 at 11:37

  YA eskıden ben ucretsız muzıkler ındırıyodum o kalktımı i tunesde apple kımlıgıyle bedava ındırebılırmıyım -muzıklerı yardımcıolursanız sevınırım

 24. unicorny

  26/08/2013 at 00:13

  Albümlerin yanında bulunan (Deluxe Version) yazısı ne anlama geliyor?

  • Mustafa Tan

   26/08/2013 at 00:21

   Orijinal albümde bulunmayan ilave şarkılar olduğunda deluxe olur albümün yanında.

 25. Talha

  30/08/2013 at 04:05

  Merhaba mustafa bey ben iphone aldım ama eskiden ipad kullanırdım şimdi itunesten aldığım şarkıları iphone indirmeye kalktığımda parça indirilemedi yazısı çıkıyor ipadde hiç bir sorun olmuyor bu sorunu nasıl çözebilirim şimdiden teşekkürler

 26. emre 123

  12/09/2013 at 22:04

  itunes bilgisayara nasıl yüklenir

 27. Eray

  20/09/2013 at 19:01

  Slm Arkadaşlar 7 güncellemesini yaptıktan sonra App storeden indirme yaparken koşullar değişti diyor onay istiyor 65 sayfalık sözleşme çıkıyor Ama onaylamayı nasıl yapıcağımı bulamadım Yardım lütfen

 28. zeyna

  03/10/2013 at 17:33

  merhaba iphone 5 aldım fakat pc den yuklediğim tum sarkılar eskı telımde yanı ıphone 4 te kaldı pc de bozuk oldugu icin hic bi sekılde kendı pc me ulaşamıyorum eski telimdeki tum parçaları yeni telime aktarabilme sansım war mı warsa nasıl yapacagım?

 29. Anonim

  27/10/2013 at 09:10

  Meraba. Apple stordan inrdiğim bir programla iphone a film indirmiştim. Dün izlemiştim filmi ama bugun baktığımda kendiliğinden dosya silindi diyor. Bunun sebebi program mı yoksa telefona virüs mü bulaşmış

 30. Anonim

  04/11/2013 at 20:06

  benim ipod touch 4 üm var jailbreak yaparken sorun oldu apple uygulamaları silindi sadece seli notlar gazete bayisi videolar ve hava durumu var geriye kalan hiçbirşey yok kamera mesajlar falan müzik lütfen yardımcı olun nasıl eski haline döndürebilirim

 31. Anonim

  09/11/2013 at 14:36

  ya telefonuma şarkı atmak için pcye bağladım.. attım şarkıları tmm ama telefonumda olan tüm şarkılar gitmiş anlam veremedim bi daha pc ye bağladım tüm şarkılar içinde gözüküyo
  kime sorduysam bilmiyorum dedi nası düzeltebilirim bunu ?

  • Mustafa Tan

   09/11/2013 at 16:08

   Yeni bir PC’ye mi bağlamıştınız ? Eğer daha önceki şarkılarınızı başka bir PC’den attıysanız silinir onlar. En son hangi iTunes arşivi ile eşzamanlama yaparsanız sadece o arşiv yer alır cihazınızda.

  • Anonim

   11/11/2013 at 17:13

   Hayır sadece kendi pc den şarkı atıyorum.. ben tam olarak anlatamadım sanırım
   tekrar söyliyim.. Normalde şarkıatıp siliyorum hiç bir sorun olmuyordu..Geçen gün bi şarkı atmak için telefonu pc ye bağladım attım.. sonra kabloyu çıkardım telefona baktığımda bütün şarkıların silinmiş gözüküyordu.. tekrar pcye bağladım bilgisayardan bakınca tüm müzikler gözüküyo telefonun içinde ama yok telefonda bunu nasıl düzeltebilirim
   teşekkürler şimdidenn..

 32. Anonim

  15/11/2013 at 19:34

  itunes dan indirdiğim şarkıları silmek istiyorum ama silinmiyor yardımcı olur musunuz lütfen?

 33. Ebru

  11/12/2013 at 09:32

  Merhaba
  İpad mini’de bulunan müziklerin sözleri duyulmuyor, sadece ensturman dinlenebiliyor. Müzik ayarlarından düzenleme yapmaya çalıştım ancak başarılı olamadım. Sorun ne olabilir?
  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   11/12/2013 at 09:43

   Tam olarak hangi müziklerden bahsediyorsunuz. iPad minide hazır yüklü bir şarkı gelmiyor, sadece zil sesleri var.

 34. Fatih

  04/02/2014 at 23:00

  Ben itunesdan müziklerimi attım ama şimdi müziklerim yok neden olduğunu açıklarsanız sevinirim

 35. Apple Fan

  15/03/2014 at 19:17

  Mustafa Bey,
  Bu güzel ve gerekli bir yazı için öncelikle size çok teşekkür ederim.
  Fakat ben “Satın Alınanları Aktar” yaptıktan sonra da satın aldığım şarkı iPhone cihazımda gözükmedi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sırf bu yüzden artık iTunes Store`dan şarkı satın almak istemiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. App Store`da daha önce aldığım uygulamaları indire biliyorum ama bir tane şarkı aldım o şarkıya yedeklesem de ne yapsam de geri gelmedi şarkı…

  • Mustafa Tan

   15/03/2014 at 19:49

   Sorunuzu tam anlayamadım. Çünkü Satınalınanları Aktar işlemi bildiğiniz gibi iPhone’daki içerikleri (App Store veya iTunes Store’dan alınmış uygulamalar, şarkılar, vs.) bilgisayarınıza aktarıyor.

   Sizin tam olarak yapamadığınız nedir?

 36. Arif

  21/03/2014 at 08:46

  Iphoneumdaki calismayan muziklei nasil silebilirim?

 37. refikzafer

  22/03/2014 at 15:24

  merhaba
  Itunes match ile şarkıları ipad e eşzamanladım bazı şarkılar aynı olmasına rağmen ipad müzik listesinde alt alta aynı şarkı iki sefer listede gözüküyor itunes ta 5900 küsur parça var ipad de de o kadar olması lazım çift gözüken şarkılar yüzünden 6700 küsur şarkı gözüküyor daha fazla yer kaplıyor ipadde bunun bir çözümü varmıdır?

 38. beyza

  04/05/2014 at 02:07

  merhaba ıphona müzik atıyorum 1 2 gün sonra bi anda müzikler siliniyor bi anda sonra gene atıyorum gene siliniyorum ıtunes programını kullanmıyrum baska bı program kullanıyorum ama bunla bı ılgısı olmadıgını söyledıler

 39. Merve

  15/05/2014 at 10:53

  Merhaba, itunes store’dan indirdiğim klipli şarkıları silmek istiyorum ama sadece şarkının yanında geri indir putonu kalıyor, şarkı listemde gözükmeye devam ediyor. Bilgisayarımda itunes da gözükmüyor. Ne yapabilirim silmek için?

 40. Oflu

  15/07/2014 at 09:45

  Allah razı olsun 4 saattir bununla uğraşıyordum sabahladım resmen.
  “CopyTrans Manager ile Kolayca Şarkı ve Uygulama Transferi” makalesindeki “bu adresten” yazan yere tıklayıp programı indirin 2 dakikada istediğiniz pcden eşzamanlama, veri silinme korkusu olmadan istediğinizi ekleyip kaldırın. 🙂

 41. Fadime

  10/09/2014 at 15:39

  İtunesden aldığım müziği nasıl sileceğim transfer ettiklerim gibi denedim olmuyor

 42. Göktuğ

  12/09/2014 at 14:05

  İtunes den bana hediye olarak gönderilen U2 albümünü ne yaptıysam silemedim. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

 43. Cabir

  01/10/2014 at 00:16

  Iphone 5s de benim yüklemediğim halde başka müzikler var silemiyorum çünkü itunesde de gözükmüyor nedir nerden geliyor ve nasıl silinir?

 44. sinem es

  04/12/2014 at 12:20

  iphone-5 cep telefonuma itunes tan indiğim ses tonları ertesi gün kayboldu. telefonda hiç bir yerde gözükmüyor. Tekrar indirmek istediğimde zaten indirmiştiniz diye bir uyarı alıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 45. ASLI

  16/12/2014 at 15:41

  MERHABA BEN ITUNES’TAN MELODI SATIN ALDIM YÜKLEDIM KIŞILERE TANIMLADIM ILK BAŞLARDA ÇALIYORDU SONRA BISE OLDU VE MELODILER KAYBOLDU BULAMIYORUM AYRICA YENIDEN ITUNES’TAN ALMAK ISTEDIĞIMDE BANA BU MELODIYI SATIN ALDINIZ TEKRAR ALMAK ISTIYORMUSUNUZ DIYE UYARI VERIYOR BEN NASIL YÜKLEDIKLERIMI BULUCAM KAFAYI YEDIM 🙁

 46. cagla

  27/12/2014 at 23:44

  Etkinleştirilme gerçekleştirilemedi diyo ben telefonu açtığı m zaman abimle telefonları değişti rdim fakat bi türlü kurulum yapamadm acilen döner misiniz.

 47. Ozan Burak

  06/01/2015 at 23:06

  Bende iki tane Apple cihaz var fakat bir tane pc var ve dolayısıyla bir tane itunes programı var. Fakat ben iki Apple cihazıma farklı şarkılar yüklemek istiyorum nasıl yapabilirim?

 48. Merve

  12/01/2015 at 16:59

  Ben Ozan Burağa kkatılıyorum

 49. Lahey

  18/01/2015 at 13:14

  Merhaba, ben bilgisayarıma indirdiğim müzikleri iTunes aracılığı ile telefonuma aktarmanın yolunu buldum ancak bunu yapmak için itunesta ayrı bir liste oluşturup şarkıyı bu listeye kaydedip eşzamanlamam gerekiyor telefona atma işlemi başarılı oluyor ancak bu Müzikler eskiden sadece cihaz bilgisayara bağlı iken görünüyordu Şimdiyse cihaz bağlı değilkende tüm Müzikler orada görünüyor ve sağ tıkladığımda sil seçeneği çıkmıyor bilgisayar sadece bana ait olmadığından telefondan silinmeden sadece iTunestaki görünürlüğünü kaldırmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 50. irem

  24/02/2015 at 18:13

  merhaba,
  itunes’dan indirdiğim bazı şarkılar purchased listemde diğer satın aldıklarımla beraber değil de, önceden bilgisayarımdan transfer ettiğim şarkı listemde görünüyor. bunun nedeni ne olabilir? ben o şarkı listesinden çıkarıp satın aldıklarım listesine ekleyemez miyim? NOT: bir süredir bilgisayarsızım yani iphone üzerinden yapmam gerekiyor eğer mümkünse. şimdiden teşekkürler:)

 51. Zahid

  23/03/2015 at 01:23

  Merhabalar bir sorum olacaktı. Siz bir satın aldığımız müziği istediğimiz iphone/ipad/PC.. etc indirebileceğinizi söylediniz. Bunun bir sınırı olduğunu duymuştum. Bir itunes hesabı 10 ilişkişendirilmiş cihazla eşlenebileceği 10′ dan fazla oluncada hesaba girilemeyeceni duydum. Bu bilgi doğru mudur ya da ilişkilendirilmiş hesap ne olur? Bu sadece itunes için mi geçerli ya da appstore için de mi geçerli? Lütfen sorularımı cevaplayın saygılar.