iTunes Yedeğinden Mesajları ve Arama Kayıtlarını Bilgisayara Aktarma

Takipçilerimizden zaman zaman “iPhone’umdaki mesajları ve arama kayıtlarını bilgisayara nasıl aktarabilirim? Bunun için bir uygulama var mı?” şeklinde sorular geliyor. Maalesef daha önce yayınladığımız “iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı?” başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi Apple, güvenlik nedeniyle App Store uygulamalarının mesajlarımıza ya da arama kayıtlarımıza ulaşmasına izin vermiyor.

Hal böyle olunca da kullanıcılar için cihazlarındaki mesajlarına veya arama kayıtlarına ulaşmak, rehberlerindeki kadar kolay olmuyor. Fakat iTunes ile bilgisayarımızda aldığımız iPhone ve iPad yedekleri içerisinde mesajlarımız ve arama kayıtlarımız da bulunuyor.

Bilgisayarımıza kurduğumuz iTunes ile iPhone’umuzu veya iPad’imize yedeklediğimizde, bir yedek dosyası halinde cihazımızdaki çoğu bilgisayarımızın hard diskine bir dosya olarak kaydediliyor. Fakat bu yedek dosyaları bizim standart yöntemlerle rahatlıkla açıp okuyabileceğimiz bir formatta olmuyor. Yani bu yedek dosyası içerisinden bir fotoğrafa veya daha önce attığımız bir SMS’in içeriğine kolayca ulaşamıyoruz. Ancak iTunes ile bu yedeği cihazımıza geri döndüğümüzde içindeki tüm bilgiler kolayca ulaşılabilir oluyor.

Düzenle -> Tercihler -> Aygıtlar menüsünden iTunes ile en son alınmış yedekler listesine ulaşabilirsiniz.

Fakat bilgisayarımızdaki bu yedek dosyalarını açıp bize daha okunabilir veya görüntülenebilir yapan çeşitli programlar bulunuyor. Apple bu konuda herhangi bir çözüm sunmadığı için mecburen bilgisayarımıza üçüncü parti programlar indirip kurmamız gerekiyor. Bu programların da çoğu genelde ücretli oluyor.

Fakat çoğu iPhone kullanıcısının yakından tanıdığı iTools ismindeki bir program, Windows kullanıcıları için bu konuda tamemen ücretsiz bir hizmet sunuyor.  (Yazının sonunda Mac kullanıcıları için başka bir program önerisinde bulundum.) iTools kısaca, iTunes ile aldığımız yedek dosyasını açıp, içersindeki bilgi yumağını kategorilerine ayırıp, bize içinden istediğimiz bilgiyi alabileceğimiz bir hale getiriyor. Aşağıda da bunu adım adım nasıl yapabileceğimizi kısaca açıklamaya çalıştım.

Önce Hazırlık

iTools veya benzer işi yapan programların düzgünce çalışabilmesi yani işini yapabilmesi için bilgisayarınızda iTunes’un kurulu olması ve iTunes ile cihazınızın yedeğinin alınmış olması gerekiyor. Eğer yedek dosyası yoksa iTools’un yapabileceği birşey bulunmuyor.

1) Bu yüzden eğer kurulu değilse, herhangi bir bilgisayara veya kendi bilgisayarınıza önce http://www.apple.com/tr/itunes/download/ adresinden indirip iTunes’u kurun. Elbette hazırda kurulu bir iTunes varsa onu da kullanabilirsiniz.

2) Eğer daha önce yedek almadıysanız aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cihazınızı iTunes’la bir yedekleyin. İlk defa yedekleyecek olanlar da korkmasın. Cihazınızı iTunes ile eşzamanlamadan da sadece yedekleyebilirsiniz. Yeter ki “eş zamanlama yapayım mı?” diye sorarsa kabul etmeyin, sadece yedekleme yapın.

Sol menüden cihazınızı seçip, sonra da sağ klik yaparak Yedekleme seçeneğine ulaşabilirsiniz. 

Not: Eğer bilgisayarınıza iTunes’u ilk defa indirip kuruyorsanız o zaman menülerin kulllanımında bir miktar zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer yedek alma seçeneğini bulamazsanız önce iTunes 11 iPuçları başlıklı yazımıza bir gözatmanızı öneririz.

iTools ile iTunes Yedeklerini Açma (Windows Kullanıcıları için)

iTools’un hem PC (Windows) hem de Mac versiyonu olmasına rağmen iTunes yedek dosyalarını açma özelliği sadece Windows’ta olduğu için aşağıda anlattıklarımız sadece Windows kullanıcılar için. Mac kullanıcıları için ise yazının sonunda ayrıca bir program tavsiyesi bulunmaktadır.

1) Eğer bilgisayarımızda iTools programı bulunmuyorsa, öncelikle http://itools.hk/multi_lang_pc_download.htm adresinden “DOWNLOAD” seçeneğine tıklayarak en güncel iTools’u bilgisayarımıza indiriyoruz.

Öncelikle en güncel iTools programını indirin.

Zip uzantılı iTools dosyasını indirdikten sonra da içindeki iTools.exe isimli dosyayı herhangi bir klasöre çıkartıp üzerine çift tıklıyoruz. (Yani çalıştırıyoruz) Program herhangi bir kurulum gerçekleştirmediği için hemen çalışıyor.

2) iTools’u çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ana menü çıkıyor. Bu ekranda da önce sol üst köşedeki “Tools” seçeneğine, sonra da ekranın ortasında çıkan “iTunes Backups” seçeneğine çift tıklıyoruz.

3) Bir sonraki ekranda da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes’la aldığımız yedeklerin listesi çıkıyor. iTools programı, iTunes yedek dosyalarının yerini bildiğinden otomatik olarak tüm yedek dosyalarını karşımıza getiriyor.

Ardından hangi cihazımıza ait bilgilere ulaşmak istiyorsak o cihaza ait yedek dosyasını listeden seçiyoruz, ardından da “Open” (Aç) seçeneğine tıklıyoruz.

Eğer bilgisayarımızda iTunes kurulu değilse veya iTunes ile alınmış hiç bir yedek dosyası yoksa yukarıdaki liste boş gelecektir.

 4) Yedek dosyasını iTools ile açtığımızda da karşımıza aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi, bizim için en önemli olan 4 yedek olan Fotoğraflar, Mesajlar (SMS), Rehber (Kişiler) ve Arama Kayıtları ayrı ayrı gruplar halinde çıkıyor.

Örneğin Fotoğraflar klasöründeki resimlerimize çift tıklayarak uygulama içersinden de bakabildiğimiz gibi, resimleri seçtikten sonra “Export” (Dışarı Aktar) seçeneğine tıklayarak bilgisayarımızdaki herhangi bir klasöre kaydedilmesini sağlayabiliyoruz.

5) Fakat yazının asıl konusu Mesajları ve Arama Kayıtlarını bilgisayarımıza aktarmak. Çünkü cihazımızdaki fotoğrafları ve rehberi farklı yöntemlerle de bilgisayarımıza aktarmak mümkün.

Eğer SMS klasöründeki “sms.db” isimle dosyaya cihazımızla yaptığımız tüm mesajlaşmayı görüntüleyebiliyoruz. Bu mesajlaşmayı bilgisayarımızdaki bir klasöre ayrıca bir metin dosyası olarak kaydetmek istersek de “Export” seçeneğine tıklıyoruz. Dışarı CSV dosyası olarak aktarma yapıldığından bu dosyayı Microsoft Excel programı ile de rahatça açabiliyoruz. (Elbette herhangi bir metin editörü ile de açabilirsiniz.)

iTools ile Mesajlara gözatmak mümkün.

Benzer şekilde Arama Kayıtlarımızı da (Call History) program içerisinden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi görüntüleyebiliyor ve yine “Export” seçeneği ile yedek dosyası dışına aktararak bilgisayarımıza kaydedebiliyoruz.

iTools ile Arama Kayıtlarına gözatmak mümkün.

iTools ile iTunes yedek dosyalarına nasıl gözatabileceğimizi ve bu yedek dosyalarından mesajlar ve arama kayıtları gibi önemli verilerimizi nasıl dışarı aktarabileceğimizi kabaca anlatmaya çalıştım. Umarım faydası olur.

Önemli Not: iTunes ile yedekleme yaparken şifre koyan fakat sonra şifresini unutanlar için bu tip programların da yapabileceği yok yedek dosyaları şifrelendiği için. Bu tip bir durumda cihazın sıfırlanması ve yedekten dönülmeden yeni bir cihaz olarak başlatılması gerekiyor “iTunes ile iPhone ve iPad’i Yeni Olarak Ayarlama ve Kurma” başlıklı yazımızda adım adım açıkladığımız gibi. Tabi bu durumda cihazımızdaki tüm verileri kaybetmiş oluyoruz.

Wondershare Data Recovery ile iTunes Yedeklerini Açma (Mac Kullanıcıları için)

Yukarıda bahsettiğimiz iTools’un, iTunes yedeklerini açma konusunda Mac desteği olmadığı için Mac OS X kullanıcılarına önerebileceğim programlardan bir tanesi Wondershare Data Recovery for iTunes. Maalesef bu program ücretli, gerçi satın almadan önce bilgisayarınıza kurup nasıl çalıştığını görebiliyorsunuz. Daha doğrusu ücretsiz olarak yedek dosyalarınızı açıp içindeki verileri görüntüleyebiliyorsunuz.

Wondershare Data Recovery for iTunes

Fakat bu verileri bilgisayarımızda bir klasöre kaydetmek istediğimizde o zaman paralı versiyonu satın almamız gerekiyor. O zaman programdaki tüm limitler ortadan kalkıyor.

Elbette WonderShare’in arayüzü iTools’a göre çok daha güzel ve daha yetenekli. Ayrıca WonderShare’in Windows versiyonu da mevcut. iTools’u pek yetenekli bulmayan ve bu tip programlara çok ihtiyaç duyan Windows kullanıcıları da WonderShare’in ücretsiz sürümüne bir gözatmak isteyebilirler.

Büyütmek için resmin üzerine tıklayın.

Wondershare Data Recovery for iTunes isimli program da http://www.wondershare.com/data-recovery-mac/itunes-data-recovery.html adresinden indirilebiliyor. Umarım bu program da Mac kullanıcıları için faydalı olur.

Yazının başında da belirttiğim gibi yukarıdakiler gibi başka programlar da var piyasada. Takipçilerimizden bu tip programları denemiş olanlar varsa, yazıya yorum girerek tecrübelerini paylaşabilirlerse çok seviniriz 🙂

68 Comments

 1. walkingoff

  28/05/2013 at 09:44

  Teşekkürler bu makale herkes için çok faydalı olacak.

 2. Ramazan

  28/05/2013 at 10:00

  Bu kadar uğraşmak yerine tüm yedeklerini îtools ile de alabilirler.

 3. Meriç

  28/05/2013 at 11:56

  çok teşekkürler emeginize saglık

 4. ✨Crazy✨

  28/05/2013 at 12:15

  Teşekkürler

 5. Anonim

  28/05/2013 at 13:59

  guzel programmis baya isime yarayacak tesekkurler

 6. TUĞMEM

  28/05/2013 at 14:20

  Emeğinize ve elinize sağlik

 7. S€RC@N

  28/05/2013 at 18:04

  Ya Mustafa bey bu kadar Türkiye çapına yayılmış uygulamalarınız ve forumlariniz var ama bence yazılarınız yetersiz hergün yeni bir uygulama anlatımı gelebilir ornegin qffstats ,the alchemist SMS , vuecad pro ,mobigagenndi ,ivip black bu uygulama suan dünya çapında yarışan uygulamalar

  • Mustafa Tan

   28/05/2013 at 18:51

   Keşke vaktim ve kaynağım olsa her gün dediğiniz uygulamaları inceleme yazabilecek kadar detaylı inceleme fırsatım olsa. Deneyimleme ayrı bir zaman, yazmak ayrı bir zaman istiyor.

   Hobi olarak yapılan bir çalışmada ancak bu kadar içerik çıkıyor 🙂

   • OrhanEmir

    29/07/2013 at 14:10

    Mustafa Bey size katılıyorum

 8. S€RC@N

  28/05/2013 at 18:04

  Yani anlatımlarınızi bekliyoruz 😀

 9. sreyya

  28/05/2013 at 20:26

  Anlatımlarınız için teşekkürler. fakat itool programının mac ler için de İngilizce sürümü var. acaba bunu önermiyor musunuz?

  • Mustafa Tan

   28/05/2013 at 21:16

   Yazıda paylaştığım paragrafı burada tekrar paylaşıyorum:

   “iTools’un hem PC (Windows) hem de Mac versiyonu olmasına rağmen iTunes yedek dosyalarını açma özelliği sadece Windows’ta olduğu için aşağıda anlattıklarımız sadece Windows kullanıcılar için. Mac kullanıcıları için ise yazının sonunda ayrıca bir program tavsiyesi bulunmaktadır.”

   • sreyya

    28/05/2013 at 23:38

    🙂 uyarı için teşekkürler daha dikkatli okumakta fayda var…

   • Huseyin

    24/09/2013 at 07:30

    Oncelikle paylasim icin tesekkur ederim
    Cok faydali. Benim bir sorum olacakti ben iphonumun versiyonunu 6.1.3 ten 5.1.1 e dusurdum bu yuzden eski yedeklerimi su an telefonuma yukleyemiyorum daha dogrusu uygulamalar yuklendi ama sms call history ve contacts geri yuklenmedi daha eski bir versiyona gectigim icin. Bunu nasil yapabilirim bu i tools ve ibackupboot u denedim onlarda hata veriyor

 10. Timur Bey

  28/05/2013 at 20:27

  Az ama öz paylaşımlar daha güzel bence. Kayda deger konuları paylaşıyor Mustafa Bey.

 11. Anonim

  28/05/2013 at 21:04

  Mustafa Bey,

  Belirttiğiniz iTools indirme linkine tıklayınca ( http://itools.hk/multi_lang_pc_download.htm ) dikkat ettiyseniz yukarıda sağ tarafta Apple simgesi var ve onun yanında Mac yazıyor. Ona tıklayınca Mac versiyonu çıkıyor ve Mac’e yüklenilebiliyor iTools.

  Ben Windows’uma da yükledim Mac versiyonunu iTools’un Mac’ime de yükleyebildim. Siz sadece Windows’a yüklenebiliyor diye açıklamışsınız. O doğru değil.

  Saygılar.

  • Mustafa Tan

   28/05/2013 at 21:17

   Ben yazının hiç bir yerinde iTools Mac’e yüklenemiyor veya Mac versiyonu yok şeklinde bir ifade kullanmadım:

   “iTools’un hem PC (Windows) hem de Mac versiyonu olmasına rağmen iTunes yedek dosyalarını açma özelliği sadece Windows’ta olduğu için aşağıda anlattıklarımız sadece Windows kullanıcılar için. Mac kullanıcıları için ise yazının sonunda ayrıca bir program tavsiyesi bulunmaktadır.”

   • Anonim

    28/05/2013 at 21:25

    Üstad benden önce davrandı 🙂

  • Anonim

   28/05/2013 at 21:23

   Dikkat edin yüklenemiyor demiyor makalede sms leri açma özelliği yok diyor!
   Yanlış bilgi ve sonucu yanlış çıkarım.
   Saygılar.

   “iTools’un hem PC (Windows) hem de Mac versiyonu olmasına rağmen iTunes yedek dosyalarını açma özelliği sadece Windows’ta olduğu için aşağıda anlattıklarımız sadece Windows kullanıcılar için. Mac kullanıcıları için ise yazının sonunda ayrıca bir program tavsiyesi bulunmaktadır.”

 12. Kerem

  28/05/2013 at 21:13

  Dubaiden mini ipad aldim. Fakat facetime i birakin instagram i bile yukleyemiyorum. Appstore da cikmiyor bile. Bu nasil sacmalik sanal ortamda bile yobazlik yapip block mu edilmis acaba? Herhangi bir caresi varmi ???

  • Anonim

   29/05/2013 at 10:33

   Öncelikle Dubai’den alınmış bir iPhone’a FaceTime Jailbreak yapmadan çalıştıramazsınız. O konuda FceTime’ı unutun. Şimdi instagramı bile yükleyemiyor AppStore yok diyorsunuz. Dünyanın neresinden bir iPhone alırsanız alın ana ekranda AppStore bulunur. Eğer yoksa Sınırlamalar dan kullanımı yasaklanmış demektir. Bunun için sırasıyla: ayarlar—sınırlamalar ‘a dokunun sınırlama parolanızı girin ve AppStore’u kullanıma açık hale getirin. Muhtemelen AppStore Ana Ekrana gelecektir. Sonra da İnstagram’ı indirebilirsiniz. FaceTime içinde onunla hemen hemen aynı olan AppStore uygulaması Tango ‘yu indirin, sorun çözülsün.

  • Anonim

   29/05/2013 at 10:46

   Ama yine de onların işi belli olmaz. Belki AppStore’u bile yasaklamışlardır. Ben Jailbreak’a karşıyım çünkü zaten AppStore var uygulama indirebiliyoruz, Cydia’ya ne gerek var diyordum. Jailbreak’ın diğer tema değiştirme özellikleri falan beni ilgilendirmiyordu. Ama eğer AppStore bile yoksa ben kesinlikle Jailbreak yaptırırdım, hem FaceTime’ı açtırırdım hem de mümkünse AppStore’u geri getirttirirdim. Olmuyorsa Cydia ile irade ederdim.

 13. Anonim

  28/05/2013 at 21:24

  Mustafa Bey,

  Wondershare Data Recovery ( Mac için tanıttığınız ) ben Windows’uma kurmak istiyorum. O programın Windows versiyonunun da olduğunu söylemişsiniz. Onun indirmek veya satın almak için indirme linkini bir türlü bulamadım. İndirme veya satın alma linkini verebilir misiniz?

  Saygılar.

 14. M.METİN

  29/05/2013 at 04:51

  Peki daha önce gönderilen msjlar silinmesine rağmen iphonenin arama yapılan bölümünde çıkıyor onu anlamadım yani silindi gitti buna rağmen neden orda msj kayıtlı acaba ????

  Kız arkadaşımla papaz olacam yahu eski manları buluyo kız 🙂 onlar tlfndan tamamen silmek için ne yapmak gerekiyor bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim arkadaslar….

 15. M.METİN

  29/05/2013 at 04:53

  Eski mesajlar (manlar) değil 🙂

 16. S€RC@N

  29/05/2013 at 09:04

  🙂 ivip black denen su uygulamayı cok merak ediyorum ya uygulamanın fiyatı 999 dolar ama bu yetmiyo bu uygulamaya üye olabilmeniz icin 1 milyon dolarınızın olması gerekiyor yani aslında uygulamayı siz secmiyorsunuz o sizi seciyor 😀 üye olabilen varsa bana ulaşabilirmi acaba 😀

 17. Mehmet Çankaya

  29/05/2013 at 11:35

  sms’lerin telefonda saklanma süresi ne kadar acaba? belli bir tarihten eski olanları siliyor mu? ilk mesajımı eylül 2007’de almıştım, şimdi bakıyorum en eski mesaj aralık 2008 olmuş.

 18. Emrah A.

  29/05/2013 at 13:13

  Tansee adli uygulama da yedek almada farkli bir alternatif kullanimi da gayet basit

 19. Ali

  29/05/2013 at 18:25

  Mac book tavsiye edermisiniz?artik mac e geçme vaktim geldi gibi.fakat tereddütlerim var

  • Murat

   30/05/2013 at 04:19

   Tavsiyemi … Geçte anlarsın windows pc lerin bir hiç olduğunu…

  • Mehmet

   30/05/2013 at 07:36

   bazi programlarla yogun calisiyorsaniz mac sorun cikarabiliyor. mesela ofis programlari. microsoftun mac icin cikardigi ofis paketini bile kullanirken zorlaniyorsunuz. apple’in kendi ofis yazilimlari zaten uyumsuz. fontu tanimiyor, border ciziyorsunuz word’de, pages’da acinca gormuyor falan.
   mesela next navigasyon cihazi kullaniyorum, haritalari guncellemek icin gerekli program mac’te yok. gidip bir pc bulmaniz lazim. adamlar yapmiyor yillardir.
   evinizde zaten bir pc varsa onu satmadan bir mac alabilirsiniz. pc lazim olabiliyor bu tip isler icin.

 20. Burak

  30/05/2013 at 20:29

  Onceden sormustum cevap verememistiniz bu soru bnim icin cok onemli cihazim 6.1.4 iphone 5 bu cihaza jb yaptirmak istiyorum fakat yaptiramiyorum en son 6.1.3 varmis surumu dusurup jb yapabilir mi yim bu mumkunmu ios 7 yi beklemek istemiyorum ..

  • Mustafa Tan

   30/05/2013 at 20:31

   Sürüm düşüremezsiniz. JB konusunda da tecrübeli olmadığımız için pek bilgimiz yok.

 21. Anonim

  02/06/2013 at 02:09

  Hllliii

 22. Erman

  02/06/2013 at 02:17

  Selam ben iphone3s kullanıyorum 3g yi acınca sebekem gıdıyor dıye tamire verdim onlarda itunese yedekleyip cihazı sıfırlamış fakat sonra geri yukleme yapmak istediklerinde şifre istediği için yukleyemediler şimdi hem 3g sorunum devam ettiği için 3gyi kapalı kullanıyom hemde butun verilerim cihazımda yok lutfen bir çözüm önerebilirmisiniz?

 23. Salih

  03/06/2013 at 14:18

  Mustafa bey iphone 5 min kenarlarında soyulma var kamerayı açtıgımda ekranda ufak bi leke beliriyo arada kendilinginden sesler açıkken kilit sesi tuş sesi ve çalarken melodi sesi gelimiyor turkcellden aldım zorluk cıkarırlarmı arkasında dururlarmı sizden ricam yardımcı olup bilgilendirirmisiniz

 24. Salih

  03/06/2013 at 14:18

  Mustafa bey iphone 5 min kenarlarında soyulma var kamerayı açtıgımda ekranda ufak bi leke beliriyo arada kendilinginden sesler açıkken kilit sesi tuş sesi ve çalarken melodi sesi gelimiyor turkcellden aldım zorluk cıkarırlarmı arkasında dururlarmı

 25. MELMUR

  03/06/2013 at 19:55

  MUSTAFA BEY

  BEN YEDEĞİMDEN NOTES KISMINI EXPORT ETTİM. BUNU NASIL AÇABİLİRİM ? YEDEK ALIRKEN NOTLARIMI ALAMADIM UNUTTUM ŞUAN ÇOK ACİL İHTİYACIM OLDU.

 26. Tezcan

  06/06/2013 at 22:33

  Mustafa bey ben iPhone 4 kullanıyorum benim sorum fotograflara tarih nasıl koyabiliriz yada varmı böyle bir özellik

 27. Büşra Topuz

  19/07/2013 at 16:12

  Merhabalar her iki programı da denedim ama hiç bir numaradaki eski mesajlarımın tamamına ulaşamadım bunun neden kaynklı olabilir?
  Yardımcı olursanız sevinirim

 28. Zeynep

  28/07/2013 at 01:04

  Merhabalar.bu dedıklerınızı yaptım, dosya halıne de getırdım.Fakat okunmuyorr.harfler cıkmıyor.solıte format vs vs yazıyr.numaralar var işaretler var fakat mesajlar yok.varsayılan programa ayarlı otomatik.onun uzerınde de oynamalar yaptım ama herhangı bır programla da calısmıyor.ve durum cok acılll rica ediyorum bır an evvel donus yapmanızı

 29. onur

  02/08/2013 at 09:56

  merhaba. Bende resımlerıme ulaşmaya calişiyorum bir sürü yedeğim var ama hiç birinde resımler yedeklenmemiş. Klasor hep boş cıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim ??

 30. Acil

  06/08/2013 at 21:39

  Yedekleme SMS ve arama kayıtlarını pc ye aktarma uygulaması nasıl durdurulabilir. Teşekkürler

 31. Acil

  07/08/2013 at 11:39

  Mustafa bey telime gelen tüm mesajlar ve telefonumdan giden SMS lere başka biri tarafından erişiliyor. I tunes ve ı toolls programları yedeklenebileceğini forumdaki yazılarınızdan görebiliyorum. Peki bunları ben nasıl iptal edebilirim.erişimi engellemek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

 32. Acil

  07/08/2013 at 11:40

  Iphone 5 kullanıcısıyım bu arada

 33. Ekosar

  14/08/2013 at 00:14

  İtools ile mesajları açtım. Gördümki çok çok önceleri gelen ve sildiğim mesajların bazıları tekefondan silinmemiş. İtools dan açılan penceredende silemedim silmem için yardımcı olurmusunuz. Bütün konular açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürlerrrrrrrrrrr

 34. Ekosar

  14/08/2013 at 21:54

  İtools ile mesajları açtım. Gördümki çok önceleri gelen ve sildiğim mesajların bazıları tekefondan silinmemiş. İtools dan açılan penceredende sil düğmesi aktif hale geçmiyor onun içinde bilgisayardanda silemedim silmem için yardımcı olurmusunuz. Mustafa bey ellerine sağlık Bütün konular daki açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürlerrrrrrrrrrr

 35. Cigdem

  19/08/2013 at 08:58

  Selamlar benim sorum buradaki konuyla pek bağlantılı değil ama size nerden soru soracağımı bilmediğim icin ve benim merak ettigim konuyla ilgi bir başlık göremediğim icin burda Yazıyorum.
  Sorum su; oğlum £49 birşey almış banka dokümanlarından gördüm bunun ne olduğunu görmek istiyorum.Bazi oyunlari oynarken sifre sormadan extra can vs alinabiliniyor mu? Umarım dikkate alırsınız şimdiden teşekkürler …

 36. Cigdem

  20/08/2013 at 22:23

  Cok tesekkur ederim .o mail adresini kullanamıyorum.ingilterede yaşadığım icin pound üzerinden ödeme yapıyorum .

 37. Anonim

  23/08/2013 at 21:58

  iPhone 4s kullanıyorum ama gönderdiğim msj ları kaydediyor bunları nasıl silebilirim. Bana yardımcı olurmusunuz ama muhakkak bu msj ları. Silmem lazım

 38. Pnrylmz

  29/08/2013 at 23:21

  Yha arkadaslar ayarlar > genel > sinirlamalar yaptim parola istiyor, e parolayi bilmiyorum parolayi sifirlama sansim var mi ne faceye girebiliyorum nede baska birseye hemen steden atiyor beni off napcam yhaaa
  Help meee :s

 39. Pnrylmz

  30/08/2013 at 10:19

  Mustafa bey itunesi kurdum aygıtlara geliyorum yedekleme al yok var ama silik görünüyor yardımcı olur musunuz lütfen…

 40. emrah

  12/09/2013 at 10:15

  arkadaşlar benim gönderdiğim sms mesajlarını başka bir ıponda görme şansları varmı ıclod u aynı ikisininde

 41. Adem

  16/09/2013 at 22:04

  Mustafa bey benim bi sorum olacak ben daha once apps id vardi sonra bilgisayara format atildi kac defa sonra adresi iptal etti itunes sonra yeni adresle actim yine ayni diyor bu bilgisayara daha fazla kayit yapamazsin diyor telefonuma hic sarki felan yukleyemiyorum ne yapmam lazim

 42. merve

  19/09/2013 at 11:39

  merhaba en sonda verdiğiniz wondershare’i windowsta kurdum ancak telefonu görmüyor.benim en son ki yedeklememden notlarımı kurtarmam lazım bunun gibi alternatif bir program önerebilir misiniz acaba?

  • merve

   19/09/2013 at 11:45

   sorunu çözebildim 🙂

 43. Anonim

  08/10/2013 at 07:14

  Merhaba
  “Satin alinanlari aktar” ve yedekleme yontemi ile iphone umuzdan alinan verileri herseyi almis oluyormuyuz. Yani temiz bir iphone a kurulum yaptigimizda hersey eski haline gelmis oluyor mu Yoksa su su verileri iphone a almak icin ekstra sunlari yapmak lazim gibi bir durum soz konusu mu?
  Tesekkurler

 44. Cihan

  28/10/2013 at 00:07

  Mustafa bey merhaba.size bir soru yoneltmek istiyorum.pc de c klasorunde bulunan itunes u d surucusune nasil aktarma yapabilirim. Yani kopyala yapistir yapsam d klasorunde calisirmi tesekkur ederim.

 45. Asuman

  11/11/2013 at 15:10

  Ben ıphone 5 bir arkadaşımdan aldım benim mesajlarıma girebilir mi

 46. Merve

  13/08/2014 at 10:31

  Paylaşım için teşekkür ediyorum bişey sormak istiyorum eski mesajlarımızda kopyalanıyor mu ? Bide kopyalanıyorsa telefona bu bilgileri tekrar yüklediğimizde o eski mesajlarda mı yükleniyor

 47. hamdi özgür ozbek

  14/08/2014 at 17:03

  XP kullanıyorum. iPhone 3g ekranim bozuldu, ekran calismazken yedeğini aldim. Android telefon aldım. Yedegimin icinden Not defterimi nasil alabiliriz? Teşekkürler.

 48. Pingback: Ipad E Dosya Aktarma | obtener su nuevo iPad - España

 49. seejungfrau

  02/01/2015 at 14:12

  Merhaba,
  Kendi adıma çok teşekkür ederim. Çok yararlı bir yazı olmuş fakat benim bir sorunum var. Iphone 4s, İos 8.1.1 güncellemesini kullanıyorum. İtools da mesajlarımın yedeğini almak istiyorum ama bunu yapamıyorum. 8.1.1 olan son backup açılmıyor daha önceki güncellemelerde olan backuplar açılıyor. Itools dan telefona bağlandığımda da information kısmında kişilerim,notlarım falan açılırken sadece mesajlar kısmı açılmıyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim ?