iPhone Telefon iPuçları

Her ne kadar isminde “phone” yani telefon ifadesi geçse de iPhone, bir telefondan çok daha ötesi. Artık çoğu Apple kullanıcısı, evinde bilgisayar bulundurmadan sanal ve dijital dünyadaki tüm işlerini iPhone üzerinden yapıyor. Fakat telefon halen hayatımızın önemli bir parçası, bu yüzden her ne kadar Mail’i, Safari’yi, Youtube’u ve Facebook’u çok yoğun bir şekilde kullansak da, iPhone’un Telefon özelliğini de sık sık kullanıyoruz.

Lakin Apple’ın her ürünündeki sadelik ve basitlik yaklaşımından iPhone’un Telefon özelliği de nasibini aldığı için, mevcut yetenekleri bazı kullanıcıları tatmin etmiyor. Geçenlerde paylaştığımız “iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı?” başlıklı yazımızda açıkladığımız güvenlik nedenlerinden dolayı Apple, uygulama geliştiricilere telefon özelliklerini açmadığı için de App Store’da daha yetenekli telefon uygulamaları yer alamıyor. Örneğin App Store’da klasik Numara Engelleme (Blacklist) uygulamaları yok, bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi.

Fakat mevcut Telefon uygulaması çok çok basit ve hiç bir özelliği yok gibi gözükse de, bir çok kullanıcının gözünden kaçmış olabilecek faydalı bir çok özelliği bulunuyor. Ben de bir yazıyla, ipucu tadındaki bu özellikleri kısaca paylaşayım istedim.

Mesaj ile Yanıtla Metinlerini Özelleştirme

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene “iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – II” başlıklı yazımızda, iOS 6 ile yeni gelen hazır metinlerle gelen çağrıyı reddetme ve hızlıca mesaj atma özelliğinden bahsetmiştik. Bu sayede bir telefon geldiğinde müsait değilsek, örneğin bir toplantının ortasındaysak, gelen çağrıyı reddetip hızlıca neden reddettiğimizle ilgili bir mesaj atabiliyoruz.

 

Bu açıkçası benim en çok kullandığım özelliklerin başında geliyor özellikle bir toplantı sırasında çağrı gelirse. Fakat iOS 6 ile standart gelen aşağıdaki hazır mesajlar tam işime yaramıyor. Ben de kendime göre bu hazır mesajları biraz değiştirdim.

Bir çok iPhone kullanıcısının da bu mesajların değiştirilebilir olduğunu gözden kaçırdığını düşünerekten paylaşayım istedim. Eğer de siz de bu hazır mesajları çok kullanıyorsanız, aşağıdaki gibi “Ayarlar -> Telefon -> Mesaj ile Yanıtla” menüsünü kullanarak hazır mesajları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Maalesef hazır mesajlar 3’ten fazla olamıyor. Ayrıca özelleştirdiğimiz bir mesajın sonunda “X” işaretine tıklayarak da orijinal haline getirebiliyoruz.

Uyut/Uyandır (Kapatma) Tuşu ile Çağrıları Sessize ve Meşgule Alma

Yine özellikle toplantı sırasında çok kullandığım bir özellik de gelen çağrıları Uyut/Uyandır (Kapatma) tuşu ile sessize veya meşgule alma. Çünkü bazen toplantı yaptığınız kişilerin önemine göre gelen çağrıları, hiç cihazımızın ekranına bakmadan savuşturmam gerekiyor. Özellikle toplantı öncesi cihazımı kapatmayı veya sessize almayı unutmuşsam.

Çağrı varken cihazımızın üst kısmındaki Uyut/Uyandır (Kapatma) tuşuna bir kere basmanın zil sesinin hemen kapattığını muhtemelen bilmeyen yoktur. Fakat özellikle cihazın ekranı kilitliyken Uyut/Uyandır tuşuna iki defa hızlıca basmanın çağrıyı reddettiğini herkes bilmeyebilir.

Kritik durumlarda bu da bana çok lazım olduğu için paylaşayım istedim. Genelde toplantılara girmeden önce mutlaka telefonumu sessize alırım, fakat titremesi bile çok sessiz toplantılarda rahatsız edici olabiliyor. Bu yüzden titremenin nerden geldiğini kimse farketmeden çağrıyı hızlıca reddetmenin tek çaresi, kapatma tuşuna hızlıca iki defa basmak 🙂

iPhone’un Kulaklığı ile Çağrı Reddetme

Hazır konu çağrı reddetmekten açılmışken, iPhone’unda görüşmelerini sık sık kulaklığı ile yapanlar için de ufak bir ipucu vereyim istedim. (Bu arada ben de mümkün olduğunca görüşmelerimi kulaklıkla yaparım, telefonların sebep olduğu manyetik alanlardan olabildiğince uzak durabilmek için.)

Eğer kulaklık takılıyken bir çağrı gelirse, mikrofondaki düğmeye  yaklaşık 2 saniye basılı tutarak ve sonra parmağınızı çekerek bu çağrıyı reddedebilirsiniz. Sonra iki kısık bip sesi duyarsanız, çağrınız reddedilmiş demektir.

Dahili Arama için Virgül ve Noktalı Virgül Kullanımı

Bildiğiniz gibi çok sık aradağımız kişileri veya kurumların numaralarını hep cihazımızın Adres Defteri’ne (Kişiler) kaydediyoruz. Bu sayede tekrar aramamız gerektiğinde gereksiz yere numaralara basmamıza gerek kalmıyor.

Fakat aradığımız kişi bir kurumda çalışıyor ve dahili numarası varsa, Adres Defterinin standart kullanımı dahili numaraları otomatik aramak için yeterli olmuyor.

Bunun için Adres Defterine bir numarayı kaydederken aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi “duraklat” ve “beklet” seçeneklerini kullanmamız gerekiyor. Diyelim ki kredi kartı borcumuzu öğrenmek için sık sık bankamızın müşteri hizmetlerini arıyoruz. Her seferinde de otomatik cevaplama sistemi bize ;”Kart işlemleri için önce 2’ye, sonra kart borcu için 3’e, sonra da dönem borcu için 4’e basın” diyor. Yani her seferinde aynı dahili numaraları çeviriyoruz.

Bu durumda adres defterimizd,e aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce bankamızın müşteri hizmet numarasını ve adını kullanarak bir kayıt oluşturuyoruz. (Reklam olmasın diye numarayı salladım, böyle bir numara yok boşu boşuna denemeyin :)) Oluşturduğumuz kayda telefon numarasını girdikten sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi numerik klavyede sol alt köşede yer alan “+*#” seçeneğine tıklıyoruz.

 

Ardından yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi duraklat seçeneğine tıklıyoruz. Bu seçeneğe tıklayınca numara yerine ekranda “,” işareti çıkıyor. Virgül işaretinden sonra girdiğimiz numaralar da, aradığımız numara cevaplandıktan 2 saniye sonra çevriliyor. Eğer arka arkaya birden fazla tuşa basacaksak o zaman hepsinin arasına virgül yani duraklama ekliyoruz. Bu da özellikle bankaların müşteri hizmetlerini aramada büyük kolaylık sağlıyor.

Bir de 2 saniyelik duraklatmanın yeterli olmadığı bir santralde kolayca dahili çevirme ihtiyacı varsa, o zaman da “Beklet” yani noktalı virgül işaretini kullanabiliyoruz.

 

Adres Defterindeki kayıtta “;” ‘den sonraki numara otomatik çevrilmiyor. Bunun yerine yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir “Çevir:” seçeneği çıkıyor. Yani dahili numaranın aranmasını biz sağlıyoruz fakat ezberlememize ya da klavyeden ayrıca girmemize gerek kalmıyor.

Özetle arayacağınız numaranın dahili arama sistemine göre dilerseniz Bekletmeyi (,), dilerseniz de Duraklatmayı (;) kullanabilirsiniz.

Gelen Aramalar için Standart Ayarın Değiştirilmesi

Çağrı cevaplama ile ilgili bir çok kullanıcının muhtemelen hiç farketmediği ayarlardan bir tanesi de “Ayarlar -> Genel-> Erişilebilirlik” menüsü altındaki “Gelen Aramalar” seçeneği. Bu seçeneği değiştirerek gelen bir çağrıyı cihazımızla cevapladığımızda görüşmenin ilk olarak hangi kanaldan başlatılacağını belirleyebiliyoruz.

Bildiğiniz gibi bir çağrıyı görüşme sırasında cihazın hoparlörüne yönlendirebiliyoruz. Bu sayede odadaki herkes arayan kişiyi duyabiliyor. Fakat standart olarak görüşme hoparlörde başlamdığı için sonradan hoparlöre almak gerekiyor.

 

Fakat gelen tüm çağrılar direkt hoparlörde başlasın istenirse o zaman yukarıdaki Gelen Aramalar seçeneğini “Hoparlör” olarak değiştirmek gerekiyor.

Ya da diyelim ki daha önce bu yazıda tanıttığımız gibi bluetooth destekli bir müzik sistemimiz var ve bu sistem üzerinden de görüşme yapabiliyoruz. Eğer iPhone’dan cevapladığım bir çağrının direkt bu müzik sistemi üzerinden başlamasını istiyorsak o zaman da “Gelen Aramalar” ayarını “Mikrofonlu Kulaklık Setine” olacak şekilde değiştirmemiz gerekiyor.

Yukarıdaki özellik de bir ara lazım olabilir diye paylaşayım istedim 🙂

Kaynak: http://manuals.info.apple.com/tr_TR/iphone_user_guide_tu.pdf

————

Önemli Not: Biliyorsunuz yarın geçtiğimiz gün duyurduğumuz ilk İstanbul buluşmasını yapıyoruz. Yarın (Cumartesi) Anadolu yakasında, Pazar günü de Avrupa yakasında buluşacağız, tanışacağız ve sohbet edeceğiz. Gözden kaçıranlar için bir kez daha hatırlatayım istedim 🙂

240 Comments

 1. Fatih

  12/04/2013 at 19:51

  Tesekkurler mustafa bey..

 2. BİLEN

  12/04/2013 at 19:57

  Çok iyi gerçekten seviyorum iphone u arkadaş…
  Teşekkürler mustafa bey…

 3. Murat

  12/04/2013 at 20:13

  Mustafa bey gibi iPhone kullanıcıları, bence satışı arttırmaktadır… En kötü 100 apple ürünü buradan duyulup alınmıştır. İphone kullanmayı özendiriyor açıkcası… Applenin en azından her yeni ürünü size hediye etmesi lazım bence

 4. Honour

  12/04/2013 at 20:25

  Dahili numara aramadaki Duraklat ve Beklet özelliklerini bilmiyordum acikcasi. Neler varmis, donanim bi kenara su IOS hangisi en iyi tartismalarini bitiriyor. Tesekkurler Mustafa Bey, yeni yazılarinizi bekliyorum..

 5. Okan

  12/04/2013 at 20:26

  Mustafa Bey, iOS 6.1.2’den beri benim telefonumda yukarıda değindiğiniz Mesajla Yanıtla özelliği çalışmıyor. Gönderdiğim mesajlar, karşı tarafın iPhone’u olsun olmasın iMessage’la gönderilmeye çalışılıyor ve doğal olarak da çoğu kişiye mesaj gönderilmiyor SMS kullandıkları için. Bu sorunla ilgili bir bilginiz var mı?
  SoruCevap’a yazdım ama kimse bulamadı.

  • Anonim

   13/04/2013 at 00:35

   Sacma bi fikir olabilir ancak sozlesmeli telefonda olabiliyor bunun gibi sorunlar. Bi zaman almanya sozlesmeli iphone4 kullanmistim ve mms ozelliginin olmadigini gordum. Ve birkac daha ozellik…

  • Fatih

   14/04/2013 at 05:09

   Ayarlar>mesajlar>sms olarak gonder butonunu acarak bi deneyin isterseniz okan bey.. Olmazsa imessage butonunu bi acip kapayin bide oyle deneyebilirsiniz..

 6. Emre

  12/04/2013 at 20:26

  Şefim müşteri hizmetleri için verdiğin ipucu muhteşemdi ellerine sağlık saolasın

 7. Murat

  12/04/2013 at 20:47

  Güzel bilgiler teşekkürler…

 8. ✨Crazy✨

  12/04/2013 at 20:59

  Bazılarını biliyor bazılarını bilmiyordum cok iyi bir yazı olmuş teşekkür ederiz
  2 gun önce iphone mu Dock şarja taktım Aux bağlantısı yaparak Dock dan 5+1 ses sistemine müzik verdim ses sisteminden müzik dinlerken acaba birisi ararsa cevapladigimda arayan kişinin sesini ses sisteminden duyarmiyim diye icimden geçirdim ve arkadasım aradı fakat ses iPhone dan geldi suan sizin verdiginiz bilgi doğrultusunda sesin ses sisteminden gelmesi İcin “Gelen Aramalar” ayarını “Mikrofonlu Kulaklık Setine” olacak şekilde değiştirmemiz gerektiğini öğrenmiş oldum sag-olun var-olun Mustafa Bey

 9. Policeman

  12/04/2013 at 21:02

  Mustafa bey son 1 ayda telefonum kabus oldu benim icin.kendi kendine kapanmaya basladı(ozellikle diguturkplay den tv izlerken) bir de facebook ve twitter kullanırken sayfa kapanıyor.panic plust herneyse kullanım veilerinde panic plust yaziyor.servise gondermelimiyim?bi yardımcı olun lutfen

  • Emre Baykara

   13/04/2013 at 06:52

   Benimde sorunum aynı. Facebook kullanırken sayfa kapanıyor bende bilmiyorum ne yapmalı?????

 10. Barika dincer

  12/04/2013 at 21:07

  Teşekkürler mustafa bey kulaklıklar ile ilgili küçük bşr bilgiyşde ben oaylaşmak istiyorum kulaklık takılı iken kamera kullanıyorsak kulaklık üzerindeki + tuşu ile resim çekebiliyoruz malum bazen refim çekerken telefonu hem uygun şekilde tutup hemde ekrana dokunarak resim çekme işlemini gerçekleştiremeyebiliyoruz işte bu gibi durumlarda kulaklıktaki tuşlar müthiş işe yarıyor yarın görüşmek üzere (;

 11. Murat Tortopoğlu

  12/04/2013 at 21:15

  Teşekkürler Mustafa Bey. Extension olayını bilmiyordum. Sağolun.

 12. Anonim

  12/04/2013 at 21:42

  Kardeşim cok saol

 13. Faruk

  12/04/2013 at 22:01

  Mustafa bey tavsiye ettiğiniz tiki towers (maymun oyunu)iphone5 hoparlör U bozdu sanırım bu oyundan oldu bu konuda bi bilginiz varmı telefon çalarken bile dışarıya ses vermiyor ..

  • Mustafa Tan

   12/04/2013 at 22:36

   Uygulamalar hoparlörünüzü veya cihazınızın donanımını bozamaz. Denk gelmiştir sadece.

 14. oBeLix

  12/04/2013 at 22:12

  Ayrıca cihazımızı güdümlü erişime aldığımızda ne çağrı geliyor nede mesaj

 15. Gürsel

  12/04/2013 at 22:21

  Dahili numara olayı çok güzel.
  Teşekkürler mustafa bey

 16. namık

  12/04/2013 at 22:23

  Slm mustafa abi benim konum bu konuyla alakasiz olcak ama idare et 🙂
  Eskiden yukledigim uygulmalarda reklam cikmazdi ama yeni ve eski yukledigim bir cok uygulamada reklam cikiyor neden bu olmaya basladi anlamadim. Virus yedim desem boyle birsey imkansiz cunku eski yorumlarinizi takip ettigim icin biliyorum.! Ama sorun nerden kaynaklaniyor cozemedm yardim abi 🙂

  • Mustafa Tan

   12/04/2013 at 22:40

   Ücretli uygulamalarda reklam çıkmaz genelde. Reklam çoğunlukla ücretsiz uygulamalarda vardır. Bu bir sorun değil 🙂

   Örneğin bizim uygulamamız da ücretsiz ama reklamlı : https://itunes.apple.com/tr/app/iturkeybiz/id451053037?l=tr&mt=8 Fakat uygulama içi alımla PRO’ya geçince reklamlar çıkmıyor. Sonuçta uygulama geliştiricileri en azından maliyetlerini çıkarmalı. Kaldı ki iOS dünyasına uygulama geliştirme oldukça masraflı.

 17. Celal

  12/04/2013 at 22:26

  İphone 5 cihazımı itunese bağlıyamıyorum yani bilgisayara bağlynca i tunesde solda işte bilmem kimin ipone yazıyo ya o çıkmıyor lütfen yardımcı olun arkdşlar

 18. Dücane

  12/04/2013 at 23:13

  Başlığı görünce yazılan şeylerden fazlasını beklemiştim.Fakat emekleriniz için teşekkür ederim.

 19. Cab

  12/04/2013 at 23:15

  Merhaba mustafa bey ben bu ayda iphone 5 almak istiyorum fakat yeni iphone dedikoduları var sizce beklemelimiyim

 20. Berk

  12/04/2013 at 23:16

  Elinize saglik gercekten faydali ve bilinmeyen noktalara deginmissiniz.

 21. Şenol

  12/04/2013 at 23:24

  Mustafa bey, benim iPhone 5’imde şöyle bir sorun var. Telefonla konuşurken kendiliğinden kapanıyor ve tekrar arama yaptığımda telefonda hiç ses yok arama yapmıyor ve o konumdayken karşıdan gelen aramalarda da telefona kapalı ulaşılamıyor duyormuş. Tamire verdim yine aynı problem var. Çok sık yapıyor telefon açılmış kapalımı bilmiyorum arayanlar ulaşamıyor sizce neden böyle oluyor olabilir. Selamlar

  • Fatih

   14/04/2013 at 05:04

   Muhtemelen yazilimsal bi sorun senol bey itunes kullanarak cihazi restore edin olmuyorsa bir dahaki İOS surumunde duzeltilmesini bekleyebilirsiniz..

 22. Haluk

  12/04/2013 at 23:25

  Abi sen mükemmelsin ya. Yok böyle bir şey.

 23. Feyza

  12/04/2013 at 23:44

  Merhabalar
  Mustafa Bey bir sorum olacak imessage kullanirken numaram yerine mail adresim aktive edilmis durumda ve daha onceki yazinizda belirttiginiz (ayarlar->mesajlar->gonder ve al ) gonder ve al secenegi gorunmuyor cihazimda sebebi ne olabilir?yada nasil numara haline donusturebilirim imessage larimi? iphone 4 ios 6 kullaniyorum simdiden cok tesekkurler

 24. Mehmet

  12/04/2013 at 23:49

  Mustafa bey emeğinize sağlık bilgilendirme süper.
  Benimde bir sıkıntım var. Bütün ayarlar tam olduğu halde iphonumu wifi olarak cihazlar görmüyor neden olabilir acaba

  • Fatih

   14/04/2013 at 05:02

   Restore etseniz iyi olur yedekten donmeden bi deneyin oluyorsa donanimsal degildir ve muhtemelen sorun yazilimsaldir..

 25. Ertan

  12/04/2013 at 23:53

  Numara cevirirken bir rakami eksik yazip, yanlislikla ara dersek, aramayi durdurduktan sonra son arama icinde eksik rakami girip pratik bi sekilde duzeltme yapmak iphone’da mumkun mu? Bilen varsa yardim etsin 🙁

 26. İkram

  13/04/2013 at 00:05

  Teşekkürler faydalı bilgileriniz için

 27. Rollerci

  13/04/2013 at 00:57

  Mustafa bey gerçekten harika anlatımlar saolun iyiki varsınız

 28. Burhan

  13/04/2013 at 00:58

  İphone ile ilgili sıkıntı yok ama itunes basli basina bir program. Biraz da itunes ile ilgili bilgilendirirmisiniz???

 29. Anonim

  13/04/2013 at 01:25

  Hocan konferans konuşma ile ilgili de bir bilgi yayınlarsanız çok iyi olur. Bu arada ya ben yanlış yapıyorum ya da benim telefonumdaa çalışmıyor bunun sebebi ile ilgili de birşeyler yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Hasan uğur asma

   13/04/2013 at 01:54

   Merhabalar benimde çok kullandığım bir özellik , şöyle ki biri ile konuşurken ekranda çıkan menü den kişi ekle seçip o kişi yi arayacaksınız ilk kişi otamatik beklemeye düşüyor ikinci kişi cevap verdiğinde arama ekranı menüsünde konferans görüşme seçeneği görünür olacak ona basın bu kadar.

  • Mustafa Tan

   13/04/2013 at 03:04

   Konferans konuşma nedir ?

   • Fatih DEMİR

    13/04/2013 at 04:38

    İkiden fazla kişinin aynı anda telefon ile görüşebilmesi.

    Örneğin Genel Müdürünüz sizi arar. Muhasebe Müdürünü de telefon konuşmasına dahil etmek için sizi 2-3 saniye bekletip, Muhasebe müdürünü de arar ve konuşmaya dahil eder.

    Fakat bunun ücretlendirmesini ben de merak ettim.

   • Ferdi akkoç

    27/07/2013 at 00:26

    Merhaba mustafa bey benim sorum olacak apple kimligimi bir arkadasim almisti ve o mail sifresini unuttu apple stora giremiyorum eskisine hic bir sekilde ulasmam mumkun degil ne yapmaliyim.

 30. SERDAR

  13/04/2013 at 08:09

  Çok faydalı ipüçları teşekkür ederim eli sağlık

 31. Sevim

  13/04/2013 at 09:17

  İphone özelliklerinden bahsetmişken bende birsey sormak istiyorum. Telefonla konuşurken karşı tarafın söylediği numarayı telefona yazmak istiyorum fakat klavyeye yazdıktan sonra olmuyor. Yani teli kapatinca numara siliniyor. Nasıl olduğunu bilen varmi acaba?

  • Engin

   13/04/2013 at 12:20

   Numarayı yazdıktan sonra Uyut uyandır ve home tuşlarına aynı anda basıp ekranın fotoğrafını çekiyorum. En kolayı bence

 32. No respond

  13/04/2013 at 09:33

  diyelim numaranın 2. Rakamını yanlış çevirdiniz. Ya da internetten bir numarayı kopyaladınız basına alan numarası girmek istiyorsunuz. Yapın da görelim harika iphone ile :)))

  • Fatih

   14/04/2013 at 05:00

   Daha harikasi varsa onu gorelim? Android diyenler oluyor bazen o halde o androidleri antivirus programi veya ram temizleme programlari olmadan kullansinlarda gorelim?

 33. Ahmet Emre Pirim

  13/04/2013 at 11:13

  Teşekkürler öncelikle. Benim de eklemek istediğim bir şey var. Ayarlar->Rahatsız etme seçeneği ile size gelen aramalardan sadece “Hızlı Arama” kişilerinde ki kayıtlı numaralardan çagri alabiliyorsunuz. Diğer kişiler size ulaşamıyor, aradıklarında meşgul tonu ile karşılaşıyorlar. Bir çeşit back list uygulaması bence ve bu nedenle neden iphoneda aramalarda alakalı kısıtlı applar demiyorum. Teşekkürler.

  • Anonim

   13/04/2013 at 11:34

   Sonuna kadar katılıyorum

  • Oğuz

   14/04/2013 at 10:10

   Helal

 34. Mehmet Ertuğrul Kın

  13/04/2013 at 11:18

  Teşekkürler.

 35. Emre Baykara

  13/04/2013 at 11:31

  Surekli yorumları e maılimde görmek istemiyorum ne yapmalıyım

 36. Soner

  13/04/2013 at 11:36

  Mustafa bey merhabalar ben daha önce s3kullanıyordum androıd telefonlarda otomatık ram temızleme uygulamaları var bunlar belırlı saat aralıklarıyla hem rami hemde onbellegı temızlıyor ıphone da varmı böyle uygulama yardımcı olursanız çok sevınırım ıyı çalısmalar

  • Fatih

   14/04/2013 at 04:56

   Android ve İOS cok ayri dunyalar.. İOSde bu tip seyler yok cunku alttaki multitaskingleri kapattiginizda hersey temizlenmis oluyor.. Onun haricinde antivirus yada ram temizleme uygulamalarina ihtiyac yok..

   • Soner

    14/04/2013 at 21:59

    PEKI MULTITASKINGLERI KENDIMIZ DEGILDE OTOMATIK KAPATMA YONTEMI YOKMU

    • Fatih

     14/04/2013 at 23:07

     Hayir yok ama eger performans problemi yasiyorsaniz restore edin ve mumkunse yedekten geri donmeyin.. Bu sekilde performans sorunlarinin onune gecme ihtimaliniz yuksektir..

     • Soner

      15/04/2013 at 20:28

      Teşekkür ederım kardesım

      • Fatih

       16/04/2013 at 00:05

       Rica ederim kardesim

 37. Engin

  13/04/2013 at 12:17

  İphone aldığımda kullanmamın zor olacağını düşünmüştüm. Ama sizin sayenizde ilk günden itibaren hiç zorluk çekmedim. Çok çok teşekkürler.

 38. Barika Dinçer

  13/04/2013 at 13:07

  Mustafa bey sizi tanımak çok güzeldi çok memnun oldum (;

 39. Bayram Demirtaş

  13/04/2013 at 18:24

  Mustafa bey verdiğiniz bu çok önemli kullanım bilgileri için çok teşekkürler

 40. Busra

  13/04/2013 at 19:48

  Bende birşey danışmak istiyorum. İphone5 i alali 5 gün oldu fakat telefonumda sorunlar var. Bazen birini aradığımda karşı tarafın sesi yerine kendi sesimi duyuyorum kapatıp tekrar artınca düzeliyor birde dokunmatigi C harfinde takılı kalıyor ben dokunmasam bile kendi kendine C ye basıyor sürekli bide elimi havadayken algılıyor ne yapmam gerek servise mı gondermeliyim acaba bi yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler

 41. M.METİN

  13/04/2013 at 21:24

  Ben ısrarla iphoneden numara engellemesi istiyorum… Yeni iso 7’de bu özellik koyulsun ve 4s ısınma sorununun çözülmesini istiyorum cihaz oyun oynarken bile ısınıyor… Bu sorunlar cok önemli

 42. Onur

  13/04/2013 at 21:26

  Teşşekkürler Mustafa bey güzel bilgiler için.Benim size bir sorum daha olacak diyelimki bir telefon görüşmesi esnasında birisi bize bir telefon numarası veriyor ve bunu kaydetmemiz lazım acaba bunu nsl yapıcaz?

  • Ozay

   13/04/2013 at 22:55

   Not uygulamasi yardimci oluyor

   • Onur

    14/04/2013 at 02:07

    Teşşekkürler

 43. Bahadir.

  13/04/2013 at 23:53

  Yazınız mükemmel teşekkürler. Benim sorum şu olacak: diyelim ki bir görüşme halindeyiz ve bir numara not etmemiz gerekiyor biz bu numarayı arama ekleme ya da klavyeye yazdığımızda, telefon görüşmesi bittiğinde numara yok oluyor. Çözümü var mı teşekkürler.

  • Fatih

   14/04/2013 at 04:51

   Home tusuna basarak notlari acip icine kaydedebilirsiniz..

 44. Ahmet

  13/04/2013 at 23:57

  Merhaba, konudan farkli birsey soracagim, benim mailimde hicbir eposta olmamasina ragmen 5 yeni mail varmis gibi gosteriyor, badgeclear yapiyorum gidiyor hooop gene geliyor, nasil duzeltecegim onu?

  Tesekkurler.

 45. Savaş

  14/04/2013 at 02:08

  Merhaba. Benimki de konu dışı. TTY bende hala açık ve kapatamıyorum. TTYnin açık kalması şarjın çabuk bitmesine sebep oluyor mu?

 46. Ertan

  14/04/2013 at 02:10

  Mustafa Bey lutfen biliyorsaniz yardiminizi rica ediyorum? Numara cevirirken bir rakami eksik yazip, yanlislikla ara dersek, aramayi durdurduktan sonra son arama icinde eksik rakami girip pratik bi sekilde duzeltme yapmak iphone’da mumkun mu? Birde telefonla konusurken numara yazmak mumkun mu?

  • Fatih

   14/04/2013 at 04:49

   Hayir ertan bey

  • Fatih

   14/04/2013 at 05:14

   Numarayi konusurken kaydetmek isterseniz home tusuna basarak ana menuden notlar bolumune kaydedebilirsiniz.. Konusmaniz bittikten sonrada kopyalar rehbere yapistirirsiniz..

   • Ertan

    16/04/2013 at 23:46

    Cok tskr ederim

 47. Teksen

  14/04/2013 at 10:32

  Ben iPhone dan çektiğim resmi projeme eklemek icin bilgisayara atmak istiyorum ama nasıl yapicagimi bilmiyorum yardım eder misiniz? İtunes şart mi

  • Kral34

   14/04/2013 at 11:35

   İtunes şart degil, home ve power tuşlarına aynı anda bas ekran görüntüsü fotograglar bölümünde çıkar . Mail yazmaya gir istedigin resi leri ekle ve kendine yolla işte bukadar

 48. Hakan

  14/04/2013 at 11:53

  Facebook ile ücretsiz görüşme geldi ama halen ise yaramıyor Türkiye’de sanırım

 49. Burak

  14/04/2013 at 12:07

  çok ama çok kararsızım ıphone alma konusunda her zaman başka başka sorunlar yazıyor forum sitelerinde. evet s4 geliyor belki ıphoneden çok daha iyi bir telefon ama hiç biri ıphonenin yerini tutamaz. almaktan çekiniyorum çünkü ben bir telefonun ısınmasından, şarjının çabuk bitmesinden nefret ederim çünkü aktif bir kullanıcıyım. acaba sürekli mesajlaşmak, 1 veya 2 saat oyun oynamak, ara sıra whatsapp veya vibere girerek ıphone 5 benim gibi bir kullanıcıya kaç saat dayanabilir?

  • Fatih

   14/04/2013 at 23:12

   Ben iphone 5 kullaniyorum ve ayni dercede sizin kadar aktif kullaniyorum sarj %100 doluyken gun icinde kullanim surem 5-6 saat bekleme surem 8 saat civari ve o gunu bana rahatlikla cikartiyor bazende artiyor.. İphone’un yerini hicbirsey tutamaz..

 50. Hakan

  14/04/2013 at 13:05

  3 saat bilemedin 4 saat dayanır 1-2 saat oyun oynarsan sadece iphone değil hepsinin dayanacagi o kadar belki o kadar bile değil telefon bu kardeş sürekli oyun oynayacaksan pc de oyna ve İnternet’e gireceksen saatlerce onuda aynı derece pc de yap

 51. Hakan

  14/04/2013 at 13:07

  Diğer türlü sarjsiz kalırsın sonra aramada yapamazsın haberin ola 🙂 kardeş

 52. Gokhan

  14/04/2013 at 13:10

  Mustfa bey lutfen su whatsaap a bit care bedava nasil yukleyebilirim. Ucret istiyo kredi karti kullanmiyorum

   • Poyraz

    14/04/2013 at 16:17

    Bu adamlar bu isin sporuunu yapioo ❤❤

   • owuth

    15/04/2013 at 19:48

    25 pp yi kullan

  • Anonim

   14/04/2013 at 22:47

   Kardeş watsapp yükleyen bir arkadaşın varsa kendi Apple kimliğinden çıkıp onun Apple kimliği ile giriş yap kendi telefonundan. Yüklemeyi yaptıktan sonra tekrar kendi Apple kimliğinle giriş yap. Ben öyle yaptım :))

  • mehmet

   10/05/2013 at 01:32

   Gökhan, appstore’ye gir arama yerine whatsapp iphone yazarak arama yap ücretsiz whatsapp çıkacaktır.
   whatsapp iphone

  • Anonim

   12/05/2013 at 02:33

   Baskasinin accountunu kullanarakta indirebilirsin.

 53. Burak

  14/04/2013 at 18:56

  Selam Mustafa bey ben şeyi sorcam ben 4s kullanıyorumda bu resim olayını bi türlü yapamıyorum.Mesela başım ve omzum gözüküyor normal resimde ama örneğin Twitterda filan onu aynı orjinaldeki gibi koyamıyorum sadece başım çıkıyor.Öyle küçültme yapacak bi program varmı varsa çok makbule geçer teşekkürler.

 54. Günhan

  14/04/2013 at 20:58

  Mustafa bey Arabistan’dan Şubat’ta ıphone 5 64 gb aldım. Telefonun 2 ay içinde hoparlörü bozuldu. Bazen ekranda donmalar oluyor zaman zaman mesajlaşırken mesajlar birbirine giriyor yazı karakterleri. yurt dışı telefonlarını Türkiye’de garanti dışı diyorlar nasıl bir çözüm bulmamız lazım

 55. Mehmet ergenc

  14/04/2013 at 22:26

  Flash player sorununu nasıl cözeriz

 56. Cavit

  15/04/2013 at 07:33

  Teşekkürler çok faydalı oldu

 57. n_mustafaa

  15/04/2013 at 12:46

  Soracagim konu belki bunlarla alakali degil ancak benim icin gerekli su anda. İphoneumda daha once ekledigim ve sildigim hotmail, gmail vs hesaplarimi gorebiliyor muyum. Bununla ilgili bir gecmisi var midir acaba

 58. n_mustafaa

  15/04/2013 at 12:49

  Soracagim konu belki cok alakasiz ancak daha once iphoneuma ekledigim ve sildigim hotmail, gmail vs hesaplarimi goruntuleyebilecegim bir yer var midir? Yani bununla ilgili bir gecmis var midir acaba?

 59. seda

  15/04/2013 at 13:46

  ıphone ıtunese bagladım sonra acılmıyo usbc gırısı ve ıtunes yazıo acılmıyo ne yapmaylıuyım

 60. Gernandrs

  15/04/2013 at 22:21

  Selam

 61. Mahmut

  16/04/2013 at 09:30

  Gelen aramaları ses tuşlarını kullanarak da sessize alabilirsiniz.

 62. Salih

  16/04/2013 at 12:00

  İyi gunler Mustafa Bey. İphone 5 telefonumda rehbere kisi ekledigim de ekledigim kisiler rehberde gorunmuyor. Ancak icloud.com adresinden ekleme yaptigim da gorebiliyorum. Bu sorun nasil cozulebilir?

 63. Nuri

  16/04/2013 at 12:01

  Mükemmel olmuş

 64. Anonim

  16/04/2013 at 13:35

  Yeni klasöre eklediğimiz bir fotoğrafı galeriden silerken her yerden siliniyor buna bir çözüm varmı,bu yüzden ıphone mı değiştirmek istiyorum.

  • Emel

   19/05/2013 at 09:58

   Fotoğraf yaz Apple Store A sonra orda görürsün fotoğraf koyma uygulamaları var onu indir fotoğrafı koy ordan silinmez

 65. Olgun

  16/04/2013 at 15:21

  İyi günler bi sorum olcak internet paketim bitmek üzere telefondan internete girmemi nasıl engellerim ? Hiç bi sekilde baglanmaması lazım yoksa fatura patlıcak

  • Mustafa Tan

   16/04/2013 at 15:48

   Ayarlar -> Genel -> Hücresel menüsünden Hücresel Veri’yi kapatın.

   • Safa

    26/05/2013 at 15:57

    Maalesef ayarlardan kapatsanız dahi takvim vb uygulamaları sebebiyle otomatik denetleme yapıyor iphone, sonra benim gibi gsm operatörüne fazladan para ödersiniz. Bayiye gidip interneti tamamen kapattırmak istiyorum diye rica etmelisiniz…

    • Mustafa Tan

     26/05/2013 at 15:59

     Ayarlardan Hücresel Veri’yi kapatırsanız hiç bir şekilde cihaz operatörünüzün internet bağlantısı üzerinden internete çıkmaz.

 66. Mehmet

  16/04/2013 at 21:12

  Yeni bir iPhone 5 aldım fakat menüde face time yok ne yapmam lazım

 67. Yusuf

  16/04/2013 at 23:36

  Mustafa bey ipone4s için önerenileceğiniz foto montaj ve fotograf düzenleme programı veya programları var mı acaba

 68. Aykut

  17/04/2013 at 00:12

  Iphone 5 te rehbere eklediğim numarayı rehberde göremiyorum lütfen yardım edermisiniz. Şimdiden teşekkürler.

 69. Kemel

  17/04/2013 at 00:18

  Slm Mustafa Bey sizin birkonuda yardımınıza ihtiyacım var.Ben ipad ve iphone kullanıyorum sorun şuki iphonumdan iphone kullanan bir arkadaşima mesaj gönderdiğimde aynı mesaj ipad dada görünüyor.Yahutda ipaddan iphone telofonuma mesaj gönderıldiğinde. aynı mesaj iphone kullanan arkadaşlarımın telofonunada gönderıliyor bu durumu bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim çünkü mesajlarda özel konulara gıremiyorum korkumdan

  • Kemel

   18/04/2013 at 17:10

   Mustafa bey cevap bekliyorum yardimci olursaniz sevinirim

   • Osman

    27/04/2013 at 10:03

    Bunun sebebi iMessage. Iphone ile sms gonderdiginizde, eger karsidaki kisi de iphone kullaniyorsa, bunu algilayip, normal sms yerine iMessage gonderiyor. Sms ile imessage farki su, sms senin telefonundan, gsm sebekesi uzerinden gsm sirketinin sms sistemine gider, ve ordan da karsi telefona ulastirilir. Bunun karsiliginda da 30-40 kurus neyse ucret alir gsm sirketi sizden. Imessage ise, senin telefonundan gsm sebekesi degil, internet uzerinden Apple’in mesaj merkezine gider, ordan da karsi telefona internet uzerinden ulastirilir. Tabi ucreti de nerdeyse sifirdir. Yani whatsapp ile mesajlasmak gibidir. Ayrica sms ile sadece duz yazi gonderebilirken, imessage ile daha zengin mesajlar, resim ekleyerek vs normal mail gonderir gibi gonderebilirsiniz. Gsm sebekesi olmayan yerde de kullanilabilir. Ornek olarak, iki iphone’un da gsm’ini kapatip mesaj atarsaniz, o mesajin imessage olarak karsidaki telefon yine de ulasabildigini gorursunuz, halbuki gsm yoksa sms ne gonderebilir ne de alabilirsiniz.

    Imessage apple id uzerinden gonderildigi icin, ayni id ile hem telefon hem ipad kullaniyorsaniz mesaj iki yere de ulasir. Bunu kapatabiliyorsunuz. Ayarlar bolumunde Mesaj uygulamasinin icinde iMessage on/off ayarindan kapatabiliyorsunuz. Ama tekrar hatirlatayim, artik her mesajiniz imessage yerine SMS olacak ve sms ucreti neyse o ucret faturaniza yansiyacak artik.

 70. Haluk

  17/04/2013 at 02:17

  Merhaba Mustafa Bey,ben iphone4 kullanıcısıyım,telefonumun sensörü arızalandı konuşurken haliyle sensör devreye girmediği için yanağım yada kulağım 🙂 ya sessize alıyor,ya hoparlörü yada tuş takımını açıyor, bunun tuş ile yada yazılım ile çözümü varmıdır,teşekkür ederim.

  • Anonim

   13/05/2013 at 02:54

   Tepedeki dugmeye bir defa bas birak tuslar kitnenecektir

 71. namık

  17/04/2013 at 18:07

  Abi tekrr slm
  Senden ricam 2 adet uygulama :))
  Konusmalarimi ses kaydi yapcak bir uygulama telde cok kavga ediuorum delil lazim 🙂
  Bide msjlarimi sakliycak ve bunlari email ortamina tasiycak mail olarak !bu konuda benim gibi dusunen bir suru arkdas vardr :))… Bu konuda yardimci olman dilegiyle abi saygilar ….

  • Kemel

   18/04/2013 at 17:42

   Bunun için çok kullanişli bir uygulama var .İsmi ( Call Rekorder )Telofon konuşmalarını kayıt altına alınmasını sağlamak için üretilem İphonu uygulamasıdır ayrıca ücretsizdir.Uygulama konuşma sonlandırıldıgında ses kaydını depoluyor .kayıt altına almanız icin yapmanız gereken tek şey,arayacagınız kişinin numarasını uygulama üerinden çevirmek umarım işine yarar Namık Bey kolay gelsin

   • namık

    19/04/2013 at 23:10

    tesekkurler….peki mesaj ile ilgili uygulama vermemissiniz :))

    • Kemel

     20/04/2013 at 18:43

     Mesajlar için böyle bir uygulama suan için mevcut değil

 72. Sevinali

  18/04/2013 at 17:55

  Merhaba mustafa bey iOS 4.3 nasıl yükleyebilrim telefonuma???

  • Anonim

   18/04/2013 at 23:52

   Tesekkurler peki mesajlari nasil yapcaz!?

 73. Vezir

  19/04/2013 at 04:08

  Herşeye çözüm var Şu mesaj iletim raporuna bi çözüm bulun kafayı yiyecem ya :@

 74. Anonim

  19/04/2013 at 18:40

  Ayrica keypad modundaykeb yesil ara butonuna basarsaniz son aradiginiz numarayi gosterir (uygulamadan cikmamaniz lazim)

  Numara bolumune 2 sn basili tuttugumuz zaman kopyala yapistir yapabildigimizi de hatirlarmak isterim..

 75. şükrü

  21/04/2013 at 14:13

  slm arkadaşlar ben iphone yi yeni aldım yanlız bir sorum şu telefona ben nasıl gta oyununu nasıl yüklerim bileniz varsa dese çok sevinirim

  • Mustafa Tan

   21/04/2013 at 14:16

   App Store’dan dilediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz.

 76. Mrt

  21/04/2013 at 20:10

  Merhaba Mustafa bey benim telefonumu yurt dışından geldi kayıt için biyere yaptırdım fakat geçenlerde yine kapandı ve açtıramıyorum bunun için illaki pasaport gereklimi ne yapmam lazım

 77. Evgenya

  22/04/2013 at 01:28

  Slm ;
  Benim telefonun 4s son bir kac haftadır telefonda aşırı derecede donma sms geldiginde önce ses bor kac sn sonra ekrana sms gelmesi ve dokunmatiginde zayıflık var acaba neden kaynaklanır birde telefona anti virüs programı yükleme imkanı ve bilgisayarlarda kullanilan clenar gibi bir temizleme programı varmı önerebilrceginiz teşekkürler şimdiden

 78. DAYI

  23/04/2013 at 09:23

  Bir klasör ile ilgili bi sorum olacak?(sesli notlar) bu klasörden konuşup paylaş tuşuna basınca mail olarak veya mesaj olarak atabiliyorsun bu sadece iphone mı özel ve nasıl ücretlendiriliyor.

 79. Onur

  23/04/2013 at 23:31

  Mustafa bey merhaba. İlgili bir konu bulamadığım için buradan destek almak istedim. İphone 5 kullanıyorum. Sorum fotoğraflar neden tam ekran olmuyor teknik bir açıklaması var mıdır ? Çektiğim fotografların iphone 4 ile çekilmiş gibi durması rahatsız edici bir durum. Şimdiden teşekkürler

 80. Anonim

  24/04/2013 at 13:59

  Slm iphone5 numara engelleme neden yok magazadakilerin hiçbiriialışmıyor bu konuda acil yardımlarınızı acil bekliyorum

 81. Cevdet

  24/04/2013 at 22:28

  Ya ıphone da rehberin tamamını işaretleyip silmek mümkün degilmi işaretleme samsunda bu tarz işlemler çok daha kolay yardımcı olurmusunuz

 82. oyuncularız

  25/04/2013 at 12:57

  Bir klasör ile ilgili bi sorum olacak?(sesli notlar) bu klasörden konuşup paylaş tuşuna basınca mail olarak veya mesaj olarak atabiliyorsun bu sadece iphone mı özel ve nasıl ücretlendiriliyor.

  Buna cevap bende arıyorum.

 83. Anonim

  27/04/2013 at 04:23

  Flash player yuklemekle ilgili bilgi!!!!lutfen

 84. Osman

  27/04/2013 at 09:45

  Telefon uygulamasinin en can sikici tarafi, numaranin yapistirilamamasi. Evet yapistirilabiliyor, yukarda yazmissiniz zaten. Ama bu yapistirma isi, eger elimizde 0532xxxxxxx seklinde numara varsa anlamli. Ama elimizdeki numara 532xxxxxxx seklindeyse, once 0 yazip sonra numarayi yapistiramiyoruz. Webdeki, smslerdeki veya maillerdeki numaralar da cogunlukla basinda sifir olmadan yazildigi icin yapistirma isi bir halta yaramiyor malesef.

 85. Bülent Kılıç

  27/04/2013 at 23:48

  Numara engelleme nasıl yapılır

 86. Bülent Kılıç

  27/04/2013 at 23:49

  İphone 5 için
  Numara engelleme nasıl yapılır

 87. Merve

  29/04/2013 at 16:34

  Merhaba Mustafa Bey. şöyle bi sıkıntım var mesaj yazarken lişi seçtiğimiz bölüme nokta koyduğumda son mesajlaştığım herkes çıkıyor. bunu silme gibi bi şansım yok mu çok araştırdım lütfen yardımcı olun

  • Anonim

   17/05/2013 at 01:03

   bende cevap istiyorum

 88. Kemal

  29/04/2013 at 17:23

  Daha önce telefonuma yüklediğim herhangibir progrm veya müzik dosyası farketmez telefondan sıldigimizde AppStore tamamen hiç indirilmemiş cesine nasıl siliniyor telefondan silsekde AppStore bakıldığında daha onceden indirilmiş ama telefondan silinmiş gözüküyor

 89. Özlem

  02/05/2013 at 21:42

  Yurt dışından iphone 4 aldım ve burada kırdırdım… sorunum ise son aramaları tek tek silemiyorum ne yapabilirim Lutfen yardımcı olun çooooook teşekkürler…

 90. İsmail varol

  04/05/2013 at 14:56

  Çok yararlı teşekkür ederim.

 91. Şenay

  04/05/2013 at 18:02

  Mustafa Bey merhaba,

  Acaba telefonun call log history’sini nasıl genişletebiliriz? Ben blackberryden geçtim iphone a ve bu konuda çok zorlanıyorum. Sadece 2 günlük hatta son 20 aramayı galiba gösteriyor. Bu konuda bilgi paylaşırsanız çok ama çok makbulr geçecek. Saygılarımla

 92. Fatih uzun

  05/05/2013 at 01:36

  Merhabalar benim facebook takinkisilerimin hepsi adres defterime girmis 450 kisi sayisi 1500 olmus ve isim listesini yedekliyemiyorum lutfen bir yol gisterin acill

 93. Yusuf

  06/05/2013 at 00:49

  İphone4 kullaniyorum bilgisayarla yuklenen fotograflari tek tek yada toplu silemiyorum bununla ilgili program varmi. Tesekkurler

 94. Nihat

  06/05/2013 at 17:55

  İnternette açılan sayfayı büyüttüğümüzde yazılar otomatik olarak ekrana dığdırma yapmıyor. Bir de arama ekranında bir kaç harf girince isimlerin otomatik olarak çıkması olayı nasıl sağlanır? Teşekkür ederim

 95. Remzi

  11/05/2013 at 00:13

  Mustafa bey iphone 5 kullanıyorum facebook sayfamda baloncuk görüntüsü çıkmıyor farklı facebook hesabıyla girince çıkıyor nedendir bunu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 96. fusun

  14/05/2013 at 15:08

  Mustafa bey albumden resim silme sorununu yasiyorum bende, album olusturup film rulosumdan aktariyorum ama silmek istedigimde heryerden sil diyor.var midir bir caresi? Bu soru sorulmus ama cevabi goremedim

 97. fusun

  14/05/2013 at 15:09

  Mustafa bey albumden resim silme sorununu yasiyorum bende, album olusturup film rulosumdan aktariyorum ama silmek istedigimde heryerden sil diyor.var midir bir caresi? Bu soru sorulmus ama cevabi goremedim.

 98. Anonim

  15/05/2013 at 08:36

  Benimde iki sorum olacak birincisi telefonla konuşurken numara nasıl alabilirim ekrana yazıyorum telefonu kapattığımda numara yok olmuş oluyor ikinci sorum telefonla konuşurken gene mesaj geldiğinde Msj sesi normal olarak gene dışarı yansıyor sanki telefonla konuşmuyor gibi şimdiden yardımların için tşklr

 99. Musta

  19/05/2013 at 12:24

  Mustafa bey ıphone 4 de klasör kilidi varnı samsunglarda olduğu gibi……..

 100. Erhan Vardsr

  28/05/2013 at 23:42

  Merhaba
  Sorum su; tel listemde cok kisi oldugundan birisi beni aradigi zaman isminin yaninda sirket ismi, notlarim gibi diger bilgilerimide gosterirse tel i acmadan kim oldugunu hatirlayabilitim. Bunun icin bir cozum var mi?

 101. Serhat

  31/05/2013 at 23:12

  Mustafa bey merhaba. Ben daha önce iPhone4 kullanıyordum. Suan iPhone5 aldım. Rehberimdeki numaraları i drive lite ile yedekledim ve 5 e yükledim. Ancak şuan sosyal ağımdan ve icloudumdanda numaraları ve içindw sadecw face bilgilerini içeren isim listesinide gösteriyor. Arama geldiğinde örn; mehmet veya mehmet arıyo şeklinde aranan ismi çıkıyor. Yani bağlantı alıyor. Bağlantıyıda silemiyorum. Bu problemden nasıl kurtulurum ve asil telefon rehberimw ulaşabilirim? Yada çözüm rehberi tamamen sıfırlayıp tekrarmı kayıt yapmalıyım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Anonim

   13/06/2013 at 22:11

   Slm bu cvb değil,bendede veya krizi var neyapmalıyım.herzaman olmuyor.çok ilginç

   • Anonim

    02/08/2013 at 01:01

    Mehmet veya mehmet ise iki kayıt var birini sil duzelir kardrş

  • Anonim

   09/07/2013 at 12:50

   Rehber de mail kişilerinde ki tik işaretini kaldırıp dene.

  • Anonim

   28/07/2013 at 10:17

   Arkadasim rehberde ya sag ust ya sol ustte bi buton olacak ordan duzenlemelerini yapabilirsin

 102. Aysub

  06/06/2013 at 15:09

  Merhaba iphone 5 kullaniyorum . Sesler dugmesinde calarken titret ve sessizken titret dugmeleri acik olmasina ragmen sessiz e aldigim zaman titremiyor. Yardimci olurmusunuz lutfen..

 103. Gökhan

  06/06/2013 at 16:10

  İyi günler arama ile ilgili bir sıkıntı var. Bi arama yaptığımda ekranda aranıyor diye yazdıktan sonra arama uzun sürer ve çalma sesi gelmezse bitir diyorum arama bitiriliyor. Diyor fakat uzun süre bitirmiyor. Bu şekildeyken orta tuşa bastığımda aramanın kendiliğinden aktif olduğunu ve tekrar arandığını görüyorum her seferinde aynısı oluyor bi türlü aramayı sonlandıramıyorum çözümü varmı

 104. funda

  11/06/2013 at 16:50

  Merhaba

  Telefonum iphone 4S jealbreakli olarak kullanıyordum kısa süredir. Geçen gün igotya diye bir program yükledim ve telefonumda herşey silindi. Bende itunestan yedeğini yeniden yükledim fakat kişileri aktarmıyor. İphone eşzamanlamayı reddettiği için aktarım yapılamadı diyor:S Ayarlara girip Sim kişilerini Aktar diyorum aktif olmuyor. İcloudtan yükledim herşeyi yeniden bu seferde klavye özellikleri eski oldu yani ifadeler yok:S
  Lütfen bana yardımcı olun 🙁

  • Anonim

   28/06/2013 at 00:41

   Igotya Ya Eger kodu tekrar verirsen hersey gerigelir

 105. Serhat

  18/06/2013 at 01:11

  Merhaba; daha öncede sormuştum. Rehberimdeki kişilere ait telefon numaraları hep bağlantılı. Mehmet veya mehmet arıyor… Diye arama geliyor. İlişikli numaraları silemiyorum. Bağlantıyı silemiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Teşekkürler

 106. YÜKSEL

  28/06/2013 at 12:04

  slm
  ıphone 5 kullanıyorum gelen arama olduğunda ekranda tamamıyla o kişinin resmiyle beraber çıkardı.Ancak şimdi sağ üst köşede küçücük resim sol köşede de arayanın kim olduğu yazıyor.Bu ekranı tekrar nasıl eski haline çevirebilirim.

  • Anonim

   02/08/2013 at 01:03

   Facebook kişilerini kapat duzelir

   • Anonim

    02/09/2013 at 12:08

    FACEBOOK KULLANMIYORUM Kİ YİNE YANI DEĞİŞEN BİRŞEY YOK..

 107. Aydin

  29/06/2013 at 15:52

  İyi gunler 4s wifi sorunu acilmiyor ne yapmaliyim kolay gelsin

  • Anonim

   03/10/2013 at 23:34

   Bende de o oldu soyle yap kesin gecer iphonenin arkasinda elma isaretine 1 dk fon tut tlf ac kapa hall olur ben oyle yaptim duzelfi

 108. Vuslatteknik

  30/06/2013 at 17:26

  Mrb lar iphone hakında tüm yazılım ve donanım olarak yardımcı olabileceğim bana ulaşın

 109. Murat

  08/07/2013 at 13:36

  Face time nasıl. Çalışır teşekürler

 110. Cansu

  08/07/2013 at 21:45

  Merhaba

  Ben iphone 4s’ten iphone 5’e geçtim. tüm rehberimi falan herşeyi aktardım. Hiçbir sorun olmadı. Sizin yazılarınız sayesinde 🙂
  Ancak bir sorum var. 4s’i şimdi annem kullanacak ama onda hala tüm appler ve benim tüm bilgilerim var. Şimdi telefonu başkası kullanacağı için tamamen fabrika ayarlarına döndürmem gerekir mi? Çünkü tekrardan aynı appleri yüklemek gereksiz diye düşündüm. Bazıları da ücretli olunca tabiki. Sadece applerdeki kendi hesaplarımı silsem oluyor mu? Silmezsem iphone 5’i etkiler mi?

  Teşekkürler

 111. Ramazan

  11/07/2013 at 10:16

  Japon kddı operatöründen alınma iphone 5 tel kilitini nasıl açtırabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 112. Selçuk

  11/07/2013 at 23:20

  Mustafa bey merhaba yardımlarınız için çok teşekkür eder yaptığınız bu nezih ve başarılı işlerden dolayı tebrik eder saygılarımı sunarım. Bize IGO yada bu program kadar iyi bir navigasyonu bir defaya mahsus görüşmeler yapıp ücretsiz hale getirttirebilirmisiniz? İlginize teşekkür ederim

 113. Murat

  12/07/2013 at 10:48

  Mustafa bey emeklerinize sağlık teşekkürler

 114. bir sorum var

  12/07/2013 at 12:11

  jailbreak nedir? ben turkcellden iphone 4 aldım ona gerekirmi ? birde iphone 4 8 gb de 6 gb sini kullanabiliyorum nedir bu işin hikmeti ? cevaplarınızı beklıyorum

 115. bir sorum var

  12/07/2013 at 12:12

  jailbreak nedir? ben turkcellden iphone 4 aldım ona gerekirmi ? birde iphone 8 gb de 6 gb sini kullanabiliyorum nedir bu işin hikmeti ? cevaplarınızı beklıyorum..

 116. İlhan

  13/07/2013 at 08:24

  Merhaba Mustafa bey
  Benim sorum iphone 5 de çift hatlı sim kart desteği olup olmadığı konusunda . Tek sim karta tanımlanmış özel ve iş numarası kullanyorum numaralar birbirine yönlendiriliyor .
  İphone5 alırsam bu özelliği kullanabilir miyim ?

 117. Gokcen

  13/07/2013 at 14:10

  Iphone 4s kullaniyorum. Herhangi bi program acikken aniden programdan atiyor. Program kendi kendine kapaniyor bi anda.

 118. Mkrtpe

  19/07/2013 at 23:10

  İphone 5 ios 6.1.4 kullaniyorum yanliz gelen aramalari mesajla cevaplayamiyorum bazen calisiyor bazen calismiyor sorun neden kaynaklaniyordur ilginize tesekkur ederim

  • Mkrtpe

   24/07/2013 at 12:43

   Hallettim yala

   • Alper

    01/10/2013 at 21:25

    Bu sorunu bende yaşıyorum . Nasıl hallettin acaba ? Bana fa yardım eder misin ?

 119. Murat Ozcan

  20/07/2013 at 18:48

  Bilgisi olan varsa yardim ederse cok sevinirim ben bankaciyim 4s kullaniyorum iosu son guncellememde portfoyumdeki tum musterilerin telefon numaralari kisilerime eklendi cildirmak uzereyim ne yaptiysam olmadi bana acill yardim edermisiniz ???

 120. Ugur

  21/07/2013 at 10:26

  Mrb iPhone 5 kullanıyorum cihaz tuş kilidi kapalıyken aramaya cevap vermediğimde gelençağrılarım diye bir uygulama çıkıyor ve telefon kitleniyor o bölümden çıkmıyor telefonu kapatıp açmam gerekiyor bu uygulamayı nasıl kapata bilirin

 121. Nilay

  22/07/2013 at 18:32

  Merhaba
  Ben yanlışlıkla ıphone nun ekranındaki kendi takvimini sildim bunu nasıl geri yükleyebılırım ya da ekrana getırebilirim bilmiyorum , takvımı cok sık kullanıyorum oyuzden gerekli ,bilgi verirseniz memnun olurum . Tesekkürler

  • crAzy

   22/07/2013 at 23:34

   O silindi dediğiniz başka bir takvim uygulaması olmasın ! iPhone takvimini istesekde silemiyoruz

 122. Mtl

  23/07/2013 at 10:42

  Mustafa Bey merhabalar
  Arac içinde handsfree özelliğini kullandıgım zaman tek rehberi ve arayan kişi ismi aeacın ekranında görünmüyor
  Tesekkurler

 123. Kaligu

  26/07/2013 at 11:29

  iyi gunler,
  İphone tlefonumun calma sesini ozellestirmem mumkun mu?
  Tesekkurler

 124. Ferdi akkoç

  27/07/2013 at 00:24

  Merhaba mustafa bey benim sorum olacak apple kimligimi bir arkadasim almisti ve o mail sifresini unuttu apple stora giremiyorum eskisine hic bir sekilde ulasmam mumkun degil yeni kimlik almam lazim uye olmaya calistim ama bir kod istedi bu kod bana mailolarakta gelmedi email dogrumu diye kullanim sozlesmesini mail olarak istedim geldi.ne yapmam lazim simdiden ilginiz icin tesekkurler…

 125. eren yurdusay

  29/07/2013 at 14:12

  iyi gunler mustafa bey. yedeklenmedigimiz ve daha sonra sildigimiz fotograflara ulasma sansimiz varmidir acaba?

 126. Okan

  31/07/2013 at 02:33

  Merhabalar iphone 5 kullanıyorum. Güç düğmesi çalışmıyor ve telefonu açıp kapatma işlevini nasıl yapacağım hakkında bilgi verebilirmisiniz

 127. Mustafa dilek

  01/08/2013 at 09:12

  Merhaba ben iPhone 4s kullanıyorum benim sorunum tlf da kişisel erişim noktası tlf gözükmüyor devreye giydirmiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz

  • crAzy

   01/08/2013 at 13:08

   Ağ ayarlarını sıfırlayiniz tel kapanıp geri açılacak kişisel erişim gelmiş olacak

 128. Bülent Kılıç

  01/08/2013 at 17:08

  Merhaba iPhone 5 kullanıyorum çağrı geliyor telefon kapanıp ekranda Apple simgesi çıkıyor telefon kendiliğinden açılıyor pin kodu istiyor. Bir kere bu sorunla karşılaştım bir kaç kişiden daha duydum bu sorunu çözüm öneriniz varmı

 129. Kasım

  04/08/2013 at 04:51

  İpeone4s kullanıyorum hava durumu açılmıyor birde epılstordan uygulama ind bunun için güncelleme gerekiyor diyor tel güncellemesine giriyorum güncelleme gelmiyor teşk

 130. Anonim

  10/08/2013 at 05:24

  Slmlar Ben iPhone 4 kullaniyorum ekranda hic kimsenin görmesini istemedigim bir programi nasil arka planda saklayabilirim ordada programin sakli olduguda bilinmeyecek tesekkürler

 131. Bülent Kılıç

  11/08/2013 at 16:30

  Mustafa bey Merhaba iPhone 5 kullanıyorum çağrı geliyor telefon kapanıp ekranda Apple simgesi çıkıyor telefon kendiliğinden açılıyor pin kodu istiyor. Bir kere bu sorunla karşılaştım bir kaç kişiden daha duydum bu sorunu çözüm öneriniz varmı

 132. Bülent Kılıç

  11/08/2013 at 16:31

  Mustafa Bey Merhaba. iPhone 5 kullanıyorum çağrı geliyor telefon kapanıp ekranda Apple simgesi çıkıyor telefon kendiliğinden açılıyor pin kodu istiyor. Bir kere bu sorunla karşılaştım bir kaç kişiden daha duydum bu sorunu çözüm öneriniz varmı

 133. Murat

  21/08/2013 at 08:40

  Kardeşim kolay gelsin klasör şifreleme programı var mı jb siz cihazlar için

 134. battal

  28/08/2013 at 19:09

  slm arkadaslar iphone 5 im war rehberdeki kisiler beni aradiginda yada ben onlari aradigimda isim yerine sadece numara görünüyo lüütfen birisi yardim etsin tesekkürler

 135. Zehra

  29/08/2013 at 02:08

  Ben ıphone 4S kullanıyorum burda anlattıklarınızla ilgili değil ama cihazımda ios6 yüklü telefonumda panaroma özelliği olması gerekirken yok.Kamera(üst kısımda yer alan)/seçenekler kısmına tıkladığımda karşıma ızgara ve HDR özellikleri çıkıyor onların altında panaroma olması gerekirken yok

 136. YÜKSEL

  02/09/2013 at 12:02

  SLM
  IPHONE 5 KULLANIYORUM TEL REHBERİNE EKLEME YAPARKEN TEL NUMARASI YAZACAĞIM YERE CEP-EV IPHONE DİE KAYIR YAPABİLECEĞİM YERLER GELMELİ OYSA BENDE SADECE CEP SEÇENEĞİ GELİYOR DİĞERLERİNİ NASIL KAYIT EDEBİLİRİM.

 137. Mehmet

  02/09/2013 at 13:15

  İpone 5 kullanıyorum
  İpone arkasındaki model A1428 olanlar iOS 7 Yi yüklüyorlarmış acaba doğrumu

 138. Beyaz

  09/09/2013 at 17:46

  Selam,
  iPhone 4S kullaniyorum wifi kilitlendi batarya 6 saat gibi sürede bitiyor Bu telefonu garantiden bire bir degiştirirlermi yoksa onarirlarmi Değişim yapilirsa fark verip iPhone 5 alabilirmiyim.? Tesekkur ederim.

 139. Mcsmurat

  16/09/2013 at 08:18

  Selamun aleykum arkadaşlar şu ios 7 çıksın artık bence insan çok sabırsızlanıyo 🙂

 140. YÜKSEL

  23/09/2013 at 10:52

  MERHABALAR
  IPHONE 5 KULLANIYORUM İOS 7 YÜKLEMESİ YAPTIM.ANCAK ARAYAN OLDUĞUNDA REDDET SEÇENEĞİ YOK BİLEN VARMI NASIL YAPICAZ?

 141. Mürşide

  29/09/2013 at 15:59

  Merhaba mustafa bey ben iphon 5 kullanıyorum sorun şu telefonum kapalıyken arayan numaraları telefonu açtığımda göremiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   29/09/2013 at 16:03

   Tam ihtiyacı anlayamadım. Cihazınız tamamen kapalı iken yani çağrı alamıyorken açtığınızda çağrıları gösterememesi gayet doğal. Çünkü arandığınızı bilemez kapalı olduğu için.

   Bu hizmeti sanırım operatörler veriyor sonradan SMS atarak. Cihazınız kapalıyken sizi falanca numaralar aradı şeklinde.

 142. Mürşide

  29/09/2013 at 16:10

  Teşekkür ederim mustafa bey ilgilendiğiniz için

 143. Zafer

  30/09/2013 at 11:37

  Mrh Mustafa bey ben 4s kullanıcısıyım ben yeni sürümü yükledim ios7 benim sıkıntım rehberden kimseyi silemiyorum yardımcı olurmusunuz acaba teşekkürler ??? Bu arada rehberde düzeltme kısmı yok??

 144. Ali Özkayalar

  30/09/2013 at 11:51

  İPHONE 5 kullanıyorum dış girişli telefonum acayip ısınıyor pili çok çabuk bitiyor öğle’yi bulmuyor nedir? Nedendir?

 145. gülseren gün

  01/10/2013 at 13:31

  I Phone 4s telefonuma ios 7.02 yükledim fakat güncellemeden sonra görüşme yaparken konuşma esnasında görüşme bir anda kesiliyor ve telefonum kilitli ekrana geri dönüyor neden olabilir acaba?

 146. Alper

  01/10/2013 at 21:33

  Mustafa bey merhaba.Iphone 5 kullanıyorum ancak gelen aramaları mesajla yanıtla işlemini gelen her aramada yapamıyorum.gelen aramaların Bazılarında mesajla yanıtla seçeneği çıkıyor , bazılarında çıkmıyor. Hepsinde çıkması için ne yapmam gerek ? Teşekkür ederim

 147. YEŞİM

  04/10/2013 at 10:26

  Iphone 4s kullanıyorum bin numara çevirdim aramak için ismi kayıtlı çıktı ama rehber listesinde isimde namarada yok aynı zamanda whatsapp da da 3 tane aynı isme ait kayıt var.Rehberde bulamadığımdan silemiyorum bu nasıl oldu anlamadım?

 148. YEŞİM

  04/10/2013 at 10:29

  Arama yapmak için numaraları tuşluyorum bir isim adı altında kayıtlı gözüküyor ve telefon rehberine bakıyorum öyle bir isim yok numara bir ad ile kayıtlı olduğu için yeni kayıt açamıyorum ismi bulup silemiyorumda…Silemediğimden ismi whatsapp dada çıkıyor…Kayıtlı olupta bulamadığım bu isim ve telefonu nasıl bulup silebilirim.Lütfen yardımcı olabilirmisiniz yukardaki açıklamadan daha açık yazmaya çalıştım 🙂 Teşekkürler

 149. Ali Özkayalar

  04/10/2013 at 11:13

  Amerikan Store’den Türk Store nasıll geçerim? Teşekkürler

 150. sinan

  04/10/2013 at 15:56

  merhaba mustafa bey iphon 4s kullaniyorum ios 7.2 yukledim telefonumda sarj sorunu basladi gece yatarken sarj a takiyorum sabah kalktigimda sarj yine ayni yerde ama sarj oluyo gosteriyo gecen gun yine ayni boyle yapmisti duzeldi simdi yine basladi orjinal sarj aleti kullaniyorum telefonum sarj oluyo gibi gozukuyu ama % 9 u gecmiyi yardimci olursaniz sevinin tsk ler

 151. Ersin Öztürk

  10/10/2013 at 07:30

  Merhaba Mustafa bey, sizden çok şey öğrendik bugüne kadar. Sağolun. Ben doktorum ve takvim uygulaması elim ayağım, takvim öğelerini renklendirdim ve tüm hasta bilgilerim takvimdeydi, ancak yanlışlıkla bir öğeyi sildim, şöyleki ‘muayene’ olmaya gelen hastalara verdiğim randevuları turuncu ile renklendirmiştim böylece tüm muayene olanların bilgileri kayıtlıydı ve icloud sayesinde iPhone, İpad ve MacBook um da senkronize idi, ama ben yanlışlıkla iPhone da muayene öğesini sildim ve 2011 den beri muayene ettiğim tüm hasta bilgileri bir anda gitti. Time capsule var ve time machine ile sürekli yedekliyorum. Bunun bir faydası olabilir mi? Teşekkürler

 152. Almina

  19/11/2013 at 21:38

  Merhaba ipadimdeki fotoğraflar babamın iPhone’nunda gözüküyor onunkilerde bende bunun sebebi nedir nasıl iptal edicem bir fikriniz var mı?

  • Mustafa Tan

   19/11/2013 at 22:44

   Apple Kimliğini iCloud’da ortak kullandığınız için oluyor:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

  • Hasan YAVUZ

   30/01/2015 at 22:23

   Merhabalar kolay gelsin en pahalı telefonları alıyoruz ancak özelliklerinin 100/10 nu kullanamıyoruz.Bu durum birazda beynimizi kullanmamızla alakalı sanırım, beynimizinde 100/10 ancak kullanabildiğimizi biliyorum yanlış olabilir,neyse ben gerçekten şu telefonumun çoğu özelliklerini bu platformda öğreniyorum. Ve teşekkür ediyorum. Birde sorum olacak çok aradım bir yerde ve bu platformda bulamadım.İşim gereği sürekli kulaklık takma durumundayım bazen ellerimi kullanamama durumları oluyor. Çoook eski telefnarda otomatik cevapla seçneğinin olduğunu biliyorum. ”Iphone5S” de bu özellik olmayabilirmi? Varsa ayarlamasının menü sünü yayınlarmısnız, teşekkürler.

 153. Beste Aytekin

  27/11/2013 at 09:46

  Merhaba,ıphone 4 kullanıcısıyım Son aramalar kısmında cevapsızlar dahil 73 kayıt görebiliyorum Ben kasım başından bu yana yapılmış arama ve gelen aramalarımı görmek istiyorum . Bu mümkün müdür?

 154. isimsiz

  02/12/2013 at 17:12

  5s aldm.ablamın apple kmliğini kullandk ablamın fotoları rehberi ne varsa bnde kurcalarken ortaya çıkıyor bndekilerde onda gözükürmü? yeni apple kmlği aldım düzelr sndm sadece fotografları silindi rehberi son kullanılanları bn aramışım gibi duruyr bunu nasıl düzelteblrm? şmdiden tşkrler

 155. Tuğba kul

  01/01/2014 at 01:54

  Gelen çağrıyı telefonun açma kapama düğmesine basarak meşgüle alıyorum. Fakat daha sonra ekrandan siliniyor yani sanki konuşma geçekleşmiş gibi cevapsız çağrı olarak kalmıyor.

 156. Orhan Akdoğan

  15/01/2014 at 19:37

  Merhabalar ingiltereden yeni gelen 5 s cihazıma tango, line gibi görüntülü konuşma programlarını yüklememe rağmen telefonda gözükmüyor sebebi ne olabilir teşekkürler

 157. Uğur öner

  07/04/2014 at 22:15

  Mrblar 5s im var. Arandığımda arayan kişinin resmi küçük bir daire içinde çıkıyor bunu değiştirmenin,resmin ekranı kaplamasının bir yolu var mı 5 te tam ekran çıkıyordu

  • Mustafa Tan

   07/04/2014 at 22:17

   iOS 7.1 ile artık tam ekran olmuyor maalesef.

 158. Alp

  07/07/2014 at 15:02

  Iphone umun jarjı kEndi kendine azalıyor hem de çok hızlı nasıl düzelir

 159. Nusret

  08/09/2014 at 17:24

  I phone 5s telefonumda arayanı mesaj ile yanıtla çalışmıyor. Mesaj gönderilemedi hatası alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz

 160. furkan

  19/02/2015 at 19:48

  telefonumda bu güne kadar sıkıntı yoktu fakat bugün karlı havada biraz fotoğraf çekildik ve akşam saatlerine doğru telefonum hata vermeye başladı kulaklık takılı olmadığı halde kulaklık takılı gözüküyo sessize aldığım da kulaklıklar sessize alındı yazıyo bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevirim bu arada telefonum iphone 5