PAYLAŞ

Bildiğiniz gibi App Store ve iTunes Store’daki ücretli içerikleri (uygulama, film, müzik, zil sesi, vs.) satınalabilmek için Apple Kimliğimize ya bir kredi kartımızın bağlı olması, ya da geçtiğimiz aylarda ülkemizde de satışına başlanan iTunes Hediye Kartlarını kullanmamız gerekiyor. Fakat her iki yönteminde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Örneğin sanal olmayan ve yüksek limitli bir kredi kartı kullanıyorsak ve apple kimliğimiz ortaksa (eş, çocuk, arkadaş, vs.) o zaman farkında olmadan/kontrolsüz çok fazla satın alma yapılabiliyor. Bunun yerine alternatif olarak iTunes Hediye Kartı kullanarak hesabımıza TL yükleyebiliyor ve TL bittiği anda da yeni satın alma yapılamayacağı için doğal bir sınır koymuş oluyoruz. Fakat hediye kartlarındaki TL’ler ile, özellikle dergilerde kullanılan abonelik yapılamadığından ya da önceki kart borcu ödenemediğinden her zaman iş görmeyebiliyor.

Bu yüzden artık ülkemizde de yavaş yavaş kullanıma başlanan ve yukarıdaki iki yöntemin bir nevi ortası olan “Debit Kart” kullanımından bahsetmek istiyorum. Daha doğrusu bir yazı ile bazı kullanıcılarımızdan gelen, “Apple Kimliğime bağlı kredi kartımı kapattırdım, fakat borcum varmış, yeni bir kredi kartı bilgisi girmeden bu borcu nasıl kapatabilirim?” sorusunun çaresi olan Ön Ödemeli Debit Kart kullanımı ile ilgili tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Tam olarak nedir bu Debit Kart ?

Debit Kartlar yine MasterCard veya Visa onaylı ve bankacılık sistemine dahil ön ödemeli banka kartlarıdır. Fakat kredi kartları gibi değildir, yani hesapta para yokken alışverişe imkan sunmaz.

Türkiye’de ilk defa www.ininal.com tarafından Mastercard işbirliği sunulan “ininal” markalı debit kart da yine ön ödemeli bir kart, fakat herhangi bir başvuru, hesap, vs. gerektirmiyor. Yani bankaya gidip önceki bir hesap açtırıp sonra da bu hesaba bağlı bir kart almıyoruz. Bunun yerine bir Migros mağazasına veya PTT şubesine gidip üzerinde herhangi bir isim yazmayan ama aynı kredi kartlardaki gibi 12 haneli numarası, 4 haneli son kullanma tarihi ve arkasında 3 haneli güvenlik (CVC2) kodu olan ininal markalı debit kartlardan alıyoruz.

Sonra da kartı aldığımız yerde (örneğin kasada) 25TL’lik, 50 TL’lik, 75TL’lik, 100TL’lik, vs. yükleme yaptırıyoruz. Bu sayede artık elimizde, hemen hemen kredi kartlarını kullanabildiğimiz her yerde kullanabileceğimiz anonim bir kartımız oluyor. Dolayısıyla bu kart veya bilgileri çalınsa da, zararımız en fazla içine yüklettiğimiz ve halen kullanmadığımız bakiye kadar oluyor.

Böylelikle herhangi bir kişiye veya banka hesabına bağlı olmayan fakat kartın hesabında yüklediğimiz kadar para bulunan bir kartımız oluyor.

Debit Kartları Apple Kimliğimize bağlayıp Apple Store’dan uygulama indirmek için kullanabiliyor muyuz?

Evet. Apple açısından Apple Kimliğinize kredi kartı veya debit kart bağlamış olmanızın bir farkı yok. Yeter ki her ikisinden de tahsilat yapabilsin 🙂 Dolayısıyla Apple Kimliğinize ön ödemeli bir debit kart bağladığınızda aşağıdakileri yapabiliyorsunuz:

 • App Store’dan uygulama satın alma
 • iTunes Store’dan müzik, zil sesi, film satın alma veya kiralama
 • Uygulama İçi Alım
 • Uygulama İçi Abonelik

Yukarıdaki ekran fotoğrafta yer alan bir debit kartın Apple Kimliğine bağlanması da kredi kartın bağlanması ile aynı. Bunun için de önce aşağıdaki gibi “Ayarlar -> iTunes Store/App Store” menüsünden hesabımıza tıklıyoruz.

Sonra da açılan menüden aşağıdaki gibi önce “Apple Kimliğini Göster“, ardından da “Ödeme Bilgileri” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi aynı kredi kartı bilgilerimizi girdiğimiz gibi Debit kart bilgilerimizi giriyoruz. Görüldüğü üzere kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu, vs. gibi alanlar hep benzer. Elbette ben kendi kartım internette bir sebile dönüşmesin diye, aşağıdaki ekran görüntüsünde bazı değerleri maskeledim 🙂 Gözükmeyen kısımlar sizi yanıltmasın.

Debit kart bilgilerimizi girdikten sonra da sağ üst köşedeki “Bitti” seçeneğine tıklayarak Apple Kimliğimizi App Store’dan veya iTunes Store’dan ücretli içerik satın almaya, uygulama içi alım ve abonelik yapmaya hazır hale geliyor.

Bu kart herhangi banka hesabına bağlı değilse ne kadar bakiyesi kalmış, kart hareketlerinde neler olmuş gibi bilgilere nerden bakıyoruz?

ininal markalı bir debit kart kullanıyorsak www.ininal.com adresinden Kart İşlemleri sayfasına girerek kart hareketlerimize ve bakiyemize gözatabiliyoruz. Bunun için de herhangi bir şifreye ihtiyaç duymuyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kart bilgileri yeterli oluyor.

www.ininal.com

Kart bilgilerimizi girdikten sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tarih bazlı kart hareketlerimizi listeletebiliyoruz.

Debit kartımı sadece Apple Kimliğimle mi kullanabiliyorum ? İnternette başka sitelerden alışveriş için kullanamaz mıyım?

Elbette kullanabilirsiniz. Bu zaten Apple’a özel bir kart değil, tam tersine internette güvenli alışveriş için çıkarılmış bir kart. Dolayısıyla kredi kartınızın kullanabildiğiniz hemen hemen her yerde debit kartınızı da kullanabilirsiniz. Fakat 3D Secure isteyen sitelerde kullanabilmek için öncesinde kartınızı www.ininal.com sitesinde cep telefonu numaranızla ilişkilendirmeniz gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz 3D Secure alışverişlerinizde cep telefonunuza, bir onay SMS mesajı geliyor.

Peki debit kartımı restoranlarda, mağazalarda, vs. fiziksel alışverişler için de kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Debit kartlar her ne kadar güvenli sanal alışverişler için tasarlanmış olsalar da elinizde fiziksel bir kart olduğu için normal alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. Hatta bunu test için ben de gidip bir marketten 2 TL’lik alışveriş yaptım, POS cihazından da aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir çıktı aldım.

Bu arada bildiğiniz gibi fiziksel alışverişlerde POS makinaları şifre ister. ininal’ın debit kartlarında şifre standart olarak kart numarasının son 4 rakamıdır.

Debit kartlarla normal alışveriş de mümkün. Kart şifresi ise kart numarasının son 4 rakamı.

Kredi kartlarındaki gibi yıllık kart ücreti var mı? Varsa ne kadar?

Kredi kartlarındaki gibi yıllık bir kart ücreti yok fakat ilk kartı alırken bir kere 5TL’lik kart ücreti ödüyoruz. Ondan sonra da aylık olarak hesaptan otomatik düşülen 1 TL’lik bir servis ücreti var. O da eğer hesapta bakiye varsa. Yani hesapta bakiye olmayan aylarda 1TL tahsil edilmiyor ve geriye doğru borçlandırılmıyor. Örneğin Ocak, Şubat ve Mart aylarında bakiyemiz sıfırdı ve Nisan’da 100TL yatırdık. Nisan ayında da sadece 1 TL tahsil ediliyor, geçmiş ayların servis ücreti tahsil edilmiyor.

Ayrıca şu an TL yüklemeleri yine sadece Migros, PTT gibi mağazalardan yapıldığından, bu kurumlar da yükleme parası alıyor. Örneğin Migros her yüklemede 2 TL, PTT şubeleri ise yüklenen miktarın % 1’ini tahsil ediyor. Umarım en kısa zamanda bankaların internet şubelerinden ve bankamatiklerden de ücretsiz yükleme yapma imkanı gelir Turkcell, Avea ve Vodafone hatlarımıza yükleyebildiğimiz gibi. Yoksa bu haliyle hiç ekonomik değil.

Debit Kartların Kredi Kartlarına göre avantajları tam olarak nedir? Madde madde kısaca yazabilirseniz seviniriz 🙂

Özellikle Sanal Kart değil de fiziksel kredi kartının internette kullanılmasına göre Debit Kartların şu avantajı var:

 • Çok daha güvenli. Eğer kart bilgileriniz başkalarının eline geçerse sadece kartın içinde yüklü bakiye kadar mağdur olursunuz. Kredi kartında ise limitiniz kadar. (Sanal Kartlarda da limit olduğu için debit kart’ın sanal kartlara göre bir avantajı yok bu konuda.)
 • Debit kart almak çok daha kolay. Çünkü herhangi bir başvuru veya banka hesabı gerektirmiyor. ininal debit kartları ülke çapındaki yaygın bir çok noktadan (Migros ve PTT gibi) temin edilebiliyor.
 • Kart hareketlerini ve bakiyesini kontrol etmek çok kolay. Özellikle internet veya cep bankacılığı kullanmayanlar için.

Debit Kartların iTunes Hediye Kartlarına göre avantajları tam olarak nedir? Madde madde kısaca yazabilirseniz seviniriz 🙂

Debit Kartların bu yazımızda detaylı tanıttığımız iTunes Hediye kartlarına göre de şu avantajları var:

 • Sadece Apple’da değil, diğer tüm internet sitelerinde de kullanılabiliyor.
 • Fiziksel alışverişlerde de kullanılabiliyor.
 • iTunes Hediye kartlarıyla yüklenen TL’ler aksine, debit kartlar dergilerde çok geçen aboneliklerde de kullanılabiliyor.
 • Apple Kimliğine daha önce bağlı bir kredi kartının iptali, limitinin dolması, vs. gibi nedenlerden dolayı kalan borç, debit kartlar kullanılarak da ödenebiliyor. Fakat bildiğiniz gibi iTunes Hediye Kartlarındaki TL’ler ile bu tip borçlar ödenemiyor.

Peki yok mudur bu kartın dezavantajları ?

Olmaz mı 🙂 Bana göre en olumsuz taraflarını aşağıda paylaştım:

 • Bir seferlik ödediğimiz 5 TL’lik kart ücreti gayet normal fakat her ay 1TL’lik servis ücreti olmasa çok daha iyi olurmuş.
 • TL yüklemelerinin internet bankacılığı veya bankamatikler üzerinden henüz yapılamaması büyük eksiklik. Ücretsiz olarak bu kanallardan yükleme yapılabilmeli.
 • Migros mağazalarından veya PTT şubelerinden, yani aracılardan yapılan yüklemelerde de komisyon olması bence ininal’ın en büyük dezavantajı. Bu arada PTT yüzde, Migros sabit bir ücret aldığından düşük bakiye yüklemelerinde PTT şubelerini tercih etmek mantıklı ama bence yine de bu komisyon kullanıcıya yansıtılmamalı ya da çok daha sembolik birşey olmalı. Örneğin iTunes Hediye Kartlarında ne yüklerken ekstra bir komisyon var, ne de kullanırken.
 • Debit kartlardaki TL’yi nakit olarak çekme imkanı yok. Bir kere yükleme yaptık mı, illa bir alışverişte kullanacağız.

Yukarıdakiler dışında da şu ana kadar kullandığım kadarı ile ciddi bir dezavantaj veya sorun göremedim. Fakat zaman içinde sorunlar yaşarsam mutlaka yukarıdaki listeyi güncellerim 🙂

Sonuç olarak Debit Kartları önerir misiniz?

Benim gibi Sanal Kart kullananlara ve limitini internet bankacılığından kolayca değiştirenlere önermem. Çünkü Sanal Kart limitini biz belirleyebildiğimiz için ve mevcut fiziksel karta bağlı olduğundan ekstra bir ücret ödemediğimiz için çok daha ekonomik. Yani Sanal Kart varken Debit Karta gerek yok.

Fakat Sanal Kart kullanmayan ve fiziksel kredi kartını Apple Kimliğine bağlamaya çekinenlere kesinlikle öneririm. Özellikle kırk yılda bir App Store veya iTunes Store’dan birşey alacaklara. Çünkü iTunes Hediye Kartlarının minumum yüklemesi 25 TL ve buradaki bakiyemizi Apple haricindeki bir sitede veya serviste kullanamıyoruz. Halbuki debit kartımızdaki bakiyemizi heryerde kullanabiliyoruz.

Bu kartların satışında 18 yaş sınırı olmadığı için çocuklarının internet alışverişlerini kontrol altında tutmak isteyen anne babalar da bu debit kartlardan kullanabilirler.

Özetle Apple Kimliğinizle ücretli bir içerik satın almak ve güvende olmak isterseniz alternatif bir yöntem olarak aklınızda bulunmasında fayda var. Ayrıca ininal debit kart hakkında kafanızda daha fazla soru varsa, http://www.ininal.com/sss/ adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

106 Yorumlar

 1. Vallahi ben cok begendim yaa cok tesekkurler mustafa bey 🙂 bu karti temin etmek zaman olarak ne kadar surer yani aninda veriyolar mi?

  • Evet veriyorlar ama bazı tezgahtarlar habersiz olabiliyor. Yani yok diyen olursa biraz ısrar edin 🙂 Kartın satışı yeni başladığı için biraz acemilik normal.

   • Merhaba Mustafa Bey bu kart internet alisverislerinde kullanilabiliyor mu ?(itunes haric) kullaniliyorsa paypal hesabima kaydettirmeyi dusunuyorum.

     • merhaba, ben yukarıdaki yazıyı okudum. ancak paypal hakkında yeterli bilgi göremedim biraz aydınlatır mısınız? paypala bağlayabilir miyim bu kartı?

   • Mustafa bey İNNİAL.com da bu kart için internetten alışveriş dışında kullanabilirsiniz diyor . Bu ne demek acaba .şimdiden teşekkür ederim.

 2. Bunun yerine enpara.com’u tanıtsanız daha iyi olurdu enparada hem bankamatik işlemi var hemde hiçbir kart aidatı yada hesap işletim ücret, yok.

  • enpara.com’un kartları nerelerde satılıyor. Yarın hemen alıp bir deniyeyim. Açıkçası bu şekilde bir debit kart olduğunu bilmiyordum başvurusuz ve bankadan hesap açmadan oluşturulan.

   • Finansbank’ın bir parçası ancak en temel farkı, şubeleri kullanmayarak maliyetlerimizi düşük tutması.Böylece masraf yok.Debit kart mantığı var ancak tambir debit kart değil diyebiliriz.İnternet sitesinden başvuru yapıyorsunuz 1-2 gün içinde evinize geliyorlar ve kullanım sözleşmesi ile birlikte isim yazmayan kartı teslim ediyorlar.Ancak şuan için şöyle bir sorun var 3D Secure olmadan ödeme kabul etmiyor, appstore yada itunes’da kullanılabilmesi için bir istek formu yolladım kısa sürede dahada kullanım alanı gelişecektir.

    • O zaman mevcut durumda aşağıdaki gibi:

     1) Apple Kimliğimizle kullanamıyoruz 3D secure şartı olduğu için.
     2) Herhangi bir mağazadan alamıyoruz. Fakat Türkiye’nin neresinde olursak olalım kapımıza kadar kartı getiriyorlar.

     Bir tek merak ettiğim Finansbank müşterisi yani Finansbankta bir hesabımız olmasa da debit kart veriyorlar mı? Bir de neden kullanım sözleşmesi imzalatıyorlar?

     • Finansbank’ın bir parçası olmasına rağmen aslında bir alt grubu gibi bağımsız çalışıyorlar finansbank üyesi olsanızda olmasanızda yine herkes gibi adresinize gelip üyelik sözleşmesi imzalatıyor ve kartınızı veriyorlar.Önceki yazımda dediğim gibi debit kart mantığı var ancak tambir debit kart değil.Bu yüzden banka kartı kategorisinde olduğu için sözleşme var.Şubesiz bankacılık için internet ve bankamatikleri kullanıyorlar böylece masraf ortadan kalkıyor ve değişik avantajları oluyor.

      • O zaman App Store’da veya iTunes Store’da kullanabilmek için 3D Secure zorunluluğunun kalkmasını bekleyeceğiz.

       Bu haliyle Apple kullanıcıların işine yaramıyor bahsettiğiniz 3D Secure bağımlılığı nedeniyle.

       • Evet, bende uzun zamandır bu konudan muzdaribim enpara’a öneri formundan geri dönüş bekliyorum.Açıllırsa kullanım alanı dahada genişler şimdilik beklemekten başka enpara için yapacak birşey yok 🙂

 3. Bence daha kolay bir yolu var kendi kredi kartinizdan bir sanal kart olusturup limitini siz. Belirleyin ve itunesa ekleyin hem pratik hem ugraşısız hemde oturdugunuz yerden internet bankaciligindan halledin.

  • Yazıda da belirttiğim gibi Sanal Kartı olanlar için zaten gerek yok. Fakat herkes internet bankacılığı kullanmıyor. Bu yüzden Sanal Kart kullanamıyor rahatça.

   • Ücretsiz demişsiniz ama, sanal kartlara da yıllık 2,5 TL aidat kesiyor bankalar. Yeni sanal kart oluşturacak olanların bilmesi iyi olur diye düşünüyorum.

 4. İyi akşamlar mustafa bey. Paylaşımlarınız kesinlikle mükemmel. Benim 2 farklı sorum olacak soruları sanırım yorum yoluyla soruyoruz sadece. Öncelikle iphone 4s imde bazen fotoğraflar net çıkmıyor. Bunun saydam koruyucumla alakası olabilir mi ? Gerçi flash ve foto yeri tabii ki boşluk bırakılmış ama forumlarda bu yüzden olduğu yazmakta.
  2. sorum samsungda olan S pen uygulaması gibi değilde yinede resimlerin üzerinde çizgi çizebileceğim bi basit program arıyorum. Böyle bir program var mı?

 5. Mustafa bey size bir sorum olacaktı ; bu debit kartları tr dışı apple hesabı ile kullanabiliyormuyuz.

  • Yazıda da açıkça belirttiğimiz gibi yok. Migros veya PTT şubesinden 5TL’ye kart alın, içine istediğiniz kadar TL yükletin ve kullanmaya başlayın.

   Bu kadar 🙂

   • Merhaba,
    İtunes Store da next issue isimli bir uygulama var Amerika’daki 80 ne yakın dergi tek ipad uygulamasında fakat turk kredi kartlarını kabul etmiyor. Tanıttığınız on ödemeli bu kartın amerikan versiyonunu nereden alabiliriz.

  • Yukarıdaki yazıda da açıkça paylaştığımız gibi evet. Zaten satışa başlamamış olsa yukarıdakileri yazmam mümkün olmazdı 🙂

 6. Normal de debit kart bize verilen banka kartı ama nedense ülkemizdeki kartlarda arkada cvc2 denilen üç haneli kısım yer almadığından nette kullanılamıyor.
  Abd de hesap açınca size verilen banka kartı (kredi kartı değil) ile tüm işlemleri yapıyorsunuz ve hesabınız da ne kadar varsa onu kullanıyorsunuz.
  Benim gibi kredi kartı kullanmayanlar İcin cok ideal oluyor. Bankalarımız bu konuda çok geride ve yavaş gidiyor..

 7. Mustafa bey konuyu cok guzel özetlemiş aslinda ancak bende bir kac ekleme yapmak istiyorum. Yorumlarda enpara ile kiyaslanmis ancak ininal kartin enpara’dan farki noname bir kart olmasi ve herhangi bir hesaba bagli olmamasidir. Ayrica bu kart debit kart değil ön ödemeli bir karttir. Debit kartlardan bu noktada ayrilmaktadir. Ayrica bu kart ile uye is yeri aginda bulunan markafoni, trendyol, samsung vb. unlu markalarin urunleri alinirken farkli indirimlerden de yararlanilmaktadir. Bu durumda aylik alinan 1 tl bence cok göze batmayacaktir.

  Bence tek dezavantaji internetten ve atmlerden dolum yapilamiyor olmasi. Bu ozellikte cok yakinda gelecek diye duydum.

  Syg

 8. Bu arada debit kart degil demem ki sebep, dunyadaki ve bizdeki debit kart algisi mevduat hesaplari veya electron/maestro kartlar icin gecerli oldugundan dolayi boyle bir ekleme yapmak istedim.

 9. Mustafa bey merhaba,
  Bu ininal kart ile kredi kartı olmayanlar için taksiti alış veriş yapılabilir mı?

  • Pek sanmam çünkü taksit demek kredi demek. Bu ise bir kredi kartı değil, tam tersi ön ödemeli bir kart. Dilerseniz birkaç senaryo düşünelim taksitli alışveriş için.

   Örneğin kartımıza 25TL yükledik ve 80TL’lik bir ürünü 4 taksitte almak istiyoruz. İlk taksit (20TL) karttan düşüldü diyelim, ikinci taksit geldiğinde kartımıza yükleme yapmamışsak para nasıl tahsil edilecek. Biliyorsunuz kart herhangi bir isme veya hesaba bağlı değil. Herhangi bir sözleşme de imzalamıyoruz. Dolasıyla bu haliyle taksit olması mümkün değil.

   Bir olasılık alacağımız ürünün tamamamının yani 80TL’nin kartta yüklü olması. Yani örneğin kartın bakiyesi 100TL ise 80TL’sine bloke konur ve her ay 20TL otomatik düşülür. Fakat bu bir ön ödemeli kart olduğu için zaten baştan 80TL cebimizden çıkmış oluyor. Yani bu şekilde taksit olmasının hiç bir anlamı yok 🙂

   Özetle mevcut yapısıyla ben mantıken taksit özelliğinin olacağı düşünmüyorum. Sizce bir yöntem var mıdır?

   • Maalesef bu tip kartlar ile taksitli alisveris yapilamiyor. Bunun sebebi ise kartlarin noname olmasi.

 10. tanitmis oldugunuz ininal card in starbucks card la ayni ozellikler tasidigini dusunuyorum. eger birebir tum ozellikler ayniysa ininal yerine starbucks card i apple kimligine tanimlamak daha hesapli, zira kart ucreti yok ve yuklemelerde bur komisyon alinmiyor; tek sart yuklemeler 25tl ve katlari. yuklemeler starbucks lardan yapiliyor. altyapisi akbank tarafindan saglaniyor, ininal ise ingbank tarafindan. uzerinde isim yok sifre ise kartin son dort rakami. vaktim oldugunda apple kimligime tanitmayi deneyecegim

   • Starbucks kart ile arasinda klasman farki var diye bilirim. Cunku Starbucks kart maestro logolu bir kart. Bu yuzden Appstore’da kullanamazsiniz. Ancak ininal kart kredi karti gorunumlu prepaid bir kart. Ancak bu duruma uygun Vodafone Cep Nakit kart var piyasada. Bu kartida kullanabilirsiniz ancak iki kartinda kendine gore avantajlari var.

 11. Merhaba Mustafa Bey , acaba bu karti betson bahis sitesinde de kullanabilirmiyiz cunku ben kredi karti kullanmiyorum sizede sormak istedim..

 12. Bu bilgiler için sağolun ama bildiğim kadarı ile paybyme karşılaştırdığında bana daha kötü geliyor çünkü paybymede hiçbir ücret ödemeden kartı alıyorsunuz ve denizbank atmlerinden kesintisiz şekilde para yatırmayı yapabiliyorsunuz bu konuları göze alınca bana göre ininalın tek ve en büyük avantajı anlaşmalı olduğu online tabanlı site bayağı fazla ama paybyme ise tam tersi olarak çok az tabi ben bunun fazla uzun süreceğini zanetmiyorum

  • Selamlar,

   Paybyme Apple Kimliği ile birlikte kullanılabiliyor mu ya da kolayca herhangi bir mağazadan temin edilebiliyor mun? Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşabilirseniz harika olur.

 13. Mustafa bey,
  İninal kart ile applestore dan hediye uygulama satın alınabiliyor mu?

 14. Mustafa bey iyi günler elimde iphone 5 modeli var fakat bir sorun var çözemiyorum arama yaptıgım kişiler meşgul e atınca ahize otamatik açılıyor ve farklı sesler devreye giriyor yardımcı olursanız cok makbule geçer

 15. Mustafa bey bişey soracağım 2 saattir araştırıyorum ben betson sitesinde denedim kartı ancak kartın üzerinde yazan ismi istiyor bu karttada isim yazmıyor oraya ne yazacağım ? Şimdiden teşekkürler

 16. Mustafa bey iphone operatör güncellemesi diye birsey yayınladı bu konu hakkında bilgi verir mısınız ??

  • Operatörünüz cihazınızdaki MMS ve apn ayarlarını bu sayede otomatik olarak ayarlar.

   Çekinmeden yapabilirsiniz güncellemeyi.

 17. Evet denedim ancak bi çeşit hata veriyor ben bu kartı internetten bahis oynamak için almıştım yazık oldu

 18. “İşlem bankadan, işlemciden veya kartınızdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemiştir. Eğer kart limitlerinizden eminseniz ve hata almaya devam ediyorsanız lütfen başka bir kart deneyiniz.” Böyle yazıyor eğer bi çare bulabilirseniz çok duacın olurum

  • Soner bey, sorun Betson’un kendi yapısından kaynaklanıyor sanırım. Şöyle ki Betson’a üye olurken kimlik bilgileri veya kimlik fotokopisinin önlü arkalı bir kopyasını isteniyor diye biliyorum. Sonra ki ödemelerde ise bu kimlikteki kişi bilgisi ile ödemenin yapılacağı karttaki bilgileri eşleştirerek provizyon veriyor. Ininal kartta noname bir kart olduğu için bu bilgileri eşleştiremiyor. Bu yüzden de işlem yapılamıyor.

  • Teşekkürler. Peki hiç kullandınız mı Apple Kimliğinizle ? Kolayca herhangi bir yerden sözleşmesiz veya formsuz alınabiliyor mu ? Yani herkes alabiliyor mu? Masraf veya komisyonları neler?

   Maalesef benim hepsini tecrübe etme imkanım yok. Elimden geldiğince herkese hitap edebilecek ve pratik olanlarını tanıtmaya çalışıyorum. Fakat siz kendi tecrübelerinizi kısaca paylaşabilirseniz çok seviniriz.

 19. Merhaba, iphone aldim ama sarj konusunda yardima ihtiyacim var ilk kez sarj ederken illa bir gun boyunca tutmak gerekiyor mu bir de acik ya da kapali sarj etmek fark eder mi

 20. Merhaba. Gecen gun bu ininal karti almak icin hevesli hevesli migros a gittim ve onume gelen ilk gorevliyi cevirip karti sordum. Bana migros magzalarinin bunyesinde boyle bi uygulama olmadigini soyledi. Nasil olucak simdi bu is ?

  • Hangi mağazada oldu? Yazıda da belirttiğim gibi bazı mağaza görevlilerini haberi olmayabiliyor. Farklı birkaç görevliye sorsaydınız keşke.

 21. Mustafa bey ben kartı internetten 2 gun önce istettim halen gelemedi acaba ne zaman bize ulaşır bir bilginiz varmı ben siteden hız Birşey bulamadım bu konuşa mesaj atım siye yoneticisine oradanda cevap gelmedi biliniz varsa söylerseniz sevinirim 🙂

 22. Ben karti aldim aktivite edecegim ama son kullanma tarihi kartin neresinde aradim taradim bulamiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 23. Bende enpara kart var on odemeli fakat apple bu karti kabul etmiyor neyden dolayi olabilir ?

 24. Ben ptt den ininal kart aldim ve 10 tl yükledim 2 tane müzik ve 1 tane app aldim toplam 2,97 tuttu ama ininal.com da hesap hareketlerinda hem 2,97 tl çekilmiş hemde her islem icin 1 tl almislar yani ekstradan 3 tl cekilmis bunun nedeni nedir niye islem basina para alinsinli
  Ben app i yuklerken wifi kesildi sonra tekrar bağlandım bu yuzden midir yardim lutfen

  • amanın gerçekten her işlem için 1 TL almaları mı !!
   düpedüz soygun denir valla..

   ben de niyetlenmiştim bu ininal kartı almaya
   hatta yıllık 12 TL de birşey değil dedim..
   sonra sizin işlem başına 1 TL alması söz konusu demeniz vazgeçirdi..
   ininal kart için bir kaç soru;
   – aynı kartı? ptt veya migroslarda enfazla ne kadar doldurabiliyoruz ?
   – uçak bileti de alabiliyor muyuz acaba ?
   – kartı alırken kimlik bilgisi vs. birşey isteniyor mu PTT veya Migroslarda ?)

   • Kesinlikle bişey istemiyolar ayrıca her işlem için değil her ay için 1 tl işlem ücreti kesiliyo

 25. Ben bu kartı bir ay önce aldım ama bakiye dolduramıyorum PTT ye gidiyorum bana GSM numarası girmeniz gerekiyor dediler ben de nasıl girecem dedim bilmiyoruz dediler Nasıl yapacağım sırf bu yüzdem bakiye yükleyemiyorum

 26. Kart hakkında son durum nedir? Aylık 1 TL dışında bir ek ödeme var mı? Appstore ve Google Play’da kullanılabiliyor mu? Gördüğüm kadarıyla Appstore’de kullanılıyor fakat Google Play hakkında bir yorum yok. Tüm yorumları okudum. 😀

  PTT’ye gittiğimde Debit Kart diye mi bahsedeceğiz?

  Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim. Bir de siz kartı nereden nasıl aldınız? (tavsiye bekliyorum. )

 27. Valla bende var.çok güzel.sadece appleda dwil her yerde kullanabiliyorsunuz.hemde nazı bailerle anlaşmalı 100/10 100de 10 indirim var.

 28. Şimdi anladıgım kadarıyla ptt ye gidip en az 25tl lik derbit veya inital kart almak istediğimiİ söylüyoruz ve kart ücreti 5 tl ve toplam 30 tl ödüyoruz sonra kartımızı telefon numarasına tanımlıyoruz.karta tekrar para yatırırken nasıl yatırıyoruz telefpnumarası falanmı istiyor istiyorsa parayı teldenmi çekiyor?peşin verebiliyozmu

 29. Whatapp indirdim ücretsiz iken uygulamanın geçerlilik tarihini koymuşlar o tarihten sonra 1,79 diye kullanmam için kk kartı numaramı vermem mi lazım şimdiye kadar hiç ücretli uygulama satın almadım kk kartımı vermedim

 30. Debit kartlar batıda cok popüler dediğiniz gibi ve dediniz ki alışverişden vazgeçip parayı geri alma şansları yok. Peki iTunes hediye kartlarında parayı geri alma şansı bulunuyor mu?

 31. Bir merak ettigim de, eğer debitlere para yükleme internet ve bankamatik üzerinden açılırsa, mesela internetten nasıl yapabiliriz? Yine bir kredi kartı mi lazım oluyor?

 32. Bence debitcard kredikartlarından katkat iyi. No risk. Bankamatik gibi eskiden olduğu gibi. Ve bankamatikten de pratik. Teşekkürler.

 33. Tabi iTunesda vb. Alışverişin yolunu açıyor bir sekilde daha fazla para harcamamızı sağlıyor ama sistem iyi.

 34. merhaba
  debit kartlarla ABD mağazasında olan ürünleri alabiliyormuyuz?
  yoksa debit kartın ABD denmi alınması gerekiyor.
  iyi bayramlar

  • Eğer Türkiye’den aldıysanız kullanamazsınız ancak Amerika’dan alırsanız Amerika’da kullanabilirsiniz

 35. İninal kartı aldım ve kartı onayladım itunesten müzik film vs alabiliyorum app storeden de sadece ücretsizleri indirebiliyorum ama ücretliler inmiyor yardım edebilirmisiniz

 36. meraba. ben uygulama içi satın alım yaptıgımda satın alma ıslemınız tamamlanamadı dıyo. ınınal karttan appstoredan oyun satın alabılıyorum ama uygulama ıcı alım yapamıyorum. ayarlardan uygulama ıcı satın alımları etkınlestır dedım ama kaldı oyle,, acil cevab verin. Not 50 tl yuklemıstım. Clash Of Clans

 37. merhaba mustafa bey. ben biraz araştırdımda bu kartla ilgili son kullanma tarihi felan diyor bu nedir acaba biraz açıklayabilirmisiniz??

 38. ben bu karti kullanamiyorum. ödeme yönteminiz reddedildi lütfen başka bir ödeme yöntemi kullanin yazıyor ne yapmam lazim ?

 39. Ben 2 aydır kullanıyorum bu kartı her oyunumda da rahatça kullandım.Fakat şimdi bir app hesabı açtım.’Ödeme yönteminiz reddedildi.Lütfen başka bir ödeme yöntemi girin.’ diyor ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

 40. merhaba aynı şey bendede oldu içinde 6.50 tl lik bi limit vardı toplamda 4.29 ve 1.99 tl lik 2 uygulama aldım şuan içinde 3.51 gibi birşey var ama ödeme yöntemi iptal edildi diyor nedense

Comments are closed.