iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı?

Takipçilerimizden bu aralar sık sık gelen sorulardan bir tanesi de iPhone’a virüs bulaşıp bulaşmayacağı. Malum, Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar uzun yıllardır antivirüs programları olmadan kullanılamıyor. Son yıllarda da özellikle Android tabanlı Akıllı Cihazlardaki zararlı yazılım ve virüs vakaları çok dillenmeye başlayınca, iOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPad sahipleri de haklı olarak kendi cihazlarının durumunu çok merak eder oldu.

Geçtiğimiz aylarda F-Secure ve TrendMicro tarafından yayınlanan iki rapor, özellikle Android işletim sistemini hedef alan cihazlarda virüs ve zararlı yazılım (malware) sayısında özellikle 2012 yılında korkunç bir artış olduğunu ortaya koyunca, ben de bu vesileyle birşeyler paylaşayım istedim.

F-Secure’un Yayınladığı Rapora göre 2012 yılında Android işletim sistemini hedefleyen zararlı yazılım çeşidinde/sayısında büyük artış var.

F-Secure’un yayınladığı ve yukarıda bu rapordan paylaştığım bir grafiğe göre sadece 2012 yılı içerisinde Android işletim sistemine yönelik tehditler ciddi oranda artmış. Eski Nokia telefonlarından bildiğimiz Symbian popüleritesini sürekli yitirdiği için de tehditleri iyice azalmış. iOS, Windows Phone veya BlackBerry için ciddi bir tehdit artışı olmamış.

Geçtiğimiz 2012 yılının sonlarında TrendMicro’nun yayınladığı başka bir raporda ise kullanıcı için zararlı içerik/risk içeren uygulama sayısı Eylül 2012 itibari ile toplam 175 bin’e ulaşmış. (Yanlış okumadınız tam 175.000 🙂 ) Hem de daha önceki analizler riskli uygulama sayısının 2012 itibariyle maksimum 40 binlerde kalacağını öngörürken.

Android dünyası için Eylül 2012 itibariyle toplam zararlı uygulama sayısı 175 bin.

Android dünyasına yönelik bu zararlı yazılım, uygulama, virüs, vs.’deki artışın başlıca sebeblerin bir tanesi de Android’in çok popüler olması. Fakat Android henüz popüler olmadan önce iOS işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad’ler çok daha popülerdi. Fakat iOS tabanlı cihazlar hiç bir zaman bu kadar tehdit altında kalmamıştı. Kaldı ki iOS halen popüler, Apple ucuz cihaz üretmediği ve iOS işletim sistemini diğer telefon üreticilerine açmadığı için, cihaz bazında iOS pazar payı %20’ler civarında olmasına rağmen, aktif olarak internete bağlanan veya uygulama kullanan cihazlar açısından pazar payı halen Android’le başa baş.

Dolayısıyla Android işletim sisteminin, iOS’ten daha fazla zararlı yazılım tehdidi altında olmasını sadece popülerlikle açıklamak doğru olmaz. Ben de işte aşğıda, neden iOS’ün Android’e göre daha güvende olduğunu, neden iPhone ve iPad sahiplerinin belli konularda çok endişe etmemeleri gerektiğini dilim döndüğünce paylaşmaya çalıştım.

Takipçilerimden de ricam bu konuya fanatik bir şekilde yaklaşmamaları 🙂 Çünkü %100 güvenli diye hiç bir şey (banka, kasa, ev, bilgisayar, telefon, vs.) yoktur. Sadece daha güvenli olan veya daha az güvenli olan vardır. Ayrıca bu güvenliğin bir bedeli de vardır. Zaten yazının devamında, iOS’in daha güvenli olmasının kullanıcılarına getirdiği bedeli de açıkladım 🙂

Ben Android falan anlamam. Siz bana iPhone veya iPad’e, yani iOS işletim sistemi kullanan Apple cihazlarına virüs bulaşır mı onu söyleyin ?

Bu soruya Evet veya Hayır cevabı vermeden önce virüsün ne olduğu konusunda hepimizin hem fikir olması gerekiyor. Eğer virüsten kasıt, email veya başka yollarla bulaşan ve cihazımızdaki sistem dosyalarına ya da diğer uygulamaların yerleşerek yine kendini başka cihazlara bulaştıran ve de cihazımızın işleyişini ya da başka birşeyleri bozan program parçacıkları ise, HAYIR bulaşmaz.

Çünkü iOS işletim sistemi diğer bir çok işletim sistemine nazaran çok daha kapalı bir işletim sistemidir. Bırakın virüs gibi ufak program parçacıklarının cihazımıza girmesini, biz kendimiz bile dilediğimiz gibi iOS işletim sistemi kullanan cihazlara uygulama, program vs. yükleyemeyiz.

iOS tabanlı iPhone ve iPad’lere uygulama yüklemenin tek kaynağı App Store’dur. Apple, App Store haricinde cihazlarına uygulama yüklenmesini istemediği için, iOS işletim sistemini kapatmıştır. Dolayısıyla kendi istediğimiz gibi bir uygulama yükleyemediğimiz bir sisteme, virüs de giremez 🙂

Android tabanlı akıllı telefonlara, Google’un marketi olan Google Play haricindeki kaynaklardan da uygulama yüklemek mümkün.

Fakat Android işletim sisteminde kullanıcı isterse, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar’dan market dışı uygulama yükleme seçeneğini işaretleyerek, Google Play haricindeki kaynaklardan da uygulama yükleyebilir. Örneğin, emaile ekli olarak gelen bir apk’ya veya bir linkteki apk dosyasına tıklayarak uygulama yüklemek mümkün Android tabanlı cihazlarda. iOS işletim sisteminde ise bu kesinlikle mümkün değil, böyle bir seçenek olmadığı için.

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarıma, email ile gelen ekli bir dosyadaki virüs bulaşmıştı? Aynı emaili iPhone’umda da açtım, şimdi bu virüs iPhone’uma bulaşmadı mı?

Hayır bulaşmadı merak etmeyin. Birincisi Windows virüsü iOS’te çalışmaz farklı teknolojiler kullanıldığı için. İkincisi iOS için bir yazılmış virüs olsaydı dahi bir önceki soruda paylaştığımız nedenlerden cihazınıza bulaşamaz. Virüs taşıyan ekli dosyayı iPhone’da veya iPad’da ya hiç açamazsınız, ya da açsanız bile ekli dosyadaki virüsün cihazınıza bir zararı olmaz.

Peki ya Safari’den virüslü bir web sitesine girersem ?

Yine bulaşamaz merak etmeyin. Nasıl Safari’den cihazınıza bir program veya uygulama indirip kuramıyorsanız, virüsler de cihazınıza bulaşamaz.

Virüsler konusunda içim rahatladı. Peki ya uygulamalar ? App Store’daki uygulamalar içinde kötü niyetli olanlar yok mu?

Elbette olabilir. Fakat burada yine Apple’ın katı tutumu ve herşeyi kontrol altında tutma saplantısı iOS kullanıcıların avantaj sağlıyor. (Tabii başka konularda da dezavantaj) Şöyle ki, App Store’daki uygulamalar hem otomatik hem de manuel olarak denetleniyor. Şu an App Store’da 800 bine yakın uygulama var ve geliştiriciler her güncelleme yolladığında, Apple çalışanları gönderilen uygulamanın yeni versiyonunu cihazlarına yükleyerek test ediyor.

Ayrıca her uygulama geliştiricisi, Apple’ın yayınladığı ve sürekli güncellediği App Store Review Guidelines‘a (App Store Kontrol Dokümanı) göre uygulamasını geliştirmesi gerekiyor. Eğer Apple, geliştirilen uygulamanın veya güncellemesinin bu dokümana uygun olmadığını görürse ilgili uygulamayı veya güncellemeyi reddediyor.

App Store’a gönderilen her uygulama Apple’ın yayınladığı dokümana göre geliştirilmiş olmalı.

Örneğin bir uygulama geliştiricinin uygulamasında teknik olarak bir sıkıntı yok fakat içeriği kurallara uygun değilse Apple yine de uygulamayı (reject) reddedebiliyor. Aşağıda bu dokümandan ufacık bir kısım paylaştım. Apple’ın uygulamaları bizzat test etmesi de kötü niyetli uygulama geliştiriciler için caydırıcı bir etken. Dolayısıyla denetlenmiş uygulamalar yükleyen iOS kullanıcılarını hedef almak yerine, denetlenmeyen Google Play, yani Android kullanıcılarını hedef almak daha mantıklı oluyor kötü niyetli kişiler açısından.

Apple, iOS uygulama geliştiricileri için uzun bir kontrol ve kural listesi hazırlamış. Her uygulamayı da manuel olarak bu listeyi baz alarak denetliyor.

Uygulamaları öyle manuel test etmekle,  tüm kötü niyetli uygulamalar yakalanamaz ki. Ne çakallar vardır uygulamasının içinde gizli gizli işler çeviren? Apple çalışanı nasıl tespit edecek bunları?

Kesinlikle haklısınız. Mutlaka manuel testi atlatacak kötü yazılımlar çıkabilir arada. Fakat burada önemli olan bu uygulamaların iOS kullanıcılarına ne kadar zarar verebileceği. Çünkü Apple, otomatik testlerle kontrol ettiği ayrı bir mekanizma ile iOS uygulama geliştiricilerini ciddi derecede kısıtlıyor. Şöyle ki Apple, uygulama geliştiricilere, uygulamaların geliştirmelerinde kullanacakları bir SDK (Software Development Kit) sunuyor. Bu SDK içinde geliştiricilerin yapabilecekleri de belli ve kısıtlı. Yani uygulama geliştiricileri diledikleri gibi uygulama geliştiremiyor.

iOS SDK

Örneğin bir iOS geliştiricisinin uygulaması, kullanıcı izni ile Rehbere erişebilirken, Notlar’a erişemiyor. (Bu yüzden App Store’da Notları yedekleyebilen bir uygulama yok.) Yine bir iOS geliştiricisinin uygulaması iPhone’daki SMS mesajlarına, geçmiş telefon kayıtlarına, vs. erişemiyor, Telefon çağrılarına veya SMS mesajlarına müdahele edemiyor. Bu yüzden de App Store’da BlackList, yani numara engelleme uygulamaları bulunamıyor.

Apple, uygulama geliştiricilere sağladığı SDK dışındaki kullanımları da otomatik tespit edip, geliştiricinin Apple göndermesine bile izin vermiyor. Apple’ın SDK’da geliştiricilere izin verdiği şeyler de Android işletim sisteminin SDK’sına göre çok çok daha kısıtlı olduğundan, iOS’teki kötü niyetli geliştiricilerin verebileceği zarar çok daha kısıtlı oluyor. 

Örneğin bu yazıyı hazırlarken Google Play’de yukarıdaki ekran görüntüsündeki oyuna denk geldim. Görüldüğü üzere oyun, meşhur Counter Strike’ın kötü bir çakması. Zaten yorumlarda çoğu kişi dile getirmiş. Fakat oyundaki esas dikkat çekici nokta, erişim izinlerinde kullanıcının tarayıcı geçmişini okuma ve yer imlerine yazma iznini istiyor olması. Muhtemelen uygulamanın amacı Counter Strike ismini kullanarak kullanıcıyı uygulamayı indirmeye motive etmek, sonra da kullanıcının cihazında ziyaret ettiği sitelerini kendi sunucularına yollamak, hatta tıklanmasını istediği sitelerin linklerini cihazlarındaki yer imlerine eklemek.

Zaten oyunun yorumlarına gözattığımda bir kaç kullanıcı virüslü olduğunu belirtmiş aşağıdaki gibi. Tabii aslında teknik olarak bu bir virüs değil bulaşma eğilimi olmadığı için, fakat kullanıcının bilgilerini çalma eğilimde olduğu için ve Google Play’de masumane bir uygulama gibi gözüktüğü için kesinlikle kötü niyetli bir yazılım. Yoksa bir oyun neden web geçmişimize erişmek istesin 🙂

Not: Yukarıdaki oyun halen Google Play’de duruyor ve indirilebiliyor. Ben de tamamen tesadüfen denk geldim.

Peki yukarıdaki örnekteki gibi bir uygulama App Store’da olamaz mı?

Tam olarak değil. Öncelikle iOS uygulamalarının web geçmişimize hiç bir şekilde erişim izni yok. Dolayısıyla zaten aynısı App Store’da olamaz. iOS kullanıcıları için yukarıdaki uygulamanın bir benzeri, en fazla rehberimizdeki bilgileri çalmak için kullanabilirdi. Çünkü Apple, uygulama geliştiricilere rehberden daha kritik bir bilgiye erişmelerine izin vermiyor.

Fakat onda da Apple, iOS 6 ile birlikte rehberi de izne bağladığı için, herhangi bir uygulama rehberimize erişmek istediğinde, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi onayımıza ihtiyaç duyuyor. iOS işletim sistemindeki izinler de, erişim yapıldığı anda uygulama kullanırken soruluyor. Bu sayede oyun gibi alakasız uygulamalar “Bir de arkadan rehbere erişeyim, kendi sunucularıma göndereyim” diyemiyor. Çünkü Angry Birds oyunu bile sizden rehberinize erişim izni istese “Oyunla rehberimin ne alakası var” deyip kabul etmezsiniz.

iOS’te kısıtılı sayıda servise erişim izni var. Bu izinler de kullanıcının karşısına uygulama kullanılırken çıkıyor.

Fakat Android işletim sisteminde izinler iOS’te olduğu uygulamalar kullanılırken değil, ilk yüklenirken isteniyor. Ayrıca izinler parça parça verilemiyor iOS’te olduğu gibi. Yani bir uygulamayı kurmayı kabul ettiğinizde, uygulamanın tüm izinlerini de kabul etmiş oluyorsunuz. Android’de çok daha fazla izin (100’den fazla) olduğu için de bazı uygulamaların izin listesi tek bir sayfaya bile sığmıyor. Bu da kullanıcıların listedeki kritik izinleri farketmesiniz zorlaştırıyor.

Halbuki izinler iOS’taki gibi lazım oldukça uygulama içinde sorulsa, şüpheli uygulamalar çok daha çabuk dikkat çekecektir.

Android’deki erişim izin sayısı çok daha fazla…

iOS’te ise kritik servis ve bilgilerimize erişim çok daha az aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Ayarlar -> Gizlilik menüsünden de daha önce izin verdiğimiz tüm uygulamaları listeleyebiliyoruz ve daha önce verdiğimiz izinleri kaldırabiliyoru uygulamayı tamamen kaldırmaya gerek kalmadan.

 

Android’de ise kısmi izin yok, uygulamayı tamamen silmemiz gerekiyor tek bir izni bile vermek istemiyorsak. (Ya da uygulamayı hiç kurmayacaksınız) Bu yüzden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, hassas izinler isteyen uygulamaları kurmadan önce Android kullanıcılarının epey dikkatli olması gerekiyor.

Ben şu ana kadar yazdıklarınızdan iPhone ve iPad’in virüslere ve zararlı yazılımlara karşı çok daha güvenli olduğunu anlıyorum. Yani ekstra hiç bir önlem almadan, App Store’daki her uygulamayı sorgulamadan yükleyebilir miyim?

Yazının başında da belirttiğim gibi hiç bir sistem %100 güvenli değildir. Dolayısıyla elbette her uygulamaya %100 güvenmeyin, fakat iOS’in kapalı ve sıkı yapısından dolayı çok endişe etmenize veya sürekli tetikte olmanıza da gerek yok. Çünkü App Store’da yer alabilecek zararlı bir yazılımın size verebileceği zarar çok kısıtlıdır.

Aşağıdaki 3 fark nedeniyle iOS en güvenli işletim sistemlerinden biridir özellikle Android’le kıyaslandığında:

 • iOS tabanlı cihazlara (iPhone, iPad ve iPod Touch) App Store haricinde bir kaynaktan uygulama yüklenemiyor.
 • App Store’daki tüm uygulamalar Apple tarafından manuel ve otomatik olarak kontrol ediliyor.
 • Apple, iOS uygulama geliştiricilerin yapabileceklerini çok kısıtlıyor. Kısıtlı kritik servis ve verilere erişimlerde de kullanıcının farkında olmasını sağlıyor.

Dolayısıyla iOS’te bir antivirus yazılımına gerek yok, zaten iOS’te böyle bir yazılım da yok. (Fakat Android’de var Norton Antivirus, McAfee, vs. gibi)  Bir uygulamadan şüphelendiğinizde tek yapmanız hemen Apple’a bildirmek, zaten Apple bu durumda hemen önlem alacak ve gerçekten suistimal varsa ilgili geliştiricinin tüm uygulamalarını App Store’dan kaldıracaktır.

Not: iOS işletim sistemi, Apple’ın Mac’lerinde kullandığı Mac OS X işletim sistemine göre bile daha güvenlidir Mac OS X, iOS kadar kapalı olmadığı için.

Tamam da Mustafa Bey Android’i yukarıda öcü gibi anlatmışsınız, tarafsızım diyorsunuz ama torpil geçmişiz sanki iOS’e biraz. Yok mu Android’in hiç güzel yanları?

Elbette var. Android tabanlı cihazların iOS tabanlı cihazlara (iPhone veya iPad) çok daha esnek, özgür, vs. olmasının en büyük nedeni, Android geliştiricilere verilen bu izinler ve serbestlik. Bu sayede iPhone’da adam gibi bir BlackList (Numara Engelleme) uygulaması yok ama Android’de var. Bunun gibi daha bir çok uygulama sadece Android tabanlı cihazlarda var. Hatta bu yüzden Android kullanıcıları cihazlarını diledikleri gibi özelleştirebiliyor.

Fakat Android’in bu özgürlüğünün bedeli de zararlı yazılımlara karşı daha açık hale gelmesi. iOS’in daha güvenli olmasının bedeli de kullanıcıların talep ettiği bir çok uygulamayı App Store’da bulamaması. Örneğin Wi-Fi veya 3G’yi kolayca kapatıp açmamızı sağlayacak uygulamalar bile bulamıyoruz App Store’da.

Dolayısıyla bir sistem, hem çok güvenli hem de çok açık ya da özgür olamıyor.

Peki yukarıda iOS yüklü cihazlar için anlattığınız herşey jailbreak’li cihazlar için de geçerli mi?

Elbette geçerli değil. Tam tersine jailbreak’li bir cihaz Android’li bir cihaz gibi oluyor. App Store dışından uygulama yüklenebiliyor ve Apple’ın izin vermediği şeyler cihaza uygulanabiliyor. Dolayısıyla güvenlikten ödün vermiş oluyoruz daha fazla özgürlük için. Fakat yine de şu an kötü niyetli yazılım geliştiricilerin hedefinde Android kullanıcıları ve cihazları var. Bu sayede jailbreak’li cihaz sahipleri pek hedefte değil 🙂

Bu arada jailbreak hakkında bilgi sahibi olmayanlar da Jailbreak Hakkında başlıklı yazımıza gözatabilirler.

Mustafa Bey bu zararlı yazılım ve virüs olayını çok fazla abartmıyor musunuz? Windows işletim sisteminde de yıllarca zararlı yazılımlar vardı ve bir formatla kurtuluyorduk. Çok önemli mi akıllı telefonumuza zararlı bir yazılımın girmesi?

Evet ama eskiden bilgisayarlarımızda cep telefonlarımızdaki kadar özel ve önemli bilgiler yoktu. Olanları da zararlı yazılımların bulması kolay olmuyordu. Fakat akıllı telefonlarda durum öyle değil. Her türlü özel bilginin yeri belli. Ayrıca eskiden böyle store’lar veya market’ler yoktu. Artık zararlı yazılımlar iyi niyetli uygulamalar gibi Android Market’te çok rahat yer alabiliyor. Yapabildikleri de çok tehlikeli.

Örneğin siz farkında olmadan yurt dışındaki bir servisi SMS atıp, onay mesajını yine sizin haberiniz olmadan alıp onaylayan ve ay sonunda ciddi fatura gelmesine neden olan zararlı yazılımlar var Android dünyasında. iOS’te Apple bu tip uygulamalara izin vermediği için de dolandırıcılar genelde Android platformunu hedef almış durumda. (Bu linkteki rapordan ne tip zararlı yazılımlar olduğuna gözatabilirsiniz.)

F-Secure’ın raporunda yer alan kar amaçlı ve kar amaçı gütmeyen mobil tehditlerin yıllara dağılımı.

Fakat işin en kötü tarafı, eskiden sırf zevk için, yani para amacı gütmeden ya da başkalarına maddi zarar vermeden geliştirenler vardı çoğunlukta. Fakat son yıllarda daha çok dolandırıcılar yani kolay para kazanmak isteyenler bu tip yazılımlara el atmış durumda. Yazının başında paylaştığım F-Secure’ın raporunda yer alan yukarıdaki grafik de bunu açıkça gösteriyor.

Sonuç

iPhone ve iPad kullanıcılarının son yıllarda artan yukarıdaki tehditler konusunda pek bir endişe etmelerine gerek yok. Fakat artık “Neden cihazımızla onu yapamıyoruz, şu uygulamayı bulamıyoruz, vs.” şeklinde şikayetlerde bulunmamaları gerekiyor 🙂 Apple’in iOS dünyası bu şekilde sevabıyla ve günahıyla.

Android dünyasını tercih edenlerin de uygulama yüklerken dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü henüz Android dünyasındaki antivirüs yazılımları çok başarılı değil.

Şu anki tercihimiz ne olursa olsun, güvenliğin önümüzdeki yıllarda akıllı cihazlar için pil ömrü, ekran, hafıza, hafiflik, ebat, vs. kadar önemli olacağını düşünüyorum. Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ? Cihazınızınızın güvenliği mi, yoksa özgürlüğü mü daha önemli ? Ya da her ikisini birden dengede tutabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yazıya yorum girerek düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.f-secure.com/static/doc/labs_global/Research/Mobile%20Threat%20Report%20Q4%202012.pdf

http://www.trendmicro.com.tr/media/misc/android-under-siege-security-roundup-q3-2012-en.pdf

Güncelleme (18 Mart 2014) : Yukarıdaki konu ile ilgili bir de Sihirli Elma editörü Göktuğ Gedik ile birlikte hazırladığımız bir videomuz mevcut. Dilerseniz onu da izleyebilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=HWmNPsOARmY&w=560&h=315]

Eğer youtube yasağından dolayı yukarıdaki videoyu izleyemiyorsanız o zaman aşağıdaki gibi vimeo‘dan izleyebilirsiniz.

[vimeo http://vimeo.com/89179557 w=560&h=315]

222 Comments

 1. Misafir

  15/03/2013 at 23:20

  Ya mustafa bey Allah rızası için bir şirket hem açık kaynaklı hem de güvenli bir işletim sistemi çıkarsın da ( pratikte mümkün mü bilmiyorum) alalım artık!! İkisi de vazgeçilecek şeyler değil.

  • Sarp

   16/03/2013 at 00:40

   Uygulamalara ayiricak butçe sahibi biriyseniz bence apple dunyasindan vazgecilmez ayrica zaten apple alicak durumunuz varsa ayda 5-10 uyguluma alip 5-10tl vermek sizin icin problem olucagini sanmiyorum. Onun disinda android dunyasi ne kadar ozgur olsada app store ile android market de ki uygulama sayisi goze baticak duzeyde yani android o kadar ozgur bir uygulama yelpazesine sahipken genede geride kalmiş. Ayrica 2 market arasinda nitelik acisindan da cok fark var android marketdeki 50 uygulamadan biri adi var kendi yok kendi var adi yok şeklinde yani fiss boş.

 2. Emre

  15/03/2013 at 23:24

  Mustafa Bey gerçekten güzel bir yazı olmuş.
  Bu arada uzun zamandir canli yayin(radyo) yapmiyorsunuz, en yakin zamanda bir yayin radyo yayini bekliyorum.

 3. Anonim

  15/03/2013 at 23:33

  Tsk muatafa bey

  Tabikiside guvenlik onemli. Eglenceden osun verebilirim sirf bu yuzden jailbreakten vagectim 🙂

 4. İsmail

  15/03/2013 at 23:37

  Yakında’5′ s4 karsılaştırması gelir gibi geldi bana 🙂

  • Ali

   16/03/2013 at 18:03

   5 ile 4s karşılaştırılır:)s4 değil

 5. Yavuz Sultan

  15/03/2013 at 23:41

  Cok teşekkürler Mustafa bey. Benim icin elbette güvenlik. Düşünsenize ben iPhone’a bankacılık uygulaması yüklüyorum. Orada benim param var. Saçma sapan bir oyun bile bu bilgilerime erisebiliyor androidde. Telefonda 3g’yi acmak icin kısayol tuşu da olmayiversin ya

 6. Berkan Akyürek

  15/03/2013 at 23:42

  Virüs falan hersey bir kenarada iste apple urunu tercih etmek icin gecerli bir sebepsiniz. Bu kadarcik basit bir konu icin bile up uzun bir makale yazmissiniz. Hic bilmeyen adam bile evet ios guvenli diyebilir sayenizde. Baska hangi markanin vardir bi konu icin bu kadar kaynak gostererek yazdigi bi yazisi. İyiki iphone tercih etmisim bi kere daha anladim

 7. Alper

  15/03/2013 at 23:42

  Mustafa Bey, gerçekten tebrikler. Çok iyi araştırma yapıp donanımlı bir yazı sunmuşsunuz. Bu blog’u bu yüzden seviyorum. Teşekkürler.

 8. Anonim

  15/03/2013 at 23:44

  Cok teşekkürler Mustafa bey güzel bilgilendirici oldu

 9. Fatih

  15/03/2013 at 23:48

  İyiki varsin APPLE ve İPHONE 🙂 hastasiyim fanatigiyim bu apple in.. Tesekkurler mustafa bey..

 10. Hasan YILDIRIM

  15/03/2013 at 23:49

  Gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir telefon bu iphone. Az buçuk endişelerim vardı sayenizde rahatladım. Teşekkür ederim bu faydalı yazı. Bu yazınızı sosyal paylaşım sitesinde de paylaşmak ve diğer arkadaşlarında okuyup istifade etmelerini sağlayacağım. Musadenizle tabi.

  • Mustafa Tan

   15/03/2013 at 23:51

   Elbette 🙂

   • İlhan

    16/03/2013 at 00:21

    Mustafa bey yardımınıza ihtiyacım var. Size nasıl ulaşabilirim? Telefon ile görüşme imkanımız var mı?

 11. Özcan

  16/03/2013 at 00:08

  Meraba mustafa bey.benim iphone mi televizyona bağlayıp internet üzerinden film video vs izlemek için ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

 12. Ahmet

  16/03/2013 at 00:08

  Merhabalar?
  Oncelikle cok bilgilendirici bir yazi oldugunu belirtmek isterim. Merak ettigim mac’ler icin de ayni seyleri soylemek mumkun mu? Son zamanlarda facebook, youtube, google gibi populer siteleri actigimda sagi solu her tarafi reklamlarla dolu olmaya basladi ve virus girdigi dusuncesindeyim. Bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz?
  Simdiden tesekkur eder iyi calismalar dilerim

 13. Murat Keskin

  16/03/2013 at 00:11

  Kaleminize saglık! Aklımıza takılıp duran bir konuydu. Bu arada İlk yorumu da ben yazarım diyordum

 14. Okan

  16/03/2013 at 00:16

  Benim için de güvenlik serbestlikten önce gelir, bu yüzden telefonumu jailbreak’lemedim.
  App Store’daki uygulamaların özelliklerinin Google Play’e nispeten daha kısıtlı olmasına itirazım yok; yalnız keşke Apple işletim sistemine “Arama Engelleme” veya “Ana Ekrana Kısayol Koyma” ya da “Doğrudan Bildirim Merkezi”nden 3G ve WiFi’yı açıp kapama gibi kolaylıklar dahil etse. Bu eklemeler işletim sisteminin güvenliği için hiçbir tehdit oluşturmaz, öyleyse Apple niye bunları iOS’a eklememekte diretiyor? En ‘dandik’ Nokia telefonlar bile aramaları engelleyip istenmeyen SMS’leri Spam klasörüne atabiliyorken, iPhone’da neden yok?

 15. Umcu

  16/03/2013 at 00:22

  Tşk Mustafa Bey, bıkmadan usanmadan bizleri bilgilendirdiğiniz için. Kişisel görüşüm kesinlikle güvenliğin daha önemli olduğu. Evet, biz de özgürlükten biraz ödün vermiş oluyoruz ama örnek olarak verdiğiniz blacklist uygulaması, wi-fi / 3G’yi kolay bir şekilde kapatmamızı sağlayacak bir not.center eklentisi ve benzeri uygulamaların Apple tarafından yapılarak iOS içine konulması da sanıyorum daha güzel olacaktır. Diğer geliştiricilerden çok daha şık, basit ve stabil çalışacak uygulamalar olacağına sanırım tüm iOS kullanıcıları katılacaktır. Apple bu konularda kullanıcı isteklerini daha fazla dikkate almalı ve bu yenilikleri daha hızlı bir şekilde iOS’a eklemeliler diye düşünüyorum.
  Sevgiler…

 16. Erkan

  16/03/2013 at 00:23

  Walla iphone bitti sanirim samsung s4 ve sony bomba gibi geliyor 5 cikardilar bi ise yaramadi bakalim 6 nasil olucak ((((

  • JailBreak

   16/03/2013 at 00:31

   İphone 5S geliyor bu sene,daha 6’ya var…

  • İdris

   16/03/2013 at 08:33

   Mustafa bey ne diyor Sen ne anlatıyorsun. iPhone bitmiş zirvaligiyla kendini kandırıyorsun git o zaman plastik çöplere dadan ne isin var bu forumda !!!

 17. JailBreak

  16/03/2013 at 00:29

  İOS yazılım en güzel yanlarından birisi virüs bulaşmaz,kolay gelsin

 18. Can basaloglu

  16/03/2013 at 00:53

  Kesinlikle ios virus disinda spam falanda girmiyor bu sayede internette yavaslamiyor. Ve malum banka uygulamalari telefonlar artik cep bankasi android isletim aiatemli cihaza banka uygulamasi kuramazdim sogrusu

 19. ElmaKafa

  16/03/2013 at 01:02

  Android kullanicilarin tek savundugu sey ozgurluk. Eger boyle ozgurluk olucaksa hic olmasin daha iyi. Hem ozgur hem de korku icinde yasicaksin haa. Ne gerek var o kadar aksiyon maceraya. Kapali bir sistem olabilir ama marketimizin zenginligi ve kalitesi bize yetiyo. App store ve iTunes store her turlu yetiyo bence. Apple sagolsun iTunes store’u da acti. iPhone’u begenmeyenler belescilerin taa kendisi zaten. Cok guzel ve objektif bi yazi olmus. Tesekkurler 🙂

 20. mustafa

  16/03/2013 at 01:06

  baslik iphone virusleri ama tum yazida android anlatilmis iphone kullanan biri icin android sistem ne alaka hem neden kiyasliyosunus yazinin sonuc kismi haric geri kalani çöp

  • Mustafa Tan

   16/03/2013 at 01:17

   Çünkü klasik medyada bu ayrım yapılmıyor. Android tabanlı cihazlarda virüs ve zararlı yazılım artıyor olmasına rağmen medyada sürekli “Akıllı telefonlar tehdit altında” şeklinde yazılar çıkıyor. Sonra da iPhone kullanıcıları da “biz de mi tehdit altındayız” şeklinde endişe duyuyor.

   Örneğin Hürriyet’te 5 Eylül 2012’de tarihinde yayınlanan “Tabletler ve akıllı telefonlar tehdit altında” başlıklı aşağıdaki yazının hiç bir yerinde. iOS, iPhone veya iPad’e vurgu yok. Yazıyı okuyan, ben de iPhone’uma antivirus kurmalıyım endişesine kapılıyor. Böyle bir çok yazı gösterebilirim örnek olarak.

   http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21385158.asp

   iOS kullanıcılarının neden daha güvende olduğunu açıklamanın en kolay yolu, en çok tehdit alan işletim sisteminin iOS’la farkını ortaya koymak. Elbette görüşlerinize saygılıyız. Birinin çöpü, bir başkasının hazinesi olabilir elbet 🙂

   Teşekkürler yorum için.

  • Ooo

   17/03/2013 at 08:55

   Bence yaziyi bidaha okuyun

 21. pentester

  16/03/2013 at 01:16

  Platformunuz önemli derecede kişiye hitap ediyor olması sebebi ile daha fazla kişinin bilinçlenmesi adına eklemek istediklerim;

  1) Mail ile uygulama yüklenmeyebilir ancak kötü niyetli bir profil ile kök sertifika yetkileri neticesinde Twitter,Facebook, LinkedIn,mail hatta banka kimlikleri ele geçirebilir.
  2) Profil nasıl yüklenir göz göre göre diye soracak olursanız bir makale yetmez bunun için ancak şunu belirtebilirim popüler film ve TV,gösteri gibi içeriklere erişmek için masumane bir profil talebinde bulunulur.
  3) Son olarak profil yükleme talebinin doğrulanmış olması ve güvenli kanal aracılığı ile indirildiğinden emin olunmalıdır.( http değil https olmalı)

  Not: Belirttiğim tehlike jailbreak yapılmadan da maruz kalınabilmektedir.
  Temel noktalara değindim, yazınıza bu çerçevede ekleme yaparak daha fazla kişinin bilinçlenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

  Başarılar.

  • Mustafa Tan

   16/03/2013 at 01:21

   Bahsettiğiniz durumun ben de farkındayım ama profil olayı bambaşka bir konu. Bu yazıda ekleyecektim ama çok çok uzatacaktı yazıyı. Yakın zamanda paylaşacağım profil nedir ? Ne için kullanılır? Ne gibi etkileri vardır? Ne zaman yüklenir, ne zaman yüklenmez vs. şeklinde.

   Yine de uyarınız için teşekkürler.

 22. Sercan

  16/03/2013 at 01:24

  Steve reyiz Apple’ı böyle yapmış ondan iyi bilecek halimiz yok ne diyorsa doğrudur:)

 23. ElmaKafa

  16/03/2013 at 01:40

  Bu arada siz buna kiyaslama yapilmis diyosaniz gidin bi android turkiye’nin sayfasina bakin. Adamlar burdan cok apple haberi yayinliyolar ve surekli bi kiyaslama ve kanitlama cabasina giriyolar. Bu da tabii onlari kucuk dusuruyo. Bu siteye bayiliyorum bu konuda. Bu site kadar kaliteli bir site yok iPhone cephesinde. Hatta mobil cephesinde. Bu arada gercekten hazineydi. Tekrar tesekkur ederiz Mustafa Bey. 🙂

 24. Hasan

  16/03/2013 at 01:55

  Yine de 3gyi acip kapatma tusu olmali iosta. Bence bir dahaki guncellemeye bir tus eklenir. Hatta iphone 5s’te ne bileyim en gec iphone7’de ses acip kapama tusu gibi bir 3g switchi olucaktir. :))

 25. Mustafa

  16/03/2013 at 02:17

  Teşekkürler Mustafa bey yazınızı okuduğumda iyiki ıphone almışım dedim ayrıca size destek olsun diye ıphonebız uygulamasını proya çevirdim saygılar

 26. Nedim

  16/03/2013 at 02:27

  Bende hem android hemde ios cihaz mevcut. Android cihazimi alali bir ay oldu ancak neredeyse elime hic almiorum. Cunku ios ta kullandigim bir cok uygulama mevcut degil. Bence andriodde olup iosta olmayan ve ciddi manada ise yarayan cok az uygulama var. Aldiktan sonra farkettim ki:
  İos yasam tarzidir kaliteyi islevselligi en ust duzeyde hissetmektir
  Android ise ios cihaz alamayanlarin sirf alamadigi icin ios a karsi baslattigi tepkinin adidir…
  İyi geceler

 27. Hidayet

  16/03/2013 at 05:38

  Mustafa bey öncelikle çok teşekkür ederiz bu güzel blog için.
  iphonu elime aldığım ilk an diğer kullandığım telefonlara lanet ettim.yıllarca nelere para vermişizde haberimiz yokmuş.
  Ben kesinlikle güvenlikten yanayım.
  Ayrıca şunuda belirtmeden edemeyeceğim.dikkat ettiyseniz eğer apple store ve android te da aynı oyunlara rastlayabiliyoruz.bu oyunları bizzat denedim,özellikle sensör ve dokunmatik te iPHone tek kelimeyle mükemmel.
  iPhone diyorum,gerisi yalan.
  Tekrar teşekkürler Mustafa Bey…

 28. mehmet

  16/03/2013 at 06:05

  appstore nin uygulama incelemesinde soylediginiz kadar dikkatli olmadigini dusunuyorum …”kilidi ekran icin biyometrik parmak izi”… programini hatirlatmak isterim.

 29. Yigit46

  16/03/2013 at 06:23

  Mustafa bey aktarımlarımız için teşekürler iOS su seviyorum çünkü bizim keyfimize bırakmadan kendisi çok yönlü düşünüyor bu çok önemli yazınızın sonlarında bahsettiginiz akıllı telefonlarda güvenlik önemli olacak ifadenize aynen katılıyorum bizimle paylaştığınız bu bilgilerden dolayı en yakın zamanda cihazımı jeilbrek olmaktan kurtarmaya kendime söz verdim bu konuda dikkat etmem gereken bir husus varsa önerinizi saygıyla beklerim çalısmalarınızda basarılar

 30. Gunay

  16/03/2013 at 07:12

  Çok iyi bir yazı elinize sağlık, bence cıhazın hem güvenliği hemde özgürlüğü olabilir şuan deneme aşamasındayım kendi telefonumda jailbreak yaparak sadece denenmiş ve yıllarca kullanışan sorun yaşanmayan bir kaç uygulamayı kullanıyorum umarım sonu kötü olmaz ve gayet memnunum

 31. Gürsel

  16/03/2013 at 07:39

  Teşekkürler mustafa bey

 32. Oktay

  16/03/2013 at 10:09

  Yazıda herşey açıklanmış, yaptıgınız iş saygıyı fazlasıyla hakediyor. Teşekkürler…

 33. R.Korkmaz

  16/03/2013 at 10:10

  Peki S4 için be düşünüyorsunuz Mustafa bey?

 34. Aziz

  16/03/2013 at 10:12

  Mustafa Bey Selamlar,
  Emek ve uğraş isteyen,bizleri bigilendiren yazılarınız için teşekkür etmek istedim.
  Saygılarımla.

 35. supy

  16/03/2013 at 10:18

  teşekkürler mustafa bey çok faydalı bir çalışma olmuş. emeğinize sağlık.

 36. Cihat Erol

  16/03/2013 at 10:43

  Tebrik ederim tesekkur ederim cok faydali oldu

 37. ahmet

  16/03/2013 at 10:46

  Tesekkurler Cok iyi bir yazı olmus…

  yeri degil ama caps lrtdeki yırtık kenarları ne ile yaptıgınızı sorabilirmiyim?

  • Mustafa Tan

   16/03/2013 at 10:56

   Mac’imde yüklü olan Keynote programı olan. Keynote, apple’ın çıkardığı powerpointin muadili olan program.

 38. Emre

  16/03/2013 at 10:53

  Mustafa bey ıphone 4s kullanıyorum sesi açıp kapatamıyorum hatta assive touchtanda olmuyor nedendir ?

 39. murat

  16/03/2013 at 12:06

  merhabalar, güzel bir yazı olmuş. şu an i phone cihazım yok ancak görme engelli bir kullanıcı olarak i phonelerdeki erişilebilirlik özelliklerini çok beğeniyorum. cihazı kullanan görmeyen arkadaşlarım voice over sayesinde cihazlarını bir görenin kullandığı kadar rahat kullanabiliyorlar. sırf bu yüzden bile sistemin kapalılığı v.s beni ilgilendirmiyor. symbian yüklü nokia cihazım bozulduğunda hiç düşünmeden i phone alırım. android cihazlarda voice over gibi başarılı bir ekran okuma yazılımı bildiğim kadarıyla yok. lumya cihazlarda da bildiğim kadarıyla yok. geriye de bize i phone kalıyor.

 40. Mehmet

  16/03/2013 at 12:27

  Cok guzel yazmissiniz yillardir cevremdekilere az cok bunlari anlatmaya calisiyorum. Bugun pcme guvenip internet subesine girmezken iphone ve ipadimden gonlumce giriyorum.

  Peki bir sey soracagim ben iTools adli yazilimi kullaniyorum pcmde. iTunestan daha pratik freeware bir yazilim. Bu yazilim konusunda bilginiz var ise bu yazilim kullanarak iphoneuma attigim fotograf muzik videolar araciligi ile virus bulasmasi mumkun mu?

  Cevaplarsaniz sevinirim..

  • Mustafa Tan

   16/03/2013 at 12:30

   Hayır değil merak etmeyin.

 41. Honour

  16/03/2013 at 12:35

  Elinize saglik Mustafa Bey, yine cok guzel ve yararli bir yazi olmus. Tabiki guvenlik öncelikli. Profil ile ilgili yazinizi sabirsizlikla bekliyorum. İphone 4 ios 6 kullaniyorum ve ayarlardan 3G’yi kapatabiliyorum. Saygilar..

 42. Atakan

  16/03/2013 at 12:40

  Ben bile sadece bir öğrenci olmama rağmen güvenlikten vazgeçemiyorum. Çünkü bende banka hesaplarımı telefonumdan, işcep gibi uygulamalardan kontrol ediyorum yada rehberimin maillerimin, mesajlarımın vs. Başka kişilerin eline geçmesi gibi bir olasılığı kabul edemem, yine mail güvenliği için Apple’in verdigi @me’li adresi kullanıyorum özel yazışmalarımda. Benim için bir öğrenci için bile güvenlik, güvenilirlik bu kadar önemliyse diğer kullanıcıları düşünemiyorum bile. Zaten hem bu kadar güvenilir, hem bu kadar şık, hem bu kadar teknoloji harikası ve bı o kadarda eğlenceli başka hangi telefon var ki? İşte tüm bu niteliklerden dolayı iPhone 5 kullanıyorum ve iPhone kullanmaktanda hiçbir zaman vazgeçmem. Ve Mustafa bey size cok teşekkür ediyorum iOS ve iPhone hakkında ne zaman bir sorum olsa yada ne zaman yeni bi iphone modeli almayi düşünsem hemen sizin uygulamadayim

 43. Muzaffer D.

  16/03/2013 at 15:02

  Selam,

  Yıllarca Apple cihazı kullandıktan sonra degisiklik olsun diye Note 2 almıştım ama sırf bu nedenlerden dolayı 1 ay anca dayanıp hemen iPhone 5 aldım. Kafam rahat hiç olmazsa.

  Saygılar,

 44. Aras

  16/03/2013 at 18:02

  Bence app store yeteri kadar güvenli ama jailbreak in yaptıklarını başka bir mantıkla yapabilir örneğin kilitli ekranı değiştirmek kilitli ekran aynı kalsın ama kilit açıldıktan sonra kişiselleşmiş bir app store kilit ekran değiştirme app i çıksın çizgi şifresi girilene kadar app kapanmasın al sana cydia app i hem de 2 kat güvenli

 45. Ali

  16/03/2013 at 18:04

  Bizde applecıyız ama mandroid kelimesi güzel olmamış:(

 46. Levent Sonmez

  16/03/2013 at 18:16

  Mustafa Bey yine harika bir yazi yazmissiniz elinize emeginize saglik benim icinde guvenlik ozgurlukten daha onemli o yuzden ios dan ve iphone dan kesinlikle vazgecmem.

 47. Ali

  16/03/2013 at 19:59

  Elleriniz dert görmesin Mustafa bey 🙂 ben bu olayı jailbrek li bir iOS cihazı kullanan bir arkadaşıma bir türlü anlatamadım 🙂

 48. Suha

  16/03/2013 at 21:41

  Jailbreak siz iphone kullanamayanlardanim. Ve bilgili apple fanatiklerindenim.

  Kasa kalitesi, tasarimi, isletim sistemi ve guvenlik ozelliklerinden dolayi ios tercih ediyorum.

  ios icin yapilan bir uygulamanin android versiyonun ayni kalitede olmadigi da acik
  (bkz. star tv, turkcell dergilik vb)

  Ama artik yeni birseyler yapmak zorunda apple. Telefonun boyunu uzatip farkini normal bir kullanicinin anlamayacagi basit donanim degisiklikleri ile bu is yurumez.

  Ülkeme aylar sonra, hem de 800 lira daha pahaliya gelmesi, Sirinin hala turkce olmamasi vs. canimi sikiyor..

  Artik Apple telefon modelimi güncellemem icin radikal bir seyler yapmali.

  İnceleme yazisi keyifli olmus bu arada.. Tesekkurler.

 49. Anonim

  16/03/2013 at 21:51

  Sayın Mustafa Bey uzun yıllar ios kullandıktan ve sizi takip ettikten sonra android kullanmaya geçtim . Sizinki gibi tavsiye edebileceğiniz bir site , adres varmı?.Emeğinize çok teşekkür ederim sitenizi de hala takip etmekteyim Saygı ve sevgilerimle

 50. Tolgakad

  16/03/2013 at 22:33

  Ellerinize saglik. Yaklasik 3 yildir İphone basta olmak uzere Apple in pek cok urununu kullanmaktayim ve herbiri kendi dalinda birer muhendislik harikasi…Apple in en onemli farki bana gore kullanicilarinin guvenligini en tepede tutmasi…

 51. M.METİN

  16/03/2013 at 23:02

  Merhaba Mustafa bey
  Ben 4s aldım şarja takınca aşırı bi ısınma oluyor pul gibi sıcak beden acaba telefonda sorun mu var yoksa normal mı ???
  Bişey daha Mustafa bey seninle bire bir irtibata gecmek mümkün mu acaba bunun gibi bi kaç sorum olacak ???

  • Proiphonecu

   22/03/2013 at 14:28

   Benim yeni aldığım iPhone 5 im de böyle şarja koyup oyun oynadığımda aşırı ısınıyordu. iOS 6.1.2 e güncelleştirdim sorun ortadan kalktı tavsiye ederim

 52. Timur Bey

  17/03/2013 at 02:03

  Benim tek korkum, ileride ilginç bir sekilde applein iOSu daha açık&ozgur yapması rekabet icin. iOS kalitesi ve farkı biter o zaman.

 53. Timur Bey

  17/03/2013 at 02:05

  Ben iosun bu haline bayılıyorum. Kısıtladigi özgürlük vazgeçilmez seyler değil. Ve üstelik sırf bu stratejisi yüzünden daha kolay, kullanıcı dostu bi sistem!

  • İsmail

   18/03/2013 at 22:46

   Aynen katiliyorum

   • bleak

    01/04/2013 at 05:29

    Bence apple ingilizce dışı uygulama denetimine çok güvenmeyin. Boş uygulamalarda yayında appstore da. Bunlar belki sadece reklam çıkaracak ancak açık açıktır. Teknolojiden anlayan için android serbest ortamı daha iyidir. Birinin beğenmediği bir uygulamayı bir başkası alternatif geliştirebilir.

 54. Ramazan

  17/03/2013 at 13:06

  Mustafa bey çok teşekkür ederiz.Her zamanki gibi bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için

 55. vagus

  17/03/2013 at 13:42

  peki kullandigimiz uygulamalar ne kadar guvenli, örnegin bir arsiv not fotoraf uygulamasi.uygulama icine koydugumuz notlar fotolar herhangibi bir arsiv uygulamaci tarafindan goruluyormu, paylasmak istemedigimiz ozellikle gizli olsun diye kullandigimiz sifreli iygulamalar. ios un kendi notlar uygulamasinda sifreleme yok

  • Mustafa Tan

   17/03/2013 at 14:52

   Yazıda da bahsettiğim gibi hiç bir uygulama %100 güvenli değildir.

   iOS’un kendi notlar uygulamasında şifre yok ama cihaza şifre koyabiliyorsunuz.

   • Anonim

    19/03/2013 at 00:06

    Mustafa beyben konuyla alakali ilmayan baska birsoru sormak istiyorum.iphone bor uygulamayi baya bi kullaninca kapladigi alan boyutu artiyor.uygulamayi kaldirip tekrar kurunca boyut azaliyor.bunun daha pratik bir yolu yolmu onbellek temizleyici gibi acaba

    • Anonim

     25/07/2013 at 18:02

     abi beni wi fi bozuldu açılmıyo ne önerirsin

 56. hüseyin balaban

  17/03/2013 at 18:52

  Saygıdeğer Yöneticim,İphone 4S telefonomda banka bilgilerimi notlar bölümüne mi fotoğraflar bölümüne mi yoksa rehber bölümüne mi kaydetmem en güvenlisi olur?

  • Orkun

   22/03/2013 at 21:09

   Yazıyı okusaydınız, bu soruyu sormazdınız. Yazıda belirtildiği üzere, hiçbir uygulamanın sizin Iphone’unuzdaki “notlar” kısmına erişim izni yok. Bu nedenle banka bilgilerinizi kesinlikle notlarınıza kaydedin. Herhangi bir uygulama rehber veya fotoğraflarınıza erişmek için izin istemedi mi sizden?

   • hüseyin balaban

    22/03/2013 at 23:43

    evet istedi Üstadım…

 57. Mehmet

  17/03/2013 at 19:27

  mrb Mustafa bey benim fotograflarla ilgili bir sorunum vardı. On paylaşmak istedim. İphone 5 kullanıyorum ilk foto çektiğimde fotograflar telefonun tam ekran gösteriyordu. Dünden itibaren fotoğraf çektiğimde alt ve üst tarafta daralma yapıyor. Bunun sebebini biliyorsanız bana yardımcı olabilirmisiniz.

 58. Ali

  17/03/2013 at 21:05

  Anlatımınız İcin Tşk. Çok faydalı bir anlatım olmuş.
  Sormak istediğim birşey var. Benim en çok çekindiğim bir konu idi esime de Evde hep tembihliyordum. Bilmediğin sitelere girme emin olmazsan tiklama filan bende oyle yapıyorum. İnternetteki sitelerde olabilecek virüslerin ipade iPhone bulaşma ihtimali pek yok oyle mı anlamalıyım. E mail program değil normal İnternet’e istediğimiz bilmediğimiz sitelere giriş yapabilir miyiz. Ben internette bu takıntım yüzünden birşey aradığımda cogu siteye ismini beğenmediğim dikkatli çekici diye girmem. Bu takıntımı en azından iPad İcin silebilirmiyim. Biraz uzun oldu galiba :))

  • Cihat duran

   17/03/2013 at 22:12

   Iinternette bilmediginiz sitelerden virus bulasir bunun adi exploit tir ama anlattigim gibi yalniz windows isletim sisteminde bu virus calisir kaldiki bilmediginiz site degil bilinen sitelerin cogundada exploit yakaldim ben windows kullaniyorsaniz eger antilogger kullanmanizi tavsiye ederim onun haricinde korkmaniza gerek yok iphone ve ipad lerde

   • hüseyin bakaban

    17/03/2013 at 23:04

    banka kart numara ve şifrelerim için en güvenlikli yer notlarım mı,fotoğraflarım mı yoksa rehberim mi? lütfen bana yardımcı olun

    • Mustafa Tan

     17/03/2013 at 23:26

     Bence hiç biri. Rehber olmaz çünkü bir çok uygulama ile rehberinizi paylaşıyorsunuz. Örneğin Whatsapp ile. Bu tip uygulamalar sizi arkadaşlarınızla kolayca eşleştirebilmek için rehberinizi sunucularına yolluyor. Bu yüzden rehberdeki not alanına kritik bir bilgi yazmamakta fayda var.

     Notlar olabilir fakat notlar uygulamasında şifre yok. Cihazı eline alan biri görebilir şifrelerinizi.

     En güzeli aşağıdaki uygulamalar kullanmak:

     http://inceleme.iphoneturkey.com/2012/08/07/isafebox/

 59. Hale nur

  17/03/2013 at 21:58

  Dogrusu hediye edildigi icin iPhone sahibi oldum ve bir yildir kullanmama ragmen hala PCden iPhonea muzik aktarirken zorlaniyorum. Ancak ne kadar degerli bir hediye aldigimi, iOSun farkini bu yazinizla ogrendim. Tesekkurler. Benim icin onemli olan guvenlik oldugu icin iOS forever diyorum. Ancak ilerde iOSta da guvenli bir sekilde numara bloklama olsa fena olmaz tabi 🙂

 60. Numuneluk

  17/03/2013 at 23:30

  Ben güvenlik diyorum. 3 yildir ios cuyum. Jailbreak yapmaktansa programlarin bedavaya düsmesini bekliyorum. Ve ayrica apple in en az jailbreak kadar arayüzü düzeltmesini temenni ediyorum. Derin sularda yüzmek akil isi degil. Tabi aklin derinliginede bagli bisey

  • Numuneluk

   17/03/2013 at 23:32

   Bu son cümlemi benden baskada begenen okdumu?

   • Numuneluk

    17/03/2013 at 23:33

    :))

   • Numuneluk

    17/03/2013 at 23:33

    :)) hehe

 61. Muhammet

  18/03/2013 at 01:41

  Apple bundan dolayı çok sewiyorum başka markalarada geçmeyi düşünmüyorum

 62. İsmail

  18/03/2013 at 22:41

  Güvenlik gercekten cok önemli hatta en önemlisi. Sonra tasarım sonra da kullanım kolaylığı ve performans. Pil ömrü de cok önemli fakat tüm telefonlarda hemen hemen aynı. Digerleri faso fiso bana göre. O yüzden hala 3GS mi kullanıyorum.

 63. Ümit

  19/03/2013 at 10:49

  Merhaba Mustafa bey
  Benim iki gündür yeni sorunum ortaya çıktı. Bataryayı full doldurduktan sonra 2-3 saat içinde sarjı tamamen bitiyor. Bu sorun yeni çıktı. 3g’yi bile kapattım. Arkaplanda açık uygulama da yok. Niye 2 gün içinde pil bitmeye başladı. Yardımcı olabilirmisin acaba

  • Anonim

   28/03/2013 at 22:47

   Dostum pilin ölmüş olabilir servise göndermen en iyisi

 64. hüseyin ozk

  19/03/2013 at 11:51

  Güvenlik alanı içinde zaten özgürüm, güvensiz alanda nasıl özgür olunabilir ki :))) yukarıdaki yorumda arkadaşımızın dediği gibi benimde korkum o umarım maliyetleri kurtarır’da rekabet ortamı doğmadan sonsuza dek hep böyle kalır İOS… güvenli olduğu için seçtim iphone u teşekkürler güzel bir yazıydı.

 65. Onikincifenerbahceli

  19/03/2013 at 13:03

  Mustafa bey yine güzel bir inceleme yapmışsınız teşekkürler. Emeğinize sağlık.
  Zaman zaman kızıyorum kısıtlamalar için ama…
  Önemli olan bence de GÜVENLİK.
  İlerde bir Android’li tablet daha doğrusu Samsung alacağım ama IOS ‘lusu illaki gerekli imiş.
  Tekrar teşekkürler.

 66. ElmaKafa

  19/03/2013 at 15:07

  Konuyla alakali degil ama Mustafa bey paylasilan fotograf yayini hakkinda detayli bilgi verirseniz sevinirim. Ben anlamadim paylasirken herkese acik site diyo icloud.com’da gormesine izin ver falan diyo. Hic kimse bu ozellik hakkinda detayli bi inceleme yapmadi. Ve bir sorum olucak. iCloud mail adresini sanirsam degistirme ve iptal etme gibi bi imkan yok? Di mi? :S

 67. atakan

  19/03/2013 at 16:19

  Merhaba Mustafa Bey öncelikle bu inceleme yazısı için teşekkür ederim. Ancak takdir edersiniz ki iosun kapalı bir sistem olması insanları jailbreak’e yönlendiriyor ve bu sayede app store haricinde uygulamaları ve ayarları cihazımıza yükleyip kullanıyoruz. Bu andan itibaren cihazın güvenlik kontrolünü sağlamak için neler yapabiliriz ve jailbreakte cihazın güvenliğini tehdit edecek uygulamalar varsa bunları nasıl engelleriz. iyi çalışmalar.

 68. Deniz Hyusein

  19/03/2013 at 22:00

  Merhaba Mustafa bey,
  Müthiş bir yazı olmuş tebrik ederim 🙂
  Genel kültür olarak yazdıklarınız hakkına az cok bilgim vardı ama ayrıntılar cok önemli ve sizde cok iyi kurgulamissiniz !
  İlk 2g de maglum avrupada kullanabilmek icin JB yapmıştım, (kiyamiyorum hala pil problemi olmadan çalışıyor ), bukadar virüs korkum yoktu tabi telefona bankacılığı bukadar gelişmemişti ..
  Ancak su anda 2011 den buyana 4s kullanıyorum , daha telefonu aldigim ilk haftası çalıştığım bankanın app ni görünce o gunden bu yana tüm banka işlemlerimi telefondan yapıyorum .. Güvenlik acısından yazınız icimi rahatlatti cok teşekkürler 🙂
  Yazılarınızda basarılar dilerim.

  • Deniz Hyusein

   19/03/2013 at 22:04

   Bu arada 4s te JB Kullanmıyorum! Kullanılmasını da tavsiye etmiyorum..
   Banka havalesi yaptıgım telefonu JB yapılmasını tavsiye etmiyorum.

 69. Sabri

  20/03/2013 at 01:02

  Aydınlatıcı ve güvenlik açısından rahatlatıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.
  Selam ve dua ile

 70. Pingback: iPhone hakkında her şey. Nedir ve nasıl kullanılır? – apple fanatiği

 71. hovic

  23/03/2013 at 09:58

  Gülü seven dikenine katlanır. İos sevgisi bundan ibarettir. 🙂

 72. Kilis7981

  24/03/2013 at 21:36

  Merhaba Mustafa bey, sizin Apple a dilek atma gibi bir platformunuz varmıyor bilmiyorum ama Apple in gereksiz yere de kısıtladık cok şey var; 1- takvim alarmında erteleme özelliği yok, 2- cihazı bilgisayara bagladimizda içindeki fotoları ve videoları sadece copy yapabiliyoruz ve bilgisayar kaydettikten sonra cihazdan teker teker silmesi zor oluyor tamam telefona bir şey kaydetmeyelim de bir seyler silebilelim değil mı? Ben şahsen itunes hiç sevmiyorum 3-uygulama ikonları kendi kendine güncelleme yapabiliyor olsa cok guzel olurdu sonuçta ufacık bir gif resmi ne kadar veri çekebilir ki? Bu sekilde uygulama ile ilgili bazi bilgileri uygulamaya girmeden ogrenebilirdik 4- türkce klavye düzeltmeleri cok zayıf aklı basında bir adam gorevlendirseler cok guzel akıllı klavye çıkar ortaya, şimdilik aklıma gelenler bunlar teşekkür ederim

 73. Arkadaslar ben 5 kullanıyorum çok memnunum sarayıda çok iyi

  26/03/2013 at 19:57

  Arkadaslar iphone 5 çok iyi Turkcell den alınma şarjı çok iyi ben memnunum

 74. gökhan

  30/03/2013 at 01:59

  çok güzel bir yazı elleriinize sağlık

 75. mehmet

  30/03/2013 at 11:37

  ben türkçe bir radar programı arıyorum ama bulamadım 4s ım var yardımcı olursanız sevınırım

 76. JuqLaS

  31/03/2013 at 13:47

  Kardeşim saolasın çok güzel anlatmışsın sayende öğrenmiş oldum bunlarıda eyvallah 🙂

 77. Serbay

  31/03/2013 at 23:34

  Çok daydalı bi yazı olmş teşekkrler

 78. bleak

  02/04/2013 at 16:50

  Burada iphone sanki çok güvenli imiş gibi anlatılmış. uygulamalar sizin rehberinize ve mailinize çok kolay ulaşabiliyor. Sosyal uygulamaların bu bilgileri alıp nete ilettiğine dair incelemeler var. Şimdi alıp ne yapacaklar diyenlere, telefon rehberlerini buraya yapıştırın desem kimse yapmak istemez değil mi? halbuki burada da kimse sizi tanımıyor. Koredeki olayı hatırlatayım konum bilgileriniz nedense apple bildiriliyordu? Sizin burada yaptığınız aslında apple güvenmek. Sonra mail telefonlarım nasıl buluyolar diye sorun alakasız yerlerden aradadıklarında

 79. Gökhan

  15/04/2013 at 01:58

  Bence iosun özelleştirilebilir olma acısından kendisini geliştirmesi lazım. Yani en azından uygulama geliştiricilere bu izni vermiyorsa bile ios sürümlerine entegre etmeli. Mesela bildirim merkezine 3G wifi gibi kısayollar koyuverse hiç fena olmaz..

 80. Fatih

  15/04/2013 at 14:33

  peki aklıma gelen bir noktayı paylaşayım. örneğin cihaza yükleyeceğimiz uygulamayı bilgisayar da İtunes üzerinden indirdik ve kablo bağlantısı ile telefona yükledik. bilgisayarımızda bulunan bir virüsün o uygulamaya erişme ve onunla birlikte telefona yüklenme olasılığı varmıdır?

  • Mustafa Tan

   15/04/2013 at 14:42

   Hayır yok.

   • Anonim

    01/06/2013 at 11:49

    Adam yazmış oraya windows da ve androide çalışan virüs iosta çalışmaz diye nerenle okudun yazıyı merak ediyom

 81. Gokce

  16/04/2013 at 22:39

  Tabii ki guvenlik daha onemli ozgurlukten. Olmazsa olmaz dedigimiz seylerin cogunu ios zaten temin ediyor. Sizin de yazida belirttiginiz gibi akilli telefonlar bir cok kisisel veriyi bunyesinde muhafaza ediyor, mobil bankaciliktan tutun da sahsi maillerinize kadar.. Belki apple numara engelleme ve hizli wifi erisim konularinda gelistirmeler yapabilir, kullanicilarinin sikayetlerinden haberdar olmamasi mumkun degil, cok mu zor kendi bunyesinde bu uygulamalari gelistirmesi? Gercekten nedenini merak ediyorum.

 82. Faik

  21/04/2013 at 23:10

  Peki virüslerin bulaşma ihtimali var demiştiniz peki bu iphone da yavaşlamaya neden olurmu? Saygılar…

  • Mustafa Tan

   21/04/2013 at 23:21

   iPhone’a virüs bulaşma ihtimali yok yukarıda paylaştığım kısıtlar nedeniyle.

 83. bugra

  29/04/2013 at 00:42

  yaziyi okudum fakat basima gelen ilginc bir olayi paylasmak istiyorum, ben iphone kullanicisiyim, faturam bir ay cok kabarik geldi ve kullandigim gsm operatorunu aradigimda telefonumdan yurt disinda bir servise mesajlar atildigini soylediler( fatura detayinda her mesaj 40 TL) bunun nasil oldugunu izah edemediler ama daha sonra hattimin bu tur servislere (servislerin ne oldugunu bilmiyorum) kapatabilcegimi soylediler ve kapattilar. iphone cihazda olsa dikkat edilmesi gerekiyor diye dusunuyorum

 84. Dede

  02/05/2013 at 18:33

  Merhaba Mustafa Bey ,
  Benim sorum şu: arkadaşımın Toshiba bilgisayarı var ve iPhone 4s sahibi olduğundan bilgisayarında iTunes yüklü mesela ben kendi iphone’umu bu bilgisayarda itunes’la senkronize etsem ve bilgisayarda da bir virüs olsa benim iphone’umu bu virüs bulaşır mı???? Yanıtınızı bekliyor olacağım , verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

  • Mustafa Tan

   02/05/2013 at 18:38

   Yukarıdaki yazıda da açıkça belirttiğimiz gibi bulaşmaz.

   • Kübra

    03/05/2013 at 22:24

    Aşk olsun ama Mustafa bey. Olmadı ama bu. Ben sizin bu appı beğendim ve ıpadime bile indirdim,size yönlendirdiğim soruyu siz cevapsız bırakıyorsunuz.

 85. Kübra

  03/05/2013 at 12:21

  Merhaba Mustafa bey. Benim size iki sorum olacak. Ben de iphone 5 kullanıcısıyım,ve dün en son sürüme güncelledim telefonumu.

  İlk sorum; son güncelleme ne gibi özelliklere sahip?

  Diğer sorum; birisi benim SMS ve imessage’ime cevap yazmıyorsa,bu benim numaramı engellenmiş olması demekmidir?

  • Mustafa Tan

   03/05/2013 at 23:15

   Selamlar,

   Aşağıdaki yazıda paylaştığımız özelliklere sahip:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/05/iphone-5-icin-ios-6-1-4-yazilim-guncellemesi-yayinlandi.html

   iPhone’da engelleme diye bir olay yok. Yani mesaj attığınız kişi iMessage kullanıyorsa engelleme yapamaz. Fakat SMS ise ve cihazı iPhone değilse engelleme yapmış olabilir.

   • Kubra

    07/05/2013 at 09:02

    Teşekkür ederim Mustafa bey sorularımıza yanıt verdiginiz için. Bir sorum daha olacak.
    İphone5,iPad cihazları profesyonel bilgisayar mühendisleri tarafından hacklene bilirmi?

 86. Mehmet

  14/05/2013 at 18:02

  Merhabalar Mustafa Bey,
  Siteniz gerçekten çok güzel, emeğinize sağlık.
  2 ay önce ipad imle tanışma şansını elde ettim. ve elimden düşmüyor. yalnız ufak bir detaya takıldım. nette çok hızlı dolanırken wi-fi ile, uygulama indirmek bir o kadar da yavaş. örneğin 30 mb lık bir uygulama indirmesi yaklaşık 50 dk sürüyor. aynı işlemi iphone 4s le yapmaya çalıştığımda 2 dk da indiriveriyor app ları. her iki cihazım da ios 6.1.3 yazılımı mevcut. anlam veremedim açıkçası. sizin bir deneyiminiz veya yorumunuz olabilir mi bu konuyla ilgili?

 87. Ömer

  16/05/2013 at 03:33

  Gerçekten çok güzel açıklayıcı ve bilgilendirici bir konu olmuş.eski ipod 2 mi tamamen formatlayıp app stordan hiç uygulama fln yüklemeyeceğim.internet alışverişlerimi ondan yaparım.

 88. Göktuğ

  11/06/2013 at 11:29

  Kuaiyong diye bir program var ücretli uygulamaları ücretsiz indiriyor virüs bulaştırıyor mu

  • Taha Berke Can

   10/07/2013 at 13:41

   Öyle uygulamalara kanmayın bir uygulamanın öyle birşey yapması mümkün değil o uygulama zaten bedava olan uygulamaları,paralı uygulamaların free,lite versiyonlarını ve haftanın uygulamasını gösterir.

 89. Anonim

  14/06/2013 at 17:56

  Dostum cok bosa yaziyorsun bulasiyormu bulasmiyormu bunu soylesene sen

 90. Fatih tansu

  16/06/2013 at 11:36

  Verdiğiniz onemli bilgiler için tesekkurler Mustafa bey. Adsense uygulamalarına şifremi ve kullanıcı adımı vermem gerekiyor sizce güvenli misir ?

 91. Erdinc celik

  22/06/2013 at 16:05

  Selamlar. Peki çalışmayan app ler wireless bağlanamama hatta ikon un çalışmaması yada bazı app lerin açılır açulmaz kapanmasını nasıl açıklarsınız?

 92. köksal

  15/07/2013 at 14:36

  iphone4 aldim bir sure sonra kartimda parayi yemis sonra bana mesaj geliyo ayni msj 3 sefer arka arkaya iste su numaraya imessanger gitmedi kartinizda para yok diye imessanger kapattimi duruyo acar acmaz msj geliyo bir arkadasa gösterdim virüs var dedi olabilimi?

 93. Serdar

  21/07/2013 at 18:21

  Pekı marketten ındırdıgımız uygulamalardan vırus gırmesı %99.9 imkansız dıyelım pekı safarıde dolastıgımız sayfalardan vırus gırmesı mumkunmu Mustafa bey. Tabletım bıraz yavaşladı uygulamalardanmıdır yoksa bı sorun varmıdır

  • Mustafa Tan

   21/07/2013 at 19:13

   Hayır değil. iOS kapalı bir kutu. Safari üzerinden de birşey kuramazsınız cihazınıza. Bu yüzden virüsler de giremez. Virüs dediğiniz de bir program sonuçta.

   Cihazınız yavaşladıysa bir sıfırlamayı deneyin.

 94. Dilara

  24/07/2013 at 14:06

  Bi fotoğraf programı yükledim bunu yükledikten sonra telefondaki(iphone5) programlar kendiliğinden kapanmaya başladı(safari, Facebook gibi) bu virüs değil de nedir

 95. Dilara

  24/07/2013 at 14:08

  Bi fotoğraf programı yükledim bunu yükledikten sonra telefondaki(iphone5) programlar kendiliğinden kapanmaya başladı(safari, Facebook, AppStore gibi) bu virüs değil de nedir

 96. JailBreak

  11/08/2013 at 23:02

  Siz diyorsunuzki hiç bir şekilde yazılıma viriüs girenwz,peki Sistemin açıklarını bularak bulunduğu versiyonu kıran Devteam ekibinin yaptığı nedir? Jailbreak mi acaba?

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 23:06

   Evet jailbreak. Ayrıca cihaz sahibinin bilgisi dışında uzaktan jailbreak yapmak imkansıza yakın.

 97. Buğra

  17/08/2013 at 21:30

  25pp’den uygulama indirdiğimizde virüs bulaşma olasılığı varmı?

 98. Özlem

  16/09/2013 at 22:43

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Öncelikle böyle bir site için size çok teşekkür etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Aslında ben çok fazla vaktinizi almak istemiyorum. Yukarıdaki yazılarınızı okudum biraz fakat ben yine de gönlümü rahatlatmak adına sormak istiyorum. 2 gün önce facebook da yeni bir arkadaşımı ekledim. 2 saat sonra benim duvarıma bir video geldi. Ayşe senin için bir video hazırladı diye. İş yerindeyim o an pek dikkat edemedim, yeni ekledim diye aaa liseden bir video mu acaba diye tıkladım. Ama bu arada aklımda da şu düşünce var. Allah Allah bu saçma bir şey gibi ama neyse dedim. Sonra tabi açılmayınca hemen anladım ama………:(sonra alttaki yazılar dikkatimi çekti sakın tıklamayın virüs, ben kimseye video falan göndermedim. telefondan bakınca tabi belli bir kısım görünüyor. PC den bakmış olsaydım böyle bir hata yapmazdım.
  Telefonum Iphone 5, acaba diyorum az da olsa zararı oldu mu?
  🙁 telefonumu çok seviyorum, hemen facebook sildim, videoyu da sildim.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 22:45

   Yukarıdaki yazdıklarımız sizin yaşadıklarınız için de geçerli. Merak etmeyin birşey olmaz. Virüslü olsa bile Windows virüsüdür, iOS’e etki etmez yukarıda paylaştığımız gibi.

 99. Özlem

  16/09/2013 at 22:48

  Tabi 2 yada 3 kez tıkladım,sadece hata verdi.
  🙁

 100. Özlem

  16/09/2013 at 23:08

  Mustafa Bey,

  Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 101. Ayşegul

  20/09/2013 at 20:05

  Merhaba mustfa bey. Kredi kartı bilgilerinde ödeme yönteminde hata veriyo ödeme bilgilerini değiştirmek istiyorum kredi kartının kullanım süresi dolmuş diyor neden bu şekilde sorunlarla karşılaşıyorum hiçbirşey indiremiyorum

 102. Hüseyin

  21/09/2013 at 23:46

  Mustafa bey ben bilgisayarda olan müZikleri iphone uma attım bilgisayarda virüs olabilir.telefona bir zararı olurmu?

  • Mustafa Tan

   21/09/2013 at 23:47

   Yukarıdaki yazımıza gözatma imkanınız oldu mu acaba 🙂

   • Muzaffer

    26/07/2014 at 00:15

    Mustafa bey şöyle bi durum var sizde biliyosunuzdur umarım sanal ortamda apple storedeki ücretli uygulamaları ücretsiz indirme proğramları var çeşitli çeşitli apple Store buna nasıl izin veriyor çince bi proğram ben bunu art niyetli olarak düşünüyorum insanların bilgilerine ulaşmak için o proğramların arkasına Trajan sıkıştırıp önemli bilgilerini kopyalıyor buna acil bi şekilde müdahale edilmesi gerekiyor apple kullanıcıları deli gibi bu proğramları indirmekte.

  • Anonim

   20/12/2013 at 13:39

   Evet olabilir

  • İsimsiz

   18/01/2015 at 17:37

   Mustafa bey zaten açıklamış açıklamanın saadeti ioslu iossuz iphone hiçbir şekilde virüs girmez

 103. Hüseyin

  21/09/2013 at 23:56

  Yinede rahat etmek istedim hehe

 104. Hüseyin

  21/09/2013 at 23:58

  Olmaz yani degil mi :))

  • Mustafa Tan

   22/09/2013 at 00:43

   Olmaz merak etmeyin 🙂

   • Harun

    31/01/2014 at 19:08

    Bir konuda yardiminiza ihtiyacim
    Hattin kampanyasi geregi 4gb lik internet paketi var fakat ayin basladigi zamandan guncellenen gb kotasi bir hafta icinde 700 – 800 mb ya iniyo ve 3g de iken fazlaca isiniyo ve sarj kisa zamanda yuzde onlara dusuyo virus olabileceginden suphe ediyorlar olabilir mi ? Sayet var ise ne yapabilirim yardimci olur musunuz?

    • Muzaffer

     26/07/2014 at 00:22

     Harun bey anlattığınız şeklin virüsle alakası yok iPhone a kolay kolay virüs bulaşmaz senin yapman gereken internetinin paketini kullanma wifi varsa güncellemesi onunla yap veri servislerin kapalı olsun paket mi dayanır güncellemelere arka planda çalışan uygulamayı sonlandır zira arka planda çalışarak cihazın ısınmasına neden olmaya devam edecektir ayda birkezde olsa cihazınızı tamamen kapatıp tekrar başlatalım sorunsuz çalışacaktık ve cihaz daha aktif çalışacaktık 😉

 105. Hüseyin

  22/09/2013 at 00:56

  Son bir sorum olacaktı bazı uygulamalar aniden kapanıyor neden acaba? Cevap için çok teşekkür derim emeğinize sağlık

  • OrhanEmir

   23/12/2013 at 19:12

   Onlar oyunları geliştiren şirketler yüzünden oluyor. Bir uygulamaya sürekli ne yapması gerektiğini belirten kodlar yazılıyor. Bu kodlardan bazıları eksik olunca uygulama bu halde ne yapacağını bilemediği için uygulama hata veriyor yani birden kapanıveriyor ama bu cihazınızda virüs olduğu anlamına gelmez.

  • Orhan

   23/12/2013 at 19:13

   Onlar oyunları geliştiren şirketler yüzünden oluyor. Bir uygulamaya sürekli ne yapması gerektiğini belirten kodlar yazılıyor. Bu kodlardan bazıları eksik olunca uygulama bu halde ne yapacağını bilemediği için uygulama hata veriyor yani birden kapanıveriyor ama bu cihazınızda virüs olduğu anlamına gelmez.

 106. Kemal

  24/09/2013 at 03:13

  Slm
  iPhone 5 de Apple store ve i tunes silindi daha onceden bır hesabim vardı ve aktıf olarak kullanıyordum
  Su anda hıc bor uygulama ındıremıyorum çünkü ı tunes logolari silindı

  Çok araştırdım fakat gerı yukşeyemedım

  Yardımcı olabilecek arkadaslara sımdıDen cok tesekkurler.

 107. TURGAY

  24/09/2013 at 15:40

  Ya Hocam süpersiniz.Olayları yorumlama yeteneğinize hayranım.Ben de bugün Elma dünyasına katılıyorum İnşallah, bir mini aldım .onu bekliyorum.Artık sitenizden ayrılmam.Thank you so so so much.

 108. Yıldız

  27/09/2013 at 20:55

  Mustafa bey 4s kullanıyyorum. Facebook,whatsupp vs uygulamalardan anında cıkıyor sebebi nedir.simdiden çok tesekkur ederım

 109. Erdeniz Ulutaş

  28/09/2013 at 06:33

  6 aydır maillerimi gönderen yok kullanıcı adıyla 1970 den gelen mailler nedeniyle düzgün yönetemiyorum ı phone 5 kullanıcısıyım defalarca hesabı silip yeniden kurdum ama düzelmedi bıktım artık yardım lütfen

 110. Adem

  30/09/2013 at 23:09

  Merhaba sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum telefonumdaki resim ve vidoeları bilgisayarıma attım virüs bulaşmışmıdır acaba?

  • Mustafa Tan

   30/09/2013 at 23:39

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi bulaşmaz.

 111. Tuncay

  25/10/2013 at 22:45

  İyi geceler Mustafa bey; uzun suredir takipcinizim ve cok memnunun engin bilgileriniz icin. Yazinizin tamamini okudum ve bir sorum olacak eger cevap verirsenin sevinirim. İphone 5 kullanicisiyim. Telefonunu ara kablo ile bilgisyara takip bilgisyardan iphone icerigine girip klasorlerin icindeki fitograflarima baktigimda en basta hard disk gibi bir simge var ve bir turlu acilmiyor. Bu sizce normal bir simgemi?

 112. Pinar

  10/11/2013 at 17:20

  Merhaba Mustafa bey öğrenmek istediğim bişey var. Bir haftadır telefonumdan girdiğim tüm sitelerde saçma sapan reklamlar görüyorum. Bunu kapatmanın bi yolu var mı? Reklam takibini vs. Kapattım ama hala çıkıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   10/11/2013 at 18:02

   Safari’da girdiğiniz sitelerden mi bahsediyorsunuz? Bir de sitede normalde reklam yokken mi çıkıyor. Örneğin http://www.apple.com‘a girdiğinizde de çıkıyor mu?

   • Anonim

    06/11/2014 at 20:10

    Apple kendi sayfasına giriş te reklam çıkmıyor ama başka diğer sitelerde reklam çıkıyor ne yapmalıyım tşk….

 113. Ertan

  17/11/2013 at 03:28

  Bir sorum olacak öncesinde açıklamalarınız için teşekkürler
  Soru şu app store ve safari ile güvendeyiz tamam ama pc den ios cihazımıza gönderdiğimiz dosyalarda bir kötü amaçlı yazılım cihaza girip işlevini yapabilir mi?

  • Okan

   27/11/2013 at 19:41

   Hayır hocam pc Windows işletim sistemi olduğu için be telefonumuzda İOS olduğu için sorun yok

  • Okan

   27/11/2013 at 19:42

   Hayır hocam pc Windows işletim sistemi olduğu için ve telefonumuzda İOS olduğu için sorun yok

 114. Efo

  28/11/2013 at 17:45

  Arkadaşlar benim ipad 2 var virüs bulaşırmı virüs burogamı varmı

  • Orhan

   23/12/2013 at 19:19

   Bende de ipad 2 var. İlk bu cihaza virüs bulaşır mı diye endişelendim ve AppStoreda virüs programı aradım ama bulamadım. Yani AppStore editörleri bile demiş ki biz bu cihazları zaten virüs bulaşması (jailbreak yapmadıysanız) olmaz diyorlar. Yani eğer sizin İpad jailbrekli değilse içiniz rahat olsun.

 115. Pingback: laniila.com

 116. Anonim

  24/12/2013 at 22:21

  Mustafa bey birşey sormak istiyorum whats up gibi uygulamalardan yollanılan resim video vb. Şeylerde virüs varsa iOS buna karşı da önlem alıyor mu yani oradaki resimleri rahatça indirebilir miyiz

  • Mustafa Tan

   24/12/2013 at 22:39

   Evet indirebilirsiniz. Merak etmeyin bulaşamaz. Bunun en büyük nedeni iOS işletim sisteminin bilgisayarlarınızdaki işletim sistemi gibi açık olmaması. Yani bırakın virüsü, siz isteseniz bile kendiniz resim üzerinden cihazınıza birşey kuramaz veya bulaştıramazsınız. Çünkü işletim sisteminin böyle bir desteği yok.

   Fakat bilgisayarınızda ekli dosyalardan gelen programları kendinizi isterseniz indirip kurabiliyorsunuz. Virüsler de bu imkanı kullanıyor siz farkında olmadan. Fakat iOS’te böyle bir imkan yok ne sizin için, ne de virüsler için.

  • Anonim

   30/05/2014 at 20:37

   İAslına ios dışardan profilli uygulama kubül eder veya dcf formatı olon fotoğraf yayına bile erişen web sitesive uygulamalar var özellikle itms-services kullanan siteler örnek iemulators .com gibi veya diawi.com gibi ve bunlar için jailbreak ‘de gerek yok .ipa türevlli virüs ler rootkitler de olabilr ve sizin uygulama lisanslarını çalabilir güvenli mağaza filan hikaye

 117. Süha

  13/02/2014 at 14:40

  Abi şey iPhone yi pc ye taktım ve güven seçeneğine tıkladım ve öç de virüs varmış iphoneye bulaşırmı vede iphonedwn bilgisayara video ve fotoğraf dışında birşey atılırmı ? Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   13/02/2014 at 15:48

   İlk sorunuzun cevabı yukarıdaki yazımızda mevcut 🙂 Sizden ricam yazıyı baştan sona okumanız. Ondan sonra halen sorunuz varsa seve seve cevaplayacağım 🙂

   Diğer sorunuz için de somut olarak iPhone’dan bilgisayara ne atmak istediğiniz yazarsanız cevap vermeye çalışayım.

 118. kullanıcı

  19/03/2014 at 18:52

  ben iphone 4s kullanyorum ve telefonumdan instagram twitter gibi (appstore dan indirdim) uygulamalara giriyorum. uygulamalardaki kullanıcılardan ve sayfalardan virus bulasır mı?

 119. Bora52

  22/03/2014 at 08:26

  Ipad çok yavaşladı nedeni ne olabilir ve çözüm önerisi alabilir miyim teşekkürler

 120. Pingback: One More Thing Bölüm 2: iPhone’a virüs bulaşır mı? | Sihirli Elma

 121. demet

  23/04/2014 at 11:42

  Peki iphonea şarkı indirmek için appstoredan indirdiğimiz programlardan şarkı indirirsek bir şey olurmu

  • Mustafa Tan

   23/04/2014 at 11:48

   Olmaz merak etmeyin.

  • İoswmsota

   30/05/2014 at 20:32

   Aslına ios dışardan profilli uygulama kubül eder veya dcf formatı olon fotoğraf yayına bile erişen web sitesive uygulamalar var özellikle itms-services kullanan siteler örnek iemulators .com gibi veya diawi.com gibi ve bunlar için jailbreak ‘de gerek yok .ipa türevlli virüs ler rootkitler de olabilr ve sizin uygulama lisanslarını çalabilir güvenli mağaza filan hikaye

 122. Rose

  26/04/2014 at 18:22

  Benim bilgisayarda virüs olduğuna kesin eminim .. Ve ben bawqa bilgisayarım olmadığı için onu kullanıyorum.. Şimdi ben iTools ile iphone’na müzik atsam .. Virüs bulaşırmı telefonuma???? Lütfen cvb verin:'((((

  • Mustafa Tan

   26/04/2014 at 18:30

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi hayır bulaşmaz.

  • İoswmsota

   30/05/2014 at 20:35

   Aslına ios dışardan profilli uygulama kubül eder veya dcf formatı olon fotoğraf yayına bile erişen web sitesive uygulamalar var özellikle itms-services kullanan siteler örnek iemulators .com gibi veya diawi.com gibi ve bunlar için jailbreak ‘de gerek yok .ipa

 123. Anonim

  07/05/2014 at 06:06

  Ben video indirme uygulamalarindan film indiriyorum youtube su siralar kapali oldugu icin bazen vpn aciyorum. Bu viruse neden olur mu?

 124. Abdulkadir özcan

  07/05/2014 at 22:04

  İyi günler mustafa bey yazınızı sonuna kadar okudum üslübunuz ve bilginize hayran kaldım faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim fakat benmim bir sorum var jb li bir ios cihazı sıfırlayarak yada başka bir işlemle eski korumalı haline getirebiliyormuyuz eskisi gibi yapabiliyormuyuz

  • Mustafa Tan

   07/05/2014 at 22:06

   Evet sıfırlandığında jailbreak kalkar ve cihaz tekrar kapalı ve korumalı hale gelir.

  • Anonim

   08/05/2014 at 19:42

   Cevabınız için teşekkür ederim aklıma başka bir soru daha takıldı konuyla alakasız baz

  • Anonim

   08/05/2014 at 19:44

   Cevabınız için teşekkür ederim aklıma başka bir soru daha takıldı konuyla alakasız bazı uygulamalarda veya uygulama geçişlerinde ekran gri olunca arkada youtube ekranının izlerini görüyorum ve youtube açık değil ( cihaz ipad) soruyu anlatamadıysam özür dilerim 🙂

   • aliii

    25/05/2014 at 17:50

    youtube yi viruslu yerden indirmişindir

 125. EKMEL

  18/05/2014 at 22:26

  Merhaba, Iphone 5’e google indirdim. Safariden girmiyorum internete. Google’ı daha sık kullanıyorum fakat google’da bir sitede gezinirken aniden gezindiğim site kapanıyor ve anasayfama geri dönüyorum. Sebebi ne olabilir?

 126. Hüseyin k

  30/05/2014 at 20:42

  Aslına ios dışardan profilli uygulama kubül eder veya dcf formatı olon fotoğraf yayına bile erişen web sitesive uygulamalar var özellikle itms-services kullanan siteler örnek iemulators .com gibi veya diawi.com gibi ve bunlar için jailbreak ‘de gerek yok .ipa türevlli virüs ler rootkitler de olabilr ve sizin uygulama lisanslarını çalabilir güvenli mağaza filan hikaye

 127. Hüseyin k

  30/05/2014 at 20:43

  Aslına ios dışardan profilli uygulama kubül eder veya dcf formatı olon fotoğraf yayına bile erişen web sitesive uygulamalar var özellikle itms-services kullanan siteler örnek iemulators .com gibi veya diawi.com gibi ve bunlar için jailbreak ‘de gerek yok .ipa türevlli virüs ler rootkitler de olabilr

 128. Hüseyin k

  30/05/2014 at 20:44

  Devamı sizin uygulama lisanslarını çalabilir güvenli mağaza filan hikaye

 129. Arda

  21/06/2014 at 23:13

  Googl dan girdiğim bir siteden virüs bulaşır mı

 130. Süleyman

  28/06/2014 at 10:25

  Mrb ben iponemden faceye girdigimde yavaşlıyor çok yavaş açılıyor candy oynuyodum telefonumdan şimdi faceye baglanamıyorum istemeden safaride gezerken başka sayfalara yönlendirdi bitane sayfa açılıncada android telefonunuza virüs bulaştı dedi

 131. Doğa Sevinç

  06/07/2014 at 13:29

  İpad minim var.Ve cocoppa uygulamasından icon indiremiyorum.Nasıl yapabilirim?

  • Asmin

   25/07/2014 at 06:37

   Youtube dan nasıl indirildiğine kullanıldığına dair videolar var bakmadıysan, bakmanı öneririm Türkçe anlatımla bulabilirsin

 132. Unz

  07/07/2014 at 00:24

  Google da gezerken iphone a virüs bulaştı temizle diye bi link çıktı virüs bulaşmış olabilir mi ve bulaştıysa nasıl temizleyebilirim

 133. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please
  let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 134. Anonim

  14/07/2014 at 15:37

  İphone 4s var yasakli sitede video izlemek icin vide actigimda video acilmadi onun yerine telefonuma virus girdigi yonunde yazi cikti napmam gerekli

  • Mustafa Tan

   14/07/2014 at 17:34

   iPhone’lara virüs girmez cihazınız jailbreak’li değilse.

   • Ayşe

    30/08/2014 at 13:02

    iPad 2 kullanıyorum jailbrek yüklemedim ama tabletimi güncellediğimde jailbrek yüklü olmuş olabilir mi?

    • aslı

     17/09/2014 at 20:13

     merhaba iPhone 5 sahibiyim ishare diye bir uygulama indirdim safariden oradan ise appstorede ücretli olan facetune ve retrica pro indirdim sonrasında appstore güncelleme geldi güncellerken şifremi kabul etmedi acaba virüs mü girdi ? lütfen cevaplayın şimdiden teşekkürler 🙂

 135. Asmin

  25/07/2014 at 06:41

  Ben IPad’den Youtube de bir video izliyordum. Sonra videoyu izlerken bi yorumlara baktım ve herkes videonun virüslü olduğunu söylemiş.. Henhüz bir virüs belirtisi yok ama cihaz zarar görmüşmüdür 🙁 ?

 136. Gözdenur

  27/07/2014 at 01:18

  Merhabalar size birşey sormak istiyorum lütfen cevap verirmisiniz benim ipad minim var çok güzel.tablette ilerleyen zamanlarda 1000i geçtik fotoğraf oldu sonra ve bu 2 haftadır tablet kafayı yiyor yani birşey oynarken veya bir şeye bakarken birden kendi kendine biryerlere giriyor hiç ellerim kendi kendine yapıyor sonra tableti kapatıyorum 10 saniye bekletiyorum sonra düzeliyor ama bu hep oluyor artık bıktım acaba bunun resimlerle bir alakası varmıdır yalvarırım cevap verin lütfen bişey daha soracaktım şu 1 haftadır tablete oyun yüklüyorum (app sutur) dan yanlış yazdım pardon sonra doluyor aça tıklıyorum Açılmıyor sonra çıkıyorum ana sayfaya geliyorum oyunlarımın yanına ordada yok kaç kere yükledim oyun ama ana sayfaya gelmiyor acaba bu olaylarında bir Alakası varmıdır nolurrrr yalvarırım cevap verin size şimdiden çook teşekkür ederim inşallah yardımcı olabilirsiniz çook saolun 🙂 🙂 🙂

 137. Aslı

  05/08/2014 at 19:26

  meraba mustafa bey ben iphone 4 kullanıyorum bu telefonu bana eniştem verdi bi tane icloud hesabı etkindi ben kendim yapmaya çalıştım biraz karıştırdım bi kaç kez denedim ama şimdi yapıyorum hesap kurdum icloud da dogrulamaya çalışıyorum ama ekrana giriş yapılamıyor bu iphoneda maksimum sayıda ücretsiz hesap etkinleştirildi yazıyor napıcam lüften yardım eder misiniz

 138. Parmaklık

  06/08/2014 at 01:49

  Ya bi sorunum var ama kesin bir cevap alamıyorum şimdi ben iphone 5s ile güzel sitelere girdim ( anladınız siz ) ama cihaza virüs bulaştı mı anlamış değilim gerçi 1 gram değişiklik yokta yine de endişeleniyorum yukarıda da yazmışsınız ama emin olmam lazım
  Not: cihaz jb li değil

 139. selin saray

  08/08/2014 at 04:42

  merhabalar. safariden oyun sitesindeyken ekranda cihazınıza virüs bulaştı … uygulamayı indirin yapmanız gerekenler 1-… 2-… yazıyordu. boşlukları hatırlamıyorum. telefonu kapatıp açtım ve şu an telefon inanılmaz hızlı çalışıyor. uygulamalar çok hızlı açılıyor, internette fotograflar 3 kat hızlı yükleniyor. telefona virüs mü girdi? ne

 140. Met

  06/09/2014 at 06:01

  Mustafa Bey,safariden herhangi bir virüslü siteye girsem telefonuma virüs bulaşır mı?Yukarıdakileri okudum ama bu beni tatmin etmedi çünkü bir ton virüslü ortam var kesin bulaşmaz mı ?

  • Mustafa Tan

   06/09/2014 at 12:25

   Elbette bulaşmaz. O kadar açıkladık yukarıda 🙂

 141. Pingback: Ipad Iyi Mi | obtener su nuevo iPad - España

 142. Melda Asarlı

  17/09/2014 at 20:30

  merhabalar ben aslı iPhone 5 sahibiyim cihazıma ishare yükledim safariden oradan 2 tane ücretsiz uygulamayı ücretsiz uygulama yükledim sonra appstore girdim yüklediğim uygulamaların birine güncelleme gelmiş güncellerken şifre istedi kendi şifrem olmadı sonra değiştirdim acaba virüs mü bulaştı? lütfen yardımcı olun

 143. yusuf

  20/09/2014 at 20:54

  bilgisayarımla iphone üzerinden internete bağlanıyorum. bilgisayardan girdiğim site virüslü olursa iphonuma virüs bulaşırmı

 144. Ayşe

  24/09/2014 at 16:53

  Cihazın jailbreak’li Olduğu nasıl anlaşılır ? Mutlaka özel olarak yüklemek mi gerek yoksa Güncelleme sonrası filan yüklenir mi?

 145. kenan

  09/10/2014 at 16:02

  merhaba 4skullanıyorum ios8.0 cıkınca balık gibi atladım yukledim yavaşlattı telefonu 8.0.2 cıkmış onu denemek ıstedım telefondan yazılım yukleyemıyorumdenetlenıyor dıyo öle kalıor pc den itunesden yapmaya calıştım aynı sorun ordada yaşadım ne yapmam gerekiyr mustafa bey

 146. Arda

  26/10/2014 at 13:29

  Ipad 2 sahibiyim, safari den veya chrome üzerinden herhangi bir siteye giriyorum. Yüklenen sayfa içinden herhangi bir yeri tıkladığımda otomatik 2.bir site açılıyor..her sitede aynı durum var. Fabrika ayarlarına da dondüm ama düzelmedi. Nasıl bir çözüm önerirsiniz? Jailbrak filan da yok;..

 147. Anonim

  07/12/2014 at 20:26

  merhaba mustafa abi bi sorum olacak cevaplarsan sevinirm.şimdi ben 1ay öncesinde iphone5s aldm malum ios da müzik itunes den iniyor o yüzden müzik dinlemek sıkıntı oluyor.sorum şu şimdi benim bi android telefonum var ondaki müzikleri bilgisayara attım o müzikleri bilgisayardan iphone a atsam virüs almaz mı? Birde bu müzikleri android kullanırken google dan indirdim virüslü olabilir yinede kapar mı kapmaz mı?

 148. cüneyd

  11/02/2015 at 13:40

  ı pad IOS SİSTEMLİ CİHAZIMA ADFLY. UYGULAMASI BULAŞTI . SİLEMİYORUM. SORDUĞUM HERKES VİRÜS DEDİ .APPLE ARADIĞIMDA DA. GERİ YÜKLEME YAPIP BASTAN CİHAZINI SIFIRLADIMIZDA ÖYLE BİR SORUN OLMAYACAK DENDİ. BAŞKA BİR ÇÖZÜM YOLU VAR MI ?