Apple Kimliği ve Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bildiğiniz gibi her Apple ürünü (iPhone, iPad, iPod touch, Mac, Apple TV, vs.)  sahibinin sahip olması gereken diğer bir şey de Apple Kimliği. Çünkü bu cihazlara uygulama yüklerken, içerik (müzik, film, vs.) alırken, Game Center ve iCloud’u kullanırken hep Apple Kimliği gerekiyor. Zaman zaman Apple Kimliği hakkında yazılar da paylaşıyoruz.

Fakat ücretli içerik almak için Apple Kimliği ile kredi kartı kullananların apayrı soruları veya sorunları olabiliyor. Ben de bu konuyla ilgili daha sonra lazım olabilecek faydalı tüm bilgileri tek bir yazı altında toplamaya çalıştım. Umarım faydalı olur 🙂

Nedir bu Apple Kimliği ? Almak zorunda mıyım 🙂

Apple Kimliği (Apple ID),  Apple servislerinden ve içeriklerinden faydalanmak isteyenlerin edinmesi zorunlu olan bir kullanıcı adıdır. Almak zorunda da değilizdir. Fakat Apple Kimliği almaz isek cihazımızdaki ücretli veya ücretsiz bir çok önemli servisten yararlanamayız. Örneğin App Store’dan ücretsiz olanlar dahil hiç bir uygulama yükleyemeyiz.

Peki Apple Kimliği almak ücretli mi?

Hayır değil. Hiç bir ücret ödemeden Apple Kimliği alabiliyoruz.

O zaman neden Apple Kimliği almaya çalışırken kredi kartı bilgilerimizi soruyor?

App Store’da veya iTunes Store’da ücretsiz uygulamalar ve içerikler olduğu gibi ücretli içerikler de yer alıyor. Ücretli herhangi bir şey satın almak istediğimizde her seferinde tekrar tekrar kredi kart bilgimizi girmek zorunda kalmamamız için Apple en başta kredi kart bilgilerimizi istiyor.

Fakat hiç ücretli birşey almayacaksak, bu yazıda paylaştığımız yöntemle Kredi Kartsız da Apple Kimliği de alabiliyoruz. Özetle Kredi Kartlı Apple Kimliği almak şart değil ve kredi kartlı alsak dahi ücretli bir uygulama veya içerik almadığımız sürece kredi kartımızdan herhangi bir ücret kesilmiyor.

Apple Kimliği almaya çalışırken girdiğim kart bilgileri kabul edilmiyor. Herşeyi de doğru yaptığımı düşünüyorum. Sorun ne olabilir?

Eğer kredi kartınız kabul edilmiyorsa lütfen aşağıdakileri kontrol edin:

 • Kart bilgilerinizi yani Adınızı, Soyadınızı, kart numarasını, son kullanma tarihini ve 3 haneli güvenlik kodunu doğru yazdığınızdan emin olun.
 • Kredi kartınızın yurt dışı ve internet alışverişlerine açık olduğundan emin olun.
 • Kartınızda en az 2TL’lik limit olduğundan emin olun. Limiti sıfır ise kart kabul edilmez.
 • Son olarak bazı bankaların kredi kartlarının kabul edilmediğini okumuştum fakat hangileri olduğundan tam emin değilim.

Kredi kart bilgilerimi girerek Apple Kimliği aldım fakat hiç birşey satın almamış olmama rağmen kart hareketlerinde 1,02TL görüyorum. Hani Apple üyelik için ücret almıyordu?

Zaten almıyor. Gördüğünüz hareket bir tahsilat değil sadece girdiğiniz kredi kartın doğru olup olmadığının kontrolü için yapılan ve daha sonra geri iade edilen yaklaşık 1TL’lik bir işlem. Bu, tüm dünyada kullanılan ve bilgileri girilen kredi kartının gerçek olup olmadığının kontrolü için kullanılan tek yöntem. Çekilen miktar da Açık Provizyon’da yer alır ve bir süre sonra geri iade edilir. Yani size fatura edilmez. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye de http://support.apple.com/kb/HT3702?viewlocale=tr_TR adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca her bir yeni bir cihazda kredi kartlı Apple Kimliğimizi ilk defa kullandığımızda, bir seferlik kartımızın arkasındaki 3 haneli güvenlik numarası isteniyor ve bu durumda da ekstremizde yukarıdaki gibi bir hareket oluyor. Fakat bu da gerçekte faturaya yansımıyor, yani bu da geçici bir işlem.

App Store’dan 1.79TL’lik bir uygulama aldım fakat kart ekstresinde 1.82 ve 1.83 TL gibi çekimler görünüyor. Apple fazla mı para çekiyor, ya da birileri komisyon mu alıyor?

Açıkçası ben bu sorunu daha önce hiç yaşamadım. Fakat benim kartım MasterCard ve internetteki çeşitli forumlardaki şikayetlerden gördüğüm kadarı ile de bu sorun genelde Visa kart kullanıcılarında mevcut. O da muhtemelen döviz kuru farkından ya da başka bir komisyondan kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu konunun Apple ile bir ilgisi yok gözüküyor. Çünkü eğer Apple kaynaklı olsaydı MasterCard sahiplerinde de benzer sorun olurdu.

Eğer siz de benzer bir durum yaşarsanız ve “Benim için 1-2 kuruş da olsa önemlidir” derseniz, bankanızla iletişime geçmenizde fayda var.

İlk Kredi Kartlı Apple Kimliği alsam, sonradan bunu kredi kartsıza çevirebilir miyim? Ya da tam tersi önce kredi kartsız alsam, sonradan kredi kartlıya çevirebilir miyim?

Elbette. Önce aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi “Ayarlar -> iTunes Store/App Store” ekranından Apple Kimliğimize tıklayıp ardından açılan menüden “Apple Kimliğini Göster” seçeneğine tıklayarak hesap bilgilerimizi değiştirebildiğimiz ekrana geçiyoruz.

 

Sonra da aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi önce “Ödeme Bilgileri” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından açılan ekranda da Ödeme Türünü değiştiriyoruz.

 

Bu arada eğer ödenmemiş borcumuz varken muhtemelen Apple, kredi kartsız bir ödeme türüne geçmemize yani “Hiçbiri” seçeneğini işaretlememize izin vermeyecektir.

Ödenmemiş borç nasıl olabiliyor ? Apple ücretli bir uygulama, müzik, vs. aldığımızda hemen kartımızdan tahsilat yapmıyor mu?

Hayır hemen yapmıyor. Genelde alışverişler biriktirilip 2-3 günde bir toplu olarak kartımızdan çekiliyor. Bu yüzden eğer kartımızın limiti biterse veya kartımız iptal olursa Apple tahsilatı yapamadığı için hesabımızı geçici olarak donduruyor ve kart bilgilerini tekrar girip borcu tahsil ettirinceye kadar hiç birşey yapamıyoruz.

Yani borcu bulunan Apple Kimliğimizle ücretsiz uygulama dahi indiremiyoruz veya daha önce indirdiğimiz uygulamaların güncellemelerini yapamıyoruz.

Bu yüzden eğer limit sorunu varsa kartımızın limitini arttırıp yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yine “Ayarlar -> iTunes Store/App Store” menüsünden hesap bilgilerimizi girip Ödeme Bilgilerimizi güncelliyoruz. Eski kartımızı kullanamıyorsak da yeni bir kart girebiliyoruz.

Borç mu ne borcu ? Ben paralı bir uygulama almadım  ki ? Hesabımın şifresini de sadece eşim, küçük kızım ve yeğenim biliyor. Onlar da paralı bir uygulama almıyorlar ama yine de kredi kartımdan tahsilat yapılmış.

Öncelikle bu yazımızda paylaştığımız gibi Apple Kimliğinizi başkalarıyla ortak kullanıyorsanız, birileri paralı uygulama indirmiş, hatta büyük olasılıkla farkında olmadan uygulama içi satın alma yapmış olabilir. Genelde bu tip durumların olağan şüphelileri çocuklar ve uygulama içi alım özelliği sunan ücretsiz uygulamalar oluyor.

Kredi Kartı ekstrenizde App Store’dan veya iTunes Store’dan yapılan alışverişin detayı gözükmez.

Bu yüzden kredi kartınızda sizin bilginiz dışında bir satınalma hareketi görürseniz, bankanıza itiraz etmeden önce lütfen Ücretli iTunes ve App Store İşlemleri için Sorun Bildirme ve İade ve  iTunes App Store Satınalma Geçmişi Sorunları ve İtiraz başlıklı yazımızda detaylı anlattığımız şekilde satınalmanın hangi uygulamadan veya içerikten kaynaklandığını kontrol edin. Sonra da Apple Kimliğinizi ortak kullandığınız kişilere danışın, eğer onlar da farkında değilse o zaman yine Ücretli iTunes ve App Store İşlemleri için Sorun Bildirme ve İade başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi itiraz edip iade talep edin.

Eğer yukarıdaki yöntemle itiraz etmede sorun yaşarsanız da o zaman “iTunes Destek ile İletişime Geçmek” başlıklı yazımızda paylaştığımız şekilde de itiraz edebilirsiniz.

Ben öyle uğraşamam iTunes’la falan, direkt bankadan itiraz ettim. Bu durumda da param iade olmaz mı?

Olur ama hesabınız da güvenlik nedeniyle kapatılabilir bu durumda Apple tarafından. Çünkü siz banka üzerinden şikayet ettiğinizde Apple, kredi kart bilgilerinizin kullanıldığı hesabın size ait olmadığını ve kötü niyetli bir başkası tarafından kullanıldığını var sayar. Hesabınız kapatıldığından da o hesapla yeni bir uygulama indiremez, herhangi birşey satınalama veya güncelleme yapamazsınız.

Sonra da Apple ile iletişime geçip tekrar hesabınız açtırmaya uğraşırsınız. Bu yüzden tavsiyem, banka üzerinden değil de iTunes üzerinden itiraz etmeniz. Eğer orda da gözükmüyorsa o zaman bankanız üzerinden itirazda bulunursunuz.

Benim çocuğum da Apple Kimliği şifresini biliyor ve hesabıma kredi kartı bağlı. Her gün stres içerisindeyim farkında olmadan uygulama içi alım yapacak diye. Geceleri uyuyamıyorum. Yok mu bunun bir çaresi ?

Elbette var. Bir yöntem “iPhone ve iPad’de Çocuklar için Uygulama İçi Satın Alma Özeliğini Kapatma” başlıklı yazımızda detaylı paylaştığımız gibi Sınırlamalar menüsünden Uygulama İçi Alım’ı kapatmak. Bu sayede çocuğunuz hiç bir şekilde uygulama içi alım yapamaz. O cihazda siz yapmak istediğinizde ise Sınırlamalar menüsünden Uygulama İçi Alım’ı tekrar açıp uygulama içi alım yapabilirsiniz. Sınırlamalar şifresini sadece siz bileceğiniz için de sizin yumurcak birşey yapamayacaktır. Bu arada sakın Sınırlamalar şifresini unutmayın, çünkü kurtarmanın bir çaresi yok cihazı sıfırlamaktan başka.

Bir de eğer uygulama içi alımı sürekli kapatıp açmak zahmetli olacak derseniz ve çocuğunuz bilinçli ise, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Uygulama İçi Alım’da her seferinde tekrar şifre sormasını sağlayabilirsiniz. Normalde bir önceki alımda 15 dakika geçmeden bir daha sormaz fakat “Hemen” seçenğini işaretlerseniz, her seferinde şifre soracaktır. Bu sayede yanlışlıkla almanın da önüne geçilebilir.

Peki Apple Kimliği ile ücretli içerik almanın en güvenli ve risksiz yolu hangisidir?

Aslında hepsi güvenli, sonuçta Apple’a başvurduğunuzda genelde yardımcı oluyorlar ve mağdur olmuyorsunuz. Fakat bu tip şeylerle hiç uğraşmıyayım fakat kafam rahat olsun derseniz o zaman önereceğim 3 yöntem var:

Kredi Kartsız Apple Kimliğine Hediye Kartı ile TL Yükleme

Geçtiğimiz yıl sonunda Türkiye’de satışı başlayan ve bizim de detaylarını iTunes Hediye Kartları Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda paylaştığımız hediye kartları ile Apple Kimliğimize TL yükleyip sonra uygulama, müzik, film, vs. satın alabiliyor ve uygulama içi alım yapabiliyoruz. Eğer hesabımıza kredi kartı bağlı değilse ve sadece hesapta TL varsa o zaman bu sistemde borç diye bir kavram olmuyor. Sadece hesabımızdaki para kadar uygulama veya içerik satın alabiliyoruz.

Hesabımıza ne kadarlık bir TL yüklersek de çocuklarımızın farkında olmadan yapabilecekleri satın alma miktarı o kadar oluyor. Yani kredi kartlarının limiti kadar yüksek bir satınalma gerçekleşmiyor.

Hediye Kartlarının tek sorunu bittikçe satın alıp tekrar yükleme. Halen heryerde bulunamaması nedeniyle özellikle büyük şehirlerde yaşamayan kullanıcılar hediye kartlarının teminlerinde sıkıntı yaşayabilir. Fakat yakında tüm marketlerde satılır hale gelecektir.

Kredi Kartı yerine Debit Kart Kullanma

Türkiye’de yeni satışa başlanan ve ön ödemeli kart olarak geçen fakat kullanım olarak kredi kartların çok benzeyen kartlar tercih edilebilir. Bu kartlar Migros gibi mağazalardan kolayca alınabildiği, herhangi bir başvuru veya banka hesabı gerektirmediği için çok kullanışlıdır. Ayrıca debit kart bilgileri çalınsa dahi kullanıcıya tek zararı ancak kart içinde yüklü bakiye kadar olur.

Debit Kartların iTunes Hediye Kartlarına göre en büyük avantajı da sadece Apple ürünlerinde değil, kredi kartı gibi heryerde kullanılmasıdır. Debit Kartlar ile ilgili detaylı bilgiye de aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/04/apple-kimligi-ile-on-odemeli-debit-kartlarin-kullanimi-ininal.html

Kredi Kartı olarak Sanal Kart Kullanma

Benim de ilk Apple Kimliği kullanmaya başladığım günden beri tercih ettiğim bu yöntemde fiziksel kredi kartımız yerine limitini kendimizin belirlediği sanal kart kullanıyoruz. Bu sayede yanlışlıkla yapılabilecek satınalmaları limitleyebiliyoruz. Sanal Kartların diğer bir güzel yanı da kullanıldıkça limitlerinin azalması. Yani 100 TL’lik bir limit belirledikten sonra 40 TL’lik bir alışveriş yaptığınızda limitiniz 60 TL’ye düşüyor.

Sanal Kartın da tek handikapı limiti bittikçe manuel olarak arttırmak gerekliliği. Elbette benim gibi internet veya mobil bankacılık kullananlar için bu sorun olmayacaktır. Fakat kullanmayanların limiti arttırımı için ara ara bankaların müşteri hizmetlerini araması gerekecek.

Borcum varmış ama ben kredi kartımı iptal ettirmiştim. iTunes Hediye Kartı ile hesabıma TL yükleyip kart borcumu ödeyemez miyim?

Maalesef hayır. Fakat kredi kartı borcu sadece yine kredi kartı ile tahsil edilebiliyor. Bu yüzden bir kredi kartı önce borcumuzu kapatıp, sonra yukarıda paylaştığımız gibi hesabımızı kredi kartsız’dan “Hiçbiri” moduna çekip ondan sonra da hediye kartları ile TL yükleyebiliriz. Sonra da dilediğimiz gibi App Store’dan uygulama, iTune Store’dan müzik ve film alabilir ve ayrıca uygulama içi alım da yapabiliriz.

Bu şekilde hediye kartları ile yüklediğimiz hesabımızdaki paralarla yapamayacağımız ve illa kredi kartının gerekli olduğu başka durumlar var mıdır?

Evet maalesef var. Mutlaka kredi kartı gerektiren özel durumları aşağıda paylaştım:

 • Kredi kartı borcu yine sadece kredi kartı ile ödenebiliyor.
 • Genelde dergilerde kullanılan Uygulama İçi Abonelikler (In App Subscriptions)  de sadece kredi kartı ile oluyor seçtiğiniz belli periyotlarda (haftalık, aylık, yıllık, vs.) otomatik tahsilat yapılacağı için. Fakat Uygulama İçi Alımlarda (In App Purchase) ise böyle bir zorunluluk yok. Hediye Kartları ile yüklediğimiz paralarla da uygulama içi alım yapabiliyoruz.
 • iTunes Match gibi yine yıllık abonelik gerektiren durumlarda kredi kartı şarttır.
 • Başka bir Apple Kimliği sahibine bu yazımızda paylaştığımız şekilde uygulama, şarkı veya TL hediye etmek için de kredi kartı şarttır. Daha önce hediye kartı ile yüklenmiş TL’ler kullanılarak hediye gönderilemez..

Daha önce satın aldığım bir uygulamayı silip tekrar indirmek istediğimde yine para kesilecek mi ?

Kesinlikle hayır. Aynı Apple Kimliğini kullandığınız sürece daha önce satın aldığınız bir uygulamanın güncellemeleri, silip tekrar yüklemek, başka bir cihaza  yüklemek ücretsizdir. Ayrıca bu uygulamayı ister kredi kartınızla, ister hediye kartındaki TL‘lerle, isterseniz de promosyon koduyla yüklemiş olun, bu kural hepsinde geçerlidir.

Uygulama İçi Satınalmaların tekrar yapılması da ücretsiz mi peki ?

Bu sorunun cevabı ise hem Evet, hem de Hayır 🙂 Daha doğrusu uygulama içi alım tipine göre değişiyor. Yani eğer Yenilenemez türde bir uygulama içi alım yapılmışsa, yine aynı Apple Kimliğinin kullanılmış olma şartıyla bu tip uygulama içi alımlar ücretsiz olarak tekrar alınabilir. Fakat eğer Yenilenebilir türde bir uygulama içi alım yapılmışsa o zaman tekrar ücretsiz alınamaz. Çünkü ek can, ek cephane gibi genelde oyunlarda kullanılan bir kerelik bu içerikler, kullanıcıya her seferinde yeniden fayda sağlayacağı için tekrar satın alınması gerekir.

Özetle genelde oyunlarda satın aldığımız ve tükettiğimiz iksirler, altınlar, canlar, cephanler, vs.’leri tekrar tekrar satın almak ücretsiz değildir. Fakat örneğin blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz‘deki PRO versiyona bir kere geçildikten sonra başka bir cihazda tekrar satın alma ücretsizdir. Zaten bu tip uygulama içi alımlar olan uygulamalarda, “Satın almayı geri yükle” (Restore previously purchased items) tarzında seçenekler görürüsünüz.

Bu arada hazır yeri gelmişken uygulamamızın PRO versiyonuna geçerek bizi destekleyen yaklaşık 800 kullanıcımıza da teşekkür ediyoruz. Apple’ın %30’luk kesintisinden sonra kalan para, en azından her yıl Apple’a ödediğimiz 100$’lık sertifika ücretini çıkarmış oluyor 🙂

Son olarak  http://support.apple.com/kb/HT4009?viewlocale=tr_TR adresindeki destek dokümanında yukarıdaki konuyla ilgili detaylı bilgi bulunuyor. Daha fazlasını merak edenler bu dokümana gözatabilir.

Ben Kredi Kartlı Apple Kimliği alacağım ama hesabım Amerika mağazasına bağlı olsun istiyorum. Fakat kredi kartımı kabul etmiyor. Acep nedendir?

Evet kabul edilmez. Aynı hediye kartlarında olduğu gibi hesaba bağlanacak kredi kartı da hesabın bağlı olduğu ülkeye ait olmalı. Yani Türkiye’deki bir bankadan aldığımız kredi kartını, Amerika’daki mağazaya bağlı bir Apple Kimliğinde kullanamayız.

Benim hem Amerika’daki bir bankadan alınmış kredi kartım, hem de Türkiye’deki bir bankadan alınmış bir kredi kartım var. Mevcut hesabım daha önce Türkiye’ye bağlıydı. Şimdi bunu Amerika’ya bağlayabilir miyim?

Evet bu mümkün.  “Ayarlar -> iTunes Store/App Store” menüsünden hesap bilgilerinize girip hesabınıza bağlı ülkeyi değiştirebilirsiniz. Tabii Amerika’ya geçtiğiniz an kredi kart bilgilerinizi de Amerika’daki kredi kartı olacak şekilde değiştirmeniz gerekebilir.

Fakat bu şekilde ülke değiştirmeyi pek önermiyorum sonradan çıkabilecek yan etkileri için. Örneğin ülke değiştirdiğiniz zaman, bir önceki ülkede satın aldıklarınız yeni ülkede geçerli olmuyor. Yani normalde paralı bir uygulamanın güncellemeleri ya da silip tekrar yüklemek ücretsizken, yeni bir ülkeye geçildiğinde önceki ülkede satın alınanlar ücretsiz olarak indirilemiyor. Ancak eski ülkeye geri dönmek gerekiyor ücretsiz güncelleme ya da tekrar indirmek için.

Bu yüzden farklı ülke store’larından ücretli uygulama alacaklara önerim, her bir ülke için ayrı bir Apple Kimliği almaları, ülke değiştirmek yerine.

——-

Yukarıda sizlerden sık sık gelen soruları ve cevapları derlemeye çalıştım. Mutlaka gözden kaçırdığım veya atladığım önemli şeyler de olmuştur. Yazıya yorum girerek yukarıdaki konuyla alakalı görüşlerinizi veya sorularınızı paylaşabilirsiniz. Lütfen konuyla alakasız sorularınızı Soru Cevap sitemizde paylaşın.

Bir de yukarıdaki konuyla ilgili uzun zaman önce yaptığımız bir mini anketi tekrar paylaşayım istedim. Bakalım takipçilerimiz her ay ücretli uygulama, müzik, film, zil sesi, vs.’ye ne kadar harcıyor ortalama olarak 🙂

251 Comments

 1. Emre

  07/03/2013 at 17:32

  Kredi kartını iptal edip,iTunes hediye kartı kullanmaya başladım.Vakıfbank,Türkiye’de Apple’ın tl olarak satış yapmasına rağmen dolar hesabı açtırmıştı.Onu kapattım.Büyük bir avantaj sağladığını düşünmüştüm ama dün farkettim ki hediye kartıyla başka birine hediye gönderemiyorsun.Kart bilgilerini istiyor.Çok saçma olmakla birlikte neden böyle bir uygulamaya gidilmiş çok merak ediyorum.Bu konu hakkında bilgi sahibi olup,yazınızı güncellerseniz.Daha faydalı olacağı inancındayım.

  • Emre

   07/03/2013 at 17:33

   Bu arada eklemem gereken başka birşey daha var.Denemedim ama anladığım kadarıyla uygulama içi satın almada mümkün değil.

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 17:35

   Yazıda bu konuyla ilgi bilgi var ama Apple’ın neden izin vermediği ile ilgili elbette yok 🙂 Muhtelemen alternatif para transfer aracına dönüşmemesi için izin vermiyordur.

 2. Ege

  07/03/2013 at 18:21

  iPhone turkey proyu app purchase tweak ile free sürümden bedava aldım. Hahahaha 😀 😀

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 19:00

   Helal hoş olsun ne diyeyim ben size 🙂

   • Umut

    08/03/2013 at 10:45

    Bunların suratına tükürsen yağmur sanar 🙂

  • Anonim

   08/03/2013 at 00:28

   Çok iyi(?) yapmışsın. Aferin

 3. Oornek

  07/03/2013 at 18:40

  Pro versiyonu kullanan kişi sayısı beni şaşırttı. Bu kadar çok takipçisi olan ve her sorunuza cevap bulabildiğiniz bir yerde bu uygulamayı pro kullanmayı beklerdim

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 18:59

   Bunda şaşılacak pek birşey yok. İnternet üzerinde somut olmayan yani dijital bir içerik alma alışkanlığımız yok. Bizi zorlmadığı sürece de almıyoruz. Sorun para da değil aslında. 1.79TL değil de 1 kuruş da olsaydı yine de alan az olacaktı.

   Bu yüzden ülkemizde paralı uygulamaların satışı çok düşük. Ücretli Top 10 listelerindeki uygulamaların günlük satış rakamları da çok düşük. Günlük 100 adetlik satışla çok rahat ilk üçe giriyor bir uygulama 🙂 Bu yüzden yabancı uygulama sahipleri Türkiye pazarını hedefleyen pek birşey yapmak istemiyor getirisi çok düşük olduğu için. Türkiye’ye yönelik bir uygulama yapan yerli uygulama sahipleri de çok geçmeden gerçekleri görüyor ve hayal kırıklığına uğruyor.

   Maalesef ülkemiz gerçekleri bu şekilde, yapacak pek bir şey yok 🙂

   • Timur Bey

    08/03/2013 at 09:17

    Benim mesela kredi kartım var ama prensip olarak online ortamda kullanmıyorum. Bu gibi ornekler çoktur herhalde.

    • M.Can

     09/03/2013 at 01:41

     Hayatımda bu kadar komik bir şey duymadım. Ne prensibi Allah aşkına 🙂 Kullanmamak bir tercihtir ama prensiple ne alakası bar ben onu anlayamadım. 🙂

     • Timur Bey

      11/03/2013 at 19:11

      Bir prensiptir eğer çevrenizde kullanıp kredi kartı bilgisini input yapıp hack’lenen, kartını kaybeden birçok kisi olduysa.

 4. Oornek

  07/03/2013 at 18:46

  Mustafa bey,
  Bazı kullanıcılar ben us stora geçip google maps indirdim ve tr ye geri döndüm diyor. Bunu nasıl yapıyorlar? İkinci bir mail adresi ve kartsız alımı usa store seçerek mi yapmak gerek? Bu konuya çok yaklaşmışsınız ama değinmemişsiniz.

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 18:55

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi Ayarlar -> iTunes Store/App Store menüsünden Apple Kimliğini Göster’e tıklayıp hesap bilgileri ekranlarına giriyorlar. Sonrada ülke değiştiriyorlar. Ücretsiz hesaplarda sorun olmuyor Amerikan Kredi kartı bulma derdi olmadığı için. Ayrıca google maps ücretsiz olduğu için de indirmek sorun olmuyor.

   Fakat ben tavsiye etmiyorum bu şekilde yazıda belirttiğim yan etkileri olabileceği için. Tavsiye etmediğim bir şeyi de paylaşmamaya çalışıyorum 🙂

 5. Çakmak

  07/03/2013 at 19:49

  Merhaba sayın tan
  Sizin sayenizde çok nokta öğrendik
  Bizim bir mail grubumuz var
  Aceba sizin yazılarınızı sadece görme engelliler için yayınlayabilirmiyim
  Gurubumuz tamamen görme engellilerden oluşmakktadır
  Bir de bazı uygulamalar için sizle görüşebilirmiyiz

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 20:02

   Selamlar,

   Paylaşacağınız yazının sonunda orijinal yazıya link verdiğiniz sürece heryerde yayınlayabilirsiniz 🙂

   Bir sonraki yorumunuzu yazarken mail adresinizi de paylaşırsanız iletişime geçebilirim.

 6. S€RC@N

  07/03/2013 at 20:38

  İyi akşamlar mustafa bey 🙂 öncelikle su gift karta kalan kuruşlara çözüm varmi ikincisi usa AppStoreuna geçemiyorum bankamı arayıp kredi kartımı yurtdışına açtırmam yeterlimi

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 20:55

   1) Bildiğim kadarı ile hesabınızdaki TL’leri birşeyler almadan sıfırlayamıyorsunuz ama hiç küsur kalmadan sıfırlamak oldukça zor 🙂
   2) Hesabınızda TL varken ülke değiştiremezsiniz.
   3) Bankanızı niçin arayacağınızı anlamadım? Daha doğrusu ülke değiştirme sorunuzla ilgisini anlayamadım kusura bakmayın.

   • Emre

    10/03/2013 at 03:42

    İtunes destek bolumune mail atın kalan kurusları sıfırlıyorlar. Para yanıyor bilginiz olsun. Ondan sonra ulke degıştirebilirsiniz

 7. Emre

  07/03/2013 at 22:28

  Bn ebilgisayardan veya telefondan app Store kimliği almak istiyorum ama hiçbiri seçeneği çıkmıyor onun için ne yapmalıyım

  • Mustafa Tan

   07/03/2013 at 22:32

   Yukarıdaki yazıdaki tam da sorunuzla ilgili kısma gözatma fırsatınız oldu mu acaba?

 8. Rahan

  08/03/2013 at 07:52

  Ben bambaska bir sorun yasadim itunes dan esime muzik albumunu gift yaptim ve sonra ulasmadigini anladik daha sonra bununla ilgili olarak kredi kartimdan (master card) 2 kez para alindigini gordum sonra apple ile iletisime gectim once ingiltere numarasini aradim orasi benim mail atmam gerektigini soyledi ve turkce bilen biri yoktu cok komplike olmasada olmasi gerektigini dusunuyorum mailime cevap geldi ve su sekilde idi Hello Rahan,

  My name is Candice with iTunes Support. I can see from reviewing your email that you have been billed twice for an item you gifted to another account. I¹m sure you don¹t want to pay for one item twice, so I¹m more than happy to provide you with a refund for this duplicate purchase.

  Rahan, I have located the duplicate purchase, and I have canceled the gift code NH********* and credited the account of the original payment method of 9.99 TRY.

  If I can be of any other assistance to you regarding any of your other iTunes purchases, please do not hesitate to send me an email. I will be more than happy to further assist you. Take care and enjoy the rest of your day Rahan.

  Sincerely,

  Candice
  Apple Advisor
  iTunes Store/Mac App Store Customer Support ,Charlotte, NC

  ben bu mailden sonra hala odedigim bir adet oi va voi albumu indirirken para odemem gerektigi bilgisini aliyorum yaklasik olarak 5 yildir iphone kullaniyorum ve ilk kez boyle bir sorunla karsilastim demekki olabiliyormus ancak mail yolu ile geri donus gercekten dikkatli ve yaklasim olarak olumlu

  • can

   15/03/2013 at 13:34

   bende aynı sorunu yaşadım. sanal kartımla almış olduğum ücretli uygulamayı yükledikten sonra ücretsiz bir başka uygulama yüklerken faturalamada sorun çıktığını söyleyip eski uygulama için verilen kredi kartı bilgilerimin tekrardan girilmesi istendi. sonrasında kredi kartı dönemiçi işlemlerine baktığımda 2 kere çekildiğini gördüm fakat forumlarda araştırdığıma göre 1 tanesi güvenlik amaçlı olup daha sonra iade edilebileceğini söyledir. 1.79 çok bir para değil ama bende bekliyorum işte 🙂

   • Mustafa Tan

    15/03/2013 at 13:44

    Eğer çekimlerden bir tanesi yukarıdaki paylaştığımız gibi açık provizyonda ise geri iade olacak merak etmeyin.

 9. Mustafa

  08/03/2013 at 11:07

  Selam benim ortak kullandığımız kredi kartları vardı 4 arkadaş:) uygulama indiriyorduk herkes aynı hesabı kullanıyordu herkes kredi kartı giriyordu dün Apple hesabınız devre dışı bırakıldı diye sorunla karşılaştım. Bu durumda ne yapmam gerek, önceki almış olduğum uygulamalar ne olcak, güncelleme yapamıyorum teşekkürler

 10. Anonim

  08/03/2013 at 16:39

  Mustafa Bey değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum.Kısa bir süre sonra “hotmail” in kalkacağına ilişkin mesaj geliyor adresime.Apple kimliğim “hotmail” uzantılı ..Apple kimliğimi değiştirmem gerekir mi?Daha önce nasıl değiştireceğimizi yazmıştınız.Selamlar..

  • Atilla

   10/03/2013 at 02:52

   Hotmail kalkmıyor sadece outlook görünümü kazanıyor.

 11. büşra

  09/03/2013 at 19:05

  ben ücretsiz apple kimliği alamıyorum hesap sınırına ulaşıldı diyo ne yapmalıyım ücretsiz alma şansım yok mu acaba??

 12. Ali

  11/03/2013 at 09:43

  Mustafa bey passbook kullanımını test sürümünde anlatmıştınız.daha detaylı inceleme sunarmısınız?kullanan arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunur.aksaklık yada kolaylıkları daha güzel öğreniriz.iyi günler…

 13. İlker

  11/03/2013 at 10:59

  Mustafa bey merhaba,

  Konu ile ilgisi yok ama soruyu sorabileceğim bir başlık bulamadım. Sorum şu: iPAD’de iş postalarım ve kişisel postalarım için iki ayrı posta kutusu tanımlayabilir miyim? Yeni mail geldiğinde, ikisi de uyarı verebilir mi? Şimdiden teşekkürler.

 14. necmi

  11/03/2013 at 11:11

  MUSTAFA BEY;
  Konu dışı, özür dilerim.
  wi-fi de herşey normaldi.
  ama şu an aktif edemiyorum.
  4s telefon.
  saygılar

  • necmi

   11/03/2013 at 13:43

   sorunu çözdüm; sıfırla kısmında ağ ayarlarını sıfırlayarak.

  • necmi

   11/03/2013 at 13:46

   ğ ayarlarını sıfırla bölümünden sorunu çözdüm. tşk..

 15. Timur Bey

  11/03/2013 at 19:13

  MUSTAFA BEY BUGÜN GOOGLE’ın YAPTIGI DOODLE FLASH ANİMASYON GİBİ ANCAK SAFARİDE TELEFONDA SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ OLARAK ÇIKIYOR. BU NASIL OLUYOR? Teşekkürler.

 16. Timur Bey

  11/03/2013 at 19:14

  MUSTAFA BEY BUGÜN GOOGLE’ın YAPTIGI DOODLE FLASH ANİMASYON GİBİ ANCAK SAFARİDE TELEFONDA SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ OLARAK ÇIKIYOR. BU NASIL OLUYOR? Teşekkürler.

 17. Kartal

  11/03/2013 at 22:02

  Mustafa bey Almanya’dan iphone 4s getirtim ama telefonun içinde facetime yok ne yapmalıyım telefonu baya kurcalamama ramen yok ne yapmalıyım nasıl yüklerim facetime mı lütfen cevabınızı bekliyorum

 18. Revan Ulak

  12/03/2013 at 10:12

  Hiçbiri diye bi seçenek yok orada nasıl kurtulurum bu illetten

 19. Anonim

  12/03/2013 at 17:04

  İphone’me jailbreak yüklersem uygulamalar fotograflar veya telefonlar silinir mı? Ya da herhangi bir şey.

 20. Mahmut

  12/03/2013 at 17:59

  iPad 2 kullaniyorum guncelleme yaptiktan sonra Hic birşey indiremiyorum ne yapmam gerekiyor

 21. esra

  13/03/2013 at 00:35

  appel 4 kullanan birine kredi kart nomu verdim ne bileyim kart nosu kaydediliyo extremde sürekli appel store 2 3 tl çekiyo bankadan kartnomu degiştirip yeni kart istedim ama apple hala para çekiyo banka yeni kart nonuza ulaşabiliyolar dedi nasıl kurtulcam ben bu işten yardımcı olurmusunuzz

  • Mustafa Tan

   13/03/2013 at 00:37

   Yukarıdaki yazımızı baştan sona okuma imkanınız oldu mu acaba ?

 22. Seckin

  14/03/2013 at 07:59

  Yalniz soyle bir durum var turkiye magazada olmayan vevo, google maps, itunes trailer gibi bir cok uygulamayi accountumu amerika secerek indirip ardindan yine turkiye ye donuyorum.. Account not bilmemne uyarisi o yuzden cikmiyor.. Yukarda anlatilan account degistirme olayi dogru fakat ulke degistirince app yuklenenez olayi yanlistir. Baska ulkeye gecis yaparak o ulkede yayinda olan app i cihaziniza yukleyebilirsiniz

 23. Anonim

  14/03/2013 at 13:58

  Merhaba mustafa bey ı phone 4 telefonumu tv ye nasıl bağlayabilşrim bunun için nasıl ve nerden kablo alırım daygılarımla

 24. Erol

  14/03/2013 at 18:00

  Mustafa bey mutlka size bişey sormam çok acil. Mailime boş mail atarsanız telefon numaramı yollayacağım.

 25. Burak

  15/03/2013 at 00:05

  Merhabalar ;

  Güncelleme yapmak istiyorum mecvut uygulamalara fakat free uygulamalara bile kredi kartı bilgisi istiyor 🙁 Ne indiriyor ne güncelliyor 🙁 Kartımda limit yok ama güncellemede veya ücretsiz indirmede neden bilgi istiyor ve kabul etmiyor ??

  • Mustafa Tan

   15/03/2013 at 00:08

   Yukarıdaki yazımızı okuma fırsatı bulabildiniz mi acaba ? Borcunuz varsa hiç bir şey yapmanıza izin vermez.

 26. erkan kesemen

  18/03/2013 at 21:26

  iyi günler;

  yurt dışından getirmiş olduğum iphone 5 cihazımın yasal olarak kaydını yaptırdım ve apple kimliği oluşturdum kredi kartımı tanımlarken state kısmında türkiye (tr) yok ve işlem yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 27. Alev

  18/03/2013 at 22:53

  Çok çok teşekkürler bu güzel bilgiler için.Her zaman başvuruyorum.Ellerinize sağlık.Allah razı olsun.

 28. Ebrar Alnıak

  19/03/2013 at 10:19

  Mustafa Bey onemli bir sorum olucakti, jbli iphone 5 kullanicisiyim, fifa 2013 uygulama ici bedava satin almak icin LocalAppStore adli bi tweak yukledim tamam iyi hos ise yariyor diyolarda benim kredi kartim kayitli ben bu tweakin ise yarayip yaramadigini nerden anliycam belkide ben bedava aliyorum zannedip kredi kartindan cekiyor ? Yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Mustafa Tan

   19/03/2013 at 10:41

   Maalesej jailbreak konularında yardımcı olamıyorum bilgi sahibi olmadığım için.

  • batuhan

   19/03/2013 at 19:04

   almadan önce apple hesabınızdan çıkış yapın veya uygulama içi alımlarda şifre koyun

 29. Enes

  19/03/2013 at 13:48

  Merhaba Mustafa bey benim kredi kartıyşa ilgili bir sorunum var.şimdi benim kredi kartımla internetten alışveriş yapabiliyorum.app Store’den ödeme bilgilerimi verdiğimde kart numarası doğru diyor güvenlik kodumuda yazıyorum normalde doğru çünkü internetten alışveriş yaptığımda oluyor ama app Store’da hata veriyor güvenlik kodu hatalıdır diyor bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

 30. Anonim

  20/03/2013 at 15:02

  Apple kimliği almak için uğraşıyorum ama kredi kartı yerine gelince hiçbiri seçeneği yok ne yapmam lazım

 31. Anonim

  20/03/2013 at 15:12

  Bu noktaya kadar geliyorum yapıyorum zaten ama resimdeki hiç biri yazısı cihaDa çıkmıyor sadece kredi kartı seçenekleri çıkıyor

 32. Anonim

  20/03/2013 at 15:27

  Ewet o şekilde başlıyorum kimliğim vardı başka kimlik almak istiyorum eski kimlikten çıkış yaptım yeni kimlik yarat diyorum başka bir mail adresi ile kart bölümüne gelince çıkmıyor

  • Mustafa Tan

   20/03/2013 at 15:31

   Hmm enteresan. Ücretsiz bir uygulama indirmeye çalışarak işleme başladığınız sürece çıkması lazım yazıda da belirttiğimiz gibi. Öyle yapmanıza rağmen çıkmıyorsa açıkça bilemiyorum neden olmadığını.

 33. samet

  22/03/2013 at 16:30

  Merhaba konu çok faydalı olmuş öncelikle teşekkür ediyorum. Benim bir sorum daha olacaktı kredi kartım da ismim, “adım + ikinci adım + soyadım” şeklinde geçiyor. ben uygulama yayınlarken ilk ismimi kullanmak istemiyorum ikinci ismimi kullanmak istiyorum ama apple otomatik olarak ilk ismimi kabul ediyor bunu nasıl ayarlayabilirim soru biraz garip oldu galiba 😀 teşekkürler..

 34. Erhan sahin

  22/03/2013 at 16:42

  İtunes ile irtibata geçin diyor.

 35. Yagmur

  22/03/2013 at 18:17

  Bu Apple kimligi konusunda benim de bir sorunum var yardimci olursaniz sevinirim
  Ben daha onceden baska bir arkadasimin Apple kimligini kullaniyordum hesap bilgisi isteyince kendi kimligimi olusturdum kimlik olusmus gibi gorunuyor olmasina ragmen guncelleme yaptigimda eski kimlik cikiyor karsima neyi yanlis yapmis olabilirim acaba?

 36. onur

  23/03/2013 at 09:13

  hiçbiri diye bir seçenek yok yardım edin

 37. Kerim Akkaş

  28/03/2013 at 05:13

  iyi geceler benim şöyle bir sorunum var daha önce ücretli bir uygulama indirdim ve bir kac gün sonra başka bir ücretsiz uygulama indirmek isterken kredi kartımın bilgilerini istiyor. ve kredi kartımın bilgilerini girdiğimde kredi kartın red. diyor

  kredi kartımı kaldırmak istiyorm ama ödeme bilgilerinde ödeme türünde hic biri yazmıyor ve önceki satın alınma işlemin faturalandırmasyla ilgili bir sorun var diyor . lütfen yardımcı olurmusunz

  • Mustafa Tan

   28/03/2013 at 08:05

   Yukarıda da paylaştığımız gibi en son satın aldığınız uygulamanın ya da içeriğin parası mevcut kredi kartınızdan çekilemediği için bu sorunu yaşıyorsunuz.

   Apple’a borcunuzu tahsil edebileceği bir kart girmeden hiç bir şey yapamazsınız. Mevcut kartınızın limiti yoksa arttırıp tekrar girin aynı kart bilgilerini.

 38. MCDONA CROSS

  28/03/2013 at 12:17

  Biz bireyler (bireysel kredi) için krediler sunuyoruz ve annul.This başına% 3 faiz oranı organları işbirliği, özellikle devam eden küresel mali kriz ile birlikte, mali yükümlülüklerini karşılamaya yardımcı olmaktır. Sen Ayrıntılı bilgi için 1000 50.000.000 (pound, euro veya dolar) ödünç alabilir, e-posta (oceanfinancefirm1965@xnmsn.com) Saygılar aracılığıyla bize ulaşın.

 39. Şafak TEZGEL

  28/03/2013 at 20:20

  Hocam merhaba banka kartı bilgilerimi giriyorum kart reddedildi diyor. Bankayı arıyorum sorun yok internet alışverişi yapabilirsiniz diyor. Ben bir şey anladım bir yardım lütfen

  • Mustafa Tan

   28/03/2013 at 20:23

   Kartınızı daha önce hiç internet alışverişlerinde kullandınız mı ? Şu an limiti var mı?

   • Şafak TEZGEL

    28/03/2013 at 20:34

    evet tabi ki var ve bankaylada konuştum internet alışverişlerine açık kartım sorun olmaması gerekiyor dedi

    • Mustafa Tan

     28/03/2013 at 20:47

     Peki en son ne zaman kartınızla internetten alışveriş yaptınız?

 40. miss sandra

  28/03/2013 at 23:00

  Biz işletme kredileri, bireysel krediler, konut kredileri ve taşıt kredileri, borç konsolidasyonu kredi, teminatsız krediler ve risk sermayesi vb ihtiyacı olduğunu biliyorum … Ya da bir banka veya finans Bir veya daha fazla reasons.You kurumdan kredi reddedildi sizin kredi için çözümler bulmak için doğru yerdir.! Ben özel bir borç veren ve şirketler, bireyler ve ilgi düşük oranları ve uygun fiyata% 3 ile saygın ve güvenilir kredi duyuyorum. Eğer ilgileniyorsanız eğer (info.williamloanlink @ yahoo.com) adresine e-posta yoluyla bizimle irtibata geçebilirsiniz, size miktar ve telefon numarası ile e-posta var.

 41. seyit ali kuru

  31/03/2013 at 11:38

  slm mustafa abi ben iphon 3gs aldım dün ve dünya da 54 ülkeyi aramak için bria diye program var telekutuu nun o programı aldım yanlız içindeki kodek programınıda almam gerek ama alamıyorm bana itunes store destek geç diyor alamıyorum ürünü ne yapmam lazım ürün fiyatı 16 tl lütfen yardım

 42. Rıdvan.

  03/04/2013 at 18:23

  Selam mustafa bey. Telefonuma ilk apple kimliği almaya çalışırken kartaız seçeneğini göremediğim için o üyeliğimi yarım bırakıp başka bir e mail kullanarak kartsız apple şifresi oluşturdum.ve bir süredir sorunsuz kullanıyordum. Fakat son güncellemeden sonra apple storeden herhangi ücretsiz uygulama yada güncelleme yapmaya çalıştığımda, önceki ödemeniz ile ilgili bir sorun var diyor be yarım bıraktığım üyeliği karşıma çıkarıyor. Ayarlar, apple storeden çıkış yapıp asıl kullandığım ıd ve şifremi girsemde apple dan işlem yapmaya çalıştığımda tekrar eski üyeliğin şifresini istiyor. Hiçbir şekilde indirim yada güncelleme yapamıyorum ve kredi kartıda kullanmıyorum. Bı konuda ne yapabilirim? Yardımcı olurmusunuz?

  • Mustafa Tan

   03/04/2013 at 18:25

   Eski apple kimliğiniz ile giriş yaptığınızda ne oluyor ?

   • Anonim

    04/04/2013 at 10:36

    Faturayla ilgili bir sorun var diyor ve kredi kartı bilgisi istiyor, malesef k. Kartıda kullanmıyorum :S

    • Rıdvan.

     06/04/2013 at 11:14

     Nasıl çözebilirim bu sorunu mustafa bey, bir bilginiz varmı?

 43. emrah

  04/04/2013 at 18:34

  iphone ceptelefonuma baska bi arkadasimin visa card i ile bi uygulama indirdim ama indirdikten sonra bu visa card bilgilerini nasil silecem bilemiyorum
  yardimlarinizi bekliyorum
  saglicakla kalin

 44. utku

  08/04/2013 at 12:41

  Clash of clanstan taş almak için ödeme yapmaya çalışıyorum ama ödememi onaylamıyor ve itunes destek ile iletişim kurun diyor. Kart sıfır kart limiti var alışverişede açık. Ben daha önce taş almıştım oyundan ama o kartım iptal oldu. Yeni kartı güncelledim apple kimliğinden bununla alakası var mıdır acaba ?

 45. Ayşegül

  10/04/2013 at 00:59

  Iphone aldım ıtunes için mevcut kimliği kullan diyorum ama kabul etmiyor.kendi sitesinde apple id ye girdiğimde parola ve kullanıcı kimliğini kabul ediyor ama ne app store ne de ıtunes kabul etmiyor ne yapmam gerekiyor bana geri dönebilirseniz çok sevinirim teşekkürler şimdiden

 46. hamza

  13/04/2013 at 11:25

  ben iphone 3mb500cz kullanıyorum ama apple kimligini kredi kartı vermeden yapmak istiyorum ama hiçbiri seçenegi yok ne yapmam gerekiyor?

 47. Kenan

  18/04/2013 at 22:02

  Acil yardım. Öncelikle en baştan başlıyim. Ben Iphone aldığımdan beri abimle ortak apple kimliği kullanıyorum ve kredi kartı bilgileride var. Şimdi bi kaç hafta önce Ayarlar-ıCloud’un içinden abimin e-posta adresini silip kendi e-posta adresimle apple kimliği aldım. Şimdide Ayarlar-iTunes Store/Apple Store’un içine girip ordan da abimin e-posta adresini silip kendi e-posta adresimi yazdım ama daha önceden bu mail adresiyle apple kimliği alınmış dedi.Sonra tekrar Ayarlar/ıCloud’a girip önceden kendi e-posta adresimi girdiğim apple kimliğini silip tekrar Ayarlar/iTunes store-Apple Store’a girip e-posta adresimle apple kimliği almaya çalıştım ama yine aynı hatayı verdi. Benim e-posta adresimle sadece ıCloud’dan giriş yapıp kimlik açtım ama sonradan ordanda sildim aynı hatayı verdi napabilirim acil yardım lütfen

 48. kadir

  19/04/2013 at 23:37

  merhaba ben iphone 5 kullanıcıyım apple kimliğim iele oyun için para ile taş alacaktım fakat babamla sıkıntılı olduğumuz için onun kredi kartını kullanmadım ve arkadaşımınkini kullanırım dedim apple kimliğim le arkadaşımın kredi kart numaralarını girdim fakat hata verdi çünkü arkadaşım o kredi kartı ( kendiside ıphone kullanıcısı)kendi aplle kimiğinde kayıtlıymış sonra dedim ok sildim babamla konuştum aldım tekrar girdim kart numaralarını olmuyo çıldıracam şöyle yazıyor ” yardım için http://www.aplle.com/support/itunes/ww/adresinden itunes destek ile temasa geçin ” diye uyarı çıkıyo girdim o adrese ama inglizce hiçbirşey anlamdım lütfen bana yardım edermisiniz babamın kartı tekrardan kullanmak isitoyrum

 49. Sinem

  21/04/2013 at 22:46

  Kredi kartım yok, bankamatik kartı ile apple kimliği alabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mustafa Tan

   21/04/2013 at 22:50

   Her banka kartı olmuyor bildiğim kadarı ile. Fakat kolayca deneyebilirsiniz.

   Deneyip sonucu bizimle de paylaşırsanız seviniriz 🙂

 50. Duygu

  25/04/2013 at 12:29

  Merhaba
  Ipad ıcın app almak uzere kredı kartımı girdim ve satın alamadım. Sonra tekrar başka karttan da denedim yine olmadı ve 3 gündür provizyonda 1.84tllik deneme yaptığım kadar çekim yapılmış.. Geri ödeme konusunda bankamı aradım kart yenilemeyi talep ettiler. Geri ödenmesi de süpheli şirketle görüşündiyorlar. İadesi için illa mailatmak gerekiyor mu itunes support a?

 51. Anonim

  30/04/2013 at 09:50

  apple kimliğimi arkadaşımla paylaştım ancak sonrasında şifremi kabul etmemeye başladı.sürekli olarak ekrana app.kimliğini giriniz mesajı geliyor ve mail adresi ve şifre girdiğimde kullanıcı adınız veya şifreniz yanlış yazısı çıkıyor. geçtiğimiz ay kredi kartımın son kullanma tarihi geçtiği için yenilendi bu sorun bu sebeple mi oluştu sizce? ve bu durumda kullanıcı adı ve şifre yanlışlığını nasıl düzeltip tekrar kullanabilirim? ( ıforget seçeneğini ilaretlediğinde ingilizce bi mail geldi,tam olarak anlauamadım ama yazılanlardan hiçbir sonuç çukmadı)

  • Anonim

   06/07/2013 at 19:21

   apple kimlik alamıyorum doğrulama şifresi bir türlü gelmiyor

 52. ilyas

  02/05/2013 at 15:47

  yeni bir ıphone aldım kliksadan bana yeni tarihli bir faturta gondermişler ama içindeki garanti belgesinin suresi iki ay sonra bitiyor. bu olabilir mi? ayrıca yeni bir apple kimliği alıyorum eşim adıma ama kredi kartı bilgilerinde hiçbiri seçeneği görünmüyor neden ?

 53. Ali Onur Demirpençe

  05/05/2013 at 18:40

  Kelime avı oyununda pro olmak icin satin alim yaptim ancak bir işe yaramadi. Ustelik kartimda odeme yaptigim da goruluyor. Yardimci olabilirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

 54. sinem

  12/05/2013 at 15:11

  ya ben bir sey merak ediyorum bu apple kimligi, ucretlimi ucretsizmi cunku bnm iphone dan ucretci diye karar verdim, ama hala acamadim cunku orda adres telefon numarasi, adimisoyadimi hersey soruyor bide boyle kredi karti basligi var,masterkart oyle bir sey de sordu ama ben hicbiri diye onayladm. sonra para odememiz gerekiyormu adresi ondan soruyor her halde, yok sa sadece iphonumun eminligi icin mi soruyor bu sorulari

  lutfen yardim edin! pleas

  • Mustafa Tan

   12/05/2013 at 15:38

   Apple Kimliği almak ücretsiz fakat ücretli bir şey indirecekseniz o zaman kredi kartı veya hediye kartı kullanmanız gerekecek.

 55. erdem

  16/05/2013 at 11:34

  merhabalar, apple kimliği tamamen ve bütün bilgilerim silinecek şekilde nasıl iptal edebilirim.

 56. Esra

  18/05/2013 at 11:51

  Bende iphone 5kullanıyorum kartım MasterCard whatsapp almayaçalışıyorum sürekli güvenlik kodu hatası diyo ve doğru olduğundan eminim bankaya da görüştüm benzer sorunu yaşayan varsa yardımcı olabilirmi

 57. ilayda

  20/05/2013 at 15:50

  ben iphone aldım app store giriş yapmak istiyorum. fakat adres gibi kişisel bilgileri yazmaktan korkuyorum birde fatura kısacası hep ücretsiz oyunlar yüklersem faturaya ücret yansır mı? lütfen yardımcı olun

  • Mustafa Tan

   20/05/2013 at 16:17

   Elbette yansımaz. Adres bilgilerinizi girmenizde de bir sıkıntı yok merak etmeyin. Sadece siz iPhone kullanmıyorsunuz için rahat olsun 🙂

 58. seymur

  21/05/2013 at 18:19

  Merhabalar.Benim aple kimligimi baska birine vermisdim kullanmak icin cunki ben aple kullanmiyordum artik.Simdi yeni olarak basladim iphone kullanmaya sinirden cildrimis durumdayim tum numaralar karismis yaa digerinin numaralari benim telefonda cikiyor siliyorum yine geliyor.Kodumu degisdirdim yine mumkun digil napa bilirim lutfen yardim edin:(((

  • Mustafa Tan

   21/05/2013 at 18:41

   Muhtemelen iCloud entegrasyonu yapmıştır ve rehberi hesabınıza yüklenmiştir.

   Siz de iCloud kullanınca rehberiniz karışmıştır doğal olarak:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

   Rehberinizi önce bir silip tekrar oluşturun.

  • seymur

   21/05/2013 at 19:19

   Boyle bi durumda diger taraf benim ozel smslerimi whatsappimda olan smsleri falan gore bilirmi?

 59. Pingback: Apple Kimliği ile Ön Ödemeli Debit Kartlarını Nasıl kullanırım? | Android ,Ios , Windows Mobile , Tablet Pc , Hakkında Herşey

 60. Alphan

  27/05/2013 at 14:23

  Bende karttan uygulama ıcı alım yapmıstım ancak kredı kartının lımıtı dolmus uygulama ıcı alımımı kullanabılıyorum ama heabımda borc gozukuyor kredı kartı nı degıstırıncede ıtunes destek ıle temasa gecın yazısı gelıyor bunu nasıl cozucam yardımcı olur musunuz ??

 61. Alphan96

  27/05/2013 at 14:24

  Bende karttan uygulama ıcı alım yapmıstım ancak kredı kartının lımıtı dolmus uygulama ıcı alımımı kullanabılıyorum ama heabımda borc gozukuyor kredı kartı nı degıstırıncede ıtunes destek ıle temasa gecın yazısı gelıyor bunu nasıl cozucam yardımcı olur musunuz ??

 62. Ahmet

  30/05/2013 at 23:42

  Benim telefonda MasterCard amex VISA var ama hiçbiri yok ne yapacağim

 63. Halik

  02/06/2013 at 20:09

  Mustafa bey, acil yardımınızı bekliyorum,
  Apple 10 kez yazdım sonuç alamadım,
  müzik film uygulama indirebiliyorum ana uygulama içi alım yapamıyorum , hediye kartı aldım yükledim ama gene uygulama içi alım yapamadım, clash of clans oyununda taş alamıyorum ve sizin uygulamanında Pro sürümünüde yükleyemedim, satın alma işleminiz tamamlanmadı lütfen Apple destek yardım alın diyor,
  Yardımlarınızı rica ederim , Teşekkürler

  • emre

   18/07/2013 at 05:21

   banada bu şekilde hata veriyor

 64. Kaan

  07/06/2013 at 12:53

  MasterCard uyumlu İninal Debit kartım var. App Storedan bir oyun satın aldım ve birkaç kez uygulama içinde sorunsuz alışveriş yaptım. Daha sonra yeni bir oyun indirmek için şifremi yazdım fakat karşıma Satın Alma İşleminiz Tamamlanamadı diye bir yazı çıktı. Kartımda para var, son kullanma tarihi de bitmedi, şifremi doğru yazdığımdan da eminim fakat böyle bir sorun yaşadım. Yardımcı olabilecek varsa yardım edebilir mi?

 65. Ismet oncu

  11/06/2013 at 15:22

  Kresi karti bilgilerimi defistirdim yanliz http://www.apple.com/support/itunes/ww adresine basvurun diyor yardimci olursaniz cok memnun olurum simdiden teskkurler

 66. Anonim

  16/06/2013 at 22:39

  İlk apple kimligimi kredi kartsız açtım şu an kredi kartımı giriyorum whatsapp alacagım fakat güvenlik kodumu kabul etmiyor dogru girdigime eminim yardımcı olun

 67. Sevim

  22/06/2013 at 23:20

  Merhaba aplle Store den ücretsiz uygulama yüklemek istiyorum kredi kartı bilgileri isteniyor sorun ne olabilir acaba

 68. tınay çağdaş

  24/06/2013 at 17:54

  1. sorum: ben apple store a bir program koymak istiyorum. fakat programım satıldığında gelecek paranın farklı bir hesaba gitmesini istiyorum. yani kredi kartıyla üyelik aldığımda o kredi kartının bağlı olduğu hesaba değilde başka kişisel bir hesaba aktarılmasını istiyorum. bu mümkün mü ?
  2. sorum: üyelik satın almaya çalıştığımda 198 dolar gözüküyor. 1 yıllık üyelik 99 dolar ve listede 2 tane var ikiside seçili. sadece birini almam yeterli değil mi ?

  • Mustafa Tan

   24/06/2013 at 18:11

   1) Zaten para kredi kartı hesabına yatmaz. Yani parayı kredi kartına yatırmıyorlar, ayrıca bir hesap vereceksiniz.

   2) iOS Developer program üyeliği sadece 99$, başka birşey almayın.

 69. tınay çağdaş

  24/06/2013 at 17:57

  bir şey daha var. ben sertifikamı windows ortamında oluşturdum. normalde keychain le şifreleniyor falan. bunda şifrelenmiyor. sorun olur mu ?

 70. tınay çağdaş

  24/06/2013 at 19:26

  peki bir sorum daha olacak. isim hakkıyla ilgili herhangi bir problem olur mu ? böyle bir şey var mı ?

 71. tınay çağdaş

  24/06/2013 at 19:44

  çok soru sordum ama bunu da sormak zorundayım. üyeliği satın almak için bilgileri girdim. bu hatayı aldım.”apple developer The form has already been processed or no token was supplied, please try again.” şimdi benden para çıkarmı tekrar deniyimmi ne yapayım ?

 72. Arzu

  24/06/2013 at 21:25

  Ben clash of clans oyuna oynuyorum daha once oyuda tas aldim ve kulandim sora Alma’s istedim bankamdan para cekiliyor ama hem hata veriyor hem tas gelmiyor be yapmak gerekiyor lutfen yardim I Olun ts ederim

 73. Pingback: Candy Crush Saga | İncelemeleriniz (Beta)

 74. tınay çağdaş

  28/06/2013 at 11:25

  üyeliği garanti bankasının sanal kartıyla alabilir miyim ?

 75. Anonim

  06/07/2013 at 12:36

  Benim iPhone kimliğim devredisi kaldı nezmn açılır acaba

 76. gokhan

  10/07/2013 at 10:31

  Merhaba app store dan tl uygulama indirdim ama finans bank tl yi dolara çevirerek eksreye dahil etmiş normalmi ?

 77. Ercan

  11/07/2013 at 12:59

  slm app storede kredi kartını ekliyemiyorum kredi kartı süresi dolmuş.lütfen kredi kartı bilgileri girin. Yszıyor nasıl ekliyebilirim?

 78. slçkeser

  16/07/2013 at 02:28

  selam birkez ücretli uygulama satın aldım sonsa ücretsiz olan bütün uygulamalarda satın alma seçeneği veriyor fakat hiçbiri diye bi seçenek yok, ve güncelleme istediğindede aynı sıkıntıyı yaşıyorum yardımcı olurmusunuz. teşekkürler

 79. Su

  22/07/2013 at 14:11

  Merhaba , ben ücretsiz bir uygulama indirdim ama abonelik için 3.59 TL alınıyormuş bunu öğrendikten sonra sildim. Ve kredi kartsiz Apple hesabı kullanıyorum , bu ücret bana nasıl yansıtılır ?

 80. Nazan

  27/07/2013 at 14:48

  Mrb Mustafa bey bir şeyi merak ettim bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.App stone 2 liralık bir alışverişim oldu başka bir alışverişim olmayacak karttan bunu hemen kesmediklerini söylemiştiniz kartı kapatmak istediğimde bu ücret alınırmı ileride sorun yaratırmı? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 81. Musa

  01/08/2013 at 10:33

  Bi oyun var oyun için kredi kartı bilgilerini istedi yazdım gönderdim yalnız hata veriyo iTunes destek sayfasına gidin diyor gidiyorum ama orda hiç bişi yok ki napacagımı bilmiyorum yardım edermisiniz ???? Acil

 82. Aslan sencer

  05/08/2013 at 01:36

  Merhabalar bende hem kredi karrti hem ıTunes card var müzik indirirken öncelik hangisinde olur

 83. Ayşegül

  07/08/2013 at 10:33

  Merhaba
  Iphone dan ücretsiz bir uygulama indirmeye çalıştığımda, ücretli uygulama gibi kredi kartımdan tahsilat yapmak istiyor. Sorun hakkında bilginiz var mı?

  • Ayşegül

   11/08/2013 at 19:09

   Sorunu bir apple mağazasından öğrendim 🙂 Kredi kartı bilgilerimden son kullanma tarihi silinmiş..Neden silindiğini bilmiyorum ama bilgilerim tam görünmediği için ücretsizler de ücretli gibi görünüyormuş

 84. Zeynep

  15/08/2013 at 17:13

  Merhaba;

  Daha önceden app store da ücretsiz uygulamaları indirirken sorun yaşamıyordum, şimdi ücretsiz uygulama indirirken ve güncellerken ödeme soruyor yardımcı olabilirmisiniz ?

 85. izzet

  22/08/2013 at 17:28

  Bugun iphone 5 aldim ve kredi kartim visa. bilgileri dogru girdim fakat odeme yonteminiz reddedildi diyor ne yapmam gerekir

  • Mustafa Tan

   22/08/2013 at 17:33

   Aşağıdakileri kontrol ettiniz mi?

   * Kartınızın limiti yeterli mi?
   * Kartınız internetten alışverişe açık mı?
   * Kartınız yurt dışında alışverişlere açık mı?
   * Kart bilgilerinizi doğru yazdınız mı?

 86. Anonim

  22/08/2013 at 21:55

  Apple kimliği alırken adres bilgileri ve telefon numarası istiyor fatura için neden? Yardımcı olursanız

  • Mustafa Tan

   22/08/2013 at 22:00

   Fatura için adres bilgileri her zaman istenir.

 87. Gökhan S.

  22/08/2013 at 22:11

  Önceden debit kartımla Apple’dan ücretli bir kaç uygulama almıştım. Ama artık satın ala bastığımda debit kartımı reddediyor. Limitini arttırdım. Kart bilgilerimi kontrol ettim. Yine de çözüme ulaşamadım. Bunun bir çözümü var mı?

 88. Turgay

  28/08/2013 at 16:06

  Valla nediyeyim burayı netten buldum.genelde 2-3 bazende 8-10 farklı yere bakardım ama burası kusursuz.Ağzınızdan bal damlıyor.Yazar felanmısınız merak etttim.Ya bi sıkıntı ancak bukadar berrak ve temiz bi şekilde izah edilir.TEŞEKKÜRLER.Thank you so so much.:))

 89. aysun"

  01/09/2013 at 12:03

  apple kimliği aldım ancak ödemeler kısmında hiçbiri çıkmıyor**

 90. Kullanıcı

  06/09/2013 at 23:57

  Ben Ipad mini aldım ama hiçbiri diye bir seçenek yok ne yapabilirim

 91. Kolony-a

  17/09/2013 at 07:47

  Eyvallah kardweşim bilgiler çok yararlı oldu. Teşekkür ederim.

 92. Burak

  18/09/2013 at 21:24

  Merhaba.bende I phone 4s 6.1.3 ve kardeşim de iphone 5 6.1.4 ios yazılımlı telefonlara sahibibiz. App store dan uygulama indirecekken. İtunes koşulları ve şartları değişti kabul diye bildirim geldi. Mecburen kabul ettik. İki telefon hesabında da kredi (2 farklı hesap farklı isimlere ait kredi kartları) kartı bilgileri mevcuttur. Bu bildirimi kabul etmeden önce uygulama indirirken(appstore dan) parola istiyordu. Şimdi uygulama indirirken parola sormuyor. Parola sormasını istiyorum. Nasıl eskisi gibi uygulama indirken parola sorar biçime dönüştürebilirim teşekkürler.

 93. Başak

  20/09/2013 at 01:47

  iPhone 4 kullanıyorum.ücretsiz Apple kimliği almaya çalışıyorum ama kredi kartı ödeme bilgilerinde hiçbiri seçeneği çıkmıyor ne yapabilirim.Yardımcı olursanız sevinirim hiç bir güncelleme yapamıyorum kimliğim olmadığından

 94. Ömer

  03/10/2013 at 22:21

  Merhaba ben her uygulama alışımda 1₺ ininal kartımdan düşüyor sebebi ne olabilir?

 95. Okan

  06/10/2013 at 14:27

  Telefonumu garanti kapsamında servise verdim. Bana yenisini verdiler. Apple kimliğim ile giriş yaptım ama övmeden indirdiğim uygulamalar artık ücretli gözüküyor. Ayrıca sarın alma geçmişim boş. Lütfen yardımcı olun yüzlerce ücretli uygulamam çöpe gitmesin

 96. Gamze

  19/10/2013 at 22:34

  Ücretsiz apple kimliği almaya çalışıyorum tüm bilgileri doldurdum ama kod diye bir bölüm çıkıyor oraya ne yazıcam bilmiyorum yardımcı olur musunuz

  • Mustafa Tan

   19/10/2013 at 22:45

   Hiçbirşey yazmayın.

 97. ömer

  23/10/2013 at 09:10

  2. el apple tablet aldım.Sizin daha önceden yazdığınız gibi sıfırladım kendime yeni apple kimliği aldım bu kimlikle programları indirebiliyorum fakat güncelleme yapmam gereken programlar var onları güncellemek istediğimde eski kullanıcının apple kimliği çıkıyor ve parola istiyor.yardımcı olurmusunuz ?teşekkürler

 98. Musa

  03/11/2013 at 02:08

  Mustafa bey debit kart aldım para bitti ve borç görünüyor iTunes hediye kartıyla borcumu ödeyebirmiyim

  • Mustafa Tan

   03/11/2013 at 09:02

   Hayır ödeyemezsiniz. Kredi kartı şart borç ödemek için.

 99. Musa

  03/11/2013 at 02:13

  Ve borç bitince ödeme seçeneklerinden hiçbiri tekrar aktif olurmu

 100. Musa

  03/11/2013 at 14:57

  Inanal dan aldığım debit kartladamı ödeyemem kötü oldu teşkler

 101. Semih

  04/11/2013 at 15:42

  Mrb arkadaslar ben arkadasımın Apple kimliği ile kendı numarama watsapp indirdim acaba sorun olur mu gelen gden resımler onun hotmail adresıne gıder mi?? Bu tür sorunların olduğunu duymuştum da..

 102. Ozlem

  06/11/2013 at 20:18

  Oglum telefonla oynuyordu bi anda cep telefonuma bankadan msj geldi 144.99 tl degerinde islem yapilmis nasil oluyorda parola girmeden satin alabiliyor lutfen cvp verirseniz sevinirim

 103. Soner

  08/11/2013 at 03:07

  Selam ben freemyapps adlı bir siteden puan biriktirip 10 kazandım giff kar diye bir şey ben kodunu giridim bana türki magzasınd kullanazmsın dedi benze ükkeyi degiştirdim sonra 10 dolar hesabıma yüklendi ama 9.99 doları harcadım geriye 0.01 dolar para kaldı . Şimdi .magzayı türkiye yapmaya calışıyorum gecmiyor nasıl geciririm 🙂

  • İsmini vermek istemeyen jojuk

   07/11/2014 at 20:41

   Şöle yapabilirisn app stora gir en aşta in orda ne kadar para kaldığı yazıyor oraya bas bişeler yazıya en altta ingilizce çıkış yazıyo ona bas sonra ayarlardan app storu türkçe yap ben öle yapmıştım bikeresinde

 104. Yardımmm

  11/11/2013 at 19:24

  Merhabalar mustafa bey; oncelikle herkese yardımcı oldugunuz icin tesekkür ederim umarim banada yardımcı olursunuz. Ben dha 7 aylik bir iphone kullanıcısıyım oyuzden yardm istiyorm ben kartimla 1.79tl lik bir oyun aldim daha snra bilgiler otomatk olarak kaydedildi denedm ucretli diğer uygulamalari indirmeye basladi bende siteye girerek appstore-odeme bilgilerinden kredi karti numarami güvenlik kodunu falan sildim daha snra bir satin alma denedm tekrar odemebilgileri gerekiyor dedi ve kart bilgilerim ckmadi. Daha sonra bir sknti ckmaz degil mi kredi kartmdan cekim yapilamaz degil mi? Vee indirdigim oyunun güncellemesi icinde herhangi bir odeme yapmama gerek yoktur di mi ?

  • bilg

   12/07/2014 at 13:17

   şimdi kredi kartı bilgilerimizi girdiğimiz zaman bir dahaki satın aldımda tekrar sormayacak değil mi?

   • Mustafa Tan

    12/07/2014 at 13:24

    Hayır sormayacak. Sadece şifrenizi soracak Apple Kimliğinizin.

    • Anonim

     22/09/2014 at 16:57

     Jkf

 105. Gulsah

  11/11/2013 at 23:34

  Mustafa bey merhaba yegenimin yanlisla aldigi 2 ucretli uygulamayi iptal etmek icin sizin yazinizdaki adimlari izledim uygulamalardan biri ile ilgili iptal mail attim ama diger uygulama kredi kartimda ucreti cekilmislen sorun bildirme bolumunde ucretsiz gozukuyo ne yapmam gerekiyo yardim ederseniz sevinirim

 106. özberk

  27/11/2013 at 21:47

  Hiçbiri seçeneği yok kardeş napacam acil cevap verin

 107. hakan

  04/12/2013 at 01:25

  ben yanlış bir email adresi girdim kimliğimi oluşturken kredi kartı bilgilerim doğrulama gönderilirdiğin kredi kartı bilgilerim gözükür mü?

 108. kemal

  14/01/2014 at 19:50

  Arkadaşlar Türkiyede hediye kartı ( gift card) satışı neden kaldırıldı? kaçırdığım bişey mi var, hiçbiryerde satılmıyor? Apple a sordum, “bilmiyoruz” diyerek beni şaşırtmadılar.

  • Mustafa Tan

   14/01/2014 at 20:18

   Tam olarak nerelere baktınız? Ben daha geçen gün bir Apple Yetkili Satıcısında (APR) ve D&R’da gördüm.

   • kemal

    16/01/2014 at 00:38

    mustafa bey teknosaya sordum. kart var ama ödeme yapacağınızda kod üretemiyor. TR online store da satın al bölümüne yöneldiğinizde error mesajı veriyor. TR müşteri hizmetlerini aradım “haklısınız bir problem var ama sebebini bilemiyorum” dedi. US görevlisine email attım. ülkeniz itunes gift kartı için uygun değil alternatif yöntemleri kullanın demiş. anlaşılan yeni bir durum. ama sebebi nedir kimse bilmiyor.

    • kemal

     16/01/2014 at 19:21

     gelen mesaj:

     Dear Kemal,

     Hi! My name is Miguel, an iTunes Support Advisor. I will be more than glad to assist you regarding your concern for purchasing an iTunes Gift Card in your country.

     I am sorry to inform you that iTunes Gift Cards are currently not available in your country.

     You can use several payment types for your iTunes Store purchases, although those payment types vary depending on where you live. For information, see this article:

     • Mustafa Tan

      16/01/2014 at 19:35

      Türkiye’deki Gift Card sistemi Amerika’dan farklı. Bu yüzden soruyu yanlış anlamış olabilir. Ya da Türkiye’deki gelişmelerden haberdar olmayabilir. Bence dikkate almayın bu mesajı.

      Sizin sorununuza gelince. Az önce bir miktar araştırma ve testler yaptım. Sonuçlarını paylaşayım:

      * iTunes ve App Store üzerinden gift card alma sistemi çalışıyor. Bir sorun göremedim.
      * APR’lar (Apple Yetkili Satıcıları) da gift card satıyor ve birkaç tanesine sordum sorun yok dediler.
      * Soruşturduğum kadarı ile Teknosalarda genel bir sorun varmış gift cardlarla ilgili.

      • kemal

       16/01/2014 at 22:57

       mustafa bey araştırmalarınız ve cevabınız için teşekkür ederim, ama sanırım ben web üzerinden (itunes ve app store) alma özürlüyüm, deniyorum olmuyor. sorun olmadığını söyleyen bir APR adı verebilir misiniz. Ben kime sorsam yok nedenini de bilmiyoruz diyorlar

  • Merih

   26/01/2014 at 13:35

   bende mastercard var herşeyi yazdım yardım için http://www.apple.com/support/itunes/ww/ adresinden iTunes destek ile temasa geçin diyor ne yapmam lazım acill

 109. oğulcan

  02/03/2014 at 21:53

  ödeme bilgilerimi değiştirmemi istiyor karta borc yapılmış bilinçsizce bende kartı imha ettim başka kartla yapmak için başka bir ininal kartla yeni bilgileri girdim fakat kabul etmedi ödeme bilginiz reddedildi dedi bakiyesi az oldugu içinmi eski kart nedeniylemi bilmiyorum ne yapmalıyım ?

  • Mustafa Tan

   02/03/2014 at 21:56

   Kart bilgilerinizi doğru yazdığınızdan eminseniz geriye bir tek kartın bakiyesinin yetersiz olması kalıyor.

 110. hasan

  06/03/2014 at 00:11

  mustafa bey merhaba kredi kartımda para var daha önce clans of clans da bir cok defa uygulama içi alım yaptım ama şuan 1 haftadır alım yapamıyorum yardım için destek bölümüne bakın diyor ne yapmam lazım ne denediysem bi türlü yapamadım

  • hasan

   18/03/2014 at 18:03

   cevap verin lütfen

  • anonim

   29/08/2014 at 07:42

   Yazıda yer alıyor bu apple birkaç günde bir satın aldığın şeylerden para kesiyor bana da oldu ben şu an faiz gelir mi diye korkuyorum

 111. hasan

  18/03/2014 at 18:01

  Ben ücretli uygulamalar indirmek istiyorum ancak kkredi kartım yok banka kartım var olurmu ?

  • hasan

   18/03/2014 at 18:04

   HEsap kartı yani ? biriniz yardımcı olursanız sevinirim

   • Mustafa Tan

    18/03/2014 at 18:54

    Bazı banka kartlarını desteklemiyor. Daha doğrusu Visa veya Mastercard özelliği olanlarda sorun olmuyor. Fakat bu kartların da yurt dışına açık olması lazım. En güzeli denemeniz.

 112. Busraa

  25/03/2014 at 18:28

  Kredi kartının altındaki güvenlik kodunu nerden ve ne şekilde alabiliyoruz yardımcı olursanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   25/03/2014 at 20:15

   Kredi kartınızın arkasındaki CVC kodu.

 113. zafer yıldırım

  26/04/2014 at 17:23

  slm lar ıphone ikinci el aldım 2 aydır normal kullanıyorum fakat bugun devamlı apple kimlği soruyor kapattıkca kimlik sorusu geliyor eski kullanıcının nasıl düzeltecem yardımcı olurmusunuz

  • Mustafa Tan

   26/04/2014 at 17:28

   Eski kullacının Apple Kimliği ile indirilmiş tüm uygulamaları silin.

 114. Ümit

  03/05/2014 at 14:32

  Ortak apple id kullanıyordum. Kendime yenisimi yarattım, tel. üzerinden stordan eski id ye çıkış yapıp kendi id mi girdim. Herşey sorunsuzdu. Bir uygulama indirirken id soruyor ve kendime ait olanı girip indirebiliyorum tamam. Fakat güncellemeler için “güncelle” dediğimde eski id nin mail adresi gözüyor ve onun şifresini istiyor. Kurtulamadım çözüm bulamadık. Yardım lütfen.

  • Mustafa Tan

   03/05/2014 at 14:56

   Eski Apple ID ile indirilmiş uygulamaları silip yeni apple id ile tekrar indirin. Uygulamalar indirildiği apple id’ye bağlıdır.

 115. Napıcam????

  07/05/2014 at 20:05

  Ya ben önceden ücretli bir uygulama almıştım be kredi kartı bilgilerini istedi şimdi de bir ücretli uygulama yükledim ama kredi kartı bilgileri çıkmadı. Acaba nolmuştur??

  • Anonim

   29/08/2014 at 07:44

   apple kredi kartı bilgilerini kaydeder

 116. Samet

  08/05/2014 at 17:11

  Selam ben freemyapps adlı bir siteden puan biriktirip 10 kazandım giff kar diye bir şey ben kodunu giridim bana türki magzasınd kullanazmsın dedi benze ükkeyi degiştirdim sonra 10 dolar hesabıma yüklendi ama 9.99 doları harcadım geriye 0.01 dolar para kaldı . Şimdi .magzayı türkiye yapmaya calışıyorum gecmiyor nasıl geciririm

  • ahmet

   04/06/2014 at 01:11

   mustafa bey

   oğlum app storeden farklı farklı yüklü miktarda uygulama içi alışveriş yapmış. Bende kartımı kapattırıp aynı zamanda app storeden yapılan işlemlere itiraz ettim..Sizin bu sayfadaki çalışmaları görünce sizin yönteminizle ayrı olarak sorun bildirdim. Banka ile görüştüğümde 10 gün içinde araştırıp bana döneceklerini söylediler.Bu zaman içinde iptal edilecek ödemeler konusunda ödeme yapmamam istendi.Konu hakkında yorumlarınızı rica ederim.

 117. Muhammed Emin YILDIRIM

  07/06/2014 at 01:14

  Lütfen yardım. Bu hediye kartlar yüzünden US stora girdim fakat 0.02 $ kaldığı için TR stora geçemiyorum. Bu iki kuruşu nasıl harcayabilirim. Lütfen yardım.

 118. Rıdvan

  08/06/2014 at 16:52

  Apple kimliği oluştururlen banka kartı var içinde 20 tl var bilgileri giriyorum kartınız reddeildi diyor kredi kartı var Borç morç yok limitte var ıtunes destek felan yazıyor oda olmuyor napıcam acil

 119. mehemt köroğlu

  12/06/2014 at 16:06

  merhaba, şu anda android işletim sistemli bir tablet kullanıyoruz, oğluma ipad almayı düşünüyorum, daha önce android marketten satın aldığımız oyunları indirebilecekmiyiz ve online oynadığımız oyunlara (clash of clans gibi)ipad le kaldığımız yerden bağlanabilecekmiyiz.

 120. Gamze

  14/06/2014 at 00:15

  Benim kredi kartım yok ve bn nasıl kimlik oluşturduysam kabul etmiyo yardım ederseniz sevinirim..

 121. Rabia

  23/06/2014 at 00:45

  Mrb 2-3 ay önce iphone 5skullanmaya başladım..bi tanıdığım benim apple kimliğinle açılış yapalım daha sonrada sana apple kimliği alalım dedi.güncellemeleri hep arkadaşın kimliğini istiyor.o arkadaşla şimdi buluşmamız mümkün değil farklı memleketlerdeyiz.artık arkadaşın apple kimliğini iptal edip,sadece kendi apple kimliğim geçerli olsun istiyorum.lütfen bana yardım çı olun.şimdiden teşekkür ederim….

  • Mustafa Tan

   23/06/2014 at 00:51

   Aşağıdaki yazıda paylaştığımız gibi kendinize Apple Kimliği alabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/10/iphone-veya-ipad-uzerinden-kredi-kartsiz-apple-id-alma.html

   Fakat indirilen uygulamalar cihaza değil, indirilirken kullanılan Apple Kimliğine bağlı olduğu için eskiden indirdiğiniz uygulamalar yine eski Apple Kimliğini isteyecek. Bundan kurtulmak için eski Apple Kimliğinizle indirdiğiniz tüm uygulamaları silip yenisi ile tekrar indirmeniz gerekiyor.

   • Rabia

    23/06/2014 at 02:04

    Teşekkür ederim Mustafa bey.benim şuan kayıtlı apple kimliğim var zaten,bazı uygulamalarda onu kullanıyorum.sanırım tekrar apple kimliği almama gerek yok değilmi?arkadaşımın apple kimliğiyle yüklediği uygulamaları silersem artık onun apple kimliği devre dışı olacak değilmi?asıl yapmak istediğimde arkadaşımın apple kimliğini artık devre dışı yapmak istiyorum..yani artık hiçbir ilişkisi olmasın istiyorum..tekrar teşekkürler Mustafa bey,ii geceler….

   • Rabia

    23/06/2014 at 02:24

    Artık arkadaşımı bişey olduğunda rahatsız etmek istemiyorum doğrusu yardımcı olursanız sevinirim.iyi geceler diliyorum…

 122. cansel

  04/07/2014 at 01:14

  hiçbir seçeneği telefonumda gözükmüyor napmalıyım

 123. Boran Aslan

  04/07/2014 at 21:46

  Abicim ben iphone 5s kullanıyorum ama visa master card ve amex seçenekleri var hiçbiri yok yardım lütfen

 124. Dilan

  07/07/2014 at 07:13

  Merhaba Mustafa Bey,
  Ben Amerikan app storedan ücretli uygulama indirmek istiyorum, fakat haliyle kredi kartım Türkiye bazlı olduğu için kabul etmiyor. Akademik çalışmam için ibooks’a yabancı kaynak kitap indirmek tüm derdim, zira yurtdışından sipariş versek gelmesi 10 gün alıyor. Ve malesef istediğim kitaplar amerika kaynaklı store’da bulunuyor. Kredi kartsız gift card alsam onu da amerika olmadığından kullanamayacağım. Ne yapsam inanın bilemedim, sizin belki bir çözümünüz varsa buna çok memnun olurum.

  • Mustafa Tan

   07/07/2014 at 12:46

   Amerika’dan gelen birine gift card (hediye kart) aldırın ve Amerika’dan aldığınız kredi kartsız Apple Kimliğinize yükleyin. En kolayı budur.

 125. Hatice

  01/08/2014 at 14:11

  Merhabalar apple kimliği alamıyorum e-postanız özel karakter içeriyor diyor bi kaç tane e posta adresi denedim yine de olmadı.ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 126. özgürlük kredi̇ hi̇zmet destek plani inc

  06/08/2014 at 05:15

  Biz, biz kredisi bireysel kredi borç konsolidasyonu, girişim sermayesi, iş kredileri sunmak,% 3 bir kredi ve hiçbir kredi onay almak yardımcı olmak için buradayız
  eğitim kredileri, mortgage kredisi ya da “herhangi bir nedenle kredi.” Ancak, yöntem gelemez gerekli kredi miktarı ve süresini belirtmek için imkanı sunuyor. (libertyloaninvestment@ymail.com).

 127. Önder

  13/08/2014 at 17:51

  (Bazı banka kartlarını desteklemiyor. Daha doğrusu Visa veya Mastercard özelliği olanlarda sorun olmuyor. Fakat bu kartların da yurt dışına açık olması lazım. En güzeli denemeniz.) demiştiniz banka hesap kartlarının yurt dışına açıkmış ben yıne hata alıyorum sırf bu yuzden bankaaya hesap açıp hesap kartı aldım vısa yıne hata verıyor yardımcı olabılırmısınız?

 128. harry

  20/08/2014 at 03:42

  Merhaba, ben Bay harryjohnson, özel kredi
  borç veren kim
  hayat zaman fırsat kredi veriyor.
  Acil bir kredi borçlarını temizlemek için ihtiyacınız var ya da
  işinizi geliştirmek için sermaye borç ihtiyacın var mı?
  tarafından reddedilmiştir
  Bankalar ve diğer mali kurumlar? Sen yapmak
  bir konsolidasyon kredi veya bir ipotek ihtiyacınız var?
  Burada tüm yapmak için olduğu gibi daha fazla arama,
  Geçmişte bir mali sorunlar.
  Biz bireyler için fon dışarı borç
  kötü bir var mali yardıma muhtaç
  kredi veya para ihtiyacı
  faturaları iş yatırım, bir
  oranı % 2.Bu orta sizi bilgilendirmek için kullanmak istediğiniz
  Biz güvenilir ve yararlanıcı Yardımı render
  ve size sunmak için istekli olacak bir
  kredi.Bu yüzden bugün e-posta
  :harryjohnson021@gmail.com üzerinde

 129. damla

  21/08/2014 at 18:36

  merhaba ben ücretsiz bir uygulama yüklerken yine kart bilgileri falan istiyor.Kredi kartı kullanmadığımdan dolayı da yine de ücretsiz uygulama indiremiyorum.Neden?

 130. Can

  23/08/2014 at 17:28

  Abi ben telefondan Yada direk gift kart satın alma yerinden satın alım yapmak istiyorum nasıl Yada nereden yapabilirim

 131. Meryem tekin

  06/09/2014 at 20:52

  Eşim iş yerinden ipad getirdi elemanlarin koydugu ipad kimligi yuzunden bir turlu faydalanamiyoruz hic bir şekilde indirme yapmiyor her şeye kimlik istiyor ne yaptiysam olmadi kaldirmak istiyorum olmuyor

  • Mustafa Tan

   06/09/2014 at 21:01

   Kurumsal bir iPad ise yani şirketin ise özel amaçlı kullanılmasın diye bahsettiğiniz önlemler alınmıştır. Yapabileceğiniz birşey yok.

 132. Fatih

  10/09/2014 at 08:46

  Apple şifresini unuttuğum için bikaçkaz yenilemiştim

  Tekrar şifreyi yenilediğim halde kabul etmiyor,hata da demiyor
  17 adet güncellemem var aylardır kullanamıyorum
  Yardıncı olursanız sevinirim

 133. Yardım edermısınız?

  20/09/2014 at 17:19

  Ben app store kayıt olurken kredı kartı ıstıyor ama benım kredı kartım yok ama 3 secenek sunulu “hıcbırı” kelımesı yok bunu nadıl duzelte bılırım?

 134. Irem

  25/09/2014 at 17:26

  Merhaba. Benim whatsapp paketim bitmek üzere. Bitince tekrar almak istiyorum. Ama satın alma hakkında birşey bilmiyorum. Satın alınca fiyatını aydan aya mı ödeyeceğim yok bir kerelik falan mı anlayamadım. Yardımcı olursanı çok sevinirim.

 135. teo

  27/09/2014 at 18:48

  Kimlik bilgileri verirken son kullanama tarihini sallasak kabul edermi ve appel banka karti kabul ediyormu

 136. ERTUĞ

  08/10/2014 at 11:42

  merhaba Benim 7 yaşındaki oğlum benden habersiz i pad inden oyun almış ve baya da çok almış. Bu oyunların hiç birini ben onaylamadım . Nasıl aldığını da bilmiyorum. Bankayı arayıp kartı kapattım fakat bu alış verişlerin iptali veya paranın aidesi mümkün müdür?

 137. Nurdan

  09/10/2014 at 01:08

  Merhaba benim bi sorum olacak bende 1 aylık iPhone kullanıcısıyım bu telefonun kilidini açar açmaz bana iCloud şifremi habire soruyor tekrar tekrar hep giriyorum ya sıfırla ya yanlış şifre deyip yeni şifre aldırıyor bana anlamadım gitti??

 138. emir

  18/10/2014 at 00:23

  merhaba öncelikle iphone telefonumu alır almaz apple kimliği oluşturdum fakat telefona girdiğim zaman kabul etmiyor ayarlardan kontrol ediyorum kredi kartlarından hiçbiri seçeneği yok daha önce bir borç veya kredi kartı numarasınıda vermedim neden böyle yapıyor anlamadım

 139. randy

  26/10/2014 at 15:00

  BENİM KREDİ VAR NASIL ANLATTIKLARI.
  Günün Kompleman, Benim adım Jimmy Wallace I,
  Ben Texas, ABD, bir seyir olmuştur ediyorum
  Ben son 5 ay ve her şey için nakit kredi
  O, beni onlara güven yapılan dolandırıcılığı bir sürü ve
  Günün sonunda, onlar olmadan paramı aldı
  karşılığında hiçbir şey vermeden, tüm umudum kayboldu, ben aldım
  şaşkın ve sinirli, o zaman benim için çok zor olur
  ailemi beslemek, yapmam gereken bir şey var istedim asla
  krediler online yine, bu yüzden bazı ödünç gitti
  Bir arkadaşına para, ona biten her şeyi anlattı
  ve ben yardımcı olabilir, sen dürüst bir tanıdığını söyledi
  bana yardımcı olabilir borç, sadece bir kredi aldı
  Bu nasıl uygulanacağına beni yönetti Bayan Doris Randy,
  o bana ne yaptı, ben de başvurdum, ama ben hiç düşünmedim
  Ben denedim ve benim için sürpriz ben kredi aldım
  48 saat içinde 87.000 $, ben değilim, inanamadım
  zengin ve tekrar mutlu ve çünkü ben Tanrı’ya teşekkür ediyorum
  Ben hala böyle onur kredi olduğunu sanmıyorum
  Dünya çapında yüksek oranları Dolandırıcılar hangi
  herkes için bu dürüst borç öneririz! Bu nedenle
  email’ve her zaman, bugün (quickcatchloan@gmail.com) onları temas.

 140. mehmet

  27/10/2014 at 22:17

  apple kimliğim uygulama indirme esnasında doğrulamıyor ayarlara giriyorum fakat kredi kartı seçeneklerinde hiçbiri çıkmıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim 🙁

 141. MM

  17/12/2014 at 06:19

  İyi günler.
  Acaba iTunes storedan yapılan harcamalar faturalanırken hep TL olarak gözükse de kredi kartına neden dolar olarak yansıyor?

 142. furkan

  23/12/2014 at 18:16

  mustafa bey iyi günler itunes kartı aldım kodu kullanarak bakiyemi yükledim fakat oyun içi alım yapamıyorum ödeme yöntemine yönlendiriyor nasıl satın alacam

 143. fatih

  25/12/2014 at 18:18

  merhaba mustafa bey 6 aylık falan iphone kullanıcısıyım ilk apple hesabımı açtığımda kartsız açtım şuan bir uygulama indirmek için kart bilgilerimi giriyorum ödeme yönteminiz reddedildi lütfen başka bir ödeme yöntemi seçiniz diyor bende bankayı aradım güvenlikle ilgili olarak bankamız sistemi otomatik olarak reddediyor olabilir dediler sanal kart kullanmamı tavsiye ettiler daha güvenli olur sizin için dediler bende sanal kart açtım ama yine aynı hata tekrarlanıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

 144. Mehmet can çelen

  10/01/2015 at 23:35

  Apple kimliğimi abd yaptım ve hediye aldm. 2.43$ bakiyem kaldı. Tekrar türkiye ye geçmek istiyorum ama izin vermiyor. Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler

 145. harun

  11/01/2015 at 11:13

  merhaba appstoredan ucretsiz oyun indirecek olmama ragmen benden fatura bilgilerimi istiyo yazmak istemiyorum onceden inderebiliyodum ama uzun zamandir kullanmiyorum acaba artik mumkun degilmi kart bilgilerini yazmadan

 146. California iPhone 6 Cases Tribal

  19/01/2015 at 19:25

  Excellent web site. A lot of helpful information here. I’m sending it to several buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your effort!