iTurkeyBiz Güncellemesi – 1.4Çok uzun zamandır takipçilerimizi beklettiğimiz Bildirim (Push Notification) özelliği nihayet 1.4 güncellemesi ile iTurkeyBiz‘deki yerini aldı. Bu sayede takipçilerimiz, uygulamamızdan paylaştığımız önemli yazılar, haberler ve fırsatlardan anında haberdar olabilecekler.

Son güncellemeyi yaptığınızda uygulama açılışında karşınıza aşağıdaki gibi Bildirim alıp almak istemediğinizi gösteren bir seçenek çıkacak. Bu ekranda “Tamam” seçeneğini işaretlerseniz yeni gelişmeler ya da yazılar ile ilgili bildirimleri alabileceksiniz. Fakat “İzin Verme” seçeneğini işaretlerseniz bildirim mesajı gelmeyecek, eskiden yaptığınız gibi ara ara uygulamaya girip yeni birşeyler var mı diye bakmanız gerekecek 🙂

Bu arada merak etmeyin size zırt pırt bildirim mesajı atmayacağız. Nasıl yazı yazma konusunda seçici ve cimri davranıyorsak, bildirim mesajları konusunda da   seçici olacağız. Ne gibi durumlarda bildirim mesajı gelecek derseniz de :

 • www.iphoneturkey.biz‘de yeni bir yazı yayınladığında bildirim mesajı gelecek. Zaten haftada en fazla 2-3 yazı paylaştığımız için sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum.
 • Fırsatlar kategorisinde çok popüler veya daha önce hiç ücretsiz olmamış güzel bir uygulama/oyun ücretsiz olduğunda bildirimle paylaşacağız. Yani her gün paylaştığımız ücretsiz olmuş bir uygulamayı mutlaka bildirim ile duyurmamız söz konusu olmayacak, sadece özel uygulamalarda paylaşacağız.
 • Biliyorsunuz kardeş bloglarımızdan TeknoBlog.com‘un (Haberler) ve SihirliElma.com‘un (Mac) ilgili yazılarını da uygulamamızda paylaşıyoruz. Bu kategorilerde yer alan her yazı da bildirim ile gelmeyecek. Sadece önemli gelişmeler veya haberler olduğunda bildirimle paylaşacağız.
Özetle bildirimlerin esas amacı, www.iphoneturkey.biz‘deki yeni yazılardan takipçilerimizi haberdar etmek olacak.

Peki başta Bildirimleri almaya kabul edip sonra artık almak istemezseniz ne olacak? (Ya da tam tersi) Böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunuzda, aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi  “Ayarlar -> Bildirimler” menüsünden her bir uygulama içi Bildirim ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

 

Bildirimler menüsünde uygulamalar, Bildirim Merkezi’nde gösterilenler ile gösterilmeyenler şeklinde iki grupta listeleniyor. Bizim uygulamamız Bildirim Merkezi’nde çıkanlarda listelenecektir fakat muhtemelen listenin en altında gözükecektir aşağıdaki gibi.

Uygulamamızın detay ekranına girerek Bildirim Merkezi’nde çıkmasını engelleyebilir ya da Uyarı sitilini “Yok” olarak seçerek bildirimlerimizin ekranda bir anda gözükerek sizi rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.

 

Bu arada Bildirim Merkezi de bildiğiniz gibi ekranın en üstünden, parmağımızla perde indirir gibi aşağıya çektiğimiz ve eski bildirim mesajlarını, Hava Durumunu, vs. gördüğümüz bir ekran.

Örneğin cihazınızın ekranı kilitli değilken ama siz ekrana bakmıyorken bir bildirim gelirse, muhtemelen farketmeyeceksiniz ekranın üstünde kısa bir süre için gözüküp kaybolacağı için. Fakat Bildirim Merkezi’inden bir uygulamaya ait tüm bildirimleri görebilirsiniz. Eğer “Ayarlar -> Bildirimler” menüsünde “Uygulamaları  Sırala” seçeneği “Zamana Göre” olarak işaretlenmişse en son gelen bildirim üstlerde gözükecektir.

 

Fakat “Elle” seçeneği işaretli ise o zaman yine “Ayarlar -> Bildirimler” menüsündeki uygulamalarınızın sırasına göre listelenecektir Bildirim Merkezinde uygulamalara ait bildirimler. Bu durumda istediğiniz uygulamayı önce sağ üst köşeden “Düzenle” seçeneğine tıklayarak sonra da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi listenin yukarısına taşıyabilirsiniz.

Hazır bir yazı yazmışken boşa gitmesin diye yukarıdaki bilgileri de paylaşayım istedim 🙂

Şimdi gelelim bu bildirim sisteminin sitemizi nasıl etkileyeceğine. Şu an sitemizi tüm kanallardan (web, uygulama, vs.) ziyaret eden günlük ortalama 20 bin tekil ziyaretçi bulunuyor. Bunların yarısı da uygulamamızdan geliyor. Normalde uygulamamızı aktif olarak kullanan 100 binin üzerinde cihaz var fakat bazı kullanıcılar haftada 1-2 defa, bazı kullanıcılar da ayda 1-2 defa giriş yaptıkları için anlık yük pek sorun olmuyor.

Fakat bildirim mesajları attığımızda muhtemelen bir çok kullanıcı aynı anda uygulamımızı açarak yazıları okumaya çalışacak ve bu da sunucularımız üzerinde muhtemelen ciddi bir yük yaratacak. Sunucalarımızın bu anlık taleplere göğüs gerebilmesi için çeşitli önlemler aldık 🙂 Örneğin bildirim mesajına tıklandığında direkt yazı açılmayacak, yazının bulunduğu ana kategori açılacak. Bildirimler bir anda onbinlerce kullanıcıya gitmeyecek, 1-2 saate yayılarak tüm kullanıcılara ulaştırılacak.

Fakat buna rağmen ilk bildirimlerde bazı sıkıntılar yaşayabiliriz, fakat tecrübe edindikten sonrakilerde sorun olmayacaktır her zaman olduğu gibi. Zaten hosting sponsorumuz olan H2B‘ye de güveniyoruz bu konuda. Şu ana kadar ne kaynağa ihtiyaç duyduysak sağolsunlar hemen sağladılar 🙂 Onların desteği ile de  muhtemel sıkıntıları da kolayca aşarız. Ayrıca uygulamamızın geliştirme sponsoru olan Ozan‘a çok teşekkür ediyorum bu güncelleme için de.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

56 Comments

 1. Ömer

  17/02/2013 at 05:10

  Ellerinize sağlık, herkese hayırlı olsun.

  • Emir

   20/03/2013 at 22:53

   Uygulamanızı severek takip ediyorum birkaç önerim olucaktı itunes herhafta haftanın single adıyla 1 parçayı bedavaya veriyor bedava verdiği parçalarda fırsatlar kısmında yayınlansa iyi olurdu birde ben itunes’te kendime ait parçaları nasıl satışa çıkarabilirim internette aradım bununla ilgili bir yazı bulamadım bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkürler

   • Mustafa Tan

    20/03/2013 at 23:47

    Her hafta bir 1 parçanın ücretsiz olduğunu zaten iTunes Store’dan görebiliyoruz. Ayrıca paylaşmamıza gerek var mı?

    Bildiğim kadarı ile bireysel olarak satışa çıkaramazsınız. Türkiye’deki Apple ile anlaşmış olan yapımcılar üzerinden satış yapmanız lazım.

    • Kübra

     28/03/2013 at 03:54

     Neden beğenmedim derseniz bunu? Ömer biliyor sebebini. Whatsaplerde sıkıntı yaşatıyor.

  • Anonim

   28/03/2013 at 03:51

   Pfff beğenmedim.

 2. Anil

  17/02/2013 at 05:25

  Hayirli olsun.

  Bu arada 101 bin TL lik elektrik faturasinin sahibi benim. Hala soktayim 🙂

 3. halil

  17/02/2013 at 06:53

  nasıl ya 101 bin uygulama hayırlı olsun

 4. Osman

  17/02/2013 at 07:33

  Yeni güncelleme hayırlı olsun ellerinize sağlık bildirim işi süper … Zaten ben Twitter üzerinden anında bildirimi açmıştım istediğiniz kadar bildirim yollayın benim için sorun yok ;))))) kolay gelsin.

 5. Ural

  17/02/2013 at 07:44

  Bildirim de iyi olmuş, zaten sizin telefondaki yeriniz ekranın en alt tarafı idi.

 6. Cengiz

  17/02/2013 at 08:48

  Merhaba yeni güncelleniz hayırlı olsun ellerinize sağlık. Arşiv bölümü harika.
  Diğer bir konu ben ana ekranda yani bu yazıya girdiğimiz yerde güncel bölümün de. arka plan küçük hasır örgü modelinde ve açık koyü iki tonda yapılmış ben sayfayı o bölümde yavaşça hareketettirirsem ekranda ufak bir titreme oluyor. Göz yanılgısı da olabilir ama sadece bende mi oluyor merak ettim rahatsız edici bir durum iPhone da olmuyor iPad de oluyor. Bana öyle geliyorki desenin üzerinde oluyor sadece

 7. yhyynk

  17/02/2013 at 09:29

  Guzel olmus ta guncelliyemiorum guncelle diyince bise olmadi 2 3 kere denedim guncellemedi

  • Mustafa Tan

   17/02/2013 at 09:31

   Cihazınızı bir kapatıp açın. Ya da App Store’dan önce başka bir ücretsiz uygulamayı indirmeyi deneyin önce. Ya da bir süre daha bekleyin.

 8. Okan

  17/02/2013 at 09:33

  Merhaba Mustafa Bey, uygulamanıza bildirim desteği gelmesine sevindim. Ancak ileriki güncellemelerde iPhone’un Ayarlar menüsünden hangi bildirimleri istediğimizi seçebileceğimiz bir özellik eklerseniz iyi olacağı kanaatindeyim. Yukarıda belirttiğiniz yeniliklerden yalnız birinden haberdar edilmek isteyen kullanıcılar olabilir zira.

  • Mustafa Tan

   17/02/2013 at 09:36

   Haklısınız. Zaten düşünoyoruz fakat önce bu konuda gelecek yorumlara göre hareket edelim istedik. Zira parametrik yapmak mümkün uygulamayı. Fakat bunları ekledikçe uygulama kompleksleşiyor. Bu yüzden gerçekten ihtiyaç duyulmadıkça çok birşey eklemek istemiyorum.

   • Timur Bey

    18/02/2013 at 22:01

    Ya hep ya hic olsun bence daha iyi. Teker teker seçip seçmeme hem zaman kaybı hem de kompleks olayı var.

 9. UurkLkn

  17/02/2013 at 10:51

  Yanlışlıkla iTurkeyBiz Temasını kapattım. Şimdi nerden açacağımı bulamıyorum telefonun ekranına sığmıyor yardım lütfen iPhone 4.

  • Mustafa Tan

   17/02/2013 at 10:58

   Uygulamayı silip tekrar yüklemeyi deneyin.

 10. Batuhan

  17/02/2013 at 10:56

  Merhaba Mustafa Bey, güncellemeyi yaptım ellrinize sağlık. Bir sorum olacaktı iPhone 5 de müzik dinlerken ses sadece sağ alt hopörlörden geliyor. Sol alttaki hopörlörden ses gelmiyor müzik dinlerken. Sizde de öyle mi?

  • Mustafa Tan

   17/02/2013 at 11:02

   Evet. iPhone’larda 1 adet hoparlör var altta. Diğeri mikrofon.

   • Batuhan

    17/02/2013 at 11:43

    Cevabınız için teşekkürler…

  • Serhat

   17/02/2013 at 11:03

   Sol taraftaki mikrofon. Bizde de boyle Obama’da da boyle 🙂

 11. hamza

  17/02/2013 at 11:52

  merhba oncelikle emeğniz için çok tesşşerler..
  ben ios 6.1.1 kullanıyorum dün gece uygulamanızı güncelleştırdım.lakin artık ekranda yükleniyor deyip bekliyor ne yapmam lazım.?
  iyi günler

  • Mustafa Tan

   17/02/2013 at 11:54

   Uygulamayı silip tekrar yüklemeyi deneyin. Bir de bu yorumu Safari’den mi yazdınız?

 12. Anonim

  17/02/2013 at 12:06

  Elinize sağlık teşekkürederiz tüm paylaşımlarınız için.

 13. Hasan hüseyin

  17/02/2013 at 12:08

  Harika olmuş bildirim olması daha güzel.

 14. Teksen

  17/02/2013 at 12:26

  AppStore dan güncellemeler acilmiyo. İturkeybiz in güncellemesini de yazı üzerinden yaptım. Diğer uygulamaları güncellemek icin ne yapabilirim?

 15. Salihbegoviç

  17/02/2013 at 13:09

  Selamlar mustafa bey:) bu bildirimler mesajlarını zeki müren’de görebilecek mi:))))) vatana millete hayırlı uğurlu olsun!

 16. Göktuğ

  17/02/2013 at 16:21

  Öncelikle güncellemeniz çok iyi olmuş teşekkür ederiz. Benim size bir sorum olacak. İphone 5 kullanıcısıyım son bikaç gündür bildirim merkezimi açamıyorum yukardan indiriyorum gelmiyor. Anca bildirim geldiğinde onunla birlikte indirebiliyorum o zaman da elimle tekrar yukarı çıkartamıyorum home tuşuna bastığımda yukarı çıkıyor. Sizce 6.1den kaynaklı mıdır?

 17. Mehmet

  17/02/2013 at 21:17

  Sürümü indirdik normal giden şarj gitmez oldu. Günde 2defa şarka takıyorum ve wifi de sıkıntı var. Bağlanamıyorum bazı mekanlarda. Geri yüklesem yeri.

 18. Yusuf

  17/02/2013 at 23:25

  Slm mustafa bey. Öncelikle yazılarınızdan cok istifade ediyoruz teşekkür ederiz. Bluetooth kulaklıkla müzik dinleme j.b dışında mümkün değil mi?

  • Mustafa Tan

   17/02/2013 at 23:31

   Hayır mümkün.

   • Yusuf

    18/02/2013 at 10:58

    Nasıl ? Hangi programla ? Bluetooth kulaklıkla müzik dinleme. Teşekkür ederim

    • Mustafa Tan

     18/02/2013 at 11:10

     Özel bir programa gerek yok. Önemli olan kulaklığınızın iPhone veya iPad’e bağlanma özelliği olsun. Yani iPhone uyumlu bir kulaklık olursa müzik dinleyemebilirsiniz. Tek yapmanız gereken iPhone ile kulaklığı eşlemek.

     Örneğin aşağıdaki yazıda tanıttığımız ürün bluetooth üzerinden iPhone’a bağlanabiliyor : http://www.iphoneturkey.com/2012/07/jawbone-jambox-incelemesi.html

 19. Gökhan

  17/02/2013 at 23:32

  apple store’dan yazi ve resimleri almada hala sorun var. yazi ve resim birbirlerine giriyor ya da resimler yarim cikiyor, saga sola kaymiyor vs. ayrica makale yukleme suresi bariz bir sekilde uzamis. iphone 4 kullaniyorum.

 20. NS

  18/02/2013 at 00:11

  iPad icin screen rotation bekliyoruz

 21. Alper

  18/02/2013 at 00:45

  İpad için tek ekranda dik konumda kullanabiliyoruz..Yatay ekranda istiyoruzzzz

  • Numuneluk

   18/02/2013 at 01:59

   Arkadasa katiliyorum.

 22. Ali yucel

  18/02/2013 at 03:33

  6.1.1 guncellemesinden sonra telefon sarjdayken %98 de kaliyor %100 olmuyor neden acaba? İlgilenirseniz sevinirim

 23. Mirkan

  18/02/2013 at 08:19

  İpade mutlaka yatay kullanım gelmeli. Birde haberlere girdiğimizde haberlerin bi kısmı cıkmamazlık yapıyor be pc görünümüne geç diyorum sonra tekrar tablete gecmek istediğimde safariden tablet görünümünü açıyor uygulamadaki pc görünümünde kalıyor. Silip tekrar yüklemem gerekiyor. Napılabilir? iPad 4th gen.

 24. Timucin

  18/02/2013 at 19:22

  Uzun zamandır bekliyordum. İyi oldu valla

 25. Ramazan

  18/02/2013 at 20:13

  Mustafa bey yeni güncellemeniz hayırlı olsun.
  Elinize sağlık…Süper olmuş…

 26. Timur Bey

  18/02/2013 at 21:58

  Pushlar hayirli olsun:) kullanacağım. Benim konu harici önemli bir sorum var. Yıllardır istediğim 1-2uygulama sırf Türkiye Store’de yok diye yükleyemiyorum. Mustafa bey siz bir yolunu bilirsiniz lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 27. Yunus emre

  18/02/2013 at 22:53

  Mustafa bey bilgileriniz icin tsk ederim . Bi sorum olacak iPhone 5 de wifi sorunu yasıyorum hem modemin dibinde oldugum halde yavaş hemde mesafe yi cok kisa tutuyor yani herhangi bi telefon 25 30 m. Den alırken iPhone 5 icin nereredeyse 10 m. Sart gibi . Bu konu da yardimci olur musunuZ ?

 28. Bilgehan

  18/02/2013 at 23:01

  Mustafa bey konuyla alâkası yok ama şu uygulama tanıtım şeyleri (işte hangi cihazlarda kullanılıyor fiyatı filan) yazan eklenti hangisidir? (Tabi eklentiyse) Yardımcı olursanız sevinirim.

 29. Timur Bey

  20/02/2013 at 01:02

  Pushlar hayirli olsun:) kullanacağım. Benim konu harici önemli bir sorum var. Yıllardır istediğim 1-2uygulama sırf Türkiye Store’de yok diye yükleyemiyorum. Mustafa bey siz bir yolunu bilirsiniz lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 30. Fatih

  21/02/2013 at 10:49

  Selamlar, biraz bakındım yorumlarda benimle aynı sıkıntıyı yaşayan var mı diye ancak göremedim. Haberlerde özellikle sanırım teknoblog sitesindeki bazı haberlerde görüntü ekrana sığmamakta, iPad theme kapatıldığında sorun çözülse de uygulamadan çıkıp web sitesine yönlendirmesi ufak bir rahatsızlığa sebep oluyor. İpad2 kullanıcısıyım, bilgi vermek istedim, iyi çalışmalar…

 31. Emrah

  23/02/2013 at 20:45

  iPad uygulamanızda, cihazı yan çevirince ekran yan dönmüyor. Bunu halletmeniz mümkün mü? Minik bir şey gibi dursa da her seferinde oooffff çektiriyor:) teşekkürler

 32. berke

  24/02/2013 at 13:14

  günceleme ipad içinde gecerlimi?

  • Mustafa Tan

   24/02/2013 at 13:53

   Elbette 🙂

   • berke

    24/02/2013 at 22:31

    nasıl yapıcam ?

 33. Arif Kılıç

  07/03/2013 at 13:36

  Mustafa bey öncelikle yapmakta olduğunuz yardım ve hizmetlerden dolay çok teşekkür ederiz.ıphone 4 menü tuşunun iyi basmamasından dolayı servise gönderdim ve geldiğinde 3G açıkken GSM sinyalinin en az 2 kademe düştüğünü farkettim.ama 3G yi kapattığımda full çekiyor.belkide bu sıkıntı daha öncede vardı veya ben farkedemedim.yazılımım güncel.lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ?

 34. Anonim

  13/03/2013 at 21:54

  Yokmu soruma cevap verecek olan 🙂

 35. Bekir

  25/03/2013 at 15:21

  Merhabalar…. 6.1.3 güncellemeden sonra sürekli olarak .. The request timed out uyarısı alıyorum … Bunu nasıl sonlandıra bilirim… Şimdiden teşekkür ederim …

 36. Murat

  27/03/2013 at 16:24

  İyi güzelde arama motoru çalışmıyor yada çok verimsiz. İphone 5 yazdım ne kadar alakasız sonuç varsa çıkıyor.Bir tek aradığım çıkmıyor….

 37. İsmail

  08/04/2013 at 22:29

  Merhaba kisacik bisey soracagim android islemci bir telefonda google sesli yazma klavyede cikiyor biz iphone kullanicilari icin boyle bir app varmi