iMessage Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kullanıcılarımızdan zaman zaman iMessage ve FaceTime ile ilgili sorular geliyor. Aslında daha önce paylaştığımız yazılarda parça parça bu soruların çoğunun cevaplarını vermiştik fakat bu konularla ilgili tek bir yazı olmadığı için derli toplu durması açısından bir yazı paylaşayım istedim. Bu sayede Soru Cevap Sitemize bu konuyla ilgili gelecek soruları cevaplamak çok daha kolay olacak 🙂

iMessage Nedir? Nasıl Kullanılır?

iMessage, artık herkesin bildiği ve kullandığı Whatsapp uygulamasının mantığında çalışan, yani internet (Wi-Fi veya 3G) üzerinden mesajlaşma imkanı sağlayan Apple’ın bir servisi. Bu sayede iPhone sahiplerinin attığı mesajlar SMS olarak gitmiyor ve SMS olarak ücretlendirilmiyor, dolayısıyla eğer sınırsız veya büyük bir internet paketimiz varsa mesaj atmak çok daha ucuza veya bedavaya geliyor.

Ayrıca iMessage’ın operatörlerle bir ilgisi bulunmuyor. Bu tamamen Apple’ın bir servisi ve mesajlar internet üzerinden gidiyor. Eğer cihazımızdaki Wi-Fi aktifse mesajlar Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden, 3G aktifse hücresel veri bağlantısı üzerinden gidiyor. Yani Safari’den veya Youtube’dan internete girdiğimizde nasıl ücretlendiriliyorsak iMessage sonucu olan internet kullanımı da aynı şekilde oluyor.

iMessage’in operatörlerler ile ilgisi yok diyorsunuz ama iPhone’da iMessage aktivasyonu sırasında “Operatör SMS ücreti alabilir” yazıyor. Bu ne anlama geliyor?

iMessage’in operatörlerle ve SMS ile bir ilgisi yok. Fakat ilk aktivasyonda, yani cihazımız ile telefon numaramızla eşleştirilebilmesi için gerekli bir seferlik işlemde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir mesaj çıkıyor.

Bu uyarı mesajına “Tamam” dediğimizde Apple’ın İngiltere’deki bir numarasına otomatik olarak bir adet SMS mesajı yollanıyor. Bu mesaj sayesinde de cihazımız ile numaramız eşleşiyor. Yani diğer iMessage kullanıcıları numaramıza iMessage ile mesaj gönderdiklerinde, Apple’ın servisi hangi cihaza mesajı ulaştıracaklarını bu sayede bilebiliyorlar.

Bu da sadece 1 seferlik bir işlem ve sadece yurt dışına atılan bir SMS mesajı ile ücetlendiriliyor operatörünüz tarafından. Yurt dışına SMS gönderme ücreti de şu an 80 ila 90 kuruş arası operatörlerde. (Yurt içi SMS ücreti ise 40-50 kuruş arası.) Ayrıca Ayarlar -> Mesajlar altındaki iMessage seçeneğini kapatıp açmadığınız sürece de tekrar bir SMS gönderilmiyor. Bu yazıyı hazırlarken de SIM kartı takıp çıkarma, cihazı kapatıp açma şeklinde testler yaptık ve tekrar aktivasyon SMS’i atılmadığını gördük.

Not: Whatsapp‘ı ilk kullandığımızda da benzer bir aktivasyon oluyor ama onda Whatsapp bize SMS atıyor kodu, biz bu kodu uygulamaya giriyoruz. Yani mantık aynı yöntem biraz farklı.

Faturamda 44 ile başlayan numaralara atılmış SMS ücreti gözüküyor. Bu ücretler yukarıda bahsettiğiniz aktivasyon mesajlarına mı ait?

İngiltere’de yaşayan bir tanıdığınız yoksa ve onunla SMS’leşmiyorsanuz, muhtelemen yukarıdaki aktivasyon mesajlarına ait 🙂 İngiltere’nin ülke kodu 44 ile  başlıyor ve Apple’ın bu aktivasyon için kullandığı servis numaraları da 00447786205094 ve 00447860015000 gibi numaralar. Dolayısıyla bu tip numaralara atılmış bir kaç SMS görürseniz çok şaşırmayın.

Not: “FaceTime Hakkında Sık Sorulan Sorular” yazısında detaylı açıkladık ama burada da değinmekte fayda görüyorum. FaceTime aktivasyonu da benzer şekilde çalıştığından faturanızdaki SMS ücreti FaceTime aktivasyon mesajı nedeniyle de olmuş olabilir. Yani arka arkaya 2 adet SMS görürseniz bunlardan bir tanesi iMessage’a, diğeri de FaceTime’a aittir muhtemelen.

iPhone’umda iMessage’ı aktif etmeye çalışıyorum ama bir türlü aktive olmuyor? Ekranda “Etkinleştirme bekleniyor” yazıyor sürekli.

iPhone’da telefon numaranızın iMessage ile kullanılabilmesi için yurt dışındaki (İngiltere) bir numaraya bir kerelik SMS mesajı atılması gerektiğini yukarıda açıklamıştık. Eğer hattınız yurt dışındaki numaralara SMS göndermeye kapalı ise ya da hattınızda yeterli bakiyeniz yoksa etkinleştirme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Bir de eğer “Ayarlar -> Genel -> Tarih ve Saat” menüsünde “Otomatik Ayarla” seçeneği kapalıysa ve “Saat Dilimi” yanlışsa o zaman da etkinleştirme sorunları oluyormuş. Kaynak: http://support.apple.com/kb/TS4268?viewlocale=tr_TR

Peki iMessage ile dilediğimiz kişi veya cihazla mesajlaşabiliyor muyuz?

Maalesef hayır. iMessage Apple’ın bir servisi olduğu için sadece Apple cihazlarında (iPhone, iPad,iPod touch,Mac,vs.) kullanılabiliyor. Ayrıca iMessage kullanabilmek için mesajlaştığımız kişinin cihazında da iMessage’ın aktif olması gerekiyor. Özetle iMessage’ı, aktivasyonunu yapmış Apple cihaz sahipleri kendi aralarında mesajlaşırken kullanabiliyorlar. (Örneğin bir Android cihazı ile iMessage yapılamaz.)

iMessage özelliği tüm Apple cihazlarında var mı peki?

Yeni iOS cihazlarının hepsinde hazır geliyor fakat çok eski cihaz sahiplerinden ancak işletim sistemlerini en az iOS 5’e yükseltenler iMessage özelliğini kullanabiliyor. Örneğin versiyonu halen iOS 4 olan bir iPhone 3GS’te iMessage özelliği bulunmuyor. Yeni satılan cihazlarda iOS 6 sürümü yüklü geliyor ve bu sürüm içerisinde zaten iMessage özelliği bulunuyor.

Ayrıca iMessage, Mac bilgisayarlara Mountion Lion işletim sistemi ile geliyor. Yani işletim sistemlerini son sürüme güncelleyen Mac sahipleri de bilgisayarlarında iMessage’ı kullanabiliyorlar.

Mac bilgisayalardaki Mountion Lion ile gelen iMessage

Benim iPhone’umda iMessage özelliği var fakat mesaj göndereceğim kişide olup olmadığını bilmiyorum. Kime SMS, kime iMessage mesajı gönderdiğimi nerden bileceğim ? Ana ekranda iMessage uygulamasına ait bir kısa yol da göremedim.

Gayet normal çünkü iMessage’a özel bir kısa yol vey uygulama yok. Mesajlar uygulaması iPhone sahipleri için hem SMS hem de iMessage özelliği gösteriyor. Daha doğrusu Mesajlar uygulaması alıcıya göre SMS mi yoksa iMessage’mı atacağını otomatik belirliyor.

Apple, yukarıda paylaştığımız aktivasyon işlemi sayesinde hangi numaranın iMessage özelliği olduğunu, hangisinin olmadığını biliyor. Bu sayede Mesajlar uygulamasında girdiğimiz alıcı eğer iMessage yeteneği olan bir Apple cihazında ise, ekrandaki “Gönder” seçeneği ve alıcının mesajlarının rengi maviye dönüyor. Eğer mesajlaştığımız kişi iMessage kullanmıyorsa o zaman mesajlar SMS olarak gidiyor ve renkler yeşil oluyor.

Yani herşey otomatik olarak gerçekleşiyor. Eğer çok yazıştığınız kişiler de iMessage kullanıyorlarsa mesajlarınız SMS yerine internet mesajı şeklinde gittiğinden çok daha ekonomik oluyor.

Peki ya iMessage kullandığı gözüken arkadaşımın tam ben mesaj yollarken internet bağlantısı giderse ne olacak? 

Güzel soru 🙂 iMessage kullanan cihazların internet bağlantısı olması gerekiyor mesajlaşma sırasında. Bir iPhone kullanıcısı iMessage olarak gönderdiği mesajı, eğer alıcı iMessage olarak alamıyorsa bu sefer yolladığını numaraya SMS olarak gidiyor.

Tabii bu da, iMessage olarak mesaj yolladığını sanan kullanıcılara SMS ücreti demek. Apple bu durumu yaşamak istemeyen kullanıcılar için de “Ayarlar -> Mesajlar” menüsü altında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “SMS Olarak Gönder” seçeneği sunuyor. Eğer iMessage mesajlarınızın çeşitli sorunlar ile karşılaşıldığında SMS olarak gönderilmesini istemiyorsanız, bu seçeneği kapatın.

Peki iMessage ile resim veya video gönderebiliyor muyuz?

Evet. iMessage internet tabanlı olduğu için SMS’te olduğu gibi sadece metin göndermek zorunda değiliz. Fotoğraflarımızda var olan bir resim veya videoyu rahatlıkla iMessage ile gönderebiliyoruz aşağıdak ekran görüntüsünde olduğu gibi. Tabii resim veya videonun boyutuna ve internet bağlantımızın hızına göre gönderme süresi değişiklik gösterebiliyor.

Okundu Bilgisi Gönder seçeneği sadece iMessage için mi geçerli? SMS’te olmuyor mu?

Evet sadece iMessage için geçerli. Maalesef eski telefonlarımızdan alıştığımız “İletim Raporu” imkanı iPhone’da yok. Yani SMS mesajlarımızın alıcılar tarafından okunup okunmadığını bilemiyoruz. iMessage’da da eğer alıcı ayarlarından “Okundu Bilgisi Gönder” seçeneğini açmışsa bilebiliyoruz.

iMessage’ı telefon numaramla kullanmak zorunda mıyım? Başka bir kullanıcı adı ve şifre ile kullanamaz mıyım?

Evet kullanabilirsiniz. Zaten telefon numarası ile iMessage mesajı gönderme ve alma sadece iPhone’da var. Dilerseniz aşağıdaki gibi “Ayarlar -> Mesajlar” menüsündeki “Gönder ve Al” seçeneğine tıklayarak açılan ekrandan Apple Kimliğinizle de iMessage kullanabilirsiniz. Ya da bir email adresi girerek de iMessage kullanabilirsiniz. Apple Kimliği olarak kullanmadığınız bir email adresi girdiğinizde, bu email adresine bir doğrulama mesajı gönderilecektir.

Bu sayede telefon numaramızı vermeden de email adresimizle iMessage kullanabiliyoruz. Ya da hem telefon numaramıza, hem de email adresimize gelen iMessage mesajlarını görebiliyoruz.

Benim iPad’im var. Ben de iMessage kullanabilir miyim?

Elbette kullanabilirsiniz. Bir önceki soruyu cevaplarken bahsettiğimiz gibi iMessage için telefon numarası olması şart değil. iPad ve iPod touch’ların telefon numarası olmadığı için zaten sahipleri Apple Kimliğinden başka birşey kullanamıyorlar.

Apple Kimliği ile yani email adresi ile iMessage aktivasyonu yapıldığında, mesaj alabilmeniz için karşınızdaki iMessage kullanıcısının alıcı olarak sizin email adresini girmesi gerekiyor. Benzer şekilde siz de Apple Kimliğinizle mesaj yolladığınızda, karşınızdaki sizin email adresinizi görüyor.

Benim iPad’imde 3G özelliği var yani SIM kart takılabiliyor. Ben niye telefon numaramla iMessage kullanamıyorum ?

iPad’inize SIM kart takılabiliyor ama sadece onu Hücresel Veri üzerinden internete girmek için kullanabiliyorsunuz. SIM kart takılabilen iPad’lerde dahi SMS gönderme ve alma özelliği yok. Bu nedenle iPad’de iMessage ancak sadece Apple Kimliği ile kullanılabiliyor ve SMS atılamıyor.

Peki Whatsapp varken iMessage’a gerek var mı? Sizce hangisini kullanmalıyız?

Açıkçası basitliği, işletim sistemi ile entegre olması ve yazıştığım çoğu kişide iPhone olması nedeniyle iMessage benim her zaman birinci tercihim. Fakat Whatsapp artık hemen hemen tüm yeni nesil akıllı telefonlarda çalıştığı ve nerdeyse artık herkeste yüklü olduğu için gözardı edilecek bir uygulama değil.

Zaten her ikisi de internet tabanlı olduğu için ekonomik açıdan pek bir farkları yok. Fakat Whatsapp iPad’lerde çalışmadığı için iPad sahipleri için iMessage her zaman önceliklidir diye düşünüyorum.

———–

iMessage ile ilgili en çok sorulan sorulardan derlediğim sorular ve cevapları bu kadar. Gözümden kaçmış önemli noktaları veya soruları yazıyı güncelleyerek sonradan ekleyeceğim gelecek yorumlarınıza göre.

FaceTime ile ilgili sorularınız için de “FaceTime Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

171 Comments

 1. iacartabak

  07/02/2013 at 22:32

  Emeğineze sağlık çok başaralı bir yazı olmuş mustafa bey 🙂

 2. ciwan

  07/02/2013 at 22:43

  benim yeni ipad’im var. imassage’ı aktifleştirmeme rağmen, mesaj atılmıyor. gönderilemedi diye çıkıyor. ne yapabilirim.?

  • Mustafa Tan

   07/02/2013 at 22:45

   iMessage’ı aktif bir kullanıcıya atmaya çalışıyorsunuz değil mi ? Peki o size atabiliyor mu ?

   • ciwan

    07/02/2013 at 23:20

    evet mesaj attığım kişi iphone 4s kullanıyor ve aktif. o da atamıyor bana.

    • Mustafa Tan

     07/02/2013 at 23:22

     Sizi iMessage olarak mı görüyor? Bir de başka bir wi-fi bağlantısından denediniz mi?

     • ciwan

      07/02/2013 at 23:45

      hayır başka bir wi-fi’den denemedik hiç. beni imassage olarak görüp görmediği hakkında bilgim yok. çünkü kendisi amerikada o yüzden henüz sorma fırsatı bulamadım. ayrıca konu içinde belirtmişsiniz, facetime da kullanamıyoruz.

      • Mustafa Tan

       07/02/2013 at 23:56

       Bence bir sorun ve başka wi-fi’dan deneyin.

       • Bilgehan

        09/02/2013 at 08:23

        Mustafa bey ben dede böyle olmuştu ama dns ayarlarını 8.8.8.8 i ayarlayınca düzeldi.

   • Anonim

    12/02/2013 at 01:04

    Mustafa bey sorumu burdan sormak zorunda kaldım bulamadım nereye yazacağımı. Benim imessage de 2 mail adresim ve numaram görünüyor ama numaram etkin görünmüyor ve etkinleştiremiyorum

    • murat ayazoğlu

     17/03/2013 at 20:24

     mesajlar bölümünde gönder al alt sekmesine girince yeni konuşmayı bu adresle başlattan ne ile başlatmak istiyorsan onu seçebilirsin (telefon numarasını seçmen tavsiyemdir)

 3. Mehmet Yazar

  07/02/2013 at 22:49

  Hocam elinize sağlık. Süper olmuş.

 4. tolgamk

  07/02/2013 at 22:54

  İmessage gonderiyoruz zannederken sms gondermisiz demekki. ekranda imessage yaziyor mavi renk ama sms olarak gitmis. Apple cok fena faka bastirdi bizi. Bu ay artik fatura bintl gelir. Puh apple senin gibi firmanin

  • M.Can

   08/02/2013 at 03:37

   SMS ücretleri çok düşük. Dediğiniz tutarların gelmesi mümkün değil. Riske girmeyin ihtiyacınıza göre bir sms paketi alın rahat edin.

 5. Anonim

  07/02/2013 at 22:55

  İmessage FaceTime. Tamam da siri ne zaman Türkçe olacak.

 6. gurcan

  07/02/2013 at 23:50

  Bence çok önemli bir noktaya da değinmek gerekiyor. Aynı apple kimliğini kullanan cihazlar birbirine imessage gönderebilir mi? Ben iPad’imi evde bırakıp iphone’um ile aynı apple kimliği ile mesajlaşma imkanım oluyor mu?

  • ✨Crazy✨

   08/02/2013 at 00:01

   Gonderilebilir

  • Anonim

   08/02/2013 at 13:32

   Oluyor ama attığınız mesajda aldığınız mesajda iki kere geliyor size

 7. ✨Crazy✨

  07/02/2013 at 23:59

  Mustafa Bey teşekkürler
  Yeni kullanan arkadaslar İcin iMessage İcin kullandıkları diğer mail adreslerinide tanimlayabiliyorlar ( Apple kimlikleri dışında ) şahsen ben 4 mail adresimi de tanımladım birde cep numaram
  Hangi arkadasında hangi mail adresim olduğunu bilmediğimden hepsini tanımladım
  Bu arada whatsapp uygulamasiyla kıyasladigimda elbette iMessage kullanmayı daha cok seviyorum fakat 3G üzerinden aynı boyutta foto Yada video gönderdiğimde iMessage daha yavaş gönderiyor

  • Mustafa Tan

   08/02/2013 at 00:04

   Haklısınız. Tabii bu durumda onay mesajı gönderiliyor ve bu mesajı onaylamak gerekiyor.

  • Mehmet

   08/02/2013 at 22:09

   daha yavas gitmesinin sebebi, whatsapp resimleri sikistirarak ve boyutunu kuculterek gonderirken imessage oldugu gibi gonderiyor.

 8. Furkan

  08/02/2013 at 00:22

  Merhabalar,

  iMessage kullanan birine normal sms göndermek istesek ne şekilde atabiliriz peki?

  • Mustafa Tan

   08/02/2013 at 00:38

   Çok enteresan bir soru 🙂 Bu hangi durumda lazım olabilir ? Hazır iMessage’dan gidiyorken.

   • Furkan

    08/02/2013 at 01:22

    Evet değişik ve sanırım çözümü olmayan bir problem 🙂

    Bilmem internetle ilgili bir problem olabilir vs. iMessage aktifken bile olsa SMS atma şansımız yok sanırım ?

    • Berke

     08/02/2013 at 10:27

     Attığınız iMessage text’ine basılı tutun ve “send as text message” yazısına tıklayın, tabi karşıdaki kişinin iMessage’ına o an ulaşılamıyorsa, yoksa hemen gidiyor iMessage o yüzden çabuk olmanız gerekecek 🙂

   • Ali

    10/02/2013 at 09:07

    Benim FULL paketim ( 1000 dk ,1000 SMS ,1 gb internet ) var. SMS bitmesi imkansız.ama internet bitiyor.imessage wifi yokken kullanmıyorum.

  • Enver

   08/02/2013 at 07:50

   Ayarlardan mesajlara gir ordan imessage ı kapat istediğin birine normal msj atarsın tabi mustafa beyin soylediği gibi ne gerek var

  • Anonim

   09/02/2013 at 12:07

   3g ve wifiyi off konumuna getir ardından SMS gönder:)

 9. Sezer

  08/02/2013 at 00:26

  Bir de sunu da belirtmekte fayda var: iMessage ile gönderilen bir fotograf 4 mb ise, bu boyutta gönderiliyor. Whatsapp ile gönderildiğinde ise aynı fotograf 100 kb gibi küçültülerek gönderiliyor. Yani interneti sınırlı olanlar icin whatsapp ile foto göndermek cok daha mantıklı..

 10. Anonim

  08/02/2013 at 01:17

  selamlar

  eski telefonlarimi sattim ve arada sirada tanimadig kisilerden mesajlar geldigini gordum halen imessage da ben nasil olabiliyor. duzeltmesini bilem varsa yatdimci olsun lutfen. beni endiselenditiyor bi konu

  • Berke

   08/02/2013 at 10:31

   Apple ID’nizin şifresini değiştirin, o zaman eski telefonlarınızdaki hesaplarınız şifre isteyecektir, yeni sahipleri de bunu bilmedikleri için o sorununuz çözülecektir.

 11. ertan

  08/02/2013 at 01:17

  selamlar

  eski telefonlarimi sattim ve arada sirada tanimadig kisilerden mesajlar geldigini gordum halen imessage da ben nasil olabiliyor. duzeltmesini bilem varsa yatdimci olsun lutfen. beni endiselenditiyor bi konu

 12. Aziz

  08/02/2013 at 02:08

  Him iyi miş teşkurler.

 13. Oğuz

  08/02/2013 at 06:09

  Güzel yazı için teşekkürler.

  İphone, ipad, Mac hepsinde telefon numaramızı tanımlayabiliyoruz ve bir imassage geldiğinde anında 3 cihazımıza da gelebiliyor. Bu benim inanın çok işime yarıyor. Ayrıca çok da havamız oluyor 🙂

 14. Müjdat

  08/02/2013 at 07:11

  Mustafa bey,
  Gelecek konu FaceTime ise; FaceTime ve face dial arasındaki farklardan bahsetseniz?
  Birde neden FaceTime ?skype varken..!

 15. Ural

  08/02/2013 at 07:14

  Aynı apple kimliğine sahip iki apple cihazı ortak wifi ağını kullanarak FaceTime yapabilir mi?

  • ✨Crazy✨

   08/02/2013 at 09:43

   Apple kimliği dışında farklı birer mail adresi tanımlarsanız Herikiside o mail adresleri üzerinden heriki cihaz birbirini arar

  • Ali

   10/02/2013 at 09:01

   Malesef olmuyor.bir problem var çözemedim.evde ipadi bırakıp seyahatte kızımı FaceTime yapmak istedim. Çözümü ayrı cihazlara ayrı apple kimliği ( email farklı )

 16. Burak

  08/02/2013 at 09:31

  Facetime harika yaaa gercek goruntulu ve kaliteli konusma

 17. Onur

  08/02/2013 at 10:14

  imessage da gönder al da yeni bir e posta eklemek istiyorum ama dogrulama yaparken, EPOSTA KULLANIMDA OLDUGU İÇİN DOGRULANAMIYOR şeklinde ileti geliyor ve hata olarak onay vermiyor. şimdiden tşk ederim

 18. neslihan

  08/02/2013 at 13:26

  merhabalar.
  arkadaşlarım immessage mesajlarımın mail ismimle geldiğini söylüyor. mesajların numaramla gitmesini istiyorum ama aktifleşmiyor. nasıl düzeltebilirim?

  • Mustafa Tan

   08/02/2013 at 13:28

   Yukarıdaki yazıda geçen aktifleştirme sorunları ile ilgili olan kısma gözatabildiniz mi acaba?

 19. Burcak

  08/02/2013 at 16:41

  Facetime ucretlendirilmesi hakkinda bilginiz var mi? Konusma paketi olanlarin o paketten mi gidiyor yoksa ona ozel kullanim ucreti mi alinir? Tesekkurler

  • H.Uğur ASMA

   08/02/2013 at 17:06

   İnternetinizden gidiyor telefonla yada operatörünüzle bir alakası yok

 20. Sefa

  08/02/2013 at 18:48

  Mustafa konu icin tesekurler ama benim cok onemli bir sorum olcak ozellikle cevaplarsaniz sevinirim

  Simdi ben ayni anda 100 kisiye mesaj atiyorum ve iphonede toplu mesaj olayi yok sanirsam 10 numaradan sonra multimedya olarak yolluyodu bi yazinizda mms ayarlarini kapatmamizi yazmisdiniz bnde kapatip 100 kisiye mesaj atiodum ve mms olarak hic gitmedi simdi ben imessage yi actigimda ve o 100 kisiye attigimda faturama mms olarak yansir mi ? Umarim anlatabilmisimdi

 21. Kaan

  08/02/2013 at 20:08

  Merhabalar Mustafa bey. Ben ios’in son surumune gectikten sonra ayarlar->mesajlara girince eskiden varolan imessage secenekleri artik yok sadece imessage acik gozukuyor konu alani var karakter sayisi secenekleri var. Gonderme ve alma adresleri yok ayrica facetime zorunlu olarak email adresimi seciyo numarami yapamiyorum ustundeki tick kalkmiyo. Umarim derdimi anlatabilmisimdir, saygilar

  • Halil

   09/02/2013 at 01:55

   İmessage’ı kapatıp açınca dediğiniz seçenekler geliyor. Bilginize..

   • Kaan

    10/02/2013 at 18:23

    Tesekkurler kardesim

 22. Ozcan

  08/02/2013 at 21:23

  Merhaba mustafa bey.
  İphoneda ayarlar kisminda vpn ile ilgili bir bölum var.bu nedir ve ne ise yarar?

 23. Duhan

  08/02/2013 at 21:38

  Mustafa bey merhaba.. İnternette bir çok yorumu olan, fakat hiç çözümünü göremediğim bir sorunumu aktarmak istiyorum size. Bu sorun nedeni ile i message, viber ve Whatsapp gibi uygulamalar bende işlevselliği yitiriyor. Sorun ekran kilitli iken internet bağlantısının kopması. ( 3G , edge ve Wifi dahil) bazı arkadaşlar bağlantı duruyor sadece simgeler gidiyor dese de, bu benim için geçerli değil çünkü kilidi açınca bildirimler peşpeşe geliyor. Yani örneğin viberden atıyorum 30 dakika içinde bir şeyler yazılmış kilit açılınca toplu geliyor. Bu süre içinde de karşı tarafta iletilmemiş gibi görünüyor.
  İletilmiyor da zaten:) kilidi açınca 1-2 saniye sonra geliyor bağlantı. Jb ‘li cihazlar için bir tweak varmış ama ben Jb’siz İ phone 4 kullanıyorum. Yardımcı olursanız hayatımı fazlası ile kolaylaştırmış olacaksınız, teşekkür ederim.

  • Anonim

   09/02/2013 at 11:15

   Bu sorunun aynısı bende de var:(

   • Emre

    13/02/2013 at 02:14

    Aynı sorunu bende yaşıyorum.iphone 5’de,4 kişide denedim telefonu kilitlendiğiniz anda wifi düşüyor.Eğer 3g açıksa mesajlar ve bildirimler 3G üzerinden geliyor.Hayatımda ilkkez aldığım Apple ürünlerinden memnun kalmadım.Şarj konusu ve bağlantılar konusunda birçok problem var.iMessage özellikle benim gibi aktif kullanan insanlar için büyük bir sorun oluşturuyor.Gönderdiğim mesajlar bazen gitmiyor.Bana gelenleri kilidi açmadan göremiyorum.Apple bu kafayla devam ederse çok müşteri kaybeder.

 24. Mehmet

  08/02/2013 at 22:15

  sirf bilgisayardan mesaj gonderebileyim diye snow leopard’dan mountain lion’a guncelledim, ama ne imac’te ne de ipad’de mesajlar sirali senkronlanmiyor. apple’in buna acil cozum bulmasi gerekiyor. zor bir sey olmasa gerek.

 25. Metin Yetik

  08/02/2013 at 23:50

  Cok tesekkurler.

 26. Hilal

  09/02/2013 at 11:12

  Ben iphonede uzun süredir iMessage kullanıyorum.ama bir süredir durduk yere iMessage gidiyor yeşil oluyor ve iMessage gonderemiyorum.bunun nedeni ne olabilir acaba?

 27. Hilal

  09/02/2013 at 11:18

  Mustafa Bey ,
  Ayrıca Duhan arkadasimizdaki sorunun aynısı bende de var.ekran kilitliyken wifi gidiyor kilidi açtığımda mail dahil bütün bildirimler pespese düşüyor:(

 28. Gunay

  09/02/2013 at 13:39

  İmessage ı kullanmanın pek bir mantığı yok bana göre whatsapp ın bir alternatifi değil sadece apple’nin kendi ürünleri arasında çalışan bir program

  • Cem

   09/02/2013 at 22:12

   Katılıyorum. İmessage yerine android gibi whatsapp senkronizasyonu yapsınlar daha iyi. Tanıdığımız herkes bizim gibi iPhone kullanmıyor.

 29. Anonim

  09/02/2013 at 14:24

  Face time için internet bağlantisi dişinda ücret ödüyürmüyuz kısa ve öz bi cevap yeterli benim için

  • Mustafa Tan

   09/02/2013 at 14:26

   Hayır. Aynı iMessage gibi.

 30. Mustafa kemal kaya

  09/02/2013 at 15:26

  Mustafa bey emeğinize sağlık… Ancak benim başka bir sorunum var.. 8 aydır İphone 4S kullanıcısıymEskiden normal msjlarım anında gönderilirken.. Şuan ya çok geç yada tekrar denediğimde ancak gönderiliyor sebebi ne olabilir????

 31. ibrahim

  09/02/2013 at 15:47

  bende i mesaja güvendim, 17 tane resim gönderdim ve 17 euro fazla fatura ödedim. o günden sonra da i mesaji kullanmiyorum.
  bence sizlerde kullanmayin.

  • Mustafa Tan

   09/02/2013 at 15:50

   “SMS Olarak Gönder” seçeneğini kapatmamış mıydınız ?

 32. Anonim

  09/02/2013 at 18:46

  hatırlamıyorum, ama i mesajlarimiz acikti. peki siz hic denedinizmi. ben artik i mesaj a güvenmiyorum.

  • Mustafa Tan

   09/02/2013 at 18:55

   Yukarıdaki yazımızı baştan sona okuyabildiniz mi?

   iMessage ne vadettiyse onu yapiyor. Alıcının internet bağlantisi giderse iMessage’ın SMS göndermekten başka çaresi yok.

   İlgili secenegi kapatarak SMS olarak gitmesini kapatabiliyorsunuz.

 33. Burcak

  09/02/2013 at 21:46

  İmessage da emolojideki simgeleri kullanmak fazladan ucrete tabii tutulmaz degil mi? Whatsapp daki gibi istedigimi simgeleri gonderebiliriz yani?
  Bir de facetime icin operator ucretlendirilmesinin olmadigini internet paketi ya da wireless uzerindrn konusuldugunu soylediniz. Peki karsidaki telefonun da iphone olmasi mi lazim? Herhangi on kamerasi olan telefonla da ayni sekilde ucretlendirilme de olmadan konusulur mu?
  Tesekkur ederimm

  • Mustafa Tan

   09/02/2013 at 22:01

   Fazladan ücrete tabi tutulmaktan kastınız nedir? Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi iMessage’ın operatörler ile bir ilgisi yok. (SIM kart takılamayn iPod Touch ve iPad’lerde de çalışıyor.) Ayrıca iMessage internet bağlantınızı kullanıyor. Apple’ın da bir ücretlendirmesi yok bu konuda. Yani servis ücretsiz. İnternet bağlantız nasıl ücretlendiriliyorsa iMessage’da giden mesajlar da ona göre ücretleniyor.

   Facetime için ayrı bir yazı yayınlayacağım biraz sabır 🙂 Facetime de iMessage gibi. Karşıdakinden Facetime desteği olan bir Apple cihazı olması lazım ve Facetime da internet kullanıyor. SIM kart şart değil ayrıca (SIM kart takılamayan iPod touch ve iPad’lerde de Facetime oluyor)

   • Burcak

    09/02/2013 at 23:34

    Cok cok tesekkur ediyorum:) butun sorularimin cevabini aldim:) iyi calismalar diliyorum:)

 34. Anonim

  09/02/2013 at 21:50

  İyi Akşamlar Mustafa bey size bir sorum olacaktı elimde 2 tane iphone var biri 4 biri 4s 4sim elimden kayıp düştü ekranı felan gitti sonrada çalımadı acaba iphone 4s deki A5 çipi İphone 4s takabilrmiyim

 35. Burcak

  10/02/2013 at 11:56

  Mesaj kisminda sadece İmessage acip kapatma bolumu var. Sms olarak gonder ya da okundu olarak goster gibi secenekler yok. Acabayla 6.1.0 guncellemesi yaptigim icin bu da midegisti? Nasil duzeltebilirim?

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 12:49

   Ayarlar -> Mesajlar bölümünde iMessage seçeneği açık değil mi? Açık ve etkinleştirme bekleniyor yazmıyorsa çıkması lazım diğer seçeneklerin de.

   • Burcak

    10/02/2013 at 17:58

    Evet acik imessage hatta kullaniyorum ama o dediginiz secenekler kayboldu eskiden vardi suan yok. Sadece ac kapa bolumu var alt kisimdaki secenekler yok

    • Murat

     10/02/2013 at 20:19

     Bendede gozukmuyor, ios6.1 kullanıyorum.

     • Burcak

      10/02/2013 at 22:57

      Acaba bunun cozumu nedir?:(

 36. erendnz

  10/02/2013 at 14:59

  hocam konuyla alakasi yok ama bu ipad mini ye sim kart takarak 3g den faydalanabiliyormuyuz acaba ?

 37. Özcan

  10/02/2013 at 16:58

  Merhaba mustafa bey.
  İphoneda ayarlar kisminda vpn ile ilgili bir bölum var.bu nedir ve ne ise yarar?

 38. Anonim

  10/02/2013 at 18:56

  Merhaba imesage atarken karşı taraf konumumu görüyormuş ne yapmam lazım ? İyi çalışmalar.

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 20:51

   Bunu nerden okudunuz ? Böyle birşey yok.

 39. Anonim

  10/02/2013 at 19:01

  Ve bunu nerden görebiliyorki nerede olduğumu

  • Anonim

   11/02/2013 at 12:49

   Kısa öz anlatmaya çalışayım daha önce imesg da konu alanında konum bildirim çubuğu ok işaretini gördüğümü hatırlıyorum karşı tarafta yerimi gördüğünü söyledi ama sen şuradasın msj konum servisini kapat istersen deyip bozdu beni, (bu kişi yurt dışında bu arada) ve ben nereden girdim nasıl yaptım hatırlamıyorum mesajlar bölümünden konu alanını kapattım vs. kendimce bildirim ayarlarını felan değiştirdim. tekrar imesage attım oldumu dedim oldu şimdi kapalı dedi. Şuandada yok diyorsunuz diğer bi arkadaşın face twit gibi bazı konumlarda görünebilir dedi fotoğraflar bölümüne baktım karşı taraf size yolladığı fotoyu indirdiğinizde film rulosunu açtığınızda yerler diye bir bölüm var o kişinin foto attığı konum haritası var bu nasıl kapatılır? muhtemelen o anda bir foto attığımda görmüş olabilir yerler bölümünde eğer imesage da böyle bişey söz konusu değilse ??

 40. erendnz

  10/02/2013 at 19:19

  konum servislerin aciksa facebook yada diger msj seceneklerinden de nerde oldugun gorunuyor ayarlardan konum servisini kapatirsan gormez

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 20:52

   Siz konumunuzu ayrıca yollamadıktan sonra karşınızdaki konumunuzu göremez.

 41. İlke

  10/02/2013 at 20:19

  Son guncellemeyi yaptigimdan beri ne mesaj bolumunu kullanabiliyorum ne de imessage ozelligini! Ne oldu anlamiyorum. Mesajlari yollamiyo gelen mesajlari acmiyo kilitleniyo yazi yazamiyorum. Sinir bozucu! Yardim ederseniz sevinirim. Delirmek uzereyim cunku.

 42. Emre

  10/02/2013 at 23:58

  Kolay gelsin. İpad imden kendi iphonuma arkadaslarimin iphonuna imessage ile msj atabiliyorum. Fakat bugun rehberimde hem telefonu hem mail adersi kayitli birine imessage atamadim. İsim yazilan bolume isim yada mail adresini yazinca direk yazi kirmizi olup sonunda unlem cikiyo. İki farkli kiside de oldu bu. Neyden kaynakli acaba. Simdiden tesekkurler

 43. Cihat

  11/02/2013 at 00:06

  Mustafa bey bir süredir paylaştığınız yazılar iphone uygulamanızda mobil görüntüleme yapmıyor sadece normal bir internet sitesine bağlanildigi gibi masaüstü seklinde görüntüleniyor. Ama büyütme-küçültme bile yapılamıyor sorun nedir?

  • Mustafa Tan

   11/02/2013 at 00:10

   Uygulamamızı silip tekrar yükleyin sorun düzelecektir. Farkında olmadan masaüstü moduna geçmiş olabilirsiniz.

 44. Tayfun

  11/02/2013 at 13:18

  Mustafa bey ben iPhone 4 ( ver. 6.0.1) kullanıcısıyım. İmessage kullanırken SMS gönderisini kapatın demişsiniz fakat benim mesaj ayarlarımda öyle bir secenek yok. Ne yapmalıyım

 45. ahmet

  11/02/2013 at 13:21

  ıphone 4 kullanıyorum geçen kandil mesajı attım bu ay faturam 80 tl extra yansıma lmuş aradım turckcellden attığım mesajlar multi medya olarak gidyormuş ondan yansımış dediler. nasıl düzelte bilirim

 46. Onur

  11/02/2013 at 13:25

  Mustafa Bey ,
  İmassage açık konumda olmasına rağmen bazen yeşil renkte oluyor ve normal mesaj gidiyor. Aynı zamanda whatsapp ve viber gibi uygulamalarda sorun olmuyor ama imassage bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Nedeni ne olabilir ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Hiç bir yerde bu sorunun cevabını bulamadım. ?

 47. Ege

  12/02/2013 at 23:06

  Merhaba, iMessage’ı açık olan bir iphone kullanısına iMessage’dan yazamiyorum. Gonder tuşu hep yeşil, ve sms olarak gidiyor. Ustelik ikimizin de iMessage’ı açık. Ne yapmaliyim?

  • Zeynel

   12/04/2013 at 23:27

   Ayni sorun bendede var imessage tutukluk yapiyo arada lutfen yardim..

 48. burcu

  14/02/2013 at 15:35

  Merhaba, bilgiler için teşekkürler. Şöyle bir sorunum var. iphone 4s im var. imessage kullanıyorum ama herkese mesaj gönderemiyorum. yani kimine imessage gidiyor kimine sms (imessage sahipleri olmalarına rağmen). biri dedi ki ayarlarda sadece e-mail tanımlı olabilir, numara da tanımlı olmalı. yani “size şuradan imessage ile ulaşılabilir” kısmında benim sadece mail adresim yazıyor. telefon numaramı da ekleyebilir miyim? nasıl?

 49. iseray

  14/02/2013 at 18:12

  İ message i aktiflestirdim sonra sizin gibi kapatip tekrar actim ama tekrar para aldi neden oyle oldu

 50. ismail

  15/02/2013 at 00:46

  Arkadasımda iPod var bende iPhone var iMessageyi etkinleştirdim mesajlarda arkadaşımı nasıl bulacağım ona nasıl iMessageden mesaj atabilirim ?

 51. Burcak

  16/02/2013 at 00:47

  İmessage secenekleri halaa duzelmedi:( 6.1.1 guncellemesini de yapmama ragmen secenekler yok:( cihaz 4s. Tesekkurler..

 52. Hidayet Celik

  22/02/2013 at 08:53

  imessage etkinlestirme bekleniyor diyor iphone 5 i aldigim ilk gune yedekledim yinede facetime ve imessage da bugun guncellemeyi yaptiktan sonra bu sorunla karsilastim acaba ne yapmami onerirsiniz ?

 53. Mert

  26/02/2013 at 19:00

  Bn aktivasyon balocuğuna tamam dedim ama yukarıda etkinleştirme bekleniyor yazısı yazıyorken imessage ayarını kapattım, çünkü telefonla değil, apple kimliğiyle kullanmak istiyorum, sms ücreti gelicek mi

 54. Jade

  28/02/2013 at 01:17

  Merhaba bende mesajlar kısmına şifre koymak istiyorum mümkün mü

 55. Ahmet

  02/03/2013 at 15:49

  Ben ipad kullanıyorum ama whatsapp uygulaması ipadlerde kullanılamıyor. Sebeb-i hikmeti nedir? 🙂

  • Mustafa Tan

   02/03/2013 at 15:51

   SMS alamaması. Aktivasyon mesajı SMS ile geliyor.

   • ramazan

    27/04/2013 at 17:19

    phone bızde çok gelıyor nıyse böyle olurmu

 56. bahar

  08/03/2013 at 14:09

  merhaba iphon 5 kullanıyorum İmessage yazışırken arkadaşımla, iphone 4s kullanıyor arkadaşımda bana yazdıgı bı mesaj (ama ben mesajı sılımışım)ana ekranda klavyede rehber de isim aratırken cıkıyo bunu sılemıyorum. uzerıne tıkladıgımda mesaj acılıyo ama boş mesaj sayfası bu nasıl oluyor anlıyamadım yardımcı olursanız sevınırım teşekkürler.

 57. Zeynep

  10/03/2013 at 15:42

  Mustafa bey benimde bir sorum olacak …what’s up ve iMessage kota tüketimi olarak kıyaslarsak hangisi daha fazla götürüyor? Şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   10/03/2013 at 16:39

   Mesajlaşma uygulamaları metin tabanlı oldukları için kullandıkları veri miktarı çok düşüktür. Yani karşılaştırmaya değecek bir durum yok 🙂

 58. Yavuz

  10/03/2013 at 22:19

  Merhaba arkadaşlar ipad mini kullanıyorum sim kart destekli
  Ama sim kart takmadım. whatsapp yükleyemedim.
  Yüklenmemedinşn sebebi sim kart desteginin olmayışımı ?
  Yoksa ipad mini yada ipad için whatsapp desteginin olmayışımı ?
  Yardımcı olursanız sevinirim

  Teşekkürler

 59. Zeynep

  13/03/2013 at 09:54

  Telefonun arama kısmına silinmiş bir iMessage den bir kelime yazıyorum ve o kelime aranırken artık telefonumda olmayan o kelimeyi içeren iMessage çıkıveriyor…. Kafayı yemeden yardımcı olabilirseniz ne kadar çok sevinirim anlatamam 🙁 🙂

 60. Zeynep

  13/03/2013 at 09:57

  Telefonun arama kısmına silinmiş bir iMessage den bir kelime yazıyorum ve o kelime aranırken artık telefonumda olmayan o kelimeyi içeren iMessage çıkıveriyor…. Kafayı yemeden yardımcı olabilirseniz ne kadar çok sevinirim anlatamam:)

  • FARUK OKKALI

   21/04/2013 at 19:51

   İphonemiz yada İpad mızın Ayarlar>Genel>spotlight Araması kısmına girin ve oradan E-postalar ve mesajların kenarından tiki kaldırın spotlight aramasında mesajlara ve e-postalara ait içerikler görünmeyecektir.

   • Ümit07

    07/08/2013 at 14:27

    Tamam mustafa bey spotlight aramasında eposta ve mesajı kapattım tamamen nasıl silebilirim i message geçmişini

 61. Zeynep

  13/03/2013 at 10:01

  Telefonun arama kısmına silinmiş bir iMessage den bir kelime yazıyorum ve o kelime aranırken artık telefonumda olmayan o kelimeyi içeren iMessage çıkıveriyor…. Kafayı yemeden yardımcı olabilirseniz ne kadarTelefonun arama kısmına silinmiş bir iMessage den bir kelime yazıyorum ve o kelime aranırken artık telefonumda olmayan o kelimeyi içeren iMessage çıkıveriyor..Kafayı yemeden yardımcı olabilirseniz ne kadar çok sevinirim anlatamam:)

 62. Furkan

  14/03/2013 at 20:03

  İmessage’den birisine mesaj yolladiginda benim appstoredaki mail adresim cikiyor. Gonder ve alda da eski numaram var, yeni numarami imes’e nasil ekleyecegim. Sadece mail adresi eklenebiliyor

 63. Pingback: MessageMe | İncelemeleriniz (Beta)

 64. Enes

  23/03/2013 at 11:30

  Mustafa bey videoda kota ne kadar yani kaç mb lık bir video gönderebiliyoruz?

 65. Soner

  31/03/2013 at 02:38

  Iyi aksamlar benim iphone 5 de bi sorun var resim gonderiyorlar resim geliyor ama yukleniyor diyo acmiyor nedeni nedir sizce lutfen yardimci olurmusunuz

 66. Ömer

  08/04/2013 at 23:15

  Esimle imesaji kullaniyorduk ama mesajlar anlik degil bir 5 dakika geciyor bazen karsi tarafa ulasmasi icin maalesef

 67. Arda

  11/04/2013 at 23:31

  Merhaba sorum ve sıkıntım şu; çıktığından beri iMessage kullanıyorum iPhone 4’te. Yeni iPad 4 aldım ve iMessage ayarlardan açık olmasına rağmen, telefonumdan iMessage ayarlarını düzenlediğimde tablette gözükmesine rağmen iPad’den iMessage kullandığını bildiğim birine yazmak için o kişiyi konuşma başlatmak için seçtiğimde ekranda “Bu kişi iMessage’a kayıtlı değildir. ” yazısı çıkıyor. Aynı zamanda bu iki cihaz arasında FaceTime yapmak istersem ikisinin de ekranında arama nir an gözükün kayboluyor. Neden? Şimdiden teşekkürler.

 68. fatma

  18/04/2013 at 12:12

  Önce den imesaj gönderdiğimde ipone sahibine gidiyordu.Ama artık mesajlarım iletilmiyor.Sebebi ne olabilir?

 69. şahin

  22/04/2013 at 23:28

  arkdaşlar iphone 5 aldım ama facebookta resim yayınladığımda önceden ios çıkıyordu şimdi mobil çıkıyor nasıl düzeltebilirim

 70. Ahmet

  24/04/2013 at 16:27

  Merhaba imessage kullaniyorum. Arkadasim iphone ve aktif. Ancak internet yok. Ama sanki varmis gibi imessage gidio. Ben sms atmak istiyorum ama olmuyor nasil yapicam?imessageyi kapatmam ni gerek?

 71. M

  03/05/2013 at 00:17

  Mustafa Bey Merhaba, iMessage’ı açık olan bir iphone kullanısına iMessage’dan yazamiyorum. Gonder tuşu hep yeşil, ve sms olarak gidiyor. Ustelik ikimizin de iMessage’ı açık. Ne yapmaliyim?

 72. Anonim

  11/05/2013 at 16:48

  iphone 5 e whatshapp tan nasıl muzık alınır arkadaslar

 73. emrah

  12/05/2013 at 22:47

  benden önceki şahsın ismi diğer iphone sahibi arkadaşlarıma mesaj gönderdiğim zaman mail olarak o şahsın ismiyle gidiyor bunu nasıl düzeltebilirim?

  • Mustafa Tan

   12/05/2013 at 22:58

   Ayarlar -> iMessage menüsündeki Gönder ve Al seçeneğine tıklayın. Sonra sizden önceki kişinin email adresine tıklayıp sonra da silin.

 74. Anonim

  17/05/2013 at 14:14

  İki ipnonde da aynı apple ide ile bağlıyken iki telefona ayrı yerlerden gelen imassageler i ikiside görebilirmi

 75. Meto

  26/05/2013 at 18:38

  SMS mesajlarını bu mesajların içerisinde iMessage mesajları da dahil hepsi yani bir kişiyle mesajlaşmalarımı başka birine iletmemin bir yolu var mıdır bu aralar çok ihtiyacım var? Bu iletme şekli ne şekilde olursa olsun. Not defteri, word, mail vs ne olursa.
  Lütfen yanıtsız bırakmayın..

 76. Banu Sezer

  29/05/2013 at 13:51

  İpad 2 kullanıyoruz. Mesaj uygulamasında problem gorülmemesine ragmen 1 haftadir kimseye mesaj gönderemiyoruz. İnternet baglantimizda bir problem yok. Acaba ne yapmalıyım ?

 77. Hasan

  09/06/2013 at 17:17

  Slm arkadaslar ben iphone 5 kullaniyorum imesaj iyi calisiyor ama mesajlarda sildiyim kisinin email adresi numaralar tek bi harfe basinca numara veya email gorunuyor mesaj bolumunde ordan onlari nasil silebilirim bilgisi olan varmi spotlight kapali iphone arama kisminda cikmiyor imesaj kapali oluncada cikmiyor ama geri imesaji acinca o sildiyim kisinin tek harfine bastiğinda mail adresi gorunuyor nasil silinir bilgisi olan varsa paylasirsaniz sevinirim

 78. Dilekece

  12/06/2013 at 13:00

  Benim ıpod 4 ‘üm var ve imessage kullanamıyorum birine mesaj göndermek istediğimde ünlem işareti çıkıyor ve gödermiyor ne yapmalıyım ?

 79. Zafer

  12/06/2013 at 18:55

  İmessage gönder al bölümünde telefon nosunu seçemiyorum pasif gorunuyor aktif edemiyorum mail adresi girebiliyorum tel nosunu seçebilmem için ne yapabilirim
  Yardımcı olursanız sevinirim

 80. cem

  15/06/2013 at 09:31

  ben ipadimden apple e postamı ve şifremi giriyorum yükleniyomuş gibi gözüküyo sonra tine önceki sayfaya önüyor yardımcı olurmusunuz?

 81. Cesars

  01/07/2013 at 22:57

  İ message yi bir türlü kullanamadım. Tam anlamıyla yardımcı olabilecek var mı acaba?

 82. Onur

  09/07/2013 at 03:43

  Mustafa bey merhaba. Imessage ile gelen fotoyu nasıl kaydedebilir ve/veya mail ile paylaşabilirim ? Yapılabiliyor mu?

 83. Murat

  20/07/2013 at 12:48

  Arkadaş i phone 3/4/5 gibi cihazlarda şöyle bir sıkıntı var mesela ana ekrandasınız ekranı sağa doğru çektiğinizde gelen ekrana yazdığınız kelime mesajlarda varsa açılıyor mesela rehberden uğraşmamak için babam yazıyosun içinde babam olan bütün mesajlar dökülyor sıkıntı değil mi ?

  • Mustafa Tan

   20/07/2013 at 13:09

   Bahsettiğiniz Spotlight aramasının bir özelliği. Yani standart olarak tüm cihazda arama yapar.

   Eğer mesajlarda arama yapmasını istemiyorsanız Ayarlar -> Genel -> Spotlight Araması menüsünden Mesajları kapatın.

   • Murat

    20/07/2013 at 13:11

    Eyvallah kardeşim

 84. Anonim

  27/07/2013 at 13:29

  Olmuyo hepsini denedim ne immesage nede sms gondere biliyrm

 85. Messs

  27/07/2013 at 13:30

  Olmuyo hepsini denedim ne immesage nede sms gondere biliyrm

 86. Trendmark

  30/08/2013 at 23:25

  Merhana mustafa bey bir sorum olcak benim tlf her acilip kapandiginda herrzaman imesage aktivasyon mesaji gonderilsimi diye soruyor. Tamam dedigimde ise hep faturama ingiltere sms bedeli yansiyor.

 87. Soner

  08/09/2013 at 18:22

  Selam mustafa bey, whatsapp aktive oldugu zaman telefon numaram olan herkes bende whatsapp oldugunu bilebiliyor. İ message da da ayni sorun sözkonusumu? Yani gizlilik durumu nedir.

 88. Ömer

  12/09/2013 at 20:50

  Arkadaşlar benim İPad 4. Nesil’im var ve sim kartı kullanmıyorum ipad’imde. İmessage kullanmak istiyorum fakat yapamadım. İmessage den mesaj atmak için sanırım kişilerde ekli olmasıı gerekiyo kişinin. Yani uzun lafın kısası bu yazıda nasıl kullanacağıma dair bilgileri alamadım ve yardım bekliyorum. Bu arada kardeşimin ipad mini siyle aynı apple kimliğini kullanıyoruz

 89. Mustafa

  19/09/2013 at 15:24

  Merhabalar bugun ios 7 yukledim fakat imessage acilmiyir etminlestirilmesinde hata olustu tekrar deneyin diyo ne yapmaliyim

 90. Betul

  20/09/2013 at 00:05

  ios7 güncellemesini bugün yaptım. ios6 varken imessage normaldi hem mail adresim hem telefon numaramı kullanabiliyordum ama şuan sadece mail adresim gözüküyor ve telefon numarama tıklanmıyor yani etkinleştiremiyorum hiç bir şekilde. Ne yapmam lazım

 91. aslı

  28/09/2013 at 01:20

  merhabalar. ben yeni imessage kullanmaya başladım abamn ıphone 5 ini aldım. babamın apple kimliği açık haliyle o tanımlı. merak ettiğim şey şu bana gelen mesajlar mail olarak babamın mail aresine gider mi mail olarak. ilk defa bugun bi arkaaşıma imessageen yazdığımda babamın mailini gördü daha önce hep benim adım çıkıyormuş. öyle bir şey oluyor mu? en yakın zamanda cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Mustafa Tan

   28/09/2013 at 01:34

   Babanızın mail adresine gitmez ama babanız da iMessage kullanıyorsa başka bir cihazdan ve ikiniz de aynı apple kimliğini iMessage’da yazışmak için kullanıyorsanız o zaman mesajlarınız biribirinize gider doğal olarak. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

   Fakat iMessage yazışmalarınızda ortak kullandığınız Apple Kimliğinizi değil de telefon numaranızı kullanırsanız mesajlarınız karışmaz.

 92. Tayfun

  02/10/2013 at 10:08

  Mustafa bey kolay gelsin. Telefonum arızadan dolayı değişti. Tüm bilgilerimi yedeklerden tekrar yükledim. Fakat imessage kullanmak istedğimde ” MMS Yİ AKTİF ETMENİZ GEREKİYOR” diyor. Ama bu günü kadar imessage ı MMS aktif olmadan kullanıyordum. Yardımlarınızı bekliyorum.

 93. Kadir

  05/10/2013 at 16:04

  ipod ta da imessege var hocam o nasıl operattor ücreti alıyor ?

 94. Furkan

  11/10/2013 at 15:51

  Kolay gelsin öncelikle emeğinize sağlık iphone larda sms iletim raporu alamıyor muyuz? Yada bir ayarı varmıdır ? Teşekkürler..

 95. Emre

  13/10/2013 at 11:11

  ÖNEMLİ. Merhaba, geçen gün arkadaşımla imessage üzerinden konuştuğum herşey nasıl olduysa başka birisine daha gitmiş. Gizli ve önemşi bir şey konuşuyorduk 3.kişi herşeyi öğrendi. Tıpkı bizim konuşmamızın aynısı onada gitmiş, yazdıklarımız birebir mesaj kutusuna düşmüş. Neden olabilir ?

 96. Melisa

  24/10/2013 at 16:36

  Merhaba, iPod touch 5 kullanıyorum. İmessage etkinleştirdim ancak telefon numarası girip mesaj metnini yazınca gönder butonu aktif olmuyor

 97. Raci

  29/10/2013 at 16:22

  Bana yardım edin lütfeen help me !!!
  Bi arkadaşım bana imesajdan mesaj gönderiyor ama mesaj bana değil başka bir arkadaşıma gidiyor nasıl çözerim bu konuyu lüfyen

 98. Raci

  29/10/2013 at 17:20

  Evet ben bikac arkadaşıma kurmuştum nasıl iptal edebiliriz

  • Mustafa Tan

   29/10/2013 at 17:28

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi Ayarlar -> Mesajlar -> Gönder ve Al menüsünden yeni email eklenip silinebiliyor. Arkadaşlarınızın cihazlarından silmesi gerekiyor.

   Bu arada Apple Kimliğini ortak kullanmanın tek yan etkisi bu olmayacak bilginiz olsun. Bence arkadaşlarınız ve siz de aşağıdaki linkteki yazımızı baştan sona okuyun ve Apple Kimliğinizin şifresini bir an önce değiştirin ki kimse kullanamasın:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

 99. Raci

  29/10/2013 at 18:41

  Mustafa bey yardımcı olurmusunuz karşı arkadaşlarıma neyi sildirmem gerekiyor tarif ederek yazarmısız lütfen

  • Mustafa Tan

   29/10/2013 at 18:57

   Aslında yazmıştım ama bir daha yazıyorum:

   Cihazlarında Ayarlar -> Mesajlar -> Gönder ve Al menüsüne girecekler ve size ait olan Apple Kimliğine tıklayacaklar sonra da çıkış yap diyecekler. Ya email adesinin yanındaki “i” harfine tıklayıp sonra da bu E-postayı Sil seçeneğine tıklayacaklar.

 100. AZİZ

  12/11/2013 at 12:22

  facebook kullanmıyorum ama bazı arkadaşlarımın otomotik olarak hehber de resimleri çıkıyor bzaı resimleri olanların da çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim

 101. orhan

  16/11/2013 at 10:39

  50 kişiye aynı anda mesaj gönderemiyorum,tahminen yarısı iphone dur.neden toplu mesaj olmuyor??

 102. Eren

  01/12/2013 at 15:39

  Yurtdisi cihazi iphone 5 kullaniyorum hucresel veri kullanabilmek icin uluslararasi dolasimi da acik konumda fakat telefon kendiliginden surekli apple in ingiltere numaralarina mesaj gonderiyor bunu engellemek icin napabilirim ?

 103. Aşkın i.

  31/01/2014 at 21:21

  Merhaba, konu ile ilgili bir kaç sorum olacak.
  İki iphone 4s kullanıcısı olarak imessage i kullanmak istiyoruz belirttiginiz gibi iki cihazda da ozellik aktif olmasina ragmen gonderim esnasinda “gonder” butonu ve giden mesajlar mavi olmuyor, yesil gozkuyor. Bu neden olur
  Diger konu ise baska bir cihaz da imessage gonderdigimizde alicilarda mail adresinin gozukmesini istemiyoruz bunu degistirmek icin ayarlar kismina girdigimizde secebilecegimiz bir telefon numarasi goremiyor ve ekleyemiyoruz bunlari nasil cozebiliiz

 104. Berhan

  09/05/2014 at 09:42

  Çoklu mesaj atamıyorum ne yapmam gerek mesaj kısmındakı + kısmına gırip oradan atmak istiyorum telefonum atmıyor

 105. BURCU

  12/05/2014 at 17:09

  Merhaba,
  Kendime ait apple kimliğim ile arkadaşımın ıpad’ine bir uygulama indirdim…Benim i phone’uma gelen i message’lar onun cihazına da gitmiş midir?Bilgi alabilir miyim…Tşkler…

 106. Anonim

  20/05/2014 at 20:39

  Arkadaşlar imessage ile resim falan göndermeyin bana karşıdaki imessage kullanmasına rağmen 8 defa için 11 ₺ avea geçirmiş fatirayı görunce şok oldum nasıl olur kardeşim diyorum göndermissiniz mms olarak diyorda başka birşey demiyor 40 lira olan fatura 52 küsür geldi

 107. rüştü

  19/06/2014 at 20:48

  Mustafa bey nolur yardımcı olun iphone 5s kullanıyorum. hat taşıma yaptım. telefon sürekli imessage aktivasyon mesajı alıyor. faturamda 15 TL ekstra var. yani 1 kere alınması gereken mesaj 25-30 kez alınmış 🙁

 108. mehmet yiğit

  04/08/2014 at 10:28

  imessage ile bir kişiden alınan fotoğraf ya da media öğelerinin tamamını nasıl görüntüleyebilirim_?

  • Reyhan

   04/09/2014 at 22:27

   Yukarı çıkmadıkça görüntülenemiyor malesef

 109. Hakan

  19/08/2014 at 21:17

  İpadden androidle yazışabilir miyim .Sağolun

 110. Caner Erol

  08/10/2014 at 19:16

  Lütfen bu soruma cevap verin 4 yıllık ilişkim yoksa bu yüzden bitecek simdi gecen gün kız arkadasımla iMessage olarak mesajlaşıyorduk gece saat 2:30 gibi uyuduğunda bana saat 19:57 de ondan bir mesaj geldi tamamen bizim konuştuğumuz konudan farklıydı sana uyumadan önce yazdım ama saati öyle çıkmış anlamadım dedi bana iMessage da böyle bir olay var mı birisine yanlışlıkla yazacağı mesajı bana yazıp saat 2:30 da attığı yada önceden attığı mesajın 19:57 diye çıkma olasılığı var mı nolur cevaplayın kafayı yemek üzereyim ihanete mi uğradım ben acaba ?

 111. Caner Erol

  08/10/2014 at 19:18

  Yani kısacası saat 2:30 da iMessage la gönderilen bir mesajın saat 19:52 de gönderildi yazması ne anlama geliyor iMessage ın böyle bir sorunu var mı 4S kullanıyorum ve son ios güncellemesini de yapmadım lütfen çok zor durumdayım 🙁

 112. Enes Adsız

  27/12/2014 at 09:15

  Hay allah razıolsun 🙂 bende bu ney deyip duruyordum

 113. Yasin

  29/12/2014 at 19:27

  Turkcellde imessage aktivasyon problemi var özellikle numara taşıma işleminden sonra. Yurtdışına 108 mesaj gönderdi telefonum hala aktivasyon gerçekleşmedi