FaceTime Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kullanıcılarımızdan zaman zaman iMessage ve FaceTime ile ilgili sorular geliyor. Geçenlerde paylaştığımız “iMessage Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazımızla iMessage’la ilgili soruları elimizden geldiğince cevaplamaya çalışmıştık. Bu sefer de FaceTime ile ilgili sık sorulanlar soruları cevaplayalım istedik bir yazı altında. Bu sayede Soru Cevap Sitemize bu konuyla ilgili gelecek soruları cevaplamak çok daha kolay olacak 🙂

FaceTime Nedir? Nasıl Kullanılır?

FaceTime, Apple’ın ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyurduğu ve kullandırtmaya başladığı bir Görüntülü Görüşme servisi. Bildiğiniz gibi iPhone’larda, operatörlerin klasik cep telefonlarında 3G üzerinden sunduğu ve ücretlendirdiği görüntülü görüşme özelliği çalışmıyor. Bu yüzden Apple, aynı iMessage’da olduğu gibi sadece kendi cihazları arasında görüntülü görüşme, yani FaceTime hizmeti veriyor.

Ayrıca FaceTime’ın iMessage’da olduğu gibi operatörlerle bir ilgisi bulunmuyor. Bu tamamen Apple’ın bir servisi ve görüntülü görüşme internet üzerinden gerçekleşiyor. Eğer cihazımızdaki Wi-Fi aktifse görüşme Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden, 3G aktifse Hücresel Veri bağlantısı üzerinden oluyor. Yani Safari’den veya Youtube’dan internete girdiğimizde nasıl ücretlendiriliyorsak, FaceTime sonucu olan internet kullanımı da aynı şekilde ücretlendiriliyor.

FaceTime’in operatörlerler ile ilgisi yok diyorsunuz ama iPhone’da FaceTime aktivasyonu sırasında “Operatör SMS ücreti alabilir” yazıyor. Bu ne anlama geliyor?

FaceTime’in operatörlerle ve SMS ile bir ilgisi yok. Fakat ilk aktivasyonda, yani cihazımız ile telefon numaramızla eşleştirilebilmesi için gerekli bir seferlik işlemde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir mesaj çıkıyor.

Bu uyarı mesajına “Tamam” dediğimizde Apple’ın İngiltere’deki bir numarasına otomatik olarak bir adet SMS mesajı yollanıyor. Bu mesaj sayesinde de cihazımız ile numaramız eşleşiyor. Yani diğer FaceTime kullanıcıları, numaramızla bizi arayıp FaceTime yapmak istediklerinden, Apple’ın servisi hangi cihaza FaceTime çağırısı yapacağını bu sayede bilebiliyor.

Bu da sadece 1 seferlik bir işlem ve yurt dışına atılan bir SMS mesajı ile ücetlendiriliyor operatörünüz tarafından. Yurt dışına SMS gönderme ücreti de şu an 80 ila 90 kuruş arası operatörlerde. (Yurt içi SMS ücreti ise 40-50 kuruş arası.) Ayrıca Ayarlar -> Mesajlar altındaki FaceTime seçeneğini kapatıp açmadığınız sürece de tekrar bir SMS gönderilmiyor. (Bu yazıyı hazırlarken de SIM kartı takıp çıkarma, cihazı kapatıp açma şeklinde testler yaptık ve tekrar aktivasyon SMS’i atılmadığını gördük.)

Faturamda 44 ile başlayan numaralara atılmış SMS ücreti gözüküyor. Bu ücretler yukarıda bahsettiğiniz aktivasyon mesajlarına mı ait?

İngiltere’de yaşayan bir tanıdığınız yoksa ve onunla SMS’leşmiyorsanuz, muhtelemen yukarıdaki aktivasyon mesajlarına ait 🙂 İngiltere’nin ülke kodu 44 ile  başlıyor ve Apple’ın bu aktivasyon için kullandığı servis numaraları da 00447786205094 ve 00447860015000 gibi numaralar. Dolayısıyla bu tip numaralara atılmış bir kaç SMS görürseniz çok şaşırmayın.

Not: iMessage aktivasyonu da benzer şekilde çalıştığından faturanızdaki SMS ücreti iMessage aktivasyon mesajı nedeniyle de olmuş olabilir. Yani arka arkaya 2 adet SMS görürseniz bunlardan bir tanesi iMessage’a, diğeri de FaceTime’a aittir muhtemelen.

iPhone’umda FaceTime’ı aktif etmeye çalışıyorum ama bir türlü aktive olmuyor? Ekranda “Etkinleştirme bekleniyor” yazıyor sürekli.

iPhone’da telefon numaranızın FaceTime ile kullanılabilmesi için yurt dışındaki (İngiltere) bir numaraya bir kerelik SMS mesajı atılması gerektiğini yukarıda açıklamıştık. Eğer hattınız yurt dışındaki numaralara SMS göndermeye kapalı ise ya da hattınızda yeterli bakiyeniz yoksa etkinleştirme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Bir de eğer “Ayarlar -> Genel -> Tarih ve Saat” menüsünde “Otomatik Ayarla” seçeneği kapalıysa ve “Saat Dilimi” yanlışsa o zaman da etkinleştirme sorunları oluyormuş. Kaynak: http://support.apple.com/kb/TS4268?viewlocale=tr_TR

FaceTime’ı 3G veya Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden kullanabileceğimizi söylüyorsunuz ama ben iPhone 4’ümle 3G üzerinden FaceTime yapamıyorum ?

FaceTime ilk çıktığunda sadece Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden kullanılabiliyordu. Fakat iOS 6 ile birlikte 3G üzerinden görüşme imkanı geldi. Fakat bu destek tüm cihazlara gelmedi maalesef. Örneğin iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3. nesil, iPad 4.nesil gibi yeni cihazlar 3G üzerinden FaceTime görüşme imkanına kavuşurken, iPhone 4 ve iPad 2 gibi eski modeller bu destekten mahrum kaldı.

Peki FaceTime ile dilediğimiz kişi veya cihazla görüntülü görüşme yapabiliyormuyuz?

Maalesef hayır. FaceTime Apple’ın bir servisi olduğu için sadece Apple cihazlarında (iPhone, iPad,iPod touch,Mac,vs.) kullanılabiliyor. Ayrıca FaceTime kullanabilmek için görüşeceğimiz kişinin Apple cihazında da FaceTime’ın aktif olması gerekiyor. Özetle FaceTime’ı sadece, aktivasyonunu yapmış Apple cihaz sahipleri, kendi aralarında görüntülü görüşme yapmak için kullanabiliyorlar. (Örneğin bir Android cihazı ile FaceTime yapılamaz.)

FaceTime özelliği tüm Apple cihazlarında var mı peki?

Son 3 senedir üretilen ve ön yüzünden kamerası olan tüm iOS cihazlarında (iPhone, iPad ve iPod Touch) FaceTime özelliği bulunuyor. FaceTime için her ne kadar sadece ön kamerayı kullanmak gibi bir şart olmasa da Apple, iPhone 3GS gibi ön yüzünde kamera olmayan eski cihazlarına FaceTime desteği vermiyor.

Mac’ler ile iOS cihazları arasında da FaceTime yapılabiliyor.

Ayrıca Mac sahipleri de bilgisayarlarında FaceTime’ı kullanabiliyorlar Apple Kimliklerini kullanarak.

Apple TV ile de FaceTime yapılıyor diyorlar doğru mudur?

Tam olarak doğru değil. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde de resmi satışına başlanan Apple TV‘lerde kamera yok. Dolayısıyla sadece Apple TV ile FaceTime görüşmesi yapılamaz. Fakat geçtiğimiz sene paylaştığımız Apple ve AirPlay başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız AirPlay teknolojisi ile iPhone veya iPad’imizdeki görüntüyü Apple TV üzerinden televizyona yansıtabiliyoruz.

Dolayısıyla eğer evinizde Apple TV’niz varsa ve cihazınızla yaptığınız FaceTime görüşmeyi diğer aile bireyleri de kocaman ekranda görsün derseniz, o zaman aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi FaceTime görüşmeyi televizyonunuza yansıtabilirsiniz.

Benim iPhone’umda FaceTime özelliği var diye biliyorum ama ana ekranda FaceTime uygulamasına ait bir kısa yol  veya ikon göremedim?

Gayet normal çünkü iPhone’da FaceTime’a özel bir kısa yol veya uygulama yok. (Güncelleme: iOS 7 ile iPhone’lara da FaceTime ikonu geldi.) Telefon ve Kişiler uygulaması, iPhone sahipleri için normal veya FaceTime görüntülü görüşme çağrısı başlatmak için kullanılıyor. Yani Adres Defterimizden herhangi bir kişiyi seçip detay ekranına girdiğimizde, “Mesaj Gönder” seçeneğinin yanında bir de “FaceTime” seçeneği çıkıyor.

Bu seçeneğe tıklayarak aşağıdaki gibi FaceTime çağrısını başlatabiliyoruz. Eğer aradığımız kişinin cihazında FaceTime özelliği varsa ve bu özellik aktifse o zaman internet bağlantımız üzerinden görüntülü görüşme başlıyor.

 

Not: Yazıda kullandığım bazı ekran görüntüleri için kardeş blogumuz Sihirli Elma‘nın kedisi “Boyoz” çok destek oldu. Kendisine konu mankenliği ve sabrı için teşekkür ediyoruz 🙂

iPhone’umda FaceTime ikonu yok ama iPad’imde var. Bu normal mi?

Evet normal. Apple sanırım, Adres Defterleri iPhone’un ki kadar kullanılmayacağı düşüncesiyle iPad ve iPod Touch’lar için ayrıca bir FaceTime ikonu koymuş ana ekrana aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Fakat fonksiyonalite veya özellik olarak iPhone ve iPad’deki FaceTime’lar aynı. Sadece erişim biraz farklı o kadar.

Peki ben arayacağım kişide FaceTime olup olmadığını nerden bileceğim, iMessage’da olduğu gibi FaceTime kullanıcılarının ayrı bir gösterimi mevcut mu?

Maalesef iMessage’da olduğu gibi kolayca anlayamıyoruz karşımızdakinde FaceTime olup olmadığını. Çünkü otomatik tespit etmiyor cihazımız. Fakat bir kere FaceTime yaptıktan sonra Apple bu numarayı veya email adresini işaretliyor ve bir daha arayacağımız zaman daha önce FaceTime yapıp yapmadığımızı anlıyoruz.

Cihazında FaceTime özelliği olmayan bir numarayı aradığımızda da arama başladıktan kısa bir süre sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir mesajla karşılaşıyoruz.

FaceTime’la görüntülü görüşme yaptığımıza göre internet kullanımı çok olmuyor mudur? Bedava diye data paketimizi bitirmeyelim hemen.

Elbette karşılıklı ses ve görüntü aktarımı olduğu için FaceTime yoğun bir internet kullanımı yapıyor. Yani iMessage’a göre kat kat daha fazla FaceTime’ın internet kullanımı.

Hatta merak edenler için, bu yazıyı hazırlamadan önce 3G üzerinden yaptığım 2 dakikalık bir FaceTime görüşmesinin data trafiğini ölçümledim. Bunun için de önce “Ayarlar -> Genel -> Kullanım -> Hücresel Kullanımı” menüsünden “İstatistikleri Sıfırla” seçeneğini işaretledim. 3G üzerinden gönderilen ve alınan paket bilgisini sıfırladıktan hemen sonra da 2 dakikalık bir FaceTime görüşmesi yaptım 3G üzerinden.

Tam 2 dakikalık bir FaceTime görüşmesi sonucu oluşan data trafiği.

Ardından yine aynı ekranı kontrol ettiğimde yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi toplamda yaklaşık 5MB’lık bir data trafiği oluştuğunu gördüm tam 2 dakikada. Yani bu şekilde 1 saatlik bir FaceTime yapsaydık mobil internet (3G) paketimizden 150 MB. gidecekti. (Tabii eğer Wi-Fi’dan yapmış olsaydım sadece alınanı (yani yarısını) baz alacaktım çünkü genelde ADSL paketlerinde indirilen hesaplanıyor.)

Bu yüzden özellike 3G üzerinden FaceTime görüşme yapacakların nasıl olsa hizmet bedava diye FaceTime’ı abartmamaları gerekiyor. Yoksa paketleri kısa sürede bitebilir.

Benim 3G paketimin limiti düşük fakat FaceTime’ı da sık sık kullanıyorum. Farkında olmadan 3G’yi kullanmaktan korkuyorum. FaceTime’ı sadece Wi-Fi’dan kullanabileceğim bir ayar yok mu?

Olmaz mı 🙂 Cihazınızdaki Ayarlar -> FaceTime menüsünün en altında yer alan “Hücresel Veri’yi Kullan” seçeneğini kullan seçeneğini kapatırsanız sadece Wi-Fi üzerinden FaceTime yapabilirsiniz. Yani farkında olmadan 3G üzerinden FaceTime görüşmesi yapamazsınız.

Ayarlar -> FaceTime menüsünden 3G üzerinden FaceTime’ı kapatmak mümkün.

FaceTime’ı telefon numaramla kullanmak zorunda mıyım? Başka bir kullanıcı adı ve şifre ile kullanamaz mıyım?

Evet kullanabilirsiniz. Zaten telefon numarası ile FaceTime mesajı gönderme ve alma sadece iPhone’da var. Dilerseniz aşağıdaki gibi “Ayarlar -> FaceTime” menüsünden Apple Kimliğinizle FaceTime kullanabilirsiniz. Ya da bir email adresi girerek de FaceTime kullanabilirsiniz. Apple Kimliği olarak kullanmadığınız bir email adresi girdiğinizde, bu email adresine bir doğrulama mesajı gönderilecektir.

Bu sayede telefon numaramızı vermeden de email adresimizle FaceTime kullanabiliyoruz. Ya da hem telefon numaramıza, hem de email adresimize gelen iMessage mesajlarını görebiliyoruz. SIM kart takılamayan diğer Apple cihazları da bu sayede FaceTime kullanabiliyor. Onlara da numarayla da değil email adresleri ile FaceTime çağrısı yapıyoruz.

Benim iPhone’um yurt dışından gelme fakat içinde FaceTime diye bir seçenek veya ayar yok. Neden cihazı sıfırlamama rağmen böyle bir seçenek bulamıyorum ?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı Arap ülkelerinde satılan iPhone’lar fabrika çıkışlı FaceTime kapalı oluyor. Dolayısıyla sıfırlansa, geri yüklense ya da güncellese de FaceTime özelliği geri gelmiyor. (Ancak cihaz jailbreak gibi bir işlemden geçirilirse FaceTime özelliği açılabiliyormuş ama bu konuda bilgi ve tecrübem yok.)

Kaynak: http://support.apple.com/kb/HT1937?viewlocale=tr_TR

Benim cihazımda daha önce FaceTime vardı eminim fakat şimdi kesinlikle hiç bir yerde çıkmıyor ?

Eğer cihazınızdaki Ayarlar -> Genel -> Sınırlamalar menüsünden aşağıdaki gibi “FaceTime” seçeneğini kapattıysanız, o zaman cihazınızdaki kesinlikle FaceTime ile ilgili hiç bir seçenek gözükmez. Tekrar gözükmesi için Sınırlamalar menüsünden daha önce kapattığınız bu seçeneği açmanız gerekir.

FaceTime ile görüşürken cihazımda başka bir uygulamayı kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. FaceTime görüşme yaparken Ana Menü (Home) tuşuna basarak ana menüye dönebilir ve bu sırada başka bir uygulamayı açabilirsiniz. Fakat bu durumda görüntü yayını durur. Sadece konuşmalarınız aktarılır karşılıklı olarak. Siz ana menüde birşeylerle uğraşırken de, karşınızdaki kişi kendi FaceTime ekranında aşağıdaki gibi üzerinde “Duraklatıldı” yazan en son kareyi donmuş bir şekilde görürür.

FaceTime sırasında Ana Menü düğmesine tıklandığında görüntü aktarılmaz sadece ses aktarılır.

Siz ekranınızın en üstündeki “FaceTime’ı sürdürmek için dokunun” seçeneğine tıkladığınızda da kaldığınız yerden görüntü yayınına da devam edersiniz.

FaceTime sırasında kendi kamera görüntümün yer aldığı küçük pencerenin yerini değiştirebiliyor muyum ?

Evet sürükle bırak yöntemi ile değiştirebiliyorsunuz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Peki Tango varken FaceTime’a gerek var mı? Sizce hangisini kullanmalıyız?

Açıkçası basitliği, işletim sistemi ile entegre olması ve yazıştığım çoğu kişide iPhone olması nedeniyle FaceTime benim her zaman birinci tercihim görüntülü görüşme yapmak istediğimde. Fakat iPhone’dan önce de görüntülü görüşme yapmadığım gibi şimdi de görüntülü görüşme yapmıyorum. Zaten çok özel durumlar haricinde çoğu kişi için karşısındakinin sesini duymak yeterli oluyordur.

Fakat herkesde Apple cihazları olmadığı için FaceTime gerçekten lazım olmadığunda her zaman pratik olmayabilir. Bu yüzden yıllar önce tanıttığımız ve şu an çok daha yetenekli olan Tango uygulaması FaceTime’ın bir alternatifi olabilir.

Tango iPhone Uygulaması

Tango’nun en büyük avantajı http://www.tango.me adresinden de görebileceğiniz gibi sadece iOS’e değil, Android ve Windows gibi diğer platformları da desteklemesi. Yani Tango uygulaması yüklü iPhone ve Android cihaz sahibi iki arkadaş karşılıklı görüntülü görüşme yapabilir.

Tango’nun Android ve Windows Phone versiyonları da var.

Bu arada her ikisi de internet tabanlı olduğu için ekonomik açıdan pek bir farkları yok. Fakat Tango’nun başka bir sürü daha özelliği var son versiyonlarda gelen. Dolayısıyla seçim sizin 🙂

———–

FaceTime ile ilgili en çok sorulan sorulardan derlediğim sorular ve cevapları bu kadar. Gözümden kaçmış önemli noktaları veya soruları yazıyı güncelleyerek sonradan ekleyeceğim gelecek yorumlarınıza göre 🙂

126 Comments

 1. Deniz

  10/02/2013 at 21:21

  Peki bir soru sorucam benim aynı apple adresinden 1 ipodum 1de iphoneum var annem ipodu kullanıyor onla facetime yapabilirmiyim ?

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 21:24

   Yapabilirsiniz. Siz iPhone’nuzdan iPod’ta kayıtlı olan Apple Kimligini arayın. iPhone’da nasıl olsa telefon numarası var farklı olarak.

   Ya da iPod’a bir email adresi ekleyin en güzeli.

   • Deniz

    10/02/2013 at 21:38

    Teşekkürler.

 2. Anonim

  10/02/2013 at 21:36

  Tango varken FaceTime gerekli mi sorusunun 2. paragrafındaki ilk cümlede
  herkezda yerine herkeste
  Appel yerine Apple
  lazım olmaduğundan yerine lazım olmadığından
  yazılması gerekiyor. O kısımlar imla hatası

  • Deniz

   10/02/2013 at 21:41

   Konuya karıştığım için özür dilerim ama olur böyle şeyler.

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 21:47

   Yazının sonlarına doğru dağılmışım haklısınız 🙂 Düzeltme için teşekkürler.

  • Nonime

   29/03/2013 at 16:48

   Öhhh ona mı dikkat ettin ayı

 3. Ali

  10/02/2013 at 21:44

  Merhabalar öncelikle çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. İphone 4s kullanıyorum cihazımı ankaradan aldım ama yukarıda bahsettiğiniz gibi face time diye bir uygulama yok telefonumda siriye sorduğumda face time hesabı kur diyor aslında görüntülü konuşmaya ihtiyacım olduğunda tangoyu kullanıyorum. Ancak böyle bir özelliğin var olması ve benim cihazımda olmaması beni rahatsız ediyor ne yapmalıyım ?

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 21:48

   Ayarlar menüsü altında FaceTime seçeneği yoksa o zaman cihazınız yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi Arap ülkelerinden birinden alınmış olabilir.

   Siz cihazınızı nerden almıştınız ?

   • Ali

    10/02/2013 at 22:36

    Cihazımı ankara kentpark darty den almıştım

    • Mustafa Tan

     10/02/2013 at 22:41

     Aldığınız bir yere gösterin ve yukarıdaki yazıyı referans gösterin. Cihazda hiç FaceTime özelliği veya ayarı yoksa Arabistandan gelme demektir. Ya da başka bir sorunu vardır. Değişim veya onarım talep edin.

     Bir de faturasında yazan IMEI numarası ile cihazın Ayarlar -> Genel -> Hakkında kısmında yazan IMEI numarası aynı mı acaba?

     • Anonim

      10/02/2013 at 23:05

      IMEI numarası aynı faturadakiyle aslında ben ilk aldığımda bu sıkıntı vardı ertesi gün gidip sordum bir sonraki güncellemede düzelir denilmişti 1 yıl oldu hala düzelmedi

      • Mustafa Tan

       10/02/2013 at 23:18

       Maalesef sizi yanlış yönlendirmişler. Tekrar gidip hakkınızı arayın. Bu arada yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi kontrol ettiğiniz değil mi cihazınızı. Ayarlar altında FaceTime seçeneği olmadığına eminsiniz değil mi?

       • Anonim

        10/02/2013 at 23:49

        Evet defalarca kontrol ettim facetime diye bir bölüm yok cihazda teşekkür ederim mustafa bey size mail atabileceğim adresinizi alabilir miyim ?

   • Anonim

    12/02/2013 at 20:26

    Mustafa bey teli S.Arabistandan aldım FaceTime mevcut bir sıkıntı yok

 4. Misafir

  10/02/2013 at 22:08

  Mustafa Bey anlamadığım bir şey var. Şimdi siz JB konsusnda fazla bir tecrübeniz olmadığını söylediniz. Ama sitenizde 2008 yılında yazılmış birkaç cydia tweak i ile alakalı yazılar gördüm. Acaba yanlış mı gördüm yoksa eskiden uğraştınız ve bitti mi?

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 22:14

   Eskiden, yani 5 sene evvel jailbreakten başka şansımız yoktu. iPhone ilk çıktığında App Store’u bile yoktu. Yani uygulama yüklemek için jailbreak şarttı. Bir de Türkiye’de satış yoktu henüz, Amerika’da SIM kilitli satılanları unlock edebilmek için jailbreak de yapmak gerekiyordu.

   Türkiye’den iPhone 3G aldığım gibi artık uğraşmaya gerek olmadı için bıraktım. O günden beridir de yapmıyorum jailbreak.

   • Anonim

    12/05/2013 at 11:24

    Giydiği guctpğarftmjujıh
    Yggyyytyl

 5. Mehmet

  10/02/2013 at 22:22

  Merhaba mustafa bey siri türkçe versiyonu var mi?varsa nasil yapabiliriz?tesekkurler

  • Mert

   10/02/2013 at 22:27

   Bu olay ancak jailbreak ile mümkün.

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 22:29

   Maalesef henüz yok. Zaten olsaydı görürdünüz Ayarlar -> Genel -> Siri -> Dil menüsünde.

   Çıktığı gibi duyururuz merak etmeyin 🙂

 6. Emir

  10/02/2013 at 22:31

  Az önce App Store’dan Tango’ya baktım ve destekleyen cihazlar arasında iPhone 3GS’de görünüyor, yani iPhone 3GS sahipleri de görüntülü konuşma yapabilir mi ?

  • Mustafa Tan

   10/02/2013 at 22:32

   Önde kamera olmadan ne kadar yapabilirseniz artık 🙂

   • Anonim

    23/04/2013 at 19:44

    merhaba ben adem kul face time var ancak ben 3g ile yapamıyorum wifi istiyor telefon 4s olmasına rağmen yapammıyorum neden acaba

    • Mustafa Tan

     23/04/2013 at 19:50

     Cihazınızın versiyonu en az iOS 6 olmalı.

 7. ✨Crazy✨

  11/02/2013 at 00:33

  Mustafa Bey yazınız yine süper teşekkürler
  Ben FaceTime nezaman kullanmak istesem açıkcası skype gibi etkin ve başarılı bir görüşme olmuyor şöyle ki 3G nin iyi çekmediği yerlerde bile görüşmemde sorun yasamıyor sanki operatörden görüşüyormuş gibi ses cok başarılı geliyor ( görüntü ve görüntüsuz iki sekilde de sorunsuz ) FaceTime da görüştüğümde de öyle olsun isterdim fakat wifi de iyi fakat 3G de yeterli olmadıgını düşünüyorum ( skype da ücretsiz mail üzerinden kontör almadan görüşüyorum )
  4s iOS 6.1

 8. Mustafa ak

  11/02/2013 at 00:40

  Merhaba konuyla alakasız bir sorusoracağım ancak nereye yazacağımı bilemedim şimdiden özür…;) iphone 4 ümün kutusundan çıkan kulaklığı ipad 3 üm de kullanabiliyorum fakat iphone 4 te kullanamıyorum müzik dinliyorum ancak kulaklık üzerindeki tuşlar çalışmıyor iphone da ipadde sorun yok şarkıları ileri geri ya da ses açmada sıkıntı yok.iphone da neden çalışmıyor olabilir? Temiz formatdenilen fabrika ayarlarına geri döndürmeyi bile yaptım ama sonuç aynı telefonda tuşlar çalışmıyor.. Bu arada iki cihazımda da 6.1 yüklü durumda yurtiçi yani yasal olmayan hiç bir durum yok zira orjinallerini bozmayı sevmiyorum yardım ederseniz çok memnun olurum.

 9. Ahmet35

  11/02/2013 at 13:44

  Mustafa bey benim faturama her ay yurtdışına atılan sms fatura yansıyor sizinde yazdığınız numarayla Aynı bazen bunun ücreti 7, 10 tl arasında değiliyor benim anlamadığım her ay bu faturama neden yansıyor bunu engellemem mümkünmü acaba çünkü her ay bunu gördükçe kızıyorum şimdiden teşekkür ederim paylaşımınız içinde

  • Ahmet

   11/02/2013 at 18:36

   Mustafa bey soruma cevap vermediniz lütfen cevap verirseniz seviniriz burdaki arkadaşlarımız içinde önemli olacaktır

   • Mustafa Tan

    11/02/2013 at 19:02

    5 yıldır hep söylediğim gibi sadece cevaplarını bildiğim soruları yanıtlayabiliyorum 🙂

    Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi Ayarlar’dan FaceTime veya iMessage’ı kapatıp açma haricinde tekrar ücretlendirme olmuyor.

    Bir aklıma gelen SIM kartı değiştirme ve Home+Power tuşuna basarak cihazıp kapatma olabilir tekrar SMS atılmasına neden olan. Bilmiyorum böyle bir durum oluyor mu her ay cihazınızda.

    • Ahmet

     11/02/2013 at 19:18

     Sadece telefonu normal şekilde kapatıp açtığımda cihazınız bir servis mesajı gönderdi diye uyarı veriyor buda hatla ilgili klduğunu düşünüyorum home ve kapatma tuşuna basarak değil ama normal power den kapatıp açtığımda oluyor

 10. Hakan

  11/02/2013 at 15:27

  Jailbreak yapılarak turkce siri yapılabilir mi Mustafa bey

 11. Anonim

  11/02/2013 at 16:02

  Benim ayarlarda veya telefonumda facetime yok nasıl ulaşabilirim

  • Mustafa Tan

   11/02/2013 at 16:08

   Yukarıdaki yazıyı baştan sona okuma imkanınız oldu mu?

   Cihazınızın modeli nedir ve Arap ülkelerinden birinden alınmış olma ihtimali var mıdır ?

 12. Hakan

  11/02/2013 at 16:50

  Mustafa bey benim soruma cevap vermediniz jailbreak yaparak turkce siri yapma şansımız var mi varsa kullanımı başarılı mi teşekkürler

  • Mustafa Tan

   11/02/2013 at 16:52

   Maalesef jailbreak konusunda bilgim yok. Bu yüzden cevap veremiyorum.

 13. Hakan

  11/02/2013 at 16:51

  İphone 4 kullanicisiyim bu arada

 14. Tamer

  11/02/2013 at 16:57

  Merhaba bende 2 adet ipad4 var.Ben bunlarla karşılıklı facetime nasıl yaparım acaba.
  Tşk.

  • Mustafa Tan

   11/02/2013 at 16:59

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi her birine ayrı bir email ekleyin Ayarlardan.

  • Anonim

   11/02/2013 at 17:08

   Yani aynı apple kimliği ile veya aynı mail ile kesinlikle olmuyor

 15. Mustafa

  11/02/2013 at 18:34

  FaceTime ile görüşme yaptığımızda görüşme esnasında tekrar telefonu kapatmadan sesli konuşmaya dönme şansımız var mı ?

  • Mustafa Tan

   11/02/2013 at 18:58

   Sesli konuşmadan kastınız, operatörünüz üzerinden yaptığınız klasik telefon görüşmesi ise hayır. Çünkü FaceTime’ın operatörünüz ile bir ilgisi yok.

   • Ahmet

    11/02/2013 at 19:07

    Mustafa bey ahmet35 e cevap verirseniz sevinirim

 16. Mehmet ali

  13/02/2013 at 11:33

  Merhaba, iphone um 2. Ve daha onceden facetime aktiflestirmesi yapilmis. Yapilan numarayi nasil degistirebilirim. Kendi numarami yazmak istiyorum

 17. Tugan

  17/02/2013 at 04:04

  Merhabalar telefonum iPhone 5 Abea bayisinden kontratlı aldım ve aldığım avea bayisi bilindik ana bayii istanbulda . Ancak FaceTime benim telefondada açık değil şimdi bu telefon bahsettiğiniz ülkejerdenmi oluyor. Birde yeri gelmişken iphone’ların dünyada tek ülkede tek fabrikadamı üretiliyor . Foxconn’da üretildiğini biliyorum ancak iphone’unda kendi içinde farklı merkezlerde üretiminden kalite farklılıkları olabileceğini söyleyen bir. Arkadaşım var. Katılıyormusunuz?

 18. Tuncer T

  18/02/2013 at 01:51

  Merhaba Mustafa Bey,
  Ben gecen ay Amsterdam apple store’dan iphone 5 aldim.
  Telefonumun ayarlar bolumunde facetime ayarlarini yapabiliyorum ama ekran bolumunde face time direkt olarak tiklayacagim ikonu yok.
  Ipad 2 var ve onda facetime ikonu var.
  Kolay gelsin

  • Mustafa Tan

   18/02/2013 at 08:57

   Yukarıdaki yazıda sanki sorunuzun cevabı mevcut 🙂

 19. Bba

  18/02/2013 at 13:34

  Merhaba,
  Yukarıdaki sorulara ek olarak bahsettiğiniz gibi Suudi Arabistan da ve bazı diğer gulf ülkelerinde FaceTime kapalı (kacak olarak ülkeye sokulanlar hariç) peki bu ülkelerden aldığınız bir telefonu Türkiye de kayıt yaptırdığımızda telefonu sıfırlayarak FaceTime kurma şansımız olabilirmi. Yani Türkiye kayıtlı ve turk bir operatör ile kullanmam durumunda sonuc ne olur . Şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   18/02/2013 at 13:54

   Sıfırlasanız dahi kapalı kalır. Öyle olsaydı Arap ülkelerindekiler de sıfırlar, Facetime’ı açarlardı.

 20. murat

  19/02/2013 at 16:41

  kuzenim çinden iphone 5 almış hediye daha öncede 4s kullanıyordum arabistandan almıştım ve bu iki cihazda da facetime uygulaması bulunmuyor acaba neden ve nasıl yüklerim…

 21. Bayram

  03/03/2013 at 11:09

  Face time windows yüklü bilgisayarlarda çalışırmı.

 22. Süleyman

  06/03/2013 at 17:41

  Face time da çok ilginç bir hata alıyordum kimsenin başına geldi mi bilmiyorum.herşey düzgün bşr şekilde çalışıyordu.arama yapma yada almada problem yoktu.sonra bşr gün arama yapamadığımı fark ettim ama arana biliyordum.ne yaptımsa düzeltemedim. Bu sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışırken aynı zamanlarda apple şifremi değiştirdiğimi hatırladım. Sorunun büyüzden öıktığını düşünmüştüm Bilmiyorum belkide tesadüftür.telefonunun yedeğini geri yükleyince herşey düzeldi..

 23. Süleyman

  06/03/2013 at 17:43

  Aynı zamanda imessage atamıyordum ama almada problem yoktu..

 24. Tugan

  08/03/2013 at 12:20

  Mustafa bey soruma bir cevap alamadım ..

 25. nese

  15/03/2013 at 10:32

  ipad den face time yapmak için sim kart gerekli mi?

  • Mustafa Tan

   15/03/2013 at 11:05

   Hayır değil. İnternet kullanıyor FaceTime. Dolayısıyla Wi-Fi da olabilir, 3G de. Yukarıdaki yazımızda bu konuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

 26. harun

  20/03/2013 at 19:39

  Merhaba,
  Numaramı değiştirdim faceTime de eski numaram kayıtlı yeni numarayı nasıl kayıt edebilirim faceTime kullanabilmek için.

  • Mustafa Tan

   20/03/2013 at 19:51

   Ayarlar’dan FaceTime seçeneğini kapatıp açmayı deneyin.

 27. Esen YILDIZ

  24/03/2013 at 22:16

  Mustafa Bey yazınız gerçekten çok güzel, zaman ayırıp bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, benim sorunuma gelince, bugün ipad mini 16gb wifi modelinden aldım, kurulumu yaptıktan sonra facetime’ı denemek için facetime’ı detekleyen iphone telefona sahip bir kaç arakadaşı telefon numaralarını ekleyerek aradım ve hiçbir sorun olmadı, daha sonra sistem güncellemesi bölümünden IOS 6.1.3 olan yeni sürümü yükledim, bunu yükledikten sonra aynı kişileri aynı şekilde telefon numaralarına göre facetime’dan arayamadım, fakat apple id’deki kayıtlı mail adreslerine göre arayabiliyorum, numaralarına göre nasıl arayabileceğimle ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Mustafa Tan

   24/03/2013 at 22:31

   Ne hata mesajı alıyorsunuz numarayı arayınca ?

   Bir de arkadaşlarınız sizi arayabiliyor mu kendi numaralarından ?

   • Anonim

    25/03/2013 at 23:49

    İpad’tan iphonu telefon numarasına göre arayınca
    ” FaceTime kullanılamıyor.
    ….. Kişi FaceTime için uygun değil ”
    Şeklinde bir uyarı çıkıyor,
    Aynı iphonu App id hesabındaki maile göre arayınca görüşme yapılabiliyor.

   • Anonim

    25/03/2013 at 23:51

    Arkadaşlar da beni arayabiliyor. Mailime göre tabi …

   • Esen Yıldız

    30/03/2013 at 19:55

    Mustafa Bey sabırsızlıkla sizden gelecek cevabı bekliyorum

   • Aydin

    06/04/2013 at 09:48

    Merhaba Mustafa Bey,
    İpad2 kullanıcısıyım. ipadimle 3G üzerinden göörüşme yapabiliyordum ancak ios6 yükledikten sonra 3G üzerinden görüşme yapamaz oldum wi-fi bağlantısı gerekli diyor. Böyle birşey olabilir mi?
    İyi çalışmalar.

 28. Kadir

  11/04/2013 at 23:06

  Mustafa Bey Merhaba,
  Benim telefon BAE menselibomdugundan FaceTime yok. Onu telefona eklemenin bir yonteni var mi? Tesekkurler!

 29. Sadi sezen

  22/04/2013 at 23:21

  Mustafa bey. benim telefonum 4s yurt dışından getirdim ama bende face time yok bulamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirm..tşkler..

  • Mustafa Tan

   23/04/2013 at 00:22

   Yukarıdaki yazımızın tamamına gözatma imkanınız oldu mu acaba? Özellikle Arap ülkelerinden alınanlar ile ilgili kısma.

 30. Berrak

  03/05/2013 at 19:17

  Merhaba, peki Arabistan üretimli ve face time özelliği olmayan bir iphone 5’e tango uygulamasını yükleyip kullanabilir miyiz?

  • Mustafa Tan

   03/05/2013 at 19:37

   O noktada bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama yine de emin değilim.

   Fakat o noktada da sıkıntı olsaydı mutlaka birileri paylaşırdı.

   • Efe

    05/05/2013 at 13:49

    Merhaba. İphonumda facetime özelligini kullanamıyorum ayarlar menüsü altinda da ficetime icerigi yok bunun icin ne yapmaliyim?

    • Mustafa Tan

     05/05/2013 at 13:53

     Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi cihazınız arap ülkelerinden alınmış olabilir mi ?

     • Efe

      07/05/2013 at 20:13

      O konuda bir fikrim yok ama aldigim yere gidip sorarim. Peki sayet oyle bir durum varsa bunun cozumu yok mu?

 31. Selin Sazcı

  05/05/2013 at 19:33

  Merhaba Mustafa bey. Benim kuzenim Arabistanda Mekke de.Yakın zamanda gelecek ve iphone 5 getirecek. Face time arap ülkelerinde yok dedinizde de merak ediyorum hiç mi yok yoksa bazılarında var mı?Çünkü bazı forum sitelerinde sorarak alın,face timelı tlf isteyin,face time olan tlflarda 100-150 sar fark ödeyerek alıyorsunuz gibi bilgilendirmeler var. Bu konuda bir bilginiz varsa ve cevap yazarsanız sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler..

 32. RadieL

  06/05/2013 at 17:02

  Ayarlar menüsü altında FaceTime seçeneği yoksa o zaman cihazınız yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi Arap ülkelerinden birinden alınmış olabilir.

  Siz cihazınızı nerden almıştınız ?

  Demişsiniz yukarıda fakat bunun sebebi sınırlamalardan sınırlandırılmış olmasıda olabilir… Bilginize.

 33. Pingback: Küçük Elma Kurdu

 34. ersin ünal

  14/05/2013 at 13:55

  Facetime ile ilgili, bu kadar açık, net, Türkçe bir makale hiç görmemiştim. Elinize sağlık. Sadece çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik etmek istedim.

 35. İlayda

  15/05/2013 at 00:47

  Merhaba ben iPhone 4s kullanıcısıyım. Telefonum da iTunes ve FaceTime yok sanırım abim silmiş. Ben bunları geri istiyorum. Normalinde Ayarlar da FaceTime bölümü olması gerek. Fakat bende o da yok. Lütfen bana biri yardımcı olsun. Şimdi den teşekkürler :))

  • Mustafa Tan

   15/05/2013 at 08:42

   Yukarıdaki yazıda sorunuzun cevabı var gibi 🙂

   iPucu: Sınırlamalar menüsü

 36. Doğukan

  19/05/2013 at 18:14

  Merhaba mustafa bey benim de bi sorum olucaktı. Facetime da çoklu konusma varmı? yani ben ve iki arkadasım aynı anda facetıme dan konusabilirmiyiz? Cevapldıgınız için simdiden teşekkür ederim..

 37. Şamil

  23/05/2013 at 08:37

  Bende face time seçeneği hiç yok ayarlarda yok sınırlaöalarda da yok

  • Mustafa Tan

   23/05/2013 at 08:41

   O zaman yazıda da paylaştığımız gibi Arap ülkelerinin birinden alınmıştır.

 38. Anonim

  27/05/2013 at 16:11

  Çözüm ne arap ülkelerinden alındığı için facetime kullamayacakmıyız şimdi

 39. Ahm

  27/05/2013 at 16:11

  Çözüm ne arap ülkelerinden alındığı için facetime kullamayacakmıyız şimdi

 40. Anonim

  30/05/2013 at 18:34

  arap ülkelerinden alınanlara facetime yükleme yapılamayacak mı?

 41. ersin

  06/06/2013 at 21:54

  selam mustafa bey ben önceden bi iphone3 kullanmıştım kısa süreli, tabi pc yede bağlıyordum itunes aracılıgı ile şimdi iphone 5 aldım ve bugun ilk defa pc ye bağladım 1 aylık kullanım sonucu ama ne yaptım bilmiyorum teldeki bilgileri silip rehberde dahil eski telefonun bilgilerini yükledi bana kaybettiğim bilgilere nasıl ulaşabilirim çok magdur durumdayım yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

 42. Ali

  12/07/2013 at 13:17

  Arap ülkelerinden gelmiş iphonemde facetime yok sonradan telefonuma kuramaz mıyım bunu?

 43. Aquamare

  16/07/2013 at 15:14

  İphone cihazımda iki ayrı sim kart kullanıyorum. Face time i açtığımda size şuralardan erisilebilir yazıp iki numarayı da listeliyor. Bu numaraları nereden silebilirim? Görünsün istemiyorum.

 44. gdgd

  03/08/2013 at 14:23

  internet olmadan goruntulu konusma yapamazmiyim bunun bir yolu yok mu

 45. Black

  27/08/2013 at 11:10

  Paylaşım çok güzel olmuş öncelikle teşekkürler
  İphone 4 cihazım ama FaceTime ı kullanmayı denediğimde illaki wi-fi istiyo başka çaresi yok mu bunu kullanmanın 3g kullanıyorum genelde sırf bunun için net paketini yükselttim ama dediğim gibi kullanamıyorum yardımcı olun lütfen

  • Mustafa Tan

   27/08/2013 at 11:14

   Maalesef yok 🙁

   FaceTime ilk çıktığunda sadece Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden kullanılabiliyordu. Fakat iOS 6 ile birlikte 3G üzerinden görüşme imkanı geldi. Fakat bu destek tüm cihazlara gelmedi maalesef. Örneğin iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3. nesil, iPad 4.nesil gibi yeni cihazlar 3G üzerinden FaceTime görüşme imkanına kavuşurken, iPhone 4 ve iPad 2 gibi eski modeller bu destekten mahrum kaldı.

   • Black

    27/08/2013 at 13:29

    Cevabın için teşekkür ederim

 46. Anonim

  27/08/2013 at 11:59

  Face tame kulanaöıyorum

 47. Anonim

  27/08/2013 at 12:01

  İphone 5 yeni aldım ama kullanıyorum nasıl aktifleştirebilirim

 48. Anonim

  27/08/2013 at 12:06

  BBP bekliyprum

 49. Anonim

  27/08/2013 at 12:07

  Cvp

 50. aylin

  28/08/2013 at 18:26

  msn de görüntülü konuşma yaparken sıkıntı yoktu ama skypeye geçtigimde karşımdaki beni görebiliyor bende onu sesdede problem yok tek sorun ben kendimi neden göremiyorum lütfenn yardımmm ne denediysem olmadı

 51. akka

  03/09/2013 at 03:33

  öncelikle yazınızı zevkle okudum. emeğinize sağlık. ipad2 sorun yaşıyoruz ve bununla ilgili size danışmak istedim çünkü çok araştırmama rağmen bir çözüm bulamadım. ipad2de daha önce sorunsuz bir şekilde bir çok defa kullandık facetime ama son bir aydır bir türlü aktifleştiremiyoruz ve arama yapamıyor veya arama alamıyoruz. diğer cihazlarımızla yani ipad3 ve 4s’le bütün ayarları karşılaştırdık ama malesef sorunun ne olduğunu anlayamadık. forum sayfalarını araştırdık çözümde bulamayınca son care olarak buraya yazıyorum affınıza sığınarak. ayarlar>facetime bölümüne girdiğimiz zaman karşımıza app kimliği ve şifre istediği ekran geliyor, bilgilerimizi girdikten sonra ise ulaşılabilir adresler bölümü çıkıyor ve bu ekranda daha önceden belirlediğimiz, mail adresimiz karşımıza çıkıyor.(app kimliğimizin kayıtlı olduğu mail adresi ve daha önceden bu adresle çalışıyordu) sağ üste tıkladığımız zaman normal bir şekilde doğrulanıyor yazısı çıkıyor ama hiç bir uyarı vermeden, ilk ekrana yani app kimliği ve şifreyi girdiğimiz ekrana geri dönüyor. aynı işlemleri defalarca tekrarladık, bütün bilgileri kontrol ettik, diğer cihazlarla karşılaştırdık ama sonuç yok. kullanıcı yorumlarının ve sorularının sizi sıktığının farkındayım ama umarım yardımcı olabilirsiniz. iyi çalışmalar, emeklerinize sağlık. son olarak iphone uygulamanızla ve çalışmalarınızla bir çok sorun halletiğimizi ve bize çok yardımcı olduğunuzu öğrenmek belki o kadar emeğin karşılığı olamaz ama umarım sizi mutlu eder 🙂

 52. Ömer

  14/09/2013 at 21:53

  Arkadaşlar benim İPad 4. Nesil’im var ve sim kartı kullanmıyorum ipad’imde. İmessage kullanmak istiyorum fakat yapamadım. İmessage den mesaj atmak için sanırım kişilerde ekli olmasıı gerekiyo kişinin. Yani uzun lafın kısası bu yazıda nasıl kullanacağıma dair bilgileri alamadım ve yardım bekliyorum. Bu arada kardeşimin ipad mini siyle aynı apple kimliğini kullanıyoruz

 53. Mustafa

  23/09/2013 at 20:42

  Wifi ile ios 7 indirirken tamamlayamadım ve internet paketi yapıp öyle devam etmek istedim fakat wifi istiyo bunu nası devam ettirebilirim ??

 54. yusuf ziya

  24/09/2013 at 22:44

  selam 4s telefonuma ios 7 yükledim facetime simgesi yok sadece ayarlar bildirim merkezinde çıkıyor başka hiç bir yerde yok ne simgesi var nede arama yaparken çıkmıyor arkadaşlarım benim facetimeden ararken kişi facetime kullanmıyor yazıor yardımlarınız için şimideden tşkler

 55. Katre

  14/10/2013 at 23:23

  Merhaba yazınız için teşekkürler ancak ben sorumun cevabını bulamadım. Ben telefonu Türkiye’den hatta Migros’tan aldım ama bende FaceTime yok ıp5 kullanıyorum ıos7 yükledim acaba bana suudı Arabistan’dan gelen mal mı sattı Migros ? Yardımcı olur musunuz ?

  • Mustafa Tan

   14/10/2013 at 23:28

   Ayarlar -> Genel -> Sınırlamalar menüsünü de kontrol ettiniz mi yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi ?

 56. macit

  26/10/2013 at 16:30

  mrb benm ipod 4 üm var onda ficetime var doğal olarak sim takılmıyor burda ki görüşme yapılacak kişileri mail hesabındakileri mi gösteriyor yoksa facebook takilerimi facebooktakileri görmek istiyorum

 57. Necmi

  29/10/2013 at 19:14

  Ben ıphon 5 kullanıcısıyım 3G görüntülü arama yapamıyorum tüm ayarlarım açık samsung 3-4 s den rahatca aranabiliyorum ama ben arayamıyorum

 58. burak

  12/11/2013 at 17:59

  facetime daki kişileri nasıl rehberimden silerim ?? acil yardımm 🙁

 59. Ahmet

  26/11/2013 at 20:09

  Benim iPhone 4 var yazılım güncele menüsü yok

  • Mustafa Tan

   26/11/2013 at 20:12

   Cihaz üzerinden güncelleme iOS 5 ile geldi. Cihazınızın versiyonu muhtemelen iOS 4. Bu yüzden en az bir kere daha bilgisayarınızdaki iTunes ile güncelleme yapmanız gerekiyor.

 60. Berke

  27/11/2013 at 22:04

  Face time ile türkiyeden. Abd yi 3g kullanarak arıyorum. Ücretlendirme sadece internet paketi için mi olur yoksa operatör bana görüşme ücreti yansıtırmı?
  Teşekkürler

 61. Anonim

  02/12/2013 at 01:49

  Fifi olmadan niye körütülü konuşma yapmamıyoruz başka telefonla niye körüşemiyoru illa ayfonmu olmasi lazim boşu boşuna almişim

 62. Nurcan

  22/12/2013 at 05:57

  Telefonumda sınırlamalar seçeneği kapalı açmak istediğimde parola girin diyor açamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

 63. barış

  03/03/2014 at 14:56

  merhabalar bende 5s var fakat facetime arama yapamıyorum bunu yapmak için wifi gerekli midir birde skype üzerinde android bir telefonla görüntülü görüşme yapılabilir mi

 64. Mustafa

  24/04/2014 at 19:24

  Merhabalar;
  Bizim şöyle bir sorunumuz var. Daha önce çalışan FaceTime şimdi ‘FaceTime başarısız’ yazıyor. Kapatıp tekrar aktifleştirdik. Kendi telefonum diğer arkadaşlarımla sıkıntısız çalışıyor. Ancak diğer telefonumuz diğer telefonlarla bu hatayı vererek kapatıyor. Wifi hattınıda değiştirdik. Lütfen yardım edermisiniz. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   24/04/2014 at 22:12

   Cihazınızın versiyonu iOS 6 mı? Eğer öyleyse iOS 7’e geçmeniz gerekiyor.

   • Serkan Çelik

    08/05/2014 at 23:19

    Mustafa bey merhaba,
    iOS5 yüklü cihazdan ios7 yüklü cihaza veya ios7’den ios5’e facetime araması yapılamıyormu?

 65. hüseyin

  22/05/2014 at 09:22

  merhabalar benim de söyle bir sorum olacak biz arkadasla aynı apple kimliğini kullanıyoruz şimdi size şu numaradan facetim ile ulaşılabilir var hani orda benim ve onun numarası var yalnız benim ki silik durumda yani seçili onu arayan biri bana da ulaşabilir mi çünkü dün hiç tanımadığm biri beni facetime ile aradı cevap verirseiz sevinirim

 66. Emir

  22/05/2014 at 16:51

  Mustafa bey benim ios 7 si yüklü olan iphone 4s im var ama hiç bir yerde facetime gözükmüyor (sınırlamalar,rehber,bütün sayfalar,bildirim merkezi vb.) sizce neden?

 67. mete

  24/08/2014 at 22:27

  telefonumda facetime’i etkinleştiremiyorum fakat yukarıda okuduğum kadarıyla TLden bir miktar çekiyormuş fakat ben TL yüklemediğim için mi bu özelliğimi etkinleştiremiyorum ?

  • Mustafa Tan

   24/08/2014 at 22:34

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi FaceTime aktivasyonu için İngiltere’deki bir numaraya SMS atılması gerekiyor. Atamazsa etkinleştiremez. Hesabınızda TL yokken SMS atabiliyor musunuz?

   • Mete

    24/08/2014 at 22:36

    kaç gündür bu sorunu alıyorum yani TL yükleyince etkinleştiricekmi tekrar denediğimde

    • Mustafa Tan

     24/08/2014 at 22:45

     Hattınızın yurt dışına SMS gönderme ile ilgili bir engeli yoksa etkinleştirme olacaktır.

     • Mete

      24/08/2014 at 22:51

      teşekkür ederim yardımcı oldugunuz için

   • kürşat erdogan

    25/12/2014 at 00:18

    Merhabalar mustafa bey iphone 5 ios 8.1.2 yüklü olmasına rağmen telefonumda dört gün önce operatör değişkliği yaptım fakat imessage ve facetime da numaramı kullanamıyoru msadece mail yoluyla çalışıyor apple sitesinde yazan forum sitelerinde yazan herşeyi denememe rağmen hiç bir çekilde etkinleşmiyor kaç defa restore ettim hatırlamıyorum bile ama her seferinde 45 dk aralıklarla 40 tl ye yakın etkinleştirme ücreti alındı ve etkinleştirme başarız yazana kadar hiç bir şekilde ayarlarını değiştirmedim yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum iyi akşamlar

 68. necdet

  05/01/2015 at 14:50

  Merhabalar,
  Facetime ile iphonumu veya ipadimi web cam gibi kullanabilirmiyim?
  -Karşı tarafı aradığımda otomatik açılabilirmi? Otomatik kapanır mı?
  teşekkürler