iTunes 11 ile iPhone için Zil Sesi ve Ses Tonları Hazırlama

Bildiğiniz gibi artık ülkemizdeki iPhone ve iPad kullanıcıları da iTunes Store‘dan müzik, film ve zil sesi satın alabiliyor. Özellikle iTunes Store’daki Tonlar bölümünde dünya kadar özel hazırlanmış zil sesi mevcut. Gangnam Style’dan, 90’ların popüler şarkılarına kadar her türlü zil sesini bulmak mümkün. Hatta Kara Şimşek (Knight Rider) gibi 90’lı yılların popüler film ve dizilerine ait zil seslerini de bulmak mümkün 🙂

iTunes Store’dan satın alınan Ses Tonlarının yani Zil Seslerinin en büyük avantajı da iPhone’umuzda direkt kullanabilmemiz. Yani herhangi bir bilgisayara veya iTunes eşzamanlamasına ihtiyacımız yok. Dezavantajı ise bu zil seslerinin paralı olması. Hatta zil sesleri çoğu durumda orijinal şarkısından daha pahalı. Muhtemelen bunun sebebi de zil seslerininin özel olarak düzenlenmiş olması.

 

Her ne kadar bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi artık App Store veya iTunes Store’dan birşeyler satın almak için kredi kartı bilgimizi vermek zorunda olmasak da yine de çoğu kullanıcı kendi hazırladığı zil sesini cihazında kullanmayı tercih ediyor. Fakat bu durumda da bilgisayarımızdaki iTunes ile eşzamanlama yapmak şart oluyor.

Çünkü iTunes Store haricinde bir yerden edindiğimiz ya da kendimizin hazırladığı bir zil sesini direkt cihazımızda kullanamıyoruz. Hatırlarsanız geçen sene yine Ocak ayında “iTunes 10.5 ile iPhone için Zil Sesi Hazırlama” başlıklı bir yazı yayınlamış, o zaman güncellenen iTunes sürümü için adım adım zil seslerinin nasıl hazırlanacağını anlatmıştım. Geçtiğimiz aylarda iTunes 11’e güncellenince takipçilerimizden yine benzer bir talep geldi. Ben de iTunes 11 ile, fakat bu sefer biraz daha farklı bir yöntemle nasıl zil sesi hazırlayabileceğinizi ve cihazınıza transfer edebileceğinizi açıklıyayım istedim.

1) Bilgisayarımızdan iTunes ile iPhone’umuza zil sesi transferi yapmadan önce, özellikle ilk defa iTunes veya iPhone kullanacakların bazı hazırlıklar yapması gerekiyor. Bunlardan ilki http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’ın indirilip bilgisayara kurulması. Ondan sonra da sürekli takipçilerimizin artık ezberlediği ve belki de artık duymaktan bıktığı, fakat yeni başlayanlar için önemli olan Bilgisayarı Yetkilendirme ve Satınalınanları Aktar işlemleri. (Bu konularda detaylı bilgi için tıklayınız.)

Yukarıdaki hazırlıklar çok acemiler içindi 🙂 Bir de daha önce iTunes kullanıp da iTunes 11’e geçince zorlanan kullanıcılar mevcut. Hem acemilerin hem de eski iTunes kullanıcılarının yeni arayüze alışabilmeleri için geçenlerde paylaştığımız iTunes 11 iPuçları yazısına bir gözatmalarını rica ediyoruz. Bu sayede aşağıdaki yazıda anlatılanları çok daha kolay yapacaklardır.

2) Yukarıdaki hazırlıkları yaptıktan sonra artık bilgisayarımızdaki bir parçadan zil sesi hazırlamaya geçebiliriz.

iPhone’da kullanılan zil seslerinin maksimum 40 saniye, SMS tonlarının ise maksimum 15 saniye olması zorunluluğu mevcut. Ayrıca zil seslerinin m4r uzantılı bir formatta olması gerekiyor. Bu nedenle de bir program kullanmamız gerekiyor bu kısaltma ve çevrim işlemleri için. Fakat hiç program kullanmaya gerek kalmadan bu işlemleri online olarak yapan Audiko.net ve MadRingtones.org gibi siteler mevcut. Tek yaptığımız bu sitelere parçamızı yüklemek (upload), parçadan kesilecek kısmı belirlemek ve çevrim işlemini başlatmak, sonra da zil sesini indirmek (download).

MadRingtons.org ile zil sesi hazırlama.

Ben aşağıda daha kolay olduğu için Audiko.net‘i kullanmayı anlattım adım adım. Fakat Audiko.net 30 saniyelik sabit uzunlukta zil sesleri hazırlıyor. MadRingtones.org‘da ise zil sesinin uzunluğunu kendimiz de belirleyebiliyoruz, bu nedenle biraz daha kompleks ama zor değil 🙂 Bu yüzden dileyenler MadRingtones’u da tercih edebilirler.

Güncelleme: Bazı kullanıcılarımız Audiko.net’e erişim sorunu yaşadıklarını paylaşmışlar. Aynı sorunu yaşayan kullanıcılarımız bu linkteki ekran görüntülerine bakarak MadRingtones.org üzerinden de nasıl zil sesi hazırlayabileceklerini kolayca öğrenebilirler.

3) Önce bilgisayarımızdaki herhangi bir tarayıcı ile (Explorer, Chrome, Firefox, vs.) http://audiko.net adresine giriyoruz. Site ücretsiz hizmet verdiği için her yerde reklamlar göreceksiniz. Fakat ilk yapmanız gereken aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Upload” seçeneğine tıklamak.

Bu sayede bilgisayarımızdaki bir parçayı (mp3, m4a, vs.) aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi siteye yükleyebiliyoruz.

Fakat istersek hemen “Upload” seçeneğinin yanındaki “enter an URL” seçeneğine tıklayarak internet üzerindeki bir dosyayı da yükleyebiliyoruz. Hatta bu seçenek ile direkt bir youtube linki vererek, youtube videosundaki müzikten de zil sesi hazırlatabiliyoruz.

4) Dosyanın siteye yüklenme (upload) işlemi tamamlandıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi zil sesi olarak kullanacağımız 30 saniyelik parçayı belirleyeceğimiz bir ekran çıkıyor karşımıza. 30 saniyeden oluşan mavi kısmı sağa sola çekerek tam istediğimiz yeri kendimiz seçebiliyoruz. Bu ekranın altındaki play (oynat) seçeneğini kullanarak da doğru yeri kesip kesmediğimizden emin olabiliyoruz.

Audiko.net ile zil sesi hazırlama

Bu tip site ve programlarda göreceğiniz “fade in” ve “fade out” seçenekleri de, zil sesinin başlangıç ve bitiş kısımlarında artan/kısılan geçiş efektleri oluşmasını sağlıyor.

Parçanın 30 saniyelik kısmının neresi olacağına karar verdikten sonra da “Create ringtone!” seçeneğine tıklayarak çevrim işlemini başlatıyoruz. (Bu sırada ekranda “Creating ringtone” yazıyor ve bir süre bir şey olmuyor, bu yüzden şaşırmayın.)

5) Zil sesimiz hazırlandıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir “Download” linki çıkıyor. Bu linke tıklayarak .m4r uzantılı 30 saniyelik zil sesi dosyasının bilgisayarımıza indirilmesini sağlayabiliyoruz.

Audiko.net download

6) Zil sesimiz artık doğru formatta olduğu için bilgisayarımızdaki iTunes’un Arşiv kısmına aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ekleyebiliriz. Bunun için de Dosya menüsünden “Arşive Ekle” seçeneğini kullanarak, bir önceki adımda indirdiğimiz *.m4r uzantılı zil sesini buluyoruz ve iTunes’a ekliyoruz.

iTunes’a zil sesini ekledikten sonra sol üst köşedeki Ses Tonları’na tıkladığınızda, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sağ tarafta zil sesini görmemiz gerekiyor.

7) Artık zil sesimiz cihazımıza transfer edilmeye hazır olduğuna göre, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cihazımızı USB kablosuyla bilgisayaramıza bağlayıp eşzamanlama yapabiliriz.

Bunun için de önce sol menüdeki Aygıtlar menüsünde çıkan cihazımızın üzerine tıklıyoruz. Ardından da  sağ üst köşedeki sekmelerden “Ses Tonları” bölümüne tıklayıp “Ses Tonlarını Eşzamanla” seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Sonra da sağ alt köşedeki “Eşzamanla” seçeneğine tıklayarak iTunes’taki zil seslerinin cihazımıza transferini başlatıyoruz.

8) Eşzamanlama tamamlandıktan sonra artık iPhone’umuzda yeni zil sesini seçebiliriz. Bunun için de önce Ayarlar -> Sesler -> Zil Sesi menüsüne gidiyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu ekranın en üstünde çıkan yeni eklediğimiz zil sesini seçerek saptanmış zil sesi yapıyoruz. Tabii istersek Kişiler’den istediğimiz bir kişiye özel zil sesi olarak da atayabiliriz kendi eklediğimiz bu zil sesini.

iTunes 11 ve online siteler ile iPhone için zil sesi hazırlamak bu şekilde 🙂 Umarım faydalı olur.

——–

Önemli Not: Sıkı takipçilerimiz iyi biliyor ama yeni iPhone ve iTunes kullanmaya başlayanlara bir daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Cihazınızı sadece bir iTunes ile eşzamanlayabilirsiniz. Örneğin gündüz iş yerinizdeki bilgisayarla, akşam da evdeki bilgisayarınızla eşzamanlayamazsınız. En son hangi bilgisayarla eşzamanlama yaparsanız, önceki bilgisayardan eşzamanladıklarınız cihazınızdan silinir ve en son bilgisayardakileri transfer edilir.

Ayrıca Apple’ın müzik yapımcıları ile yaptığı anlaşma nedeniyle bilgisayarınızdan cihazınıza transfer ettiğiniz bir şarkıyı veya zil sesini tekrar herhangi bir bilgisayara geri transfer edemezsiniz. Sadece iTunes Store’dan satın aldıklarınız “Satınalınanları Aktar” işlemi ile bilgisayarınıza geri aktarılır. Eğer bilgisayarınıza format atacaksanız o zaman aşağıdaki linkteki yazılarımıza mutlaka gözatın:

92 Comments

 1. varlık

  08/01/2013 at 12:14

  http://audiko.net adresi “Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 15. Sulh Ceza Mahkemesi’nın 20.12.2012 tarihli 2012/892 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir” diyor 🙂

  • Mustafa Tan

   08/01/2013 at 12:17

   Ben SuperOnline kullanıyorum fakat böyle bir erişim sorunu yaşamıyorum. Enteresan. Diğer siteye de erişimde sorun yaşıyor musunuz?

   • varlık

    08/01/2013 at 12:30

    Mustafa bey;
    Ben Ttnet kullanıyorum. Daha önce hiç yazmadım ancak yazılarınızı ilgile takip ediyorum. Yanlış anlaşılmak istemem amacım sadece sizi bilgilendirmekti.
    Diğer sitede her hangi bir sorun yok. 🙂
    Kolay gelsin.

    • Mustafa Tan

     08/01/2013 at 12:36

     Elbette. Çok iyi yaptınız 🙂 Genel olarak erişim problemi olduğunu bilseydim diğer siteyi anlatırdım adım adım açıkçası.

     • Mehmet Can

      09/01/2013 at 23:58

      benim sorunum var acil yardımederseniz ben herşeyi yaptım 40 saniyelik hazılardım felan dediğniz siteden ama dosya arşiv ekle diyorum öyle kalıyor hiç zilsesi felan yeri gelmiyor sıkıntı neyden 4s kullanıyorum en son itune4si inidiridm sıkınıt nedir aacaba acil yardım

     • emrah

      14/01/2013 at 18:19

      merhabalar konuyla alakasiz ama iphone 4s suya dustu cikardim salladim biraz daha sonra arama yaptim hoparlorden ses gelmedi sonra kapatip sim i sokup pirinc dolu posette 24 saat beklettim suanda hersey saglam gozukuyor daha sonradan sorun yapar mi acaba? servise su temasi var diye gondersem durumu istismar edip fazla fazla ucretlendirilecegini dusunuyorum suanda gonderip sorunu erken mi hallediyim? yoksa sorun ciktiktan sonra mi gonderiyim

  • elif öztetik

   08/01/2013 at 13:26

   evet, bu site engellenmiş. keşke diğer (madringtones.org)üzerinden anlatsaydınız.. ;(

   • Mustafa Tan

    08/01/2013 at 13:27

    Madringtones.org da çok karışık değil. Bir deneyin. Takıldığınız yeri de sorun. Olmadı ona göre güncellerim yazıyı.

    Click yazan yere tıklayarak başlayacaksınız ilk işleme bu arada. Sonra da “Browse” ı seçeceksiniz bilgisayarınızdan dosya yüklemek için.

    • elif öztetik

     29/03/2013 at 00:56

     çalışmıyor bu madringstone. başka ne yapabiliriz?? Direkt paralı bir yere yönlendirip isterseniz cep telefonunuza atın diyor, ama bundan başka haftalık ücreti de var.

    • elif öztetik

     30/03/2013 at 15:41

     sizin vermiş olduğunuz resim şeklindeki açıklamayı aynen yaptım, sonuç alamadım. Bu arada bir evvelki mesajıma cvp ta gelmedi.

   • Mustafa Tan

    08/01/2013 at 14:03

    Bu arada aşağıdaki ekran görüntüleri yardımcı olacaktır Madringtones.org için:

    http://www.iphoneturkey.com/wp-content/uploads/2013/01/mad-ringtones-step-by-step.png

    • Emre

     16/01/2013 at 17:24

     Mustafa bey bahsettiğiniz bu sitenin haftalık abone yapan ve haftada 7,5 tl gibi fahiş bir fiyata abone yapan bir siteye yönlendirdiğinin farkındamısınız

    • Anonim

     12/03/2013 at 13:35

     Mustafa bey bahsi geçen site Emre bey in de dediği gibi ücret talep ediyor .. Bunun başka bir yolu varmıdır?

 2. Seda

  08/01/2013 at 13:07

  Mustafa bey merhabalar,

  peki mağazadaki zil seslerinin ücretsiz olma ihtimali varmıdır sizce 🙂

 3. Mert

  08/01/2013 at 13:25

  Meraba ben bir zilsesi almıştım sonrasında PC’mi W8’e geçirdim haliyle her şey gitti. Sonra eşzamanladım ve zilsesim kayboldu iTunes’ta da gözükmüyor satın al diyor. Ne yapabilirim?

  • Mustafa Tan

   08/01/2013 at 13:27

   Biliyorsunuz aynı Apple Kimliğini kullandığınız sürece App Store’dan veya iTunes Store’dan bir içeriği tekrar satın aldığınızda ücret kesilmiyor.

   • Anonim

    08/01/2013 at 13:30

    Ben de tam öyle düşünmüştüm fakat satın al diyor indir yerine. Bir garibime gitti. Satın al demeye de çekiniyorum açıkçası, ya tekrar satın alırsa diyorum 😀

   • Mert

    08/01/2013 at 13:40

    Ben yine de emin olayım satın al deyince satın aldınız tekrar alındın mı diye soruyor. Al dersem para kesilir mi? İlginiz için teşekkür ederim

 4. Engin

  08/01/2013 at 14:47

  Mustafa daha önce satın aldığım ton eşzamanlama yaptığımda silindi satın alınanlarda geri alamıyorum çümkü sadece film ve müzik satın almışlar çıkıyo. Yeniden indirdiğimde de ücret alıyo bana bir çözüm şütfen

 5. fatih

  08/01/2013 at 15:08

  Gangman değil gangnam olcak o ya :))))

  • Mustafa Tan

   08/01/2013 at 15:14

   Düzelttim 🙂

   • Anonim

    18/01/2013 at 19:10

    Mustafa bey belki ne alaka diyeceksiniz ama bir sorunum var yardımcı olursanız cok sevinirim ben bilgisayarıma ne yaptıysam yükleyemedim itunesi

 6. onur

  08/01/2013 at 17:09

  Yazı için teşekkürler. Sitede bi sorun yok

 7. Özkan

  08/01/2013 at 20:58

  iTools diye bir program var. Orada istediğimiz herşeyi ses tonu olarak ayarlayabiliyoruz.

  • elif öztetik

   29/03/2013 at 00:59

   itools u pc ye indirdim. istediğim melodiyide kesip, biçtim. ama sonra melodi yok oldu. iphonunuzu usb ile bağlayın diyor. ama itools nedir ne değildir bilmediğimden çekiniyorum. itunesla senkronize olan herşey uçup gitmesin diye yapmaya çekiniyorum.

 8. Özkan küsmez

  08/01/2013 at 21:18

  Merhabalar Mustafa Bey. Ben iPhone 4s kullanıyorum. Fakat iTunes a bir türlü bağlanamıyorum. İtunes Store a bağlanılamıyor uyarısı alıyorum. Acaba sorun nedir? Yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler.

  • olgu

   12/01/2013 at 03:50

   aynen bende öle ilk resimdeki gibi ‘tonlar’ butonu nerde onu bile bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim sürekli bağlanamıyor diyor

 9. Eren ekmekçi

  08/01/2013 at 21:32

  İphone 4 s kullanıyorum bu yeni i tunes 11 yüzünden bilgisayarı bozdum. Bu tel ingilizce bilmeyenlerde kullanıyor. Yeni versiyon yapılmış tamam ama onu nasıl kullancaz zil sesi nasıl yapcaz. Tesekkurler bu uygulama ve yardimlariniz icin

 10. EAS

  08/01/2013 at 21:34

  Lutfen yardim ! Netbookum yeni kirildi evde yeterince notebook var ipad alsam bi netbookun gordugu ihtiyaclari karsilarmi gerek office olsun gerek usb den dosyalar olsun ? Klavyeli cover almayida dusunuyorm flash player destegi icinde program var bugun test ettim..kısacası netbook havasi katabikirmiyim ? Ne diyorsunuz ?

  • Gökhan

   25/02/2013 at 09:07

   Windows 8’li tabletlere bakmalısın bence.

 11. Nihat

  08/01/2013 at 23:09

  RingtoneDJ adındaki programı kullanıyorum ben. Gene anlattığınız gibi ama Telefondaki muzik arşivini kullanıyor. En son free idi. Ama 40sn en fazla. Bittikten sonra ister mail ile ister iTunes’ten cihazdaki programlar kısmından almak mümkün

 12. Ozgur

  09/01/2013 at 00:24

  Daha önce i Tunes te bu dönüştürme isini yapıyorduk kesiyorduk şimdi ek bir siteyemi ihtiyac duyuyoruz yoksa sadece kolay olsun diyemi böyle bir yola bas vuruyoruz

  • Mustafa Tan

   09/01/2013 at 00:26

   Kolay olsun diye 🙂 Bir de alternatif bir yöntem olsun dedim.

 13. Halil

  09/01/2013 at 00:29

  Ben şunu anlamadım. Yazının başlığında iTunes 11 ile denmiş ama zil sesi hazırlamak için internetten iki site önerilmiş. Nasıl oluyor?

  • Mustafa Tan

   09/01/2013 at 00:31

   Transfer işlemi yine iTunes üzerinde oluyor.

  • Anonim

   15/01/2013 at 00:28

   itunese 3 tane zil sesi ekledim. Eşzamanla dediğimde sadece 1 tanesini eşzamanlıyor. Bir türlü 3 zil sesini de atamadım. Neden böyle olur Mustafa Bey?

 14. Yusuf

  09/01/2013 at 00:44

  Mustafa bey söylediğiniz sekilde zil sesi yaptım ancak 128b cok kalitesiz değilmi ? Yaptiim zil sesinden birsey anlamiyorum. Bu seviyenin üzerine çıkarmak mumkun mu? Ben bulamadım belki siz püf noktasını biliyorsunuzdur mantığı ile hareket ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Mehmet ilhan

  09/01/2013 at 10:31

  Mustafa Bey Merhaba çalışmalarınız için sizi kutlarım kullanıcılara güncel konularda çok yardımcı oluyorsunuz. Benim sorum ıtunes hesabım var ve ben başka bir hesap daha açtım eskisini kapatmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

  İyi Çalışmalar

 16. Anonim

  09/01/2013 at 10:36

  itools çok daha pratik değil mi?

 17. Yunus

  09/01/2013 at 12:11

  Mustafa bey hotspot shield adlı uygulama ne işe yarıyor

 18. hasse

  09/01/2013 at 14:22

  mustafa hocam yurt disinda uydudan kapali iphone 4 turkiyede kullanilirmi diyer pasaport islemlerini yaptirsak acil cvp icin cok sevinirim hoca

 19. Hakim

  09/01/2013 at 14:38

  ıphone 5 den uygulama lar silinmiyor basılı tutunca titremiyor ve çarpı işareti de çıkmıyor yardımcı olabilirmisiniz.

 20. FATİH DEDEBAŞ

  09/01/2013 at 20:53

  Ya bu kadar uğraşmaya gerek yok bence.
  Format Factory Gibi açık kaynak kodlu (ücretsiz)bir program ile istediğiniz bir ses, müzik dosyasının istediğiniz 40 saniyelik bölümünü .m4r uzantılı olacak şekilde (format factory doğrudan iPhone müzik türü olarak bunu yapabiliyor) kaydedip iTunes ile bu müziği telefona atınca zaten otomatik olarak zil seslerinde görülüyor.

 21. Cavid

  09/01/2013 at 21:26

  Mustafa bey ben ıphone’umda itunes’e girince altda iTunes ve Podcasts yaziyor ben zil tonuna hangisinden giricem?

 22. Birol DENKTEN

  10/01/2013 at 08:40

  11 versiyonunda da eski zil sesi yapma işlemleri aynen yapılabilmekte. Ekstra bir site yada program kullanımına halen gerek yok.

 23. Şükrü

  10/01/2013 at 09:32

  Merhaba Mustafa bey iPhone da sim kart noları değiğiştirme silme gibi işlemleri nasıl yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   10/01/2013 at 09:37

   SIM kart noları değiştirmekten neyi kasdettiğinizi anlayamadım açıkçası.

   • Şükrü

    10/01/2013 at 15:59

    Sim kart taki kayıtları görme düzenleme silme demek istedim. Zaten hallettim yinede cevabınız için teşekkürler.

 24. ertekin

  10/01/2013 at 12:17

  Mustafa bey merhaba,

  Apple tv vasıtasıyla digitürk play’deki canlı yayın ve indirdiğim app’lerde ki mevcut flimleri tv’ye yansıtabilecekmiyim?

 25. Alper

  10/01/2013 at 18:59

  İphone 5 icin cebini konuldugu zaman egil ve yamulma oldugu soyleniyor bilginiz var mi

 26. Doruk

  11/01/2013 at 11:52

  App Store hesabımı baska telefonda kullnmaya çalışıyorum ama ülkeniz farklı diyor ülkeyi nasıl değiştirebiliriz teşekkürler

 27. Mehmet

  11/01/2013 at 12:26

  Mustafa Bey Merhaba
  Bu konuyla ilgili değil ancak bence önemli bir konuyu sormak istiyorum. Telefon kilitteyken kapatılmak istendiğinde niçin şifre sormuyor. Bir arkadaş kaybetmiş 5 dk sonra farkettiğinde kapandığını anlamış. O zamanda iphonumu bul uygulamasıda bir şey ifade etmiyor. Teşekkürler

 28. Hakim

  11/01/2013 at 23:11

  Mustafa bey üstadım yukarı bir sorunumu ifade Et’im rica ediyorum bilginiz varmıdır

 29. Hakim

  11/01/2013 at 23:12

  Mustafa bey üstadım yukarı bir ?

 30. Murat

  12/01/2013 at 00:38

  iTunes 11.01 mi yayınlandı yoksa ben yenimi gördüm:)) Şu an itibariyle

 31. Zebedee

  12/01/2013 at 13:44

  Mustafa bey;
  Buradaki yöntemle iPhone’unuzu JailBreak yapmadan operatör logonuzu değiştirebilirsiniz. Yayınladığınız makalelerdeki ekran görüntüleri açısından da daha iyi olur 😉
  http:// www. youtube. com/watch?feature=player_embedded&v=vfNMY_2kdF8

  • Zebedee

   12/01/2013 at 13:46

   Orjinal makale
   http:// www. idownloadblog. com/ 2012/12/31/carriereditor/

 32. Enes

  14/01/2013 at 00:54

  Mustafa Bey Oncelikle Sizin Verdiginiz Bilgiler Cok Dogru Ve Guzel Yaklasik 5-6 Aydir Takip Ediyorum Size Bazi Sorularim Olacak Ozel Gorusebilecegimiz Bir Adresiniz Varmi ? ( Msn, Facebook Vb. ) Geri Donerseniz Cok Sevinirim

 33. namık

  14/01/2013 at 09:47

  Slm
  Ses tonlarina 9 taneden fazla yüklemiyor? Neden böyle bilen varmi saygilar…

 34. emrah

  14/01/2013 at 18:22

  merhabalar konuyla alakasiz ama iphone 4s suya dustu cikardim salladim biraz daha sonra arama yaptim hoparlorden ses gelmedi sonra kapatip sim i sokup pirinc dolu posette 24 saat beklettim suanda hersey saglam gozukuyor daha sonradan sorun yapar mi acaba? servise su temasi var diye gondersem durumu istismar edip fazla fazla ucretlendirilecegini dusunuyorum suanda gonderip sorunu erken mi hallediyim? yoksa sorun ciktiktan sonra mi gonderiyim yardim bekliyorum

 35. EREN

  17/01/2013 at 22:53

  BEN ŞİMDİ YENİ İ TUNES İNDİRDİM MÜZİKLER FİLMLER TV ŞOVLARI EV PAYLAŞIMI VAR YAZIYOR AMA SES TONLARI YOK HİÇ BİR YERDE. NEDEN BU İ TUNES DEĞİŞTİRİYORLAR. ARADIM BU İ TUNES NASIL MÜZİK ATARIM BULAMADIM KIZDIM BİLGİSAYARI BOZDUM SERVİSE GÖNDERDİM YENİ GELDİ ŞİMDİDE SES TONLARI YAZMIYOR ÇIKMIYOR DELİRCEM DAHA BASİT ANLATSANIZ RESİMLİ OLMAZ MI 🙁

 36. mustafa doglar

  27/01/2013 at 18:00

  evvvettttt vallahide becerdim ,ilk sefer icin hemsizi okuyup hem islem yapmak zordu ama oldu 🙂 cokkk tesekkürler Mustafa bey .

 37. Mustafa

  31/01/2013 at 03:31

  Beyler i toolsu bilgisayariniza indirin .zilsesi istediginizi ugrasmadan direk yapin

 38. mehtap

  03/02/2013 at 19:15

  zil sesini yaptm eşzamanlamaya gelince aygıtlarım kısmında ses tonları görünmüyo lütfen yardmcı olur musunuz ???

 39. namık

  04/02/2013 at 20:36

  slm mustafa abi…ses tonu yükleme yöntemiyle filim yüklmeye çalışıyorum ama olmuyor 🙂 neden olmuyor ama pıratıkde böyle olması gerekmıyormu..yada nasıl yapmalıyım pc masa üstündeki bir filmi nasıl ıphone 4S nasıl atarım saygılar …

 40. Mahmut7272

  19/02/2013 at 20:59

  Cihaz iPhone 4s son yazılım 6.1.1 yüklü ama elfi sorunu hala var şarj ise100 iken hiç açmadan 3saat hala 100 seviyesinde bu iyi oldu ama ne yapalım akıllı telefonlarında şarjı bu kadar olur bekleyip göreceğiz bakalım iPhone bize akıllı telefonlarda statüsünü yükseltecekmi ama bana göre 5 model üzerinde çalışıp bu modellerde güncel kalabilseydi daha iyi olurdu bana göre örneğin iphone3 3GS 4 4s 5 yeter artar bile 6 ya bile gerek yok çünkü gelecek vadeden yazılımlar çıktı Windows mobil telephone gibi anlatacaklarım bu kadar beklemek en iyisi.

 41. bahri bachreium

  20/02/2013 at 17:57

  Merhaba güzel bilgi lakin ücretli :(. 11820 diye bi servis varmış.teknoloji falan destek veriyorlar. Ücretsiz istediğim müziği zil sesi yaptılar. bitane program yüklediler bilgisayara boşuna aylarca aramışım.

  • ayça

   24/02/2013 at 11:11

   Bilgiriminiz için teşekkürler bahri bey. Servisi aradım itools diye bir program kuruldu media bölümüne girdik sağ tarafta ringtones yazan bölümde import seçeneğini seçip ilgili müziği seçtik otomatik olarak cihazıma geldi.

 42. mehmet

  12/03/2013 at 00:59

  kardeşim ellerine sağlıkk ben bi an ıphone den vaz geçmeyi düşünürken senin yardımların cıktı karşımaa süpersin tek kelimeylee hakkını helal eyle sayende bu sıkıntıdan da kurtuldukk.. 🙂

 43. Cenk

  12/03/2013 at 10:20

  İ tools yukleyin zil sesi yapmak cok kolay

  • saygın

   13/03/2013 at 23:07

   beyler millet yazmıs işte birde benden olsun…(İtools)Winrar zip olarak iniyor.istediginiz sarkıyı zamanlama olmadan yükleyin(örn.05.00 dk)a06_zenon_06@hot

 44. Yasin

  20/03/2013 at 19:38

  Merhaba, ben istediğim zil seslerini arşive ekledim yanındaki onay tikiyle beraber de görünüyor fakat Bu iPhone’da kısmına gelip zil tonlarını eşzamanla dediğimde bulunan bütün müzikleri ve diğer öğeleri silip öyle eşzamanlayayım mı diye soruyor. Ben müzikleri el ile yönettiğim için arşivde bulundurduğumu sync yapmıyorum. Daha önceden manuel zil sesi atabiliyordum ama yeni itunes’da bulamadım. Herhangi bir bilginiz var mıdır?

  • Yasin

   20/03/2013 at 19:52

   Tamamdır buldum nasıl yapacağımı. Ses tonlarının üzerine geldiğinizde arşive eklediğiniz dosyaları sağa doğru sürüklediğiniz zaman iphone’unuza gönderiyor. Daha önceki sürümlerde biliyordum ama bunda bulamamıştım. Yaşasın deneme yanılmacı ruh! 🙂

 45. Pingback: iPhone hakkında her şey. Nedir ve nasıl kullanılır? – apple fanatiği

 46. sezer

  30/03/2013 at 11:28

  yeni surumde yok mu ;?;

 47. burak

  30/03/2013 at 19:01

  gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş. çok teşekkürler, ellerinize sağlık.

 48. serkan

  17/04/2013 at 15:00

  hocam karşınızdaki 4 yaşındaymış gibi anlatmışsınız helal olsun :)) ben bile yaptım ya gerisi kolay.. çok teşekkürler

 49. crAzy

  01/05/2013 at 04:06

  Mustafa bey lütfen yardım
  Klingelring programı ile zil sesi yüklemeye çalışıyorum fakat iPhone da zil sesi yüklemede limit varmı ? yani toplam 6 adet yukleyebiliyorum daha fazlasını almıyor dosya arşivi ekle bölümünden ???

 50. Buğra

  02/05/2013 at 18:39

  yardım eder misiniz dediğiniz 2. siteden indirmeye çalıştım m4r olarak değil mp3 olarak indi başka bir siteden mr4 e çevirdim 40 snlik bir kayıt oldu dosyayı arşive aktar diyorum ama olmuyor bir hata falan vermiyor ama aktarılmış bir şey de yok

 51. Halit

  18/09/2013 at 11:34

  Mustafa Bey umarım buradan ulaşabilirim size; satın aldığım ses tonunu (aynı Apple kimliği ile ama farklı iPhone) yeni cihazımda tekrar satın almam gerekiyor gözüküyor; yani yeniden benden para istiyor. Cevabını biliyorsanız ve cevaplarsanız çok sevinirim.

 52. Mozuberk

  25/10/2013 at 00:35

  Hocam ben dediğinizi yapıyorum ama sürekli Müzikler bölümüne yükleniyor müzik ses tonlarına yüklenmiyor.

 53. Kadir

  14/11/2013 at 21:51

  Mustafa Bey,

  5S e kendi yaptığımız ses (zil ) tonlarını yükleyemiyoruz galiba, incelediniz mi?

 54. Özhan

  13/04/2014 at 23:47

  bilgisayar kullanmadan doğrudan 5sden itunesten paralı ton almadan nasıl yapabilirim bilginiz varmı ,,zaten itunesten paralıdA alamıyorum reddediyor mail aracılığıyla dönüş sağlarsanız sevinirim iyi akşamlar;)

 55. Apple

  01/05/2014 at 03:28

  Ben yalnışlıkla bilgisayardaki Ringtone klasörünü sildim, şimdi de şarkı ekleyemiyorum. Bu sorunu nasıl halledeyim? Ayrıca zil seslerini bilgisayarıma ekliyorum dinleye de biliyorum ama şarkının nerede lduğunu bulamadığım için ekleyemiyorum zil sesime. Bu durumda ne yapmam gerek?

 56. kaya

  01/11/2014 at 09:56

  tamam, gayet güzel açıklama..ancak ben app store dan Ringtones diye bir program indirdim telefonuma(5S). bu programda zil sesini seçiyorum, indir diyorum, bazı yönergeler çıkıyo..itunes a bağlanıyorum ama o yönergelerdeki uygulamaları itunesda bulamıyorum. mesela tercihler-arşiv adı filan..programda gösterdiği arşiv adınadan sonra müzikler, videolar filan filan çıkyo ya bendeki itunes da çıkmıyo öyle bişey.. direk alttaki görüntüler sekmesi filan çıkıyo..çok uğraştım ama olmadı..yardım lütfen

 57. Zeynep

  05/12/2014 at 13:10

  İtunes store dan zil sesi satın aldım bikaç gün sonra silinmişti saptanmış zil sesi çalıyor.ne yapmalıyım