iPhone ve iPad Klavye iPuçları

Biliyorsunuz yaklaşık 5 yıldır zaman zaman iPuçları yazıları paylaşıyoruz. Fakat geçmişte paylaştığımız bu yazılar genelde bir konu üzerine odaklanmıyor, farklı konulardan rastgele seçilmiş ipuçlarından oluşuyor. Bu da spesifik bir konuda bilgiye ihtiyacı olan kullanıcılar için çok faydalı olmuyor.

Ben de bundan sonra ipuçları yazılarını konu konu hazırlayayım, böylelikle yeni iPhone veya iPad kullanmaya başlayanların gözünden kaçabilecek bilgilere daha rahat ulaşılabilsin istedim. Ayrıca belli bir konuyla ilgili soru geldiğinde cevaplaması daha kolay diye düşünüyorum. Çünkü bazı soruların cevaplarının bulunduğu yazıları, onlarca ipucu yazısı arasından bulmakta bazen ben bile zorlanıyorum 🙂

Bu yeni ipuçları yazımızın ilk konusunda sık sık sorulan iPhone ve iPad Klavyesi ile ilgili olacak. Aşağıdaki bilgiler özellikle yeni kullanıcıların gözünden kaçabilecek bazı önemli ipuçlarını içeriyor. Umarım faydası olur 🙂

Klavye Ayarı

iPhone ve iPad’de Klavye konfigürasyonu aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi “Ayarlar -> Genel -> Klavye” menüsünden yapılıyor. iPhone veya iPad’i yeni kullanmaya başlayanlar, bu menüden öncelikle ilk başlarda yazı yazarken çok zorluk çıkaran “Otomatik Düzeltme” ve “Yazım Denetimi Yap” seçeneklerini kapatmayı tercih edebilirler. (Ben nedense hiç barışık değilim bu otomatik düzeltme özelliği ile 🙂 )

 

Büyük Harf Kilidi

Fakat benim Klavye menüsündeki favorim ve bilgisayar dünyasından “CAPS LOCK” diye bildiğimiz “Büyük Harf Kilidi” ayarı. Bu ayarı açtıktan sonra dilersek klavye sürekli büyük harf ile yazı yazabiliyoruz. Biliyorsunuz klavyedeki “Shift” (Yukarı Ok) tuşuna bir kere bastığımızda ondan sonraki harf büyük olarak yazılıyor. Fakat sonrasındaki diğer harfler yine küçük oluyor.

Lakin ayarlardaki “Büyük Harf Kilidi” açıksa, “Shift” seçeneğine hızlıca iki defa tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sürekli büyük harf yazma moduna geçebiliyoruz. (Shift tuşu mavi renge dönüşmeli)

iPhone’da Türkçe Klavye Yerleşimi

Türkiye’den sıfır iPhone alanlar iOS 6 ile birlikte gelen standart Türkçe Q klavye yerleşimini kullanıyorlar. Yurt dışından iPhone alanlar ise Klavyeler bölümünden Türkçe Klavye’yi ekleyerek kullanabiliyorlar. Fakat aslında iPhone’da kullanılabilen Türkçe için Türkçe-Q ve QWERTY-Türkçe olmak üzere iki farklı yerleşim var.

Bu iki farklı Türkçe klavye yerleşimini aktive etmek için önce “Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler” menüsünden aşağıdaki gibi “Türkçe” seçeneğine tıklıyoruz. (Yoksa da aynı ekrandaki Yeni Klavye Ekle seçeneğini kullanarak Türkçe’yi ekliyoruz.)

Sonra da karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Cihazımızda hem Türkçe-Q hem de QWERTY-Türkçe klavye yerleşimini kullanabilmemiz için de aşağıdaki gibi her iki seçeneğin işaretli olması gerekiyor.

Bu sayede aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi klavyemizin son alt köşesinde bulunan dünya ikonuna basarak klavyeler arasında hızlıca geçiş yapabiliyoruz. (Dünya resmine parmağımızı basılı tuttuğumuzda da aşağıdaki gibi aktif tüm klavyelerin listesi çıkıyor)

Türkçe-Q ve QWERTY-Türkçe klavyeleri arasındaki fark tam olarak ne derseniz de; Bir tanesinde Alfabemizdeki tüm harfler sıkışık da olsa ekranda yer alırken diğerinde Ş,Ç,Ğ,Ö,Ü ve İ gibi harfler sadece S,C,G,O,U ve I harfleri üzerinde parmağımızı basılı tuttuğumuzda ortaya çıkıyor.

Aslında her iki klavyenin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Örneğin parmakları küçük olanlar tüm harfler ekranda olduğu için daha hızlı ve rahat yazabiliyor. Fakat dolma parmaklılar için sıkışık Türkçe-Q klavye sorun olabiliyor. Bu nedenle parmakları büyük olanlar için QWERTY-Türkçe daha avantajlı olabiliyor.

iPad’de Türkçe Klavye Yerleşimi

Yukarıda iPhone’daki Türkçe klavye düzeninden bahsettik fakat dikkat ettiyseniz ayarlarda F-Klavye geçmiyor. Çünkü özellikle medya dünyasındakilerin sık kullandığı F-Klavye sadece iPad’lerde mevcut. iPad’lerdeki Türkçe Klavye ayarı da yine iPhone’larda olduğu gibi “Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler” menüsünden aşağıdaki gibi Türkçe klavye seçeneği kullanılarak yapılıyor.

Fakat iPad’lerde Türkçe-F klavye yer aldığı için de iPhone’lardaki QWERTY-Türkçe seçeneği bulunmuyor. Bunun muhtemel sebebi de iPad’in geniş ekranı olsa gerek. Yani hem Türkçe-Q hem de Türkçe-F klavyede Alfabemizdeki tüm harfler ekranda yer alıyor.

iPad’deki klavyenin diğer bir özelliği de tam ortasında sağa ve sola çekilerek ikiye bölünmesi. Bu sayede özellikle çift elle yatay tutulurken klavyenin tüm harflerine ulaşım kolaylığı sağlanıyor.

iPad’de klavyeyi iki parmağımızla tam ortadan ikiye ayırabiliyoruz.

Emoji Klavye

Aslında Japonya çok moda olan ve eskiden sadece Japon klavyesinde yer aldığı için iPhone’larda kullanımı için özel uygulamalara ihtiyaç duyduğumuz Emoji Klavye iOS 5’ten itibaren ayrıca bir klavye olarak kolayca eklenebiliyor ve kullanılabiliyor.

Emoji Klavye’yi kullanabilmek için de önce “Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler” menüsünden aşağıdaki gibi “Yeni Klavye Ekle” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da sanki yabancı bir ülke klavyesiymiş gibi Emoji’yi listeden bulup ekliyoruz. Sonra da artık klavyedeyken sol alttaki dünya ikonuna tıklayarak istediğimiz zaman Emoji klavyeye geçiş yapabiliyoruz.

 

Ekleme Noktası ve Büyüteç

iPhone’da mouse (fare) olmadığı için parmağımızla bir metnin tam istediğimiz noktasına imleci götürmek oldukça zor. Çünkü imleç parmağımızın altında kalıyor ve tam olarak nerde olduğunu göremiyoruz. İşte Apple bunun için büyüteç çözümünü geliştirmiş ve parmağımızı bir metnin üzerinde basılı tuttuğumuzda imleçin tam olarak nerde olduğunu gösteren aşağıdaki gibi bir büyüteç çıkıyor.

Biz de bu sayede parmağımızı sağa sola hareket ettirerek imleci tam istediğimiz yere getirebiliyoruz.

İmleci istediğiniz yere sürüklemek için önce ekranda büyüteç çıkıncaya kadar basılı tutun.

Ayrıca özellikle yeni iPhone ve iPad kullanmaya başlayanların gözünden kaçabilecek bir ipucu da email adres alanında yazarken klavyenin sağ alt köşesinde çıkan “.” seçeneği. Bu seçenek üzerinde parmağımızı basılı tuttuğumuzda da aşağdaki gibi .com, .tr, .net, vs. gibi kısa yollar çıkıyor.

Geri Al: Yazma

iPhone’da birşeyler yazarken bilgisayarımızda olduğu gibi son yazdıklarımızı veya yanlışlıkla sildiklerimizi geri alabiliyoruz. Bunun için de tek yapmamız gereken cihazımızı sağa sola sallamak oluyor. Cihazımızı sağa sola sallayınca aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi karşımıza “Geri Al: Yazma” şeklinde bir seçenek çıkıyor.

Geri almak için cihazınızı sallayın.

Geri Al seçeneğine tıkladığımızda da son yaptığımız işlem yani son yazdıklarımızı veya silme işlemimizi geri alıyor.

Donanım Klavyesi

Yukarıdaki klavye ayarları menüsünden bahsederken bazı kullanıcılarımız “Donanım Klavyesi” diye bir bölüm geçtiğini farketmişlerdir. Bu yüzden sırf merak gidermek için bu konuyla ilgili de ufak bir bilgi paylaşayım istedim 🙂

Normalde bu bölümü hiç kullanmıyoruz çünkü ancak cihazımıza bluetooth üzerinden harici bir klavye bağlarsak o zaman Donanım Klavyesi yerleşimi önemli oluyor. Bu konudaki detaylı bilgiye de zaten geçtiğimiz sene paylaştığımız “Apple Kablosuz Klavye” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

iPhone ve iPad’lere bluetooth üzerinden bağlanabilen Apple Klavyesi

——

iPhone ve iPad’deki Klavye ile ilgili kullanıcıların gözünden kaçma ihtimali bulunan ve her zaman lazım olabilecek ipuçları bu kadar. Zaman içerisinde yeni sürümler ile gelen klavye ile ilgili farklı ipuçlarını yazıya ekleyerek güncelleyeceğim. Bu sayede umarım özellikle yeni iPhone ve iPad kullanmaya başlayanlara kolaylık olur. (Ben de bu konuda gelecek soruları kolayca cevaplamış olurum 🙂 )

Önemli Not: Dünyanın neresinden alınırsa alınsın her iPhone veya iPad’in içinde Türkçe dil seçeneği ve Tükçe klavye bulunmaktadır. Bu konuda yurt dışından cihaz aldırmak isteyenlerden çok soru geldiği için paylaşayım istedim 🙂

126 Comments

 1. From Azerbaijan

  15/01/2013 at 15:10

  Paylaşım için çok teşekkürler arkadaşlar.
  Oldukça değerli, işimize yarayacak bir paylaşım.
  Ben de bir kaç kere Türkçe klavye ile yazmak istedim iPhone 5 test ederken ama yazmadım çünkü Türkçe klavye yoktu. Ben de olmadığını salmışdım. Meğerse varmış.
  Aceba Azeri dili de yokmu klavyede?
  Azeri klavtesinin de olmasını sağlayamazmıyız?
  Yardımcı olursanız sevinirim…

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 15:14

   Yeni Klavye ekle menüsüne tıklayınca Azerice seçeneği çıkmıyor gözüküyor maalesef 🙁

   • From Azerbaijan

    15/01/2013 at 15:39

    Çıkmıyor gözüküyor sözünü tam anlayamadım doğrusu.

    • Mustafa Tan

     15/01/2013 at 15:41

     Yani klavye listesinde Azerice yok. Bu nedenle ekleyemezsiniz.

     • From Azerbaijan

      15/01/2013 at 15:44

      Teşekkürler Mustafa bey.
      Aslında Türkçe klavye de işimi görüyor. Sadece Azericede bir harf var ki, o harf için Azeri dilinin de olmasını istedim.
      Türkçe klavye kullanırım.
      Teşekkür ederim bilgi için…

   • Anonim

    22/01/2013 at 12:59

    Merhaba 32 gb ıphone 5 kullanıyorum bazen msj yazarken klavye gorunmuyor ekranda acıp kapatınca duzelıyor bu neyın sorunu olabılır

    • Anonim

     22/01/2013 at 17:10

     Rica etsem mustafa bey sizce neden olmus olabilir

 2. Yusuf

  15/01/2013 at 15:19

  Teşekürler Mustafa bey sürekli sizi takip ediyorum ve sizin sayenizde çok şey öğrendim…

 3. İlhan

  15/01/2013 at 15:24

  Mustafa bey, buradaki konuyla ilgisi yok ama affınıza sığınarak bir sorunu aktarmak istiyorum. Yeni aldığım iphone 5 cihazımı 6.0.2 ye güncelledikten sonra, aşırı pil tüketimi ve ciddi oranda ısınma problemi yaşamaya başladım. Birkaç kez restore etmeme ragmen sonuç değişmedi. 6.0.2 ye cihazını güncelleyip de bu sorunu yaşamayanların da olduğunu biliyorum. Donanımsal bir sorun olabilir mi. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 15:40

   Cihazınızı sıfırlayıp yedekten dönmeden bir kullanmayı denediniz mi? Yani yeni bir iPhone olarak tanımlayıp.

   • Anonim

    15/01/2013 at 15:43

    Evet denedim. Sonuç aynı malesef 🙁

    • From Azerbaijan

     15/01/2013 at 15:46

     Sanırım bu donanımsal bişey.
     Mesela ben şu an Android işletim sistemli telefon kullanıyorum ve eskiden telefon kendiliğinden çok ısınıyordu.
     Ama şimdi donma yok.

   • Emre

    15/01/2013 at 18:40

    Aynı sorunu bende yaşıyorum.6.01’de böyle değildi.Bundan dolayı donanımsal olduğunu düşünmüyorum.Tabiki tam olarak emin değilim.Bu ay sonunda 6.1 sürümü çıkacak.Ondan sonra aynı problemler devam ederse telefonu servise göndereceğim.6.1 beta 4 kuranlar kullanımın 9 saat seviyesine ulaştığını söylüyor.Biz 4 saati zor görüyoruz.Umarım Apple kısa sürede bu sorunu halleder.Mustafa Bey sizin kullanımınız ve beklemeniz kaç saat?Parlaklık ve konum servisleri üzerinden yazarsanız sevinirim.

 4. Menderes

  15/01/2013 at 15:30

  Bu bilgilerin icin teşekur ederim
  Emegine Saglik

 5. zuhal

  15/01/2013 at 15:41

  verdiğiniz aydınlatıcı faydalı bilgiler için çok teşekkürler

 6. Alaattin Karakelle

  15/01/2013 at 16:02

  Mustafa bey merhabalar
  Yazılarınızı takip ediyorum sayenizde hergün başka seyler öğreniyorum.ellerinize ve emeginize saglık.
  Saygılarımla.

 7. Emin

  15/01/2013 at 16:55

  Mustafa Bey,
  Benim ekran görüntülerinde bir şey dikkatimi çekti. Klavye değiştirme görüntüsünde klavyede bir mikrofon tuşu var. O nedir acaba? Notlar uygulamasında mısınız?

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 17:31

   İngilizce klavyedeki sadece ingilizce desteklenen dikte özelliği.

   • byboran

    15/01/2013 at 20:51

    mustafa bey ingilizce dili seçtiğim halde aktif hale getiremedim dikte özelliğini kusuruma bakmayın biraz gereksiz bi soru olucak ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • Mustafa Tan

     15/01/2013 at 21:03

     Cihazınızda Siri özelliği varsa çıkacaktır. Yani iPhone 4S veya iPhone 5 olması lazım.

     • byboran

      15/01/2013 at 21:37

      anladım siriyi aktifleştirmeyi unutmuşum çok teşekkür ederim 🙂

     • Anonim

      16/01/2013 at 15:58

      Abıcım siri ne zaman türkce destekleyecek nolur bı yardım

 8. Reha

  15/01/2013 at 17:21

  Mustafa bey, merhaba,

  Özellilkle Ipad’de sağ ve soldaki shifte aynı anda dokunursanız direkt büyük harf yazmaya başlıyor. Bilginiz olsun.

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 17:30

   iPhone’da da öyle. Fakat bu zaten kullanıcılar tarafından hemen keşfedilen bir özellik.

   Ben yukarıda keşfedilmesi daha zor olanları paylaşmaya çalıştım daha çok.

 9. Yusuf Yavuz

  15/01/2013 at 17:39

  Güzel paylaşım yine. Teşekkürler.. Ama değerlendirme yıldızları nooldu Mustafa bey 🙂

 10. Mücahid

  15/01/2013 at 17:44

  Mrb mustafa bey sorum şu olucak klavye ipuçlarında resim aklıma takıldı resimde emoji klawyeyi eklendeğinde yanında sesli mesaj ekleme seçeneğinde var onu nasl yaptınız mail adresime cevaplarsanız sevinirim iphone 3gs ios 6.1 telefonum tşk

 11. Öönder

  15/01/2013 at 18:35

  Teşekkürler. Yazısızlıktan kurumuştuk.

 12. Sabri

  15/01/2013 at 18:41

  Merhaba mustafa Bey. Kpnuyla biraz alakasiz ama yinede sormak istiyorum. İphone turkey.biz gibi bazi uygulamalarda cözunürluk sorunu var. Bununnedeni nedir acaba. Bir çözümu varmidir.

 13. Timur Bey

  15/01/2013 at 19:12

  iPhoneturkey.biz faydali bir site degil haha super espri oldu, hemen geri alinmali:)

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 19:16

   🙂

   • Barika dincer

    16/01/2013 at 17:28

    Timur beye tamamen katılıyorum hemen tekzib etmelisiniz. Telefonumda kullandığımız en yararlı uygulama bizce (;

 14. Timur Bey

  15/01/2013 at 19:19

  Bu arada ekran görüntülerinde hep bir şarj durumu var. Başka yerlerde de oyle. Millet artık şarjda olmadan kullanamıyor iPhoneu:-)

 15. From Azerbaijan

  15/01/2013 at 19:40

  Duyduğuma göre iPhone’da bluetooth yokmuş.
  Hem de, bluetooth ile şarkı, resim falan göndermek olmuyormuş.
  Bu ne derecede doğru?

 16. Yiğit

  15/01/2013 at 19:44

  Geri alma yöntemini 1 senedir iphone kullanmama rağmen yeni öğrendim çok teşekkürler 😀

 17. Bayram

  15/01/2013 at 20:37

  Kablosuz klavyeye bağlaya bilirmiyiz

 18. Fuat

  15/01/2013 at 20:56

  Mustafa bey aklınıza bilginize sağlık sizin bu paylaşımlarınızı görene kadar, meğerse ben ıphone felan kullanmıyormuşum.

 19. Muhammet Uzun

  15/01/2013 at 21:04

  Mustafa bey bu bilgiler icin teşekkürler birde bana kalırsa bilmeyenler icin “Kestirmeler” kısmından da bahsedin cogu insanın baya işine yarayacak kısayol hızlı yazmak için birebir :))

 20. samet

  15/01/2013 at 21:06

  mustafa bey iphone4s kullanıyorum.bugunbi sorunla karsılastım.müzik calar.video izlerken sesleri dışarıya vermemeye basladı..ama aramalarda ses cıkıyor..zil seslerini caldıgımda ses dısarı cıkıyor..ama diger kısımlarda sesi dışarı vermiyor..bırde ana ekrandayken yandakı sesi acıp kapayan dugmeler calısmıyor..ama aramalarda falan calısıyor..bunun sebebi ne olabilir bi bilgin.z varmı ??ne yapmam gerektigini bilmiyorum yardımcı olursanız sevınırım..tskrler

 21. zeki kocaerkek

  15/01/2013 at 21:38

  Mustafa bey tşkler ben daha çok yeniyim.Benim için ilk başlıyanlar gibi baştan bilgilendirirsen sana ve seni yetiştiren ailene duacı olacağım.Şimdiden çok çok tşk ederim.BENİM İPHONE 3 s dir

  • Mücahid

   15/01/2013 at 21:50

   Soruma cevap alamadım mustafa bey

   • Mustafa Tan

    15/01/2013 at 22:03

    Aynı soruyu başka bir arkadaş da sormuştu yukarıda onu cevaplamıştım 🙂

    Cihazınızda Siri özelliği varsa sadece ingilizce klavyede çıkıyor. Siri de sadece iPhone 4S ve iPhone 5’lerde var. Bir de Siri açık olmalı tabii.

 22. Uğur

  15/01/2013 at 23:03

  Merhabalar, iPhone 4s cihazımı servise göstermeden yedeğini alıp sıfırlayarak gönderdim. Servisten geldiğinde geri yükleme yaptığımda uygulamalar yükledi fakat içerisinde olan Hertirlu bilgi geriye gelmedi(( özellikle sorum satın aldığım ofisplus2 uygulamasının Doç, xsl gibi formatları için satın alma yaptım. Şimdi satın aldım bu işlemlere tekrar paralı yükleme istiyor. Benim satın almam boşamı gitti bu konuda yardım bilgisi olanlara

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 23:08

   Satın almalari tekrar yaparsanız para kesmeden tekrar aktive olur aldığınız özellikler.

   • Uğur

    15/01/2013 at 23:22

    Mustafa bey teşekkür ederim. Fakat önceden satın aldığımın fiyatı iki katı olarak gözüküyor, güncelleme ile farklı olarak satışa sunmuşlar , yani içeriği değişik olarak fazladan eklemeler olduğunu farkettim bu yüzden iki katı fiyat olduğu gözüküyor, yimese yükleme ile satın alma yaparsam yeni gibi gözükerek para kesermi , aktive olurmu?

    • Mustafa Tan

     15/01/2013 at 23:25

     Aynı satın alma ise fiyati ve içeriği değişse de ücretsizdir.

   • Fatih Kalkan

    21/07/2013 at 00:16

    Mustafa hocam google in arama uygulamasini kullanirken turkçe dikte anlıyor ve yazabiliyor. Sorum şu biz herhangi bir uygulama yardımıyla bu mikrofonu türkçe için mesaj yazmada ve whats up için kullanamaz mıyız ? Şimdiden teşekkürler

 23. Halil

  15/01/2013 at 23:20

  Verdiğiniz bilgiler için nekadar teşekkür etsek az..
  Teşekkürler mustafa bey

 24. Ali

  15/01/2013 at 23:21

  Paylasim icin tesekkurler. Benim bir sorum olacak. iPhone’u kullanarak iPad’e yazi yazabilir miyim? Yani iPhone’un klavyesini iPad icin uzaktan klavye olarak belirleyebilir miyim?

 25. Cumali

  15/01/2013 at 23:28

  İphone 5 ipad nihayet Haıtlı olsun.:)

 26. Sezaica

  16/01/2013 at 00:27

  El yazısını normal yazıya çeviren program varmı acaba???

 27. Levent

  16/01/2013 at 01:58

  mustafa bey, yazı için teşekkürler.
  başlığı ilk görünce soruma cevap bulabilir miyim diye bir solukta okudum fakat bulamadım.

  ipadlerdeki türkçe klavyede “ü” nün yeri neden normal klavyelere göre farklı? ve bunu düzeltmenin bir yolu yok sanırım…

 28. Okan

  16/01/2013 at 13:51

  Ben 3gs kullanicisiyim ve f klavye kullanmak istiyorum bunun bi yolu yok mu lutfen yardim edin

  • Mustafa Tan

   16/01/2013 at 14:06

   Maalesef yok 🙁 Sadece iPad’lerde var F Klavye

 29. Fatih

  16/01/2013 at 14:10

  Eksiginiz var shift e ard arda iki kere basarsak surekli buyuk yazar

 30. Levent

  16/01/2013 at 14:17

  bana da bir cevap verseniz? 🙂
  mustafa bey, yazı için teşekkürler.
  başlığı ilk görünce soruma cevap bulabilir miyim diye bir solukta okudum fakat bulamadım.
  ipadlerdeki türkçe klavyede “ü” nün yeri neden normal klavyelere göre farklı? ve bunu düzeltmenin bir yolu yok sanırım…

 31. Barika dincer

  16/01/2013 at 17:37

  Mustafa bey öncelikle emeklerinize sağlık iyiki varsınız demeden geçemeyeceğim. Benimde bir sorum olacak izninizle; aynı zamanda MacBook kullanıcısı merak ediyorum acaba mac klavyedeki elma tuşu (ctrl) ıphone klavyelerinde niye yok onun görevini üstlenmiş bir tuş kombinasyonu varmı yada hani ctrl+c veya ctrl + v gibi ….vs. Teşekkürler

 32. Emre Bayoglu

  16/01/2013 at 18:01

  Shift tusunu pes pese iki kere hizli bir sekilde basildigi zamanda capa lock acik kalio daha pratik bir cozum bence

 33. Karakanat

  16/01/2013 at 22:39

  Bilgiler için teşekkürler Mustafa bey
  Bir ipucuda benden olsun boşluk tuşuna hızlıca 2 kere basınca nokta ve boşluk oluyor. Cümle sonlarımın vazgeçilmezi.

  Saygılar

 34. Bayram

  17/01/2013 at 09:33

  Mustafa bey bende logitech k750 kablosuz klavye var iphone 4 hiç görmüyor. İphonun bu klavye ile çalışırmı.

  • Mustafa Tan

   17/01/2013 at 09:51

   Ürünü internetten incelediğim kadarı ile Apple’ın bluetooth protokolünü desteklemiyor. Sadece windows bilgisayarlarla çalışıyor gözüküyor. Ayrıca sanki direkt bir windows bilgisayara da bağlanamıyor, ürünle birlikte gelen kablosuz usb aparatının bilgisayara takılması gerekiyor. Yani klavye bilgisayar ile bu usb aparatı üzerinden haberleşiyor.

   Dolayısıyla USB girişi olmayan hiç bir cihaza zaten bağlanamaz.

 35. Biriphone4kullanıcısı

  17/01/2013 at 13:48

  Mustafa bey iphone orjinal parcayi nerden aliriz netten tabsiye edeceginiz bi kac adres var midir?

 36. Recep

  17/01/2013 at 19:38

  Mustafa Bey merhaba,
  Benim sorum ; bazi klavyede resimlerinde boşluk tuşu ile klavye seçme (yuvarlak ikonu ) tuşu arasında mikrofon ikonu bir tuş dikkatimi çekti. Bunun hakkında bilgilendirme yapmanız mümkün mu acaba. İslevi nedir, nadil aktife ederiz.

  Şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  • Mustafa Tan

   17/01/2013 at 19:55

   Siri özelliği olan cihazlarda sadece ingilizce klavye aktifken çıkan sesli notları yazıya dökme seçeneği.

   Türkçeyi desteklemiyor şu an.

   • alper

    01/02/2013 at 01:31

    değerli üstadım. bluetooth f klavye alsak, ipad de f olarak kullanabiliyor muyuz? yoksa sadece ekranda mı f çıkıyor?

 37. Okan

  18/01/2013 at 01:24

  Peki jailbreak yapsam f klavye kullanabilme sansim var mi?

 38. Erdoğan Turan

  18/01/2013 at 23:40

  Merhaba Mustafa bey, öncelikle emeğiniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben iki hafta önce yurt dışından iPhone 5 aldım ve kullanmaya başladım. Her şey gayet normaldi 2 gün önce skype’de görüşürken kamera da bir kararma oldu ve renk koyu pembeye dönüştü. Restart yapmama rağmen herhangi bir değişiklik olmadı. Servise bugün götürdüğümde, ya aldığım yerden garanti kapsamında yaptırabileceğimi yada üçret karşılığında burada. Durduk yerde ekstra masraf… 🙂 acaba başka bir çözüm veya yol varmıdır sizce ?
  Ayrıca buraya yorum yazarken ekranı döndüremiyorsunuz ! Biliyormuydunuz ?
  Yardımlarınız ve cevabınız için teşekkürler.

 39. Anonim

  18/01/2013 at 23:40

  Siri Türkçe olacakmı.

 40. Burak

  19/01/2013 at 10:10

  3×4 kalvya vecut değilmi i phpnlarda eska usül telefon tuşları gibi yada bulamammı onun gibi. Bişi

 41. Ayse ctr

  20/01/2013 at 00:59

  İyi akşamlar ben şeyi öğrenmek istiyorum mesaj yazarken bazen üst üste mesajlar geldiğinde telefon takılıyor benim ıphone 4s açmıyor mesajı ekranı kitliyorum öyle düzeliyor bu herkeste oluyor mu yoksa herhangi bi yere göstermem gerekir mi

 42. Murat Tortopoğlu

  20/01/2013 at 18:22

  Mustafa Bey,
  Eline aklına sağlık. Süper yazı.

 43. yorum

  20/01/2013 at 20:43

  emoji klavyesini bilmiyordum; çok sevindim öğrendiğime, hatta uyguluyorum şu an

 44. Erol

  21/01/2013 at 17:13

  Öncelikle iPhone ve iPad uygulamanız için teşekkür ederim , çok istifadeli.İphone 5 im son güncellemeyi yaptığım halde wifi sorunu devam ediyor . Wifi ye bağlıyken ara ara kesiliyor . Yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

 45. Taha

  21/01/2013 at 23:20

  Aslında ufak, belkide önemsizbir detay ama paylaşayım istedim. Klavyede shift tuşuna dokunup parmağımızı kaldırmadan seçeceğimiz harfe sürükleyince o harfi büyük yazmış oluyoruz. Birkaç harften oluşan kısa kelimeleri yazarken ben bu yöntemi kullanıyorum belki bu detayda eklenebilir yazıya, nacizane bir öneri olsun Mustafa Bey 🙂

 46. Numuneluk

  22/01/2013 at 01:17

  Mustafa bey pi sembolünü yazabilecegim eski emoji yöntemi gibi bi klavye varmi? Apple böyle bi klavye henüz cikarmadi zannimca

 47. Murat Gökçe

  23/01/2013 at 05:56

  tamam artık daha ne öğrenebilirim dediğim her defasında beni şaşırtıyorsun mustafa. geri al seçeneğini ilk kez keşfettim. ne diyebilirim ki harikasın mustafa

 48. Fatih kocaman

  27/01/2013 at 17:08

  Çok teşekkürler kısa ve değerli bilgiler var

 49. Anonim

  28/01/2013 at 17:27

  6. resimde klavyede mikrofon resmi varBoşluk çubuğunun solunda bunu nasıl yaptınız iphone4s kullanıyorum banada olurmu.

 50. maya

  28/01/2013 at 21:03

  merhabalar..sorun şu ki; telefonu yan çevirdiğimde klavyenin yan dönmesini engellemek istiyorum. özellikle whatsapp gibi programlarda çok sıkıntı oluyor. eskiden whatsappın içinde bunu engelleme seçeneği vardı ama yeni sürüm eklendiğinde ve telefonu güncellediğimde değişti . artık yapamıyorum nasıl yapıcam?

 51. A. Selim Tuncer

  28/01/2013 at 22:06

  Mustafa Bey,

  Evet, iPad’de F klavye mevcut, fakat çözümünün çok kolay olabileceğini sandığım, fakat kullanıcılar için ciddi bir sorun var. Klavyede küçük ı ile i’nin yerleri yanlış. Bununla kalsa idare edeceğiz, daha da kötüsü ı tuşuyla da i tuşuyla i yazıyor. Yani ı’yı yazabilmek için konumu yanlış olan ı tuşuna uzun basarak alt karakterlerden ı’yı seçmek gibi yazma hızını kesintiye uğratan zahmetli bir işleme başvurmaük gerekiyor. Böylece içinde bolca ı olan dilimizi göz önünde buluhdurursak F kalvyeciler için mevcut F klavyenin fazla bir anlamı kalmıyor.

  Uyarılmış olmamalarını pek mümkün görmüyorum. Mutlaka düzeltilmiştir düşüncesiyle son güncellemeyi (6.1) yüklediğimde böylesine basit bir sorunun aynen devam ettiğini gördüm.

  Teşekkürler…

  • Nkaya

   21/03/2013 at 17:32

   Ben yeni kullanmaya basladim apleyi bu klavyede ok tuslari yokmu saga sola yukari asaa varsa nerde yardimciolursaniz sevinirim

 52. Emre

  29/01/2013 at 12:48

  Arkadaşlar, konuyla alakası yok ama facebook masaenger da bir mesajı nasıl silebiliyoruz ? Yardımcı olur musunuz ??

  • Anonim

   30/01/2013 at 23:53

   Mesajın üzerine basılı tutunca sil seçeneği çıkıyor

  • Anonim

   16/06/2013 at 13:13

   Mesajlara girip konuşmayı sil seçeneği ile tamamen silebilrsiniz sağ üstte çıkan minik ok ile bu seçeneğe ulaşabilirsiniz

 53. Recep

  01/02/2013 at 23:01

  Arkadaşlar iphone 5 wi-fi çok zayıf modem yanımda ama video çok geç açıyor ne yapmam lazım

 54. Yunus

  03/02/2013 at 12:00

  Ben yaklaşık 5 aydır ipadimde farklı usb kablo kullanıyorum. Fakat yaklaşık 2 haftadır da ne zaman şarja taksam dock sanıp sesi oraya vermeye çalışıyor ve hoperlörü apatıyor ne yapabilirim bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

 55. Oktay

  11/02/2013 at 00:23

  Iphone 4 te konuşarak mesaj yazma varmıdır sizden destek alabilirmiyim

  • Mustafa Tan

   11/02/2013 at 00:42

   iOS işletim sisteminde hazır yüklü Türkçe için böyle bir destek yok henüz.

   Fakat çeşitli uygulamalar var Türkçe desteği olan. Örneğin Dragon :

   http://www.iphoneturkey.com/2012/05/dragon-dictation-ve-search.html

   • Oktay

    24/02/2013 at 12:08

    Teşekkür ederim size

   • Mehmet

    17/03/2013 at 01:27

    Mustafa abi selamlar öncelikle,size bir sorum olacak lütfen bilginiz varsa cevaplayın, bana hediye olarak bir iPad geldi içindeki orijinal şarjı ile prize taksam dahi yani aksam takıp sabah alıyorum % 50 – % 60 cıvarı şarjı doluyor bu sizce mantıklı mı ? Değilse nasıl bu durumu düzeltebilirim yardım ve yorumunuzu bekliyorum şimdiden çok teşekkürler…

   • Anonim

    13/04/2013 at 15:43

    Qwerty turkce klavye gozukmuyo klavyeler kisminda napabilirim lutfen yardim edin.s

   • Sukru

    13/04/2013 at 15:44

    Qwerty turkce klavye klavyeler kisminda gorunmuyor lutfen yardm edin

 56. Enes

  16/02/2013 at 00:24

  İturkey programınızdan cok memnunum ama benim bir sorum olacak. Klavyedeki yazıları büyütme imkanı var mı ?

 57. Hasan

  20/02/2013 at 12:48

  Selamlar Mustafa bey bi sorum olacak konuyla pek alakali degil. Iphone da ekrani vidéo olarak kaydedebilecegimiz bi program mevcutmu yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  • Anonim

   02/03/2013 at 16:50

   Display recorder
   Cydi nın içinden indirebilirsin

 58. Şükrü

  22/02/2013 at 12:17

  Slm klavyeye girdin mi altta dunya isaretinin yaninda mikrofan var 5 bunu yspamiyorum acaba ozellik yokmu bilgisi olan var mi teşekkür

 59. hasan lutfi

  20/03/2013 at 22:08

  slm mustafa ben kılavye ile ilglgili deyilde sizden almış oldugum 4s için HD port mu desem görüntü apararımmı desen siplik koplomu desem tefona takınca bu aksesuar iphone tarafından desteklenmiyor diye yazı cıkıyor ve calışmıyor ben siz den aldıgımda 1 yıl çalıştı 4,5 yazılım yüklendi ondan sonra çalışmadı ne yapayım hayırlı işler

  • Mustafa Tan

   20/03/2013 at 22:18

   “Sizden almış olduğum” derken ? Bizim herhangi bir cihaz veya aparat satışımız yok, bir yanlış anlaşılma var sanırım 🙂

   Bu arada tam olarak hangi aparattan bahsediyorsunuz?

 60. İbrahim

  23/03/2013 at 21:06

  Bn yeni bi i phone kullanıcısıyım 5 aldım ancak kamera da bilmediğim şeyler var sanrım hiç kullanamıyorum bilmediğim kaçırdığım bişi var mı kamera acıkken ekrana basili tuttuğumda kilit fln Dio ama hiç anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

 61. Gani

  30/03/2013 at 16:18

  Bu bölümü okurken ekran fotoğrafında dünya şeklinin yanında mikrofon gözüme ilişti. İphone 4 s de buna rastlamadım.

 62. Erkan

  31/03/2013 at 22:59

  Merhabalar tuş takimi kullanirken her dokunmada titresimli yazma ozelligi varmi 4s

 63. Ufuk

  01/04/2013 at 12:34

  Arkadaşlar, i phone’u kapalı şarj edebilir miyiz?

 64. İlkin

  09/04/2013 at 02:58

  Ya merhabalar. Ben Gürcüce klavye eklemek istiyorum. Nasıl Yapıcam bilgi verir mısınız ?.s

 65. Hakan

  13/04/2013 at 02:17

  Mikrofon la yazma dili sadece ingilizcede çıkıyor tütkçe konuşmayı yazıya dökme imkanım yok mu samsung marka telefonlarda var bunda da olmalı iphone 5

 66. Sukruu

  13/04/2013 at 15:45

  Klavyeler kisminda qwerty turkce klavye gorummuyor turkce q klavyeyle yazmak cok zor iphone da. Lutfen yardim edin.

 67. sadi

  24/05/2013 at 15:28

  iphone 4 için FE klavye yazılımı bulabilir miyim? Ücretlide olsa

 68. Gamze

  03/06/2013 at 14:22

  İphone 5 kestirmeler çalışmıyor bilginiz varsa lütfen yardım edin

  • Anonim

   26/07/2013 at 04:33

   Ayarlardan yapabilirsin

 69. Saffet

  17/07/2013 at 04:59

  İphone 5 imde ayarlar menüsü masa üstünden kayboldu sadece arama bölümünden bulabiliyorum tekrar masaüstüne nasıl taşıya bilirim 🙂

 70. Güngör GÖZÜKIZIL

  31/07/2013 at 23:46

  Merhaba elimden geldiği kadar yazılarınızı okumaktayım.çalışmalarınız gerçekten biz yeni kullanıcılar için iyi bir kaynak.
  Benim klavye konusunda uzun zamandır merak ettiğim bir konu vardı.siyah fonda olan klavyeyi(apple store kodunu onaylarken,google chrome da kullandığımız)genel klavye olarak kullanmak mümkünmü?ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim

 71. Adem AYDOĞAN

  06/08/2013 at 14:58

  Sağol admin. Sayende daha rahat yazıyorum yazıları. Emojiyide ekledim süper oldu.

 72. Pınar

  22/09/2013 at 08:30

  I-pad klavyem inanılmaz yavaş çalışıyor, yazdıktan 8-10 saniye sonra tamamını yazıyor, bu sorunu giderebilirmiyim, çözüm önerileriniz için şimdiden teşekküederim

 73. Pingback: Mac’te Emoji karakterler (emoticon) nasıl yazılır? | Sihirli Elma

 74. Aynur Ozgul

  01/10/2013 at 12:41

  Metni yanlis girdigimde telefonu saga sola salladim ama degisen bir sey olmadi. (iphone 5)

 75. Görkem

  11/10/2013 at 04:13

  merhabalar. Dubai den iphone 5 aldım. dili türkçe yaptım fakat saat dahil ekrandaki bütün sayılar hala arapça. bunu nasıl düzeltebilirim? şimdiden tesekkurler

 76. İsmail gülser

  14/10/2013 at 08:59

  store program indirme kısmı tamamen rusça oldu ve hiç bir program indirmesi yapamıyorum. Güncelleme yapamıyorum. Sanırım rus siteler üzerinden bağlanıyor ve erişim olmadığından uyarı yazısı geliyor. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 77. Tuna Safran

  29/10/2013 at 12:16

  Beyler iphone 5 iOs7 kullanıyorum. Mesaj yazarken karakter sayısı gözüküyodu ama artık gözükmüyor. Ayarlardan karakter sayısı açık olduğu halde mesaj yazarken gözükmüyor… Bilgisi olan varsa lütfen paylaşabilir mi ?

 78. Erhan

  03/11/2013 at 22:08

  Merhaba iyi akşamlar, benim de bi sorum olacaktı bu konu ile alakalı ben bir kaç dakka önce Almanyadan ipad için klavye aldım uygun olmasına kanıp lakin klavye Türkçe değil donanım klavyesinden yapacağımız ayarlar ile türkçe karakteleri klavyem üzerinde kullanma şansım olur mu ? :/

 79. Mustafa Mete

  05/11/2013 at 22:28

  Admin kılavye üzerinde sürükleyerek yazı yazma modu filan yokmu acaba yardımcı olursan sevinirim

 80. Kübra

  30/04/2014 at 00:02

  Allah rızası için biri bana gürcü klavyesi iniyormu inmiyormu söylesin deliricem ..:(

 81. Arif

  24/06/2014 at 15:24

  Selam … İpad de siyah bir klavye ekranda hakim ve kaybolmuyor üstelik işlevi yok yukarı kaydırıp diğer kavyeyi kullanıyorum nasıl düzeltebilirim tesekkürler ….

 82. İhsan

  31/08/2014 at 11:35

  İpad de ¥ harf nasıl yapılıyo

 83. özcan

  30/09/2014 at 21:27

  ipana5kullanıyoum lavyde yazıyazarkaen cık soru yaıyorm klavy byüte varmı