Apple Kimliğinin Ortak Kullanımı

Daha önce yayınladığımız bir çok yazıda Apple Kimliği hakkında detaylı bilgi paylaşmış olmamıza rağmen halen Apple Kimliğinin ortak kullanımı sonucu bir çok takipçimiz sorun yaşıyor. Tabii iş işten geçtikten sonra genelde pek yardımcı olamıyoruz yaşanılan sorunlara. Ben de Soru/Cevap şeklinde Apple Kimliğinin başkalarıyla ortak kullanımı sonucu ne gibi sorunlar çıkıyor, nelere dikkat etmek gerekiyor şeklinde ayrıca bir yazı paylaşayım istedim. Bu sayede bu konuda gelecek soruları daha kolay yanıtlayabileyeceğim 🙂

Bu Apple Kimliği tam olarak nedir?

Apple Kimliği, Apple ürünlerinde (iPhone, iPad, iPod touch, Mac, Apple TV, vs.) kullanılan ve Apple hizmetlerinden, servislerinden ya da içeriklerinden yararlanmak için kullanılan bir kullanıcı adı ve şifresidir. Bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi hali hazırda kullandığımız email adresimizi kullanarak Apple Kimliği alabilir, girdiğimiz email adresi de Apple Kimliğimiz, yani kullanıcı adımız olur.

Apple Kimliği kullanabilmek için her hangi bir Apple donanımına (iPhone, iPad, Mac, vs.) sahip olmam gerekir mi?

Hayır gerekmez. Windows tabanlı bilgisayarınıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz iTunes programını kurabilir ve Apple Kimliğinizle içerik (uygulama, film, müzik, vs.) satın almaya veya indirmeye başlayabilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamaları bilgisayarınızda kullanamazsınız ama şarkıları dinleyebilir ve filmleri izleyebilirsiniz.

Nasıl yani ? iPhone’um veya iPad’im olmadan bilgisayarımdaki iTunes ile uygulama indirebilir miyim?

Elbette. Daha sonra indirdiğiniz bu uygulamaları cihazınız olduğunda bilgisayarınızdan cihazınıza bu uygulamaları transfer edebilir ya da cihazınızdan tekrar aynı Apple Kimliğinizle ücretsiz olarak tekrar indirebilirsiniz. Geçtiğimiz sene paylaştığımız “Apple Kimliği, App Store, Ücretli Uygulamalar ve İçerikler” başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi aynı Apple Kimliği kullanıldığı sürece daha önce satın alınan/indirilen bir uygulamanın tekrar indirilmesi durumunda ikinci kez ücret alınmaz. Paralıysa sadece ilk satın almada ücret kesilir.

Bu yüzden mi bir çok kişi ortak Apple Kimliği kullanıyor?

Evet 🙂 Bazı kullanıcıların ortak Apple Kimliği kullanmasının en büyük nedenlerden bir tanesi bu. Çünkü satın alınan/indirilen ücretli veya ücretsiz içerikler cihaza değil, Apple Kimliğine bağlıdır. Sırf bu yüzden bir önceki soruda iTunes örneğini verdim 🙂 Ortada bir Apple cihazı olmamasına rağmen, sadece Apple Kimliğimizle ve bilgisayırımızdaki iTunes programı ile birşeyler alabiliyoruz.

Süpermiş. O zaman biz bütün mahalle ortak bir Apple Kimliği kullansak ?

Maalesef olmuyor. Apple suistimalleri önlemek için bir Apple Kimliğinin aynı anda çok fazla sayıda cihazda kullanılmasını engelliyor. Bu rakam da maksimum 10 ile sınırlı. Bu sayede bir kullanıcı bir Apple Kimliği ile ücretli bir uygulama satın aldığı zaman, aynı Apple Kimliği ile 10’dan fazla cihaza aynı uygulamayı ücretsiz olarak indiremiyor.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT4627?viewlocale=en_US&locale=en_US

Biz bunu bilmiyorduk ve mahalle olarak çalışmalara başlamıştık 🙂 Fakat 10 sınırına ulaştığımız için şimdi de yeni aldığım cihazımda kullanamıyorum Apple Kimliğimi. Ne yapabilirim?

Apple sadece bilgisayarımızdaki iTunes üzerinden, Apple Kimliğiniz ile ilişkilendirilmiş cihazları silme imkanı veriyor. Yani Apple Kimliğinizle ilgili cihazın ilişkisini kaldırıyor. Bunun için de önce aşağıdaki gibi bilgisayarımızdaki iTunes’a Apple Kimliğimizle giriş yapıyor ve sonra Mağaza menüsünden “Apple Kimliğimi Görüntüle” seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından açılan ekrandan da aşağıdaki gibi “Bulut Tabanlı iTunes” bölümünü buluyoruz ve bu bölümdeki “Aygıtları Yönet” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da artık aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi “Aygıtları Yönet” ekranından Apple Kimliğimizle ilgili olan cihazları görebiliyor ve ilişkiyi kaldırmak istediğimiz cihazları bu listeden silebiliyoruz.

Fakat Apple, “İndirmeden önce cihazı ilişkilendirelim, uygulamayı ücretsiz indirdikten sonra tekrar kaldırırız” diye düşünen mahallenin bazı gençleri için ise 90 gün sınırı getirmiş 🙂 Yani 90 gün geçmeden cihazımızı bir Apple Kimliği ile ilişkilendiremiyoruz.

Dolayısıyla tüm mahalle olarak ortak bir Apple Kimliği kullanmak pek mümkün değil.

Mahalle olarak değil de birkaç arkadaşla ve birkaç akrabamla ortak Apple Kimliği kullanmayı düşünüyorum. Bu durumda bir sıkıntı yaşar mıyım?

Yukarıdaki 10 cihaz limitine takılmayacaksanız normalde bir sorun yok gibi gözüküyor. Fakat pratikte her zaman öyle olmuyor. Çünkü Apple Kimliğimizi sadece App Store’dan uygulama indirmek veya iTunes Store’dan müzik, film veya zil sesi satın almak için kullanmıyoruz. Daha bir çok Apple hizmeti için Apple Kimliğimizi kullanıyoruz. Dolayısıyla Apple Kimliğimizi başkalarıyla paylaştığımızda, bu hizmetleri de diğerleriyle paylamış oluyoruz.

Dilerseniz Apple Kimliğinin cihazımızda ne amaçlarla kullanılabildiğine kısaca bir gözatalım:

App Store, iTunes Store ve iBooks Store

Apple Kimliğinin en temel olarak kullanıldığı yerlerinde başında, uygulama, müzik, film ve kitap indirdiğimiz store’lar yani mağazalar geliyor. Apple’ın mağazalarından indirdiğimiz ücretli veya ücretsiz tüm içerikler için Apple Kimliği gerektiğinden, en çok kullanıldığı yer de mağazalar oluyor.

Bu store’lardan birşeyler indirmek için Apple Kimliğinin ortak kullanmanın pek bir sakıncası yok, hatta paralı uygulamalar tekrar ücret ödenmeden indirilebildiği için faydaları bile var. Tek handikap ise satın alınan ücretsiz tüm uygulamaların Apple Kimliği ortak kullanan herkes tarafından görülebilmesi ve bunların kolayca gizlenememesi. (Satınalınanları gizleme ile ilgili lütfen iTunes 11 iPuçları yazımıza gözatın.)

 

Hatta cihamızdaki Ayarlar -> iTunes Store/App Store menüsündeki “Otomatik İndirmeler” açıksa, Apple Kimliğimizi ortak kullandığımız bir kişi yeni bir uygulama veya müzil satın aldığı an cihazımıza aynısı otomatik olarak yüklenir. (Uygulamaların içindeki veriler gelmez)

Dolayısıyla özellikle indirdiği uygulamalar konusunda mahremiyete önem veren kullanıcıların, Apple Kimliklerini ortak kullanırken yukarıdaki durumları gözardı etmemelerinde fayda var.

iMessage ve FaceTime

Apple’ın kendi cihazları arasında internet üzerinden yazılım mesajlaşma ve görüntülü görüşme imkanı sunan iMessage ve FaceTime servislerinde de Apple Kimliği kullanılabiliyor. Özellikle telefon numarası olmayan iPad ve iPod touch’larda iMessage veya FaceTime kullanılmak istendiğinde Apple Kimliği zorunlu. Çünkü iPhone’lardaki gibi telefon numaramızı kullanıcı olarak gibi kullanamıyoruz.

iPhone’da ise istersek telefon numaramızın yanında Apple Kimliğimizi de FaceTime veya iMessage ile kullanabiliyoruz. iPad ve iPod touch sahiplerinin ise yukarıda bahsettiğim gibi sadece Apple Kimliği kullanması gerekiyor.

Bu da ortak kullanılan Apple Kimliklerinde yine mahremiyet sorununa yol açabiliyor. Çünkü örneğin eğer birden fazla cihazdaki iMessage’da aynı Apple Kimliği tanımlanmışsa ve bir arkadaşınız sizin Apple Kimliğinize bir mesaj yolladığında, bu mesaj Apple Kimliğinin tanımlı olduğu tüm cihazlara gidiyor. Bu da Apple Kimliğinin asıl sahibine gönderilen mesajın diğer ortak kullanıcılar tarafından da okunmasına neden oluyor.

Game Center

İlk çıktığında bu yazıyla detaylı tanıttığımız Game Center, iOS tabanlı cihazlardaki oyunların kullandığı ve içinde oyunların puanlarımızın saklandığı ve arkadaşlarımızla multiplayer oyunlar oynamamızı sağlayan Apple hizmetlerinden bir tanesi. Game Center için de Apple Kimliği kullanıldığından, ortak hesap kullanımında Game Center ufak rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Örneğin Game Center’da arkadaş ekleyip, arkadaşlarımıza çeşitli oyunlarda Meydan Okuyabiliyoruz. Ya da benzer şekilde onlar da bize Meyda Okuyabiliyorlar. Tüm bunlar da bildirim olarak geliyor. Eğer ortak kullandığımız Apple Kimliğini herkes Game Center’da da kullanıyorsa, bu sefer de aslında bizim arkadaşımız olmayan bir çok kişiyi arkadaş olarak görmeye ve davet almaya başlıyoruz. Çünkü hesabı ortak kullananlar da kendi arkadaşlarını ekliyorlar. Fakat onların arkadaşlarında gelen davetleri biz de alıyoruz.

iCloud

Apple Kimliğinin ortak kullanımında en büyük sıkıntı ise iCloud’un da aynı Apple Kimliği ile ortak kullanılmasında ortaya çıkıyor. Yukarıdaki listelediğimiz durumlar can sıkıcı ise, iCloud’daki Apple Kimliğinin ortak kullanılması genelde can yakıcı oluyor 🙂

Çünkü daha önce yayınladığımız “iCloud Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımızda detaylı paylaştığımız gibi, Adres Defterimiz (Kişiler) gibi önemli bilgilerimizi iCloud’da saklayabiliyoruz. Bu sayede birden fazla iOS cihazı (iPhone, iPad veya iPod touch) kullanıyorsak önemli bilgilerimiz bu cihazlar arasında otomatik olarak eşzamanlanıyor. Eğer ortak kullandığımız Apple Kimliğimizi başka arkadaşlarımız da iCloud entegrasyonunda kullanırsa ve de biz de iCloud için kullanıyorsak o zaman rehberimizi başta olmak üzere birçok bilgimiz ya karışıyor, ya da siliniyor.

 

Bu yüzden ortak kullanılan Apple Kimliği ile kesinlike farklı kişilerin iCloud entegrasyonu yapmaması gerekiyor. Bu arada zaten ilk başta ortak Apple Kimliği kullananlar App Store haricinde Apple Kimliklerini başka servisler için kullanmıyorlar. Fakat aradan zaman geçince özellikle cihazlarını sıfırlayıp yeniden yüklerken farkında olmadan iCloud dahil tüm servisler için kullanmaya başlıyorlar. Çünkü sıfır veya sıfırlanmış bir cihazın ilk kurulumunda Apple Kimliğini soruyor ve bu adım atlanmaz ise yukarıdaki saydığımız tüm servisler için entegrasyon otomatik yapılıyor.

Muhtelemen de Apple Kimliklerini ortak kullanan bazı kullanıcılar farkında olmadan bu aşamada iCloud entegrasyonu yapıyorlar aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

iOS Cihazlarının ilk kurulumunda iCloud entegrasyonu yapılabiliyor.

Maalesef yukarıda dediğiniz gibi olmuş ve Apple Kimliğini ortak kullandığımız bir arkadaşımla rehberimiz biribirine girmiş. Bu konuda yapabileceğiz bir şey var mı?

Rehberinizin önceden ayrıca yedeğini aldıysanız çok dert etmenize gerek yok. Fakat rehber yedeği almadıysanız aşağıdaki gibi iCloud bağlantısını iptal etseniz dahi manuel olarak rehberinizi düzenlemeniz gerekebilir. Bu yüzden sürekli takipçilerimizi My Contacts Backup gibi uygulamalarla sık sık rehberlerini ayrıca yedeklemelerini öneriyoruz. Çünkü ayrıca sadece rehberinizi yedeklerseniz, yukarıdaki gibi bir durumda rehberiniz uçsa ya da karışsa dahi rehberinizi sıfırlayıp yedekten kolayca geri dönebilirsiniz.

Tabii bir de ortak kullanılan Apple Kimliğinin iCloud entegrasyonunun kapatılması gerekiyor ki tekrar aynı sorun olmasın. Bunun için de Ayarlar -> iCloud menüsünden en altında yer alan “Hesabı Sil” seçeneğini kullanarak cihazımızdaki iCloud entegrasyonunu kapatabiliyoruz. Merak etmeyin bu seçenek Apple Kimliğinizi silmiyor ya da iCloud’daki bilgilerinizi silmiyor. Sadece cihazınızın iCloud ile entegrasyonunu siliyor.

Peki biz şimdi Apple Kimliğimizi App Store’dan uygulama indirmek için ortak kullanamayacak mıyız? Yok mudur bunun bir çaresi ya da rahat kullanımı ?

Elbette var. Zaten bu yazının esas amacı da bu. Aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak, sadece App Store’daki uygulamaları ortak indirebilmek için Apple Kimliğinizi kolaylıkla kullanabilirsiniz:

 1. Eğer Apple Kimliğinizi başkalarıyla paylaşacaksanız, özellikle de bu paylaşımı App Store’dan veya iTunes Store’dan sizin aldığınız paralı uygulamaları onların ücretsiz indirmesi için yapacaksanız, öncelikle arkadaşlarınıza kendileri için ayrıca bir Kredi Kartsız Apple Kimliği aldırın.
 2. Daha sonra arkadaşlarınızın cihazında eğer kullanacaklarsa, iCloud, iMessage, FaceTime ve Game Center entegrasyonlarını kendileri için aldırdığınız Apple Kimliklerini kullandırın. Yani App Store’dan uygulama indirmek için sizin Apple Kimliğinizi, fakat iCloud, Game Center, vs. gibi  hizmetler için kendi Apple Kimliklerini kullansınlar. Bir cihazda birden fazla Apple Kimliğinin aynı anda kullanımına bir engel bulunmamaktadır.
 3. Her ne kadar arkadaşlarınıza iCloud için başka bir Apple Kimliği kullandırmış olsanız da, ileride bir gün yine sizin Apple Kimliğiniz ile iCloud entegrasyonu yapabilirler. Bu yüzden önerim iCloud, Game Center, vs. için siz de ayrıca bir Apple Kimliği kullanın. Yani App Store’dan uygulama indirmek için kullanılan Apple Kimliğinin sahibi de iCloud için ayrıca bir hesap kullansın. Bu sayede verilerin karışmasının kesin önüne geçmiş olursunuz.

Yukarıdakileri uyguladık ve ne güzel sorunsuzca indiriyorduk uygulamaları. Fakat Apple Kimliğinin asıl sahibi artık şifresini değiştirmiş ve yenisini vermek istemiyor 🙁 Şimdi ne olacak ?

Her güzelliği bir de çirkin yönü oluyor 🙂 Bu yüzden yukarıdaki gibi bir durumla karşılaştığınızda yani ortak kullandığınız Apple Kimliğinin asıl sahibi herhangi bir nedenle size artık Apple Kimliğini kullandırtmıyorsa ya da kullandırtamıyorsa işiniz biraz zor. (Borcundan dolayı Apple Kimliği indirme ve güncellemeler kapanmış da olabilir.)

Eski Apple Kimliğini kullanamıyorsanız o zaman yeni bir tane alıp, bundan sonraki uygulamaları bu yeni kimlikle indirmeye başlayabilirsiniz. Eskilerini de cihazınızda kullanabilirsiniz. Fakat indirilen uygulamalar Apple Kimliğine bağlı olduğu için güncellemeleri de aynı Apple Kimliğine bağlı oluyor. Yani yeni bir Apple Kimliğine geçseniz dahi eski Apple Kimliğinizle indirdiğiniz uygulamaların güncellemeleri de içinde eski Apple Kimliği gerekiyor.

Eğer eski kimlik şifresinin bilinmemesi, borcununu bulunması, vs. gibi sebeplerden dolayı artık kullanılamıyorsa, güncellemeleri de yapılamaz. Bu durumda eski Apple Kimliği ile indirilen uygulamaların silinip yeni Apple Kimliği ile tekrar indirilmesi gerekir. (Tabii bir uygulama silindiğinden içindeki veriler de siliniyor.)

Apple Kimliklerini ortak kullanan kullanıcıların bu durumu gözönünde bulundurmasında da fayda var 🙂

Sonuç olarak ne yapalım ? Apple Kimliğini ortak kullanalım mı kullanmayalım mı?

Bence aynı ailede birden fazla kişi iOS tabanlı bir cihaz kullanıyorsa, özellikle paralı uygulamaları indirmek için ortak bir Apple Kimliği kullanılabilir. Fakat diğer hizmetler (iCloud, Game Center, iMessage, vs.) için mutlaka herkesin bir Apple Kimliği olmalı. Bir de  zaten hep ücretsiz uygulama indiriliyorsa o zaman kesinlikle herkesin kendine ait bir Apple Kimliği olmalı.

Aile bireyleri dışında Apple Kimliğinin ortak kullanılması bence doğru değil çünkü bir gün kimliğin ana sahibi hesabını bir gün mutlaka kapatmak isteyecek ya da paylaşmak istemeyecektir. Tabii son karar sizin, bize sadece uyarmak düşüyor 🙂

235 Comments

 1. Muammer

  23/01/2013 at 16:05

  Bilgisayarlar için Apple Kimliği bakımından 5 sınırını olduğunu biliyordum. Ama diğer iOS cihazlarında belli bir sınır olduğu hiç dikkatimi çekmemişti. Evet, gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu. Her ne kadar ben, bir çok ücretli uygulama için arkadaşlarımın kimliğini kullanıp, onlar için de kendi kimliğimi kullandırtsam da, bundan sonra daha dikkatli olmalıyım. 😀

  Bilgi için çok teşekkürler Musafa Abi. Kolay gelsin. 🙂

 2. Nihat

  23/01/2013 at 16:19

  Mustafa bey benim bi sorum olacak. Kredi kartimdaki sorun nedeni ile kullanamadigim kullanmadigim. borclu apple id lerim var. akibeti ne olur. Isleyis nasildir. Faizle ilerde karsima bi sikinti cikarmi

 3. Honour

  23/01/2013 at 17:14

  Mustafa Bey,
  Her zamanki gibi verdiginiz yararli bilgi ve anlatim icin tesekkur ederim. Cok onemli bir konuyu ele almissiniz, degindiginiz noktalar ve uyarilarinizda yerinde olmus. Tekrar tesekkurler.

 4. fatih

  23/01/2013 at 17:59

  iyi günler mustafa bey,

  benim konu ile alakasız bir sorum olacak. ben apple tv almayı düşünüyorum ve evimde adsl yok, adsl yerine turkcell’in veya diğer operatörlerin taşınabilir 3g wifi istasyonlarında biri alsam apple tv tüm özelliklerini kullanabilir miyim. iphone veya ipad’deki görüntüyü ekrana yansıtmak gibi mesela?

  • Mustafa Tan

   23/01/2013 at 18:17

   Amacınız sadece iPhone ve iPad’deki görüntüyü Apple TV’ye yansıtmak ise zaten internete çıkmanıza ya da ADSL almanız gerek yok. Wi-Fi özelliği olan bir access point/router tarzı bir cihaz alabilirsiniz. Yani bir elektronik mağazasına gidip “Modem özelliği olmayan fakat evdeki cihazlarımızı kablosuz ağ üzerinden biribirine bağlamak istiyorum” şeklinde talebinizi iletirseniz size kablosuz bir router önereceklerdir.

   Fakat Apple TV’im internete de bağlansın fakat ADSL alamam derseniz o zaman dediğiniz gibi operatörlerin SIM kartlarının takılabildiğimi kablosuz 3G modemlerden almanız gerekecek. Fakat bu durumda sağlam bir data paketinizin olması gerektiğini hatırlatırım. Apple TV üzerinden bir film izlemeye kalkarsanız Apple TV filmi direkt internetten stream edeceği için film başına en az 1.5 GB’lık data trafiği olacaktır.

   Bu yüzden iPhone veya iPad’deki filmleri Apple TV’ye yansıtmak daha mantıklı. Tabii bunun için de bir kablosuz ağa ihtiyacınız var evde.

   • fatih

    23/01/2013 at 18:24

    verdiğiniz cevap doğrultusunda bir karar vereceğim mustafa bey çok teşekkürler. 🙂

    • Veli

     24/01/2013 at 01:26

     Eğer iphone kullanıyorsanız işiniz kolay. İphone ayarlarından “kişisel erişim noktasını” açıyorsunuz ve aktif hale getiriyorsunuz. Sonra Apple tv ile sizin açtığınız wifi ağını “genel-ağ bağlantısı” ayarlarından arayıp bulabilirsiniz. Ve Apple TV’de açık olarak görünen iphone wifi ağına iphone “kişisel erişim” ayarlarında yazan şifreyi girerek Apple Tv’yi iphone’a bağlamış olursunuz. Bundan sonra işiniz kolay; iphone home tuşuna çift basıp alttan çıkan hızlı menüyü sağa kaydırarak ses ayarını bulmalısınız. Burada AirPlay tuşu görünecek, oradan iphone’daki tüm ekran görüntüsünü Apple Tv’ye aktarabilirsiniz. Bu sayede router almanıza gerek yok. Ancak ipad kullanıyorsanız onda “kişisel erişim” ayarı olmadığı veya güncellemede daha gelmediği için bunu yapamazsınız. Kolay gelsin. 🙂

   • Taylan

    24/01/2013 at 14:06

    Merhaba, bildiğim kadarıyla daha önceden indirdiğimiz bir uygulamayı silsek bile daha sonradan tekrar indirmeye kalktığımızda bizden ücret talep etmemesi gerekiyor. Ben de bazı uygulamalarda bunu yapıyor. Mesela “Yükle” yerine “1,79 TL” yazıyor. Sizin daha önceden verdiğiniz bilgilere göre böyle bir durumda para alınsa bile iade edilmelidir denilmekteydi. Bu bilgi doğrultusunda eğer para alınırsa hesabımdan, geri dönüşü için tekrar benim mi uğraşmam gerekir yoksa Apple kendisi mi ilgilenecektir? Son olarak, bu satın aldığımız uygulamaları illa ki “Satın alınanları aktar” mı dememiz lazım hesabımıza işlemesi için?
    Teşekkür ederim.

    • KSOLMAZ

     28/01/2013 at 22:26

     selam,
     daha önce ücretsiz aldıgın uygulamayı sıldıgınde aynı uygulama ılk etapta ucretlı gorunuyor ancak ıcerısıne gırdıgınde yukle ıbaresı cıkıyor ucret alınmıyor

     saygılar

   • Serhat

    21/04/2013 at 12:52

    Benim sorunum ipad ile iTunes ten kiraladığım filmi MacBook a aktarıp onu da tv den izlemek istediğimde filmi bir türlü mac e aktaramadım… Aynı iTunes hesabını kullanmama rağmen nerede hata yapıyorum acaba.

 5. mehmet

  23/01/2013 at 18:28

  iyi günler mustafa bey, benim 2 apple id m var bir tanesi yurtdısı kayıtlı (amerikadaki appstore uygulamaları ıcın) diğeri de turkıye kayıtlı bundada odemeli uygulamaları alıyorum halıyle cıhazda ıkı id nin indirildiği programlar var sımdı bunları bırlestırmenın bir yolu varmı? ilk sorum bu cunku guncellerken itunesta id degıstırmem lazım ote yandan autherızed computers hakkında zamanında kullanmadıgım cıhazları ve bılgısayarları autharize etmıstım ama sımdı kullanmıyorum o cıhazları nasıl unautherıze edebılırım

 6. Timucin

  23/01/2013 at 18:34

  Emeğinize sağlık

 7. mehmet

  23/01/2013 at 18:43

  bıraz arastırınca zaten eskı bılgısayarı bır sure kullanmayınca otomatıkman unatherıze oluyormus onu ogrendım:) neyse benım sımdı merak ettıgım ıkı apple ıd yı kolay yoldan bırlestırebılme ımkanı var mıdır?

  • Mustafa Tan

   23/01/2013 at 18:49

   1) Yetki kaldırmak için : http://www.iphoneturkey.com/2012/04/itunes-ipuclari-vi.html

   2) Kolay veya zor yoldan hesap birleştirme diye birşey yok maalesef 🙁

   • Mehmet

    26/01/2013 at 20:53

    Mustafa bey merhaba.
    Kısa bir sorum olacak. Sizin önceki yazılarınızda okuduğum bir şey vardı. Bedava olan bir app’i indirip sildikten sonra, indirdiklerim tekrar bedava oluyorlardı. Şimdi baktığımda ise bedava indirdiğim programları sildikten sonra, ücretli görünüyorlar! Bunun sebebi nedir acaba? Halbuki ben programları ücretsizken indirmiştim. Programlar ücretli olduğunda benim onları ücretsiz olarak indirmem gerekmezi?
    Sevgilerle

    • KSOLMAZ

     28/01/2013 at 22:28

     selam,
     daha önce ücretsiz aldıgın uygulamayı sıldıgınde aynı uygulama ılk etapta ucretlı gorunuyor ancak ıcerısıne gırdıgınde yukle ıbaresı cıkıyor ucret alınmıyor
     saygılar

 8. Öönder

  23/01/2013 at 18:46

  Bu bilgiler çok faydalı oldu. Teşekkürler. Bir de ileriki yazılarınızda tek bilgisayarda değişik hesap yönetme konusunu açıklarsanız faydalı olur. Artık her evde eş, çocuk, kendiniz gibi değişik kişilerde değişik cihazlar var. Herkesin rehberi, müzikleri zevkleri farklı. Hepsine iTunes kuracağım diye bilgisayar almak da olmaz

 9. Can

  23/01/2013 at 18:51

  Alakasiz bir sorum olucak benim. iTunes hediye kartlari uzerinden baska birine uyguluma hediye edemiyor muyuz? Kredi karti bilgileri istiyor. Fakat hesabimda yeterli miktarda TL var.

  • Mustafa Tan

   23/01/2013 at 18:55

   Hediyelerde kredi kartı zorunlu maalesef.

 10. Süleyman

  23/01/2013 at 18:56

  Merhaba Mustafa bey, Apple’dan 20 Aralık’ta bir e-mail aldım. Apple ACCOUNT ‘umun update edildiğini,hesabımın yetkisiz kullanım olduğunu düşünüyor isem şifremi resetlemem gerektiğini belirtmişler. Bu tarihten sonra Apple hesabıma erisemedim, giriste şifremi kabul etmiyor. Şifre resetlemek icin güvenlik soru cevabım hatalı diyor ve doğrulama mailini kayıtlı e-mail adresime yollamıyor.
  Satın aldığım uygulamalarımı güncellemek ve kaybetmemek icin ne yapmalıyım ?
  Diğer hesabım ile giremediğim hesabımı birleştirmem mümkün mu ?
  Yardım rica ediyorum..

 11. Hasan Uğur ASMA

  23/01/2013 at 19:02

  İyi akşamlar Mustafa bey ;

  Bende naçizane bir şey eklemek istiyorum. Benim apple İd im önceden amerika gesabı idi ve hediyekartları sayesinde pekçok uygulama , film , müzik vs almıştım ; türkiye itunes store açılınca ülkemi değiştirdim. Şuanda eski indirdiklerimi bilgisayardan telefona atarken yada kullanırken sorun yok ama telden silersem ve telden tekrar indirmeye kalkarsam yeniden ücret isitor ve satın alınanlar kısmında görünmüyor. Bu konuyu dikkat ederlerse arkadaşlar ve hesaplarının ülkesini değiştirmek yerine yeni bir hesap açarlarsa daha iyi olacağı kanısındayım.

 12. Gulce Morsumbul

  23/01/2013 at 19:14

  Apple kimliği aynı anda 10 cihazda kullanılabilir derken sürekli kullanımdan mı bahsediliyor? Yoksa bir kez arkadaşımın cihazına Apple kimliği ile giriş ve sonrasında çıkış yaptığımda bile, bu cihaz 10 cihazdan biri haline mi geliyor?

  • M.Duru Can

   23/01/2013 at 20:24

   Şöyle düşünün;
   Apple ID’si ile maksimum 5 bilgisayara yetki verdiniz ama 1 tanesini düzenli olarak kullanıyorsunuz. Her ne kadar diğer 4 bilgisayarı kullanmasanız da onlar yetkili olarak gözüküyor.

   Dolayısıyla giriş çıkış yapsanız bile, kendi Apple ID’niz ile başka bir cihaz tanımlı oluyor.

 13. hhh

  23/01/2013 at 19:27

  Mustafa bey apple kimliğimin adresi amerika olarak yapmıştım ilk ıphone kullanmaya başladığımda .şimdi türkiyedeki adresimi yazsam herhargi bir fark varmı acaba? dilde v.b. yerde değişiklik olurmu?

 14. Misafir

  23/01/2013 at 19:49

  Mustafa bey diyelim ki benim 11 tane apple cihazim var. Ne yapacağım ben? Sizin dediğiniz sınırlama geçerli olacak mı?

  • Mustafa Tan

   23/01/2013 at 20:07

   Aktif olarak kullanacaksanız evet. Aktiften kastım da şu. Diyelim ki bir tanesinde paralı bir uygulama aldınız. Ardından diğer 10 tanesinden de indiremezsiniz. Ancak diğer 9 tanesine izin verir.

 15. Buket

  23/01/2013 at 20:46

  Aklin yolu birmis Mustafa bey 🙂 biz de ablamla iphonelarimiza ayri kredi kartlari ile kendimize ait hesap actik. Cogu zaman uygulama zevkimiz birbirine uymuyor ama mesela birbirimizde gorup begendigimiz uygulamalari kim satin aldiysa birbirimizle paylasip hem paradan tasarruf ediyoruz hem de kardes paylasimi yapmis oluyoruz 😀 (ne kadarr cok birbirimiz lafi kullanmisim affola arkadaslar 🙂

 16. Yuksel

  23/01/2013 at 21:41

  Uygulama içi alımlarda da ilk alımdan sonra diğer 9 cihazımızda da bu uygulamaya bağlı alımlar ücretsiz midir? Ya da bunlar uygulama geliştiriciye bağlı bir durum mu? teşekkürler güzel konu için.

  • Mustafa Tan

   23/01/2013 at 21:54

   Tüketilebilir uygulama içi alımlar hariç evet bu durum uygulama içi alımlar için de geçerlidir yani ücretsizdir.

   Tüketilebilir uygulama içi alımdan kasdettiğim de genelde oyunlarda kullanılan cephaneler ve altınlar gibi şeyler. Yani oyunda kullandıkça tükenenler.

   Fakat örneğin iTurkeyBiz uygulamamızdaki gibi uygulama içi alımla PRO versiyona geçme başka cihazlarda da ücretsiz aynı apple kimliği ile kullanıldığı sürece.

 17. Cem

  23/01/2013 at 21:51

  tedbirli olduktan sonra çok yakın dostlarda ve aile üyeleri arasında sorun çıkamaz. çok ta dert edecek birşey değil.. apple sen gocunma yeterki

 18. Semih

  23/01/2013 at 21:52

  Mustafa bey benim itunes ta hesap bilgilerinde bulut tabanlı itunes bölumunde aygıtları yönet seçeneği yok. sadece gizli satın alınan ve itunes match var. aygıtları yönetmek için ne yapmam gerekiyor. bu arada aynı hesabı iki cihazda kullaniyorum

 19. Yuksel

  23/01/2013 at 21:54

  Aynı Apple ID’yi Mac’lerde de App Store’dan uygulama satın alırken kullanıyoruz ve bu uygulamalar iPhone veya iPad’lerle uyumlu değil. Bu durumda 10 sınırı aynı Apple ID’de cihazlar farklı olmasına rağmen yine de geçerli mi Mustafa Bey?

 20. Taha

  23/01/2013 at 22:42

  Uzun yıllardan beri kullandığım ve baya emek verdiğim AppStore kimliğimi 10a yakın cihazda kullandırıyordum, fakat son zamanlardır acaba şifremi değiştirsem mi diye düşünüyordum. Sanırım bu yazıyı okuduktan sonra bir şifre değişikliği şart oldu 🙂

 21. Doktor

  24/01/2013 at 03:13

  Bu soruya kısacık zamanınızı ayırsanız sevinirim.iphone da Türkiye veya Amerika hesabı ( yani ID de ülke değişimi ) arasında fark nedir? Eksisi artısı varmı birbirinden?Teşekkürler….

 22. Ali

  24/01/2013 at 07:11

  İphonumdan İpadime FaceTime araması yapamıyorum.herhalde aynı Apple kimliği kendini arayamıyor .nasil çözerim?

 23. Murat Gökçe

  24/01/2013 at 09:22

  2 ayrı hesabım var. Türkiye ve amerika. Lakin ne olduysa oldu amerika hesabımın şifresini doğru girmeme rağmen şifre hatalı diyor. Şifremi unuttum adımından mail adresimi yazarak onaylıyorum. Email has been sent.
  When you receive your sign in information, follow the directions in the email to reset your password. e-posta gönderdik diyor lakin herhangi bir mail almıyorum. güvenlik sorusunuda hatırlamıyorum. mail neden gelmiyor olabilir?

  • Umut

   25/01/2013 at 01:36

   Hesabınız başka biri tarafından ele geçirilmişse, şifre hatırlatma sorusuda altarnatif eposta adresinizde değiştirildiği için.

  • Yuksel

   27/01/2013 at 14:25

   Apple’dan gelen mailler spam (junk, önemsiz) kutusuna düşebiliyor. Mailin orda olup olmadığını kontrol edin. Hesabınız başka biri tarafından ele geçirilmişse vb .. çocuklar fantezilerini yazıyorlar burada.

  • Süleyman

   27/01/2013 at 19:04

   Murat bey selam,
   Aynı durum benim TR Apple hesabımda başıma geldi. Durumu be ne yapilmasi gerektigini burada paylaştım ama yanıt veren de yorum yapan da olmadı :((
   Apple US müşteri hizm.ni arayıp sormak lazım yada son care yeni bir ID almak. Başka önerisi olan varsa paylaşırsa mutlu oluruz..
   Selamlar..

 24. mokosey

  24/01/2013 at 10:24

  Mustafa Bey Merhaba,
  Geçen gün bilgisayarıma format attım ve tekrar itunes yükledim. Bilgisayar yetkilendirmesi ile ilgili basit bilgilerle ilk defa burada karşılaştım. Satınalmalarımı yetkilendirdiğim bilgisayarıma yedekledim. Mp3 klasörlerimi de dosya şeklinde aktardım. Fakat mp3 listelerimi yeni bilgisayarıma nasıl aktaracağım konusunda bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

 25. Onur Durdu

  24/01/2013 at 11:14

  Harkulade bir yazı olmuş, ellerinize sağlık hocam

 26. asım soydak

  24/01/2013 at 11:17

  slm mustafa bey oncelıkle bu guzel ve faydalı bılgılerınızle bızlerı aydınlattıgınız ıcın tesekkur ederım.
  usta ben usa itunes kimlik almak istiyorum fakat bir turlu aktif yapamadım bana bu konuda yardımcı olabılrımısınız.inanın okadar ugrasmam ragmen ad-soyad ve adres kısımlarını aktif edemiyorum yani ad soyad bolumune adımı soyadımı yazamıyorum .odegerlı bılgılerınızle bana yardımcı olacagınızı umıt eder hayırlı gunler dılerım saygılar

 27. fatih

  24/01/2013 at 12:06

  merhabalar ,

  ipad deki mevcut 3g veri indirme ve yükleme hızı test edebileceğimiz bir program var mı acaba.

 28. Sedat

  24/01/2013 at 12:28

  Mustafa bey benim için önemli bir konu tam bir apple kullanıcısı olarak eşim ve ben evde 1 adet iphone 2g amerkadan, iphone4s., iphone5, ipadmini, ipad 3g, macbookpro ve hepsinde tek apple hesabı kullanıyorum ve zor oluyor(iphone302g hariç)dolayısıyla açıklamalarınız çok faydalı olmuş teşekkür ederim.

 29. Özgür Şahin

  24/01/2013 at 13:02

  Merhaba Mustafa Bey,

  Bu mevzuları bilmeden kendi iPhone 5 im için kullanmış olduğum pc’de itunes eşleşmesini yapıyordum. Daha sonra eşime aldığım iPhone ile yeni bir kullanıcı açmadan (ancak yeni bir apple kimliği oluşturduk) aynı itunes ile açma gfletinde bulundum. iPhone 5 e yüklediğim her uygulamayı anında eşimin iPhone nun yükledi. Şimdi ton yüklemeye çalışıyorum iTunes üzerinden. Ancak eşimin telefonu eşleşmiyor. Kendi cihazımda hiçbir problem yok. Yeni bir windows kullanıcısı ve yeniden iTunes yükleyerek bile denedim. Ancak eşimin telefonunu bir türlü eşleştiremiyorum. Sorunu nasıl çözebilirim?

 30. From Azerbaijan

  24/01/2013 at 15:59

  Arkadaşlar, Ben nihayet kendime iPhone 5 aldım. Ama App Store konusunda bir sorum olacak. Ben kredi kartımı App Store yazıyorum, aşağıdaki resimdeki gibi oluyor. Neden böyle oluyor? App Store’a kredi kartımı değil de, iTunes kartı ile alış-veriş yapa bilirmiyim? Kredi kartımı değil de, iTunes kart alarak iTunes kartımı kullanarak kayıt yapmak istiyorum ama aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, sadece kredi kartını yazmak için seçenek geliyor. Bu durumda ne yapa bilirim?

 31. Gökhan

  24/01/2013 at 17:37

  Mustafa Bey Merhabalar,

  Benim merak ettiğim konu cihazı update çıktığında restore edip direk sıfırlıyorum ve tum satın aldığım uygulamaları tek tek telefon üzerinden yüklüyorum, size sorum uygulamalarda yükleme sınırı varmı mesela whatsapp ı satın aldım ve telefonu her sıfırladığımda marketten indiriyorum bunun bir sınırı varmıdır?
  Teşkkürler

  • Mirkan

   24/01/2013 at 19:32

   Yoktur. Bi kere aldiktan sonra canin sıkılana kadar sil ve geri yukle…

   • Gökhan

    25/01/2013 at 09:26

    Teşekkürler

 32. ismail

  24/01/2013 at 23:49

  mustafa bey apple kımlıyı meıl adresımı basarılı bı sekılde deyıstırdım.ama ıclode yedeklemesınde kı meıl deyısmeden kısa bı surelını sıkıntı yasadım bununla alakalı soyleye bılıcenız bı tecrubenız varmıdır acep.

 33. duyguduygu

  25/01/2013 at 19:38

  ben bilgisayarımdaki itunes üzerinden şu an ortak kullandığım apple kimliğinnden kendi cihazımın yetkisini sildiğimde, 90 gün boyunca başka bir kimlikle eşleyemiyorsam, 90 gün boyunca app store ve itunes kullanamam mı demek oluyor ? yeni aldığım kimlikle de mi eşleyemem ?

 34. namık

  26/01/2013 at 00:07

  Slm mustafa abi bu iphone 4S de adobe plas plyer olayini nasil cozmeliyim app storda boyle bir uygulama yok nerden nasil yaparim abi internetten filim izliyermiyorum.. İphonu tv e bagladgim icin cok isime yariycak bu konuda yardimci olursan sevinirim abicim saygilar…

  • Nazif

   26/01/2013 at 20:50

   Dostum apple cihazlarının hiçbirisi Adobe flash plaket desteği vermiyor. Sana tavsiyem Store içerisinden film uygulaması edinmen veya puffin web browser diye bi uygulama var onu satın alırsan flash destekli filmleri izleyebilirsin.

 35. Kerem

  27/01/2013 at 00:26

  Mustafa bey merhaba benim i tunes hesabımla ilgili çok büyük bir sorunum var. Hatta apple ın çok ciddi bir güvenlik açığı ile ilgili sorun benim hesabım hacklendi.diyeceksiniz hesabını sıfırla .
  Sorun şu hesabınızın şifresini değiştirebildiğiniz gibi mail adresinide değiştirebiliyorsukuz ve değiştirdiğiniz mail adresinde doğrulama için güvenlik linki yeni öail adresine gidiyor şifrenizi eline geçiren birisi sizi devreden çıkararak hesabınızı direk üzerine geçirebiliyor ve hiç bir şey yapamıyorsunuz. Sizden ricam hesabımda kullandığım tüm ücretli ücretsiz uygulamaların neredeyse bir çoğunun güncellemesi geldi ve bazıları güncelleme yapamadığım için çalışmaz duruma geldi. Apple ile görüştüm fakat derdimi anlatamadım telefonda karşıma çıkan mt ye. Ne yapmam gerekli bana bir yol gösterirseniz sevinirim.

 36. Mert

  28/01/2013 at 13:17

  Bloglarınız gerçekten güzel ama ekran fotoğraflarının daha kaliteli görünmesi için en azından ScreenTaker (Mac App Store) gibi bir uygulama kullansanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

 37. Anonim

  28/01/2013 at 20:28

  ios 6.1 yayınlandı arkadaşlar

 38. Hüseyin Tuncer

  28/01/2013 at 22:10

  Mustafa Bey merhaba,
  İphonla çektiğim videoları ipade aktaramadım. Bluetooth ve iCloud denedim.iphone hafızası doldu.bilgisayara aktarıyorum ama onu da ipade yüklüyemiyorum. Kabul etmiyor.
  Kısacası iPhone daki videoları ipade nasıl yükleyebilirim.şimdiden tşkler.

 39. harun

  28/01/2013 at 23:55

  mustafa bey
  yukarıdaki yazınızda bir aygıtımızdan apple kimliğini silmek bölümnde itunes/magaza/kimliği göster/bulut tabanlı bölümünden cihazlarınızı yönetebilirsiniz demişsiniz fakat itunes da bu dediklerinizi yapmama ragmen bulut tabanlı itunes da hiç bir cihazım görünmüyor.yardım rica ediyorum

  • Mustafa Tan

   28/01/2013 at 23:56

   Tam olarak sorununuz nedir ?

   • harun

    29/01/2013 at 00:07

    iphone 4 kullanıyordum 5 e geçtim.iphone 4 ude elimden çıkardım.elimden cıkarmadan öncede cihazı tamamen sifırladım.sizin yazınızı okuyunca elimden cıkardıgım bu cihazı itunes den de silmem gerektiğini düşündüm.fakat bilgisayarımda kurulu olan itunes da bulut tabanlı itunes bölümünde cihazları yönet diye hiç bir ibare görünmüyor.(yeni cihazada farklı bir id atamadım.eski id ile devam ediyorum.)

    • Mustafa Tan

     29/01/2013 at 00:09

     Hayır gerek yok.

     • harun

      29/01/2013 at 00:16

      yani cihazı sıfırladığım için o aygıtdan apple kimliğimi kaldırmıs mı oldum.(yani ; aynı zamanda ipad de kullanıyırum. su anda apple kimliğim elimden cıkardığım iphone 4 le birlikte 3 cihazda mı görünüyor yoksa sadece iphone 5 ve ipad de mi kullanılıyor sizce)

      • Aydın

       30/01/2013 at 20:13

       Sattığınız cihazı sıfırladığınız için silinmiş oldu

 40. Yusuf

  29/01/2013 at 10:57

  İlk resimde arka plan duvar kağıdı varmı sade olarak?

 41. ahmet

  30/01/2013 at 19:36

  icloud için ayrı bir mail adresi tanımlayabiliyorsunuz. Apple id kullanam zorunluluğu yok. Hatta @icloud.com uzantılı mail hesabıda oluşturabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam aynı durum game center içinde geçerli. Ben kardeşim ve babama ayrı icloud hesabı açtım. Apple id ise ortak

 42. Timur

  02/02/2013 at 14:48

  Abi bende bi sorun var iPhone-mi iTunes-e bagladigimda bu iphone bulundu ama kimliği tam olarak belirlenmedi gibisinden birşeyler diyor lutfen yardim edin

 43. Merve

  03/02/2013 at 00:21

  Mrb mustafa bey
  Benim de bi sorum olacak. Arkadasim ipadimde olan imessageden apple kimligimin sifresini yanlis girmis ve imessage da yeni bir hesap olusturmus. Ve dogal olarak apple kimligimde degismis oldu.Fakat sonradan farkettimki appstore da hala eski apple kimligim var ve ben hala sifremi hatirlamiyorum. . Ben eski adresimi kullanmak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim ve suan arkadasimin aldigi apple kimligini nasil iptal edebilirim?

  • Mustafa Tan

   03/02/2013 at 00:34

   Sorunuzu tam anlamadım, özellikle şu ifadeyi “imessage da yeni bir hesap olusturmus. Ve dogal olarak apple kimligimde degismis oldu” Yeni bir hesap oluşturulunca eski apple kimliğiniz değişmiş olmuyor. Sadece yeni bir apple kimliğiniz daha oluyor.

   Eski apple kimliğinizin şifresini unuttuysanız iforgot.apple.com adresine girerek email adresinize şifreyi yenileyebilmeniz için gerekli linki yollatabilirsiniz.

   Apple kimliğini iptal etmek diye birşey yok. Yeni aldığınızı kullanmayın, eskisini kullanmaya devam edin.

   • Merve

    03/02/2013 at 22:58

    Evet pek derdimi anlatamamisim:) ama siz tam olarak dogru anlatmissiniz tesekkur ederim

 44. Musti

  03/02/2013 at 00:51

  merhaba.yakın bir arkadaşım geçenler de 4s aldı bende oyun ve uygulama indirebilmesi için kendi app store hesabımı ve şifresini verdim. oda bu hesap üzerinden game center hesabına kendi adıyla giriş yapmış. kullanıcı adı onun adı ama benim app store hesabım üzerinden. bende kendi telefonumda oyunlara ne zaman girsem onun adıyla hoşgeldin felan yazıyor ben bu game center hesabını nasıl silebilirm?

  • Mustafa Tan

   03/02/2013 at 00:55

   Öncelikle arkadaşınız Game Center’dan çıkış yapsın kendi cihazından. Game Center için de ayrıca bir apple kimliği alsın yukarıda bahsettiğimiz gibi.

   Siz de kendi cihazınızda Game Center uygulamasına girip istediginiz gibi değiştirin bilgileri.

   Bence şifrenizi de değiştirin ve bir daha kimseye vermeyin apple kimliginizi.

   • Musti

    03/02/2013 at 01:01

    peki benim arkadaşımın kullandığı game center istatistiklerini sıfırlama imkanım var mı? yada game center üyeliğimi kapatma gibi çünkü kullanmıyorum. şifremi geçen gün değiştirdim.arkadaşım game centera girdiği zaman yeni şifreyi ister mi yoksa otomatik olarak girer mi? cevaplarınız içinde teşekkür ederim.

 45. Cemal

  03/02/2013 at 12:04

  öncelikle merhaba bir sorun yaşıyorum her defasında sorunum şu kredi kartı üyeliğimle oyunların içinden paralı bazı şeyler alıyorum ve normal appde indiriyorum paralı ve limit bitince kartın bedava uygulama bile daha indiremıyorum odemeniz reddedilmiştir diye bir yazı çıkıyor kartın parasını odemeden bedava uygulama bile indiremıyorum bunu nasıl çözebilirim veya itunes kartı alsam içerdeki borcu silermi yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.

  • Mustafa Tan

   03/02/2013 at 12:11

   Borç ödenmezse ücretsiz uygulama bile indiremez, güncellemeleri dahi yapamazsınız.

   Ayrıca itunes hediye kartları ile kart borcunu ödeyemezsiniz. Fakat borcu sıfırladıktan sonra hedi kartlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yani hesabınızda TL yüklü olduğu sürece kredi kartınız kullanılmaz.

   • Cemal

    03/02/2013 at 12:20

    Çok Teşekkür Ederim Çok Yardımcı Oldunuz 🙂 .

 46. Yusuf Ö.

  03/02/2013 at 18:02

  Merhaba Mustafa Bey
  İlk resimde arka plan duvar kağıdı varmı sade olarak?

 47. ersin

  08/02/2013 at 17:26

  merhaba mustafa bey benim sorum şu olucak.yeni ıphone 5 aldım ve kız arkadaşımın apple kimliğini kullanıyorum onun isteği üzerine.ıcloud hesabımızda ortak.benim gönderdiğim mesajlar whatsapp rehberim vs ne yaptığımı görebilir mi?özellikle mesajlar görünüyor mu?
  teşekkürler

 48. Mcengiz70

  09/02/2013 at 19:46

  Mustafa bey bir sorum olacak?
  Bir arkadaşımın apple id sini ve şifresini biliyorum kendisi iphone 3gs kullanıyor ve 5 gündür haber alınamıyor telefonunda iphone umu bul ve find my friends yüklü değil acaba onu bulma şansımız varmı ailesi çok kötü oldu merak içindeler polis heryerde onu arıyor acaba bu şekilde de bulma şansımız varmı? Ben kendi telefonumdan onun id sini yazıp iphonumu buldan giriyorum bulunamıyor diyor kendi id m ile find my friendden istek yolladım onun id si ile ok ledim fakat bulunuyor diyor sonrasında konum yok diyor! Acaba başka türlü bulma yöntemi varmıdır???

  • Mustafa Tan

   09/02/2013 at 19:56

   Takip edilecek cihazda bir uygulama yüklü olmasına gerek yok.

   Sadecr iCloud ayarları altında iPhone’umu Bul aktive edilmiş olması lazim. iCloud aktivasyonu yapilirken kullanilan Apple Kimligi de biliniyorsa ve ilgili cihaz internete bagliysa takip edilebilir.

   Bunun dışında yapılabilecek bir şey yok.

   • Mcengiz70

    09/02/2013 at 19:59

    Onu yapıp yapmadığımı tam hatırlamıyorum telefonunu tüm ben ayarlıyorum sürekli ama bilemeyecem eğer o aktif değilse bu yöntemler çözüm değilmi ?

    • Mustafa Tan

     09/02/2013 at 20:05

     Elbette değil. Birinin cihazını iPhone’mu Bul ile uzaktan izleyebilmeniz için 3 şart var:

     1) İzlenecek cihazda bir Apple Kimliği ile iCloud entegrasyonu yapılmış ve iCloud ayarları altında iPhone’umu Bul seçeneği açık olmalı.
     2) İzlenecek cihaz internete bağlı olmalı.
     3) İzlenecek cihazdaki iCloud entegrasyonundan kullanılan Apple Kimliği ile iPhone’mu Bul uygulamasına giriş yapılmalı herhangi bir cihazdan.

     Yukarıdaki 3 şart aynı anda gerçekleşmez ise yapabileceğiniz bir şey yok.

     Fakat yukarıdakiler yerine savcılık kararı ile operatörler üzerinden yaklaşık konumuz zaten bulunabilir eğer cihaz halen açıksa.

     • Mcengiz70

      09/02/2013 at 20:11

      Türkiyede olsa savcılık hemen verir kararı ama burda baya zor polise gittik biz gerekli işlemleri takip edeceğiz savcılıktan karar çıkartacağız dediler ve en az 3 hafta süreceği söylendi

 49. Salasfb

  10/02/2013 at 11:42

  Ben ıphone 5 aldım daha once hic ıphone kullanmadım apple kimligimi olusturdun istedigim zaman telefondaki apple store ve itunes alışveriş yapabiliyorum fakat bilgisayarımda bugüne kadar hiç itunes store baglanamadım hep eszAmanlama 2/5 te kalıyor saatlerce beklesemde baglanmıyor itunes en son sürümü yüklü bilgisayRımda ama neden baglanmadıgını cozebilmiş deyilim yardımcı olursanız sevinirim

 50. Taha

  13/02/2013 at 20:40

  Brnim sorunun kimligi ortak kullandigizda bi aygittan indirdigimiz uygulama diger aygitda da indirmeye baslaniyor bunu nasil degistirebilirim

 51. Taha

  14/02/2013 at 03:04

  Teekkurler bi sorum daha olucak telefonumda titresim sorunu yasiyorum sık sık titresim calısmamaya basladi bu sorunu nasil cozerim

 52. Taha

  14/02/2013 at 09:59

  Tesekkur ederim bi sorunum daha titresim sorunu bu nasil cozebilirim telefonda titresim calismiyor arkadaki kisima hafif cevburunca calisiyor fakat kalici bir cozum olmuyor bunun kalici bir cozumu var mi acaba

 53. Serkan Cavrar

  16/02/2013 at 07:22

  KONUMUZUN DISINDA AMA LÜTFEN YARDIM ŞİRİNLER OYUNU ACILMIYOR PAT DIYE KAPANIYOR NE YAPMAM GEREK BAYADA LEVEL ATLAMIŞTIK 27 olmustum ACİL YARDIM

  • Cevapcı

   19/02/2013 at 19:26

   Arkadaş oyunu tekrar yükle game centera üyeysen geri geli

 54. Fatih

  16/02/2013 at 16:33

  Merhabalar..
  Almanyadan yazıyorum. Cihazım iphone 5. Danışmak istediğim husus fizy gibi türkçe kitaplar gibi uygulamaları indiremiyorum. Bunun için türkiyede birinin apple kimliğni mi kullanmalıyım ki öyle ise nasıl yapmalıyım ya da başka bir yolu var mı? Şimdiden teşekkürler

 55. Fatih

  18/02/2013 at 15:45

  Merhabalar..
  Almanyadan yazıyorum. Cihazım iphone 5. Danışmak istediğim husus fizy gibi türkçe kitaplar gibi uygulamaları indiremiyorum. Bunun için türkiyede birinin apple kimliğni mi kullanmalıyım ki öyle ise nasıl yapmalıyım ya da başka bir yolu var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Rasit

   05/04/2013 at 03:27

   Turkiye store da yeni bir hesap acarsaniz indirebilirsiniz. Bircok bankanim internet sube uygulamalari ve fizy gibi bazi uygulamalar tr store disinda yok. Bende bu yuzden cift hesap kullaniyorum.

 56. Emhozdn

  20/02/2013 at 11:05

  Aygitlai yonet bolumu cikmiyor ne yapanilirim yardimlarinizi bekliyorum

 57. Fatih

  21/02/2013 at 19:20

  Merhaba, iOS 6.1.2’den sonra AppStore güncelleme uyarısı veriyor, ancak güncelleme sayfasına bağlanamıyor, AppStore ‘un diğer bölümlerine girebiliyor, uygulamaları ve genius’u da açıyor. Sorun nerede olabilir?

 58. Rollerci

  03/03/2013 at 19:13

  Iphone 4 kullanıyorum applenın yüz tanıma programı yokmudur kilit tuşunu açmak için tşk

 59. Yusuf

  05/03/2013 at 11:12

  Merhaba. Ben daha önce iphone’a itunes üzerinden müzik tonu satın almıştım 1.29tl ye 2 gün snra restore ettim iphone’u müzik kayboldu. Tekrar indrmeye çalşym tekrr satın al sayfasna yönlendrdi. Bikere satn aldğn birşeyi tekrar indirmek mümkün değilmi? Bu sorunu nasıl çözerm?

 60. ali

  11/03/2013 at 11:58

  apple 5 yeni kimlik yarat bölümüne girmiyor yükleniyor diyo ama girmiyor

 61. Binmpasi

  20/03/2013 at 00:39

  Kusura bakmayın konuyla alakasız ama yarına vaktim var yardımcı olun Apple kimliğini sildim bir arkadaşımın telefonundan ve bütün rehberdeki isimleri de silindi geri getire bilirmiyim yardımcı olun SOS

  • Mustafa Tan

   20/03/2013 at 08:39

   Tekrar girin arkadaşınızın cihazında Apple Kimliğini. Muhtemelen Ayarlar -> iCloud menüsünden sildiniz ve rehber senkrondu iCloud ile. Tekrar Apple Kimliğinizi girip rehber geri geldikten sonra aşağıdaki yazıda paylaştığımız gibi bir yedek alın:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/07/my-contacts-backup-ile-adres-defterinizi-kolayca-yedekleyin.html

   Daha sonra tekrar iCloud hesabınızı silebilirsiniz arkadaşınızın cihazından. Çünkü yukarıdaki gibi yedek aldığınız için tekrar rehberi oluşturabilirsiniz iCloud entegrasyonu olmasa da.

   • Binmpasi

    20/03/2013 at 15:39

    Çok teşekkürler tam dediğiniz gibi oldu 🙂

    • Mustafa Tan

     20/03/2013 at 15:42

     Yazıyı okumadığınızı tahmin ettiğim için ısrarla linkini verdim ve okumanızı teşvik etmeye çalıştım 🙂

   • Umut

    20/03/2013 at 17:15

    Merhaba benim sorum Mesela ben ipad de temple run filan oynuyorum orda görevleri filan yapıyorum ben aynı şekilde ipadim de yaptiklarımın iphone dada gözükmesini istiyorum bu mümkünmü

  • Anonim

   21/03/2013 at 00:29

   Eger iphonun yedegini aldiysanz herhangi bir bilgisayar yedegi geri yukleyin gelir contacts

 62. mehmet

  20/03/2013 at 03:58

  ıphone 4 kullanıyorum,
  sürekli durduk yere ıphone ıd kimliği ve şifre soruyo vazgeç dediğimde veya şifremi girdiğimde hiç bişey olmuyo ama uyarı bikaç saat sonra tekrar geliyo , sorun ıcloud da mı nerde bulamadım yardımcı olur musunuz arkadaşlar

 63. ahmet

  21/03/2013 at 04:50

  merhaba . yanlışlıkla bir app kimliği ile iki i phone kullanımı gerçekleşti . şimdi sorum şu kendime yeni bir app kimliği açtım. icloud da önceden var olan adresim için hesabı sil yaparsam diğer cihazdaki bilgilerde silinirmi yoksa ayırmış olurmuyum iki cihazı … ( not : benim cihazım sıfırlansada sıkıntı yok ama diğer cihazdaki bilgiler kalması lazım ) bu sebepten yeni kimlik açtım kendime önceki adresi iclouddan hesabı sil yapıp yeni hesapla giriş yaparsam ayrılır mı ? umarım anlatabilmişimdir

  • yasemin

   11/04/2013 at 14:47

   BİŞEY OLMAZ

 64. HoNouR

  22/03/2013 at 13:30

  Merhaba. Ben iPhone 4S ve iPad Mini kullanıcısıyım.
  İki cihaz da aynı hesaba bağlı. Laptopımdaki iTunes’ta uygulamalarla ilgili herhangi bir sorunum yok. Sadece müziklerle ilgili sorun yaşıyorum. Listeler bölümünde klasörler halinde bulunan mp3′leri müzikler bölümünden tıklayıp işaretlediğim ve senkronize ettiğim halde parçalar iPhone 4S’te var ve çalıyor. Fakat iPad Mini’de de aynı işlemleri yaptığım halde onda görünmüyor. Müzik yok diyor. Ne yapmam lazım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  • HoNouR

   23/03/2013 at 15:02

   Kendi sorunumu kendim çözdüm 🙂
   iPad’i alır almaz cihazı ilk kez açtığımda bir arkadaşın evinde WiFi aracılığıyla iCloud’tan senkronize etmiştim. Meğer sorun bundan kaynaklanıyormuş. Önce cihazdaki herşeyi bilgisayarıma yedekledim ve iPad’i ayarlardan sıfırladım. Sonra ilk açılışta iCLOUD’DAN GERİ YÜKLEME DEĞİL de, bilgisayarıma yaptığım yedeklemeden geri yüklemeyi seçtim. Sonra eşzamanladım. Herşey eski haline geldi ve müzikler de yüklendi. İnternette araştığım kadarıyla bu tür durumla karşılaşan ilk ben değilmişim. O yüzden aynı sorunla karşılaşan arkadaşlara umarım bu yazdığımın bir yararı olur.

 65. Yücel

  22/03/2013 at 23:11

  Lütfen acilen yardımcı olurmusunuz.

  2 iphone iliskilendirmeden nasil cikarabilirim. Apple kimliğini bir kullandım yalnız bir iPhone de ne yüklüyorsam aynı sekilde degerinde oluyor ve rehberler birleşti. Her ikisi bir oldu birinde isim silince digerinde de siliniyor lütfen yardımcı olurmusunuz acil.

  • Mustafa Tan

   22/03/2013 at 23:16

   Yukarıdaki yazımızdaki iCloud ile ilgili kısmı okuyun.

 66. HoNouR

  23/03/2013 at 02:20

  Mustafa Bey, benim derdime de bir çare lütfen.
  iPad Mini’ye müzik yükleyemiyorum.
  Sorunumu 2 üstte yazmıştım.
  Mümkünse yardım lütfen.
  Bunu ancak siz çözebilirsiniz.
  Şimdiden teşekkürler…

 67. Atilla Özsaraçoğlu

  23/03/2013 at 22:11

  Benim Sorunum; Almanyada patronum benim için az kullanılmış Iphone 4 satın almış. Ben Almanya’ya gittigimde bana verdi. Appel kimliği daha önceki sahibine ait. Ben şimdi bu telefonu Türkiye ye getirdim ve kayıt için müracaat ettim. Henüz kayıt yazısı gelmedi. Ben bu telefonumu eski appel kimliğini nasıl silerim ve kendime ait Appel kimliği yaratabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.Şimdiden teşekkürler.

 68. hakan

  25/03/2013 at 10:23

  ahmet bey yardımcı olursanız sevinir bir kimlikle iki telefon ortak kullanımda iclouddan hesabı sil yaparsam iki cihazdanda silinir mi yoksa sadece hesabı sil dediğim cihazdan mı silinir ?

 69. hakan

  25/03/2013 at 10:23

  ahmet bey yardımcı olursanız sevinirim bir kimlikle iki telefon ortak kullanımda iclouddan hesabı sil yaparsam iki cihazdanda silinir mi yoksa sadece hesabı sil dediğim cihazdan mı silinir ?

 70. Behcet

  08/04/2013 at 11:36

  Mustafa bey konunuz dışında ama acaba Iphone’da kullanabileceğim ofis excel, word proğramı var mı tavsiye edebileceğiniz?

 71. erol

  13/04/2013 at 12:24

  slm arkadaşlar bilgiraraydan itunesle resim yükledim bunları telefondan silemiyom artı telefonu bilgisaraya takıncada itunesde resimler görünmüyor yardımcı olursanız sevinirim

 72. Soner

  17/04/2013 at 23:08

  Mustafa bey merhabalar benım 2adet ıphone 5 ım var ıkısındede aynı Apple kımlıgımı kullanıyorum sıkıntı olurmu

  • Mustafa Tan

   17/04/2013 at 23:10

   İkisini de siz kullanıyorsanız olmaz.

 73. Mehmet Yılmaz

  19/04/2013 at 14:39

  Merhaba tan bey
  Kendi apple şifremle bir arkadaşın ipad’ine uygulama yükledim. Ancak bu uygulamanın onun ipad’inde kalmasını istemiyorum. Uzaktan bu uygulamaları silebilir veya kullanılmaz hale getirebilirmiyim

 74. Salih

  21/04/2013 at 18:56

  Mustafa bey,merhabalar ;

  İphone 4 + ipad 4th gen kullanıyorum.İcloud ile butun eşitlemeleri sorunsuz yapılıyor… Foto paylaşımlarında sorunsuz gözukuyor, iphone dan paylaşım yapabiliyor ve başkaları ile paylaşaniliyorum, aynı işlemler ipad dede gözukuyor.Her cıhazda ayrıntılı bır sekılde ayarları gozden gecırmeme ragmen ıpadde cektıgım fotolar otomatık olarak bılgısayarımda gozukmesıne ragmen , telefondan cektıklerım (fılm rulosu) hıc bır sekılde paylaşıma dahıl olmuyor…Kendılıgınden cektıgım fotoları bılgısayarımda kı ı cloud paylaşım (steam)kısmında gormem gerekmıyormu ???

 75. alev

  22/04/2013 at 15:40

  benım ı phone5 ımden app store yok oldu. bı sekılde kayıp veya sılındı. anlayamadım. aramalarda bulamıyorum. nasıl edınebılırım

 76. Damla

  25/04/2013 at 13:29

  Baslarda arkadasimin apple kimligini kullaniyordum daha sonra kendime yeni bir apple kimligi alip onu kullanmaya basladim. Arkadasimin hesabindan aldigim butun uygulamalari silip kendi kimligimden aldim. Guncelleme yapmam gerekiyor ama guncellemeyi benim kimligimden degil arkadasimin kimliginden yapiyor. Bu durumu nasil duzeltebilirim acaba ?

 77. Hasan Bulut

  27/04/2013 at 20:18

  Merhaba Mustafa Tan Bey;

  İki iphone da bir icloud hesabı kullanmaktayım.Burada bir sorun yok.Fakat ikinci cihazı senkronize edemiyorum itunes üzerinden.Bu işlem için yeterli erişim ayrıcalıklarınız yok diyor.Bu konuda bir öneriniz varmı,forumlarda dolaşmadığım yer kalmadı neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum.e-mail:habul@vestas.com,bilgilendirirseniz çok sevineceğim.

 78. Erkan

  27/04/2013 at 22:38

  İphone 4 ten iphone5 e gecis yaptim. İki cihazda ayni kimlik ile kullaniyorum. Cihazin birini saticam. Tum verileri silsem acaba diger cihazimdakilerde otomatik olarak silinirmi?

 79. Oguzhan

  28/04/2013 at 12:29

  İos 6.1.3 jb çıktı

  • GS1905

   28/04/2013 at 12:33

   Jb yok sanırım ama yaptıysan link ver lütfen.
   4S ve 5 için dedin dimi?

 80. Selim

  01/05/2013 at 00:30

  Selam Mustafa bey benim bir sorunum var Ben iPhone guvenlik kodu vermistim guvenlik Kodunu unuttum bilgisayarla reset yapmak istedim ama guvenlik kodu sebebiyle yapamadim guvenlik Kodunu kaldirmanin bir yolu varmi cevaplarsaniz sevinirim

 81. Kaan

  02/05/2013 at 22:33

  Öncelikle merhabalar ben bugüne kadar app store kimliğimi sorunsuz kullanıyodum fakat bugün paralı bir şey indirmek istediğimde your payment method was declined hatası alıyorum tüm bilgilerim eksiksiz ve doğru sanal kart değil bildiğimiz kredi kartı app kimliğim türkiye üzerinde ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

   • Kaan

    03/05/2013 at 20:22

    Mustafa ey oradaki her seyi okudum kartim internetten alisverise acik ve limiti de dolmadi halen hata aliyorum

    • Kaan

     03/05/2013 at 20:24

     Spam olacak affedersiniz fakat şunu soylemeyi unutmusum hesabim daha once de kredi kartliydi yeni kart bilgisi girmedim yani. Yukaridaki yorumda da yazamamisim bey olacak o

     • Kaan

      04/05/2013 at 19:02

      Mustafa bey arkadasimin kart bilgilerini girdim onunki oluyor benimki olmuyor ne yapmam gerek cok arastirdim fakat hicbir sey bulamadim bunu yapsaniz yapsaniz siz yaparsiniz

 82. hale avcıoğlu

  04/05/2013 at 05:28

  merhaba telefonumu yeni guncelledim son sürüme fakat itunesten attgm muzıkler sadece usb takılıyken calısıyor ınternet gdnce yada kabloyu cıkarnca tum muzıkler telefonumdan gıdıyo telefonum bılgısayardan bagımsızken muzık dınleyemıyorum yanı anlayacagınız ıtunes ıle attıgım muzıklerı kaydetme sansım yok mu
  tesekkurler

 83. hale avcıoğlu

  06/05/2013 at 03:29

  lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 84. Hatice

  18/05/2013 at 02:32

  Güzel bir yazı, benim telefonum nedense birisiyle karışmış, ve aygıtları yönetten bütün cihazları sildim. Kendi bilgisayarımı yeniden yetkilendirdim, lakin icloud.com da hala diğer kişinin rehberi ve notları görünüyor. Bunu nasıl güvenli bi şekilde silebiliriz?

  Teşekkür ederim.

 85. murat kaan

  27/05/2013 at 00:14

  selamlar,iphone 4 kullanıyorum,whatsapp viber tango facebook gibi uygulamara girerken apple kimliği parolası soruyor,parolayı girdiğim zaman itunes ile bağlantı kurulamadı yazıyor.daha önce hiç karşılaşmamıştım.ne yapmalıyım wifi harici dışarıda kullanamıyorum

 86. EMRE

  01/06/2013 at 13:41

  merhaba:
  ıphone 5 kullanıyorum laptop ta itunes kurulu,
  bugün ipad 2 wifi aldım. şimdi bu ipad a kendi apple şifremle kullanmak istiyorum. ipad in kurulumunu yapmadan i tunes üzerinden mi yapıcam. yoksa elle manuel olarak aktifleştirip mi yapmalıyım. hangisi daha iyi olur sıkıntısız her iki cihazdada kullanabilmem için detaylı olarak ne yapmalıyım

 87. mahmut

  08/06/2013 at 15:03

  merhaba yazının tamamını okudum ve harika olduğunu düşünmeme rağmen benim sorunuma çözüm olmadı. daha önce 3gs kullanıyordum. şimdi 4s aldım itunes a bağladıktan snra rehberim için önceki telefonun hesabını buna yükledim. rehber takvim mail hesapları fln başarı ile yüklendi ama uygulama ve müzikleri ne yaptıysam yükleyemiyorum. itunes üzerinden belki eski uygulamalarım yollanmıyordur diye denemek için yeni bir uygulama indirdim sadece eskileri değil bu yeni uygulamayı da atamıyorum telefona. lütfen yardımcı olun. 2 gündür bakmadığım forum kalmadı ama buna bir çözüm bulamadım. telefonun daha önceki sahibinin yüklediği uygulamalar duruyor telefonda bu yüzden olabilir mi? ne yapmam gerekiyor?

 88. hatice

  21/06/2013 at 09:37

  merhabalar.. whatsapp indircektm arkadşmın apple kmliğini kullandm sonra tekrar geri kendi kimliğime geçtim . benm whatsp konşmalarım onda çıkar mı

  • Mustafa Tan

   21/06/2013 at 09:53

   Hayır çıkmaz.

   • hatice

    21/06/2013 at 10:01

    cok tesekkür ederim

 89. ömer

  24/06/2013 at 13:52

  mrb..lütfen yardımcı olun.benim bi hesabım vardı.fakat geçenlerde bi ücretli indirme yaptım.daha sonra tüm ücretsiz uygulamalar ve güncellemeler içinde kredi kartı bilgilerim isteniyordu.bende o hesabı iptal ettim.yeni bi hesap açtım.kafadan bi hotmail adresi girdim.tabi kafadan attığım için doğrulama kodunu onaylayamıyorum.hesabı sıfırlamam için ne yapmalıyım.lütfen yardımcı olun tşk.

  • Irem

   19/10/2013 at 21:36

   Bence kredi kartı bilgilerini açık bırakmayın.Çünkü başkası apple kimliğinizden (sizin tanımadığınız biri ) birşeyler satın alabilir (ücretli ) ve bunu siz ödemek zorunda kalırsınız

 90. Fatih

  10/07/2013 at 04:15

  Ayni aileden 2 ios cihazinda 2 apple sifresi olsa bir bilgisayara ikisinide itunes ile baglayim islem yapilirmi icloud resim yollamasi gibi bilgiler karisirmi?

 91. melis

  16/07/2013 at 23:54

  Merhaba,
  Whatsapp uygulamasını başka bir apple hesabından indirdim. daha sonra da kendi hesabıma geçtim. Ama icloud ile whatsapp geçmişi yüklendiğinde benim konuşma geçmişim de o kişinin icloud ına yüklenir mi?

  Teşekkürler

 92. soner

  07/08/2013 at 14:04

  merhaba..ben yurt dısından ıphone 4s getirttim ikinci el ve şuan rehberime kaydettigim kişiler geri siliniyor eski kullanan kişinin apple giriş kodu ve şifre bölümü cıkıp duruyor ekrana acaba omu siliyor rehberden ve siliyorsa ben onun apple kimligini nasıl yok edebilirim ettikten sonra telefonun sim kiliti kapanma durumu varmı biliyorum biraz birbirini baglayan sorular oldu 🙂 ama umarım cevaplarsınız teşekkür ediyorum saygılar..

 93. Ömer.

  17/08/2013 at 11:22

  Benimde bir problemim vardır.önceki şifremi değiştirdim.1 gün içinde 4 kere. En son oluşturduğum şifre ile uygulama indirebiliyoeum fakat güncellemeleri yapamıyorum nedeni nedir acaba.bilgisi olan varsa yardım rica ederim

 94. Hakan

  18/08/2013 at 10:44

  Merhaba,
  Ben baskasının hesabından “mythings” (foto vb şeyler saklayabileceğim bir uygulama) indirdim ve telefonumda tekrar kendi hesabıma geçtim. İcloud ve iTunes güncellemelerimi kendi hesabım kayıtlıyken yaptım fakat diğer hesabın sahibi benim mythings içeriklerime ulaşabilir mi neticede başta o uygulamayı onun hesabından indirmiştim ?
  Teşekkürler

 95. Bcr

  18/08/2013 at 10:46

  Merhaba,
  Ben baskasının hesabından “mythings” (foto vb şeyler saklayabileceğim bir uygulama) indirdim ve telefonumda tekrar kendi hesabıma geçtim. İcloud ve iTunes güncellemelerimi kendi hesabım kayıtlıyken yaptım fakat diğer hesabın sahibi benim mythings içeriklerime ulaşabilir mi neticede başta o uygulamayı onun hesabından indirmiştim ?
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   18/08/2013 at 10:59

   Hayır ulaşamaz.

   Ancak uygulamanın içeriklerini iCloud’da saklama özelliği varsa ve siz de Ayarlar -> iCloud menüsü altında diğer kişinin Apple Kimliğini kullanıyorsanız o zaman biribirinizin dosyalarını görürsünüz.

   Fakat siz sadece App Store’dan uygulama indirmek için kullandığınızdan herhangi bir sıkıntı olmaz merak etmeyin.

 96. Sezen

  20/08/2013 at 21:13

  Merhaba,
  Kullandigim apple accountumun sifresini kirip ben 4S cihazimda icloud u hic aktiflestirmedigim halde rehberimi silebilir mi? Yada rehber durup dururken neden silinir?

 97. ELİF

  22/08/2013 at 10:09

  önceden baska bir apple kimliği kullanıyordum şimdi kendime ait bir apple kimliği olusturdum ama uygulama güncelleme yaparken eski apple kimliği ile güncelleme yapıyor ama ben onun şifresini bilmiyorum nasıl düzelecek bu?

 98. Ayşenur

  29/08/2013 at 11:59

  Merhaba
  Apple hesabımı ortak kullanmıyorum tek kullanıcısı benim ama app store da güncelleme filan yapamıyorum çünkü appstore apotgsm diye bi adres kullanıyor telefonuma nasıl eklendi bilmiyorum ayarlarda kurcalamadığım yer kalmadı ama bu adresi silcek kaldırcak bişey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim bütün uygulamalarım kafayı yemiş durumda

 99. Gamzegul

  30/09/2013 at 22:49

  Merhaba birşey sormak istiyorum benim apple kimliğimi v şifremi bilen birisi whatsapp mesajlarıma ulaşabilirmi? Çok acil bilgilendirir misiniz?

 100. Kübra

  01/10/2013 at 17:51

  Merhaba bende ortak apple kimliği kullanıyordum ve mesajlarımın okundugunu öğrendim yeni bir apple kimliği açtım artık görünmüyordur mesajlarım demi?

 101. erdoğan

  07/10/2013 at 11:36

  merhaba mustafa bey benim cok acil bi durumum var dün akşam arkadaşa 7.02 isos güncellemesi gemişti ve hata veriyodu bizde kendi bilgisayarıın yarımıylan itunesten güncelleme yaptık fakat yedekleme almayı unuttuk ne iclod nede başka bişekilde yedekleme hiç yapmamaış ve ve yükleme bittikten sonra bi baktıkki rehberi silinmiş bunun icin yapılacak bişey varsa yardımcı olursanız cok sevinirim arkadaşıma karşı cok mahcup oldum. şimdiden tşk

 102. Irem

  19/10/2013 at 21:44

  Mustafa Bey merhaba,
  Benim bir konuda sorunum var ve araştırma yaparken bu siteyi buldum.Benim apple kimliğimi sanırım başkası kullanıyor ( bilmiyorum belki de yanlıştır).Ben apple storeda satın alınanlarda benim yüklediğim oyunlar yüklenmiş,skor yapılmış( game centerdan baktım) ve silinmiş.Ne yapayım?

  • Mustafa Tan

   19/10/2013 at 21:48

   Apple Kimliğinizin şifresini değiştirin bence.

   • Özkan

    17/06/2014 at 19:41

    Mustafa bey benim köye biri giriyor lakin şifremi seğiştim ama yinede giriyor 0506 128 22 66 lutfen cağrı atmanız yeter yardım edin

 103. Irem

  19/10/2013 at 21:48

  Benim apple kimliğimden başkası uygulama yüklemiş ve silmiş ne yapayım
  Hem de kendi mail adresimden

  • Mustafa Tan

   19/10/2013 at 22:10

   Şifrenizi değiştirin derim.

   • Irem

    22/10/2013 at 21:30

    Çok teşekkür ederim .Ben de öyle yaptım zaten umarım olmuştur.

 104. Barış

  20/10/2013 at 04:39

  Iyi günler iPad mide maximum sayıda kullanıcıya ulaşıldı diye uyarı veriyor ve Apple kimliğimi iCloud ve arkadaşımı bul gibi uygulamaları açmama izin vermiyor . Daha önce yaklaşık 4 farklı kimlik kullanılmıştı ben kuzenim kardeşim hepsi ayrı iPad aldı şimdiki kullanıcıda bu hata çıktı 90 günlük süremi beklenmeli yoksa başka bir durummu söz konusu ?? Teşekkürler iyi günler.

  • Barış

   20/10/2013 at 05:15

   Ayrıca iPad i silmemize ve yeni bir iPad olarak baştan kurmamıza rağmen yeni bir Apple kimliği oluşturmamıza izin vermiyor bu iPad de maximum kullanıcı hesabına ulaşıldı diyor , ne yani cihazı satsam alan kişi kendi oturumunu açamicakmı :((( bu nasıl iş ??

 105. Irem

  20/10/2013 at 12:16

  Ben burada mesajımı görmediğim için tekrar yazıyorum ,benim ipadim var ve kendi apple kimliğimi kullanıyorum .Ama mesala anımsatıcılarda benim kaydetmediğim şeyler var satın alınanlarda benim yüklemeye cesaret etmediğim hatta bilmediğim oyunlar yüklenmiş ve silinmiş .Apple kimliğimin şifresini değiştirdim işe yaramış mıdır? İşe yaramadıysa ne yapayım?

 106. melis

  20/10/2013 at 21:19

  merhabalar bende game center a problem yaşıyorum.Daha önce kullanan kişinin hesabına geri dönmem için her oyuna girişimde onay isteniyor.özellike clash of clans da oluyor ve bu oyun game centera bağlanamıyor lütfen yarımcı olun

 107. Semih

  23/10/2013 at 07:41

  Mustafa bey, iphone 5 aldım, 3gs cihazımı yengeme verdim, içindeki tüm bilgilerimi sildim ama mesaj yazarken kişi ekle bölümüne mesela Z harfine bastığımda sildiğim rehberde z harfi içeren kaç kişi varsa hepsi görünüyor eski sürümlerde kişileri yeşil yeni iphone sürümünde mavi olarak gösteriyor. Yeni aldığım telefondada numaralar aynı şekil görünüyor sorun ne olabilir, ayrıca 3gs de internet paketide yok.

  • Semih

   14/11/2013 at 05:55

   Sorunum hala devam ediyor bir yol gösteremezmisiniz? Yoğunsunuz biliyorum ama banada bir yardımcı olsanız

 108. akın

  25/10/2013 at 17:15

  merhaba

  ben iki ipadimi birbirine paralel olarak kullanmak istiyorum. öreneğin: bir excell dosyası düşünün birinde yaptığım güncelleme diğerinde anında güncellensin istiyorum. böyle bi durum mümkünmüdür. teşekkür ederim şimdiden

  • Mustafa Tan

   25/10/2013 at 17:24

   Kullanacağınız uygulamanın iCloud desteği varsa bu mümkün. Örneğin Numbers uygulaması ile mümkün: https://itunes.apple.com/tr/app/numbers/id361304891?l=tr&mt=8

   Bu arada 1 Eylül’den sonra yeni cihaz (iPhone, iPad, iPod touch) alanlara iWork (Numbers, Pages, Keynote) uygulamaları ücretsiz.

   • akın

    25/10/2013 at 18:03

    çok teşekkür ederim..

 109. Fatih

  03/11/2013 at 12:17

  Acil yardım
  Apple kimliğimdeki e-posta adresini değiştirdim. Fakat eski indirdiğim ücretli uygulamalar app storeda gözükmüyo.
  Yardımlarınızı bekliyorum

 110. tolga

  11/11/2013 at 23:01

  yararli bilgileriniz icin tesekkurler bi sorum olacakti whatsap tan gonderdigim resimler ortak kimlik kullandigim arkadasa gidiyor eger kendi telefonumdan silersem bu resimleri karsi taraf hala gorebilirmi

 111. Arif

  16/11/2013 at 19:15

  Mustafa Bey sizin hesabınızda varsa veya bildiğiniz bi hesap FIFA 2013 indirmek istiyorum sonra şifre değiştirirsiniz. Acil

 112. orhan

  22/11/2013 at 18:24

  mrb lar ben tlf numu kaybettim ve tlf nu kilitledim tekrar dan açmam için bana sim şifresini isityor ne yapmam gerek bilen varsa sölerse sevinirim

 113. Mustafa cengiz

  26/11/2013 at 00:12

  Mustafa bey kolay gelsin iyi çalışmalar.
  Bir arkadaşım telefonunu kaybetti ve icloud yedeklemesinin olup olmadığını bilmemekte ayrıca kendisine ait bir mail adresi de yok sanırım.
  Şimdi sorum şu: telefon numarası ile varsa Apple kimliğinin şifresini bulma şansı varmıdır
  Mail adresini bilseydi ordan bulurduk fakat bilmediği için sadece Apple kimliği oluştururken verdiği telefon numarası veya bir diğer bilgi ile bu kimliğeıulaşma şansı varmıdır.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 114. Oğulcan Muratoğlu

  28/11/2013 at 03:01

  Ben arkadasimla ortak hesap kullaniyordum ve hesaplari ayirdiktan sonra bazi guncellemeleri dediginiz gibi yapamadim. Uygulamari sildim fakat tekrar yukleyemiyorum, uyguluma telefonda olmamasina ragmen hala guncelleme yapilamamaktadir diyo

 115. Yavuz

  05/12/2013 at 01:17

  bu apple kimligi itunes store icin kullanilamaz hatasi aliyorum. Acaba nasil duzeltebilecegim konusunda yardimci olablir misiniz?

 116. hamdi

  09/01/2014 at 21:32

  Merhaba, benim şöyle bir sorunum var.Bizde 2 i phone4 ve bir wifi özelliği olan i pad 3 var. Hepsi benim apple kimliği altında yani tek bir kimlik altında kayıtlı. Face time ile i pad üzerinden 1. yani ana apple kimliğine sahip telefon arandığında sorun olmuyor. Ancak yine i pad üzerinden 2. iphone arandığında birinci i phone da aynı anda beraber çalmaya başlıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba yarrdımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.

 117. Tarik

  15/02/2014 at 15:50

  Merhaba benim sorunum icloud girişi yapamıyorum ipone 5 den apple girişi yapıyor ama icloud a gelince hata veriyor

 118. smishey

  03/03/2014 at 14:50

  Merhaba,

  Benim bir sıkıntım var, normalde iphone umu ilk aldığımda kullandığım gmail adresi üzerinden her ayarımı yapmıştım ve bunu kullanıyordum. yeni gmail adresleri de (profesyonel, vb) aldım ve bunları da mail hesabıma girdim. icloud çıktı onun için de email adresi oluşturdu (bunu alırken gerekli olarak algıladım ama sanrım yanılmışım ; icloud’u bir türlü algılayamadım) ve şimdi yedekleme yapmak istediğimde bir bakıyrum NOTLAR programında her mail adresim için bir sayfa açmış ve tüm aldığım önemli notlar ayrı bir sayfada; ama hiç biri İCLOUD’ta değil… ve dolayısıyla da yedekleyemiyorum. Bu notları bir yerden bir yere taşımak ise mümkün değil. Sonuç olarak ben icloud’un rehber dışında hiç bir nimetinden faydalanamadığım gibi efektif kullanılabilmesi için ne yapacağımı da anlayamaz oldum. En önemlisi notlar iken bunu kullanamamak çok canımı sıktı.

  Bir sorum daha var; (muhtemelen sebep de bu olabilir) ios /’ye geçmedim, geçmek de istemiyorum ancak bunu yapmadan da ilerlemem mümkün değil mi hiç bir konuda? 🙁

  Teşekkür ederim şimdiden yanıtınız için.

  KAfanızı şişirdiğim için de kusuruma bakmayın lütfen.

 119. jokermemos

  05/03/2014 at 13:53

  sa Benim sorunum Benim apple kimligimi başkaları tarafından kullanıyorlar tabi ben Yaptım ortak kullanımı şöyle ben bu işi yaptıgım için insanlara ben kendi şifremi girip yolluyorum ve bnde o insanların telefon numarasını itunesten görebilirmiyim.NasıL yapmam lazım

 120. hüseyin

  16/03/2014 at 16:54

  merhaba benim iphone5 varda abimin iphone5 ile eşleşti galiba bütün bilgilerim onun telefonuna onun bilgileride benim telefonuma geldi geçen akşamda whatsap tango filan yükledi onun rehberdeki kişiler hepsi benimtelefonuma benim rehberde onunkine gitti habirde eşleştiği zamanda benim iphone kimşiğim onun kimliği oldu otomatik men o uygulamalarıda benim kimliğimden indirdi internete girdiği gibi bilgilerimiz bir birlerimizin telefonuna geçiyo sizden ricam ne yapabilirim diye yardımcı olun

  • Mustafa Tan

   16/03/2014 at 17:50

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi ortak Apple Kimliği kullanmayacaksanız iCloud’da. Ayarlar -> iCloud menüsü altında her iki cihazda da aynı Apple Kimliği kullanılmışsa bilgileriniz eşzamanlanır.

  • Mustafa Tan

   16/03/2014 at 20:46

   iCloud hesabınızı tekrar tanımlayın, iCloud’daki numaralarınız geri gelir.

   Geri geldikten sonra aşağıdaki uygulama ile rehberinizi yedekleyin:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/07/my-contacts-backup-ile-adres-defterinizi-kolayca-yedekleyin.html

   Sonra iCloud hesabını yine silin. Sildikten sonra rehberiniz gidince yukarıdaki uygulama ile aldığınız yedekten rehberinizi geri dönün.

 121. Esra

  01/04/2014 at 20:06

  Merhaba.bn arkadaşın apple kimliği kullnıyorum fakat sadece apple store den bişeyler indirmk için whatsapp tan konuşmalar çıkar mı yada tlf dan msjlar fotolar diğerinde çıkar mı

 122. Emine

  02/04/2014 at 17:41

  merhabalar mustafa bey.. Ben eşile aynı apple kimliğini kullanıyorum.ikimizde ıpohone 5 kullanıyoruz. Benim telefonuma yükledigim bütün programlar otomatikmen onun telefonunada indiriliyor.Daha öncede ( ıphone 4s kullanırken ) aynı kimligi kullanıyorduk ama böyle bir sorunla karşılaşmıyorduk. Lütfen yardımcı olur musunuz bunu nasıl engelleyebilirim… Ayrıca ı cloud hesabımda sadece kişilerin tutulumu açık diğer bütün eşleşmeleri kapamış durumdayım.

  • Mustafa Tan

   02/04/2014 at 17:45

   Ayarlar -> iTunes ve App Store menüsü altındaki Otomatik İndirmeler altından Uygulamalar seçeneğini kapatın.

 123. Anonim

  03/04/2014 at 19:50

  Ben güvenlik sorularını nasil değiştirebilirim

 124. Deniz

  07/04/2014 at 07:06

  merhaba,eski iphonumdaki whatsapp sohbetlerini yeni iphonuma nasıl alabilirim.numaram değiştiği için yedeklemeyi göremiyorum.
  bu arada itools’dan whatsapp backup’ını indirdim.ama bilgisayarda açamıyorum.
  sohbet yedeğini sadece bilgisayarda görsem bile yeterli.

 125. Tuana

  27/04/2014 at 19:54

  Mustafa bey açtığımız apple kimliğinin şifresini e postasını değiştirince kullanılan telefonda uygulamalara giriş kısıtlanıyomu ?

 126. Cns3457

  13/05/2014 at 21:59

  Lütfen acil yardımcı olur musunuz? Apple şifremi unutmuştum. Arkadaşımın apple kimliğiyle telefonuma giriş yaptım sadece onun rehberi bana geldi onu hallettik fakat benim indirdiklerim ve fotoğraflarım onun telefonuna gitmişmidir

  • Mustafa Tan

   13/05/2014 at 22:27

   Eğer arkadaşınızın cihazında Ayarlar -> iTunes ve App Store menüsü altındaki Otomatik İndirmeler açıksa ve uygulama indirmek için de aynı Apple Kimliği kullandıysanız sizin indirdiğiniz her uygulama arkadaşınızın cihazına da otomatik iner.

   Fotoğrafların gitmesi için de sizin cihazınızda Ayarlar -> iCloud -> Fotoğraflar altındaki Fotoğraf Yayını seçeneğinizin açık olması lazım.

 127. Burcu

  28/05/2014 at 01:55

  Merhaba ben arkadaşımın bana verdiği app kimliğini kulanıyordum. Ve o app kimliği artık silinmiş diyor. Ve benim indirdiğim Whatsapp ve başka uygulamaları güncelemem lazım ama olmuyor çünkü kimlik yok artık . Ne yapabilirim lütfen yardım edin :'( 🙁

  • Mustafa Tan

   28/05/2014 at 07:14

   Uygulamalar indirilirken kullanılan Apple Kimliğine bağlıdır. O Apple kimliği artık yoksa uygulamalarınızı güncelleyemezsiniz.

   Yeni bir kimlik alıp eski uygulamaları silip tekrar yükleyin.

   • Burcu

    28/05/2014 at 17:48

    Sileceğim uygulamalar içinde Whatsappte var içindeki sohbetlere yedeklersem silip tekrar indirdiğimde kalıyormu yoksa onlardamı siliniyor

   • Özkan

    17/06/2014 at 19:45

    Abi bi cevap verebilirmisin

   • Özkan

    17/06/2014 at 19:46

    ?

 128. Özkan

  17/06/2014 at 19:45

  Lutfen şu kpnuda yardım edin benim şifremi değiştirdiğim halde köyüme biri firiyor bu konuda napıcam 0506 128 22 66

 129. Diomandmerve

  27/06/2014 at 18:33

  İphon 4S ve ipadimle aynı apple kimliği kullanıyorum.
  Bu yüzden henüz telefonumu yeni almama rağmen GB bitmek üzere.
  Bir çok şeyi silmeme rağmen hala yedekleyemiyorum ne yapabilirim?

 130. özge

  07/07/2014 at 01:54

  arkadaşlarıma mesajlarım bazen apple kimliğimdeki epostamla gidiyor nasıl engelleyebilirim

 131. negin bazargan

  19/07/2014 at 13:41

  merhaba..benim sorum su..ben esim ve kayin biraderim bi app id kulaniyoruz..i cloud da bisey yazmiyor ama app stor da onun id sile program indiriyoruz..benim telefon rehberim veya instagram ve viber mesaglarimi gore bilirmi..app id kayinbiraderimin..ben ve esim onun kredi kartindan kulaniyoruz..benim viber mesaglarim esime gitmiyor..ona gide bilirmi?onlem almak icin detaylibilgi istiyorum..simdiden tesekkurler

  • Mustafa Tan

   19/07/2014 at 13:43

   Sadece App Store’dan uygulama indirmek için kullanıyorsanız bilgileriniz karışmaz.

 132. anon

  21/07/2014 at 22:00

  ortak apple kimliği kulllanımında iphonumu bulamıyorum ve sadece arkadaşımın iphone unun yeri çıkıyor

  • Mustafa Tan

   24/07/2014 at 09:18

   Cihazınızdaki Ayarlar -> iCloud -> iPhone’mu Bul seçeneği açık mı?

 133. Bursa

  28/07/2014 at 21:11

  hocam merhaba benim bir sorum olucak tungbu ile birkactane ucretli uygulama indirdim oradan indirdigim uygulamalari kendi orjinal mailime aktarmak istiyorum cunku sorun yasiyorum iphonemi pc bagladigim zaman uygulamalar bazen calismiyor kapaniyor ve aple kimligi istiyor buna kalici bir cozum bulabilirmiyiz saygilar.

 134. Ayşe

  31/07/2014 at 14:43

  Merhaba ben sunu sorucaktım benım apple kımlıgımı kullanan kısının mesajlarını whatshaptakı yazısmalarını gorebılıyormuyum

  • Mustafa Tan

   01/08/2014 at 00:47

   Eğer Whatsapp’la iCloud’a yedek alırsa ve siz bu yedeği geri dönerseniz yedek alınan ana kadarki yazışmaları görebilirsiniz.

 135. Arzu

  02/08/2014 at 13:13

  Iyi günler Mustafa bey ben bir arkadaşın hesabını kullanıyordum. Şimdi kendime kredi kartsız ID adresi almak istiyorum sizin yazınızdaki gibi app Store ücretsiz uygulamaya gidiyorum yeni Apple kimliği al diyorum fakat o kısımda direk ülke seçeneği Türkiye çıkıyor ve ekranda ileri düğmesi gözükmüyor bu sebeple işleme devam edilmiyor ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 136. Devrim

  04/08/2014 at 16:36

  Mrblr,iki tane ipad e sahibim.bunlardan birini yeğenime verdim.app kimliğim tek,foto yayınlarını ortak görebiliyor indirilen uygulamalar her ikisinde de görünüyor.ben bunu engellemek için ne yapmalıyım.

 137. elif

  03/10/2014 at 00:05

  Selam Ortak epple Kimlgi kullandgim arkadasmla Resimlermiz bir birine karsıtı ve benim mesajlarim karsi tarafa gidiyor ögrenmek istedgim su skyp face watsp görüsmlerim ve kamera actigm karsı tarafa görünyormudur yani onun resimleri bana benm ckldgim resimler kası tarafa ve msjlarim gidiyor skyp face özel görüsmerimde gitmsmidir ? Tsk ederim Cevap verirseniz sevnirm :S

 138. serkan

  06/10/2014 at 10:22

  İki iphone um var aynı hesabı kullanıyorum wifi açıkken biri aradığında öteki de çalıyor yardimci olursaniz sevinirim

 139. Mchd egn

  06/10/2014 at 23:42

  Abi çok acil cvp almam gereken bi durum var baska bir insan benim telefonumdaki mesajları görüp okuyabilme gibi bi durum olabiliyormu oluyorsa nasıl oluyor bide bunu nasıl engelleyebiliriz senden ricam cvp bekliyorum

 140. Doğukan

  08/10/2014 at 17:34

  Merhaba Mustafa bey
  Bir apple idsi ile bir başka bir telefona giriş yapsak , o apple idsiyle indirilmiş prpgramı o telefona indirip , idyi telefondan silsek bir sorun yaşanır mı ? Otomatik olarak icloud falan o telefona tanımlanır mı ?

 141. Ebru

  10/10/2014 at 22:48

  merhaba, 2 farklı operatör ile kullandığım İPhone 5 ve iPhone 6 cihazlarım var. Apple kimliğimi yeni iPhone 6 ya yükledim. iCloud yedeklerimi de aldım. Şu anda bir çağrı geldiğinde 10-15 sn içinde diğer operatörde Kayıtlı olan telefonuma da aynı çağrı geliyor. Bu sorunu nasıl çözümlenebilir?

 142. Gt

  16/10/2014 at 23:57

  Merhaba, ben yeni iphone 6 aldım ancak daha önce kullandığım iphone 4ümde açık olan apple hesabımdaki yedeklemeyi yüklemeden kullanmaya başladım. Eski telefonumu yedekledim ancak yeni telefona o yedeği yüklediğimde yeni telefonumdan şimdiye kadar çektiğim resimler vs. Silinip tamamen eski telefonumdakiler mi yüklenir?? Yoksa her ikisinide kaybetmeden yeni telefonuma yğkleyebilirmiyim? Teşekkürler 🙂

 143. Zafer GÖKTÜRK

  13/11/2014 at 15:24

  Merhaba Arkadaşlar Acil yardıma ihtiyacım var.

  Apple id mi bir başka arkadaşımın telefonuna girdim 1 gün sonra benim numaralarımın tamamı silindi yerine onun rehberindeki numaralar geldi.
  icloud a girdim web üzerinden orda da aynı şekilde benim bilgilerim değilde onun bılgılerı var bu durumda benim rehberimi nasıl geri getirebilirim. ? herhangi bir bilgisayara bağlayıpta yedeğini almadım bu güne kadar. bu konuda yardıma ıhtıyacım var teşekkur ederim.

 144. Mehmet can

  22/11/2014 at 21:10

  Merhaba mustafa bey
  Ben arkadasimla beraber bir apple kjmligi kullaniyorduk simdi bana sifresini vermiyo daha dogrusu ulasamiyorum arkadasima ve ben icloud tan cikamiyorum buda benim basima cok bela oldu bana bir yardimci olursaniz sevinirim efendim …

 145. Buse

  22/11/2014 at 23:36

  İki iphone um var aynı hesabı kullanıyorum wifi açıkken biri aradığında öteki de çalıyor rehberin ve resimlerin paylaşımı ayni olması gerekiyor sadece iki telefonun ayni anda çalmasın yeter

 146. rıfat

  29/11/2014 at 13:32

  buse facetime da hücresel seçeneğini kapatırsan sorun çözülür

 147. rıfat

  29/11/2014 at 13:33

  benimde bir sorum olacak. Acaba appstore kimliğine satın aldığımız cihazların serisi kaydoluyor mu bilen varmı ? kaydoluyor ise nasıl öğrenebilirim?

 148. Zeynep

  02/12/2014 at 13:08

  Mustafa bey merhaba, app store hesabımı bir arkadaşımla ortak kullanıyoruz. Fakat sadece whatsapp konuşmalarımı icloud yardımıyla yeni aldığım cihazıma aktarmak istiyorum. İcloud için farklı bir apple kimliği alıp verileri oraya yedeklesem appstore’da açık olan hesabımla bir karışma olur mu? Yoksa birbirinden tamamen farklı mı? Yani appstore hesabım arkadaşımla aynı olsa ama icloud için farklı bir hesap girip yedekleme yapsam arkadaşımla bir karışma yaşar mıyız?

 149. ahu

  03/12/2014 at 23:21

  merhaba benim başkasında hesdabım var çektiğim fotolar onun fotograflarına yada foto yayınıa gider mi yani farklı cihaz yada bende kalır mı

 150. Can

  15/12/2014 at 09:51

  Merhaba Mustafa bey.
  Benim sorunum bir oyun hakkında. Clash of clans oyununu Samsung galaxy note 2 de oynuyordum. O zamanlar o hesabımı iPad ile eşleştirmiştim. Şimdi yeni iPhone 6 aldım. O hesabımı yeni telefonuma taşımak istediğimde hesap zaten eşleşti hatası veriyor . Benim asıl sorun şu… Eşleşmiş olan game center hesabındaki oyununun etkinleştirilmesini nasıl kaldırabilirim. Verileri silsem dahi her oyunu açtığımda veri görünüyor. Çözümü bulamadığım için buraya geldim. Teşekkür ederim.

 151. merve

  16/12/2014 at 12:57

  Mereba mustafa bey arkadasim bana baska kişnin icloudunu benim telefonda actı sonra bana gelen mesajlar fotoğraflar onada gidiyor ne yapabilirim başka hesap ta actım gene olmadı yardımcı olurmusunuz lütfen

 152. Büşra

  17/12/2014 at 00:35

  İyi günler, ben kardeşimle birlikte aynı apple kimliğini kullanıyorum ama birbirimizi facetıme’dan arayamıyoruz .. Cevap verirseniz sevinirim