PAYLAŞ

Biliyorsunuz yakında (14 Aralık 2012) ülkemizde iPhone 5 satışları resmen başlayacak ve bu nedenle özellikle eski iPhone modellerine sahip bir çok kullanıcı iPhone 5’e geçiş yapacak. Son zamanlarda kullanıcılarımızdan “Ben yakında iPhone 5 alacağım, eski cihazımdaki herşeyi yenisine nasıl sorunsuzca aktarabilirim?” gelmeye başlayınca bu konuyla ilgili bir yazı paylaşayım istedim.

Normalde bir iPhone’dan diğerine geçiş için iTunes ve iCloud olmak üzere iki farklı yöntem bulunuyor. Her ne kadar iCloud ile Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi iCloud yöntemi daha kolay gibi gözükse de, yüksek hızlı bir internet bağlantısı ve limtisiz bir data paketi gerektiğinden herkes iCloud’u kullanamıyor yedeği ve uygulamaları geri yüklemek için.

Bu nedenle iPhone 5’e ya da yeni bir cihaza geçiş için bilgisayardaki iTunes’umuzu nasıl kullanacağımız adım adım anlatayım istedim. Ayrıca bu iş için kendi cihazlarımı tekrar kobay olarak kullandım 🙂 Yani aşağıda paylaştıklarım bizzat test edildi ve tüm işlemler yaklaşık 1 saat sürdü.

1) Önce Hazırlık

Aşağıdaki işlemlere geçmeden önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Elbette bu hazırlıklardan bazıları bilgisayarında güncel iTunes yüklü bulunan ve cihazını sık sık iTunes ile eşzamanlayanlar için şart değil. Fakat eminim bu yazıyla birlikte ilk defa iTunes yükleyecekler ve kullanacaklar vardır. Bundan dolayı bazı önemli noktaları tekrar hatırlatmakta fayda var.

Güncel iTunes Sürümünü İndirme ve Yükleme

Öncelikle bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes sürümünü indirip kuruyoruz. Özellikle eğer bilgisayarınızda çok eski bir iTunes sürümü varsa mutlaka yenisini indirip güncelleyin.

iTunes 11’de Kenar Çubuğunu Gösterme

Geçenlerde paylaştığımız bir yazıda yeni iTunes 11’in radikal görsel değişikliğe uğradığını söylemiştik. Bu yüzden bilgisayarlarında ilk defa iTunes 11 kullanacaklara tavsiyem, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Görüntü” menüsünden “Kenar Çubuğunu” aktif etmeleri. Çünkü standart kurulumda çıkmıyor ve aşağıdaki işlemlerde çok lazım olacak 🙂

iTunes’u Yetkilendirme (Authorize Computer)

Bilgisayarında ilk defa iTunes kullanacakların, cihazlarını iTunes ile eşzamanlamadan önce mutlaka bir kez Apple Kimlikleri ile yetkilendirme işlemi yapmaları gerekiyor. Eğer cihazımızda birden fazla Apple Kimliği kullanıyorsak, o zaman da her bir Apple Kimliği ile bu yetkilendirme işlemini ayrı ayrı yapmamız gerekiyor.

Eğer yeni bir iTunes kurulu bilgisayarda bu işlemi yapmaz isek, cihazımızı yetkilendirmediğimiz bir Tunes’la eşzamanladığımızda Apple cihazımızdaki uygulamaları siliyor. Dolayısıyla yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mutlaka en az bir kere “Mağaza” menüsünden “Bu Bilgisayarı Yetkilendir” seçeneğine tıklayın. Eğer maksimum 5 olan yetkilendirme hakkınızı doldurduysanız o zaman da bu yazımıza bir gözatın.

Rehberi (Kişiler) Ayrıca Yedekleme

Bu tip geçişlerinde her ne kadar komple yedek alınsa da, bazen nadiren de olsa  yedekten dönerken sıkıntılar olabiliyor ve veri kaybı yaşanabiliyor. Bu yüzden takipçilerimize her zaman, iPhone’daki en önemli verilerden biri olan Adres Defterini ayrıca yedeklemelerini öneriyoruz. Daha önce tanıttığımız My Contacts Backup gibi uygulamalar ile kişilerinizi de mutlaka yedekleyin.

2) Eski iPhone’un Yedeklenmesi ve Satınalınanların Aktarılması

iPhone 5 ya da herhangi bir yeni iPhone’a geçmeden önce öncelikle eski iPhone’umuzla iTunes’ta yedek almamız ve cihazımızdaki App Store’dan ve iTunes Store’dan indirdiğimiz uygulama, müzik ve filmleri bilgisayarımıza aktarmamız gerekiyor.

Yedekleme

Bu yazımızda iTunes’la nelerin yedeklendiğini detaylı açıklamıştık fakat kısaca özetlemek gerekirse cihazımızdaki Adres Defteri, cihazımızla çektiğimiz fotoğraflar ve videolar, ses kayıtlarımız, mesajlarımız, uygulamalarımızın ve oyunların verileri (uygulamaların kendisi değil), notlarımız, sistem ve mail ayarlarımız, vs. hepsi yedeklenir.

Fakat uygulamaların kendisi, iTunes Store’dan indirdiğimiz müzik veya filmler, ya da bilgisayarımızdan cihazımıza eş zamanlama yöntemi ile transfer ettiğimiz şarkılar ve zil sesleri yedeklenmez. (Bunların yedeklenmesi hakkında yazının devamında ayrıca bilgi bulacaksınız.)

iTunes 11’de cihazınızın yedeklenmesi işlemini ister yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi soldaki Aygıtlar listesinden cihazınıza sağ klik yaparak ve sonra Yedekle’ye tıklayarak, ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Şimdi Yedekle‘ye tıklayarak başlatabilirsiniz. Her ikisi de aynı şeyi yaparak cihazınızdaki bilgileri bilgisayarınıza yedekler.

Satın Alınanları Aktar

Yukarıda iTunes’un App Store veya iTunes Store’dan indirdiğimiz uygulamaları, müzikler, filmleri ya da zil seslerini yedeklemediğini belirtmiştik. (Uygulamaların verileri ise yedekleniyor, sadee uygulamanın kendisi yedeklenmiyor.) Çünkü bunlar App Store’da ve iTunes Store’da zaten var. Daha önce satın aldığımız uygulamaları ve müzikleri ücretsiz olarak indirebildiğimiz için de Apple ayrıca bunları yedekletmiyor.

Fakat aşağıdaki “Satın Alınanları Aktar” işlemi cihazımızdaki tüm uygulamaları, iTunes Store’dan aldığımız tüm müzik, zil sesleri ve filmleri bilgisayarımıza aktarıyor. Bu sayede yeni cihazımız için App Store’dan ve iTunes Store’dan gigabyte’larca veriyi tekrar indirmek zorunda kalmıyoruz. (Örneğin benim cihazımda genelde ortalama en az 10 GB’lık uygulama oluyor. 64 GB’lık iPhone modellerini kullananlarda eminim bu miktar 20-30 GB.’a kadar çıkıyordur.)

Yukarıdaki yöntemle iTunes Store’dan satın aldığımız şarkı, zil sesleri ve videoları bilgisayarımıza aktardık. Peki ya iTune Store’dan satın almadığımız fakat bilgisayardan cihazımıza eşzamanlama yöntemi ile transfer ettiğimiz şarkı ve zil sesleri ne oluyor ? Maalesef telif hakları nedeniyle Apple bu tip içeriklerin cihazdan tekrar geri yüklenmesine izin vermiyor. Dolayısıyla mevcut bilgisayarınızda bu dosyalar yoksa, daha önce tanıttığımız “CopyTrans” tarzı programlarla iPhone’dan bilgisayarınıza şarkı ve zil seslerinizi geri yükleyebilirsiniz.

3) iPhone 5’e Geçiş

Yukarıda paylaştıklarımızı yaptıysanız eski iPhone’unuzdaki herşey bilgisayarınızdaki iTunes’ta mevcut demektir. Dolayısıyla artık yeni cihazınıza eski cihazınızdaki herşeyi aktarabilirsiniz. Fakat öncelikle yeni cihazımızı kutusundan çıkarıp ve Nano SIM kart takıp aktive etmeliyiz. Bu önemli bir konu çünkü iPhone 5’de iPhone 4 ve iPhone 4S’teki gibi Mikro SIM kullanılmıyor. iPhone 5’te kullanılan Nano SIM eski SIM kartlardan daha küçük. Bu yüzden önce operatörünüzün her hangi bir bayisine gidip mutlaka bir Nano SIM temin edin.

Nano SIM kartınızı iPhone 5’e takıp açtıktan sonra da cihazınız aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi yönlendirecek ve temel dil ve ülke ayarlarını yaptıracaktır, arından da aktivasyon gerçekleşecektir. (SIM kartı olmaz ise aktivasyon gerçekleşmez ve sonraki adımlara geçemezsiniz.)

Wi-Fi ayarları, Konum Servsilerinin etkinleştirilmesi gibi adımlar sonrasında da karşınıza, aşağıdaki gibi iPhone’unuzu nasıl ayarlayacağınızı soran bir ekran çıkacakır. Bu noktada da “iTunes Yedeklemesinden Geri Yükle” seçeneğini işaretleyip “Sonraki” adıma geçiyoruz ve yeni cihazımızı bilgisayarımızdaki iTunes’a USB kablosu ile bağlıyoruz.

Yeni iPhone’umuzu iTunes’a bağladığımız anda da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yedeklemeden geri yükle seçeneği geliyor. Bu sayede eski iPhone’umuzdan aldığımız yedeği seçip, “Sürdür” seçeneğine tıklayarak yeni cihazımıza eski cihazımıza ait verilerin aktarımını başlatıyoruz.

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra da hemen ardından eski cihazımızda “Satın Alınanları Aktar” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer ettiğimiz uygulamalar, şarkılar ve zil sesleri eşzamanlama yöntemi ile cihazımıza aktarılmaya başlanıyor.

Yedekten geri yükleme sonrası cihaz kullanıma hazırdır fakat uygulamalar eş zamanlamaya devam edeceği için çoğu uygulamayı hemen kullanamayabilirsiniz. Aşağıda kendi cihazımdan hemen yedekleme geri dönüş sonrası aldığım bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Gördüğünüz üzere çoğu uygulamanın eş zamanlanması tamamlanmış değil.

Not: Eğer eş zamanlama otomatik başlamaz ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamalar, şarkılar ve zil sesleri için sizin manuel olarak eş zamanlamayı başlatmanız gerekebilir.

Eş zamanlama bittikten sonra da artık yeni cihazınızda eski cihazınızdaki tüm bilgileri bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz 🙂 Güle güle kullanın.

123 Yorumlar

 1. Mustafa Agabeyim Merhaba.
  Simdiye kadar verdiginiz butun bilgiler icin Size minnettarim.
  Uzun Yillar bir Iphone kullanicisi olarak su anki iphone 5’e alisamadim. Dar ve uzun cok sivri bir sey olmus.
  Muhakkak harika bir telefon ama gorsellik kisiye gore degisir ama Bana hic uymadi 🙂
  Sevgilerimle.

 2. Merhaba,
  Ben 2 yildir iphone 4 kullaniyorum ve surekli aktif sekilde her hafta sonu yedekleme yapiyorum. Fakat soyle bir sorunum var. Mesela o hafta icinde bir cok uygulama guncellenmis oluyor 15-20 tane kadar. Sonra ben iphoneumu itunesa baglayip sync yaptigimda en son asamaya geldiginde yeni uygulamalar yukleniyor 1/20 yaziyor. 1-2-3 sayiyor diyelim ki 6/20 oldu, bundan sonra hiphizli 6-8-9…20 yapiyor guncelleme bitti gibi gorunuyor ama cihazi cikarip tekrar itunes acip tekrar yedekleme yaptigimda bu sefer o hizli saydigi kismi yapmadigini farkediyorum ve yine 1/13 seklinde kalanlari yeniliyor. Bazen 2-3 sefer cikar tak yapiyorum iphoneumu 🙁 bozulmus mu demek bu?

 3. Sevgili Mustafa Bey;
  Öncelikle çok teşekkür ederim.
  Turkcell’den alınca telefonu, onlar illa bir açıp çalıştırıyorlar.Daha sonra evde iTunes’daki önceden alınmış yedekten de geri yüklesek olur di mi?
  Bir de numaralar için de My contacts backup’tan geri yüklemek ideal olur sanırım,değil mi?
  Saygılar..

  • Evet olur 🙂

   Rehber için de gerekirse My Contact Backup ile aldığını yedek dosyasını kullanırsınız. İşler yolunda giderse gerek olmayacaktır.

   • Merhaba ben iphone 4s kulaniodm ve yeni iphone 5 aldim ama hic bir muzigim yok nasil yukleyebilirim?

 4. Merhaba,
  itunes 11 yüklendiğinde bende menü çubuğu da açık gelmedi. Bu durumda kenar çubuğunu göster menüsünü de bulamıyorsunuz. Yapılacak işlem: sol üst köşede gözüken küçük yarısı siyah yarısı beyaz kare sembole tıklayarak “menü çubuğunu göster” seçmek. Artık “görüntü” başlığı geldi. İçinden “kenar çubuğunu göster” seçebiliriz.

 5. İCloud sagolsun safarideki favorilerden, telefon defterimdeki kontaklarım notlarıma kadar hepsini aldım. Ayrıca özel birşeyde yapmadım yeni telefonumu açıp kullanıcı adımı ve şifremi girmem yeterli oldu.

 6. Yedeklemeden geri yükleme yaparken uygulamaları otomatik olarak geri yüklemedi en son. Bunun sebebi nedir ? Klasörleme, düzenleme işlemi baya vaktimi aldı.

  • MErhabalar,
   bugün itibariyle I phone 5 kullanıcısıyım. Her ne yaptıysam artık telefonuma resim kişiler vs tüm uygulamalarımı yüklemeyi başardım ancak UYGULAMALAR’ımı bir türlü yükleyemedim.
   I pad’imde eski telefonumdaki aynı uygulamalarım mevcut. Bu uygulamaları yeni telefonuma nasıl atabilirim? Bluetooth ile olmadı birbirini görmedi cihazlarım

   Lütfen yardımcı olun
   Teşekkürler

 7. öncellikle böyle faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.Bir iphone kullanıcısı olmama rağmen sitenizden çok yararlanıyorum.Başarılar Mustafa Bey…

 8. Merhaba Mustafa bey,
  Telefondan ve bilgisayardan iTunes store’a bağlanıp müzik ya da film satın alabilirken, ipad üzerinden baglanamıyorum. Tüm ayarlar ve ios seviyeleri aynı. Birkaç arkadasta denedik onlar da telefondan bağlanabilirken ipadlerinden bağlanamıyor. Nedeni ne olabilir acaba? Sizde böyle bir problem var mı?
  Yaptığım işlemler şöyle: müzik uygulamasını açıp sol alttaki Mağaza tuşuna basıyorum. İtunes’a bağlanılamıyor mesajı geliyor. Telefonda iseproblem yok.
  Yardımınız için teşekkürler.

 9. Slm Mustafa bey açıklama icin cok saolun. Ben size ulaşmak icin bu mesajı yazıyorum. İpone 4s kullanıyorum ve bir sıkıntım var. Cihazım yurtdışı simfree. Üretime biraz su döküldü. Durumu iyi yogun bakımdan çıktı.:) alarm ve aranma durumlarında telefon çalıyor ancak müzik ve uyari sesleri çalışıyor aynı zamanda ses ayar logosu ortada yok. Ben bana bu konuda güvendiğiniz tavsiye edeceğiniz servis soracaktım. Evet genpa ya git diye bilirsiniz. Orada 500 Den aşağı çıkamasın dediler. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • İPhoneiStanbul diye bir servis var. İstersen numarasını internette bulabilirsin. Ben servis olarak daha iyisini görmedim. Ama fiyatlar nasıl bilemem:)

 10. Mustafa bey
  benim iphone 4 ün sürümü 6.0.1 ve sürekli itunes ile eşzamanlıyorum. Yalnız gelecek olan iphone 5 te ios 6.0 yuklu gelecek herhalde.Bilgilerimi yeni cihaza akatarmak için iphone 5 ide 6.0.1 e yukseltmem gerekir mi Yedekten geri yukleme öncesi

 11. Mustafa bey merhaba

  Benim öğrenmek istedigim neden sizin uygulamanizda dahil olmak uzere butun turkce uygulamalarin iphone 5 destegi olmamasi. Ekran goruntuleri halen 3.5 inche gore ayarli. Ligtv, hurriyet gibi buyuk firmalar halen update yapmadi. Ne zaman sizce bu updateleri gorebilicez ?

  • Kaynak ayıramadıkları için 🙂 Bu işler hep zaman ve para gerektiriyor.

   Bizim uygulamamızın sponsorluğunu üstlenen arkadaşım da bu aralar yoğun bu yüzden bizim ki de gecikti.

 12. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler çok çok teşekkürler.benim sorum yedekten geri yükleme yaptıktan sonra satın aldığımız uygulamaların daha önce yaptığımız düzenleme ile ekrana gelmeyip tek tek ekranda olması. Eski düzende düzenlemiş olduğumuz klasör içinde gelmesi için ne yapalım?tekrar teşekkürler….

  • Aynı sorun bende de var garip bir şekilde iTunes 11 ile mi oldu bilmiyorum. iPhone ve iPad’de yedekten geri yükleme yaparken fotoğraf ve müzikleri atıyor uygulamaları atmadan işlemi sonlandırıyor. Eşzamanla dersem uygulamalar kısmına gelip, bu sefer de karışık bir şekilde atıyor. iCloud’daki yedekten geri yüklerken klasörler halinde geliyor uygulamalar. Mustafa Bey bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

 13. Mustafa Selam,

  Bu konuyla ilgili, daha once iphone 4s 64 gb kullaniyordum. Iphone 5 16gb gecmeden evvel back up almistim. Fakat onceki iphone’umun hafizasi daha buyuk oldugundan aldigim back up’i yeni iphone’uma yukleyemedim. Dolayisi ile bilgileri alamadim. 4s 64gb iphone satildi elimde sadece back up var. Bununla ilgili cozum olabilecek bir fikriniz var mi ?

  Iyi calismalar.

 14. Mustafa Selam,

  Bu konuyla ilgili, daha once iphone 4s 64 gb kullaniyordum. Iphone 5 16gb gecmeden evvel back up almistim. Fakat onceki iphone’umun hafizasi daha buyuk oldugundan aldigim back up’i yeni iphone’uma yukleyemedim. Dolayisi ile bilgileri alamadim. 4s 64gb iphone satildi elimde sadece back up var. Bununla ilgili cozum olabilecek bir fikriniz var mi ?
  Iyi calismalar.

 15. Merhabalar.Ben iPhone 4s’ten iPhone 5’e geçiş için ortada büyük bir neden/yrnilik göremiyorum.Sadece uzun ekran yada biraz daha ince olması nedeniylemi alayım? Zaten verdikleri ‘earpods’adı verilen kulaklıklar perakendecilerde satılmaya başlandı.(24 euro).iPhone 5’te kullanılan A6 çipi 1.2 ghz çift çekirdek , iPhone 4s’te kullanılan A5 çipi 800 mhz çift çekirdek. (çok büyük bir farkmı var? )Her iki telefonda da ios 6.0.1 yüklü.Kameralar aynı.Her ikisindede panorama çekim var. Sizce okadar para verilip geçilir mi? (Ben iPhone 5S’i beklemeyi seçiyorum)

 16. yeni kurdum itunesi ve ne yazık ki zil sesi sekmesi bende gözükmüyor.Ne yapabileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Hazırladığım zil tonunu yüklemek istiyorum çünkü.

 17. Mustafa bey merhaba.

  iphone yazılımı eski ise ornegin bende iOS 6 yüklü 3GS var ve yeni 4s aldım iOS 5 ile. Burada sorun yaşanır mi? Yada tam tersi bir senaryo iphone 3 var ve iOS 4 yüklü , iphone 5 aldım iOS 6 kurulu zaten. Teşekkür ederim.

  • Sorun olur yükleyemezsiniz. Yani iOS 6’da alınmış bir yedeği iOS 5 yüklü bir cihaza dönemezsiniz daha eski olduğu için. Önce iPhone 4S’inizi güncelleyin.

   Fakat iOS 5’de alınmış bir yedeği iOS 6 yüklü bir cihaza dönebilirsiniz.

 18. Merhaba ,

  Ben yeni İphone 5 aldım eski iphone 4 umdekı bilgileri dediğiniz gibi yedeklersem iphone 4 dekı wifi ayarları sunlar unlar vb dier ayarlarda otomatık mı geliyor?Mesela ben sadece kişi listemi geri yükleyemiyormuyum telefonuma?

 19. Merhaba, benim fotograflarimda photo library diye bi klasor olustu ve silemiyorum orda ki fotograflara hicbisey yapamiyorum ne yapmam gerekir ?

  • Bilgisayarinizdaki belgelerim kismindaki fotograf klosorlerini silip itunes da fotograflar bolumunde es zamanlama alin sorun duzelecektir

 20. Mustafa Bey;

  Öncelikle değerli bilgilendirmeler ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Çok uzun bir süredir iPhone4’üm ile pc senkronizasyonunu yapmıyordum taki iPhone5’i alıp tüm uygulamalarımı aktarmak isteyinceye kadar. Gerekli şekilde senkronizaysonu yapıp ve alınan uygulamaları aktardıktan sonra bir türlü yedekleme işlemimi yapamadım. Hata olarak aygıt ile olan bağlantı koptu veya hasar gördü şeklinde 3 – 4 sefer uyarı aldım.. Daha sonra pc yi yeniden başlatıp data kablosunu bağlamama rağmen itunes inatla cihazımı görmemeye devam etmektedir? Konu hakkında bilginiz varmıdır acaba.. Bu arada farklı 3 data kablosu kullandım…

  • Sonunda yedeklemeyi ve bilgileri bir şekilde ( Usb portlarında sorun vardı sanırım )geri yüklemeye başladı…

 21. İyi aksamlar Mustafa Bey. Benim sorunum back up yapamamam. Yedekleme dugmesine basiyorum yedekleme aliyor fakat kontrol ettigimde yedeklemeden geri yukle kismina bastigimda gozukmememesi. Klosor dolmustur diye eski yedeklemeleri de sildim. Hatta win7 64bit kullaniyorum oradan da eski yedeklemelerimi baska yere kaydettim ki klosor de hafiza sorunu da olmasin diye. Fakat ne yaptiysak duzelmedi. Pc nin saat ayarlari bile oynayip yaptim olmadi. Bunun icin oneriniz nedir? Gercekten bu durum beni cok bunaltti.

 22. İphone4 yedeklemesi yapıldı tekrar geri yüklemede şifre soruyor çözüm nedir ?

 23. sn. Mustafa bey, acil yardım lütfen. iphone 5’e geçtim nihayet. yeni iphone’unuza hoş geldiniz ekranında yanlış seçim yaparak (aceleden) ‘şu yedeklemeden geri yükle seçeneğinde’ eski iphone değilde, yeeni olarak seçim yapıp sürdürdüm. iphone 4s’imdeki aldığım yedeklemeye hiçbir şekilde ulaşamadım, mahvoldum,bittim. lütfen bir yol gösterebilirmisiniz? bi çaresi varmıdır?

  • Elbette var. Önceki cihazinizla iTunes’ta aldiginiz yedek siz silmediginiz sürece durur.

   iPhone 5’i Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm İçerikleri ve Ayarlari Sil seçenegi ile sifirlarsaniz yanlis yaptiginiz menu tekrar karşiniza cikacaktir.

 24. mustafa bey,

  kolay gelsin yaklaşık 2 senedir yazılarınızı takip ediyorum. daha önce birçok defa 3 iphone 4 transferi 4 iphone 4s transferi yaptım hiç sıkıntı olmadı. aa bu iphone 5 beni bugun bitirdi. sorun şu dedikleriniz aynen yapmama rağmen iphone 4s imin yedeği iphone 5 e uygulamalar haricinde aktarıldı. sonrasında 5 i sıfırladım tekrar kurdum hala aynı uygulamalar gelmiyor. en son iphone 5 bağlı iken itunes a eşzamanla dedim yedekten yükleme değil direk eşzamanla iphone 5 i 4s ile aynı şekle getirdi. fakat bir türlü ses tonlarımı eşzamanlıyamıyorum. itunes arşivinde dosyalar görülüyor. iphone 5 ve iphone 4 aynı anda bağlıyken sol menüde 5 in ses tonlarında görünmezken 4s in ses tonları bölümünde görünüyor. arşiv de ses dosyasının üzerine geldiğimde dosyanın yerini bulamadığını söylüyor. pc den silmiş olabilirim. ama 4 s te var. yardım lütfen. uarım açıklayıcı olmuşumdur.

 25. Merhabalar.. Almanyadan yazıyorum size. Ben de iphone 5 ve güncellenmiş itunes 11.01 var dili almanca. Teknolojiden çok anlamamakla beraber bi’şey sormak istiyorum.itunes’in dilini türkçe yapabilir miyim?. Fizy ve ttney muzik uygulamaları türkiyeye özel olduğu için almanyadan itunes’i değiştirerek indirebilir miyim? Ayrıca gazete bayisine ve ibook’a türkçe gazete ve kitaplar indirebilir miyim ücretsiz?yardımcı olursanız müteşekkir olurum. İyi çalışmalar

  • Evet yapabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki iTunes’tan Düzenle -> Tercihler menüsündeki Genel sekmesinin en altından değiştirebilirsiniz.

   Kendi ülke mağazanızda olmayan bir ülkeyi de ancak apple kimliğinizin bağlı bulunduğu ülkeyi değiştirerek veya ilgili ülkeye bağlı yeni bir apple kimliği alarak yapabilirsiniz. Fakat indirseniz dahi bahsettiğiniz uygulamaların çalışacağının garantisi yok. Bu tip müzik uygulamaları genelde IP kontrolü yaparak kullanıcının hangi ülkede olduğunu da kontrol edebilir.

   iBooks’ta Türkçe kitap henüz yok fakat Gazete Bayisinde Türkçe yayınlar var.

 26. Siteniz harika. Fakat ıphone zor bir telefon yaklaşık iki senedir kullanıyorum hala bilgisayara yadekleme işlemlerimdaki veya zil sesi yükleyip değiştirme zor geliyor hep birilerine sorarak yapabiliyoruz. şimdi ise 4den 5 e geçicez ve telefonumu okadar zor düzenledimki korkuyorum işlem yapmaya.acaba sizin gibi deneyimli insamlara ulaşabileceğimiz bir yer veya bana tavsiye edebileceğiniz bir yerler varmı.teşekkürler

 27. Mustafa bey, selamlar. 5e geçtiğimde şu an kullanmakta oldugum 4ü eşime vereceğim. Peki 4 için ne yapmamız gerekiyor? Yeni bir Apple hesabı açıp sıfırdan mı yapılandıracağız yoksa tek hesap ile 2 telefon kullanılabilir mi?

  • Merhaba,
   Ben de aynı konuyu merak ediyorum. Aynı bilgisayar üzerinde yüklü iTunes ile ve farklı hesaplar kullanarak iki telefon yedekleme, eşzamanlama, uygulama indirme vs. Yapılabilir mi? Teşekkürler…

 28. iyi çalşmalar bilgileriniz için teşekkkürler benim bi sorunum var bu eş zamanlama ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.(bu işlem için yeterli erişim ayrıcalığınız yok) diye bi hata veriyor ne yapmam lazım teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin size

 29. Mustafa bey, selamlar. 5e geçtiğimde şu an kullanmakta oldugum 4ü eşime vereceğim. Peki 4 için ne yapmamız gerekiyor? Yeni bir Apple hesabı açıp sıfırdan mı yapılandıracağız yoksa tek hesap ile 2 telefon kullanılabilir mi? (tekrar)

 30. Mustafa Bey israrla back up alamiyorum. Eskiden oluyordu ama artik olmuyor. Acil yardim LUTFEN

 31. Mustafa Bey Selamlar,

  iphone4 den yedekleme yapmaya çalşyrm.Otomatik olarak başlıyor ancak belli bir yere kdr geliyor ve daha sonra da ilerlemiyor.Ancak herhangi bir hata da vermiyor.’Yedekleniyor’ ibaresini görüyorum yani.Acaba işlemin öncesinde mi bir yanlışlık yaptım.yoksa bu işlem çok mu uzun sürüyor?Teşekkürler..

 32. Mustafa bey merhaba, iphone 4s kullanıyorum. New ipad aldım. itunes deki iphone 4s yedeklememi yükleyemiyorum. Şöle hata veriyor… (Bazı uygulamalardaki ayarlar ve veriler İpad ile uyumlu olmadığı için geri yüklenmeyecektir. ) daha sonra satın aldığım hiçbir uygulama gelmiyor nasıl düzeltebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

 33. merhaba, yıllardır siteti tskip ediyorum ve paylaşımda bulunan basta mustafa tan olmak üzere herkeze tesekkürler,
  resimleri aktsrmak için ayr ıbir detay varmı yoksa yedeklemeyle bersber resimlerde yedeklendi mi?

 34. MErhabalar,
  bugün itibariyle I phone 5 kullanıcısıyım. Her ne yaptıysam artık telefonuma resim kişiler vs tüm uygulamalarımı yüklemeyi başardım ancak UYGULAMALAR’ımı bir türlü yükleyemedim.
  I pad’imde eski telefonumdaki aynı uygulamalarım mevcut. Bu uygulamaları yeni telefonuma nasıl atabilirim? Bluetooth ile olmadı birbirini görmedi cihazlarım
  Lütfen yardımcı olun
  Teşekkürler

 35. merhaba

  ben 5 kullanıcısıyım ama bir türlü gelen bildirimlerimi ekranda sesli olarak görüntülemeyi başaramadım maillerim geliyor sesli olarak ama faceden gelen bildirimler nedense ekranda sesli olarak görüntülenmiyor acaba sorun nerde bütün ayarlarıda tek tek gözden geçirdim hem ıphone hem face in ama olmadı

 36. İyi günler. Bu iphone 5 e geçiş sırasında itunes in hangi sürümü mevcut olmalı. benim is yerimde mac te cihazı bağlayınca görmedi ituneste. macos siteminden dolayı itunes 11 kuramıyorum.

 37. Merhaba. Aslında benim önemli bir sorunum var belki başka biri daha yaşamıştır. Neyse cok uzatmadan sorunuma geliyorum, 2 yılı aşkın süredir iPhone 4 kullanıyordum, iPhone 5 aldım ve direk olarak burda gösterildiği gibi yeni cihazıma eski telefonumun içerisinde ki bilgileri iTunes üzerinden taşıdım. Ancak şöyle bir sorun oluştu; eski telefonumun film rulosunda ki fotograflar suanda sadece gri bir kutu içerisinde ” JPG ” yazısı ile gözüküyorlar ve fotografların asıl içeriğine kesinlikle erişemiyorum. Sadece eski telefonumda çektiğim son 10 fotograf sorunsuz olarak görünüyor. Bilgisayar bağlayıp Bilgisayarım/iPhone5 e erişip dosyalardan baktığımda da sonuc değişmiyor, fotografları göremiyorum ancak fotograflar doğru miktarda hafıza yer kaplıyor. Tek sorun fotografların içeriğine erişemem. Ufak bir detay daha vermek istiyorum, eski telefonumun son yediğini alırken iTunes üzerinde yedeklemeler başlığından ” iPhone yedeklemesini şifrele ” seçeneğini işaretledim, bir şifre oluşturdum ve öyle yedekleme aldım. Yeni telefonuma bu yedeklemeyi yükledim ama bana herhangi bir aşamada bu şifreyi tekrar sormadı. Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim ? 1600 e yakın tekrar bulamayacağım fotograf kaybettim. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

 38. herkese selamlar arkadaşlar! 3 gündür backup şifre kırmak yada kaldırmak için uğraşıyorum. ne yaptıysam şifremi kaldıramadım. 3 yıldır tüm bilgilerim son backup da yer alıyordu ama şuan erişemiyorum. yardımcı olacak arkadaşa dua ederim

 39. MUSTAFA BEY KOLAY GELSİN BEN 4S KULLANICISIYIM İPHONE 5 ALDIM İ TUNESDEN YEDEKLEDİM YENİ İPHONE 5 TÜM VERİLERİ İCOULD YEDEKLEDİGİMDEN YÜKLEDİM HEPSİ KOPYALADI FAKAT MAİL ŞİFREMİ TEKRAR İSTİYOR VE BEN ŞİFREMİ UNUTTUM 4S İMDE HALEN KULLANIYORUM 5 İMDE ŞİFRE İSTİYOR MAİL ŞİFREMİ DE MESSENGERDE SIFIRLAMA İMKANIM YOK MAİL ŞİFREMİ İPHONE 5 NASIL ATABİLİRİM

 40. Merhaba kolay gelsin Mustafa bey ben ilk defa iphone kullanmaktayım pek bilgim yok bayada araştırdım ama detaylı bir şekilde bulamadım iphone 5 aldım ama telefona ne bir foto nede bir müzik atabildim ilgilenirseniz çok sevinicem , teşekkürler şimdiden

 41. Akşam birden bire isim listem silindi. İtunes’dan geri yükleme yaptım fakat son yedeklemem 11 Ocak 2012 olduğu için, telefonumdaki tüm resimler videolar, yani anladığım kadarıyla 11 Ocak 2012’den sonra kaydolan tüm veriler silinmiş olarak açıldı.İsim listem geldi fakat o da 11 ocak 2012’deki haliyle geldi.

  Soru şu: Ben son yaptığım yedekten yüklemeyi geri alabilir miyim? 11 ocak 2012 tarihli son yedeklemeyi yükleyerek kaybettiğim fotoğraf video gibi verileri geri alabilir miyim?

  İlginize teşekkürler…

 42. ıphone 4s im vardı 5 aldım be numaraları aktaramadım ama ıcloud açınca bütün rehberdeki isimler 5 geçti yalnız 4s den bütün rehberimi sildim ve tekrar ordan hesabımı açarsam bütün numaraların gideceğini sölediler bende ilk başta denemek aMAÇLI bir tane numara silip denedim o şekilde oldu şimdi ıphone 5 deki numaralarım gitmeden ı tunes kopyalamk istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 43. Iphone 4S backup’tan iphone 5’e dönüş yaparken 40 adet kadar uygulama hakkında The app “…..” was not install the iphone because the app could not be found hatası alıyorum.

  Nasıl çözüm üretebilirim.

  hata veren dosyaların yerine baktığım zaman da dosyalar
  file://localhost/D:/iTunes/iTunes Media/Mobile Applications/Doviz 2.3 1.ipa diye bir dizin altında görünüyor

  yardımcı olursan memnun olurum.

 44. dün gece iclouda telefon rehberimi yükledim herşey yolunda gibiydi ertesi gün hızlı numaralarıma baktığımda isimler yoktu sadece numaralar vardı telefon rehberime dönüp baktığımda 500 küsur kişiden 250 kişi kalmıştı panikle itunes tan geri yukleme yapmak istediğimde eşzamanlı yedekleme oldu ve sanırım veriler hepten gitti ve ben 250 kişiyle başbaşa kaldım sizce bu nasıl olabilir :)))

 45. Konuyla alakası yok ama sizden bir ricam var telefonumdan bir sitede tanıtımı yapılan uygulamayı görmek için U S A app stora girdim uygulamayı inceledikten sonra indirmek istedim indirenedim sonra uygulamayı indirmekten vazgeçip Türkiye app stora geri dönüş yapmak istedim ama beceremedim , telefonumdan Türkiye app stora nasıl dönüş yaparım yazarsanız senirim

 46. peki bu yedekleme işlemini wifi aracılığıyla yapabilirmiyiz? Şöyle ki, benim 4s abimde,oda uzakta yaşıyor, ben bu hafta 5 alacagım ve eski telefonumdaki verilerin hepsini (uygulamalar ve tel defterim) pc kullanmadan alma imkanım varmı çünkü uzağız birbirimizden…

 47. merhabalar,
  yukarıda ki işlemleri yedekleme kısmına kadar yaptım.fakat eski cihazdan yedekle dediğimde ‘iphone yedeklemenizin kilidini açmak için parolayı girin’ gibi bir uyarı çıkıyor.apple kimliğimin şifrsini girdim olmadı.

 48. Mustafa bey iphoneyi her itunese bagladımızda şarj oluyor bu bataryanın daha cabuk ölmesine neden olmazmı

 49. […] taşımak istiyorsunuz. Bu işlemi iTunes üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için kardeş sitemiz iPhone Türkiye’de yer alan bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz. Etiketler : 1 Gb Ram, 1080p, Abd, Apple, Boyu, Daha, Ekran, Enine, […]

 50. Merhaba mustafa bey ben ı phone 4 kullanıyorum bugün ı phone 5 aldım ve bütün bilgilerimi aktarmak istiyorum açıkcası ı tunesten pek anlamıyorum ve aktarma işlemi yaparken bilgilerim kaybolmasından korkuyorum bi yanlışlık yapsam bilgilerimi geri alma ihtimalim sizce nedir? Ayrıca şunu belirtmek isterim ı phone kulllanmayı sizden öğrendim tesekkür ederim..

 51. Merhabalar,
  Bir sorunumuz var ama araştırma ma rağmen bir sonuça ulaşamadım. Sorun şöyle kız arkadaşım 3gs kullanıyor. Kendisi yurtdışında telefonunda internete bağlanma ile ilgili bir sorunu vardı ve sorunun ne olduğunun anlaşılması için apple store a götürdü. Apple storedaki arkadaşlar telefonun yazılımını güncellemişler ios 6 ya geçmemişti 3gs olduğundan dolayı. Tabi bu işlemi yaparken setup kısmında yeni bir iphone olarak ayarlamışlar. Tabi bu işlemi yapmadan önce backup olup olmadığını sormuşlar. Backup vardı ama şöyle bir sıkıntı oluştu. Telefonu bilgisayara bağlayıp itunes çalıştırıldığında (Ototmatik sync seçiliği olduğundan) itunes telefonun yedeğini almış ve eski backup ın üzerine yazmış. Ve eski haline bir türlü geri çeviremedik. Bu konuda ne yapılabilir? Itunes neden tarihe göre farklı dosyalar tutmaz? Birde yeni bir iphone olarak tanımlanmış bir telefon yüzünden mi bunlar olmuştur?

  Yazım biraz uzun ve karışık olmuş olabilir kusura bakmayın.
  Teşekkürler.

 52. Mustafa bey merhaba bi sorunumuz var umarım yardımcı olursunuz. Daha itunesten ıphone 4 için yedek alınmış. Arkadaşım iphone 5 almış be hiç girmemiş itunese. Zil sesi atmak için itunese bağlayınca yeni iphone olarak ayarla ve esra iphone seçenekleri çıktı. Bende yedeğini aldığını düşünerek esra iphone u seçip ilerle dedim ve. Aralıkta yedeği alınan iphone4 ün içeriğini yükledi. Resimler ve tlf lar hepsi eskiye döndü. Bunu nasıl düzeltebiliriz. Çokta mahçup olduk. Yardımcı olurdanız minnettar kalırım.

  • Merhaba, benzer bir sorun yaşıyorum. Yeni bilgileri kurtarabilmiş miydiniz?

 53. Merhaba ip4 umu satacagim ve komple sifirlayamiyorum.kendi kilit kodumun alabinde Sinirlama sifresi istiyor ve ben bilmiyorum. Lutfen yardim 🙁

 54. Merhaba

  Peki bilgisayarlarda olduğu gibi yeni iphone kurulumu ile yedekleme ile kurulum arasında performans farkı olur mu?

  Yani bilgisayarlarda yeni bir işletim sistemi aldığınız zaman her zaman sıfır kurulum tercih edilir. Acaba bunda da yeni iphone kurulumu yaptıktan sonra herşeyi manuel el ile yüklemek daha mı iyidir?

  Teşekkürler

 55. ya ben 4s kullanıorum abim ıphone 5 müzik yüklemek için aynı ıtunestan bağlandığımda abimdeki tüm rehber mesajlar ve fotoğraflar hemen benm telefonuma geldi. kendi rehberime nasıl ulaşabilirim tekrar?

  • Bende de aynı sorun vardı şuan birşey denedim hepsi geri geldi 🙂 belki sizdede işe yarar ayarlar> mail kişiler takvimler> eşzamanla tümü yaptım
   Ve saptanmış takvimi de takvim yaptım geri geldiler.. Belki işe yarar..

  • Bende de aynı sorun vardı şuan birşey denedim hepsi geri geldi 🙂 belki sizdede işe yarar
   ayarlar> mail kişiler takvimler> eşzamanla tümü yaptım
   Ve saptanmış takvimi de takvim yaptım geri geldiler.. Şansa buldum sanırım 🙂

 56. Bende eski iphone4 deki verilerimi iphone 5e aktardım şu an iphone 4 ü eşim kullanıyor rehberden bir numara sildiğim zaman eşimin telefonundan da siliniyor yardımcı olursanız çok memnun olurum

 57. Merhaba iPhone 5 kullanıyorum.telefondaki takvime yazdığım notlar bir düre sonra siliniyor.Fakat ben bunların sürekli kalmasını istiyorum bunun içinde yapabilirim.

 58. ben yeni ıphone aldım ve iki aydır kullanıyordum.içinde 500 kadar fotom vardı.iki aydır kaydettiğim nolar vardı.hafızam dolunca bilgisayarıma atayım derken ıtunes açıldı yeni ıphone diye ayarlayalım mı diye sordu hayır dedim diğer bilgilerim gelir.diğer bilgilerimi yedeklemiştim belki gelir düşüncesiyle.ama iki aydır kullandığım düzenlediğim ıphone gitti.eskisi geldi.ne yapabilirim ıclouda yedeklememiştim.bilgilerim geri gelirmi.şimdiden teşekkürler.bide cevabınızı bekliyorum hemen cvp yazarsanız çok mutlu olurum

 59. Ellerinize sağlık gerçekten çok faydalı bir paylaşım. Sayenizde sorunsuz şekilde yedekleme yapabildim. Teşekkürler..

 60. Arkadaslar itunestekı iphone yedegimin versiyonu 6.1 yeni iphonedeki 6.0.1 yedek yüklemeyi kabul etmiyor versiyonu yükseltmeden yedekteki sms lerimin hepsını nasıl alabılırım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 61. merhaba,

  eski ıphonuma farklı bir süm taktım ve bugün ıphone 5 ime baktığımda diğer telefonun tüm reberinin ona kopyalandığını gördüm bu nasıl olmuş olabilir ve engellemek için ne yapabilirm.

 62. iphone 5 i aktifleştirirken itunes yedeklemesi diye devam etmeyip yeni bir iphone olarak ayarla dersek yedeklediklerimiz aktaramazmıyız sonradan ?

 63. telefonu güncelleştirerek ios 7 yükledim sonra bilgisayarıma itunesle yedek aldım. sonra telefonumu sıfırladım ve yedeği geri yükledim ama indirdiğim ve satın aldığım proğramlar oyunlar yüklenmedi acaba neden olabilir.. Yardım ederseniz sevinirim

 64. merhabalar , iphone 4 kullanıyorum ve ios 7 yükledim şu an elimde iphone 5 var ve işletim sistemi ios 6 yüklü durumda i tunes ile hiç yedek almadım ve şimdi iphone 4 teki bilgilerimi 5 yükleyecegim sorum : ios 7 sevmedim yedekleme yapıp 5 aktarım yaparken işletim sistemide güncellenir mi ?

  • kendi soruma kendim cevap vereyim. yedek alırken eski işletim sisteminin üzerine kabul etmiyor yedeği. ios 7 yüklerseniz yükleniyor. (:

 65. ben bu ıslemı turkcell ıletısım merkezınde yaptırdım pekı benım ıphonum ıcındekı resım rehber vs ıtunesın ıcınde kaldı mı ?yanı yaptırdıgım telefoncudakı bılgısayrda kalmıs mıdır?

 66. Merhaba,
  Bu bahseetiğiniz yedekten geri yükleme işlemini iphone4 ten iphone 5s eyapabilir miyiz?

   • Merhaba yazınız gerçekten çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Ama ben iki sorunla karşılaştım.
    Öncelikle 5s ekranım 4 gibi gözüküyor. Yani uygulamalar o boyutta alt kısımda boşluk var :/
    İkinci olarak servis yok diyor. Ağ ayarlarını sıfırladım, uçak modunu açıp kapadım, telefonuda açıp kapadım ama bu sorun geçmedi
    Şimdiden teşekkürler

 67. Uygulamaları geri yüklerden uygulamalar sifirlanmiyor dımı game center hepsini kaydediyor dımı

 68. Uygulamaları geri yüklerden uygulamalar sifirlanmiyor dımı ve game center hepsini kaydediyor dımı

 69. Merhaba

  itunes güncellemesi yapmadan iphone 5 S kullanmaya başladım, yeni telefonumda bir çok fotoğraf ve video vardı.
  Eski bilgilerimin ekleneceğini sanarak, iphone 3 s in bilgilerini telefonuma geri yükledim (itunes yedeklemesinden geri yükle)
  Fakat 5 S le çekilmiş olan bütün fotoğraf ve videolar silindi..
  Yeni fotoğrafları kurtarma şansım var mı?

 70. Cok Teşekkürler,sayenizde hiç problem yaşamadan,aktarımı tam anlamıyla gerçekleştirdik.:)

 71. iPhone 5 telefonumu düşürdüm ekranı parçalandı ama yarısı görülüyor içindeki bilgileri nasıl bilgisayara yukleyebilirim iCloud da notlarımı yedeklemedim nasıl kurtarırım

Comments are closed.