iTunes ile Veri Kaybı Yaşamadan Eski Cihazdan Yeni iPhone’a Geçiş

Biliyorsunuz yakında (14 Aralık 2012) ülkemizde iPhone 5 satışları resmen başlayacak ve bu nedenle özellikle eski iPhone modellerine sahip bir çok kullanıcı iPhone 5’e geçiş yapacak. Son zamanlarda kullanıcılarımızdan “Ben yakında iPhone 5 alacağım, eski cihazımdaki herşeyi yenisine nasıl sorunsuzca aktarabilirim?” gelmeye başlayınca bu konuyla ilgili bir yazı paylaşayım istedim.

Normalde bir iPhone’dan diğerine geçiş için iTunes ve iCloud olmak üzere iki farklı yöntem bulunuyor. Her ne kadar iCloud ile Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi iCloud yöntemi daha kolay gibi gözükse de, yüksek hızlı bir internet bağlantısı ve limtisiz bir data paketi gerektiğinden herkes iCloud’u kullanamıyor yedeği ve uygulamaları geri yüklemek için.

Bu nedenle iPhone 5’e ya da yeni bir cihaza geçiş için bilgisayardaki iTunes’umuzu nasıl kullanacağımız adım adım anlatayım istedim. Ayrıca bu iş için kendi cihazlarımı tekrar kobay olarak kullandım 🙂 Yani aşağıda paylaştıklarım bizzat test edildi ve tüm işlemler yaklaşık 1 saat sürdü.

1) Önce Hazırlık

Aşağıdaki işlemlere geçmeden önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Elbette bu hazırlıklardan bazıları bilgisayarında güncel iTunes yüklü bulunan ve cihazını sık sık iTunes ile eşzamanlayanlar için şart değil. Fakat eminim bu yazıyla birlikte ilk defa iTunes yükleyecekler ve kullanacaklar vardır. Bundan dolayı bazı önemli noktaları tekrar hatırlatmakta fayda var.

Güncel iTunes Sürümünü İndirme ve Yükleme

Öncelikle bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes sürümünü indirip kuruyoruz. Özellikle eğer bilgisayarınızda çok eski bir iTunes sürümü varsa mutlaka yenisini indirip güncelleyin.

iTunes 11’de Kenar Çubuğunu Gösterme

Geçenlerde paylaştığımız bir yazıda yeni iTunes 11’in radikal görsel değişikliğe uğradığını söylemiştik. Bu yüzden bilgisayarlarında ilk defa iTunes 11 kullanacaklara tavsiyem, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Görüntü” menüsünden “Kenar Çubuğunu” aktif etmeleri. Çünkü standart kurulumda çıkmıyor ve aşağıdaki işlemlerde çok lazım olacak 🙂

iTunes’u Yetkilendirme (Authorize Computer)

Bilgisayarında ilk defa iTunes kullanacakların, cihazlarını iTunes ile eşzamanlamadan önce mutlaka bir kez Apple Kimlikleri ile yetkilendirme işlemi yapmaları gerekiyor. Eğer cihazımızda birden fazla Apple Kimliği kullanıyorsak, o zaman da her bir Apple Kimliği ile bu yetkilendirme işlemini ayrı ayrı yapmamız gerekiyor.

Eğer yeni bir iTunes kurulu bilgisayarda bu işlemi yapmaz isek, cihazımızı yetkilendirmediğimiz bir Tunes’la eşzamanladığımızda Apple cihazımızdaki uygulamaları siliyor. Dolayısıyla yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mutlaka en az bir kere “Mağaza” menüsünden “Bu Bilgisayarı Yetkilendir” seçeneğine tıklayın. Eğer maksimum 5 olan yetkilendirme hakkınızı doldurduysanız o zaman da bu yazımıza bir gözatın.

Rehberi (Kişiler) Ayrıca Yedekleme

Bu tip geçişlerinde her ne kadar komple yedek alınsa da, bazen nadiren de olsa  yedekten dönerken sıkıntılar olabiliyor ve veri kaybı yaşanabiliyor. Bu yüzden takipçilerimize her zaman, iPhone’daki en önemli verilerden biri olan Adres Defterini ayrıca yedeklemelerini öneriyoruz. Daha önce tanıttığımız My Contacts Backup gibi uygulamalar ile kişilerinizi de mutlaka yedekleyin.

2) Eski iPhone’un Yedeklenmesi ve Satınalınanların Aktarılması

iPhone 5 ya da herhangi bir yeni iPhone’a geçmeden önce öncelikle eski iPhone’umuzla iTunes’ta yedek almamız ve cihazımızdaki App Store’dan ve iTunes Store’dan indirdiğimiz uygulama, müzik ve filmleri bilgisayarımıza aktarmamız gerekiyor.

Yedekleme

Bu yazımızda iTunes’la nelerin yedeklendiğini detaylı açıklamıştık fakat kısaca özetlemek gerekirse cihazımızdaki Adres Defteri, cihazımızla çektiğimiz fotoğraflar ve videolar, ses kayıtlarımız, mesajlarımız, uygulamalarımızın ve oyunların verileri (uygulamaların kendisi değil), notlarımız, sistem ve mail ayarlarımız, vs. hepsi yedeklenir.

Fakat uygulamaların kendisi, iTunes Store’dan indirdiğimiz müzik veya filmler, ya da bilgisayarımızdan cihazımıza eş zamanlama yöntemi ile transfer ettiğimiz şarkılar ve zil sesleri yedeklenmez. (Bunların yedeklenmesi hakkında yazının devamında ayrıca bilgi bulacaksınız.)

iTunes 11’de cihazınızın yedeklenmesi işlemini ister yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi soldaki Aygıtlar listesinden cihazınıza sağ klik yaparak ve sonra Yedekle’ye tıklayarak, ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Şimdi Yedekle‘ye tıklayarak başlatabilirsiniz. Her ikisi de aynı şeyi yaparak cihazınızdaki bilgileri bilgisayarınıza yedekler.

Satın Alınanları Aktar

Yukarıda iTunes’un App Store veya iTunes Store’dan indirdiğimiz uygulamaları, müzikler, filmleri ya da zil seslerini yedeklemediğini belirtmiştik. (Uygulamaların verileri ise yedekleniyor, sadee uygulamanın kendisi yedeklenmiyor.) Çünkü bunlar App Store’da ve iTunes Store’da zaten var. Daha önce satın aldığımız uygulamaları ve müzikleri ücretsiz olarak indirebildiğimiz için de Apple ayrıca bunları yedekletmiyor.

Fakat aşağıdaki “Satın Alınanları Aktar” işlemi cihazımızdaki tüm uygulamaları, iTunes Store’dan aldığımız tüm müzik, zil sesleri ve filmleri bilgisayarımıza aktarıyor. Bu sayede yeni cihazımız için App Store’dan ve iTunes Store’dan gigabyte’larca veriyi tekrar indirmek zorunda kalmıyoruz. (Örneğin benim cihazımda genelde ortalama en az 10 GB’lık uygulama oluyor. 64 GB’lık iPhone modellerini kullananlarda eminim bu miktar 20-30 GB.’a kadar çıkıyordur.)

Yukarıdaki yöntemle iTunes Store’dan satın aldığımız şarkı, zil sesleri ve videoları bilgisayarımıza aktardık. Peki ya iTune Store’dan satın almadığımız fakat bilgisayardan cihazımıza eşzamanlama yöntemi ile transfer ettiğimiz şarkı ve zil sesleri ne oluyor ? Maalesef telif hakları nedeniyle Apple bu tip içeriklerin cihazdan tekrar geri yüklenmesine izin vermiyor. Dolayısıyla mevcut bilgisayarınızda bu dosyalar yoksa, daha önce tanıttığımız “CopyTrans” tarzı programlarla iPhone’dan bilgisayarınıza şarkı ve zil seslerinizi geri yükleyebilirsiniz.

3) iPhone 5’e Geçiş

Yukarıda paylaştıklarımızı yaptıysanız eski iPhone’unuzdaki herşey bilgisayarınızdaki iTunes’ta mevcut demektir. Dolayısıyla artık yeni cihazınıza eski cihazınızdaki herşeyi aktarabilirsiniz. Fakat öncelikle yeni cihazımızı kutusundan çıkarıp ve Nano SIM kart takıp aktive etmeliyiz. Bu önemli bir konu çünkü iPhone 5’de iPhone 4 ve iPhone 4S’teki gibi Mikro SIM kullanılmıyor. iPhone 5’te kullanılan Nano SIM eski SIM kartlardan daha küçük. Bu yüzden önce operatörünüzün her hangi bir bayisine gidip mutlaka bir Nano SIM temin edin.

Nano SIM kartınızı iPhone 5’e takıp açtıktan sonra da cihazınız aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi yönlendirecek ve temel dil ve ülke ayarlarını yaptıracaktır, arından da aktivasyon gerçekleşecektir. (SIM kartı olmaz ise aktivasyon gerçekleşmez ve sonraki adımlara geçemezsiniz.)

Wi-Fi ayarları, Konum Servsilerinin etkinleştirilmesi gibi adımlar sonrasında da karşınıza, aşağıdaki gibi iPhone’unuzu nasıl ayarlayacağınızı soran bir ekran çıkacakır. Bu noktada da “iTunes Yedeklemesinden Geri Yükle” seçeneğini işaretleyip “Sonraki” adıma geçiyoruz ve yeni cihazımızı bilgisayarımızdaki iTunes’a USB kablosu ile bağlıyoruz.

Yeni iPhone’umuzu iTunes’a bağladığımız anda da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yedeklemeden geri yükle seçeneği geliyor. Bu sayede eski iPhone’umuzdan aldığımız yedeği seçip, “Sürdür” seçeneğine tıklayarak yeni cihazımıza eski cihazımıza ait verilerin aktarımını başlatıyoruz.

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra da hemen ardından eski cihazımızda “Satın Alınanları Aktar” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer ettiğimiz uygulamalar, şarkılar ve zil sesleri eşzamanlama yöntemi ile cihazımıza aktarılmaya başlanıyor.

Yedekten geri yükleme sonrası cihaz kullanıma hazırdır fakat uygulamalar eş zamanlamaya devam edeceği için çoğu uygulamayı hemen kullanamayabilirsiniz. Aşağıda kendi cihazımdan hemen yedekleme geri dönüş sonrası aldığım bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Gördüğünüz üzere çoğu uygulamanın eş zamanlanması tamamlanmış değil.

Not: Eğer eş zamanlama otomatik başlamaz ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamalar, şarkılar ve zil sesleri için sizin manuel olarak eş zamanlamayı başlatmanız gerekebilir.

Eş zamanlama bittikten sonra da artık yeni cihazınızda eski cihazınızdaki tüm bilgileri bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz 🙂 Güle güle kullanın.

123 Comments

 1. Cemail Yenigun

  12/12/2012 at 20:20

  Mustafa Agabeyim Merhaba.
  Simdiye kadar verdiginiz butun bilgiler icin Size minnettarim.
  Uzun Yillar bir Iphone kullanicisi olarak su anki iphone 5’e alisamadim. Dar ve uzun cok sivri bir sey olmus.
  Muhakkak harika bir telefon ama gorsellik kisiye gore degisir ama Bana hic uymadi 🙂
  Sevgilerimle.

 2. Buket

  12/12/2012 at 20:25

  Merhaba,
  Ben 2 yildir iphone 4 kullaniyorum ve surekli aktif sekilde her hafta sonu yedekleme yapiyorum. Fakat soyle bir sorunum var. Mesela o hafta icinde bir cok uygulama guncellenmis oluyor 15-20 tane kadar. Sonra ben iphoneumu itunesa baglayip sync yaptigimda en son asamaya geldiginde yeni uygulamalar yukleniyor 1/20 yaziyor. 1-2-3 sayiyor diyelim ki 6/20 oldu, bundan sonra hiphizli 6-8-9…20 yapiyor guncelleme bitti gibi gorunuyor ama cihazi cikarip tekrar itunes acip tekrar yedekleme yaptigimda bu sefer o hizli saydigi kismi yapmadigini farkediyorum ve yine 1/13 seklinde kalanlari yeniliyor. Bazen 2-3 sefer cikar tak yapiyorum iphoneumu 🙁 bozulmus mu demek bu?

 3. Fatoş Yalçınkaya

  12/12/2012 at 20:35

  Sevgili Mustafa Bey;
  Öncelikle çok teşekkür ederim.
  Turkcell’den alınca telefonu, onlar illa bir açıp çalıştırıyorlar.Daha sonra evde iTunes’daki önceden alınmış yedekten de geri yüklesek olur di mi?
  Bir de numaralar için de My contacts backup’tan geri yüklemek ideal olur sanırım,değil mi?
  Saygılar..

  • Mustafa Tan

   12/12/2012 at 20:50

   Evet olur 🙂

   Rehber için de gerekirse My Contact Backup ile aldığını yedek dosyasını kullanırsınız. İşler yolunda giderse gerek olmayacaktır.

   • Fatoş Yalçınkaya

    12/12/2012 at 21:48

    Çok teşekkür ederim Mustafa Bey. Çok sağolun..
    🙂

   • Berfu

    31/01/2013 at 11:24

    Merhaba ben iphone 4s kulaniodm ve yeni iphone 5 aldim ama hic bir muzigim yok nasil yukleyebilirim?

 4. öönder

  12/12/2012 at 20:46

  Merhaba,
  itunes 11 yüklendiğinde bende menü çubuğu da açık gelmedi. Bu durumda kenar çubuğunu göster menüsünü de bulamıyorsunuz. Yapılacak işlem: sol üst köşede gözüken küçük yarısı siyah yarısı beyaz kare sembole tıklayarak “menü çubuğunu göster” seçmek. Artık “görüntü” başlığı geldi. İçinden “kenar çubuğunu göster” seçebiliriz.

 5. Sertaç Gülban

  12/12/2012 at 21:19

  İCloud sagolsun safarideki favorilerden, telefon defterimdeki kontaklarım notlarıma kadar hepsini aldım. Ayrıca özel birşeyde yapmadım yeni telefonumu açıp kullanıcı adımı ve şifremi girmem yeterli oldu.

 6. Alican

  12/12/2012 at 21:20

  Yedeklemeden geri yükleme yaparken uygulamaları otomatik olarak geri yüklemedi en son. Bunun sebebi nedir ? Klasörleme, düzenleme işlemi baya vaktimi aldı.

  • Miray

   26/01/2013 at 23:17

   MErhabalar,
   bugün itibariyle I phone 5 kullanıcısıyım. Her ne yaptıysam artık telefonuma resim kişiler vs tüm uygulamalarımı yüklemeyi başardım ancak UYGULAMALAR’ımı bir türlü yükleyemedim.
   I pad’imde eski telefonumdaki aynı uygulamalarım mevcut. Bu uygulamaları yeni telefonuma nasıl atabilirim? Bluetooth ile olmadı birbirini görmedi cihazlarım

   Lütfen yardımcı olun
   Teşekkürler

 7. Azmi

  12/12/2012 at 21:37

  öncellikle böyle faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.Bir iphone kullanıcısı olmama rağmen sitenizden çok yararlanıyorum.Başarılar Mustafa Bey…

 8. Nongis

  12/12/2012 at 21:40

  Merhaba Mustafa bey,
  Telefondan ve bilgisayardan iTunes store’a bağlanıp müzik ya da film satın alabilirken, ipad üzerinden baglanamıyorum. Tüm ayarlar ve ios seviyeleri aynı. Birkaç arkadasta denedik onlar da telefondan bağlanabilirken ipadlerinden bağlanamıyor. Nedeni ne olabilir acaba? Sizde böyle bir problem var mı?
  Yaptığım işlemler şöyle: müzik uygulamasını açıp sol alttaki Mağaza tuşuna basıyorum. İtunes’a bağlanılamıyor mesajı geliyor. Telefonda iseproblem yok.
  Yardımınız için teşekkürler.

 9. Özgür

  12/12/2012 at 21:53

  Teşekkürler sayenizde iphone daha erkin kullanılıyor

 10. Cuneyd

  12/12/2012 at 22:24

  Slm Mustafa bey açıklama icin cok saolun. Ben size ulaşmak icin bu mesajı yazıyorum. İpone 4s kullanıyorum ve bir sıkıntım var. Cihazım yurtdışı simfree. Üretime biraz su döküldü. Durumu iyi yogun bakımdan çıktı.:) alarm ve aranma durumlarında telefon çalıyor ancak müzik ve uyari sesleri çalışıyor aynı zamanda ses ayar logosu ortada yok. Ben bana bu konuda güvendiğiniz tavsiye edeceğiniz servis soracaktım. Evet genpa ya git diye bilirsiniz. Orada 500 Den aşağı çıkamasın dediler. Yardımcı olursanız sevinirim.

 11. Halil Akdere

  12/12/2012 at 23:36

  Musfafa bey, itunese yükleme ve geri yükşeme yapılınca uygulamaların yerleri değişiyor mu acaba?

  • Mustafa Tan

   12/12/2012 at 23:44

   Normalde değişmez. Örneğin yukarıda anlattıklarımı bizzat cihazımda yaptım ve yerleri değişmedi.

  • Selman Yeni

   13/12/2012 at 15:15

   İPhoneiStanbul diye bir servis var. İstersen numarasını internette bulabilirsin. Ben servis olarak daha iyisini görmedim. Ama fiyatlar nasıl bilemem:)

 12. Semih

  13/12/2012 at 00:31

  Mustafa bey
  benim iphone 4 ün sürümü 6.0.1 ve sürekli itunes ile eşzamanlıyorum. Yalnız gelecek olan iphone 5 te ios 6.0 yuklu gelecek herhalde.Bilgilerimi yeni cihaza akatarmak için iphone 5 ide 6.0.1 e yukseltmem gerekir mi Yedekten geri yukleme öncesi

  • okankara06

   13/12/2012 at 01:13

   itunes tan eşzamanlama yaptığınız zaman zaten en son sürüm olan 6.0.1 i direk ıphone 5 inzde görmüş olcaksanz yani hiç problem yok..

  • Mustafa Tan

   13/12/2012 at 06:11

   Eğer iPhone 5 iOS 6.0 gelirse gerekir.

   • Çağatay

    13/12/2012 at 19:48

    Sayın Mustafa bey. ‘Eğer’ değil. iPhone 5 iOs 6 ile gelecek zaten

 13. Berkan Sezer

  13/12/2012 at 02:31

  Mustafa bey merhaba

  Benim öğrenmek istedigim neden sizin uygulamanizda dahil olmak uzere butun turkce uygulamalarin iphone 5 destegi olmamasi. Ekran goruntuleri halen 3.5 inche gore ayarli. Ligtv, hurriyet gibi buyuk firmalar halen update yapmadi. Ne zaman sizce bu updateleri gorebilicez ?

  • Mustafa Tan

   13/12/2012 at 06:14

   Kaynak ayıramadıkları için 🙂 Bu işler hep zaman ve para gerektiriyor.

   Bizim uygulamamızın sponsorluğunu üstlenen arkadaşım da bu aralar yoğun bu yüzden bizim ki de gecikti.

 14. Haldun

  13/12/2012 at 12:04

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler çok çok teşekkürler.benim sorum yedekten geri yükleme yaptıktan sonra satın aldığımız uygulamaların daha önce yaptığımız düzenleme ile ekrana gelmeyip tek tek ekranda olması. Eski düzende düzenlemiş olduğumuz klasör içinde gelmesi için ne yapalım?tekrar teşekkürler….

  • Alican

   19/12/2012 at 00:33

   Aynı sorun bende de var garip bir şekilde iTunes 11 ile mi oldu bilmiyorum. iPhone ve iPad’de yedekten geri yükleme yaparken fotoğraf ve müzikleri atıyor uygulamaları atmadan işlemi sonlandırıyor. Eşzamanla dersem uygulamalar kısmına gelip, bu sefer de karışık bir şekilde atıyor. iCloud’daki yedekten geri yüklerken klasörler halinde geliyor uygulamalar. Mustafa Bey bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

 15. Y Calis

  13/12/2012 at 17:05

  Mustafa Selam,

  Bu konuyla ilgili, daha once iphone 4s 64 gb kullaniyordum. Iphone 5 16gb gecmeden evvel back up almistim. Fakat onceki iphone’umun hafizasi daha buyuk oldugundan aldigim back up’i yeni iphone’uma yukleyemedim. Dolayisi ile bilgileri alamadim. 4s 64gb iphone satildi elimde sadece back up var. Bununla ilgili cozum olabilecek bir fikriniz var mi ?

  Iyi calismalar.

 16. Y Calis

  13/12/2012 at 17:06

  Mustafa Selam,

  Bu konuyla ilgili, daha once iphone 4s 64 gb kullaniyordum. Iphone 5 16gb gecmeden evvel back up almistim. Fakat onceki iphone’umun hafizasi daha buyuk oldugundan aldigim back up’i yeni iphone’uma yukleyemedim. Dolayisi ile bilgileri alamadim. 4s 64gb iphone satildi elimde sadece back up var. Bununla ilgili cozum olabilecek bir fikriniz var mi ?
  Iyi calismalar.

 17. Çağatay

  13/12/2012 at 19:59

  Merhabalar.Ben iPhone 4s’ten iPhone 5’e geçiş için ortada büyük bir neden/yrnilik göremiyorum.Sadece uzun ekran yada biraz daha ince olması nedeniylemi alayım? Zaten verdikleri ‘earpods’adı verilen kulaklıklar perakendecilerde satılmaya başlandı.(24 euro).iPhone 5’te kullanılan A6 çipi 1.2 ghz çift çekirdek , iPhone 4s’te kullanılan A5 çipi 800 mhz çift çekirdek. (çok büyük bir farkmı var? )Her iki telefonda da ios 6.0.1 yüklü.Kameralar aynı.Her ikisindede panorama çekim var. Sizce okadar para verilip geçilir mi? (Ben iPhone 5S’i beklemeyi seçiyorum)

 18. Pingback: iPhone 5 nihayet Türkiye’de resmen satışa sunuldu

 19. mustafa

  14/12/2012 at 02:01

  yeni kurdum itunesi ve ne yazık ki zil sesi sekmesi bende gözükmüyor.Ne yapabileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Hazırladığım zil tonunu yüklemek istiyorum çünkü.

 20. İdris

  15/12/2012 at 10:43

  Mustafa bey merhaba.

  iphone yazılımı eski ise ornegin bende iOS 6 yüklü 3GS var ve yeni 4s aldım iOS 5 ile. Burada sorun yaşanır mi? Yada tam tersi bir senaryo iphone 3 var ve iOS 4 yüklü , iphone 5 aldım iOS 6 kurulu zaten. Teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   15/12/2012 at 10:45

   Sorun olur yükleyemezsiniz. Yani iOS 6’da alınmış bir yedeği iOS 5 yüklü bir cihaza dönemezsiniz daha eski olduğu için. Önce iPhone 4S’inizi güncelleyin.

   Fakat iOS 5’de alınmış bir yedeği iOS 6 yüklü bir cihaza dönebilirsiniz.

 21. Ethem

  15/12/2012 at 20:56

  Merhaba ,

  Ben yeni İphone 5 aldım eski iphone 4 umdekı bilgileri dediğiniz gibi yedeklersem iphone 4 dekı wifi ayarları sunlar unlar vb dier ayarlarda otomatık mı geliyor?Mesela ben sadece kişi listemi geri yükleyemiyormuyum telefonuma?

 22. Enes

  16/12/2012 at 00:06

  Merhaba, benim fotograflarimda photo library diye bi klasor olustu ve silemiyorum orda ki fotograflara hicbisey yapamiyorum ne yapmam gerekir ?

  • Burcak

   17/12/2012 at 18:28

   Bilgisayarinizdaki belgelerim kismindaki fotograf klosorlerini silip itunes da fotograflar bolumunde es zamanlama alin sorun duzelecektir

   • Anonim

    18/12/2012 at 05:36

    Tesekkurler deneyecegim 🙂

 23. Mesut

  16/12/2012 at 03:53

  Mustafa Bey;

  Öncelikle değerli bilgilendirmeler ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Çok uzun bir süredir iPhone4’üm ile pc senkronizasyonunu yapmıyordum taki iPhone5’i alıp tüm uygulamalarımı aktarmak isteyinceye kadar. Gerekli şekilde senkronizaysonu yapıp ve alınan uygulamaları aktardıktan sonra bir türlü yedekleme işlemimi yapamadım. Hata olarak aygıt ile olan bağlantı koptu veya hasar gördü şeklinde 3 – 4 sefer uyarı aldım.. Daha sonra pc yi yeniden başlatıp data kablosunu bağlamama rağmen itunes inatla cihazımı görmemeye devam etmektedir? Konu hakkında bilginiz varmıdır acaba.. Bu arada farklı 3 data kablosu kullandım…

  • Anonim

   16/12/2012 at 17:50

   Sonunda yedeklemeyi ve bilgileri bir şekilde ( Usb portlarında sorun vardı sanırım )geri yüklemeye başladı…

 24. Burcak

  17/12/2012 at 18:26

  İyi aksamlar Mustafa Bey. Benim sorunum back up yapamamam. Yedekleme dugmesine basiyorum yedekleme aliyor fakat kontrol ettigimde yedeklemeden geri yukle kismina bastigimda gozukmememesi. Klosor dolmustur diye eski yedeklemeleri de sildim. Hatta win7 64bit kullaniyorum oradan da eski yedeklemelerimi baska yere kaydettim ki klosor de hafiza sorunu da olmasin diye. Fakat ne yaptiysak duzelmedi. Pc nin saat ayarlari bile oynayip yaptim olmadi. Bunun icin oneriniz nedir? Gercekten bu durum beni cok bunaltti.

 25. Mehmet Tuncer

  17/12/2012 at 19:05

  İphone4 yedeklemesi yapıldı tekrar geri yüklemede şifre soruyor çözüm nedir ?

  • Mustafa Tan

   17/12/2012 at 19:17

   Maalesef çözümü yok cihazı yeni cihaz olarak tanımladan başka.

 26. Burcak

  17/12/2012 at 23:38

  Yedekleme alamiyorum israrla. Yok olmuyor:(

 27. harun

  18/12/2012 at 16:29

  sn. Mustafa bey, acil yardım lütfen. iphone 5’e geçtim nihayet. yeni iphone’unuza hoş geldiniz ekranında yanlış seçim yaparak (aceleden) ‘şu yedeklemeden geri yükle seçeneğinde’ eski iphone değilde, yeeni olarak seçim yapıp sürdürdüm. iphone 4s’imdeki aldığım yedeklemeye hiçbir şekilde ulaşamadım, mahvoldum,bittim. lütfen bir yol gösterebilirmisiniz? bi çaresi varmıdır?

  • Mustafa Tan

   18/12/2012 at 16:39

   Elbette var. Önceki cihazinizla iTunes’ta aldiginiz yedek siz silmediginiz sürece durur.

   iPhone 5’i Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm İçerikleri ve Ayarlari Sil seçenegi ile sifirlarsaniz yanlis yaptiginiz menu tekrar karşiniza cikacaktir.

   • Anonim

    18/12/2012 at 22:01

    çok teşekkürler, saygılar.

   • Miray

    26/01/2013 at 23:58

    Eski güncellemelerimi seçtim ancak uygulamalarım gelmedi .
    Ne yapabilirim?

 28. barış

  20/12/2012 at 17:15

  mustafa bey,

  kolay gelsin yaklaşık 2 senedir yazılarınızı takip ediyorum. daha önce birçok defa 3 iphone 4 transferi 4 iphone 4s transferi yaptım hiç sıkıntı olmadı. aa bu iphone 5 beni bugun bitirdi. sorun şu dedikleriniz aynen yapmama rağmen iphone 4s imin yedeği iphone 5 e uygulamalar haricinde aktarıldı. sonrasında 5 i sıfırladım tekrar kurdum hala aynı uygulamalar gelmiyor. en son iphone 5 bağlı iken itunes a eşzamanla dedim yedekten yükleme değil direk eşzamanla iphone 5 i 4s ile aynı şekle getirdi. fakat bir türlü ses tonlarımı eşzamanlıyamıyorum. itunes arşivinde dosyalar görülüyor. iphone 5 ve iphone 4 aynı anda bağlıyken sol menüde 5 in ses tonlarında görünmezken 4s in ses tonları bölümünde görünüyor. arşiv de ses dosyasının üzerine geldiğimde dosyanın yerini bulamadığını söylüyor. pc den silmiş olabilirim. ama 4 s te var. yardım lütfen. uarım açıklayıcı olmuşumdur.

 29. Heybet

  21/12/2012 at 12:25

  Arkadas şarjı çok çabuk bitiyor

 30. Necix

  23/12/2012 at 17:30

  Yeni iTunes’da ses tonu nasıl yapılıyor bilgi verebilir misiniz?

  • Necix

   23/12/2012 at 18:55

   Biraz kurcalayinca buldum teşekkürler.

 31. Fatih

  23/12/2012 at 17:35

  Merhabalar.. Almanyadan yazıyorum size. Ben de iphone 5 ve güncellenmiş itunes 11.01 var dili almanca. Teknolojiden çok anlamamakla beraber bi’şey sormak istiyorum.itunes’in dilini türkçe yapabilir miyim?. Fizy ve ttney muzik uygulamaları türkiyeye özel olduğu için almanyadan itunes’i değiştirerek indirebilir miyim? Ayrıca gazete bayisine ve ibook’a türkçe gazete ve kitaplar indirebilir miyim ücretsiz?yardımcı olursanız müteşekkir olurum. İyi çalışmalar

  • Mustafa Tan

   23/12/2012 at 18:05

   Evet yapabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki iTunes’tan Düzenle -> Tercihler menüsündeki Genel sekmesinin en altından değiştirebilirsiniz.

   Kendi ülke mağazanızda olmayan bir ülkeyi de ancak apple kimliğinizin bağlı bulunduğu ülkeyi değiştirerek veya ilgili ülkeye bağlı yeni bir apple kimliği alarak yapabilirsiniz. Fakat indirseniz dahi bahsettiğiniz uygulamaların çalışacağının garantisi yok. Bu tip müzik uygulamaları genelde IP kontrolü yaparak kullanıcının hangi ülkede olduğunu da kontrol edebilir.

   iBooks’ta Türkçe kitap henüz yok fakat Gazete Bayisinde Türkçe yayınlar var.

 32. seda burak

  25/12/2012 at 20:48

  Siteniz harika. Fakat ıphone zor bir telefon yaklaşık iki senedir kullanıyorum hala bilgisayara yadekleme işlemlerimdaki veya zil sesi yükleyip değiştirme zor geliyor hep birilerine sorarak yapabiliyoruz. şimdi ise 4den 5 e geçicez ve telefonumu okadar zor düzenledimki korkuyorum işlem yapmaya.acaba sizin gibi deneyimli insamlara ulaşabileceğimiz bir yer veya bana tavsiye edebileceğiniz bir yerler varmı.teşekkürler

 33. Ali Demir

  27/12/2012 at 16:48

  Mustafa bey, selamlar. 5e geçtiğimde şu an kullanmakta oldugum 4ü eşime vereceğim. Peki 4 için ne yapmamız gerekiyor? Yeni bir Apple hesabı açıp sıfırdan mı yapılandıracağız yoksa tek hesap ile 2 telefon kullanılabilir mi?

  • Şahin

   27/12/2012 at 19:54

   Merhaba,
   Ben de aynı konuyu merak ediyorum. Aynı bilgisayar üzerinde yüklü iTunes ile ve farklı hesaplar kullanarak iki telefon yedekleme, eşzamanlama, uygulama indirme vs. Yapılabilir mi? Teşekkürler…

 34. mustafa

  27/12/2012 at 19:28

  iyi çalşmalar bilgileriniz için teşekkkürler benim bi sorunum var bu eş zamanlama ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.(bu işlem için yeterli erişim ayrıcalığınız yok) diye bi hata veriyor ne yapmam lazım teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin size

 35. Omer

  01/01/2013 at 14:14

  Oyunların saveleri de geliyor mu bayağı uğraştım Subway Surf ile de…

 36. Ali Demir

  02/01/2013 at 11:35

  Mustafa bey, selamlar. 5e geçtiğimde şu an kullanmakta oldugum 4ü eşime vereceğim. Peki 4 için ne yapmamız gerekiyor? Yeni bir Apple hesabı açıp sıfırdan mı yapılandıracağız yoksa tek hesap ile 2 telefon kullanılabilir mi? (tekrar)

 37. Burcak

  02/01/2013 at 23:57

  Mustafa Bey israrla back up alamiyorum. Eskiden oluyordu ama artik olmuyor. Acil yardim LUTFEN

 38. yavuz

  09/01/2013 at 21:52

  Mustafa Bey Selamlar,

  iphone4 den yedekleme yapmaya çalşyrm.Otomatik olarak başlıyor ancak belli bir yere kdr geliyor ve daha sonra da ilerlemiyor.Ancak herhangi bir hata da vermiyor.’Yedekleniyor’ ibaresini görüyorum yani.Acaba işlemin öncesinde mi bir yanlışlık yaptım.yoksa bu işlem çok mu uzun sürüyor?Teşekkürler..

 39. Akyaka

  16/01/2013 at 15:09

  İtunus tan telefona resim aktardım silinmiyor ne yapmam gerekir

 40. Serkan

  18/01/2013 at 14:29

  Mustafa bey merhaba, iphone 4s kullanıyorum. New ipad aldım. itunes deki iphone 4s yedeklememi yükleyemiyorum. Şöle hata veriyor… (Bazı uygulamalardaki ayarlar ve veriler İpad ile uyumlu olmadığı için geri yüklenmeyecektir. ) daha sonra satın aldığım hiçbir uygulama gelmiyor nasıl düzeltebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

  • Mustafa Tan

   18/01/2013 at 14:39

   iPhone yedeğinizi iPad’e dönemezsiniz.

  • Serkan

   18/01/2013 at 14:45

   Nasıl bir yol izlemem gerekiyor mustafa bey…

 41. mutlu

  20/01/2013 at 00:30

  merhaba, yıllardır siteti tskip ediyorum ve paylaşımda bulunan basta mustafa tan olmak üzere herkeze tesekkürler,
  resimleri aktsrmak için ayr ıbir detay varmı yoksa yedeklemeyle bersber resimlerde yedeklendi mi?

 42. Miray

  27/01/2013 at 00:07

  MErhabalar,
  bugün itibariyle I phone 5 kullanıcısıyım. Her ne yaptıysam artık telefonuma resim kişiler vs tüm uygulamalarımı yüklemeyi başardım ancak UYGULAMALAR’ımı bir türlü yükleyemedim.
  I pad’imde eski telefonumdaki aynı uygulamalarım mevcut. Bu uygulamaları yeni telefonuma nasıl atabilirim? Bluetooth ile olmadı birbirini görmedi cihazlarım
  Lütfen yardımcı olun
  Teşekkürler

 43. ilker şahin

  31/01/2013 at 14:59

  merhaba

  ben 5 kullanıcısıyım ama bir türlü gelen bildirimlerimi ekranda sesli olarak görüntülemeyi başaramadım maillerim geliyor sesli olarak ama faceden gelen bildirimler nedense ekranda sesli olarak görüntülenmiyor acaba sorun nerde bütün ayarlarıda tek tek gözden geçirdim hem ıphone hem face in ama olmadı

 44. pasham1903

  07/02/2013 at 12:42

  İyi günler. Bu iphone 5 e geçiş sırasında itunes in hangi sürümü mevcut olmalı. benim is yerimde mac te cihazı bağlayınca görmedi ituneste. macos siteminden dolayı itunes 11 kuramıyorum.

 45. Tural Coskun

  09/02/2013 at 00:57

  Merhaba. Aslında benim önemli bir sorunum var belki başka biri daha yaşamıştır. Neyse cok uzatmadan sorunuma geliyorum, 2 yılı aşkın süredir iPhone 4 kullanıyordum, iPhone 5 aldım ve direk olarak burda gösterildiği gibi yeni cihazıma eski telefonumun içerisinde ki bilgileri iTunes üzerinden taşıdım. Ancak şöyle bir sorun oluştu; eski telefonumun film rulosunda ki fotograflar suanda sadece gri bir kutu içerisinde ” JPG ” yazısı ile gözüküyorlar ve fotografların asıl içeriğine kesinlikle erişemiyorum. Sadece eski telefonumda çektiğim son 10 fotograf sorunsuz olarak görünüyor. Bilgisayar bağlayıp Bilgisayarım/iPhone5 e erişip dosyalardan baktığımda da sonuc değişmiyor, fotografları göremiyorum ancak fotograflar doğru miktarda hafıza yer kaplıyor. Tek sorun fotografların içeriğine erişemem. Ufak bir detay daha vermek istiyorum, eski telefonumun son yediğini alırken iTunes üzerinde yedeklemeler başlığından ” iPhone yedeklemesini şifrele ” seçeneğini işaretledim, bir şifre oluşturdum ve öyle yedekleme aldım. Yeni telefonuma bu yedeklemeyi yükledim ama bana herhangi bir aşamada bu şifreyi tekrar sormadı. Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim ? 1600 e yakın tekrar bulamayacağım fotograf kaybettim. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

 46. selçuk

  11/02/2013 at 22:13

  herkese selamlar arkadaşlar! 3 gündür backup şifre kırmak yada kaldırmak için uğraşıyorum. ne yaptıysam şifremi kaldıramadım. 3 yıldır tüm bilgilerim son backup da yer alıyordu ama şuan erişemiyorum. yardımcı olacak arkadaşa dua ederim

 47. İSMAİL

  19/02/2013 at 18:20

  MUSTAFA BEY KOLAY GELSİN BEN 4S KULLANICISIYIM İPHONE 5 ALDIM İ TUNESDEN YEDEKLEDİM YENİ İPHONE 5 TÜM VERİLERİ İCOULD YEDEKLEDİGİMDEN YÜKLEDİM HEPSİ KOPYALADI FAKAT MAİL ŞİFREMİ TEKRAR İSTİYOR VE BEN ŞİFREMİ UNUTTUM 4S İMDE HALEN KULLANIYORUM 5 İMDE ŞİFRE İSTİYOR MAİL ŞİFREMİ DE MESSENGERDE SIFIRLAMA İMKANIM YOK MAİL ŞİFREMİ İPHONE 5 NASIL ATABİLİRİM

 48. Ömer

  19/02/2013 at 22:27

  Merhaba kolay gelsin Mustafa bey ben ilk defa iphone kullanmaktayım pek bilgim yok bayada araştırdım ama detaylı bir şekilde bulamadım iphone 5 aldım ama telefona ne bir foto nede bir müzik atabildim ilgilenirseniz çok sevinicem , teşekkürler şimdiden

 49. musti

  25/02/2013 at 20:58

  Akşam birden bire isim listem silindi. İtunes’dan geri yükleme yaptım fakat son yedeklemem 11 Ocak 2012 olduğu için, telefonumdaki tüm resimler videolar, yani anladığım kadarıyla 11 Ocak 2012’den sonra kaydolan tüm veriler silinmiş olarak açıldı.İsim listem geldi fakat o da 11 ocak 2012’deki haliyle geldi.

  Soru şu: Ben son yaptığım yedekten yüklemeyi geri alabilir miyim? 11 ocak 2012 tarihli son yedeklemeyi yükleyerek kaybettiğim fotoğraf video gibi verileri geri alabilir miyim?

  İlginize teşekkürler…

 50. volkAN 48

  01/03/2013 at 14:40

  ıphone 4s im vardı 5 aldım be numaraları aktaramadım ama ıcloud açınca bütün rehberdeki isimler 5 geçti yalnız 4s den bütün rehberimi sildim ve tekrar ordan hesabımı açarsam bütün numaraların gideceğini sölediler bende ilk başta denemek aMAÇLI bir tane numara silip denedim o şekilde oldu şimdi ıphone 5 deki numaralarım gitmeden ı tunes kopyalamk istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 51. ORB_06

  06/03/2013 at 21:28

  Iphone 4S backup’tan iphone 5’e dönüş yaparken 40 adet kadar uygulama hakkında The app “…..” was not install the iphone because the app could not be found hatası alıyorum.

  Nasıl çözüm üretebilirim.

  hata veren dosyaların yerine baktığım zaman da dosyalar
  file://localhost/D:/iTunes/iTunes Media/Mobile Applications/Doviz 2.3 1.ipa diye bir dizin altında görünüyor

  yardımcı olursan memnun olurum.

 52. ozcan

  08/03/2013 at 00:10

  dün gece iclouda telefon rehberimi yükledim herşey yolunda gibiydi ertesi gün hızlı numaralarıma baktığımda isimler yoktu sadece numaralar vardı telefon rehberime dönüp baktığımda 500 küsur kişiden 250 kişi kalmıştı panikle itunes tan geri yukleme yapmak istediğimde eşzamanlı yedekleme oldu ve sanırım veriler hepten gitti ve ben 250 kişiyle başbaşa kaldım sizce bu nasıl olabilir :)))

 53. İsmail

  08/03/2013 at 09:54

  Konuyla alakası yok ama sizden bir ricam var telefonumdan bir sitede tanıtımı yapılan uygulamayı görmek için U S A app stora girdim uygulamayı inceledikten sonra indirmek istedim indirenedim sonra uygulamayı indirmekten vazgeçip Türkiye app stora geri dönüş yapmak istedim ama beceremedim , telefonumdan Türkiye app stora nasıl dönüş yaparım yazarsanız senirim

 54. Necmi

  10/03/2013 at 10:40

  peki bu yedekleme işlemini wifi aracılığıyla yapabilirmiyiz? Şöyle ki, benim 4s abimde,oda uzakta yaşıyor, ben bu hafta 5 alacagım ve eski telefonumdaki verilerin hepsini (uygulamalar ve tel defterim) pc kullanmadan alma imkanım varmı çünkü uzağız birbirimizden…

 55. sümeyye

  10/03/2013 at 16:57

  merhabalar,
  yukarıda ki işlemleri yedekleme kısmına kadar yaptım.fakat eski cihazdan yedekle dediğimde ‘iphone yedeklemenizin kilidini açmak için parolayı girin’ gibi bir uyarı çıkıyor.apple kimliğimin şifrsini girdim olmadı.

 56. Alihan

  17/03/2013 at 12:17

  Mustafa bey iphoneyi her itunese bagladımızda şarj oluyor bu bataryanın daha cabuk ölmesine neden olmazmı

 57. Pingback: iPhone 5 nihayet Türkiye’de resmen satışa sunuldu | Cafe59.Net Sesli Sohbet Sesli Chat – Sesli Sohbet Siteleri, Sesli Sohbet Sitesi, Sesli Mynet Sohbet, Sesli Chat Sohbet, Sesli Sohbet Chat Siteleri, Sesli Sohbet Kanalı

 58. Emre

  18/03/2013 at 16:41

  Merhaba mustafa bey ben ı phone 4 kullanıyorum bugün ı phone 5 aldım ve bütün bilgilerimi aktarmak istiyorum açıkcası ı tunesten pek anlamıyorum ve aktarma işlemi yaparken bilgilerim kaybolmasından korkuyorum bi yanlışlık yapsam bilgilerimi geri alma ihtimalim sizce nedir? Ayrıca şunu belirtmek isterim ı phone kulllanmayı sizden öğrendim tesekkür ederim..

 59. Bülent

  23/03/2013 at 23:50

  Merhabalar,
  Bir sorunumuz var ama araştırma ma rağmen bir sonuça ulaşamadım. Sorun şöyle kız arkadaşım 3gs kullanıyor. Kendisi yurtdışında telefonunda internete bağlanma ile ilgili bir sorunu vardı ve sorunun ne olduğunun anlaşılması için apple store a götürdü. Apple storedaki arkadaşlar telefonun yazılımını güncellemişler ios 6 ya geçmemişti 3gs olduğundan dolayı. Tabi bu işlemi yaparken setup kısmında yeni bir iphone olarak ayarlamışlar. Tabi bu işlemi yapmadan önce backup olup olmadığını sormuşlar. Backup vardı ama şöyle bir sıkıntı oluştu. Telefonu bilgisayara bağlayıp itunes çalıştırıldığında (Ototmatik sync seçiliği olduğundan) itunes telefonun yedeğini almış ve eski backup ın üzerine yazmış. Ve eski haline bir türlü geri çeviremedik. Bu konuda ne yapılabilir? Itunes neden tarihe göre farklı dosyalar tutmaz? Birde yeni bir iphone olarak tanımlanmış bir telefon yüzünden mi bunlar olmuştur?

  Yazım biraz uzun ve karışık olmuş olabilir kusura bakmayın.
  Teşekkürler.

 60. Selçuk ulutaş

  03/04/2013 at 20:48

  Mustafa bey merhaba bi sorunumuz var umarım yardımcı olursunuz. Daha itunesten ıphone 4 için yedek alınmış. Arkadaşım iphone 5 almış be hiç girmemiş itunese. Zil sesi atmak için itunese bağlayınca yeni iphone olarak ayarla ve esra iphone seçenekleri çıktı. Bende yedeğini aldığını düşünerek esra iphone u seçip ilerle dedim ve. Aralıkta yedeği alınan iphone4 ün içeriğini yükledi. Resimler ve tlf lar hepsi eskiye döndü. Bunu nasıl düzeltebiliriz. Çokta mahçup olduk. Yardımcı olurdanız minnettar kalırım.

  • Nurr

   09/12/2013 at 09:31

   Merhaba, benzer bir sorun yaşıyorum. Yeni bilgileri kurtarabilmiş miydiniz?

 61. Mel

  05/04/2013 at 04:12

  Merhaba ip4 umu satacagim ve komple sifirlayamiyorum.kendi kilit kodumun alabinde Sinirlama sifresi istiyor ve ben bilmiyorum. Lutfen yardim 🙁

 62. Hakan

  05/04/2013 at 09:42

  Merhaba

  Peki bilgisayarlarda olduğu gibi yeni iphone kurulumu ile yedekleme ile kurulum arasında performans farkı olur mu?

  Yani bilgisayarlarda yeni bir işletim sistemi aldığınız zaman her zaman sıfır kurulum tercih edilir. Acaba bunda da yeni iphone kurulumu yaptıktan sonra herşeyi manuel el ile yüklemek daha mı iyidir?

  Teşekkürler

 63. aysun

  24/04/2013 at 00:59

  ya ben 4s kullanıorum abim ıphone 5 müzik yüklemek için aynı ıtunestan bağlandığımda abimdeki tüm rehber mesajlar ve fotoğraflar hemen benm telefonuma geldi. kendi rehberime nasıl ulaşabilirim tekrar?

  • Anonim

   21/08/2013 at 12:16

   Bende de aynı sorun vardı şuan birşey denedim hepsi geri geldi 🙂 belki sizdede işe yarar ayarlar> mail kişiler takvimler> eşzamanla tümü yaptım
   Ve saptanmış takvimi de takvim yaptım geri geldiler.. Belki işe yarar..

  • Anonim

   21/08/2013 at 12:17

   Bende de aynı sorun vardı şuan birşey denedim hepsi geri geldi 🙂 belki sizdede işe yarar
   ayarlar> mail kişiler takvimler> eşzamanla tümü yaptım
   Ve saptanmış takvimi de takvim yaptım geri geldiler.. Şansa buldum sanırım 🙂

 64. Ramazan

  26/04/2013 at 15:16

  Bende eski iphone4 deki verilerimi iphone 5e aktardım şu an iphone 4 ü eşim kullanıyor rehberden bir numara sildiğim zaman eşimin telefonundan da siliniyor yardımcı olursanız çok memnun olurum

 65. Demirhan

  05/05/2013 at 22:01

  Çok yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 66. For live

  10/05/2013 at 18:02

  Merhaba iPhone 5 kullanıyorum.telefondaki takvime yazdığım notlar bir düre sonra siliniyor.Fakat ben bunların sürekli kalmasını istiyorum bunun içinde yapabilirim.

 67. baran

  09/07/2013 at 14:16

  ben yeni ıphone aldım ve iki aydır kullanıyordum.içinde 500 kadar fotom vardı.iki aydır kaydettiğim nolar vardı.hafızam dolunca bilgisayarıma atayım derken ıtunes açıldı yeni ıphone diye ayarlayalım mı diye sordu hayır dedim diğer bilgilerim gelir.diğer bilgilerimi yedeklemiştim belki gelir düşüncesiyle.ama iki aydır kullandığım düzenlediğim ıphone gitti.eskisi geldi.ne yapabilirim ıclouda yedeklememiştim.bilgilerim geri gelirmi.şimdiden teşekkürler.bide cevabınızı bekliyorum hemen cvp yazarsanız çok mutlu olurum

 68. gur

  17/07/2013 at 00:14

  Ellerinize sağlık gerçekten çok faydalı bir paylaşım. Sayenizde sorunsuz şekilde yedekleme yapabildim. Teşekkürler..

 69. Hüseyin

  28/07/2013 at 03:25

  Arkadaslar itunestekı iphone yedegimin versiyonu 6.1 yeni iphonedeki 6.0.1 yedek yüklemeyi kabul etmiyor versiyonu yükseltmeden yedekteki sms lerimin hepsını nasıl alabılırım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 70. mine

  19/08/2013 at 15:23

  merhaba,

  eski ıphonuma farklı bir süm taktım ve bugün ıphone 5 ime baktığımda diğer telefonun tüm reberinin ona kopyalandığını gördüm bu nasıl olmuş olabilir ve engellemek için ne yapabilirm.

 71. batuhan

  21/09/2013 at 10:38

  iphone 5 i aktifleştirirken itunes yedeklemesi diye devam etmeyip yeni bir iphone olarak ayarla dersek yedeklediklerimiz aktaramazmıyız sonradan ?

 72. irfan

  27/09/2013 at 10:43

  telefonu güncelleştirerek ios 7 yükledim sonra bilgisayarıma itunesle yedek aldım. sonra telefonumu sıfırladım ve yedeği geri yükledim ama indirdiğim ve satın aldığım proğramlar oyunlar yüklenmedi acaba neden olabilir.. Yardım ederseniz sevinirim

 73. coluche

  28/09/2013 at 17:25

  merhabalar , iphone 4 kullanıyorum ve ios 7 yükledim şu an elimde iphone 5 var ve işletim sistemi ios 6 yüklü durumda i tunes ile hiç yedek almadım ve şimdi iphone 4 teki bilgilerimi 5 yükleyecegim sorum : ios 7 sevmedim yedekleme yapıp 5 aktarım yaparken işletim sistemide güncellenir mi ?

  • coluche

   29/09/2013 at 18:25

   kendi soruma kendim cevap vereyim. yedek alırken eski işletim sisteminin üzerine kabul etmiyor yedeği. ios 7 yüklerseniz yükleniyor. (:

 74. hale

  05/11/2013 at 15:42

  ben bu ıslemı turkcell ıletısım merkezınde yaptırdım pekı benım ıphonum ıcındekı resım rehber vs ıtunesın ıcınde kaldı mı ?yanı yaptırdıgım telefoncudakı bılgısayrda kalmıs mıdır?

  • Mustafa Tan

   05/11/2013 at 15:57

   Evet kalmıştır silmediyse.

 75. Süleyman

  18/11/2013 at 14:52

  Merhaba,
  Bu bahseetiğiniz yedekten geri yükleme işlemini iphone4 ten iphone 5s eyapabilir miyiz?

  • Mustafa Tan

   18/11/2013 at 14:59

   Elbette.

   • Mina

    20/08/2014 at 01:00

    Merhaba yazınız gerçekten çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Ama ben iki sorunla karşılaştım.
    Öncelikle 5s ekranım 4 gibi gözüküyor. Yani uygulamalar o boyutta alt kısımda boşluk var :/
    İkinci olarak servis yok diyor. Ağ ayarlarını sıfırladım, uçak modunu açıp kapadım, telefonuda açıp kapadım ama bu sorun geçmedi
    Şimdiden teşekkürler

 76. Sercan

  23/11/2013 at 13:12

  Uygulamaları geri yüklerden uygulamalar sifirlanmiyor dımı game center hepsini kaydediyor dımı

 77. Sercan

  23/11/2013 at 13:13

  Uygulamaları geri yüklerden uygulamalar sifirlanmiyor dımı ve game center hepsini kaydediyor dımı

 78. nur

  09/12/2013 at 09:33

  Merhaba

  itunes güncellemesi yapmadan iphone 5 S kullanmaya başladım, yeni telefonumda bir çok fotoğraf ve video vardı.
  Eski bilgilerimin ekleneceğini sanarak, iphone 3 s in bilgilerini telefonuma geri yükledim (itunes yedeklemesinden geri yükle)
  Fakat 5 S le çekilmiş olan bütün fotoğraf ve videolar silindi..
  Yeni fotoğrafları kurtarma şansım var mı?

 79. Serdar AYPAR

  13/04/2014 at 12:28

  Cok Teşekkürler,sayenizde hiç problem yaşamadan,aktarımı tam anlamıyla gerçekleştirdik.:)

 80. Kabay

  17/08/2014 at 03:14

  iPhone 5 telefonumu düşürdüm ekranı parçalandı ama yarısı görülüyor içindeki bilgileri nasıl bilgisayara yukleyebilirim iCloud da notlarımı yedeklemedim nasıl kurtarırım