iTunes 11 iPuçları

Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde iTunes 11’i yayınladı. Bu yeni iTunes ile birlikte de arayüzleri epey değiştirdi. Bu nedenle eski versiyonlara alışmış olan kullanıcılar iTunes 11’e geçişte zorlandılar. iTunes 11 ile ilk defa iTunes kullanmaya başlayan kullanıcılar da eski yazılarımızdan faydalanmakta zorlandılar çünkü iTunes 11’de çoğu şeyin yeri değişti.

Biz de takipçilerimizin iTunes 11’i eski iTunes gibi rahatça kullanabilmeleri için faydalı bazı ipuçlarını paylaşalım istedik. Hatta iOS 6 kullanıcılarının mahrum kaldığı Satınalınanları Gizle (Hide Purchased) işleminin iTunes ile nasıl yapabileceğimizi aşağıda paylaştık.

Menü Çubuğunu Gösterme

Windows’larına iTunes 11 kuranlar standar olarak Menü Çubuğunu göremeyebiliyorlar. (Mac kullanıcılarında böyle bir sorun yok.) Bu yüzden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes 11’in sol üst köşesinde yer alan kare şeklindeki küçük seçeneğe tıklayarak açılan menüden “Menü Çubuğunu” aktif etmek gerekiyor.

Çünkü aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan bu Menu Çubuğu, iTunes’u kullanmada çok fayda ve pratiklik sağlıyor. Bir çok işlemi başka sayfalara tıklamadan direkt bu menüler aracılığı ile yapabiliyoruz. Ayrıca takipçilerimize bir şeyleri anlatırken de bu menülerle tarif etmesi daha kolay oluyor.

Kenar Çubuğunu Gösterme

iTunes 11’in standart kurulumunda Kenar Çubuğu standart açık gelmiyor. Bu yüzden Menü Çubuğundaki “Görüntü” menüsünden “Kenar Çubuğunu” aktif etmek gerekiyor.

Tercihler’den Arşiv’de Çıkmayanları Gösterme

Yukarıdaki aktif ettiğimiz Menü Çubuğundaki Düzen menüsü altında “Tercihler” yani iTunes’un Ayarlar ekranına bir kısa yol mevcut. Buna tıkladığımızda aşağıdaki gibi direkt Arşiv’de gözükmesini istediğimiz içeriklerin başlıklarının yer aldığı Genel sekmesi çıkıyor.

Bazen takipçilerimiz iTunes’a doğru formatta zil sesi veya şarkı eklemelerine rağmen sol taraftaki kenar çubuğunda Arşivler altında Ses Tonları veya Müzik başlıklarını göremediklerini söylüyorlar. Bunun muhtemel sebebi Tercihler ekranındaki Müzikler veya Ses Tonları (Zil Sesi) seçeneğinin işaretlenmemiş olması olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız siz de önce Tercihleri kontrol edip, eksik yerleri işaretledikten sonra “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Otomatik Eşzamanlamayı Kapama

Hazır Tercihler ekranından bahsetmişken, sık sık iTunes kullananlara faydalı olabilecek bir ipucundan tekrar bahsetmekte fayda görüyorum. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Tercihler ekranındaki Aygıtlar sekmesinde “iPod’larin, iPhone’ların ve iPad’lerin otomatik eşzamanlamasını engelle” şeklinde bir seçenek yer alıyor. Bu seçeneği aktif hale getirdiğimizde, USB kablosu ile cihazımızı bilgisayarımıza bağladığımızda iTunes otomatik olarak eşzamanlama işlemine başlamıyor.

Satın Alınanları Gizleme

Aynı ailede birden fazla iOS tabanlı cihazı (iPhone, iPad or iPod touch) olanlar, bir kere satınaldıkları bir uygulamayı ayrıca satın almamamak için ortak Apple Kimliği kullanıyorlar. Fakat ortak Apple Kimliği kullananların bazısına göre önemli, bazısına göre de önemsiz şöyle bir sorunu oluyor. O da herhangi bir cihazda yapılan satın almanın diğer cihazlarda da aşağıdaki gibi görülebilmesi.

 

Apple Kimliğimizle cihazımızdaki App Store uygulamasının Güncelleme bölümüne girdiğimizde, üst kısımda “Satın Alınanlar” şeklinde bir seçenek yer alıyor. Bu seçeneğe tıkladığımızda Apple Kimliğimizle o ana kadar aldığımız ücretli veya ücretsiz tüm uygulamaları görebiliyoruz. “iPhone’da Olmayan” ya da “iPad’de Olmayan” sekmesine tıkladığımızda da Apple Kimliğimizle daha önce aldığımız ama şu an cihazımızda bulunmayan uygulamaları da görebiliyoruz. Bu sayede bu uygulamaları bu listeden de kolayca ücretsiz olarak indirebiliyoruz.

Fakat bazı kullanıcılar, daha önce aldıkları bazı uygulamalarının bu listede gözükmesini istemiyor, çünkü Apple Kimliklerini başkalarıyla (örneğin eşleriyle 🙂 ) ortak kullanabiliyor. Çok eskiden bu listedekileri gizleme seçeneği yoktu fakat kullanıcılardan gelen büyük talep üzerine Apple geçtiğimiz sene “Eskiden İndirdiğimiz Uygulamaları Gizleme – Hide Purchased” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi bu özelliği sonradan açmıştı.

Fakat iOS 6’ya geçen kullanıcılara bu imkanı vermez oldu. Yani iOS 6 kullanıcıları cihazlarından daha önce satın aldıklarını gizleyemez oldular. Fakat aşağıdaki anlatacağımız yöntemle iOS 6 kullanıcıları bilgisayarlarındaki iTunes ile, daha önce satın aldıklarını gizleyebiliyor ve iOS 6 yüklü cihazlarındaki Satın Alınanlar listesinde gözükmemesini sağlayabiliyorlar.

1) Bunun için de önce aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi iTunes’taki Mağaza’dan App Store bölümüne gidiyoruz.

2) Sonra da iTunes’taki App Store mağazasındayken, aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi sağ kenarda yer alan “APP STORE HIZLI BAĞLANTILARI” bölümünde yer alan “Satın Alınanlar” linkine tıklıyoruz.

3) Bu da bizi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Apple Kimliğimizle o ana kadar aldığımız tüm içerikleri (uygulama, müzik, film, vs.) gösteren sayfaya götürüyor. Bu ekranda da “Uygulamalar” sekmesine geçip, gizlemek istediğimiz uygulama ikonun sol üst köşesinde çıkan “X” işaretine tıklıyoruz. Bu işlem hem iTunes’tan, hem de cihazlarımızdaki App Store uygulamasının Satın Alınanlar bölümünden uygulamayı gizliyor.

Aynı bilgisayarda iTunes’u Ortak Kullanma

Son zamanlarda epey bir takipçimizden ortak iTunes kullanımı ile ilgili sorular geliyor. Aynı evden birden fazla iOS cihazı kullanan fakat tek bir bilgisayarı olan kullanıcıların ortak talebi arşivleri, müzikleri, vs.’leri karışmadan cihazlarını iTunes’larına bağlayabilmek.

Bir kullanıcının birden fazla cihazı varsa tüm cihazları kendisi kullanıyorsa aynı iTunes’u ve arşivini çok zorlanmadan kullanabilir. Fakat başka biri daha aynı bilgisayarı kullanacaksa tek çare Windows’ta veya Mac’te ikinci bir kullanıcı açmak. Bilgisayarı’ı açarken her bir birey için ayrı bir kullanıcı (user) ile Windows’a login olursa, iTunes Arşivleri farklı olacaktır. Yani farklı windows kullanıcılarında iTunes programı ortak olur ama Arşivler ayrı saklanır. Bu sayede cihaz bilgileri biribirine karışmaz.

Yeni Uygulamaların Otomatik Eşzamanlamasını Kapatma

Birden fazla iOS cihazı olan ve eşzamanlama için aynı iTunes’u kullanan kullanıcıların istemediği durumlardan bir tanesi de bir cihaz için indirdikleri uygulamanın otomatik olarak diğer cihaza da eşzamanlaması. Örneğin hem iPhone’u hem de iPad’i olan bir kullanıcı, iPhone’u için indirdiği bir uygulamanın iPad’e yüklenmesini istemeyebilir.

iTunes eşzamanlamalarında bunu engellemenin en iyi yolu aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Uygulamalar eşzamanlama ekranında yer alan “Yeni Uygulamaları Otomatik Eşzamanla” seçeneği kapatma, yani işaretini kaldırma. Bu sayede iTunes’a yeni yüklenen yani bir cihazımızdan gelen bir uygulama diğer cihazımıza eşzamanlama ile otomatik gitmeyecek.

————

iTunes 11 ile ilgili paylaşacağım ipuçları şimdilik bu kadar. Umarım yukarıdaki bilgiler faydalı olur. Bir de daha önce bilgisayarınıza indirmediyseniz,  http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden iTunes  11’i indirip kurabilirsiniz.

iTunes 11 Download

105 Comments

 1. ahmet

  28/12/2012 at 16:03

  Mustafa bey çok teşekkürler güzel bir yazı olmuş .

 2. Süleyman

  28/12/2012 at 17:08

  Merhaba Mustafa bey ,20 Aralık’ta Apple’dan Apple hesabımda update yapıldığını,hesabıma girişte sorun olursa yada yetkisiz erişim şüphem olursa “iforgot.apple.com.” dan şifremi resetlememi bildidiler.O tarihten beri itunes hesabım da erişemez oldum.Şifre resetlemeyi de yapamıyorum,mail adresime de doğrulama maili gelmiyor, güvenlik sorusunun cevabı da hatalı diyor.
  Apple support’un bu konu ile ilgili birimine iletmek istedim ama irtibat bulamadım.Doğrudan telefon desteği de alamıyorum. Uygulama geliştirici olarak öneri ve yönelendirmelerinizi bekliyorum.
  Başına bu tip birşey gelmiş olan arkadaşların da desteğini rica ederim.

  Teşekkürler..

 3. ilhan

  28/12/2012 at 17:14

  Mustafa bey, Soru cevap kısmına, iTunes 11’in MacOs 10.6.8. versiyonunda appstore’da gözükmeyen bölümler ile ilgili bir soru yazmıştım. Bu konu ile ilgili herhangi bir gelişme veya açıklama olmadı mı?

 4. öönder

  28/12/2012 at 18:59

  uygulama yönetiminde de küçük bir değişiklik olmuş. eskiden uygulamaları eşzamanla diye checkbox vardı. şimdi yok. yerine uygulamaların yanına yükle diye komut gelmiş. yükle diyerek uygula seçeneğine basıyorsunuz. checkbox alışkanlığı olunca, görememek şaşkınlık yarattı.

 5. Anonim

  28/12/2012 at 19:37

  İpadim bilgisayara bağlanıyor fakat itunesa girdiğimde ipade şarkılar yüklenmiyor ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

 6. dogukan

  28/12/2012 at 21:04

  mustafa bey yazilarinizi hayranlikla takip ediyorum nazar degmesin supersiniz…
  kisa birsey sormak istiyorum
  home tusu kalibrasyonu yapilabildigi dogrumu gercekten?

  • Fatih

   29/12/2012 at 20:18

   Evet dogru.. Hava durumu uygulamasina girin daha sonra ustteki tus kilidi tusuna yani power tusuna basili tutun.. Daha sonrada home tusunuza yumusakca basili tutun kalibrasyon tamamlanmis olur..

 7. Furkan

  28/12/2012 at 22:03

  Teşekkürler!

 8. koray

  28/12/2012 at 22:21

  mustafa bey merhaba. ipad ve iphone kullanıcısıyım. iki cihazıda aynı bilgisayarda itunes’a bağlıyorum fakat ikisindede farklı uygulamalar kullanıyorum. bilgisayara bağlayıp eşzamanlama yaptığımda iphone da olan uygulamalar ipade de yükleniyor. bunu nasıl engelleyebilirim?

  • Mustafa Tan

   28/12/2012 at 22:55

   Yukarıdaki yazının sonuna “Yeni Uygulamaların Otomatik Eşzamanlamasını Kapatma” başlıklı yeni bir bölüm ekledim. Umarım yardımcı olur 🙂

   • koray

    28/12/2012 at 23:29

    çok teşekkürler 🙂

 9. fatih

  29/12/2012 at 00:15

  mustafa bey app sotore den bir uygulama yükledigimde eskıden yüklerken şimdi yenı sözleşme şartları diyor..yüklemıyor…nasıl çözebılırim..teşekkürler

  • Mustafa Tan

   29/12/2012 at 00:18

   Gayet normal. Apple zaman zaman değiştiriyor şartları. Kabul etmezseniz indiremezsiniz bir şey.

 10. Guy Gisbourne

  29/12/2012 at 07:06

  Selamlar,
  iPhone uygulamanızı da kullanan ve çok faydalanan biri olarak, çok kıymetli bilgi ve paylaşımlar sunduğunuz için öncelikle sizi tebrik etmek isterim. Sürekli güncel ve kaliteli olması da ayrıca takdire değer…
  Müsadenizle bir sorum olacak. Geçenlerde ben de yazınızdan sonra Amerika mağzasından, Google Map ve Google Earth indirdim ve daha sonra tekrar kendi kullanıcı adım ve şifrem ile Türkiye mağzasına geçiş yaptım. Ancak o zamandan bu yana iPhone’um kullandığım uygulamaların güncellemelerini görmez oldu. App store uygulaması sürekli olarak tüm uygulamalar güncel mesajı verirken, itunes ile baktığımda güncellemelerin bulunduğunu görmekteyim. Ancak onun dışında itunes-iphone eşzamanlaması normal olarak çalışmaya devam ediyor.
  Konu hakkında yorumunuzu merak ediyorum.
  Teşekkürler

 11. erendnz

  29/12/2012 at 11:49

  merhaba mustafa bey bir sorunum var ve surekli arastirmama ragmen cvp bulamadim.facebookta ekrani yatay olarak kullanamiyorum .yatay yone kilitlide degil diger programlarda yatay kullanabiliyorum sadece facebokta kullanamiyorum .sizden cok rica ediyorum bu konuda yardim edebilirmisiniz

  • Mustafa Tan

   29/12/2012 at 12:29

   Uygulamanın geliştiricisi yatay olarak çalışma desteği vermemişse yapabileceğiniz bir şey yok.

 12. Emre Gürdal

  29/12/2012 at 12:07

  Mustafa bey emeğinize sağlık yine hızır gibi yetiştiniz :),herkesin yeni yılını tüm samimiyetimle kutlarım,sevgiler.

 13. tolga k

  29/12/2012 at 12:41

  Yeni itunes da ayarlamalardan yedekleme yeri olarak D sürücüsünü seçtiğim hale yine kendi bildiğini okuyor. Yedeklemeyi C sürücüsündeki belgelerim klasörünün içine yapıyor. İnat etti. C sürücüme satın alınanları aktardığımda yer kalmıyor. Sistem çökecek. ne yapabiliriz??

 14. Mehmet Reyiz

  29/12/2012 at 20:12

  Müzik aktarma konusunda da bilgi verirseniz sevinim Mustafa Bey 🙂

 15. Miralay

  29/12/2012 at 22:24

  Merhaba Mustafa Bey.
  Öncelikle her şey için sağolun gayet güzel bilgiler veriyorsunuz.

  Basit iki sorum olacak:
  1 – Yurt dışından Iphone 5 getirdim. Bütün resmi prosedür uygulandı. Operatörüm ve BTK işlemlerin onaylandığını ve tlf yi kullanileceği söylüyor ama telefonumda şebeke yok.
  Sebep ve çözümü konusunda bir bilgi var mı?

  2 – Iphone 5 te arama yönlendirme yok mu ben mi bulamadım.
  Şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   29/12/2012 at 22:30

   1) Cihazınıza başka bir hat yani SIM kart takarak bir deneme yapınız. Belki sizin Nano SIM kartta sorun vardır. Operatörünüzün bir bayisinden bu konuda yardım isteyin. Test edebilmeniz için bir SIM kart ayarlayacaklardır.

   Sorun karttan değilse o zaman bir de IMEI kontrolü yapın. Kaydını yaptırdığınız IMEI numarası ile cihazın IMEI numarası aynı mı? Ayarlar -> Genel – Hakkında menüsünü kullanabilirsiniz kontrol için.

   2) iPhone’da yönlendirme için Ayarlar -> Telefon menüsündeki “Arama Yönlendirme” seçeneğini kullanabilirsiniz.

   • Anonim

    30/12/2012 at 19:15

    Mustafa bey,bu konunun dışında ama bir konuda yardımınızı istiyorum,iki iphone kullanıyorum,diğer iphone mi kullanamıyorum,sorun şu,telefonumun ekranında iphone kapalı itunese bağlayın yazıyor ama itunese bağlandığımızda telden güvenlik şifresini girin yazıyor fakat telefon ekranında şifre girmeyle ilgili bir menü çıkmıyor karşımıza ve telefona hiçbir müdahale yapamıyoruz,telefonun içindeki içerikler kaybolmasınıda istemiyorum,yazılım güncelleme veya format atsak tel açılacak ama teldeki bilgiler kaybolur endişesiyle bunuda yapamıyoruz,bu konuyla ilgili acil yardımınızı bekliyorum.

 16. Ömer

  30/12/2012 at 04:48

  Mustafa bey verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür edrim

 17. habib

  30/12/2012 at 10:20

  itunes’dan kalıcı olarak müzikler silinmiyor mu? müzik bilgisayarda ve hiç bir aygıtta olmasada liste öyle duruyor, bunun kaldırmanın bir yolu var mı? itunes’u kaldırıp tekrar yükledim sorun devam ediyor.

 18. Miratt

  30/12/2012 at 11:07

  Üzülerek söylüyorum ama ilk defa note2 ile kaybettiğimizi düşünüyorum aktif özellikler olarak önderler ve biz siri özelliğini bile kullanamayan durağan bir doneme girdik diye düşünüyorum ancak eze eze gelen bir 5S olursa koltuğumuzu geri alabiliriz

 19. Ediz

  30/12/2012 at 21:35

  Itunes Turkiye hesabından TL olarak yaptığım alışverişler kredi kartı ekstreme yine Usd olarak ve kur farkı artışıyla birlikte yansımış. Benzeri problem yaşayan ve veya çözüm sağlayabilmiş olan varsa bilgi paylaşmanızı rica ederim.
  İyi seneler

  • kemal

   09/01/2013 at 16:00

   bende benzer sorun yaşadım eğer çözüm bulursanız ve beni de bilgilendirirseniz sevinirim

 20. Yahya

  30/12/2012 at 23:36

  Mustafa bey merhaba,
  Yurtdışından aldığım iphone 5 e ait kulaklığımın ses düğmeleri arızalı çıktı.garanti kapsamında değiştirebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Mustafa Tan

   30/12/2012 at 23:41

   Yurt dışında aldığınız yere götürebilirsiniz.

 21. EAS

  30/12/2012 at 23:45

  Mustafa bey iyi aksamlar..Avea gibi operatorlerin net paketlerinin cok cabuk bitmesinden rahatsiz oldugumu bildirmistim ve sizde bu konu hakkinda arastirma yapip bilgi vereciginize soz vermistiniz fakat uzuuun zamandir yazinizi bekliyorm tesekkurler..ayrca iphonenumu pasaporta kaydettircem fakat pasaport sahibi 18 yasindan kucuk sorun olurmu ?

  • Mustafa Tan

   30/12/2012 at 23:53

   Bahsettiğiniz konuyla ilgili gerçekten fayda sağlayacak henüz bir şey bulamadım fakat üzerinde çalışıyorum 🙂

   18 yaşından küçüklerin pasaportu kullanılıyor mu bilemiyorum. Normalde pasaport sahibinin imzası gerekiyor, çok küçükse imza atamayacağı için sorun olabilir ama imza atacak yaşta ise sanırım sorun olmaz.

   • Özkan

    05/01/2013 at 08:44

    18 yasindan kucuk kac yasinda olursa olsun cocugunuzun pasaportu kayitta kullanilabiliyor,oncelikle kayit edilecek pasaport ile bagli bulundugunuz vergi dairesine 115 tl yatiriyosunuz,sonra eger kullanicaginiz pasaport turk pasaportu ise pasaport ve vergiden alinan yazi ile herhangibir iletisim merkezine gidiyosunuz,(5 ile 20 tl arasi )bir kayit bedeli odeyerek kayit islemini yapiyosunuz!eger kullanilacak pasaport turkiyede yasayan yabanci bir pasaport kullanicisi ise ozaman birde ikametgah gerekiyor.

 22. Hasan Uğur Asma

  30/12/2012 at 23:55

  Mustafa bey iyi akşamlar;
  Öncelikle bu bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Benim naçizane bir sorum olacaktı da bilgisi olan arkadaşlar yada siz cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Sorunum şu daha önceden bir amerika apple idkullanıyordum ve gift katlarsayesinde oyun ve uygulamalar aldım. Sonra itunes mağazası tr için açılınca hesabımı tr hesaba çevirdim fakat şimdi eski uygulamalarımı tekrar indirmek istediğimde sistem yeniden para istiyor ve itunes storeda satın alınanlar kısmında görünmüyorlarama bilgisayarımda ki itunes ta var ve telefona senkronlayarak atabiliyorum ama güncellemelerini yapamıyorum. Güncelleme var uyarısı olduğu haldegüncellemelere girdiğimde hepsi güncel diyor. Sizce ne yapmalıyım?

 23. .

  31/12/2012 at 03:45

  mustafa bey iki sorum olacak
  1. iphone 5 lerin bazilarinda tus kilidini acmak isterken yesil ekran oluomus diger forumlardan gordum sizin bunun hakkinda bir bilginiz warmi
  2. iki arkadasimda iphone 5 aldi biri yurtdisindan digeri turkcellden ikisini yanyana koyup ekran renklerinide en ust sewiye yapinca yurt disi daha parlak burdan alinan daha solgun gibi onuda tesadufen kesfettik iki telefon arasinda bariz fark olmasi normalmi ?
  cewaplar icin simdiden tesekkurler herkesin yeni yilini kutlarim

 24. Cengizhan Güder

  31/12/2012 at 09:01

  Size güzel bir yıl diliyorum!

  Sizi izlemeye devam…

 25. Salihbegoviç

  31/12/2012 at 11:07

  Selamlar… Mustafa bey, itunes 11’de resimleri kaldırrmışlar mı? Pc’den iphone nasıl tesim aktaracağız?

 26. Ema

  31/12/2012 at 11:59

  Selam. Size bir soru sormak istiyorum. Bunkonuyla iygili degil. Benim İpad’mde bir sorun var. Şarja takıyorum ama çok geç yığıyo. 1 saate 6-7%. İpad yeni aldim 4 cu nesilden. Onun icin bana yardim etmenizi istiyorum 🙁 iphone 4s 2 saate 100% oluyo. İphone 5 de aldım oda normal şarj yigiyo. Ama ipad’in sorununu çözemedim :/ bu arada azeriyim diye pek iyi degil turkcem. Yazdiklarimdan bi sey anladinizsa lutfen bana yardim edin. Simdiden tesekkurler…

 27. sove01

  31/12/2012 at 14:03

  Bir kaç defadır yazıyorum ama cevap veren yok:(gamecenter giriş yapamıyorum aldığım mesaj apple kimlii ile daha önce giriş yapılmamış giriş yapmak istiyorsanız devama tıklayın.yazanı yapıyorum fakat ülkeyi seçiyorum daha sonra doğum tarihini yazıyorum fakat sonra en başa geri dönüyo yardımcı olursanız sevinirim..LÜTFEN YARDIMCI OLUN!!!!!!!!!!!! :((

 28. Ergin

  31/12/2012 at 17:33

  Hepimize iyi seneler…

 29. Fevzi

  31/12/2012 at 20:26

  Mustafa bey iPhone 5 telefonumda diğer iPhone lerde karşılaşmadığım bir sorun yaşiyorum,gelen tüm emiller ikişer ikişer geliyor.Ayarlardan çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

 30. Şahin

  01/01/2013 at 22:41

  Merhaba Mustafa Bey,

  Yaklaşık 1 haftadır, iTunes’dan satın aldığım veya ücretsiz olarak indirdiğim uygulamalar ‘indirildi’ tarzı yazı çıkmıyor. Fare ile uygulamanın üzerine geldiğimde uygulamanın ücreti çıkıyor yada ücretsiz ise ücretsiz yazıyor. Bu sorun genel bir sorun mudur?

 31. Cantati

  03/01/2013 at 08:43

  Slm i tunes te Türkçe menü varmı varsa nasıl Türkçe yapabiliriz yabancı menü yüzünden bütün uygulamalarım silindi cihaz resetlendi geri yükleme imkanı varmı acaba.

  • Salihbegoviç

   03/01/2013 at 11:30

   İtunes’te turkce menu var. Edit tıkla, Preferences Tıkla, açılan kutuda ( kutu General modunda olmalı) en aşagıda Language dul seceneğinden türkceyi sec okeyle ve itunes kapatım yeniden aç

   • Anonim

    03/01/2013 at 21:53

    Çok teşekkür ederim dili değiştirdim.

 32. Orkun

  04/01/2013 at 18:21

  Merhaba Mustafa Bey,

  Yeni iTunes ve iTunes Match ile şarkıların üzerine bilgi ver ekranından şarkıların sözünü eklememe rağmen (pc den), iPhone’da şarkı otomatik eklenmesine rağmen sözler görünmüyor. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba?

 33. kayra

  05/01/2013 at 13:55

  itunes 9 için nasıl zil sesi yapacağımızı detaylı bir şekilde yazmıştınız.itunes 11 için de benzer bir rehber yayınlar mısınız ?

 34. Dogan

  06/01/2013 at 15:06

  İpuclariniz gerekten cok yardimci oluyor, tesekkur ederiz. Bir sey daha ogrenmek istiyorum; app update lerini itunes 11 izerinden nasil yapiyoruz. Bir turlu cozemedim. Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   06/01/2013 at 15:17

   Sol üst köşedeki Uygulamalar kısmına tıklayın önce, sonra da açılan ekrandan sağ alt köşedeki XXX Güncelleme var seçeneğine tıklayın.

 35. Fehmi

  06/01/2013 at 22:51

  Merhaba arkadaslar iTunes da ki diğer kısmı yaklaşık olarak 1 gb oldu bunun bir çözümü yokmu yardımınızı rica ediyorum

 36. Ümit

  07/01/2013 at 01:30

  Jailbreak cıkmadı mı daha bilen

 37. Ozcan DOGAN

  07/01/2013 at 13:40

  Merhaba arkadaşlar;

  Yeni apple id almaya calışıyorum ama kredi kartı istiyor kartsız id acılmıyor nasıl yapılacagını bilen varsa lütfen bilgi versin..

   • Ozcan DOGAN

    07/01/2013 at 14:06

    selam mustafa vermiş oldugun link 2010 tarihinde yazılmış olan bir link haklısın o süre içinde hiçbiri diye bir sekme vardı. Ama bugün almaya çalıştıgımda hiçbiri sekmesi cıkmıyor.. ve illa kredi kartı bilgisini istiyor ve kafadan atmama ragmen girmiyor…

    bu konuda yardım iştiyorum

    • Mustafa Tan

     07/01/2013 at 14:18

     Yazının ilk yazılışı 2010 ama daha geçenlerde Türkçe arayüzlerle güncelledim ve sıfırdan bir hesap aldım kredi kartsız. dolayısıyla halen alınabiliyor.

     İşleme ücretsiz bir uygulama indirmeye çalışarak başladınız değil mi?

     • Ozcan DOGAN

      07/01/2013 at 15:13

      mustafa bey bu sefer başardım, sabahtan beri bir türlü alamadıgım ID yi sonunda alabildim o kadar bakmama ragmen bir türlü hiçbiri seceneği çıkmıyordu, az önce tekrar denedim nasıl yaptım dikkat etmedim ama oldu yaptım..

      ilginiz için teşekkürler..

      • Ozcan DOGAN

       07/01/2013 at 15:19

       Bu arada yanlış yere konu açmışım kusura bakmayın…

 38. Ugur kilic

  08/01/2013 at 01:22

  İyi gunler baska bilgisayarda telefonuma bir muzik yuklemek istiyorum ama diger albumlerimin silineceginen korkuyorum yardimci olabilir misiniz

 39. Habib

  08/01/2013 at 01:41

  Gayet haklısınız bende hep silindi nedeninide bulamadım artık iPhone ve ipadimi bilgisayara bağlamaya bile çekiniyorum

  • Mustafa Tan

   08/01/2013 at 08:49

   Çünkü cihazınızı aynı anda sadece bir iTunes ile eşzamanlayabilirsiniz.

   • Murat

    08/01/2013 at 23:32

    Mustafa bey sakıncası yoksa kullandığınız Mac ‘in modelini soracaktım??

    • habib

     08/01/2013 at 23:52

     yok sadece tek bir leptopum var yani aynı itunes ve ipad ve iphone5 ancak her bağladığımda veri kaybı yaşıyorum telefonu sadece viber ve skype özellikleri için kullanıyorum ve müzik yüklemem nerdeyse imkansız, sorularıma cevap alamadığım içinde artık 2100 nokia gibi iphone 5 kullanıp tüm arkadaşlara itunes sorunu olmayan samsung öneriyorum, müzik yükleme ve kullanma konusunda başarısız bir sistem bence çünkü bir album yüklemek istediğimde tüm verileri kaybediyorum

 40. esra

  09/01/2013 at 11:26

  İphone 4’e sesli navigasyon yüklemek istiyorum haritada sesli olarak tarif etmiyor illede siri özelliğimi olması gerekiyor yoksa başka bir yolu varmı?

 41. Kaya

  09/01/2013 at 23:53

  Merhaba, iTunes’u calistirirken library secme fonksiyonundan faydalanarak, library’mi bir usb memory uzerinde tutuyorum. muzik ve videolarim da ayni usb memory icerisinde. Simdilik 2 ayri bilgisayarda defalarca denedim, itunes’umu diger bilgisayarda en son nasil biraktiysam oyle acabiliyorum. Boylece iste ve evde ayri bilgisayarlarda, ayni library’yi kullanabiliyor ve ipod’umu itunes ile senkronize edebiliyorum. Bunun zaman icerisinde bir sakincasi olur mu?

  • Kaya

   10/01/2013 at 10:46

   Şu ana kadar gözlemlediğim ve endişe ettiğim tek sıkıntı, bu USB memory’nin kaybolma riski… demek ki, bir de back-up sistemi kurmalı… zira usb memory denen zımbırtı kaybolmaya çok meyillidir…

 42. Sevgi

  11/01/2013 at 01:18

  İpad e bilgisayardan resim atmak icin ne yapmamız gerekiyor ? İtunes da herhangi bir fotograflar bölümü yok normalde oradan seçili klasordeki tüm resimleri Esleme yapıyordu simdi fotograflar bölümü yok mu ?

 43. Mücahit

  12/01/2013 at 19:37

  Mustafa bey benim sorunum iTunes’de yani yeni uygulamada filim mp4 formatına çevirdiğim halde bi turlu tlfna yukleyemedim. Müzik atabiliyorum ama filim atamadım 🙁

  Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim simdiden teşekkür ederim…

 44. Ali ihsan

  13/01/2013 at 11:09

  Merhabalar, sadece bir bölümü eszamanlamak mümkün mü acaba? Ornegin genelde eszamanlama icin kullanmadığım bilgisayardan sadece ses tonlarını iPhone a aktarmak gibi…

 45. Merih

  14/01/2013 at 16:33

  Mustafa bey merhaba.ben itunes 11 de yedekleme yaptim sonra restore etmek istiyodum ama yerini bulamadim oyuzden guncellemeyi tekrar yukle dedim.bu islem tamamlandiktan sonra yedeklemeyi geri yukledi ama uygulamalar disinda hersey yuklenmisti.uygulamalarimin hicbiri yok su an bunun bir cozum yolu varmi yoksa tek tek butun uygulamalari tekrarmi yuklemem gerekiyo

 46. Anonim

  16/01/2013 at 00:09

  Mustafa bey ben pc mi değiştirdim yeni pc ye iTunes 11 yükledim. İpone numdaki bilgileri (müzikler filmler zilsesleri mi) yeni iTunes’a nasıl aktarabilirim.

 47. vahdet

  17/01/2013 at 21:34

  merhabalar ıphone 4 kullanıyorum yurt dışından 1.5 sene önce aldım pasaportuma işli çok rahat kapatım açabiliyorum telefonumu yanlız versiyonum 4 ios6 ya geçmek istiyorum bir sorun olurmu ?

 48. İlkay Oguz

  27/01/2013 at 15:51

  İyi gunler mustafa bey benim ipad de ayarlarda menusunde yazilim guncelleme diye bir secenek yok pc den ise usb ile guncelleme yapamiyorum pc itunes i indirmeye izin vermiyor ne yapabilirim

  • Mustafa Tan

   27/01/2013 at 16:08

   Cihaz üzerinden kablosuz güncelleme iOS 5 ile geldi. Sizin cihazınızın versiyon iOS 5 öncesi ise son bir kez iTunes ile en az iOS 5 veya iOS 6’ya geçmeniz lazım. Ondan sora kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.

 49. Emil082

  29/01/2013 at 10:04

  Merhaba ben iphoneni sifirlamaq istiyorum ama ilk once yapdigim zaman parola koymusum simdi sifre yadimdan cixib ne yapib sifirlaya bilerim ve parolu deyisdire bilerim??

 50. güneş

  29/01/2013 at 23:49

  Merhaba,

  Okudum, fakat yalnızca uygulamalar için cevabınızı gördüm konuyla ilgili. Ipad’i ve iphone’u aynı bilgisayarda kullanacağım. Cihazlara farklı müzikler yüklemek istiyorum. Cihazların müzik library’lerini ayrı tutmamın imkanı var mı? Windows’da farklı hesap açmak dışında tabii… Teşekkür ederim.

  • güneş

   29/01/2013 at 23:50

   fark edeceğini sanmıyorum; ama iphone ve ipod demek istmiştim, ipad değil. Teşekkürler.

 51. Colin Carpenter

  02/02/2013 at 21:19

  “Include Videos” seçeneği ile de videolarımızı aktarabiliyoruz. 5) Klasörlerimizi de seçtikten sonra da, sağ alt köşedeki Apply veya Sync seçeneğine tıklayarak resimlerin iPhone’umuza yüklenmesini sağlıyoruz. Senkronizasyon işlemi tamamlandıktan sonra da Fotoğraflar altında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Albümler oluşuyor.

 52. Eren

  09/02/2013 at 12:50

  Allah Senden Razı Olsun Çubuğu Açabildim ::)

 53. duygu

  10/02/2013 at 18:05

  ıtunestan ıphone muzık yukluyorum ama telefondan acmak ıstedıgımde acılmıyor.yuklenen mp3ler gorunuyor ama acılmıyor yardımcı olabılır mısınız?

  • Anonim

   25/03/2013 at 03:02

   Iyide muzigi kisaltip mp3 m4r cewirmrn lazim

 54. Samet

  11/02/2013 at 17:01

  İtunnes 11 güncellemesi yaptıktan sonra iPhonenum itunnes e bağlanmıyor . Şarj oluyor ama pc de de görüyorum ama itunnes görmüyor neden acaba bi yardımcı olursaniz teşekkür ederim

  • Fatih

   12/02/2013 at 16:29

   Selamlar mustafa bey. Yaa ben bi türlü karar veremedim cydia yüklesemmi diye yani tavsiye ediyormusunuz?

 55. ozgen

  17/02/2013 at 20:30

  merhabalar sorunumuz şöyle… itiraz kısmına geliyoruz. tümü yapıyoruz sorun bildire kadar geliyoruz ama ondan sonra mazerete yönlendirmesi gerekirken bilgisayar bizi başka bir yere gidiyor ve itirazı tamamlayamıyoruz. ne yapmalıyız br mı acabailen va

 56. Celal Kaya

  23/02/2013 at 02:24

  İphone’daki ses kayıtlarını bilgisayara atmak istiyorum ama bunu yapmam için bana eşleştirme yapmam gerektiğini söylüyor yapınca telefondaki tüm müziklerin silineceği uyarısı geliyor. Bu eşleştirmeyi yaparsam bilgisayara sesli notlar aktarılıyor mu yoksa hem telden hem bilgisayarda olmayan ses eşleşme ile yok mu oluyor?
  Kısaca ben bunları nasıl bilgisayara atabilirim silinmeden?
  Teşekkürler

 57. ArıZa EyLem

  06/03/2013 at 23:06

  çoook yardımcı oldunuz çok tşk. ederim =)(=

 58. Gamze

  24/03/2013 at 12:38

  ya ben ilk defa iphone kullaniyorum telefonum iphone4 nasil guncelleme yapacagimi bilmiyorum bana yardimci olurmusunuz lutfen bircok programi indirmek icinİOS6 gerekiyor nasil yuklicem????

 59. Mithat

  28/03/2013 at 20:56

  İphone 3gs kullanıyorum.canon mx430 airprint aldım.iphone da print olarak 2 kere gözüktü ayarları ile oynamadıgım halde bir daha görünmedi.neyaptıysam bir daha çıkmadı yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin

 60. Serkan

  19/04/2013 at 14:27

  İ tunesi bir türlü kullanamadım ne müzik atabiliyorum ne foto acayip gıcık bir uygulama sırf bu yüzden ıphoneleri satıp rahat rahat pc den telefona veri atanileceğim telefon alacağım.

 61. ALİ KARAGÜLLE

  26/04/2013 at 20:23

  bende problem itunesten uygulama indiriyorum ama telefon onu kurmuyor ve eşzamanlama yapmıyor neden acaba acill yardım

 62. erdem demirci

  27/04/2013 at 02:48

  selamlar. 2 sorum olacak..
  1- itunes 11’de transfer porchase işlemini nerden yapıyoruz?

  • Mustafa Tan

   27/04/2013 at 08:44

   Satınalınanları Aktar seçeneğinin yer aldığı menunun çıkabilmesi için sol taraftaki menüden cihazınıza sağ klik yapmanız gerekiyor.

   Soldaki menünün nasıl aktif hale getirilebileceğini de yukarıda açıkladık.

   • Mustafa hüseyin

    01/11/2013 at 18:21

    Mustafa abi bana yardim edermisin ya ben ios 6.1.2 geri istiyorum nasil yapicam yardimci olurmusunuz ya?

   • Büşra

    12/09/2014 at 23:16

    merhaba. ben itunestan telefona video indirdim ve telefondan silinemediğini biliyorum. ama itunesta da göremiyorum ve doğal olarak silemiyorum lütfen yardım edin

 63. serhatucar

  01/05/2013 at 02:22

  iyi akşamlar,i tunes uygulama seslerini nasıl kapatabiliyorum,mesala şarkıyı silmeden önce dınnn diye bir ses geiyor gibi,macbook pro daki çöp kutusu sesi ve sesi açma kapama bunları kapattım ama i tunes u bulamadık,büyük ses sistemleri ile çalışıyorum ve i tunes bazen uygulama sesleri milleti hoplatıyor:) yadımcı olursanız sevinirim..teşekkürler…

 64. Pingback: iTunes 11 ile iPhone için Zil Sesi ve Ses Tonları Hazırlama | ICQTurk Bloğu

 65. Nuri AYDEMİR

  03/09/2013 at 14:01

  Merhaba ben hangi programı açsam anında iletme bilgilerini kullanmak için itunesa bağlanın diyor. Ve bildirim alamıyorum. YARDIMCI olurmusunuz.

 66. osman

  24/10/2013 at 14:30

  ıtunes 11 yukleme sırasında hata verıyor ve msı dosyasını gostermemı ıstıyor sorunu cozemedım yardımcı olursanız sevınırım ıyı calısmalar..