iOS 6’da Uygulama ve Şarkı Hediye Etme

Hatırlarsanız yaklaşık 3 sene önce “iTunes ile Uygulamaları Arkadaşlarınıza Hediye Edin” başlıklı bir yazıyla bilgisayarımızdaki iTunes’tan uygulamaları nasıl hediye edeceğimizi paylaşmıştık. O yazıyı hazırladığımız zaman iPhone veya iPad üzerinden uygulama hediye edilemiyordu ama Apple sonradan cihazlar üzerinden de hediye gönderme imkanı eklemişti. Fakat Apple, her nedense iOS 6’da cihaz üzerinden hediye göndermeyi tekrar kaldırmıştı. (Bu konuda epey soru da gelmişti takipçilerimizden.)

Yakın zamanda ise iOS 6’ya hediye gönderme özelliği geri geldi. Ben de cihaz üzerinden hediye gönderme ile ilgili daha önce hiç yazı yazmadığım için bu güncel bilgi ile birlikte iPhone ve iPad üzerinden nasıl uygulama ve şarkı hediye edilir paylaşayım istedim. (Yazının en  sonunda bir de geçenlerde paylaştığımız iTunes Hediye (TL Yükleme) Kartlarının cihaz üzerinden hediyesi ile ilgili de bilgi paylaştım.)

Güncelleme (15 Aralık 2012) : Yazıyı hazırlarken farkında olmadan tek parçalık bir albüm seçmişim. Bu yüzden tek tek parçaların hediye edilebildiğini sanmıştım. Fakat şarkılar tek tek hediye edilemiyor, ancak albümün tamamı hediye edilebiliyor.

 

App Store’da bir uygulamanın veya iTunes Store’da bir şarkının detay sayfasına girdiğimizde sağ üst köşede “Paylaş” seçeneği çıkıyor. Yukarıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi bu “Paylaş” seçeneğine tıkladığımızda artık listede “Hediye Et” butonunu görüyoruz. (iPad’de ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Paylaş seçeneğinin yeri biraz daha farklı)

“Hediye Et” seçeneğine tıkladıktan sonra da karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Bu ekranda yapmamız gereken en önemli şey hediyeyi göndereceğimiz arkadaşımızın email adresini yazmak.

Alıcıyı girdikten ve hediye mesajımızı yazdıktan sonraki ekranda da karşımıza bir tema seçim ekranı çıkıyor. Alıcıya gidecek emailin teması da bizim aşağıdaki gibi seçtiklerimizden bir tanesi oluyor.

 

Tema seçtikten sonra ilerleyince de karşımıza aşağıdaki gibi son kontrol ekranı çıkıyor tüm hediye bilgilerinin yer aldığı. Herşeyin doğru olduğundan emin olduktan sonra da sağ üst köşedeki “Hediyeyi Satın Al” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da karşımıza aşağıdaki gibi Hediyemizin Başarıyla yollandığına dari mesaj çıkıyor. Sağ üst köşedeki “Bitti” seçeneğine tıklayarak bu mesajı kapatabiliyoruz.

Bir süre sonra da hediyeyi yolladığımız arkadaşımızın email hesabına aşağıdaki gibi bir mesaj geliyor. Arkadaşımız da bu mesajın en altındaki  “Hemen Al” seçeneğine tıklaması gerekiyor.

Bu arada bazı cihazlarda hediye mesajı yukarıdaki gibi İngilizce gelebilir fakat önemli değil. “Redeem Now” seçeneğine basmak yeterlidir hediyeyi ücretsiz indirmek için.

Hemen Kullan” seçeneğine bastıktan sonra Apple Kimliğimizin şifresi soruluyor ve hediye uygulamasının veya şarkısının cihazımıza ücretsiz olarak indirmesi başlıyor.  Yani daha önce bu yazıda detaylı paylaştığımız promosyon kodu kullanmış gibi oluyor.

Uygulama veya şarkı hediye etme ve hediyeyi kullanma yukarıda görüldüğü gibi gayet kolay. Fakat yine de çok soru geleceğin düşündüğüm bazı noktaları da detaylandırmak isterim:

 • Bir uygulama veya şarkı hediye etmek, aynı satın almak gibidir. Yani hediyenin ücreti, gönderenin kredi kartından çekilir.
 • Uygulama, müzik veya TL hediye ederken kredi kartı kullanmak şarttır. Daha önce hediye kartı ile yüklenmiş TL’ler kullanılarak hediye yapılamaz.
 • Önceden satın aldığımız bir uygulamayı veya şarkıyı hediye ettiğimizde tekrar ücret öderiz. Yani daha önceden satın almış olmamız ücretsiz hediye imkanı vermez.
 • Bir uygulamayı veya şarkıyı kaç kişiye gönderirsek, o kadar kişi için ayrı ayrı ücret öderiz.
 • Uygulamayı hediye ettiğimiz kişi uygulamayı satın almış gibi olur. Yani uygulamanın güncellemerini ücretsiz yapar ve uygulamayı silip tekrar yüklese bile tekrar para ödemez.
 • Hediyenin gönderileceği email adresi bir Apple Kimliği olmak zorunda değildir. Fakat iOS tabanlı bir cihazda veya iTunes yüklü bir bilgisayarda kullanılır. Hediyeyi indirirken hangi Apple Kimliğini kullanırsa, hediye olarak gelen uygulama veya şarkı o hesapla ilişkilendirilir.
 • Hediye gönderen Apple Kimliği ile kullanacak Apple Kimliğinin aynı mağazaya bağlı olması gereklidir. Yani Türkiye mağazasına bağlı bir Apple Kimliğinden gönderilen hediye uygulama, Amerika mağazasına bağlı bir Apple Kimliği tarafından kullanılamaz.
 • Hediye edilen uygulamalar veya şarkılar iade edilemez. Yanlış email adrese gönderdim, ya da yanlış uygulamayı gönderdim gibi sebeplerden para iadesi alamazsınız.
 • Hediye yollayacağınız kişinin önceden yollayacağınız uygulamayı ya da albümü satın alıp olmadığını çaktırmadan kontrol edin 🙂 Eğer zaten satın almışsa hediyeniz boşa gidecektir geri iade de olmadığı için.

TL Hediye Etme

Hatırlarsanı geçtiğimiz haftalarda özellikle Kredi Kartsız Apple Kimliği sahiplerini ilgilendiren iTunes Hediye Kartlarından bahsetmiştik. Bu kartlar sayesinde hiç kredi kartı kullanmadan, sadece mağazalardan kod satın alınarak hesabımıza TL yükleyebiliyorduk.

Ben de hazır konu hediyelerden açılmışken, TL yüklemeye yarayan bu hediye kartlarının iPhone veya iPad üzerinden nasıl hediye edebileceğimizi kısaca anlatayım istedim. Bu sayede kredi kartlı bir apple kimliği sahibi, bir arkadaşına uygulama veya şarkı hediye etmek yerine, 15TL – 200TL arası bakiye hediye edebiliyor. Arkadaşı da App Store’dan istediği uygulamayı veya iTunes Store’dan istediği şarkıyı satın alabiliyor.

 

Bir arkadaşımıza TL olarak hediye göndermek için de App Store uygulamasındaki “Öne Çıkanlar” (Featured) menüsünün en altındaki “Hediye Gönder” seçeneğini kullanıyoruz. Bu seçeneğe tıkladığımızda da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulama hediye etmeye benzer bir ekran çıkıyor. Bu ekranın diğerinden tek farkı aşağıda göndereceğimiz TL miktarını seçeceğimiz ya da gireceğimiz değerlerin bulunması. Bu değeri seçtikten sonraki herşey de uygulama veya şarkı hediye etmek ile aynı.

Bu konudaki tecrübelerimi paylaşayım istedim, umarım faydalı olur.

61 Comments

 1. ✨Crazy✨

  14/12/2012 at 17:04

  Mustafa Bey
  Deneme yapmak ve daha iyi anlasilmak adina bana bir oyun hediye edebilirsiniz

 2. Musician

  14/12/2012 at 17:07

  Şimdi Paralı Oyun İndiren Arkadaşların Appstore larına Saldırma Vaktidir. 😀

 3. Pingback: Apple iOS 6′da uygulama ve şarkı hediye etme özelliğini kullanıma açtı

 4. İsmail

  14/12/2012 at 17:39

  Mustafa bey eyer özel deyilse,bişe sormak istiyorum 20′ guncelleme gordum bi bildinizmi var,bekliyosunuz yoksa guncelleme hoşunuza gitmedindenmi bekliyorsunuz.

 5. Oğuz

  14/12/2012 at 18:05

  Mustafa abi merhaba. Micro simi kesip nano sim yaptıklarında çalışır mı. Yeni iPhone beş aldım ama kartı kesmemiz gerek dediler. Bende kestirmeyip nano sim istedim ama henüz ellerinde yokmuş.

   • Oğuz

    14/12/2012 at 19:25

    Teşekkür ederim abi. Saygılar

  • İsmail

   14/12/2012 at 18:39

   Vodofonda aynisini yaptı ama sizi sikayet ederim dedim,ayarladilar bana,olmadi musteri hizmetlerini ara kargoluyolar vodofonda oleydi.tek sebebi disardan almasınlar kontratlı baglamanın derdindeler,ellerinde dunyanın stogu var.

  • Anonim

   21/12/2012 at 19:50

   Calisiyor zaten iphone 5 aldiginda sim kilidi yuvasinda at&t nin nano simi oluyo ona bakarak kesebilirsiniz.

 6. bilen

  14/12/2012 at 19:11

  Ne güzel şey miş bu hediye olayı 😀

 7. Kaan

  15/12/2012 at 09:01

  Mustafa bey kod kartını nerden alabilirim?

 8. Kaan

  15/12/2012 at 09:03

  Kodu kullan kartını nerden alabilirim!

 9. Cihan

  15/12/2012 at 09:38

  Mustafa abi, ben dün tamda senin bu yazın yayımlanmadan önce bir uygulama hediye ettim arkadaşıma. Bu özelliğin kaldırılıp tekrar eklendiğinide bilmiyordum. Şimdi, benim sorunum onaylanıp, bitti butonuna basmama rağmen, ne hediye gönderdiğim kişiye gitti ne de bana onay veya bilgilendirme mesajı geldi. Biraz uzun oldu abi ama bu durumda ne yapmak lazım ? Ben şuna bağlıyorum; birkaç gün önce apple kimliğimin mail adresini değiştirip eski mailimi de kapatmıştım. Acaba o adresle mi ilişkilendirildi ve kapandığı için bir nevi boşa mı gitmiş oldu ?

 10. Sezer

  15/12/2012 at 10:24

  Mustafa bey iyi günler bende 4s var genpa garantili iOS 6.01 yükledikten sonra genelde ışıklı ortamda ekran ışığında titreme oluyor bunun sebebi nedn dir acaba telde mi sorun ekran parlaklığını arttırnca parlaklık daha cok artıyor garantiyemi göndersem acaba şimdiden tsk

 11. Umut

  15/12/2012 at 11:54

  Mustafa beye iyi günler. Ben iTunes dan müzik indirmek istiyorum ama iTunes açınca iTunes’a bağlanılamıyor diyor acaba çözümü nedir biliyor musunuz? Cevabınızı bekliyorum.

 12. Oğuz

  15/12/2012 at 13:22

  İphone beşde ekranın üst kısmında siyah ekranda olunca bi ışık sızması var. Bu genelmi yoksa bir üretim hatasımı var benim cihazımda. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sezer

   15/12/2012 at 23:23

   Kardeş bende de var bu 4s te Işık titriyor genelde siyah ekranda olunca anlamadım gitti nedenini

 13. Cem

  15/12/2012 at 14:10

  Mustafa abi ben sarki hediye etmek istiyorum ama album icin fiyat gosteriyo… Sadece sarkiyi hediye etmek nasil oluyo..?

  • Mustafa Tan

   15/12/2012 at 14:12

   Sanki kendiniz satın alacakmış gibi önce şarkının detay sayfasına geçip işlemi başlatıyorsunuz değil mi ?

  • Anıl UTKULU

   15/12/2012 at 19:22

   Gerçekten tek şarkı seçerken çalışmıyor gibi.Buy song olarak işaretleyip share -gift dediğimde komple albüm geliyor.Albüm’ü hediye etmek için konfirmasyon istiyor.

   • Mustafa Tan

    15/12/2012 at 19:40

    Haklısınız. Ben test için tek şarkılık bir albüm seçmişim farkında olmadan. Bu yüzden parça hediye ediliyor sandım. Kusura bakmayın.

    • Sezer

     15/12/2012 at 23:25

     Mustafa bey iyi günler bende 4s var genpa garantili iOS 6.01 yükledikten sonra genelde ışıklı ortamda ekran ışığında titreme oluyor bunun sebebi nedn dir acaba telde mi sorun ekran parlaklığını arttırnca titreme daha cok artıyor garantiyemi göndersem acaba şimdiden tsk

 14. Anıl Kanık

  15/12/2012 at 22:44

  Hadi bakalım Fifa 2013 ü olan bana bir hediye etsin yurtdışındayım ne kredi kartı ne de birşey hayrınıza lütfen :))

 15. Burak

  16/12/2012 at 00:53

  Kolay gelsin Mustafa bey ya affedersiniz ama bu app store den neden kredi kartımı iptal edemiyorum none seçeneği yok ve iptal edemiyorum lütfen bana bir yardımcı olurmusunuz mecburi mı bu kredi kartı onayı yemin ederim soğudum ya iphone dan inanın canımı çok sıktı lütfen bana bir yardımcı olun iphone 4s kullanıyorum ve ios 6.0.1 güncellemesinde none seçeneği ve iptal seçeneği çıkmıyor hiçbir güncelleme yapamıyorum lütfen bana acil bir sekilde yardımcı olurmusunuz inanın çok kötüyüm :((

 16. Burak

  16/12/2012 at 01:07

  Girişi yapamıyorum borcumdan dolayı mı ? Yani ücretsiz güncellemeleri güncellemesi gerekmiyor mu ? İlla ki kredi kartı mı lazım ? Sinir oldum ya 🙁 iptal edemiyorum 🙁

  • Mustafa Tan

   16/12/2012 at 01:10

   Borcunuz varsa hiç bir şey yaptırmaz. Ne mesaj çıkıyor ?

 17. Kemal

  16/12/2012 at 01:21

  Mustafa bey iturkeybiz iOS uygulamaniz iPhone 5’i ne zaman destekleyecek bu konuda calismaniz varmidir?

  • Mustafa Tan

   16/12/2012 at 01:58

   Uygulamamızın geliştirmesine sponsor olan arkadaşım vakit buldukça ilgileniyor.

   Hem iPhone 5, hem de iPad uyumlu olacak.

 18. Burak

  16/12/2012 at 01:23

  Giriş yapabilmek icin lütfen fatura bilginizi yenileyin falan yazıyor

  • Mustafa Tan

   16/12/2012 at 01:56

   Kesin ödenmemiş bir borcunuz vardır. İlk paylaştığım linkten kontrol edebilirsiniz.

   Genelde kredi kartında limit olmadığında olur bu sorun.

   • mehmet

    16/12/2012 at 04:30

    Mustafa Bey selamlar,hediye iphone 5 geldi ama pasaport kaydı arıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz ? 5326327547

 19. Serkan

  16/12/2012 at 11:56

  Selamlar,

  Hediye ettiğim oyunu, hediyeyi alan kişi zaten daha önce yüklemiş.
  Para iadesi ya da oyunu benim yüklemem söz konusu olabilir mi?

  teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   16/12/2012 at 12:17

   Yazıda da paylaştığım maalesef iade yok hediyelerde 🙁

 20. mert

  16/12/2012 at 20:06

  Kendimizde olan paralı bir oyunu başkasına ücretsiz olarak hediye edebiliyomuyuz acaba?

  • Mustafa Tan

   16/12/2012 at 20:10

   Yazıdan aynen kopyaladım :
   “Önceden satın aldığımız bir uygulamayı veya şarkıyı hediye ettiğimizde tekrar ücret öderiz. Yani daha önceden satın almış olmamız ücretsiz hediye imkanı vermez.”

 21. Sove01

  16/12/2012 at 23:26

  Konuyla alakasi yok ama yardimci olursaniz cok sevinirim uzun zamandir ugrasiyorum ama sorunu hala cozemedim.gamecenter giriş yapamıyorum aldığım mesaj apple kimlii ile daha önce giriş yapılmamış giriş yapmak istiyorsanız devama tıklayın.yazanı yapıyorum fakat ülkeyi seçiyorum daha sonra doğum tarihini yazıyorum fakat sonra en başa geri dönüyo yardımcı olursanız sevinirim..

 22. Abuzer

  18/12/2012 at 14:17

  MERHABA MUSTAFA BEY BENİM İPHONE4 (İOS 6.0.1) HEDİYE ET KISMI YOK NASIL YAPABİLİRİM BU KONUDA BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ BENİ TEŞEKKÜRLER…

  • ata

   18/01/2013 at 18:40

   kenarda kareden çıkan bir ok var ona tıkla orda hediye et butonunu görürsün

 23. Kadir

  20/12/2012 at 01:46

  Ben kredi kartsız app store hesabı kullanıyorum. Aveadan itunes kartı aldım yükledim istediğim uygulamaları indirdim. Şimdi whatsapp’ı birine hediye etmek istiyorum fakat hediye etmek için kredi kartı istiyor beni hesap bilgilerine gönderiyor. Neden? Hediye etme olayı neden bakiye ile olmuyor mu.

  • Anonim

   26/12/2012 at 17:35

   Ben de aynı konuda yanıt bekliyorum kredi kartsız bakiyem yeterli bile olsa neden uygulama hediye gönderemiyorum.

  • Burak

   19/05/2013 at 16:39

   Maalesef olmuyor. Hediye etme yöntemi sadece kredi kartlı Apple hesabı kullananlar için.

 24. Dilek

  22/12/2012 at 08:11

  Bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum, kredi kartsız iTunes hesabım var hediye kart bakiyemi kullanarak uygulama göndermek istiyorum fakat hesap tanımlamam isteniyor, bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

 25. Tuna

  26/12/2012 at 10:52

  Mustafa bey ben arkadaşıma hediye ettim reedem now seçeneğine basmış şifresini girmiş oyunu indirmeye başlamış telefonunda yeterli yer olmadığı için indirmemiş ve bi süre sonra telefonunda yeterli yer açtıktan sonra indirmeye çalışmış ama oyunda ” Yükle ” demiyor fiyat çıkıyor neden acaba ? Teşekkürler

  • Asım

   26/12/2012 at 19:27

   Selam yarım saat önce bir albüm hediye gönderdim ama halen mail gitmemiş karşı tarafa, ki bir kaç defa tekrar gönder butonuna bastım mail de doğru ama gitmemiş halen hediye yardımcı olursanız sevinirim…

   • Asım

    26/12/2012 at 19:33

    Sorun çözüldü hediye gitmiş demekki nitaz geç gidiyormuş… 🙂

 26. Asım

  26/12/2012 at 19:24

  Selam yarım saat önce bir albül hediye gönderdim ama halen mail hitmemiş karşı tarafa, ki bir kaç defa tekrar gönder butınyna bastım mail de doğru yardımcı olursanız sevinirim…

 27. Cihan

  31/12/2012 at 11:10

  Evet, yazınızda bakiyenizden düşüyor da demişsiniz ama öyle birşey yok. Bende aynı dertten muzdaripim. Hediye gönderemiyoruz. Bilginiz varsa cevap bekliyorum.

 28. ata

  18/01/2013 at 18:37

  mustafa abi bana önerebileceğin örnek bi apple İD’si var mı paralı oyun indirmek için

 29. ElmaKafa

  21/01/2013 at 16:22

  Merhaba, hediye gondermek istiyorum fakat TL bakiyem olmasina ragmen kredi karti istiyor. N’apmaliyim? Kredi kartsiz TL uzerinden hediye gonderemiyoru muyuz? Odeme yonteminiz reddedildi diyo.

 30. Yardiım

  15/02/2013 at 21:35

  Arkadasim bana para karti attti ama gelmedi gmailede baktim gelmedi adres de doru acaba kredi karti mi yazmam gerekiyor acil cevap lutfeeeeen

 31. Yardiım

  15/02/2013 at 21:52

  Tamam sorun cozuluyor insallah ilki geldi

 32. Pingback: Apple iOS 6′da uygulama ve şarkı hediye etme özelliğini kullanıma açtı | Cafe59.Net Sesli Sohbet Sesli Chat – Sesli Sohbet Siteleri, Sesli Sohbet Sitesi, Sesli Mynet Sohbet, Sesli Chat Sohbet, Sesli Sohbet Chat Siteleri, Sesli Sohbet Kanal

 33. Yasin

  28/03/2013 at 00:51

  Merhaba, ben arkadaşıma whatsapp hediye etmek istiyorum. Daha önce kredi kartımı ilişkilendirmedim. Hediye etmek için kredi kartı bilgilerimi yazdığımda sadece bir defaya mahsus mu kullanacak yoksa kredi kartımı ilişkilendirecek mi? Açıkcası ilerde ben ya da telefonumu kullanan bir başkası tarafından ücretli uygulama satın almak istemiyorum. Yanlışlıkla ücretli uygulama almak istemiyorum yani. Hediye almak istediğimde istediği bilgiyi sadece tek kullanımlık mı vermiş olacağım? Son olarak hediye göndermek istediğim kişinin sadece iMessage göndermek için kullandığım ve onun App Store’da kullandığı aynı mail adresi var. Onu da mailine ilişkilendirdiğini bilmiyorum. Bahsettiğim mail adresine gönderdiğimde ulaşabilecek mi Redeem koduna?

 34. Özgür

  16/05/2013 at 22:58

  Merhaba Mustafa bey öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Ben yazınızı okuduktan sonra yönelgeleri adım adım uygulayarak eşime bir uygulama hediye ettim tüm adımları eksiz yaptım, ancak hediye etmemin üstünden yaklaşık 2 saat geçmesine rağmen ne bana ne de eşime bir mail gelmedi. Ne kadar bir zaman geçmesi gerekli kredi kartımla ilgili bir sıkıntı yok kendim için sürekli uygulama satın alıyorum hiç sıkıntı olmadı ancak ilk kez hediye yolladım yolladığım mail adresini de yollarken kontrol ettim doğru.. Acaba app store üzerinden bu durumu kontrol edebileceğim bir durum veya hediye kodunu görebileceğim bir yer varmı.. Verdiğiniz tüm bilgiler için şimdiden çok çok teşekkür ederim.

  • Özgür

   16/05/2013 at 23:09

   Mustafa bey; az önce mail geldi ve problemsiz olarak yükleme yapıldı. Çok eğlenceli 🙂 size de böyle bir özelliği bize tanıttığınız için teşekkür ederim..

 35. Emre

  10/07/2013 at 00:34

  Mustafa Bey
  Yanlış bir mail adresine app Store dan uygulama değilde tl gönderimi yaptım bu durumu iptal edebilme olasılığımız var mı parayı alabilme şansımız var mı

 36. ogzhn

  26/07/2013 at 14:47

  hesabımda kayıtlı olan uygulamayı nasıl hediye edebilirim?

 37. ayse

  19/09/2013 at 22:52

  arkadasımın gönderdiği hediyeyi mail kutumdan yanlışlıkla sildim ve tekrar ulaşamıyorum maile hediyeyi kullanabilmek için ne yapabilirim.