iPod touch 5. Nesil İncelemesi

Yakın takipçilerimizin bildiği gibi nerdeyse 5 senedir iPhone, iPad, iTunes, iOS ve App Store ile ilgili tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Şu ana kadar çıkmış tüm iPhone ve iPad modelleri hakkında mutlaka bir inceleme paylaşmışızdır. Fakat şu ana kadar hiç bir iPod touch incelemesi yayınlamadık. Halbuki Apple, her yeni iPhone modeli ile birlikte bir de iPod touch çıkarmıştı. Benim açımdan iPod Touch’ın üvey evlat muamelesi görmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de telefon özelliğinin olmaması. Yani çoğu kullanıcı gibi ben de iPhone varken bir tane de iPod touch almaya gerek görmemiştim.

Fakat iPhone 5 ile birlikte duyurulan 5. Nesil iPod touch (5th Generation) ise şu ana kadar ki iPod touch’lar içinde dönemimin iPhone’una en yakın kalitede ve özellikte olunca ben de bu sefer dayanamayıp bir tane aldım. (Merak edenler için tüm cihazlarımın parası kendi cebimden çıkıyor, bu sayede tarafsız ve rahat bir şekilde inceleme yazabiliyorum.)

5. Nesil iPod touch incelemesine geçmeden önce iPod touch hakkında hiç bilgi sahibi olmayanlara ufak bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. iPod touch’lar görüntü ve ebat olarak iPhone’lara çok benziyor. Fakat en önemli farkları SIM kart yuvalarının bulunmaması ve internete sadece Wi-Fi üzerinden çıkmaları. Bunlar dışındaki çoğu özellik iPhone’lar ile aynı.

iPod Touch 5G’de 4 inçlik 1136p x 640p çözünürlüğünde Retina Display ekran mevcut.

iPod’ların diğer modelleri ağırlıklı olarak müzik (mp3) dinlemek için kullanıldığından, iPod touch’lar da genelde müzik + uygulama (oyun) için kullanılıyor. Ayrıca her yeni model için Nesil (Generation) ifadesi kullanılıyor. Örneğin 4 sene önce çıkan ikinci model için iPod Touch 2G ya da 2. Nesil ifadesi kullanılıyor. Şu ana kadar da toplam 5 farklı iPod Touch modeli yani nesli piyasaya sürüldü. Bu yazıda incelediğim de en son yani 5. nesil (5G) olan cihaz.

Tasarım ve Ebat

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda yayınladığım iPhone 5 incelemesinde iPhone 5’in çok ince ve hafif olduğundan bahsetmiştim. Fakat eğer o zaman iPod touch 5G’yi görmüş olsaydım yazıyı eminim biraz daha farklı yazardım 🙂 Çünkü şu an için gerçekten en ince ve hafif olan tek iOS cihazı 5.Nesil iPod touch 🙂

Boyut olarak, daha doğrusu yükseklik ve genişlik olarak iPhone 5 ile iPod touch 5G biribirine çok yakın. Fakat derinlik yani kalınlıkları farklı, iPod Touch 5G 1.5 mm daha ince. Ayrıca iPod Touch 5G çok daha haffif. iPhone 5  115 gram iken iPod Touch 5G  88 gram. Merak edenler için iPhone 4S 140 gram 🙂

5. nesil iPod touch’ın arka yüzeyinde de iPhone 5’te olduğu gibi alimünyum kullanılmış. Fakat iPod Touch 5G’deki alimunyum kasa unibody, yani tek parça. iPhone 5’teki parçalı çerçevede bir çok anten yer alıyor. Fakat iPod Touch 5G’de çerçeve yok, zaten çok sayıda antene de ihtiyaç yok. Bu sayede cihaz daha ince ve şık gözüküyor. Wi-Fi anteni de aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi cihazın arka yüzeyinde, sağ üst köşede siyah bir şerit şeklinde yer alıyor.

Loop ve EarPods

iPhone 5 ile iPod Touch 5G arasındaki diğer bir radikal farklılık da Loop ismindeki taşıma aparatı ve bu aparatın takıldığı mekanizma. Mekanizma diyorum çünkü üzerine tıkladığında yukarı çıkıyor ve Loop’u takabiliyoruz. Sonra da bu aparatı bileğimize geçirerek cihazımızı güvenceye alıyoruz. Muhtemelen cihazın çok hafif ve ince olmasından dolayı dışarda taşırken düşme riskini azaltmak için böyle bir aparat yapmışlar.

Açıkçası iPod Touch’ta beni en çok şaşırtan bu Loop aparatı oldu. Loop ayrıca satılıyor olsaydı Apple ekstra para kazanmak için bir donanım uydurmuş diyecektim ama Loop cihazla birlikte geliyor. Ben kullanacağımı pek sanmıyorum ama mutlaka ilgilenenler çıkacaktır. Özellikle dışarıda iPod touch’ını bol bol fotoğraf çekmek için kullanacakların.

iPod touch 5G’nin kutusundan kulaklık olarak da iPhone 5 incelemesinde detaylı bahsettiğimiz EarPods isminde yeni kulaklıklar çıkıyor. Fakat iPod touch’ın kulaklaklarında mikrofon kısmı yok. Cihazda telefon özelliği olmadığı için kulaklığa da mikrofon koymamışlar, bu yüzden cihazın alt kısmında da mikrofon yok. Bir tek video kayıtları ve uygulamalar için cihazın arka kısmında, hemen kameranın yanında bir adet mikrofon bulunuyor.

iPod Touch 5G’nin kutusundan EarPods isimli yeni kulaklıklar çıkıyor ama bu kulaklıkların mikrofon kısmı yok.

Fakat kulaklıklı bir iPhone mikrofonu takarsanız, kulaklıklardaki mikrofonu kullanabiliyorsunuz iPod Touch ile. Örneğin ben Skype uygulamasını yükleyip internet üzerinden yurt dışındaki bir arkadaşımla çok rahat görüştüm. Önce hiç kulaklık kullanmadım, kameranın yanındaki mikrofon sesimi gayet güzel alıyordu. Sonra iPhone 5’in mikrofonlu kulaklığını takarak da görüştüm hiç sıkıntı olmadı.

Skype uygulamas iPod touch 5G’de sorunsuzca kullanılabiliyor.

 Ekran

iPod Touch 5G’de de iPhone 5’te olduğu gibi 4 inçlik ekran kullanılmış. Dolayısıyla ekran çözünürlüğü iPhone 5 gibi 1136p x 640p. Hatırlarsanız iPad mini incelemesinde iPad mini’in ekranının Retina Display olmadığından ve bu yüzden kaliteli ekrana alışanları rahatsız edebileceğinden bahsetmiştim. iPod Touch’ta ise böyle bir sıkıntı yok ekran Retina Display olduğu için.

İşlemci (CPU) ve Hafıza (RAM)

iPod touch 5. nesil her ne kadar dış görünüm olarak iPhone 5’e benzese de performans açısından iPhone 4S’in eşleniği. Çünkü  iPhone 4S’teki gibi 5. nesil iPod touch’ta da A5 işlemci ve 512 MB. RAM var. iPhone 5’de ise A6 işlemci ve de 1024 MB RAM bulunuyor.

Zaten meşhur Geekbench testlerinde bu donanımlara paralel sonuçlar çıkıyor. iOS 6.0.1 yüklü çeşitli iOS cihazlarında yaptığım test sonuçları şu şekilde:

iPod Touch 5G : 626

iPhone 4S : 631

iPad Mini : 752

iPhone 5 : 1643

Özetle iPod Touch 5G kuvvetli bir cihaz. Test ettiğim oyunların hiç birinde performans sorunu yaşamadım ve oyunları akıcı bir şekilde oynadım. Örneğin geçenlerde tanıttığımız ve bol grafik işlemci kullanan Need for Speed Most Wanted oyununda bile en ufak takılma ve yavaşlık olmadı. Bu yüzden iPod touch 5G’yi oyun cihazı olarak almayı düşünenler gönül rahatlığı ile bu cihazı tercih edebilirler.

iPod touch 5G’de hemen hemen tüm App Store oyunları rahatlıkla oynanabiliyor.

Kamera ve Video Kayıt

Eski iPod touch’lara kıyasla bu en son iPod touch’taki en büyük gelişmelerden bir tanesi de cihazın arka kamerası. 5. nesil iPod Touch’ın yeni iSight kamerası 5 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekebiliyor. (Fakat eski modellerdeki kameralar pek yetenekli olmadığından iPod touch’lar fotoğraf çekimi için pek kullanılmıyordu.) Özellikle FaceTime için çok tercih edilen ön kameranın da 1.2 MP’lik fotoğraf çekme özelliği bulunuyor.

iPod touch 5G’de video kayıt yeteneği de epey arttırılmış ve iPhone 5 ile aynı seviyeye çekilmiş. iPod touch 5G’nin arka kamerası 1080p HD video kaydı yapabiliyorken ön kamera da 720p HD video kaydı yapabiliyor. Bu arada aşağıdaki tablodan karşılaştırarak özellikle fotoğraf ve video çekim konusunda iPod touch 5. nesil ve 4. nesil arasında ne kadar büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz. iPod touch 5G’nin arka kamerası ile çektiğim örnek bir fotoğrafa da bu linkten ulaşabilirsiniz.

Son olarak iOS 6 ile iPhone 4S’e gelen ve iPhone 5’te de bulunan Panoramik fotoğraf çekme özelliği iPod Touch 5G’de de bulunuyor.

FaceTime ve iMessage

iPod touch’ın SIM kart yuvası olmaması dolayısıyla Telefon/SMS özelliği bulunmuyor. Fakat Wi-Fi üzerinden internete çıkabildiğinden cihazda FaceTime ve iMessage kullanabiliyoruz. Bu sayede diğer Apple cihazları ile mesajlaşabiliyor ya da görüntülü görüşme yapabiliyoruz.

iPod touch’ta telefon özelliği olmadığı için de hesap adı olarak telefon numarası değil, Apple Kimliği olarak kullandığımız email adresimiz geçerli oluyor.

Email adresimizle iMessage ayarını yaptıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iMessage kullanan başka bir iPhone, iPad, iPod Touch veya Mac kullanıcısına Wi-Fi bağlantımız üzerinden mesaj gönderip alabiliyoruz.

Bu aşamada hemen bazı kullanıcılardan iPod touch’ta WhatsApp Messenger çalışıyor mu gibi bir soru gelebilir. Maalesef uygulamanın geliştiricileri iPad’de çalışmasına izin vermedikleri gibi iPod touch’ta da WhatsApp’ın çalışmasına izin vermiyorlar. Bunun en büyük nedeni de cihazımızı telefon numaramızla bağlayabilmek için aktivasyon mesajını SMS ile göndermeleri. iPod touch ve iPad’in SMS alma imkanı olmadığından WhatsApp’ın sadece iPhone’da çalışmasına imkan veriyorlar.

iPod touch’taki App Store’dan WhatsApp yüklemeye çalıştığımızda yukarıdaki gibi “Bu Uygulama, Bu iPhone ile Uyumsuz” şeklinde bir hata mesajı alıyoruz. Fakat benzer mantıkla çalışan Viber ve Tango uygulamaları ise iPod touch’ta çalışıyor, geliştiricileri aktivasyon için alternatif yöntemler sunduklarından.

Işık Sensörü ve GPS

Bildiğiniz gibi iPhone’ların ön yüzünde üstteki hoparlörün yanında bir ışık sensörü (ambient light sensor) bulunuyor. Bu sayede cihazımızı kulağımıza götürdüğümüz anda pil tasarrufu için otomatik olaran cihazın ekranı kararıyor. iPod touch’ta telefon görüşmesi imkanı olmadığından Apple bu sensörü iPod touch’tan kaldırmış son nesilde. Bu yüzden “Ayarlar -> Parlaklık ve Duvar Kağıdı” menüsü altında iPod touch 5G’de, iPhone’da olduğu gibi bir “Otomatik Parlaklık” ayarı bulunmuyor.

Bir de iPod touch 5G’de uydulardan lokasyon belirleyen GPS modülü de yok. Fakat bu iPod Touch’ta lokasyon servislerinin ya da Harita uygulamasının çalışmadığı anlamına gelmiyor. Çünkü internet bağlantısı ve çevremizdeki kablosuz ağlar sayesinde lokasyonumuz belirlenebiliyor. Yani şehir içinde lokasyon servisi gayet güzel çalışıyor, fakat dağ başında muhtemelen çalışmayacaktır 🙂

iPod touch’ta GPS yok ama Wi-Fi sayesinde lokasyon servisleri çalışıyor.

Son olarak 5. nesil iPod touch’ta Siri de bulunuyor. Tabii henüz Siri Türkçe konuşup anlayamadığı için ülkemiz kullanıcılarının pek ilgisini çekmeyebilir 🙂

Satış Fiyatı

5. nesil iPod touch’ın 32 GB ve 64 GB olmak üzere toplam iki farklı modeli bulunuyor. Amerika’daki satış fiyatları da 32 GB’lık model için 299$, 64 GB’lık model için de 399$. Bir de yurt dışından alınan iPod Touch ve iPad’lerin 1 yıllık uluslarası garantisi, iPhone’ların aksine Türkiye’de geçiyor.

Türkiye’de ise 2 yıllık garantili iPod touch 5.nesil’lerin fiyatı 800TL’den başlıyor.

iPod touch Alınır mı?

Peki iPod touch 5. Nesil kimler için ? iPhone 5, iPad mini ve iPad varken almaya gerek var mı? Bu konudaki düşüncelerimi de madde aşağıda paylaşmaya çalıştım:

 • Bazı kullanıcılar telefon olarak kesinlikle iPhone kullanamıyor. Örneğin fiziksel klavyesinden vazgeçemeyen BlackBerry kullanıcıları, ya da pili çabuk bittiği ve telefonla çok konuştuğu için eski tip klasik cep telefon kullanıcıları. Bu kullanıcılar arasında iOS dünyasına ait bir cihaz kullanma düşüncesinde olan var ise iPod touch veya iPad düşünülebilir. Fakat eğer mobilite, hafiflik ve küçük boyutlar ön planda ise iPod Touch 5G tercih edilmesi gereken bir cihaz.
 • Sadece eğlence (müzik ve oyun) amacıyla kullanmak üzere uygun fiyata iOS cihazı sahip olmak isteyenler için en ucuz iOS cihazı iPod touch. Özellikle evde kulaklıkla sürekli müzik dinleyen ve hareket halinde olanlar için iPod touch çok uygun. iPad ise hareket halinde müzik dinlemeye pek uygun değil.
 • Ucuz bir telefon kullanıp oyun, fotoğraf çekimi ve eğlence için pili daha uzun dayanan ikincil bir cihaz kullanma isteyenler için iPod touch çok uygun. Çünkü iPod touch’ın telefon özelliği olmadığından kullanılmadığında pili nerdeyse hiç gitmiyor, sürekli kullanımda da gayet dayanaklı.

Özetle mobiliteye çok önem veren ve ben sadece cebimde cihaz taşıyabilirim ama telefon olarak da iPhone kullanmam lakin iOS da çok güzel bir işletim sistemi diyenlere iPod touch 5’i öneririm. Bir de sevgiliye gayet güzel bir hediye olur 🙂

Kaynaklar

http://www.apple.com/ipod-touch/

http://www.apple.com/tr/ipod-touch/specs.html

http://en.wikipedia.org/wiki/IPod_Touch

Not: Daha önce hiç iPod touch’ım olmadığı için önceki modeller ile deneyimleyerek bir karşılaştırma yapma imkanım olmadı. Takipçilerimiz arasında da iPod touch kullanıcıları olduğunu biliyorum. Bu yüzden bu kullanıcılarımızdan ricam yorumlarıya bu yeni model hakkındaki düşünecelerini ve kendi iPod touch tecrübelerini paylaşmaları.

188 Comments

 1. Muammer

  13/11/2012 at 20:23

  Çok güzel bir inceleme olmuş, teşekkürler.. Hiç ihtiyacım olmamasına rağmen, bir anda canım iPod almak istedi şimdi.. 😀

  Bu arada itiraz etmek gibi olmasın ama, hazırladığınız tabloda iPhone 4S’in arka kamerası 5MP olarak gözüküyor, fakat 8MP’lik bir kameraya sahip 4S. Muhtemelen gözünüzden kaçmış, belirtmek istedim. 🙂

  • Mustafa Tan

   13/11/2012 at 20:45

   Haklısınız 🙂 Copy/Paste hatası olmuş. Hemen düzeltiyorum.

  • alieren

   24/11/2012 at 19:32

   valla benimde alasım geldi

 2. Furkan

  13/11/2012 at 20:25

  4. Nesil iPod Touch in şarjı ağır kullanımda yaklaşık 4 saat gidiyor. Umarım pil ömrü gelistirilmistir 5. Nesilde. 6,7 saat yeterli olurdu benim için.

 3. Hakan Koç

  13/11/2012 at 20:33

  Beklediğim inceleme sonunda geldi 🙂 Yaklaşık bir yıldır yoğun olarak iPod Touch 4 kullanan biri olarak size yeni modelini yorumlamak istiyorum.Yeni iPod Touch ciddi anlamda bir önceki modeline göre çok iyi durumda.Birçok zayıf yönü düzeltmişler.Kamera ve performansdan biraz şikayetçiydim uygulamalardan atma gibi sorunlar oluyordu.Kamerayı zaten kullananlar bilir 1 MP bile degildi.Ama iPod Touch 5 tüm bu zayıflıklardan arındırılmış ve harikalaştırılmış.Zaten iPod Touch 4 oldukça inceydi, 5 modelde dahada incelmiş harika olmuş diyebilirim.Mustafa Bey’in son canlı yayında söylediği gibi Apple’ın inceltme konusunda bir takıntısı var sanırım 🙂 Arka plaka çok çabuk çizilebiliyordu ama yeni modellerdeki arka kısım hem oldukça güzel hemde bir çok renk çeşiti var.Kısacası eğer Mustafa Bey’inde sıraladığı maddelerden biri size göreyse iPod Touch 5’i mutlaka almanızı kessinlikle öneririm 🙂

 4. Engin

  13/11/2012 at 20:36

  Eline sağlık, yine çok güzel bir inceleme olmuş

 5. Anonim

  13/11/2012 at 20:47

  Bence Pili Başarısız biraz gelistirilmeli

 6. Berkin

  13/11/2012 at 20:58

  İphone 5 ne zaman Turkcell’e geliyo?

  • Birisi

   20/11/2012 at 21:41

   4s geçen sene Aralık’da satisa sunuldu. Black friday ayagina yilbasina bir iki hafta kala da cikabilir.

 7. Misafir

  13/11/2012 at 21:31

  Çok güzel bir incelem olmuş mustafa bey. Sizi tebrik ederim

 8. Özgür

  13/11/2012 at 22:10

  Okumaktan büyük keyif aldığım yeni yazınız ve ayrıntılı incelemeniz için teşekkür ederim. Oğlum en az 1-1.5 saat iPhone’umu her akşam istila ediyor, ben onun için almayı düşünüyorum. Sevdiği oyunları yükleyip oyun saatlerinde iPod kullanaması daha iyi olucak. Ancak benim hesabımla giriş yapılacak ve oyunlar indirilecek, bunlar için tekrar indirmelerde ücret ödenmediğini biliyorum ank hem iPhone hemde iPod aktif olduğunda ne olucak bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim…

  • Mustafa Tan

   13/11/2012 at 22:15

   Evet aynı apple kimliğini kullandığınız sürece tekrar indirmede tekrar ücret ödemezsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/01/apple-kimligi-app-store-ucretli-uygulamalar-ve-icerikler.html

   • Anonim

    14/11/2012 at 00:15

    Merhaba Mustafa bey incelemelerinizi keyifle okuyorum aynı kimlikle kaç cihazda aldığımız oyun veya uygulamayı kullanabiliriz . Çünkü benim ps3 üm var oradaki kimliğimizde en fazla 5 cihazda aktife edip kullanabiliyoruz 6 ıncı cihaza giriş yaptıkmı satın aldığımız uygulamayı indirmiyoruz yani 5 cihazdaki hesabımızın birini deaktif etmemiz gerekiyor çünkü benim basıma geldi böyle bir olay geldi bunları neden yazdım Apple sürekli yeni ürünler çıkarıyor ileri doğru cogu insanda 5 cihaz olabilir diye

    • Ali

     15/11/2012 at 22:21

     10 cihaz

    • Hamza

     16/11/2012 at 17:58

     5 cihazda aktive edebiliyorsunuz 10 değil ve yılda bur kere tüm aktive edilmiş cihazları deaktive edebiliyorsunuz.

   • @ahmet

    17/11/2012 at 14:59

    ücretsizken indirilen ve daha sonra paralı olan uygulamalar da dahilmi hocam teşekür ederim.

 9. Ahmet

  13/11/2012 at 22:21

  Sırf şu yeni çıkan cihazlara o kadar para vermenizden dolayi ve yaptiginiz incelemelere katkı olur diye pro versiyonunuza geçecem;))

 10. Niyazi

  13/11/2012 at 22:21

  İlk tanlsmam 2.nesil ipodla oldu inceligi insanl cezbediyor sonra 4.nesille devam ve iphone pekistirdik ipod un yeri her zaman ayrl durum duzelince iphone 4s veya 5 ten once ipod alirim nedenleri slraslyla
  1.ince ve hafif
  2..iphonelar ile nerdeyse aynl oldugu icin tlf na kuracak oldugum bir uygulamayl ipod a kurup deneye biliyorum bir nevi kobay icin kullanlyorum.
  3.oyun oynarken yada bir uygulama ile ugraslrken tlf yada msj gelme gibi uyarllar e mesguliyetler olmuyor
  4.fotograf makinasl gibi kullanma sanslnlz var
  5.wifi noktaslna baglandlglnlzda tlf uzerinde yapabileceklerinizin cogunu yapabiliyorsunuz wifi ile baglandlglnlz icin yavas bir baglantl sorunu olmuyor tlf da facebook ipod ta twitter hesaplarlnl aclp iki hesap kontrol edebilyorsunuz (:
  6.jailbreak yaplLlrsa whatsapp kullanlLlyor iyi de oluyor ben kullanlyorum
  7.turkiyede calissa ozel kasa seklinde aparatlar ile ipodlar tlf gibi kullanlLlyor 2.ve 4. Nesiller de calistlrlLlyor youtube ta videolarl mevcut
  8.en guzeli iphone tlf olanlar kisisel erisim noktaslnl acarak ipodlarlnl iphone ile eslestirip internetini kullanabilirler
  9.durumu iyi olanlar 64 GB olanlarl yada 32Gb olanlarl tercih etsinler gunumuzde bana fazla kalir demeyin alisinca az geliyor tlf lara gore hem seri ve daha rahat kullanlm sagliyor muzik kalitesi hakklnl veriyor
  10. Kisisel ajanda gibi kullanabilirsiniz
  Ama oncelikle almanlz gerek pisman olmazslnlz

  • Ali

   15/11/2012 at 22:23

   İphone U anlattın resmen.sayende vazgeçtim

 11. Celal

  13/11/2012 at 22:23

  Fiyat aralığı nedir acaba?

 12. Ege

  13/11/2012 at 22:24

  Benim iPod ta mesaj bölümü yok bunu nasıl yapıcam ben şimdi

  • Mustafa Tan

   13/11/2012 at 22:27

   Cihazınızın versiyonu nedir ? iMessage iOS 5 ile geldi iPod touch’lara da.

 13. Ulaş

  13/11/2012 at 22:37

  Paylasiminiz cok guzel. Ben eski itouch 4 kullanicisiyim suan phone 4s 🙂 podu blackberry kullanirken almistim gayet memnunum. Sarji oldukca iyi dayaniyordu. Tek sorunu kamerasi ve whatsapp yuklenememesi ki ipod touch 3g de yuklenebiliyordu. Aktivasyon kodunu tlf a istiyordunuz ve tlf unuza gelen kodu pod a giyordunuz ama whatsapp ipod 4 ile birlikte pod destegini kaldirdi sebebi konusunda bir fikrim yok. Blackberry bagimlilarina siddetle tavsiye edilir. :))

  • Niyazi

   13/11/2012 at 22:43

   İpod 4 suan bildigin stabil sekilde whatsapp kullanlyorum iphone bir guruba ipod da bir guruba iyi oluyor surum ios 6 ya clkardlm ama hata vardl 5.1.1 e dusurdum bekledigim gibi ios 6.0.1 guncellemesi geldi onunda jailbreak clklcak yaklnda yukselticem yine

 14. Huseyin

  13/11/2012 at 22:47

  Benimde 2010 yulinda aldigim bi ipod touch 2g ios cihazim vardi. O midellerde kamera olmadigi ve kisisel bir internet servisine sahip olmadigim icin sadece oyun ve muzik icin kullaniyordum. Ama simdi yeni bir tane lmayi dusunuyorum.

 15. Suat

  13/11/2012 at 23:38

  Mustafa bey sorum olucak ios 6 gectim ayni tempo 250 mb intert yetmezken ios 6 dan sonra %70 lik dusus var giden veride varmi bir fikriniz

 16. Murat

  13/11/2012 at 23:54

  Mustafa bey bende almayı düşünüyorum fakat apple’ın kendi sitesi türkiyeye transfer olmadığını yazmış…siz ne kadara ve hangi siteden aldınız yardımcı olursanız sevinirim teşekkrler

  • Mustafa Tan

   13/11/2012 at 23:56

   Siteden almadan. Geçtiğimiz haftalarda Amerika’da olan bir arkadaşım Apple Store’dan aldı ve getiriverdi.

 17. Murat

  14/11/2012 at 00:33

  Peki bize beklememizi mi yoksa gittigidiyoru mu tavsiye edersiniz?

 18. Hakan

  14/11/2012 at 03:43

  16 gb lik bi ipod cikacakmi yoksa sadece 32 ve 64 gb modellerimi olacak?

 19. Nuryuzlu

  14/11/2012 at 03:47

  Mustafa bey ipod touch5 aldım harika ama birşeyi. Fark etdim fotoraf veya video çekerken batarya hemen bitiyor yardım fikrin. Varmi ???

 20. Cengizhan

  14/11/2012 at 05:49

  İncelemeniz cok guzel.ayrica android ve blackberryde internet wifi uzerinden paylastirilabiliyor bu sayede heryerde netten iletisimde olabilirsiniz.

  • Birisi

   24/11/2012 at 19:48

   Diger cihazlar da bluetooth ile internet paylastirabilir. (jailbreak olmadan) sonny ericcson, nokia vs.

  • none

   10/02/2013 at 02:10

   blackberrynininterneti nasilkullaniliyorben denedim ama yapamadim

 21. Gunay

  14/11/2012 at 06:57

  Gerekzis bir alet

  • Anonim

   16/11/2012 at 16:40

   nerden biliyorsun gereksiz oldugunu

 22. Arman

  14/11/2012 at 07:06

  İsik sensörü hiçbir iPod touch’ta yoktu. Hepsinde,bu nesilde olduğu gibi bir ayar mevcut.

  • Birisi

   24/11/2012 at 19:42

   iTouch4g de isik sensoru yok ama on kamerasi sayesinde otomatik parlaklik ayarlayabiliyor

 23. KontG

  14/11/2012 at 10:23

  inceliğine ve hafifliğine bittim 🙂 Bir de hakikaten sevgiliye alınabilecek en güzel hediye 🙂

 24. Nuryuzlu

  14/11/2012 at 11:20

  İpod touch 5 de fotoraf veya video kayıt yaptığında. Batarya bitiyor yarıya iniyor diye bilirim. Neden acaba

 25. Kimbilir

  14/11/2012 at 17:33

  Öncelikle bu güzel inceleme için teşekkürler.
  Benim düşüncem şu ki, iPod Touch için bir çok eksik giderilmiş kesinlikle. Basta kamera olmak üzere işlemci ve ram konusu gercekten gerekliydi.
  Ancak Apple için anlayamadığım konu iPod Touchlara pil yüzdesi getirmemekteki ısrarı (JB gibi yöntemler mevcut ancak kendisinde olan seklinde bahsettigim)
  Ayrıca ışık sensörünün kaldırılması biraz saçma olmuş bence, benim açımdan gayet faydalı birşey. Hem pil tüketimini azaltmak için hem de gece kullanımlarında zırt pırt ışık ayariyla oynamamak için..

 26. Anonim

  15/11/2012 at 01:05

  Burada sormak biraz saçma olacak ama ipad tr klavye nasıl kapıtılır tuşlar çok küçülmüş yazmak çok zorlaşmış her seçeneğin farklı kombinasyonlarını denedim ama olmuyor 🙂 yardım ederseniz çok sevinirim acaba eskiden indirilen emoji klavye gibi bir klavye mevcut mudur app store da

  • Mustafa Tan

   15/11/2012 at 01:53

   1) Sanal Klavye’deki sol alt köşede yer alan dünya resmine tıklayarak klavyeler arası geçiş yapabiliyorsunuz.

   2) Sizin sıkıntı yaşadığınız tüm türkçe harflerin bir arada olduğu Türkçe-Q klavye. Bunu değiştirmek için Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler -> Türkçe menüsünden QWERTY-Türkçe’yi seçmeniz gerekiyor.

   3) Emoji klavye de artık iOS 5 ile standart olarak geliyor, ayrıca bir uygulama yüklemenize gerek yok. Aktive etmek için yine Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler -> Yeni Klavye Ekle menüsünü kullanın ve Emoji’yi seçin.

 27. aerdogan

  15/11/2012 at 02:37

  Bende kullaniyorum ipod touch 5g. Çok guzel bir alet tavsiye ederim.

 28. fatih

  15/11/2012 at 11:23

  iyi günler mustafa bey,

  konuyla biraz alakasız olacak ama ben amerika da sim kilitsiz iphone 5 satışı ne zaman başalayacak bir bilginiz var mı öğrenmek istiyorum. bir yakınım bu ay içerisinde gidecek amerika’ya aldırmayı düşünüyorum da eğer çıkarsa.

  teşekkürler.

 29. Ege

  16/11/2012 at 00:50

  Ben yaklasik 2-3 hafta once amerikadan ipod touch 5 getirttim cok memnunum simdiye kadar hicbir sorun yasamadim sarji surekli kullanimda (oyun ve video izlerken) 5-6 saat dayaniyo yanliz ipodlarda şarj %sinin olmadiğini öğrendim bu beni biraz üzdü

 30. Cem kerem muştu

  16/11/2012 at 10:57

  Selamlar, amerika dan alınan sim kilitli İphone 4 ler için at@t üzerinden ücretsiz factory unlock yapılıyor, bu konuyu bulamadım

 31. mehmet kümet

  16/11/2012 at 16:38

  antalyadan temiz 3gs cihazı olan arkadaşlar varsa beni 05377038004 nolu tlf arayablir tlf alıcam önemle duyrulur

 32. Kazcı

  16/11/2012 at 17:17

  Bende iPhone 4 var konuşurken benim sesim karşıya kitmiyor veya karşının sesi bana gelmiyor servise gönderdim sorun yok dediler ancak yine ses kesikligi yapıyor tlf açıp kapayınca düzeliyor

 33. Melih

  17/11/2012 at 00:27

  Merhaba 4s kullanıyrm fotoğraflarımı adlandırmak istiyrm ama nasıl olduğunu bulamadım yardımcı olursanız sevinirşm

  • Birisi

   24/11/2012 at 19:45

   Onlar Nokia da oluyor. Zaten iphone da resimlerin isimleri gorulmuyor. Bilgisayara baglaninca goruluyor ve onlara prefix isimlendirme yapilamiyor.

 34. Yasemin Karagedik

  17/11/2012 at 22:10

  Konu ile alakasız olacak ama yorum yazan bazı arkadaşlar avatar fotoğraflarını eklemişler Mustafa Bey’de olduğu gibi acaba nasıl yaptılar?

  • Ege Esin

   04/12/2012 at 20:38

   Sanırsam, wordpress alt yapısında ise bu site, wordpress’e kaydolunca oluyor galiba, görünüyor avatar.

 35. Gerekli

  17/11/2012 at 23:32

  Çocuğu olan bireyler için gerekli iPhone’u oyuncak olmaktan kurtarıyor

  • Anonim

   18/11/2012 at 16:15

   %100 dogru tesbit. Katiliyorum

 36. Onur Çalık

  18/11/2012 at 16:35

  Apple bu sefer ipod touch kullanicilarini tatmin edecek bir ipod yapti 🙂

 37. Berkant Soysal

  19/11/2012 at 20:42

  Merhaba Mustafa Bey eğer ürünü 10 üzerinden değerlendiricek olursak kaç puan verirsiniz amazon.com dan 64GB lık modelini sipariş verdim .Hayak kırıklığı yaşamam inşallah.

  • Birisi

   24/11/2012 at 19:45

   Guruk??

  • Birisi

   24/11/2012 at 19:46

   Gumruk??

  • Berkant Soysal

   25/11/2012 at 23:01

   Amazondan Houston da oturan akrabama siparis verdim
   Kendisi getirecek

 38. anıl

  20/11/2012 at 18:22

  ben ipod touch4 kullanıcısıyım bi arkadaşımın iphone 4s si var telefon özelliği dışında bi farkı yok ama tek farkı ekran kalitesi karşıdan bakınca bi fark yok ama yanlamasına bakılınca ekran mavimsi gözüküyo acaba ipod touch 5 de de aynı sorun varmı

  • Ege

   22/11/2012 at 01:30

   İphonu 4s ninki gibi yandanda güzel gösteriyo

 39. Anonim

  20/11/2012 at 21:52

  ips ekran teknolojisinden bahsediyorsunuz sanırım. Mustafa bey’in çektigi fotoda bana ekran kalitesi ayni gibi geldi.

  Resim:

  http://static.iphoneturkey.biz/wp-content/uploads/2012/11/iphoneturkey-biz-ipod-touch-5G-02.png

 40. Benhür

  21/11/2012 at 22:56

  800 tl fazlamı sizce

 41. Nuryuzlu

  24/11/2012 at 10:17

  Arkadaslar ben 64 GB aldım harika 900 aldım. Hız süper. Hersey cokguzel sadece fotoraf çektiğinde video da batarya çabuk bitiyor anlamadım ben sadece buna

 42. Pingback: Küçük Elma Kurdu

 43. Ali

  02/12/2012 at 18:54

  tam olarak Türkiye’de çıkacağı tarih belli mi?

 44. Volkan

  04/12/2012 at 00:22

  ipod ve ipod touch çoğumuz için özel bir yeri vardır, bazılarımızın ilk ios cihazı touch’dır, bir basamak gibidir ama unutulmaz çünkü telefon özelliği olmadığı ve abisinden daha ince zarif olduğu için özeldir o.

  bence ipod touch 5g farklı bir telefon kullananlar için kesinlikle alınır, iphone kullananlar hariç herkes almalı 🙂

  gerçekten okuduğum en güzel türkçe ipod toıuch 5g incelemesi. teşekkür etmek istedim, iyi çalışmalar.

 45. AyakPompasi

  09/12/2012 at 12:05

  İnceleme çok başarılı yalnız “Fakat eğer o zaman…” diyerek başlayan kısım çok güldürdü 🙂

 46. Mesut

  15/12/2012 at 12:53

  Selamlar bende iPod touch 4G kullanıcısıyım cihazımdan memnunum ama artık değiştirme zamanı geldi merak ettiğim bazı konular var Mustafa bey cevaplarsanız sevinirim 32GB ile 64GB arasında performans farkı varmı kamera ile ilgili sorunlar iOS sürümünden kaynaklanıyor olabilir mi amazon dan sipariş edebilirmiyim 1080P film performansı nasıl.Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   15/12/2012 at 12:58

   Bu tip cihazlarda disk kapasitesinin değişmesi cihazın diğer özelliklerini değiştirmez. Özetle 32GB ile 64GB arasında sadece 32GB’lık bir fark var 🙂 Onun haricinde herşeu aynı.

   Kamera ile ilgili sorunlardan pek haberim yok. Varsa da yazılımsal da olabilir tabii.

   Amazondan sipariş veremezsiniz. Türkiye’ye gönderim yapacaklarını sanmıyorum. Yapsalar da gümrüğe takılacaktır büyük bir ihtimalle.

   1080p mp4’de sorun yok ama mkv’de süper akıcılık beklemeyin. Bu arada iPod touch’ta 720p ile 1080p arasındaki farkı ayırt edemezsiniz.

   • Ege

    16/12/2012 at 12:33

    Haklısınız 32 ile 64 gb arasında bi sistem farkı yok ancak cihazin hafizasindaki yer ne kadar azalırsa cihaz o kadar yavaşlıyor. Ornegin benim arkadaşımda iphone 4s var 16 gb ve neredeyse dolu hafizasi bendede 64 gb ipod touch 5 var ipod iki kat daha hızlı calisiyor

 47. Mesut

  15/12/2012 at 16:34

  Teşekkürler Mustafa bey bir sorum daha var 4G deki uygulama ve oyunları yeni iPod a yükleyebilirmiyim mp4 ve mkv arasında ki fark nedir

 48. Ege

  16/12/2012 at 12:37

  Mustafa bey son bikac gundur ipod 5 imde bir sorun yasıyorum internette dolasirken gayet hizli ancak apple storedan bisey indiremiyorum bi oyun iki gunde iniyor guncellemeler surekli hata veriyor .aleti kapadim actim reset attim interneti kapadim actim hicbiri ise yaramadı nasıl çözebilirim bu sorunu

  • Anonim

   18/12/2012 at 06:53

   İos 6.01i. İtunes üzerinden güncellediğimde sorunların hepsi ortadan kalktı

 49. Fashionchief

  24/12/2012 at 00:08

  Ipod touch güzel bir alet. Hele hele 5. Nesil super olmuş. Bence tek EKSİĞİ dahili GPS anteninin olmayışı. Eğer GPS anteni olsun iphone almaz çoğu insan.

 50. 1907

  27/12/2012 at 18:03

  sene sonunda iphone 5 alıcam. şu anda ipad 4mü alayım yoksa ipod5 mi alayım karar veremedim her ikisini de alayım yoksa sizce ?????

  • Ege

   27/12/2012 at 20:09

   Eğer iphone 5 alcaksan ipad al ipod touchla iphoneun pek bi farkı yok

 51. Yaso

  01/01/2013 at 10:46

  Ya bir radyosu bile olmayan alet

 52. fb

  07/01/2013 at 16:19

  mavi mi sarı mı alayım?????*

 53. Burak

  08/01/2013 at 15:43

  Bende ipod touch 4. Nesil var daha 6 aylik 32 gblik gta gibi yuksek megabaytli oyunlari oynarken surekli takiliyo hatta bazen kendiliginden kapaniyo sifirladim ama yine duzelmedi bos alaninida arttirdim 20gblik bos alan var ama hayla kasiyo lutfen yardim edin 🙂 satip 5. Nesilmi almaliyim?

  • talha

   01/07/2013 at 23:56

   kesinlikle öyle yapmalsın

 54. miralay

  12/01/2013 at 01:18

  hangi renk seçimini tavsiye ediyorsunuz ?

  • ceren

   16/02/2013 at 23:35

   mavi

  • Muhammed

   13/03/2013 at 23:10

   ADMIN BEYAZMI SİYAHMİ

  • yiğit

   23/03/2013 at 12:21

   Mavi

  • Anonim

   14/06/2013 at 16:02

   GRi

 55. Erol

  15/01/2013 at 21:11

  Sayın editör. Ben ipod touch 4g kullanıcısıyım. Wirofon uygulaması ile, ev telefonu üzerinden görüşme yapılıyor. Bunu gsm üzerinden yapan bir uygulama var mı? Eğer varsa dünyanın en ince telefonuna dönüşmüş olur( tabi ahisesiz) bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   15/01/2013 at 21:26

   Maalesf yok. Çünkü bu yazılımsal değil donanımsal bir özellik. Cihazda GSM modülü ve anteni olmadan bu mümkün değil.

   Zaten bunlar eklenince cihaz kalınlaşıyor ve iPhone oluyor 🙂

   • Erol

    15/01/2013 at 21:35

    Anlıyorum. Peki başka bir şey sorayım. Navigasyon cihazını bluetooth üzerinden telefonumuzla eşleştirip navigasyon cihazı üzerinden aramayı cevaplayıp, başka bir arama da yapabiliyoruz. Böyle bir uygulamayı, ipoda uyumlu hale getiremez miyiz? Ben yapmak isterim ancak yeterli bilgim yok. Kimden yarfım isteyebilirim? 🙂

 56. 1907

  15/01/2013 at 21:42

  mavi mi sarı mı acilll ?

  • Ege

   16/01/2013 at 01:51

   Ben siyah aldim ama mavi yada sarimi dersen kesinlikle mavi

  • Anonim

   16/01/2013 at 13:20

   Mavi kesin

 57. gökhan tunç

  16/01/2013 at 23:21

  Nerden alıyosunuz siz ipod 5 i ? ? ben de alıcam ama nerden alıcağımı bilmiyorum .

 58. muharrem canpınar

  16/01/2013 at 23:34

  peki daha tanıdık bir yerden alamaz mıyız ? örneğin bimeks teknosa vatan computer falan ?

  • mehmet

   19/02/2013 at 23:38

   teknosa larda var hattta teknosa com a bAkabilirsin

 59. ali potkıran

  16/01/2013 at 23:38

  ipod 4g mi ipod 5 mi sizce hangisi alınmalı maddi yönden düşünürsek ?

  • Terlan

   28/11/2013 at 10:30

   ipo touch 5g alirsan daha iyi olur bence

 60. Anonim

  16/01/2013 at 23:58

  bimekste ya da vatan da ya da teknosadan alamaz mıyız acil !!!!

  • Mustafa Tan

   17/01/2013 at 00:01

   Muhtemelen alırsınız. Onlarda genelde Apple ürünleri satar.

  • Duyguuuuuuuuuuu

   17/01/2013 at 17:38

   Eğer 5. Nesil istiyosanız alamasınız 5. Nesiller Türkiye’ye henüz gelmedi. En az 7-8 ayı varmış

   • alptuğ

    28/01/2013 at 14:19

    5.nesiller Türkiye’ye geleli bir süre oldu. teknosa veya mediamarkt’a bakacak olursanız görürsünüz. fiyat olarak teknosa her zamanki gibi abartmıs tabii ama sonucta almak isteyenler için mevcut durumda. bilkomdan alma şansınız da var zaten.

 61. 1D

  20/01/2013 at 21:47

  Arkadaşlar ben ipod touch 4 kullanıyorum sizce 5.neslini alsam mı ????
  Ben 10yaşındayım .
  Karne hediyesi bir kızın bütün ortalama 99.50 olunca. 😀

  • Anonim

   30/01/2013 at 19:03

   Sen önce 1 direksiyon dinlemeyi bırak sonra alsınlar sana ipod 😀

   • Anonim :P

    08/02/2013 at 19:30

    O yaşta 99,5 olması çok normal bence. Sizin o 1 direksiyon dediğiniz adamlar sizden daha insan bunu unutmayın!

    • Anonim

     27/02/2013 at 13:42

     8.sınıf 99.9

     • Anonim

      02/03/2013 at 20:03

      8.sınıf 99.9 yalanını yesinler….

      • Anonim

       08/11/2013 at 18:39

       ben geçen sene lise ikide 98.6 ortalamayla bitirmişim 8. sınıfta neden olmasın.

 62. Salih

  27/01/2013 at 12:17

  Ben bu ipod touch 4G yi aldıktan bir gün sonra ipod touch 5G çıktı geri versemmi

  • aydın

   16/02/2013 at 18:42

   tabiki ver opod 5 mükkemmel ben dubaiden black 64 gb alcam inşallah çünkü çok fark var arada ıphone 5 gibi herşey aynı sadece 1-2 salise hızlı saniye bile değil salise 😀 EKRAN 4İNÇ her oyun rahatlıkla oynanır 10 üzerinden 20

 63. Anonim

  27/01/2013 at 21:30

  Şarj yüzdesini nasıl aktif yapabiliyoruz

 64. Anonim

  29/01/2013 at 21:23

  ACİL ‘!!!! MEDİA MARKT YA DA BİMEKS YA DA TEKNOSADAN ALMAK MANTIK LI MI ?? VATANA GELMESİNİ BEKLEMEK DOĞRU MU ? ACİLLLL

  • aydın

   16/02/2013 at 18:46

   babam dubaiye gitti orada ipod 5 64gb siyah 750 tl perşembe inşallah alcak
   süperr alabilirsen yurt dışından al örneğin ingiltere dubai flan …

   kaçırmayın süper bir cihaz ben androidi seviyodum ama android çok sorunlu bende ipod 5 e karar verdim çünkü ios sorunsuz ve ekran büyüklüğü ıphone 5 le aynı oyunlar rahatlıkla hatta son derece iyi oynanır mükkemmel 😀

   • Özgür

    19/02/2013 at 16:01

    Hem Galaxy Nexus,hem de ipod touch 5 sahibiyim. IOS sorunsuz diyen halt yemiş. Bir şey bildiğiniz yok kafadan konuşmayın.

    • aydın

     06/04/2013 at 15:53

     ipod touch 5 nexsus 4 den hızlı ve oyun kaliteside çok daha iyi şuan ipod 5 sahibiyim ve şuana kadar hiçbr sorun yaşamadım.oyun ve film için almıştım.film ile en az 6-7 saat gidiyo oyun ile 5-6 saat rahat gidiyo.en iyi kalitede oyunları oynadım hiç takılma yok.cihaz süper siyah aldım

 65. ESKİŞEHİRLİ

  30/01/2013 at 19:02

  Media Markt da 869 TL çok pahalı ? acaba almaya değer mi 869 liraya ? ACİL CEVAP VEREBİLİR MİSİNİZ ?

 66. Gunay

  03/02/2013 at 13:05

  5 dururken buna neden para vereyim

 67. Gamzeee

  07/02/2013 at 16:14

  Sizce ıpod touch 5 mi alayım yoksa ıphone 5 mi lutfen acilll :))

  • aydın

   16/02/2013 at 18:48

   ıpod 5 al yanınada git konuşabileceğin telefon al sana 500 tl artar

 68. emrah

  08/02/2013 at 19:04

  telefon görüşmesi yapılıyor mu?

  • Anonim :P

   08/02/2013 at 19:31

   Yapılmıyor çünkü sim kartı girişi yok 🙁

 69. none

  10/02/2013 at 01:58

  ben biraz internetten bakindim wapp apple store disinda indirilebiliyormus galiba bakarsaniz sevinirim

  • Atakan Kuyular

   10/03/2013 at 13:36

   Doğrudur kardeşim ipıd touch 5 kullanıcısıyım jailbreak yaparsan kurabilirsin yotubede videolarıda var 🙂

 70. none

  10/02/2013 at 02:16

  bir de ben ipodtouch 5kullanicisiyim dokunmatiginde sorunlar olustu algilamiyor arada ne yapabilirim?

 71. Sam@

  13/02/2013 at 23:45

  İpoda whatsaap yuklenemiyo demissiniz ama arkadasimda eski nesil bi ipod var ve yukleyip kullaniyo suan. aktivasyon kodunuda kendi numarasini vererek gelen kodu girip halletmiş o nasil oluyo peki

  • Atakan Kuyular

   10/03/2013 at 13:34

   Jailbreak ile yüklemiştirr bendede vardı kardeşim 🙂 Jailbreak yapmayı düşünüyorsan cydia da whatspad eklentisini kurmalısın sonra yine cydiadan indirdiğimiz appstore gibi ama ipa paylaşımı olan bi store indirmelisin bkz : zeusmos .. sonra o storeden whatsapp ı kurabilrisin ama anlattığım gibi uzun baya youtubeda videoları olması lazım 🙂

 72. Akın

  17/02/2013 at 00:21

  İlk çıkan iPod touch sahibiyim 5.5 yıldır kullanıyorum yurtdışından almıştım bir kere bile bozulmadı bugüne kadar ama yeni nesil oyunlarda sıkıntı yaratıyor artık işlemciden dolayi

 73. aysenur

  17/02/2013 at 22:21

  yok ki ipod touc keske olsa

 74. Hand

  20/02/2013 at 01:44

  İnceleme için çok teşekkürler. Özellikle karşılaştırma tablosu bana saatler kazandırdı.

 75. Ege

  23/02/2013 at 00:59

  Geçen gün evde ipad 1 için olan10 wattlıkbir adaptör buldum bendede ipod touch 5 var ipodlardan adaptör çıkmadığından şimdiye kadar hep annemin iphone unun adaptörünü kullandim üstünde kaç watt oldugu yazmiyo ama internette ipod icin 5 watt olduğunu okudum ipadden çıkan adaptörü kullanmamın bir zararı olurmu cihaza veya pilini daha çabuk doldururmu. Şimdiden teşekkürler

  • Çağatay

   30/06/2013 at 11:05

   Hiçbir sorun olmaz normalde ipod ve iphone 5w luk ama 10w luk ipad şarşıylada şarj edilebilir hatta acelen varsa daha çabuk şarj ediyo ipad adaptörü

 76. Atakan Kuyular

  10/03/2013 at 13:31

  Merhaba öncelikle ipod touch 5 32 gb kullanıyorum ve ios 6.2 ve jailbreak yüklü fakat wifi oldupu halde ağ sorunu yaşıyorum ipod u restore ettim şu an ama yine wifi sorunu yaşıyorum internete girmiyor bu genel bir sorun mu acaba yoksa bir tek ben mi yaşıyorum ve çözümü nedir bu sorunun çıldırmak üzereyim lütfen yardım edin

  • Anonim

   20/03/2013 at 19:27

   aynı şey bende de oldu bendede ipod 5 var

   • aydın

    06/04/2013 at 15:57

    ağ ayarlarını sıfırlayın hallalur güncellemeden kaynaklı (6.1.2)yoksa ipod 5 de sorun yok

 77. Anonim

  13/03/2013 at 20:17

  Arkadaşlar benim 3GS im var yeni itouch hoşuma gitti alayımı birde ipod touch 5 de yazılım güncelleme var mı

  • aydın

   06/04/2013 at 15:58

   tabikide var iphone 5 lere gelen güncellemelerin hepsi geliyor

 78. İphone 5

  14/03/2013 at 18:14

  İphone 5 kral gerisi hikaye

 79. arda

  17/03/2013 at 08:28

  Admin incelemyi çok güzel yapmışsınız tebrik ediyorum.
  Bu incelemeden sonra bende 1 tane almaya karar verdim.
  Sizce hangi mağzadan tam özellikli bir ürün albilirim ?

  Teşkekkürler şimdiden

 80. Kerem

  18/03/2013 at 14:23

  şarjı nasıl gidiyor mesala ıphone 5 kadar veya ne biliyim hd oyunlarda ne kdr şarj yiyiyor

  • Anonim

   20/03/2013 at 19:28

   ekran parlaklığını biraz kısarsan full oyunla 5-6 saat falan gidiyo (en kısık ekran parlaklğı)

   • aydın

    06/04/2013 at 15:59

    ewt bende öle yapıyorum ışığı kıs sabahtan akşama kadar oyna film ise en az 6-7 saat gidiyo bizzat kendim denedim

 81. bartu

  28/03/2013 at 18:36

  blutooth varmı ipod touch 5.nesillerde,

 82. Gökhan

  02/04/2013 at 08:42

  İpod 4. Nesil arka yüz Çelik kasa 😉 gün boyu oyun müzik gene şarj yarıda 😉 ayrıca iPhone 5 den bağlantıyı açıp ipodumdan heryerde nete bağlanabiliyorum … Ama şu 5. Nesil i merak ettim 😉

 83. aydın

  06/04/2013 at 16:10

  ipod 5 kullanıyorum ipod4 ve iphone 4s galaxy s3 den çok çok çok daha iyi şarj oyun kalitesi hız bakımından ışık en az kıs oyun 5-6 saat video 6-7 saat en az(kendim denedim)oyun kalitesine söz yok bütün oyunları çalıştırıyor sorunsuz.hd video çekim flan.1080 pk film izliyorum doyumsuz.filmi indir yolculuklarda izle 😀 babamın note 2 si ile karşılaştırmam

  ipod5 google açma sayfa yüklemede note2 den 1-2 saniye hızlı.oyun bakımından daha iyi(oyunları hızlı açmada)ipod 5 de menü
  lerde takılmadan gfezme note 2 de takılmalar vs. oluyor.

  ipodunuza güncelleme geldiğinde ağ ayarlarını sıfırlayın kilite ve ana tuşa basılı tutun (10 s flan) ve elma resmi çıkana kadar bekleyin.telefon enbaştan başlar.telefonunuzda net sorunu flan kalkar şarj ise güncellemeden sonra aptallaşıyo 30 dk gitmiyo full iken bende oldu.apple nın çözümü var 😀 jarjı 100 yapın sonr jarjı kapanana kadar şarj etmeyin sonra bidaha şarjı 100 yapın şarjjınız eski haline gelmiş olacak bu yöntem apple tarafından her ay yapılmasını öneriyor.

 84. kaan

  24/04/2013 at 12:07

  ben ipod touch 5. nesili yeni aldım beyaz. Çok memnunum, gayet dayanıklı ve güzel.32gb. Bence tek sorunu ipad 2 mdeki uygulamaların hepsini kullanamıyor olmam, aynı uygulamanın müziği ipadde çalışırken ipod da çalışmıyor Birde ana sayfada yan çevirme ipad deki gibi yok malesef. Parmaklarımla 2-3tuşa aynı anda basabiliyorum dolayısıyla. Benim sorunum galiba. :))

  • aydın

   17/05/2013 at 18:06

   senin sorunun heralde bana gayet iyi gidiyor:D SENİN İPODDA SORUN YOK SENDE SORUN VAR 😀

 85. Esraaaaaaa

  15/05/2013 at 18:08

  ben karne hediyesi olarak almak istiyorum.ama bi sorunum var.ipad de youtubeden müzik dinlerken nasıl desem,orjinal müzikleri dinleyemiyorum(mesela KatyPerryVevo,nasıl diyebilirim ki 😀 ) bu ipod da da olur mu 😀 ve bide maddi açıdan ailemi fazla zorlamak istemiyorum abim üniversiteye gidecek ve istekleri bitmiyor.sizce 4. nesil alsam çok şey mi kaybederim?acil bilgi lütfen :/

  • aydın

   17/05/2013 at 18:09

   arada baya fark var ama ipod 4 de seni tatmin eder.bende ipod 5 var.ama alabiliyorsan 5 al.arada fark far.kamera mesela 4 ün 0.7 mp ipod 5 5mp çözünürlükler farklı ipod 4 de 1080 hd video izleyemessiz ve nova 3 battlefield 3 gibi oyunları oynayamassın.ama 4 de de baya şey yapılabilir.

   • Esraaaaaaa

    24/05/2013 at 16:40

    evet sağol.büyük ihtimal 5 alacağım.kamera çok şey değiştirmez aslında çünkü asıl amacım müzik dinlemek.sağol bilgi için 🙂

    • aydın

     04/06/2013 at 23:16

     oyun için mükkemmel müzük ile rahat 2 gün gider aralıksız dinlersen en aşşa 14 saat götürür ben film için almıştım 1080 p ile 7 saat dayanıyo parlaklık ortada 😀 s3 den daha iyi performans veriyor.

  • Öykü Özaslan

   01/06/2013 at 11:38

   iPod alacaksan, 32 GB al yoksa yetmiyor. Ve 4. Nesil ve 5. Nesil’in 32 GB olanların Türkiye’deki fiyatları çok yakın. Ben olsam 5 alırım.

   • Esraaaaaaa

    03/06/2013 at 14:08

    hm tavsiye için sağol.zaten almışken en iyisini almak istiyorum.5i alırım.şu karneler bi gelsin hele…

 86. Burak Tırpanlı

  20/05/2013 at 12:57

  Abi peki iPod Touch’a Skype yüklesek kontör alsak parayla cep telefonları ile telefon görüşmesi yapamaz mıyız ? Veya Viber falan kullanarak SMS’leşemez miyiz ?

  Son çare Apple Yosion Peel II almak mıdır ?

  • AYDIN

   01/08/2013 at 02:59

   ne yaptın sen.ozaman iphone olurdu.fiyatıda 1500 den aşşa olmazdı sim takılsaydı. ipodlara hiç bir şekilde kontör yüklenemez. uygulama yüklicen oyununu müziğini filmini dışarıda onları kullanıcan yada wifi olan bir yerde durursun oradan faceden mesajlaşırsın :))

 87. tunahan

  26/05/2013 at 02:32

  yurt dışandan nasıl alabilirim alsam dahamı iyi olur uğraşmaya değermi :d ?

  • AYDIN

   01/08/2013 at 03:02

   ben dubaiden 550 tl ye aldım türkiyede aksesuar aldım 100 tl artı masraf 650 tl harcamış oldum.şuanki fiyattan 200-300 tl daha az ödemiş oldum türkiyedeki fiyatlarda.mümkünse yurt dışı çık daha karlı olur.orada 2 ipod 5 türkiyede 1 ipod 5 oluyo fiyatlarda 😀

 88. Öykü Özaslan

  01/06/2013 at 11:34

  Benim iPod Touch 4. Nesil’im var. iPod Touch 5G alacağım ama otomatik parlaklılığın olmamasını pek sevmedim. Karanlıkta ekranın kararıp gözü rahatsız etmemesi özelliğini ben seviyordum aslında.

 89. Esraaaaaaa

  03/06/2013 at 14:09

  ya benim bi sorunum daha var.ipodun kablosunu prize takabilmek için kullanılan aparatın aı nedir ve hangilerinde çıkar?

  • AYDIN

   01/08/2013 at 02:57

   birsürü bulabilirsin ben şahsen apple ınkini tercih ediyorum.operatörlere gidin şarjınızıda getirin onlardan isteyin ama apple olsun bu önemli.nedeni başka cihazlar genellikle bataryaya zarar verir.hatta ben ipod 5 imde samsung cihazı kullanıyordum. çok feci ısınıyodu bende bilgisayardan şarj ediyom şuan :))

 90. anonim

  02/07/2013 at 19:14

  Admin bey lütfen cevaplar mısınız , burdan diğer telefonlar ile mesajlaşamyormuyuz sadece apple mı

 91. jessie

  07/07/2013 at 17:01

  ben ipodtouch 5 i yurt dışınbdan getirtiryorum 16 gb siyah 16 gb ile dıger gbler arasında gb dışında bir fark yok dimi

  • Aydın

   10/07/2013 at 04:55

   16 yetmez kardeş 32 var o yeter

 92. t.

  15/07/2013 at 00:51

  ipod 5in tam olarak fiyatı nedir acaba? 32gb ın altı var mı?

 93. Anonim

  21/07/2013 at 16:15

  Merhabalar, otomatik parlaklık seçeneği iPod Touch 4’te bulunmakta. Ön kameranın parlaklığına göre karar veriyor. Gayet güzel çalışıyor, arka kamera ile iletişimli. Yani sadece önünü kapatınca azalmıyor parlaklık.

 94. Özge

  31/07/2013 at 19:33

  Ben galaxy s3 mini kullanıcısıyım.Hep bir İPhone’m olsun istemişimdir fakat bu telefonu aldım.Şu anda da İpod 4’e merak saldım.Ve bununla ilgili bir kaç sorum olacak;
  -Facebook,Twitter ve Tumblr’a girebiliyor mu?
  -Korunması için kap takma imkanımız var mı?Eger varsa İphone 4 kapları olur mu?
  *Cevap verirseniz sevinirim çünkü tatil bitmeden bir İpod 4’üm olmasını istiyorum

  • Mustafa Tan

   31/07/2013 at 19:41

   1) evet
   2) evet kılıf var ama iphone kılıfları olmaz. Bir de iphone kadar çok çeşit bulamazsınız.

  • AYDIN

   01/08/2013 at 02:53

   evet ben ipod 5 kullanıyorum arkadaşımda 4 var ipod 4 de iyi facebook twit flan rahatlıkla yaparsın

 95. zeynep

  15/08/2013 at 11:04

  ipod touch 5 için kılıf almayı düşünüyorum iphone 5’in kılıfları da oluyor mu?

 96. oğuz

  26/08/2013 at 17:56

  ipod 5 lerde facebook twitter mesajlaşma nasıl oluyo ve internet olmadan bu uygulamalar kullanılabiliyomu.

 97. Berfin

  04/09/2013 at 19:07

  Ben arkadasıma Amerika’dan mavi 32 gb ipod touch 5 getirttim bence getirebilecek biriniz varsa yurtdışından alın ucuza almış olursunuz 🙂 benim ipadim var onun adaptörüyle şarj etmem sorun olur mu acaba? Şu an bilgisayardan şarj ediyorum

 98. emre

  24/09/2013 at 15:25

  whatsapp çalıştırmıyo . ve internete sadece wifiden bağlanıyor ne demek lütfen yardımcı olun

 99. mert

  17/10/2013 at 03:26

  Bende iPod touch 4 var ama 5i çok istiyorum ayrıca siteniz muhteşem iPod a gelince birazcık banel alırken mutluyum ama şu sıralar sıkıcı geliyor ve ios 7 yüklenmiyor.ayrıca kullanınca acayip ısınıyor hatta ısısını ölçtüm ve kafadan atmıyorum tam olarak 46.7 dereceydi yani çok sıcak ve de çok yavaş ama ios 7 de puntolar küçük diyorlar doğru mu bilmiyorum ve de çok merak ettiğim bir şey var o da iPod touch 5 çok fazla ısınıyormu ve de yavaş olup ekranı donuyor mu lütfen e-posta ma cevabı gönderir misiniz acaba

 100. Stidd

  12/11/2013 at 22:11

  Fantastic pictures! Right here is the sort of data which are meant to be discussed around the web. Feel bad for to the search engines like yahoo without more time setting the following set up better! Come on above as well as check with this site. Thank you Equals)

 101. aslı

  23/11/2013 at 10:37

  retrica cam wow vb indiriliyor mu ?

  • Anonim

   29/03/2014 at 11:23

   Evt bende 4.nesil var ben indiriyorum

  • Betül

   29/03/2014 at 11:24

   Evt bende 4.nesil var ben indiriyorum

 102. Umut

  05/04/2014 at 16:05

  Ya bu ipod touch 5 için şarjlı kılıf varmı yada iPhone 5 için olan şarjlı kılıfı takabiliyormuyuz

 103. Katy Perry

  05/04/2014 at 23:18

  herkese teşk ben de alacağım araştırıyorumm

 104. Aybüke

  04/09/2014 at 12:15

  ben kendime telefon alacaktım hatta bu telefonu ama maalesef içine sım kartı takılmıyormuş. 🙁 bakın ben henüz 12 yaşındayım ve telefona ihtiyacım var ailemle görüşmem için bana kaliteli birazda ucuz bir telefon önerebilirmisiniz??? lütfennnnnn 🙂