iPad mini İncelemesi

Güncelleme (5 Aralık 2012) : Bilkom garantili resmi iPad mini satışı resmen başladı. Fiyatları yazının sonunda bulabilirsiniz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz ekim ayında Apple iPad mini isminde daha küçük bir boyutlu bir iPad modeli tanıtmış, biz de iPad mini ve iPad 4. Nesil’in Özellikleri başlıklı bir yazı ile bu yeni iPad mini modelinin özelliklerinden kısaca bahsetmiştik. Apple’ın bu yeni ürününün Amerika gibi bazı ülkelerde 2 Kasım’da resmen satışın başlayınca, kardeş blogumuz TeknoBlog.com sayesinde biz de hemen bir tane Wi-Fi modelinden edindik ve ilk izlenimlerimizi paylaşalım istedik.

Öncelikle iPad mini’nin, boyut haricinde iPad’lerden hiç bir farkı olmadığının belirtmeliyim. Elbette içindeki hafıza, işlemci, ekran çözünürlüğü gibi donanımsal bazı parçalar farklılık gösteriyor ama iPad mini özellik bakımından iPad ile aynı. Bunu özellikle vurgulamamın sebebi bazı kullanıcılardan gelen “iPad mini’de telefon özelliği var mı?” gibi sorulara baştan cevap verebilmek. Yani büyük boy iPad’lerde olmayan ama iPad mini’de olan herhangi bir özellik yok.

Örneğin SIM kartlı model dahi olsa iPad’de olmadığı gibi iPad mini’de de Telefon ve SMS özelliği yok. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki Mesajlar ikonu sizi yanıltmasın, iPad mini de sadece internet bağlantısı üzerinden çalışan iMessage’ı destekliyor. Yani sadece Apple cihazları arasında yazışabiliyoruz iMessage ile.

iPad mini ana ekranı

Kullanılabilirlik

Peki o zaman iPad mini’nin nesi farklı? Açıkçası cihazı ilk elime aldığımda hafifliği, inceliği ve kolay tutulabilir olması hemen kendini farkettirdi. Yani iPad ile karşılaştırıldığında iPad mini daha taşınabilir ve tutulabilir. Kısaca daha mobil. Fakat tek el ile kavranabilir olmasına rağmen, tüm uygulamaları tek elle kullanmak mümkün değil. Yani uygulamaları rahat kullanabilmek için yine de çift el kullanmamız gerekiyor. (Elbette tek elle sayfalar sağa ve sola kaydırılabilir fakat ekranın üst ve alt kısmına erişim için çift el kullanımı şart.)

iPad’de 9.7 inçlik bir ekran olmasına rağmen iPad mini’de 7.9 inçlik bir ekran olması ilk etapta bir dezevantaj gibi gözükse de, hafiflik ve mobilite bu eksikliği gideriyor. Çünkü 7.9 inçlik ekran halen rahat bir okuma ve kullanım sağlıyor. Örneğin bilgisayarımızın veya laptopumuzun ekranında okumayı sevdiğimiz bir web sitesini iPad mini’de de rahatça okuyabiliyoruz. Yani rahat bir Safari deneyimi için sitelerin mobil versiyonlarına ihtiyacımız olmuyor.

iPad vs. iPad mini

Ekran

iPad mini’de gördüğüm en olumsuz yan Retina Display olmaması, çünkü benim gibi Retina Display’e alışmış kullanıcıları bu ekran rahatsız ediyor. Hatırlarsanız Apple, ilk nesil iPad ve iPad 2’de 1024 x 768 piksellik bir ekran kullanmış. iPad 3 ve iPad 4’te ise çözünürlüğü 2 katına yani 2048 x 1536 piksel’e çıkarmıştı. Ekranın boyutunun sabit kalmasına rağmen çözünürlüğünün artması da piksel yoğunluğunu çok artmasına, yani ekranın Retina Display’e dönüşmesine sebep olmuştu.

Apple ise iPad mini’yi yaparken iPad 3 veya iPad 4’ü değil, daha çok iPad 2’yi baz almış ve küçültmüş. Yani iPad mini’de de 1024 x 768 piksellik bir ekran kullanmış. Fakat ekranın boyutu yarıya inmediği için piksel yoğunluğu iPad 3 veya iPad 4 kadar yüksek değil. Elbette iPad 2’den daha iyi bir görüntü veriyor ama yine de Retina Display’e alışmış gözleri rahatsız ediyor.

Apple, muhtemelen bir sonraki iPad mini modelinde ekranın çözünürlüğünü 2 katına yani Retina Display’e çıkaracaktır ama ilk model maalesef bu kadar 🙂 Tabii bu durumda hemen iPad mini almayı düşünenlerin kafasında “Acaba şimdi almasam bir sonrakini mi alsam, ya da iPad mini yerine iPad 4 mü alsam” şeklinde sorular geliyordur. Bu konudaki önerilerimi de yazının sonunda paylaştım 🙂

İşlemci (CPU)

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere iPad mini’de iPad 2’de kullanılan olan A5 işlemci yer alıyor. Apple ekran konusunda olduğu gibi işlemci konusunda da iPad mini’de biraz geriden geliyor. Tabii bunun maliyet, pil tüketimi ya da pazarlama stratejisi gibi bir çok nedeni olabilir. Fakat bizi esas ilgilendiren iPad mini’nin yavaş olup olmadığı.

Bunun için de iki farklı yöntem izledim. Birincisinde Yeni iPad’imle (iPad 3) son 6 aydır kullandığım bir çok uygulamayı iPad mini ile test ettim ve gördüm ki iPad mini’de herhangi bir yavaşlık veya performans kaybı söz konusu değil. Örneğin geçenlerde tanıttığımız CineXPlayer HD isimli uygulamayı kullanarak 720p’lik bir mkv videoyu sorunsuzca izledim.

Bu arada hazır konusu açılmışken iPad mini ile de çok rahat video izleniyor. Yani ekranın biraz daha küçük olması pek sorun olmuyor. Halbuki ben iPhone’da video izlemeyi hiç sevmiyorum ekranı küçük kalıyor diye. Fakat iPad mini’de izlemek hiç sorun olmadı.

iPad mini’yle yaptığım diğer bir performans testi yine geçenlerde tanıttığımız Need for Speed Most Wanted isimli oyunla oldu. Biliyorsunuz bu tip oyunlar yüksek grafik işlemleri ile cihazları zorlarlar. Fakat iPad mini ile hiç sıkıntı çekmeden Need for Speed oynadım, herhangi bir takılma veya yavaşlık gözüme çarpmadı. Ayrıca büyük iPad’den aldığım zevki aynen iPad mini’den alabildim 🙂

Geekbench Performans Testi

Her zaman yaptığımız gibi meşhur Geekbench isimli uygulama ile de bir performans testi yaptım. Hem de sadece iPad mini’ye değil iOS 6.0.1 yüklü 4 farklı iPad modeline. Tabii test sonuçlarının mümkün olduğunca doğru olabilmesi için test sırasında tüm cihazları uçak moduna aldık ve arka planda çalışan tüm uygulamaları kapattık.

Testi yaptığımız 4 farklı iPad modelinin test skorları da şöyle çıktı:

iPad mini : 752

iPad 2 : 763

iPad 3 : 767

iPad 4: 1758

Yukarıdaki test sonuçlarından da görüldüğü üzere iPad mini eski iPad modelleri ile hemen hemen aynı performansı gösteriyor. Bir tek Apple’ın beklenenden erken yenilediği A6X işlemcili iPad 4’üm performansı çok daha fazla. Bir de hazır yeri gelmişken iPad mini’nin iPad 2 gibi 512 MB RAM’i olduğunu, iPad 3 ve iPad 4’ün ise 1024 MB RAM’e sahip olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

iPad için Optimize Edilmemiş Uygulamalar

iPad mini’nin aslında bir iPad olduğunu ve özellikler bakımından bir farkı olmadığının yazının başında belirtmiştik. Fakat merak edenler için iPad’e göre optimize edilmeyen iPhone uygulamalarının iPad mini’de nasıl göründüğünü paylaşayım istedim. Bu tip uygulamalar aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi aynı iPad’de olduğu şekilde gözüküyor.

Yani ekranın ortasında iPhone boyutlarında. Tabii çözünürlüğün düşmesini göz alarak ekranın sağ alt köşesindeki “2X” seçeneğine tıklayarak da tam ekran olmalarını sağlayabiliyoruz.

Kamera

Her ne kadar iPad mini bir çok yönden iPad 2’nin ufaltılmış bir versiyonu gibi gözükse de kameraları açısından iPad 2’den çok daha üstün. Çünkü iPad mini’nin arka kamerası 5 MP ve ön kamerası da 1.2 MP. Ayrıca arka kamera ile 1080p’lik, ön kamera ile de 720p’lik video kaydı yapılabiliyor.

Ayrıca aşağıda iPad mini’nin arka kamerası ile çektiğim örnek bir fotoğrafı bulabilirsiniz. Bu fotoğraflar da 1936 x 2592 çözünürlüğünde oluyor.

iPad mini ile çekilen orijinal fotoğrafı görmek için yukarıdaki resmin üzerine tıklayınız.

Smart Cover

Apple iPad mini için iPad 2’de olduğu gibi sadece cihazın ekranını koruyan Smart Cover isimli bir kılıf satıyor. Cihazın tamamını koruyan ve daha önce tanıttığımız Smart Case üreteceğine dair ise herhangi bir işaret henüz yok.

Ben iPad mini siparişinin yanında bir de Amerika’dan gelirken getirmesi için arkadaşıma Smart Cover siparişi vermiştim. Amerika’da şu an 39$’a satılan iPad mini Smart Cover’ları iPad 2 için olanların aynısı, sadece ebatları doğal olarak çok daha küçük.

iPad mini Smart Cover

Smart Cover’lar mıknatıslı olduğu için cihazının ekranını otomatik olarak kapatıp açıyorlar. Fakat cihazı tamamen korumadıkları için özellikle çantadayken cihazın arka yüzeyinin çizilme olasılığı oldukça yüksek. Bu yüzden iPad mini alacakların ve dışarıda kullanacakların cihazın tamamını koruyacak bir kılıf almalarında fayda var.

Lightning Adaptörü

iPad mini’de de iPhone 5 ve iPad 4’de olduğu gibi Lightning şarj yuvası kullanılıyor. Doğal olarak da farklı bir şarj kablosu. Yaklaşık 2 aydır iPhone 5 kullanıyorum ve cihazımla en fazla sıkıntı yaşadığım anlar şarj kablosunu evde unuttuğum zaman oluyordu. Çünkü evden çok uzakta bir yerlere iş için gittiğimde telefonumun şarjı biterse, hiç bir şekilde şarj edemiyordum. Eski telefonlarımda ise mutlaka bir şarj kablosu bulabiliyordum fakat Lightning için bu aralar bulmak oldukça zor.

Bu yüzden bir de aşağıdaki ekran görüntüsündeki Amerika’da 29$’a satılan Lightning to 30-pin Adaptör’den aldırdım. Eğer Lightning şarj kablosu kullanan bir cihaza geçiş yaparsanız mutlaka böyle bir adaptör edinin, inanın çok lazım olacak 🙂 Çünkü bu sayede eski şarj kablolarınızı yeni cihazlarınızda da kullanabileceksiniz.

Lightning to 30-pin Adapter

iPad mini alınır mı?

Yukarıda yazıyı iPad mini’yi yaklaşık 1 gün deneyimledikten sonra hazırladım. İlk izlenimlerin cihaz genel olarak sorunsuz olduğu, performans ve pil sorunu yaşamadığı yönünde. Fakat ekranın Retina Display olmaması hali hazırda Retina Display kullanan iPhone ve iPad sahipleri için can sıkıcı. Açıkçası Retina Display bir iPad sahibine iPad mini’yi önermem. Hiç iPad’i olmayan ama iPhone 4, 4S veya 5 sahiplerine önermiyorum çünkü ekran onları da tatmin etmeyecektir. İlla almam lazım derlerse, bir sonraki modeli beklemelerinde fayda var, çünkü bir sonraki kesin Retina Displa olur. Yoksa ekran haricinde cihazın hiç bir sorunu yok.

Peki o zaman iPad mini’yi kimlere tavsiye ediyorum:

 • Sürekli yanında taşımak üzere bir tablet ihtiyacı olanlara. Çünkü iPad mini taşımaya çok daha müsait ve küçük çantalara çok rahat sığar. Mobilitenin daha önemli olduğu durumlarda Retina Display gözardı edilebilir.
 • Daha önce hiç iPhone veya iPad kullanmamış kişiler fiyatının daha uygun olması nedeniyle iPad mini’yi tercih edebilirler. Retina Display olmaması bu kişileri çok rahatsız etmeyecektir. Fakat sadece evde kullanacaklarsa o zaman iPad 4 almaları daha iyi olur.

Türkiye’de satışa ne zaman çıkar ve fiyatı ne olur?

Türkiye’de resmen satış başladı. Fiyatlar da aşağıdaki şekilde.

Kaynak: http://www.bilkom.com.tr/fiyatlistesi.html

Not: Dilerseniz bu linkten kardeş blogumuz Teknoblog’un detaylı iPad mini incelemesine gözatabilirsiniz.

135 Comments

 1. Dr Khumalo

  08/11/2012 at 23:29

  Mustafa Bey, yine çok hızlı bir şekilde bu incelemeyi de bize sundunuz. Sağolun. Yalnız sizin durum bayağı sıkıntılı olsa gerek zira her yeni iPhone, iPad hatta iPad Mini çıktığında bir tane edinmek durumunda kalıyorsunuz. Bütçe her seferinde sarsılıyordur 🙂

  • Mustafa Tan

   08/11/2012 at 23:31

   Sormayın bu sefer çok açıldık 🙂

  • Murat UCAR

   10/11/2012 at 16:59

   Ben sizin bir sponsorunuz olduğunu düşünüyordum gerçekten. İşiniz çok zor, ancak çok hayır duası kazanıyorsunuz.
   Sonsuz teşekkürler.
   Elinize, emeğinize sağlık.

   • Mustafa Tan

    10/11/2012 at 17:17

    Bir sponsorumuz var faka o da sadece hosting masrafımızı karşılıyor. Yani sunucu için para ödemiyoruz. Fakat tüm cihazların parası kendi cebimden çıkıyor. Bu sayede de istediğim gibi yazabiliyorum 🙂

    • Blog

     13/11/2012 at 16:20

     adsense’den hiç kazanmıyormuş gibi konuşuyorsunuz. 😀

     • Mustafa Tan

      13/11/2012 at 17:05

      Selamlar,

      AdSense gelirleri çok düşük. Ayrıca masrafları (cihaz, uygulama, lisans, servis ücretleri, vs) düşünce geriye bir şey kalmıyor. Hatta zarar ediyoruz.

      Fakat zaten şikayetçi değilim, sonuçta bu bir hobi. Elbette para kazansaydık daha güzel olurdu, Daha iyi şeyler yapabilirdik.

  • Anonim

   25/11/2012 at 23:51

   İpad 2 veya minilerde titresim varmi acaba ?

 2. Engin

  08/11/2012 at 23:31

  Çok faydalı bir inceleme, elinize sağlık.. iPad mini alma konusunda kararsızdım ve inceleneyi okuduktan sonra ekran çözünürlüğü nedeniyle iPad miniden vazgeçtim. iPad 4. nesil almak daha doğru bir karar gibi görünüyor.

 3. Taha

  09/11/2012 at 00:19

  Açıkçası iPad Mini’den bir tane edinmek istiyordum, ama bu sefer yazınızı okuyunca vazgeçtim, iyi mi oldu kötü mü bilemiyorum ama hayırlısı olsun 🙂

 4. cihan

  09/11/2012 at 00:20

  su an cindeyim. ipad mini ve iphone 5 aldim. 1800 tl ye 32 gb lik iphone. 820 tl ye 16 gb ipad mini edindim. ipad mini kullanimi cok rahat. fakat. ipad mini ve iphone 5 te wifi cok kotu. yanimda getirdigim ipad new. cok daha ustun tam tersi olmasi gerekirken

  • Ali

   12/11/2012 at 18:45

   Çin diyorsunuz çakma olasılığını düşündünüz mü?

 5. İbrahim Ugur

  09/11/2012 at 00:22

  Özellikle iPhone5 çıktığından beri Apple firmasından soğudum iPhone 4 kullanicisiyim büyük umitle 5 i bekledim ve benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu Sirket bence steve jops dan sonra sadece para kazanmak odaklı çalışır oldu retina disiplayi sadece bir sonraki model için iPad mini ye koymadılar ipadim hiç olmadı ama almak konusunda kararsizm bu ürün pazarlama stratejisi yüzünden eski Apple vizyonu kayboldu yanlışım varmı Mustafa bey

 6. ceyhun

  09/11/2012 at 00:37

  iyi geceler öncelikle ben öğrenciyim karabukte maddi açıdan çok iyi değilim 1kerede alacak kadar.

  devlet tarafından aylık 260 TL kredi alıyorum ve diğer değişken aile harçlığı.

  32 gb + 4g li ipad 3 almak istiyorum fakat fiyatı 1600 TL’den aşağı değil.

  1500 yada 2000 tl kadar limitli kredi kartım da yok.
  o yuzden kredi kartıylada alamıyorum. avea yada turkcell in fatura öder gibi ipad sahibi olma tarife yada kampanyalarını arastırmaya çalıştım fakat pek anlamadıgım dildeydi.

  o yüzden buraya yazayım dedım eğer bir bilgisi olan varsa bu konu hakkında fikri yanı kredi kartsız taksıtlı ipad alma konusunda yardımcı olabilir misinz?

  • Oğuz

   09/11/2012 at 00:56

   Kardeşim bence o yükün altına girme. En az 6 aylık bir faturalı hattın olacak ve 24 at boyunca 85 civarı bir rakam ödeyeceksin. Ve 12 ay bu rakam yeni hat aldığın için 90 küsürlerde olacak. İkinci el peşin al daha iyi olur. 1200-1300 civarı bir kaç aylık bi makine bulabilirsin.

  • mdc

   09/11/2012 at 02:13

   Ayda minimum 100 TL cebinden ucup gitmesi sana pek bir hasar vermeyecekse al tabi ki kardeşim. “Fakat” 100 tl ile 2 haftalık mutfak masrafını karşılaman çok daha mantıklı olacaktır. Nasihat olarak algılama lütfen, sadece aynı tecrübeleri tersten yaşamış biri olarak söylüyorum. Bir şey senin olamıyorsa, daha zamanı var demektir 🙂

  • ceyhun

   09/11/2012 at 02:34

   aslında iphone 4’üm var onu satmayı düşünüyorum almadan en fazla da olsa olsa 800-850 olur diye. yıne de para eksik kalıyor. bir de dediğiniz gibi en az 24 ay sözleşme istiyorlar. 24 ay beklemek te bana saçma geliyor mantıklı olan bence peşin alıp kurtulmak. bu sözüde sevdim birşey senın olmuyorsa zamanı gelmemıstır. artık devletın verdiği krediyi 3 ay biriktirip iphone 4 u de satıp sağlam 2. el bir ipad almak daga dogru olur. birazda evden gelen harclıkla smart coverını bile alırım. teşekkürler yorum ve tavsiyeler için. sözün özü zamana ve akışına bırakmak işi. herkese hayırlı cumalar..

  • Anonim

   09/11/2012 at 10:18

   Hocam sana gelen para zaten seni anca ceviriyordur hiç bulaşma meslegi eline aldiginda alirsin . Bi de ogrenciligin ipad le cok baglantisi yoksa sirf heves ugruna o kadar borcun altina girme

  • Mma

   10/11/2012 at 11:55

   En uygunu vodafone 69 TL Ye. 2 yıl taksit. Mevcut kampanyalar arasında daha uygunu yok…

  • nihat

   10/11/2012 at 21:32

   Ceyhun şunu kabul etmek gerekir ki iPad aslında çok da temel bir ihtiyacı karşılamayan lüks bir cihaz.

   Evet çok güzel, çok ince, çok şık, gayet iyi bir pil süresi var, oldukça pratik. Ama bir o kadar da özendirici.

   “Bir iPad’e niçin ihtiyaç duyuyorum?” sorusunun cevabı aklına ve cüzdanına yatıyorsa al tabii ki ama kendini bu kadar da zor duruma düşürmeye değecek bir şey değil emin ol. Yani iPad almayarak çok şey de kaçırıyor olmayacaksın.

 7. Hüseyin Ceylan

  09/11/2012 at 08:42

  iPad mini’de Retina ekran olmamasi bana pek ilginc gelmedi, ciktigi gun Amerika’dan 2 tane aldim, baskalari icin. Bazi arkadaslar Steve Jobs’tan sonra Apple.. Diye dusunuyorlar, bu kesinlikle satis ve pazarlama stratejisi ile ilgili. Son kullanicilara sunacak yeni birseyler olmali ki “yeni ozellik” diye lanse edebilsinler.
  iPad mini’yi Mustafa Bey gibi ben de tavsiye etmiyorum, en azindan simdilik. Onun yerine iPad 4.jenerasyon almak daha uygun derim.

 8. Eralp

  09/11/2012 at 09:27

  Merhaba Mustafa Bey,

  iPad mini ile iPad 4 karşılaştırması yapmışsınız ancak anlayamadığım konu iPad 4 zaten iPad mini değil mi?

  teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   09/11/2012 at 09:59

   Hayır değil. Büyük iPad serisi devam ediyor. Geçtiğimiz mart Yeni iPad diye bildiğimiz 3. nesil çıkmıştı. Apple bu sefer 4. nesili erkene çekip iPad mini ile birlikte bir de iPad 4 çıkarmış oldu. Fakat iPad 4’te çok büyük değişiklikler yok.

   Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2012/10/apple-ipad-mini-ozellikleri-inceleme.html

   • Anonim

    09/11/2012 at 16:59

    merhaba mustafa bey.bu apple herhalde insanlari enayi ve keriz yerine koymamanin adini”pazarlama ve satış stratejisi”diye değiştirmiş!!!bende bu yorumu şu an da iphone 4’den yazıyorum ama insanlar bu kadar salak yerine konmamalı.

   • Timur Bey

    10/11/2012 at 19:18

    İPad 4ü niye çıkarmış bu kadar çabuk anlamadım.sapittilar bence.zaten new iPad adi gibi yeni

  • pronomix

   09/11/2012 at 10:08

   ipad mini ile ipad4 aynı değil…new ipad den sonra ipad mini ile ipad4 tanıtıldı..işlemci vs yönünden new ipad den üstün.. ama bence çok da fark yok…new ipade sahipseniz ipad4 de gerek yok…

  • Can

   13/11/2012 at 01:49

   Mustafa Bey bir yanlisiniz var ya da siz oyle demek istemedinizde ben oyle anladim. 4. nesil iPadin en buyuk farki A6 islemci kullanmasi yani 3. iPadle iPad mini nin cipleri ayni A5 cip

 9. Cagan

  09/11/2012 at 11:58

  Sürekli mobilim ve retina ekran benim icin öncelikli degil. Kolay taşınması boyutu hafifliği herseyi yapabilmesi benim icin önemli . Siparişini verdim merakla bekliyorum.

 10. Kruk

  09/11/2012 at 12:31

  Elimde 5 aylık bilkom garantili 16 gb beyaz wifi+4G ipad 3 (the new ipad) var iphone 5 alacağım için satmayı düşünüyorum ilgilenen varsa msj bıraksın detayları konuşuruz.

  • Anonim

   10/11/2012 at 06:21

   Fiyat nedir hocam

   • Kruk

    10/11/2012 at 10:08

    1350 tl yanında targus kılıf vericem oda 125tl gibi birşey ben hediye edicem:)

   • CANER YILDIZ

    16/11/2012 at 14:32

    bonubon.com’da dediğin model sıfırı 1.199-tl artı 12 taksit :)) söylediğin fiyat biraz fazla olmuş sanki

 11. bursair

  09/11/2012 at 13:27

  Mustafa Bey gerçekten çok realist ve objektif bir analizdi. İpad miniyi aslında tabletin mobilitesi özelliğini ön plana alarak analiz ettiğimizde çok güzel ve inovatif bir ürün ancak özelliklerine bakacak olursak tamamen apple’ın ticari çıkarlarının önde olduğunu görüyoruz. En başta retina display olmaması, kullanılan eski işlemci ve düşük ram.. Yeni ipad minin’yi koklar gibiyiz..

 12. Furkan

  09/11/2012 at 14:28

  Tam olarak ipad mini 2. 2-3 ay sonramı yoksa bidaki yılmı çıkacak ?

 13. cagdas

  09/11/2012 at 15:12

  hayırlı olsun mustafa bey, bildiğim kadarıyla kutu içerisinden 5 watt şarj adaptörü çıkıyor bununla kaç saatte tam dolum sürüyor. birde 10watt şarjla dolum yapıp süreleri bizimle paylaşırsanız çok iyi olur. 🙂

 14. cemcemdr

  09/11/2012 at 15:57

  Sn. Mustafa Tan kasım 20 de amerikada olacağım duyumlara göre simfree cihaz henüz sorunluymuş,iphone 5 için; sprint , verizon önerirmisiniz veya nasıl bir yol izlemeliyim türkiyede kullanabilmek için.şimdiden teşekkür ederim

  • can

   11/11/2012 at 10:42

   Amerikadan AT&T modelini alin.itunes e baglayin ve restore edin.telefonunuz sim kilitsiz hale donusecektir. kanyon alisveris.merkezinden nano simkartinizi alin.takin sorunsuz kullanmaya baslayabilirsiniz.pasaport kaydinin yapilmis oldugunu varsayiyorum.sim kilitsiz modellerin cikmasini beklemeye gerek yok.herhangi bir apple store da sabah erkenden siraya girin AT&T modelini alin.

  • Canberk

   13/11/2012 at 01:54

   Suan Amerikada yasiyorum ve edindigim bilgilere gore sim free iPhone 5, 16 Kasim tarihinde satisa sunulacak. Kisaca stok sorunu yasamazsaniz en iyisi Appledan almak

 15. Ahmet

  09/11/2012 at 16:33

  Mustafa bey apple ürünlerini ülkemize gelmeden nasıl alde ediyorsunuz nereden alıyorsunuz ?

  • Mustafa Tan

   09/11/2012 at 17:34

   Amerika’dan aldırıyorum. Genelde cihazların çıktığı dönemlerde arkadaşlarımdan o sırada Amerika’da olanlar oluyor. Gelirken getiriyorlar yolcu beraberi ile.

 16. Timur

  09/11/2012 at 18:05

  bende iPad Mini almayı düşünüyorum ama şu anda biraz kararsız kaldım şu dakikadan sonra iPod Touch 5G – mi alınır yoksa iPad Mini-mi ? arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   09/11/2012 at 18:36

   Ona da iPod Touch 5 nesil incelememizden sonra karar verirsiniz 🙂

 17. Furkan

  09/11/2012 at 19:08

  İpad mini 2 tam olarak nezaman çıkacak

  • Canberk

   13/11/2012 at 01:56

   Bu sorunun cevabinin suan bilinmesi imkansiz. Tim Cook’un kendisi bile net tarih bilmiyordur.

 18. samet

  09/11/2012 at 21:35

  Mustafa abi bende iphone 5 sahibi olmak istiyorum bunun için tüm imkanlarımı zorladım ama beceremedim..oyuzden senden yardım istiyorum..bana bitane iphone 5 bulabilirmisin? Satın alayım lüüttfeenn:))

  • Seko

   10/11/2012 at 19:12

   Bulalım Samet bey bütçe nedir ?

   • samet

    11/11/2012 at 00:08

    Sendeki iphone 5 in fiyatı nedir?

    • Seko

     12/11/2012 at 06:05

     2400 16 gb sim free

 19. Hasan

  10/11/2012 at 08:48

  Apple ipad mini cikarmadan 2 hafta once 1 new ipad siparisi verdim . İptal ettirip ipad mini veya 4.nesil almalimiyim mustafa bey ?

  • Anonim

   12/11/2012 at 10:05

   Herhalde yani. Yenisi çıkan şeyin eskisini neden alasınız ki ? Böyle bir imkanınız varsa kullanın derim ben.

  • Canberk

   13/11/2012 at 01:58

   Tabii ki bu sansinizi kullanin eger zaten tanitimdan once siparis verdiyseniz alacaginiz iPad 3un fiyati iPad 4 ile aynidir

 20. Seko

  10/11/2012 at 13:02

  Samet hemen bulalım derim.şehir olarak Nerdesin bütçen nedir

  • Murat

   21/11/2012 at 04:50

   Bana bul kardeş

 21. Anonim

  10/11/2012 at 17:36

  App store’da purchasede tikladigimda bir sure loading ekraninda kaliyor sonra uygulama kapaniyor. Bu sorunu yasayan varmi ve ne yapabilirim?

 22. Timur

  10/11/2012 at 19:15

  Yaklaşık 2aydir iPhone5 kullanıyorsunuz.İp5 deneyiminiz nasıl

 23. Timur Bey

  10/11/2012 at 19:23

  iPadmini hele bence fuzuli ürün.umarim talep olmaz kalkar aradan ÇIKAR.ipadin minisi zatenmantıken iPod touchlar,normal iPad gönül rahatlığıyla alınır ama.

  • Canberk

   13/11/2012 at 02:02

   Kusura bakmayin ama cok yanlis dusunuyorsunuz. Normal iPadleri ev tableti iPad miniyi ise dolasimdayken kullanmak icin dusunun. Acikcasi ben sokakta elimde koca iPadle dolasma taraftari degilim ancak iPad miniyle cok rahat dolasilabilir. iPad miniyle iPod ise zaten karsilastirilmaz ekran farki 2 kat ve iPodda pek cok sitenin mobil versiyonunu kullanmaniz gerekiyor rahat dolasim icin

 24. Vlk

  10/11/2012 at 22:55

  3GS im var ve bayadır kullanıyorum, artık değiştirme zamanı geldi fakat büyük umutla bekledigim iphone 5, galaxy s3 kadar etkileyici gelmedi. İkisinide yakından inceledim ama s3 çok daha ilgi çekici sanki ama bir yanda da Apple var yani… Anlayacağınız önerilerinizi bekliyorum, özellikle Mustafa Bey’den.

  • Canberk

   13/11/2012 at 02:16

   Eger herhangi bir Maciniz varsa ve iCloudu kullanirim derseniz iPhone derim. Telefonlarin ozelliklerini degilde isletim sistemlerini karsilastirinca sonuc direkt olarak iPhonedur. Android arada az da olsa sorun cikarabilen, pil tak cikart islemi isteyen bir sistem, ayrica arayuzude iOS la karsilastirilamicak kadar karisik. Yok iPhoneun ekrani bana yetmez dersenizde sonuc Galaxy. Hiz acisindan iPhone 5 daha ustun. Online magazalara bakarsanizda AppStore da daha cok uygulama var fakat arada cok can alici fark yok.

   Drop testlerindeyse iPhone 5 cok uste cikiyor. Galaxynin 1 metreyi gecmedigi surece yere dustugunde plastigine bir sey olmazken ekrani cok rahat bir sekilde kiriliyor. iPhone 5de ise ekran, 2 metreden yuzustu birakildiginda bile sapa saglam kaliyor fakat metal kisimlari 50cm den dusse bile cok hasar goruyor, bu dertten kurtulmanin yoluysa sik kiliflar 🙂 Galaxyde her ne kadar kilifta kullansaniz ekran kacinilmaz nokta.

   Acikcasi benim tavsiyem iPhone 5. Ben olabildigince tarafsiz acikladim zaten bir iPhone sitesinde bundan daha tarafsiz bir aciklama beklemeyin 🙂

   Amerikada yasasaniz Siriyide eklerdim farklara ancak Turkiyede kullanim icin Samsungun sesli arama teknolojiside hemen hemen ayni isi yapiyor. Sirinin Turkiyedeki yetenekleri cok kisitli

 25. Hüseyin Kurt

  10/11/2012 at 23:25

  Mustafa bey sayenizde bir çok bilgiye çok kolay ulaşabiliyorum.Çok çok teşekkürler

 26. Cumhur

  11/11/2012 at 00:53

  Mustafa bey iphonelar icin bir program buldum jb siz istedigimiz ucretli programi telefona yukleyebiliyoruz. Onun tanitimini yaparsaniz milletin cok duasini alrisiniz. Saygilarimla

  • Anonim

   11/11/2012 at 15:13

   O programın adı nedir?..

 27. Cem

  11/11/2012 at 02:47

  merhabalar mustafa bey. öncelikle ipad mini hakkında görüşleriniz için teşekkürler bizi bilgilendirdiniz. Apple ın ipad mini yi sürekli cihazı elinde dolaştıranlar için yaptığı çok belli. Aslında çok mantıklı bir hareket. E bizde illa ipad mini çıktı diye ipad mini almak zorunda değiliz. ipad mini nin mutlaka farklı bir alıcısı vardır. Umarım ipad4 ile ipad3 arasındaki farkları inceler bize en kısa zamanda iletirsiniz teşekkürler.

 28. Yuksel

  11/11/2012 at 03:05

  Bende sipariş verdim 1adet iPad mini sen usa’dan.
  İpad 4 ne kadar bilen varmı acaba?16 gb wifi olan.
  Teşekkürler

 29. Bülent

  11/11/2012 at 13:53

  iPad 3 ve iPad 4 nedir? Yazınızda kullanmışsınız.

 30. mert

  11/11/2012 at 21:38

  what the hell happened to “Ipad New” and turned into “Ipad with retina display”?

  Apple sizce neden eski ürünlerini sayarken ve karşılaştırma yaparken New Ipad’i artık ağzına bile almıyor, sitesinde adını geçirmiyor? Bunun nedenini merak ediyorum..
  http://www.apple.com/ipad/compare/

  • Mustafa Tan

   11/11/2012 at 21:45

   Çünkü “new iPad” bir geçiş ismiydi. Apple iPad 2’den sonra iPad 3,4,5,… şeklinde isimlendirme yapmak istemedi. Aynı iPod Touch’ta olduğu gibi 2., 3., 4. nesil ifadelerini kullanmak istedi. Yani ürünün ismi hep sadece iPad olacak, teknik detayda kaçıncı nesil olduğunu söyleyecekti.

   Geçen sene Yeni iPad diye duyurduğu aslında iPad 3.nesil ve geçenlerde 4. nesili çıkarınca artık 3. nesil üretmeyecek ve satmayacak. 4. nesil de hafifçe güncellenmiş bir versiyon.

  • Canberk

   13/11/2012 at 02:36

   Buyuk ihtimalle isminden kaynaklaniyor. Artik daha yenisi var ve bu ismi kullanamaz. Ee napicak ? Piyasadan kaldiricak iPad 2 ve 4e devam edecek. Tim Cookun dusuncesiz bir davranisiydi The New iPad ismi

 31. deniz

  11/11/2012 at 23:47

  Mustafa bey,
  Iphone 5 inizin yandaki metal kizimlarinda boya dokulmeleri oluyormu?

 32. Ali

  12/11/2012 at 18:55

  Bu sayfada sipariş alış veriş olayına lütfen girmeyin.urun hakkında yorum yapın bizde öğrenelim .

 33. Onur

  13/11/2012 at 00:27

  Mustafa bey her yeni çıkan cihazı aldığınızda bir önceki modeli nasıl değerlendiriyorsunuz?Açıkcası sizden cihaz alınır diyorum.Bu arada 4s kullanıyorum sizce iPhone 5 e geçilirmi?

  • Mustafa Tan

   13/11/2012 at 08:49

   Aile bireylerine geçiyor sırayla. Bazılarını da test cihazı yapıyorum ofiste.

 34. Berkay

  13/11/2012 at 17:53

  Arkadaşlar ben iphone 5 veya ipad 4 alacam kararsızım sizce hangisini alayım nedeniyle birlikte söylerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Onur

   14/11/2012 at 00:47

   Kullanım amacına göre seç. Telefon ihtiyacın varsa kesinlikle 5 al derim.telefonda 4s kullanıyorsan eğer tablete gerek yok.ekran hariç herşey aynı bence.

 35. Murat

  17/11/2012 at 15:36

  Temmuzda new ipad aldım ipad4 nezamn çıktı ya:))

 36. Murat

  17/11/2012 at 15:38

  Bu ipad fifi nedir iphone desen değil ipad desen değil retina desen yok işlemcisi A5 a6 değil eeee küçük diyemi alalım at varken midilliyemi binelim:))

 37. Ali

  19/11/2012 at 21:36

  Apple TV dahil Apple ‘in tum urunlerini kullaniyorum. Iphone 5 ipad mini almak istiyorum diyene bence tavsiyem Galaxy Note II dir. Keske Mustafa bey Samsung Galaxylerle iphone lari bir karsilastirsa

 38. Orhan

  20/11/2012 at 17:43

  İpad mini güzel ben alacağım inş en kısa zamanda fiyat 1100 tl şuan biraz daha düşsün inş alacağım

 39. Pingback: Küçük Elma Kurdu

 40. ersen

  29/11/2012 at 23:30

  mustafa bey merhaba, ipad mininin 4g modeli ne zaman cikar bilginiz varmi?

 41. Anonim

  02/12/2012 at 15:17

  Mustafa bey ipad mini 800 tl buldum sizce fiyatı nasıl alalımı acaba

 42. mirkan07

  05/12/2012 at 10:39

  Fiyatlar nerdeyse abd fiyatlari ozellikle wifi modeller. Abdden almak bence gereksiz

 43. CANER YILDIZ

  05/12/2012 at 13:24

  Mustafa bey Bilkom fiyatları güncellemiş moda tabirle 😀
  16 gb wi-fi modelin fiyatı 799-tlden başlıyor 🙂
  1 gün içinde zam gören ilk ürün olacak galiba 🙂

  • Mustafa Tan

   05/12/2012 at 13:56

   KDV hariç fiyatları koymuşlar önce, sonra güncellemişler. Ben de yazıyı güncelliyorum. Uyarınız için teşekkürler.

  • Mirkan

   05/12/2012 at 16:53

   Bende diom ne bu boyle xD

 44. Reyhan :)

  11/12/2012 at 20:56

  Bu iMessage özelliğini nasıl kullanabiliriz ben İpad 3 sahibiyim ve iMessage hakkında birşey bilmiyorum bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler mustafa abii 🙂

 45. Latif

  20/12/2012 at 11:27

  Merhaba Mustafa Bey,
  Ben I Pad mini siparişi verdim ve yakında gelecek. Sormak istediğim, Avea internet paketimi I Pad Mini’de nasıl kullanabilirim? Yani telefon interneti I Pad mini’de nasıl kullanılıyor?
  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   20/12/2012 at 11:35

   iPhone’nuzda Kişisel Erişim noktasını açarsanız Wi-Fi özelliği olan herhangi bir cihaz telefonunuz üzerinden internete çıkabilir. Bu sadece iPad’lere özgü bir durum değil. Yani laptopunuzun da iPhone’unuza bağlanıp telefonunuzun internetini kullanabilir:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/03/kisisel-erisim-noktasi-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

   • Latif

    20/12/2012 at 12:33

    Yalnız benim telefonum Nokia Express Music. Yine de oluyor muduru? Cevap için çok teşekkürler.

 46. Çağan Kalkan

  28/12/2012 at 20:19

  Yaa herşey iyide fiyatlar pek iç açıcı değil çok pahalı ne zaman 600 civarına düşer ben öyle düşünüodum çünkü

 47. Selam

  05/01/2013 at 00:44

  Ne zaman iPhone veya iPad ile ilgili bir sorun yasasam veya yaşayan biriyle karşılaşsam ilk çözüm yolu olarak sizin yazılarınızı inceleme geliyor aklıma .Oncelikle bunun icin içten teşekkürler
  Soruma gelince bende iPad 4.nesil var başlarda sorun oldu fotoları düzeltme konusunda ama sonradan kendiliğinden düzeldi ama arkasının sorunu daha buyuk Youtube e bağlandığı zaman wifi bağlantısı kesiliyor.Ne yapmamız lazım sizce makine ağrızali mı ? Şimdiden teşekkürler

 48. Selam

  05/01/2013 at 13:48

  Mustafa bey lütfen cevabınıza acil ihtiyacım var veya bilgisi olan her hangi birine 🙂

 49. semih

  05/01/2013 at 23:03

  abi ben bulamadım ipad mini 16 ve 32 gb beyaz arabistanda fiyatı ne kadar beni bilgilendirirmisin.teşekkürler

 50. görkem

  16/01/2013 at 11:52

  merhaba Mustafa bey
  Ipad mini wifi+3g modelinde whatsapp uygulaması kullanmak mümkün mü?

 51. funda

  20/01/2013 at 21:35

  acaba ipad minide de appstore var mı? belkide saçma bir soru oldu ama daha önce hiçbir apple ürünü kullanmadım.iphane ipad vs.. bunu yeni aldım bir kaç gün sonra elimde olacak.whatsapp instagram oyunlar vb uygulamaları indirebilecek miyim yani?

  • Mehmet

   25/01/2013 at 07:56

   Evet Funda hanım tüm Apple ürünlerinde(ipod,iphone,ipad) applestore mevcut ve ücretli/ücretsiz istediğiniz proğramları indirebilirsiniz…
   Teşekkürler

  • Halil

   27/01/2013 at 01:43

   Whatshap çalışmaz. Çünkü telefon istiyor program. Diğer programların tamamı çalışır tabii ki.

 52. danyal

  27/01/2013 at 00:54

  ben gps yok diye dydym ipad mini 7.9 inç olanı için.
  bu doğru mu?

  en azından google maps ta mı yok bana bu konuda bilgi verebilir misiniz_?

  • danyal

   27/01/2013 at 01:08

   bir de şarj ı ne kadar gidiyor bunların_?
   ben gün içinde aralıklarla ilnternete gireceğim de..
   bu yüzden şarjı nasoldır bunların_?

   ben ipad mini kıllanmayan arkadaşlarıma mesaj atamaayacak mıyım?

   bunu da söylerseniz minnettar olurum.. ????????

 53. brl

  30/01/2013 at 12:29

  merhabalar birkaç gün önce ıpet 4 mini asdım ama uygulamalar noktasında sıkıntı çekiyorum uygulama esnasında kredi kart bilgileri isteniyor ..bütün uygulamalar ücretlimi yada bu durumu başka birşekilde çözebilirmiyim mail yolu ile cevap yazarsanız çok memnun olurum. şimdiden teşkkürler

  • ayhand

   01/02/2013 at 16:12

   iphone & ıpad cihazlarda kendi sanal mağazasından alış veriş yapılması gerekiyor. Bu yüzden sanden kimlik doğrulama ve buna bağlı kredi kartı bilgisi istiyor. Bu indireceğin herşey ücretli olur anlamına gelmez.

   Örneğin : ücretsiz araba yarışları da var ücretli de. Sana seçenekleri sunuyor. Ama ücretli oyunlar daha sürükleyicidir.

 54. Pingback: Logitech'den iPad Mini'ye Özel Klavye - Teknoklip.com

 55. Onur

  13/02/2013 at 23:07

  İpad mini kullanıcısıyım.
  E mail ayarlarımı yaptım ancak mail deki klasörleri goremiyorum. Sadece gelen giden cop kutusu var. Yardım lutfen

  • Mustafa Tan

   13/02/2013 at 23:10

   Email servis sağlayıcınız nedir ?

 56. Onur

  13/02/2013 at 23:22

  Hotmail
  onurerdi.msn.com

 57. Onur

  13/02/2013 at 23:32

  Mustafa bey bir sorunda bilgisayarimdan mailleri okuyorum, siliyorum. Ama ipad mininin mail kutusundan silinmiyor yani esitleme yapmiyor. Yeni iletiler geliyor ancak iphoneden sildigim yada bilgisayarimdan sildigim mailler ipad mini gelen kutusundan guncellestir diyorum silinmiyor. Elimle tekrar ben siliyorum.

 58. Pingback: 2013'ün En İyi iPad Oyunları - Teknoklip.com

 59. Mucahıt

  22/02/2013 at 17:21

  BENİM SORUM ŞU ŞEKİLDE AÇIKCASI İPAD MİNİ ÇOK AMA ÇOK HOŞUMA GİTMİŞTİ VE KESİNLİKLE ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUM AMA RETİNA EKRAN OLMAMASI BENI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI APPLE BU YONDE İSTER PAZARLAMA STRATEJİSİ İSTERSE NE OLURSA OLSUN BENCE KULLANICILARINA HAKSIZLIK EDIYOR.İYİDEN KOTUYE Bİ PAZARLAMA STRATEJİSİ OLMAZ.ŞİMDİ İPAD 4 ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM A6X İŞLEMCILI DAHA ONCE HİÇ İPAD KULLANMAMIŞIM O YUZDEN SORUM SAÇMA OLABILIR. 3G SANIRIM İPAD 4 DE DE YOK.Wİ Fİ OLMAYAN BİR ORTAMDA İNTERNETE GİREMIYICEKMIYIM YANI.İKİNCİSİ İSE KULLANAN BİRİ VARSA PERFORMANSI NASIL.

  • Mustafa Tan

   22/02/2013 at 18:15

   3G li model seçeneği her nesil iPad’de var:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/11/apple-ipad-4-nesil.html

   • Mucahıt

    22/02/2013 at 21:51

    ÇOK TEŞEKKÜRLER MUSTAFA BEY.

    • Serkan

     10/03/2013 at 16:38

     Ipad 4 dediğiniz ipad with retina display mi? Ipad 1, 2 ve Retina displayden sonra mini çıktı. 4 hangisi oluyor? Apple bile daha ipad 3 dememişken 4 nereden çıktı anlamadım.

     • Mustafa Tan

      10/03/2013 at 16:59

      Evet. iPad 1 ve 2 retina değil. 3’le başladı retina, sonra 4 çıktı. Detaylı bilgi için: http://www.iphoneturkey.com/2012/11/apple-ipad-4-nesil.html

      Not: Apple artık yeni modellerin hepsine iPad diyor. Fakat biribirinden ayırabilsinler diye üretim sırasına göre 3.nesil ve 4.nesil ifadesini kullanıyor. Yani iPad 4 dediğimiz 4. model yani 4. nesil.

 60. ilkay

  07/03/2013 at 17:55

  ipad mini aldım çok memnunum ve çok mobil bi taşıma sağladı bana. ancak hala whatsapp ın ipad mini uyarlamasının biran önce yapılması gerektiği kanaatindeyim 🙂

 61. watercity

  10/03/2013 at 23:04

  Arkadaşlar şunuda belirtmek isterim ipadmini’de bir sonra ki versiyonda retina display’e geçildiğinde cihazın kalınlaşacağınıda bilmenizi isterim,ben bugün aldım 32GB Wi-Fi hatlı modele gerek yok eğerki benim gibi iPhone 5 veya 4S’iniz var ise telefonunuzun Kişisel erişim noktasını açarak iPad mini ile telefonunuzun 3G sinden İnternet’e çıkabilirsiniz kolay gelsin…

 62. HoNouR

  21/03/2013 at 11:15

  Merhaba. Ben iPhone 4S ve iPad Mini kullanıcısıyım.
  İki cihaz da aynı hesaba bağlı. Laptopıma yüklü olan iTunes’ta uygulamalarla ilgili herhangi bir sorunum yok. Fakat sadece müziklerle ilgili sorun yaşıyorum. Klasörler halinde müzikler bölümünde bulunan mp3’leri işaretlediğim ve senkronize ettiğim halde parçalar iPhone 4S’te var ve çalıyor. Fakat iPad’e de aynı şekilde işaretleyip senkronize ettiğim halde onda görünmüyor. Ne yapmam lazım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

 63. Jackson

  23/03/2013 at 15:53

  İpad mini aldım ve televizyona nasıl bağlıyabilirim

 64. berna

  13/04/2013 at 22:16

  daha önce iphone vb. kullanmış biri değilim…ipad mini yi eşim amerikadan getirtmiş…dil ve bölge seçeneğinin ardından gelen ağ seçin yada itunes ile bağlan komutu çıkıyor …bu aşamada ne yapmalıyız? biz türkmenistanda bulunuyoruz ve burada nete modemle bağlanıyoruz …bilgilendirirseniz sevinirim…saygılar

  • Mustafa Tan

   13/04/2013 at 22:30

   iPad’in aktivasyonunu yapmanız gerekiyor. Bunun için de 2 yöntem var. Birini seçin:

   1) iPad’i kablosuz ağ üzerinden internete bağlamak.

   2) Bilgisayarınızdaki iTunes’a kablo ile iPad’i bağlamak. Bilgisayar da internete bağlı olacak tabii ki.

 65. Anonim

  14/04/2013 at 12:14

  Mustafa bey ipat mini Telfon ozeli ekleyebilirmiyiz

  • Anonim

   30/06/2013 at 06:55

   ipad mini mi yoksa ipod touch 5.nesil mi?

 66. Anonim

  18/04/2013 at 15:35

  Benimde sorum olacak ben mini ayeti kolona bağladım müzik dinlerken fişin ucu ayetin içinde kaldı kapak açılmamanda çıkması imkansiz su anada sezsin elimde duruyo ne yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim

  • celal

   25/04/2013 at 04:40

   aleti yazıcağınıza sürekli “ayeti” yazmışsınız. Lütfen dikkat edelim.

 67. Akif

  30/05/2013 at 13:19

  Mustafa abi çok çok saol sanırım ipad mini alcam hem küçük hem kullanışlı

 68. Ali

  03/06/2013 at 23:38

  Mustafa bey merhaba, iphone 5 kullaniyorum ve gecenlerde ipad mini aldim. İpad’i iphone’un sarj aletiyle sarj ediyorum herhangi bir sorunla karsilasir miyim? Ve ipad iphone’a nazaran yavas sarj oluyor bu normal mi yoksa sarj aletinden mi kaynakli? ( iki cihazin da adaptorleri uzerindeki sayisal veriler ayni)

 69. Elif Ykr

  08/06/2013 at 22:53

  Bı soru soracaktım ıpad mınıde genellıkle oyun oynayan bırısı ıcın ıpad mınının zararı varmıı?? Bıde retına ekran gozu bozabılır mıı????

  • Kailin

   25/05/2014 at 12:02

   Reading posts like this make surfing such a plurseae

 70. mikail

  13/07/2013 at 02:27

  yenı aldığım ipad mini de video cekımde 15 sn cekıyor ve eskı vıdeoları tek tek sılıyor.. nasıl ayarlamam gerekiyor acaba…

 71. Işıl

  18/07/2013 at 14:17

  Merhaba Mustafa Bey,
  1 ay önce İPad mini aldım çeşitli uygulamalar, oyunlar indirdik (oğlum için). Şimdi bu istemediğimiz oyunları silmek istiyoruz silinmiyor. Yeni uygulamaları da 2 gündür indiriliyor diyor hala bekliyoruz. ekranda bu nedenlerle uzun bir süre kitlenip tekrar devreye giriyor. Ne olmuş olabilir. teşekkürler.

 72. berkay

  07/08/2013 at 16:16

  merhaba ıpad mini aldım ama internet olan yerde wi-fi ile bağlanamıyorum

 73. kadir

  25/11/2013 at 22:48

  ekranda İPad kapalı yazısı çıkıyor ve tablet açılmıyor ne yapabilirim