Yeni iPhone 5’in Özellikleri

Dün akşam, bizim de canlı olarak aktarmaya çalıştığımız bir lansmanla Apple yeni iPhone 5’i tanıttı. Tanıtım öncesi çıkan dedikoduların bir çoğu doğru çıktığı için de, bir çok kişide çok şaşırtıcı ve süpriz bir etki bırakmadı. Beklentilerini çok yüksek tutan bazı kullanıcılarda da hayal kırıklığı oluştu. Fakat ben şahsen beklentimi çok yüksek tutmadığım için benim için süpriz olmadı. Apple her zaman yaptığı gibi bu yeni iPhone modelini bir öncesine göre daha da iyileştirmiş ve mükemmelleştirmiş.

Güncelleme (22 Eylül 2012) : iPhone 5 kullanarak yaptığımız ilk inceleme yazımıza http://www.iphoneturkey.com/2012/09/iphone-5-incelemesi-i.html adresinden gözatabilirsiniz.

Fakat yep yeni bir özellik var mı diye sorarsanız da, hayır böyle radikal bir yenilik yok. Zaten aşağıda paylaştığım yenilikler iPhone 5’in iPhone 4S’le farkını genel hatlarıyla ortaya koyuyor. Sonuçta karar sizin 🙂 ama bence iPhone çok daha iyi bir duruma gelmiş.

Yeni Tasarım

iPhone 5’teki en büyük radikal değişikliklerden bir tanesi cihazın boyunun uzaması. Apple normalde cihazlarını her yeni modelde küçültmeyi, hafifletmeyi ve inceltmeyi sever. Aslında iPhone 5 bir önceki modele (iPhone 4S) göre gerçekten %18 daha ince ve %20 daha hafif. Fakat boyu artık biraz daha uzun.

iPhone 5 daha ince ve hafif

İki cihaz arasındaki incelik aşağıdaki fotoğrafta da zaten açıkça görülüyor. Bu anlamda iPhone 5’in çok daha şık gözükeceği net.

Apple’ın iPhone 5’in boyutunu 4S’e göre 9 milimetre uzatmasının en büyük nedeni de ekranın boyutunu 3.5 inch’ten 4 inch’e çıkarması. Bu sayede özellikle yatay pozisyonda izlenen filmler ve videolara ekrana daha iyi oturacak. Çünkü iPhone 5’in çözünürlüğü televizyon ve video dünyasında kullanılan 16’ya 9 oranına uyuyor olacak. (iPhone 5’in ekran çözünürlüğü 1136’ya 640. iPhone 4S ve iPhone 4’ün ise bildiğiniz gibi 960’a 640.)

Ayrıca ekranda daha fazla bilgi gözükecek. Örneğin Takvim uygulaması açıkken cihazımzı yatay tuttuğumuzda haftanın tüm iş günleri gözükecek. (Eski modellerde sadece 3 iş günü ekrana sığıyor.) Ya da ana ekrana 4 sıra uygulama sığarken artık 5 sıra uygulama sığacak.

Cihazın boyunun uzamasına rağmen genişliği aynı kaldığı için halen tek elle kullanıma uygun. Biliyorsunuz diğer bazı telefon firmaları, cihazın ekranını geniş yapma uğruna cihazın kendisini de büyük yapıyorlar. Bu da telefonu tek elle kullanmayı imkansız kılıyor. Apple iPhone 5’te buna oldukça dikkat etmiş.

iPhone 5’teki tasarım değişiklikleri sadece yukarıdakiler ile sınırlı değil. Apple cihazın arka ve alt kısmını ve kulaklarını komple değiştirmiş.

iPhone 5’te bazı şeyler çok radikal değişikliğe uğramış.

Yeni Şarj Kablosu

Cihazın alt kısmında ilk göze çarpan değişikliklerden bir tanesi de kulaklık çıkışının cihazın üst kısmından alt kısma alınmış olması. Diğer önemli bir değişiklik de USB şarj kablosunun iPhone’a takılan kısmının artık 30 pinlik değil, 8 pinlik oluşu. Bu yeni uç hem daha dar, hem de çift yönlü takılabiliyor. Apple’ın “Lightning Connector” ismini verdiği bu kablo çok daha şık duruyor.

Tabii Apple, eski kablolarımızı kullanarak iPhone 5’i şarj edebilmemiz için de aşağıdaki gibi adaptörler düşünmüş. Lightning to 30-pin Adapter ismindeki ve Amerika’daki satış fiyatı 29$ olan ve de ayrıca satılan adaptörle eski iPone şarj kablolarını kullanabileceğiz.

Lightning to 30-pin Adapter

Lightning to Micro USB Adapter ismindeki ve İngiltere’deki satış fiyatı 15 pound olan adaptör ile de Micro USB şarj kablolarını kullanabileceğiz.

Lightning to Micro USB Adapter

Yeni Kulaklıklar

iPhone 5’teki tasarım değişikliği ile birlikte kulaklıklar da ciddi bir değişikliğe uğramış. Apple bu yeni kulakları, web sitesinde yazdığına göre yüzlerce prototip denedikten sonra seçmiş. Yeni kulakların en büyük özelliği de kulak içine çok daha iyi oturması ve kolayca çıkmaması imiş. (Artık deneyince göreceğiz :))

Yeni Mikrofon

Hazır konu sesten açılmışken yeni iPhone 5’te artık 3 tane mikrofonun olduğunu da belirtmekte fayda var. Mikrofonlardan bir tanesi cihazın altında, bir tanesi önünde, sonuncusu da arkasında. Bu sayede mikrofon ortamdaki gürültü ile konuşanın sesini ayırarak karşıya daha az gürültülü bir ses gitmesini sağlıyor.

 Yeni A6 İşlemci

iPhone 5’teki önemli bir değişiklik de Apple’ın her modelinde sürekli iyiliştirdiği ve kendi tasarımı olan işlemcisi (CPU). Hatırlarsanız Apple iPhone 4’te A4 işlemci, iPhone 4S’te de A5 işlemcisi kullanıyor. iPhone 5’te ise iPhone 4S’teki işlemciden grafik ve CPU açısından iki kat hızlı olan A6 işlemcisi kullanılıyor.

iPhone 5’in Arka Kamerası – iSight

iPhone 5’in arka kamerasında çok büyük radikal yenilikler yok. iPhone 5’in kamerası da iPhone 4S’teki gibi 8 MP (MegaPiksel). Fotoğraf çekiminde kullanılan bir çok özellik de iPhone 4S ile aynı. Fakat Apple iPhone 5’te foto çekim hızını %40 hızlandırmış ve az ışıkta çekim performansını da arttırmış.

Fakat esas gelişme cihazın ön kamerasında yani FaceTime kamerasında. FaceTime kamerası iPhone 4S’in aksine VGA çözünürlüğünde foto değil 1.2 MB (MegaPiksel) çözünürlüğünde fotoğraf çekebiliyor. Ayrıca ön kamera ile yapılan video kayıtları artık 720p.

iPhone 5’in Ön Kamerası

Arka kamera ise iPhone 4S’teki gibi 1080p video kaydı yapıyor ama yeni gelen bir özellik sayesinde video çekimi sırasında artık fotoğraf da çekebiliyoruz. Bir de video kaydı sırasında hem ön hem de arka kamera yüz tanıma (face detection) özelliğini kullanıyor. Eski modellerde yüz tanıma sadece fotoğraf çekiminde oluyordu. iPhone 5 ile ise hem fotoğraf, hem de video çekiminde mevcut.

Panorama

Apple’ın lansmanda iPhone 5’e has bir özellikmiş gibi tantıttığı fakat iOS 6 ile birlikte iPhone 4S’lere de gelecek olan bir yenilik de Panorama özelliği. Aslında hepimiz, bu yazıda tanıttığımız gibi uygulamalardan iPhone’da panoramik fotoğraf çekimine alışkınız. iPhone 5 ve iPhone 4S sahipleri ise artık App Store’dan bir uygulamaya ihtiyaç duymadan panoramik çekim yapabilecek.

Panorama

LTE

Aslında LTE (4G) konusu ile olarak geçtiğimiz bahar çıkan Yeni iPad’lerde gündeme gelmiş, biz de bu yazımızda bu konuyu detaylıca açıklamıştık. Fakat burada bir kez daha özetlememiz gerekirse LTE, bu hizmeti sunan operatörlerin kullanıcılarına 3G’den çok daha yüksek hızlar sunuyor. Örneğin aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere LTE teknolojisi, saniyede 100MBit gibi bir indirme (download) hızı sunuyor. Kendisine en yakın 3G ailesine mensup DC-HSDPA ise maksimum 42Mbit indirme hızı sunuyor. Tabii bunlar hep teorik değerler, pratikte genelde aşağıdaki hızların yarısını kolay kolay geçmez.

Fakat LTE konusunda ülkemiz ile ilgili bir sorun var ki o da henüz LTE lisanslarının Türkiye’de dağıtılmamış olması. Bu yüzden ülkemizdeki operatörler henüz LTE desteği veremeyecekler. Zaten vermeye başlasalar bile ülkemizdeki LTE frekansı 2600 MHz olacak. Fakat http://www.apple.com/iphone/LTE/ adresindeki aşağıdaki bilgilere göre Apple’un piyasaya süreceği üç farklı LTE modelinin hiç biri 2600 MHz’i desteklemiyor.

LTE desteği için 3 farklı iPhone 5 modeli bulunuyor.

Apple; Amerika, Avrupa ve Asya’daki farklı LTE frekansları kullanan operatörler için 3 farklı model üretiyor. Muhtemelen ülkemizde resmen LTE hizmeti başlamadığı için bize özel bir model üretimi yapmıyor.

Fakat merak etmeyin, iPhone 5’teki LTE desteğini Türkiye’de kullanamıyor oluşumuz operatörler üzerinden internete yavaş gireceğimiz anlamına gelmiyor. iPhone 5’deki 3G modülleri sayesinde eğer operatörünüzün alt yapısı müsait olursa 20 MBit’leri görmek mümkün. (ki ben Yeni iPad’imle bu değerleri gördüm.)

Nano SIM Kart

iPhone 5 ile ilgili kullanıcıları ilgilendiren diğe önemli ve radikal bir değişiklik de SIM kartlarının daha da ufalması 🙂 Hatırlarsanız iPhone 3GS’ten iPhone 4’e geçerken bir süre SIM’lerimizi keserek Micro SIM yapmıştık. Apple iPhone 5’te yeni bir standart olan ve Micro SIM’den de küçük ve ince olan Nano SIM kart kullanmaya başlıyor. iPhone 4 ve iPhone 4S’lerde kullanılan Micro SIM kartlar da iPhone 5 uyumlu değil.

Bu konunun uzmanı olan birkaç arkadaşımın bana söylediği kadarıyla da Mikro SIM’i kesip Nano SIM yapmak pek mümkün değil. Çünkü hem çok ufak hem de daha ince. Ayrıca sanırım üzerindeki devre yapısı da farklıymış. Bu yüzden yurt dışından hemen iPhone 5 getirenler, Türkiye’deki operatörler için Nano SIM bulmada epey zorlanacaktır. Gerçi öğrendiğim kadarıyla Türkiye’deki operatörler de bir an evvel Nano SIM getirebilmek için aksiyona geçmiş ama ne kadar sürer bilinmez 🙂

iPhone 5’in Satış Tarihleri

iPhone 5 21 Eylül’de,  ilk olarak Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, ve Japonya gibi sayılı sayıda ülkede satışa sunuluyor.

21 Eylül’de satışa başlanacak ülkeler.

İkinci parti olarak da 28 Eylül’de bir çok ülkede iPhone 5 satışına başlanacak. Fakat ne 21 Eylül’deki partide, ne de 28 Eylül’deki partide Türkiye bulunmuyor.

28 Eylül’de satışa başlanacak ülkeler.asd

Fakat Apple’ın lansman sırasında açıkladığı bilgiye göre Aralık ayında toplam 100 ülkede iPhone 5 satışı başlamış olacak. Bu da demek oluyor ki Türkiye’ye de Aralık ayında gelecek.

iPhone 5’in Türkiye’de resmen satışı Aralık ayını bulacak.

iPhone 5 Satış Fiyatları

Apple iPhone lansmanların hep yaptığı gibi sadece Amerika’daki kontratlı satış fiyatlarını açıkladı. Bu da önceki senelerdeki iPhone fiyatları ile aynı. Yani kısaca geçen sene iPhone 4S’in fiyatı ne ise bu sene de iPhone 5’in fiyatı aynı. iPhone 4S ise ucuzluyor.

Güncelleme (14 Eylül 2012) : iPhone 5’in Amerika unlocked satış fiyatları da belli oldu. Bu linkten fiyatları görebilirsiniz.

iPhone 5’in Amerika’daki 2 yıl kontratlı satış fiyatları.

Doğal olarak Türkiye fiyatları da henüz belli değil. Fakat yukarıdaki hesapla bunu da tahmin etmek çok zor değil 🙂

iOS 6 Ne Zaman Çıkacak?

Herkesin en çok merak ettiği iOS 6‘nın resmen çıkış tarihi de Apple tarafından 19 Eylül olarak açıklandı. Yani iPhone 5’in satış tarihinden iki gün önce.

——-

Son olarak iPhone 5 ile ilgili yenilikleri elimden geldiğince yukarıda paylaşmaya çalıştım. Mutlaka atladığım ya da yanlış yazdığım bilgiler olabilir. Ne de olsa cihazı henüz test etme imkanımız olmadı. Eksik ya da yanlış yazdıklarımı yazıya yorum girerek beni uyarabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linkleri kullanarak kendiniz de iPhone 5 hakkında ingilizce detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

iPhone 5 tanıtım sayfası: http://www.apple.com/iphone/

iPhone 5’in eski modeller ile karşılaştırıldığı sayfa: http://www.apple.com/iphone/compare-iphones/

iPhone 5 ile iPhone 4S’in teknik olarak karşılaştırıldığı Türkçe yazı: http://www.teknoblog.com/mobil/iphone-5-vs-iphone-4s.html

Apple’ın iPhone 5 tanıttığın etkinliğin videosu : http://www.apple.com/apple-events/september-2012/ 

Kardeş blogumuz SihirliElma.com‘un hazırladığı tüm etkinliğin güzel bir özeti : http://www.sihirlielma.com/2012/09/13/iphone-5-lansman-detaylar/

Özür: Dün akşamki canlı paylaşım sırasında sitemize tahminlerimizin çok çok üstünde bir ilgi oldu. Bu yüzden de sitemiz bu yoğun trafiği kaldıramadı. En yoğun anında yayını takip eden yaklaşık 8.000 kişi olduğunu gördük istatistiklerden. Fakat siteye o an giremeyen kaç kişi oldu bilemiyorum. Açıkçası web sitemizi bu kadar yoğun anlık bir trafiğe göre konfigüre etmemiştik, dolayısıyla sitemize giremeyen takipçilerimizden özür diliyor ve bir daha olmaması için elimizden geleni yapacağımızı da paylaşmak istiyorum.

273 Comments

 1. Emir Timur

  13/09/2012 at 03:34

  Boyunu Uzatma biraz samsung galaxy s özentisi oldu fikrimce. Bu kadar da ince yapmasına da gerek yoktu. Hafiflik konusu pozitif.

  • kocabey

   13/09/2012 at 11:38

   ince olmasa nasıl hafif olacaktı arkadaşım :)))

 2. Emre

  13/09/2012 at 03:38

  Teşekkürler. Akşamki canlı yayın güzeldi ben sorun yaşamadım. Apple hayal kırıklığı yaşattı ama 🙂

 3. Emre

  13/09/2012 at 03:40

  Ayrıca inceltip hafifletene kadar pili artırsalar da kalın ve ağır olsa ama pili 2 kat fazla gitse. 3G internet ve GPS gibi özellikler çok pil harcıyor ve çoğu zaman akşama kadar pil yetmiyor.

  • Emir Timur

   13/09/2012 at 03:55

   Pil maalesef en büyük sorun gibi. Her iPhone kullanıcısı bunu diyor. Günde iki kez şarj eden var. Ama millet alışmış. Ve şu an Apple da pile çözüm üretmiyor gibi.

   • Emre

    13/09/2012 at 06:15

    bir çok özelliği kullanamıyorum pil bitmesin diye. kaç gramsa kaç gram. 300 gram olsun en azından tam kullanımda 2 gün gitsin. 10mm kalınlığı olsun ne olur ki?

    • can

     13/09/2012 at 10:11

     Aynı fikirdeyim. Pil ömrü üzerine çalışmaları daha iyi olurdu…

     • Ali Cihan Çıplak

      13/09/2012 at 10:21

      Yeter ki pil ömrü uzun olsun ne olursa olsun diyen arkadaşlar kullandıkları kılıfları değiştirerek bu sorunu çözebilirler. Hem pil hem de kılıf olan çok güzel alternatifler var. Telefona pil içeren kılıfı takıyorsunuz 4-5 mm kalınlaşıyor ama pil ömrü iki katına çıkıyor. Oysa ince olsun ama pili az gitsin diyenin inceltme gibi bir şansı yok.

    • Erhan

     14/09/2012 at 02:43

     Walla cok dogru ekranı tam Parlak modunda hic ama hic kullanamıyoruz heleki şarjın yetmeyeceği düşüncesiyle fedakarlıklar yapıp az kullanıyor olmamız deli ediyor beni

  • RAHMAN KALAY

   13/09/2012 at 06:38

   Yapma be hocam lütfen 🙂
   Cebinde 2 cm kalınlığında ve 289 gr ağırlığında bir makine olacak ve sen ona cep telefonu mu diyeceksin 😉
   İnce olsun zarif dursun, zaten alıştık günde 2-3 defa şarj etmeye 🙂 öyle degil mi

  • Mehmet Gunaydin

   13/09/2012 at 08:55

   Bence akilli etelefon kullananlar sarj meselesini kabullenmeli. ben arabada, ofiste evde heryerde sarj bulunduuryorum. genelde surekli firsat buldukca hemen takiyorum hic sorun yasamiyorum. hem sofor yani hem uc kurus olmuyor malesef.

   • Gerçek Alper

    13/09/2012 at 09:19

    Burada şoför yanı değil, normal koltuk da pek ucuz olmuyor yalnız… Verilen onca para karşılığı şarj kapasitesi rakiplerinden daha iyi olmalı.

  • mehmet

   13/09/2012 at 08:59

   katiliyorum. bir inceltme yarisidir gidiyor. biraz kalin olsun, pili wifi 3g acik 3-4 gun gitsin. isterlerse kagit inceliginde yapsinlar pili bittikten sonra ne anlami var.

 4. Emir Timur

  13/09/2012 at 03:57

  Bu arada Mustafa Bey sayfanız yine eskisi gibi mobilde mobil sayfa olarak açılsa iyi olur.

 5. Tekin

  13/09/2012 at 03:59

  Bence adamlar ekleyebilcekleri seyleri eklemis ha daha degisik seyler beklemiyormuyduk bekliyorduk ama onun nedeni de yaptiklari yeniliklerin hepsinin onceden internete dusmus olmasi, yeni dizayn, lte, kulaklik vs.

 6. Büsra

  13/09/2012 at 04:03

  Mustafa bey ıphone4 te guncellemeyle yeni ozelliklere sahipolacakmi yoksa sadece 4s icin mi gucellenme olacak?

 7. RAHMAN KALAY

  13/09/2012 at 06:31

  iPhone 4s’te çift (A5) işlemci olmasına rağmen; iPhone 5 yıne de 2 kat mı hızlı olacak???

  • CaN

   13/09/2012 at 09:24

   Açıkçası 4S ile 5 arasında aham şaham bir fark olmayacak yormayın düşünmek için bu kadar kendinizi 🙂 Ama tipi hoşunuza gitmiştir gidin alın…

 8. halil

  13/09/2012 at 06:39

  4s kullanmaya devam edeceğim, büyük ihtimal en radikal değişiklikleri 5s de yapacaklar:D 1 yıl daha beklerim, bu özellikler için değiştirmem:) ..ayrıca telefonu bazen acilen masanın üstünden almam gerekiyor ve iyi tutamadığım için bir kaç kere de düşürdüm hatta,, koruyucu kapak sayesinde bi şey olmadı, şimdi daha ince yapmışlar, diğer kullanıcıları bilmem ama bence bu bir sorun..

 9. Hamza

  13/09/2012 at 07:03

  Merhaba Mustafa Bey, fabrika çıkışlı kilitsiz cihazların satışına ne zaman başlanır? Almanya’dan getirtme durumum var.

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 08:23

   Hemen başlar sanırım.

   • hovic

    13/09/2012 at 10:33

    Almanya’dan aldık diyelim, nanosim’i nasıl halledeceğiz? :))

 10. İsmail

  13/09/2012 at 07:17

  İyi günler arkadaslar
  Hatırlarsanız “rakiplerini utandiracak ”
  Gibi iddialı bı laf edilmişti ve bu yüzden cok büyük bir beklenti doğdu bunu karsilayamadi bence .
  Belki de net e sızan tüm fotograflar gercek çıkmasaydı boyle dusunmeyebilirdim ama yok aynı çıktı görmediğim birsey görmedim 🙁
  Gercekten hayal kırıklığı
  Tabii ki 4s e göre gelişmiş ince vs ama simdi 2000-2500 tl extra masrafa deger mi bilmiyorum ben dumur oldum 🙂
  İyi günler

 11. Murat

  13/09/2012 at 07:19

  Buna simdi 2.000 TL isterler buraya gelince, degmez iphone 4 ile yola devam

 12. Burak

  13/09/2012 at 07:33

  Panaroma özelliği ıpod touch 4Gde de olacakmı ?

 13. Halil

  13/09/2012 at 07:49

  Evet goruntu his ama sarj konusunu birazdaha gelistirselerdi daha iyi olacakti pek cok buyuk deyisiklilik yok

 14. Salih

  13/09/2012 at 07:59

  iPhone 5, kelimenin tam karşılığıyla ölü doğmuş bir bebek oldu. Nano SIM gibi kullanıcıları zor durumda bırakan kendilerine has özelliklere de devam ediyorlar. 4s’i gölgede bırakacak çok az özelliği var gözüküyor. Uzadıkça çirkinleşen boyu da cabası.

 15. Mehmet Fatih SEYHAN

  13/09/2012 at 08:06

  Bana kalsa adamlar en iyi telefonu yapmışlar. Tek eksiği bence madem incelmis ve biraz uzamış keske biraz da genişleseydi. Nolcak ti yani yarım cm genisletseydin sunu kuk amca.
  Yaptığın çoxx ayıp

 16. Cafer

  13/09/2012 at 08:06

  İphone 4’le devam:) teorik olarak birçok şey değişmiş olabilir ama pratikte öyle değil (benim açımdan) Kaldı ki bir sonraki telefonumda iphone olmayacak büyük bir ihtimalle 🙂

  • hovic

   13/09/2012 at 10:36

   Dün arkadaşta S3’ü inceledim. Hem fiyat hem görüntü 4’ü bana sattıracak galiba 🙂

 17. Kemal

  13/09/2012 at 08:11

  Mrb
  Yatmamış uyumamış yazıyı hazırlamisiniz Tesekkurler 🙂 İphone dedikodular çerçevesinde ayni görüntü ile cikti açıkcası benim icin biraz hayal kırıklığı oldu. Gerci 4s imden memnunum yeni İphone U almayı dusunmuyorum zaten 🙂 iOS 6 i bekliyodum. iPod touch cok hoşuma gitti İphone um olmasaydı onu alırdım gercekten cok beğendim. Bide NFC den bahsedildimi ben göremedim yoksa kacirdimmmi ??

  • Nihan

   13/09/2012 at 08:39

   Nfc özelliği iPhone 5 ‘de: Hayır
   Galaxy S3′de: Yakın-alan-iletişimi (NFC) ödeme gibi kablosuz alışverişlere izin verir 🙂

   galaksi kıyaslaması yapan bir sitede görmüştüm aynen kopyaladım 🙂

 18. Mehmet

  13/09/2012 at 08:13

  Zarif ve sık olması önemli bunun yanında akıllı telefon ve basit kullanımı iPhone almama neden olan etkendir iPhone 5 te bunu basarmislarmi ? Evet yine başarmışlar 🙂 sık ve etkileyici ancak acele edip almak mantıklı degil daha sim kartı bile hazır degil ülkemizde 🙂 bence bekleyelim iPhone 4 ile devam 🙂

  • NeyyirNevcivan

   13/09/2012 at 10:44

   Sadece o icerige göre geliştirilecek bir uygulamayla NFC destegini karsilar. Bosuna yazılıma bu kadar deger vermiyor Apple

 19. Pingback: iPhone 5 Lansmanı – Tüm Detaylar | Sihirli Elma

 20. Mehmet

  13/09/2012 at 08:21

  Bu arada samsung s3 aldı arkadasım inanın elimde oyuncak gibi duruyordu menüleri karma karışık kimse bana donmuyor demesin resimler arasında geciste kucukte olsa sekme yaşanıyor tamam cok ozellikli bir telefon ama kesinlikle sık ve guzel degil dikkat çekici degil Apple bunu başarıyor ürünlerine öncelikle kullanıcılarını görüntüsü ile hayran bırakıp daha sonra özelliklerini sunuyor bence bu cok önemli 🙂 tıpkı araba piyasası gibi bir otomobil vardır seversiniz onunla bağ kurarsınız bı otomobil vardır bir cok özelliği olmasına rağmen cirkin kasasından sebep almazsiniz piyasası yoktur tutulmaz satılmaz 🙂 Apple da inanın böyle sık ve guzel…

 21. Yılmaz Mert

  13/09/2012 at 08:26

  Tek cümle ile şunu söylemek mümkün Steve Jobs suz bir Apple sıradan bir teknoloji şirketidir.

 22. Mustafa

  13/09/2012 at 08:42

  Phone 5 kaç ghz pil kaç amper bilgisi yok ayrıca aynı telefon Allah razı olsun bizi tekrar masrafa sokmayacak arada 1 yıl gecmis düşüne düşüne bunumu dizayn ettin hiç yorulmamış 1 hafta da yapilacak tasarım ve özellikler neyse phone 4s den memnunuz

 23. Pingback: iPhone 5 sayesinde nano SIM kartları kullanmaya başlıyoruz

 24. Emre

  13/09/2012 at 08:50

  Yorumlar ve tanitim yazisi icin tesekkurler, acaba iphone 4 te ios 6 nin hangi ozelliklerini kullanabilecegiz, bu konuda detayli bir bilgi varmi? İphone 5, tasarimi acisindan beni hayal ugratti, 4 serisi bana gore cok daha guzel duruyor

 25. Ali Boyraz - Mersin Barbaros

  13/09/2012 at 08:55

  Mustafa bey slm,
  Uzun zamandir sizi takip ediyoruz ama sizi de tanima firsatimiz olmadi. Mahsuru yoksa kisaca kendinizi tanitir misiniz? Mersin’de ögrencilik hayatiniz gecti mi mesela?
  Tesekkür ederiz..

 26. onur bulut

  13/09/2012 at 09:00

  lte teknolojisinden başka bi ayrıcalık göremedim ben s3 le yola devam ayrıca flash yine yok

  • enes

   13/09/2012 at 09:35

   arkadaşım, adobe bile fiashı kaldırma hazırlığı yaptığını açıkladı herşey html5 ile halledilecek. apple ın tüm ürünlerinde de html5 çalışıyor. yani flasha gerek yok android de yeni mobil flash güncellemesi yapmayacağını duyurdu zayen…

 27. Mehmet Gunaydin

  13/09/2012 at 09:05

  bence Facetime uygulamasini dusununce yeni yuvarlak arka kapak tasariminin olmayacagini dusunmek gerekirdi.
  bence en onemli ozelliklerden bir tanesi facetime 3g calismasi.
  kimse yazmiyor ama ancak 4s ve 5 ile 3g de calisacak. benim baktigim budur. bu sebeple min 4ste kalmaliyim esimle beraber.
  bence Apple daha iyisi yok en iyisi bu biz hiz hafiflik gibi bazi teknik seylerle ilgileniyoruz diye mesaj veriyor. ama insanimiz farkli tasarim ile hava atmak derdinde oldugu icin 4 tasariminin benzeri olunca almam diyor.
  bence zaten Iphone sahibi insanlarin ancak %10u yogun olarak hakkini veriyor telefonun.
  benim ihtiyacim ozellikleri ile ilgili oldugu icin ve tum aile fertleri ile duzenimizi buna gore kurdugumuz icin ne ciksa hic sorgulamadan firsat buldugumuzda alacagiz.
  ayrica bircok insan 2000tl degmez diyor. malesef onlara katiliyorum ve ben de her zaman eskisini satip yenisini abd den aldigim icin de bu kadar rahatim. cok cok az bir fark ile zaten ben kendi telefonumu yenilemis oluyordum.

 28. Can

  13/09/2012 at 09:10

  Samsung un ve diğer şirketlerin ceo ları şuan göbek atıyorlardır kesin.Farzedin siz rakip şirketlerden birinin ceo susunuz daha ne isterdiniz.Sorsalar heralde böyle bir telefon olsa hiç fena olmaz derdiniz.S3 le birlikte zaten asya pazarını kaybetti apple.Asyada artık samsun ve diğerleri hakim.Avrupada samsung durumu eşitlemeye yaklaşıyor bu telden sonra eminim yakalıyıcaktır.Apple ın tek kalesi amerika ve canada kalıcaktır.Şöyle düşünün ilk günden beri apple kullanıyorsunuz yeni bişey beklerken yine aynı kasa benzer özellikler.Yani apple resmen diyorki git kardeşim farklı bişeyler.Amerikadaki hisseleri bile düşüşe geçti tanıtımdan sonra daha da düşücektir.Apple iphone la çağ atladı ama o günden beri hiç bişey yapmıyor.& sene önce piyasadaki en kötü telefon markalarından biri olan olan samsung buğün apple a kafa tutuyorsa bu söylediklerimde haklıyımdır

  • abdulhakim

   13/09/2012 at 09:38

   sana katılıyorum, ve şundanda eminim ki yakında Samsung S4 çıkartır çünkü S3 için patent davası açmıştı Apple, ve eğer S4’e daha kaliteli ve farklı yeni özellikler eklerse İphone % yanında oyuncak gibi kalabilir.

  • abdulhakim

   13/09/2012 at 09:41

   sana katılıyorum ve şundanda eminim ki yakında Samsung S4 çıkartır çünkü S3 için patent davası açmıştı Apple, ve eğer S4’e daha kaliteli ve farklı yeni özellikler eklerse İphone 5 yanında oyuncak gibi kalabilir.

  • Anonim

   13/09/2012 at 10:14

   Samsung fanatikleri neden iphone u takip etmekten kendilerini alıkoyamaz?.Samsung S3 ile iphone nasıl kıyaslanabilir anlamak mümkün değil. Arkadaşım, ben smartphonelardan anlıyorum diye yeni aldığı S3 ünü bana bıraktı ayarlar için. Resmen iphone ‘un kötü bir kopyası gibi geldi bana. Samsung Asya’da lider olmuşmuş falan filan. Çok satmak daha kaliteli mi olduğunu gösterir bir ürünün?

  • Can

   13/09/2012 at 12:55

   Sevgili arkadaşım sitemkar yazmışsın ama bende hem iphone 4s hemde blackberry kullanan biriyim.Sadece apple ın ona sadık olan müşterilerini böyle hayal kırıklığına uğratmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.Yani sen yılların sadık müşterisi ama gel gör ki yeni telefon dedikleri hep aynı telefonun modifiye edilmiş hali kasa hep aynı ama.Araba sektöründe bile her 2 3 senedir kasa yenilenir ki bu araba diğil küçücük bir şey değişim daha basit.Satış rakamları bir cihazın iyi olduğunu mu gösterir demişsin.Burda 50 bin telefondan bahsetmiyoruz milyonlardan bahsediyoruz ve asya kıtası insan nüfusu bakımından ve elektroniğe düşkünlük bakımından en üstte olan bir kıta.Samsung ve diğer markalar ele geçirdiler resmen burayı diyorum asyalı arkadaşlarımlada konuşuyorum neden iphone lerinizi bıraktınız diye genelde söyledikleri sıkıldık değişiklik iyidir.Yani cevap çok açık diğilmi.Buğün babam bana ilk telefonumu alıcak olsa ne istiyorsun dese iphone 5 derim.Ama yıllardır bu işleri bilen biri olarak artık bu telefon sıktı değişiklik yok hep aynı bari kasayı değiştirin satış rakamları eminim yine oynardı.Ama bu forumdada gördüğümüz gibi herkes sanki tek bir kişiymiş gibi yazıyorlar büyük hayalkırıklığı diye.Saygılar

   • Bulent Ercan

    13/09/2012 at 14:52

    Kasa değişti zaten.Arka yüzey alüminyum oldu, spekerlar, şarj bölgesi ve ekran boyutu.Çok tutan bir ürünü tamamen değiştirmek çok büyük bir risktir.App store da 700.000 in üzerinde uygulama var.Sadece kasadan sıkılmak bence anlamsız.Ben arkadaşlarıma hep söylüyorum. Ekran çözünürlüğü ve kamerası değişmedi İphone’un. Neden? Çünkü dünyanın en iyisi ve daha üst bir teknoloji çıkmadı henüz. Benim sadece bir eleştirim olabilir. Daha ince ve hafif yapacaklarına, aynı kalınlıkta ve ağır yapıp, pil ömrünü %50 arttırsalardı, çok ciddi bir fark olurdu.Tekrar ediyorum, Samsung ve diğer smart cihazlar, iphone ayarında değil. Ama bu trendle devam eder ise bir süre sonra aynı kaliteye gelecek ve belki de geçecekler. Tüm keşiflerde olduğu gibi,liderlik bir süre sonra kopyacılara geçebilir. Steve Jobs yaşasaydı bence asla hiçbir şirket apple ürünlerini yakalayamazdı.

 29. Ergin

  13/09/2012 at 09:22

  iPhone 3gs,i4ve 4s’e sahip kişilerin bu modele ihtiyacı olmayabilir.
  Bir iki ufak Türkiye’de kullanılabileceği İOS 6 özellikleri için alınabilir sadece;bence..

 30. Hüseyin A.

  13/09/2012 at 09:22

  Eşime S3 aldığım için memnun oldum şu durumda, teknolojiyi sonuna kadar kullanan biri için önce içerek sonra estetik gelir diye düşünüyorum. Darısı artık yeni modellerin başına 🙂

 31. onur

  13/09/2012 at 09:25

  BEnce gecenin yıldızı tamamiyle ipod touch tı.

  • abdulhakim

   13/09/2012 at 09:35

   kesinlikle katılıyorum.

 32. Yasin

  13/09/2012 at 09:26

  Benim icin tam bir hayal kirikligi oldu keske nete sizan onca fotoya bakmasaydim. 4 ten 4S e gecerken yapilan radikal degisikliklerden snra 5 bna cok suradan geldi yeni hic bir sey yok.4S e Siri geldiginde kismen de olsa vay be demistim ama 5 te hic bir sey gormedim. Ayrica asla ve asla %18 lik ekran uzamasi resimlerde goruldugu kadar gercek degil. Sahsen Apple in yaptigi su an piyasada olan tum urunlerin sahip oldugu bir urun yaratmakti bir de bunu utanmadan bize yeni bir seymis gibi yedirmeye calisti dun. Tam bir fiyaskoydu. 4S kullanicisi olarak asla 5 satin almayacagim. Umidim Eylul 2013 te…

  • Anonim

   13/09/2012 at 10:16

   “Ayrica asla ve asla %18 lik ekran uzamasi resimlerde goruldugu kadar gercek degil.” ne demek? iphone 5 i eline mi aldın?

 33. Mine Ç.

  13/09/2012 at 09:31

  Bilgilendirme için teşekkürler Mustafa Bey,
  Uzun süredir Iphone’larda dual sim card özelliği getirilmesini bekliyordum, Iphpne5 de bu özelliğin geleceği yazılıyordu tanıtımlar öncesinde. Ancak bu detayı Apple sayfasında ürün karşılaştırmalarında göremedim, sizce dual sim card özelliği gelmiş midir? geçmedi ise 4s kullanmaya devam edeceğim:(

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 09:54

   Açıkçası böyle birşey hiç duymadım ve geleceğini de hiç sanmam 🙂

 34. abdulhakim

  13/09/2012 at 09:34

  iphone 5 te yeni ölarak gördüğüm bir özelliği atlamışsınız sanırım artık HOME butonu parmak izinizi okuyabilecek diye görmüştüm.

  • enes

   13/09/2012 at 09:39

   yok öyle bir özellik o youtubetaki fake videolarda var…

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 09:54

   Öyle bir özellik yok. İnternette dolaşan konsept videolardan aklınızda kalmış sanırım.

 35. Emir Köse

  13/09/2012 at 09:36

  Mustafa bey bir yanlışlık oldu herhalde iPhone 4 ve 4S in çözünürlüğü 960 x 640

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 09:53

   Haklısınız bir yazım hatası olmuş. Teşekkürler.

 36. Gerçek Alper

  13/09/2012 at 09:39

  Eylül 2013’te 5S gibi bir saçmalık yapmazlar umarım. Bence modeli gerekirse 2 yılda bir değiştirsinler ama yaptıkları değişiklikler radikal olsun…

 37. Utku Aydemir

  13/09/2012 at 09:43

  İphone kullanıcıları icin taktik şu; İphone 4S satılmıyor bir sonraki telefon artık İphone 6 mı olur yoksa İphone 5S mı olur orası belli olmaz, bu telefon alınıyor takip ediyorum kimse 4S satmaya yanaşmıyor bir sonra ki telefonu bekliyor. B’nde aynı şeyi düşünüyorum

 38. beyhan

  13/09/2012 at 09:45

  Merhaba Mustafa bey,
  ekimde amerıkaya gideceğim ve iphone 5 almaya düşünüyorum. Fakat henüz türkiyede olamayan nano sim kartı gerektiği için problem yaratcak diye düşünüyorum. sizce tr de nano simler ne zaman başlar çıkmaya
  tşk

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 09:53

   Ekim ayında az sayıda da olsa sizin gibi yurt dışından cihaz getirecekleri düşünürek nan sim bayilerdeki yerini alabilir. Fakat en kötü ihtimal aralık ayını bulur.

   • beyhan

    13/09/2012 at 09:59

    Ama anladığım kadarıyla nan sim olmadan ve düşündüğünüz gibi aralık öncesi ben tel. kullanmayacaığım öye değilmi? Ayrıca alırken tr için dikkat etmem gereken başka bir husus varmı ı phone 5 de
    yardımlarınız için tşk
    beyhan

 39. meteler

  13/09/2012 at 09:47

  Apple klasik taktigi her zaman ki gibi bir sey basarmamis apple. İphone 5s de 12 mg kamera olacagi kesin iphone 4s olanlar almasi mantiksiz bana gore tabi amerikada yasamiyorlarsa orda ucuz.

 40. önder ö

  13/09/2012 at 10:01

  Mustafa Bey,
  Iphone5 alırsak Türkiye için A1428 GSM yada A1429 GSM almalıyız herhalde. (CDMA olan verizon wireless için galiba) Bu durumda Türkiyede kullanım için iki GSM de fark etmiyecek mi? sadece yurtdışına gidersek amerika mı avrupa mı uyumlu olsun diye karar vermemiz mi gerekecek? Seçim konusunda yardımcı olur musunuz?

 41. Erkan

  13/09/2012 at 10:06

  Bu isi bu kadar ciddi yapan size ve arkadaslariniza cok tskler elinizr saglik

 42. Fazil

  13/09/2012 at 10:11

  Evet beyler sonunda adamlar bir yıl boyunca düşünüp son 5 dakikada yapılacak tasarımı yaptılar alın size iphone 4SL 🙂 Neyse iphone 4 kullanıcısı olarak 5 kesinlikle almayacağım ya Samsung Galaxy S4 ü bekleyeceğim yada iphone 4SLX 🙂 bekleyeceğim.

  Hadi ama gerçekci olun her nekadar iphone sevsemde Apple hisseleri düşmeye başlayınca ne dediğimi anlayacaksınız.

  • Ahmet

   13/09/2012 at 10:18

   Yani daganının farklı versiyonları gibi

 43. didim_09

  13/09/2012 at 10:12

  Paylaşım ve anlatım için çok teşekkürler. Her ne kadar dün akşam siteye erişimde sıkınti yaşasamda. 🙂

 44. Fazil

  13/09/2012 at 10:13

  Ayrıca bu arada Samsung’un LTE teknolisini iphone5 de kullandıklarını için patent davasında Apple yüklüce tazminat ödemeye razı olacaktır.

 45. önder ö

  13/09/2012 at 10:18

  bu arada ipod touch da çıkmış. iphone 5 kasası ile aynı. hemde yeni renk seçenekleri ile. 6 renk var. Ama 16GB kalkmış. 32GB dan başlıyor 300USD.

 46. Metin

  13/09/2012 at 10:23

  İos 6 Siri turkce destegi yokmu ??

 47. Anduaziz

  13/09/2012 at 10:31

  Paylasim icin sag ol mustafa bey bende dun aksam yayina baglanamadim.

 48. mustafa koç

  13/09/2012 at 10:42

  Paylaşımınız için teşekkürler mustafa bey bir android kullanıcısı olarak iphone u en iyi anlatan forum sitesi sizin siteniz cok teşekkür ederim bu site için iphone 5 çok vasat oldu şarj ucu incelmiş boyu uzamış ….vs. Bunlar özellik degildir bana göre 4 ten hiç bir farkı yok stewe jobs yaşasaydı çok farklı olurdu bu halde iphone 5 galaxy s2 ye bile rakip olamaz yazık olmuş bence.

 49. kumadam

  13/09/2012 at 10:47

  şimdi yıllardan beri apple kullanıcısıyım samsung galaksi alana kadar sözüm o ki apple yan ürün satmayı planlamış bir firmadır bir çok arkadaş bu özelliklerine hayranlıkla baka bilir ama bu özellikler zaten galaksi 2 de ilk cıktıgı günden beri mevcut.
  keza ben performans değil şekil amaçlı alıyorum arkadaş diyorsanız o ayrı.Tasarım olarak herzaman altın oranı kullanan apple bence bunu iyi başarıyor.Şarj cihazına gelince bence en güzel özelliği o olmuş.

 50. TanerB

  13/09/2012 at 10:54

  Oncelikle aksamki canli lansman paylasimi icin Mustafa bey tesekkurler,zevkle dinledim ve takipettimSimdi:
  1-Ne olursa olsun iphone ancak iphonela karsilastirilir, ayrica telefon degil bu Iphone:)
  2-Steve jobs yok artik bunu hala kabullenemiyoruz galiba.dunki lansmanda da belli oldu.Biz hep beklentilerimiizi steve varmis gibi one cikardik.
  3-iphone4 kullaniyorum ben,her ne kadar ios6daki bazi yenilikler desteklemesede, yeni iphone hemen almami gerektirecek heyecan olusturacak radikal birsey yok.4 e devam. Degistirmek icin degil ihtiyacim varsa anca ozaman alirim.Ama kesinlikle iphonedan sasmam.
  4-Ben mesela projeksiyon gibi ozellik beklemistim:) buna benzer yenilikler icin iphone6 beklemem gerek galiba:)

 51. Emre Gürdal

  13/09/2012 at 10:54

  Mustafa bey tekrar tekrar teşekkürler,oldukça detaylı ve kaliteli sunumunuzla canlı yayında iPhone5!le tanışmış olmak keyifliydi,emeğinize sağlık,ayrıca beklentilerin üzerinde bir cihaz bulduğumu belirtmek isterim,bence asla bir hayal kırıklığı değil,sevgiler.

  • Murat Buca

   13/09/2012 at 16:10

   Beklenti tabiki dünyanın en çok kazanan ve en az çeşit piyasaya süren bu sebeple bir ürüne oldukça fazla fokuslanabilen bir şirketten çok yüksekti. Bırakın donanımı yazılimsal dahi yenilik yoktu. 4 serisinin piyasa koşullarına uydurulmasıdır bu. Yani iphone 4SX olmuş bu,seneyede 4SXA olur. 4 senemizi boşa harcamışlar.

 52. mkp

  13/09/2012 at 10:55

  amerika’da(veya almanya’da) yaşayan bir tanıdığımıza kontratlı olarak iphone5’i aldırsak, Türkiye’de kullanmak için önce jailbreak yapmak gerekir sanırım(artık ne zaman çıkarsa bekleyeceğiz), peki bundan sonra içine türk gsm operatörleri kartı koyduğumuzda, amerikadaki operatör bunu farkedip, “hop dur bakalım sen neden benim hattımı kullanmıyorsun,kapatıyorum telefonu” deme gibi bir durum var mı? neticede telefonla yaptığımız herşeye,bilgiye ulaşabiliyorlar. gizlilik hikaye yani, bu konuda bilgi lütfen,

 53. Burak Makar

  13/09/2012 at 11:05

  Hayal kırıklığına uğradım diyen arkadaşlar tam olarak ne beklediğini ne istediğini bilmeyen çocuklardan başka birşey değil bence. Hayal kırıklığına uğradım diyen kişilerden bir açıklama bekliyorum. Ben şu şu özelliği bekliyordum gelmedi desin bana?
  Bekliyorum. Teşekkürler.

  • Cihangir AYDIN

   13/09/2012 at 11:31

   Kaç yaşındasınız Burak Makar? En azından kamerayı ciddi manada iyileştirsin mesela, renk seçeneği koysun, tasarımda birşeyler yapsın, hadi yapmadı yaılım aldatmacalarıyla panoramik foto gibi özellikmiş gibi kandırmaya çalışmasınlar. Tok giriş küçülmüş müş! kablo satıcan tabi küçültürsün.. falan bunlar önemli değil de herkesin bir görüşü olabilir hayali olabilir. veya hayali sadece Apple’ın yine müthiş hareketlerle kendisini şaşırması olabilir. Önemli olan ve bunu bana yazdıran Çocuk lafınız

  • Onur Bulamadım

   13/09/2012 at 11:52

   Sanırım Apple tasarımı yapan arkadaşlarda Burak arkadaşımız gibi dar görüşlü ve bu nedenle yaptıkları telefonun muhteşem birşey olduğunu sanıyorlar.

   • Cihangir AYDIN

    13/09/2012 at 12:05

    Telefon Muhteşem bişey(di) zaten ama steve’in muhteşem bişeyiydi ondan sonra birşey koyamadılar üzerine ve koydukları da ondan kalan fikir kırıntıları diyorum. Bir de diyorum ki ne kadar dar olurlarsa olsunlar onlardan daha kapasitelisi de yok şu anda hele ki tasarım konusunda (tasarım derken özellikle yazılımdakinden bahsediyorum) Tek rakip olan android ios’un yanına bile yaklaşamaz.

   • Anonim

    13/09/2012 at 13:58

    Gercekten guZel bi aciklama

    • Koray Sindelışık

     13/09/2012 at 15:21

     Beklentileri bu kadar yüksek tutmanın sonucu oluşan hayal kırıklığı bence. Ama bir de herkesin ortak kanaati olan bir gerçek var. O da 3GS den 4 e geçişteki radikal farkların (tasarım + yazılım) 4S den 5 e geçişte olmaması. Hiç birimizin ”vayyy beee” demediğine eminim. Bu arada benim en kızdığım nokta dedikodu adı altında basında yer alan tüm bilgilerin doğru çıkmış olması oldu. ilab isimli bir sitede haftalar önce bu telefonun fotoğrafları yayınlanmıştı. Artık apple ın bu bilgileri bilerek basına sızdırdığına eminim. 4S imi birkaç hafta önce satmıştım. Satmamış olsaydım bu telefondan sonra çıkacak 5S ya da 6 yı beklerdim.
     Herkese sevgiler, Mustafa Bey size de selamlar…

  • hknclb

   13/09/2012 at 12:13

   Ben galaxy s3 kullanıcısıyım yaklaşık 2 3hafta önce aldım. ondan önce iphone 4 kullanıcısıydım. hayal kırıklığına uğramamın sebebi apple firması teknolojide hep öncü olan ilk yenilikleri onda gördüğümüz bir firmaydı ama iphone 5 te görüyorum ki bir galaxy s3 ün ya da htc one x in yanından bile geçemeyecek bir hale gelmiş. Bu hem donanım hem fonksiyon hem de ekran çözünürlüğü olarak. ve daha bir sürü şey. açıkcası galaxy s3 den daha iyi bir donanım ve fonksiyon bekliyordum. Kısacası iphone 4s i biraz büyütmüş ve arka kısmını değiştirmiş tasarım yönünden farklı bi değişiklik göremedim. tamam sade ama sadelikte bir yere kadar apple dan çok farklı bir tasarım bekliyordum. Herkesin göz zevki ve algısı farklıdır (dizayn olarak söylüyorum). Şahsen tasarımı bana 4s le aynı geldi. Ama fonksiyon ve donanım olarak kendilerini geliştirebilirlerdi fakat apple bunu da yapmadı ve büyük rakiplerinin gerisinde kaldı. Uzun lafın kısası benim görüşüm apple bu sefer yapamadı. Teşekkürler.

   • Özcan

    13/09/2012 at 12:25

    Şunu bilmelisin ki İphone nun aykırı ve farklı bir tasarımla çıkmayacağını bütün iphone kullanıcıları biliyordu.Tipi zaten mükemmel, bi kaç iyileştirme olmuş bence çok yeterli.
    Donanımdan beklentiniz nedir zaten donanımda LTE desteği vermiş 2 kat hızlı işlemci 2 kat hızlı grafik işlemci, iyileştirilmiş kamera vs.. daha ne bekleniyordu acaba merak ediyorum..( Mesala gözü takip edip te gözler kapanınca kararan ekran mı :)) Bir de şunu bilmelisiniz ki ios un mükemmel bir donanıma çok çok ihityacı yok, yazılım ve donanım uyumu yeterince iyi.

    Bu telefon hayal kırıklığı yaratacak diyen arkadaşlara diyorum ki : hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

    • hknclb

     13/09/2012 at 12:46

     Unutmaki LTE desteğinin patenti samsung altında ayrıca ülkemizde LTE desteği yok. LTE yi nasıl kullanıcaksın merak ediyorum. Galaxy s3 de de LTE desteği var ama sadece LTE destekli ülkelere gönderiliyor. Galaxy s2 ve galaxy s3 arsında dağlar kadar performans ve donanım farkı var ama ama 4s ve 5 arsında 2 kat bir fark var. Tasarım bakımından sence 3g modeliyle 4 aynı mı hayır aralarında çok büyük farklar var ama 4 ile 5 arasında tasarım olarak hiç bir fark yok. 4 ile 5 arasında bariz farklar olması gerekirdi. Asıl demek istediğim de teknoloji bakımından yeniliği ben apple firmasından beklerdim ki 4s e kadar yeniliği hep applede gördük sonuçta bende eski bir iphone kullanıcısıyım ve apple yi de severim ama bu sefer yeniliği samsung da görüyoruz bir insan bunları da görmemezlikten gelemez.

     • Anonim

      13/09/2012 at 16:17

      samsung’da gördüğün yenilik olsa olsa poup video olur veya ekranı büyütmek. bunun dışında sadece kafanda hepsi, sen ne görüyorsun da bizim haberimiz yok?

      • hknclb

       14/09/2012 at 13:22

       Sana tavsiyem telefonu eline al ve 1 gün kadar incele o zaman yeniliklerinden haberdar olursun saygılar.

  • Cihangir AYDIN

   13/09/2012 at 16:11

   Yenilik yapmak aynı zamanda risk almak demektir arkadaşlar, riski de steve alıyordu ama artık koltuk kaygısı var ne gerek var risk almaya demi. Steve bu yenilikçiliği her şeye karışması ve farklı olması yüzünden geçmişte şirketinden bile kovuldu bu da risk almayı sevdiğinin, inandığı şeyin peşinden koştuğunun en açık ispatı ama her şeyin bir sonu var ne yazık ki.

 54. heldarado

  13/09/2012 at 11:10

  2008’de iphone 3G’yi ilk çıktığında almıştım ve hala o telefonu kullanıyorum. Tabi telefon 4 yıl boyunca defalarca düştü çeşitli darbelere maruz kalarak her açıdan pert konuma geldi. Şu an iphone 4 veya 4s sahibi olsaydım iphone 5’i düşünmezdim. Çünkü çok bariz cezbedici değişiklikler yok.

  Kendi açımdan bakarsak önce one x sonra s3 ve iphone 5′ i bekledim ve artık yeni bir telefon alma sürecimin sonuna geldim. 4 yıllık bir aradan sonra bunların arasından iphone 5’i almak oldukça mantıklı geliyor. Bu sebeple iphone 5 uzun zamandır telefonunu değiştirmek ve benim gibi daha büyük ekranlı hızlı telefon almak isteyenler için oldukça ideal gözüküyor.

 55. Mkoyak

  13/09/2012 at 11:11

  Bence Apple CEO’sunu hemen değiştirmeli 🙂 Şaka bir yana Mustafa bey tanıtım yazısında Apple’ın geliştirdiği yeni batarya protokolü ile ilgili herhangi bir bölüm yok.

 56. Foe

  13/09/2012 at 11:13

  PaylSim icin tskler ben 4s kullaniyorum kullanmaya devam edicem acikcasi ben ios6 bekliyorum 4 gozle iphone bu yasima kadar kullandigim ve kullanmaktan keyif aldigim tek telefon nezam 4s yetersiz kalirsa islemci olarak o zaman iphone un yeni modelini tercih edebilirim suan icin 5 bana gereksiz artik yenisii 5s mi olur 6 mi olur onu zaman gosterir

 57. Timucin

  13/09/2012 at 11:15

  Programdan giremedik ama internetten takip edebildik.

 58. Tolga

  13/09/2012 at 11:31

  Belçika nın nüfusu kaç. Türkiyenin nüfusu kaç. Belkiçada kaç tane iphone satılacak Allah aşkına. İnsanın isyan edesi geliyor. Bu nasıl bir pazarlama anlayışı böyle 😀

  • Cihangir AYDIN

   13/09/2012 at 11:35

   Benim Store üzerinde satılmakta olan kendi yazılımım var yazılım türkçe ingilizce ve almanca dil seçeneklerine sahip ama en az Türkiye’de satılıyor yani bizimkiler yazılıma para vermiyor. Apple için de en önemli pazar yazılım.

 59. Faruk

  13/09/2012 at 11:37

  Peki iPodlarda aralıkta mı türkiyede olacak?

 60. fatih

  13/09/2012 at 11:39

  şuan 4s kullanıyorum çokta memnunum iphone5 geçmem için bariz bir neden yok. tabi yeni iphone alacaklar bence 5 i beklemeliler her zaman şöyle düşünmüşümdür yeni teknoloji varken eskisini almak mantık değildir, bence tabi:)yanlız ben bluetooht ilgili bişey duydum ama ios6 da veri transverine izin geliyormuş sanırım doğru mudur mustafa bey?

 61. Sercan

  13/09/2012 at 11:45

  kulaklık girişini neden alta aldıklarını açıklamadılar galiba ben saçma buldum sebebini bilen varsa paylaşabilir mi
  bir de mustafa abi iphone 4s world phone olarak geçiyordu gsm cdma ayrımı yoktu yurtdışından alırken yanlışlık yapma ülkemizde çalışmama durumu kalkmıştı. ipad de 4g olarak geçiyordu ama biz 3g olarak kullanıyorduk değişen bişey yoktu. şimdi iphone 5te 3 farklı model var yazmışsın ama yurtdışından alacak olanlar hangisini almalı ülkemizde çalışmayan yanlış modeli alma ihtimali var mı değinmemişsin:)

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 11:57

   3G anlamında iPhone 5 de world phone. Fakat LTE modülü açısından 3 farklı model var. Bu yüzden hangisi alınırsa alınsın 3G açısında ülkemizde çalışacak.

   • İsmail

    13/09/2012 at 12:33

    Mustafa bey, 19 eylülde İOS 6 güncellemesi geldiği gün yoğunluk olurmu, güncelleme geldiği günden sonraki zamanlardamı güncelleme yapmak doğru olur…

  • Sertug

   13/09/2012 at 17:12

   Kulaklik takiliyken telefonu cebimizden cikarip elimizde cevirmemiz gerekiyor. Yada kulaklik ustten sarkip rahatsizlik yaratiyor. Bu sekliyle telefonun kullanimi daha kolay olur.

   • Anonim

    13/09/2012 at 19:31

    Kullanım kolaylığından çok donanımsal sebeplerden dolayı kulaklık aşağıya alınmış olabilir. Mikrofon, hoparlör ve data/şarj girişinin bulunduğu bölümde zaten boş yer vardı. 8 pin konnektör ile bu boşluk daha fazla açılmış oldu. Kulaklık bölümü de yukarıda yer kaplıyordu. O bölümde daha farklı birşey kullanılmış veya anakartın büyümesi sağlanmış olabilir. Gelsin bi sökelim anlarız 🙂

 62. Sercan

  13/09/2012 at 11:49

  yorumumu da yapayım:)
  süpriz olmadı aylar önce sızan tasarım gerçek çıktı. aslında cihazın incelmesi ekranın büyümesi önemli şeylerken önceden bilinmesi heyecanı düşürdü. işlemci ve kameranın güçlenmesi zaten klasik şeyler, donanım olarak koyacak pek şey kalmadı. belki insanlar gerçekten projeksiyon falan bekliyolardı.
  ama asıl hayalkırıklığı ios6da önceden tatnıtlmayan iphone 5e özel bi özellik açıklanır diye bekledik son dakikaya kadar. geçen yılki siri gibi. kimsenin aklına gelmeyen yepyeni bir özellik olması gerekirdi. önceden apple bilerek fazla özellik koymuyor yavaş yavaş geliştiriyor derdik ama sanki artık birşey bulamıyolar gibi geldi ilk defa. sizin de dediğiniz gibi 3ten 4e geçişteki gibi bir heyecan yaratmadı. ios 6 özelliklerinde de zaten eski güncellemeler kadar önemli bir değişiklik yok bence olanlar da Türkiyede kullanamayacağımız şeyler.
  kısaca beklenti büyüktü ben böyle hayalkırıklığı ve eleştiriler olacağını tahmin ediyordum yanılmadım.
  biz bu telefonu sevdiğimizde ios2 vardı yine eksikleriyle dalga geçiliyordu. apple devrim yaptı bir pazar yarattı diğerleri iphoneun temelini çaldı çaldı şimdi onlarda yüz tanıma vs. var iphoneda yok diye iphone geri düşmüş gibi bir durum çıktı ortaya. böyle nankör bu işler:) benim de çevremde ilk defa samsunga geçenler/geçmek için bu tanıtımı bekleyenler bayağı çoğaldı. bir de yıllardır aynı telefonu kullanıyoruz gibi bir durum var sıkılan değişiklik arayan bir kitle de olacaktır. herkes zaten 1 yıldır her olayda steve jobs gitti apple bitti demek için hazır bekliyor ama apple da tersini ispatayacak birşey yapmıyor işin kötüsü.
  maddi olarak müsait olursam 2 yıl daha iphone 4 kullanmamak için başka marka da almayacağım için iphone 5 alırım. ama “kesin ne yapıp edip almalıym çok istiyorum” gibi bir durumum olmadı ilk defa bir apple ürününde

 63. Önder

  13/09/2012 at 11:55

  Nano sim olayı iPhone 5’e bir an evvel kavuşmamızı engelledi. Üzüldüm. Buna bir çare bulan varsa paylaşsın lütfen..

 64. mesut

  13/09/2012 at 11:57

  “Zaten vermeye başlasalar bile ülkemizdeki LTE frekansı 2600 MHz olacak” Bunun sebebi ne olabilir? Almanya ve İngiltere den farklı olmak sorun olmaz mı?

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 12:09

   Şu an ülkemizdeki LTE testleri için tahsis edilmiş frekans 2600 MHz. Lisanslar dağıtılırken tekrar değişebilir tabii ki.

 65. Coyness

  13/09/2012 at 11:58

  Çıkar çıkmaz alicaz demiştik ama 4s in üzerine yeni bir şey getirmediklerini, sadece var olan özelliklerini geliştirdiklerini gördük. Kesinlikle beklentilerle ilgili. Benim icin hayal kirikligi oldu. 4s imi 5 icin değiştirmem ama uzun zamandır 5 i bekleyen esime bir tane alırız herhalde. Nanosim kötü olmuş hemen yurt disından alacaktık ama alsak da kullanamayacağız :(((;

 66. Matlia

  13/09/2012 at 11:59

  Tüm zahmetleriniz için çok teşekkür ederim. Sizi takip ederek bi çok şey öğrenebiliyorum.

 67. Coyness

  13/09/2012 at 11:59

  Çıkar çıkmaz alicaz demiştik ama 4s in üzerine yeni bir şey getirmediklerini, sadece var olan özelliklerini geliştirdiklerini gördük. Kesinlikle beklentilerle ilgili. Benim icin hayal kirikligi oldu. 4s imi 5 icin değiştirmem ama uzun zamandır 5 i bekleyen esime bir tane alırız herhalde. Nanosim kötü olmuş hemen yurt disından alacaktık ama alsak da kullanamayacağız :(((

 68. Mehmet ziya kahveci

  13/09/2012 at 12:02

  Mustafabey size ve shirli elma ekibine cok tesekkur ederim. Biz iphone hastalari icin degerli zamaninizi ve emeginizi harcadiniz. Ben mustafabey gibi beklentilerimi yuksek tutmadigim icin hayal kirikligi yasamadim. 4s sahibi bir memur olarak kendimi zirlayip 5 almayi dusunuyorum. Ana tr den degil ucuz olan ciddeden filan. Hep turkcell kontratli aldigim 3 iphoneden sonra 4. İphoneyi pesin Almayi dusunuyorum. Bence bataryada bir iyilestirme yapilmamasi yada yapilamamasi apple icin bir eksi. Hayal kirikligi degil ama uzuntu verici bir durum. Neyse tum iphone sevdalilari icin yeni modelimiz hayirli olsun. Mehmet ziya kahveci – trabzon

 69. sevan

  13/09/2012 at 12:03

  iphone 4 ve 4s’in ekran cozunurlugu 960*480 degil, koydugunuz fotografta da goruldugu gibi 960*640. Yani iphone 5’te goruntu kalitesi ayni kaldi diyebiliriz 😉

 70. Abdullah

  13/09/2012 at 12:07

  Merhabalar Mustafa bey,
  Yazılarınızı ve yorumlarınızı uzun zamandır takip ediyorum. Başka sitelerle de bağlantınız olduğunu daha önceki yazılarınızda paylasmistiniz. Acaba toplu bir mail kampanyası düzenleme gibi bir düşünceniz olmadı mi hic?? Apple’a Türkiye’nin büyüklüğünü gösterecek, türkce’ye daha cok önem vermesini vs., daha dogrusu dikkatlerini çekebilmeyi sağlayacak bir kampanya guzel olmaz mı sizce de?

 71. Trandor

  13/09/2012 at 12:10

  Selamlar herkese.. Anlamadığım birşey var benim herkes iphone 4S i beğenir ve kullanırken cihazının biraz daha geliştirilmiş halinden neden şikayetçi olurlar anlam veremem. iphone 5 4S e göre daha gelişmiş daha hızlı görsel olarak daha şık ayrıca 4S e sahip olanlar 5 i alma gibi bi zorunluluğuda yok tabiki yorum yapmakta özgürler ama yıkıcı değilde daha yapıcı yorumlar olabilir. Ben uzun yıllardır Nokia kullanan birisiyim samsungtan hiç hoşlanmadım misal geçen günlerde ilk olarak Apple ın yeni ipadını aldım ve kullanımını gördükten sonra şunu dedim boşa zaman kaybı olmuş diğer cihazlarla ve şimdi iphone 5 i almak için beklemedeyim gerçekten güzel iş çıkarmışlar cihaz gerek görsel olarak gerek işletim sistemi olarak baya geğilmiş ve pil ömrü yine aynı şekilde herhangi bir düşme yok buda büyük birşey bence düşünsenize elinizdeki cihaz biraz daha gelişiyor bu gayet güzel 4S kullanıcıları 5i almayabilirler ama yeni iphone geçen birisi için iphone 5 mükemmel benim görüşümle. Bir anlamadığım konuda şu Apple ın hisseleri düşmüş çıkmış sizi ne ilgilendirir 🙂 siz bence sizi ilgilendiren kısımla ilgilenin bir kaç yıl öncesi cihazlarda kamera bile yoktu bugün bu teknolojiye gelmişiz beğenmiyoruz neyse çok uzattım sanırım 😛 saygılar herkese.. 🙂

 72. Lonely

  13/09/2012 at 12:14

  Adamlar cozmus isi nasil para kazanacaklar 3tane fazldan ozellik alsana iphone 4s le ayni teknolojiyi bende seviyorum ve hergun takip ediyorum apple sirketine yazik samsung daha iyi telefonlar uretiyor iphone 5 samsung s3 bence gecemez bence kesinlikle koyulacak paraya yazik benim icin buyuk bir hayal kirikligi oldu daha farkli bekliyordum ama bosuna telefonlari almaya basliyanlat bakalim ne sorunla karsilasacak kesin mutlaka bir sorun cikar sonra verir guncellemeyi herkes bide benim baktigim gibi bakarsa ozaman cok iyi anlar demek istedigimi iyi gunler

 73. beko

  13/09/2012 at 12:17

  mustafa bey,
  amerıkadan TR için hangi modeli almalıyız? çok fazla i phone 5 seçenkleri var.??
  yardımcı olursanız sevinirim.
  tşk

 74. Emir Köse

  13/09/2012 at 12:20

  Mustafa Apple in yeni A6 cipi hakkında detaylı bir bilginiz var mı ? Çok araştırdım çekirdek sayısı ve hızı hakkında detaylı bir bilgiye ulaşamadım.

  • Emir Köse

   13/09/2012 at 12:21

   Mustafa bey yazacaktım yanlış oldu özür dilerim 🙂

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 12:23

   Henüz net bilgi yok. Belki bu yazı işinizi görebilir : http://www.idownloadblog.com/2012/09/12/a6-uses-arm-cortex-a15/

   • Emre

    13/09/2012 at 13:05

    Mustafa Bey, A6 çipset Sizin tahminlerinize göre A9 mu A15 tabanlı mıdır ?

    • Emir Köse

     13/09/2012 at 14:37

     Mustafa Bey yerine ben cevaplayim A6 cipsetinde A15 işlemci kullanılıyor.

   • Emir Köse

    13/09/2012 at 14:39

    Evet tam olarak aradığım şey 🙂 Çok teşekkür ederim. 🙂

   • Emir Köse

    13/09/2012 at 14:39

    Evet tam olarak aradığım şey 🙂 Çok teşekkür ederim.

 75. Alper

  13/09/2012 at 12:36

  Unlocked fiyatları usa 649$ , Avrupa 679Euro, İngilterede 529£ olarak görünüyor hepsi 16 gb fiyatı

  • Koray Sindelışık

   13/09/2012 at 15:13

   Apple.com(usa) da ben unlock fiyat yayınlandı mı? Sık sık takip ediyorum göremedim ? Unlock USA de daha sonra piyasaya sürülüyor bildiğim kadarı ile. Önce GSM operatörleri için kontratlı telefonları piyasaya sürdüler bundan önce…

 76. Coyness

  13/09/2012 at 12:56

  Surekli hata mesajı verdigi icin fark etmeden aynı mesajı 4 kez yollamisim, görüntü kirliliği icin üzgünüm 🙂

 77. Dawn

  13/09/2012 at 13:17

  Yeni iphone bir hayal krikligi

 78. halil

  13/09/2012 at 13:20

  Selamlar Mustafa bey emeğininize sağlık.Bazı sitelere iphone 4 ü kullanarak giremiyorum.Bilgisayarınızda Adobe Flash Player 9+ yuklu değil mesajı veriyor.Bunu nasıl çözebilirim yanıtlarsanız çok sevinirım.Teşekkurler

 79. BURAK KACAROGLU

  13/09/2012 at 13:36

  evet malasef bende çok uğraştım bağlanmak için ama malesef buradanda takip edip daha detaylı inceliyorum sitenizden bile anında takip etmek muhteşem bir olay çok teşekkür ederim kolay gelsin.

 80. yasin

  13/09/2012 at 13:41

  mustafa bey ipodlar hakkındada bir yazı paylaşabilitmisiniz. hepsi için

 81. berkan

  13/09/2012 at 13:42

  iPhone 3 ve 4 teki telefon boyutu çok idealdi. Apple ekranı büyütürken bence bu boyutlandırmadan ödün vermemeliyidi (Steve Jobs olsaydı bu gerçeği göz önüne alarak telefonu tasarlatırdı), şimdi Galaxy S3 boyunda bir iphone olacağından telefon ince olmasına rağmen görüntüsü hoş olmayacak…

  Apple’ın bazı yenilikleri çok önemliymiş gibi tanıtması bence hayal kırıklığı yaratmış olabilir, ekran büyüdüğü için takvimin geniş gözükmesi, şarj kablosunun değişmesi, panaromik fotoğraf, nano sim vs…

  Telefonda benim için en büyük gelişme şu 3 mikrofon olayı, konuşurken herkesle problem yaşıyorum inşallah bu düzelmiştir. Apple’ın kendi navigasyonunu da Türkiye şartlarında merak ediyorum umarım başarılı olmuştur. Fakat iPhone pazarda bir düşüş yaşayacak gibi geliyor, en kısa zamanda iPhone 5 vs Galaxy S3 karşılaştırması ile durumu göreceğiz…

 82. OKAN SÜMER

  13/09/2012 at 13:48

  Merhabalar,

  Öncelikle dün akşam yoğun trafik akışının olması sizin açınızdan her ne kadar sevindirici olsa da, erişim sıkıntısı yaşayanlar için hiç de boş bir durum olmadı. Bir an kendi server’ımdan bandwith takviyesi göndermeyi düşünmedim değil 🙂

  Şaka bir yana,

  Yeni çıkacak iOS6 güncellemesini iPhone 4 ve 4S yükleyelebilecek mi ya da yükledikten sonra cihaz performansında düşüş olacağı konusunda bilginiz var mı ?

  Canlı yayın ve gösterdiğiniz emekler için teşekkür ederim. İyi çalışmalar 😉

 83. Seyfettin

  13/09/2012 at 13:48

  Fiyatla var iPhone 5 16 gb 649 – 32 gb 749 – 64 gb 849 $

  • Murat

   13/09/2012 at 14:47

   Olmadi çürük elma jops öldü elma kurtlandi:))

 84. Veysel

  13/09/2012 at 14:20

  apple ürünlerini çok seven biri olarak iphone 5 ten var olan özellikleri arttırmak dışında başka özellikler de bekliyordum.s3 4s’i geçti iphone 5 de s3ü geçer diye bekliyordum ama mümkün gözükmüyor.

 85. zeliha

  13/09/2012 at 14:32

  İphone 5 nerdeyse bir yıldır onu bekliyoruz ama sonuç hayal kırıklığı neyse artık türkiyeye gelince bakıcaz :S steve jobs olsaydı eminim mükemmel bir cihaz ortaya çıkardı!

 86. Hakan

  13/09/2012 at 14:51

  Bence dün gecenin en iyi işi iPod Touch 5 oldu 4’e göre gerçekten evrim geçirdi diyebilirim.Tek kelimeyle harika olmuş.

 87. Utku

  13/09/2012 at 15:03

  Bence yeni telefon alacaklar ocak ayinda iphone5 gelip standart fiyatina kavusunca, iphone 4s alsinlar. Kisisel görüsüm bu benim.

 88. Özgür

  13/09/2012 at 15:11

  Ben de 4s kullanıcısıyım ama Steve Jobs olmuş iPhone yerinde saymış,olay budur.

 89. luckbuddy

  13/09/2012 at 15:42

  tüm yorumları okumadım ama şahsen benim hayal kırıklığım, yeni şarj aleti oldu. apple’ın genel felsefesi tüm aletler arasında uyum ve hep user-friendly olmasıydı. bu hareket ise “ince uçlu nokia şarj aleti olan var mı?” zamanlarını hatırlattı.

  bence 4s hiç çıkmamalı ve iphone5 diye tanıtılan şey 4s olarak sunulmalıydı. zira tek özelliği daha ince, hafif, vs. olması.

  yine de bir telefon alacak olsam iphone5 alırım, o ayrı.

 90. fatih erol

  13/09/2012 at 16:18

  merhaba oncelikle bilgileri tek tek acik birsekilde paylastiginiz icin tesekkurler kafamda soracagim butun sorularin cevabi yazilmis internette bir cik siteye baktim en detayli ve duzenli kaliteli paylasim sizden gelmis tesekkurler

 91. Ertug

  13/09/2012 at 16:21

  Mustafa bey benim merak ettigim iphone 5 tanitim gecesinden önce nette dolasan videolarda nasil oluyorda iphone 5 in birebir aynisi oluyor..yani tanitimdan önce birkaç cihaz nasil birilerinin eline geçiyor da birde 4s ile karsilastiriliyor..adamlarin elinde iphone 5 resmen..

 92. Emin

  13/09/2012 at 17:01

  Merhaba Mustafa Bey

  Amerika da sim kilitsiz ne zaman çıkar bu konuda bilginiz varmı.?

  Ayrıca sunumnuz dolayı çok tşk ederim

 93. Emre

  13/09/2012 at 17:09

  İPhone 5 çıktığı zaman almaya sartlanmistim ama ne yazıkki benim için bir hayal kırıklığı oldu beklentim çok altında kaldı neymiş boyu uzamış yok incelemiş bunlarmi degisiklikler yeni iPhone alacak arkadaslar Alabililer sma 4s kullanan arkadaslar kesinlikle tavsiye etmem sadece para tuzağı başka hiç bişey değil berbat

 94. Barriscan

  13/09/2012 at 17:47

  Bende ipohe 4s kullanicisiyim ilk iphone ciktigindan beri kullaniyorum..calistigim sirketin dagittigi galaxy s3 lede yaklasik 3aydir kullanma ve testetme imkani buldum..ve sonuc iphone 5 sin bana sundugu suanki teknoloji yi ben 3aydir galaxy s3 de kullaniyorum..sizce bu hayalkirikligi degilde nedir..? Tabiki bu hayalkirikligi aplle olan hayranligimdandir..

 95. osman

  13/09/2012 at 18:00

  8 ay öncesine kadar 3GS kullanıcısıydım, Blackberry massenger uygulaması çok hoşuma gidiyordu iPhoneumdan da eski performansı alamıyordum. 3GSimi satıp bb9900 aldım. attan inip eşeğe bindiğimi 2. günümde anlamıştım. 7 aydır iPhone5’i bekliyorum. 4 ve 4s kullanıcıları çok bir fark göremedi belki ve beğenmediler fakat bu çileyi çeken bilir. onun için iPhone5 beni tatmin etti, vodafone satışa (ya da ön satışa) başladığı an gidip iPhone5 alacaklardan biriside benim.
  ek olarak Mustafa bey iPhone5’i çok açıklayıcı anlatmışsınız, teşekkürler.
  saygılar..

 96. İbrahim SEZGİN

  13/09/2012 at 18:13

  Akıllı telefonlar ikiye ayrılır iPhone ve diğerleri 🙂

  • Dex

   14/09/2012 at 00:20

 97. Baris durduran

  13/09/2012 at 18:31

  Akşamki yayınınız icin tesekkurler mini iPad le ilgili hiçbir şey söylenmedi dimi yoksa benim kacirdim

 98. Erkan

  13/09/2012 at 18:54

  New york apple store dan telefonla alinan bilgiye gore kontratsiz kilitsiz satis fiyatlari 700 / 800 / 900 usd olacagi bekleniyor ve on siparis verenlere 22/9 da teslim edilecekmis bu taze bilgiyi paylasmak istedim

 99. murat

  13/09/2012 at 19:03

  iphone 4 den 4s geçmememın nedeni siri türkçe desteklemiyordu. 4 le 4s arasında ki en büyük fark siri uygulaması idi. iphone 5 bende de hayal kırıklığı yarattı. örneğin siri uygulamasının çok daha gelişmiş olmasını bekliyordum ki olmadı. telefonun kasasında öyle aman aman bir değişiklik yok. kamera çözünürlüğü 4s le aynı tek fark ön kamerasının çözünürlüğünün artması. iso 6 19 eylülde çıktığnda bakalım neler olacak. 4s ler yeni özellik kazandığında özellikle panaromik foto çekme özelliği ile 5 den farkı kalmayacak. şimdi ekran biraz daha büyük biraz daha ince biraz daha hafif diye 5 alınır mı bence alınmaz. 4s de olmayıp 5 de olan çok aman aman bir fark yok. bu benim şahsi görüşüm iphone rakiplerinin eline çok büyük bir koz verdi. umarım iso 6 ile çok farklı uygulamalar çıkararak bu açığı yeniden kapatır.

 100. Fatoş Yalçınkaya

  13/09/2012 at 19:49

  Sevgili Mustafa Bey;
  Her zamanki gibi,sayenizde aydınlandım. Size sorum şu.. iPhone 5 Türkiye’de çıktığında,siri türkceyi destekler mi sizce??!!

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 20:14

   Pek sanmıyorum. 2013’ün ortalarında belki.

 101. Emir Köse

  13/09/2012 at 19:59

  Mustafa bey cok onemli gecmis tecrübelerinize dayanarak iPhone 5 in unlock lu modelleri Amerika’da ne zaman piyasaya çıkar ? Apple in sitesinde available on at&t verizon ve sprint yazıyor.

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 20:13

   Çok yakında 🙂

   • Emir Köse

    13/09/2012 at 20:20

    Mesela yakında derken tahmininzce 1 hafta falan mı 🙂

    • Ege

     18/09/2012 at 02:02

     Mustafa bey ipad mini hakkında bilgi verebilirmisiniz bazı sitelerde kamerası olmayacağını gördüm bunu insallah yapmazlar ipad teknolojisi bu kadar ilerledikten sonra kamera olmazsa cok ilkel olur

  • Emir Köse

   13/09/2012 at 20:18

   Apple ı aradık kontratsiz iPhone yok mu diye adam bi üzülüyor bi üzülüyor i am sorry, I am sorry diye diye ağlayacak neredeyse. Tim Cook amca ya da mail attım ama cevap vereceğini düşünmüyorum pek. Bari siz yardımcı olun

 102. Ali

  13/09/2012 at 20:01

  Bu işte bir numarasın Mustafa bey iyiki varsınız.

 103. Yasin

  13/09/2012 at 20:04

  4S kullanicisi olarak dunku hayal kirikligimdan snra sunu da belirtmeliyim ki asla ve asla hic bir Android tabanli bir Smartphone iPhone nun kalite ve IOS isletim sisteminin islevselligine yaklasamaz. Aklima takilan tek soru gercekten de Steve Jobs Apple miydi? Uzerine endise duyularak dusunulmesi gereken bir soru… Ayrica iyi ki Jobs’un bulundugu bir ortamda uretilen 4S’e sahibim…

  • Ramaknisnan

   13/09/2012 at 20:40

   Çok iddialı bir cümle olmuş. iPhone tum modellerini kullandım , ancak Galaxy S3 e geçtim. Bundan sonra iPhone kullanacağımı zannetmiyorum artık. Bu arada iPhone 5 bence hayal kırıklığı oldu. Ancak Apple fanlarını tatmin edecektir diye düşünüyorum. Saygılar.

   • gececi

    14/09/2012 at 01:46

    BENDE YORUMUNA HAK VERİYORUM HELAL OLSUN SANA HİÇ DÜŞÜNMEDEN SAMSUN GALAXY S3 ALDIM ÇÜNKÜ BİLİYORDUM IPHONE 5 BİR HAYAL KIRIKLIĞI OLUCAKTI VE OLDUDA ZATEN HİÇ PİŞMAN DEĞİLİM İYİKİDE ALMIŞIM ASYALILAR BU İŞİ BİLİYOR GERÇEKTEN SİZİ TEBRİK EDİYORUM GECECİ

    • Mehmet Semerkant

     14/09/2012 at 22:48

     “Asyalilar bu isi biliyor derken” iPhone’u taklit ederek bugunlere geldiklerini de unutmayalim lutfen:)))

     • Senol usta

      16/09/2012 at 08:25

      Taklitler aslini yaşatır:))

     • Senol usta

      16/09/2012 at 08:27

      S3 iphoneyi neden hep kiyasliyorlar anlamadim hani htc onex deseniz anliycam

    • Ozay

     16/09/2012 at 01:47

     Glx alan arkadaslar madem memnunsunuz niye hala iphone sitelerini geziyosunuz bence sizde celiski var memnun oldugunuzu zannediyosunuz ama degilsiniz

   • A. Faruk GÜNAYDIN

    15/09/2012 at 07:49

    Hayal kırıklığı derken hangi hayalin kırıklığı onu anlamadım, eğer iPhone 2G’den sonra çıkan 3G için bu cümleyi kursaydınız anlardım hatta 3GS ve 4S i bile katabiliriz hayal kırıklığı kategorisine, ama iPhone 5 çok her açıdan rakiplerinden önde, Samsung Galaxy serisinde biraz ram biraz ekran boyutu arttırıp hayvani bir reklamla buralara geldi tamam güzel telefon ben S2’yi severek kullanıyorum 5 saatte şarj olması ve Play Store’un stabil olmayan programları kabul etmesi haricinde daha kişiselleştirilebilir olması çok hoş ama iOS 6 ve iPhone 5 le kıyaslanamaz bile.

    • der ki: der ki:

     21/10/2013 at 18:58

     Siz bir sorum var: İphone 5 in eni ve uzunlugu kaç cm veya mm yarına teknoloji tasarım odevim varr hadiiii

     • Hadiiii

      21/10/2013 at 19:00

      :'( 🙂 🙁 :O

 104. Ergin

  13/09/2012 at 20:31

  İphone 4 ve iphone 4s sahibi arkadaşlar için iphone 5 pek bir şet ofade etmeyebilir ama yeni iphone alacaklar ve iphone 3gs kullananlar için tek tercih olacak gene.. Zaten geçen sene iphone 4s alan bir arkadaşın bu sene iphone 5 alması lüks’e ve”….. bak iphone 5″ yaklaşımına gelir diye düşünüyorum.

  İphone 3gs sahibiyim ve halen iş için yogun olarak en az 4 uygulamayı kullanıyorum ve gayet başarılı iş görüyor. İos 6’yı da kısmen kullanabileceğim için iyice takılma yaşatmadan da iphone 5 almayı düşünmüyorum.

  Kasma olursa da gene gidip iphone 5 alırım. Başka da bir cihaz tanımam.

  Ayrıca iyiki de İpad mini diye bir saçmalık çıkmadı. Umarımda çıkmaz. Alın size iphone 5 yani mini ipad.

  A-6 işlemci ve son derece hızlı reaksiyonlar gösteren bir cihaz. İphone 5.

  Tuş olmayan tuşa tuşmu ekleyecek ti..

  Kamerasını ekranın ortasına mı yoksa dokunarak istediğimiz yere hareketlendire bileceğimiz hir halmi verecekti..

  Dokunmadan,bakarak,kaş göz hareketimizden anlayan ve yazı yazan bir cihaz mı bekliyorduk.

  Android ve galaxy 3 kullanan arkadaşlar iphone ile yarışmaktan vazgeçin. Alın işte geçtiniz ne oldu.?
  Bu birşey değiştirmez hala en iyisi, insan duyularına hitap eden kolay kullanım ve ortak insan bilinci gözetilerek geliştirilen bir işletim sistemi. Tıpkı MacOs X işletim sistemi gibi.

  SAYGILAR….

  • engin

   13/09/2012 at 20:56

   harka yazmışssın os x e de değinmen ayrı bişi olmuş 🙂

   • Pardus

    14/09/2012 at 01:07

    Biz vatan evlatlarina henuz itunes, app store, cloud, senkronizasyon gibi detaylarin altinda neler oldugunu ogretemedik. Xcode ile uygulama gelistirmenin javaya olan ustunlugunu ancak oracle javayi android in elinden aldiginda. Apple in samsung a olan ustunlugunu de android in tek varisi olacak motorola oldugunda gorecegiz. Macos isletim sisteminin ustunlukleri konusunda fikri olmayan ve urettigi tum cihazlar icin unix isletim sistemini uctan uca senkronize calistirmayi becerebilen tek firma apple dan bi haber olan arkadaslar icin saniyorum dis gorunus cok daha onemli. Bu sebeplerden dolayi apple dan vaz gecerseniz bizide mesut bahtiyar edersiniz.samsung hayranlari icin ise bir iki cumlem olacak; apple iphone uzerinde exchange mapi connectionlari microsoftun bile beceremedigi kadar kusursuz kullanirken neredeydiniz, ekran konusunda cok iddaliydiniz da multitouch ekrani ilk gordugunuzde neden sasirdiniz. Neden gorilla camdan haberiniz yoktu. Iphone piyasaya cikana kadar hangi telefonunuzun hafizasi 16 gb ti. S3 de dahil olmak uzere isletim sistemi yetenekleri disinda teknolojide neyi apple dan once ihediye ettiniz. Tablet pazarinda ilk patentimi aldiniz yoksa mac air e karsi ilk ultrabook umu urettiniz.ne ile avunuyorsunuz bada isletim sistemi ilemi hani nerede?Androidin ceosu steve jobstan olum dosegindeyken gorusup basarisinin sirrini ve kendisine yon vermesini talep ettigini kaciniz biliyor. Merak eden biyografisini okuyabilir. Adobe i kim meshur etti. Pixari kim kurdu animasyon filmlerini kim sevdirdi. Steve ve apple in vizyonu yeni teknolojiler uretmek ve bunlari insanlarin kullanimina sunmak uzere kuruludur. Aksi olsa apple en degerli sirket olmaz steve jobs en zengin is adami olurdu tipki bill gates gibi. Kimsede bu degerli sirkette 1 dolara ceo luk yapmazdi. Ac kal budala kal diyerek kendisini saygiyla aniyorum. Usuyoruz steve reis:)

    • Volkan

     16/09/2012 at 21:50

     Evet iki cihazda dokunmatık s3 ve iphone5 olarak konuşuyorum. Ama birinde hala smule uygulaması sadece 2 li çalısmakta nedense 4 tus yapılamamakta. S3 un dokunmatık algılaması 300 ms ıken iphonelarda bunlar 10 kat daha ıyı. Farkı anlamak ıcın smule ornegını verdım acın bakın ıkı cıhazdada.

     Kaldıkı stabılte olayına gırmek bıle ıstemıyorum. Andorid telefonumda calısan uygulama tabeletımde calısmıyor tablette calıssa telde calısmıyor. Uygulamaların sureklı durması kapanması kalıtesızlıgınden soz etmıyorum bıle yazarak gecmem yeterlı. Play store tam bır copluk 1m ındırılen oyuna bakın ılk cıkan ıphone a kurup oynamassınız o derece.
     Ayrıca s3 cephesınden bakacak olursak arkadas ınsanlar yuruyor araba kullanıyor kımın elı s3 un ekranını tek elle kullanacak kadar buyuk. Ekranın buyuk olması ozellıkse benım tabletım s3 ezer bilgisayarım dokunmatık tabletımı ezer. Araba kullanırken 4.3 ınclık evo yu kullanıyorum ben.

    • İPHONE5 ci

     30/11/2012 at 19:41

     arkadaşlar iphone 5 i kullanmadan yorum yapıp s3 daha iyi diyen arkadaşlar içindir yorumum s3 bırakın iphone 5 in yanından geçmek yarışamaz bile onla.. s3 diye avunan arkadaşlar kendinizi kandırıyorsunuz emin olun. her işlevi en ince detaya kadar düşünülüp yapılmış bir telefon bence bu iphone 5!!

   • Anonim

    14/09/2012 at 23:49

    Bende ergin arkadasımızın yorumlarına sonuna kadar katılıyorum teknik veri yazarak caninizii sikamak istemem ergin arkadasimiz yeterli oranda deginmis zira arkadasım s 3 aldı evet özellik olarak daha iyiydi ve her fırsata bana bunu vurguluyordu sonuc
    Su anda 4s kullanıcısı ve çok mutlu

    • Aslıhan

     26/07/2013 at 17:50

     Arkadaslar birkere samsung serisinin galaxy pocket inden tut galaxy mega sına kadar bir suru modeli var iphone nin ise altı modeli var.tutup samsungla apple karsilastirilmaz hic kusura bakmayın.İphone kalitedir,prestijdir.

   • Erdem

    14/09/2012 at 23:50

    Bende ergin arkadasımızın yorumlarına sonuna kadar katılıyorum teknik veri yazarak caninizii sikamak istemem ergin arkadasimiz yeterli oranda deginmis zira arkadasım s 3 aldı evet özellik olarak daha iyiydi ve her fırsata bana bunu vurguluyordu sonuc
    Su anda 4s kullanıcısı ve çok mutlu

  • Yasemin Karagedik

   13/09/2012 at 21:39

   Anlatamadiklarimi kelimelere dokmussunuz kesinlikle size katiliyorum. Apple’i tek gecerim gerisi hikaye!!!

  • Ayhan

   13/09/2012 at 21:51

   Arkadaş çok doğru noktalara dokunmus . Zira Arayüz konusunda çakıyor. Ayrıca telefonun kralı dediğimiz nokia yı eline alan yok. Samsung için “geri dönülmesi zor bir alışkanlık” gözüyle bakıyorum.

  • Sercan CENGİZ

   14/09/2012 at 17:11

   Ergin… yorumların icin teşekkürler. Sonuna dek katılıyorum.

  • orhan

   17/09/2012 at 09:07

   diyolarki “iPhone5 hayek kırıklığına uğrattı” ne bekliyordunuz peki? yemek mi pişirsin, hangi akıllı telefonda jireskop var, hangi akıllı telefonda siri gibi bir özellik var hangi telefon firması kendi ürünleri ile tam entegre? bana bunların cevabını versinler yeter

 105. Basako

  13/09/2012 at 20:48

  Ne yalan soyliyim cok sey bekliyordum bu iphone 5 ten ama ipone 4 un aynisi nerdeyse

 106. Cem

  13/09/2012 at 20:59

  S3’te olmayan radikal bi yenilik yok telefonun tek iyi yanı ios olması samsung yakında yeni bi model daha çıkartıp ios ile ortaya çıkan farkları kapatmak için çok acayip özellikler eklerse şaşırmayın

  • Anonim

   14/09/2012 at 00:32

   Evet bence de ama aynı diğer modellerde de yaptığını yapacak iphone. Gelişmişi çıkacaktır. Herkes 4 e atladı ne oldu 4s le süpriz yaptı herkese ve şimdiye kadar 4s in üstüne bir cihaz yoktu. 5 in daha da gelişmişi gelecek derim ben.

  • Mehmet Semerkant

   14/09/2012 at 22:57

   Samsung’un sorunu da bu zaten. apple iyi bisey cikarmazsa, samsung ne yapmasi gerektigini nerden anlayacak:)))))

   • Elif

    15/09/2012 at 16:33

    Bu iyiydi ;))

   • Buğra

    16/09/2012 at 13:13

    katılıyorum sansung da böyle bir şirket işte. etrafındakileri görmeden yenilik yapamıyor

 107. BİLEN

  13/09/2012 at 21:05

  Güzel hemde çok güzel.Ben bunun da steve amcanın elinden oldugu ve ozaman lardan kalma oldugunu düşünüyorum.Adamlar önündeki 10 seneyi hesaplıyorlardır yoksa buralara gelemezlerdi.3 gs im var ve hemen alacagım.

 108. Gokhan

  13/09/2012 at 21:20

  Merhabalar.

  iPhone 4 kullanıcısıyım. Benim icin en önemli özellik 4s ile gelen SİRİ. Dünkü lansmanı kaçırmış olmakla birlikte sanırım siri yine Türkçe olmadı. Türkce olana kadar telefonumu yenilemeyi düşünmüyorum. Detaylı bilgiler verdiginiz icin teşekkürler.

 109. yuksel

  13/09/2012 at 21:29

  yazinin basinda %12 daha hafif ibaresi %20 olarak degistirilmeli mersi

 110. Kimki

  13/09/2012 at 21:38

  Elma potansiyel ve yeni alıcılarının daha fazla parasını almak için; sim kartını, şarj girişini değiştirmiş. Eminim kendisine 1 $ bile
  maliyeti olmayan adaptörü 29 $ gibi fahiş bir fiyata satarak zihniyetini ortaya koymuştur.
  İnsanları sömürmek. Elma için bir tutkudur.
  İphone 5 in donanım olarak 4S den pek de bir farkı olmadığını görenlerin yönelmesi ile şu ana kadar tüm dünyada 20 milyon satan Galaxy s3 ün satışlarını daha da arttıracağını düşünmekteyim. İnternette dolaşan taklit iphone 5 tasarımları bundan daha güzel ve başarılıydı. Doğan görünümlü Şahin. Şaka gibi

 111. Kimki

  13/09/2012 at 21:39

  Elma potansiyel ve yeni alıcılarının daha fazla parasını almak için; sim kartını, şarj girişini değiştirmiş. Eminim kendisine 1 $ bile
  maliyeti olmayan adaptörü 29 $ gibi fahiş bir fiyata satarak zihniyetini ortaya koymuştur.
  İnsanları sömürmek. Elma için bir tutkudur.
  İphone 5 in donanım olarak 4S den pek de bir farkı olmadığını görenlerin yönelmesi ile şu ana kadar tüm dünyada 20 milyon satan Galaxy s3 ün satışlarını daha da arttıracağını düşünmekteyim. İnternette dolaşan taklit iphone 5 tasarımları bundan daha güzel ve başarılıydı. Doğan görünümlü Şahin. Şaka gibi

  • Volkan

   16/09/2012 at 21:55

   Hocam tabıkı para kazanmak amacıda var ancak eskı gırıs cok buyuktu kasayı daha hafıf yapabılmesı ıcın dıger ozellıklere yer acabılmesı ıcın pılın daha fazla yetebılmesı ıcın yer acılması lazım onuda serce parmagım buyuklugunde bır gırısle zor yapardı. Ayrıca hıc yakısan bır tasarımda degılde alttakı kocaman delık. kaldıkı cokda yavastı dosya transferı. Yanı zamanında nokıada sarj noktasını degıstırdı samsungda dıger fırmalarda bunda yadırganacak bırsey yok. Amac elestırmek sızın ıcın kanımca. Yada telefonu daha buyuk yapacaklar eskı gırıs duracaktı bu seferde buyuklugune laf yapardınız, dosya tranferı uzun surecektı bu seferde kac bın tl lık telefonun dosya atma hızına bak dıcektınız. Sız eskı gırısle bu kazanımları saglayabıleceksenız sızı aylık 100 bınlerce dolara ıse alırlar demedı demeyın.

 112. aksoye

  13/09/2012 at 21:50

  nette dolaşan bazı tanıtım videolarında home tuşuna parmak izi algılayıcısı konulacağı yönünde bilgiler vardı. Yazıyı okuduğum kadarıyla yok. Doğru mu?

  • Mustafa Tan

   13/09/2012 at 22:00

   Onlar sahte veya konsept videolardı ilgi çekmek isteyenler tarafından hazırlanmış. Apple asla önceden bu tip videolar yayınlamaz. Beklentinin artmasının bir sebebi de bu tip yanıltıcı videolar.

  • Tarık

   13/09/2012 at 23:18

   iPhone 4 um var ve açıkcası çıktığı günden beri kendime sorduğum bir soru var.Daha ne isteyebilirim bir telefondan.4s 5 sadece apple World e su ana kadar katılmayanları katıyor.Hala mükemmel bir cihaz.Cihazi sonuna kadar her türlü özelliğini kullanıyorum.App ve iTunes ,birbiriyle konuşan cihazlar.bu yapıyı yıkmak imkansız.Bir iPhone kullanıcısının başka bir cihaz kullanabileceğini sanmıyorum.

 113. Omer

  13/09/2012 at 22:23

  Çok tesekkur ederim konu anlatimiz paylasimlariniz için A6 kac mhz ve kaç çekirdek

 114. Tugrul

  13/09/2012 at 22:27

  Bence derler ya kusura bakmayın, resmin tamamına bakma gerekmiyormu? İşlemci,ekra ve ses sistemi kombinasyonu deyerlendirmeden, bir kullanıcı olarak bu yorumları yanlış buluyorum tasarımın çok fazla değişmeyesinin de avantajları var.Ornegin;kasa kılıf Sajr vs. Tepkiye cevap zaten yeterli ise? Daha fazlası anlamsız adamlar geçici hevesler değil kalıcı çözümler üreterek gereksiz ve saçma isleri uygulama seçeneği ile otelemisler. Tabi bu bakış acısına göre değişe bilir İphone bence güvenilir bir secim eksikleri olduğu kadarda fazlasında var ben güvenir ve kullanırım.

 115. berk

  13/09/2012 at 22:30

  Buradan anladıgım kadarıyla ıphone ıslevlıgı ıcın kullanan ınsan sayısı neredeyse parmakla sayılacak kadar az. . .Genellıkle herkes goruntu takıntısı ve ıphone 4 ıle 5 neredeyse aynı fark yok dıye atıp tutuyor. . .Telefon bence harıka cıksın alacam neden mı ıs ve okul da ıphone benım elım ayagım tabıkı de yenısını alacam cunku bu hem bır tutku hem de hayat. . .Benım ıslerımı yuzde 50 azaltan bugune kadar gordugum tek cıhaz. . .

 116. erberk

  13/09/2012 at 22:58

  bu elma gercekten sihirli ve büyüsüne kapiliyoruz,,iphone 5i begenmeyenler mutlaka bir gun alacaklar..bu bir tutkudur…ben kesinlikle alicam o inceligi ve Hızı icin bile deger…

  • Mehmet Semerkant

   14/09/2012 at 23:04

   her yeni iphone modelinde ayni sey; herkes hayal kirikligini ifade ediyor. arkasindan: SATIS REKORLARI!!!:)

 117. Anonim

  13/09/2012 at 23:48

  Mustafa bey iOS 6 nezaman 4s te kullanilmayA baslar

 118. Emre

  13/09/2012 at 23:54

  Merhaba Mustafa Bey
  iPhone 5 yurtdışında piyasaya çıkınca hemen almayı düşünüyor musunuz ve iPhone 5 incelemelerini ne zaman yayınlarsınız ?

 119. ismail

  13/09/2012 at 23:58

  3gs ıyı bı retına ekran ıcın 4 alınmaz dıyen zıhnıyetler ıphone 5 beyenmemıs.ama bılıyorumıkı koşa koşa gıdıp alıcaksınız.galaxy s3 sattım..ıphone 5 te okadar buyuk ekran yapmamasını yerınde bı durum olarak deyerlendırıyorum cunkı gercekten s3 kullanmak tek elle cok zor.adamlar bu işi biliyo

 120. sez

  14/09/2012 at 00:08

  arada pek bisey yok 4s dede ios 6 kulan agimiz icin hic gerek yok

 121. halil

  14/09/2012 at 00:37

  işin acıkcası bu şartlara bakarak 4s imi satıp 5 almam, .. ki geçen sene hem işletim sistemi hem de telefondaki özellikleri görünce 4ü satıp 4s alan biri olarak söylüyorum.. radikal bir değişiklik yok, 4s den kullanabileceğim ekstra bi özelliği yokken sırf uzadı inceldi diye değiştiremem, hatta ios6 aya bile geçmede tereddütlerim var; kullandığım bir özellik olan harita değişecek, yeni yeni oturan apple ın haritası ne denli sağlıklı olur bilmiyorum.. 5le 4s aynı demiyorum daha gelişmişi muhakkak; ama şu anda 4s le yapamadığım bir şey yok.. hakkını yemeyeyim yeni kulaklık hoşuma gitti:). bana kalırsa büyük ihtimal kasa aynı kalacak, donanım olarak değişiklikleri 5s de yapacaklar. bu sene değil ama 5s çıktığında kesin alacağım:))

 122. halil

  14/09/2012 at 00:42

  tamamen hayal kırıklığı 2 gün önce s3 aldım ve bu güne kadar iphone kullanıcısıydım 5 tanıtımından sonra yıkıldım bence gereksiz yere harcama yapanlar için göstermelık üretim samsung şu an akıllı tlf pazarının lideri ve sanırım gıttıkçe yerini sağlamlıyor gereksiz harcama yapmasını sevenler ıyı günlerde kullanın ve durup düşünmek gerek normal satış fiyatı çok cüzi olan bir çihazı bize neden 1 ay sonra ve 3 katı fiyatlara satıyorlar……

  • İbrahim SEZGİN

   14/09/2012 at 00:57

   Madem hayal kırıklığı diyorsunuz hem hali hazirda s3 almışsınız e buraya neden yorum yazıyorsunuz 🙂
   Biliyorsunuzki burası malum adı üstünde iphoneturkey.biz yani iPhone ve iPad ile ilgili site.
   Siz s3 ünüzü kullanmaya devam edin 🙂
   Anlamıyorum yani 🙂

   • delinux

    14/09/2012 at 01:38

    Bence yanlis konusuyorsun bu forum senin babanin tapulu mali degil ne var isteyen istedigi yere yorum yazar. Bence yaklasimin yanlis

    • İbrahim SEZGİN

     14/09/2012 at 12:30

     Yazarken s3’u iPhone’dan üstün gösteremez!
     Malum burada iPhone fanatikleri var 🙂

  • Can

   14/09/2012 at 04:35

   aynen katılıyorum ister samsung yazar adam isterse yeni ayakkabı almıştır onu paylaşır kimseyi ilgilendirmez.İphone u böyle körü körüne seven fanatikleride anlamak mümkün diğil.size baktıkça ülkenin fanatik halini görüyorum.Bilinçsizce sevmek sizinkisi başka bişey diğil

   • İbrahim SEZGİN

    14/09/2012 at 12:33

    iPhone fanatiği olarak bende sizi anlamıyorum

 123. Cüneyt

  14/09/2012 at 01:37

  Benim merak ettiğim bir şey var.neden kontratlı ve kontratsız satış yapılıyor.

 124. Firat

  14/09/2012 at 01:42

  Arkadas devir teknoloji devri ama apple sanirim Bunu unutmus! Degisiklikler sadece donanimsal. Htc one x s3 teki teknolojik ozalliklerden birtane bile yok . İphone 4 um eskiyince amdroide gecicem lanet olsun ya….

 125. Erhan

  14/09/2012 at 02:39

  4 kullanıyorum telefondan memnunum 5i almak istiyordum ama gorunce vazgeçtim bı degisiklik uok gordugum kadarıyla artı bazi arkadaslar me bekliyordunuz diyor ya ayar oluyorum sanki siri kendileri bulmuş gibi yok gözünü kapatınca ekran karamasinmi bekliyorsunuz türden ilginc yorumlar kısaca 4 te sırımı wardi keşfetti adamlar 5 te ne yapmışlar ki 4s gore hızlı ve buyuk artı bisi yok beklentimiz olucak tabiki sırı gibi yada bı baska bı şeyle ikincisi siride turkce degil hala oyle biliyorum kullananda azdır Türkiye’de 5 beni hic doyurmadı ya 4 te dewam yada s3 denicem ihtiyacimi 4 te görüyor ama her gun ayni pantolonda giyilmio

 126. Tahsin

  14/09/2012 at 02:51

  Yorum yapmak yanlış olur alıp kullanmak lazım iPhone bir kullanım tarzidir hiç kimse tarzından vazgeçmez param olsun ilk gün tarzımı devam ettireceğim iPhone 5hosgeldin yeni tarzım 🙂

 127. Anıl Koman

  14/09/2012 at 03:34

  iPhone cu applecı arkadaşlar apple felsefesini ne yapmaya çalıştığını bilen insanlarsınız ki bu siteye giriyorsunuz sadece şekil derdiniz yok demekki. Birincisi apple 1. sınıf maddeler kullanarak en hafif ve en ince cihazı yapabiliyorken samsung plastik malzemeler kullanıyor yinede yapamıyor. 2. si apple ve android gerçekten apple ın egemenliğini kırmak için ne yapacağını şaşırdı ekranı büyütüyorlar, alet kaldırır mı kaldırmaz mı bütün özellikleri yüklüyorlar karman çorman bir yazılım yapıyorlar neyin neye uyumlu olduğu belli değil. Özellikle sunumu izleyenler bilir tablette pazar payları hiç yok. Apple hiç birşeyden taviz vermeden jobsun felsefesini devam ettiriyor. Telefon tek elle kullanılır diyor. Şimdi görüceksiniz note ve s3 te saçmalayan samsung telefonlarını küçültücek. Microsoft ve android gibi firmalar taklit etmekten öteye gidemeyecekler. Para kazanıcaklar en zengin olacaklar ama hiç bir zaman fanları olmayacak tutkunları olmayacak felsefeleri olmayacak. S3 alanlar verdikleri paraya pişman olmamak için iphone a laf edicekler. Bir gün apple stora a bilkoma girip teşhir ürünlerine baktıklarında farkı anlayacaklar. Son olarak iphone 5 in 4 ile alakası yok. Elinize aldığınızda anlayacaksınız. Söylücek çok şey var ben s3 cülere androidçilere laf anlatmaktan bıktım. Ağzımı açmıyorum kendilerini kandırmalarını izliyorum. Herkese Jobs un biografisini okumasını ve ne yapmaya çalıştığını anlamasını tavsiye ediyorum. Mustafa Tan’a sesleniyorum burdan da bir forum açsında orda kapışalım burası yetmiyor :))

  • İbrahim SEZGİN

   14/09/2012 at 12:39

   İmzamı atıyorum 🙂
   Androidci ve samsung kullanan arkadaslar neden kullandıkları cihazları anlatırlar anlamış değilim -)
   Tekrar söylüyorum ” Akıllı telefonlar ikiye ayrılır iPhone ve diğerleri ”
   Hastasıyız dedeeeeeee 🙂

  • Meteor

   14/09/2012 at 13:22

   Çok doğru bence bazı android ve samsung kullanıcıları istemeselerde apple ın daha iyi olduğunu içten içe kabul ediyorlar. bundan dolayı samsung ile ilgili bir haberin altındaki yorumların sadece 1 2 tanesi apple ı savunurken apple haberlerinin altındaki yorumların
   %90 ı androidcilerin yani onlar apple ın ne yaptığını merak ediyorlar ve haberlere bakıyorlar sonra da meraklarını gizlemek için taraflı yorumlar yazıyorlar.

 128. Mustafa Tan

  14/09/2012 at 08:02

  iPhone 5’in Amerika unlocked satış fiyatları da belli oldu : http://www.iphoneturkey.com/2012/09/iphone-5-amerika-unlocked-satis-fiyatlari-aciklandi.html

 129. stanco

  14/09/2012 at 09:37

  kısa ve öz(anlayana):
  Apple kalitedir.

 130. Memoli

  14/09/2012 at 12:04

  nokia 3310 um var
  iphone 5 e geçmek için bir neden göremiyorum.
  sadece ekranı büyümüş.

 131. Harun Celik

  14/09/2012 at 13:08

  Bende bir iphone 4 kullanıcısı olarak su fanatizmi neden bu kadar abartildigini anlamiyorum 🙂 macos x – iOS kullanıcısiyim ama abartılı buluyorum. Telefonum tum ozellikleri yalmak istediklerimi hala fazlasıyla karsiliyor. 4 sahiplerinin bile İphone 5 e geçmesi icin erken oldugunu dusunuyorum 🙂 cok guzel bir cihaz olmuş gercekten ama Turkiye de kimbilir ne kadara satilacak. Jobsun teknolojiye verdigi yönü tartışmak cok mantıksız zaten ( tartışanlar icin diyorum ) ama ülkemizin bu politikasiyla 2-3 katı fiyatlara iphone 5 almayı kendime yakistiramiyorum. BTK nin 100 tl lik harçları vs derken durum daha da igrenclesmeye ve yurtdışından telefon satın almayı bu kadar zorlastirirken yeni çıkan iphone 5 i satın almanin bende yarattığı hissiyatı anlatamam. Zamanla 5S cikarda fiyatlari düşer simfree kayıtlı temiz bı ikinci el bulursam ancak alırım gibi dusunuyorum kendi adima.

  Yanlış anlaşılmasın o na sahip olmak istiyorum fakat bu şartlar altında değil. Gevey vs alıp sürekli eziyet çekmekte boyle bir cihaz icin ne kadar rahatsız edici olur hepiniz tahmin edebiliyorsunuzdur.

 132. Özgür Öz

  14/09/2012 at 15:40

  2 gün önce S3 almış birinin iphone 5’i övmesini beklemek abes zaten. Onunda görüşlerini paylaşırken 2 gün önce s3 aldım , her türlü ezer demesi de komik.
  Smart telefonlar hayatımızın bir parçası , 2 günde var olan tüm ihtiyaçlarına cevap verdiğine bize nasıl inandırabilirsin ki…

 133. Yunus AKTAŞ

  14/09/2012 at 21:20

  Adobe Flash Player yine mi yok 🙁

  • enis

   15/09/2012 at 15:50

   millet nerdee sen nerdesin?? Flash Player diyor ya 😀

 134. erberk

  14/09/2012 at 22:00

  herkes istedigi yorumu yapmakta serbestir..hakikat her zaman ortaya cikar…
  –apple (elma) kalitedir…ve hep boyle de kalacaktir..
  –derler ya:bir mercedes vardir bir de diger arabalar..
  –bir iphone vardir bir de diger telefonlar uzgunum maalesef….

 135. No respond

  14/09/2012 at 23:12

  Jobs öldü apple da takipçisi…..

 136. İhsan

  14/09/2012 at 23:52

  Bir sorum var ben iPhone 4 kullanicisiyim panorama benim telefonumda da olacak mı bir de iOS6 benim telefonda kasar ya da zorlar mı

 137. Anonim

  15/09/2012 at 00:53

  İphone 5 ile gelen passbook be ise yariyor ve iphone 4s e atabiliyomuyuz ?

 138. Kaan

  15/09/2012 at 03:50

  iPhone 4s kullanıyorum gayet memnunum ve iPhone 5 de olan cogu özelliğe sahibim pek fazla farkı yok ama s3 falan diyenler var lütfen elma ile armutu

 139. Kaan

  15/09/2012 at 03:50

  S3 falan hikaye lütfen elma ile armutu karıştırmayın ;))

 140. Ferhan

  15/09/2012 at 15:15

  Mustafa Bey merhaba,
  Uygulamanızı apple store dan reklam istemediğim hem de destek amaçlı satın aldım. Lakin arada reklamlar karşımıza çıkmıyor değil.. Bilginiz dahilinde midir acaba?

  • Mustafa Tan

   15/09/2012 at 15:43

   Reklam gördügünüz an bir ekran görüntüsü alip yollar misiniz ?

 141. Gokhan

  15/09/2012 at 17:15

  Merhaba,
  4s im var. Çok memnunum. Yalnızca gelen aramayı nasıl reddebileceğimi bilmiyorum?

  • İbrahim SEZGİN

   15/09/2012 at 23:38

   Üstte bulunan uyut uyandır tuşuna çağrı geldigi zaman üst üste iki defa basarsanız çağrıyı reddedersiniz..

  • SİNAN

   16/09/2012 at 06:37

   Kapatma düğmesine iki kez bas

 142. Koray

  16/09/2012 at 05:25

  Cogu arkadasimizinda dedigi gibi elma bir tutkudur. bir iphone 4 kullanicisi olarak sadece beni tek rahatsiz eden telefonun ulkemize geldigindeki satis fiyatlari. Piyasadaki diger smartphone’lar yazilimdan bahsetmiyorum bile; bana kalirsa cok dayaniksiz yazida en cok karsilastirilan s3, çin mali plastik oyuncaktan farksiz 😀

 143. Burak Makar

  16/09/2012 at 12:44

  Yorumum on tane cevap almış hepsi ağzına geleni söylemiş. Ozman aynı şekilde devam ediyim şuan iphone 5 i beğenmeyen kişiler birer çocuktan farklı değil. Bende küçükken hiçbir oyuncağımı beğenemezdim hep eksik gelirdi bana. O yorumumda bir soru sormuştum ne eksik iphone 5 de demiştim , on yorumdan sadece bitanesi şu şu olsa iyi olurdu demiş. Onun dışındakiler hala çocukluk yapmaya devam etmişler. Samsungla felan karşılaştırmışlar.. Şuan at gözlüğü takmayan herkes 5 in s3 den çok çok daha iyi olduğunu kabul ediyor. Ama yazımdada belirttiğim gibi çocuk olan ve at gözlüğü takan arkadaşlar. Hala samsung htc felan diyor. İphone 5 bomba gibi geldi. Satış açısından da deli rakamlara ulaşıcak. Çocuk arkadaşlara toys shoplarda % 50 indirim olduğunu hatırlatarak konuşmamı bitiriyorum. Ama sizi memnun edermi o oyuncaklar hiç bilmiyorum.

 144. kuzah

  16/09/2012 at 22:43

  Ben gerçekten anlayamıyorum. Madem Samsung’a geçtin onu beğeniyorsun, ya da HTC… Peki adama burada ne işin var demezler mi? Rahatsız mısın? Bence sen de biliyorsun bin pişmansın. Hele telefonu 1999 TL’yi alıp 3 ay gibi bir süre sonra telefonun 1599 TL’ye kadar düşmesine çok bozuluyorsun. Çünkü sende biliyorsun ki iPhone o kadar muhteşem ki ve kendine güveniyor ki. Bir sonraki telefonuna kadar indirim yapmıyor.

  O yüzden sana tavsiyem daha çok moralini bozma ve bir daha bu siteye girme.

  Dip not iphone 5 o kadar çok satacak ki yakında 1999 TL’ye aldığın o elindeki hırsızlık ürünü telefonunun yarı yarıya düşerse panik yapma çünkü olacağı o!

 145. Emre kanat

  17/09/2012 at 15:07

  4s satıp 5 almak lazim

 146. maneffect

  17/09/2012 at 17:10

  henuz iphone 5 almadik oyuZden pisman olmusuz gibi saldirmaya gerek yok, iphone-5’te bizi hayretler iceresinde birakacak biseyler beklentisi youtube’da donem videolar..herkesin sanirim kastettigi onceki surumlere gore gore yasanan hayal kirikligi; S3’e gore olan degil… iphone-4’u olan 5’i almasi cok da mantikli degil, nsl olsa 4S’e ios-6 kurulabilecek, cm’i bulmayan boy farklariyla kimse tatmin olmaz herhalde…obj-c tabanli isletim sisteminin hazir ve eglenceli kutuphanesinden cikma animatik ekran dongulerini calistiran dokunmatiklerin verdigi tepki iphone’da neyazikki daha hiZli, stabiliZasyon daha fazla.. ayrica
  iphone-5’teki bir cok ozellik 3gs zamaninda da vardi, koyabilirlerdi ama pazar stratejisi oldugunun herkes farkinda.. iphone 4S’in yasitlari da guzel ve de eglenceli ama her telefonun ruhu farkli, secim yaparken neyi daha cok kullanip tukettiginize bakin, genis ekran mi, yuksek cozunurluklu kamera mi, oyun mu ofis mi.. vs ama yine de kullanici arayuzu en rahat olanin iphone, en eglenceli olanin HTC, en hizli ve de dengesiz olanin samsung oldugunu dusunuyorum…:) saygilar

 147. Pingback: iPhone 5′in Dünya Ekonomisine Katkısı | Fatihizm – Web Tasarım, SEO ve Sosyal Medya.

 148. atakan

  17/09/2012 at 22:43

  benim anlamadigim amerikada kontratli fiyati 199/24 ay seklinde 8-9 dolara denk geliyor aylik ve bu cok sacma abd de nasil oluyor kontratli alim aciklar misiniz ?

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 22:44

   Ayrica operatörlere verilen ses, sms ve data ücreti var her ay.

   • atakan

    18/09/2012 at 21:40

    şimdi amerikadaki insanlar 24 ay 8 dolar vererek iphone 5 sahibi olurken türkiyedeki insanlar 120(tahmini) tl vererek iphone 5 sahibi mi olucak ?

    yoksa amerikadaki her insan 24 ay 200 dolar vererek mi iphone 5 sahibi olucak ?

    teşekkürler.

    • Mustafa Tan

     18/09/2012 at 21:46

     Amerika’daki kullanıcılardan iPhone’larını 24 ay tahahhütle operatörlerinden almak isteyenler, 16GB iPhone 5 için sadece 200$ verecekler. Fakat bir de her ay operatörlerine konuşma, sms ve data ücreti ödeyecekler operatörlerinin sunduğu. Operatörlerin cihazı subvanse etmlerinin bir sebebi de müşterilerini 24 aylığına bağlamaları.

     Yoksa kontratsız cihaz fiyatı Amerika’da çok daha pahalı : http://www.iphoneturkey.com/2012/09/iphone-5-amerika-unlocked-satis-fiyatlari-aciklandi.html

 149. Ustun Beser

  18/09/2012 at 00:18

  Mustafa Bey iphone 5 te hangisi daha sik duruo?? Siyah mi beyaz mi??? Tesekkurler

  • İPHONE5 ci

   30/11/2012 at 19:51

   zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben siyahını aldım siyah diyorum. güneşte lacivert oluyor yansımada parlement mavisi arkasındaki gri duruşu bin tane beyaza vermem.. siyah ağır ve şık durur beyaz göz alır bence siyahı harika… yinede alırsanız 2 sinede bakıp son kararı siz verin

 150. Pingback: iPhone 5 İncelemesi | Burak Şahin | Blog

 151. Pingback: İphone 5 Satış Fiyatları Açıklandı | LFS MODS,LFS V Taban Lastik,LFS Dogan SLX Yama,Bmw E30 yama,Pes 2013 Demo,lfs araba yamaları,sanalika hileleri,Gta San Andreas,metin2 hileleri

 152. Olcay yavuz

  26/09/2012 at 16:58

  Sesli navigasyon neden yok güncelledim 4 s im var ama yokkk

 153. Pingback: iPhone 5 İncelemesi – I | tahirisik

 154. Melik Kaan

  29/09/2012 at 20:05

  Duyduğuma göre iOS6 datürkçe klavye var ayrıca iOS altıda you tube yok iOS5 de ise. İçinde you tube. Veriliyo

  • İPHONE5 ci

   30/11/2012 at 19:59

   iphone 5 te sesli navigasyon var bu navigasyon tomtom alt yapısını içeriyor ekstradan 100-150 milyon lira verip navigasyon indirmeyede gerek yok. kamerasındaki paranormal özelliğini kullandığınızda ise resim çekmekten zevk alacaksınız.. s3 mü dedi biri kedinin çiğere ulaşamaması gibi düşünüyorum bu S3 diyenleri.. hızını anlatmak istersem ne desem yalan olur ancak görmeniz lazım çünki böyle hızda ne telefon ne tablet gördüm .. eksiği deseniz mutlaka vardır ama şu an bence dünyada sadece iphone 5 başka tanımam..

 155. Pingback: iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler | Selçuk Kibar - IT Professional

 156. Pingback: iPhone 5 İncelemesi | My Blog

 157. musa dikilitaş

  04/12/2012 at 20:04

  amerikadan ıphone 5 getirince türkiyedeki operatörlerimiz bu nanosimkart olayını çözebilecekler mi yani bu konu halloldu mu?

 158. Pingback: iPhone 5 sayesinde nano SIM kartları kullanmaya başlıyoruz | Ayhan KAYAOĞLU

 159. Pingback: iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler | Magercy

 160. Pingback: iPhone 5 sayesinde nano SIM kartları kullanmaya başlıyoruz | Cafe59.Net Sesli Sohbet Sesli Chat – Sesli Sohbet Siteleri, Sesli Sohbet Sitesi, Sesli Mynet Sohbet, Sesli Chat Sohbet, Sesli Sohbet Chat Siteleri, Sesli Sohbet Kanalı

 161. Pingback: iPhone 5 sayesinde nano SIM kartları kullanmaya başlıyoruz | Sektör Haberleri - Sektörel Haber Merkezi

 162. Pingback: iPhone 5 sayesinde nano SIM kartları kullanmaya başlıyoruz | Berkan Gündüz | Hayatın Karamsar Hali.