iPhone 5 İncelemesi – II

Bildiğiniz gibi 21 Eylül’de tüm dünyada satışa başlamasının hemen ardından İngiltere’den SIM kilitsiz beyaz bir iPhone 5 edinmiş, “iPhone 5 İncelemesi – I” başlıklı yazımızla da ilk günkü izlenimlerimizi paylaşmıştık. Bu yazıda ise cihazı biraz daha fazla tecrübe etmiş olarak incelememize kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

MKV Oynatma Performansı

Bildiğiniz gibi iOS tabanlı cihazlarda (iPhone, iPad ve iPod Touch) Adobe Flash Player yok. Bu yüzden Safari’yi kullanarak dizi ve film sitelerini takip etmek mümkün olmuyor. Bu yüzden bir çok iPhone kullanıcısı DivX (avi) veya mkv formatındaki videoları kullanarak film veya dizi izlemeye çalışıyor.

Önceki iPhone modellerinin, App Store’daki player uygulamaları sayesinde avi uzantılı videoları oynatmada hiç problemi olmuyordu. Fakat çok eski iPhone modellleri başta olmak üzere, mkv formatındaki videoları oynatmak iPhone’lar için hep sıkıntı oluyor, özellikle de yüksek çözünürlüklü olanları. iPhone 4S sahipleri, 720p çözünürlüğündeki videolarda pek sıkıntı yaşamaz iken, 1080p çözünürlüğündeki videoları izleyemeiyorlar. Çünkü 1080p videolar kare kare atlayarak ilerliyor ve ses senkronizasyon problemleri oluyor.

iPhone 5’te 720p mkv videoları oynatmada hiç sorun yok fakat 1080p halen sıkıntılı

OPlayer, TTPlayer ve BuzzPlayer gibi farklı App Store’daki farklı player ile yaptığım testlerde iPhone 5’te de 720p mkv dosyaları oynatmada hiç sorun görmedim. Hatta iPhone 4S’e göre çok daha akıcı geldi gözüme. Fakat 1080p mkv’leri oynatma konusunda müjdeli bir haber veremiyorum. iPhone 5’teki playerler iPhone 4S’e göre 1080p’leri çok daha iyi oynatıyorlar, hatta bazı kullanıcılar için kabul edilebilir durumda bile olabilir. Fakat 720p videoları oynattıkları akıcılık maalesef 1080p için geçerli değil.

Gerçi iPhone 5, uygulama geliştiricilerin eline henüz geçiyordur.  Önümüzdeki günlerde uygulamalarını iPhone 5’e göre optimize edip 1080p’de daha iyi bir sonuç da sunabilirler. Fakat lisans problemleri nedeniyle player geliştiricilerinin bu aralar başları dertte. Bazı ses codec’lerinin lisans problemleri nedeniyle AVPlayer App Store’dan kaldırılmış. OPlayer ise içinde AC-3 ve EAC3 codec’lerinii bulunduran videoların seslerini oynatmıyor artık. Zaten son güncellemesinden sonra uygulamayı açtığınızda aşağıdaki gibi bir mesajla karşılaşıyorsunuz.

OPlayer patent sorunları nedeniyle bazı videolardaki sesleri çalmıyor.

 Dolayısıyla yakında App Store’da divx veya mkv oynatacak hiç bir uygulama bulamayabiliriz 🙂 Bu durumda yıllar önce paylaştığımız Handbrake programı ile önce videoları bilgisayarımızda çevirmemiz (convert) gerekebilir.

Kamera

iPhone 5’te de iPhone 4S’te olduğu gibi 8 MP’lik (MegaPiksel) kamera bulunuyor. Apple, iPhone 5’te kamerada çok radikal değişiklikler veya yenilikler yapmamış fakat iPhone 5’in kamerasını iyice iyileştirmiş. Ben normal ışıkta iPhone 4S ve iPhone 5 ile çektiğim resimleri karşılaştırdığımda ciddi bir fark göremedim. Gerçi fotoğrafçılık uzmanlık alanım olmadığı için aradaki farkı anlamamış da olabilirim. Fakat son kullanıcı gözüyle farkettiğim farkları aşağıda paylaştım 🙂

iPhone 5’in Kamera uygulamasını açtığımızda ilk gözümüze çarpan, geniş ekranı nedeniyle daha büyük ve yuvarlak hale getirilen çekim düğmesi. İlk bakışta eski modellere kıyasla başka bir fark yokmuş gibi gözüküyor.

Fakat video çekim moduna geçtiğimizde ve kayda başladığımızda iPhone 5’teki bir yenilik hemen göze çarpıyor. Artık iPhone 5 ile video kaydı yaparken de fotoğraf çekebiliyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sağ üst köşede fotoğraf çekmek için bir seçenek yer alıyor video kaydı esnasında.

Bol ışıkta iPhone 5’in kamerasında iPhone 4S’e kıyasla pek bir fark göremesem de, az ışıkta yaptığım testlerde bu farkı bariz olarak gördüm. Örneğin aşağıdaki fotoğrafları bir binanın yangın merdivenlerinde ve sadece arkada çok az bir ışık varken çektim.

Aynı konumda ve hemen hemen aynı açıda yaptığım çekimlerde, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhone 5 çok daha aydınlık bir kare verirken, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhone 4S daha karanlık çıktı.

Son olarak iPhone 5’in ön kamerası artık iPhone 4S gibi VGA kalitesinde değil de 1.2 MP’lik çözünürlükte fotoğraf ve 720p çözünürlükte video çekebiliyor. Yaptığım karşılaştırmalarda görüntü kalitesindeki artışı hemen farkettim.

Yazının başında fotoğrafçılık konusunda uzman olmadığımı belirtmişim. Fakat seyahat fotoğrafçılığı konusunda uzman olan biri iPhone 5’in kamerasının performansını detaylı incelemiş. İngilizcesine güvenenler bu linkten fotoğraflar ve videolarla hazırlanmış inceleme yazısına gözatabilirler.

Şarj ve Pil Ömrü

İlk inceleme yazımızda takipçilerimizden en çok iPhone 5’in şarjının nasıl gittiği ile ilgili sorular gelmişti. Cihaz elime yeni geçtiği için de bu soruları hemen cevaplayamamıştım. Fakat aradan 3 gün geçtiği için artık pil süresi ile ilgili birşeyler söyleyebilirim 🙂 iPhone 5’teki pil ömründen beklediğim gibi bir değişiklik yok. Yani cihaz daha da hızlanmasına, hafızasının artmasına ve ekranın büyümesine rağmen pilin dayanma süresi iPhone 4S ile hemen hemen aynı. (Tabii benim cihazımda 3G sürekli açık ve çok fazla mail trafiği oluyor. Hele bu aralar çok fazla 🙂 )

iPhone 5’in pil kullanımı, iPhone 4S ile benzer.

Zaten pil teknolojisinde büyük bir değişiklik olmadan bu boyut ve özelliklerdeki bir cihazda pil süresinde ciddi iyileşme beklemek çok zor.

———-

iPhone 5’i iPhone 4S ile karşılaştırarak  yaptığım 2-3 günlük izlenimlerim şimdilik bu kadar. Önümüzdeki günlerde biraz daha tecrübe ettikçe farklı veya ilginç şeyler gözüme çarparsa mutlaka paylaşırım. Fakat şu ana kadar ki izlenimlerimden iPhone 4S sahiplerinin iPhone 5’e geçmesine çok gerek yokmuş gibi duruyor. Fakat özellikle iPhone 3G veya iPhone 3GS sahiplerinin satın alması gereken bir sonraki cihaz kesinlikle iPhone 5. iPhone 4 sahipleri ise ellerindeki cihazları güzel bir fiyata satabiliyorsa da iPhone 5’e geçiş yapmayı düşünebilirler.

Bir de şu ana kadar cihazı gören tüm arkadaşlarım cihazın hafifliğine ve inceliğine çok şaşırdı. iPhone 5, herkesin beklediğinden çok daha hafif geliyor. Bunu da ayrıca belirteyim istedim 🙂

Önemli Not: Amerika’da kontratsız ve SIM kilitsiz (unlocked) iPhone 5 satışı henüz başlamadı. Şu an Apple’ın web sitesinde kontratlı iPhone 5 siparişi verenlere 3-4 haftalık teslimat süresi veriyorlar. Dolayısıyla kontratsız satışların hemen başlayacağını pek sanmıyorum.

Ayrıca bir çok takipçimiz cihazı İngiltere’den kaça getirttiğimi soruyor. Bu linkten İngiltere’de satılan iPhone 5’lerin fiyatlarına gözatabilirsiniz 🙂 Fakat artık yurt dışından cihaz getirtmekten ziyade IMEI kaydı için pasaport bulmak çok daha zor bir işlem.

250 Comments

 1. Said Tahsin Dane

  25/09/2012 at 11:04

  Anlamiyorum ki. Basit bir seyi samsung yapinca calmis oluyor. Apple yapinca hic bir sey olmuyor. Video cekerken ayni anda fotograf cekme aylardir var Android de.

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 11:07

   Selamlar,

   Sanırım kavramlar karışıyor. Android Google’a ait bir işletim sistemi, Galaxy S3 Samsung’a ait bir telefon. Video çekerken fotoğraf çekme kime patentli bilmiyoruz. Eğer patenli ise Apple, Samsung veya Google’dan hangileri bu patenti ödemiş hangileri ödememiş bilmiyoruz.

   Apple, Samsung’a, patenlediği özellikleri izinsiz kullandığı konusunda Amerika’da dava açtı ve kazandı. Eğer Apple da birilerinin özelliklerini izinsiz çalmışsa, patent sahibi dava açacaktır mutlaka.

  • Onur Gözüpek

   25/09/2012 at 11:12

   E iyi de arkadaşım, bu “ekstra” “muhteşem” bir özellik olarak sunulmuyor ki. Sadece iOS 6 kullanan iPhone 4S ve üzeri cihaz sahipleri, artık kamera ile çekim yaparken fotoğraf da çekebilecek. Diğer üreticilerin çaldığı şey yazılımdan ibaret değil ki? Apple’ın dokunmatik ekran teknolojisi, çoklu dokunmatik özelliği, Apple’ın logo dizilimi, Siri vs. vs… (Siri’yi alıp adını S Voice olarak değiştirmek de çok yaratıcıymış yani 🙂

  • Anonim

   25/09/2012 at 12:24

   İphone samsungdan ck dha önde

   • Anonim

    25/09/2012 at 13:17

    İ4S kullanicilari video çekerken fotograf cekemiyorlar, yanlis bilgilendirme olmasin 🙂 Mustafa fotografcilikla ilgili verdiginiz iki linkte ayni

    • Emre

     25/09/2012 at 23:54

     Video çekerken power + home tuşuna basarsak video çekerken foto çekmiş oluruz.4s ile yani ;))))))

     • Mustafa Tan

      26/09/2012 at 00:00

      Emin misiniz? O şekilde Video çekim ekranının ekran görüntüsünü almış oluyorsunuz, sadece fotoğrafın değil. Dilerseniz bir deneyin 🙂

      Ayrıca ekran görüntüsü ile fotoğrafın çözünürlüğü aynı değil.

 2. rakalmuk

  25/09/2012 at 11:13

  İncelemeniz için çok teşekkürler, Birde şu kasanın çizilme sorunu hakkında bilgi verebilirmisiniz.
  İnternet’te dolaşan arka yüzeyin ve yan kenarların kolayca çizilip boyasının kalkması ile ilgili sorun dedikodusu var. Gerçi Applestore teşhir ürünlerinde de aynı sorun gözlenmekte acaba malzeme kalitesi veya üretim hatası olabilirmi? Sizin izlenimleriniz ne yönde?

 3. Okan

  25/09/2012 at 11:16

  Mustafa bey iyi günler bir kaç sorum olcaktı bi akrabam fransada iphone 5 almış bana ve kargoyla göndericm dior ptt veya ups acaba gelirmi gümrüğe takılırmı ? Geldi varsayalım açtırma mümkün mü ?

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 11:22

   % 90 takılır.

   • Anonim

    26/09/2012 at 01:01

    Takılmaz sorun yok

 4. Kayhan sit

  25/09/2012 at 11:22

  Mustafa bey ben 1 hafta sonra amerikaya gidecegm kontratsiz cihaz henuz satista deil demissiniz.yani alamicakmiyim iphone5 🙂

 5. grhc

  25/09/2012 at 11:23

  Teşekkürler Yorumlar için,,Sabırla bekleyip İphone3G 4 sene kullandıktan sonra İphone5 e geçmek iyi gelecek bana 🙂

  • Gökhan

   25/09/2012 at 14:44

   +1

 6. Anonim

  25/09/2012 at 11:45

  Mustafa bey linke girdim ben ama İngilizce hersey anlamıyorum yani 529 Euro yazıyo vergi dahil mi bu fiyata

  • pc_patronu

   25/09/2012 at 11:54

   ingilterede vergi vs yok 😀 her sey dahil 🙂

  • pc_patronu

   25/09/2012 at 11:55

   pardon Includes VAT of approx. £117.00. Euro 🙂

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 11:55

   Evet vergi dahil. Altında “Included V.A.T” (KDV dahil) yazıyor. Fakat fiyat Euro değil paund (sterlin). İngiltere’de Euro kullanılmıyor.

  • CANER YILDIZ

   25/09/2012 at 12:00

   dostum 529 EURO DEĞİL 529 paund dikkatli bakmanı tavsiye ederim : ) vergiler dahildir diye düşünüyorum.

  • volkan

   25/09/2012 at 12:12

   529 euro degil 529 pound dikkatini cekmek istedim

 7. ŞEREF

  25/09/2012 at 11:57

  Mustafa Bey Amerikadan çanta içinde en fazla kaç iphone5 getirebilirz. Gümrük sorun olurmu? Teşekürler……

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 12:02

   Yolcu beraberinde maksimum 2 telefon getirebilirsiniz orijinal kutusunda. Daha fazla getirirseniz ve gümrükten rastgele yaptıkları aramalara denk gelirseniz 2’den fazlasını ticaret amaçlı getirdiğinizi varsayıp cihazlara el koyarlar.

 8. Remedy

  25/09/2012 at 12:13

  Boya atması,dökülmesi ve kutudan çizik çıkması hakkında da bilgi verebilirmisiniz ?

 9. Sahin

  25/09/2012 at 12:19

  4s e. Kurdugumuz gmail sunucuya birturlu baglanmiyor. bu gmail ile alakali bi calismasi olabilrmi applen,suan gmaili kullanamiyoruz

 10. Önder

  25/09/2012 at 12:24

  Çalma listesinden ekstra bir işlem yapmadan kişiye özel zil sesi oluşturulamıyor hala, doğru mudur ? Apple bu konuda niçin direniyor sizce ?

  • Burak

   25/09/2012 at 18:20

   Kişiye özel zil sesi İphone’da mevcut ben uzun yıllardır kullanıyorum. ITunes’tan MP3’lerinizden dilediğinizi zil sesi formatına çevirip sonra onu kişiye özel zil sesi olarak atayabilirsiniz. Bu sitede nasıl yapacağınızı anlatan bir yazı da mevcut:-)

  • Emre

   25/09/2012 at 23:59

   Rehber / düzenle. Bu menüde kişiye özel zil sesi atama var

 11. Ali Çanakkale

  25/09/2012 at 13:06

  Çok teşekkürler Mustafa Bey.

  Benim şahsi kanım.

  1- ipad 2 si olanların yeni ipad almalarına hiç gerek yok. çünkü y.ipad’de pil ömrü daha kısa
  2- iphone 4s ve bence 4 olanların iphone 5 almalarına hiç gerek yok.
  3- Apple ın youtube uygulamasını ve google ın harita servisini sevenlerin ios6 ya geçmesine hiç gerek yok.

  • Gökhan

   25/09/2012 at 14:49

   iOS 5’deki google maps Cydia’ya eklendi. Jailbreak çıktıktan sonra kullanılabilecek.

 12. kba

  25/09/2012 at 13:25

  Arka kapağın çabuk çizildiğine dair söylemler var. Bu konuda ne diyebilir siniz?

 13. Arda

  25/09/2012 at 14:09

  Herkes aynı sorundan bahsediyor.Çizilme olayının doğruluk payı ne kadar ?

  • Deniz

   25/09/2012 at 17:02

   Arkadaşlar cihazın iPhone olması ve yıllardır kendine özgü bir his bırakmasıyla sektörde büyük bir firma haline getirdi Apple’ı.Fakat şuan gördüğüm tüm bunlara istinaden ‘iPhone nasıl çizilir,olamaz böyle birşey’ algısı.Lütfen daha sade ve yalın düşünelim sonuçta bahsettiğimiz şey elektronik bir cihaz önü arkası ne olursa olsun elbette çizilecek bunun önüne geçemeyiz zaten fakat sizin bu şekilde düşünmenizin sanırım geçebiiriz.Sanıyormusunuz ki 4 ve 4S’ler hiç çizilmiyordu ? Hayır,arkaları cam olduğu için o çiziklerin farkına varılamıyordu ama iş iPhone 5’de alüminyum kapağa gelince değişti tabi,burda bize düşen cihazımızı gerekli bütün temizlik ve koruma tedbirleriyle alabileceği en az zarara indirgemek.Onun dışında yapılabilecek çok birşeyde yok açıkcası !

 14. ocan 35

  25/09/2012 at 14:20

  Güzel bir inceleme elinize sağlık..

 15. Bulent Ercan

  25/09/2012 at 14:21

  Merhaba Mustafa Bey,
  İki sorum olacak :
  1. iphone 5 sizde nasıl bir etki yarattı? Yani,daha şık, uzun, iyi-kötü?
  2. İpadlerin alüminyum olan arka yüzeyi gibi iphone 5 in arka yüzyinin de alüminyum olması çizilme problemi oluşturmuyor mu?

 16. Karakral1

  25/09/2012 at 14:27

  Tesekkurler bende iphone 4 var ama oyun acilma hizlari testlerini isinma testlerini en yakin zamanda verirseniz sevinirim ornegin infinty blade acilma hizlari ayni anda yada uzun oyunlarda isinma filan

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 15:23

   iPhone 5’e göre optimize edilmiş oyunlar çıkmadan karşılaştırmak çok mantıklı değil. Şu an çok fark yok çünkü.

 17. todor74

  25/09/2012 at 14:50

  iphone 4 sahibiyim ve telefonumdan çok memnunum ancak söylemem lazım ki 5 bende ciddi hayal kırıklığı yarattı. 4s almayıp 5 i beklemiştim, düşündüğüm gibi olmadı. eşim s3 alacak, onu biraz inceleyip takrar karar vermek istiyorum 5 mi s3 mü diye.

 18. onur

  25/09/2012 at 15:19

  ÇABUK ÇİZİLİP BOYASININ DÖKÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEYENLER VAR SİZDE DURUM NASIL ?

 19. Anonim

  25/09/2012 at 16:14

  Mustafa beeyyy!?? Telefonlar çizik zedelenmiş olarak çıkıyormuş kutudan doğru mu? Sizinki ne durumda?

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 16:21

   Benim cihazım kutudan çizik çıksa sizce bunu paylaşmaz mıyım ?

   • Deniz

    25/09/2012 at 17:05

    Bu söylentiler bence çok gereksiz ve saçma.

    • Adem

     25/09/2012 at 18:07

     Hayir cizikler kesinlikle dogru. Hatta degistirenler yine degistiriyor…

 20. Anonim

  25/09/2012 at 16:26

  Capitol de cok takiliyosunuz galiba 🙂 her yerde iphone turkiyeye ne zaman gelir diye soruluyor ama ipodlar ne zaman gelir diye birsey bulamadim ipodlar ne zaman gelir acaba

 21. necati

  25/09/2012 at 16:40

  Mustafa Bey merhaba,
  öncelikle yapmış olduğunuz incelemeyi bizlerle paylaşmış olduğunuz için çok teşekkür ederim.
  Mustafa Bey, yazınızda Türkcell’den nano sim card temin ettiğinizi söylediniz. bunu acaba hangi veya nerdeki abone merkezinden gerçekleştirdiniz? ben 2-3 ayrı abone merkezine sordum en iyi ihtimalle Aralık ayının ilk haftası hizmet vereceklerinin teyidini aldım.
  bize de hangi abone merkezinden aldığınızı söyleyebilir misiniz?

 22. Anonim

  25/09/2012 at 16:59

  Sait tahsin arkadasim samsung galaxy s3 foto ve video ozelligini atmadan once htc bu ozellikten yararlaniyordu buna bakarsak samsungta calmis gozukuyor mustafa abiye katiliyorum kime patentli oldugu cok onemli

 23. İbrahim

  25/09/2012 at 17:00

  Mustafa abi 2 seneden beri aksatmadan bütün yazılarınızı takip ediyorum apple ile ilgili bilmedğim şey yok nerdeyse ama geçen sizin tavsiyeniz ile apple tw getirttirdim abd den ekrana donuk yansıyor görüntü acil bilgilendirmenize ihtiyacım var ..
  Birde email nizi verebilir misinz arada sorucaklarımı aklıma gelen sitenizle işgili güzel fikirleri size iletmek isterim
  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim..

 24. Özer

  25/09/2012 at 17:40

  Mustafa Bey incelemelerini dikkatle ve zevkle okuyorum. Tüm sitelerden daha önce ve en ince ayrıntısına kadar inceleme yaptığınız için teşekkür ederim. İphone5 beyazın arkasının alüminyum olması kafamda soru işaretleri bıraktı. Siyah tercihimdir beyazı görene kadar 🙂

 25. Emre

  25/09/2012 at 17:43

  Selamlar iPhone 5 çok çiziliyor ve rengi atıyor gibi deyimler var acaba siz hiç böyle bir şey yaşadınız mı?

  • halilakdere

   26/09/2012 at 02:08

   Bu soru cevaplanmadı mı ?

 26. Jeo

  25/09/2012 at 17:52

  Bugün bizzat iphone5 i inceledim ve notlar kısmına benden sonrakiler incelerken belki dikkate alirlarda 2 yıllık kölelik sözleşmesi yapmaktan, bir dünya para vermekten vazgeçerler diye su notu bıraktım. “iPhone 5 is a rubbish phone”. 234 yada s iPhone U olanlara soylicem. GEREK YOK 5 E

 27. Ramazan

  25/09/2012 at 18:51

  Bir sorum olucak bbnde 4s var guncellemımı yaptım gece modunu cozemedm bı acklarsanız 🙂 sevnrm teskurler

 28. Metin er

  25/09/2012 at 19:50

  Merhaba mustafa bey…ilk önce bize iphone konusunda yaptığınız açıklamalar için teşekkür ederiz…biz 5 arkadaş 4S kullanıcısıyız ve bu son ios6 güncellemesini yaptıktan sonra telefonlarımızın wifi çekimi konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz şöyle bir örnek vermem gerekirse daha önce ios5 yüklü cihazımızla wifi bağlantısı yaptığımız yerde ios6 ile bırakın bağlanmayı wifi ağını dahi bulmak mümkün değil bunun çözümü varmıdır şimdiden teşekkürler….

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 19:57

   Ağ ayarlarını sıfırlamayı denediniz mi?

   • Metin er

    25/09/2012 at 20:05

    Mustafa bey inanın denemediğimiz hiç bir şey kalmadı sizin tariflerinize uyarak cihaz sıfırlamasından tutunda ağ ayarlarını sıfırlamaya kadar ama yok olmadı…şimdi bir arkadaşın değişik model bir cep telefonunu denedik inanın olmayan ağları bile buldu ama bizim 4s lerde tık yok :)…moalimiz gerçekten çok bozuk…

  • Yener sönmez

   26/09/2012 at 08:29

   Evet, benim de wifi çekim kalitem düştü. Hanımın 3GS çekerken(4.3.3) yanında duran 4 (iOS 6 san sonra) çekmez oldu?

 29. İbrahim

  25/09/2012 at 20:04

  Metin beye katılıyorum aynı sorun bendede var oturduğum apartmandan internet kullanıyodum 2 kat maalesef görmüyo şimdi yaklaşınca görüyö ios 6 da var bi sorun galiba

  • İbrahim

   25/09/2012 at 20:58

   İos 6 01 nezaman çıkar erken çıkmaz ise yandık vala çekmiyo wifi

 30. Ali Çanakkale

  25/09/2012 at 20:38

  Arkadaşlar işletim sisteminin yeni versyonları hayati bir yenilik getirmiyorsa ilk yükleyenlerden olmayın. En az iki ay kadar bekleyin. ortaya çıkan sorunlar çözüldükten sonra en yeni versiyonu yükleyin. Steve Jobs dan sonra Apple mühendisleri biraz gevşemiş . İmalatta çizik rivayet değil doğru haberdir. Yabancı web sitelerinde araştırın. Apple harita bence bir skandal. Steve jobs bu ekibi şimdi çoktan işten atmıştı. Daha bakalım neler çıkacak.

 31. Cenk

  25/09/2012 at 20:38

  Wifi sorunun bende ciddi sekilde yasıyorum
  iPhone 4 kullanicisiyim Evde superonline var ama ben %80 3G baglaniyorum

 32. Salih

  25/09/2012 at 20:42

  Mrb mustafa bey 3gs kullanıcısı olarak bir sorum olacaktı. iPhone 5 oncesi duyumlarda ses düşüklüğü hoparlör şikayetleri icin yeni bir hoparlör tasarlandigina dair yazılar okumuştum.

  iPhone 5 in zil sesi ( telefon çalarken cepteyken ) bir ortamda telefonun zilinin duyulmasını denediniz mı? 4s ile 5 arasında ayni ortamda ayni zil tonu ile ikisi arasında şiddet farkı varmi ,

  Ben 3gs de zilinin siddetininden memnun. Değilim. Diger odada duyulmuyor.

  Syg

 33. Can

  25/09/2012 at 20:56

  merhaba hocam çok güzel incelemeler yapıyorsunuz.birşey sormak istiyorum şuanda apple iphone 5leri sim kilitsiz olarak nekadardan satıyor acaba?

 34. Volkan

  25/09/2012 at 21:43

  Hersey iyi guzel eline saglık kardeşim de tek bi sorum var parmak izi var mı yok mu ?

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 21:51

   Elbette yok. Sanırım siz sahte iPhone 5 videolarından izlemişsiniz. Aklınızda olsun Apple ürünleri ile ilgili kendisi resmi tanıtım yapmadan önceden hiç bir şey yayınlamaz.

 35. Volkan

  25/09/2012 at 22:00

  Orijinal concept videosunda var yanlış hatrirlamiyorsam tabi siz telefonu elinize aldığınız için daha iyi bilirsiniz ama

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 22:03

   Orijinal concept videosu diye bir şey yok 🙂 Sadece Apple fanatikleri veya bir şekilde ilgi çekerek çıkar sağlamaya çalışanların hazırladığı fantezi videolar var. Bu viedoların Apple ile hiç bir ilgisi yok. Daha önce dediğim gibi Apple asla ama asla bir ürünü hakkında lansman öncesi herhangi bir şey yayınlamaz.

 36. Volkan

  25/09/2012 at 22:02

  Yada orjinal concept videosunun linkini atarsanız memnun olurum size zahmet olmazsa

 37. Murat

  25/09/2012 at 22:03

  Mustafa bey öğlen mesaj yazmıştım ama sanirim gözünüzden kaçtı.ingiltereden ip5’i ne kadara geçirttiniz diye.nisanlim aksam üzeri Apple Store mağazası buldu ve ordaki satış elemanı ip5 daha satışta değil diye bir cevap vermiş.cihazi alacağız üzerinde sitedeki fiyatı yazıyor lakin satış yok diyorlar bunun sebebi nedir acaba?Bilginiz var ise paylaşıp benide aydınlatırsanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 22:09

   İngiltere’deki iPhone 5 fiyatını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

   http://store.apple.com/uk/browse/home/shop_iphone/family/iphone

   Şu an Apple Store’a giderseniz elbette bulamayabilirsiniz yüksek talep nedeniyle. Amerika’da sipariş verenler 2-3 hafta bekliyorlar. İngiltere’deki durumu bilemiyorum. İngiltere’den bana getiren arkadaşım haftalar önce siparişlerin açıldığı gün satın almış.

   Siz de online sipariş verin bakalım hangi güne tarih verecekler.

 38. erendnz

  25/09/2012 at 22:03

  merhaba arkadaslar konuyla ilgili degil ama bir sorum olacak.iphone4 kullaniyorum ve facebook son surumunu kullaniyorum .fakat yatay ekranda kullanamiyorum.yatay ekran kilitlide degil .neden olabilir acaba ??

 39. Erhan_

  25/09/2012 at 22:05

  Bence anonim isimli arkadaşın bu platformda yazı yazması engellensin, katılanlar?

 40. Murat

  25/09/2012 at 22:09

  Anonim isimli arkadas kim?

 41. Murat

  25/09/2012 at 22:19

  3-4 hafta diyor 🙂 tesekkur ederim Mustafa bey

 42. erhan

  25/09/2012 at 23:00

  Hocam hafif gelmesinin sebebinde telefonun uzun olmasıda var avcunuza hepsini sığdıramadığınız ve bir bölümünü tuttuğunuz için ağırlığın yarı kısmını hissediyorsunuzdur.

  😀 bunu bir düşünmekte fayda var kuman hesabı

 43. Batuhan

  25/09/2012 at 23:08

  Mustafa Bey iOS 6 da bulunan rahatsız etme seçeneği ne işe yarıyor daha çözemedim de böyle gereksiz bir soruyla sizi meşgul etmiyorumdur umarım

  • Taner

   26/09/2012 at 00:17

   Sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün emi:))) Haklısın, ağırlık kaldırırken de sadece halterin bar kısmının ağırlığını hissedersin kenarlarından tutmadığın sürece o halde:)

  • Burak

   26/09/2012 at 14:03

   Bildirimlerden belirlediğiniz saat aralığında ya da rahatsız etmeyi ayarlardan açtığınızda telefon asla ses ve ışıkla sizi rahatsız etmiyor. Arayanlara meşgul sesi veriyor siz sonra telefonu kontrol ettiğinizde size cevapsız çağrı olarak görünüyor. Uygulamaların uyarıları da gelmiyor tabi bildirim menüsünden ayarları özelleştirebilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 44. mustafa ingiltere

  25/09/2012 at 23:32

  mustafa bey bagislayin mesajim icin sadece arkadaslar icin yazdim..

 45. Ahmet

  26/09/2012 at 00:01

  Neden çizik hakkında yorum yapmıyorsunuz Mustafa bey

  • Mustafa Tan

   26/09/2012 at 00:17

   Çünkü benim cihazımda çizik sorunu yok. Yani kutusundan gayet güzel bir şekilde çıktı. Fakat Aliminyüm kaplama olduğu için çizilmesi kolay diyorlar. Bunun için de bir süre daha kullanmam lazım. Şimdi yorum yapmak çok erken.

   Biliyorsunuz gereksiz yorum yapmayı sevmiyorum 🙂

   • Rakalmuk

    26/09/2012 at 00:58

    Benim bu konuda başka bir düşüncem var, günümüzde kullanılan akıllı telefonların nerdeyse tümü sıradan kullanıcının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte. Artık önem sırasına göre 1) pil iyiliştirme , 2) dizayn ve dayanıklılık 3) hızlı ve kolay ulaşım 4) depolama ve uyumluluk. Apple yaklaşık iki senedir bunlarla ilgili onlarca patent aldı bazısı kasa için kullanılan akıllı metaller bazısı da cam için kullanılan yeni yapılar, dahası NFC, klavye ve pil (kablosuz) yapısı ile ilgili patentlerde var , fakat bunların hiç birisini iphone 5 de göremedik. Sanki çıkartmak için aceleye getirilmiş (Mevcut sıradan teknolojiler) gibi bir his uyandırdı. Bir devrimsel değişiklik çalışması içinde olup aldığı patentler insanlarda başka beklentilere yol açtı. Tabiki kasa kalitesinde bir vertu bekleyemeyiz ama bu kadar kalitesinde de düşmesini beklemiyorduk. Apple dan gelen komik cevap ise kullanılan metalin doğası ve normal. Ya devrim öncesi geçiçi bir model yada Steve sonrası düşüş ve detaylara önem verememe. Özellikle bendekinin (Siyah) connektör girişi ve sim girişi şimdiden beyazlaştı.

    • Rakalmuk

     26/09/2012 at 01:19

     Elime geçeli daha altı saat olmasına ragmen belkide üretim hatası

 46. Cem

  26/09/2012 at 00:36

  Mustafa Bey selamlar,

  Benim özellikle merak ettiğim yeni iPhonu’un home tuşu. Tahmin ediyorum yeterince test etme şansınız olmuştur 😉

  Sizce herhangi bi geliştirme yapılmış mı?
  Teşekkürler.

 47. Suat

  26/09/2012 at 01:04

  Mustafa bey ios 6 da kara liste ve mail adres engelleme
  Olucak demistiniz sanirim bu hakkinda bilgi lutfen emeginize tesekkurlr

 48. ErdalG

  26/09/2012 at 01:10

  Benim bu gün karşılaştığım bir sorun; İGO Primo Turkey navigasyon programını kullanırken bir müddet sonra ekran karararak kilit konumuna geçiyor. Ben ayarlarda her hangi bir sıkıntı bulamadım. Acaba ıos6 bu sorunun sebebi olabilir mi. Bunun bir çözümü var mı. Mustafa bey bir bilginiz varsa çözüm için yardımcı olursanız sevinirim.

 49. Anonim

  26/09/2012 at 02:11

  Mustafa bey rica etsem Japonya’da unlocked satışı varsa eğer Japonya fiyatlarının yazdığı bir link paylaşabilir mısınız? Cok şey istiyoruz ama önemli

 50. ahmet

  26/09/2012 at 02:40

  Önemli Not: Amerika’da kontratsız ve SIM kilitsiz (unlocked) iPhone 5 satışı henüz başlamadı. Şu an Apple’ın web sitesinde kontratlı iPhone 5 siparişi verenlere 3-4 haftalık teslimat süresi veriyorlar. Dolayısıyla kontratsız satışların hemen başlayacağını pek sanmıyorum.
  Demişsiniz şu an ağlamak üzereyim gerçekten :(( arkadaşım 28 inde amerika’ya gidecek ve 12-13 ekime kadar orada olacaktır . 2 tane unlocked alacaktı ama bu yazınızdan sonra gerçekten hayallerim yıkıldı acaba o zamana kadar unlocked satışları başlar mı? ooof oof bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim. iyi günler

  • ahmet

   26/09/2012 at 23:03

   lütfen cevaplar mısınz

   • m.s.t.f.y.l.m.z

    27/09/2012 at 03:45

    Suanda new yorkta yasiyorum satislar baslamadi ama canada dan simfree getirelen iphone 5 ler var apple fiyatinin 100 150 dolar fazlasina satiliyor son care o sekilde alabilirsiniz.times square deki elektronikcilerde mevcut hale gelmistir.

 51. Efser

  26/09/2012 at 02:59

  Selam mustafa bey size ulasmam mumkun mu? Yada siz bana mail adresinden ulassaniz onemli bi konuda…

  • Anonim

   26/09/2012 at 10:56

   kony ne acaba merak ettim….

 52. Baris

  26/09/2012 at 05:54

  Selam Arkadaslar,
  Ben Amerika’da yasiyorum bugune kadar butun Iphone lardan aldim..Ama Iphone 5 gercekten cok farkli hafif estetik olarak cok guzel.Ayrica ilk defa siyah Iphone’a hayran oldum.Beyaz biraz fazla kadinsi duruyor:-) sorulariniz olursa cevaplarim elimden geldigince

  • Anonim

   26/09/2012 at 11:53

   Bariş bey unlocked iPhone 5 ler ne zaman satışa çıkacak bilginiz var mi acaba?

   • Anonim

    29/09/2012 at 21:55

    Amerikada unlocked suz ip5 satışı başladı

    • Anonim

     30/09/2012 at 01:07

     ne zaman basladı unlocked satışı kontratsız olarak mı basladı

  • Erdinc meseli

   05/10/2012 at 14:48

   Selam,bize de amerika dan iphone getirebilir misiniz acaba?

 53. Mehmet

  26/09/2012 at 09:25

  İos 6 ekranda kopyalama işlemi yapamıyorum bi bilgisi olan var mı iOS 5 gayet kolaylıkla yapılıyordu ama 6 da olmuyor.

 54. Cihanesk

  26/09/2012 at 11:22

  Merhabalar Mustafa Bey,
  İncelemelerinizi ve yorumlarınızı dikkatle takip ediyorum. Youtube vb ortamlarda birçok İphone 5 ve Galaxy S3 karşılaştırması görebiliyoruz. Sizce o videolar gerçeği yansıtıyor mu?? Çünkü videolarda Iphone 5 ‘in Galaxy s3’e göre az da olsa daha hızlı olduğunu gördüm. Ayrıca dayanıklılık testlerinde de Iphone biraz daha öne çıkıyor gibi..(testi yapan kişilere göre hasarlar değişiyor gerçi bu da enteresan) Eğer o videoları inceleme fırsatınız oldu ise; Iphone’un Samsung karşısındaki avantajlarını veya dezavantajlarını bir de sizden alabilir miyiz?? Çünkü ben ve muhtemelen birçok takipçiniz sizin söylediklerinizi daha çok dikkate alıyoruz 🙂 (çünkü biz daha telefon ne zaman gelecek de alacağız diye beklerken adamlar 2. kattan aşağı atıp ah, uh, oh gibi sesler çıkartarak yorum yapıyorlar) :))

 55. ibrahim

  26/09/2012 at 12:16

  mustafa bey artık ios 6 güncellemesi sonrası karşılaşılan sorunlar diye başlık atmanın bence zamanı geldi herkes sağa sola yazmaktan vazgeçer en azından hepsi toplu bir yerde olur diye düşünüyorum…

 56. FireWalkeR

  26/09/2012 at 12:59

  2. inceleme icin tesekkurler mustafa asil benim merak ettigim ve internette dolasan bi soylentiye gore “iPhone 5’de titresim yokmus” senin hazir elinde varken en saglam cevabi senden alabiliriz bu soylenti dogrumu acaba? Tesekkurler(eger yoksa bi iphone sever olarak yuh derim)

  • Mustafa Tan

   26/09/2012 at 14:13

   Sizce doğru olabilir mi 🙂

 57. Selahattin

  26/09/2012 at 13:10

  Mustafa Bey selamlar,
  Yorumlarınızı ve bilgilendirmelerinizi gerek uygulamadan, gerekse de Twitter dan takip ediyorum. Emekleriniz için çok teşekkürler.
  iPhone 5 için boya soyulması hakkında neler söyleyebilirsiniz.
  İlginize teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   26/09/2012 at 14:12

   Benim cihazımda boya soyulması gibi bir durum yok 🙂

 58. Oktay

  26/09/2012 at 16:22

  Fark ettinizmi bilmiyorum ama farketmeyenler için paylaşayım. Bildirimler için ekranın üstünden aşağıya çektiğimizde gelen ekrana bakınca dikkatimi çekti. Facebook ve Twitter için hızlı durum paylaşımı için seçenekler var. Çok beğendim illa uygulamayı açmanız gerekmiyor direk yazıp gönderiyorsunuz.

  • MA

   26/09/2012 at 18:14

   Bu iPhone 5 değil iOS 6’ya ait bir güzel özellik.

   • Can Deniz

    10/10/2012 at 17:47

    Hayir degil

  • murat

   27/09/2012 at 16:08

   evet bu özellik ios 6 nın. amma velakin güzel yaw :))

 59. Olcay

  26/09/2012 at 16:35

  4s im var ve ios 6 yükledim sesli navigasyon neden yok yardımcı olurmusunız

  • Anonim

   27/09/2012 at 14:13

   Var ama hareket etmen gerek oturduğun yerden ayrılmazsan ses gelmeyecektir.

 60. Trandor

  26/09/2012 at 17:08

  Selamlar.. iphone 5 te hotspot özelliği varmı, varsa operatörlerin aktif etmesinimi bekliyeceğiz yine? 🙂

 61. İbrahim

  26/09/2012 at 18:14

  Mahmut bey şuan eşimin telefonu 7 adet wifi yakalarken benim aypon 4s sağolsun hiç gömüyo nolcak bilmiyorum bana yardımcı olurmusun ios 6 mahfetti bizİ şimdiden iy akşamlar

  • İbrahim

   26/09/2012 at 18:18

   Pardon mustafabey isim yanlışlığı oldu

 62. Emre

  26/09/2012 at 18:51

  Mustafa Bey,
  Telefonunuza boya soyulması olmadığını söylemişsiniz peki internette dolaşan boya soyulmasi vb. olayların doğru olduğunu düşünüyor musunuz ?

  • Mustafa Tan

   26/09/2012 at 18:58

   Olabilir tabii ki. 0 hatalı hiç bir üretim modeli yok dünyada. Önemli olan şu ana kadar satılan 5 milyondan fazla ürünün ne kadarında olmuş bu sorun ?

 63. Şahin

  26/09/2012 at 19:27

  Slm Mustafa Bey. İOS5′te Apple Store’da indirilen uygulamalar listesi silinebiliyordu. İOS6′da yine silinemiyor sanırım. Konuyla ilgili sizden cevap rica ediyorum.

  • Anonim

   27/09/2012 at 14:14

   Silinebiliyor neden silinmesin ki?

 64. Berkay

  26/09/2012 at 20:27

  Slm Mustafa bey.Size fiyatla ilgili bir soru sormak istiyorum.Bazı sitelerde ABD’de iphone 5 fiyatı 699 dolar diye yazılıyor ama Apple’ın Abd sayfasında 199 dolar diyor acaba bunun anlamı nedir.Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum…

  • Mustafa Tan

   26/09/2012 at 20:32

   Onlar kontratlı fiyatlar. 24 ay boyunca her ay da para ödeniyor Konuşma, SMS ve data paketi karşılığında.

 65. Saltun

  26/09/2012 at 20:44

  Affınıza sıgınarak ; 1080 veya 720 ç.deki mkv uzantılı görüntüler baslıbasına codec destegi gerektirir buda her cihaz icin yazılım gerektirir iphone 5 dahil çoğu cihaz için bu böyledir apple kendi cihazı için birebir yazılım çıkarması lazım aksi takdirde hangi medya oynatıcı olursa olsun temel mkv codegi kullanır buda cihaza göre uyarlanmadığı için piksel hatası verir senk.bozukluğu olur… Daha fazla bilmişlik taslamadan kısaca sunu söylim Hd görüntü sadece mkv uzantılı degildir apple gibi tablet telefon türü nispeten kücük ekranlı cihazlarda tam Hd görüntü almak için 1080 de dahil mp4 codeği kullanırsanız görüntüleri full hd seyredersiniz bunu yapan pc yazılımları var cihazın ekran ebatına göre ayarlama yapar 1080dp de full hd filmleri veya görüntüleri cihazınızda seyredebilirsiniz tavsiye isterseniz elimden geldiğince yardımcı olurum tekrar affınıza sığınarak…..

  • Anonim

   26/09/2012 at 21:35

   Ben pc me indirmek istiyorum bu codeci. Link verebilirmisiniz. Çünkü HD filmlerde sorun yaşıyorum. Teşekkürler

  • Oğuz

   26/09/2012 at 21:35

   Ben pc me indirmek istiyorum bu codeci. Link verebilirmisiniz. Çünkü HD filmlerde sorun yaşıyorum. Teşekkürler

   • Süleyman

    27/09/2012 at 10:46

    Splash pro indirin pc için mükemmeldir.

 66. Huseyın

  26/09/2012 at 21:35

  Mustafa bey oncelıkle paylastıgnız bılgıler we yardımlarınızdan dolayı tesekkur ederım benim sorum iphone 5 sımkılıtsız almanyada ne zaman cıkacak yada cıktımı tesekkurler

 67. Anonim

  26/09/2012 at 21:47

  Ya Allah askına birisi bana nerede unlocked satılıyor su anda söyleyebilir mi lütfen yaa 50 defa yazdım bi Allah’ın kulu söylesin

  • Trandor

   27/09/2012 at 02:39

   Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya..

  • Ümit

   27/09/2012 at 18:21

   Yazacagina biraz okusana kardes 🙂 ben yollayim sana almanyadan kasma bu kadar 😉

  • Anonim

   28/09/2012 at 17:52

   gold mağzasında satışta

 68. Ali

  26/09/2012 at 21:56

  Arkadaslar birisi bana bu kisisel erisim agini ios 6 nasil kullaniyoruz anlatsin. Lanet olsun bu appleada bu telefonu bu isletim sistemini yapanada ulan bu salak adamlar hicmi kontrol etmez bu sistemi, hepsinede ozellikle ceo su olacak topada sokiym 1 saattir baglanmaya calisiyorum hala yok ios 4 den aonra bir boka sardilar her sistemde duzelir dedim duzelmedigi gibi ayni zamanda artik hic calismiyor alsinlar iphonelerini gotlerine soksunlar samsung 1000 basar bu telefon musvettesine

  • Anonim

   27/09/2012 at 14:16

   çok ayıp burası saygın bir forum böyle a… korum gibi konuşmayın lütfen..

 69. Onur

  26/09/2012 at 22:33

  İos 5 e geri dönüş yapabilirmiyiz ya 🙁

 70. Ege

  26/09/2012 at 23:47

  Mustafa bey İpod 5 amerikada ne zaman çikacak biliyomusunuz

 71. Faruk

  27/09/2012 at 00:02

  1 haftadır iOS 6 kullanıyorum. İnermeti çok yavaşlatdı app Store U bile bazen açmıyor dolphin browser oldukça yavaşladı. Ki telefonum 4S olmasına rağmen. Bu Apple ne yapmaya çalışıyor anlamak zor. Her güncelleme daha fazla çuvallamaya başladı

  • fatih

   27/09/2012 at 03:24

   mrb faruk bende 4s var ve 1 haftadır ios 6 kullanıyorum.yazılımın hiç bir özelliğinde problem görmedim güncellemelerle beraber uygulamalar ios 6 ya uyum sağlayarak daha iyi çalışmaya başladı sadece wi-fi bağlntılarda download yaparken bi yavaşlama oluo ara sıra onun dışında yazılım herşeyiyle çalışıo özellikle rahatsız etme olayı süper olmuş 🙂

 72. Uralhacker

  27/09/2012 at 02:06

  Mustafa bey jailbreakli iphonelarda 1080p oynatmanız mümkün.
  İphone 4s gayet iyi ipad 3 tek kelime ile kusursuz oynatiyor..15 gb lık filmi dahi kesintisiz oynatabiliyor…

  • Anonim

   27/09/2012 at 14:17

   iphoneumu veririm ama ipad 3 asla hastasıyım.

 73. m.s.t.f.y.l.m.z

  27/09/2012 at 03:41

  Ahmet arkadasin sorusunun aynisini bende soruyorum suanda new yorkta yasiyorum ekim 10 da donecegim unlocked satis baslarmi ? Yada iphone 4 de oldugu gibi canada dan simfree getirilen iphone lardan mi almaliyiz apple fiyatlarindan 150 dolar fazlasiyla 🙁

 74. m.s.t.f.y.l.m.z

  27/09/2012 at 03:51

  Merhabalar mustafa bey bilgilendirmeniz icin tesekkurler. Acaba simkilitli iphone 5 alsam gevey cikar mi cunku new yorktayim ekim 10 da donecegim o gune kadar simfree satislar cikmayack gibi bilgisi olan arkadaslarda varsa yazarsa sevinirim ….

 75. Gökhan TEL

  27/09/2012 at 09:11

  Merhaba Mustafa Bey,

  iPhone 5 için verdiğiniz linkteki fiyatlar çok uygun. direk sipariş verebiliyor muyuz yani gümrükte sorun çıkar mı sizce. teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   27/09/2012 at 13:09

   Hayır veremiyorsunuz. Zaten Türkiye’ye göndermezler. Kargo ile gelse bile gümrüğe takılır.

   Öyle olsaydı herkes yurt dışından sipariş verirdi 🙂

   • Semih

    07/10/2012 at 23:30

    Merhaba mustafa bey,
    İphone 5 almak istiyorum fakat bir arkadasim bunlarin bolgesel olarak calistigini soyledi yani amerikadan alinan bir iphone5 turkiyede kullanilamazmis dogrumudur? Cevaplarsaniz cok sevinirim

 76. Ozgur

  27/09/2012 at 15:11

  Sizin uygulama ile bu yazilarinizi actigimda dev gibi aciliyor ve okuyamiyorum. 4s kullaniyorum

 77. Berkin

  27/09/2012 at 18:46

  Öncelikle teşekkürler Mustafa bey ben iPhone 3G S ten iPhone 5 e gecicem iPhone 3g s imdeki app,rehber,müzik yani herseyiyle geçirmek istiyorum ne yapmam gerek? Şimdiden teşekkürler

  • Anonim

   27/09/2012 at 19:05

   telefonu yedekleyin daha sonra aldığınız yedeği iphone5 e yedekten geri yükleme yapın çok zor değil tabi mustafa bey daha detaylı açıklama yapacaktır.

 78. Anonim

  27/09/2012 at 19:11

  mustafa bey cevap verirseniz çook çook memnun olucam gerçekten; amerikada tahmini unlocked satışlar ne zaman başlar acaba? fiyatlar sadece orada uygun çünkü birde buna vergi falanda eklenince amerika dışından telefonu almak biraz pahalıya geliyor

 79. Pingback: iPhone 5 İncelemesi

 80. Rakalmuk

  27/09/2012 at 23:15

  Mustafa bey sizdeki model A1429 mu? Amerika da sadece A1429 Cdma ve A1428 gsm varmış.

  • Anonim

   28/09/2012 at 10:47

   Mustafa Bey’in telefonu Amerika’dan değil İngiltereden. A1429 CDMA sadece Amerika’da var ve Türkiye’de CDMA desteği yok. Öperatörlerin hepsi GSM. CDMA kullanamazsınız.

 81. Anonim

  28/09/2012 at 18:00

  Arkadaslar iphone5 Hollanda da ne kadar bilen yardımcı olabilir mi?

 82. Şevket

  28/09/2012 at 18:50

  Arkadaşlar San francisco da arkadaşım 5 bulamıyor hafta sonu New York’a geçip yurda dönecek en kolay nerden nasıl alabilir teşekkürler

 83. Anonim

  28/09/2012 at 18:51

  Mustafa beeyyy!! Singapur daki fiyatlarda 659 € yazıyo bu Euro mu yoksa Singapur doları mi? Yani telefon Singapur’dan ne kadara mal oluyo lütfen cevaplar mısınız?

 84. Cihangir

  28/09/2012 at 21:19

  İstenilmeyen aramaları nasıl engelleriz proğramlar var bir kaç tane ama proğramlar sahte çıkıyor bilen varsa yazsın arkadaslar iyi geceler

 85. Anonim

  28/09/2012 at 21:45

  Mustafa bey singapurdaki fiyatlarla ilgili soru sormuştum?

 86. Şevket

  28/09/2012 at 22:17

  Mustafa bey bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olucam

 87. Anonim

  28/09/2012 at 22:22

  Sizce su an hangi ülkeden unlocked almak daha iyi olur

 88. Anonim

  28/09/2012 at 22:23

  Mustafa bey Singapur doları da normal dolar işaretiyle gösteriliyormuş yani 1.300 civarı oluyor ozaman fiyat

 89. AhmetUUU

  01/10/2012 at 00:46

  LÜTFEN BİLENLER CEVAPLASIN ..
  Arkadaşım Amerika’ya gitti yazınızda Amerika’da unlocked satışlarının başlamadığını söylemişsiniz arkadaşım ayın 12 sine kadar newyork ve meksikada bulunacak unlocked Apple storde çıkmaz ise o zamana kadar unlocked 5i new york dan veya meksikadan bir yerden temin edebilir mi .? birisi times squarede var bulunur demişti ama arkadaşım bulamamış eğer bilginiz var ise lütfen cevaplayınız çok mutlu olurum .teşekkürler

 90. Cihanesk

  01/10/2012 at 11:46

  Merhabalar Mustafa Bey, dün itibarı ile Eskişehir’deki Avea bayilerinde Nano-sim kart dağıtımları başlamış. Avea’daki yetkiliye Iphone 5’in ne zaman geleceğini sordum yılbaşından önce gelmez dedi. Fiyat sizce ne olacak dedim 3700 dedi, kontratsız ne kadar olur dedim 3500 den aşağı gelmez dedi.. Bu fiyatlar gerçek olamaz dimi çünkü gerçekten çok uçuk.. 4S’den neredeyse 1000 TL daha pahalı olmamalı bu telefon.. Sizce nasıl olacak fiyatlar ??

 91. Ümit

  01/10/2012 at 20:14

  Arkadaslar bende iphone 5 aldım.gerçekten muhteşem bi telefon.yurdışında telf.alacak arkadaslara sesleniyorum.bence hiç uğraşmasınlar.girin sahibindene ganimet gibi dolu.sim kilitsiz 1900 e 2200 e ben aldım vallahi.pasaport kaydınıda yaptırdım.nano sim kartın şablonunu yazıcıda çıkarıp bi güzelde kestim. Ve sonuç fevkaladenin fevkinde kullanıyorum şu an:))herkeze selamlar. Mustafa beyide kutluyorum böyle bir site yaptığı için…

 92. sinan

  01/10/2012 at 21:47

  mustafa bey ebn bir android kullanıcısıyım..su anki telefonum galaxy s.. haliyle yenileme zamanım geldi..galaxy s3 cıkar cıkmaz esime aldım bir tane..su an kullanıyor..ben de baktıgım kadarıyla s3 güzel telefon..ben iphone kullanmadım simdiye kadar..bana iphone almam için 3 neden soyleyebilir misiniz??

  • Kemal Y.

   02/10/2012 at 23:57

   Sinan bey
   1- iphone daki akıcı kullanım henüz hiçbir cihazda yoktur. (S3 te 4çekirdekli 1,2ghz işlemci olmasına rağmen android kaynaklı laglar mevcut cihazda)
   2- iOS un ve uygulamaların kalitesi (kullanmaya başladıkça anlıycaksınız)
   3- Kişiselleştirilebilirlik en geniş aksesuar yelpazesi Apple ürünleri için üretilmekte. (Ör: iphone 5 in alüminyum arka kapağının 4s ler için olanını internette 14$ ta satmaya başlamışlar bile )

  • Anonim

   04/10/2012 at 21:36

   bende bundan önce galaxy s3 kullanıyordum hiç 3 seçenek falan duymayı bekleme kesinlikle iphone 5 terettüt bile etme

 93. Ömer

  02/10/2012 at 14:58

  Mustafa bey sizce iphone 5 mi alsam yoksa yeni ipadmi

 94. Anonim

  02/10/2012 at 17:36

  Mustafa bey merhaba,

  ABD, CDMA operatörü Verizon sattığı iPhone 5 lerin diğer operatör ve ülkelerde de kullanılabilmesi için GSM unlock ve simcard slotları açık olarak piyasaya sürmüş. Diğer GSM operatörlerine ait simcardlar takıldığında bu telefonlar sorunsuz çalışıyormuş. Daha önceki yazılarınızda da belirttiğiniz gibi Türkiye’deki LTE frekansının ne olacağı henüz belli değil, muhtemel olarak Almanya ve İngilterenin kullandığı 3 Nolu bantı kullanacaklardir ancak halen bu konu belirsiz. Verizonun sattığı A1429 seri nolu CDMA/GSM telefonlar incelendiğinde digerlerine nazaran daha fazla LTE bandını desteklediğini görüyoruz. Sizce Verizondan bu telefonları almak daha mantıklı olurmu?

  Teşekkürler

  • Anonim

   02/03/2013 at 13:04

   Bu konunun cevabi verildi mi? 2 tip unlocked var diyor apple store. Turkiye icin hangisini almaliyiz?

  • Selim

   02/03/2013 at 13:05

   Bu konunun cevabi verildi mi? 2 tip unlocked var diyor apple store. Turkiye icin hangisini almaliyiz?

 95. Metin Antalya

  03/10/2012 at 02:20

  Yurtdışından iPhone 5 aldırdım getiren arkadas arabasıyla geldigi için 2tane getirdiği için el koyarlar diye gümrükte göstermemiş faturaları var telefonların şimdi ne yapmam gerekiyor lütfen cevap yazarsanız sevinirim Mustafa bey

 96. Alper

  04/10/2012 at 12:20

  İyi günler 4s kullanıcısıyim İos6 ya geçtiğim anda telefonum eskisine göre hızlandı uygulamalar eskisinden hızlı açılıyor hiçbir sorun yok bunu dile getirmek istedim

 97. Kaan

  05/10/2012 at 19:04

  Merhabalar, iki gün önce iphone 5 32 gb almış bulunmaktayım. nano sim kart işlemini gerçekleştirdikten sonra her ne kadar sevinsemde önüme SMS engeli çıktı. Cihaz “Sprint” bünyesinde olan bir cihaz olduğu için yurt dışı kullanımda sms gönderilemiyor! Sms alınabiliyor arama yapılıyor ama hiç bir şekiklde sms gönderilmiyor. denemediğim yöntem kalmadı ama sonuç hep başarısız. Bu konuda bilgisi olan var mı?

 98. Kaan

  06/10/2012 at 16:00

  Sprint bünyesinde olan İPhone 5 ten SMS atamıyorum SMS alınıyor arama yapılıyor ama SMS göndermeye çalışınca mesaj gonderilemedi ibaresiyle kalıyor. Bilgisi olan?

 99. İbrahim

  08/10/2012 at 00:54

  Merhabalar Mustafa bey iphone 4s kullanıcısyim iOS 6 sürümüne geçtikten sonra Facebook da profil resim yapamıyorum sizce sebep nedir?

 100. Metin Antalya

  08/10/2012 at 21:29

  İphone 5 geldi Fransa’dan fakat din kilitli Kilidi kırdıktan sonra bir şey Oluyomu telefona birde kilit kirilabiliyomu Mustafa bey

 101. Yücel

  10/10/2012 at 23:07

  İyi akşamlar mustafa bey bugün iphone 5 e kavuştuk şükür ama turkcell nano kart yok Ocak’ta gelecek falan filan la geçiştirdi bende mikro kartı kesip iphone 5 e taktım ve çalıştı bilgi vereyim dedim canavar gibi çalişıyor;)

 102. İsmail uzun

  20/10/2012 at 00:32

  Yazınızı okuduktan sonra ABD’den EarPods kulaklık getirttim. Özellikle baslarda çok iyi. Lakin şöyle bir sorum olacak. Mikrofon düğmelerini 4s’de kullanamıyorum. İphone4′dr ise çalışıyor. Telefona has bir özellikmidir. Yoksa iOS 6 güncellemesi sonucu mu oldu. Telefon üzerinden aktif hale getirmem gereken bir uygulamamı mevcuttur.

 103. İsmail uzun

  20/10/2012 at 00:33

  Mustafa Bey

  Yazınızı okuduktan sonra ABD’den EarPods kulaklık getirttim. Özellikle baslarda çok iyi. Lakin şöyle bir sorum olacak. Mikrofon düğmelerini 4s’de kullanamıyorum. İphone4′dr ise çalışıyor. Telefona has bir özellikmidir. Yoksa iOS 6 güncellemesi sonucu mu oldu. Telefon üzerinden aktif hale getirmem gereken bir uygulamamı mevcuttur.

 104. Mustafa

  27/10/2012 at 17:30

  Yaklasik 15 gundur kullaniyorum. Gercekten bilmeniz de fayda var. Batarya sorunu cok buyuk sarj aletini yaninniDa tasimani gerekecek kesinlikle cok zayif bir batarya ya sahip. S3’e nazaran kucuk hafif ve sevimli

 105. Çağatay

  28/10/2012 at 23:38

  Şuan 3 senedir kullandığım 3GSim var. Yeni iPhone alma düşüncesindeyim fakat iphone 5 beklediğimden yukarıda bir fiyatta geldi.O sebeple 4s e yöneldim.Sizce almaya değer mi 4s yoksa biraz daha bekleyip iPhone 5 in fiyatının düşmesini mi beklemeliyim ? çünkü 3bin tl oldukça fazla şuan 1650-1700 civarına 4s alabilirken özelliklede. Beni kuşkulandıran 4s almışken birden 3gs durumuna düşmesi.

  • Mustafa Tan

   29/10/2012 at 00:22

   iPhone 5’in Türkiye’de resmi satışı başlamadığı için henüz fiyatı belli değil. Fakat zaten genelde eski model ile aynı fiyat oluyor ve eski modelin fiyatı düşüyor. Şu an resmi satıcılar (örneğin operatörler) iPhone 4S’i kaçtan satıyorlarsa iPhone 5’i de benzer fiyattan satacaklardır. iPhone 4S’in de fiyatı düşecektir bir miktar.

   • kema özelik

    22/12/2012 at 01:45

    kardeşim ben parmak ii tuş kilidini açamıyorum nasıl yapıcam yapamıyorum ilk defa iphone kulanıyorum yardımcı olursan sevınırım

   • gereek yok

    30/03/2013 at 16:26

    Apple Iphone 5’te mp3 yok. o zaman müzikleri nasıl indireceğiz?

  • Anonim

   19/01/2013 at 21:57

   Suan alabilirsiniz bn aldim ve cok memnunum iphone 5 ten dusmesini beklemeyin dusmiyecek buyuk ihtimalle

 106. Anonim

  28/10/2012 at 23:40

  4s kullanan arkaslar guncelledikten sonra sesli navigasyonu çalışan varmı?????? Mustafa bey bilginiz varmı bu sorunla ilgili

 107. Furkan

  29/10/2012 at 11:14

  amerikada unlock satışları başlayınca iphone 5 alıcam ama rengine karar veremedim ben beyazdan yanayım ama çevreme göre beyaz kız rengi siyah olanında yanlarının siyah olması bnce güzel sizce hsngisini seçmeliyim

 108. emre

  30/10/2012 at 15:53

  mustafa bey mrb. bir sorum olacak. iphone 5 geldi bir hafta önce yurt dışından kullanıyorum. iphone 4s var bende. karşılaştırma yapıyorum. safaride hemen hemen aynı hızdalar 4sle bazı sitelede 4s daha hızlı açıyor. videolarda 4s daha hızlı 30 saniye neden acaba sıfırladım da telefonu. söyle olabilirmi. 4s garantili 5 yurt dışı cevap verirseniz çok sevinirim. kolay gelsin. yoksa hepsinde varmı bu sorun.

 109. Ahmet

  03/11/2012 at 21:28

  iphone 5 imi tercih edersiniz yoksa galaxy s3 ü mü ? görüşünüzü merak sediyorum .

  • Oğuz

   03/11/2012 at 21:31

   Sence bu site ne sitesi. Biz Samsung kullansak niye bu sitede olalım. Ama bence sen galaksi al. Sana yakışır

 110. Fatoş Yalçınkaya

  04/11/2012 at 01:37

  Sevgili Mustafa Bey;
  Siz iPhone 5’i kullanıyorsunuz. Piyasada gezen iPhone 5 şikayetleri doğru mu? Konu ile ilgili fikrinizi alabilir miyim acaba?

  • Mustafa Tan

   04/11/2012 at 02:00

   Mesela hangi şikayetler ? Ona göre tek tek cevap vereyim.

   • Fatoş Yalçınkaya

    04/11/2012 at 10:41

    Mesela ekran problemleri varmış. Kendi kendine donuyormuş. Uygulamaları açıyormuş,arama yapıyormuş (adam üşenmemiş,you tube’a video koymuş) yada renkte bozukluk oluyormuş,görsel titreme gibi birşeyler oluyormuş. Şarj aletini değiştirdiler ya,kırılıyormuş.. Bir dolu kişi pişmanmış. 4s daha iyiymiş falan filan..
    Aslında ben Türkiye’ye geldiğinde alıcam kısmetse,fikrim aynı. Ama üzülüyorum. Acaba bunlar kasıtlı söylenmiş şeyler mi,yada istisnai durumlar mı?
    Çok teşekkür ederim ilginize..
    Saygılar..

    • Mustafa Tan

     04/11/2012 at 11:23

     Kendi cihazımda elde ettiğim tecrübeler ışığında cevap vereyim:

     a) Ekran problemim yok.
     b) Cihazım kendi kendine donmuyor.
     c) Renkte bir bozukluk yok.
     d) Görsel titreme dediğiniz eğer iOS 6.0.1 ile düzelen yazılımsal sorun mu? Eğer öyleyse dert etmenize gerek yok çünkü bunun donanım ile bir ilgisi yok ve iOS 6.0.1 ile düzeldi. Maalesef kullanıcılar yazılımsal sorunlar ile donanımsal sorunları biribirine karıştırıyor.
     e) Şarj aletim henüz kırılmadı, nasıl kırılacağını da anlamadım açıkçası durduk yere 🙂

     Peki bu şikayetler nerden geliyor ? Bildiğiniz gibi %100 hatasız üretim diye birşey yok üretim dünyasında. Kaldı ki Apple, donanım kalitesinde hataya en az tahammülü olan firma. Dolayısıyla Apple ürünlerindeki hata oranı rakiplerinin çok çok altında. Fakat Apple, bir model bazında rakiplerinden çok çok daha fazla cihaz satıyor. iPhone 5, resmen satışa çıktığı ülkelerde ilk hafta sonunda 2 milyon satış yaptı. Şu ana kadar satılan rakamı siz hayal edin. (Daha Türkiye’de resmen satış başlamadı bile)

     Farzedelim ki iPhone 5’in üretimindeki sorunlu cihaz oranı binde 1, bir yıllık satışı da 100 milyon olsun. Bir başka rakibinin ürettiği X ismindeki bir modelin hata oranı da yüzde 1 olsun. Fakat X modelinin bir yıllık satışı 1 milyon olsun. Bir sene sonunda 100.000 sorunlu iPhone 5 olacak iken, sorunlu X sayısı 10.000 olacak.

     Bu durumda internette sağda solda iPhone 5 ile ilgili şikayet daha fazla okuyacaksınız doğal olarak 🙂 Bu yüzden sadece şikayetlere bakmayın, memnun kullanıcıları da dinleyin. Zaten ciddi bir donanım sorunu yaşarsanız geri götürürsünüz. Yurt dışından alıp hemen değiştirme imkanı olmayan ya da servise veremeyenlerin de sesinin çok çıktığını hatırlatırım. Örneğin benim cihazımda da sorun çıksaydı değiştiremeyecektim ya da servise veremeyecektim çünkü İngiltere’den geldi.

     Umarım yukarıda yazdıklarımın faydası olmuştur.

     • Fatoş Yalçınkaya

      04/11/2012 at 11:41

      Hem de çok faydası oldu. Ne kadar teşekkür etsem azdır.
      Bir de,dün akşam arkadaş ortamında isminizi çok andık…zira,onlar da yeni katılmış iPhone ailesine..sizin,Apple Türkiye için gözardı edilemeyecek derecede ürünlerine vakıf biri olmanız vasfıyla resmi bir görev almanızın tam bir isabet olacağını konuştuk..
      Umarım olur!
      Yerli yersiz bir dolu hengâmeyi tez elden çözersiniz!
      Neden olmasın?

      Yeniden sağolun göstermiş olduğunuz incelik için…

      Sevgilerimle..

      • YAVUZ

       07/11/2012 at 09:19

       Mustafa bey bende ingiltereden iphone 5 getireceğimde sim kiliti fln var mı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

   • Kerem

    11/11/2012 at 10:20

    Mustafa bey, iphone’da kullanmak uzere aldigim samsung hm1500 bluetooth kulakligi i4 ve i4s’te sorunsuz kullanirken i5’te kullanamiyorum. Eslestirmek icin aradigimda hm1500’u bulmuyor. Neden kaynaklaniyor olabilir sizce?

 111. Süleyman

  09/11/2012 at 10:12

  Azerbeycanda yaşıyorum.İphone 5 burada ön siparişle 16gb lık 1600 lira,direk buradan almak ise 2000 lira oluyor.İphone 5 almayı düşünüyorum.Önemli bir sorunu varmı?Pil ömrü çok kötü mü?dayanıklılığı nasıl?hızı çok mu yüksek?Bize de nano sim geliyor.Passbook burda çalışır mı?Siri yer bulur mu?İphone 4s kullanıyorum.Yükseltmem gerekli mi?Arkadaşlar,siz de yorum yazın sorularıma!Lütfen!!!

 112. Fatih

  10/11/2012 at 18:31

  Mrhb ben iphone 5 aldim app store kayit felan tum her seyi kurma isleminde yaptim fakat uygulama indirmek icin her hangi bi bir uygulamayi yukledigimde bana guvenlik sorusu gir ve cevapla diyo surekli pasword istiyo uygulamalarimi indiremiyorum neden ?

 113. Ali Taha

  14/11/2012 at 17:07

  Mustafa bey,Oncelikle bu subatta i phone ailesine katilacagagimi belirtmek istiyorum.Bununla ilgili olarak Turkiye fiyati konusunda ve 5 mi 4s mi daha iyi konusunda yardimci olur musunuz?

 114. ahmet

  14/11/2012 at 17:17

  mustafa bey beyaz iphone 5 te çizilme veya kenarlarında renginin kavlaması gibi bir durumla karşılaştınız mı ?

 115. Berkay

  16/11/2012 at 17:32

  Mustafa bey öncelikle merhaba.İphone 5 simkilitsiz modelleri amerikada ne zaman satışa sunulacak bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

 116. filiz

  21/11/2012 at 18:56

  londradan iphone 5 geldi ve kullanmaya basladim. kisa mesaj gonderilemiyor. turkcell’ le konustum sorun yok dediler. telefonu yeniden itunes dan restore ettim, actim problem devam ediyor. hotmail adresimi ekledim sadece bu yontemle iphone u olanlarla imesssage olarak mesajlasiyorum. sizin bildiginiz yada duydugunuz bisey varmi? yada kime danisabilirim? tesekkur ederim.

 117. ercan

  25/11/2012 at 11:05

  Mustafa Bey,

  Bilmem böyle bir sorun duydunuzmu yada karşılaştınız mı? İphone 4/4s/3gs ile iphone 5 ipod ses performansı ile ilgili bir sorunyaşıyorum. iphon’un eski serilerinde ipod’da kulağınızı rahatsız edebilecek şekilde ses çıkarken iphone 5 de bu durum yok. Son seste olsa dahi dışarıdaki sesleri duyabiliyorsunuz.
  Konu ile ilgili ayarlar ve kulaklık kontrol edilmiştir zaten apple forumlarında da bu durum tartışılmaktadır.
  Konu ile ilgili yazılımsal diyenlerde var donanımsal diyenlerde var.
  Konuyla ilgili sizin bir bilginiz varmı?

 118. Mehmet

  25/11/2012 at 17:07

  3 gündür yeni aldigim beyaz renk iPhone 5 kullanicisiyim cok kaliteli dizayn edilmiş sık tasarımı ile elime alınca farkını ortaya koydu bile samsung cok kaba duruyordu bu sebeple s3 almak aklımın ucundan bile geçmedi 🙂 daha once iphone4 kullanıyordum 5 i beklediğim için 4s düşünmedim inanın 4 ten sonra f1 kullanıyor gibi hissedeceksiniz cok hızlı ve internette cok keyifle dolaşıyorum bence Apple iyi bir is çıkarmış yorumlardaki şikayetleri yasamadım şimdilik memnunum sorun olursa yazarım 🙂

  Sevgiler

 119. Cem AsLan

  03/12/2012 at 12:31

  Mustafa ßey, ßende iPhone 5 kullanıcısıyım. ßu Home tuşunda ki, parmak izi okuyucusu ßu özellik varmı ?

  • Mustafa Tan

   03/12/2012 at 12:34

   Hayır yok.

   • Cem AsLan

    03/12/2012 at 12:40

    way bee bizde tanıtımına aldandık kandırdılar bizi 😉

 120. Anonim

  05/12/2012 at 21:39

  merhabalar benim iphone 5 i sallayıca bataryada boşluk varmış gibi tak tak ses geliyor bunun sebebi nedir acaba?

  • Nuri Atıl

   12/12/2012 at 15:03

   Muhtemelen kamera lenslerinden geliyordur. Benim cihazımdan da geliyor o ses bi sıkıntı olacagını tahmin etmiyorum.

 121. Pingback: iPhone 5 Türkiye’de satışta! | Sihirli Elma

 122. Ahmet Uyan

  17/12/2012 at 10:51

  Merhabalar,

  Cumartesi günü iPhone 5’ime kavuştum.
  Hafiflik, hız ve tasarım konusunda müthiş bir cihaz.
  Fakat beni tek üzen ve hayal kırıklığına uğratan şarj süresi oldu.
  iPhone 4’ten belki de kurtulma çabamda biraz da bu konudaydı.
  Şarj konusunda 3G’yi kapatmak, WIFI, Bluetooth gibi şeyleri devre dışı bırakma. Herşeyi denedim fakat hiç kullanmamama rağmen %100 olan şarj durumu sabah uyandığımda %81’e düştü. Yaklaşık 7 saatte bu kadar şarj gitmesi normal midir?
  Yoksa benim telefonuma özgü bir durum mudur?

  İyi Çalışmalar

  • Mustafa Tan

   17/12/2012 at 11:18

   Eğer bulunduğunuz yerde şebeke iyi çekmiyorsa cihazın telefon özelliği bile pili çabuk bitirebilir. Bir de mailleriniz otomatik mi çekiliyor yoksa manuel mi?

   Bir de bir gece cihazı uçak moduna olup pil tüketimi nasıl olur bir kontrol edin.

   • Ahmet Uyan

    17/12/2012 at 11:20

    Bulunduğum yerde sürekli 3G – Edge arasında gidip geliyor.
    Bazen Bakıyıorum 1-2 diş 3G çekerken bir anda Edge’e dönüyor.
    Maillerimi otomatik olarak kullanıyorum.
    Yani her 15 dakikada bir otomatik olarak indiriyor.

    • Mustafa Tan

     17/12/2012 at 11:24

     O zaman hiç uçak moduna almadan mailleri bir gece manuel’e çekin bakalım ne olacak. Bence bulunduğunuz yerde şebeke iyi çekmediği için oluyor yüksek pil tüketimi. Bir de Wi-Fi kapattığınızda mailler hücresel veri üzerinden çekilmeye çalışılıyor.

     • Ahmet Uyan

      17/12/2012 at 11:35

      Teşekkürler Mustafa Bey.
      Bu gece Manuel olarak deneyeceğim.

      İyi Çalışmalar

     • Ahmet Uyan

      18/12/2012 at 08:05

      Merhabalar Mustafa Bey,

      Dediğiniz gibi maillerimi manuele aldım.
      Yine bekledim.
      Sabah saat 7’de %84 kalmıştı.
      Yani otomatiğe almakla manuele almak arasında şarjda %3 etki etti.
      Önceki gün %81 idi.

   • Oguz

    17/12/2012 at 11:25

    Merhaba Mustafa abi. Bene iPhone 5 aldım. Ve gerçekten çok sevdim cihazımı. 3GS den 5 geçiş yaptıktan sonra bana mükemmel geldi cihaz. Yalnız ekranın üst kısmında tamamen siyah bir ekranda pil ve saat göstergesi arasında Işık sızması gibi bir görüntü var. Bu bir hatamı veya arızamı. Sizlerde de aynı sızma mevcutmu bilgi verirseniz ona göre cihazımı garantiye göndereyim. Teşekkürler.

  • Gökhan

   17/12/2012 at 11:21

   ben de dediğiniz şartlarda denedim akşam saat 12 gibi sabah saat 7:30’a kadar %4 civarında azalma olmuştu. Verdiğiniz rakam çok yüksek geldi.

 123. mustafa banabak

  20/12/2012 at 19:50

  ben 4 gün nce aldım nu 5 lanetini şarj problemim çok büyük sadece maillerime bakıyorum başka kullandıgım bi zellik yok her an kıracam diye araba da bıraktım sabah ilk işim aldığım yere geri iade etmek .sinir sistemim bozuldu.

 124. mustafa banabak

  20/12/2012 at 19:52

  benim full şarjda 1 saat gitmiyor.lanetttttttt

  • Mustafa Tan

   20/12/2012 at 21:16

   Cihazınızın modeli ve versiyonu nedir?

 125. Ali Taha

  22/12/2012 at 16:37

  Oncelikle bu yaziniz icin cok tesekkur ederim Mustafa bey sayenizde Iphone ailesine yakinda katilicam. Iphone 5 almayi planliyorum ama tereddutlerim var. Ilk uygulamar parali nasi alcam die dusunurken itunes kartlari yazinizi okudum ve bayildim.Beni tekrar mutlu ettiniz. Ama asil sorun hafizada. Iphone 5 alcam ve 16 mi 32 mi bi turlu karar veremedim. Oyun oynamayi cok seven biriyim ve sectigim uygulamalari muzil ve vidrolarla toplayinca 1.5 gb bos yerim kaliyo 16 gblikta.Sizce ne yaplmaliyim yakin surede cevap berebilirmisiniz lutfen.
  Hersey icin yine cok tesekkur ederim.

  • Mustafa Tan

   22/12/2012 at 16:41

   Sorunuza kendiniz cevap vermişsiniz aslında 🙂 32GB almaktan başka çareniz yok bu durumda.

 126. Gökhan

  31/12/2012 at 01:13

  Abi merhaba benim iPhone 5 te foto durmuyor siliniyor bilgisayardan attıklarımı silemiyorum kendi çektiklerimizde durmuyor siliniyor bulma şansı varnı yoksa gitti gider mi ?

  • canberk

   02/01/2013 at 02:01

   aynı sorun benim cihazdada var dun aksam cektiğim fotografların tümü silinmiş en son sarjım bitmeden once hepsi duruyodu sabah uayndıgımda hepsi silinmiş cok sacma bişey telefondan soğudum amk

   • Anonim

    02/01/2013 at 15:20

    Abiler ablalar iPhone 5 e bilgisayardaki iTunes ten geri yükle diyerek format attım herşey düzeldi gayet stabil çalışıyor tüm fonksiyonlarıyla fakat önceki fotoğraflar gitti gider öptüm sizi

 127. hakem

  02/01/2013 at 22:18

  merhaba bende yakin zamanda hatta yarin bir i phone 5 almayi planliyorum. normalde i phone 4 kullanicisiyim i phone 4 den sonra i phone 5 i elime aldigimda oyuncak gibi geldi:) fotograflarla cok ilgileniyorum en cok merak ettigim sey kisiye ozel odak yapiyormu lutfen cevap verirmisiniz? birde yorumlardan dolayi aklim karisti . icimi rahatlatacak birseyler soyleyinde gidip alayim su canavari:)

 128. Oğuz

  02/01/2013 at 22:40

  Git al kardeş. Ben kullanıyorum. Bi sorun yaşamadım. Herşey normal. Cihaz harika. Turkiyeye geldiği gün aldım telefonu. Ve 4 hariç hepsini kullandım. Ayrıca iPad 3 kullanıyorum. Burda sorun yazanların iOS kullanmayı beceremediğinide anladım. Şu ana kadar bir sorun yaşadım 3GS ile onuda servise yolladım garanti yenisini gönderdi. Fotoğraf konusunda bilgi sahibi değilim. Hiç resim çekmem. İnternet mail için kullanıyorum ağırlıkla ve çok hızlı. Türkcell internetle mükemmel çalışıyor.

 129. Ayseylem

  10/01/2013 at 00:59

  Merhaba Mustafa bey , sayfanızı google de 4s ile ilgili bi sorunun sebebini ararken tesadüfen buldum size danışmak istedim , ben safaride herhangi bi video izlemek istediğimde ya video mobil kullanım için uygun değil gibi bir açıklamayla karşılaşıyorum ve videoyu hiç açamıyorum Yada video oynamaya başlar başlamaz sanki Pause tuşuna basılmış gibi her saniye duruyor ve video yu izleyemiyorum . Başlangıçta internet bağlantımdan kaynaklı sandım ancak bi kaç kez denemeden sonra olmadığını farkettim .. Bunun için ne söyleyebilirsiniz .. Yanlış Yada eksik yaptığım birşey mi var yoksa ıphonumda bi problem mi var ?? Çok teşekkür ederim ..

 130. Ayseylem

  10/01/2013 at 01:01

  Merhaba Mustafa bey , sayfanızı google de 4s ile ilgili bi sorunun sebebini ararken tesadüfen buldum size danışmak istedim , ben safaride herhangi bi video izlemek istediğimde ya video mobil kullanım için uygun değil gibi bir açıklamayla karşılaşıyorum ve videoyu hiç açamıyorum Yada video oynamaya başlar başlamaz sanki Pause tuşuna basılmış gibi her saniye duruyor ve video yu izleyemiyorum . Başlangıçta internet bağlantımdan kaynaklı sandım ancak bi kaç kez denemeden sonra olmadığını farkettim .. Bunun için ne söyleyebilirsiniz.Yanlış Yada eksik yaptığım birşey mi var yoksa ıphonumda bi problem mi var ?Çok teşekkür ederim

 131. Murat

  22/01/2013 at 11:32

  Mustafa bey mrb, 5 kullanıcısıyım video çekimi yaptığımda ses kaydını çok boğuk ve derinden gelen bi ses çıkıyor hatta duyulmayacak kadar az bi sorun var yardımcı olabilir misiniz?acaba yazılımsal bir problem mi?sadece ses kayıt yaptığım zaman hiç bir sıkıntı yok gayet net çıkıyor ses.

 132. Kağan

  23/01/2013 at 20:38

  Bu linkteki İngiliz Apple sitesinden Türkiyeye nasıl getirttiniz ben daha önce denedim başaramadım. iPad Mini ve iPod Classic alacağımda. Bu arada ben iPhone 5 kullanıcısı olarak 6.0.2’yi denedinizmi diye soruyorum. Bende iPhone 5’imi güncelleyeyim dedim ama batarya ömrü sorunu diyorlar. Bir bilgi var mı?

 133. Bayram

  25/01/2013 at 23:47

  Merhaba Apple severler ben mayıs-haziran en gec temmuz ayında bir iphone almak istiyorum fakat 4s mi 5 mi bir türlü karar veremedim. Bir de iphone 5s ne zaman çıkar ve tahminen ne zaman TR ye gelir ?? Sorularımı cevalarsanız beni cok mutlu edersiniz. Teşekkürler I LOVE APPLE

  • Aho

   17/02/2013 at 22:21

   İphone 5s haziran ayında çıkıyor iphone6 ise 2014 ocakta çıkıyor. Herkes 5s diyor ama bence o kadar beklemişken biraz daha dur iphone 6 al :))

 134. hakan

  03/02/2013 at 17:09

  merhaba yurt dısından bir iphone 5 getirttim ve bir kaç gün resim felan çektik önceki gece sarjı az kaldı ve bitmesi için flaşhı açık bir şekilde kamera kaydını başlattım o şekilde şarjı bitti şarja takıp ertasi gün kullanmaaya bassladıgımda falsh yanmıyor sorun ne olabilir

  • Berkay

   07/03/2013 at 20:21

   Flash patlamış kardeşim benimde 4s de aynı problem başıma gelmişti 🙁

 135. Ercan

  28/02/2013 at 23:47

  Bende iPhone 5 aldım fakat fotograf çekiminde sorun var bulanıklık var bu sorunla karşılaşıp çözüm bulabilsen varsa paylaşırsa sevinirim.teşekkürler

 136. Anonim

  11/03/2013 at 15:31

  merhaba bende iphone 5in kulaklığı ile ilgili bir problem yaşamaktayım yardımcı olabilicek arkadaşlar varsa şimdiden çok teşekkürler. sorunum ise kulaklığı telefona taktığımda ses kalitesinde bir problem yok fakat kulaklığın + ve – tuşları ile mikrofon tuşlarına bastığımda iphone komutu alamıyor .niçin yardımcı olursanız çok sevinirim

 137. tercan

  13/03/2013 at 00:40

  ben de aldım ama çok pişman oldum. keşke samsung yada htc alsaydım. bu kadar az şarj suresini tahmin etmiyordum.benden yoğun android sistemli telefon kullanan arkadaşımın 2 kat pil ömrü var buna göre. bir daha kesinlikle almam iphone

 138. taylan

  08/04/2013 at 17:28

  5 aldım hata ettım sarj yetısmıo buna tel bıle konusamıom cok konusanlara kesınlıkle tavsıye etmem

  • Oğuz

   08/04/2013 at 17:39

   Biraz az oynarsan yeter merak etme. Ben iki gün kullanıyorum. Normal bi kullanımla. Elinden düşür biraz 5110 değil o.

 139. Cemal

  17/04/2013 at 21:39

  Merhabalar Mustafa bey öncelikle yaptığınız paylaşımlardan ötürü teşekkürlerimi bir borç bilirim ilgiyle takip ediyorum paylaşımlarımızı. Benim sorum İphone 5 le ilgili olacaktı fotoğraf çektikten sonra film rulosunda tekrar bakmak istediğimde tam ekran değil sebebi nedendir aceba bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

 140. Suat sefil

  22/04/2013 at 23:04

  Benim iPhone 5 te şöyle bir sıkıntı var. Telefonun hopörleri çalışmıyor. zil çalmıyor. İki kez garantiye yoladım. Yapıldı fakat iki gün sonra bozuldu. Üçüncü kez bi daha sorun verdi. Dördüncü kez bozulunca yenisi verilmiyecekmiş. Şirket üstüne faturası kesildiği içinmiş. Doğru mu acaba bilenler cevap yazsın

 141. Kartvel

  26/04/2013 at 19:26

  Herkese Selam
  Yukarıdakı leh te ve aleyte kı yourmları okudum.pişman olan arkadaşlara pişmanlıklarına sebep problemlerinin bir an önce düzelmesini dilerim. yaklaşık yirmi gündür bende bir ıphone 5 16 siyah kulllanıcısıyım. Memnun olduğumu söyleyeyim . ama bir soruma henüz cevap bulamadım…16 Gb lık beyaz ve siyah arasında bir ayrıntı fark ettim . bu bir eksiklik mi yoksa bana mı öyle geliyor bilmiyorum. siyahın ön yüzünde kulağımıza gelen yerde beyazda beyaz renkte olan delik yok. bu yazıyı okuyanlar lutfen bana kızmasın ama bu böyle …bunun nedenini öğrenmek istedim lutfedip cevaplarsanız sevinirim .TEŞEKKÜRLER

  • Oğuz

   26/04/2013 at 19:36

   Orada karartma sensörü var. Beyazda belli oluyor siyahda belli olmuyor. İkisindede var ama siyah olduğu için görünmüyor. İki telefon arasındaki tek fark renkleri. Başka fark yok için rahat olsun.

  • Kartvel

   26/04/2013 at 22:35

   cevabiniz icin tesekkurler.bu sitenin birinci sayfasinda tanitim sayfasinda siyahi da resimlerle gösteriyor ama orada da olmadigina dikkatinizi cekerim…

   • Oğuz

    27/04/2013 at 00:10

    Telefonu kulağınıza yaklaştırdığınızda ekranın kararmasını ve ışığın şiddetine göre ekranın parlaklığını ayarlayan sensör o. Siyahda belli olmuyor beyazda belli oluyor. İkisindede var