iPhone 5 İncelemesi – I

Bildiğiniz gibi dün yani 21 Eylül’de Amerika, İngiltere, Avusturalya, vs. gibi bir çok ülkede, geçenlerde özelliklerinden bahsettiğimiz iPhone 5’in satışı resmen başladı. Hatırlarsanız geçtiğimiz bahar, Yeni iPad Amerika’da satışa başladığı gün bir tane edinmiş, hemen ilk incelememizi paylaşmıştık. Bu sefer iPhone 5 için Amerika’ya gidemedik ama bir takipçimiz sayesinde (teşekkürler Gökhan 🙂 ) bir gün sonra o bize geldi 🙂 Biz de 16 GB’lık beyaz iPhone 5’imizle ilgili yarım günlük ilk izlenimlerimizi sıcağı sıcağına paylaşalım istedik 🙂

Çayımız soğumadan ilk incelemeyi paylaşalım istedik 🙂

Tasarım, Dış Görünüm ve Ağırlık

iPhone 5’i kutusundan çıkardığımız zaman bence ilk dikkat çeken yeni kulaklıklar oluyor. Cihazın daha uzun ve ince yeni olan tasarımını ise ancak elinize alınca farkediyorsunuz. Bir de bunların dışında 8 pin’lik yeni şarj kablosu da ince ucuyla hemen dikkat çekiyor. Bunlar dışındaki kutu içeriği eskileri ile oldukça benzer.

Ben açıkçası iPhone 5’i elime almadan önce bu kadar ince ve hafif olabileceğini tahmin etmiyordum. Apple, Yeni iPhone 5’in 4S’e göre %18 daha ince ve %20 daha hafif olduğunu açıklamıştı. Fakat bana iPhone 5 çok daha hafifmiş gibi geldi. Muhtemelen cihazın incelmesi ve de alimunyum çerçeve ve arka yüzey cihazı çok daha hafifmiş gibi hissettiriyor.(iPhone 3G veya iPhone 3GS’ten iPhone 5’e geçiş yapacaklar muhtemelen hiç ağırlık hissetmeyecek 🙂 )

Açıkçası beyaz renk cihaza çok farklı bir hava katmış. Benim normalde tercihim hep siyahtır. Fakat iPhone 5’te seçim şansım olmadığı için beyaz kullanıyorum. Fakat nedense iPhone 5’te beyaz renk çok hoşuma gitti. Bunda malzeme olarak alimünyumun kullanılmasının büyük etkisi var sanırım 🙂 Ben ince ve şık tasarımı nedeniyle özellikle beyaz renkli iPhone 5’e bayanların da çok ilgi göstereceğini düşünüyorum 🙂 Tabii bunu zaman gösterecek.

iPhone 5’teki en büyük endişem cihazın eski modellere göre uzaması nedeniyle ele avuca gelmeyecek olmasıydı. Fakat Apple cihazın eninini değiştirmeden boyunu çok az uzattığı için kullanım ergonomisi açısından hiç bir sıkıntı veya zorluk olmuyor. iPhone 5 de hala tek elle ve parmakla çok rahat kullanılabilen bir cihaz. Apple bu rahatlığın bozulmadığını göstermek için aşağıdaki gibi baş parmak isminde bir reklam bile yayınlamış Amerika’da:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=A1Rc4MDmr8o&w=560&h=315]

iPhone 5’te cihazın boyu uzadığı gibi ekranın boyu da uzamış. 4 inch’e çıkan ekran artık film endüstri standardı olan 16:9 oranında. Ekrandaki bu uzama da ana menüdeki ikonlar da dahil olmak üzere tüm uygulamalara yeni yer açmış. Örneğin iPhone 5’in ekranına artık eski modellerde olduğu gibi 4 sıra değil, 5 sıra ikon sığabiliyor.

Ekran çözünürlüğü artık 640 x 1136. Eski modellerde ise 640 x 960

Bu durumda akla hemen; “Ekranın çözünürlüğü boyuna arttıysa iPhone 5 ekranına göre güncellenmemiş eski uygulamalar nasıl gözüküyor?” şeklinde bir soru gelebilir. Apple bu önemli noktayı da düşünmüş ve henüz güncellenmemiş uygulamaları ekranda ortalamış. Örneğin bizim blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz‘in arayüzü de henüz iPhone 5’e tam oturacak şekilde değil. Fakat aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ekranın üst ve altında siyah boşluklar olacak şekilde gözüküyor ve kullanıcıyı rahatsız etmiyor.

Uygulamamız henüz iPhone 5 ekranına uyumlu olmadığı için dikey olarak ortalanıyor.

Yeni Şarj Kablosu – Lightning Connector

Biliyorsunuz Apple, cihazlarını sürekli ufaltma ve inceltme konusunda takıntılı. iPhone 5 ile radikal bir karar alarak şarj aletinin cihaza bağlanan kısmını küçültmüş. Eski 30 pinlik ve sadece tek yönde takılabilen şarj kablolarına kıyasla bu yeni şarj kablosu çok daha şık ve kullanışlı. Kullanışlı olmasının en büyük sebebi de herhangi bir yüzünü kullanarak iPhone 5’e takabilmemiz.

iPhone 5 Şarj Kablosu

Bu arada bu yeni kablonun eski iPhone veya iPad modelleri ile uyumlu olmadığını belirtmeliyim. Ayrıca eski 30 pin’lik şarj kablolarını kullanarak iPhone 5’i de şarj edemiyoruz. Fakat Apple 30 pin’i 8 pin’e çeviren adaptörler satıyor. Bir de kablonun diğer ucu halen USB, dolayısıyla eski iPhone’larımıza ait adaptörleri ile kullanabiliyoruz. Tek değişen şarj kablosunun cihaza takılan kısmı.

Bu arada dikkatinizi çektiyse eski modellerde olan kullaklık giriş iPhone 5’te alta alınmış. Sanırım bunun sebebi 8 pin’lik yeni şarj girişinin analog ses çıkış özelliğinin olmayışı. Bu nedenle dock tarzı iPhone uyumlu müzik sistemi donanımları, ses aktarımı için 8 pin’lik yuvayı değil de alttaki kulaklık girişini kullanabilecekler. (Tabii bu benim tahminim, cahilce sallamış da olabilirim :))

Yeni Kulaklıklar – EarPods

iPhone 5’in en çok sevdiğim yanı açıkçası kulaklıkları oldu. Çok müzik dinleyen ve genelde sadece kulaklıkla telefon görüşmesi yapan biri olarak kulaklıklar benim için çok önemli. Şu ana kadar Apple’ın kulaklıklarından hiç vazgeçemedim ama eski kulaklıklar da beni çok tatmin etmiyordu. Fakat EarPods ismindeki iPhone 5’in yeni kulakları şahane olmuş.

EarPods hem artık kulağın içine daha iyi oturuyor ve kolayca düşmüyor, hem de ses kalitesi eskilere göre çok daha iyi. Özellikler şarkılardaki basları bu yeni kulaklıklarda çok daha iyi hissedebiliyoruz.

Ayrıca bu yeni kulaklıklar sadece iPhone 5 uyumlu değil, eski iPhone modelleri ile de kullanılabiliyor ve ayrıca satılıyor. Ülkemizde satışı ne zaman başlar bilemem ama Amerika’daki satış fiyatı şu an $29. iPhone 5 almayı düşünmüyorsanız bile eğer kulaklık değiştirmeyi planlıyorsanız, eski iPhone’unuz için EarPods almanızı kesinlikle öneririm 🙂

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9-FmipwLsHc&w=560&h=315]

Yeni Mikrofon

iPhone 5’teki diğer bir fiziksel ve donanımsal değişiklik de cihazdaki mikrofon ile ilgili. Telefonda görüşürken çevredeki gürültüyü filitreleyen “noise reduction” teknolojisi iPhone 5’de artık mevcut. Tabii bunun için cihaza ilave mikrofon ilave edilmiş. iPhone 5’te cihazın altında, arkasında (arka kameranın hemen yanında) ve de önünde (ön kameranın yanında) mikrofonlar bulunuyor. Bu ilave mikrofonlar da dış ortam seslerini bizim sesimizden ayırarak, görüştüğümüz kişiye sadece sesimizin gitmesini sağlıyor.

Cihazın bu yeni mikrofon teknolojisini test etmek için bir arkadaşımla epey test yaptık. Özellikle arabayla giderken camları açıp arkadaşımla konuştup, arkadaşım da dışarıya ait en ufak bir ses duymadığını ve sadece benim sesimi duyduğunu belirtti. Disko’da test etme imkanımız olmadı ama epey farklı gürültülü ortamda test yaptık. Hepsinde de sadece sesimi duyduğunu belirtti. Hatta bir kaç defa konuşurken arkadaşıma haber vermeden kulaklık mikrofonuna geçiş yaptım, dış sesler gelmeye başladığı için hemen farketti. Özetle cihazın mikrofonu ile (kulaklıkla değil) konuşulduğunda dış sesler arındırılıyor.

Hız ve Performans Testleri

Apple, iPhone 5’te 4S’e göre 2 kat daha hızlı olduğunu iddia ettiği A6 isminde bir işlemci (CPU) kullanıyor. Dolayısıyla iPhone 5’in iPhone 4S’ten daha hızlı olmasını bekliyoruz. Ben de bunun için her zaman yaptığımız gibi çeşitli uygulamalar ve araçlar ile testler yaptık.

İlk testi Geekbench ismindeki uygulama ile yaptık. Geekbench uygulamasını iOS 6.0 yüklü iPhone 4S’e ve iPhone 5’e kurarak aynı şartlarda çalıştırdık. Aynı şartlar derken her ikisini de uçak moduna aldım, arka plandaki tüm uygulamaları kapattım ve cihazları testin hemen öncesinde bir kapatıp açtık. Buna göre de aşağıdaki sonuçları elde ettik 🙂 (Skoru yüksek çıkan daha hızlı oluyor)

İlk Geekbench ilk testi iPhone 5 ile yaptım ve 1634 gibi çok yüksek bir sonuç elde ettim. Çok yüksek diyorum çünkü iPhone 4’ten sonra piyasaya çıkan iOS 6 yüklü Yeni iPad’in test skoru bile 754 çıktı.

iPhone 4S’le yaptığımız Geekbench testinde ise aşağıdaki gibi 639 skorunu elde ettik. Görüldüğü gibi iPhone 5, iPhone 4S’e göre çok çok daha iyi bir skora sahip. Muhtemelen işlemcinin (CPU) ve hafızanın (memory) 2 katına çıkmasının bu skorda etkisi büyük. iPhone 5’te artık 1024 MB’lık hafıza var. iPhone 4S’te ise 512 MBs.

Tabii esas performans testlerini uygulamalar ve oyunlar kullanarak yapmak lazım fakat bunlar için cihazla biraz daha vakit geçirmemiz lazım. Özetle diğer performans testleri sonraki inceleme yazılarına kalacak 🙂

Speed Test

iPhone 5’e LTE desteği geldi fakat bildiğiniz gibi ülkemizde henüz LTE teknolojisi yok. Dolayısıyla LTE hız testi yapmamıza imkan yok. Fakat “Yurt Dışından Alınan Yeni iPad 4G’ler ve Türkiye’de Kullanımı” başlıklı yazımızda daha önce detaylı paylaştığımız gibi 3G ailesinde yüksek hızlar sunan HSPA + ve DC-HSPDA testleri yapabiliriz. Çünkü iPhone 5 de, Yeni iPad gibi yüksek hızlı 3G teknolojilerini destekliyor.

Aynı noktada ve aynı dakikalarda SpeedTest uygulaması ile yaptığımız testlerde, iPhone 4S ve iPhone 5 için aşağıdaki download (indirme) ve upload (yükleme) hızlarını ölçtük. Aşağıdaki test sonuçlarından da görebileceğiniz gibi iPhone 5, 3G hücresel bağlantısı üzerinden 10MB. civarı indirme hızlarına ulaşabilirken, iPhone 4S genelde 6MB. civarında kalıyordu.

 

Aslında şebekenin yoğun olmadığı saatlerde örneğin gecenin bir yarısı iPhone 5 ile aynı testi tekrar yapsak 20 MBps’yi görmek mümkün. Fakat gündüz saatlerinde 10 MBit’in üzerine çıkmak mümkün değil.

Nano SIM Kart

Takipçilerimizden en çok soru geleceğini düşündüğüm konu da iPhone 5 ile daha da küçülen ve Nano ismini alan SIM kartlar. Bu yeni kartlar çok daha küçük olduğu için çipine zarar vermeden kesmek oldukça zor. Bu yüzden iPhone 5’ime takmak üzere yeni Nano SIM’lerden aldım. Geçtiğimiz hafta ilk Avea Nano SIM’leri bayilerinde hazır ettiği için bir tane hat ve kart edinmiştim. Fakat Turkcell de dün akşam Nano SIM tedariğine başlayınca hemen gidip SIM kartımı değiştirdim.

Tabii yeni Nano SIM kartına geçiş yapınca aynı hattıma bağlı eski Mikro SIM kartım iptal oldu. Yani şu an Nano SIM kartımı tekrar iPhone 4S’ime takamam. Fakat takabilmem için sanırım yakında adaptörler çıkacakmış. Fakat henüz tecrübe etmedim.

Yukarıdaki yazının devamına iPhone 5 İncelemesi – II isimli ikinci yazımızdan devam edebilirsiniz.

GÜNCELLEME (7 Aralık 2012) : Turkcell iPhone 5 fiyatlarını açıkladı. Resmi iPhone 5 satış fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

395 Comments

 1. Murat

  22/09/2012 at 17:14

  Emeğinize sağlık mustafa bey

  • Anonim

   22/09/2012 at 19:05

   Hocam eline emegine saglik. 😉

 2. Emre Dağdeviren

  22/09/2012 at 17:20

  Çok teşekkürler. Bende iphone 4 var, yeni ipad almayı düşünyordum ancak iphone 5 cıkınca kararsız kaldım acaba iphonu mu yenilesem mi diye..

 3. Erhan

  22/09/2012 at 17:20

  güle güle kullan kıskançlıktan ölebilirim nazarım değebilir sel basabilir deprem olabilir haberin olsun!

 4. Bekir Kucukaga

  22/09/2012 at 17:21

  Güzel ve çok hızlı bir inceleme 🙂 elinze sağlık

 5. Kerem Gürel

  22/09/2012 at 17:22

  Hayırlı olsun Mustafa bey. Bu denli hızlı bir inceleme beklemiyordum doğrusu. Apple haritaları konusunda yaratılan olumsuz imajdan rahatsızım. Steve Jobs’un tutizliğini devam ettiremediklerini düşünüyorum. Vaktiniz olursa sizin de bu konuda fikirlerinizi öğrenmek isterim.

 6. Murat Oruc

  22/09/2012 at 17:22

  Güzel bir inceleme yazısı olmuş , elinize saglık .

 7. Pingback: iPhone 5 için ilk yerli malı inceleme yayında, Turkcell’in nanoSIM kartları da dağıtımda

 8. Hamza

  22/09/2012 at 17:24

  8 pinlik çıkış ses de gönderiyordur. Öyle olmasa HDMI ile ses iletemeyiz.

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 17:35

   Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. Ben 8 pin ses iletemez demedim, analog ses iletmiyor dedim 🙂 Analog ve dijital ses iletimi çok farklı. Örneğin HDMI da sadece dijital ses iletiyor, analog iletmiyor.

   • Hamza

    22/09/2012 at 17:42

    Hımm evet haklısınız. Muhtemelen dediğiniz gibi analog sesi kulaklık çıkışından alacaklar. Ama bu da garip bir dock yuvasına neden olur. Bundan dolayı herhalde AirPlay veya Bluetooth ile aktarım yaygınlaşacaktır.

    • muhammed

     22/09/2012 at 17:52

     analog ses için tasarımla oynadıklarını düşünmüyorum. bence cihazda yer kazanma stratejisi için böyle yapılmış. zira, şarj konnektörü, hoparlör ve ses çıkışı, ifixit’in ameliyatını incelerseniz, tek parça olarak ve epey kompleks dizayn edilmiş. herhangi biri bozulduğunda bu üçlü modülün komple değişebileceği söyleniyor.

   • Anil

    22/09/2012 at 18:24

    Kulakligin alta alinmasinin sebebi yukarda kulakligi takip telefonu kullaninca kablonun ekrana gelmesi artik asagida yer acilinca asagiya almalari kullanim kolayligi acisindan iyi olacaktir. Yalniz diger sorum abd de kontratsiz satis var mi? Yoksa avrupadan mi geldi? Bende getirtmeyi dusunuyorum madem nano sim cikti.

    • Mustafa Tan

     22/09/2012 at 18:28

     Amerika’da kontratsız satış henüz başlamadı.

 9. Dora

  22/09/2012 at 17:28

  Güzel olmuş ama biraz kısa iPhone sizin mi yoksa incelemeniz için mi getirildi biraz karışık olmuş.Siyah çok daha güzel beyaz iPad için ideal olabilir anca.

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 17:33

   Cihaz benim, parasını ödeyip satın aldım. Kısa olmasının sebebi cihazın yeni gelmiş olması yazıda belirttiğim gibi 🙂

 10. Zebedee

  22/09/2012 at 17:29

  Mustafa bey gerçekten Türkiye’deki bu işi kar amacıyla yapan tüm bilgisayar dergi ve blog’larından bile çok hızlısınız.
  Tek kelimeyle ellerinize sağlık. Başarılar.

 11. Anonim

  22/09/2012 at 17:29

  Öncelikle incelemeniz için teşekkürler.”Eski iPhone modellerinde ise bildiğiniz gibi sadece cihazın altında bir adet mikrofon var.” demişsiniz.Birde tepede var yanlış bilmiyorsam.

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 17:38

   Haklısınız, yanlış ifade etmişim. Yazıyı düzelttim.

 12. tolgahan

  22/09/2012 at 17:30

  elinize sağlık mustafa bey gerçekten çok açıklayıcı olmuş.fakat ben ipod touch 5g nin çıkmasını bekliyorum.acaba onuda tanıtma imkanınız varmI? çıkar çıkmaz hemen alıcam.abd de bile dün çıkmadı iphone 5 ile sanırm.

  • Asdf

   22/09/2012 at 18:23

   İpod un hat ile çalışan modeli yok. 5g kullanan herhangi bir telefon da yok.

   • tt

    22/09/2012 at 20:38

    Arkadaşın 5G den kastı 5th Generation ın kısaltılmasıdır.

 13. Oğuz

  22/09/2012 at 17:31

  Güle güle kullanın. Hayırlı olsun

 14. Anıl

  22/09/2012 at 17:31

  Selamlar,
  öncelikle bi hata düzeltiyim iphone 4 ve 4s cihazın üst kısmında da mikrafon var ve o da aynı görevi görüyodu fakat 5 te gürültü azaltmayı çok daha etkin hale getirmişler heralde.

  Bide benim bi sorum var. Sunumda yanlış hatırlamıyosam hoparlörde gelişti demişti apple bu konuda hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

  Teşekkürler:)

 15. Onur

  22/09/2012 at 17:38

  Yazınız için teşekkürler, minik bir düzeltme: eski iPhone’larda bir tane mikrofon var yazmışsınız ama 4 ve 4S’te bir tane altta, dock girişi yanında, bir tane de üstte, kulaklık girişinin yanında miktofon var. 🙂

 16. Bulent Ercan

  22/09/2012 at 17:39

  Merak ettiğim herşey ancak bu kadar kısa ve net anlatılabilirdi.
  Ellerinize sağlık, yine harika bir paylaşım olmuş.

 17. taner

  22/09/2012 at 17:55

  benin merak ettiğim turkcell yetkilileri ile görüştüğümde daha henüz turkcell nano sim kartın aralık ayı gibi geleceğini söylüyor.fakat yukarıda resimde turkcell nano sim kartından bahs ediyorsunuz.hanginize inanalım,yoksa resim photoshop falanmı çözemedim.daha yok yani tr’de turkcell nano sim kart.bir açıklık getirirseniz memnun olurum.

  • HappyAlieN

   22/09/2012 at 22:42

   Arkadaşım tavrına anlam veremediğim için cevap yazmak durumunda hissettim kendimi hesap sorar gibi hanginize inanalım da ne demek? Bu insanların o resmi photoshoplamakla eli ne geçebilir ki zaten, bence sen Turkcell’e bir daha danış bu sefer olumlu sonuç alacaksın bence, şöyle ki iphone5 an itibari ile Türkiye’ye geliyorsa kimseyi ozamana kadar bekletmek istemezler, bekletemezler 😉

 18. Koray

  22/09/2012 at 17:56

  Öncelike hızınız ve bu güzel yazı için çok teşekkür ederiz 🙂 bir sorum olacak yurtdışından sim kilitsiz iPhone getirirken bildiğiniz üzere pasaporta imei kaydı tarzı işlemler gerekiyor. Ben İngiltere’den bir tanıdığıma aldırıp evime kargolamasını isteyeceğim de acaba kargoya alırken bir sorun olur mu ayrıca bana ulaştığında imei numaramı nasıl alabilirim nereden alabilirim? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 17:59

   Yurt dışından Türkiye’ye kargo ile cep telefonu göndertemezsiniz, gümrüğe takılır. IMEI numarası cihaz kutusunn altında, SIM yuvasında ve telefonun Ayarlar -> Genel -> Hakkında menüsünde yer almaktadır.

   • tt

    22/09/2012 at 20:43

    Evet Mustafa Bey çok haklı londradan bir akrabamıza 4S kargolamasını istediğimiz zaman gümrüğe takıldı ve geri döndü cihaz sonra türkiyeye gelen biriyle gönderdide elimize ulaştı

   • Anonim

    22/09/2012 at 21:40

    Mustafa Bey, ben 2 tane aldım 2 ay önce. Railway kargo ile ingiltereden.. Talilmadi gümrüğe. Bilginize..

   • Haydar soylevci

    22/09/2012 at 22:12

    Mustafa bey nasil alicaz iphone 5 i arkadasiniza rica etseniz bi tane daha getirse lutfen ne olur bi yardimci olun ;(

  • Onder

   22/09/2012 at 22:13

   Ancak bir sirket size hediye olarak paketleyip gonderirse sorunsuz gelir

 19. Mehmet

  22/09/2012 at 17:58

  peki yurt disindan getirttiginizde jailbreak vs olmadan nasil kullaniyorsunuz. kusura bakmayin hic yurt disindan getirtmedim bilmiyorum.

 20. Alp Aydin

  22/09/2012 at 17:58

  Bi sey sormak isterim Unlocksuz iphone nereeen buldunuz? Ben Amerikadayim fakat satislari baslamamis daha siz nasil temin ettiniz?

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 18:02

   Amerika haricindeki çoğu satışa başlayan ülkede iPhone 5’ler unlocked yani SIM kilitsiz. Ben İngiltere’den getirttim.

   • Mirkan

    23/09/2012 at 10:17

    Peki ne kadara maloldu iphone 5 size??

  • Emre

   22/09/2012 at 18:20

   Ben de aynı soruyu sormak istiyorum. Unlocksuz olarak nasıl temin edebiliriz?

 21. Onur

  22/09/2012 at 17:59

  Mustafa bey yeni sarj aleti macbooklardaki magsafe tarzimi?

 22. Efe

  22/09/2012 at 18:02

  Acaba ne kadara aldığınızı sorabilir miyim? Türkiye ön sipariş fiyatı 3.299 diye duydum.

 23. ismail

  22/09/2012 at 18:06

  sarj suresi hakkinda yorum yaparmisiniz, yada benmi yorumlarinizi goremedim.

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 18:08

   Telefon sabah elime geçti 🙂

   • taner

    22/09/2012 at 18:11

    mustafa bey turkcell nano sim kart aralıkta gelecek dediler siz nerden buldunuz

    • Mustafa Tan

     22/09/2012 at 18:12

     Turkcell FlagShip’lere dağıtılmış belli sayıda.

     • Ayberk

      22/09/2012 at 21:27

      Hangi magazadan aldiniz acaba turkcellin

 24. Uğurcan Erkal

  22/09/2012 at 18:10

  Ahhh…. Aralık ya da kasım sonu ne fark eder… Nasıl bekleyeceğim ben? Cidden çok hoş görünüyor. İnsanlar ne derlerse desinler. Yok S3 müş, yok oymuş buymuş… Apple cidden işini bilen bir teknoloji şirketi. Sizce bekleyeyim mi Türkiye’ye gelene kadar yoksa almak için uğraşsam mı ki Mustafa Bey? Alabilirsem Almanya’dan alacağım. Bu arada hızlı ve bir o kadar da samimi anlatımınız için teşekkür ederim 🙂

 25. Arda

  22/09/2012 at 18:11

  Benim en çok merak ettiğim konu.Siyah mı?Beyaz mı sizce?

 26. Anonim

  22/09/2012 at 18:12

  Su anda amerikada arkadasim var. cok teknoloji ile ilgili degildir kendisi , ona iphone siparis etmek istiyorum fakat nasil tarif etmem lazim ? Sim kilitsiz desem yeterli olur mu yoksa turkiyeye getirecegi icin vermem gereken baska bilgi var mi ?

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 18:12

   Amerika’da henüz SIM kilitsiz satışı başlamadı.

  • muhammed

   22/09/2012 at 20:16

   arkadaşınız verizon’dan tam fiyata (full price, 649+) alırsa türkiye’de kullanabilirsiniz. hem de türkiye’deki muhtemel lte şebekesini de destekler. at&t’dekiler kilitli.

  • Önder

   22/09/2012 at 23:05

   Tabii ki beyaz…!

 27. Anonim

  22/09/2012 at 18:32

  Amerika’da yeni satışa çıkan bu telefon sadece at&t TMobile gibi yerel tel. vericileri ile kullanılıyor internet de diger operatorlerle uyumlu telefonun satış i yok yarın turkiyeye döneceğim bu aldığımı kullanabilirmiyim

 28. Ahmet karagoz

  22/09/2012 at 18:34

  Su an amerikadayim ve apple store dan yaziyorum. Buradakilerin soyledigi su ; locked iphonelar sadece amerika dahilinde locked yani att disinda calismaz ama yurtdisinda unlocked gibi sorunsuz kullanabilirsiniz.

  Benim kafam cok karisti !!!! Bu kOnuda bilgisi olan var mi?

  • muhammed

   22/09/2012 at 20:20

   abd’de apple store’dan satılan gsm-worldwide versiyon henüz çıkmadı.
   şu an verizon’dan tam fiyata satılanların gsm tarafı kilitsiz. süper olay. verizon’dan alınıp dünyada gsm kullanılabilir. amerika’ya uğradığında da 4g-lte kullanılabilir.

 29. Cihan.

  22/09/2012 at 18:42

  İyi aksamlar mustafa bey. Ben su anda hong kong tayim iphone 5 alicam ama turkiyede kullanabilecekmiyim bunu nasil anlarim bilgi verirseniz cok sevinirim.

 30. cagdas

  22/09/2012 at 18:44

  inceleme için teşekkürler, bu arada iturkeybiz uygulamasını da ip5 e göre güncelleme gelir yakında herhalde :))

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 19:01

   Bir aydır onaydan geçirmeye çalışıyoruz mevcut güncellemeyi. Önce o bir geçsin, iPhone 5 uyumluluğu kısmet 🙂

 31. KontG

  22/09/2012 at 18:56

  incelemerinizi okumak hakikaten çok keyifli yahu 🙂 Teşekkürler 🙂

  • Cegniz

   22/09/2012 at 19:59

   Once ipad icin hd versiyonu yapsanız daha iyi olur çözünürlük kaliteyi çok etkiliyor

 32. Cihan.

  22/09/2012 at 19:04

  Habe bekliyorum mustafa bey ? Yarin son gunum ve saat su anda gece 00.05

  • Anonim

   22/09/2012 at 20:08

   SIM kilidi yoksa kullanabilirsin. Ben bugûn beyazini aldim. Cok sahane arka kismi Aluminium ve gercekten elegant! Almanya da su an sadece O2 sirketinden alinan iphonlari turkiyede ki kartlarla rahatca kullanabilirsiniz. Ben 749 Euro ôdedim. Almanyadan getirtenler dikkat etsin sôzlesmeli alinan iPhone Telekom ve Vodafone bir de yanilmiorsam E Plus sirketlerinde simlock

   • Ümit

    23/09/2012 at 14:34

    Baya bi yaniliyosun arkadasim. Apple store üzerinden, retail shoplardan, vodafone ve epluslardan aldigin telefonlarda FactoryUnlocked 😉 yani kilitsiz

 33. Aertugrul

  22/09/2012 at 19:19

  İphone 5 almayi planliyorum yurt disindan suanda amerikada kontratsiz iphone 5 ciktimi bir bilginiz var mi bu arada sitenizi gunun her saati takip ediyorum.

 34. Süleyman

  22/09/2012 at 19:20

  Yalnız Mustafa Bey ilk incelemeyi maalesef siz yapmadınız,
  ilk inceleme chip.com.tr adresinde dün gece yarısından sonra yayınlandı,

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 19:21

   Niye maalesef 🙂 İlk incelemeyi biz yaptık diye bir iddiamız olmadı ki? Öyle bir izlenmiş vermişsek bizim için gerçekten kötü 🙁

   • Anonim

    22/09/2012 at 19:38

    Mustafa bey selmtelefinu kaça aldınız diye soracaktım

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 19:27

   Bir de Chip Türkiye ekibi yapmamış gibi sanki incelemeyi. Fotoğrafların hiç birinde Türkçe ifade geçmiyor. Chip’in Almanya sitesindeki incelemedeki fotoğraflar bire bir kullanılmış:

   http://www.chip.de/bildergalerie/iPhone-5-Alle-Bilder-und-Infos-Galerie_57615180.html

   • Süleyman

    22/09/2012 at 19:35

    Siz linki verince şimdi gördüm,doğru ilk inceleme bu siteden yapılmış.
    Teşekkürler.
    Bu da iphone düşme testi;
    http://youtu.be/6M5q5TRuAsY?hd=1

    • Mustafa Tan

     22/09/2012 at 19:36

     Fakat üzücüdür ki Türkiye’de bir ilk şeklinde başlık atmışlar yurt dışından çevirdikleri bir test için.

     • Süleyman

      22/09/2012 at 19:41

      Bu videodan da anlaşılacağı üzere iphone 5 galaksi s3 göre daha sağlam ve tok bir cihaz.
      3.Atmada galaksi s3 arka kapağı ve ekranı komple dağılıyor.

 35. Hüseyin zeybekoğlu

  22/09/2012 at 19:27

  Bu ısı bu kadar iyi yapanını görmedim. Bu uygulamayı hergün takip ediyorum. Gene güzel bu inceleme devamını bekliyoruz

 36. Hakan

  22/09/2012 at 19:30

  Yorumlari okumak cok keyifli. İnceleme icin cok tesekkurler. Yurtdisinda bir cok sitede inceleme ve videolari izlemdim. Ama sizin yorumlariniz gercekten degerli. Burada yapmis oldugunuz ipad yorunlarini dikkate alarak ipad sahibi oldum. Sira simdi iphone 5’de : ). Detayli incelemelerinizi merakla bekliyorum. Bu arada uygulamanizin ipad ile tam uyumlu versiyonu da daha onceki yazilarinizdan anladigim kadariyla onay bekliyor. Umarim en kisa zamanda onaylanir. ios 6 versiyonu icin kolayliklar. Selamlar. Emekleriniz icin tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 19:35

   Selamlar Hakan Bey,

   Uygulamamızın iPad versiyonu onay beklemiyor. İyi ki beklemiyor. Birkaç önemli hatayı düzeltmek ve iOS 6 uyumluluğu bir inceleme yollamıştık. Fakat Apple yeni aldığı kararlar ile uygulamalar ile ilgili bazı bölümleri kaldırmamızı istiyor, fakat açıkça neresi olduğunu söylemiyor. Biz de deneme yanılma yöntemi ile kaldırıp kaldırıp gönderiyoruz onaylasınlar diye.

   Eğer iPad versiyonunu da hazırlamış olsaydık boşa gidecekti iPad’deki kaldırdığımız bölümler ile ilgili emeklerimiz.

   • Hakan

    22/09/2012 at 19:42

    Umarim kisa surede cozulecektir. Firsat olursa uygulamanizi denemeyi cok isterim. Bugune kadar jailbreakli ipad kullaniyordum. ios 6 ile buna kisa sure ara verdim : ). Sitenizdeki tum bilgiler cok degerli ve her gun takip ediyorum. Tekrar tesekkurler.

 37. Kazım Menküç

  22/09/2012 at 19:52

  Mustafa bey bizde yüklü olan 6.0 sizdeki 6.3 mu yoksa 6.4 mu

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 19:54

   🙂 Bendeki de iOS 6.0

 38. Metin Zinet

  22/09/2012 at 19:55

  ABD de factory unlocked cihaz çıktı mı ki ? Şimdilik sadece att sözleşmeli cihazlar var diye biliyorum. Nasıl türkiyede çalışan modelini temine ettiniz ?

 39. Kazım Menküç

  22/09/2012 at 20:06

  Mustafa bey youtube nasıl geri alabiliriz. Fan oluşturmak mı ne gerekiyorsa yapalım Youtube u geri alalım. Youtube suz olmaz….!!!
  Lütfen organize edin

 40. Ocan

  22/09/2012 at 20:13

  Çok guzel bir inceleme olmus Mustafa bey tesekkurler

 41. Gökhan

  22/09/2012 at 20:26

  Merhaba Mustafa bey, telefonu hangi pasaporta kaydettirdiniz acaba?

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 21:30

   Daha pasaport bulamadım 🙂

 42. Yaşar

  22/09/2012 at 21:03

  Elinize kolunuza emeginize saglık

 43. Ömer Tanay Topaç

  22/09/2012 at 21:07

  Mustafa Bey acaba sizin iPohe’unuz GSM modeli mi yoksa Verizon’un CDMA modeli mi? Ve bu iki model de ülkemizdeki 3G şebekesinde kullanılabilir mi, bir bilginiz var mı bu konuda?

  Ayrıca yazınızda iPhone 5 ile noise reduction özelliğinin eklendiğini belirmişsiniz. Benim bildiğim kadarıyla noise reduction iPhone 4 ile gelmişti ve iPhone 4’ün kulaklığının yanındaki delik ikinci mikrofon oluyor. iPhone 5’te ise bu özellik daha da geliştirilmiş benim bildiğim kadarıyla.

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 21:28

   GSM modeli fakat zaten artık GSM ve 3G modülü ortak hepsinde. Sadece LTE açısından farkediyor Verizon’dan almak.

   • rakalmuk

    23/09/2012 at 10:34

    Yani buradan çıkartmamız gereken sonuç tüm iphone 5 modellerini Türkiye’de rahatlıkla kullanabiliyormuyuz ve Avrupa da satılan ve size İngiltere’den gelen model hangisi? (CDMA) Modelinde Avrupada gsm şebekesini kullanmasına rağmen gsm sim kartları desteklemediğini sadece CDMA hattı kullananların roming esnasında gsm şebekelerine bağlanabileceği konusunda bir forum da denk gelmiştim. Türkiyede ise LTE hattıyla ilgili Turkcell’in çalışma yaptığı 2600 mhz yerine bakanlığın ve üniversitelerin daha önce boşaltılan 700 ve 800 mhz yada 2100 mhz de kalması yönünde fikir beyan ettiğide çeşitli yerlerde yazmıştı, Bu konuda bir bilginiz varmı?

    • Mustafa Tan

     23/09/2012 at 11:23

     Apple artık yeni iPone modellerinin hepsine GSM ve 3G modülü ekliyor. Yani CDMA olanını alsanız dahi içinde GSM modülü var. Şu an tek ayrım LTE modüllerinde, o da zaten Türkiye’de yok. Dolayısıyla istediğiniz modeli alabilirsiniz.

     LTE frekansının tam olarak ne olacağı net değil. Test için kullanılan 2600 Mhz de olabilir, dediğiniz gibi başka bir frekans da olabilir. Zamanla göreceğiz 🙂

     • rakalmuk

      24/09/2012 at 14:05

      Çok teşekkürler. Birde internette yayılan yan ve arka yüzey kaplamasının çabuk çizilip boyalarının kalktığı haberlerini duyunca moralim bozuldu AppleStorda ki teşhir ürünleride çok kötü durumda sanırım ya üretim yada malzeme sorunu var? Sizinde böyle bir hissiyatınız varmı?

 44. Emin

  22/09/2012 at 21:09

  merhaba mustafa bey bu güzel açıklamanızdan dolayı tşk ederiz elinize sağlık

  bence apple mutlaka size bu tanıtımlarınızdan dolayı üçret ödemesi gerekir

  inanın apple ürünleriyle ilgili bir çok bilgiyi sizden öğreniyoruz ve kullanım bilincimiz artmaktadır.

 45. Emre gulecoglu

  22/09/2012 at 21:25

  Hocam selamlar, yeni ipad e ios6 yukledim ancak siriyi bulamadim ?

 46. enes

  22/09/2012 at 21:29

  Selam Mustafa bey, ben amerikadayım ama internet sitesinde apple ın kontratsız seçeneği yok unlocked yani, sadece kontratlılar gözüküyor şuan unlocked satışta mı yada nasıl yapmam gerekiyor 10 ay sonra türkiye ye döneceğim çünkü türkiyede de kullanmam gerek yani telefonu. TEşekkürler iyi çalışmalar

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 21:31

   Unlocked satışta değil şu an.

  • Anonim

   22/09/2012 at 23:51

   Dili İngilizce yapman lazım diye biliyorum yoksa siri çıkmıyor

 47. Muammer

  22/09/2012 at 21:40

  Öncelikle teşekkür ediyor ve yeni telefonunuzun hayırlı olmasını diliyorum. 🙂 Merak ettiğim küçük bir husus var. iPhone5 ile bir uygulamaya girip (üstten ve alttan boşluk olan 640×960 çözümürlüklü uygulamalar) screenshot aldığımızda, üst ve alttaki siyah bant yok oluyor mu? Yoksa öylece kalıyor mu?

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 21:44

   Kalıyor 🙂

   • myazar

    22/09/2012 at 22:46

    Mustafa Bey
    Cihazı kaç liraya aldığınızı yazabilirmisiniz?

 48. Kazım Menküç

  22/09/2012 at 22:03

  Youtube diyorum geri dönmek diyorum. Mustafa bey…lütfen !!! Ne yapılabilir.

  • kerem tekin

   22/09/2012 at 22:56

   kardeş ne diyon sen. appstore a gir orda youtube diye uyugulama var zaten onu indir.

 49. Melih Özgen

  22/09/2012 at 22:50

  Abi şimdi Almanya’dan Alman vatandaşı olan akrabam var en fazla kaç tane ıphone getırebılır bılgı alabılırmıyım ? Ve 20 tane söyledım bu sıkıntı olur mu

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 23:15

   Gümrük kontrolünde rastgele sizin çantaları açtırırlarsa 2’den fazlasına izin vermezler. Çünkü yolcu beraberi ticaret yapamazsınız. 20 tane iPhone’u da ticari amaçla getirmediğinizi ikna edemezsiniz 🙂

  • Ümit

   23/09/2012 at 15:17

   Baya bi cosmusun kardes :)) bende almanyadayim su an zaten piyasada Yokk;) ikincisi apple online store ve apple retail shoplarda da kisi basi 2 alet alabiliyor. Diyelim 10 kere gitmek zorund kaldi akraban yada 9 arkadas daha buldu ve gittiler en az 2 ay sürer 20 aletin bi araya gelmesi 😉 biraz gercekci olun 🙂

 50. Mustafa ESEN

  22/09/2012 at 22:56

  Mustafa bey incelemeniz için teşekkürler. Esas benim dikkatimi çeken sizin uygulamanın üstündeki YENİ işaret , bizde ve App Store’daki uygulamanızda yok ?

 51. dagdelen

  22/09/2012 at 23:10

  İsviçrede 28 Eylül den itibaren satişa cikiyor,bende düşünüyorum almayi.bende şu an 4s var.

 52. Emre Gürdal

  22/09/2012 at 23:14

  Emeğinize ve zihninize sağlık,keyifle okudum,teşekkür ederim.Sabırsızlıkla detaylı incelemenizi bekliyorum.

 53. qokdeniz

  22/09/2012 at 23:23

  hoperlör konusunda bilgi verseydiniz cok mutlu olurdum iphone 4s hoperlör ü bana biraz düşük geliyor. elinize sağlık

 54. bekir

  22/09/2012 at 23:28

  elinize sağlık mustafa bey çok güzel bir yazı olmuş her ne kadar iphone 5 alamayacak olsamda(iphone 4’ün taksitleri daha bitmedi:)))verdiğiniz bilgiler kadar yazım dilinizde bence gayet samimi ve güzel o yüzden daha çok yeni inceleme yazıları bekliyoruz.

 55. Ali

  22/09/2012 at 23:32

  Ben 4s kullaniyorum ama 5 e gecmeyı dusunuyorum ama burada 3.000 tl küsüratli bir fiyati olacagi söylendı yardımcı olabilecek varmi ?

  • mustafa ingiltere

   23/09/2012 at 01:36

   ali kardes sana ben alayim uygun bir fiyata sana alirim sadece senin paranla.. 5 tane aldim gonderdim turkiyeye eger istiyorsan..bu benim mail adresim (mustafaakgoz1980@hotmail.com)

   • Tuncay

    23/09/2012 at 12:27

    İngilterdeki fiyati hakkinda bilgi verirmisin yani alcak olsam ne kadara patlicak vergisi harci kargosu falan

    • Mustafa Tan

     23/09/2012 at 13:06

     http://store.apple.com/uk/browse/home/shop_iphone/family/iphone/iphone5 (Fiyatlar paund cinsindendir)

     Kargo ile getirtemezsiniz. Birinin getirmesi lazım.

     IMEI kaydı eğer pasaport bulabilirseniz 100 TL : http://www.iphoneturkey.com/2012/06/yurt-disi-iphone-ipad-3g-imei-kaydi-pasaport-100tl-harc.html

     • Mirkan

      24/09/2012 at 16:48

      Mustafa bey 16 gb iphone5 529 pounddan 1543 tl ediyor vede 100 tl vergi var maliyeye bu demekki nerdeyse 1650 tl ediyor. Yurtdisindan turkiye icin garantisiz olarak alinan bi cihaz icin bu kadar verilmeye deger mi? Yani turkiyede resmi olarak satisa ciktiginda ne kadar olabilirki!? Tahminimce 2000-2300 arasi bi fiyat olacaktir eski iphone fiyatlarina bakinca yada yaniliyor muyum??

     • Mirkan

      24/09/2012 at 16:55

      Mustafa bey 16 gb iphone5 529 pounddan 1543 tl ediyor vede 100 tl vergi var maliyeye bu demekki nerdeyse 1650 tl ediyor. Yurtdisindan turkiye icin garantisiz olarak alinan bi cihaz icin bu kadar verilmeye deger mi? Yani turkiyede resmi olarak satisa ciktiginda ne kadar olabilirki!? Tahminimce 2000-2300 arasi bi fiyat olacaktir eski iphone fiyatlarina bakinca yada yaniliyor muyum!!??

   • Anonim

    23/09/2012 at 13:23

    Ne kadar mesela kardes

   • Berat

    23/09/2012 at 13:23

    Ne kadar mesela kardes

 56. Önder

  22/09/2012 at 23:35

  İnceleme yazısını su gibi içtik. Yine yeniden sonsuz teşekkürler Mustafa Bey.
  Bu GSM operatörlerine sinir oluyorum. Nano sim kart satışını niçin başlatmıyorlar ya da sınırlı sayıda bilmediğimiz yerlerde satıyorlar. Bu gün bir çok Turkcell TİM’lere Ankara’da sordum, kimsenin bir şeyden haberi yok. Turkcell Twitter hesabından 21 Eylül’den itibaren Nano sim card satışına başlayacağını açıkladı ama satış filan yok.

  • Cem

   23/09/2012 at 11:19

   Onder Bey, Ankara’da Turkcell nanosim bulursaniz nereden buldugunuz ile ilgili bizi de haberdar eder misiniz?

   • taner

    23/09/2012 at 16:27

    nano sim kart falan yok.taki ne zaman iphone 5 türkiyeye gelecek ancak o zaman gelecekmiş nano sim kart.ben turkcelle şikayette bile bulundum,alan nasıl alıyor diye,adamlar bön bön yüzüne bakıyor nano sim kart geldimi diye sorunca.aveaya geçin bence arkadaşlar madem turkcell geride.açık açık şikayet edin adamına göre muamele yapıyor turkcell

  • Önder

   23/09/2012 at 22:51

   Cem Bey bulursam size de haber edeceğim. Bulamazsam hangi GSM operatörü nano sim kart satıyor ise ona geçeceğim. Turkcell hem Twitter hesabından 21 Eylül’den itibaren satış yapacağını söylüyor ama sözünde durmuyor, ayıp !

 57. Hero

  22/09/2012 at 23:47

  Yok boyle binfiyat ya ne sattiyolar ki boyle ya yuhh luyormmma ya

 58. Onur Altinoz

  22/09/2012 at 23:47

  Arkadaslar ios 4.3 ten ios 6 ya nasil gecebilirim itunes tan yedek aldim ama guncelle dedigimde herseyiniz silinir yazdi bi yardim lutfen

 59. Pilotbatu

  22/09/2012 at 23:51

  Hergun yazınızı guncelleyebilirmisiniz

 60. Ahmet

  22/09/2012 at 23:57

  Selam
  Factory unlock cihazlar henuz satisa cikmadi diye biliyorum..
  Bu cihaz TURKCELL ile nasil calisiyor ?
  Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 00:17

   Amerika dışındaki başka ülkelerde SIM kilitsiz cihaz satışı var şu an.

 61. Utku

  23/09/2012 at 00:05

  Erişebilirlik > Secimi Seslendir. Arkadaslar bu özellik muazzam kitaptan bir paragraf seçin sizin yerinize çok güzel bir sekilde okusun. İnceleme yaparken bunada yer verirsin inşallah…

  • Önder

   23/09/2012 at 15:03

   Teşekkürler Utku bey..hakikaten çok güzel.

 62. Savaş

  23/09/2012 at 00:07

  Mustafa bey daha 1saat önce Turkcell müşteri hizmetlerini aradım nano simcard daha çıkmadı telefon satışı başladığında telefonla beraber gelecek ayrı satılmayacak desi , siz nerden aldınız bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  • taner

   23/09/2012 at 01:06

   aynen kardeş bende sordum o soruyu turkcell flagship ten falan dedi ama turkcelle tekrar sordum aralık gibi diyor.bence dim kart olayı çözülmeden iphone 5 almak saçma olacak.micro sim kartlar kesilemiyormuş heralde

   • Mustafa Tan

    23/09/2012 at 01:07

    Siz bir Turkcell FlagShip’e sorun.

   • Efe

    23/09/2012 at 13:19

    Taner ben bir video buldum Micro sim kesilebiliyor ama Micro simi daha ince yapmak sorun onun icinde zımpara kullanabilirsin ama keserken dikkat et. İstersen videosunu vereyim ama İngilizce youtube.com/watch?feature=relmfu&v=0UhNdxcMGQo burdan bakabilirsin

    • taner

     23/09/2012 at 16:34

     eyvallah kardeşim sağol

   • Ümit

    23/09/2012 at 13:44

    Orjinal micro sim kartlar kesilebiliyo kendim kestim 😉 yalniz daha önce mini sim karti microya dönüstürdüyseniz yani kestiyseniz ozmn o micro kesilmez 😉

 63. Önder

  23/09/2012 at 00:10

  İnceleme yazısını su gibi içtik. Yine yeniden sonsuz teşekkürler Mustafa Bey.
  Bu GSM operatörlerine sinir oluyorum. Nano sim kart satışını niçin başlatmıyorlar ya da sınırlı sayıda bilmediğimiz yerlerde satıyorlar. Bu gün bir çok Turkcell TİM’lere Ankara’da sordum, kimsenin bir şeyden haberi yok. Turkcell Twitter hesabından 21 Eylül’den itibaren Nano sim card satışına başlayacağını açıkladı ama satış filan yok.

 64. Nduy

  23/09/2012 at 00:15

  Almanya’dan getiresek burada çalışırmı ve pasaport a işletmek gerekirmi işletmesek ne olur

 65. Anduaziz

  23/09/2012 at 00:18

  Emeginize saglik on numara bir paylasim

 66. Önder

  23/09/2012 at 00:24

  Mustafa Bey Nano sim kartı flightship’ten aldığınızı söylemiştiniz. Bu yer nedir ? Biz nasıl Nano sim kart elde edeceğiz ?

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 00:37

   Tüm flagshiplerde varmış. Ben Altunizade Capitol’dekinden aldım.

 67. Anonim

  23/09/2012 at 00:33

  Nano sim kart cikartirken kimlik falan istiyorlar mi ya? Benim hattim üzerime degil numaramı da değiştirmek istemiyorum ama iPhone 5 e deger:) bide İtalya Fransa ve İspanya dan hangisinde iPhone 5 unlock var ?

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 00:38

   Hattın sahibinin gitmesi lazım SIM kart değişimine. Fransa’da unlocked satılıyor diye biliyorum.

 68. Cemail Yenigun

  23/09/2012 at 00:38

  Tesekkurler, Mustafa Kardes. 🙂

 69. Anonim

  23/09/2012 at 00:44

  Peki bu açıklanan unlock fiyatları heryerde aynı mi yani Fransa’dan da 16 gb iphone5 i 649 dolara getirebilir miyiz?

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 00:55

   Elbette hayır 🙂 Her ülkenin kanunları ve vergileri farklı.

 70. Anonim

  23/09/2012 at 00:48

  Inceleme ıcın tesekkurler Mustafa bey, turkıye satıs fıyatı 3.300 TL ve degıl ıphone 4s bunun ıphone 4 ten bıle ahım sahım farkı yok, buna bu kadar para vermek ıcın kafayı yemek lazım…

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 00:57

   Türkiye’de iPhone 5’in henüz resmi satışı başlamadı ve fiyat da açıklanmadı.

   Diğer duyacağınız tüm fiyatlar yetkili olmayan satıcıların belirlediği fiyatlar.

 71. Anonim

  23/09/2012 at 00:58

  Su anda en ucuz ve unlock iPhone 5 i nerden getirtebiliriz pekii!!! Cok acil yaa 🙁

  • taner

   23/09/2012 at 01:10

   sahibinden.com da var ama satıcıların hiçbirine doğru dürüst güvenemiyorum,sahtekar çok.en iyisi gözünle gör al

  • M.Can

   23/09/2012 at 02:24

   Hong Kong ABD den sonra en uygun yer ve unlocked onu sırasıyla ingiltere ve avrupa birliği ülkeleri izliyor.

  • Ümit

   23/09/2012 at 14:00

   Almanyadab 😉 bende var yollayabilirim inanmayana resim de atabilirim 😉

 72. Anonim

  23/09/2012 at 01:15

  Sahibinden falan pek sıcak bakmıyorum sadece fiyatın çok fazla olmamasından yanayim

 73. Anonim

  23/09/2012 at 01:21

  Mustafa beey unlock iPhone5 ler Amerika’da ne zaman satışa çıkacak? Birde siz ingiltereden cihazı kaç tl ye getirttiniz?

 74. Yasemin Karagedik

  23/09/2012 at 01:30

  Mustafa Bey sizde olmasanız biz bukadar detayı kendi çabalarımızla bile zor öğreniriz ki iphone’un bütün özelliklerinin 1/10’unu bile zor kullanıyoruz belkide. Birgün bu yazıları yazmayı bırakıp giderseniz yetiştirdiğiniz ve sizin gibi zevkle yazı yazabilecek bir asistanınız vardır umarım.Aksi durumda hepimiz ortada kalırız valla :(( Yazı için emeğinize ellerinize sağlık.

 75. Kemal

  23/09/2012 at 01:32

  Mustafa Bey bende iPhone 5 getirtmeyi düşünüyorum.
  Fakat hangi ülkede hangi operatör sim kilitsiz satıyor nasıl öğrenebilirim…

 76. Kemal

  23/09/2012 at 01:52

  Sim Kilitsiz iPhone 5 Hakkında
  Arkadaşlar yaptığım araştırmada simkilitsiz iPhone 5 satan ülkeler aşağıda fiyatları ile beraber yazmaktadır.

  İNGİLTERE;529 EURO 3-4 HAFTA GÖNDERİM SÜRESİ
  ALMANYA;679 EURO 3-4 HAFTA GÖNDERİM SÜRESİ
  CANADA;699 DOLAR 3-4 HAFTA GÖNDERİM SÜRESİ
  FRANSA;679 EURO 3-4 HAFTA GÖNDERİM SÜRESİ
  AVUSTRALYA;799 DOLAR 3-4 HAFTA GÖNDERİM SÜRESİ

  Yukarıda yazılan fiyatlar Apple’ın Resmi fiyatlarıdır.Verilen fiyatlar 16 GB modeli için geçerlidir.Kesnilikle Sim Kilitsizdir..

  • M.Can

   23/09/2012 at 02:26

   İngilterenin euro olduğundan emin misiniz ?

 77. Kemal

  23/09/2012 at 02:35

  Duzeltme
  İngilterenin para birimi Paund’dur bir yanlislik olmustur

 78. Adem

  23/09/2012 at 02:45

  Merhaba Mustafa kardes,

  Dun almanyadan alinan iphone 5’lerin 70% fabrika cikisindan hatali. Ya cizik var ya da daha derin hasarlar var disinda. Senin iphone’da var mi boyle bir sorun? Dikkat ettin mi hic? Ayrica titresim 4s’e bakarak daha sesliymis. Ve telefonu sallayinca, icinde birsey gevsekmis gibi ses geliyormus yukari kamera bolumunden.

  Almanyada ki Apple Store’lar hepsini geri alip yenisini verecekler, ama suan yok satti. Hatasiz olan cok az. Buyuk ihtimal Cin’de C3 Charge’inde uretilenler hataliymis. Galiba makina bozukmus ve hasarli. Ama kontrolden nasil gecmis bu kadar alet anlamis degilim.

  Inanilir gibi degil, paketi aciyorsun, 0 iphone’u cikariyorsun, bir de bakiyorsun ki, asagisinda cizik, yanlarinda cukur, arkasinda renk hatasi. Apple’e hic yakismadi. Ben bilerek on siparis vermedim henuz, 1 ay sonra duzelirse alacagim insaallah.

  Iyi geceler

  • Muhammed

   23/09/2012 at 12:05

   Bütün dünya bu haberle yıkılıyor. Apple ın sitesindeki tartışmalar sayfası dolup tasmis.

  • Ümit

   23/09/2012 at 14:21

   Ben almanyadayim evet aletlerin cogu hatali ama bu bi sorun degil bence. Bende aldim benimkide hatali, iki hafta sonra falan yenisiyle degisecekler ve bunu su an istedigim gibi kullanabiliyorum 😉

  • Adem

   23/09/2012 at 15:34

   @ümit Bakalim yeni verecekleri iPhone sorunsuz mu olacak. Etrafinda siyah renk gercekten cikiyor mu? Altinda kendi rengi mi ortaya cikiyor? Asli var mi?

 79. CaN

  23/09/2012 at 03:47

  Cık iPhone 4s çok daha güzel ve fazlasıyla yeterli bence çok gereksiz 5, ama tabikide bence diyorum tercih meselesi haliyle…

 80. serdar

  23/09/2012 at 08:41

  Mustafa bey cevaplarsaniz sevinirim simdi abd dan ben 649 dolara kontratsiz iphone 5 alabirmiyim?(su an abd dayim.) eger alabilirsem bu cihaz simkilitli mi olur?turkiyede kullanabilirmiyim?sadece abd da kilitli oldugu soleniyor turk sim kartlariyla yada baska ulkede kullanilirsin bu simkilitli iphonelari diyolar cevaplarsaniz sevinirim efendim

 81. Murat

  23/09/2012 at 09:20

  Mustafa Bey
  acaba ios 6 kullanan 4s’lerde de noise reduction çalışıyor mu? böyle bir test yaptınız mı? eğer 2 adet mikrofon varsa birinden ortam sesini diğerinden konuşma sesini alıp birbirinden çıkararak filtreleyebilir 4s de.. eğer öyleyse 5.1.1 versiyonumu hiç düşünmeden 6.0’a upgrade yapacağım 4s için.

  • Suat_by

   23/09/2012 at 10:31

   iphone 4s teki cift kulaklik o ise yariyor zaten.. ios 6 ile ilgili bise degil.iphone5 ile dahada iyilestirmisler..

 82. Dr baris durduran

  23/09/2012 at 09:25

  Burası manyak bir süre gelişmeleri günlük değil saatlik takip ediyorsun..emegi gecen herkese teşekkür ..my favorite is iphon 5

 83. Anonim

  23/09/2012 at 10:13

  İphone 5 ckti 2 ay sonra 5s cikcak. Fazla kapilmayin derim ben .

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 11:25

   Maalesef bu bilgi doğru değil. Apple şu ana kadar çıkarttığı tüm yeni iPhone modelleri arasında en az 12 ay süre oluyor. Kaldı ki bu diğer telefon üreticilerine göre en yüksek süre. Diğerleri 3 ayda bir yeni model çıkartıyor.

   • CaN

    24/09/2012 at 16:37

    Arkadaş şöyle demek istemiş sanırım 🙂 Türkiye’ye Ocak gibi gelir millet bulamaz nisan mayıs gibi bulunur alınır olur sonra diğer Eylül’de 5S gelir 😀

 84. Anonim

  23/09/2012 at 10:18

  Mustafa bey benim su an Amerika’da olan bir tanıdığım var ancak kendisi 4 5 gün icinde geri donecek Amerika’da unlock satışının başlama tarihiyle ilgili bir bilginiz varmiii??

 85. Ahmet Uyan

  23/09/2012 at 10:22

  iPhone kullanıcısıyım fakat iPhone 5’teki yenilikleri gördükce, bi yanım Samsung Galaxy SIII’e kayıyor. Samsung’a olan ön yargım, kardeşimin kullanmasıyla kırıldı.

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 11:24

   Yakında Samsung Galaxy S4’ü çıkardığında, Samsung Galaxy S3 almış olanlar benzer duyguları yaşayacaklar 🙂

   • Muhammed

    23/09/2012 at 12:02

    S2 ile s3 arasındaki yazılım ve donanım farkı iphone 5 ten gelmedi. Kendi yüklediğim 4.1 işletim sistemi ile artık hicbirsey bekleyemiyorum bir telefondan. Nirvana dayım.

  • Anonim

   23/09/2012 at 13:49

   Ahmet bey yani iiyi anlamdami on yargilariniz kalkti uzunca bi anlatirsaniz 🙂

 86. Şafak

  23/09/2012 at 10:26

  Mustafa bey yorumlarınız için çok teşekkürler emeginize saglık. 4s güncelleme yapıldıktan sonra 5’ile arasındaki farkın boyutları dışında çok büyük fark olduğunu düşünmüyorum şahsen. Sizin görüşünüz nedit

 87. MÜCAHİT

  23/09/2012 at 10:33

  NE YALAN SOYLİYİM JOBS ÖLDÜKTEN SONRA PEK BİŞE BEKLEMIYORDUM APPLEDEN AMA AMA İPHONE 5 VE İOS 6.0 BEKLENTILERIMINDE ALTINDA ÇIKTI.
  1. NAVIGOSYON INANILMAZ DERECEDE KOTU WİFİ İLE BAĞLANDIM BENI DIŞ CADDESININ KARŞISINDA GOSTERIYOR 3D SI TAMAMEN FİYASKO BENCE DIKKAT ÇEKMEK İÇİN YAPTILAR SADECE.
  2.YOUTUBEYI KALDIRMIŞLAR KI UYGULAMASINDAN VİDEO IZLERKEN GERÇEKTEN DAHA KALITELI GORUNTU ORTAYA ÇIKIYODU HİÇ İYİ OLMADI.
  3.İPHONE 4S KULLANICISIYIM APPSOTERE GEZINIRKEN BAZEN TAKILMALAR OLUYOR ESKISI GIBI YAĞ GİBİ AKMIYOR.
  4.SİRİDE HALANDAHA TURKÇE YOK ÇININ 3 TANE DEĞİŞİK ŞEKLİNİ KOYACAĞINA BIR TANE TÜRKÇE KOYSA OLMAZMIYDI BELKIDE EN FAZLA IPHONE ALINAN ULKELERDEN BIRIYIZ AMA YOK YAPMADILAR GITTI.
  5.RAHATSIZ ETME DIYE BİŞE KOYMUŞLAR BENMI YANLIŞ DUSUNUYORUM YOKSA HAKLIMIYIM UCAK MODUNU ETKINLEŞTIRMEKLE RAHATSIZ ETME MODUNU ETKINLEŞTIRMEK ARASINDA NASIL BİR FARK VARDIRKI ?
  SOZUN KISASI YOK EKRAN BUYUK YOK DAHA INCE FALAN INTERNET HIZIDA ISTERSE YIRMI KAT HIZLI OLSN BANA SU ANKI YETYORDA ARTIYOR BILE 4S BIRAKIPTA 5 İ ALDIRACAK HİÇ BİŞE GORMUYORUM BEN AÇIKCASI TASARIMI BILE AZDAHA HİÇ DEĞİŞMİYCEKTİLER. İOS 6.0 BENIM GOZUMDE SINIFTA KALDI ESKISI ÇOK DAHA IYIYDI BI ANLIK HEVESLE YUKLEDIM AMA KEŞKE YUKLEMESEYDIM.

  • Cem

   23/09/2012 at 12:17

   Mücahit bey… Yazdiklarinizin bazilarinda hemfikirim ama rahatsiz etme ozelligini kullanirsaniz fikriniz degisir… Mesela 2 kere ustuste arayan birine telefonunuz aciliyo… Yani acil olarak veya favori bi kisiniz size ulasabiliyo… Vs vs… Bi bakin derim…

   • MÜCAHİT

    23/09/2012 at 13:33

    TEŞEKKÜRLER CEM BEY BIDAHA BAKARIM O OZELLIĞE AMA DEDİĞİM GİBİ HARİTA OLAYI BUTUN GUZELLIKLERINI GOTURDU REZIL ETMİŞLER HARITAYI.

    • Suat

     26/09/2012 at 22:01

     Iyide tel kapali degilki ozelligi actigin aradagin numara mesgul gorunuyo sonra bir daha aradiginda caliyo yani ikinci aramada sana ulasabiliniyor ne anladim ben bu isten

   • Özgür

    23/09/2012 at 19:29

    Ben evde denedim. İki iPhone var bizde, Rahatsiz etme modu acik oldugu halde ve hic kimse secili oldugu halde araniyor. Rahatsiz etme ozelligi calismiyor yani. Zaten 3D harita calismiyor yani ulkemizde yok, Siri Turkce degil. Passbook calismiyor. Cihazin %50’sini kullanamiyoruz.

    • Murat Çabukoğlu

     23/09/2012 at 20:50

     Özelliğin çalışması için cihazın ekranı kilitli olmalı ekran kilidi açıkken arayan size ulaşabiliyor

 88. Emre

  23/09/2012 at 11:02

  Selamlar Mustafa Bey ben iPhone 5 almayı düşünüyorumda ama Türkiyeye gelmesini bekleyemem hem geldiğinde çok pahalı olacak acaba şuanda Amerikada satılanlardan alsam Türkiyede Turkcell’le çalışır mı? Yoksa sim-free beklemeli miyim? Ama bazı sitelerde sim-free satışları başlamış durumda yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 89. Cem

  23/09/2012 at 12:13

  Mustafa abi, anneme gore ben bu elmalar yuzunden çeyiz düzemiyomusum… :):) sen simdi bu inceleme yazisiyla bize ne kadar zarar verdigini biliyo musun…:) turkcell getirsin de hemen gireyim kuyruga…

 90. Mustafa

  23/09/2012 at 12:28

  Mustaf bey bende iPhone 4 var. 1 yıldır kullanıyorum. iPhone 5 e geçmeye değer mı çok önemli farklar göremedim. Bu arada iPhone için yapmış olduğunuz uygulama için teşekkür ediyorum. İphone ile ilgili bir çok konuyu buradan öğrendim. Teşekkürler….

 91. Ümit

  23/09/2012 at 13:27

  Su an sizlere 2 günlük iphone 5 imden yaziyorum. Inanin iphone un yeni bi modeli cikinca hic test arastirma yada böyle yorumlara bakmam acikcasi bu yorum güzel. Benim icin iphone bi tutku ne olursa olsun ilk ciktigi gün alirim;) size de tavsiyem almak istedikten sonra böyle seYlere fazla bakmayln 😉 bu arada türkiye fiyati 3300 tl olacakmis, isin suYunu cikarmislar, biz 679€ verirken sizin yaklasik 1300-1400€ civari verecek olmaniz cok sacma.

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 13:36

   Türkiye fiyatının 3300 TL olacağını nerde okudunuz ?

 92. Anonim

  23/09/2012 at 13:36

  Çok teşekkürler

 93. Hüseyin Güven

  23/09/2012 at 13:42

  4 ve 4s de olduğu gibi 5′ lerde ANTEN sorunu varmı..

 94. Birol

  23/09/2012 at 13:55

  4s te takılmalar başladı ios6 ile bir süre sonra katil olacağımıza 5 alcaz sanırım

  • Zahit

   23/09/2012 at 15:57

   Yazılarınızı heyecanla takip ediyorum. Ben de 4S kullanıyorum. Telefonu IOS 6 ya yükselttiğimde uygulamalar istem dışı kapanmaya başladı. Bu sefer Itunes tan yükledim. Yedekleme yapmıştım, geri yükleyince tekrar problem çıkardı. İsimleri vcard şeklinde mail attım. Sonra Itunes tan tekrar yükledim. İsimleri mailden geri yükledim. düzeldi, problemsiz çalışıyor.

 95. Anonim

  23/09/2012 at 16:40

  Kolombiya da unlock var mi? Biraz acil yardım edin

 96. Said Tahsin Dane

  23/09/2012 at 17:35

  Vaaaaaaav ekranda bir satir daha. muhtesem. artik 5 satirimiz var. ustelik eski uygulamalar da rahatsiz etmiyor (!)

  Nasil etmiyor yaaa. kendimizi kandirmayalim lutfen.

 97. Uğur altıntaş

  23/09/2012 at 17:55

  Sizce 4s’den 5’e geçmek mantıklı bir tercih olurmu ? Sonuçta uzunluk, ekran çözünürlüğü dışında hız farkı var ios6 ile hemen hemen her yenilik eklenmiş durumda

 98. Hakan

  23/09/2012 at 18:13

  Emeğinize sağlık.

 99. Ediz

  23/09/2012 at 18:17

  You tube’a erişimi özleyenler için şimdilik ücretsiz app Jasmine. Bilgi paylaşımıdır.

 100. Anonim

  23/09/2012 at 18:22

  İphone 5 in parmak izi okuyarak kitlenebildigi doğru mu ?

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 18:54

   Hayır doğru değil. İnternette iPhone 5 ile ilgili izlediğiniz çoğu video gerçek dışı.

 101. Aycan

  23/09/2012 at 20:24

  Youtube için en iyi yol budur. Safari ye http://m.youtube.com/#/home Yazıp kısayol yapın ve ana ekrana veya yer imlerine ekleyin derim !!!

  • Ali

   27/09/2012 at 03:28

   Kesinlikle katılıyorum! Rezil bir uygulama!

 102. Murat Çabukoğlu

  23/09/2012 at 21:55

  Selam, genel > klavye > kestirmeler kısmına IOS6 öncesi eklemiş olduğum kestirmeler görünüyor ama mesajlaşırken kullanılamıyor , ayrıca yeni kestirme ilavesinde ayarlardan çıkıp girince kaydetmemiş olduğu görülüyor…
  Sıkıntı bende mi yoksa genel mi?..

  • Anonim

   25/09/2012 at 17:50

   Ayni sorun bende de var

 103. Baris durduran

  23/09/2012 at 22:33

  Passbook uygulaması hakkında bilgi verirmisimiz

   • caryetit

    24/09/2012 at 14:40

    size özel bir sorum olacak nasıl mail atabilirim ?

   • Anonim

    24/09/2012 at 17:01

    Mustafa bey ABD de arkadasım var i phone 5 i kargo ile gönderme şansı varmi acaba cvp verirseniz sevinirim

    • Zebedee

     25/09/2012 at 11:03

     Bana göndermişlerdi. Gümrükten çıkartamadım geri döndü. Ama alabilen insanlar var.

     • Anonim

      21/10/2012 at 20:13

      gönderen kişi gıft yazması gerekiyor gönderdiği kolinin dışına yoksa gümrük ödemek zorunda kalırsınız

      • İsmail uzun

       21/10/2012 at 23:17

       ABD’den EarPods kulaklık getirttim. Özellikle baslarda çok iyi. Lakin şöyle bir sorum olacak. Mikrofon düğmelerini 4s’de kullanamıyorum. İphone4′dr ise çalışıyor. Telefona has bir özellikmidir. Yoksa iOS 6 güncellemesi sonucu mu oldu. Telefon üzerinden aktif hale getirmem gereken bir uygulamamı mevcuttur.

 104. Ali

  23/09/2012 at 22:51

  İos6 güncellemesinden sonra çekilen fotoğraflardaki kumlanma miktarı arttı gibime geldi. Acaba herkeste aynı durum sözlümüzü mu?

  • Anonim

   24/09/2012 at 08:25

   Ayni gozlemde bende bulundum,

 105. ibakar79

  23/09/2012 at 23:10

  4s ı os 6 güncellemesi yaptım 15 dakika navigasyona gşirdim cihaz alev ale yanıyor ya bu navigasyonla istanbuldan başka bir sehere gitmeye kalaksan herhalde cihaz ısıdan erir birde ıos 6 beraberinde cağrı reddetme özelliği getirdi ama neden se her cagrıda bu özellik aktif olmuyor acıkcası i phone 4s mi cok sevmeme rağmen hayal kırıklıkları ile dolu bir sevgi

  • CaN

   24/09/2012 at 16:34

   Hayır her çağrıda aktif yukarı doğru ittiğinizde göreceksiniz… Hayal kırıklığı falan değil şu anda iOS yı panaroma dahil herşeyiyle destekleyen sadece 2 cihaz var oda 4S ve 5 ki zaten aynı kameraları kullanıyorlar…

 106. ali

  23/09/2012 at 23:43

  iyi akşamlar.apple unlocked versiyonları daha çıkartmadan amerikadan nasıl iphone getirtip de kullanabiliyorsunuz.türkiyede yalnızca unlocked versiyonları çalışmıyor mu?

  • Deniz

   24/09/2012 at 00:03

   ABD’de Factory Unlocked satışlar başladı yani an itibariyle alıp ülkemize getirip kullanabilirsiniz,tabi nano-sim ile birlikte 🙂

   • Anonim

    24/09/2012 at 00:16

    Factory unlocked ne demek acil yazar mısınız? ABD den cuma gunu gelecek tanıdığım var lutfeen

    • Deniz

     24/09/2012 at 13:36

     Factory Unlocked sim kilitsiz cihaz demek,yani ABD’den alacağınız iPhone’u ülkemizdede kullanabilirsiniz.

   • Mirkan

    24/09/2012 at 16:27

    Unlocked satislari ne ara basladi, yok öyle birsey. Sadece avrupada satiliyor unlocked modeller…

 107. Anonim

  24/09/2012 at 00:11

  Factory unlocked ne oluyor?

  • Emre

   24/09/2012 at 00:39

   Kontratsız demek.yani tüm operatörlerde çalışır.

   • Anonim

    24/09/2012 at 01:01

    yani şu anda abd den unlocked iphone5 alıp burda pasaporta kaydedip kullanabiliyoruz. ama unlocked iphone 5 ler için daha geç çıkacak diyorlardı? daha sonra sorun olur mu peki kapanıp kilitlenir mii?

    • Deniz

     24/09/2012 at 13:38

     Hayır arkadaşım hiçbir sorun olmaz çünkü Apple önce anlaşmalı operatörlerine daha sonra ise kendi Apple Store mağazasından başlamak üzere ABD çapında diğer perakende alışveriş mağazalarına dağıtıyor ürünü ve şuanda satışta.

     • Anonim

      24/09/2012 at 16:31

      Peki siz bunu nerden öğrendiniz su anda unlock iPhone 5 varsa niye hiç bir yerde yazmıyor? 4 gün icinde alabilirim eğer gercekten unlock satışta varsa siz nerden öğrendiniz söyler mısınız rica etsem??

      • Anonim

       25/09/2012 at 23:13

       apple sayfasına bakarsan görürsün unlock satışları

 108. samet

  24/09/2012 at 00:47

  bu kiltsizler nerde satılıyo sadece internette mi mağazlarda yok mu arkadaş bulamıyo bi türlü

 109. Berk

  24/09/2012 at 00:59

  Mustafa bey pil durumu nasıl ?? Yine 1 günde bitmiyordur umarım, bir hafta olsa ne olur:)

 110. önder M.

  24/09/2012 at 03:01

  Merhaba Mustafa bey,
  ya ben size cok onemli bir soru sormak istiyorum. Amerikada bir arkadasım apple storeye gitmiş ve ona neden sim kilitsiz cihaz arıyorsunuz ki att den daha cihaz alsanız sim free dünyanın heryerinde diyorlarmış apple store calısanları? bu konuda bir bilginiz varmıdır acaba. lutfen bilginiz varsa mailimede donus yapabilirseniz çok sevinirim. saygılarımla

 111. Gozde

  24/09/2012 at 06:43

  Mustafa bey,yazılarınız ve emekleriniz icin cok tesekkürler,cok şey ögrendim sayenizde bu zamana kadar..4s kullanıyorum ama ios6 yükledigime pişman oldum, yüklerken tel kitlendi,yedekledigim halde geri yükleyemedim ve cihazı factory restore oldu, bütün bilgilerim silindi böylece..ayrica batarya artık daha hızlı tükeniyor arkada acık app bırakmadıgım halde,amerikada yasiyorum ama 3d berbat hic begenmedim, ayrıca bütün app kendiliginden kapanıyor.i phone 5 bilmem ama 4s te ios 6 cok kötü oldu, keske bi hic yuklemeseydim 🙁

  • Mustafa Tan

   24/09/2012 at 08:00

   Yedekten geri dönerken ne sıkıntı yaşadınız ?

 112. önder ö

  24/09/2012 at 09:07

  Mustafa Bey,
  İphone5’inizi gülegüle kullanınız. Acaba iphone5 için kılıf, ekran filmi bulabildiniz mi? Nasıl bir koruma önlemi düşündünüz?
  Bizde (erkenden)alırsak nasıl koruyalım?
  NOT: 2. inceleme yazınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
  iyi çalışmalar

 113. metin

  24/09/2012 at 09:24

  Mustafa bey merhaba nano sim kartı aldığınız yeri belirtebilir misiniz? birde biz 128 kb sim kullanıyoruz mobil imzadan dolayı bu konuda bir bilginiz var mı?

  • Mustafa Tan

   24/09/2012 at 11:14

   Altunizade Capitol Turkcell Flagship. 128KB nan sim’ler de yakında çıkar. Bu yüzden biraz beklemeniz gerekecek.

 114. Şahin

  24/09/2012 at 09:57

  Slm Mustafa Bey. İOS5’te Apple Store’da indirilen uygulamalar listesi silinebiliyordu. İOS6’da yine silinemiyor sanırım. Konuyla ilgili sizden cevap rica ediyorum.

 115. Gorkem

  24/09/2012 at 10:35

  Merhaba mustafa bey. Daha onceki yazilarinizda iphone 5 unlock ekim yada kasin gbi satisa baslayacak demissiniz. Size gelen sim kilitli isi nasil avea yada turkcell nano sim kart ile kullanmaya basladiniz. Sim kilitki ile kilitsizi arasinda cok fiyat farki var. Aciklama yaparsaniz sevinirim. Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   24/09/2012 at 11:13

   Amerika’daki unlock satışı henüz başlamadı diye yazmıştım. Diğer ülkelerde unlocked iPhone 5 satışı var ama daha pahalı tabii ki. Ben İngiltere’den getirttim.

   • caryetit

    24/09/2012 at 14:43

    ingiltereden getirtmişsiniz türkcell ile nasıl kullanıyorsunuz bendede var nasıl yapabilirim

    • Mustafa Tan

     24/09/2012 at 15:08

     İngiltere’de satılanlar unlocked olduğu için özel birşey yapmama gerek yok Türkiye’de kullanmak için.

     • caryetit

      24/09/2012 at 15:16

      cevap için teşekkürler son bir sorum eğer sizce sakıncası yoksa nekadara aldınız cihazı

   • Gökhan

    26/09/2012 at 10:29

    Almayadan iphone getirme imkanım var.

    Appstore’da “Kilitsiz iPhone 5 diğer ülkelerde LTE ağları desteklemiyor olabilir.” şeklinde bir uyarı var. Almanya ve Türkiye’nin LTE frekansları hakkında fikriniz var mı?

    • Mustafa Tan

     26/09/2012 at 10:34

     Türkiye’de henüz LTE resmen başlamış değil. Bu yüzden frekansın ne olacağı da kesin değil.

     • Burak

      07/10/2012 at 20:35

      Benim I phone 4 s var,öncesinde soruldu mu bilmiyorum ama çok çabuk ısınıyor ve beni rahatsız ediyor, yeni I phone 5 te böyle bir sorun var mı,cevaplarsanız çok sevinirim;)))

 116. Elif

  24/09/2012 at 10:44

  Teşekkürler bilgileriniz için,akıllar da soru bırakmamışsınız:)

 117. mesut

  24/09/2012 at 11:56

  Mustafa bey merhaba;

  iphone 5 in türkiyedeki satış fiyatı ne olucak ?? bide hepsiburada.com da şuanda satışta iphone 5 var ordan alsak kullanabilirimiyiz ??

  Teşekkürler

  • spain

   25/09/2012 at 02:21

   iPhone 5’i avrupa’dan çok uygun fiyatla size gönderebilirim. eğer düşünürseniz bu yoruma cevap yazabilirsiniz

   • Mehmet

    25/09/2012 at 23:39

    Bana lazım 5 fiyatı kaç

   • mesut

    26/09/2012 at 18:02

    evet fiyat verin ??

 118. Hakan

  24/09/2012 at 13:07

  hepsiburda.com iphone5 icin 3200 tl fiyat ile saticakmış. Sitesinde gördüm

  • Murat

   24/09/2012 at 13:17

   Yuhh sanki araba satiyorlar bekleyin arkadaslar en fazla 2ay sonra buradada satilir

   • Deniz

    24/09/2012 at 13:50

    Katılıyorum.Kesinlikle almayın o fiyata !

    • mesut

     24/09/2012 at 13:51

     sahibinden de 2.750 e var güvenilirmi acaba ??

     • Murat

      24/09/2012 at 14:37

      Ya boşver arkadas sahibindeni hepsiburadayi aldigin tel iphone düsunki sorun oldu kime nereye yollucaksin zaten bebek gibi sorunlu tel iphone gelsin turkiyeye garantili alin sabredin yahu alla alla elinizdekinin de ( 4-4S) çok farki yol bedir bu telaşınız anlamadim.

      • spain

       25/09/2012 at 02:23

       iPhone 5’i avrupa’dan çok uygun fiyatla gönderebilirim. eğer düşünen olursa bu yoruma cevap olarak email adresini veya telefon numarasını yazsın lütfen

       • Erdal

        27/09/2012 at 04:24

        Arkadasim avrupadan demissinde yer soyle nerden gonderiyorsun ve nasil gondereceksin fiyat verirmisin?

 119. Pingback: iPhone 5 ve iOS 6 Hakkında Herşey | Domatessuyu.com

 120. Gorkem

  24/09/2012 at 15:27

  İngiltereden ne kadara getirttiniz mustafa bey

 121. Gorken

  24/09/2012 at 15:30

  Mustafa bey sim kilitli 199 dolarlik olan 16gb iphone 5 almayi dusunuorum. Sim kilidini kirdirma islemi rahtlikla yapilabilir mi. Tesekkurler

  • Ümit

   25/09/2012 at 00:54

   199$a nerede varmis aga sim kilitli telefon 🙂

   • enes

    26/09/2012 at 05:13

    burda yani amerikada

 122. Anonim

  24/09/2012 at 15:35

  Mustafa bey sizin iphone5 size ne kadara mal oldu???

 123. Furkan k

  24/09/2012 at 16:26

  Merak ettigim bir soru var hangi turkcellden degistirdiniz nano sim yaptiniz? Ve direk verdiler mi?

  • Murat

   24/09/2012 at 16:57

   Yahu soruyu sormadan yazi ve cevaplari okusaniza arkadaslar flagshipten almis altunizade capitol ok

   • Murat

    24/09/2012 at 17:05

    Yok direk vermemisler özgeçmişini birde ikametgah il muhaberi istemisler:))))

 124. Anonim

  24/09/2012 at 16:43

  Yaa cok rica edicem birisi bana Amerika’da unlock iphone5 in satışına baslanip baslanmadigini söylesin? Birisi başlandı birisi başlanmadı diyor benim Amerika’dan almak için cumaya kadar vaktim var sadece lütfennn

 125. mkoyak

  24/09/2012 at 17:21

  hepsiburada.com’daki 3.299 TL’lik fiyat çok komik gerçekten. Valla yazık o paraya, ABD’de 650 $ diye biliyorum 16 GB modeli.

  • Deniz

   25/09/2012 at 16:46

   Maalesef her alanda olduğu gibi bunda da Türk aklı kurnazlığa ve yağmacılığa çok iyi çalışıyor,haklısınız ABD’deki unlocked iPhone 5 650 $ fakat ülkemizde ne yazık ki aynı şey geçerli değil.

 126. FireWalkeR

  24/09/2012 at 17:50

  Oncelikle inceleme icin tesekkurler devamini bekliyoruz mustafa.Ben şunu merak ettim cihazi turkcell nano sim kart ile nasil calistirabildin yeni cikan cihazlar sim kilitli degilmi yoksa unlocked cihazlar ciktimi 🙂 merak ettimde tesekkurler

 127. Kerem

  24/09/2012 at 18:20

  Iphone 5 alma şansım varken, kontratsız iphone 5 alıcam abd’den fakat sim free değilmiş. onu nasıl halledicem acaba?

 128. Cengiz

  24/09/2012 at 21:07

  Merhaba
  Ios 6 yı güncelledikten sonra internet kotam 1 günde 900 mb anlamadığım sebepten azaldı. Telefonun ısınmasına da sebep olan bu durum, haritanın arka planda çalışması olabilir mi?

 129. Şahin

  24/09/2012 at 22:10

  Mustafa Bey, ilk defa bir soru sordum ama cevap alamadım 🙂 sorumu tekrar yazıyorum ; İOS5′te Apple Store’da indirilen uygulamalar listesi silinebiliyordu. İOS6′da yine silinemiyor sanırım. Konuyla ilgili sizden cevap rica ediyorum.

 130. Fatih Taha

  24/09/2012 at 22:12

  Üstat Amerika’dan gelen bir cihazım var kutu kapalı sim free olup olmadığını anlarım. Model No md656LL/a

  • Ümit

   25/09/2012 at 00:56

   Acipta karti takimca anlarsin arkadasim 😀

 131. Ogulcan

  24/09/2012 at 22:18

  Ya iOS 6 yukledikten sonra fark ettim ki bazen telefonum kendini otomatik olarak kitlemiyo. Bakiyorum hala isigi yaniyo. Bunun sebebi ne olabilir? bu arada iOS 4 ve 5’ten sonra 6 KOCAMAN bir husran. Umarim yakinda hatalar icin yeni bir guncelleme gelir.

 132. feru

  24/09/2012 at 22:38

  ABD’de şu anda unlocked versiyon ksin satıştamı? Ve ne kadar. Arkadaşım var 2-3 gün sonra new york’ta olacak haber vermem lazım. Bilen varsa cevaplayabilirmi?

 133. Anonim

  25/09/2012 at 00:05

  ya neden kimse cevap vermiyo unlock kesin piyasada mı??

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 00:16

   O kadar çok kişiye hayır değil dedik ki 🙂

 134. Ümit

  25/09/2012 at 00:45

  NANO SIM YAPMAK ISTEYEN ARKADASLAR OKUYUN!!

  Eger kartiniz Orjinal Micro Sim ise, dikkatlice kestiginiz zaman calisir!! Ben cumadan beri en az 20 tane kestim. Eger kartinizi Eski Mini Simde Micro Sim’e dönüstürdüyseniz ozaman o Micro Sim’i keserseniz calismaz!!

 135. spain

  25/09/2012 at 02:26

  iPhone 5 isteyenler varsa bu yoruma cevap olarak email adresini veya telefon numarasını yazsın lütfen, avrupa’dan çok uygun fiyatla gönderebilirim.

  • Anonim

   25/09/2012 at 16:11

   Ne kadara göndereceksiniz?

   • Hakan

    28/09/2012 at 21:07

    Size Almanya ve Avusturya’da,Appleshop’larda 679 Euro’ya satıldığını söyleyeyim.(Sim kilitsiz tabii ki)Sadece pasaport ve 100 TL gerekli.

    • yunus

     14/11/2012 at 10:52

     ben istiyorum 4s veya 5

  • Halit

   30/09/2012 at 15:28

   Hangi ülkeden gönderiyorsunuz?
   Size nasil guvenecegim?
   Selamlar

   • sercan

    02/10/2012 at 20:41

    Iphone 5 Fransa’dan simfree bizde 2400 lira…

 136. Murat

  25/09/2012 at 09:06

  Mustafa bey günaydın.benim nişanlım suan ingilterede 1 haftaya kadar donecek suan exeterde bi kac gun sonrada londraya gececek.acaba ingiltereden ne kadara getirttiniz cihazınızı?bir sakıncası yoksa söylerseniz sevinirim

  • Anonim

   27/09/2012 at 19:24

   Murat bey 529 £ 16gb sim free fiyatı pasaporta işletmeyi unutmasın ayrıca apple.co.uk adresinden bakabilirsiniz

  • Ramo

   27/09/2012 at 19:30

   Murat bey 529 £ 16gb sim free fiyatı pasaporta işletmeyi unutmasın ayrıca apple.co.uk adresinden bakabilirsiniz

 137. Fikri

  25/09/2012 at 09:50

  Selam,
  Appstore çok yavaş değil mi? Tıkır tıkır gezilmiyor. Önceden sıkıntıdan giriyordum şimdi mecbufiyetten. Bağlantımla ilgili bi problem yok.

  • Demirmkn

   25/09/2012 at 13:45

   San Francisco aplestorelardan birinden iki tane aldım, birinin ambalajını actım avea hattı takıp (metrocity avmden aldıgım nano simkartlı) dfu modda restore yaptım suan kullanıyorum. Diğerinide satacam ambalajı açılmamış, almak isteyene amerikadan aldığım teli imei nosunu ve faturasını gösterebilirim.

   • Anonim

    25/09/2012 at 16:10

    Telefon unlocked mi peki?

    • sercan

     02/10/2012 at 20:42

     unlocked iphone 5 2400 lira. istanbul şirinevlerdeyiz

 138. Hasan

  25/09/2012 at 13:45

  Marhabalar mustafa bey
  Ben iphone 4s kullanıcısıyım. Yeni gelen güncellemeyi yükledikten sonra kameramın flaşında bir problem oldu. Gece çektiğim resimler puslu çıkıyor artık. Neden acaba yardım eder misiniz?

 139. Gorkem

  25/09/2012 at 16:12

  Apple.com da 199 dolara var yurt disi kullanimina acik kredi kartin varsa alirsin

  • Deniz

   25/09/2012 at 16:42

   Arkadaşım nerden ediniyorsunuz bu bilgileri anlamıyorum.199 $’a Apple Store’da yurt dışı kullanımınıa açık cihaz olabilirmi ? Gördüğünüz fiyat ABD’deki operatörlerin (AT@T-Verizon-Sprint) 2 yıl kontratlı iPhone 5 fiyatlarıdır ve bu cihazlar sim kilitli cihazlardır,yukarıdaki operatörlerden başka hiçbir ülke ve operatörde çalışmaz ! Lütfen yanlış ve eksik bilgilendirme yapıp diğer takipçileri mağdur etmeyelim.

   • enes

    26/09/2012 at 05:17

    aynen katılıyorum kardeşim, burda yorumlardaki yazanlara güvenip bişey yapmayın zaten

 140. Demirmkn

  25/09/2012 at 17:27

  Zaten 199 Dolara kimseye vermiyorlar, onlar Türkcell’den beter,

  Şöyleki;

  199$ telefon + (110$ x 24)sözleşme tutarı.

  sınırsız konuşma ve msj + 4GB İnternet (at&t)

  Ben kontratsız aldım (Sprint) 705,00$’a Amerikada simkilitli ama amerika dışında kullanılabilir dendi.

  Şuan avea hattı taktım kullanıyorum.

  • caryetit

   28/09/2012 at 12:16

   kontratsız satabiliyormu peşin parayla operatörler ?

 141. Sezer

  25/09/2012 at 20:17

  Unlocked’lar piyasaya suruldu mu?canada applestorede fiyat belirtilmis!a

  • Anonim

   25/09/2012 at 23:18

   apple sayfasında yazıyor unlocked fıyatlar

 142. Anonim

  26/09/2012 at 11:56

  Kesin bilgisi olan varsa hangi ülkelerde su anda unlocked var paylaşabilir mi

  • caryetit

   28/09/2012 at 12:08

   ingiltere ve fransa da var

 143. Telephonecenter

  27/09/2012 at 01:07

  Mrb iPhone 5 modelinde burdaki tum sim kartlara acik simtakarak simlock açılıyor yani kılıt sadece Amerika’da geçerli .

  • Anonim

   27/09/2012 at 18:26

   Nasıl yani Amerika’dan telefon alınca burda kullanabiliyor muyuz?

 144. selman

  27/09/2012 at 18:24

  yaptiginiz testlerdeki teorik cikarimlar sadece teknik detaydan ibaret diye dusunuyorum. kullanici kolayligi acisindan eski cihazlara oranla ne vaadediyor iphone5 onu konusmak lazim. sizin yapmis oldugunuz hiz testinin kullanici acisindan hicbir onemi yok cunku cihazi elinize aldiginizda bu iki cihaz arasindaki hiz farkini ( lte’den bahsetmiyorum ) hissedemiyorsunuz bile. bu yuzden iki kat daha hizli gibi yorumlar kullanici icin hicbir onem arzetmiyor diye dusunuyorum.

  cihazi elime aldim, kesinlikle daha hafif cunku 4s’teki gibi paslanmaz celik degil aluminyum kullanilmis bu da cihazin arka kapaginin cok kisa surede deforme olmasina sebep oluyor.

  • Deniz

   10/10/2012 at 10:42

   bu yoruma katılmamakla birlikte 4 ve 5 arasındaki hız farkının gerçekten bir uçurum kadar çok olduğunu ve bu farkı anlamak istemememin nasıl bir aort sistemin sahip olduğunu merak ediyorum.

 145. Ramo

  27/09/2012 at 18:57

  Arkadaşlar öncelikle yurt dışından cihaz gönderme gibi bir durum söz konusu değil zira günrükten geçmez 2.konu sim lock cihazlar ki özellikle amerika kesinlikle türkiyede çalışmaz çünkü orada ayrı bir yazılım kullanılıo ve bunu açmanız için ana kart değişmesi lazım yurt dışından tanıdıklarınız vesilesiyle gelen cihazlarada pasaport kaydı zorunluluğu var ayrıca 100tl lik vergi ödemeniz gerekir aksi halde cihazınızı kullanamazsınız çok güvendiğiniz kimse yoksa yurt dışından cihaz almayın aralık yada ocak gibi türkiyede satışta olacak ve 4s’le fazla fark olacağını düşünmüyorum ayrıca türkiyedede operatörlerden kontratlı alabilirsiniz …

 146. Pingback: iPhone 5 İncelemesi

 147. seyfettin

  28/09/2012 at 21:44

  Mustafa bey siteyi uzun süredir takip ediyorum da birşeyi çok merak ettim. Siz acaba ne işle meşgulsünüz. Her yeni çıkan iphone ve ipad ten alıyorsunuzda o yüzden dikkatimi çekti.:D:)))

 148. Erhan

  08/10/2012 at 22:28

  Mustafa bey Amerikadan İphone5 getirtmeyi dusunuyorum. Amerikadan gelen cihazlardaki sarj adaptorleri turkiyeye uyumlu degilmi? Ayriyeyen adaptor mu alicaz. Eger beklersek turkiyeye geldiginde kontratli alinca sarj adaptoru turkiyeye uyumlu olurmu. Bilgilendirirmisiniz?

 149. burak

  16/10/2012 at 18:35

  mustafa bey,ipod touch 5.jenerasyon türkiyede resmi olarak ne zaman satışa sunulu bir bilginiz varmı yahmini olarak

  • Erdem şen

   16/10/2012 at 22:16

   Bende merak ediyorum onu kuzenime alacam inşallah,bilen varsa cevaplasın lütfen

 150. kadir

  16/10/2012 at 18:46

  Arkadaşlar unlocked li iphone 5 i türkiyeye getirince kilit kalkıyomu turkcell i taksak çalışırmı anlamadım

  • sercan

   16/10/2012 at 21:42

   unlock(simfree) iphone 5 türkiye’ye getirdiğinizde türkiye nano simi taktığınızda kullanabilirsiniz. fakat çok çok nadiren bazı teleofanlar simfree de olsa aktive edilemeyebilir; bu durumda iphone 5 i aldığınız ülkenin bir simcardı gerekir.

   • kadir

    16/10/2012 at 22:15

    peki locked getirsek

 151. Can Kabadayı

  16/10/2012 at 22:30

  Merhabalar Mustafa Bey,
  İncelemenizi çok beğendim, ellerinize sağlık. Bende de iphone 4 var. Haziran 2011 gibi almıştım. Ben tam aldığımda Iphone4 ler UNLOCKED satılmaya başlamış ve ben de Amerika’dan getirtmiştim. 4S’ler satılırken zaten sim kilitsiz iphone4 ler satıldığından 4S leri de kilitsiz satmak için çok beklemediler bence. Ama iphone5 yepyeni bir telefon olduğundan bence yine en az 1 sene AMERİKA’DA sim kilitsiz satılacağını pek düşünmüyorum.
  Bunun dışında ben de İngiltere’den getirtmeyi düşünüyorum ama şüphelerim var o yüzden aralık ayına kadar beklemeyi düşünüyorum.

  Buna istinaden size sorum şu olacak: Nette iphone5’in kamerasıyla alakalı haberler dönüyor, güneş ışığında pembe görüntü veriyor diye acaba doğru mudur? Kamerası 4S kadar iyimidir?

 152. İsmail uzun

  20/10/2012 at 00:27

  Yazınızı okuduktan sonra ABD’den EarPods kulaklık getirttim. Özellikle baslarda çok iyi. Lakin şöyle bir sorum olacak. Mikrofon düğmelerini 4s’de kullanamıyorum. İphone4’dr ise çalışıyor. Telefona has bir özellikmidir. Yoksa iOS 6 güncellemesi sonucu mu oldu. Telefon üzerinden aktif hale getirmem gereken bir uygulamamı mevcuttur.

 153. Pingback: Amerika’dan iPhone 5 Almak | Sadece Bir Blog

 154. Hasan

  18/11/2012 at 17:14

  Merhaba, öncelikle incelemeniz başarılı ve güzel olmuş teşekkürler. İncelemede kullandığınız iphone Unlocked iPhone mi yoksa AT&T mi?

  • Mustafa Tan

   18/11/2012 at 17:20

   Yazıda da paylaştığım gibi İngiltere’dek Apple Store’dan alınma Unlocked bir iPhone.

   • Anonim

    13/01/2013 at 15:48

    Alınmaz bu telefonlar

 155. adem güner

  25/11/2012 at 00:10

  Mustafa bey ingiltereden aldığım iphone 5 için nanosim kocaelinde olmadığı için daha önceden normal sim kartı microya kesmiştim ve onu da nano sime çevidim… enteresan olanı her taktığım cihazda da çalıştı ancak nanosim alırsam performans farkı olur mu? sanki internet hızı yavaş gibi geldi?

  • Mustafa Tan

   25/11/2012 at 00:20

   Hayır bir performans farkı olmaz.

   • adem güner

    25/11/2012 at 00:37

    teşekkürler:)

    • Anonim

     01/10/2013 at 21:05

     Nasıl getirtcez yurt dısından iphone 5

 156. Umit

  01/12/2012 at 00:34

  8 pini 30 pine donusturen lightning adaptoru almayi dusunuyorum fakat bikac yerde okuduguma gore bazi cihazlarda adaptorun calismama durumu olabilirmis sizceboylebi durum var midir?(ornegin ben 3gs’imle philipsin muzik cihazina takip sarkilari dinleyebiliyordum,iphone 5 ile ‘mecburen’ lightning adaptoru kullanirsam yine dinleyebilir miyim?)

  • Deniz Meric

   01/12/2012 at 02:34

   Ümit bey,

   Bildiğim kadarı ile, lightning-30 pin dönüştürücülerden ses çıkışı alınamıyor. Bu yüzden ne yazık ki yeni nesil docklardan edinmek gerekiyor.

   • Deniz Meric

    01/12/2012 at 02:39

    Oops! Çok özür dilerim; analog audio çıkışını destekliyormuş.

    • Umit

     01/12/2012 at 08:43

     Tesekkur ederim 🙂

 157. freekays

  03/12/2012 at 00:46

  yapılan olumsuz yorumlara katılıyormusunuz eğer öyleyse 4s daha kullanışlı görünüyor gibi ?

 158. musa dikilitaş

  06/12/2012 at 17:31

  cevapladığınız için teşekkürler. peki vodafone operatörü nano sim kart çıkarttı mı bilginiz varmı?

  • zafer

   01/04/2013 at 20:19

   evet

 159. aykut

  07/12/2012 at 10:59

  Telefonun icini incelemeniz gerek iphone5 in yukardan asagiya yarisi pil. Diger
  yarisi.ise.islemcisi kapsiyor.

 160. Mustafa

  13/12/2012 at 18:22

  Merhaba inceleme çok iyi size bir sorum olcak bana babam iphone 5 getircek tacikistandan ama şarj aleti garklı diye bi haberler aldım telefon gelince şarj aleti ıyarmı

 161. Mustafa

  13/12/2012 at 18:28

  Bana babam tacikistandan iphone 5 getirtcek ama şarj aleti farklı diye haberler duydum onlar doğrumu lütfen ama lütfen cevap verin

 162. nhldmr

  14/12/2012 at 20:30

  Vodafone nano sim çıkarttı. Dün edindik. Türkcell de de nano simi diğerlerine dönüştürücü var adaptör olarak. 10 TL. ye satıyorlar. Fakat adaptörden düşüyor nano sim işimizi görmedi. Yani iphone 5 de kullandığımız nano simi tekrar 4 e takamadık.
  İzlenimlerimi paylaşayım.
  Ayrıca iphone 4 kullanıcısı olarak çok farklı özellikler göremedim. Bir bayan olarak çok kullanışlı gelmedi telefon. Uzun olması kavrama noktasında zorladı. İnce olması güzel fakat çok hafif malzeme kalitesi sanki çok kötü gibi.
  Ön kamera biraz daha iyi olmuş. Ses güzel daha iyi olmuş üsten konuşma da karşı taraf daha net duyuyor.
  Klasörlere biraz daha fazla uygulama eklenebiliyor sırasını arttırmışlar.
  iphone 4 de etrafında metal bir çerçeve var iphone 5 de çerçeve metal den değil farklı bir şeyden. Kutudan çıkarken bile etrafında soyulmalar görülmüş. Bizim başımıza gelmedi umarım gelmez.
  Mesaj yazarken çıkan ekran klayvesinde türkçe karakterler eklendiği için klavye tuşlarının eni daralmış. Daha da küçülmüş. Yazarken zorlanılıyor.
  Şimdilik izlenimlerim bu kadar.
  Çok da yeni bir şey yok yani anlayacağınız.İlk defa kullanacakların hoşuna gidebilir fakat bir iphone kullanıcısı olarak hiç hoşumuza gitmedi.

  • Mustafa Tan

   14/12/2012 at 21:46

   Selamlar,

   Tüm türkçe karakterlerin ye aldığı Türkçe-Q klavye iPhone 5’e has bir şey değil. iOS 6 ile tüm iPhone’lara geldi. Dilerseniz Ayarlar -> Klavye -> Klavyeler menüsünden QWERTY-Türkçe’yi de seçerek ekleyebilir. Klavyenin sol alt köşesindeki dünya simgesi ile klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

   Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2012/06/ios-6-ile-gelen-yeni-ozellikler-inceleme-iv.html

 163. Mustafa

  15/12/2012 at 21:19

  Merhaba mustafa bey bana babam tacikistandan iphone 5 getircek 850$ a ama şarjın pirize takılan yeri farklı diye haberler duydum nolur cevaplayın nolurrr

 164. Pingback: iPhone 5 Türkiye’de satışta! | Sihirli Elma

 165. Gürkan topçu

  23/12/2012 at 19:52

  Merhaba,
  İTurkeyBiz uygulamasının arayüzünü iPhone 5’e
  Göre uyarlayacak mısınız?
  Sizlerden yeni bir upgrade bekleriz

  • Mustafa Tan

   23/12/2012 at 19:59

   Evet güncelleyeceğiz 🙂

   • YAKUP

    23/01/2013 at 20:11

    ELBETE ALACAZ

    • YAKUP

     23/01/2013 at 20:13

     ELBETE BÜYÜYÜP BİZİMDE OLACAK VE HER YERİNİ İNCELERİZ BÜYÜDÜĞÜM ZAMAN

     • YAKUP

      23/01/2013 at 20:13

      <3

 166. Nuran akyuz

  28/12/2012 at 13:55

  Arkadaşlar bir sorum olacak.Bana hediye olarak ip5 kulaklığı hediye geldi fakat kablosu ince yani bi eski kulaklıktaki gibi.Kutu içinden çıkan ip5 kulaklığının kablosu ise eskiye göre biraz daha kalın.Bana gelen kulaklıkta seste bi fark yok ama neden kablo kalınlığında bir fark var anlamadım.Sahtemi hediye edildi acaba bana 🙂

 167. mehmet

  30/12/2012 at 15:39

  türkiye garantili aldığım ıphone 5 te bazen arama yaptığımda karşıdan kendi sesimi duyuyorum arkadasımda yurt dışı cihaz var aynısı ondada oluyormuş ne yapmalıyım?teşekkürler

  • Sercan salman

   30/12/2012 at 19:35

   Aynı sorunu ben de yaşıyorum. genpaya yollamaya düşünüyorum fkat birşey yok deyip geri yollayacaklar canımı sıkacaklar diye düşünüyorum. Çünkü onlar test ettiklerinde sorunu o an görmeme olasılığı yüksek!

  • talat

   09/07/2013 at 14:23

   aynı sorun bendede var bir çözüm bulundu mu acaba ?

 168. Koray

  30/12/2012 at 19:41

  Merhabalar. Bir arkadaşım aracılı ile İngiltereden iPhone 5 getirttim. Ancak başka şehirden bana kargo ile yollayacağından bir kaç gün daha bekleyeceğim. Bu süre içinde imei kaydı için gerekli olan 100TL harç bedelini yatırabilir miyim elimde iPhone seri no’su vs yokken? Yoksa parayı yatırırken gerekiyor mu?

  • Sercan salman

   30/12/2012 at 19:46

   Bir arkadaşım 100 tl yatırdı bankaya kayıt için imei numarası dekont üzerinde yazıyordu.

   • Koray

    30/12/2012 at 19:50

    Yani 100TL yi yatırdığımızda imei numarasını alıyoruz ve onu kaydettiriyoruz operatöre daha sonra? Harcı yatırırken herhangi bir şeye gerek yok öyleyse.

    • Mustafa Tan

     30/12/2012 at 20:00

     Dekontun üzerine yazacakları için cihazın IMEI nosu ve pasaportun nosu lazım olacak.

   • Anonim

    12/02/2013 at 14:08

    Bes para etmezmis bu 5

 169. serdar_ozkan

  04/01/2013 at 16:21

  Mustafa bey benimde bi sorum var 2 gün önce ablam bana iphone 5 beyaz hediye aldı iphone 3gs bozulunca kullansın diye blakcberry imi ona vermiştim ilk tefonda ölü pixel vardı 1 tane allahtan hemen değiştirdiler ama yeni gelende bişey farkettim kilitleme tuşu üsteki dokununca sallanıyor telefonu sallayıncada ses cıkıyor hafif gevşek bırakmıs gibiler budurum normalmi acaba hemen götürdüm aldıgım yere armada vodofone a ordaki normal dedi ve iphone 4s e de gösterdi ondada öyledi acaba sizde öyle bir sorun varmı birde garanti belgesi çıkmadı kutudan hattım üzerinden aldım telefonu 1800 ü kredi kartıyla çektirdim geri kalan hatta yansıcak ilerde garantide sorun olurmu yardımcı olursanız cok sevirim özellikle tuş içime dert oldu internettede bulamadım böyle bir sorun

  • bafti_

   23/01/2013 at 19:29

   dostum aynı sorun bendede var 19unda aldım servise yolliyimmi sen naptın yardımcı olursan sevinirim

 170. didem ergül

  05/01/2013 at 18:07

  gerçekten çok ama çok farklı bir telefon olmuş

  • Sercan salman

   05/01/2013 at 20:07

   Avea çıkışlı bir teşhir iphone 5 geldi. Ürün teşhir olduğu için içinde göstermelik resimler ve telefon numaraları var. Sorun şu ki cihazda ‘sıfırla’ bölümü olmadığı için ürünü sıfırlayamıyoruz. İtunes’a bağladığımızda da ‘restore’ edemiyoruz.
   Sıfırlama konusunda bir fikri olan varmı acaba?

   • SAMIL

    06/01/2013 at 15:59

    AYARLARA GIR
    GENEL I TIKLA
    EN ALTTA SIFIRLA VAR

    TUM AYARLARI SIFIRLANIN ALDINDAKİ

    TÜM İCERİKLERİ VE AYARLARI SIL VAR ONU TIKLA RESTART EDER VE SIFIRLANIR…

    • SAMIL

     06/01/2013 at 16:00

     TELEFONA SİFRE KOYDUYSAN ACILISTA SİFRE ÇIKARSA ORAYA O SİFREYİ YAZ …

     • Sercan salman

      06/01/2013 at 16:12

      Akıllı cep telefonları ara toptancılığını yaptığımız için 4 yıldırbirçok iphone modelini sattık fakat böyle bir geri dönüşle işk kez karşılaştık.
      Ürün aktivasyon yapıldıktan sonra içinden klasik teşhir resimleri ve onlarca göstermelik uluslarası telefon numarası çıktı.

      Ürün menüsünde diğerlerinde olduğu gibi sıfırla ibaresi yok.

    • Sercan salman

     06/01/2013 at 16:01

     Problem şu ki ‘sıfırla’ bölümü cihazda yok.

  • sezin

   06/02/2013 at 12:10

   Hocam aynı durum bende de var. Bir çözüm bulabildiniz mi? Örnek resimler videolar nasıl silinir?
   başka sıkıntı yaşadınız mı?

 171. Esra

  06/01/2013 at 23:25

  selam geçen hafta Almanya den ıpone 5 aldım turist amaçlı gitmiştim tv,filim,dizi açılmıyo nette hangi programı yüklemek gerekir
  teşekkürler

 172. Pingback: iPhone 5 Lens Kit Video İnceleme - Teknoklip.com

 173. özge

  30/01/2013 at 21:05

  Slm. Benim sorum sim karitni nasil takacaigm olacak

  • Mustafa Tan

   30/01/2013 at 21:08

   Cihazın yan tarafında SIM yuvası mevcut. Kutusundaki aparatla çıkartabilirsiniz.

   Sonra Nano SIM’inizi takabilirsiniz.

 174. anil

  12/02/2013 at 09:20

  Iphone 5 simdikei arama tuslari sesini kisamiyorum ayarlarda butun sesleri kistim ama netice vermedi

 175. Anonim

  25/02/2013 at 19:19

  RESİMLERİMİ Bİ TÜRLÜ BİLGİSAYARIMDA GÖRÜNTÜLEYEMİYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZZZ

 176. HAKAN CUG

  26/02/2013 at 23:06

  iphone 5 in klavyasin de boşluk kısmı kayboldu internet kısmında notlara girince var ama internete girince yok

 177. HAKAN CUG

  26/02/2013 at 23:08

  yardım

 178. beyza

  07/03/2013 at 17:30

  merhaba telefonuma uygulamaları ve vs. yüklemek için telefoncunun hesabı tarafından yükleme yapıldı. ben yeni programlar yüklemek istiorum daha önce ki hesap şifresi iptal olmuş onu silip yeni hesap almak istiyorum yardımcı olurmusunz?

 179. Muhammed

  10/03/2013 at 17:20

  merhaba arkadaşlar,
  yurt dışında yaşıyorum öğrenciyim. ve 2 adet iphone almak istiyorum.Forumlarda yurtdışından Turkiyeden daha ucuza iphone alınabinliceğini öğrendım.Nasıl ve nereden garantili ucuz iphone alabilirim ?.şuan bulundugum ulkede iphone5 1.450 tl – iphone 4s 1.150 tl.4s mı 5 mı tercih edmeliyim ?yaklaşık 3-4 sene kullanmak istiyorum.Telefondan beklentim englizce üzerine uygulamalar , sözlük vb eğitim amaçlı,whatsapp ,viber tarzı uygulamalar.umarım sorum anlaşılmıştır teşekkurler.

  • Mustafa Tan

   10/03/2013 at 17:25

   Tam olarak nerden öğrendiniz. iPhone’un Amerika’daki satış fiyatı ucuz olabilir ama toplam sahip olma maliyetine bakarsanız Türkiye ile aynı hatta durmuma göre daha fazla olabilir.

   Örneğin yurt dışından telefon getirttiğinizde pasaport kaydı yaptırmanız gerekiyor. Pasaport bulmak hem zor, hem de kayıt ücretlidir. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/06/yurt-disi-iphone-ipad-3g-imei-kaydi-pasaport-100tl-harc.html

   Ayrıca yurt dışından alınan iPhone’ların 1 yıllık garantisi Türkiye’de geçmez. Türkiye’de satılanlar da 2 yıl garantilidir.

   • Muhammed

    10/03/2013 at 20:26

    pasaport kaydı da yaptırabılırım ama buyuk ıhtımal kırdırıcam .burada yaklaşık iphone 5 1.450 tl ve yavaş duşuyor fiyatı. sizce fiyatı nasıl ?

 180. Anonim

  23/03/2013 at 11:24

  Bnmde video çekerken ses kaydetmiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 181. Puls

  23/03/2013 at 11:25

  Bnmde video çekerken ses kaydetmiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • hasa

   20/04/2013 at 10:40

   kamera kaydının sesini arka kameranın yanındaki mikrofondan yapıyor orda koruma bandı olarak yapıştırdığınız jiletini delin yada çıkarın öyle deneyin düzelecektir bende de aynı sorun bvardı düzeldi

 182. hasa

  20/04/2013 at 10:39

  Puls der ki:
  23/03/2013 at 11:25

  Bnmde video çekerken ses kaydetmiyor yardımcı olursanız sevinirim.
  cevap

  kamera kaydının sesini arka kameranın yanındaki mikrofondan yapıyor orda koruma bandı olarak yapıştırdığınız jiletini delin yada çıkarın öyle deneyin düzelecektir bende de aynı sorun bvardı düzeldi

 183. mehmet

  20/06/2013 at 12:15

  kaç lira ya

 184. mehmet

  03/07/2013 at 16:15

  Ipone 5 hafizasini gostermiyor neden acaba

 185. Derya ALACAM

  11/08/2013 at 19:08

  Merhabalar , Ben suan ingilteredeyim ve sim kilitli ipone5 aldim daha dogrusu aldiktan sonra sim kilitli oldugunu ogrendim T-Mobile sirketinin kuraliymis 6 aydan sonra baska sim kar takabilirmisim kontrak yaptirdigim icin. Size sorum turkiyede telefona baska sim kart takabilmek icin kirma islemleri yapiyorlarmi ve ucreti ne kadar tutuyor ? Cok tesekkurler.

 186. birgül

  19/08/2013 at 10:46

  merhaba.bana ingiltereden iphone 5 geldi.vergisini ödedim ve avea gittim kaydını yaptım fakat telefonu kullanamıyorum.hattımda bir sorun var diye başka bir iphone 5 telefona taktım bir sorun olmadı açıldı hemen.ama ingiltereden gelen telefonu kullanamıyorum.bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 187. buket

  01/11/2013 at 09:25

  ben çakma bi ıphone 5 aldm cok memnunum ancak 16gb yazmana ragmen hiç işey almıyo ve hafıza kartı takın diyo nereye takıcam hafıza kartını

  • Mustafa Tan

   01/11/2013 at 09:34

   iPhone’lara hafıza kartı takılamaz. Bu yüzden cihazınız iPhone değil. Biz de destek olamayız bu yüzden 🙁