iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – VI

Bildiğiniz gibi iOS 6’nın resmen dağıtılmasına çok az kaldı. 19 Eylül günü, muhtemelen de Türkiye saati ile akşama doğru tüm kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak. Biz de, Apple’ın haziran ayında ilk beta test sürümünü yazılım geliştiricilere ve uygulama sahiplerine dağıtmasından bu yana iOS 6 ile ilgili yenilikleri paylaşıyoruz. Bu nedenle son bir kez, iOS 6 ile gelen ve şu ana kadar bahsetmediğimiz birkaç önemli yeniliği de paylaşalım istedik. Zaten yakında bu yenililekleri kendiniz de deneyebileceksiniz 🙂

Apple, final sürüm öncesi son test sürümünü 12 Eylül’de yazılım geliştiriciler ile paylaştı.

Bu arada Apple, yazılım geliştiriciler ile en son iOS 6 beta test sürümünü 12 Eylül’de paylaştı. iOS 6 GM seed ismindeki bu sürüm çok önemli bir sorun çıkmaz ise 19 Eylül’de de son kullanıcıya aynı sürümü dağıtacaktır. Dolayısıyla iOS 6 resmen yayınlandığında, şu ana kadar ve aşağıda paylaştıklarımızdan çok farklı bir yenilik olmayacaktır.

Panorama

Apple’ın geçenlerde paylaştığımız iPhone 5 lansmanında Panorama özelliğini hatırlayacaksınız. İlk başta sadece iPhone 5’e has bir özellikmiş gibi gözüken bu  yeniliğe, iOS 6 yükleyen iPhone 4S sahipleri de kavuşuyor. Ben de iPhone 4S’ime son iOS 6 test sürümüne yükleyince bu özelliğe kavuştum ve sizinle de paylaşayım istedim.

Bu arada App Store’daki benzer uygulamalardan sanırım Panorama’nın ne olduğunu bilmeyenler yoktur. Aslında geçtiğimiz sene paylaştığımız Panorama 360 isimli uygulamayı tantırken Panorama hakkında detaylı bilgi paylaşmıştık. Fakat daha önce hiç duymamış olanlar için Panorama’nın kabaca, yan yana çekilen fotoğrafların birleştirilmesinden oluşan 180 veya 360 derecelik geniş açılı fotoğraflar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sadece iOS 6 yüklü iPhone 4S ve iPhone 5 sahiplerinin kullanabileceği Panorama özelliği, ayrı bir uygulama değil. Kamera uygulamasının bir parçası ve Panorama moduna geçmek için Kamera uygulamasını açtığımızda en üstte yer alan “Seçenekler” düğmesini kullanıyoruz. “Seçenekler” menüsündeki Panorama seçeneğine tıkladığımızda da, Kamera’nın ortasında bir ok ve düz çizgi beliriyor.

Bu aşamada tek yapmamız gereken, çekimi başlattıktan sonra okun ucunu çizgiden ayırmadan cihazımızı yavaş yavaş sağa doğru hareket ettirmek. Yani kendi etrafımızda yavaşça 180 derece veya daha az dönüyoruz. Bu sırada da herhangi bir düğmeye basmıyoruz, cihazımız video kaydı yapar gibi tüm kareleri otomatik olarak birleştiriyor ve Fotoğraf Albümüne kaydediyor.

Yukarıdaki foto, iOS 6 yüklü bir iPhone 4S’ün panoramik özelliği ile kullanılarak çekildi.

Sonra da ortaya yukarıdaki gibi bir panoramik foto çıkıyor. Yukarıdaki örnek fotoyu da iOS 6 test sürümü yüklü iPhone 4S’imle çektim. Tabii yukarıdaki orijinal hali değil. Orijinal hali 12.4 MB. tuttuğu için yazıya eklerken çözünürlüğü çok düşürdüm.

Bu arada iOS 6’daki Panorama’nın 360 derece fotoğraf çekme özelliği yok. Bu yüzden panoramik fotoğraflar çekmeyi seven kullanıcılar için halen App Store’daki başka uygulamalar tercih sebebi olabilir.

App Store

iOS 6’daki önemli görsel değişikliklerden bir tanesi da App Store uygulamasında. Apple, iOS 6’daki App Store’da fonksiyonel olarak pek bir değişiklik yapmıyor ama bazı seçenekleri daha ön plana çıkarıyor ve bazı ekranların gösterim şeklini değiştiriyor.

Genius

Örneğin eski App Store’da “Öne Çıkanlar” ekranında alt başlık olan “Genius” seçeneği, iOS 6’ta ana menüye girmiş.  Ana menüdeki “Kategoriler” seçeneği de kaldırılarak, her ekranda sol üst kısımda gözükecek şekilde taşınmış.

Bu arada bilmeyenler için “Genius”, indirdiğimiz uygulamalara bakarak bize yeni uygulamalar tavsiye eden bir servis. Fakat ilk günden beri hiç sevemediğim ve en azından benim için pek düzgün çalışmayan çalışan bir servis 🙂 Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Asphalt 6: Adrenaline” isimli araba yarışı oyunu indirdiğime bakarak bana başka bir yarış oyunu önermiş. Fakat önerdiği yarış oyununda arabalar yok, penguenler var 🙂 Tabii bu servisin benim için daha çalışabilmesi için önerdiklerinden beğenmediklerime “İlgilenmiyorum” demem gerekiyor. Muhtemelen yeteri sayıda geri besleme yaparsam daha iyi çalışacaktır.

Arama

iOS 6’daki App Store’daki bence en büyük ve en çok tepki alacak görsel değişiklik Arama (Search) ile ilgili. Çünkü Apple radikal bir değişikliğe giderek uygulama arama sonuçlarını artık liste şeklinde değil de artık aşağıdaki gibi uygulamaların ilk ekran görüntülerinin de gözüktüğü kart şeklinde gösteriyor.

Örneğin App Store’da “facebook” diye arattığımızda, bu aramaya en yakın ilk uygulama yukarıdaki gibi gözükecek. Fakat eğer aradığımız uygulama bu değilse, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi diğer sonuçlar için ekranı sola kaydırmamız gerekecek. Bu da doğal olarak aradığımız şeyi bulma süremizi epey arttıracak, hele bir de güzel bir anahtar kelime ile aramıyorsak.

Yeni Arama ekranı güzel olmuş fakat bence çok verimli değil. Belki kullandıkça zaman içinde düşüncem değişebilir ama çoğu kullanıcının zorlanacağına eminim.

Uygulama Detay Ekranı

iOS 6’daki App Store’daki diğer bir önemli değişiklik de artık uygulamaların hangi kategoride olduğunun her yerde gözükmesi. Çünkü uygulamanın kategorisi, “App Store’daki Sahte veya Yanıltıcı Uygulamalar” başlıklı yazımızda detaylı paylaştığımız gibi özellikle Türkçe açıklaması olmayan uygulamalar için önemli. Bu sayede ingilizcesi iyi olmayan kullanıcılar, kategorisine bakarak en azından uygulamanın ne tip bir uygulama olmadığını anlayabilecekler.

 

Uygulamaların detayına girdiğimizde gözümüze çarpan diğer önemli bir değişiklik de artık uygulamanın ekran görüntülerinin üstte olması. Eski App Store’da ilk olarak uygulamanın açıklamasını görüyorduk, iOS 6 ile birlikte ise önce ekran görüntülerini görüyoruz. Ayrıca uygulama hakkında yapılan yorumların bulunduğu sekme de (tab) üst kısımda. Dolayısıyla bir uygulama artık daha hızlı fikir sahibi olunabiliyor.

Son olarak uygulamamız olan iTurkeyBiz‘e ait yukarıdaki App Store detay ekranında da görüldüğü gibi artık uygulamaların güncelleme geçmişini de tarih bazlı görebiliyoruz. Bu da çok uzun süredir güncellenmeyen uygulamalar hakkında kullanıcıya fikir veriyor. Örneğin App Store’da 2 senedir hiç güncellenmeyen uygulamalara denk geliyorum. Bu tip uygulamaları da indirmemeye dikkat ediyorum.

Son olarak iOS 6’da App Store’dan bir uygulamayı ilk indirdiğimizde, ana menüdeki ikonunun bir köşesinde, aşağıdaki örnekte olduğu gibi “Yeni” yazıyor. Bu da yeni indirilen uygulamaları ana ekranda bulmayı kolaylaştırıyor.

Bir de iOS 6’daki App Store ile aylardır devam eden birkaç sorun var. Apple bu yazıyı yazdığım ana kadar bu sorunları çözmüş değil. Belki de test sürümü olduğu içindir, fakat yine de sizinle paylaşmakta fayda görüyorum. Birincisi Wi-Fi’da iken cihazımın dile Türkçe olmasına rağmen App Store uygulamasının arayüzü ingilizce oluyor. Ancak 3G’ye geçtiğimde App Store arayüzü de Türkçe oluyor. İkincisi de uygulamalardaki yorumların sadece ilk 5 tanesinin gözükmesi, daha fazla yorum gözükmemesi. Umarım final sürümde bu sorunlar düzelir.

——-

Bu arada  iOS 6 ile gelen yenilikleri tanıttığımız diğer yazılarımıza şu ana kadar gözatmamış olanlar, aşağıdaki linkleri kullanarak güncelleme öncesi fikir sahibi olabilirler:

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – I

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – II

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – III

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – IV

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – V

iOS 6′da Hazır Yüklü Gelen YouTube Uygulaması Olmayacak 

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – Passbook

iOS 6′daki Yeniliklerden Hangi Modeller Yararlanabilecek?

Not: Bu arada bir çok takipçimiz bizim uygulamanın (iTurkeyBiz) güncellemesi ne durumda diye soruyor. Maalesef yaklaşık 3 hafta önce Apple’ın onayına göndermemize rağmen Apple uygulamamızı iki defa reddetti. Sebep olarak da uygulamanın App Store’a benzemesini gösteriyor, fakat maalesef tam olarak hangi kısmı değiştirmemiz gerektiğini söylemiyor. Bu biz de bazı yerleri değiştirip ya da kaldırıp tekrar geri gönderiyoruz. Sanırım Apple, iOS 6 ile App Store’u daha aktif kullandırtmak istiyor ve bu konuda rakip gördüğü uygulamalara pek izin vermeyecek gibi.

184 Comments

 1. Özgür

  16/09/2012 at 14:56

  İos6 ile gelen yeni sorunlar başlığında gonderebilirmissiniz ayrıca uygulamanız kalkarsa çok üzülürüz hersey icin tesekkurler

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 14:57

   Öyle bir yazı yazmadık henüz 🙂 Önce bir iOS 6 resmen yayınlansın, başkaları da sorunlarını paylaşsın, ancak ondan sonra böyle bir yazı yazabiliriz.

   • Çağlar

    16/09/2012 at 21:31

    Mustafa bey merhaba, 5.1.1 surumunu kullandigim i phone 4 umde app store guncellemelerinde hata almaktayim.. Yeni uygulama yukleyebilmekteyim fakat eski uygulamalarin guncellemesi dusmemekte. Guncelleme kismina bastigimda baglanamamakta hatasi almaktayim. İos 6 yuklemesiyle bu sorunu da cozmus olur muyum? Tesekkurler.

   • Can

    16/09/2012 at 23:02

    İyi geceler Mustafa bey. Ben ios6 beta surumunu yuklemistim guncelleme yayinlaninca restore etmeden yukleyebilecekmiyiz sorun yaratmaz umarim

 2. Muhammet

  16/09/2012 at 15:39

  Bence iphone nun en buyuk sorunlarindan bir tanesi orta geri don tusunun tutukluluk yapmasi. Ve bu ciddi sekilde can sıkıntisi yapiyor. Kime sorsam ayni dertten sikayetci…
  Bu konuda menude bir cozum bulsalar ve orta tusu kullanimini azaltsalar daha uygun olmazmi… Mesela benim aklima gelen yukardan asagi indirdigimiz bildirimler menusune dokunmatik ana ekrana don diye bir yer koysalar.. Bu konuda dusunceler nedir..

 3. Hazeyn

  16/09/2012 at 15:47

  iphoneturkey uygulamasinin guncellemede red yemesi bence top 10 kismindan dolayi. Cunku app store la ilgisi olan tek bolum top 10.

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 15:55

   Keşke açıkça belirtsele budur diye 🙂 Top 10 listesi farklı ülkelerin Top 10 listelerini görmememizi sağlıyor. App Store’da böyle bir özellik yok. Ayrıca daha önce onaylamışlardı.

   Fırsatlar bölümü de olabilir. Bakalım açıkça yazmazlarsa Top 10’den başlayıp bu özellikleri kaldıra kaldıra tekrar yolluycaz onaya.

 4. Yavuz özsoy

  16/09/2012 at 15:58

  Kıymetli Mustafa Tan,
  Ben Iphone 4 kullanıcısıyım, Panorama özelliğini kullanabilecekmiyim ios6 ile…
  Selamlar

  • Tolga

   16/09/2012 at 16:09

   Hayir. Sadece 4S ve 5’e panaroma gelecek.
   Baska bir program kullanarak panaroma ozelligini kullanabilirsiniz.

  • Mansur

   16/09/2012 at 16:13

   Hayir kullanilmiyo bende yuklu Ve panaromaya benzer hicbisey yok…

 5. Muhammed

  16/09/2012 at 16:16

  Anlasilan ios 6 nin ici bos. İphone 4 kullaniyorum . Sarjim bir gun bile gitmiyor. Cozum yolu yok. Panorama yok. Siri yok. Kayda deger birsey varmi lutfen soyleyebilirmisiniz.

  • Anonim

   18/09/2012 at 13:46

   Facebook entegrasyonu.

 6. Mansur

  16/09/2012 at 16:33

  iOS6 da pek bisey yok….
  Ozellikle appstore konusunda cok sacmalamislar kafayi yigcem uygulama ararken resmen dahi olmak gerekiyo…

  Panaroma deseniz zaten o iOS5 te gizli kalmis bi ozellikti yani jb yaparsaniz kucuk bit paketle aktif oluyor…
  Ozellikle iPhone4 kullanicilari gecmese daha iyi gibi haritadan saten yararlanamicaklar ve hic degilse 3d sokak aralari gezilebiliodu oda yok simdi….
  Diger yeniliklerde jailbreak ile saglaniyo iOS5 hem daha stabil geldi belki iOS6 beta surecinde oldugundandir ama GM surumunden sonrada pek bi degisiklik yapcaklarini sanmiyorum…

 7. sercanp85@yahoo.com

  16/09/2012 at 16:53

  Vay arkadas panorama da iphone 5e ozel degilmis tek ozellik zaten oydu:)
  Bence app storeda duzeltilmesi gereken ozellik top 25te asagilara inip bir uygulamaya bakip geri dondugmzde en uste donmesi, bunu kesin duzeltmeleri lazim

 8. CEVDET

  16/09/2012 at 17:06

  Dgghhh

 9. Tufan

  16/09/2012 at 17:33

  2 yıllık İPhone 4 kullanıcısı olarak son olarak tanıtılan İPhone 5 cihazı ve İOS 6 işletim sisteminin ardından iyice soğudum bu Apple dan. Yeni favorim Samsung Galaxy Note 2. İPhone 5 çıktığından beri bu cihazı inceliyorum. Özellikleri donanımı ve herseyi ile anlatılmakla bitmeyecek özelliklere sahip bir cihaz. Mustafa bey dahil birçok İPhone yazılım geliştirmeci

 10. Tufan

  16/09/2012 at 17:35

  İOS 6 ve Apple hakkında (özellikle İPhone 5 cihaz tanıtımından sonra) ayni görüşte diye düşünüyorum. Kesinlikle bu cihazı (Samsung Galaxy Note 2) inceleyin derim. Saygılar.

 11. Tarık

  16/09/2012 at 17:56

  Mustafa bey
  Acikcasi iPhone 5 de çok müthiş yenilikler beklemiyordum evde 5 cihaz var iPhone 4 ,3gs,iPod 4 touch,iPad ve yeni iPad .her cihazı esim ve oğlum farklı amaçlarla kullanıyoruz.ilk kez iPhone 4 kullanıcısı olarak iPhone 5 alıp almama konusunda tereddüt ediyorum.Yeni iPad için tüm özellikleri karsiladigi için update yapacagım fakat iPhone 4 icin iOS 6 çok bir şey ifade etmediği ve maalesef ülkemiz Apple dunyasında yer almadığı diğer cihazlar icin bu yükseltmeyi bu sefer yapmayacağım .Sizden ricam iPhone 5,galaksi s3 ve Lumia icin bir karşılaştırma yapmanız.Tabi iPhone 5 elinize geçtiğinde .Yanlislarla dolu yorumlar yapılıyor.En dogru yorumları sizden bekliyoruz.
  Sevgiler.

 12. ibrahim

  16/09/2012 at 18:15

  Türkçe klavye ile ilgili bir bilginiz var mı?

 13. Hasan

  16/09/2012 at 18:50

  En merak ettigim konu su. İ phone 3 kullanırken versiyonunu 3.2.1 e yükselttikten sonra cihaz kullanılamayacak kadar yavaşladı. Bu durumun telafisi de yok. Yani önceki sürüme geri döndüremiyoruz. iPhone 4s kullanıyorum ben de. Cihaza yüklediğiniz iOS 6 da performans düşmesi oldumu. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler.

 14. Emre

  16/09/2012 at 19:25

  Mustafa Bey program görsel olarak AppStore a benziyor.sekmelerin yerlerini AppStore gibi yanyana degil Facebook gibi yukarıda yanda vermeyi denerseniz Apple kabul edecektir.

 15. Anonim

  16/09/2012 at 19:52

  rakip gördüğü uygulamalara pek izin vermeyecek gibi :))

 16. Erd

  16/09/2012 at 21:34

  Mustafa bey;
  Sizin bir konuda samimi fikrinizi sormak istiyorum. Ben de ilk ciktigi gunden beri iphone kullaniyorum ve hic pisman olmadim. Diger akilli telefonlarla kiyaslamasini yapma ihtiyaci dahi duymadim. Sebebi ise apple in bu alanda hep oncu olmasi, hemen hemen her yeniligin ilk gelistiricisi olmasi. Orn; coklu dokunmarik ekran, kayan ve tlf donunce donen ekran, parmaklarla ekrani buyutme kucultme, siri, uygulama magazasivb bir suru yenilik. Ancak gerek iphone 5 gerek se ios 6 da cigir acan ya da oncu olabilecek hicbir sey goremedim. Tam tersi rakipleri (galaxy s3 , htc, nokia lumia 920) ile varolan eksiklerini kapatmaya calisan bir guncelleme hissi verdi bana. Sizin bu konuda uzman birisi olarak samimi ve objektif fikriniz nedir?

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 21:40

   Selamlar,

   Bu konuda samimi fikirlerimi paylaşacağım. Fakat önce benim size 1-2 sorum olacak 🙂

   1) Apple’dan iPhone 5 ve iOS 6 için çığır açacak ne bekliyordunuz ve Apple bunlardan hangilerini yapmadı?

   2) Rakiplerinde gördüğünüz iPhone 5’ten üstün neler var ?

   Cevaplarınız sonrasında düşüncelerimi paylaşacağım 🙂

   • Emre

    16/09/2012 at 22:41

    Lazer klavye,projeksiyon gibi ozellikler bekliyordum.

    • Mustafa Tan

     16/09/2012 at 22:59

     Apple gibi özellikleri olup da lazer klavye ve projeksiyon gibi özellikleri olan başka telefonlar var mı? Apple bunları koysa hem cihazın büyüklüğü artar, hem pili hemen biter hem de fiyatı çok artar.

     • Anonim

      17/09/2012 at 01:13

      Apple gibi özellikleri olukta bunlar olan cihaz yOk ama zaten Apple olduğu icin beklentilerim bu kadar yuksek.bu özellikler cihazı büyütmez diye düşünüyorum.sarj olayına gelince zaten projeksiyonu kullanacak insan elbette bunun farkında olacak.dock ile beraber sarjdayken kullanacaktır.sunum yaparken büyük kolaylık olurdu..

   • Anonim

    16/09/2012 at 22:44

    Gününüzün en büyük derdi uzun pil ömrü.normal kullanımda iyi giden bir pil koyabilirlerdi

    • Mustafa Tan

     16/09/2012 at 23:00

     Dünyada bahsettiğiniz gibi çok uzan giden bir pil teknolojisi olsaydı emin olun Apple koyardı.

   • Erd

    17/09/2012 at 11:53

    Rakiplerde ustun iphone 5 den daha ustun pek bir sey yok. Ama daha once ciktiklari icin SGS 3 ve htc (one x galiba) nokia lumia 920 gibi modeller sanki bir adim onde gibiydiler. Orn pil omru, ekran boyutu, panorama, vb. Soylemek istedigim; apple her buyuk lansmanda iphonun ve ios un kamera, tlf ozelligi gibi kendisinin de cok onemsemedigi bir ikinizelligi disinda hep rakiplerinden bir degil birkac adim onde olmasi. Nitekim davalarda da apple hep samsungun yaptigi her seyi koru korune taklit etmekle suclamasi da bu sebepten ve ben ce pek de haksiz sayilmaz.
    Aklima gelenler simdilik bunlar. Ben de cigir acacak bir yenilik beklemesem de yine onde olmasini beklerdim. Sizce de rakiplerin gelistirdikleri bir sonraki modellerinde apple in ornek alacaklari bur ozelligi var mi artik?
    Selamlar…

 17. Fatoş Yalçınkaya

  16/09/2012 at 22:06

  Mustafa bey;
  Birşey soracağım. Apple patent davasını kazandı. Taklitçiler (hani şu herkesin iPhone ile kıyaslayıp durduğu telefonu yapanlar) tasarım değişikliği yapmak zorunda mı?

 18. Önder

  16/09/2012 at 22:14

  Duyurulur!
  Avea yetkiliisi Ali Yılmaz 17 Eylül’de nano sim kartın satışa sunulacağını söyledi. Turkcell, twitter hesabında İphone 5’in dünya piyasasına girer girmez nano sim kart satışının olacağını yazdı. Bu haberler yurt dışından iPhone 5 getirecek olanlar için güzeldi. iPhone 4 için micro sim kartında yaşanan rezillik bu sefer yaşanmayacak gibi. Tabii GSM operatörleri nano sim kartlarını yeterli sayıda piyasaya sürerlerse. !
  Acaba ABD’de sim free satışları 21 Eylül’de başlayacak mı ? Bilgisi olan var mı ?

  • ismail

   16/09/2012 at 23:16

   abd de sim free 2 yahut 3 hafta sonra sanırım.

 19. Metin Yildiz

  16/09/2012 at 22:18

  Mustafa bey ,
  Panorama işlevinin İphone4’te olmaması cok üzücü bir durum. Su anda garantisi bile bitmemiş bir cihazı Apple güncellemede saft dısı bırakıyor. Bence buna hakkı yok. Kanuni haklarımız sizce nedir? Güncellemelerde 4 olanları dışarıda bırakması cihazların fiyatlarını cok düşürecek ve kullanıcı olarak cok zarar edeceğiz. Buda İphone kullanıcısı olarak Apple ve ürünlerinden beni soğuttu. Sizden ricam 4′ leride bu güncellemede 4s ile aynı özelliklere sahip olacak sekilde güncelleme içerisine almaları icin Apple ile talebimizi paylaşmanız. Syg,

 20. Metin Yildiz

  16/09/2012 at 22:22

  Mustafa bey ,
  Panorama işlevinin İphone4’te olmaması cok üzücü bir durum. Su anda garantisi bile bitmemiş bir cihazı Apple güncellemede saft dısı bırakıyor. Bence buna hakkı yok. Kanuni haklarımız sizce nedir? Güncellemelerde 4 olanları dışarıda bırakması cihazların fiyatlarını cok düşürecek ve kullanıcı olarak cok zarar edeceğiz. Buda İphone kullanıcısı olarak Apple ve ürünlerinden beni soğuttu.

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 22:56

   Selamlar,

   Başka bir telefon markası var mı gelecekte çıkacak tüm versiyonlardaki tüm özellikleri eklemeyi garanti eden. Örneğin Samsung Galaxy S’e (S3’ten iki önceki model, yani Galaxy Serisinin iPhone 4’ü diyebiliriz) Android 4.0 (iOS 6 gibi düşünün) yüklenemiyor. Sadece bir özelliğinden mahrum kalmıyor, komple tüm işletim sisteminden mahrum kalıyor.

   Kanunen yapabileceğiniz bir şey yok. Çünkü tüm cep telefonlarını satın alırken bunları da kabul ediyorsunuz. Apple’ın güzelliklerine alıştınız 🙂 bu tip durumlar sizi üzüyor haklı olarak ama her telefon markasında var emin olun.

 21. Metin Yildiz

  16/09/2012 at 22:24

  . Sizden ricam 4′ leride bu güncellemede 4s ile aynı özelliklere sahip olacak sekilde güncelleme içerisine almaları icin Apple ile talebimizi paylaşmanız. Syg,

 22. Sawasson

  16/09/2012 at 22:45

  Mustafa Bey
  Uygulamanizda bir yazidaki resme bakip yaziya geri donmek isteyince ana menuye donmesi olayini duzeltirseniz cok mutlu olacagiz…
  İyi calismalar

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 22:58

   Biz de çok memnun olacağız Apple bir onaylasa. Yazının sonunda da belirttiğimiz gibi o sorunu düzeltip Apple’a yolladık fakat başka sorunlardan dolayı henüz onaylamadı.

 23. Semihh

  16/09/2012 at 22:59

  CagLar isimli arkadasin belirttigi sorunun aynisi bende de var. App store da uygulama indirebiliyorum fakat guncellemeye tikladiginda itunes a baglanilamiyor hatasini aliyorum. Teli kapatip actim app kimligimle tekrar giris yaptim sifremi degistirdim ama ne yaptimsa sorun duzelmedi. Bu arada iphone 4s kullanicisiyim. Yardimlarinizi bekliyorum, tesekkurler…

 24. Universal

  16/09/2012 at 23:24

  Arkadaslar ben 1 senedir iphone 4 kullanicisiyim yeni ios6 ile gelen tum ozelliklerin jb ile kisa surede alternatif uygulamalari cikar merak etmeyin mesela sesli navigasyonu ve siri yi iphonede 4 de kullanamassaniz demislerdi ben suan 2 sinide kullaniyorum bunlar önemli seyler degil hatta sizde isterseniz iphone 4 nuzu jb ile iphone 5 den daha fazla özellikle kullanabilirsiniz biraz sabredin ve birazcik arastirmaci olun yeter

  • 4s

   17/09/2012 at 13:09

   JB için hiç bir sebebi olmayan milyonlarca kullanıcıya çok geçerli sebepler sağladığı için apple yine tesekkuru hak ediyor bence

 25. Emrah Çayır

  16/09/2012 at 23:46

  Merhabalar Mustafa Bey;

  Müsaadenizle iPhone 5 ve iOS 6 dan çığır açıcı yenilik bekleyen arkadaşlara 8-10 çift lafım var.

  Bu bir telefon değil. Çünkü bir işletim sistemine sahip. Takdir edersiniz ki iPhone 5, 4S e nazaran sadece bir 200-300 tl farkla satılacak tahminen. Sırf bu yüzden bile çok şey beklemek komik olur. Kaldı ki yeni işlemci ve ekran boyutu ile yapılan bu yenilik çok bile.

  5000 tl ye yeni bir laptopta ne gibi özellik olabilir? Sonuçta aynı şey. Kimi diyor projeksiyon özelliği bekliyordum. Sesli güldüm resmen. Bu icat 9 mm. Hologram klavye beklemiş biri de. Magic box diye bişey var yanılmıyorsam 500 tl civarında. iPhone a da bağlanabiliyor. Siz 2000 tl verip ne almayı planlıyorsunuz ki? Bence iOS 6 çok iyi olmuş. Arama geldiğinde 2 dokunuşla mesaj ile reddetme bile süper bişey. Samsung da şu var bu var. Göz kapanınca ekran kapanıyormuş. Allah aşkına Apple bunu özellik diye koymaz ki. Herşeyin en ayrıcalıklısını ve özgün olanı yapan, tamamen kendi tarzını konuştuktan, samsung tan patent davasından bir kaç hafta önce 1.049 milyar $ kazanan bir firmayı siz nasıl olur da kıyaslarsanız ki? 20 yıldır konsol oyunları ve PC oyunları oynarım, kendi kendi çapımda animasyon falan uğraşırım, 486 PC lerden bu yana her türlü işlemci, win 3.1 den bu yana her türlü işletim sistemini denedim. Android de dahil. Bir cihazın bir işletim sistemiyle olan kombinesinin bu kadar muazzam çalıştığını görmedim. Siz daha neyi kıyaslıyorsunuz ki?

  Kusura bakmayın Mustafa Bey kendimi tutamadım. Bir yıla yakın yazılarınızı eksiksiz takip ediyorum, o kadar sabırlısınız ki sizi canı gönülden takdir ediyorum.

  Saygılarımla.

  • Önder

   20/09/2012 at 00:45

   Emrah Çayır teşekkürler ….

 26. Ahmet Yusuf

  16/09/2012 at 23:56

  Mustafa Bey bir ara uygulamanızın(iTurkeyBiz)’ın istatiklerini bizlerle paylaşır mısınız(toplam indirme, pro versiyona geçen kişi sayısı vs.) 🙂 ?

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 00:10

   Toplam indirme 200 bini geçti ama pro’ya geçen sayısı henüz bin olmadı 🙂

 27. Hasan Ali

  17/09/2012 at 00:33

  Merhaba,3gs icin uyumlu olacak mi ios 6

 28. Cemal

  17/09/2012 at 00:39

  iTurkeyBiz Adlı App İndirdim Proyu aldım Ama Mustafa Bey Ben Telefonu Restore Ettim Ve Yeniden Aynı App İD Girmiş Olsamda Reklamlar Çıkıyor Ve Yeniden Kenarda Pro Yazıyor Anlamış Deilim.

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 08:12

   Selamlar,

   Cihazınızı restore ettikten sonra iTurkeyBiz’i indirdiniz ve sonra PRO versiyona tıklayıp tekrar aktive ettiniz değil mi? Merak etmeyin daha önce bir kere satın aldığınız için tekrar PRO almanız ücretsiz olacak, kredi kartınıza birşey yansımayacak.

 29. Murat YALTIRAKLI

  17/09/2012 at 01:44

  Mustafa bey bende pro versiyonunu aldım ama kenarda mavi pro yazmiyor neden?

 30. Selçuk

  17/09/2012 at 02:05

  Mustafa bey app store da sinir oldugum bir durum var, bu duzelmis mi acaba merak ediyorum, mesela uygulamalara goz atinca her 25 taneden sonra 25 tane daha goster diyor ve sayfalarca asagi iniyoruz, diyelim 250. uygulamayi sectik ve indir dedik, indir dedikten sonra geri geldigimizde kaldigimiz yerden bakmaya devam edemiyoruz, en ustten basliyor tekrar, sonra ha babam 250. uygulamaya kadar in oradan devam et, ios 6da da bu sekilde mi?

 31. Umut d.

  17/09/2012 at 02:59

  Çığır açıcı yenilik bekleyen arkadaşlara Steve Jobs un öldüğünü hatırlatırım:) ve bundan sonrada artık zor. 5 sene önce şuanki bütün teknolojik kombinasyonları yapmıştı rahmetli. Aslında aklimda süper bi fikir var iphone 6 için:)

 32. Umitcelik

  17/09/2012 at 03:33

  Benim iphone 4simde jailbreak5.1.1 yuklu ios 6 resmen yayinlandigi zaman yazilim guncellemeden direkt yuklesem sikinti olur mu

 33. Hasan

  17/09/2012 at 09:28

  En merak ettigim konu su. İ phone 3 kullanırken versiyonunu 3.2.1 e yükselttikten sonra cihaz kullanılamayacak kadar yavaşladı. Bu durumun telafisi de yok. Yani önceki sürüme geri döndüremiyoruz. iPhone 4s kullanıyorum ben de. Cihaza yüklediğiniz iOS 6 da performans düşmesi oldumu. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler.

 34. Hasan

  17/09/2012 at 09:30

  Mustafa bey merhaba
  iOS 6 yüklendiğinde 4 s icin performans düşüklüğü yavaşlama yasadınız mı?

 35. Tolga

  17/09/2012 at 10:25

  kontratlı alınan iphone5 ler sim kilitlimi geliyor? Mesela vodaphone dan aldığımız kontratlı telefonu daima vodaphone la kullanmak zorundamıyız?

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 10:37

   Türkiye’deki kontratlılar SIM kilitli değil ama Amerika’dakiler SIM kilitli oluyor kontratlı alındığında.

 36. Mert

  17/09/2012 at 10:50

  Apple’in klasik politikasidir her yeni koklu updatede 2 onceki hatta bir onceki cihazin yavaslama yapmasi, menu gecislerinde ve uygulamalarda takilma, kasilma gorulmesi Muhtemelen iphone 4 Bu yuzden yeni update ile birlikte bu kasilmalardan nasibini alacak. Sorum su Mustafa bey; iphone 4s lerde kasilmalar ios 6 ile baslar mi veya ios 6 nin hangi surumu ile baslar? Tesekkurler.

  • Kadir

   17/09/2012 at 14:19

   zaten apple nin bu satış politikası olsa gerek aşırı derecede nefret ediyorum :)))

 37. Bünyamin

  17/09/2012 at 11:20

  İPhone 3 gs sahibiyim ve İPhone 4 s almayıp 5’i bekledim fakat karar değiştirip zorda olsa Samsunga gececeğim galaxy note alicam herkes bu telefonu bı incelemeli bence.

  • Kadir

   17/09/2012 at 14:18

   galaxy note ye telefon demek için biraz daha ele sığmalı sığmadığı için hiç incelemeye gerek yok 😀

 38. Mehmetcan

  17/09/2012 at 11:23

  Merhaba,

  İphone 4 e gectigimden beri yazilarinizi takip ediyorum. Kafama takilan bir soruda bende var:) acaba ios 6 ile su sacma 50 mb indirme siniri kalkacak veya artacak mi? (3g ile) sinirsiz internet paketim var ama yinede 50 mb ustunu indirememek hatta bu yuzden satin bile alamamak sinir bozucu

  • Anonim

   17/09/2012 at 12:39

   sınırsız internet paketini nasıl yaptınız?

   • Mehmetcan

    17/09/2012 at 14:40

    Turkcellin sitesini incelerseniz oyle bir paket cikarmislar. Yanliz 1 gb den sonra hiz 96 kbpsye dusuyor. Komik bir hiz ama sinirsiz. Bilgisayardan kullanmayi dusunmeyin ama bi sayfayi yarim saatte aciyor.

 39. Aryen

  17/09/2012 at 13:00

  Sayin Mustafa bey ben İphone 4S kullanıyorum İOS6 tamamen ne zaman kullanmaya ve yüklemeye başlayabiliriz ve nasil yüklenir bilgilendirirseniz memnun olurum…

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 13:13

   19 eylül akşamı bekleniyor. Nasil yapacaginizi merak etmeyin paylaşacagiz.

 40. elif

  17/09/2012 at 15:03

  ben yeni iphone 4 aldim. daha once ipod um vardi ve ben ipod uma panorama ozelliginin oldugu bir app vardi. ben bunu ipod umda kullandim. ayrica ha olmus ha olmamis? bunun icin appler var. indirebilirsiniz. ipod um da calistiysa iphoen da kesin calisir ayrica zaten kac kere kullanirsiniz ki o ozelligi?

  ios 6 yi sadece yeni ipad e indirmeye karar verdim yorumlardan sonra. tesekkurler boylece telefonumu yavaslamaktan kurtardiniz.

 41. syscns

  17/09/2012 at 16:31

  iOS 6 GM için ayrıca;

  App Store uyugulamasında yorumlar bölümünde hem sadece 5 yorum gözüküyor aynı zamanda da eski uygulama versiyonuna ait yorumlar veriliyor, son aktif versiyona ait değil!

  Top Charts’ın Categories bölümündeki liste asılı kalıyor, güncel olmuyor, gerçeği yansıtmıyor.

  Bence uygulamanın arayüzü bir öncekine göre kötüleşmiş durumda, içerik web içeriği olarak sunululuyor gibi duruyor. (Bazı şeyler, yıldızların gelmesi, içerik yazılarının adam gibi gösterimi gibi App Store uyuglaması güncellenmeden sağlandı.)

  iPad’inde App Store uygulaması dikey değilde yatay bir gösterim sunarak vahim bir tasarıma imza atıyor.. Bunu üzülerek yazdım.. Bir de kategoriler bölümünü bulana aşk olsun durumu var… Top Charts Categories diye bişiyi bul öp başına koy 🙂

  Search bölümündeki sayfa sayfa bakama zorlamasınada zaten değinilmiş, yine üzücü bir durum, bir ara hem liste hem sayfa şeklinde gibiydi, şimdi sadece sayfa kalmış..

  Bence gelen App Store uygulaması gideni aratır durumda şu anda. İşlev bakımından artıları pek yok gibi fakat dikkat bakımından insanı Genius’u zorla kullandırtmaya çalışmışlar gibi duruyor..

  iPad’ta AppZapp kullanımına devam..

 42. Kaan

  17/09/2012 at 17:57

  Mustafa bey, biz bu ios6 yi kablosuzmu yukluycegiz yoksa bilgisayardan mi yapmamiz gerekicek

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 18:07

   Muhtemelen kablosuz yükleme seçenegi de olacaktir.

 43. Selçuk

  17/09/2012 at 19:59

  Mustafa bey merakimi giderecek misiniz?

  ‘Mustafa bey app store da sinir oldugum bir durum var, bu duzelmis mi acaba merak ediyorum, mesela uygulamalara goz atinca her 25 taneden sonra 25 tane daha goster diyor ve sayfalarca asagi iniyoruz, diyelim 250. uygulamayi sectik ve indir dedik, indir dedikten sonra geri geldigimizde kaldigimiz yerden bakmaya devam edemiyoruz, en ustten basliyor tekrar, sonra ha babam 250. uygulamaya kadar in oradan devam et, ios 6da da bu sekilde mi?’

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 20:06

   Artık güncelleme veya indirme yaparken App Store uygulamasını terk etmiyoruz. Bu yüzden artık sanırım sorun olmayacak.

   • Selçuk

    17/09/2012 at 22:49

    Tesekkurler cevap icin, kolay gelsin.

 44. Mehmet öz

  17/09/2012 at 20:48

  Artık gelsin su iOS6 merakla bekliyoruz.

 45. Enes

  17/09/2012 at 21:24

  Merhabalar;

  Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim Mustafa Bey,
  Benim Çin’den alınma orjınal i phone 3gs’m mevcut. İos güncellemesi sonucu telefonum kilitlenmiş bulunmakta. Benim bu kilidi kaldırıp ios 5.1. i kullanmam için ne yapmam gerekmekte ?

  Şimdiden Teşekkür ederim.

 46. Ayhan

  17/09/2012 at 22:58

  Mustafa bey merhaba iOS 6 ile nevigasyon sistemi olacakmı?

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 23:01

   Yukarıdakı yazımızın sonunda paylaştığımız diger iOS 6 inceleme yazılarımıza gözatabildiniz mi ?

   Orada tüm sorularınızın cevabı var 🙂

   • Enes

    17/09/2012 at 23:39

    Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim Mustafa Bey,
    Benim Çin’den alınma orjınal i phone 3gs’m mevcut. İos güncellemesi sonucu telefonum kilitlenmiş bulunmakta. Benim bu kilidi kaldırıp ios 5.1. i kullanmam için ne yapmam gerekmekte ?
    Şimdiden Teşekkür ederim.

 47. Ege

  18/09/2012 at 02:14

  Mustafa bey ipad minide arka kamera olmayacagi dogrumu dogruysa bu çok ilkel olur

 48. H.Can

  18/09/2012 at 03:14

  Ben açıkcası bu sene apple’ın sırf çıkarmış olmak için telefon çıkardığını hissettim. Yeni çıkan bir telefonda beklenen klasik geliştirmeler dışında ( daha gelişmiş bir işlemci, ram, daha ince vs.) eklenen öyle hayranlık uyandırıcı bir gelişme yoktu. Tek olumlu yenilik ekranının 0.5 inch uzatılması. Hani artık biraz insanları enayi yerine koyduklarını düşünüyorum. Arkadaslar yazmış, ne bekliyordunuz ki, gayet iyi falan diye de, hocam bahsettigimiz şirket Apple, dunyanın en değerli şirketi. Eğer sen en iyisi budur diyorsan, ve cihazını en pahalı fiyata satıyorsan o zaman insanların da senden en iyisini, en kalitelisini istemeye hakkı vardır. ki apple’ın insanları hayran bırakan, çığır açıcı yeniliklerinin de kaynağı Steve Jobs’du. Adam risk almaktan korkmuyordu, çok zekiydi ve insanların ne istediğini çok iyi biliyordu. Bu hissettiğimiz eksiklik biraz da belki bundan kaynaklı. Şirketin başında gerekli degisiklikleri yapabilecek, risk alacak adam yok. iPhone yaklaşık 3 senedir aynı cihazı çevirip çevirip önümüze koyuyor. Hayır tabii ki de lazer klavyeymiş, projeksiyonmuş böyle gülünç fanteziler içinde değildim ama bugüne kadar hep öncü olan ve insanların hayranlıkla ağızlarını açık bırakan apple’dan yine telefon dunyasını sarsacak bir gelişme bekliyordum. 3gs’den 4’e geçerken nasıl retina ekran ile dunyayı aşık ettilerse telefona, 2 sene sonra yine böyle büyük ve telefon dunyasına yeni standart getirecek birşeyler bekliyordum. Bunun yerine ufak rötuşlarla önünüze iPhone 4S(s) sundular. Yanlış anlaşılmasın telefonu kötülemiyorum. Ben de 4S kullanıyorum ve cihazımdan gayet memnunum, donanımla yazılım arasındaki uyumu bu kadar iyi olan, grafik açıdan bu kadar tatmin edici olan, kullanması bir zevk olan başka cihaz yok. Benim kızdığım nokta bu şirketin başındaki insanlar. Apple’ın kendini geliştirmiyor olması, takılıp kalması. Satış endişesi olmayan, her çıkardığı onlarca, yüzlerce milyon satan, ve bundan kaynaklı aşırı özgüvenden gelen hareketler bunlar. Uzuun lafın kısası; severek isteyerek kullanıyoruz Apple ürünlerini, ama bildigin insanları soğutmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer apple’da zihniyet degisikligi olmazsa, bu kendini beğenmiş, ne çıkarsam satarım tavrı değişmezse, en küçük geliştirmeyi sanki çok büyük olaymış gibi yansıtmaya calışma huyundan vazgeçilmez, insanları aldatmaya çalışmaya devam edilirse yakında çok kan kaybedeceklerine inanıyorum. Öyle ekranı bir gıdım büyütüp, 2X faster graphics yazıp, aynısını piyasaya sürmekle olmaz bu işler sayın Tim Cook! Söylemesi acı olsada, Apple, Samsung’un Galaxy serisinde, S, S2 ve S3 telefonlarının her birinde bir öncekine göre yapılan radikal degisiklikleri ve geliştirmeleri inceleyip ders alması lazım. Bu piyasayı Apple yaratmış olabilir, ama basit bir benzetmeyle, sırf siz yazı yazmayı icat ettiniz diye, başkalarının sizden daha iyi roman yazmasını yasaklayamazsınız. Emek, çalışma ve zeka ortaya koymanız gerekir! Mustafa bey, sizin bu konudaki düşüncelerinizi de merak ediyorum. Sizce doğru yolda mı ilerliyor Apple?

  • Anonim

   18/09/2012 at 11:22

   Yazınız çok güzel kesinlikle size katılıyorum ayı düşüncelerdeyim. Bende Apple’ın hayranı ve kullanıcısıyım. Düşünceleriniz çok güzel ve yerinde olmuş anlatım bir o kadar sade ve net. Apple eğer bu zihniyetle giderse Samsung S3 kaçınınılmaz bir gerçek olacak çok yakında. Arkadaşlarım benim Apple telefonumla kendi telefonlarını kıyaslama yapmaya çalışırken hiç uğraşmayın diyip geriye yaslanır rahatıma bakar havamı atardım. Ama şimdi ciddi ciddi bir rakip var. Ama yinede ben Appl^’dan yinede vazgeçmicem :))) sevgiler emeğinize sağlık tekrar…

 49. M.Can

  18/09/2012 at 05:49

  Ben sizin yerinizde olsam çekerim uygulamamı bir dahada koymam. Her ne olursa olsun Türkiye’de hatrı sayılır bir kitleniz var ve insanlara Apple’ı ve onun ürünlerini sevdirtiyorsunuz. Bu konu hakkında bir blogunuz var. Size teşekkür etmeleri gereken yerde uygulamanızı reddediyorlar ama maşallah içi sahte uygulama kaynıyor. Ben ortada büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. gerekli yerlere daha detaylı bir şekilde umarım bu sorununuzu iletmişsinizdir. Ben sizin yaptığınız işi yapsam ki bunu hobi olarak yaptığınızı 5 senedir biliyorum artık bunu asla kaldırmazdım. Resmen gurur meselesi yaptım. Yazıklar olsun bu şirkete. Her ürününü aldım. Şu anda New York’ta seyahatteyim. 21inde dönüyorum. Apple’a gidip iPhone 5 almayı düşünüyordum. Önce nano-sim şimdi ise bu olay beni inanılmaz soğuttu. Her şirket kar etmek ister. Hep fazlasını ister ama bu şirket kadar gözü aç insanların cebindeki kuruşlara gözdiken doyumsuz bir şirket daha görmedim. Petrol şirketlerini geçtin yetmedi mi ? Kabloyu değiştir para, her sene yeni model adı altında insanları sömür nasıl olsa millet almaya hazır para, nano-sim para. Allah aşkına aralarında kaç mm fark var ki telefonun tasarımını etkiliyor simcard buna gerçekten inanıyor musunuz ? Kimse kusura bakmasın ben Apple’ın en iyi müşterilerindenim ve bunu çok açık bir şekilde söylüyorum. Şu an bu satırları macbookumdan yazıyorum evimde de imacim var. iPodum iphoneum apple tvim ipadim time capsuleum ıvırım zıvırım var. Şu an bu şirketin bana yaptığını yeni görüyorum. Bu işin fakirlik ya da zenginlikle de alakası yok. Allahtan tek dileğim herkesin bu bağımlılıktan kurtulması ve artık bu şirkete olan bağlılıklarından vazgeçmeleri. Kutusu dükkanları sadeliği hepsi yalan. Her şey büyük bir gözboyama. Aletleri dünyanın en iyi aletleri değil. Sadece bize bunu kabul ettirdiler artık. Hiç kimse için demedim ama bu şirket bugün olduğu konumu haketmiyor. Herkesin bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Teşekkürler.

 50. Burak

  18/09/2012 at 11:44

  IOS 6 da bir kaç tane giderilmesi gereken hata var. Otomatik parlaklık ve bildirim merkezi.

 51. Sellosebilo

  18/09/2012 at 12:24

  Ayfon

 52. Jeo

  18/09/2012 at 12:58

  Top 10 de ilk açılan liste neden Turkiye listesi değil. Yeni güncelleme ile değiştirilmiş olmasını görme dileğiyle

  • Mustafa Tan

   18/09/2012 at 13:05

   Çünkü zaten App Store uygulamasında ilk açılan Türkiye listesi.

   Genelde Amerika listesi daha çok merak ediliyor.

   • Burak

    18/09/2012 at 14:03

    Mustafa bey ios 6 gm yi 4s cihazima yukledim. Otomatik parlaklik, bildirim merkezi ve pil ömrü göze çarpam hatalardan.

    • Kardelen

     31/10/2012 at 00:40

     ya app storeyi kullanamıyorum bisey indiricem diyelim ingilizce 5 6 satırlık bi yazı cıkıyor ve ındıremıyorum

   • Jeo

    19/09/2012 at 12:14

    Fırsatlar kiSminda zaten görülüyor. Yapımcı turk kullanıcı turk takipçi turk ama ilkler ABD. Değiştirelim lütfen or shall we change it lol. Thanks. Yeni güncelleme ile degistirilecek mı ?

    • Mustafa Tan

     19/09/2012 at 12:25

     Yeni güncelleme ile tamamen kalkacak o kısım. Apple istemiyor, zaten App Store uygulaması var diyor 🙂

    • miracles

     20/09/2012 at 00:19

     Merhaba Mustafa Bey. iOS 6 güncellemesini bugün yükledim. Panorama özelliğinin nasıl kullanılacağını sizin sayenizde çözdüm, fakat kamerayı açtığımda seçenekler bölümünde Panorama yazan bölümü bulamadım. Acaba güncelleme eksik mi tamamladı diğer bütün yenilikler var ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

     • Anonim

      22/09/2012 at 10:58

      i phone 4 mü 4s mi 4 lerde yok

 53. Sururi

  18/09/2012 at 17:34

  selam…
  öncelikle vermiş olduğunuz tüm bilgiler için size defalarca teşekkür ederim. sayenizde hem bir çok şey öğreniyorum, hem de tek başıma kesinlikle beceremiyeceğim şeyleri yapabiliyorum.
  iPhone 4 kullanıyorum. bi yerlerden, beta ios 6 indirdim ve yükledim. gayet normal ve yeni bir takım özellikleri kullanabiliyorum.
  size sorum şu :
  yarın, 19 eylül 2012’de yayınlanacak son sürüm ios 6’yı kullanabilmem için, herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu?
  şimdi kullandığım beta sürümünden tekrar ios 5.1’e falan geçmem gerekir mi?
  şimdiden çok teşekkür ederim ilginiz için.

 54. Enes

  18/09/2012 at 20:45

  Mustafa bey soruma bi cevap alamadım.

  Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim Mustafa Bey,
  Benim Çin’den alınma orjınal i phone 3gs’m mevcut. İos güncellemesi sonucu telefonum kilitlenmiş bulunmakta. Benim bu kilidi kaldırıp ios 5.1. i kullanmam için ne yapmam gerekmekte ?
  Şimdiden Teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   18/09/2012 at 21:23

   Bahsettiğiniz SIM kilidi ise, yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi bu konuda bilgi ve tecrübemiz olmadığı için yardımcı olamıyoruz. Daha önce cihazınızı kim unlock ettiyse aynı kişiden yardım almanızda fayda var.

 55. Enes

  18/09/2012 at 20:46

  5.1.1. sürümü olacak ?

 56. Faruk

  18/09/2012 at 23:04

  iOS6 yuklu iPad de panorama yok mu?

 57. Harun

  19/09/2012 at 16:10

  Telfonum almanyadan geldi geldiginde kilitli degildi ve surumu turkiyede guncelledimiphone4s im ios 6 guncellemesi sonrasi kilitlenirmi

 58. Pingback: Blogsit – iOS 6 ve Getirdikleri

 59. miracles

  20/09/2012 at 08:44

  Merhaba Mustafa Bey,
  iOS 6 dün güncelledim. Panorama özelliğini sizin yazılarınız sayesinde çözmeye çalıştım. Fakat kamerayı açtığımda seçenekler bölümünde Panorama yazan yer bende yok. Acaba güncelleme eksik mi yükledi, yardımcı olursanız sevinirim.

  • Levent

   21/09/2012 at 08:32

   Cihazınız iphone 4s değilse panaroma çalışmaz

 60. Anonim

  21/09/2012 at 12:25

  Arkadaşlar kusura bakmayın ama gerçekten acımasız davranıyorsunuz. Popüleritesi yüksek diye, her çıkardığı yeni cihazdan çığır açıcı özellik bekliyoruz, olmayınca da yerden yere vuruyoruz. Mustafa Bey de sordu cevap veren olmadı. Ne bekliyordunuz da olmadı? Ha madem bu kadar bu cihazlarla ilgilisiniz, illaki bazı beklentileriniz vardır, lütfen paylaşın bizimle de onları konuşalım.

  Özellik de ne Allah aşkına ya. Bir uygulama yüklüyorsunuz bilgisayarınızı kontrol ediyorsunuz, bir uygulama yüklüyorsunuz word excel

 61. Emrah Çayır

  21/09/2012 at 12:34

  Yanlışlıkla göndere bastım pardon 🙂

  …word excel dosyası düzenliyorsunuz, fener yapıyorsunuz, çizim yapıyorsunuz, FPS oyun oynuyorsunuz… vs. vs.

  Donanım veya yazılım olarak ne bekliyoruz? Bence bunları burda paylaşalım konuşalım.

 62. Şahin

  21/09/2012 at 13:01

  Mustafa Bey, 77 adet uygulama güncellemeniz bekliyor.. 🙂

 63. Tuba

  21/09/2012 at 13:22

  güncelleşme için telefonu ilk aldığımdaki apple kimliği şifresi isteniyor.halbuki ben onun şifresini unuttum ve yeni kimliğimle uygulamaları indiriyordum zaten nerden çıktı eski kimlik anlamadım.ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz.

 64. cengiz

  21/09/2012 at 13:37

  ios 6 güncellemesinden sonra 4s cihazımda satın alma geçmişindeki cihaza yüklü olmayan uygulamaları gizleyemiyorum?

 65. berke

  22/09/2012 at 22:38

  ben iphone 4 kullanıcısıyım ve ios 6dan pek memnun değilim diamond dash adlı oyuna facebook üzerinden bağlanamıyorum ne yapmalıyım yardım

  • Anonim

   24/09/2012 at 22:03

   Pis

 66. Adil

  22/09/2012 at 22:52

  Selamlar Mustafa Bey,
  Sayfanızı beğeni ile takip ediyor ve iphone u olan tum dostlarıma tavsiye ediyorum. Size bir sorundan bahsetmek istiyorum. İos 6 guncellemesi sonrası indirdiğim app. Youtube hiç bir şekilde kullanılmıyor acaba bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 67. Mustafa

  23/09/2012 at 16:57

  Merhaba mustafa bey Safariye girdğimiz zaman sanki daha öncelerden sesli komut vererek girebiliyorduk internete. İos 6da ben göremedim veya yanılıyormuyum.

 68. Kerim

  24/09/2012 at 00:47

  Merhaba
  Ios6 guncelledikten sonra winzip ile dosya acamiyorum. Onceden mail ve internet uzerinden gelen zip, pdf, rtf vb uzantili dosyalari acabiliyordum, ne yapmaliyim bilen var mi?

 69. ibrahim

  24/09/2012 at 17:29

  ios 6 yı 3GS cihazima yükleyebilir miyim

  • Mustafa

   25/09/2012 at 09:27

   evet ibrahim yükleyebilirsin destekliyor.

 70. Hasan

  25/09/2012 at 13:25

  Merhaba

  Benim kamera ile ilgili bir sorum olacaktı. İOS 6 yı yükledikten sonra ışıksız ortamda çektiğim fotoğraflarda çok ciddi kalite fakı olduğunu gördüm. Fotoğrafların hepsi eskisine göre bulanık çıkıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 71. Mustafa270

  25/09/2012 at 14:15

  İOS 6 yı 4 üme yüklediğim de kişi listem silindi galiba. ne yapmaliyim Turkcell yedekler de listem var ama denk edemiyorum. Yardımmm

 72. Pingback: iPhone 5 ve iOS 6 Hakkında Herşey | Domatessuyu.com

 73. Süleyman

  26/09/2012 at 12:53

  Merhaba Mustafa bey ben iphone 4s kullanicisiyim ios 5.1.1 surumu yuklu cihazimda ios 6 surumunu yuklemek istedigimde surekli hata veriyor sebebi ne olabilir itunes uzerinden yukluyorum hata kodlari 21 ve 1603-1605 olarak geciyor yardimci olabilirseniz sevinirim

 74. Fatih

  26/09/2012 at 20:07

  IOS 6 ile daha önce telefona yüklü bulunan mail hesaplarına bağlantı ve yeni iletileri alma sorunu yaşadım, hesapların hepsini silip yeniden kurunca sorun çözüldü! 😉

 75. Ümit alpaslan

  27/09/2012 at 17:26

  4’s cihazıma ios6 yukledim .
  Bir arkadasımın 4’s cihazına mesaj actıgında mesajları okuma ozelliği geldi nasıl oldugunu ogrenebilirmiyim

  • Mustafa

   28/09/2012 at 14:05

   KARDEŞİM BEN ŞÖYLE YAPTIM. AYARLARDAN — GENEL– GENELDEN ERİŞEBİRLİĞİ SEÇİYORSUN ARDINDAN SEÇİMİ SESLENDİR AÇIK OLACAK. Bunlar bittikten sonra mesaj bölümüne gel yazının üzerine elini basılı tut seslendiri tıkla umarım faydalı olmuştur.

 76. Suat

  28/09/2012 at 14:02

  İphone, İos 6 da Haritalari iskence olsun diemi bu hale getirdi, cok merak ediyorum.. Bilgisi olan varsa lutfen paylassin..

 77. Anonim

  29/09/2012 at 00:34

  Son surumu yukledikten sonra telefonum vok isiniuor sarji cok cabuk bitiyor?ayni zamanda whatsup hesabimdaki isimler cikmiyor kayitli degilmis gibi numaralar gorunuyor,bu konuds yardimci olabilirmisiniz?

 78. Oğuzhan Kıyakoğlu

  29/09/2012 at 10:33

  Mustafa bey merhaba,

  Ios 6 güncellemesinden sonra oyunlrın online kısımları dahil facebook haber kaynağına bağlamaıyorum yardımcı olabilirmisiniz telefonum 4s

 79. Yasar

  29/09/2012 at 22:41

  Selam ben 4s var Irak’tan aldım ve güncellendim sorun yok ama benim telde face time özelliğini bulamıyor yardci olursanız bu arada Irak’ta kullaniyom telefonu

  • Mustafa Tan

   29/09/2012 at 22:44

   Bazı Arap ülkelerinde satılan iPhone’ların fabrika çıkışlı Facetime’ları kapalıdır. Bu konuda yapabileceğiniz birşey yok.

   • Sedat

    07/11/2012 at 11:26

    I phone4s kullanicisiyi ios6 yukledikten sonra maillerim gelmiyor,parola soruyo giriyorum hatali diyo,ne yapmamiz lazim

 80. Akn

  29/09/2012 at 23:45

  Mustafa bey ben iOS 6 da fark ettigim ufak bir yeniliği söylemek istiyorum…gizlilik ayarlarının içindeki konum ayarlarında ‘iPhone’umu bul’ uygulaması eklenmiş…bu uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgi verirmisiniz. Saygılarımla.

 81. yavuz46

  30/09/2012 at 01:22

  yahu bende 3g var çok yavas nedir yani bunlar bitti mi
  ios 6 yı gectim ios5 4.3 flanda mi yükleyemiyorz bunlara?
  bi bilgilendrsenz bni 🙂

 82. serkan

  01/10/2012 at 12:09

  ios 6 yı yükledikten sonra ıphone bul özelliğinde değişim oldu haritada farklı yerde gösteriyor bunun nedeni ne olabilir acaba.

 83. Cihan

  02/10/2012 at 21:53

  Slm ben şey soracaktım benim app Store neden Almanca icerik komple Almanca nasıl türkceye çevire bilirim

 84. Mustafa

  03/10/2012 at 18:58

  İphonede bilgisayarın internetini kablo ile kullana biliyormuyuz

  • Anonim

   31/10/2012 at 11:55

   .

 85. Rıdvan.

  03/10/2012 at 23:19

  İyi çalışmalar Mustafa bey!

  Öncelikle uygulama mükemmel,emeğinize sağlık.

  Sormak istediğim Özel bir sorum var, özelden görüşebilme imkanımız varmı?

 86. Hasan

  04/10/2012 at 12:41

  Benim 3s im var iOS6 sürümü yükledim ama kamerada panomara özelliğini kullanamıyorum sadece 4slerdemi kullanılıyor

  • Hasan

   04/10/2012 at 12:51

   Mustafa bey hala bir cevap alamadım

  • Mustafa

   08/10/2012 at 12:41

   evet hasan kardeş mustafa bey yerine ben yazayım dedim panaroma özelliği sadece 4s destekliyor

 87. Metin

  04/10/2012 at 22:27

  İos6 da you tube calismiyor deniyor. Dogru mudur?

 88. Tanerkeles

  05/10/2012 at 22:02

  Bende 4 s var telefonu ilk aldığımdan beri kulaklıktan az ses geliyor yani o bildigimiz yukseklik yok yurt disindan geldi ve telefon 0 biri yard etsin ses siniriyla kulaklikla alakali degil bu

 89. Reşit

  27/10/2012 at 12:45

  Arkadaslar iPhone 4s tlf ingiltereden aldım, burada kırdirdim ve ios 6 ile güncelleme yaptım güncellemede sorun yok ama hattımı bir türlü görmüyor servis yok diyor. Bu konuda bana acil yardımcı olursanız sevinirim.hattimi kullanamıyorum.

 90. can

  29/10/2012 at 19:47

  6 yı güncelledim. güncellemeden önce ücretli ve ücretsiz tüm uygulamalarımı ıtunusa attım güncelledikden sonrada geri yükleyim dedim fakat ücretsizler yüklendi ama ücretli parayla aldıgım uygulamalarım yüklenmiyo napmam gerekiyo bilgilendirirseniz sevinirim

 91. berat arslan

  30/10/2012 at 00:36

  Mustafa bey iyi aksamlar benim cihazim iphone 4s cihazimin nedense app store ingilizce oldu neden olmus abilur ve nasil duzeltilebilir. Yardim ederseniz memnun olurum. Tesekkurler

 92. Deniz

  31/10/2012 at 11:58

  Mustafa bey merhaba , iOS 6 yı yükledim fakat yükleme yaparken sürüm kısmında sunucuya bağlanmada sorun çıktı . Defalarca denememe rağmen olmadı . Mecbur bu kısmı atla dedım:( bundan sonra rehberim tamamen silinmiş. Ne yapabilirim ?? Bilgi verirseniz sevinirim .

 93. Hüseyin

  03/11/2012 at 18:45

  Arkadaşlar bu iOS 6 yükledim de bişey soranilirmiyim bu hat ile 3G Li görüşme yani her telefon ile FaceTime yapılabilinirmi

 94. Sema

  08/11/2012 at 15:10

  iphone 4 telefonuma ios 6 yı yükledim , Kişi listem duruyordu icloud aktifleştirdim , yedek aldı , kişi listem kayboldu tamamen , tekrar appleID ile girince sadece F harfne kadar yedekledi ve yükledi tüm listemi kaybettim sayılır.Ne yapmalıyım ?

 95. şevket

  10/11/2012 at 10:37

  merhaba ben ios6.0.1 güncellemesini yaptıktan sonra app store ingilizce oldu hiç birset indiremiom u.s.a. aktif göründüğümiçin ne yapablirim

 96. recep

  21/11/2012 at 22:56

  iphone 4 var ios 6 güncellemesi yaptım fakat panoroma gelmedi?

  • Mustafa Tan

   21/11/2012 at 23:02

   Gayet normal. Çünkü sadece iPhone 4’te yok. iPhone 4S’e geldi.

 97. hüseyin

  21/12/2012 at 17:29

  sürüm güncelleme yaptım fakat isim listem hepsi yok olmuş yardımcı olursanız sevinirim.

 98. ibrahim karadağ

  29/12/2012 at 17:16

  Mrb ben ıphone 4 16gb kullanıcısıyım.Telefonumu 1 gün önce güncelledim ios 6.0.1 yaptım.ama facebook a bağlanamıyorum ağ hatası veriyon ne yapmam gerek lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 99. Yeşim

  30/12/2012 at 13:05

  Mustafa Bey merhaba..
  İphone 3gs güncellemesini basari ile tamamlamis olmama rağmen, yeni cekilen fotograflar albüme aktarılamıyor ve kayboluyor..ama güncelleme öncesinde albümde yer alan fotograflar görülebiliyor..nasıl çözümleyebilirim..şimdiden teşekkür ederim..

 100. kadir

  01/01/2013 at 15:06

  ios 6 yı yükledim telefonumda bi ağırlaşma oldu gibi ve facebook oturum açılmıyor yardımcı olurmusunz ?

 101. kadir

  01/01/2013 at 15:22

  ben ios 6 yı yükledim ama önceki sürümü geri yüklemek istiyorum ne yapmalıyım

 102. Yldz

  02/01/2013 at 12:28

  5.1.1 sürümü geri yüklemek istiyorum nasıl geri yukleyebilirim

 103. gece

  07/01/2013 at 15:05

  Benim telefon 3s ama ios 6 yüklüydü kendiliğinden Facebook a resim atınca ios photos diye albüm yapıyor ama bu albümü benden başka kimse göremiyor ayarlarıma baktım gizli değil açık zaten resimlerim ana sayfada normal olarak görünüor ios aracılığyla diye ama duvarıma girince yok albümüm de yok nasl çözücem bu durumu ?

 104. Sezai

  12/01/2013 at 00:46

  İphone 5 ne zamn 4 ten kurtulcak bütün uygulamalr 4 e göre açılıyo iphone 4 ümü 5 yaptığıma çok pişmanım

  • Anonim

   22/01/2013 at 14:58

   Cözebildinmi ayni sorun bende var

  • Bilal

   26/03/2013 at 20:37

   Arkadaşlar o uygulamanın gelişticisyle alakalı bir durum. Uygulumaları indirirken açıklamalar kısmında ıPhone 5 için optimize edildi yazıyorsa o telefounun ekran boyutuna ait özellikler yuklendi demektir.
   bkz. mynet , Accuweather,sesli sözlük vs vs .

 105. Özgü

  25/01/2013 at 04:56

  Merhaba benim ögrenmek istediğim instagramda kişi listemi facebook arkadaslarımla olusturmak ıstedıgımde ıos ayarlar facebook ınstagramdan ayarlarınızı yapın dıyor ancak ayarlardan hem gizlilikteki facebooka hemde temel facebooka girdim ınstagramı onaylamam ıcın ınstagram seceneği cıkmıyor. Ikı uygulamayıda sıldım tekrar yukledım cıhazı kapattım actım ancak yıne yok. Instagrama ızın veremıyorum.

 106. Özgü

  26/01/2013 at 03:11

  Cevabı bilen yokmu?

 107. Onur

  18/02/2013 at 17:02

  Ben ilk defa iphone kullaniyorum.bir sorunum var yardimci olursaniz sevinirim!! Galaxy kullanirken hattimda ki internet paketini wifi uzerinden laptopumda kullaniyordum. Yani telefonu modem yapiyordum. Fakat iphone 5de boyle bir ozellik ya da bir uygulama bulamadim. Arastirdim hep iphone4 icin ya da daha eski ios surumleri icin buldum ama iphone5de nasil yapiliyor bulamadim. Yardimci olursaniz cok makbule gecer….

  • Mustafa Tan

   18/02/2013 at 17:05

   Kişisel Erişim Noktası ile yapabilirsiniz. Ayarlar -> Genel -> Hücresel menüsündeki Kişisel Erişim Noktasının açık olduğundan emin olun.

   • Onur

    18/02/2013 at 17:16

    Tesekkur ederim. Kisisel erisim noktasini bulamamistim. Sagolasin…

   • Anonim

    12/03/2013 at 01:26

    Wifi ayarinin altinda hotspot bolumunden kendin kurabilirsin

 108. Anonim

  26/02/2013 at 19:38

  Duvar kağıdı ne önerirsiniz veya uygulama noktasında yardmcı olursnz sevinirim Mustafa abi eline emeğine yüreğine sağlk herşeyi buluyorum

 109. Ferruh çoğalan

  07/03/2013 at 10:44

  Merhaba mustafa bey
  İos 6.1 e geçtikten sonra alarm zili marimba çalıyor(eskiden eski telefon sesi idi) ve değiştirecek bir yer bulamadım, gelen çağrı zil sesini de değiştirdim, ne yaptıysam olmadı sorunun ne olduğu hakkında bir fikriniz varmıdır. Teşekkür eder iyi günler dilerim.

 110. Özlem

  25/04/2013 at 21:48

  Telefonum güncellemeden sonra şarjı %30 iken sonra 35 şimdide 40 iken kapanıyor açılmıyor şarja takımada 40 fan başlıyor fabrika ayarlarına dahi dondüm ama duzeltmedi modeli 4 sizce ne olmuştur ne yapmam gerekir??? :(((

  • Yusuf

   17/06/2013 at 07:39

   Arkadaslar benim iphone2g var ama bir turlu ios atamiyordum bir site buldum ios 6 iphone 2g ve 3g ipod 1g ve2g oncelikle sitenin adi WHİTEDOOR siteden iyor yapin i tunes kendi kendine hallediyor 🙂

 111. Yusuf

  17/06/2013 at 07:38

  Arkadaslar benim iphone2g var ama bir turlu ios atamiyordum bir site buldum ios 6 iphone 2g ve 3g ipod 1g ve2g oncelikle sitenin adi WHİTEDOOR siteden telefonunuzu seciyirsunuz hemen birsayfa aciliyor eger tekefonunuz sim kilitliyse unlockri seciyorsunuz normal ise normal inen dosyayi masaustune kopyalayin itunese baglanin telefonunuzu takin device den aygitinizi secin. Gelen sayfada shift +resfse yaziyor yapin i tunes kendi kendine hallediyor 🙂