iOS 6 Haritasında Sorun Bildirme

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Apple, iOS 6 güncellemesini yayınladı. Geçen seneki iOS 5.0 güncellemesi sonrasında olduğu gibi bazıları Apple kaynaklı, bazırları uygulama kaynaklı, bazıları da kullanıcıların cihazlarına özel sorun yaşayanlar oldu. Apple, daha öncekilerde yaptığı gibi çıkaracağı yeni güncellemeler ile kendisinden kaynaklı sorunların hepsini çözecektir. Cihazına özel, pilin çok çabuk bitmesi, cihazın çok yavaşlaması, vs. gibi sorunlar yaşayanlar da iOS 6 Güncellemesi Öncesi Sık Sorulan Sorular yazımızda paylaştığımız gibi cihazı sıfırlama, geri yükleme, vs. tarzı yöntemleri kullanarak cihazlarını muhtemelen daha iyi bir duruma getirebilirler.

Fakat günlük hayatımızı en çok etkileyen değişiklik ve sorunlardan bir tanesi Apple’ın yeni Harita’sının başarısız oluşu. Hatırlarsanız zaten daha önce yayınladığımız iOS 6 inceleme yazılarında bu durumdan bahsetmiştik. iOS 6 resmen yayınlanınca da herkes görmüş oldu. Öyle ki Harita’dan sadece bizler değil tüm dünya şikayetçi. Apple da dün, insanlar kullandıkça zaman içerisinde Harita’nın düzeleceği açıklamasını yaptı.

Ben de Harita’da gördüğümüz sorunlu yerleri Apple’a nasıl kolayca bildirebileceğimiz ile ilgili bir yazı paylaşayım istedim. Belki bu sayede Harita’daki sorunlu ve eksik mekanlar, adresler, vs. daha kısa sürede düzeltilir.

İğne Ekleme (Drop Pin)

Harita uygulamasında herhangi bir konumla ilgili bir sorun bildirebilmemiz için o konumda bir iğne bulunması gerekiyor. Eğer önceden girilmiş bir konuma ait iğne var ise işimiz kolay. Fakat yoksa o zaman bu konum için önce bizim bir iğne eklememiz gerekiyor. Örneğin ben bu yazıyı hazırlarken, Türkçe karakter problemi nedenliyle haritada yanlış gözüken “Şişli” ilçesini sorun olarak bildirebilmek için aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi önce bir iğne ekledim.

 

Harita uygulamasında bir iğne ekleyebilmek için önce ekranın sağ alt köşesindeki ayarlar menüsüne girmemiz gerekiyor. Bu menüdeki “İğne Ekle” seçeneğine tıkladığımızda da haritanın tam ortasına bir iğne ekleniyor.

Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu iğneye tıklıyoruz ve de isminin sağ tarafında yer alan “>” işaretine tıklayarak detay ekranına geçiyoruz. Detay ekranının en altındaki sağ köşede de “Sorun Bildir” seçeneği yer alıyor.

 

Sorun Bildir (Report Problem)

Sorun Bildir seçeneğine tıkladığımızda da karşımıza 3 tip sorun bildirme seçeneği çıkıyor:

 • Bilgiler doğru değil
 • Yer yok
 • Sorunum listelenmiyor
Yukarıdaki seçeneklerden en kolay ve hızlısı “Sorunum listelenmiyor” seçeneği. Çünkü bu seçenekle sadece bir açıklama yazıp sorunumuzu hemen iletebiliyoruz. Ben genelde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi türkçe karakter sorunlarını bu şekilde raporluyorum. Tabii işe yarayıp yaramadığını zaman içinde göreceğim 🙂

 

Sorunumuzu yazıp bildirdikten sonra da karşımıza aşağıdaki gibi bir mesaj çıkıyor. Apple, harita ve mekan bilgisi için her ülkedeki yerel ortaklar ile çalıştığından, muhtemelen yolladığımız bu sorunları da direkt ortakları ile paylaşıyor.

Yeni Mekan Ekleme

Harita uygulamasında yeni mekan ekleme diye açıkça bir seçenek yok, fakat kurcaladağım kadarı ile yukarıdaki gibi yeni eklediğimiz bir iğnenin bulunduğu bir konumu, yeni mekan olarak bildirebiliyoruz.

Tabii bu yöntemin işe yarayıp yaramayacağından emin değilim fakat boş bir iğne için yukarıdaki gibi “Bilgiler doğru değil” seçeneğini tıkladığımızda, aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi mekana ait ad, adres, telefon, kategori, vs. gibi bilgiler girebiliyoruz. Ben test için yakındaki bir Starbucks’ı girdim. Bakalım sonuç ne olacak 🙂

 

Tabii yukarıdaki yöntemle, haritada aratarak bulduğumuz mevcut mekanların yanlış bilgilerini de düzelttirebiliyoruz. Yani yukarıdaki seçeneğin esas işlemi bu fakat beni yeni mekan eklemede de kullanabileceğimiz konusunda ümitliyim 🙂

Yanlış Konum Bildirme

Son olarak haritada aratıp bulduğumuz fakat yanlış yerde çıkan ya da işyeri kapandığı için gözükmemesi gereken mekanları da “Yer yok” seçeneği ile bildirebiliyoruz.

Eğer mevcut bir konumun iğnesi yanlış yerde ise, aşağıdaki gibi iğneyi doğru yere kaydırma imkanı veriliyor. Düzeltmeyi yaptıktan sonra da sağ üst köşedeki “Gönder” seçeneğine tıklıyoruz.

 

——-

Google kendi Harita uygulaması App Store’da çıkıncaya kadar Apple’ın Harita uygulamasını kullanmaktan başka çaremiz yok. Fakat bu haritanın kendi kendine adam olması çok uzun sürer 🙂 Google’ın Haritası da ilk başlarda çok iyi değildi ama kullanıcıların katkılarıyla çok iyi duruma geldi. Her iOS 6 kullanıcısı kendi çevresinde gördüğü sorunları bildirse aslında kısa zamanda iOS 6 Haritası iyileşecektir 🙂

 

227 Comments

 1. Hüseyin HOŞAFÇI

  21/09/2012 at 16:28

  Sürekli güncel bilgileriniz sayesinde bir çok sorunumuza çözüm bulabiliyoruz.

  Emeğinize sağlık.

 2. KontG

  21/09/2012 at 16:34

  Bu iyi oldu işte teşekkürler Mustafa Bey 🙂

 3. Said Tahsin Dane

  21/09/2012 at 16:45

  Aferin size.

 4. Erol

  21/09/2012 at 16:52

  Selamlar mustafa bey benim bir sorum olcakti cevaplarsaniz sevinirim. Ben yurt disindan iphone4s aldim pasaporta kayitli ayni zamanda jailbreak li birde bana halla ios 6 guncellemesi gelmedi genel>yazilim guncelleme diyorum yarim saate yakin yeni surum araniyor diyor ve kaliyor bilgisayar biraz eski oldugundan i tunesim guncellenmiyor eski surum yani ordanda atamiyorum birde siz yurt disi jailbreakliler ios 6 yi suanlik yuklemesin demistiniz acaba ben ne yapmaliyim ?

  • Mustafa Tan

   21/09/2012 at 16:56

   Unlock ve jailbreak konularında bilgi ve tecrübem olmadığı için maalesef yardımcı olamıyorum 🙁

  • Realcony

   21/09/2012 at 22:36

   Bende de aynı sorun var.jailbreak ve unlock olmadıgı halde.bende italyadan almıştım.ipad2 Türkiye’den almıştım.o hemen ios6 yi gördü.

 5. murat gökçe

  21/09/2012 at 16:59

  Mustafa beyin dediklerini aynen yapın ve ingilizlerin yaptığı gibi sorun bildirim yağmuruna tutun aplle ı.

 6. Rahmi furkan

  21/09/2012 at 17:01

  Mustafa bey sitenizi uzun suredir takip ediyorum. Yeni harita guncellemesiyle ilgili bir sorum olucak. İos 6 yi yukledim iphone 4 lerde 3D secenegi varmi? Sol alt kosede goremedim yazilarinizda bununla ilgili bir sey bulamadim.

  • Mustafa Tan

   21/09/2012 at 17:15

   iPhone 4’lerde yok maalesef 🙁

   • kemal

    21/09/2012 at 18:50

    bence iphone 4 lu lerin ios 6 yi yuklemesinin hic anlami yok

 7. Tuğçe

  21/09/2012 at 17:04

  Benim haritamda hiç bir şehirde 3D görünmüyor, bir sürü şehiri açıyorum ama hiçbirisinde de yok. Bir de otomatik kilitim 1 dakika ama 1 dk içinde ekran ışığı sönmesine rağmen kilitlenmiyor ve dokununca açılıyor. Bu normal mi? Cevaplarsanız sevinirim 🙂

  • Mustafa Tan

   21/09/2012 at 17:10

   Cihazınızın modeli nedir ?

 8. Tolga

  21/09/2012 at 17:08

  yandex maps en güzel app. sokak görüntüleri var.

 9. Esat

  21/09/2012 at 17:14

  Ben Google Maps tabanlı bazı paralı uygulamalarımın etkilenmesinden şikayetçiyim. Örneğin Park&Find uygulaması önceden arabamın yerini Google Maps üzerinde işaretleyip, sonradan onu bulmamı sağlıyor hatta yol tarifi veriyordu. Şimdi, bunun için internete bağlanıp, internetten tekrar inidiryor ilgili haritaları. bu hem masraflı hem de süreyi uzatıyor. Umarım, Google maps app. çabuk çıkar.

 10. Anonim

  21/09/2012 at 17:15

  Düzelene kadar en iyisi Yandex kullanmak…

 11. ekrem ekicigil

  21/09/2012 at 17:20

  Sanırım beta sürümünde gelen sesli yol tarifi kaldırılmış? ya da iphone 4’ler destek vermiyor. bu konuda bilgilendirme yaparsanız sevinirim…

   • Kamil

    21/09/2012 at 17:37

    Mustafa Bey benim farkettiğim bir şey var Ankara’da oturuyorum ve bazı yolların yanlış çizildiğini farkettim örneğin alt geçit sağdan sola dönmesi gerekirken soldan sağa dönüyor 🙂 istikamet mi yanlış diye baktım doğru incelediğimi gördüm bunun sorununu ne olarak bildirebiliriz

    • E.K.

     25/09/2012 at 23:55

     Merhabalar.ios 6 yla beraber bazi yazinizda ipad 2ye sesli navigasyon gelmeyeceği bazisinda ise geleceği yaziyor.ipad 3 icin ise gelecegi yaziyor ayni sekilde.bende ve kardesimde ipad 2wifi modeli bulunuo ve navigasyon ozelligi gelmedi.diger kardesimde de ipad 3wifi var ve onda da sesli navigasyon ozelligi gelmedi.bunun sebebi ipadlerin wifi+3g olmamalari midir? Cunku ayni sekilde ipad2 wifi+3g sahibi bi arkadasim ios6 ile sesli navigasyon ozelligini kullanabilmekte.bilgilendirirseniz sevinirim.

     • Mustafa Tan

      26/09/2012 at 00:00

      Sanırım dediğiniz gibi sadece 3G’li modellerde var.

   • Zamina

    21/09/2012 at 22:48

    Mustafa bey , ben iPhone 4s kullanıyorum ama bende de navigasiyon sesiz.

 12. Sabri

  21/09/2012 at 17:30

  Konu ile alakasız ama Whatsapp de rehber kaydı iOS 6 yüklemeden sonra silindi

  • ozgur

   21/09/2012 at 17:48

   Ayarlar > Gizlilik > Kişiler’den Whatsapp’i açmayı dener misiniz?

 13. Özgür

  21/09/2012 at 17:37

  Ben Antalya’da yasiyorum, Apple haritalarda arama yaptigim hic bir yeri bulamiyor?! Bunu nasil bildirecegim? Daha Alfa asamasinda bile olmayan bu uygulamayi stabil sisteme sokmak buyuk risk ve Apple haritalarda cok ciddi sikinti yasayacak. Duyduguma gore aramalarda varsayilan Google’da kaldirilacakmis.. Eyvahlat olsun

 14. Ferhan

  21/09/2012 at 17:37

  İphone 4 e ios 6 yükledim mirror özelliği geldiğini gördüm ama Apple TV’de denedim ekranı yansıtmıyor açana aktif hale nasıl getiririm selamlar,

 15. Göksels

  21/09/2012 at 17:39

  Mustafa Bey Merhaba,
  Güncelleme sonrası eminim birçok sorunla karşı karşıya almışsınızdır. Güncelleme sonrasında Mesajların okunmaması gibi bir sorun ortaya çıktı. Sorununun güncellemeden önceki mesajlar ile ilgili olduğu kanısına vardım. Bu konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 16. Hikmet

  21/09/2012 at 17:49

  Merhabalar Mustafa bey bende güncelleme hatası varıyor devamlı ne yapmalıyım teşekkürler 4s

 17. Cem

  21/09/2012 at 17:50

  Eski haritada iğne ile isaretledigim ve daha sonra gitmet istediğim bazı adreslerin yol tarifini yapmıyordu. Yeni iOS 6 haritada kontrol ettigimde bu sorunlu adreslerin hepsine yol tarifi yapabildi

 18. ozgur

  21/09/2012 at 17:53

  Aslında bilgiler direkt openstreetmap.org’dan düzeltilebilir, yeni yerler, yollar eklenebilir, çünkü oradan alınıyor tüm bilgiler. Yalnız orada düzenleme yapmak biraz karışık, alışmak lazım.

 19. Fatih

  21/09/2012 at 17:56

  Filler tepişir, çimler ezilir ! Google maps safari üzerinden kullanılabilir mi?

 20. Ali

  21/09/2012 at 17:58

  İtones hata veriyor ilk kabloyu pc baglandıgında nedendir mustafa bey

 21. Ömer Polat

  21/09/2012 at 18:15

  Selamlar,

  New ipad sesli navigasyon ozelligini destekliyor diye biliyorum. Ancak nedense bir turlu sesli navigasyon yapamadim. Acaba bir ayari mi var? Hicbir yerde bulamadim.

  • Ömer Polat

   21/09/2012 at 18:17

   Normal yazili navigasyon yapiyor ancak ses yok.

  • Ural

   21/09/2012 at 23:15

   Aynı dert bende de var hem de benimki ipad2….????? Sitenizde yayınlanan fotoda sesli navi olacak gözüküyor.,????

 22. dry2409

  21/09/2012 at 18:38

  iphone 4s ime ios 6 yazılım güncellemesi yaptım ama türkçe karakterler ş, ç, ü, ğ eklenmedi nedeni hakkında bir bilginiz var mı acaba?

 23. Abanalii

  21/09/2012 at 18:55

  Mustafa bey 4s imde navigasyon ses yok sorun ne olabilir

 24. Gerçek Alper

  21/09/2012 at 18:57

  Bizim milletimiz 2 satır okumaktan aciz maalesef 🙁

 25. İsmail

  21/09/2012 at 18:57

  Mustafa bey pc olsun apple uygulamanız olsun sitenize ulaşmak bu aralar cok zor oluyo.lutfen sizsiz olmuyor:)

  • Mustafa Tan

   21/09/2012 at 19:00

   Emin misiniz. Dün akşama kadar performans sorunu yaşıyorduk fakat sonra sunucumuzun kapasitesini ciddi arttırdık. Şu an erişimde hiç sorun olmaması lazım.

   • Anonim

    21/09/2012 at 20:23

    Suanda girip baka biliyorum sorun yok pc de duzgun calısıyor bugun öglene kadar boleydi sanırım duzelmiş.sıkı takipcinizim facebooka sizin sitenize girdim kadar girmiyorum.siz herseysiniz mustafa bey parmaklarınıza kuvvet sagolun

   • İsmail

    21/09/2012 at 20:24

    Suanda girip baka biliyorum sorun yok pc de duzgun calısıyor bugun öglene kadar boleydi sanırım duzelmiş.sıkı takipcinizim facebooka sizin sitenize girdim kadar girmiyorum.siz herseysiniz mustafa bey parmaklarınıza kuvvet sagolun

 26. Ediz

  21/09/2012 at 18:59

  3D Earth şimdilik ücretsiz bir havadurumu app. Bilgi paylaşımıdır.

 27. Ersin

  21/09/2012 at 19:11

  Merhabalar Mustafa bey mail alırken bütün gelen mailler ana ekranda tek tek çıkıyor ve maile bakmadan veya kapatmadan hiç bir yere girmiyor iOS 5 de mail dışında ana ekranda oluyordu sadece şimdi ise maillere bakarkende yeni gelen maili yanıtlamadan hiç bir işlem yapamıyorsun acaba benim ayarlarsanız kaynaklı yoksa genel bir sorunmu teşekkürler

 28. Erol

  21/09/2012 at 19:14

  Selamlar mustafa bey benim bir sorum olcakti cevaplarsaniz sevinirim. Ben yurt disindan iphone4s aldim pasaporta kayitli ayni zamanda jailbreak li birde bana halla ios 6 guncellemesi gelmedi genel>yazilim guncelleme diyorum yarim saate yakin yeni surum araniyor diyor ve kaliyor bilgisayar biraz eski oldugundan i tunesim guncellenmiyor eski surum yani ordanda atamiyorum birde siz yurt disi jailbreakliler ios 6 yi suanlik yuklemesin demistiniz acaba ben ne yapmaliyim ?
  Mustafa bey bir kez daha soruyorum ayni soruyu kusura bakmayin ama be yapicagimi bilmiyorum lutfen yardim edin

  • Ahmet

   24/09/2012 at 03:51

   Jailbreak oldugu icin o. Jail break e sahip olanlara ios 6 aralikta gelcekmis diye duydum, ama senin icin iyi.. İos alti vasat…

 29. Cengiz ŞANYILMAZ

  21/09/2012 at 20:19

  Merhaba
  Ios 6 yüklendikten sonra konum servisleri açık kalınca cihaz aşırı ısınmakta, konum servislerini kapatınca sorun olmamaktadır.

  • BUket

   21/09/2012 at 20:29

   Bende de aynı sorun var ayrıca pil cok cabuk bitiyor 2 gun oncesine gore…

 30. Dilbaz

  21/09/2012 at 20:19

  İphone 4s te konum bulmada sorun yasamadım. Ancak ipad3 güncellemeden sonra ” Konum bulunamıyor” mesajı vermeye başladı. Bu, genel mı yoksa bana ait bir sorun mu? Cevap veren olursa sevinirim.

 31. kaan

  21/09/2012 at 20:29

  konuyla direk ilgili değil ama, foursquare’den rota isteyince, haritada açayım mı diye soruyor evet diyince gidiyor safari’den google maps’i açıyor. bu da ayrı enterasan bir anekdot olsun. bari bu şekilde verim alayım dedim yemedi. hulen apple :/

 32. tahsin

  21/09/2012 at 20:36

  ıyı aksamlar mustafa bey ben iphone 4 s kullanıyorum ..yenı ios6 guncelledım fakat harıtada seslı navıgasyon calısmıyor yanı ses yok acaba eksık bırseyler mı yapıyorum..

 33. Adem dmn

  21/09/2012 at 20:41

  Mrb. Mustafa bey benim de bi sorunm var yardimci olursaniz sevinirim.
  İos 6’yi guncelledim fakat yedeklemeden yaptigim icin butun programlarim ve icindeki bilgilerim gitti silindi:( bunlari tekrar geri yulleme sansim var mi ? Ve varsa nasil yapabilirim? Simdiden ilginiz icin tsk edrm…

 34. Olcay

  21/09/2012 at 21:03

  4s kullanıyorum fakat sesli navigasyon yok ayarımı var birde i tunes bağlanamıyoe dıyor

 35. Messi

  21/09/2012 at 21:31

  Slm. Amerikada yasiyorum map uygulamasini siksik kullaniyorum fakat otobus secenegini secip bir yere gitme isleme suan aktif degil bilginizd…

 36. Fatih

  21/09/2012 at 21:57

  Mustafa bey merhaba birsey sormak istiyorum iphone 5 te titresim yokmu

 37. Nduy

  21/09/2012 at 22:10

  İphone 4 kullanıyorum ios6 yükledim hiç bir önemli yenilik olmadıgı gibi birde harita berbart eski sisteme nasıl dönerim.
  Yazarsanız bana ve bir çok kişi bundan faydalanabilr
  Teşekkür

 38. Serdar kunacav

  21/09/2012 at 22:19

  Iyi sksamlar.dun aksam iphone 4 e ios 6 yi yukledim.tlf rehberim silindi.itunesden geri yukledim.eksik olarak geri yukledi.turkcell yedeklemede calismiyor.duzeltmeye calisiyorlarmis.tavsiyeniz varmi?tskler

 39. Murat Buca

  21/09/2012 at 22:28

  Arkadaşlar bütün bunlardan çıkaracağımız sonuç henüz yükleme yapmayanlar kesinlikle yeni update’i beklesin.Ben her major updatelerde bir üst versiyonu bekleyerek yaptım güncellemeyi ve hiç sorun yaşamadım.

 40. Yasemin Karagedik

  21/09/2012 at 22:49

  Harita uygulaması 4 yıl önceki fotoğrafları kullanıyor :)Şuan evimin 4 yıl önceki temel atma törenini izliyorum :))))

 41. bettul

  21/09/2012 at 22:50

  Yükledikten sonra telefonum yavaşladı uygulamaları açıorum kendi kendine kapanıyor bi saçma bişi oldu şarjı çabuk bitio şu anda ne yapmam gerekiyor

 42. Mervan

  21/09/2012 at 22:52

  Selam Mustafa bey ben iOS 6 yüklediğimden beri new iPad’ım çok yavaşladı ne yapmalıyım . İlginize teşekür ederim.

 43. Suat Amet

  21/09/2012 at 23:03

  Slm Mustafa hocam. İos6 yüklü 4s kullanıyorum. Text mesajı geldiginde sonra okumak için arkaya attılınca mesaj uygulama simgesi uzerinde cikan sayının artık cıkmadigini farkettim. 2 dir böyle oluyor. Gelen mesajlarida okunmuş olarak gösteriyor. Notification center dan okunmadigi farkediliyor.

 44. Engin

  21/09/2012 at 23:15

  Mrb.Mustafa bey 4’e iOS 6 yüklediğimden beri gelen bazı SMS lerin içerikleri boş gözüküyor ve mesaj en alt sıraya geçiyor ,twrter takip listesi kontrol sırasında cihaz malesef donuyor acaba kişisel kaynaklımıdır? Tşk. Ederim.

 45. Ural

  21/09/2012 at 23:30

  Sadece sorun yazmayalım. Bana göre Hiç bir yerde belirtilmemiş 3 değişiklik var Mustafa bey

  • Ural

   21/09/2012 at 23:38

   1.emoji ilaveleri2.güdümlü erişim3.mail varnı? Sayfa çekilince uzayan çiklet !

 46. Ural

  21/09/2012 at 23:33

 47. Ural

  21/09/2012 at 23:40

  Birde ipad2? 3G li değilse sanırım sesli navigasyon yok..! Olan varnı?

 48. Aytac

  21/09/2012 at 23:53

  Mustafa bey benim iOS 6 yükledikten sonra Apple Store’ye girmiyor çok zor giriyor bu normalim yoksa yogunluktanmi duZelirmi

 49. Omer

  22/09/2012 at 00:17

  Adamlar duzgun harita yapsin o kadar cok yanlis var ki bir de biz mi tek tek duzelttircez.

 50. Best

  22/09/2012 at 00:53

  İso 6 yukledm ve navigasyonum konusmuyor yardimci olursaniz sevinirim.

 51. Snn

  22/09/2012 at 00:55

  Appstore da eski satinalinan uygulamalarin gorunmeside hic guzel olmamis onlari silmemizin bir yolu var mi acaba

 52. Adnan

  22/09/2012 at 00:56

  Navigasyon konusmuyor yardimci olurmusunuz

 53. Ahmet

  22/09/2012 at 00:59

  Herkese iyi geceler.
  Oncelikli mustafa bey Degerli paylasimlariniz icin cok tesekkurederim
  Mustafa bey benim bir sorunum vardi.
  İphone 4s ve new ipadimin surumu ios 5.1 gerek gormedigimden ios 5.1.1 e yukseltmemistim.
  Ancak simdi yukseltmek istedigimde cihaziniz internete bagli olmadigi icin guncellenemiyor diyor. Ama iphonda ipadde internete bagli (denedim wi-fi ile bagli ve internet var. )
  Bu sorunumu nasil cozebilirim acaba.
  Tesekkurederim.

 54. Cihan durtaş

  22/09/2012 at 01:02

  Konuyla belki alakası yok ama bu tahatsız etme kısmında favoriler var bunların kim olacağını nasıl belirleyebiliriz saygılar

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 07:28

   Favori dediği Hızlı Arama menüsündeki kişiler.

 55. Zülfikar

  22/09/2012 at 01:05

  Mustafa bey bende iphone 4 var ios6 yükledim inanılmaz şarj yemeye başladı acaba sizlerde de varmı aynı sorun?

 56. Sinan POE

  22/09/2012 at 02:27

  TomTom navigasyon almış ihaleyi 😉

 57. Murat

  22/09/2012 at 02:49

  Mustafa bey İOS6 da pil çabuk bitiyor. İPad imde restart yaptim pil %92 iken restart sonucu %95 oldu:) nedendir acaba. Birde yine İPad te appstore ingilizce türkçe nasil yapariz birde harfler arasinda geçişlerde (üzerine basili tuttugumuzda) ios5.1.1 deki serilik gitmis ios6 da takilmalar yasiyorum

 58. Anonim

  22/09/2012 at 03:17

  Harita değişikliği sebebiyle ios6’dan nefret ettim. Telefonumda 50 $ verip aldığım navigasyon olmasına rağmen, çok daha sade ve kullanışlı olan sabit haritayı kullanıyordum. Bu yeni haritaya hiç alışamadım. Keşke YouTube uygulaması gibi app çıksa da GMap kullanabilsek tekrar.

  • deft

   23/09/2012 at 17:50

   kocaeli nde iken adliye diye arayınca afyonkarahisar adliyesini buluyor. Rezalettt

 59. Uğur Gül

  22/09/2012 at 03:17

  Harita değişikliği sebebiyle ios6’dan nefret ettim. Telefonumda 50 $ verip aldığım navigasyon olmasına rağmen, çok daha sade ve kullanışlı olan sabit haritayı kullanıyordum. Bu yeni haritaya hiç alışamadım. Keşke YouTube uygulaması gibi app çıksa da GMap kullanabilsek tekrar.

  • Mcoban

   22/09/2012 at 23:05

   Ben web üzerinden kullanıyorum Google maps i geçici olarak

 60. Murat

  22/09/2012 at 03:18

  Ya ben haritayi sevdim forselligi cok iyi bence

  • Anonim

   22/09/2012 at 08:19

   Dışıyla değerlendirme içine bak ne kadar boş olduğunu anlarsın

  • Oktay akbulut

   22/09/2012 at 08:53

   gunaydin Mustafa’da güncellemeleri kontrol edemiyorum sürekli tekrar dene diyor yardımcı olurmuşsunuz?

 61. Can

  22/09/2012 at 07:27

  Şuraya bak yaa herkeste yüzlerce problem.Bu apple ın yokmu kardeşim acaba mühendisleri falan hazır olmayan bir şeyi ne diye sürerler piyasa.Bi kişide ohh çok güzel olmuş herşey desin ama malesef yok.Ben kararımı verdim Androide geçiyorum birazda onlar kazansın

  • Anonim

   22/09/2012 at 07:48

   Oh çok guzel olmus

 62. Oktay akbulut

  22/09/2012 at 08:57

  Mustafa Abı güncellemelerde hiç çıkmıyor sürekli tekrar dene diyor yardımcı olurmusunuz?

 63. İsmail

  22/09/2012 at 09:03

  Bu sorun cozulene kadar yandex var gayet basarili ayrica caddelerde gezebiliyorsunuz .

 64. Kerem

  22/09/2012 at 09:10

  Burası yeri değil biliyorum ama burada gördüm ve çok şaşırdım. Sizin kullandığınız klavyede türkçe karakterler de görünüyor. Bunu nasıl yapabiliriz ?

   • Anonim

    24/09/2012 at 01:14

    Mustafa abi ios 6 nın güzel olan hiçbirşeyi yok:(eski iosa geçemiozmu;(bi yardımcı olun telefonu satacam o dereceyim bu nedir yaa

    • Mustafa Tan

     24/09/2012 at 07:48

     Cihazınızı sıfırlamayı (geri yükle) denedeniz mi ?

  • muzaffer

   22/09/2012 at 09:40

   Sen sorunca dikkatimi çekti.
   Yaptım sonunda.. Ayarlar genel klavyeden türkçe seçiyosun.
   IOS6 yla gelmiş bu özellik zannediyorum.Mustafa bey daha önce bahsetmişti

 65. Melih

  22/09/2012 at 09:23

  Merhabalar elimde iphone(4-4s) mevcut 4(3D ve Sesli konuşma) calismiyor.sanirsam apple ayrim yapmaya baslamisa benziyor.

 66. @ahmet

  22/09/2012 at 10:14

  evet mustafa bey iphone 4ve 4s de pil çok çabuk bitiyor tam sarjdan sonrahiç kulanmadan 8 saat beklemede yaklaşık olarak %10 nu bitiriyor

 67. Anonim

  22/09/2012 at 10:18

  iOS 6 geçsem mİ diye düşünüyorum yorumlardan sonra çok kararsız kaldım.

  • Anonim

   24/09/2012 at 01:16

   Sakın geçme gardaşş:(

 68. İdris

  22/09/2012 at 10:26

  Mustafa bey haritalarda gecmis aramaları falan silebiliyor muyuz?

 69. ElmaSurat

  22/09/2012 at 10:47

  App store’da satin alinanlar bolumunden artik uygulamalari kaldiramiyor muyuz? 😐

 70. Mert

  22/09/2012 at 10:50

  Merhabalar,
  4S kullanıyorum İOS 6 yükledikten sonra özellikle Twitter da donma ve bağzen diğer programlarda da kendi kendine kapanma oluyor.Bunun nedenini bilen veya aynı problemden dolayı muzdarip olan…??Paylaşırsanız çok memnun olurum..

  • Anonim

   22/09/2012 at 14:09

   Evet bnde bunu mrk edyrm

   • Murat SÖZER

    23/09/2012 at 13:23

    Bende İos 6 yükledikten sonra wifi çöktü. Çalışmıyor. Restore ettim, fabrika ayarları,ağ ayarları herşeyi denedim ama nafile . Wifi butonu açılmıyor bile. Ne yapacağım.

  • hasan

   22/09/2012 at 14:56

   Aynı sorun bendede var hatta bugün daha önce hiç yaşamadığım bi olay yaşadım. arama geldi telefonu meşgule alamadım çaldı çaldı sonra kendiliğinde kapandı. ben tele ios 6 yüklerken restore yapıp yükledim sıkıntı olmasın diye.

  • Muhammed

   22/09/2012 at 15:22

   Evet ben de de aynı problem var

  • Muhammed

   22/09/2012 at 15:22

   Evet ben de de aynı problem var

  • ali

   23/09/2012 at 02:57

   maalesef aynı problem benim telefonda da başladı.

 71. onur

  22/09/2012 at 11:07

  iphone 4s kullanıyorum pilim çabuk bitmeye başladı ve ekran barının üst kısmında konum servisi açık gösteriyo hiç kapanmıyodu meğer arama gelince eve vardığımda hatırlat yapmışım bir kişiye eve vardığım halde silmemiş onu kendiliğinden o açık kaldığı için yedi sanırım pili 😀 bu arada fotoğraf çekerken kadraj animasyonu takılıyo çok sinir bozucu

 72. cem bulus

  22/09/2012 at 11:26

  iphone 5 16 gb tr fiyatını duydunuz mu ;3299 tl derin bir oha çekmek istiyorum…

 73. Eray

  22/09/2012 at 11:37

  Apple haritaları konumumu cok geç ve yanlış belirliyor.

 74. İbrahim

  22/09/2012 at 11:54

  Mustafa abi ben apple tv aldım ama görünenden çok farklı çıktı mirroring özelliği hiç te bekledğim gbi değil donuk yansıyor ekrana oyun zaten oynanmıyor bunun nedeni nedir acaba ?

 75. izo

  22/09/2012 at 11:57

  Kısa vadede Yandex Haritalar (yol tarifinde hatalar var),
  Kısa/Orta vadede Google Maps gelir (Apple’a misilleme olarak için navigasyon özelliği bile ekleyebilirler),
  Orta/Uzun vadede ise Apple Maps ancak yeterli seviyeye ulaşabilir, Türkiye için çok eksikleri var.

 76. Önder

  22/09/2012 at 12:29

  Apple’ın navigasyonlu haritası, İGO vavigasyonun yanında sönük kalıyor. Apple haritasının 3D görünümü görsel şölen sunuyor ancak navigasyonu çok başarısız. Apple bu konuda çalışması gerekiyor.

  • Deniz

   22/09/2012 at 14:01

   Sanırım Apple’da kendi haritasının ne olduğunun bilincinde olsa gerek ki bir 3D süslemesiyle göz boyaması yapmış 🙂

 77. Deniz

  22/09/2012 at 13:54

  Cem Buluş ; sana katılıyorum aslında ‘oha’ demek sönük kalır yani yuh diyorum ben o kadarda olmaz ya ! Harita konusunda bende diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum veya Google Maps’e alıştığımız için olsa gerek tomtom’a ısınamadım henüz fakat şöyle bir gerçek var ki iOS Maps’in oldukça eksikleri var umarım 3. parti geliştiriciler devreye girer yoksa bu şartlarda Apple’ın haritasını kullanmam !

 78. Deniz

  22/09/2012 at 14:00

  Bu arada Mustafa Bey’e bir sorum olacak ; piyasadaki genel kanı iPhone 5’in Android-Windows Phone tabanını sallamayı başaramadığı yönünde,yani bundan öncekilerde olduğu gibi iPhone’cular iPhone Android’ciler Android kullanmaya devam edecek gibi bir hava var şuan.Sizin fikriniz nedir bu konuda ? (Daha önce belirtmişseniz ben okuyamadım kusura bakmayın)

 79. ercan/t.

  22/09/2012 at 14:04

  Google Maps’i Safari içinden açın. (maps.google.com) Daha sonra da yönlendirdiği gibi siteye masaüstünüze kısayol olarak ekleyin. İşte size eski, alıştığınız Maps uygulaması. Sadece Streetwalk yok, o da zaten Türkiye’de yok. 🙂

 80. Hakan misirlioglu

  22/09/2012 at 14:19

  IOS 6 ile gelen harita inanilmaz derecede kotu. Kurtkoy dumankaya trend de oturuyorum ve haritada trend sitesinin 5 yil onceki insaat hali mevcut keza viaport ta. Hayatimda bu kadar kotu satis sonrasi hizmet kalitesi gormedim. Iphone 5 tr fiyatinida gercekten 3.5 btl civarinda konumlsndirirlarsa, tek cumlw ile iphone benim icin bitmistir.

  • Deniz

   22/09/2012 at 15:05

   Söz konusu fiyat paralel ithalat ürünü olduğu için.Son haberlere baktığımızda Avea , Vodafone-Turkcell’e göre daha erken getirecek gibi görünüyor cihazı.Bekleyin derim beyler 3.300 TL’ye bizim kömürcü hasan Renault’sunu satıyor 🙂

   • Semih

    22/09/2012 at 16:32

    Kaç model 🙂

 81. Anonim

  22/09/2012 at 14:25

  Rahatsız etme özelliği çalışmıyor sizde de varmi bu sorun

  • Deniz

   22/09/2012 at 14:32

   Aslında çalışıyor fakat biraz kafa karıştırıcı bir yapısı var benim gibi aşırı kurcalarsan çözeceğine eminim.

   • Serdar

    23/09/2012 at 14:30

    Çalışıyor ama sadece telefon kilitliyken!!! Elinizde kullanırken çalışmaz

 82. İslender

  22/09/2012 at 14:33

  Yerim boyle ios6 yı 5-6 saatte sarj bıtırıyor

  • Murat SÖZER

   23/09/2012 at 13:26

   Aynen. Şarj canavarı oldu telefonum. Madem tam geliştiremediniz ne diye sunarsınız ???

 83. Senol kayihan

  22/09/2012 at 14:33

  İphone 4 sahibiyim ios 6 yukledim ancak fotograf makinesi cok gec aciliyor ve on kameraya donmuyor bu sorunu yasayan ve cozumunu bilen varmi?

  • Deniz

   22/09/2012 at 14:47

   Bende 4 kullanıyorum fakat aynı soruna rastlamış değilim tavsiyem arka planda çalışan uygulamaları kapatıp tekrar denemen.

 84. Foe

  22/09/2012 at 16:07

  Rahatsız etme ozelligini telefon kıtli iken devreye gırıyor ayarlarından herkez sec sonra kırle teli ve kendını ara

 85. Eser Ara

  22/09/2012 at 16:08

  İphone 4 u İOS 6 ya guncelledim, ancak takvim uygulamasi calismaz oldu..yeni yapilacak is, tarih, uyari vs. vs. herseyi girebiliyorum ama en son – bitti- tusuna basinca donuyor ve yuklemiyor

 86. Yüksel Acar

  22/09/2012 at 16:09

  Efendim ios 6 yükledikten sonra mc backup ile yedeklediğim rehberi geri yükleyemedim, ilgili dosyayı tıkladığımda ekran donuyor.Dünya bülteni sitesinde ki bir yazıyı twit ve facebook a gönderemiyorum. Cihazım iphone4. Aydınlatırsanız sevinirim. Selamlar.

 87. Aylin

  22/09/2012 at 17:28

  IOS 6 yi yukledikten sonra mail alamiyorum ayarlarimi tekrar duzenledim ama sorun devam ediyor. Ayrica sarjim daga da cabuk bitmeye basladi. Mumkunse IOS 5 e tekrar geri donecrm

 88. Fatih

  22/09/2012 at 18:16

  Google haritayı neden kaldırdılar anlamış değilim. Çekismeden olsa neden ‘Find my İphone’ hala Google harita kullanıyor ozaman?….

  • Uğur Gül

   23/09/2012 at 00:18

   FindMyIphone iyi ki Google Map kullanıyor. Şimdiki haritayı kullansa hayatta bulamam iPhoneu. Öyle berbat bir map şimdiki

 89. Yusuf

  22/09/2012 at 21:45

  Benim itunes store calışmıyor appstoredan uygulama indiremiyorum cozumu bilen varmı ??

 90. HAKAN OFLUOGLU

  23/09/2012 at 10:27

  Ios 6 harita uygulaması: HAYATIMDA ILK DEFA BIR GUNCELLEMENIN BIR UYGULAMAYI GERI GÖTÜRDÜĞÜNE SAHIT OLDUM. APPLE HARITADA GOOGLE KALITESINI VE DETAYLARINI YAKALADIKTAN SONRA GÜNCELLEME YAPMALIYDI. UMARIM KISA SÜREDE HATALARINDAN DONERLER VE YA GOOGLE MAP UYGULAMASINI KULLANMA IMKANI TANIRLAR…

 91. Berk

  23/09/2012 at 13:57

  Selamlar,
  Ios 5.1.1 geri yükleme şansımız var mıdır? 6 sürümünden memnun kalmayanlar için, tsk.

  • Deniz

   23/09/2012 at 14:13

   Maalesef artık önceki iOS sürümlerine dönüş yapma şansınız yok.

 92. Oğuz

  23/09/2012 at 14:30

  İphone 4s kullanıyorum. Reset atarak yükledim iOS 6 yı fakat sorunlar var kısaca bahsedeyim. Yavaşladı, ekran ışığını kendi kendine kısıyor ve açıyor her seferinde tekrar ayarlara girip kendi istesiğim ayara getirmek zorunda kalıyorum (otomatik ışık ayarı diyeceksiniz ama değil ayar tamamen kapanıp açılıyor ve ben düzeltmezsem hiç bir şekilde düzelmiyor), haritadaki kadın sanki turist Türkiye’ye gelmiş yeni Türkçe öğreniyor, yine haritada Türkçe karakter sorunu, harita çevirim dışı çalışmıyor buda kötü olmuş burada madem tomtom kullanıldı çalışması gerekiyor çünkü tomtom kullanan birsürü navigasyon cihazı var internetsiz çalışıyor, kilit tuşuna basınca klik sesi arasıra acayip çıkıyor arasına normal çıkıyor, telefon numarası girerken çıkan dıt dıt sesi bazen yüksek bazen düşük çıkıyor kafası neye eserse ona göre ses çıkarıyor, yine normal sesleri kendi kendi kendine kısabiliyor (bu daha bir kere oldu), hücresel veriyi kapatıyorum kullanmadığım zaman ama işim olunca aç diyorum ama açmıyor telefonu kapatıyorum tekrar açıyorum o zaman düzeliyor. Ve iOS 5 te sinir olduğum bir şey burada düzeltilmemiş belki bir sebebi vardır bilen varsa söyleyebilir mi? Ekran kilitliyken telefonu kapatabiliyorum, farz edelim telefon çalındı hani iphonumu bul var ya bulacağız telefonu güya, kilitliyken kapatılıyorsa çalan salak değil ya kapatırlar sonra çaresine bakar, zaten iphonumu bul Servisi’nin internetimiz çalışmaması da bu özelliğin anlamını yok ediyor (belkide ben internetsiz çalıştıramadım bilen varsa söylerse sevinirim)

 93. Oğuz

  23/09/2012 at 15:07

  Uygulamalar dan atıyor AppStore da sağa doğru kayınca donuyor, klavyede harfler basılı kalıyor, wifi’den kendi kendine atıyor, podcast ta uyu deyince uyumuyor. Bu sorunlar ya herkesi iPhone 5e geçirmek için bir politika yada artık Apple mühendisleri artık eskisi gibi çalışmıyor. Herhalde bunların temel nedeni Apple ‘ın büyük patronunu kaybetmiş olması.

 94. Said Tahsin Dane

  23/09/2012 at 17:37

  ayip ama yorumlarimi neden siliyorsunuz. kotu bir sey yazmadim ben.

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 17:51

   Hiç bir yorumunuzu silmedik, içiniz rahat olsun.

 95. Yılmaz DANACI

  23/09/2012 at 17:38

  Selamlar, “rahatsız etme” seçeneğini devreye almama rağmen, arama gelmeye devam ediyor. Teşekkürler

  • Önder

   23/09/2012 at 18:16

   İstanbul’da bir telefoncu ( İphone 5 satan/ sahibinden.com ) Micro sim kartları Nano sim karta çevirdiğini iddia ediyor ! Doğru olabilir mi ?

  • Önder

   23/09/2012 at 18:18

   Telefonu kilitleyince devreye giriyormuş .

 96. Seda

  23/09/2012 at 22:02

  Yeni uygulamadan sonra mesajlarim silindi icerikleri su an bos ve you toube kullanilamiyor ayrica passbook diye bir app ekranda ve silinemiyor. Bir cozumu varmidir?

 97. Dilbaz

  23/09/2012 at 22:28

  İki gün önce karşılaştığım ve burada sorduğum sorunun cevabı şöyle: Wifi sorunu nedeniyle harita uygulamaları çalışmıyorsa yapacağınız şey: Ayarlar- Gizlilik- Sistem Servislerine girin ve ” tanılar vekonumlar” kısmını kapatın. Çözüm bu

 98. Kerem Gürel

  23/09/2012 at 23:51

  Walter Isaacson’un Jobs biyografisini okuduktan sonra Apple firmasına, ürünlerine ve tabii ki Jobs’un üretim felsefesine hayran olmuştum. Titiz üretim, mükemmele yakın sonuç doğuruyor ve bunun ürünü de elimizdeki Iphonelar. Ancak ciddi manada tedirgin oldum ki Apple’da işler pek yolunda gitmiyor sanırım. Jobs’un yarattığı o titiz dünya yerle yeksan olmuş. Iphone 3gs’den 4s’e geçerken şuan 5 için yaptığım gibi dünyalarca yorum okumuştum. Şuan ki kadar şikayetin varlığına hiç şahit olmamıştım. Apple şirketi şikayet sayısının azlığıyla artık övünemeyecek sanırım. Acaba Mustafa beyin de bu konuda bir kaç fikir beyan etmesi mümkün mü?

 99. Ergin

  24/09/2012 at 00:43

  Merhabalar.ios 6 yla beraber bazi yazinizda ipad 2ye sesli navigasyon gelmeyeceği bazisinda ise geleceği yaziyor.ipad 3 icin ise gelecegi yaziyor ayni sekilde.bende ve kardesimde ipad 2wifi modeli bulunuo ve navigasyon ozelligi gelmedi.diger kardesimde de ipad 3wifi var ve onda da sesli navigasyon ozelligi gelmedi.bunun sebebi ipadlerin wifi+3g olmamalari midir? Cunku ayni sekilde ipad2 wifi+3g sahibi bi arkadasim ios6 ile sesli navigasyon ozelligini kullanabilmekte.bilgilendirirseniz sevinirim.

 100. UurkLkn

  24/09/2012 at 01:11

  İOS 6 başlı başına tam anlamıyla bir rezalet !
  Aynı odada Wi-Fi ‘den düşüyor. Alet İOS 6 dan sonra kasılmaya başladı. Resmen iPhone ‘dan soğudum. Acilen düzeltme Gerekiyor.
  REZALET !

  • Anonim

   24/09/2012 at 01:21

   Kesinlikle katılıyorum böyle birşey yok ve arkadaşlar steve joops öldüğünden beri çıkan ilk güncelleme bu diye biliyorum,yani bundan sonra hiç hızlanmıcak yüklemeyenler şanslı sakın yüklemesinler ios 6 yı;((

 101. Buket

  24/09/2012 at 09:18

  Sanirim gun gectikce kucuk sorunlarin hepsi cozulecek arkadaslar, biraz daha sabir..

 102. Ayhan

  24/09/2012 at 10:44

  Benimde ayrı bır sıkıntım var yuotube de arama yapıyorum karşıma hep sorun çıkıyor bulamıyor aradım video yu eski yuotebe daha iyiydi bence

  • Mustafa Tan

   24/09/2012 at 11:09

   Bu Google’un hatası. Cihazın dili Türkçe olunca bu hatayı veriyor. Cihaz dili ingilizce olunca sorun çıkmıyor. Google yakında bir güncelleme ile bu sorunu düzeltir.

   • Murat

    24/09/2012 at 17:20

    Ya benim anlamadigim gerek apple gerek google bu tur hatalari nasil yapiyorlar hiç denemiyorlarmi bi yazilim ar ge si yokmudur diyecegim komik olacak:)

   • Anonim

    24/09/2012 at 19:29

    Mustafa bey merhaba
    İos 6 şokunu henüz atlatmış değilim.
    Böyle bir harita nasıl olur böyle bir navigasyon nasıl olur Apple’a yakışmamış bu benim düşüncem tabi.uzun zamandir abartılı olarak beklediğimiz her haber konusu oldugunda heyecan ile izlediğimiz İos 6 ve İPhone 5 maalesefki beklentilerin çok gerisinde kaldı. Şahsen çok üzgünüm.
    Ne diyeceğimi bilemiyorum. ????

   • Muhammed

    25/09/2012 at 17:17

    Mustafa bey bende iPod touch 4 var iOS 6 yükledim App Store a girdimde top 25 e dokunduğumda ” itunese bağlanılamıyor ” diyor ne yapmalıyım lütfen cevap verseniz…

   • Olcay yavuz

    26/09/2012 at 16:53

    Mustafa bey daha önce ios6 da sesli navigasyon olucak demiştiniz bende 4s var yükledim ama sesli navigasyon yok aydınlatırmısınız

   • Anonim

    30/09/2012 at 02:55

    Eline saglık

 103. ahmet

  24/09/2012 at 12:47

  haritadaki sokak numaraları beş yıl öncekinin numaraları. Hala güncellememişler..

 104. Murat

  24/09/2012 at 13:28

  Walla benim haritadan yana tek sıkıntım cihaz çok fena ısınıyor onun haricinde adresi kapı numarasına kadar nokta atışı ile buldu Ankara da helal olsun parali sugic var onu kullanmaz oldum helal olaun

 105. ilyas

  24/09/2012 at 16:28

  Bende de otomatik tus kilidi kafasina gore bi devreye giriyo bi girmiyo nasil cozecegimi de bilmiyorum

  • Cihangir

   28/09/2012 at 21:28

   Yazılım hatası olabilir

 106. Can

  24/09/2012 at 18:52

  Aslına bakarsanız bu Şişli, Bakırköy ve diğerlerindeki sorun sadece iPhoneda oluşuyor. iOS 6 yüklü iPad 2de bu sorun yok. Ama orda farklı fontlar kullanılmışa benziyor. Ayrıca Türkçe yapılıcak şikayetlerden karşı tarafta anlayan bir insan olucağını düşünmüyorum. Bence İngilizce şikayet etmek daha çabuk sonuç verebilir.

 107. apamiya003

  24/09/2012 at 19:03

  İyi gunler japonyadan yaziyorum.
  Benim sorunlarim harita da yerler bulunmuyor eski haritada latin alfabesi ile adres ve tren saatlerini gorebiliyordum simdi japon alfabesi gerekiyor. Japon alfabesi Klavye ile yaziyoruz ama dogru kanji kullanamadigimiz da sorunlar yasiyoruz. Eski harida da sokak vs daha rahat okunuyordu simdi hic okunmuyor.
  Youtube calismiyor. Aramada sorun var ve hic bir video izlemek istedigimde bulamiyorum. You tube berbat.
  Rahatsiz etme olayi var Calismiyor.
  Panoroma foto ise boyutu kucuk ve dik sekilde cekim yapabiliyorum. İphone yan cevirim cekmek istedigimde cekim dik olarak cikim yapmak icin inatlasiyor. Bunun boyutu buyuk ve yan olarak cekilse daha iyi olurdu.
  Birde ios 5 e donus yapamazmiyiz. Boyle bir sistem varmi. Ben ce ios 5 daha iyi

 108. ibrahim

  24/09/2012 at 19:16

  merhaba
  navigasyonu kullandigimizda internetimizden azaliyo. bilginiz varmi

 109. Emre

  24/09/2012 at 22:42

  Bu harita uydudan alınan görüntüler kaç yıllık acaba eski cami ve binalar dahi gözükmüyor

 110. Serdar

  24/09/2012 at 22:49

  Orijinal iOS 6 Türkiye için güncellendimi ben daha görmedim de sorun yapıyormu?

  • apamiya003

   25/09/2012 at 04:46

   Ben ce yukleme betbat

  • apamiya003

   25/09/2012 at 04:47

   Ben ce yukleme berbat

 111. Vahdet VAROL

  24/09/2012 at 23:42

  Merhaba
  İos 6 ile harita 10 yıl önceye döndü.Güncelleme yapmamış makinalarda haritalar daha güncel. Birçok bina ,kavşak,yol güncel sürümde yok eski sürümde malesef hepsi mevcut …

 112. Irfan

  25/09/2012 at 09:40

  iOS
  6 berbat. Eski surumune nasil getiricem programlar silinmeden yrdm please

 113. Sercan

  25/09/2012 at 10:56

  benim yine anlamadığım bişeyler var. openstreetmap altyapısı kullanıyo deniliyodu. tomtom olayını yeni duydum ios6ya geçince gördüm. arabasında tomtom navigasyon aleti olanlar da aynı sorunları mı yaşıyor? türkiyedeki yerleri bulamamasından dolayı insanlar şimdi applea kızıyo ama bu tomtomun hatası mı yani?
  bir de sanki bulunduğum yeri de eskisine göre yavaş buluyor.
  mekan isimlerini yazacak bir yer olsa seve seve yardımcı olalım tabi. ama facebook yada foursquare değil ki bu herkes kafasına göre mekan eklesin ona müsade etmemeleri normal. eğer sorun bildir kısmından yaptığınız starbucks eklemesi olumlu sonuçlanırsa herkes çabuk gelişmesine yardımcı olur

 114. İbrahim

  25/09/2012 at 19:43

  Efendiler ios6 daki bence enbuyuk sorun ses seviyesisinin dusmesidir. Bende 4s bar ve biri aradiginda kesinlikle duyulmuyor ios5 ve iphone 4 ile kiyaslayin bariz farki goruceksiniz. Acil cozum bulunmasi???

 115. ios6 hatasi mi HANDE

  25/09/2012 at 22:40

  ios 6 yükledim ve bir şey yüklemediğim halde örnegin mesaj yazarken pat diye kimlik parolami soruyor iyide ben bir sey indirmiyorum ki gercekten biktim nasil düzeltebilirim sorun nedir yardimci olabilir misiniz ??

 116. Fatih

  25/09/2012 at 22:44

  App Store’ den indirilen uygulamalar, bir önceki sürümde App Store’den siline biliyordu. Suan silinmiyorlar. Mustafa bey yardım…

 117. Yüksel

  26/09/2012 at 11:11

  İos 6 ya gectikten sonra bankalardan gelen bildirim mesajlari acilmaz hale geldi

 118. İbobeck

  26/09/2012 at 13:32

  Biliyorum ki yeri burası değil fakat yazmam gerekiyordu. Bir hata yaptım be merakıma yenik düşüp 3GS ime yükledim ios6 yı aslına bakarsanız bahsedikenlerin aksine telefonum hızlandı bütün bilgilerim, fotoğraflarım ,rehberim yerli yerinde sadece ses kayıtlarım yok ve bulmam gerekiyor. Kablo ile güncellendim yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

 119. apamiya003

  26/09/2012 at 17:23

  Merhaba 4s kullanicisiyim ve yurtdisindan katiliyorum japonya,ios6 yukledikten sonra yeni fark ettim simdiye kadar turce ve ingilizce olarak kullandigim appstore ios6 dan sonra japonca ya donustu.Bu konu hakkinda bilgisi olan var ise cevap lutfen..

  • apamiya003

   27/09/2012 at 16:50

   Veya da appstore nin dilini nasil TUTKCE ye cevirebiliriz

   • apamiya003

    27/09/2012 at 17:02

    Duzeltme ….Turkce ye

 120. Fatih

  26/09/2012 at 17:33

  Benim sikintim İOS 6 yi yukledikten sonra basladi telefonum kaydettim numaralari rehberde bana gostermiyor ama klavyeye numarayi tekrardan yazarsam isim cikiyo yoksa yeni kaydettim numaralarin hic birini goremiyorum yardimmmmm lutfen

  • apamiya003

   27/09/2012 at 16:59

   Sa numara gozukmeme olayi ios5.1 de bende bazen oluyor du. Kapatma butonuna ve orta ana butona uzun sure bas iphone tekrar kapnip acilacak ben oyle yaptigimda geliyordu. Simdi ios6 da appstore dekiler bulamadim ama klavyeden buluyordumm. Yedekleme yapip fabrika ayarlarina sifirlatip tekrar bilgilerimi yukledim ve appstore den inenleri artik gorebiliyorum. Simdilik. sorunu yok

 121. omer

  26/09/2012 at 22:32

  iphone 4s kullanicisiyim. ios 6 guncellemesi yaptim ancak sesli navigasyon ozelligi calismiyor. Bu konuda bilgisi olan varmi

 122. Hazal

  27/09/2012 at 05:03

  İos6 da youtube calismamasi nolucak bu sekilde hic video izleyemiyor yada paylasamiyoruz ya?

 123. Eilf

  27/09/2012 at 08:59

  Acil cevaplarmısınız!!! İos 5 i geri ykleyemezmiyiz ??

  • Mustafa Tan

   27/09/2012 at 09:28

   Maalesef 🙁 yeni güncellemeye kadar sabredin 🙂

 124. Volkan

  27/09/2012 at 13:19

  Allah kahretsin hapsursam pil bitiyo…ios 6 yukledigime pisman oldum

 125. Cicimitescu

  27/09/2012 at 19:49

  Bazi programlara giremiyorun ornek asphalt 6 kendiliginden cikiyor neyapmak gerekir

 126. Mustas

  27/09/2012 at 23:10

  Mustafa bey iOS 6 indir diye tıklıyorum ama bir süre sonra yukleme sırasında hata oldu diye bir yazı geliyor yukleyemiyorum Turkcell’den aldım 4s

  • Cagdil

   08/10/2012 at 07:25

   Aynı sorun bende de var bende yükle diyorum bir süre sonra yükleme sırasında bir hata oluştu diye bir yazı geliyor yüklenmedi diyor

 127. Emre Tekin

  28/09/2012 at 00:14

  Haritanın dediği güzergahtan gitmek zorunda kalıyoruz.
  İstersem alternatif yol giremiyorum.
  Saçmalık biraz.
  Ama zamanla düzelecektir.

 128. Murat

  28/09/2012 at 05:40

  Ben mail lerimi göremiyorum dahadoğrusu yeni mail gelmiyo sunucuya bağlanamadı ibaresi çıkıyo teşekkür ederim

 129. Özgür

  28/09/2012 at 12:03

  İzmir diye arattigimda smryna çıkıyor , Apple map’i tamamen fiyaskodur
  Google map ile ne güzel herseyimizi yapıyorduk , utanmasalar bütün bati kıyılarımızı Yunan isimleri koyacaklar

 130. halacogluanil

  28/09/2012 at 14:20

  Arkadaslar iphone 4 umu ios 6 yaptiktan sonra telefon cektigim fotograflari ve videolari kaydetmiyor.3-4 defa restore yaptim ama hala düzelmedi.Biseyler bilen lütfen yardım etsin…

 131. Berk

  01/10/2012 at 05:28

  iPhone 4S im var ama sesli navigasyon nasıl çalışır

 132. Volkan056

  02/10/2012 at 10:19

  Ya haritayı sildim bir türlü bulamadım ismi neydi yardımcı olurmusumuz .

 133. Fatoş Yalçınkaya

  02/10/2012 at 14:27

  Sevgili Mustafa Bey;
  Apple harita uygulaması ile ilgili bir özür mesajı yayınlamış,gördünüz değil mi?Tim Cook yazmış..

 134. Volkan056

  02/10/2012 at 16:56

  Harita nasıl indiriliyor bulamadım yardımcı olurmusumuz.

 135. mihman

  04/10/2012 at 00:02

  İphone 4s kullanıcısıyım, navigasyonu çalıştırıp uygulamayı kapattığımda telefonun kilit açma kapama sesi değişiyor. Navigasyon sesi boğul çıkıyor. Acele çare??

 136. Murat

  04/10/2012 at 10:17

  Mrb herkese gerçekten bekledigimize degmemiş ben versiyona dönmek istiyorum telefon tuş takımı görseli bile çok dandik bukadar sogukluk beklemedim.

 137. cem

  16/10/2012 at 11:44

  Merhaba,
  4s telefonuma 6.0 yükledikten sonra bilgisayarımdan sürükleyerek müzik veya film dosyalarını yine bu şekilde atamıyorum

 138. davut

  24/10/2012 at 21:21

  4s kullanıyorum ios 6 yı yükledikten birkaç gün sonra kulaklıkla her sesi duyabiliyorken kulaklıksızken siri ve arama yapma dışında kesinlikle dışarı ses gelmiyor ses açma düğmesine bastığımda artma/azalma görüntüsü gelmiyor. kulaklık olmadan birhiçhaline geldi telefonum. ne olur yol gösterin bana

 139. Ibrahim Cicioğlu

  27/10/2012 at 22:04

  Bu bayram toplu sms gönderdim ancak toplu sms gönderimimde 18 den fazla olunca sms mesajlarım multi medya mesaj olarak gidiyormuş ve 2 günde turkcell güncel faturam 1.450 TL oldu. Turkceli arayıp sorunumu bildirince bu durumun IOS 6.0 dan kaynaklandığını ve toplu kısa mesajları multimedya mesaja dönüştürüyormuş. Bu konu ile ilgili ne yapacağımı anlamadım nereye başvuracağım veya bu konunun nasıl çözüleceği ile ilgili bilgisi olan var mı?

 140. yiğit

  29/10/2012 at 13:51

  mustafa bey ipod touch 4 de 3d özelliği varmı varsa bende neden çalışmıyo olabilir

 141. Baha

  29/10/2012 at 21:23

  Pendikten yalovaya yol tarifi soruyorum.km bilgisi için.illaki arabalı feribota yönlendiriyor.bu ne biçim iştir.yalovaya karadan yol yok mu?

 142. ŞEYHMUS

  31/10/2012 at 15:09

  6.0 sürümünde harita kısmında cadde sokak ve iş yerleri yok,

 143. Alper

  03/11/2012 at 13:24

  Haritalarda eskiden mekanları yerleri çok rahat bulabiliyorduk ama İOS 6 dan sonra bulamaz oldum bunun bi çözümü yokmu

 144. Çagri

  08/11/2012 at 20:23

  Tek sorun yasamayan Ben miyim

 145. Pingback: iOS 6 Güncelleme Sorunları | Endülüjans

 146. Muhammed

  25/11/2012 at 22:46

  Kişilerde etiket eklemedi yani bir işyerinde çalışanları telefon numarasına göre isimlendiremiyorum .etiketi yazıyorsun sonra kayıt etmiyor

  • Anonim

   05/01/2013 at 20:06

   iphone 5 icin ne zaman yeni guncelleme olacak bilen varmi tsk

 147. Ali

  03/01/2013 at 14:23

  İşim gücüm kalmadı apple harita yardımı yapıcam para kazansın diye.pehh.canavar gbi google map vardı(bence eniyi mapdir)her aradığımı sıkıntısız buluyordum.aç köpeklik yapıyo apple.ben yandex kullnıyorum sokaklarda resimli gezerek her yeri buluyorum.10senede apple map google’a anca yetişir

 148. özgür

  14/01/2013 at 17:11

  merhaba,

  iphone 4 kullanıcısıyım.
  telefonuma facebook güncellemesi geldi. güncelledim fakat açılmıyor. açılır gibi yapıyor geri atıyor ama safariden facebooka giriş yapabiliyorum. telefonla müşteri temsilcisini aradım yapamadılar. bayiye gittim çözemediler. bana yardımcı olurmusunuz.
  ayrıca bir çok kez programı silip tekrar yükledim ve telefonu açıp kapattım .

  teşekkürler…

 149. Alı

  18/01/2013 at 21:43

  iPhone 3GS var iOS 6 indirdim ama harita 3D olmuyor neden birde kamerasi hic degismemis

 150. Ali

  18/01/2013 at 21:54

  iPhone 3GS var iOS 6 yukledim ama harita halla eskisi gibi kamerada da hic bir degısıklık yok hersey aynı sadece passbook gelmıs dıgerler hep aynı

 151. Ahmet

  02/02/2013 at 21:01

  Mustafa bey resimde benim evin alt tarafı hemen buralarda oturuyorsanız tanışmak isterim

 152. Begüm

  12/02/2013 at 01:56

  Fotoğraflarımın olduğu yere yerler eklendi nasıl kaldıracağım

 153. abdulkerim karaaslan

  03/03/2013 at 09:53

  4s kullanıcısıyım, iphone da ara ya birşeyler yazıldığında daha önce sşldşğimiz mesajları getiriyor sizce bu saçma değil mi

 154. Servet

  05/08/2013 at 22:01

  Guncelleme sonrasi Not larim silindi .Nasil geri getirebilirim

 155. Ufuk Ercan

  17/11/2013 at 08:16

  Selamlar benim sorunum haritalarda standard konumunda cadde ve sokaklari gostermiyor.Yani birsey olmus ve silinmis.Uydu gorunumu var.Fakat standart konumda calismiyor.Bana yardimci olursaniz minnettar kalacagim.