App Store’daki Sahte veya Yanıltıcı Uygulamalar

GÜNCELLEME (9 Ocak 2013) : Apple aşağıdaki şekilde kullanıcıları yanıltıcı uygulamaların sayısının arttığınız görünce 9 Ocak 2013’ten itibaren ekran görüntülerini de onay sürecine dahil etti. Bu sayede uygulamalar onaylandıktan sonra ekran görüntüleri değiştirilemiyor ve aşağıdaki gibi kullanıcılar yanıltılamıyor.

Özellikle şu anda Türkiye App Store’daki paralı (paid) uygulamalar kategorisinde üst sıralarda bulunan sahte bir uygulama nedeniyle takipçilerimizden süreki yorumlar geliyor; “Apple bu tip uygulamalara nasıl onay veriyor? Param boşa gitti nasıl şikayet edebilirim?” şeklinde. Ben de Soru Cevap formatında bu konuyla ilgili düşüncelerimi ve önerilerimi paylaşayım istedim. (Aslında daha önce App Store’daki BlackList – Numara Engelleme Uygulamaları başlıklı bir yazı ile benzer konuda yazmıştım ama yine de paylaşayım istedim.)

Yukarıda bahsi geçen ve yazıda örnek olarak kullanağım sahte (fake) uygulamanın Türkçe ismi; “Kilidi Ekran İçin Biyometrik Parmak İzi Tarayıcı” (Aslında Google Translate ile çevrilmiş yanlış tercümeden bile uygulamada bir numara olduğu anlaşılıyor 🙂

Sahte bir uygulamaya örnek. Ekran görüntüleri ve açıklamaları çok ilgi çekici.

Şikayetlere konu olan sahte uygulamanın App Store ekran görüntüleri yukarıdaki gibi. Uygulamanın açıklamalarından ve ekran görüntülerinden sanki parmak  izi okuyor, cihazın ekran kilit sistemini farkı olarak kullanmaya izin veriyormuş gibi bir izlenim ediniyorsunuz. Fakat satın aldıktan sonra ve uygulamayı açtıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Görüldüğü gibi tanıtım görselleri ile uygulamanın biribiri ile alakası yok 🙂

Sahte uygulamanın gerçek ara yüzü. Görüldüğü gibi App Store’daki ekran görüntüleri ile hiç bir ilgisi yok.

Dolayısıyla bu uygulamayı satın alanlar sonradan büyük tepki gösteriyor.

Apple, hani App Store’a yollanan her uygulamayı denetliyordu? Bu tip sahte uygulamalar nasıl denetimden geçiyor?

Apple, App Store’a yollanan her uygulamayı ve güncellemelerini (update) denetliyor ama yaptığım denetim daha çok teknik. Yani daha çok uygulamanın zararlı kod parçaları içerip içermediğini, erişmemesi gereken yerlere erişim erişmediğini kontrol ediyor. Tabii teknik olmayan konular için, önceden yayınlamış olduğu ve sürekli güncellediği “App Store Review Guidelines” dokümanına uygun olup olmadığına da bakıyor.

Fakat yukarıdaki örnekteki gibi olan sahte uygulamalar, cihazımıza zararlı bir özellik içermiyor. Sadece, uygulamalarının açıklamalarında ve ekran görüntülerinde yazan bilgiler ile, uygulamanın kendisi biribirini tutmuyor.

Peki bu da Apple’ın App Store kurallarına aykırı değil mi? Apple uygulamayı test ederken açıklamasına ve ekran görüntlerine bakmıyor mu?

Aslında aykırı. Fakat tahminimce bu tip uygulama geliştiriciler, Apple’ın onay süreçlerindeki bir açığı kullanıyorlar. Bu açık da, bir uygulamanın App Store açıklama ve ekran görüntülerinin, istendiği zaman Apple’ın onayı olmadan da değiştirilebilmesi.

Sanıyorum ki bu üçkağıtçı geliştiriciler, uygulamalarını Apple’ın onayına gönderdikleri anda olması gereken ekran görüntülerini ve açıklamalarını kullanıyor, Apple’ın onayından geçtikten sonra da kullanıcıları kandırdıkları ekran görüntüleri ve açıklamalara geçiş yapıyorlar.

GÜNCELLEME (9 Ocak 2013) : Apple aşağıdaki şekilde kullanıcıları yanıltıcı uygulamaların sayısının arttığınız görünce 9 Ocak 2013’ten itibaren ekran görüntülerini de onay sürecine dahil etti. Bu sayede uygulamalar onaylandıktan sonra ekran görüntüleri değiştirilemiyor ve yukarıdaki gibi kullanıcılar yanıltılamıyor.

Peki Apple sonradan bu uygulamaları tespit edemiyor mu?

Eskiden olsaydı belki evet ama artık oldukça zor. Çünkü 148apps.biz verilerine göre şu an App Store’da 700 binin üzerinde uygulama var bu sayı her geçen gün artıyor. Bu uygulamaları yayınlayan firma/geliştirici sayısı da 180 binin üzerinde. Hal böyle olunca her bir uygulamayı sürekli tek tek kontrol etmek de oldukça zor. Yani en azından yukarıdaki durum için.

Peki bu tip uygulamaları satın almış ve mağdur olmuş kullanıcılar bu tip uygulamaları şikayet edemezler mi ?

Elbette edebilirler. Hatta çok sayıda şikayet gelince Apple uygulamayı detaylı incelemeye alacak, gerekirse App Store’dan kaldıracaklardır. Zaten bu konuyla ilgili geçtiğimiz sene “iTunes App Store Satınalma Geçmişi Sorunları ve İtiraz” başlıklı bir yazı paylaşmıştık. Fakat ben yine de tekradan kısaca, bu tip bir durumda uygulamayı nasıl şikayet edeceğimiz ve para iadesi isteyeceğimizle ilgili adımları aşağıda paylaştım:

1) Bir satınalmaya itiraz ve para iadesini maalesef şu an için iPhone ve iPad üzerinden yapamıyoruz. Bunun için bilgisayarımızdaki iTunes programını kullanmamız gerekiyor. iTunes uygulamasına da önce Apple Kimliğimiz ile giriş yapıyoruz, ardında da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Mağaza” menüsünden “Hesabımı Görüntüle” menüsüne giriş yapıyoruz.

Ardında açılan ekranda da yine yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Satın Alma Geçmişi” bölümünü bulup tam karşısındaki “Tümü” seçeneğine tıklıyoruz.

2) Ardında da karşımıza aşağıdaki gibi, tüm geçmiş satınalmalarımıza (ücretli veya ücretsiz) bakabildiğimiz bir ekran çıkıyor. Daha önce yaptığımız bir satınalmaya itiraz edebilmek için de öncelikle bu ekranın en altındaki “Sorun Bildir” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu genel “Sorun Bildir” seçeneğine tıkladıktan sonra da artık geçmişte satın aldığımız tüm uygulamaların yanında da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Sorun Bildir” seçeneği çıkıyor.

Bu sayede hangi satın almaya itiraz edeceksek, listeden onu bulup tam karşısındaki “Sorun Bildir” seçeneğine tıklıyoruz.

3) Bu da bizi, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi itiraz nedenimizi girdiğimiz ekrana götürüyor. Bu ekranda da yukarıdaki tipte sahte bir uygulamaya itiraz edeceksek de “Bu uygulama beklendiği gibi çalışmıyor” seçeneğini seçiyoruz. Fakat bu tek başına itiraz ve iade için yeterli olmayabilir.

Bunun için yorum bölümüne ingilizce daha detaylı bilgi girmemiz ve sonra da “İleri” seçeneğine tıklayarak işlemi bitirmemiz gerekiyor. Fakat maalesef Apple’ın destek çalışanları İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve Japonca haricinde bir dilde destek veremiyorlar. Bu yüzden yorum kısmına Türkçe yazmamızın bir anlamı olmuyor.

Fakat ben fakir ingilizcemle, bu tip sahte uygulamalardan mağdur olmuş kullanıcılarımız için standart bir ingilizce metin hazırlamaya çalıştım. Dolayısıyla yaptığı işle, tanıtım dokümanları farklı olan bir uygulamanın iadesi için aşağıdaki ingilizce metni kullanabilirsiniz:

This app is just a scam and not working as advertised in its description. Snapshots and description are completely different than the app itself. I want my money back. (Refund please)

Hatta yukarıda bahsi geçen sahte uygulamayı satın alıp bu metni kullanarak da para iadesi istedim. (Bakalım sonuç ne olacak 🙂 )

Güncelleme (5 Eylül 2012) : Yukarıdaki yazıda bahsi geçen uygulama App Store’dan kaldırılmış gözüküyor. Muhtemelen yazımız üzerine çok sayıdaki mağdur kullanıcı uygulamayı şikayet edince, Apple da kaldırmış 🙂

Bir daha böyle bir duruma düşmemek ve sahte uygulamalardan sakınmak için yapabileceğimiz birşey var mı?

Elbette var. Bu tip uygulamaların çoğu aslında sahte oldukları konularında ipucu verirler. Bu ipuçlarından bazılarını listeleyecek olursak:

a) Yorumlar: Bir uygulamanın sahte olup olmadığını anlamanın en iyi yolu yorumlara bakmaktır. Çünkü sizden önce mutlaka birilerinin canı yanmış ve App Store’a bir sürü yorum bırakmış oluyor. Her ne kadar uygulamanın geliştiricisi kendisi sahte yorumlar girdirmiş olsa da canı yanan sayısı her zaman daha fazla oluyor 🙂

 

Yaklaşık 4 senedir App Store’dan uygulama satın alıyorum. Şu ana kadar en az 10-15 yorum okumadan hiç bir uygulamayı satın almadım. Fakat nedense bazı kullanıcılar bir uygulamayı satın almadan önce yorumlara hiç bakmıyor. Halbuki bu tip uygulamaların yorum kısımlarında dikkat etmemizi sağlayacak kadar bilgi oluyor, diğer kullanıcılar tarafından yapılmış.

b) İngilizce açıklama: Bazı uygulamalar sahte olmamasına ve açıklama kısmında ingilizce olarak eğlence amaçlı olduğu belirtilmesine rağmen özellikle ülkemiz kullanıcılar yine de mağdur olabiliyor. Buna en güzel örnek de “A Hand Heater” (El Isıtıcısı) ismindeki uygulama. Uygulamanın ingilizce açıklama kısmında şaka amaçlı olduğu ve gerçekte el ısıtmadığı yazmasına rağmen, bir çok ülkemiz kullanıcısı uygulamayı satın almış ve de tepki göstermiş.

Dolayısıyla kullanıcılara tavsiyem, açıklamalarını anlamadıkları uygulamaları indirmemeleri. Bu noktada bu tip uygulama geliştiricilerin hiç bir suçu yok.

c) Uygulamaların limitleri: Bildiğiniz gibi Apple, uygulama geliştiricileri bir çok konuda kısıtlıyor. Özellikle de sistem ayarları konusunda. App Store’daki uygulamalar cihazımızın sistem ayarlarının çoğuna erişemiyor veya değişiklik yapamıyor. Genelde de sahte uygulamalar bu konularda oluyor.

Dolayısıyla eğer bu tip bir iddiası olan uygulama varsa zaten ya sahtedir ya da eğlenci amaçlıdır. Yani bir uygulama ekrandan parmak izimizi okuyamaz, cihazın standart ekran kilitleme yöntemini değiştiremez, ekranı bir ısıtıcıya dönüşemez :), vs. vs. Zeten böyle süper bir uygulama çıkarsa merak etmeyin ilk biz tanıtırız 🙂

d) Uygulamanın kategorisi: Sahte bir uygulamanın kendisini ele verdiği diğer bir nokta da kategorisidir. Sistem uygulamaları genelde ya Verimlilik (Productivity) ya da Yardımcılar (Utilities) kategorisindedir. Sistem uygulaması gibi görünen uygulamalar ise, Apple izin vermeyeceği için genelde “Eğlence” (Entertainment) kategorisinde yayınlanır. Bu da zaten uygulamanın ciddi bir uygulama olmadığını açıkça göstermektedir.

Fakat şu anki App Store uygulaması, bir uygulamanın hangi kategoride olduğunu göstermiyor. Fakat yakında resmen yayınlanacak olan iOS 6 ile birlikte App Store uygulamanın hangi kategoride olduğunu gösterecek aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu sayede sahte uygulamaları tanımak daha kolay olacak.

iOS 6’daki App Store

——————

Sonuç olarak App Store’da her zaman bu tip uygulamalar olacaktır. Fakat  yukarıda bahsettiğim yöntemleri kullanarak bu dertten kurtulmak mümkün 🙂

48 Comments

 1. Nihat

  03/09/2012 at 20:18

  Hala yiyen insanlar var. Top 25’te olduğunu görüp, bu kadar indirildiyse var bir bilen diyip indiriyorlar. sonra saçma birşey çıkınca bu çalışmıyor falan falan. Bi bak bi kontrol et ama fıs 😀

  • Erkin

   15/09/2012 at 22:15

   Ahahahahhahahahahah ben görüp bende alsaydım kendime nasıl gulerdim ahahhhabanAsvabbsbsh

 2. Fırat Sivrikaya

  03/09/2012 at 20:19

  Bilgilendirici bir yazı olmuş … Teşekkürler

 3. onur

  03/09/2012 at 20:20

  Yani akıl var mantık var bunu yükleyen arkadaşlar neyin kafasını yaşıyolar bi programla parmak izi okuyucusunamı dönüşüceni 😀

  Olmadı vantilatöre ve mutfak robotuna dönüşen yazaılımda koysalar kesin indirirler 😀

  • Aras

   17/02/2013 at 08:46

   Aynen ya

 4. Emin Gürbüz

  03/09/2012 at 20:29

  Selamlar,

  Aynı uygulama için ben de problemler karşılaştım ve apple’a şikayet ederek ödediğim ücreti geri aldım.

  Ayrıca, Apple’ın müşteri hizmetleri bölümüne de konuyu bildirmiştim ancak bu uygulamanın halen yayında olması cok şaşırtıcı!

  Mustafa’nın söylediği gibi, mutlaka şikayet edin ve paranizi geri alın, ayrıca uygulamanın Fraud olduğunu da başka kanallardan da bildirin. Mutlaka geliştiriciye bir ceza gelecektir.

  Kolay gelsin,

  • Anonim

   19/10/2012 at 22:18

   Salak mısın sen

 5. Ersin

  03/09/2012 at 21:23

  Bu tür uygulamalarda sadece yorumlara bakmak. Yeterli aslında 🙂

 6. Emir Köse

  03/09/2012 at 21:23

  Cok teşekkürler Mustafa Bey yine çok guzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Bu arada konuyla pek alakası yok ama güncellemeniz ne zaman yayınlanır ? Eylül ayına girmeden yayınlanır demiştiniz hergun kontrol ediyorum. Sizin de bildiginiz gibi kocaman ekranda ki küçücük harflere basmak biraz zor oluyor 🙂

 7. Kenan kurt

  03/09/2012 at 21:33

  İyi akşamlar mustafabey elinize saglık mustafabey apple her konudan şikayetten bulunabilirmiyiz özellikle Türkiye’deki servislerir

  • Mustafa Tan

   03/09/2012 at 22:17

   Hayır bulunamazsınız. Yukarıdaki yöntemle sadece satınalmalarınızla ilgili şikayette bulunabilirsiniz.

 8. Mehmet emin

  03/09/2012 at 23:13

  Mrb Mustafa bey klasik bir soru olacak ama Apple hala etkinlik ile ilgili bir bilgi vermedi? Herkes 12 eylülü bekliyordu ama herhalde olmayacak sizce ne kadar oncesinde duyuruyu yapar? Ayrıca etkinlik wwdc gibi program gelistiricilerinin katidigi bilet alinip gidildigi gibi mı olur yoksa sadece basının ve bazı kisilerin katıldığı bir toplantıda mı tanıtırlar.

  • Mustafa Tan

   03/09/2012 at 23:45

   Eğer 12 Eylül olacaksa önümüzdeki birkaç gün içerisinde açıklaması lazım. WWDC yılda sadece bir defa o da haziran ayında oluyor. Onun dışındaki etkinlikler basın toplantısı tadında sadece medya davet ediliyor.

 9. Kahve Falmania

  04/09/2012 at 00:40

  Mustafa bey,

  Yararlı yazınız için teşekkür ederiz ama bizim gibi Eğlence (Entertainment) kategorisinde uygulaması olan uygulama geliştiricilerini zan altında bırakan bir yazı olmuş.

  Kullanıcıları bilgilendirirken daha dikkatli olmanızı rica ediyorum.

  Saygılar,
  Emre Turan.

  • Emin

   04/09/2012 at 02:11

   Bence öyle bir imaj çizilmemiş orada mantıklı bir yöntem açıklanmış.

   Siz sadece kendi Facebook sayfanızın SEO performansını artırmak için bir yorum yapmışsınız.

   Güzel yöntem 😀

   • Alf

    04/09/2012 at 17:30

    Basarili tesbit

 10. Yerbudak

  04/09/2012 at 00:50

  Bilgilendirme icin teşekkürler

  • Taner

   04/09/2012 at 14:32

   Yöntemi gerçekten işe yaradı. Dikkat çekmek için yazılmış anlamsız bir eleştiri yazısı ile karşılaşınca merak edip arkadaşın aplikasyonuna bir göz attım:) Ancak uygulama malesef indirmek için benim yeterince ilgimi çekmedi. Bu arada sayın Mustafa Tan, harcadığınız vakit ve emekleriniz için çok teşekkürler.

 11. İhsa CALAN

  04/09/2012 at 13:14

  Mustafa bey öyle cok program var ve biz bu programlari parayla aliyoruz faydalı diye bunlarda bizi resmen dolandiriyorlar. Çünkü parayla aldığımız programların cogu hiç bir ise yaramiyor.

 12. Emir Timur

  04/09/2012 at 14:42

  İşin en kötü yanı bu uygulamanın birde paralı olması. Eğlence amaclidir bile yazmıyor!

 13. Emir Timur

  04/09/2012 at 14:46

  Hakikaten bu tür çok program var ve Ust sıralarda.

 14. Emin Gürbüz

  04/09/2012 at 16:01

  Selamlar,

  Aynı uygulama için ben de problemle karşılaştım ve apple’a şikayet ederek ödediğim ücreti geri aldım.

  Ayrıca, Apple’ın müşteri hizmetleri bölümüne de konuyu bildirmiştim ancak bu uygulamanın halen yayında olması cok şaşırtıcı!

  Mustafa’nın söylediği gibi, mutlaka şikayet edin ve paranizi geri alın, ayrıca uygulamanın Fraud olduğunu da başka kanallardan da bildirin. Mutlaka geliştiriciye bir ceza gelecektir.

  Kolay gelsin,

 15. Jeo

  04/09/2012 at 17:09

  Iphone un ne oldugunu unutmayın lütfen. İphonedan yumurta pisirip yanında Cay kahve ile servis edeceğini bekliyorsanız daha çok şikayet yazıları yazarsınız. Salya sumuk ağlamayın. Elinizi yüzünüzü bı yıkayın bı derin nefes alın. Ne Nedir Ne İçin soru ve sorularını kendinize bi sorun. Cevabını bizlerle paylaşmanıza gerek yok şimdiden kutlar günaydın derim.

 16. Serkan

  04/09/2012 at 18:47

  Bu zamana kadar hic bir uygulamayin yorumlarini okumadan indirmedim mustafa beye katiliyorum ve bilgilendirmelerini hep dikkate alip takip ediyorum iyiki var emegine saglik :))

 17. Ege

  04/09/2012 at 19:12

  Bu yeni whatssap patchi ile ilgili bir bilgi bir cozum getirebilirmisiniz ?

 18. Rafet

  04/09/2012 at 21:10

  Apple her ödemeden %30 komisyon alırken bu şirketin güvenliğimizi önemsemesini ve dolandırılmamız konsuunda hassas olmasını beklememek lazım.

  Herkesin uygulama satın alırken dikkatli olması gerekir. Bu tabii ki birinci öncelikli husus.

  Benim paylaşmak istediğim konu ise Apple’ın konu geniş çaplı medyatik yankı bulmadıkça bu örneklerden rahatsız olmaması ve bireysel şikayet söz konusu olursa refund/para iadesi ile işi geçiştirmeyi tercih etmesi.

  Bir diğer konu da satın aldığınız bir uygulamanın geliştiricisi tarafından appstore dan kaldırılıp aynı uygulamanın farklı bir geliştirici adıyla koduna tek nokta eklenmeden sunulması halinde uygulamayı yeniden indirmek veya güncellemelerden faydalanabilmek için tekrar satın almak zorunda olmanız. Bu konuda probem yaşamış kişilerden ilk elden bilgi sahibi olduğumda çok şaşırmıştım ama bu mümkün ve Apple bunu normal görüyor.

  İşin sırrı%30 komisyonda gizli. Bu tür uygulamaların dağıtımını bilerek yapmıyorlardır muhtemelen ama komisyonu azaltıcı önlemleri sırf bizleri korumak için almak isteyeceklerini de sanmam.

  • iPhoneLover

   04/09/2012 at 21:26

   %30 konusu iyi bir tespit. İşlem hacmi düşünüldüğünde yüklü bir para yapıyor.

   Yaygın bir tepki olmadıkça en fazla bireysel çözümlerle geçiştirdiklerine bn de katılıuyorum. Aksi olsa durum böyle olmazdı.

   Apple’ın müşteri talepleri konusunda duyarsız olduğuna önelik şikayetler kendi sitesindeki tartışma forumlarında bolca var. Bireysel bazı örneklere güvenip iyi bir müşteri hizmeti alacağımıza bel bağlamamamız lazım.

   Sonuçta ne satın aldığımızı iyi bilmeli ve kendimizi kollamalıyız. Nasıl korunacağımız gayet güzel açıklanmış, yazanın eline sağlık. %30culuk uğruna güvenliğimizi hiçe sayabileceklere, şikayetleri dikkate almayacaklara karşı uyanık olmak da bizim öncelikli vazifemiz. Ne de olsa satın alma butonuna gönllü tıklayan bizleriz.

 19. Mustafa Tan

  05/09/2012 at 08:42

  Yukarıdaki yazıda bahsi geçen uygulama App Store’dan kaldırılmış gözüküyor. Muhtemelen yazımız üzerine çok sayıdaki mağdur kullanıcı uygulamayı şikayet edince Apple kaldırdı.

  • Anonim

   13/09/2012 at 12:39

   Maalesef hala orda

 20. Cihan

  05/09/2012 at 11:00

  İphoneturkiye uygulamasının güncellemesi gerekiyor cok geç açılıyor

  • Mustafa Tan

   05/09/2012 at 11:03

   Cihazınızın modeli ve versiyonu nedir? Ben kendi cihazımda böyle bir sorun yaşamıyorum. Bir de internet bağlantınız 3G mi yoksa Wi-Fi’mı ? Safari’den http://www.iphoneturkey.biz adresine girdiğinizde de aynı yavaşlığı yaşıyor musunuz ?

   • Çağdaş C.

    10/09/2012 at 19:11

    Benzer sorunu ben de yaşıyorum son zamanlarda. 3GS ile wifi veya 3g fark etmiyor. Yavaş açılıyor…

 21. Cahil

  05/09/2012 at 22:10

  En önemli nokta mantık. Telefonun ya da cihazın el isitmayacagini,parmak izi okumayacagini,arkasında olanları cam gibi göstermeyeceğini bilmemize rağmen adamlar yapmış diye indiriyoruz. Biraz duşunun;çalıştırın o aklı.

 22. Sönmez

  06/09/2012 at 02:59

  Mustafa bey daha önce İPhone ile ilgili bir sorum olmuştu ve siz hiçbir sekilde cevap vermemiştiniz. Canınız sağolsun önemli değil, o sorunu bir sekilde çözdüm. Asıl diyeceğim, şikayet konusunda İngilizce bir metin isterseniz onların anlayacağı dilde Profesyonel Amerikan ingilizcesi biliyorum, uzun yıllar Amerika’da yasadım. Varsa metniniz hotmail adresime gönderin ne kadar uzun olursa olsun farketmez iki günde çevirir geri gönderirim. Saygılarımla

 23. Hakan

  13/09/2012 at 00:53

  Bu tip sahtekarlıklarla uğraşmamak adına , jailbreak tavsiye ederim. Emeğe saygım var , ben parasını öderim diyorsaniz , önce jailbreak yolu ile indirin uygulamada sorun yok ise AppStore’ dan indire bilirsiniz. Sadece bir fikir.

 24. Ali Kırmızı

  15/09/2012 at 02:23

  Uygulama tekrar App Store a dönmüş.

 25. Pingback: iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler | Selçuk Kibar - IT Professional

 26. yusuf

  06/10/2012 at 18:25

  bu konuda android daha iyi play storedan uygulama satın aldığın zaman 15 dk içinde iade edip paranızı geri alabiliyorsunuz (uygulama silinir paranız hesaba geri yatar) ve uygulamadan memnun olmadınız veya fake uygulama 15dk dolmadan itiraz et al paranı apple böyle yapmazsa yakında gerçekde olsa kimse app storedan paralı alış veriş yapmaz . ve andrdeki bir avanajda uygulamayı indirip apk sini kopyalarsanız (lisans kontrolü yapmayan appler) 10$ app yi beleşe alıyorsunuz [ne kadar etik(!)]

 27. Burak

  12/10/2012 at 12:08

  Ayrica cok önemli bir ipucu verecek seyde uygulamanın boyutu. Bu tür sahte uygulamalar genelde yüksek grafik icermediginden 1 mb’tin altında oluyor

 28. Gülsüm

  21/10/2012 at 01:09

  Onavo extend adli appi tanitma imkaniz var mi? Youtube/google pek yardimci olmadida, 3-4 haftadir appi kullaniorum ama hala pek ise yarayip yatamadigina emin degilim :/ tskler

 29. Vahit

  22/10/2012 at 09:54

  Selam mail adresim başka ülkenin Apple store kayıtlı nasıl Türkiye’ye girebilirim aynı adresle yardımınız için şimdiden teşekkürler

 30. Tolga

  03/11/2012 at 19:54

  Arkadaslar KİLİTLEMEK SİZİN EKRAN diye bir uygulama gördüm acaba sahte bir programmı bilmiyorum nasıl ögrenebılırım

 31. ZertD

  01/03/2013 at 22:47

  Tolga sen indir arkadaşım ya valla. Göründüğü üzere okuma yazman war. Özürlü değilsin!

  • Nihat oran

   12/11/2013 at 15:56

   Selamlar iki uygulama sormak istiyorum bilen vardır diye

   1. Telefon görüşmelerini ses kaydını tutacak gün içinde çeşitli müşterilerimle adres vs gibi şeyleri not etmekten kurtulmuş olmak için.

   2. İpad ile iphone arasında tam uyum gelen telefonu msm rehberden arama vs gibi işlemleri ipad üzerinden yapan varmı ?

   Şimdiden teşekkürler