iTunes ile iPhone ve iPad’i Yeni Olarak Ayarlama ve Kurma

Takipçilerimizden ya da iPhone veya iPad’i yeni kullanmaya başlayanlardan sık sık; “iTunes Yedekleme şifremi veya iPhone Sınırlama şifremi unuttum, ne yapmalıyım” tarzında sorular geliyor. Hatırlarsanız daha önce “iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme” başlıklı bir yazı ile cihazımız nasıl Restore (Geri Yükle) edeceğimizi, yani sıfırlayacağımızı aktarmıştık. Fakat o yazı ağırlıklı olarak cihazımızı sıfırladıktan sonra en son aldığımız iTunes yedeğini tekrar geri yükleme (Restore from Backup) üzerineydi.

Halbuki bazı nadir durumlarda, iTunes ile cihazımızı sıfırladıktan, yani restore ettikten sonra en son aldığımız iTunes yedeğini geri dönmememiz gerekiyor. Daha doğrusu aşağıda yaşadığımız sorunlardan kurtulabilmek için cihazı sanki kutusundan yeni çıkarılmış gibi sıfırlamamız gerekiyor. Tabii bu da birçok ayarı baştan yapmamız gerektirdiği için ve bazı bilgileri kaybedeceğimiz için zahmetli ve can atıcı bir işlem. Fakat aşağıdaki durumlar için de bazen şart :

 • iTunes yedekleme (backup) şifresini unuttuysak.
 • iPhone veya iPad’in Sınırlamalar (Restrictions) parolasını unuttuysak.
 • iPhone veya iPad’in cihaz (ekran kilit) parolasını unuttuysak ve en son eşzamanladığımız iTunes’a erişimimiz yoksa.
 • Cihazımızda ciddi perfromans sorunları yaşıyorsak.
 • Sebebini tam olarak çözemediğimiz yazılımsal bir sorunumuz var ise.

Cihazımızı yazılımsal olarak kutusundan ilk çıktığı haline getirmek için yapacaklarımıza geçmeden önce de, yukarıdaki maddeleri kısaca açıklamak istiyorum:

iTunes Yedekleme (Backup) Şifresinin Unutulması

Apple kullanıcılarına, ekstra bir veri güvenliği sağlama adına iTunes yedeklerini şifreleme imkanı veriyor. Bu şifre cihaz üzerinde saklandığı için de, cihazımız çalınıp başka bir iTunes’a takılsa dahi, alınacak tüm yedekler şifreli bir şekilde bilgisayara aktarılıyor. Bu sayede yedek dosyası içerisindeki bilgilerimiz (Adres Defteri, Resimler, Notlar, uygulamaların verileri, vs.) güvende kalıyor.

Fakat bu durum eğer iTunes yedekleme şifresini biz de unutursak pek hoş olmayan bir durum yaratıyor. Çünkü artık biz de bu iTunes yedeğini lazım olduğunda kullanamıyoruz. iTunes, şifreyi bilmesek dahi yedek almayı sürdürüyor ama yedekten geri dönmemiz gerektiğinde şifre istiyor.

Bu nedenle eğer lazım olduğunda iTunes yedeğini kullanabilmek istiyorsak ve de daha önce koyduğumuz şifreyi unuttuysak, tek çaremiz aşağıdaki gibi cihazımızı sıfırlamamız ve eski yedeğimizin üzerine soğuk bir su içmemiz gerekiyor 🙁

Kaynak: http://support.apple.com/kb/HT4946

iPhone veya iPad’deki Sınırlamalar (Restrictions) Parolasının Unutulması

Daha önce yayınladığımız iPhone ve iPad’de Sınırlamalar ve iPhone ve iPad’de Çocuklar için Uygulama İçi Satın Alma Özeliğini Kapatma başlıklı yazılarımızdan iOS’taki Sınırlamalar (Restrictions) menüsünü gayet iyi biliyorsunuz. Fakat hiç bilmeyenler için kısaca özetlememiz gerekirse, Ayarlar -> Genel -> Sınırlamalar menüsünden, cihazımızdaki bazı özellikleri kapatabiliyor ya da kısıtlayabiliyoruz.

iOS’ta Sınırlamaları aktif hale getirmek için de ilk defa kullanımda bir parola belirlememiz gerekiyor. Parola belirlendikten sonra da bu menüye sadece belirlediğimiz bu parola ile giriş yapılabiliyor.

Bazı iPhone ve iPad sahiplerinin küçük çocukları da ilk defa bu menüye girip parolaları kendileri belirleyebiliyorlar, fakat sonra da hemen bu parolayı unutabiliyorlar 🙂 Eğer bu parola unutulursa, tekrar “Sınırlamalar” menüsüne girişin de tek çaresi aşağıda bahsettiğimiz gibi yedekten dönmeden temiz bir kurulum oluyor:( Çünkü iTunes yedekleri “Sınırlamalar” şifresini de barındırdığından, yedekten geri dönüşte “Sınırlamalar” menüsü yine şifreli olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone veya iPad’in Ekran Kilitleme Parolasının Unutulması

Hatırlarsanız iPhone ve iPad’in cihaz yani ekran kilit parolasının unutulması durumunda yapılacaklar ile ilgili daha önce “Parolası Unutulan iPhone ve iPad’lerin Kilitlerinin Açılması” başlıklı bir yazı yazmıştık. O yazıda ekran kilit parolasının sıfırlanması için temiz kurulumun şart olmadığını söylemiştik ama o da, iTunes ile sıfırlama ve yedekten geri dönüş işleminin en son eşzamanlanan iTunes ile yapılması şartıyla idi.

Yani ekran kilit şifremizi unutmuşsak ve daha önce kullandığımız hiç bir iTunes yoksa, ya da en son cihazımızı eşzamanlarken kullandığımız iTunes’un kurulu olduğu bilgisayara erişimimiz yoksa, o yazıda anlattığımız yedekten geri dönmeli sıfırlama işlemi işe yaramıyor. Bu durumda da aşağıdaki gibi temiz bir kurulum yapmak gerekiyor 🙁

Performans veya Ciddi Yazılımsal Sorunlar

Biliyorsunuz cihazı ile ilgili yazılımsal sorunlar yaşayanlara bu yazımızdaki gibi Restore (Geri Yükle) işlemini öneriyoruz. Fakat kullanıcılar haklı olarak bu işlemden sonra en son aldıkları yedeklerini geri yüklüyor. (Restore from Backup) Lakin bazen bu yedekten geri yükleme işlemi sorunları gidermiyor. Bunun sebebi de soruna ya da yavaşlığa sebep olan şeyin yedeklerimiz arasında yer alabiliyor oluşu.

Bu da cihazımızın işletim sistemini (iOS) restore işlemi ile sıfırlamış olsak dahi yedekten geri yükleme ile sorunu tekrar geri getirmemiz anlamına geliyor. Örneğin yavaşlığa neden olan şey çok kullandığımız bir uygulamadaki bir ayar ya da bizim verilerimiz ise, yedekten geri dönme (Restore) bu sorunu da geri getiriyor.

Bu yüzden cihazımızı servise götürmeden önce sorunun yazılımsal mı, yoksa donanımsal mı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu aşağıdaki gibi temiz kurulum. Eğer cihazımızda donanımsal bir sorun yoksa genelde temiz kurulum sorunları çözüyor. (Tabii tekrar oluşmayacağını garanti etmiyor.)

————————

ÖNEMLİ NOT: Bildiğiniz gibi cihazını jailbreak veya unlock işlemini tabi tutup kullananların Update (Güncelleme) veya Restore (Geri Yükle) işlemlerini bir uzmana danışarak yapması gerekiyor. Biz, jailbreak veya unlock konusunda uzman değiliz çünkü tecrübemiz yok. Lütfen eğer jailbreak’li veya unlock’lı cihaz kullanıyorsanız, aşağıdaki işlemleri yapmadan önce daha önce cihazınıza jailbreak veya unlock işlemini yapan kişiden destek isteyiniz, bizden de bu konuda yardım istemeyiniz 🙁

Temiz (Yeni) Kuruluma Geçmeden Önce Yapılacaklar

Yukarıda temiz kuruluma ne zaman ihtiyacımız olabileceğini madde madde açıklamaya çalıştık. Bu yüzden artık bu işleme geçebiliriz. Fakat öncesinde yapmamız gereken daha doğrusu yapılmasında büyük fayda olan bazı işlemler var. Dilerseniz önce bunlara bir gözatalım:

1) iTunes Kurulumu ve Yetklilendirme

Aslında takipçilerimizin çoğunun bu işlemi yapmasına gerek yok fakat halen cihazını hiç iTunes’a bağlamamış ya da iTunes kullanmamış bir çok kullanıcı var. Aşağıdaki işlemler de iTunes ile yapıldığından, bilgisayarımızda iTunes’un yüklü olması gerekiyor. Bu nedenle önce bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden en güncel iTunes’u indirip kuruyoruz. (Bilgisayarında zaten iTunes yüklü olanların ise iTunes’larını güncellemelerinde fayda var.)

Ayrıca bilgisayarlarında ilk defa iTunes kullanacakların, App Store’dan uygulama indirirken kullandıkları Apple Kimlikleri (ID) ile iTunes’larını aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Mağaza menüsünden yetkilendirmeleri (Authorize Computer) gerekiyor. Daha önce bu işlemi bilgisayarında yapmış olanların ise elbette bir daha yapmalarına gerek yok.

2) iTunes ile Yedek Alma (Backup)

Bazılarınızın bu aşamada; “Mustafa kardeş söylediklerini biri birini tutmuyor; hem iTunes yedeğini kullanmayacağız diyorsun, hem de iTunes ile yedek alın diyorsun.” dediğini duyar gibiyim 🙂 Kesinlikle haklısınız, fakat her ne kadar Restore (Geri Yükle) işlemi sonrası bu yedeği kullanmayacak olsak da, kenarda durmasında fayda var. iTunes Yedekleme şifresini unutanlara bile lazım olabilir eğer şifreyi sonradan hatırlarlarsa 🙂

iTunes ile alından yedek hakkında hiç fikri olmayanlar da, yıllar önce yazdığımız iPhone ve iPad’de Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme başlıklı yazımıza gözatabilirler.

3) Satın Alınanları Aktar (Transfer Purchases)

Cihazımızı tamamen sıfırlamadan önce yapmamız gereken bir diğer işlem de eğer mümkünse cihazımızdaki uygulamaları bilgisayarımızdaki iTunes’a transfer etmek. Bu sayede App Store’dan tekrar indirmemize gerek kalmadan cihazımıza sıfırlama sonrası tekrar atabiliriz. Tabii dileyenler cihazları üzerindeki App Store’dan da sıfırlama sonrası direkt indirebilirler. Bu yazımızda daha önce detaylı açıkladığımız gibi, aynı Apple Kimliğini kullandığımız sürece daha önce satın aldığımız uygulamaları tekrar indirmek ücretsizdir.

Bu arada adı sizi yanıltmasın, “Satın Alınanları Aktar” işlemi, cihazınızdaki ücretli veya ücretsiz App Store’dan, iBooks Store veya iTunes Store’dan alınan herşeyi iTunes’a transfer eder. Fakat bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıları, resimleri, vs. telif hakları nedeniyle iTunes’a geri transfer etmez.

4) Adres Defterinin yani Kişilerin Yedeklenmesi

Cihazımızı sıfırladıktan sonra yedekten geri dönüş yaptığınızda, en büyük eksikliğin rehberiniz olduğunu göreceksiniz. Eğer rehberiniz Gmail, iCloud ya da Outlook gibi bir yerle senkronize etmiyorsanız, temiz kurulum öncesi adres defterinizi başka bir yöntemle ayrıca bir yedeklemenizde fayda var. Örneğin rehberinizi tek başına yedekleme ve dönüş için Turkcell Yedek veya My Contacts Backup gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Lütfen adres defterinizi ayrıca yedekleme işlemini ihmal etmeyin. Özellikle içinde binlerce kaydın olduğu bir rehberi sıfırdan oluşturmak kolay olmayacaktır.

5) Cihazla Çekilen Resim ve Fotoğraların Bilgisayara Aktarılması

Rehberden sonra çoğu iPhone kullanıcısı için cihazdaki en önemli verilen başında fotoğraflar geliyor. Dolayısıyla sıfırlama işlemi öncesi bu fotoğrafları da yedekleminizde fayda var. Özellikle iCloud gibi bir çözüm kullanmayanların. (iCloud’un Fotoğraf Yayın özelliği hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.)

iPhone ve iPad’imizdeki resim ve fotoğrafları bilgisayara aktarmanın en kolay yolu da iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı başlıklı yazımızda anlattığımız yöntem. Fakat alternatif olarak My File Explorer gibi uygulamalarla da resimlerinizi ayrıca bilgisayara aktarabilirsiniz.

My File Explorer ile cihazınızdaki resimleri kolayca bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

6) Uygulama Verileri Ne Olacak ???

İşte bu işlemin en kötü yanı uygulama verileri. Oyunlardaki ilerlememiz (geçtiğimiz bölümler), uygulamalar içindeki dokümanlar, vs. normalde toplu olarak bir tek iTunes ile yedekleniyor. Fakat temiz kurulumda bu yedeği kullanamayacağız. Bu yüzden her bir uygulamanın verisini, o da eğer imkan sağlıyorsa ayrıca yedeklememiz gerekiyor. Bazı uygulamalar, iCloud, DropBox veya Wi-Fi Transfer gibi yöntemler ile, verilerini ya da dosyalarını başka bir ortama aktarılmasına imkan veriyor. Ya da kendi sunucularından verileri getirdikleri için yeniden kurduğunuzda veriler geri geliyor. Fakat çoğunda bu özellik yok 🙁 Bu yüzden çoğu uygulamanızın verisine veda etmeniz gerekiyor.

7) Bilgisayarımızdan Cihazımıza Daha Önce Transfer Ettiğimiz Şarkılar, Zil Sesleri, Resimler, vs. Ne Olacak ???

Bu verileriniz zaten bilgisayarınızda olduğu için endişe etmenize gerek yok, tabii eğer daha önce bu dosyaları transfer ettiğiniz bilgisayar artık ortada yoksa. Maalesef Apple, kullanıcıların iTunes üzerinden cihaza transfer ettiği (eşzamanladığı) dosyaların geri transferine izin vermiyor telif hakları nedeniyle. Fakat şarkı ve zil sesi gibi dosyaların bilgisayara geri transferi için daha önce bu yazıda tanıttığımız CopyTrans gibi programlar mevcut.

—————-

Restore – Geri Yükle

Cihazımızdaki önemli bilgilerden yedekleyebildiklerimizi yedekledikten sonra artık temiz kurulum için Geri Yükleme (Restore) işlemine başlayabiliriz. Geri Yükle’nin teknik olarak karşılığı da cihazınıza format atılıp işletim sisteminin yani iOS’in sıfırdan kurulmasıdır.

Cihazımızı yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes’a bağlayıp Geri Yükle tuşuna tıkladığımızda şunlar olur:

1) iTunes cihazımızda yüklü mevcut sürüm ile Apple Sunucularındaki en güncel sürümü yani versiyonu karşılaştırır. Eğer cihazımızdakinden daha güncel bir sürüm var ise, iTunes bu güncel sürümü yükleyebilmek için bilgisayarınız üzerinden indirme (download) işlemi başlatır. iOS işletim sistemine ait bu dosyanın boyutu da versiyona ve cihazınızın modeline göre değişiklik gösterir. Genelde de 500MB. ila 1000MB. arasında olur.

2) Eğer cihazınızdaki iOS işletim sistemi güncel ise, bu durumda bilgisayarınızda yani iTunes’ta bu dosyanın daha önce indirilip indirilmediğine bakılır. Eğer daha önce indirilmemişse yine gidip Apple sunucularından indirilecektir.

3) İndirme işlemi tamamlandıktan sonra da cihazınızda kurulum başlayacaktır. Yaklaşık 5-10 dakika sürecek bu işlemden sonra da karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

İşte bu aşamada yedekten dönmeyi değil de cihazımızı yeni olarak ayarlamayı seçerek sanki fabrikadan yeni çıkmış hale getiriyoruz. Tabii durum böyle olunca cihazın internete bağlanabilmesi için gerekli kablosuz ağ ayarını tekrar yapmanız gerekiyor. Çünkü cihaz sıfırlandığı için hafızasında daha önce bağlandığı kablosuz ağların (Wi-Fi) şifreleri saklı değil.

Cihazımız artık tertemiz. Tüm şifreleri de sıfırlanmış durumda. Muhtemelen performans sorunları da ortadan kalktı. Şimdi tekrardan cihazımızı doldurmaya başlayabiliriz.

————–

Uygulamaların Geri Transferi – Eşzamanlama

Cihazımızı sıfırlamadan önce hatırlarsanız uygulamalarınızı “Satın Alınanları aktar” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer etmiştik. Şimdi de, daha önce yayınladığımız “iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu” başlıklı yazıda detaylı paylaştığımız gibi eş zamanlama yöntemi ile dilediğimiz uygulamaları tekrar geri cihazımıza yükleyebiliriz.

Yani yapmamız gereken yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamaları seçerek eşzamanlamak (sync). Tabii tüm uygulamları açınca içlerinde, daha önce yaptığınız hiç birşeyi göremeyeceksiniz 🙁

Fotoğrafların Geri Yüklenmesi

Yazının başlarında bilgisayarımıza aktardığımız resimleri Film Rulosu’nun altına olmasa da Fotoğraf Arişivi olarak yani albüm olarak cihazımıza transfer edebiliriz. Bunun için de yapmamız gereken çok önceleri paylaştığımız “Bilgisayardan iPhone’a ve iPad’e Resim Aktarımı” başlıklı yazıda anlattığımız yine eşzamanlama yöntemini kullanmak.

Mail Ayarları ve Adres Defteri

Geriye önemlilerden bir tek Mail ayarlarını tekrar yapmak ve de Rehberinizi yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden hangisi ile yedeklediyseniz onunla geri dönmek kalıyor. Elbette cihazınızla ilgili daha önce başka ayarlar da yapmışsınızdır. Artık bazı şeyler sıfırdan tekrar tanımlayacaksınız. Geçmiş olsun 🙂

———–

Yazının başında belirtmeme rağmen son olarak bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Yukarıdaki işlemler temiz bir kurulum yaparak cihazınızı sıfırlamak isteyenler içindir. Eğer yedekten dönerek geri yükleme yapacaksanız, daha önce yayınladığımız “iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme” başlıklı yazımıza bir gözatın.

Eğer temiz kuruluma rağmen cihazınızdaki sorunlar devam ediyorsa o zaman da  “iPhone ve iPad için Servis ve Garanti Konuları” başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi cihazınızı bir servise götürün. Ayrıca iTunes görmediği için yukarıdaki sıfırlama işlemini yapamıyorsanız, o zaman da “iPhone ve iPad’i iTunes ile Kurtarma Modunda Geri Yükleme” başlıklı yazımıza bir gözatın.

159 Comments

 1. okan mirze

  30/08/2012 at 20:38

  harikasın mustafa abi.

 2. okankara06

  30/08/2012 at 20:50

  mustafa bey cidden super bir yazi olmus herzamanki gibi;)inanin bu sorulari herdafasinda arkdslrma cewaplamaktan ben yoruldum:)artik bu basarili yaziyi direk arkdslrima iletirim;)teskkrlr…

  • Mustafa Tan

   30/08/2012 at 21:11

   Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Bize de çok geliyordu aynı sorular. Bir seferde tüm sorulara cevap olsun diye bu kadar detaylı yazdım zaten. Gerçi yarım günümü yedi ama yine de zevkliydi yazması 🙂

   • gafur

    31/08/2012 at 00:34

    faydalı yazılarınız için teşekkürler…ben yeni iphone kullanıcısıyım bilgisayarıma ı tunes i kuaramıyorum ingilizce 64 veya 32 den bahsediyor .yardımcı olabilirmisiniz.teşekkürler

    • Ozzy

     17/10/2012 at 15:18

     Windows surumunu soruyore…bilgisayarima sag tikliyore ve en altta ozellikler sekmesine tiklayarak windows 64 mu yoksa 32 mi oldugunu anliyore..taha sonra itunesu buna gore kuruyore..

 3. Ahmet Şentürk

  30/08/2012 at 21:16

  Tişikkirlir sipirmin : )))

 4. Oguz

  30/08/2012 at 21:59

  Ellerinize saglık. Gercekten bize yaptığınız hizmet karşılıksız ve mükemmel. Sizin sayenizde arkadaslarım arasında iPhone uzmanı oldum. Sorusu olan beni arıyor :). Ve her yazınızı büyük bir zevkle takip ediyorum. Hergün kontrol ediyorum sitenizi. Elimizden şimdilik sadece teşekkür etmek geliyor. Çok TEŞEKKÜRLER.

 5. Oguz

  30/08/2012 at 22:04

  Peki telefondan silip wifi üzerinden tekrar yüklesek olur mü? Tabi ben sadece rehber yedeğini aldım. Sildim ve itunes siz yeniden kurdum. Ne kadar sagliklidir bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • oguz

   30/08/2012 at 22:10

   ayarlar-genel-sıfırla-tüm içerikleri ve ayarları sil sıralamasını takip ederek yaptım. sonrada wifi üzerinden yeni bir iphoe olarak başlattım. izlediğim yol sizinkine eşdeğermi yoksa mutlaka itunes bağlantılı olarakmı yapmalıyım.

 6. Cem şehri

  30/08/2012 at 22:25

  Musadeni olursa bir soru sormak istiyorum iPhone 4 kullanicisiyim 5.0.1 sürümünü kullanıyorum (jailbreakli kullanıyorum ama onun sebep olduğunu düşünmüyorum) mesaj geldiginde bildirim geliyor ama Facebookdan veya başka bir uygulamadan bildirim alamıyorum gelmiyor desem daha doğru olur bildirim merkezinde açik hepsi bunu da belirtmek istiyorum şimdiden teşekkürler…

  • oguz

   30/08/2012 at 22:31

   facebook silip tekrar yüklemeyi denedinmi. bende sorun yok 5.1.1 versiyon yüklü bendede

  • Anonim

   02/09/2012 at 10:05

   Arkadasin dedigi ile bir ilgisi yok bende 5.1.1 yuklu(İPhone 4) jailbreaksiz bu sorun bendede 1-2 gundur var.Mustafa abimiz yardım edecektir emin olabilirsin 🙂

 7. kaan

  30/08/2012 at 22:35

  bilgisayarda veri yedeklemiyorum artik. icloud candir.

 8. Isa belen

  30/08/2012 at 22:35

  Super olmuş teşekkürler Mustafa bey

 9. Ahmet

  30/08/2012 at 23:32

  Apstoreden free uygulama indiremiyorum iPhone 4 yardım…….

 10. Timur Bey

  30/08/2012 at 23:43

  Mustafa Bey bana bir konuda yardımcı olursanız minnetar kalacağım size. Bu konuyla ilgili.

  • Anonim

   01/09/2012 at 03:47

   Kapsiteniz dolmustur

 11. Timur Bey

  30/08/2012 at 23:47

  Benim aynı iPhoneumu farklı bir cihaz olarak algılıyor iTunes birdenbire. Hiçbir işlem de yapmadım. Ve sadece 2 seçenek sunuyor. Yeni cihaz olarak kaydetme ve geri yükleme. Ben su an telefonumdaki herseyin korunmasını istiyorum. Yeni dosyalarım da var.Ne yapmalıyım

  • Anonim

   31/08/2012 at 14:14

   Konuda yardımcı olurmusunuz Mustafa bey, konuylada ilgili.iPhone içindekileri gitmeden halletmek isterim

  • Anonim

   01/09/2012 at 22:02

   Konuyla ilgili yardımcı olur musunuz Mustafa Bey, fikrinize ihtiyaç var.

  • Timur Bey

   01/09/2012 at 22:02

   Konuyla ilgili yardımcı olur musunuz Mustafa Bey, fikrinize ihtiyaç var.

 12. Timur Bey

  30/08/2012 at 23:51

  Her zamanki menüler ve cihazımın içindekiler itunesda görünmüyor ve sadece 2 seçenek sunuyor. iPhoneu her nedense başka bir cihaz olarak algılıyor. Cihazı yeni olarak kurmak istemiyorum öteki seçenek de yedekten geri yükleme ancak son yedeklemem itunesda çok eski. Lütfen yardım.

  • Emre D

   31/08/2012 at 11:56

   Gecmis olsun ama iPhone suan DFU modus da galiba. Iki secenekden baska bir seceneginiz yok.

   • Timur Bey

    31/08/2012 at 14:10

    Teşekkürler bilgi için. DFU modus nedir?

 13. Gorkem Simsek

  31/08/2012 at 00:10

  Hepsi iyi de anlamadığım su nokta var eskiden iCloud sayesinde çektiğim fotolar bilgisayara geliyordu fakat artık gelmiyor ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?

  • Oguz

   31/08/2012 at 08:56

   Fotograf palasimini ac

 14. Metin Yetik

  31/08/2012 at 01:21

  Teşekkürler.

 15. Hasan Yıldırım

  31/08/2012 at 01:27

  Mustafa bey telefonu iCloud ile yadekleme yaptıktan sonra sifirlasak ve ondan sonra wifi üzerinden geri yüklesek olur mu. Cahilliğimi hoşgörün ama ben bu iTunes i inanın hiç anlamadım.

  • Mustafa Tan

   31/08/2012 at 10:01

   Olur ama bilerek yazmadım. Çünkü internet üzerinden o kadar çok uygulamayı, fotoğrafı, vs.’yi tekrar indirmek çok vakit alacaktır. Bir de eğer internet bağlantınız sınırsız değilse sıkıntı yaratabilir.

   • Oguz

    31/08/2012 at 11:33

    Bu benimde sorumun cevabı sanırım.

 16. Ufuk ozturk

  31/08/2012 at 03:50

  Facebook da niye share (paylasim) komutu yok?

 17. Trandor

  31/08/2012 at 11:53

  Merhabalar. Benimde bir sorum olucak Mustafa bey. Benim itunesda ipadım yedekli şuan ve ben bi iphone aldım onuda yedeklemek istiyorum bu mümkünmü mümkünse geri yükleme yaptığım zaman ipad ve iphone u nasıl ayrı ayrı geri yükleyebilirim? Umarım anlatabilmişimdir itunes bilgim biraz zayıf. 🙂

 18. Clown

  31/08/2012 at 13:09

  Elinize yureginize emeginize saglik…tum sorunlari hallettim 🙂

 19. Mustafa

  01/09/2012 at 09:35

  Mustafa Bey,

  Ben soru cevap sitenizde yaşadığım soruna çözüm olacak bir cevap alamadım.

  Özür dileyerek burada size sormak istiyorum.

  Daha önceden indirdiğim 2 uygulamayı (Cut It Up ve Get Me Out) purchased dahil olmak üzere tekrar indiremiyorum. İndirilebilir öğeleri denetle dediğimde sürekli bu iki uygulama çıkıyor. Böyle bir sorun olması için Apple store’dan silinmiş olması gerekiyor. Ne yapmam gerekiyor.

  Şimdiden Teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 20. Mehmet

  01/09/2012 at 12:31

  Mustafa Bey merhaba bazı uygulamalar Türkiye mağazasına ne zaman eklenecek . Ayrica niye eklenmediginide merak ediyorum.Ornegin Google latitude .. Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   01/09/2012 at 12:41

   Uygulamanın gliştiricisi ne zaman isterse o zaman ekleyecek. Apple ile bir ilgisi yok bu durumun. Tamamen uygulama geliştiricileri karar veriyor.

   Bir kısmı telif hakları nedeniyle Türkiye App Store’a koyamıyor uygulamalarını. Örneğin bir film veya müzik uygulaması Amerika’da telif haklarını almış ama Türkiye’de almamışsa (ki her ülke için ayrı ayrı alması gerekiyor o ülkedeki yetkili kuruluştan) o zaman Türkiye App Store’a uygulamasını çıkaramaz.

   Google ve Facebook gibi firmalar ise bazı uygulamalarını önce Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, vs. gibi popüler ülkelerde yayınlayıp sonra bizim gibi ülkelere açıyor. Bu nedeni de genelde yerelleştirme çalışmalarınun uzun sürmesi oluyor.

 21. Emir Timur

  01/09/2012 at 22:07

  Ayni iPhoneumu farklı cihaz olarak algılıyor iTunes birdenbire. Hiç işlem de yapmadım. Ve sadece 2seçenek sunuyor. Yeni cihaz olarak kaydetme & geriyükleme.telefonda herseyin korunmasını istiyorum.Yeni dosyalarım da var.

 22. Ömer

  02/09/2012 at 00:27

  Hocam elinize saglik ama bir sorum olucakti size bu format olarak mi geçiyor yoksa restoremi eskiden home tusu basili tutuluyordu dfu moda flian aliniyordu artik bunlara gerek yokmu veya farki varmi? hard format denen olay nedir?

 23. Kemal C

  02/09/2012 at 13:23

  Selamlar Mustafa bey
  Faydalı paylaşımlarınizi yakından takip ediyorum. Ellerinize saglık. Uygulamanız da indirime giren program oyun vs onlarla da bilgi yer alsa hic fena olmazdı. Hepsini bilmek mümkün değildir tabi ama büyük kacirilmamasi gereken indirimleride paylasmanizi bekliyoruz. İyi günler 🙂

 24. bora volkan

  02/09/2012 at 15:02

  mustafa bey iyi günler.
  win-7 bilgisayarımda iTunes 10.6.3.25 yüklü.
  iPhone’umu bilgisayara bağlamadan itunes’i açtığımda iTunes Store’a bağlanmıyor.
  telefonumu bağladığımda güncellemeleri denetle dediğimde ise bilgisayarımda internet bağlantısı olmasına rağmen “iPhone yazılım güncelleme sunucusuna erişilemedi” uyarısı çıkıyor.
  internette araştırmama rağmen bir sonuc olmadı.
  ne yapmam gerekiyor?

 25. M.emin

  02/09/2012 at 17:55

  Gerçekten çok güzel bi yazı olmuş Mustafa Bey
  Benim sorum ise iphone 3Gs’imde ios 5.1 yüklü ama performans sorunları yaşıyorum bu nedenle ios 4e dönmek istiyorum bu mümkün mü?
  İyi çalismalar..

 26. Anonim

  03/09/2012 at 01:57

  Şarjım çabuk bitiriyor buna önereceğiniz bir program var mı!!?

 27. Doro

  03/09/2012 at 10:51

  Mustafa bey ben yeni ipadimi ilk kez kurarken iphonunuzla eszamanlamak ister mısınız gibi bir soru gelmisti ben de reddetmistim şimdi öyle yapmak istiyorum ama nasil yapacağımı bilmiyorum bunun icin ipadimi yeniden kurmayı düşünmüştüm siz ne dersiniz

 28. Murat Narin

  03/09/2012 at 12:38

  Mustafa bey merhaba ,
  Ben İphone mu telefon üzerinden sifirla işlemlerini yaptım . Fakat bluetooth özelliği calismiyor. Bluetooth sekmesine girdiğimde aranıyor diyor fakat kulaklıkları görmüyor bu sırada pil yüzdesi yanında aktif olmayan bluetooth işareti var fakat ana ekrana döndüğümde bı işaret bluetooth açık olmasına rağmen kayboluyor . Ne yapmam gerek acaba sorunu çözebilmek icin?
  Saygılarımla

 29. Gokhan

  03/09/2012 at 22:19

  Merhaba Mustafa Bey,
  Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Şöyle bir sorunum var: Önce ipad aldım. Itunes kimliği oluşturup storden çeşitli sarkı ve uygulamalar satın aldım. Sonra iphone4s aldim ve itunes kimliğimle satın aldıklarımı cihaza sorunsuz yükledim. Sorun iphone4s’le parali uygulama almaya çalıştığımda ortaya çıktı. Benden “bu cihaz yeni, güvenlik sorusunu doğrulamalısınız” gibi bir mesajla, daha önceden girmiş olduğum soruları cevaplamamı istedi. Ne yazıkki 3 sorumun da cevabını hatırlamıyorum. Şimdi iphone’umla sadece ücretsiz uygulama indirebiliyorum, paralı birşey satın alamıyorum. Jailbreak vs. yapmak istemiyorum. Bu sorun için tavsiyeniz olursa sevinirim. İyi çalışmalar.

 30. Emir Timur

  04/09/2012 at 14:47

  Yani haftalardır hem sorucevapta hem burda sorunumu yazıyorum bir zahmet edip ilgilenmiyorsunuz….

  • Mustafa Tan

   04/09/2012 at 14:52

   Cevaplarını bildiğim tüm soruları cevaplamaya çalışıyorum. Bilmediklerim için ise yapabileceğim bir şey yok 🙁

   Biliyorsunuz Soru Cevap sitesini sadece siz sorun ben cevaplıyayım diye açmadık. Herkes sorulan soruları cevaplamaya çalışsa harika olacak ama genelde sadece sorusu olan geliyor 🙁

   • Emir Timur

    07/09/2012 at 13:37

    Evet sorucevap’ta dayanışma halinde olmalıyız. Vaktim olursa uygun zamanımda bakıp bildigimi cevaplarım. Âma LÜTFEN problemim ile ilgilenin. Ben bilmediğinizi düşünmüyorum bu konuyu veya ben anlatamadım derdimi….

 31. Ege

  04/09/2012 at 21:35

  Mustafa bey merhabalar

  İphone 4um var.cihaz güncel.ama safariyi bile acsam apple kullanici indirme sifresi istiyor. App storeden cikis yaptim sonuc yine ayni.hatta baska apple kimligiyle giris yaptm yine eski apple sifresini istiyor. Hesabi guncelledim kart bilgilerini bile tekrar girdim hatta hatta farkli kredi karti bilgileri bile girdim.sonuc yine ayni. Hangi oyunu,uygulamayi acarsam acayim sifre istiyor.napabilirim.lutfen yardim edin.kolay gelsin

 32. Elifcan

  06/09/2012 at 13:37

  Merhabalar, cihazıma parola koydum (ekran kilidi) fakat unuttum. Gösterdiğiniz yeni kurulum işlemlerini aynı şekilde uygulamaya çalıştım fakat, itunes ımda aygıt yerinde aygıtım gözükmüyo bu yuzden geri yükleme işlemini gerçekleştiremiyorum. Cihazım daha önce başka biri tarafından kullanıldı. Bilgisayara taktıgımda ” itunes ‘iphone … ‘ adlı iphone parolayla kitlenmiş olduğu için ona bağlanılamadı. itunes kullanabilmeniz için iphone dan parolayı girmelisiniz.” diyor. Bu çelişkiyi nasıl çözebilirim, bilgilendirir ve yardım ederseniz çok sevinirim. İyi günler.

 33. galip

  07/09/2012 at 01:07

  merhaba mustafa abi benim sorunum bilgisayara format attım itunesi yukledim itunes store a giriyorum fakat isteginiz gercekleştirilemedi istediğiniz öge şuan türkiye magazasında yok diye hata alıyorum yardımcı olurmusun ana sayfasına git dediğim zaman bu hatayı alıyorum teşekkürler simdiden

 34. Huseyin

  16/09/2012 at 23:09

  Mustafa bey oncelikle bu bilgiler icin cok tesekkurler ama benim sorum su olacak pc me i tunesi yukledim ama
  Herhangi bi sifre koymadigm halde backup ini aldigim cihazimin tekrar yuklemesini gerceklestirmek icin yerel yedeklemeyi sifrele adinda bi parola koymus bunu nasil kaldiricam yada bu parola nedir ? Bu problem yuzunden telwfonumu servise veremiyorum cunku bu sifre ne bulamadim yardimci olursaniz cok sevinirim ilginiz icin simdiden tesekkurler

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 23:15

   Maalesef yukarıdaki yazıdaki gibi cihazınızı sıfırlamanız gerekiyor şifreden kurtulmak için.

 35. Sinem

  17/09/2012 at 09:49

  Benim iPhonema yükledik iTunes ama telefonda servis yok dıyo nasıl yapmam gerektigini bilmiyorum yardımcı olur musunuz lütfen

  • Anonim

   09/12/2012 at 14:10

   Sinemcim telın model ne

 36. İlkersalih

  21/09/2012 at 15:25

  Slm ios 6 yukledikten sonra appstore girisinde sikinti yadiyorum telefon aramadi yaparken arama basarisiz uyarisi aliyorum ikinci uchncu de dusuyo numara ekran parlakligi da sikinti otomatik yapiyorum isiga gore ya full aciyor ya da full kapatiyor birde sanki sarj suresi kisaldi bu ikz 6 ile mi akakalidir yoksa bi format arayim mi bu format telden atsam sa olur mu tskler

 37. x

  24/09/2012 at 14:33

  ben iphone 4s kullanıcısıyım ve itunesdan telefona güncelleme yaptım fakat memnun değilim eski haline döndürebilmenin hiç bir yolu yok mu? 🙁

 38. zeynep

  28/09/2012 at 20:39

  merabalar ben iso 6 yı yükledim ve yüklerken yeni bir iphone olarak ayarla demedim diğer seçeneği kullandım ve şuan 3 saatte hiç birşey yapmama rağmen 3g falan hepsi kapalı şarjımın %50 si bitmiş durumda ve bitmeye dewam ediyor sizce neden? tekrar geriye dönüp yeni bir iphone olarak ayarla diyebilirmiyim lütfen yardım edin :/

 39. Berk

  01/10/2012 at 05:33

  Merhaba iPhone 4S kullanicisiyim AMA sesli navigasyonum çalışmıyor nasıl çalıştırabilirim

 40. Okan

  09/10/2012 at 15:50

  Mrb mustada bey bn ios 6 yi yukledim diger arkdaslarmda arama ve mesaj geldiginde arkada led flas uyarisi yanip sonuyor bnde bu ozelligi ayarlar dan actim sun acik ama arama veya mesaj geldiginde yanmiyor bu neden olabilir cvp verirseniz sevinirim.

 41. Hasip osman

  14/10/2012 at 13:56

  Merhaba
  Hesap makinasinda % ile hesap yapiliyor mesela normal hesap makinasi gibi kdv hesaplanmiyor acaba bir cozumu varmi
  Saygilar
  Hasip osman

  • Mustafa Tan

   14/10/2012 at 14:12

   Hesap makinası uygulaması açıkken cihazınızı yan çevirdiğinizde çıkan özellikler yeterli olmuyor mu?

 42. Berk

  14/10/2012 at 14:37

  Avustralyada yasamamin navigasyonla bir ilgisi var midir

 43. Murat hayta

  29/10/2012 at 23:34

  Mustafa bey, superposta uzantılı ve yaklaşık 15 senedir kullandığım mail adresimi ipadimde nasıl kullanabilirim? Bana yardımcı olur musunuz?

 44. Uğur

  15/11/2012 at 21:31

  Mustafa Abi iyi akşamlar bu aksam hiç birsey yapmamama rağmen i tunes Store bağlanamiyor hatası aldım ve Hicbirsey indiremiyorum Apple kimliğimden çıkış yapıp tekrar giriyim dedim bu sefer giriş yapamıyorum Store bağlanamiyor diyor ne yapmam gerek ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 45. Uğur

  15/11/2012 at 21:33

  Bu arada cihazım iPhone 4S 1 ay oldu alali.

 46. Pingback: iOS 6 Güncelleme Sorunları | Endülüjans

 47. Ahmet

  21/11/2012 at 04:04

  Öncelikle herşey için teşekkür ederim. İpadin şifresini unuttum sürekli yanlış şifre girince hiç bişi yapamıyorum. Bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim. Itunese bağlıyorum ipadinizden şifrenizi giriniz diyor. Teşekkür ederim.

 48. hümeyra

  06/12/2012 at 12:57

  Mustafa bey merhaba,
  belki daha önce soruldu ama ben araştırmama rağmen bulamadım.
  6 sene önce ipod için indirdiğim bir itunes var bilgisayarımda.
  ve yeni iphone aldım, itunes umdaki şarkıları telefona aktarmak istiyorum ama eski itunes un şifresini ve apple kimliğini hatırlamıyorum. ve yüklü olan itunes da iphone da olan yeni apple kimliğini tanımıyor.
  eski itunes bilgilerimi nasıl öğrenebilirim? ve telefona aktarabilirim?

  teşekkürler,

  • Murat

   10/12/2012 at 03:22

   Hümeyra hanım bende eski apple kimliğimin şifresini unutmuştum.. Malesef yeni apple kimliği almaktan başka çareniz yok… Belki sıfırlama maili olabilir onun içinde itunes şifrenizi bilmeniz lazım

 49. Murat

  10/12/2012 at 03:19

  Yaw şu telefona neden şifre koyarsınız anlamıyorum hadi ekran kilidi neysede yok sınırlamalar yok ıTunes şifresi vb ne gerek var yaa

 50. orhun

  27/12/2012 at 18:55

  Mustafa bey,
  ben yeni iphone 5 aldım ve daha hiçbir yerde itunes’a bağlamadan şifre koydum ve unuttum. Artık bağladığımda şifrenizi girmeniz gerekiyor demekte. bu yüzden restore yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim

 51. Murat

  28/12/2012 at 01:12

  Merhabalar.benim merak ettigim birsey var ben iTunes üzerinden AppStoredan satın aldigim uygulamaları satın alınanları yedekle dediğimde yukarıdaki durum çubuğu Çook hızlı bir sekilde işlem yapıp geciyor.haftaya telefonumu servise vereceğim.satin aldigim uygulamaların yedeğinin alınıp alınmadığından emin olamıyorum.acaba bu konuda yedeklerin alinip alinmadigindan nasil emin olabilirim.tesekkur ederim

 52. Ayc

  28/12/2012 at 15:47

  Merhaba arkadaslar henuz icine bir app bile yuklemedigim ipad 3 um kilitlendi ve iTunes a bile baglanmiyor. Nasil sifirlayabilirim ? Icinde yedekliycek bir bilgi yok ztn.. Tesekkur ederim !

  • cenk yakup seçmen

   18/01/2013 at 12:20

   ipad 3 ünde ayarlara gir en altta sıfırlama yeri var ordan yapabilirsin

  • alican

   29/03/2013 at 15:29

   yardım lütfen ne yapabilirim şaştım kaldım ıphone 4
   hiçbir şey yedeklemeden formatladım bu dosyaları tekrar bulma gibi durumumuz söz konusu olabilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim…

 53. ace

  02/01/2013 at 01:40

  pcme whatsapp yükledim çok iyi çalışıyor ama karşıdan whatsappla gelen fotoğrafları pcye aktaramıyorum çözüm bulamadım yardımcı olabilirmisiniz

 54. Hayri

  27/01/2013 at 20:53

  Merhabalar Mustafa Bey.

  yaklasik 5 6 saattir bilgisayarimin ve ipadimin basindayim. Ama hgala sorunu cozemedim. ipadim kilitlendi ve itunesa baglanmiyor. dediginiz gibibilgisayarimi apple kimligimi girerek yetkilendirdim. bu asamadan sonra yazdiklarinizi uygulayamiyorum cunku yetkilendirmem ragmen hala ipadim taninmiyor. geri yukle falan o kisimlarin hic birini yapamiyorum . lutfen bana bu konuda yardimci olunuz

  • Hypnosispy

   25/09/2013 at 09:03

   Aynı durumdayım.

   • oıbhy

    21/11/2013 at 21:15

    ıoj

 55. Anonim

  31/01/2013 at 15:52

  Anlatılanlar hikaye itunes cihazı recovery modda açarsak görüyor.
  ancak geri yükleme sırasında tekrar cihazın bağlantısını kesiyor.
  Olmuyor!

 56. mehmet

  13/02/2013 at 17:41

  selamlar sitenizi ilgiyle izliyorum çok güzel bilgiler ve haberler geliyor..
  bende sınırlamalar şifresini unuttum. telefonu yeniden kurmak için tüm yedekleri aldım ve yazılanları yapmaya başladım. fakat itunes son güncellemeyi yüklemek için 1000 mg civarında bir dosya yüklemeye başlıyor. takribi 3 saat zaman veriyor. ama indirme işleminin 300 mg civarında hata veriyor. bir kaç kere denememe rağmen tam indirme olmuyor. sebebini çözemedim.
  birde bu dfu modunda restore yaparsam yine bu dosyayı istiyecekmi. onu merak ediyorum. eger istemezse öyle çözelim.
  şimdiden cevaplar için teşekkürler.

 57. barış

  15/02/2013 at 11:24

  şifremi unuttum ve itunesten mail olarak istedim fakat mailime gelmiyor yardımcı olursanız sevinirim

 58. seyithan

  19/02/2013 at 12:34

  abi çooooook tşk valla siz olamasydınız telefoıncuılar bden 40 lira alarak yapacaklardı ama bedava yaptım çk tşk abi artık her sorunda bu siteye bakarım 😀

 59. pınar

  22/02/2013 at 11:37

  merhaba iphone5 daki videolarımı bilgisayarıma aktaramıyorum fotolar aktarılıyor ama videolar her defasında hata veriyor ne yapmalıyım aceba pc min sürümü cok mu eski kalıyor?
  ne yapabilirim? tesekkur ederim

 60. Usher

  04/03/2013 at 14:13

  merhaba ıphone 4s sistemı sıldım ıtunese takıyorum gerı yukleme gelmıyor ne yapmam lazım acıl yardım

 61. Usher

  04/03/2013 at 14:36

  yaptım ekranda sadece usb kablosu resmı ve ıtunese bagı yazyr ıtunesde ıse normalde gerı yuklem butunu vs hıc bırsey gozukmuyor

  • ffffff

   27/09/2013 at 13:04

   Benim ipad2 de aynı durumda iTunes a bağlıyorum iPad e geri yükle diye bi bölüm çıkıyor yükle diyorum güncelleme yapıyor ama değişen hiç bir şey olmuyor yardım ederseniz çok memnun olurum

 62. didem

  08/03/2013 at 03:45

  ıphone 4 kullanıcısıyım bilgisayara telefonu taktığımda hiç bişi olmuyo bi yardım edin yaa 🙂 şimdiden tşk 🙂

 63. Gökhan

  21/03/2013 at 10:02

  Merhabalar;
  Benim çocuğumun İphone 3G si var dün akşam parola koymuş ve unutmuş şimdi açılmıyor bütün gece açmak için aklına gelenleri girdi ama olmadı telefon daha önce hiç yedeğini almadık ne yapmam gerekir ios da muhtemelen eskidir.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Anonim

   13/07/2013 at 02:26

   İki tuşada birden basılı tut home button ve yukarda acma dügmesine elma resmi cıkınca home buttonu bırak ve bekle acilinca devam oyna ıphonunla :))))

 64. ali

  29/03/2013 at 15:23

  ıphone 4
  hiçbir şey yedeklemeden formatladım bu dosyaları tekrar bulma gibi durumumuz söz konusu olabilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim…

 65. ismail

  05/04/2013 at 17:46

  merhabalar mustafa bey
  benım problemım ekran kılıtını olmus olmamdan kaynaklanıyor ve sıtedekı tum yazılanları okudum. oncelıkle su ankı kullandıgım sızın resımlı anlatımlarınızdakı ıtunestan degıl ve guncel ıtunesdan oldugu ıcın sanırım yenı ıphone olark baslatma secenegı yok. sıze olanları anlatayım telım kılıtlendı ıtunesa bagladım yalnız yedekleme yapamadım ekraan kılıdı oldugu ıcın ve bu yuzden sıfırlayıp tekrar gerı yuklmee yapmam gerekıyor ama resımlı anlatıları yapmaya calsıtıgım halde yenı ıphone olarak secenegı yok guncel ıtuneslarda ne yapabılrım ?

 66. orhan

  10/04/2013 at 16:28

  Helal olsun kardes mukemmel paylasım.

 67. ozden

  11/04/2013 at 21:47

  merhaba.. ben ıphone sıfremı unutup defalarca gırdım ve telefon kılıtlendı ve connect to ıtunes yazıyor ekranda ıtunes a baglıyorum ama uyarı verıyor ıphone guvenlık kodunu gırınız sonra baglanacak dıyor ne yapacagımı bılmıyorum lutfen yardım edın..

 68. Kenan

  26/04/2013 at 11:55

  Arkadaşlar bu wifi sorununa çare arıyorum. Wifi hata verdiğinden beri şarjımda çok gidiyor günde 2 kez bazen 3 kez şarj ettiğim oluyor bir bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim..

 69. Eser baloğlu

  28/04/2013 at 12:31

  Merhaba,
  Dediğiniz işlemleri harfiyen yerine getirdim ve sıfırlama işlemi yaptım. Bunu yapmamın sebebi telefonumda ciddi bir performans düşüklüğü olmasıydı.
  Hersey bahsettiğiniz gibi oldu ve telefonda hızlandı ancak,
  Ayarlar bölümünde wifi yayın yapmamızı saglayan kişisel erişim noktası başlığı kayboldu, yani yeni bir iphone olarak ayarladım ve artık ayarların içinde böyle bir başlık yok.
  Çok fazla kullandığım bir özellikti, yazılım güncellemeye baktım, yazılım güncel.
  Konu hakkında bilgi verir veya tavsiyede bulunursanız çok memnun olurum.
  Teşekkürler.

  • Eser baloğlu

   28/04/2013 at 13:36

   Kendi sorumu kendim cevaplamak istedim 🙂
   Aynı sorunu yaşamış olan başka arkadaşlarımızda olabilir.
   Geri yükleme yaptıktan sonra, ayarlar ana ekranında “kişisel erişim noktası” gözükmüyordu.
   Fakat yine ayarlar ekranında genel/hücresel in altında “kişisel erişim noktası” olduğunu fark ettim, bu alanda işlem yapıp aktif ettikten sonra,
   “Kişisel erişim noktası” sekmesi ana ayarlar ekranında yani ” uçak modu, wi-fi, bluetooth, başlıklarının altında gözükmeye başladı.
   Demekki bir kere girip aktif etmek (kullanmak) yeterli oluyormuş.
   Burdan şu sonuç çkıyor, soruyu sormadan önce elimizden gelen bütün kurcalamalrı yapıp ondan sonra sormalıyız :))
   Herkeze iyi pazarlar …

 70. Ozan

  28/04/2013 at 17:15

  arkadaşlar telefonumun şifresini unuttum ve başka bilgisayar kullanıyorum artık nasıl sıfırlayabilirim veya açabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 71. sibel

  02/05/2013 at 13:06

  kafayi yicem lutfen yardim edin sinirlama sifremi unuttum denemek icin her girisimde 60 dk sonra deneyin diyor ne yapmaliyim lutfen cvp verin

 72. Anonim

  03/05/2013 at 22:36

  Merhaba. Benim bir İpodum var ve şifresini birkaç kez yanlış girmemden dolayı ekranda İpod kapalı iTunes’e bağlan yazısı çıkıyor. Fakat iTunes en son eş zamanladığım bilgisayardan silinmiş. Tekrar indirmeme rağmen bu seferde iTunes açılmıyor. “iPod parolayla kilitlenmiş olduğu için ona bağlanılamadı. iTunes kullanılabilmesi için iPoda parolanızı girin yazısı çıkıyor.” Lütfen yardım edin. Cevabınızı bekliyorum…

   • Şafak Erguvan

    15/02/2014 at 02:29

    Evet Mustafa Bey, iPad’in cihaz parolasını unuttuğumuz için bu yazıdakileri harfiyen yerine getirecektim ki arkadaşın da dediği gibi “iPad parolayla kilitlenmiş olduğu için ona bağlanılamadı. iTunes kullanılabilmesi için iPad parolanızı girin”. Apple’ın sitesinden de okuduğum kadarıyla bu durumda sizin bu yoruma attığınız linkten başka çözüm yok sanıyorum. O yüzden yazınızın içinde bu linki paylaşmanız takipçileriniz açısından daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 73. abdulkadir

  04/05/2013 at 13:03

  bn ıpad 3 ügüncelledim yeniden baslarken kullanıcı adı istedi yazdım hata verdi bnde geçtim şimdiyse internet oldugu halde ıtunese baglanmıyor ne yapabilirim

 74. emine

  06/06/2013 at 10:03

  ıphone şifremi doğru girdiğim halde yanlış diyor dediniz gbi itunesle haletmeye çalışıyorum yetkilendir yapıyorum apple kimlim şifremi yazıyorum hesabınız sıfırlandı tekrar apple kimli oluştur diyor tekrar oluşturup giriyorum yine aynı sorun sıfırlanıyor nasıl düzeltilebilir acaba..

 75. tuğçe

  07/07/2013 at 16:08

  merhabalar. telefonuma format attıktan sonra kullanmaya basladım fakat içindeki fotografların yedeklemesini almamıştım ve yanlıslıkla eski yedeklemeyi geri yükleyince yeni olan fotograflarımın hepsi gitti. bunun geri getirilmesi mümkünmüdür ?

  • tuğçe

   07/07/2013 at 17:25

   lütfen yardımcı olur musunuz bi yolu yöntemi var mıdır ?

 76. Özkan

  13/07/2013 at 02:35

  Iphone leriyle problemi olanlar yazsın asiri bir şekilde ilgi alanımdır her türlü sorunları halledebilirim

  • tuğçe

   13/07/2013 at 04:09

   telefonuma format attıktan sonra kullanmaya basladım fakat içindeki fotografların yedeklemesini almamıştım ve yanlıslıkla eski yedeklemeyi geri yükleyince yeni olan fotograflarımın hepsi gitti. bunun geri getirilmesi mümkünmüdür ?

 77. sevin

  19/07/2013 at 12:30

  Merhaba , bir sorunum var İphone la ilgili. Yurtdışından aldım ve kilidini açtırdım ama daha önce kullanan kişinin bilgilerini sıfırlamak için yeniden sıfırladım ve kurmaya çalışırken şöyle bir text çıkıyor karşımasorun ne olabilir lütfen yardım edin. sım kartım mı uygun değil telefon türkiyedeki sım kartla mı çalışmıyor anlamış değil.
  “The sım card that you currently have installed in this iPhone is from a carrier that is not supported under the activation policy that is currently assigned by the activation server.this is not a hardwareb issue with the iphone .please insert another sım card from a supported carrier or request that this iphone be unlocked by your carrier “

 78. alp

  19/09/2013 at 12:32

  HOCAM BEN İPAD MİNİYE SAHİBİM SINIRLAMA PAROLASINI UNUTTUM İOS 7 YE GÜNCELLEYEMİYORU.NASIL CİHAZI SIFIRLARIM

 79. Aslisude

  19/09/2013 at 22:42

  Ortak hesap kullanıyordum ama oyun satın alınca kredi kartı hesabım diğer hesaptakilerde kullanırmı diye kendişeleniyorum hesabımı nasıl kapatabilirim

 80. Togrul babazade

  05/10/2013 at 00:08

  Yahu ben whatsappdan warkıyı Musıcı playere yukleye bılmırem umumıyetle hecne yukleye bılmırem update etmek ısdeyende ımaıl wıfremı soruyor ama yukarısında yazılan e maılı dedeyıwe bılmırem onu nece ede bılırım

 81. kübra

  08/10/2013 at 22:19

  mrb benim iphone 4 var güvenlik kodumu unuttum en son sim kartımı falan da çıkardım ama yinede güvenlik kodu soruyor telefonum nasıl açılacak yardımcı olur musunuz?

 82. Cihan

  09/10/2013 at 18:47

  Bu işlem ile cihazı yeni cihazmış gibi sıfırladığımda iworks ücretsiz hale gelir mi? Bir de sıfırlamdan önce kullandığım apple kimliğini sıfırladıktan sonra yine kullanabilir miyim yoksa yeni kimlik mi almam gerekir?

 83. Oğuz

  12/10/2013 at 22:37

  iphone umun sınırlamar şifresini unuttum ve itunes dan geri yükleme yapamıyorum çünkü iphoneumu bul un kapatılmasını istiyor ve bu icloud dan yapılıyor icloud ayarları kullanılmaz halde (sınırlamalardan galiba) işin içinden çıkılmaz bir haldeyim 🙁

 84. İPad 2 Kullanıcısı

  20/10/2013 at 11:37

  Benim İPad 2’mde hala Youtube videoları, dizi veya sinema açılmıyor.Yeniden İPad’i sıfırladım.(Tüm içerikleri ve ayarları sil olarak)Ve yeni bir İPad olarak başladım.Sonra tekrar yapmaya çalıştım olmadı.DNS’yi değiştirdim, bu sefer de hiçbir site yüklenmedi.Sizce ne yapmalıyım?

 85. Anonim

  22/10/2013 at 15:10

  gg

 86. nejdet

  05/11/2013 at 14:41

  benim ipad2 icloud şifresini unuttum format attım daha doğrusu atmaya çalıştım itunuse baglandıgında şifre istiyornapıcam lütven sıfırlamak için önce hello açılıyor sonra dil seçeneği sonra ülke sonra bi wifi veya bir aga baglan çıkıyo napcam lütven

 87. Vahit

  08/11/2013 at 22:20

  4s Cihazımda uygulamalara çok geç giriyor.Ayarlar,mesajlar gibi ve bunun beraberinde cihaz çok geç kapanıyor.Temiz bir restore ve geri yükleme yapmadan yeni iphone olarak başlattım hala sorun aynı çözüm olmadı ne yapabilirim ?

 88. Pingback: Technopat Forum

 89. ebru

  14/11/2013 at 20:29

  Merhabalar,

  çalınan iphone aygıtımın içeriğine nasıl ulaşırım?

  cevaplarsnız sevinirim

  saygılarımla

 90. Gkcer

  16/11/2013 at 09:16

  Yeni iPhone olarak kurduğumuzda iCloud yedeklemesi aynı iTunes gibi olmuyormu. iTunes karışık geldi sıfırlayip iCloud dan uygulama-resim vb seyler tekrar geri gelmiyormu?

 91. fatih irdam

  16/11/2013 at 21:08

  iphone ios 7 güncellemesinden sonra ekranda bir gariplik oldu.ekranda 10-15 saniye içinde çizgiler belirip yavaş yavaş kararıyor.sonra da donuyor.ancak tuş kilidi ile kilitleyip açtıktan sonra 30-40 saniye işlem yapabiliyorum.aynı şekilde kararıp donuyor.kimi yazılımsal diyiyor, kimi de ekran.cihazda düşme vs yok.ne yapmalıyım bilemiyorum?

 92. oğuz

  17/11/2013 at 20:04

  ben ı phone 4 ü mü arkadaşımın bigisayarına birkaç birşeyler atmak için bağladım. ancak arkadaşımın ıtunes in verdiği bir uyarı mesajına evet demesiyle onun yedeği benim tel e geçti. bütün fotolar kişiler numaralar gitti onunkiler geldi.tekrar geriye dönmek istiyorum . lütfen yardım edin !!!!!!!…

 93. selin

  23/11/2013 at 20:15

  meerhaba mustafa abi . bu durumu umarım hemen görürsün . çok acil.
  ayfon üçümü ilk aldığımda bir yakınıma ödünç vermiştim. henüz elime geçti. ancak appstordan bi uygulama indiricem . ve bunun için bir şifre gerekli. fakat bu şifreyi bilmiyorum. arkaşada ulaşamıyorum. yardım edersen çok sevinirim

 94. yok

  24/11/2013 at 08:14

  İ phonumm şifresini unuttum bana yardım edin lütfen acilll

 95. İphone5

  25/11/2013 at 01:57

  Merhaba yazı gayet basarılı elinize sağlık. Bi konuda yardımınıza ihtiyacım var. Clash of clans oyununda bir köyüme tas alabilmek için kredı kartı aktif ettım orda alabildim daha once farklı telefonda oynadıgım köyümü yenı iphonea tasıdım ama aynı kart ıle alamıyorum sürekli itunes store baglanamadı dıyor. İtunes’r Mail attım net cvp gelmedı. Ne yapmam gerekiyor? Tesekkür ederım.

 96. fatih

  12/01/2014 at 00:31

  sınırlama parolamı unuttum cihazı sıfırlamak istiyorum ama , ayarları sil aşamasında benden sınırlama parolasını istiyor ne yapmam gerek ?

 97. Büşra

  08/02/2014 at 17:17

  Ya benim ipadimi bul açıktı ve dolayısıyla bu geri yükle kısmını yapamıyorum ne yapmalıyım?

 98. ebru

  09/02/2014 at 01:01

  telefonumu sıfırladım. yeni app kimliği oluşturdum uygulama indirebiliyorum bu kısımda bir sorun yok fakat icloud’a ayni app kimliğiyle giremiyorum ne yapmalıyım?

 99. Hakkı

  10/02/2014 at 18:29

  Merhaba arkadaşlar benim ıphone 5 şarj kapalıyken doluyor telefon açıkken doluyor olarak gösteriyor fakat dolmuyor yardım edermisiniz lütfen 🙁

 100. abdullah

  02/06/2014 at 12:23

  Merhabalar 2 el bır iped 4 aldım yanlız cıhazı sıfırlıyamıyorum ilk kurulan mail adresi çıkıyor bunun için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.. teşekkürler

 101. zekeriya can

  04/06/2014 at 13:58

  ı phone 4s telefonum var onceden yansanayi şarzla şarz edebiliyodum ama şimdi aynı şarz cihazı veya başka bi cihazla şarz edemiyorum bu aygıt desteklenmiyor diyiyo yardım edermisiniz

 102. Cemil gönül

  14/06/2014 at 11:32

  İ phone 5 im var 4 aydır kullanıyorum bir sorun yoktu. Bugün fark ettim ki arka kamerası çalışmıyor ama ön kamera çekiyor ne yapmalıyım??

 103. Cemil gönül

  14/06/2014 at 11:35

  İ phone 5 im var 4 aydır kullanıyorum bir sorun yoktu. Bugün fark ettim ki arka kamerası çalışmıyor ama ön kamera çekiyor ne yapmalıyım?

 104. Lütfi sözer

  25/06/2014 at 13:30

  Slm yaklasık 6 ay once ıphone 5 32 gb telefon aldım ve bugune kadar kullandıgım hıc sıkıntı cekmedım ta ıkı gun oncesıne kadar telefonum sarjı 5 saatte bıtmeye basladı ve 3g wıfi kullanmadım halde mesala gece sarjım 70 teydı sabah uyandımda 7 de buluyorum ilgili arkadaslardan yardım ıstıyorum lutfen

 105. hakan

  07/07/2014 at 22:56

  kusura bakma yazdıkların hiç bir şeye yaramıyor.dönüp dolaşıp aynı yere geliyor.

 106. Halil Okumuş

  14/07/2014 at 17:21

  Ben 2.el bir iphone 5 adlım icloud hesabından çıkış yapmamış şuan kendisine ulaşamıyorum apple ı arıyorum bana bildiğiniz hırsız muammelesi yapıyolar ne yapacağımı biliyorum lütfen yardımcı olun

 107. mert

  28/07/2014 at 02:06

  merhaba ben iphone 5s kullanıcısıyım telefon kilidini unuttum ve sıfırladım ancak apple kimliginin şifresini bilmedigigm için telefona erişemiyorum bu durumda ne yapabilirim apple kimligine ulaşmamın yolu yok teşekkürler

 108. mert

  28/07/2014 at 02:06

  merhaba ben iphone 5s kullanıcısıyım telefon kilidini unuttum ve sıfırladım ancak apple kimliginin şifresini bilmedigigm için telefona erişemiyorum bu durumda ne yapabilirim apple kimligine ulaşmamın yolu yok teşekkür ederim