iPhone iPuçları – X

Bir bayram arifesinde, çoğumuzun bildiği ama özellikle yeni iOS kullanıcılarına faydalı olacağını düşündüğümüz ipuçlarını kaldığımız yerden paylaşmaya devam ediyoruz :)  Her ne kadar başlık’ta iPhone yazsa da, özel durumlar hariç aşağıda yazdığımız tüm ipuçları, iPad ve iPod Touch kullanıcıları için de geçerlidir.

Wi-Fi DNS Değiştirme

Bazı iPhone ve iPad kullanıcıları, cihazlarında internet bağlantısı olmasına rağmen bazı uygulamalarda bağlantı sorunları yaşayabiliyorlar. Genel olarak internete bağlanabiliyorsak fakat sadece belli bir uygulamada bağlantı sorunu yaşıyorsak bunun nedenlerinden bir tanesi de DNS sorunu olabiliyor. Özellikle başka bir iOS kullanıcısı bağlanabiliyor da internet bağlantımız olmasına rağmen biz bağlanamıyorsak aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi DNS adresini değiştirmek çözüm olabiliyor.

Hücresel Veri (3G) internet bağlantımızın DNS ayarını değiştiremediğimiz fakat sadece Wi-Fi internet bağlantımızın DNS ayarını değiştirebildiğimiz işlemler için de önce Wi-Fi ekranına (Ayarlar -> Wi-Fi) giriyoruz.

 

Sonra da bağlı olduğumuz kablosuz ağın hemen yanında “>” işaretine tıklayark ayar ekranına giriyoruz. Genelde mevcut DNS ayarı modeminiz tarafından otomatik olarak atanmış ve “192.168.1.1” veya “192.168.2.1” gibi bir değerdir. Ben genelde garip bir bağlantı sorunu yaşadağımda, Google DNS diye tabir edilen Google’ın DNS sunucularını kullanırım. Bunun için de DNS alanına 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 IP adreslerinin değerlerini yazarım.

Eğer siz de böyle bir sorun yaşarsanız, yukarıdaki gibi güvendiğiniz bir DNS sunucusunun IP adresini yazabilirsiniz. Bu sayede belki bağlantı sorununuz çözülebilir.

Not: Çok teknik bir konu olduğu için DNS hakkında detaylı bilgi veremeyeceğim ama merak edenler http://tr.wikipedia.org/wiki/DNS adresine bir gözatabilir.

Kişi Bazlı Twitter Bildirimleri

Sizin de bildiğiniz ve bu yazımızda detaylı paylaştığımız gibi geçen sene iOS 5 ile birlikte yerleşik Twitter desteği geldi. Bu sayede bir çok iPhone ve iPad kullanıcısı da Twitter kullanmaya başladı. Bu sayede kullanıcılar cihazlarında kolayca Tweet atabilir hale geldi. (Fakat başkalarını takip için ise halen Twitter uygulmasını yüklemek gerekiyor.)

Geçenlerde güncellenen son versiyonlardan bir tanesinde de Twitter uygulamasına kişi bazlı bildirim desteği geldi. Kişi bazlı bildirim özelliğinin nasıl ayarlanacağı ile ilgili de takipçilerimizden sorular gelmeye başlayınca, bu ipucu yazısında paylaşayım istedim.

Diyelim ki Twitter uygulamasını kullanıyorsunuz ve takip ettiğiniz hesaplardan birinin attığı mesajlar sizin için çok önemli ve de bu hesaptan gelen her mesajdan bildirim (push notification) olarak haberdar olmak istiyorsunuz. Öncelikle Twitter uygulaması içerisinde iken bildirimler ile de takip etmek istediğiniz kişinin resmi (ikonu) üzerine tıklıyoruz.

Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Takip ediliyor” seçeneğinin hemen yanındaki düğmeye tıklıyoruz.

 

Bu düğmeye tıkladığımızda da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi karşımıza “Turn on notifications” (Bildirimleri Aç) seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe tıklayarak da ilgili hesaptan atılan tweet’leri ayrıca bildirim olarak alamaya başlıyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Eğer siz de Twitter uygulaması kullanıyor ve bizim hesabımızı takip ediyorsanız bu şekilde Twitter’dan attığımız her mesajdan anında haberdar olabilirsiniz. Biliyorsunuz henüz iTurkeyBiz uygulamamızın bildirim özelliği yok. (Terzi kendi söküğünü dikemezmiş :)) Fakat Twitter hesabımızdan her yeni yazımızı ve de sizlerden gelen http://inceleme.iphoneturkey.com adresindeki inceleme yazılarınızı paylaşıyoruz. Dolayısıyla bildirim yoluyla bu yazılarımızdan anında haberdar olmak isteyenler, yukarıdaki yöntemi kullanabilirler 🙂

Emoji Klavye

Uzun zamandır iPhone ve iPad kullananlar iyi bilirler, iOS 5 çıkıncaya kadar iOS tabanlı cihazlarda emojileri kullanmak için ayrıca bir uygulama kurmak ve taklalalar atmak gerekiyordu. Çünkü Apple emojiler daha çok Japonya’da kullanılıyor diye diğer ülke kullanıcıların rahatça kullanabilesi için bir ayar eklememişti. Fakat iOS 5 ile aşağıda paylaştığımız gibi Emoji konfigürasyonu ve kullanımı kolaylaştı.

Cihazımızda Emoji klavyeyi aktif hale getirebilmek için de önce aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi “Ayarlar -> Genel -> Klavye” menüsüne giriyoruz. Ardından da bu ekrandaki “Klavyeler” seçeneğine tıklıyoruz.

 

Ardından açılan ekranda da, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Yeni Klavye Ekle” seçeneğine tıklıyoruz. Bu da bize aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Emoji” klavyeyi cihazımıza ekleme imkanı veriyor.

 

Emoji klavyeyi ekledikten sonra da herangi bir mesaj (SMS, iMessage veya Email) yazarken çıkan sanal klavyeden Emoji’lere geçiş yapabiliriz. Bildiğiniz gibi Sanal Klavye’de farklı ülkelerin klavyelerine geçiş için sol alt köşedeki dünya ikonu kullanılıyor. Emoji klavyeye de bu ikona tıklayarak geçiş yapıyoruz. (Parmağımızı bu ikonda basılı tutursak da eklediğimiz tüm klavyeler liste olarak çıkıyor)

Emoji destekleyen diğer cihaz sahipleri (iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac) ile mesajlaşırken metin yazmak yerine yukarıdaki emojileri kullanmak isteyenler için ayrıca bir paylaşayım istedim.

Emojili İmza

Biliyorsunuz iPhone ve iPad’de mail mesajlarının altında standart olarak “iPhone’umdan gönderildi” veya “iPad’imden gönderildi” metinleri yazıyor. Bazı kullanıcılar bilgisayarlarında yaptıkları gibi bu metinleri “Rich HTML” (Zengin HTML) metinleri ile değiştirmek istiyorlar. Fakat iOS maalesef buna izin vermiyor, çünkü imza alanında HTML kullanılamıyor.

Fakat çok zengin (rich) olmasa da yukarıda bahsettiğimiz Emojileri ve yine iOS 5 ile gelen metni Kalın (Bold), İtalik (Italic)  ve Altı Çizili (Underlined) özelliklerini kullanarak bu imzayı biraz zenginleştirmek mümkün 🙂

Bunun için de öncelikle yapmamız gereken “Ayarlar -> Mail, Kişiler, Takvimler ” menüsünden “İmza” ekranına girmek;

 

Ardından da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi imza alanına istediğimiz emojileri ekliyoruz ya da istersek bazı metinleri Kalın, İtalik veya Altı çizgili yapıyoruz. Bu sayede imzamız eskisine göre daha hareketli oluyor 🙂

 

Not: İngilizcedeki “rich” (zengin) kelimesi, yukarıda paylaştığım konular için maddi anlamda zengin değil, yapabildikleri açısından daha yetenekli anlamında kullanılıyor. Bu konuda polemik çıkmaması için ayrıca belirteyim istedim 🙂

 

150 Comments

 1. murat hmk

  18/08/2012 at 13:47

  Emoji icin ille app yuklemem gerektigini saniyordum. (Ivir ivir uygulamalar yuklemeyi sevmiyorum da :)) Güzel bi bilgi oldu benim icin 🙂 Tşk.

 2. Ahmet

  18/08/2012 at 13:52

  Mustafa Bey,
  Apple’in iOS6 ile kendi haritalarina gectigini paylasmistiniz. Bu tum uygulamalar icin de boyle mi olacak? Ornegin foursquare uygulamasi da apple haritalarini mi kullanacak yoksa bu bir opsiyon mu oluyor?
  Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   18/08/2012 at 13:55

   Apple’ın haritalarını kullanacak tüm uygulamalar. Fakat tabii isterse uygulama sahibi başka harita kullanır. Fakat Apple’ın harita servisi ücretsizdi. Google’un haritasını kullanmak isterseniz belli bir limiti geçince ücretli oluyor. Bu yüzden herkes entegrasyonu kolay ve ücretsiz Apple’ın harita servisini tercih edecektir.

   • Anonim

    25/08/2012 at 01:33

    Mustafa bey bi kisinin bizi engellemesi icin ne yapmamiz gerekiodu

 3. Onur

  18/08/2012 at 14:17

  Merhaba iPhone DNS ayarlarını değiştirmeyi resimli olarak bende anlatmaya çalışmıştım. Google DNS leri gercekten en iyisi.☀http://www.dubleyol.com/iphone-dns-ayarlari-2012-iphone-dns-ayarlarini-degistirme-resimli-anlatim/

 4. Beyinte

  18/08/2012 at 15:15

  Hocam rss adında koca bir derya var. Az biraz ondan bahsedin. 90 a yakın site/bildirimi tek Merkez’den takip ediyorum. Kıymeti bilinmeyen bir teknoloji

  • M.Can

   27/08/2012 at 00:48

   Aynen ilk ciktiginda merak edip bakmistim sonra unuttum bile. Nedense cok tutmadi ama kullanan da iyi kullaniyor ve eminim cok kullanislidir.

 5. Reha cÇobanğlu

  18/08/2012 at 15:16

  Mustafa bey, merhaba,

  Bilgilendirici aciklamalariniz icin gercekten tesekkurler.

  Ben apple yazilim yuklemeler oncesi kayitli wifi adresleri neden saklamiyor onu merak atmekteyim. En son ipadi yeniledim ve iclouddan geri tukleme yaptigim halde onlarca wifi adres gitti. Cok gezen ve gittigim musterilerde internete baglandigim icin her yazilim yenilemede veya ipad geri yuklemede bunu kaybetmek cok kotu.

  İkinci konu da ipadi verdigim arkadasim yenimyukleme yaptigi halde, cunku ben ona ayarli sifirla seceneginden sinra vermistim, benim imessagesler ona da inmis. Nu nasil olur?

  İyi gunler dileklerimle,

 6. Ohan

  18/08/2012 at 15:56

  Merhaba mustafa bey,

  Paylasiminiz icin tesekkurler.iphone icin kisiye ozel bildirimi dediginiz sekilde yaptim ama bu twitter bildirimi sadece iphonelar icin mi gecerli?bulamadim ipad’de ilgili yeri.

  • Mustafa Tan

   18/08/2012 at 16:02

   iPad’inizdeki Twitter uygulaması güncel mi? Bir de iPad’de yukarıda paylaştığımız gibi yapınca seçeneklerde çıkmıyor mu?

   • Ohan

    18/08/2012 at 18:03

    Dediginiz bildirim secenegi cikamayinca update etmistim. ona ragmen cikmadi.ipad’de olmamasi da mantikli gelmiyor hic.ben mi goremedim acaba?

    • Ergin

     18/08/2012 at 20:16

     Bende denedim olmadı… İpad twitter uygulaması güncel…

   • Gokhan Cuneyt

    01/09/2012 at 19:17

    Merhaba, bildirimleri kapamak icin hepsini tek tek mi kapamak lazim? Topluca kapanabiliyor mu? Tesekkurler

 7. Alparslan oz

  18/08/2012 at 17:40

  Merhaba Mustafa Bey ios 6 da bluetooth,3g ve wi-fi yi kapatıp açabilmenin kisa yolu olacak mı acaba ? Pil tasarrufu yapabilmek için açıp kapatıyorum ama bunu yaparkende bir hayli baş dönmesi yaşıyorum 🙂

  • Anonim

   23/08/2012 at 23:56

   Kisayol malesef yine yok…

  • Anonim

   27/08/2012 at 01:11

   5.1.1 versiyon kullanıyorsan jailbreak yükle cydia içinden NCSetting yaz yükle işini görür

 8. Emre

  18/08/2012 at 17:51

  Paylaşım için teşşekkürler.Mustafa bey hergün daha da bilgi sahibi oluyoruz.

 9. Huseyin

  18/08/2012 at 18:54

  Gercekten cok guzel seyler öğrendim.

 10. Murat

  18/08/2012 at 19:51

  Mustafa bey paylasimlar azaldi biraz hergun iphoneden takip ediyorum yeni seyler goremeyince hayal kirikligina ugruyorum

  • Mustafa Tan

   18/08/2012 at 20:07

   Ramazan ve sıcakların rehaveti olabilir 🙂

   Şaka bir yana yeni ve orijinal şeyler pek olmuyor. Gelişmeler oldukça zaten paylaşıyoruz, biliyorsunuz yazmış olmak için paylaşım yapmıyoruz.

   Bu arada http://inceleme.iphoneturkey.com adresini de takip ediyorsunuz değil mi? Orada en az her gün bir uygulama tanıtımı oluyor. Zaten yakında İncelemeler, uygulamamızın da bir parçası olacak. O zamana kadar Safari’den hergün http://inceleme.iphoneturkey.com adresini ziyaret edin.

 11. Deniz Vardar

  19/08/2012 at 00:12

  İyi gunler benim sorunum su ve gunlerdir internette cevabini bulamadim itunes araciligiyla iphonuma attigim mp4 uzantili videoyu videolarim klasorunde gorebiliyorum ve izleyebiliyorum ancak bu dosyayi mms ile gonderemiyorum mesaj gondere geliyorum video yada resim ekle dedigimde sadece fotograf rulosu icerigini gosteriyor ve video da orada degil ben videolarim icindeki videoyu nasil mms ile gonderirim

 12. Ahmet Erışık

  19/08/2012 at 01:31

  Twitter sorusunu ben sormuştum daha sonrasında bir yabancı siteden buldum ama gerçekten çok teşekkürler soralı çok kısa bir süre oldu ve cevabını bu denli açıklayarak verdiğiniz için.

 13. Hakan

  19/08/2012 at 02:27

  Mustafa bey Benim sorunum şirket mailime giriyorum fakat maili yanıtlamak isterken yazmıyor belirli bir yerden sonra silme yaptığımda veya kelime arasına döndüğümde kesinlikle başka işlem yaptırmıyor bu sorunu nasıl aşabiliriz

 14. YUSUF

  19/08/2012 at 10:27

  Merhaba
  Web’den bir numaranın üstüne basarak direk arıyorum ama bazen basına alan numarası yazmam gerekiyor. Çağrı oncesi bu numarayı düzenle seçeneği var mı. İlginçtir ben aradığım numarayı son aramalardan gidip duzenleyemiyorum

 15. Bahadır

  19/08/2012 at 12:04

  Resimleri pc den iphone eşliyorum ancak telefondan silmek istediklerimi silemiyorum sil secenegi yok yardimci olabilirmisiniz nasil bir yol izlemem gerekiyor

 16. Koray Orhan

  19/08/2012 at 18:12

  Sn.Mustafa bey , aciklamalariniz cok guzel… Bende Emoji’yi tarif ettiginiz sekilde yukledim ama sonuclandiramadan kapiya gitmek zorunda kaldim , geldigimde telefon kucuk kizimin elindeydi , ne yaptiysa Emoji artik calismiyor ! Silmek ve yeniden yuklemek istiyoruim , nasil yapabilirim ?
  Tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   19/08/2012 at 18:16

   Klavyeler menüsünde iken sağ üstteki “Düzenle” seçeneğine tıklayıp sonra Emoji klavyeyi silmeyi denediniz mi? Sildikten sonra tekrar ekleyin ve Sanal Klavye’deki Dünya ikonuna tıklayın Emoji çıkıncaya kadar.

 17. Zafer kaplan

  19/08/2012 at 19:25

  Mrb Mustafa Bey
  Sizden iphone Den ters yazi karakteri hakkinda bilgi almak icin yorumunuzu bekliyorum

 18. ali

  19/08/2012 at 20:51

  arkadaslar itunes ile elle yapip telefona attigim bazi zik seslerini silemiyorum 2-3 ay once attigim muzikler hala telefonda duruyor pcden sildim eslestirme yaptim elle yonet dedim ama hala olmadi bu zil seslerini telefonumdan nasil ailabilirim telefonum iphone4s ios5.1.1

 19. YUSUF

  20/08/2012 at 00:20

  Merhaba
  Web’den bir numaranın üstüne basarak direk arıyorum ama bazen basına alan numarası yazmam gerekiyor. Çağrı oncesi bu numarayı düzenle seçeneği var mı. İlginçtir ben aradığım numarayı son aramalardan gidip duzenleyemiyorum

 20. Kamil Ozan Adak

  20/08/2012 at 01:24

  Ben ituness a girdigimde mesela katy perry nin sarkilarini alamiyorum bunlari goremiyorum bunlari
  Nasil yapabilirim I am big fan 🙂

  • Mustafa Tan

   20/08/2012 at 20:54

   iTunes Music Store Türkiye’ye açık değil henüz.

 21. Resul

  20/08/2012 at 10:59

  Mustafa bey yardımına ihtiyacım var. Apple tv 3 getirttim. Tv ye bağladım iphonemden resim video aktardım ama oyun vb. Gibi uygulamaları aktarmadım. iPhone 4 kullanıyorum. 2. Apple tv yi açınca youtube deki gibi Store bağlanmadı film müzik dizi kiralama. İzlemek için. Benmi kuramadım yoksa Türkiye’de yokum. Bana yardımcı olurmusum

  • Mustafa Tan

   20/08/2012 at 20:54

   Türkiye’de yok.

   • Resul

    21/08/2012 at 15:43

    Bosunami aldık yani. Nezaman açılır bilginiz varmı

    • Anonim

     22/08/2012 at 10:37

     İphone4 un yansıtma ozelligini kullanarak newapple tv yardımıyla tv ekraninda oyunlarini oynaya bilirsin bunun nasil yapilacagi youtube da anlatiyor ben oradan ogrendim
     Pc deki filmleri airvideo programi ile seyrede bilirsiniz
     Ben remote programini iphonede kullanip baska odadaki pc yi kontrol edip appletv de izliyorum

   • Anonim

    30/08/2012 at 02:54

    ???

 22. Atilla

  20/08/2012 at 14:57

  Mustafa bey iyi bayramlar.
  iPhone 4 kullanıyorum ve tlfnumu modem olarak kullanmak istiyorum fakat menüde “kişisel erişim noktası” yok. Ne yapmam gerekiyor acaba. Yardımcı olsanızda olmasanızda teşekkürler. İyi günler..

  • Engincan

   20/08/2012 at 17:24

   Ayarlar>genel>sıfırla> girerek Ağ ayarlarını ssıfırlayarak çıkarabilirsiniz

   • CSS

    21/08/2012 at 20:23

    Ben bu işlemi yaptım ancak olmadı. İos5 yükledikten sonra menüde pasif gorunuyor ve seçilmiyor. Tekrar sifirlamayi mı denemeliyim yoda başka öneriniz var mı tesekkurler.

 23. Yavuz

  20/08/2012 at 19:22

  Iphone’da yanlislikla yazdiginiz metni komple sildiyseniz ve geri almak istiyorsaniz, telefonu sallayin. Diye bi yazi okudum bilgisi olan varmi

 24. Furkan

  20/08/2012 at 20:10

  Boylece iOS6’da emojilerin zenginlestirildigini de gormus olduk 🙂 emoji gets richer mi desek maddi konuda zengin anlaminda 🙂 guzel yazi elinize saglik

 25. Özkan tüten

  20/08/2012 at 20:26

  Uzun zamandır emoji kullanmayı bir türlü yapamamıştım paylaşımınız sayisinde şimdi kullanıyorum Gercekten HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL

 26. No respond

  21/08/2012 at 14:55

  Merhaba
  Web’den bir numaranın üstüne basarak direk arıyorum ama bazen basına alan numarası yazmam gerekiyor. Çağrı oncesi bu numarayı düzenle seçeneği var mı. İlginçtir ben aradığım numarayı son aramalardan gidip duzenleyemiyorum. ???

 27. İbrahim

  21/08/2012 at 20:53

  Mustafa bey gündem dısı soru sorsam İphone dan iPad deki sunumu yönlendirilecek bir app var mı

 28. Kamil Ozan Adak

  22/08/2012 at 01:34

  Disneyin bazi app lerini ben indiremiyorum veya ingilterenin applerini turkiyede oldugumuz icin
  Olduguni dusuniyorum ve bu cok
  Sacma bu appleri yurt disina ciktigimiZda indirebilirimiyim turkiyede kullanabilirmiyim
  Merak
  Ediyorum sorumu yanitladiginiz icin
  Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   22/08/2012 at 09:27

   App Store’daki bir uygulamayı indirip indirememeniz o an hangi ülkede olduğunuza bağlı değil. Bunun tek kriteri Apple Kimliğinizi alırken seçtiğiniz ülke.

   Bir uygulama sahibi, telif hakları nedeniyle uygulamasının sadece Amerika’daki kullanıcılara indirtmeye izin verirse, bu uygulamayı sadece Amerika App Store’a bağlı Apple Kimliği sahipleri indirebilir.

 29. Hafsa

  22/08/2012 at 01:45

  Merhabalar,ios 5 yuklu iphone’umda twitter hesabimdan follower’im olmayan kisilere attigim mentionlar kendileri tarafindan gorunmuyor.tweetlerim protected degil.ios 5 guncellemesi yaptiktan sonra olusmus olabilir mi bir problem?

 30. abayat

  22/08/2012 at 10:54

  iphone da sebeke uzerinden goruntulu gorusme varmi (diger x cihazlar). tango vb uygulamasi olmayan cihazlara yonelik… yada android olmayan cihazlara vb

 31. Veysel

  22/08/2012 at 15:39

  Mustafa bey site çok durgunlaştı yaw

  • Mustafa Tan

   22/08/2012 at 15:46

   Biz de bayramda tatil yapmayalım mı 🙂

   Merak etmeyin eylülde çok yoğun olacak. Yaz aylarında gündem pek yoğun olmuyor.

   Bu arada inceleme sitemize bakıyorsunuz değil mi ?

   http://inceleme.iphoneturkey.com/

 32. Erkan

  22/08/2012 at 18:20

  4s kullanicisiyim. Video cekerken zoom olayi varmi acaba

  • EAS

   22/08/2012 at 18:56

   Evet var 2 parmaginizi yakınlastirma yapar gibi ayırırsanız zoom yapar ve altta zoom cubugu da gozukur dilerseniz ordan da yapabilirsiniz

 33. Aşkın Tığlı

  22/08/2012 at 18:29

  Mustafa bey konuyla ilgisiz ama bisey sorucam imessage gönderiyorum mail adresinden gidiyor telefon numaramdan gitmiyor imessageyi kapatip actim yurtdisina mesaj yollabilir dedi tamam dedim sorun devam ediyor ne yapmaliyim tesekkurler

  • Duranek

   28/08/2012 at 07:08

   Ayarlardan Mesajlara girin ve imessage ayarlarindan default alim ve gonderim adresinizi numaraniz olarak ayarlayin.

 34. EAS

  22/08/2012 at 18:58

  LÜTFEN–Mustafa bey iyi aksamlar konuyla alakalı olmasa bile uzun zamandır danısmak istiyorum..iphone 4S avea kullanıcısıyım ve surekli kullandigim uygulamalar twitter,arada face,foursque fakat internetim asırı sekilde tukeniyo 1gb alıyordum 20 gunde bitiyo o da zorla simdi 1.500mb aliyorm ancak..fakat turkcel kullanan tanidiklarim 1gb ancak yettiklerini ve video izlediklerini soyluyolar bn video bile izlemiyorm nedeni nedir lutfen yardım ?

  • Anonim

   23/08/2012 at 01:04

   Bildirim servislerini ve fotograf yayınını kapatman lazım. Arka planda açık uygulamada olmasın

 35. Yılmaz

  22/08/2012 at 21:40

  Mustafa bey iPhone 3G S kullanıyorum benim sorunum wi-fi ile bağlantı kuramamak,bı arkadasın is yerinde wi-fi ile internet bağlantısı kurabiliyorum ancak başka bir yerde mesela halka açık cafelerde falan ağı bulmasına rağmen İnternet’e giremiyorum.sizce sorun ne olabilir ? Tşk edrm

 36. Erkan

  23/08/2012 at 11:23

  Denedim olmuyor. Fogtaraf cekerken zoom oluyor dediginiz gibi iki parmagimi ayirinca ama video cekerken zoomlanmio bi turlu. Yapmam gereken bi ayarmi var yoksa

 37. Erkan

  23/08/2012 at 11:24

  Denedim olmuyor. Fogtaraf cekerken zoom oluyor ama video cekerken zoomlanmio bi turlu. Yapmam gereken bi ayarmi var yoksa

  • EAS

   23/08/2012 at 17:09

   Video cekiminde zoom yok yani video yu acinca tel oto olarak yakinlastirma sagliyo daha fazlada yakinlastiramazsiniz

 38. Nuri

  23/08/2012 at 17:28

  Mrb Mustafa Bey İphone 4 32 gb kullaniyorum telefonum son 1 ayda 2-3 kez donup acilmiyor reset yapmak zorunda kaliyorum Dondugu zaman beni arayanlar mesgule düsurdugumu yada cevap vermedigimi söylüyolar oysaki tel ne caliyo nede arayani gösteriyo kendi kendine donuyor su anki en son sürümü kullaniyorum neden olur isletim sistemindenmi yoksa telefondanmi ? yardimci olursaniz sevinirim.

 39. Muhammet Ergün

  23/08/2012 at 19:55

  Selsmlar Mustafa Bey . Benim bir sorum olacaktı konuyla ilgili değil ama yardım etmenizi umuyorum . 4s cihazım var cihazda uygulama güncellemeleri geldi onceden App Store dan rahatlıkla update yapabiliyordum ama son 2 gündür yapamıyorum ve bir yazı çıkıyor . Yazıda iTunes Store a baglanilamiyor yazıyor bu konuda yardımınızı talep ediyorum ne yapabilirim ? Güncellemeleri Wifi ile değil 3g ile yapıyorum .

 40. İrfan Soylu

  23/08/2012 at 22:55

  Çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Böyle bilgilerin devamını bekliyoruz

 41. Anonim

  24/08/2012 at 23:33

  Arkadaslar iPhone umda bulunan çok sayıda fotografı iPad e en kolay nasıl atarım .tesekkurler

  • EAS

   25/08/2012 at 14:00

   İcloud yardımıyla wifi ve appstore adresiyle atabilirsin

  • Kaptan

   27/08/2012 at 11:25

   Wifi photo programida çok pratik iCloud limiti oldugundan bu program çok daha pratik.

 42. Selcuk

  25/08/2012 at 11:22

  Slm Mustafa bey. Açıklamalar için teşekkür twitter da o seçenek çıkmıyor sebebi ne olabilir?

 43. Selcuk

  25/08/2012 at 11:37

  Buraya yazdığımız notlarda neden sadece sizinkilerde foto var bizde yok veya nasıl ekleyebiliriz

 44. Elioptis

  25/08/2012 at 16:17

  Birsey soracam iphone t9 u telefonu sesliye aldığımızda söylüyor kelimeyi.Telefon seslideyken t9 U nasıl sessiz yapabiliriz

 45. Emre D

  27/08/2012 at 10:59

  Sitede durgunluk var, 10 gündür yeni yazi yok. Mustafa bey rahatsizmisiniz yoksa?

  • Mustafa Tan

   27/08/2012 at 11:27

   Hayır 🙂 Bayram nedeniyle tatildeydim.

   Zaten genel olarak da bir durgunluk var Yeni iPhone çıkışı öncesi. Eylül ayında çok yoğun olacağız, enerji depoluyorum 🙂

   • EAS

    27/08/2012 at 16:49

    Sonunda mustafa bey :)) sorumu yeniliyorum ilgilenirseniz tesk 🙂 Mustafa bey konuyla alakalı olmasa bile uzun zamandır danısmak istiyorum..iphone 4S avea kullanıcısıyım ve surekli kullandigim uygulamalar twitter,arada face,foursque fakat internetim asırı sekilde tukeniyo 1gb alıyordum 20 gunde bitiyo o da zorla simdi 1.500mb aliyorm ancak..fakat turkcel kullanan tanidiklarim 1gb ancak yettiklerini ve video izlediklerini soyluyolar bn video bile izlemiyorm nedeni nedir lutfen yardım ?

 46. Ediz

  27/08/2012 at 14:33

  Tiny Troopers bu tarz oyunlardan hoslananlari memnun edecek bir app. 0,99 bilgi paylasimidir. Tesekkurler

 47. alper arik

  28/08/2012 at 01:30

  iphone 4 te sesli mesaji nasil iptal edebilirim. googledan arattirdigimda mustafa beyin bir yaniti cikiyor,ama yazi yayindan kaldirilmis.

 48. Ahmet D.

  03/09/2012 at 15:44

  Ben bu iphone kullanmayı öğrenene kadar 5 i çıkıcak.

 49. Onur

  08/09/2012 at 17:10

  Emoji klavyeyi eklediğimiz zaman bellekte herhangi bir azalma olur mu ? Yardımcı olursanız sevinirim..

 50. Anonim

  16/09/2012 at 14:54

  Mustafa bey telefonum prizden sarj olmuyor. Ama pc den satj oluyor ne yapmaliyim

 51. Rıdvan

  16/09/2012 at 21:40

  Benim iPhonemde söyle bir sorun var bildirimler ekrana gelmiyor ornegin faceden mesaj aldığımda ekrana gelmiyor

  • Sefagaalf

   27/10/2012 at 01:01

   Bildirim ayarlarndan facebook a gel en alt tarafta kilitli ekranda görüntüle var onu aç 🙂

   • Mehmet

    28/07/2013 at 23:25

    Bende açık olduğu halde bir türlü ana ekrana düşmüyor bildirimler. Sadece Facebook değil, hiç bir bildirim ana ekrana düşmüyor.

 52. Ferhat

  24/09/2012 at 19:38

  Twitter’da bildirim çalışmıyor ;( neden

 53. Hüseyin

  27/09/2012 at 14:45

  İos altıda soylenen hiç bir özelliği bulamadım bulan varsa yazsada bizde öğrensek valla süper olur iki gündür karıştırıyorum bir şey yok sadece klavye değişmiş

 54. Anonim

  29/09/2012 at 10:47

  ben wi-fi alarından bir adım öteye gidemiyorum
  bir ağ seçin yazıyor,ama hiç bir ağ görünmüyor?

 55. Birol Erkan

  30/09/2012 at 14:04

  Gercekten hayal kırıklığı yaşıyorum , Ahh Steve diyesi geliyor insanın . Koyu bir Apple cıyım ama işte hayat böyledir . Hiç bir firmanın hele ki iletişim sektöründe hata yapma lüksü yok. Ben hala güncelleme yapmayıp bekleyenlerdenim , burdaki yazıları okuyunca korkmamak elde değil , sizlerde bekleyin arkadaşlar , hemen güncellemeyin derim …

  • Anonim

   30/09/2012 at 22:19

   Kesinlikle bekleyin derim

 56. Kemal

  02/10/2012 at 21:06

  Hocam çok teşekkürler faydalı paylaşımların için.

 57. Onur ozcan

  03/10/2012 at 18:22

  Emojili imza taktigini ben denedim iPhone dan iPhone (digerindede emoji yüklü ise) mail atilinca nasıl görünür bilmiyorum ama pc de bakınca telefon simgesinden başka simgeler görünmüyor. Bilgilerinize

  • tayfun

   19/10/2012 at 13:49

   sadece emojili olan cihazlarda görünüyor,ben de sevinerek denedim,ama pc de bakınca sadece kare görünüyor 🙂

 58. Mustafa Ceylan

  04/10/2012 at 15:35

  Merhaba aslında benim bir sorum olacak. I-tunes Amerikan hesabıma girdiğimde Apps yanında 2 gözüküyor ama updates e bastığımda No Updates diyor bu 2 ne olabilir acaba

  • Savas

   24/09/2013 at 21:26

   Evet, bunu ben de yaşadım, artık mesela operatör ile ülke kontrolü de yapıyor olabilirler. Ben ülkeyi türkiye’ye çevirince düzeldi.

 59. Hakan

  08/10/2012 at 19:38

  Apple Store dan indirdiğim oyunlara yorum ekleyemiyorum ne yapmam gerekiyor tşk

 60. Ali parlak

  08/10/2012 at 20:50

  Merhaba,benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.i phone 4s kullanıyorum,telefon istediğimiz saatte kendi kendine kapatıp açan bir program varmi? Teşekkürler iyi akşamlar

 61. kdurgu

  10/10/2012 at 12:33

  Bir sorum olacak, twitter da biri benden bahsettiği zaman veya facebookta bildirim geldiği zaman ekrana bildirim düşmüyor, bunun çözüm yolu var mı, ipad de oluyor ama iphone 4 te olmuyor, bu konuda yardım rica edebilirmiyim?

 62. Ayse

  12/10/2012 at 15:54

  Merhaba, güncelleme sonrası tüm arkadaslarımın ekranına harita adı altında sesli negavisyon yüklendi bende yok yardımcı olurmuşsunuz?

 63. Gulsen

  23/10/2012 at 17:42

  İos6 yi yukledikten sonra iphone yavasladi ve takilmaya basladi bazende bi uygulama acikken takilip kendiliginden kapaniveriyor.

 64. Gulsen

  23/10/2012 at 17:44

  İmessage kullanamiyorum

 65. Anonim

  28/10/2012 at 22:47

  Arkadaslar müzik indiremiyorum

 66. Aysel Aydin

  31/10/2012 at 17:32

  Merhaba. Ben takipcilerinizden biriyim. Şimdiye kadr çok yardımcı oldunuz. Sormak istediğim birsey var. Puffin adlı uygulama hakkında bilgi verebilirmisiniz. Free olanı indirdim ama 14 günlük deneme süresi varmış meger ve su anda çalışmıyor. Ya da bunun gibi flash uygulamaları açabilsen başka bi program varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim. Puffin i bilgi almadan satın almak istemedim. Teşekkür ederim.

 67. Fuat

  01/11/2012 at 20:54

  Telefonum wi-fi hic görmüyor ne yapmam gerekiyor

  • Anonim

   04/11/2012 at 02:48

   Yeni cihaz almanda fayda var:/

   • lokman

    04/11/2012 at 04:36

    yeni cihaz kaç para sen bunu biliyor musun? 😀

  • Anonim

   05/01/2013 at 15:34

   Bencede hemen sat. Ben öyle yaptım ve garantili cihaz aldım.

 68. Ayla

  01/11/2012 at 22:10

  Merhaba ben güncelleme yaptığımda telefonumdaki tüm veriler siliniyor.rehber,fotograf gibi bunu nasil düzeltebilirim 2 kez basıma geldi artık güncelleme yapmaya korkuyorum

 69. lokman

  04/11/2012 at 04:39

  wifi bağlantım olmasına rağmen wifi ağımda bazen bağlantı kuramıyorum. Modemi kapatıp açınca düzeliyor. (aynı modemde bir de laptopum var, onda bağlantı problemi yaşamıyorum) İşin kötüsü bu problem sırasında, açık olan 3G’den de bağlantı kuramıyorum.

 70. Pingback: Endülüjans » iOS 6 Güncelleme Sorunları

 71. Pingback: iOS 6 Güncelleme Sorunları | Endülüjans

 72. Ahmet

  17/11/2012 at 19:25

  Merhaba
  Ben güncellemeden önce yaptığım “web den veya Facebook dan” fotoğrafı kaydet işlemini yapamıyorum. Kaydet ekranı geliyor kaydet diyorum fakat bulamıyorum nereye atıyor acaba??

 73. Ahmet

  17/11/2012 at 19:25

  Merhaba
  Ben güncellemeden önce yaptığım “web den veya Facebook dan” fotoğrafı kaydet işlemini yapamıyorum. Kaydet ekranı geliyor kaydet diyorum fakat bulamıyorum nereye atıyor acaba??

 74. Vahap akman

  13/12/2012 at 21:33

  Hattına yüklü 1000 SMS paketim var ben 25 Ekim’de bayramda es dosta çektiğim mesajlarin hepsini kotamdan gönderdim şebeke operatör um bu mesajlar mms olarak ücretlendirmiş ve yüklü bir fatura bana geldi Müşteri hizmetlerini aradım. Biz bir şey yapamıyoruz mu durum cihaz kaynaklı bir arıza dediler. 1 yıldır iphone kullanıyorum böyle bir sorunum olmadı ilgili garantör genpa ve teleses i aradım. Bizimle alakalı deil dediler. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim Avea ücret iadesi yapmadı

 75. Murat acar

  20/12/2012 at 23:58

  Merhaba
  Siri uygulamasinin kullanimi ile ilgili herhangi bir ipucu bulamadim.Uygulamaya nerden ve nasil giriliyor cozemedim. Sitenizde uygulama ve ozelliklerinden bahsedilmis ancak kullanimi nasil ( ayarlarda veya baska bir menude yapilmasi gerekenler gibi) oldugu hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim
  Tsk.ler

 76. Gülden

  02/01/2013 at 00:41

  Mrb bn iPhone dan msj olarak resim gnderemiyrm ayarlardada bişy bulamadm yardmcı olurmusunz

 77. Tolga

  04/01/2013 at 15:41

  İyi günler,
  Benim imessage ile ilgili bir sorunum var.
  İmessage ı iPad ımde kullanıyordum. Ancak iPad arızalandı ve onarılıp onarılamayacağı da beli değil.Yeni İphone5 aldım ve imessage ayarlamaya çalıştığımda ise bu e-posta adresi kullanımda ikazı veriyor ve ayarlayamıyorum. (İpadde imessg için kullandığım e-posta asresi (iphoneda da kullanmaya çalıştığım) apple id mdeki e-posta adresimden farklı, arkadaşlarımın hepsi bu adresi biliyor) Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 78. Murat SÖZER

  05/01/2013 at 13:45

  Mustafa Bey Merhaba,
  Önceki yıllarda telefonuma bir program yüklemiştim bu program sayesinde gün içerisinde gelişen önemli haberler ekranıma uyarı vererek düşüyordu. Bu app hangisidir bulamıyorum. Yafa buna benzer önemli manşet haberleri ekranıma aran bir app varmı ? Ücretlide olabilir.

 79. Hakim

  11/01/2013 at 10:16

  Mustafa bey üstadım sizden yardımınızı istediğim bir sorunum var iPhone 5 indirmiş oldugum uygulamayı dilemiyorum.yeni ipad tan bağlandığım Face time ye iPhone 5 arama yapamıyorum Face time kimliğini etkinleştir gidiyorum kimlik şifre giriyorum bir süre sonra ağ bağlantılarını kon edin diyor.

 80. İlyas

  11/01/2013 at 10:18

  Mustafa bey üstadım sizden yardımınızı istediğim bir sorunum var iPhone 5 indirmiş oldugum uygulamayı dilemiyorum.yeni ipad tan bağlandığım Face time ye iPhone 5 arama yapamıyorum Face time kimliğini etkinleştir gidiyorum kimlik şifre giriyorum bir süre sonra ağ bağlantılarını kon edin diyor.

 81. Mirzana

  15/01/2013 at 07:39

  Paylaştığınız bu güzel bilğiler için sizlere teşekkür ederim paylaşımlarınız süperrrrr:

 82. Burcin

  27/01/2013 at 01:42

  Mustafa bey yardimci olabileceginizi dusunuyorum facebook bildirimleri ekrana gelmiyor ayarlardan kilitli ekranda goster acik oldugu halde

 83. Yasemin

  01/02/2013 at 23:11

  Meraba ben internet paketimi kullanamiyorummm sadece wifi ile internete baglanabiliyorum yardimci olursanirizn tesekkurler

 84. ozzy

  10/02/2013 at 15:04

  Merhabalar ben iphone 5 aldım wifi de sorun var hiç ağ bulamiyor wifi ayarları bile yok yardımcı olursanız teşekkürler..

 85. emine

  10/02/2013 at 23:25

  İPhone 4 s i hava çok soğuk olduğunda kullanilamiyor cunku pil %100 olsa bile ilk 5 dk icinde yariya dusurup sanki şarji bitmiş gibi kapaniyor .İlk karsilastigimda acaba dedim ama özellikle bir kac kez havanin cok soguk oldugu gunlerde ozellikle disarida iken denedim ayni bagsettigim gibi oluyor . telefonu dicak ortamda 5 dk bekletince aciliyor tekrar soguk ortama cikinca 5 dk surmeden kapaniyor .kisin bu telefonu oda isisinin disinda yada -1 derecede kullanamiyacakmiyiz yani :))) insanlar -20 – 30 derecede yasiyorlar bunlar sicak ortam disinda kullanamiyor olacaklardir .ki benim yasadigim sehir en azindan ayda bir kac kez – lerde oluyor oda 13—– yada -1-5 daha faxlasi degil :))

 86. haraczade

  15/02/2013 at 15:14

  arkadaşlar son 3 yıldır iphone kullanıcısıyım ancak iphone5 almak için gittiğim operatör mağazasından galaxy note2 alıp çıktım. ve 2 aydır kullanıyorum gerçekten muazzam bir cihaz iphonumu da kullanmaya devam ediyorum ancak yüzüne bakmaz oldum bu yukarda bahsettiğiniz birçok sorun galaxy note2 de çok iyi düşünülüp çözülmüş… şiddetle tavsiye ederim herkese

 87. superjoint

  06/03/2013 at 02:32

  arkadaşlar ya benim iphone5 te ayarlar bildirimleri açıyorum bütün app ler var facebook yok.vardı bi şekilde silindi artık yok.facebooku sildim yukledim olmadı, facebook ayarlarından bildirimleri kurcaladım olmadı, iphone daki facebook ayarlarını kurcaladım olmadı, nasıl geri gelir facebook bildirimlere lütfen yardımcı olun kafayı yicem.

  • Serhat

   14/03/2013 at 16:49

   Bende de aynı problem var. Bildirimler menüsünde facebook yok. Facebooktan herhangi bir bildirim alamıyorum. 3 kere kaldırıp yeniden yükledim ama sonuç aynı. İphone 5 ios 6.0 bunu nasıl çözebiliriz bilen varmıdır.

 88. Veli

  26/03/2013 at 21:33

  Arkadaşım benim telefondan Facebook girmiş onun Facebook taki arkadaşları benim telefonumun rehberine kaydolmuş bunu nasıl düZeltebilirim

  • Mustafa Tan

   26/03/2013 at 21:38

   Ayarlar -> Facebook henüsünden arkadışınızın hesabını silin ya da Kişiler entegrasyonunu kapatın.

 89. Volkan

  29/03/2013 at 20:46

  Benim sorunum tlf. numa facebook uygulamasını yükledim sonra sildim. Ama artık kişilerimden ve takvimimde facebooktaki kişilerin bilgileri eklendi. Takvimden facebook eklentisini aynı şekilde kişilerdende face eklentisini kaldırmama rağmen zaman Zaman yine o kişilerin bilgileri karşıma çıkmakta. Bir türlü tamamen çıkaramıyorum.

 90. Ezgi

  11/04/2013 at 17:04

  Merhaba Mustafa Bey.
  ben GÜDÜMLÜ KULLANIMı nasıl yapabilirim?

 91. İbo

  20/04/2013 at 01:34

  Telefonum daki mp3 lerden herhangi birini nasıl zil sesi yapabilirim program indirdim ordan yapıyorum ama yine olmuyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 92. Reco

  25/04/2013 at 19:55

  İpone4 takviminde dini Bayram günleri bir gün erken yazılmış nasıl düzeltiriz.

 93. Selim

  27/04/2013 at 22:51

  Selam Mustafa bey benim bir sirunum var Ben iPhone numa guvenlik kodu vermistim guvenlik Kodunu unuttum bilgisayarla reset yapmak istedim ama guvenlik kodu sebebiyle yapamadim guvenlik Kodunu kaldirmanin bir yolu varmi cevaplarsaniz sevinirim

 94. Cemre

  18/06/2013 at 11:35

  İphone dan tweet atarken emoji ile atmıyor taslaklara kaydediyor sonra tekrar deneyin diyor birkac gündür bu böyle nedeni nedir acaba ya da ne yapmalıyım

 95. Beste

  18/06/2013 at 11:37

  İphone dan tweet atarken emoji ile atmıyor taslaklara kaydediyor sonra tekrar deneyin diyor birkac gündür bu böyle nedeni nedir acaba ya da ne yapmalıyım

 96. Pingback: iPhone ve iPad’de Sıfırlama İşlemleri | ICQTurk Blogu

 97. neslihan

  21/03/2014 at 15:21

  DNS ayarlarımı değiştirip google DNS yaptım eski haline nasıl getirebilirim? yada eski haline getirmesem sorun olur mu? cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler

  • Mustafa Tan

   21/03/2014 at 15:31

   Hiç sorun olmaz. Ben yıllardır Google DNS’i ile kullanıyorum zaten.

   • Nusret

    20/04/2014 at 00:45

    dns ayarımı değiştirdim.8888 yaptım ama eski kullandığım agı göremiyorum..nete bağlanamıyorum..nasıl düzelir yardımcı olur musunuz

    • Mustafa Tan

     20/04/2014 at 01:02

     Yaptığınız ayarı tamamen silin. Bu arada 8888 yaptıysanız çalışmaz. 8.8.8.8 yazmanız lazım.

  • neslihan

   21/03/2014 at 15:37

   çok teşekkür ederim 🙂

 98. Pingback: iPhone ve iPad’de DNS Ayarı Değiştirme | temhaya.com

 99. İsmail

  28/04/2014 at 12:00

  Wi fi den girdiğim bir siteye 3G hücreselden giremiyorum iphone 5 kullanıyorum sebebi ne olabilir dns değiştirdim olmadı VPN kurdum olmadı

 100. Zep

  18/05/2014 at 11:53

  Merhaba ,benim acil bir sorum var ,mail gönderdiğim kişilerde ismim soyismim cikiyormus ben bunu istemiyorum ,yani farkli posta hesaplarindan gonderdigimde ciksin istemiyorum nasil kapatabilirim?