iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – V

iOS 6 henüz resmen yayınlanmamış olsa da, Apple’ın bizim gibi sertifikalı uygulama geliştiricilerine veya sahiplerine dağıttığı iOS 6 Beta test sürümleri sayesinde, beta test sürümlerinde gelişmeleri ve yenilikleri sizlerle paylaşabiliyoruz. Aşağıdaki gelişmelerin bir kısmı da son iOS 6 beta test sürümlerinde ortaya çıkanlar.

Siri ve Türkiye’deki Mekanlar

Hatırlarsanız “iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – I” başlıklı ilk inceleme yazımızda iOS 6 ile birlikte Siri’ye gelen bir çok yenilikten bahsetmiş fakat bu yeniliklerin çoğunun Türkiye’de çalışmadığını vurgulamaştık. Bunların başında da Siri’nin Türkiye’deki lokasyonları yani mekanları bulamaması geliyordu. Fakat iOS 6 Beta 4 sürümü ile birlikte artık Siri, Türkiye’deki mekanları (Eczane, restoran, Starbucks, vs.) gösteriyor. Tabii Siri halen Türkçe değil, yine sorular ve cevaplar ingilizce oluyor ama en azından Türkiye ile ilgili sonuçlar geliyor 🙂

 

Örneğin Siri’ye “Find pharmacy” (Eczane bul) komutunu verirsek, bize en yakın eczanelerin listesini getiriyor. Üzerine tıkladığımızda da, mekanların detaylı bilgilerini görebiliyor, hatta dilersek sesli navigasyon da başlatabiliyoruz.

 

Fakat maalesef şu an için gelen sonuçlar çok yetersiz. Örneğin Anadolu yakasında “Starbucks” arattığımda en yakını Avrupa yakasında gösterdi 🙂 Bunun sebebi de bu mekanların kullanıcılar tarafından giriliyor olması ve bu bilgilerin artık Google’dan alınmıyor olması. İlk çıktığı yıllarda Google Harita servisindeki mekanlar da çok yetersizdi, fakat zamanla kullanıcılar ve işletme sahipleri mekan girişi yaptıkça Google’ın Haritasındaki mekanlar zenginleşti.

Siri de bu mekanları, OpenStreetMap ismindeki açık kaynaklı ve gönüllüğe dayalı bir servisten çektiğinden Türkiye’deki veriler yetersiz. Fakat eminim iOS 6’nın resmen dağıtımının başlaması ile, işletme sahipleri ve kullanıcılar OpenStreetMap‘e giriş yaparak mekan sayısını arttıracaklardır.

Detaylı bilgi için: http://www.openstreetmap.org (Bu konudaki hatırlatmaları ve bilgilendirmeleri için de sevgili dostum Akın Ömeroğlu‘na ayrıca teşekkür ederim 🙂 OpenStreetMap konusunda gelecek sorulara da hazır ol Akın 🙂 )

Sesli Navigasyon Türkçe

Hatırlarsanız “iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – III” başlıklı inceleme yazımızda yeni Sesli Navigasyon (Turn by Turn Navigation) özelliğinden bahsetmiş, fakat incelemeyi yaptığımız sırada Türkçe desteği olmadığı için yol tariflerinin İngilizce olduğunu belirtmiştik. Fakat Apple, sonraki test sürümlerinde Sesli Navigasyon’a Türkçe desteği ekledi. Yani artık hem Harita üzerindeki tarif yazıları, hem de bu tarifin seslendirilmesi de Türkçe. Darısı Siri’nin başına 🙂

 

Bu arada yukarıda bahsettiğimiz Sesli Navigasyon, iOS 6’daki en ilgi çekici özelliklerden. Fakat bu özellik, iOS 6 yüklenmesine rağmen tüm iPhone veya iPad modellerinde olmayacak. Bu konudaki detaylı bilgi için lütfen daha önce yayınladığımız “iOS 6′daki Yeniliklerden Hangi Modeller Yararlanabilecek?” başlıklı yazımıza bir gözatın.

Bluetooth Kullanan Uygulamalar İzin İstiyor

İlk olarak iOS 6 Beta 4 test sürümü ile ortaya çıkan bir yenilik de Bluetooth ile ilgili. Fakat bu yenilik bir çok kullanıcımız tarafından yanlış anlaşıldığı için burada paylaşayım istedim. Bazı kullanıcılarımız, eski Nokia cihazlarda olduğu gibi bilgisayarımızla Bluetooth üzerinden dosya transfer özelliğinin geldiğini düşünmüşler.

Maalesef böyle birşey yok. Bildiğiniz gibi bir iOS uygulaması, zaten iki iOS tabanlı cihaz (iPhone, iPad veya iPod Touch) arasında Bluetooth üzerinden veri alışverişi yapabiliyor. (Tabii uygulamanın geliştiricisi böyle bir özellik eklemişse) Fakat iOS 6’ye kadar bir uygulamada böyle bir özellik varsa ve cihazda bluetooth açıksa, kullanıcıdan izin alınmak zorunda değildi bu veri transferi için.

iOS 6 ile birlikte ise bluetooth veri transfer özelliği kullanan herhangi bir uygulama, kullanıcıdan artık bu konuda da izin istemek zorunda. İzin verilen uygulamaların listesi de yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Ayarlar -> Gizlilik -> Bluetooth Paylaşma” altında listelenecek. Hatırlarsanız “iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – II” başlıklı yazımızda bu yeni gelen Gizlilik olayına detaylı değinmiştik ve o zaman Bluetooth yoktu. Şu an ki haliyle iOS 6, bence piyasadaki güvenlik konusuna en çok önem veren ve kullanıcıyı koruyan mobil işletim sistemlerinden biri.

Smart App Banner

Son olarak paylaşacağım bilgi daha çok App Store’da uygulaması olan site sahiplerini ilgilendiriyor. Bir site sahibinin App Store’da uygulaması var ise, doğal olarak iPhone’undan sitesine girenlere bu uygulamasını duyurmak isteyecektir. Bu da, site sahibinin kullandığı altyapıya göre farklı bir geliştirme gerektirir.

İşte Apple uygulama ve site sahiplerini düşünürekten iOS 6’ya “Smart App Banner” isminde çok güzel bir özellik eklemiş. Bu sayede cihazında iOS 6 yüklü herhangi bir iPhone veya iPad sahibi, bir uygulama sahibinin sitesine Safari’den girdiğinde, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sitenin üst kısmında bir banner görüyor.

Bu sayede de uygulama sahibi, sitesini ilk defa ziyaret edip uygulamasından habersiz olan kullanıcılarına, App Store’dan uygulamayı kolayca yükletme imkanı sunuyor. Bu banner dinamik olduğu için, uygulamanın ücretsiz olup olmadığı, kaç yıldız aldığı gibi bilgiler de gözüküyor.

Bu banner’ın gözükmesi için de uygulama sahibinin sitesine aşağıdaki gibi <meta name=”apple-itunes-app” content=”app-id=451053037″> tarzında bir meta tag’i eklemesi yeterli oluyor. Uygulamada ise bir değişiklik veya geliştirme yapmaya gerek yok.

app-id yerine kendi uygulamanızın id’si gelecek.

Her ne kadar uygulama sahiplerini ilgilendirse de, iOS 6 yükledikten sonra Safari’de dolaşırken sık sık bu tip banner’larla karşılaşacakların şaşırmaması için önceden paylaşayım istedim. Bu arada bu banner’ın bir daha gözükmemesi için de sol üst köşesindeki “X” işaretine tıklamak yeterli oluyor. Bu arada bizim sitemizde de bu kod ekli ve cihazında iOS 6 Beta test sürümü yüklü olan varsa Safari’den girdiğinde iTurkeyBiz‘in banner’ını görecektir.

iOS 6 Beta test sürümlerinden aktaracağım deneyim ve tecrübelerim de şimdilik bu kadar. Yeni gelişmeler olursa elbette yine paylaşarız 🙂

Önceki yazılarımıza da gözatmak isterseniz 🙂

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – I

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – II

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – III

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – IV

iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – Passbook

136 Comments

 1. Murat Göztepeli

  12/08/2012 at 13:48

  Mustafa Bey yazi icin cok tesekkurler. Her zaman yazi dizisine ait önceki yazilarin linkini de yazardiniz, biz de acaba kacirdigimiz bisey var mi diye göz atardik 🙂

  • Mustafa Tan

   12/08/2012 at 13:53

   Ekledim 🙂

   • Murat Göztepeli

    12/08/2012 at 13:59

    Tesekkurler 🙂

 2. BİLEN

  12/08/2012 at 13:48

  APPLE yapmış gene yapacagını illa aldıracak new iphone u bize 😀

  • CaN

   12/08/2012 at 14:20

   New iPhone’a gerek yok 4s zaten hepsini destekliyor 🙂

   • Berke

    12/08/2012 at 14:46

    Apple’ın muhakkak tanıtmadığı bir özellik vardır hatırlarsanız iOS 5 tanıtıldığında siri tanıtılmadı.

    • CaN

     13/08/2012 at 00:13

     Tabiki de dostum o konuda haklısın fakat 4s A5 işlemcisi ile uzun yıllar kullanılacak bir iPhone çünkü daha A5 işlemciyi zorlayacak bir uygulama ve oyun aham şaham yok yani ki 4 bile 4s ile aynı şeyleri hissedilmeyecek farklar ile çalıştırıyor bu yüzden bunu kastedmeye çalışmıştım 🙂 İşin derinine inersek APPLE hala 3GS’yi bile piyasadan silmedi… Kim hangi seri ile mutlu ise onunla mesut yaşasın 😀

     • CaN

      13/08/2012 at 00:14

      Birde şu var arkadaşımda iPhone 4 var çatır çatır siri kullanıyor 🙂 (Not: ingilizcesi ana dili gibi)

    • Dora

     13/08/2012 at 20:41

     Aslında tanitilmisti onceden tanıtılma etkinliğinin adı talk İphone du yani İphone ile konus 😉

  • Ahmet

   16/08/2012 at 07:26

   Evet yapmış yapcagını aldırcak bize galaxy s3 ü

 3. Acem

  12/08/2012 at 14:19

  Mustafa bey iyi günler, IOS6 beta sürümü kurmamızı tavsiye edermisiniz, stabil çalışıyor mu yoksa bekleyelim mi?

 4. Ali

  12/08/2012 at 14:39

  Teşekkürler Mustafa bey

 5. Ahmet

  12/08/2012 at 14:39

  Tanıtımlarınız sayesinde bir site daha hayat bulacak, akın beyinde yardımıyla tabi 🙂

  http://www.openstreetmap.org

 6. Onnick

  12/08/2012 at 14:49

  Mustafa bey sanırım turn by turn nav özelliği hücresel veri ile çalışıyor bu durumda tom tom veya igo vs navigasyon appleri çope gidecek gibi bir kanıya varmamak lazım herhalde?

 7. Fuat

  12/08/2012 at 15:17

  Mustafa bey sırı ne zaman türkce destekleyecek bu konuda bilgi var mı ?siri türkce desteklemesi açıkcası beni cok üzüyor o kadar para veriyoruz alıyoruz telefonu sırı kullanamıyoruz

 8. mehmet

  12/08/2012 at 15:41

  ios 6’daki yeni harita nedeniyle ibb trafik uygulamasinin duzgun calismadigini okudum bi yerde. dogru mu bu bilgi, ios 6 yukleyen biri gozlemini aktarabilir mi?

  • Mustafa Tan

   12/08/2012 at 15:45

   İlk başta dediğiniz gibi sorunluydu fakat 18 Temmuz’da IBB Trafik güncellendi. Bu güncellemeyle sorun düzeldi.

   • Fatih

    12/08/2012 at 16:46

    Mustafa Bey,
    İOS 6yla birlikte yeni ipaddeki internet paylasimi sorunu duzelecek mi? Benim icin cok onemli..

 9. Yunus

  12/08/2012 at 15:53

  Tesekkurler Mustafa bey

 10. Emin

  12/08/2012 at 20:01

  IOS 6 yavaş yavaş daha cazip hale geliyor 😀

  • Furkan

   12/08/2012 at 22:15

   Teşekkürler

 11. Burcu

  12/08/2012 at 20:48

  Sadece 4 s ve i pad lerde mi kullanilabilecek? 4 ler faydalanamiyormu?

 12. Crazy

  12/08/2012 at 20:55

  iOS 6 Türkçe sesli navigasyon süper olacak
  ( Mustafa Bey cok teşekkürler )

 13. Emrah

  12/08/2012 at 22:28

  Mustafa bey merhaba fransa dan 4s geldi bana fakat müzik sesi 3s ten daha düşük bu durum beni rahatsız ediyor bunu düzeltmem için ne yapmam gerekiyor

 14. Emin

  12/08/2012 at 22:50

  S3 4s Karşılaştırmada iOS 6 haritalarının yeterince yeterli olmadıgını söylemiştiniz beta 4’te iyileşmeler var mı ?

 15. ardaüçüncü

  12/08/2012 at 23:10

  arkadaşlar ve mustafa bey çok acil lütfen ipad 2 kullanıyorum jailbreak yaptım ve cihazım ifile’dan bir dosya silmem cydia açılmaz oldu ve cihazı kapattım.Sonra tekrar geri açarken sadece apple logosu çıkıyor cihaz açılmıyor lütfen çok acele biri yardım ederse çok iyi olur şimdiden çok tesşekür ederim…

  • Emre D

   13/08/2012 at 12:17

   Panik yapmayin. iPhone geri acabilmek icin dfu modus koymanis gerek ve sonra fabrika ayarlarina donmeniz gerek. iPhone önceden backup yaptiysaniz birsey kaybetmesiniz.

   Dfu modus nasil koyarim:
   1. iTunes aciniz bilgisayarda
   2. iphone bilgisayara kabloyla baglayiniz
   3. sleep ile home tusuna birden basiniz ve 15 saniye basili tutunuz
   4. 15 saniye sonra yaliniz sleep tusunu birakiniz ve 6 saniye daha home tusunu basili tutunuz
   5. Simdi iTunes’da goreceksiniz fabrika ayarlari (restore)
   6. Islem bitince eger backup yaptiysaniz önceden geri yukliyeceksin

   • ardaüçüncü

    13/08/2012 at 13:56

    Size çok teşekkür ederim beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız…Sağolun

 16. Mevlüt

  13/08/2012 at 00:06

  Mustafa bey konu ile alakalı değil ama bir soru sormak istiyorum. Sizin mutlaka malumatınız vardır. İphonemi bluetooth hoparlöre bağlıyorum fakat ses çok az çıkıyor neden olabilir. Teşekkürler.

 17. Enes

  13/08/2012 at 00:41

  4s iO6 olunca s3 gece bilecek mı peki

 18. Ayhan

  13/08/2012 at 01:19

  İyi akşamlar;
  Ios 6 beta 4 kurdum fakat siri yok. Yanlışlık nerde yaptık.
  Saygılar

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 01:22

   Siri zaten iOS 6 ile gelen bir özellik değil. Eğer cihazınız iPhone 4S ise, Ayarlar -> Genel -> Siri menüsünden aktif edebilirsiniz. Daha eski modellerde Siri çalışmaz.

   • Fatih

    13/08/2012 at 03:36

    İyi aksamlar Mustafa Bey,

    İOS 6 yeni ipaddeki internet paylasimi sorununu duzeltecek mi acaba?? Bu benim icin cok onemli

    • Mustafa Tan

     13/08/2012 at 09:05

     Şu an bir sorun yok bu konuda, yani iOS 6 ile ilgili birşey değil. Apple ve Türkiye’deki operatörlerin birlikte aktif hale getirmesi gerekiyor operatör ayar dosyasını (carrier settings) güncelleyerek. Neden şu ana kadar yayınlanmadı hiç bir operatör tarafından benim de bilgim yok açıkçası.

 19. umur

  13/08/2012 at 02:27

  Mustafa Bey iOS 6 ile gelen yenilikler hakkında, sayenizde elimize geçmeden, bir çok şey öğrendik. Benim merak ettiğim konu iOS 6 ile beraber geleceği söylenen @icloud uzantılı mail adresi. bu mail adresi @me maillerinin yerine geçeceği söyleniyor. Sadece bir isim değişikliği mi yoksa ismin yanında başka yenilikler de mevcut mu, bu konuda bir malumatınız var mı merak ediyorum. İlginiz için teşekkür ederim. Takipteyiz 🙂

 20. Arda

  13/08/2012 at 04:20

  mustafa bey merhaba,
  ipad 2 kullanıcısıyım,
  1-İos 6 beta sürümünü nerden yükleyebilirim?
  2-İos 6 beta sürümü ipad için uygunmudur
  şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 09:04

   1) Sertifikali geliştirici değilseniz yükleyemezsiniz. iOS 6 resmen yayınlanmadı.
   2) Evet uygundur.

   • Arda

    13/08/2012 at 13:49

    teşekkürler Mustafa Bey

 21. fatih

  13/08/2012 at 05:15

  onceden soruldumu bilmiyorum ama fotoğraf montajı hakkında bi yenilik var mi ios 5 de bir ikii ozellik eklendi ama yeterli olmayabiliyor

 22. Yasin

  13/08/2012 at 06:21

  İphone 4ler bazi seylerdn yararlanamiyor benim canimi sikan bu.s yinede Apple saade bi baş yapit mukemmelin doruklarindalar..

 23. Yasin

  13/08/2012 at 06:24

  Mustafa bey Facebookta iphone araciligi ile imza yazacakmi ios 6da ? Eskisi gbi ? Birsey paylastigimizda falan 🙂

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 09:03

   Selamlar,
   Maalesef bunun Apple ile bir ilgisi yok. Orada ne yazacağına Facebook karar veriyor.

 24. Emre İnan

  13/08/2012 at 09:07

  Mustafa Bey

  Konu dışı olacak

  Iphone ‘da “kişisel erişim noktası” , ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra hücresel veriyi ve 3G ‘yi tekrar açtığında geliyor. Fakat 3G ile internete giremiyorsun çünkü ” Hücresel Veri Ağı ” ayarlarında APN iphone olarak açılıyor. internete girebilmek için APN internet yazmak gerekiyor. onu yazıncada kişisel erişim noktası kayboluyor. ios 5.1.1 ve ios 6.0 beta 4 denenmiştir aynı sonuçlar çıkıyor.
  vodafone hat kullanılıyor.

  • Engincan

   14/08/2012 at 12:14

   Müşteri hizmetleri ile görüş iPhone kullandığını belirt

 25. orhan

  13/08/2012 at 10:28

  navigasyona Türkçe desteği koyduysa, tam iOS6 nın tam versiyonunda siri Türkçeyi destekler gibi geliyor bana

 26. Akın Ömeroğlu

  13/08/2012 at 11:21

  Selamlar,

  Mustafa Hocam sağolsun benden bahsetmiş yazıda. Ben de buraya bir yorum düşeyim istedim.

  Harita konusunda Apple’ın ana kaynağı TomTom firması. Firma hem harita hem POI -point of interest, yani belirli noktalar – bilgisini Apple haritalar uygulaması için sağlıyor. POI noktaları sizin de bildiğiniz gibi kafelerden benzin istasyonlarına çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Büyük firmalar bu bilgileri toplamak için o yerel bölgedeki firmalarla çalışıyorlar ve bu bilgiler açılan / kapanan yerlere göre sürekli güncelleniyor. Türkiye’de bu işi yapan bir kaç firma var ve gördüğüm kadarıyla çok titiz çalışıyorlar.

  Apple asıl kaynak olarak TomTom’u kullansa da başka firmalardan da destek alıyor. Özellikle bizim gibi ikincil pazar sayılacak bir ülkede muhtemelen yer bilgisini TomTom’dan almak pahallı olacağı için -bu tamamen kişisel fikrim – bu bilgiyi başka kaynaklardan almak daha manalı. Bunu yapabileceğiniz en iyi kaynak ise OSM. OpenStreetMap projesi haritaların da özgür olması gerektiğinden hareketle – okumaya şuradan başlayın eğer özgür derken ne demek istediğimi merak ettiyseniz http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source – crowdsourcing – bir büyük işi küçük parçalara bölerek aynı anda çok sayıda insana yaptırmak diyelim kaba bir tanımla – yöntemini kullanan bir proje. İnsanlar ya GPS cihazlarına yazılımlar yükleyerek ya da sitenin araçlarını kullanarak şehirlerin yollarını caddelerini sisteme yüklüyor. Bu sayede kendi şehrinizin haritasını çıkarıyor ve bu haritayı kısıtlama olmadan projelerinizde kullanıyorsunuz – Google’ın kurumsal harita kullandırma işleri için para aldığını bilmiyorsanız artık öğrendiniz – Tabi burada ticari kaygı olmadığı için yolların güncel olmasından siz sorumlusunuz. Örneğin OSM ilk çıktığında Beşiktaş’tan Levent’e gitmek için önce Anadolu yakasına geçip sonra FSM’den Levent’e gelmek gerekiyordu çünkü ara yollar daha çizilmemişti! OSM aynı zamanda kullanıcılarına POI girme imkanı da veriyor. Böylece bir mekanı market ya da benzin istasyonu kafe ya da banka olarak işaretlemeniz mümkün.

  Bu açıklamadan sonra Apple tarafına geçecek olursak, Apple POI bilgisinin bir kısmını da OSM’den alıyor. Bu sebeple eğer iphone ile daha çok yer gezip görmek daha kolay navigasyon yapmak istiyorsanız iş biraz da size düşüyor. OSM’ye üye olup gittiğiniz yerleri işaretleyerek POI sayısını arttırabilirsiniz.

  Örneğin ben uzun süredir OSM kullanıp gittiğim yerleri işaretlediğim için Siri’ye bi kahve koy da içelim 😛 dediğim zaman evimin hemen yakınımda olan Starbucks’ın adresine ulaşıyorum – bu arada istanbul haritasında poi’lere bakıp nerede oturduğumu üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirsiniz hatta beni o mekanda yakalarsanız bi kahve ısmarlarım 😛 –

  Bu yüzden -aslında sizi bu havuçla cesaretlendiriyorum asıl amacım OSM’ye katkı toplamak 😛 – elinizi taşın altına sokup kendi iliniz için katkı verebilirsiniz.

  iOS 6 ile aynı zamanda harita kullanırken hız ve yön bilgileriniz -eğer siz isterseniz- doğrudan Apple sunucularına aktarılacak. Bu sayede aynı anda pek çok iphone’dan gelecek olan hız, yön, konum bilgisi değerlendirilerek bir trafik haritası oluşmaya başlayacak. Özellikle büyük şehirlerde ve iş ortamında ios cihazlarının daha fazla tercih edildiğini düşünecek olursak yakın zamanda İbb trafik, turkcell yol bilgisi ve yandex haritalardan sonra bir de ios trafik haritamız olacak. Meraklı arkadaşlar için söyleyelim benzer bir uygulama Android üstünde google maps kullanıcıları için geldi geliyor. Hatta bildiğim kadarıyla Yandex’te İBB’den veri almanın yanı sıra filo şirketleri ile çalışıp araç takip sistemlerinden veri alıyor.

  Bu uzun yorumu özetlemek gerekirse siz OSM’ye destek verdikçe ülkemizde özgür bir harita oluşturmaya yönelik daha büyük katkı ve kaliteli içerik oluşacaktır. Bu sayede sizler bulmak istediğiniz yerlere daha kolay ulaşacaksınız. Bu arada sabırsız arkadaşlara kötü bir haberim var ne yazık ki OSM’ye burada banka var dediğiniz an değişikliği Apple haritalarında göremeyeceksiniz. Değişiklikler kendilerince belirlenen periyotlarda belli kurallara göre aktarılıyor ama bu sizi katkı vermekten soğutmasın…

  Bu arada siri ile ilgili bilgiler de vereyim. Siri artık sadece randevularınızı not etmekle kalmıyor yazıda geçtiği gibi yer yön konusunda da yardımcı oluyor. Ayrıca spor ve sinema seviyorsanız o konuda da sorularınıza cevap veriyor. Elbette Türkiye ligleri yok ama yurtdışında pek çok ülkenin liglerine, güncel filmlerle ilgili bilgilere ama daha iyisi geçmişe yönelik sorulara cevap bulmak mümkün. Eğer siri ile anlaşmakta zorluk çekiyorsanız -ki ben telaffuzumu iyi zannederdim 🙁 – Siri’nin ayarlarını kurcalayın derim. Örneğin ben ABD ingilizcesi ile daha iyi sonuç alırken bazı arkadaşlarım Avusturalya ya da İngiltere İngilizcesi’ni tercih ediyor.

  Son olarak Türkçe Siri beklemek için bence henüz erken. Eğer ios beta 4 yüklediyseniz göreceksiniz ki Siri şu an Apple’ın sesle komut teknolojisinde desteklediğin dillerin bile ancak bir kısmına destek verebiliyor. Burada Türkçe’nin dil açısından bakıldığında bazı handikapları olması da işin tuzu biberi.

  Biraz uzun oldu ama eğer okuduysanız teşekkürler ve OpenStreetMap’de görüşmek üzere…

  • Fatih S

   14/08/2012 at 11:02

   iyi günler Akın bey
   OSM ile alakalı detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederiz. OSM hakkında sistemin nasıl işlediği hakkında bilgimiz var artık. eğer Mustafa bey de müsaade ederse sizden OSM yi nasıl kullanabiliriz, harita veya POİ nasıl ekleriz konularında konuk yazar olarak bir yazı bekliyoruz bu sayfalarda. böylece OSM ye katkı yaparken yanıltıcı bilgileri sisteme işleme riskimizin azalacağı kanısındayım.
   birde siriri nin Türkçe olma konusunda müsaadenizle bir kaç şey söylemek istiyorum. apple in ses teknolojileri tedarikçisi olan firma nuance Türkçe ses tanıma olayını birkaç ay önce geliştirde. bunun en canlı örnegi bu firmanın geliştirdigi dragon dictation ve dragon search uygulamaları artık Türkçeyi destekliyor. vede kötü bir performansda göstermiyor bence. burada iş birazda siz apple yazılım geliştiricilerine düşüyor. apple ile yakın temasta olan yazılım geliştirici arkadaşlar apple’e baskı yaparsa belki bu konuda herkesin beklentisi de gerçekleşmiş olur umarım.
   sizi en kısa zamanda konuk yazar olarak görebilmek dileğiyle…

  • Taha

   16/08/2012 at 03:04

   Açıklamanız için teşekkürler Akın Bey, bende buraya yorum girmeden önce biraz daha fazla açıklama talebinde bulunacaktım fakat siz zaten çok güzel bir şekilde açıklamışsınız:)
   Mustafa Bey’in bu son yazısını okuyup openstreetmap’i gördüğüm anda tıkladım ve çorbada benimde tuzum bulunsun hevesiyle üye olup yer girmeye başladım. Fakat site bende yavaş çalışıyor ve bu da bir süre sonra bıktırıyor, ara verip ertesi gün biraz daha deniyorum:)
   Şuan için 5-6 yer girmiş bulunmaktayım, evime yakın çevreyi düzenliyorum, Forum İstanbul’u ben ekledim mesela, ama tüm binanın etrafını kalemle çizerek isim verdim, bu yöntem baya uğraştırıcı. Sadece bir etiket koyup isim yazsak yeterli mi, yoksa benim yaptığım gibi detaylı uğraşsak daha mı iyi olur, ne farkı olur acaba?

 27. Misafir

  13/08/2012 at 13:46

  Mustafa bey
  Türkçe sesli navigasyondan sadece sim kartlı ipadler mi yararlanacak yoksa Wifi li ipadler de yararlanabilir mi?

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 13:49

   Yolda arabayla giderken kablosuz internet bağlantısı bulabilirseniz Wi-Fi iPad’ler de yararlanabilir.

   • Misafir

    13/08/2012 at 14:06

    Teşekkürler bu benim için gerçekten hayati bir cevap oldu. (biraz abartmış olabilirim) 🙂

  • Aziz

   14/08/2012 at 02:22

   Sorunsuz bir navigasyon ve tam türkce olsun telefon çevrim disi iken bile çalışsın diyorsan Nokia almalısın İphone su navigasyon konusunda ve kamera konusunda Nokia nin yanına bile yaklaşamiyor yazık İphone a 🙁

 28. Ömür Bingül

  13/08/2012 at 14:05

  Selamlar Mustafa Bey,
  Yazınızı okurken aklıma geldi, bazı mobil arayüzlü web sitelerini açtığımızda ana menüye kısayol oluşturma penceresi açılıyor. Daha sonra ana menüden o kısayolu açtığımızda safaride web sitenin uygulama hali açılmış oluyor. Bunu nasıl yapabileceğimiz hakkında sizden bilgi edinebilir miyim?

 29. Tarık

  13/08/2012 at 14:18

  Arkadaşlar alakasız olacak ama telefonum 4.3.5 sürüm ve menüde “kişisel erişim noktası” yok. Sürüm yükseltmem gerektiğini fakat bunun donma vb gibi sorunlara yol açtığını söylediler. Gerek sürüm yükseltme gerekse iOS5 yada 6 için bu gibi sorunlar muhtemelmi acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler..

 30. Akın Ömeroğlu

  13/08/2012 at 14:40

  ios 6 ile bu çok kolaylaşıyor. İstediğiniz web sitesinde paylaş butonuna basıp ana ekrana ekle seçeneği ile siteyi ana ekrana ekleyebileceksiniz. iOS 5 ile nasıl yapıldığını bilmiyorum ne yazık

 31. ardaüçüncü

  13/08/2012 at 14:56

  Mustafa Bey,
  iPad’lere ios 6 ile birlikte siri gelecekmi?

 32. Bilal

  13/08/2012 at 15:42

  Herkese merhaba. Belki burasi yeri degil ama cok zor durumda kaldim. Ben iphone 4s aldim ancak telefonun sarji bitip te sarja taktigimda acilmasi 1-1.5 saati buluyor. (Normalde eski 3gs im 15 dk. da falan acilirdi.) Ve acildiginda da 1 saatten fazla sarj da durmasina ragmen %5 ile aciliyor. Sarjin da sizcede bir gariplik yokmu? Servise gotureyimmi ?

 33. ArdaÜ

  13/08/2012 at 16:26

  Arkadaşlar ve Mustafa bey,
  Konu ile alakalı değil biliyorum ama bir şey soracağım,
  iPhone 4 kullanıyorum şu anda sürümü 5.1 ve sürümünü 5.1.1’e yükseltmek istiyorum telefona gelen güüncellemeden olmuyor hata veriyor,iTunes’tan yapıncada firmware ayarları uymuyor gibi birşeyler söylüyor.Yardım eden olursa çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Eyup Albayrak

   28/08/2012 at 10:27

   Benim 4S sarz bittiğinde 5 dk icinde açılıyor ve bir saatte 50 % civari doluyor, bence vakit kaybetmeden servise gönderin

 34. Arda

  13/08/2012 at 16:35

  Arkadaşlar ve Mustafa bey,
  Konu ile alakalı değil biliyorum ama bir şey soracağım,
  iPhone 4 kullanıyorum şu anda sürümü 5.1 ve sürümünü 5.1.1’e yükseltmek istiyorum telefona gelen güüncellemeden olmuyor hata veriyor,iTunes’tan yapıncada firmware ayarları uymuyor gibi birşeyler söylüyor.Yardım eden olursa çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

 35. İphonecu

  13/08/2012 at 18:46

  iOS 6 beta 4 sürümünü yükledim ve iOS 6 son kullanıcıya ulaştığında beta sürüm kendini imha edecek galiba bu konuda ne yapmalıyım bilgisi olan var mı?

  • Anonim

   14/08/2012 at 22:25

   once telefonu fabrika ayarlarina getirip yeni phone yapip itunesden guncellestieyi dene. ben ole yaptim duzeldi jailbreaklida olsa farketmez onemli olan kayitli olmasi zannedersem

 36. Emre

  13/08/2012 at 23:25

  Mustafa Bey,bu sesli navigasyonu kullanirken asagi yukari kac mb intenetimiz gider ?

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 23:44

   Test etmedim ama çok gidecegini sanmam ekstradan. Bir tek haritanın yüklenmesi tutar fazla olarak. O da zaten iOS 5’teki haritanın yüklenmesi gibi.

   Tam bir ölçüm yapınca paylaşırım.

 37. Emre

  13/08/2012 at 23:28

  Mustafa Bey cevabinizi bekllyorum

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 23:43

   Hemen mi 🙂

   • Abbas

    14/08/2012 at 01:25

    Mustafa bey iOS 6 yı iOS 5.1.1 e döndürmemiz mi gerekecek son çıkışında?

    Ben internetten buldum gayet güzel çalışıyor

 38. Metin

  14/08/2012 at 03:16

  Merhaba… Bi soru soracağım. ben iphone 3gs kullanıyorum. ios6 yı ben de kullanabilicek miyim acaba? Şimdiden teşekkürler

 39. zk.

  14/08/2012 at 10:13

  Merhaba Mustafa Bey,bir sorum olacak.Yakında yine bir testle promo kod dağıtacakmısınız?İlk teste zamanında yetişememiştim ve üzerinden zaman da geçti:)Yani eğer uygunsanız ve yapabiliyorsanız deneyin derim:)

 40. Emre

  15/08/2012 at 00:07

  Mustafa bey ios 6 beta 4 yükledim ama ayarlarda harita seslendirmesi çıkmıyor nerede hata yapıyorum

 41. Anonim

  15/08/2012 at 00:17

  Mustafabey benim size bir sorum olacak tlfnumka ilgili. Sizin bu sayfayi surekli takip ediyorum ve ucrecsiz uygulamalari cok indirdigim oldu burda sayenizde. Ama simdi hic karsilasmadigim bir sirunla karsilastim. Burdan bir uygulamayi indirmek istedigimde appps storeden indirmesi gerekirken yani oraya yinlendirilmesi gerekirken safariye yonlendiriyor ve orda da sizin bu siteye gidiyor otomotikmen. Daha onceki iphonemde boyle bir sey yoktu simdi 4s te boyle sorun yasadim. Birde ilk aldigimda tlf sarzda iken rehperde veya face sayfasinda ekrana dokunup biraz basili tuttugumda ekran titriyordu ve sarz makinesini degistim oda gitti. Sizde benim tlfdan bir sorun mu var yoksa yazilimdan dolayimi. En son surum yuklu suan ve turkiye cihazi buarada. Cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum saygilar.

  • Mustafa Tan

   15/08/2012 at 04:19

   Selamlar,

   Safari’ye yönlendirmesi sizinle ilgili birşey değil merak etmeyin. Kısa süreli ücretsiz olan bazı uygulamaları eğer daha önce tanıtmışsam, App Store yerine tanıtım linkini ekliyorum ki, kullanıcı indirmeden önce uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilsin.

   • Anonim

    15/08/2012 at 04:53

    Tskler mustafa bey ama bu sadece benim tlfda oluyor digerlerini denedim olmadi. Onlar normal app stora giderken benim ki gitmiyor. Birde ilk aldigim da tlf sarzda iken rehpere girip ekranin uzerinda bas parmagin icini biraz basili tuttugumda ekran titriyor kendi kendi ileri geri gidip geliyordu. Sonra sarz makinasini degistim sorun kalmadi. Ama isin ilginci o sarz makinasini diger tlflarim kullanmistim boyle birseyle karsilasmamistim

    • Mustafa Tan

     15/08/2012 at 05:00

     Diğerlerini hangi uygulama için denediniz? Şu an ben kendi cihazımda denedim benimki de gidiyor Safari’ye 🙂 Bir önceki yorumumda da belirttiğim gibi sadece daha önce incelemesi yayınlanmış uygulamalarda gidiyor. Örneğin şu an Fırsatlar’daki Blueprint 3D’yi denerseniz her cihazda Safari’ye gidecektir.

     Diğer bahsettiğiniz şeyin ne olduğunu anlayamadım açıkçası. Ana menüdeki herhangi bir uygulamanın üzerine parmağınızı basılı tutarsanız silme ve taşıma işlemleri için titremeye başlar ikonlar. Bunun dışında bir yerde hiç duymadım ve görmedim.

 42. Ege

  15/08/2012 at 04:47

  merhabalar.İphone ikidebir apple indirme kimliği parolasını sorup duruyor.oyuna girdiginde,safariyi actığında bile soruyor?yardm?

  • Anonim

   15/08/2012 at 08:24

   Benim demek istedigim rehperi actiginizda veya faceye girdiginiyde boyle bir sorun oldu

 43. Okan cinar

  15/08/2012 at 05:33

  Merhaba Mustafa Bey,
  Yazilarini merakla ve ilgiyle takip ediyorum. Yaptiginiz ozverili calismalar icin de sizi ayrica takdir ediyorum. Benim biraz farkli bir sorum var. ios tabanli bir cihazda cihaz icindeki bir veriye ulasmak icin hyperlink verebiliyor muyuz? Aslinda benim yapmak istedigim herhangi bir text icersinde buraya dokunununuz seklinde hyperlik verilmis yaziya dokunuldugunda cihaz icersinde kaydedilmis bir videoyu oynatmak.

  Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler

 44. Gokhan

  16/08/2012 at 02:38

  Merhabalar aklima takilan bi soruyu paylasmak istedim ios6 yla gelen ozellikler arasinda alarm sesine istedigimiz muzigi koyabilmemiz saglanabilicekmis peki telefon arama sesinide itunes olmadan istedigimiz muzigi koyabilicekmiyiz bunu merak ediyorum cvbi mailiime yollarsaniz memnun olurum eger bilginiz var ise bu konuda

 45. Ergin

  16/08/2012 at 10:46

  İyi günler

  Mustafa bey, iphone,ipad ve mac ürünlerinde ki TAKVİM uygulaması için yılın kaçıncı haftası olduğunu gösteren bir yenilik olacak mı acaba?? Bunu ben e-mail olarak attım ama birde siz yazsanız. Zira benim için kullanış olarak gerekli ve ajanda yapısı içinde de olmazsa olmazlardan diye düşünüyorum..

  AppStore’da bu özellikte TAKVİM uygulaması biliyormusunuz yada siz veya arkadaşlarınız yapsınlar böyle bir uygulama hemen alayım..

  Saygılar,teşekkürler…

 46. Anonim

  17/08/2012 at 02:02

  AppStore geri yüklemeden sonra İngilizce diline dondü neden aceba

 47. Cemal

  17/08/2012 at 02:04

  İyi gunler mustafa bey ios5.1.1 deki zil sesi kisilmasi ios 6 da duzelmismi acaba

 48. Ender

  21/08/2012 at 17:28

  Slmlar Mustafa bey Bnm tlf num 4S ekranın üst kısmında yaklaşık 1mm çapında parlak beyaz var dokunmatiginde hiç problem yok fakat çok gözüme çarpıyor bunun icinde servise vermek istemiyorum orijinalliği gidecek diye jb yaptırmadım tlf numa sizce ne yapayım veya bu tarz sorun yasiyan arkadaslar var ise çözüm olarak ne onerebilirler ayrıca siteniz Bnm için pahabicilmez bir hazine çok faydalanıyorum. Teşekkür ederim iyi çalısmalar.

  • Ender

   22/08/2012 at 23:12

   Mustafa bey Bnm konu hakkında yardım edebilicekmisiniz ? Sizlerden yardım bekliyorum iturkeybiz olarak …

 49. EAS

  22/08/2012 at 01:18

  LÜTFEN–Mustafa bey iyi aksamlar konuyla alakalı olmasa bile uzun zamandır danısmak istiyorum..iphone 4S avea kullanıcısıyım ve surekli kullandigim uygulamalar twitter,arada face,foursque fakat internetim asırı sekilde tukeniyo 1gb alıyordum 20 gunde bitiyo o da zorla simdi 1.500mb aliyorm ancak..fakat turkcel kullanan tanidiklarim 1gb ancak yettiklerini ve video izlediklerini soyluyolar bn video bile izlemiyorm nedeni nedir lutfen yardım ?

 50. Ender

  24/08/2012 at 08:25

  Yokmu yazdığım konu ile ilgili yardım edebilecek kisi ?

 51. İPhone

  24/08/2012 at 09:40

  Merhaba Mustafa bey Benim iki sorum olacak. 1)Azerbeycanda yaşıyorum,İPhone 4s kullanıyorum.Siri Azerbeycanda yerleri bula bilecekmi.2)passbook Azerbeycanda çalışıcakmı?Şimdiden teşekkür ederim!

 52. Enes

  01/09/2012 at 17:31

  Mustafa Bey iOS 6 ile Yeni iPad’lere gelen Siri özelliğinden sadece wifi içeren yeni iPad’ler de yararlanabilecek mi?

 53. Dogu

  11/09/2012 at 23:03

  Bence eski Youtube iyiydi….

 54. Ahmet

  14/09/2012 at 18:53

  İos 6 yazilimi iphone 4 mü? Yoksa 4 s icinmi!
  Ayrica bu yeni surum iphone 4 icinse yada 4 ve 4s icinse siri yi kullanabilecekmiyiz

 55. Arda

  15/09/2012 at 15:04

  İphone 4 lerde malesef yine siri kullanilamayacak……

 56. Arda

  15/09/2012 at 15:06

  Ama benim 4 s im oldugu icin sansliyim bu eczane bulfalan ve navigasyonlar cok iyi olmus iphone 4 s lerde ios 6 ile gelen butun ozellikler olacak ama 4 de olmayacak

 57. 4s

  15/09/2012 at 17:04

  Mustafa bey bende 4s var yurtdışında gelme telefonuma iOS 6 çıktığı zaman yüklersem bir problem Olur mu

 58. Gökhan

  16/09/2012 at 22:18

  Bluetooth paylaşımı nasil yapılıyor uygulaması falan mı var bende çıkmıyor öyle bir alan

 59. Emre

  18/09/2012 at 16:58

  Yukarıdaki açıklamalarda göremedim, 4 için sesli navigasyon olacak mı acaba?

  Saygılar…

 60. Emre

  19/09/2012 at 14:57

  Mustafa bey kusura bakma konuyla alakası yok ama nereye yazacağımı bilemedim bir sorum olacak iphonemde şebeke yok iyi çekmiyor çekse bile kimi yerde zorlan bir çizgi falan herseyi denedim kapatıp actım reset attım ilk etapta geliyor ama daha sonra tekrar gidiyor bana bı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Anonim

   12/10/2012 at 09:05

   3g özelliğini kapat dene dostum.

 61. Gokhan emre

  21/09/2012 at 02:57

  Mustafa hocam ben 4s kullanicisiyim. İos 6 guncellememi yaptim. Tum yenilikler gerekli ve yerinde olmus fakat su appstore da en iyiler sekmesindeki uygulamalar ekranin sag tarafinda disarda kaliyor ekrana sigmiyor. Acaba iphone 5 lerde de durum boylemi yoksa 4s lere ozgu bir hata mi.? Yoksa sadece benim iphone umda boyle oluyor ?

 62. Ahmet

  21/09/2012 at 04:03

  İphone 4 icin sesli nawigasyon olcakmi ben ios 6 yukledim ama navigasyon sesli deyil benim telimdemi sorun yoksa 4 lerde yokmu bu yenilik

 63. Arda

  21/09/2012 at 17:30

  Size bisey sormak istiorm..iPhone 4 kullanıyorum..iOS 6 dan önce yüklü olan bi cok podcastim vardı rahat rahat dinliyordum iOS 6 yla beraber podcast App i çıktı ve podcastlerimi online dinliyorum sanki..ileri sarsmıyorum şarkıyı atlatamiyorm vs..bana mailimden donerseniz sevinirim..şimdiden sagolun

 64. cafer

  22/09/2012 at 16:01

  bende ipod 4 var ios 6 ya geçtim ama bende siri yok hala kendi kullandığı voicecontrol var nasıl siri kullana bilirim. yardımcı olursanız sevinirim selametle… 🙁

  • Anonim

   24/09/2012 at 11:12

   merhaba
   siri ozelliği sadece 4s ve 5 de var

 65. Çetin

  24/09/2012 at 14:36

  Merhaba..Bir sorum olacaktı,yanıtlarsanız sevinirim..Aracıma girdiğim zaman,Bluetooth araç radyomdaki Bluetooth’la eşleştirmek istiyorum..Onu başardım..Ancak Araca her girip çıktığım zaman,tekrar tanıtmak istiyor telefonu..Kendi tanımıyor..Hem araç radyomun hemde ı phone’un Bluetooth açıkken tel.direk radyo ile eşleşmesi-tanıması mümkün mü?Tşk.ederim..

 66. Pingback: iPhone 5 ve iOS 6 Hakkında Herşey | Domatessuyu.com

 67. Ayla

  27/09/2012 at 10:42

  Merhaba ben ayfon 4 kullaniyorum 1 gun once ios6 guncelledim fakat siri program yok lutfen bu konuda yardimci olurmusunuz?

  • Mustafa Tan

   27/09/2012 at 13:11

   iPhone 4’te Siri yok. iPhone 4S ve iPhone 5’te var.

 68. Cem Bahadır İrik

  27/09/2012 at 18:13

  Herkese Merhaba.Benim 1 sorum olacaktı.IOS 6 ile kaç tane kendim hazırlamış olduğum Zil sesini saklayabilirim ? İphone 4 kullanıyorum ve her seferinde 2 taneden fazla saklamama izin vermedi.

 69. Anonim

  27/09/2012 at 21:17

  arkadaslar ben iphone 4 32 GB.tım var.
  dışarıdan WAFİ KULLANDIGIM ZAMAN EKRANIN ÜSTÜNDE NE GÜZEL MAVİ 3 CİZGİ

 70. İka

  28/09/2012 at 20:01

  Flas neden desteklemiyor. Bir cihazin internettenkullanma klavuzunu okuyamiyorum

 71. Cem

  30/09/2012 at 14:44

  İyi günler ben İphone um icin avplayer uygulaması indirmiştim cokta memnunum yalnız yeni bir iPad aldım ve baktım ki bu uygulama yok üstelik İphone icin de yok artık acaba kaldırıldı mı bu uygulama AppStore dan?tesekkur ederim

 72. Ozfa

  01/10/2012 at 23:18

  Ben iOS 6 sürümünü bugün yükledim …fakat yükledikten sonra ekran ışığı azaldı sebebi ne olabilir?ve nasıl düzelir bilen varsa yardımcı olur musunuz…

 73. Cengo

  02/10/2012 at 00:29

  Benim sıkıntım tek bilgisayar kullanmama rağmen bu dahil 5 bilgisayar yetkin var diyor app hesabımı açınca Store da autzone yani sileceğim yetkili bilgisayar seçeneği de yok sonuç guncelleyemediğim appler ve bir sürü uygulama kullanılamaz oldu

  • Anonim

   12/10/2012 at 09:08

   sileceğin yer olmaz yetkiyi kaldır denen yer vardır rdan kaldıracan

 74. Aslan_0090

  02/10/2012 at 18:21

  Slm arkadaslar ben ben a phone4s kullaniyorum bir numara engellemek istiyorum nasil yapabilirim telefonun ozelleginde varmi

 75. gulsah

  03/10/2012 at 19:11

  3gs de bluetooth artık kullanılabilir olacak mı?

 76. Kika

  23/10/2012 at 12:21

  Birkac sorun olacak? Ios 6 ile cereyan eden mail app.inin gmaile ulasamamasi yani maillerime bakamamam dogal mi? Bu durumu baska yasayan var mi?
  Ayrica ios5 in actigi fakat 6nin acamadigi web siteleri var tesekkurler

 77. Gokhan yaman

  26/10/2012 at 18:51

  İos6 dan sonra facebookta kutuphaneme ulasamiyorum tum ayarlar acik oldugu halde yardim ederseniz sevinirim

 78. ünal

  02/11/2012 at 13:50

  Merhaba,New Ipad ve Iphone 4 cihazlarım var ancak , aralarında bluetooth bağı kuramıyorum görmüyorlar birbirlerini.
  Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim teşekkürler.

 79. Omer

  13/11/2012 at 10:43

  Arkadaşlar ios 6 da telefon (iphone 4s) wifi ye zor bağlanmaya başladı 6.0.1 geldi sevindim yükledim ama tamamen gitti .

 80. eroy

  07/12/2012 at 13:05

  Iphone 4S İOS6.0.1 Kullanıyorum. Bilgim dışında SMS gönderiyor.

  Iphone-4S İOS-6.0.1 Kullanıyorum. Bilgim dışında SMS gönderiyor. 6 aydır kullandığım telefonum geçen ay ve bu ay 0044778620xxxx numaralı bir telefona geçen ay 3 bu ay 4 sms göndermiş. bunun için geçen ay hattını kullandığım firmaya 3.32TL ödedim bu ay ne ödeyeceğim ve bundan sonra ne olacak bilemiyorum. Bu SMS leri ben göndermedim diyorum. Hayır sizin telefonunuzdan gönderilmiş diyorlar. Google’a telefon numarasının tamamını yazdım. Orada bu tip biri biriyle yazışan bazı gruplardan öğrendiğime göre FaceTime bunu yapıyormuş diyorlar. FaceTime ve İmessage uygulamalarını kapalı tutun durum düzelecek dediler, dün her iki uygulamayı da kapattım bakalım önümüzdeki ay faturamda yine bu nımaraya SMS atmış olarak görünecekmiyim.Apple bu konuda bir yazılım güncellemesine mi gider ne olur bilemiyorum. Bana bu konuda Apple Türkiye veya bir başka arkadaş yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim.

 81. Samet

  17/12/2012 at 19:43

  Merhaba iphone 4s kullaniyorum ios6 yüklü.bugün farkettim telefon edge çakimine geçtiği zaman 3g ye dönüş yapmiyor.uçuş modunu açıp kapattığımda 3g ye dönüyor.ios kaynaklı mı bu sıkıntı acaba yoksa garantiye yollamali miyim telefonu?

 82. Cavid

  05/05/2013 at 17:47

  Mrb arkadaşlar lütfen yardım edin
  Ben iphone 4s kullanıyorum
  Kardeşime iphone 5 aldım 4s ile kıyasladıkta Wi-Fi kullandıkta benim 4s yeni aldığım iphone 5’ten daha iyi indiriyor verileri iTunesten
  Sorun nedir acaba?

 83. Cavid

  05/05/2013 at 17:47

  Şimdiden tşk ederim