İncelemeleriniz Yayında

Bildiğiniz gibi geçen hafta ortasında “İncelemelerinizi Bekliyoruz” başlıklı bir yazıyla yeni ve aynı zamanda radikal hizmetimizi duyurmuş, http://inceleme.iphoneturkey.com adresinde yayınlanmak üzere sizlerden uygulama incelemeleri istemiştik. O gün de sitemizi de hemen açmamış, hazırlık için süre istemiştik.

Açıkçası sizlerin bu yeni olaya ilgi göstereceğinizi tahmin ediyordum ama ne yalan söylüyeyim bu kadarını beklemiyordum 🙂 Duyuruyu yaptığımızdan bu yana 3 gün geçti ve nerdeyse 50’ye yakın inceleme yazısı geldi. Bunların çoğunluğu da yayınlanabilecek durumda ve aralarında gerçekten uğraşılmış yazılar var. Sadece arada bazılarını çeşitli nedenlerden kabul etmedim ve inceleme sahiplerini mail atıp gereki düzenlemeleri yapmalarını rica ettim.

Aslında niyetim bugüne hem siteyi hazır edip, hem de şu ana kadar gönderilmiş tüm yazıları yayınlamaktı. Fakat ne yalan söylüyeyim yazıları hazırlamak tahmin ettiğimden çok daha uzun sürüyor 🙂 Bu yüzden sizi çok bekletmemek adına gönderilme sırasına göre yayına hazırladığım ilk 10 yazı ile sitemizi açayım istedim.

İncelemeleriniz Yayında

İnanın dün akşamdan bu yana bu işle uğraşıyorum. Niyetim yarın akşama kadar şu ana kadar gönderilmiş tüm yazıları inceleyip uygun olanları yayına hazırlamak. Zaten birikme ortadan kalktıktan sonra normal seyrinde yeni yazıları yayınlayabileceğim.

Bu arada http://inceleme.iphoneturkey.com adresindeki sitemizin halen Beta aşamasında olduğunu hatırlatırım. Yani hatalar olabilir, bu yüzden gözünüze çarpanları paylaşmaktan çekinmeyin. Bir de lütfen inceleme sahiplerine karşı yorumlarda çok fazla acımasız olmayalım 🙂 Unutmayın hepimiz amatörüz ve bir çoğumuz ilk defa bu şekilde paylaşımlarda bulunuyor. Yazarları bu aşamada motive etmek önemli 🙂

Bir de son olarak http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder adresini kullanarak inceleme yazısı göndermek isteyenlere, şu ana kadar gelenleri baz alarak bazı öneriler hazırladım. Lütfen yeni yazı göndermeden önce aşağıda paylaştıklarıma bir gözatın.

İnceleme Yazısı Göndereceklere Öneriler

 • Gönderilen bazı inceleme yazılarında Türkçemize özel ş,ı,ğ,ç, vs. gibi özel karakterlere dikkat edilmiyor ve “ı” yerine “i”, “ğ” yerine “g” gibi harfler kullanılıyor. Tabii tüm bunların benim tek tek düzeltmem gerekiyor. Lütfen incelemelerimizde dil bilgilisi kurallarına dikkat ettiğimiz gibi bu harflerin kullanımına dikkat edin.
 • İncelediğiniz uygulamada Türkçe arayüz bulunmuyorsa bunu mutlaka belirtin. Eğer varsa Artılar, eğer yoksa da Eksiler kısmında belirtmeniz çok iyi olur.
 • Eğer incelediğiniz uygulama ile ilgili eksi bir kısım bulamıyorsanız, uygulamanın App Store yorumlarına bir gözatın. Oradan mutlaka birşeyler çıkar 🙂
 • İnceleminizi ne uzun ne de çok kısa tutun. Örneğin basit oyun incelemelerinin çok uzun olmasına gerek yok, fakat eğer özellikle karmaşık ve çok sayıda özelliği bulunan bir uygulama tanıtıyorsanız, o zaman siz de incelemenizi çok kısa tutmayın.
 • Uygulamanın App Store’daki açıklama kısmı Türkçe değilse, incelemenizde uygulamanın özelliklerinden bol bol bahsetmekten çekinmeyin. İngilizcesi iyi olmadığı için sizin incelemenizden faydalanacak çok kişi olacaktır.
 • İncelemelerinize yapılacak olumsuz yorumlara lütfen gaza gelip olumsuz cevap vermeyin. Herkesin incelemelerinizi zevkle okuyacağı bir yazar olmak istiyorsak, öncelikle olumsuz eleştirilere tahammül etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bu eleştiriler haksız olasa dahi “başımız üstüne” deyip sabır göstermemiz gerekiyor.
 • Bazı uygulama sahipleri kendi uygulamalarının incelemelerini gönderiyor. Buna bir itirazımız yok. Fakat kendi uygulamalarının incelemelerinde objektif olamıyor ve pazarlamacı dilinde yazıyorlar. Tabii bu tip incelemeleri reddediyorum hemen anlaşıldığı için. Kendi uygulamasına karşı objektif olamayanlara önerim, uygulamalarını beğeniyle kullanan birilerinden inceleme talep etmeleri.
 • İncelemeniz kabul edilmezse veya yayınlanmaz ise lütfen kızmayın ya da üzülmeyin. Yayınlamadığım her yazı için zaten mail atıp geri bildirimde bulunuyorum, hem de çok vakit almasına rağmen. Bu yüzden geri bildirimlerimi değerlendirip incelemelerinizi tekrar gönderirseniz muhtemelen yayınlanacaktır.

32 Comments

 1. Fatih

  04/08/2012 at 17:23

  Onerileriniz icin tesekkur ederiz fakat iphone Q klavye oldugu icin turkce karaktere dikkat ederek yazmak oldukca zor..

  • Evrim Altay K.

   04/08/2012 at 17:35

   iOS 6 da bu düzelecek o zaman yaparsın rahat rahat bir de inceleme yazısını iPhone’dan yazmak sence kötü bir fikir değil mi?

   • Anonim

    06/08/2012 at 22:59

    Ne zaman

 2. Yalçın

  04/08/2012 at 17:47

  Youtubeda uygulama keşfine çıktığım günler geride kalacak gibi görünüyor. Admin denetimi de çok iyi düşünülmüş bence. Kısıtlama gibi düşünmemek lazım. Sonuçta app store bu sayede kalitesini hala korumakta.

 3. ozgur

  04/08/2012 at 17:52

  Mustafa Bey, Türkçe karakter dönüştürme işlemi için Sesli Sözlük’ün Yazım Türkçeleştirme programını kullanabilirsiniz.
  http://www.seslisozluk.net/yazim-turkcelestir/

 4. Ahmet

  04/08/2012 at 19:00

  İncelemeleri göndermek guZel fakat programın ayrıntılarına girmeden daha basta fiyatı yazsa ona göre tıklarız

 5. Selim

  04/08/2012 at 19:10

  Merhaba,

  Çalışmalarınız çok faydalı ve güzel bu konuda size teşekkür ediyorum. Öneride bulunacağım bir konu var burda iphone/ipad uygulamaları tanıtılıyor ancak mac app store ve mac için kullanışlı uygulama incelemesi göremedim. İsteğim biraz da mac platformu için bu tür yazı ve incelemelerde bulunmanız..

 6. Rahman

  04/08/2012 at 22:39

  Selam
  iPhone programında da incelemelere ulaşabilsek süper olur..

  • Mustafa Tan

   04/08/2012 at 23:21

   İlk güncelleme ile gelecek 🙂

   • Mustafa

    05/08/2012 at 04:04

    İlk güncelleme ne zaman gelecek acaba iPhone a

    • Mustafa Tan

     05/08/2012 at 04:05

     Eylül ortası gibi bekleniyor iOS 6’nın çıkması.

 7. Cimen

  05/08/2012 at 02:39

  Selamlar cok ilginc bir sorum olacak ama ben iphone veya ipadden cektigim bir fotografin tarihini cihaz uzerinden nasil ogrenebilirim?

 8. Önder

  05/08/2012 at 19:06

  Mustafa Bey,
  İncelemeleri zevkle ve heyecanla okuyorum.
  Bu tempoyla giderse birikim çok olacak. Bir rehber düşünüyor musunuz?
  Böylece neler var neler yok kolayca bulabiliriz.
  Bir de inceleme başındaki sayılar ne anlama geliyor?
  İyi gunler

 9. Ali özel

  06/08/2012 at 01:17

  Gerçekten çok gerekli ve boşluğu dolduracak bir çalışma olmuş teşekkürler.

 10. Yunus

  06/08/2012 at 02:49

  Merhaba Mustafa Bey ;

  Ben az önce speak chinese diye bir uygulama aldım ama el alışkanlığı direk download yaptım hiç fiyata bakmadan hesapta 4 $ kredi vardı 3.99$ dolarmış boş yere 4 $ gitti hesabımdan,bunu geri iade alma şansım varmı?

 11. Ege

  06/08/2012 at 05:07

  Merhabalar kücük bi skntm var
  Telefon ikidebir apple parolası sorup duruor. Naptiysam olmadi cözümü ne olabilir ?

 12. önder ö

  06/08/2012 at 10:22

  Mustafa Bey,
  Daha önce inceleme sitesine hep iphonedan, yazınızdaki link üzerinden girdiğimden sitenizin özelliklerini görememişim.
  Daha önce, bir rehber olmasının iyi olabileceğini belitmiştim. Siteye bilgisayardan girdiğimde, tarihe göre yüklenen incemeleri ve ekran üzerinde bölüm çeşitlerini gördüm. Zaten bunun olduğunu farkettim. Benim tercihim birde alfabetik bir dizilimin olmasından yanaydı. Ama zaten tüm bunlar emek ve zaman isteyen şeyler. Koyduğunuz yazım kuralları sayesinde incelemeler rahat okunuyor ve anlaşılıyor. Tekrar teşekkürler.

 13. Burak

  06/08/2012 at 13:40

  Merhabalar bugün iki adet mail aldim ve ummadığım birşeyle karşılaştım ve çok mutlu oldum incelemem yayınlanmış bu cok değişik bir duygu çok teşekkür ederim size . Sizsiz iphone güneşsiz dünyaya benzer. Saygilarimla

 14. Emre

  06/08/2012 at 14:09

  Konuyla ilgili olmayacak ama ilginç bir soru yöneltmem lazım geçen gün dayım telefonunda bir resim gösteri ve bana çekildiği tarihi bulmam için uzattı ben de aradım aradım bir türlü bulamadım rezil oldum, acaba telefon üzerinden fotoğrafla ilgili nereden bir bilgiye ulaşabiliriz özellikle çekildiği tarihle ilgili?

 15. Enes

  08/08/2012 at 20:47

  S.a Mustafa bey bu ipohon 4s yedekleyin diyor bu ne demek oluyor

 16. Erdal

  10/08/2012 at 22:57

  Merhaba arkadaşlar i tunes a yüklenen rehber i nereden görebiliriz çünkü sildigimiz kişiler baglantı kurunca tekrar yükleniyor

 17. Emr

  11/08/2012 at 19:40

  Kategoriler olsa daha iyi olmaz miydi.boyle guzel ama karışık biraz :s

 18. Serkan Karaduman

  27/08/2012 at 20:08

  Mustafa Bey, harika bir iş çıkarmışsınız. Kuytu köşede kalan uygulamalar bu sayede gün yüzüne çıkacak.

 19. Vedat

  14/09/2012 at 11:36

  Selamlar Mustafa bey.. Az once enteresan bir durumla karsilastim sizlerle paylasmak istedim.. Google’ın uygulamasiyla bir site actim ve hosuma giden bir sayfanin ust ve gobek tusu yardimiyla fotografini cektim.. Daha sonra albumler klasorume gittim kirpmak icin, edit dedikten sonra kirpma iconuna tikladigimda iphone kendini resetledi 🙂 (4s) bunu 5 defa denedim hepsindede ayni tepkiyi aldim.. Ara sira diger fotolarimi kirpmayi denedim hepsindede basarili oldum fakat her defa bu site fotosunu kirpmayi denedigimde iphone kendini resetledi.. Sorun mudur? Nedir? Tesekkurler, iyi gunler..

 20. Birol

  28/09/2012 at 18:37

  Ya bu 4s de haritada ses falan yok sadece 3d eklenmis nerde sesli navigasyon yaa yoksa ucretlimi yukleyecez onuda ios6yi yukledim bi fark yok hala hersey ayni zaten siri yabanci turistler gibi:-;