Bazı kullanıcılar ekranını kilitlemek, yani cihazı uyku moduna sokmak için genelde kendileri cihazın üstündeki Power (Kapama/Açma) tuşuna basmayı tercih ediyor. Her ne kadar Ayarlar -> Genel -> Otomatik Kilit menüsünden, cihazın kullanılmadığı durumlarda bir süre sonra kendiliğinden kilitlenmesi sağlanabilse de, genel eğilim manuel kilitleme oluyor.

Bir de doğal olarak hepimiz Home (Ana Menü) tuşunu çok sık kullanıyoruz. Özellikle de iPhone’da, bu iki tuş (Home ve Power) çok sık kullanıldığı için, sorun çıkarma olasılığı yüksek oluyor. İşte cihazında bu tip fiziksel tuş arızası yaşayanlar ve hemen tamir ettirme imkanı olmayanlar için, Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik menüsü altında, AssistiveTouch isminde geçici bir çözüm bulunuyor.

Aslında AssistiveTouch, standart olarak kapalı bulunan ve de tüm parmaklarını rahatça kullanamayan engelli kullanıcılar için düşünülmüş bir özellik. Yani cihaza fiziksel müdahele gereken, ya da birden fazla parmakla yapmak gereken aksiyonları, kısayol olarak atanmış bir menüden yapmamızı sağlayan faydalı bir özellik.

Erişilebilirlik menüsünden Assistive Touch seçeneğini açtığımızda, ekranın bir yerinde yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeri değiştirilebilir bir kısayol seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe tıkladığımızda da, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Ana Ekran”, “Aygıt”, “Hareketler” ve “Favorilerden” oluşan bir ana menü ile karşılaşıyoruz.

Ana Ekran” seçeneği adından da anlaşılacağı üzere “Home” tuşunun işini yapıyor. Yani herhangi bir uygulamadayken “Ana Ekran” seçeneğine tıkladığımızda uygulamadan çıkıp Ana Ekran’a dönüyoruz. “Aygıt” seçeneğine tıkladığımızda da karşımıza cihazımızdaki diğer fiziksel tuşların işlerini yapan seçenekler ile karşılaşıyoruz. Ekranı kilitlemeden cihazı sallamaya, sesini kısmadan ekranı döndürmeye kadar önemli tüm seçenekler bu ekranda yer alıyor.

Favoriler” ekranında ise, bizim Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> AssistiveTouch menüsünden kaydettiğimiz Özel Hareketler’imiz yer alıyor. Örneğin bir uygulamada çok sık parmağımızla “Z” şekli çizmemiz gerekiyor ve biz de bunu rahatça yapamıyorsak, önceden özel hareket olarak kaydedip Favoriler menüsünden de kolayca bu hareketi çağırıp, ekrana uygulayabiliyoruz.

Ayrıca “Favoriler” ekranında, cihazımızın ekran görüntüsünü almamız için de bir kısa yol bulunuyor. (Bu seçenek iOS 6 ile geliyor Assistive Touch’a. iOS 5 kullanıcıları bizde neden yok diye şaşırmasın :) ) Bildiğiniz gibi iPhone veya iPad’de ekran görüntüsü almak için Ana Ekran (Home) + Power (Açma/Kapama) tuşlarına ayna anda basmak gerekiyor.

Yine Favoriler ekranında “Kıstırıp Aç” isminde genelde resimleri büyütmek (zoom) için kullandığımı çift parmak harketinin bir karşılığı yer alıyor. Bu aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek parmağımızla bir fotoğrafda içeri ve dışarı zoom yapabiliyoruz. Yani biz tek parmağımızı dışarı doğru süreklediğimizde, bu seçenek aktifkten ekranın ortasındaki mavi bir şekilde sanki çift parmağımızla yapıyormuşuz gibi resmi büyütüyor.

AssistiveTouch ile Kıstırıp Aç

Son olarak “Hareketler” mensünden de 3, 4 ve 5 parmakla yapılan hareketlerin seçenekleri yer alıyor. Bunlar da biliyorsunuz en çok iPad’de işe yarıyor. Çünkü iPad’de, 4 veya 5 parmak kullanılarak uygulamalar arası hızlı geçiş seçeneği bulunuyor. 4 veya 5 parmağını aynı anda kullanamayan kullanıcılar için de AssistiveTouch’taki bu özellik çok faydalı oluyor.

Bu arada özellikle Power (Açma/Kapama ve Ekranı Kilitleme) tuşu bozulduğu için AssistiveTouch’ı kullanmak isteyen ama sürekli bu seçeneği ekran görmek istemeyenlere, Erişilebilirlik menüsünün en altındaki “Üç Tıklama” seçeneğine gözatmalarını kesinlikle öneririm. Bu sayede Home (Ana Ekran) tuşuna hızlıca 3 defa basıp, AssistiveTouch kısayolunu açıp/kapatabiliyoruz. Bu sayede ekranda sürekli bulunmayarak bizi rahatsız etmiyor.

Fakat bu kısa yolu sürekli ekranda bulundurmak zorunda kalacaklar için de, kullanılmadığı zamanlar bu seçeneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çok silikleştiğini belirtmeliyim.

Engelli kullanıcıların yanı sıra özellikle tuş sorunu yaşayan takipçilerimize faydası olabilir düşüncesiyle paylaşayım istedim. Zaten bu konuyla ilgili sık sık soru ve talep geliyordu. Bu arada henüz tuşu bozulmamış ama ya bozulursa diye korkanlar da yukarıdaki yöntemi deneyebilirler. Özellikle cihazının garantisi olmayan kullanıcılar. Bir de cihazıyla ilgili tuş sorunu yaşayanlara da tek önerebileceğim, iPhone ve iPad için Servis ve Garanti Konuları başlıkla yazıda detaylı açıkladığımız gibi cihazlarını servise götürmeleri.


------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz. www.iphoneturkey.com bağımsız bir paylaşım sitesidir ve Apple ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen konuyla ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Banko Okey


Fiyat:ÜCRETSİZ


Banko Okey
App Store oyları: (5 oy)
Desteklenen Diller: English, Turkish
Çıkış Tarihi: 04.11.2015
Boyut: 33.73 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad 2 WiFI, iPad 2 3G, iPhone4S, iPadThirdGen, iPadThirdGen4G, iPhone5, iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen, iPadFourthGen4G, iPadMini, iPadMini4G, iPhone5c, iPhone5s, iPhone6, iPhone6Plus, iPodTouchSixthGen

------------------------------------
468 ad

141 Cevap to“iPhone veya iPad’de Tuş Sorunu Yaşayanlar için Geçiçi Çözüm – AssistiveTouch”

 1. Hüseyin der ki:

  Mrb ben Apple store den ücretli bir program indirdim, fakat daha sonra ayni programi yanlışlıkla 3 kere daha satın almisim, yanlış aldığım programların iptalini ve parami nasıl geri ala bilirim?

 2. ulfet der ki:

  merhaba telefonumdan facetime uzerinden arama yaptigimda bu kisi icin uygun degil
  diyerek reddediyor aramayi ne yapmam lazim

  • Anonim der ki:

   KARŞI TARAFIN 3G ÖZELLİĞİ KAPALIDIR VEYA 3G’Sİ YOKTUR…

 3. Nes der ki:

  Merhaba oncelikle paylasiminiz icim cok tesekkur ediyorum gercekten cok ise yariyacak bir yonteme benziyor…Ben i phone 4 kullanicisiyim fakat benim telefonumun erisebilirlik menusunde ‘Assistive Touch’ diye bir bolum yok neden kaynakli bu acaba???yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim

  • Bu iOS 5 ile gelen bir özellik. Cihazınızın versiyonu nedir ?

   • Volkan der ki:

    Mustafa bey yeni aldığım iphone 5 s in home tuşundan bastığımda çit sesi geliyor. Bu sorun mu dur..? Yoksa normal mi ben de baya bir takıntı oldu da..

   • Efe yurt der ki:

    Merhaba benim sorum bu assisive touch ile ilgili. Assisive touch a girdiğimde yanda ekran yazıyor tıkladıktan sonra salla diye birşey var bu ne işe yarıyor. Cevap verirseniz sevinirim.

    • Biliyorsunuz iPhone’larda hareket sensörü var. Yani cihazın hareket ettiğini veya sallandığını anlıyor. Bazı uygulamalar da bu özelliği kullanıyor. Bahsettiğiniz seçenek de sanki cihaz sallanmış gibi bir etki yapıyor.

 4. Volkan der ki:

  Teşekkürler. Sorunum çözüldü

 5. Eray der ki:

  Bu olay sadece 4s ler icin mi oluyor ?
  Bndeki 4 te cikmiyor assi. Touch secenegi

 6. Elf der ki:

  Merhaba, konuyla ilgisi yok ama benim bi sorum daha dogrusu sorunum var :) iphone 3 kullaniyorum bazi programlar acilacak gibi oluyor ama acilmiyor :/ daha once sorunsuz aciliyolardi bunu nasil duzeltebilirim?

  • Batucan der ki:

   Sorunu yaşadığın uygulamaları başka bir arkadasinın hesabından indirdiysen, iTunes ile eşzamanladiktan sonra uygulamalar kitlenir. Bu sorunu halletmek için uygulamaları indirdiğin hesaptan herhangi birşey daha indirmen yeterli olur ki bu da hesabın çalıntı olmadığına emin olunması içindir.

  • Batucan der ki:

   Her eşzamanlamada bu sorunu yasamak istemiyorsan iTunes da uygulamaları indirdiğin hesap üzerinden yetki ver, yani o hesapla bilgisayarı yetkilendir, bir daha sorun yaşamazsın.

 7. Ahmet der ki:

  mrb iphone 4 le video cekip mail adresime gonderdim fakat telefonumdan mailime girdigimde video yu acamiyorum ne yapmm lazim yardimci olursaniz sevinirim

 8. Samet İZİBELLİSİZ der ki:

  TELEFON ÇALDIĞINDA EKRAN KİLİTLİ İKEN CEVAP VERMEK İCİN CEVAPLAMA TUŞU KAYMIYOR KİTLENİYO SONRA MESGULE ALIP BİZ ARIYORUZ CEVAPLAMA TUSUN NEDEN KİTLENİYOR 4S TE
  ÖZELLİKLE ARAMA GELDİGİNDE CEVAPLAMAK İCİN KAYDIRMA TUŞU KAYMIYOR NEDEN

 9. Baris durduran der ki:

  Facebook güncellemesi yaptım..resimleri iphonda facede arkadasimizin duvarindan kendi duvarımıza nasil paylaşacağız..

 10. Evren ozcinar der ki:

  Yazilarinizi zevkle takip ediyor ve cok onemli bilgiler ediniyorum. Benim iphone 4 telefonum disaridan gelen aramalari ve sms leri kapali veya ulasilamiyor gibi algiliyor ama ben internetimi kullanip, diger heryeri arayabiliyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Turkcelli aradim hattimda herhangi bir sorun gozukmuyor

 11. Kolonya’yi tavsiye etmiyorum limon bazli oldugu icin ama ETİL ALKOL %100 cozum. Telefonunuzu kapatip 2-3 damla damlatip ovun home tusunu bu islemi 2-3 kere yapin ve 15 dk bekleyin telefonu actiginizda cihaz ilk gunku gibi oluyor. Kendi telefonumda ve 2 kiside daha denedik kolonya 1gun sonra home etkisini yitirsede etil alkol doktugun home tusum 2aydir tikir tikir calismakta…

 12. erdem der ki:

  ipod touch kullanıcısıyım ve kilit tuşum bozuk. ben bu işlemi yapamıyorum. başka bir yöntem var mı? ya da uygulama?

 13. Gürkan der ki:

  merhabalar iphone 4 kullanıcısıyım. Telefonun üzerinde ki açma kapama tusu bozuldu ve yurtdışından geldiği için garanti dısıymıs. Servise götürene kadar ki zamanda sarjım fln biterse telefonu tekrar nasıl açabilirim?

 14. Cagri der ki:

  Selamib aleykum bu İOS nedir nasil yuklerim??iyi calismalar bu arada

 15. Anonim der ki:

  Merhaba benim telfn geveyli suan 4.3.4 versiyonda nasil versiyon yulselte bilirim tesekurler

 16. ios 6 ile AssistiveTouch ozelliginde bir bug olustu, bu ozellikle herhangi bir uygulamadan cikinca otomatik kilitlenme devredisi kaliyor, ya yukardan kilitliyoruz ya da bir sayfa falan kaydirinca oluyor. ilk 2 gun bu sebeble uzun sureler tel acik kaldi, bunu da konu olarak yazsaniz faydali olabilir.

  • arif der ki:

   benim ios6 4s de öyle herhangi bir uygulamadan cikinca otomatik kilitlenme devredisi kaliyor, kaydırınca oluyor

 17. ayça der ki:

  iPOD Touch’ ın power tuşu çalışmıyor, otomatik kilitlemesini beklemek zorunda kalıyorum. Ona alıştım fakat cihaz çok uzun zamandır kapatılmadı ve müzikler açılmamaya başladı. Reset atmadan cihazı kapatmanın bir yöntemi var mıdır?
  Teşekkürler

  • evet arkadas dogru soyluyor Assistivetouch acıkkın telefon kıtlenmıyor kendılıgınden acaba butun cıhazlardamı bole

 18. Emre k. der ki:

  Merhaba , Assistivetouch ta voice control(siri) ve favoriler kısayolunu, kilitli ekran ve çoklu görev kısayolu ile degistirmek istiyorum bunu yapmam mumkunmu bir uygulama yada ayar varmi ?

 19. Emre k. der ki:

  Merhaba , assitivetouch da voicecontrol(siri) ve favoriler kısayolunu kilitli ekran ve çoklu gorev kısayolu ile yer degistrmek istiyorum bu mumkunmu bunu yapabilmek icin ayar yada appstore uygulamasi varmi ?

 20. tülay der ki:

  merhabalar ıphone 4 kullanıyorum ve telefonumun bazı harfleri basmıyor ve kaydırma tuşunu kaydıramıyorum yardımcı olursanız sevinirim….

 21. Nazenin der ki:

  Benim sorunum voice control ile alakali. Telefonum 3 gs surekli voice controle atiyor hatta kendi kendine rehberden arama da yapiyor :( caresi varmidir???

 22. Edy67 der ki:

  Mustafa bey 4s kullanıyorum bazen kilit tuşuna basınca klick sesi ve ok kaydırdırdıktan sonra klick sesi çıkmıyor be esnada video ve müziklerinde ses çıkmıyor yandaki ses tuşlarında çalışmıyor Tlf aranınca zil sesi var resetleyince bazen düzeliyor bazen düzelmiyor aç kapa da işe yaramıyor bazen kendiliğinden düzeliyor 6 ay önce aldım garanti kapsamında ne önerirsiniz teşekkür ederim bazen yanıtlarınızı göremiyorum mail arabilirmisiniz

 23. Tugce der ki:

  Nolur yardim edinbana!! İphone 4on kamerayla fotograf cektigimde mesela kendimi cekerken cektigi gibi kaydediyordu.fakat simdi normal cekio ama kaydederken fotografi saga yada sola ceviriyor.yani basimi saga yatiriyorum mesela sola yatirmisim gibi cekio umarim anlatabildim.ne yapmam gerekir servise mi yollayim? Reset attim olmadi

 24. mrv der ki:

  ben ıphone 4 kullanıyorum süreklı ust tustan kılıtleme yaptıgım için tus artık basmıyor bunu nasıl yaptırabılırım ve ücreti ne kadar olur bilginiz varsa eger paylasırmısınız

 25. mel der ki:

  merhaba assistive touch u pcden açma şansım var mı

 26. kubra der ki:

  Merhaba ben iphone 4 kullanicisiyim 9 aydir kullaniyorum. Telefonumun acma kapama tusu bozuk yaklasik iki hafadir ass tusuyla her isimi hallediyorum fakat ya telefonum kapanirsa veya bi nedenden dolayi kapatmak zorunda kalirsam nasil acicam ? İkinci olarak tamir olarak nereye goturmemi tavsiye edersiniz en cabuk neresi yapar? Yardimci olursaniz cok sevinirim butun sorulari okudum fakat istedigim cevabi bulamadim..

  • Assistive Touch menüsünde çıkam ekranı kilitle tuşu aynı zamanda kapatma tuşu. Ekranı kilitle tuşu üzerinde parmağınızı basılı tutun.

   • Göktuğ der ki:

    Peki telefon kapandığı takdirde nasıl açabiliriz power tuşu bozukken

 27. Beril der ki:

  Merhabalar oncelikle iyi calısmalar benm bu arka plan muzıgı ıle ılgılı bı problemım wardı srka planda youtubeda musık acıkken home tusune basnca kapanıodu ya sonra home tusuna basınca ıkı defa acabılıoduk muzıgııı , ben smdo onu yapamıorumm. Musıktekı play tusuna basıorum calısmıor ve ıkı tane safarı sayfası acık gozukuooo. Lutfnennn yardm ednn

 28. Bekir der ki:

  Mustafa bey assistive kullanıyorum ancak kilitli ekranı acmak icin bir yol bulamadım.ekrani kitlliyorum ama kilitli ekranı tuşları kullanmadan acmak icin bir yol var mı acaba

 29. Metehan der ki:

  benim ıpod touch 4üm var assive touch moduna soktum şimdi de hiçbir şey yapamıyorum kiliti açamıyorum ekrana dokunamıyorum ne yapmalıyım

  • Anonim der ki:

   Titreşimlerini kapat sessize alma tuşunu açıp kapadığında ekran açılıyor

 30. emin der ki:

  iphone 3gs için bir fikriniz varmı, sanırım 3gs assivetouch yok

 31. Anonim der ki:

  tşk çpk şime yaradı

 32. Selin der ki:

  iPhone 5 aldım alalı bir ay oldu ama tel kilitliyken ana menü tuşuna basında bazen (20 de 1) ekran yine kara yani algılamıyor ama kilit açıkken sorun yok görevini yerine getiriyor sorun ne olabilir acaba? Birde koruma home tuşunun bir kenarının çok az üstünde acaba ondan mı oluyor?

 33. Selin der ki:

  iPhone 5 aldım alalı bir ay oldu ama tel kilitliyken ana menü tuşuna basınca bazen (20 de 1) ekran yine kara yani algılamıyor ama kilit açıkken sorun yok görevini yerine getiriyor sorun ne olabilir acaba? Birde koruma home tuşunun bir kenarının çok az üstünde acaba ondan mı oluyor?

 34. begum der ki:

  Merhaba POWER tuşum bozuldu telefonumu istediğim zaman tamamen kapatıp istediğim zaman tamamen kapatamıyorum.Assive touch uygulamasında tamamen telefonu kapatma seçeneği yok.

  Yardımcı olur musunuz?

 35. Anonim der ki:

  Merhaba telefonum i phone 4 sürekli kendi kendine kapanıyor özellikle şarjı az yada yarı olduğu zamanlar sorun neyden kaynaklanıyor olabilir

 36. Anonim der ki:

  iphone 5 ile gelen cagrilara cevap verince kulagim mi yanagim mi ekrana degdiginde ben konusma yaparken telefon kendi kendine bazen facetime bazen safariyi etkinlestiriyor. bunun baska yolu yok mu ekranda cevap verdigimde o secenekleri gormeyecegim bir secenek olabilur mi?

 37. ray der ki:

  iphone 5 ile gelen cagrilara cevap verince kulagim mi yanagim mi ekrana degdiginde ben konusma yaparken telefon kendi kendine bazen facetime bazen safariyi etkinlestiriyor. bunun baska yolu yok mu ekranda cevap verdigimde o secenekleri gormeyecegim bir secenek olabilir mi?

 38. Anonim der ki:

  mlşmıjl

 39. Home tuşunda kısayolları bulamadım yardımcı olurmuşsunuz tsklr

 40. Reis der ki:

  Arkadaslar aslinda iphonelerde en büyük sorum şu ben her serisini kullandim yaklaşik 3 yildirda iphone kullanicisiyim şuanda 5 var sorunu çozemedim bi fikri olan varsa yazsin,, örnegin gelen yada giden tüm msj lari siliyosun buna ragmen kısayoldan rehberi arama yaptiginda (örnek selim) yazcaksin ve aylar öncesinden yazmiş oldugun eşleşmeye yakin msj lar görüntuleniyor,,

 41. Murat der ki:

  I phone 3 te varmı

 42. Elcin O der ki:

  Merhaba
  4s kullaniyorum. Tus kilidim bozuldugu icin telefonumu tamamen acip / kapayamiyorum.
  Assiv Touch kullaniyorum ama tefonu tamamen kapama secenegi yok zannediyorum, yardimci olursaniz sevinirim

 43. Baran der ki:

  Merhaba arkadaşlar iphone 5 açma kapama tuşunun sağ tarafı çalışmayanlar bana ulaşın servise gerek kalmadan yapabilirsiniz

  • Anonim der ki:

   Baran kardes bende ayni sorun var yardimci olurmusun sag kismi calismiyor.

 44. buse der ki:

  merhaba;
  iphone 5 kullanıyorum ve home tuşu arada çalışmıyor ve bazende basılı kalıp voice control özelliğini aktif hale getirip kendi kendine arama yapabiliyor. Bunula ilgili yapabileceğim bişey var mıdır ? Yani bu voice cantrol özelliğini kökten pasif hale getirebilmek gibi mesela ?

  Şimdiden teşekkürler.

 45. doğan der ki:

  ben ıphone 4 kullanıcısıyım telefonumun ses açma kapama ve kısıp yükselten tuşları işlem görmüyor telefon sürekli sessizde ama müzik dinliyebiliyorum ses ayarlarındada sorun görünmüyor yardımcı olabilirmisiniz

 46. 4s. Kullanıyorum power tuşu bozuldu bitane program var kendınde ordan kilitliyorum kapatıyorum ama acamıyorum telefonu tamamen kapattıktan sonra acamıyorum