iPhone veya iPad’de Tuş Sorunu Yaşayanlar için Geçiçi Çözüm – AssistiveTouch

Bazı kullanıcılar ekranını kilitlemek, yani cihazı uyku moduna sokmak için genelde kendileri cihazın üstündeki Power (Kapama/Açma) tuşuna basmayı tercih ediyor. Her ne kadar Ayarlar -> Genel -> Otomatik Kilit menüsünden, cihazın kullanılmadığı durumlarda bir süre sonra kendiliğinden kilitlenmesi sağlanabilse de, genel eğilim manuel kilitleme oluyor.

Bir de doğal olarak hepimiz Home (Ana Menü) tuşunu çok sık kullanıyoruz. Özellikle de iPhone’da, bu iki tuş (Home ve Power) çok sık kullanıldığı için, sorun çıkarma olasılığı yüksek oluyor. İşte cihazında bu tip fiziksel tuş arızası yaşayanlar ve hemen tamir ettirme imkanı olmayanlar için, Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik menüsü altında, AssistiveTouch isminde geçici bir çözüm bulunuyor.

Aslında AssistiveTouch, standart olarak kapalı bulunan ve de tüm parmaklarını rahatça kullanamayan engelli kullanıcılar için düşünülmüş bir özellik. Yani cihaza fiziksel müdahele gereken, ya da birden fazla parmakla yapmak gereken aksiyonları, kısayol olarak atanmış bir menüden yapmamızı sağlayan faydalı bir özellik.

Erişilebilirlik menüsünden Assistive Touch seçeneğini açtığımızda, ekranın bir yerinde yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeri değiştirilebilir bir kısayol seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe tıkladığımızda da, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Ana Ekran”, “Aygıt”, “Hareketler” ve “Favorilerden” oluşan bir ana menü ile karşılaşıyoruz.

Ana Ekran” seçeneği adından da anlaşılacağı üzere “Home” tuşunun işini yapıyor. Yani herhangi bir uygulamadayken “Ana Ekran” seçeneğine tıkladığımızda uygulamadan çıkıp Ana Ekran’a dönüyoruz. “Aygıt” seçeneğine tıkladığımızda da karşımıza cihazımızdaki diğer fiziksel tuşların işlerini yapan seçenekler ile karşılaşıyoruz. Ekranı kilitlemeden cihazı sallamaya, sesini kısmadan ekranı döndürmeye kadar önemli tüm seçenekler bu ekranda yer alıyor.

Favoriler” ekranında ise, bizim Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> AssistiveTouch menüsünden kaydettiğimiz Özel Hareketler’imiz yer alıyor. Örneğin bir uygulamada çok sık parmağımızla “Z” şekli çizmemiz gerekiyor ve biz de bunu rahatça yapamıyorsak, önceden özel hareket olarak kaydedip Favoriler menüsünden de kolayca bu hareketi çağırıp, ekrana uygulayabiliyoruz.

Ayrıca “Favoriler” ekranında, cihazımızın ekran görüntüsünü almamız için de bir kısa yol bulunuyor. (Bu seçenek iOS 6 ile geliyor Assistive Touch’a. iOS 5 kullanıcıları bizde neden yok diye şaşırmasın :)) Bildiğiniz gibi iPhone veya iPad’de ekran görüntüsü almak için Ana Ekran (Home) + Power (Açma/Kapama) tuşlarına ayna anda basmak gerekiyor.

Yine Favoriler ekranında “Kıstırıp Aç” isminde genelde resimleri büyütmek (zoom) için kullandığımı çift parmak harketinin bir karşılığı yer alıyor. Bu aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek parmağımızla bir fotoğrafda içeri ve dışarı zoom yapabiliyoruz. Yani biz tek parmağımızı dışarı doğru süreklediğimizde, bu seçenek aktifkten ekranın ortasındaki mavi bir şekilde sanki çift parmağımızla yapıyormuşuz gibi resmi büyütüyor.

AssistiveTouch ile Kıstırıp Aç

Son olarak “Hareketler” mensünden de 3, 4 ve 5 parmakla yapılan hareketlerin seçenekleri yer alıyor. Bunlar da biliyorsunuz en çok iPad’de işe yarıyor. Çünkü iPad’de, 4 veya 5 parmak kullanılarak uygulamalar arası hızlı geçiş seçeneği bulunuyor. 4 veya 5 parmağını aynı anda kullanamayan kullanıcılar için de AssistiveTouch’taki bu özellik çok faydalı oluyor.

Bu arada özellikle Power (Açma/Kapama ve Ekranı Kilitleme) tuşu bozulduğu için AssistiveTouch’ı kullanmak isteyen ama sürekli bu seçeneği ekran görmek istemeyenlere, Erişilebilirlik menüsünün en altındaki “Üç Tıklama” seçeneğine gözatmalarını kesinlikle öneririm. Bu sayede Home (Ana Ekran) tuşuna hızlıca 3 defa basıp, AssistiveTouch kısayolunu açıp/kapatabiliyoruz. Bu sayede ekranda sürekli bulunmayarak bizi rahatsız etmiyor.

Fakat bu kısa yolu sürekli ekranda bulundurmak zorunda kalacaklar için de, kullanılmadığı zamanlar bu seçeneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çok silikleştiğini belirtmeliyim.

Engelli kullanıcıların yanı sıra özellikle tuş sorunu yaşayan takipçilerimize faydası olabilir düşüncesiyle paylaşayım istedim. Zaten bu konuyla ilgili sık sık soru ve talep geliyordu. Bu arada henüz tuşu bozulmamış ama ya bozulursa diye korkanlar da yukarıdaki yöntemi deneyebilirler. Özellikle cihazının garantisi olmayan kullanıcılar. Bir de cihazıyla ilgili tuş sorunu yaşayanlara da tek önerebileceğim, iPhone ve iPad için Servis ve Garanti Konuları başlıkla yazıda detaylı açıkladığımız gibi cihazlarını servise götürmeleri.

141 Comments

 1. serkan çelik

  15/07/2012 at 18:41

  çok güzel bir paylaşım. bu özelliğinden haberim yoktu. çok işe yarar bir özellik. teşekkürler mustafa bey.

  • Ünsal

   28/07/2012 at 22:33

   Uygulamadan haberim yoktu,sayenizde iPhone ile ilgili yeni bilgiler öğrendim teşekkürler

 2. Serkan ipekci

  15/07/2012 at 18:42

  Supermis teşekkürler
  Biraz alışmak gerekecek

 3. ismail

  15/07/2012 at 18:47

  dun ıphone 4s satıp galaxsy s3 aldım ama en cok sızın paylasımarınızdan uzak kaldım ıcın uzuluyorum.gene eskı usule dondum kendı ozellıklerını kendım bulucam sız cok ıyıbı yardımcısınız mustafa bey genede sızı takıp etmeye devam edeceyım saygılar

  • Anonim

   23/07/2012 at 17:53

   abi s3 mü iphone 4s mi

 4. okankara06

  15/07/2012 at 18:49

  ı ohone 4 power tuşum arıza yapmıştı garantılı serwise götürdüm(teleservice)..ve yenisiyle değitirmişlerdi…tabi 40 gunluk bı bekleme sonucu:(o yüzden garantili bir ürünün degerını cok ii bılıorum..paylaşmak istedim…güzel yazı…

  • Sedat

   15/07/2012 at 19:45

   Okan bey 30,- liraya değiştiriyorlar keşke beklemeseydiniz;)

   • Süleyman

    16/07/2012 at 16:12

    telefonu değiştiriyorlar sedat bey, tuşu değil.

 5. Can sayin

  15/07/2012 at 19:06

  Benimde iphone4 de orta home tusu iyi basmiyordu garanti bitimine 2 ay kala vermistim servise yenisini vermislerdi simdi esim kullaniyor:) simdilik de iphone4s imde homeproblemi yok ama olacak dersek ve garanti biterse home tusu tamiri ne kadar tutar bilgisi olan varmi

  • yusuf

   15/07/2012 at 19:21

   benim i phonum garantisiz ayni sorunu yasadim tamir ettiler( tusu degistiler) 50 lira aldi benden

 6. Roberto

  15/07/2012 at 19:10

  Peki ekran kilitli iken bu uygulama sayesinde tus kilidini nasil acacagiz menu ve power tusuna basmadan

  • Mustafa Tan

   15/07/2012 at 19:13

   Her ikisi de aynı anda bozuksa bu özellik de bir işe yaramaz.

   • eminjanN

    15/07/2012 at 23:16

    Tlf şarja yaktığında ekran görüntüsü gelir o sayede tuş kilidini açabilirsiniz…

   • mustafa bayrak

    17/07/2012 at 02:16

    sessize getirin tus bozulana kadar onu kullanip kilitli ekrani acabilirsiniz degilmi?

 7. Roberto

  15/07/2012 at 19:17

  Yani ekranin herhangi bir yerine bastigimizda power ve home tusuna basmadan ama bu isaret sayesinde kilitli ekrani acma imkanimiz varmi tuslarim bozuk veya degil o farketmezfarzedin tuslarimin ikiside bozuk kilitli ekrani acamiyacakmiyim assive touch acikken

 8. Emre

  15/07/2012 at 19:20

  Home tuşunu daha az kullanabilme umuduyla denedim ama ne yazık ki basmak gerekiyor. 3 tıklamayı da ekrana tıklama olarak algılamıştım, öyle olsaydı mükemmel olurdu. Bu durumda 3 kez Home tuşuna basmak işime gelmez zaten bozulacağından korkuyorum, bazen basıyorum basıyorum çalışmıyor beni deli ediyor 🙂
  Bunun yanında hiç bilmediğimiz özellikleri bulup bize duyurduğunuz için çok teşekkürler.

 9. Roberto

  15/07/2012 at 19:29

  İste bende o yuzden sordum sonucta kilitli ekrani acmaknicin gene home tusuna basmak gerekiyor ama kildi actiktan snra guzel bi sey menu de vs okdugumuz zaman sonucta bunuygulama sayesinde power ve home tusuna basmiyoruz

 10. İsmail

  15/07/2012 at 20:10

  Ben zaten 1 ay Öncesinde bulmuştum çözümü

 11. Cengiz Yağcı

  15/07/2012 at 21:17

  Home tuşu sorununu ben de birkaç kez yasadım. Sorunu kökten çözdüm. Hem de nasil biliyor musunuz inanmayacaksınız belki ama wd 40 yağla.

  • Anonim

   16/07/2012 at 12:56

   Nasıl yaptınız bunu? Anlatırmısınız?

   • Cengiz Yağcı

    16/07/2012 at 18:40

    Oncelikle iPhone u kapatın. Home tuşuna az miktarda wd 40 sıkın tusa basarak yan kısımlardan yağın nüfuz etmesini sağlayın. Bunu birkaç defa yapabilirsiniz. Bir iki dakika bekleyin ve telefonu acın. Bu kadar. Merak etmeyin sorun yasamazsınız.

  • Mert

   16/07/2012 at 13:56

   Wd 40 sıktınız ama bu telefona bir zarar vermezmi? Yani sıvı neredeyse.

   • Cengiz Yağcı

    16/07/2012 at 18:43

    Boca etmeyin yeter

  • Anonim

   23/07/2012 at 08:32

   Benim Home tuşumda beni sinir ediyordu, bikere bassa bikere basmıyordu. Tuşu değiştirmeyi düşünürken aklıma kontak temizleyici sprey sıkmak geldi. 3M marka 1625 KONTAK TEMİZLEYİ SPREY sıkıp tuşa birkaç defa basarak içinede girmesini sağladım. Bunu 3 defa tekrarladım. Şu anda ilk günkü kadar hassas. Hatta mikrofon ve hoparlör deliklerinede sıktım, oralardaki toz parçalarınıda yok etti.

 12. Cemail Yenigun

  15/07/2012 at 21:37

  Tesekkurler Mustafa Bey

 13. Mete

  15/07/2012 at 22:05

  Merhabalar oncelikle sunu belirtmeliyim bu iturkey uygulamasini yukledigimden beri iphone um benim icin daha yararli oluyor paylasimlariniz icin tesekkurler ben iphone u alali yaklasik 1 ay oluyor ve aldigim ilk gundeb beri telefonumun uzerinde renksiz bir bolge var yanliz bu bolge duzenli degil su damlacigi gibi ve o bolge bir siyah ekranli uygulamaya girince sarilasiyor ana menude hafif olarak o bolgede farklilik gorunuyor fotosunu cektim fakat size nasil gosterecegimi bilmiyorum ama bu sorun yuzunden telefonu garantiye verecegim fakat ucret alitlar diye korkuyorum ama bu bolgedeki ne sudur ne de pikselle ilgili ona eminim yardim ederseniz cok minnetkar olurum

  • Fatih

   15/07/2012 at 23:41

   Hemen servise yollayin ayni problem bendede vardi 1 hafta cihaz geri geldi ekrandaki sarartilar tamamen hallolmustu garantisi varsada para alamazlar

   • Mete

    16/07/2012 at 00:53

    Cok sagol fatih kardes fakat bu garanti soruna ney dedi yani onu ogrenebilirmiyim benimki genpa fakat bole sorunlarda para istedigi de oluomus bu arada cihaz jb liydi restore ettim anlamazlar demi 🙂

    • Anonim

     16/07/2012 at 01:37

     Anlarlar tabi

  • Anonim

   02/08/2012 at 21:30

   Allah razı olsun kardes bende silah yağı damlattım bir damla. Sonra birkacdefa tusa basarak yedirdim icine. Sorun bitti ilk günkü gibi hassas oldu teklemiyo 🙂 tusun icine basa basa zamanla ter yağı kir vs. teması engelliyo ondanmis. KOlanya da olur. Zaten su geçirmez home tuşu. Korkmayın yani 🙂

 14. Erol

  16/07/2012 at 09:15

  Mustafa bey selamlar app store da bi aralar dizi mag ve dizi port uygulamalari vardi ne oldu simdi onlara bi yerden bulamazmiyiz

  • Mustafa Tan

   16/07/2012 at 09:49

   Artık bulamıyorsanız telif hakları nedeniyle hak sahipleri kaldırtmıştır.

   • Erol

    16/07/2012 at 21:58

    Peki onere bilceginiz icinde kaliteli yabanci diziler olan bir app varmi

 15. Mete

  16/07/2012 at 11:32

  Nasıl anlarlar simdi ben cihazi jb ettim sonra restore ettim jb ettigim icin garanti kapsamina girmeyecekmi ?

  • Sinan

   18/07/2012 at 04:34

   Jb uygulama oldugu icin restore yapinca anlayamazlar..

  • Sinan

   18/07/2012 at 04:35

   Jb uygulama oldugu icin restore yapinca anlayamazlar..E

 16. özgür

  16/07/2012 at 12:37

  bende bilmiyordum iphone nun bu özelliğini çok yardımcı oldunuz paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık 🙂

 17. Can

  16/07/2012 at 12:38

  Mustafa bey slm.bu yurt disinda apple store larda satilan iphone icin cover extra batryalar var biliyosunuzdur.sarjinizin bitmesine yakin tikliyorsunuz fulluyor tekrar bunlarla ilgili bir yaziniz varmi.onumuzdeki ay singapura gidicem ordaki apple store dan alicam isterseniz size bir yazi hazirlaya bilirim 🙂 urunu gormek isterseni google a apple singapore yazip resmi siteden store a girip gore bilirsiniz

 18. Tuvder

  16/07/2012 at 13:00

  Cok teşekkür ederim.daha bir sene olmadan home tuşunda sıkıntı yasadım Allah razı olsun

 19. Gokhan

  16/07/2012 at 13:12

  Selamlar telefonumu alalı bir seneye yakın oldu su bir iki haftadır menü tusu baştigim zaman tepki vermiyor biraz sert yada ard Arda tekrar tekrar bastığımda çalışıyor sanırım bizede garanti yolu gözükdü ama okudum kadarıyla burdan uzun sürüyormuş geri dönüşleri 40 gün gibi bı zaman beklemek canımı sıkıyor iPhon siz bı hayat oooooo cok sert 🙂

 20. Mete

  16/07/2012 at 14:17

  Arkadaslar bugun genpaya gittim ve olan oldu telefon jailbreakli imis dediler bende oysaku restore etmistim adam soyle dedi siz sms gonderince veya internete baglabinca imei numarasi bize cydia uzeriden dusuyor dedi bence jb den sizde erkenden vazgecin genpa bunu coZmek icin bole bir program kurmus

  • Gökhan

   16/07/2012 at 23:36

   genpa seni yemis dostum

 21. gg

  16/07/2012 at 15:13

  wALLa benm iPhone4s de de oldu ins duzelır..

 22. Yuksel

  16/07/2012 at 16:55

  Arkadaslar i phone da home tuju kalibrasyonu diye bir sey var, servise goturmeden once onu denerseniz sorun cozulebilir

 23. Mert

  16/07/2012 at 19:48

  Slm benim iphone 4s imde son zamanlarda fark ettigim
  Bir baloncuk var ve o bolgede sarilik hakim bu sorun garanti kapsaminda midir

 24. Ercan fidan

  16/07/2012 at 19:55

  Valla ass.. Dugmesini ortalama 7 aydir kullaniyorum home tusu ilk baslarda cok gicik ediyordu bazen hic basmiyordu ass. Tusuni bulduktan sonra alisinca aklima dahi gelmiyor ekrandan cozuyorsun bazen elinin altinda cok dolaniyor ama alisiyor ve bu arada home tusu iyi durumda oda calisiyor ama dedim ya alistim ve riske atmak istemem home tusunu satana kadar

 25. özge

  16/07/2012 at 21:29

  mustafa bey merhaba…son guncellemeden sonra i-pad 2 imde facetime ve imessage kullanamiyorum. ayarlari sifirladm belki bir yarari olur diye fakat su anda app store sifremle giris bile yapamiyorum ağ baslantisnda sorun olabilecegi yaziyor. ne yapmaliyim bana yardim edebilir misiniz .!?

 26. Borqahan

  16/07/2012 at 21:42

  GuzEl bir uygulama. Kullanilmasi yararli kanimca. Yaklasik 1 senedir kullaniyorum. Alismasi zaman aliyor ama alisincada birakmasi cok zor.

 27. Reglu

  16/07/2012 at 22:49

  Bu konuyla alakasi yok ama Lifeproof telefon kılıfı hakında düşüncelerinizi alabilirmiyim

 28. Gökhan

  16/07/2012 at 23:35

  assistive touch’i acip kapamak icin home tusuna 3 kere basmak biraz komik olmus. jb ile gelen activator ile neredeyse yapamayacaginiz islem yok. keske apple acivator gibi bir uygulama yapsa.

 29. Yusuf

  17/07/2012 at 05:48

  Mustafa bey iphonedan Bluetooth kulaklıkla müzik dinleyebiliyor muyuz?

 30. Özgür

  17/07/2012 at 11:36

  4S ve iOS 6 Beta 3 kullanmama rağmen Favoriler ekranında ekran görüntüsü al seçeneği çıkmıyor.?

 31. Ramzey

  17/07/2012 at 13:26

  Arkadaslar mustafa beyin dedigini iPhone 4s e uyguladım ama hiç bir şey çıkmadı niye acaba

 32. Timur Bey

  17/07/2012 at 13:56

  Benim home tusu ve ekran kilitleme çalısmasına rağmen sırf devamlı home düğmesine basmamak icin kullanıyorum bunu.

 33. Timur Bey

  17/07/2012 at 13:59

  Mustafa Bey çok sevdiğim birkaç oyun ABD storeda var ama bizdeki Store’de yoklar. Onları indirmenin yolu nedir

 34. iphone 3gs

  17/07/2012 at 19:05

  a

 35. SÜKRÜ ARSLAN

  17/07/2012 at 22:41

  Ama coktan var yeni birşey değil de iOS 6 ne zaman çıkacak

 36. Fenerbahceli Gokhan

  18/07/2012 at 10:02

  Bu menü tuşunun çalışmaması yüzünden telefonu duvarda patlatmama ramak kalmıştı ki mailiniz bir hayat kurtardı :)) Şaka bir yana bu son paylaşımınız için cok tesekkur ederim ama bir dakika aklıma bir soru geldi. Ben menü tusu sorunu yasamam hasabiyle, acik olan uygulamaları kapatmamın başka bir yolu yok mudur menü tuşuna 2 kez basmaktan başka?

  • Timur Bey

   18/07/2012 at 20:14

   Bu defa Assistive Touch’daki Ana ekran düğmesine iki kere dokunuyorsunuz. Hayat kurtarır yani bu özellik.

 37. Tuna ŞENER

  20/07/2012 at 05:32

  Arkadaslar sorun bazen yazilimdan kaynaklanabiliyor tabiki genelde donanim problemi ama yukarda bi arkadasim daha bahsetmis HOME TUSU CALİBRASYONU’nu denemenizde fayda var.

  Yapmaniz geren BORSA uygulamasina girin
  Kilit tusuna telefonu kapatir gibi basili tutun
  Kapat yazisi cikinca elinizi kilitten cekip yalnizca home tusuna basili tutun.

  Ayrica mikrofon ve hoperlor arasinda kalan sarj taktiginiz kismini uflemeniz kisa sureli yardimci olabiliyor.

  Bilgilerinize saygilar

 38. erberk

  21/07/2012 at 11:17

  BORSA uygulamasinin bi ozelligi mi var yoksa herhangi bir app olabilir mi?

  • Yuksel

   22/07/2012 at 14:36

   Telefonu orjinal bir uygulaması olması gerekiyor, yani borsa yada hava durumu uygulaması

 39. berkan

  21/07/2012 at 12:10

  cok guzel paylasim home tusu benimde bozulmaya baslamisti en azindan omru uzar

 40. Emel'ce

  22/07/2012 at 04:37

  Tam da açma kapama tuşumun bozulduğu gün yapılabilecek bir yazı sanırım 🙂
  Teşekkür ederim….

 41. Yuksel

  22/07/2012 at 14:39

  Home tusu kalibrasyonu sadece telefonun orjinal yuklu programlariyla calisiyor, yani borsa yada hava durumu uygulamasiyla

 42. Fgyonca

  24/07/2012 at 09:31

  Paylaşımınız için teşekkürler benim de hime tuşum herzaman basmıyordu bazen 3 4 defa basmak gerekiyordu garantiye gönderdim sıvı teması dediler ve telefon degisimi için 800 tl ücret istediler ben de değiştirmedim tabi geri geldi ama zamanla tusun aksaklıkları azaldı nasıl oldu bilmiyorum ama şimdi eskisinden iyi ve beni fazla rahatsız etmiyor

 43. Fgyonca

  24/07/2012 at 09:32

  Paylaşımınız için teşekkürler benim de home tuşum herzaman basmıyordu bazen 3 4 defa basmak gerekiyordu garantiye gönderdim sıvı teması dediler ve telefon degisimi için 800 tl ücret istediler ben de değiştirmedim tabi geri geldi ama zamanla tusun aksaklıkları azaldı nasıl oldu bilmiyorum ama şimdi eskisinden iyi ve beni fazla rahatsız etmiyor

 44. Yusuf Demirci

  29/07/2012 at 10:44

  Merhaba arkadaslar,
  Ben şu an iPhone 3G S kullanıcısıyım ve telefonumda bazı sorunlar var. Örneğin bir oyun açınca, müzik dinlerken yahut video izlerken şarz çok çabuk azalıyor ve telefon kısa sürede ısınmakta. Asıl soruna gelince, telefon aniden kapanıyor ve telefonu yeniden açtığımda pilin % 30 larda olduğunu görüyorum. Acaba sorun bataryada mıdır? çünkü şarza koyduğumda ancak 2 sa 45 dk da doluyor. Yardımda olursanız sevinirim…

 45. Yusuf Demirci

  29/07/2012 at 10:44

  Merhaba arkadaslar,
  Ben şu an iPhone 3G S kullanıcısıyım ve telefonumda bazı sorunlar var. Örneğin bir oyun açınca, müzik dinlerken yahut video izlerken şarz çok çabuk azalıyor ve telefon kısa sürede ısınmakta. Asıl soruna gelince, telefon aniden kapanıyor ve telefonu yeniden açtığımda pilin % 30 larda olduğunu görüyorum. Acaba sorun bataryada mıdır? çünkü şarza koyduğumda ancak 2 sa 45 dk da doluyor. Yardımda olursanız sevinirim.

 46. Yusuf Demirci

  29/07/2012 at 10:47

  Merhaba arkadaslar,
  Ben şu an iPhone 3G S kullanıcısıyım ve telefonumda bazı sorunlar var. Örneğin bir oyun açınca, müzik dinlerken yahut video izlerken şarz çok çabuk azalıyor ve telefon kısa sürede ısınmakta. Asıl soruna gelince, telefon aniden kapanıyor ve telefonu yeniden açtığımda pilin 30 larda olduğunu görüyorum. Acaba sorun ne?

 47. Baris durduran

  30/07/2012 at 18:40

  İphon 4s icin Blutooth kulaklık hangisini alalım ne tavsiye edersiniz

 48. Fatih

  30/07/2012 at 23:46

  Sadece bi kac damla kolonyayla olay cözülüyor arkadaslar

 49. Orhan

  02/08/2012 at 21:32

  Çok faydalı oldu

 50. mehtap

  03/08/2012 at 15:14

  çok faydalı bir yazı olmuş yine herzamanki gibi….teşekkürler

 51. Hüseyin

  03/08/2012 at 21:04

  Mrb ben Apple store den ücretli bir program indirdim, fakat daha sonra ayni programi yanlışlıkla 3 kere daha satın almisim, yanlış aldığım programların iptalini ve parami nasıl geri ala bilirim?

 52. ulfet

  05/08/2012 at 04:32

  merhaba telefonumdan facetime uzerinden arama yaptigimda bu kisi icin uygun degil
  diyerek reddediyor aramayi ne yapmam lazim

  • Anonim

   25/12/2012 at 18:20

   KARŞI TARAFIN 3G ÖZELLİĞİ KAPALIDIR VEYA 3G’Sİ YOKTUR…

 53. Nes

  05/08/2012 at 12:43

  Merhaba oncelikle paylasiminiz icim cok tesekkur ediyorum gercekten cok ise yariyacak bir yonteme benziyor…Ben i phone 4 kullanicisiyim fakat benim telefonumun erisebilirlik menusunde ‘Assistive Touch’ diye bir bolum yok neden kaynakli bu acaba???yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim

  • Mustafa Tan

   05/08/2012 at 12:48

   Bu iOS 5 ile gelen bir özellik. Cihazınızın versiyonu nedir ?

   • Volkan

    10/10/2013 at 16:47

    Mustafa bey yeni aldığım iphone 5 s in home tuşundan bastığımda çit sesi geliyor. Bu sorun mu dur..? Yoksa normal mi ben de baya bir takıntı oldu da..

   • Efe yurt

    19/01/2014 at 22:46

    Merhaba benim sorum bu assisive touch ile ilgili. Assisive touch a girdiğimde yanda ekran yazıyor tıkladıktan sonra salla diye birşey var bu ne işe yarıyor. Cevap verirseniz sevinirim.

    • Mustafa Tan

     19/01/2014 at 23:05

     Biliyorsunuz iPhone’larda hareket sensörü var. Yani cihazın hareket ettiğini veya sallandığını anlıyor. Bazı uygulamalar da bu özelliği kullanıyor. Bahsettiğiniz seçenek de sanki cihaz sallanmış gibi bir etki yapıyor.

 54. Volkan

  08/08/2012 at 09:21

  Teşekkürler. Sorunum çözüldü

 55. Eray

  11/08/2012 at 15:18

  Bu olay sadece 4s ler icin mi oluyor ?
  Bndeki 4 te cikmiyor assi. Touch secenegi

 56. Elf

  13/08/2012 at 02:25

  Merhaba, konuyla ilgisi yok ama benim bi sorum daha dogrusu sorunum var 🙂 iphone 3 kullaniyorum bazi programlar acilacak gibi oluyor ama acilmiyor :/ daha once sorunsuz aciliyolardi bunu nasil duzeltebilirim?

  • Batucan

   30/08/2012 at 00:51

   Sorunu yaşadığın uygulamaları başka bir arkadasinın hesabından indirdiysen, iTunes ile eşzamanladiktan sonra uygulamalar kitlenir. Bu sorunu halletmek için uygulamaları indirdiğin hesaptan herhangi birşey daha indirmen yeterli olur ki bu da hesabın çalıntı olmadığına emin olunması içindir.

  • Batucan

   30/08/2012 at 00:53

   Her eşzamanlamada bu sorunu yasamak istemiyorsan iTunes da uygulamaları indirdiğin hesap üzerinden yetki ver, yani o hesapla bilgisayarı yetkilendir, bir daha sorun yaşamazsın.

 57. Ahmet

  14/08/2012 at 17:03

  mrb iphone 4 le video cekip mail adresime gonderdim fakat telefonumdan mailime girdigimde video yu acamiyorum ne yapmm lazim yardimci olursaniz sevinirim

  • Anonim

   27/08/2012 at 17:47

   Yapacak birsey yok

 58. Samet İZİBELLİSİZ

  18/08/2012 at 02:24

  TELEFON ÇALDIĞINDA EKRAN KİLİTLİ İKEN CEVAP VERMEK İCİN CEVAPLAMA TUŞU KAYMIYOR KİTLENİYO SONRA MESGULE ALIP BİZ ARIYORUZ CEVAPLAMA TUSUN NEDEN KİTLENİYOR 4S TE
  ÖZELLİKLE ARAMA GELDİGİNDE CEVAPLAMAK İCİN KAYDIRMA TUŞU KAYMIYOR NEDEN

 59. Baris durduran

  25/08/2012 at 11:25

  Facebook güncellemesi yaptım..resimleri iphonda facede arkadasimizin duvarindan kendi duvarımıza nasil paylaşacağız..

 60. Evren ozcinar

  01/09/2012 at 18:31

  Yazilarinizi zevkle takip ediyor ve cok onemli bilgiler ediniyorum. Benim iphone 4 telefonum disaridan gelen aramalari ve sms leri kapali veya ulasilamiyor gibi algiliyor ama ben internetimi kullanip, diger heryeri arayabiliyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Turkcelli aradim hattimda herhangi bir sorun gozukmuyor

 61. Tuna ŞENER

  03/09/2012 at 09:20

  Kolonya’yi tavsiye etmiyorum limon bazli oldugu icin ama ETİL ALKOL %100 cozum. Telefonunuzu kapatip 2-3 damla damlatip ovun home tusunu bu islemi 2-3 kere yapin ve 15 dk bekleyin telefonu actiginizda cihaz ilk gunku gibi oluyor. Kendi telefonumda ve 2 kiside daha denedik kolonya 1gun sonra home etkisini yitirsede etil alkol doktugun home tusum 2aydir tikir tikir calismakta…

 62. erdem

  03/09/2012 at 13:53

  ipod touch kullanıcısıyım ve kilit tuşum bozuk. ben bu işlemi yapamıyorum. başka bir yöntem var mı? ya da uygulama?

 63. Gürkan

  11/09/2012 at 14:44

  merhabalar iphone 4 kullanıcısıyım. Telefonun üzerinde ki açma kapama tusu bozuldu ve yurtdışından geldiği için garanti dısıymıs. Servise götürene kadar ki zamanda sarjım fln biterse telefonu tekrar nasıl açabilirim?

 64. Cagri

  25/09/2012 at 21:14

  Selamib aleykum bu İOS nedir nasil yuklerim??iyi calismalar bu arada

 65. Anonim

  29/09/2012 at 21:15

  Merhaba benim telfn geveyli suan 4.3.4 versiyonda nasil versiyon yulselte bilirim tesekurler

 66. tayfun

  19/10/2012 at 01:04

  ios 6 ile AssistiveTouch ozelliginde bir bug olustu, bu ozellikle herhangi bir uygulamadan cikinca otomatik kilitlenme devredisi kaliyor, ya yukardan kilitliyoruz ya da bir sayfa falan kaydirinca oluyor. ilk 2 gun bu sebeble uzun sureler tel acik kaldi, bunu da konu olarak yazsaniz faydali olabilir.

  • arif

   25/12/2012 at 19:08

   benim ios6 4s de öyle herhangi bir uygulamadan cikinca otomatik kilitlenme devredisi kaliyor, kaydırınca oluyor

 67. ayça

  22/10/2012 at 10:48

  iPOD Touch’ ın power tuşu çalışmıyor, otomatik kilitlemesini beklemek zorunda kalıyorum. Ona alıştım fakat cihaz çok uzun zamandır kapatılmadı ve müzikler açılmamaya başladı. Reset atmadan cihazı kapatmanın bir yöntemi var mıdır?
  Teşekkürler

  • ahmet

   09/12/2012 at 14:09

   evet arkadas dogru soyluyor Assistivetouch acıkkın telefon kıtlenmıyor kendılıgınden acaba butun cıhazlardamı bole

 68. Emre k.

  24/10/2012 at 10:16

  Merhaba , Assistivetouch ta voice control(siri) ve favoriler kısayolunu, kilitli ekran ve çoklu görev kısayolu ile degistirmek istiyorum bunu yapmam mumkunmu bir uygulama yada ayar varmi ?

 69. Emre k.

  24/10/2012 at 10:19

  Merhaba , assitivetouch da voicecontrol(siri) ve favoriler kısayolunu kilitli ekran ve çoklu gorev kısayolu ile yer degistrmek istiyorum bu mumkunmu bunu yapabilmek icin ayar yada appstore uygulamasi varmi ?

 70. tülay

  09/11/2012 at 23:04

  merhabalar ıphone 4 kullanıyorum ve telefonumun bazı harfleri basmıyor ve kaydırma tuşunu kaydıramıyorum yardımcı olursanız sevinirim….

 71. Nazenin

  10/11/2012 at 00:21

  Benim sorunum voice control ile alakali. Telefonum 3 gs surekli voice controle atiyor hatta kendi kendine rehberden arama da yapiyor 🙁 caresi varmidir???

 72. Edy67

  14/12/2012 at 10:55

  Mustafa bey 4s kullanıyorum bazen kilit tuşuna basınca klick sesi ve ok kaydırdırdıktan sonra klick sesi çıkmıyor be esnada video ve müziklerinde ses çıkmıyor yandaki ses tuşlarında çalışmıyor Tlf aranınca zil sesi var resetleyince bazen düzeliyor bazen düzelmiyor aç kapa da işe yaramıyor bazen kendiliğinden düzeliyor 6 ay önce aldım garanti kapsamında ne önerirsiniz teşekkür ederim bazen yanıtlarınızı göremiyorum mail arabilirmisiniz

 73. Tugce

  19/12/2012 at 18:28

  Nolur yardim edinbana!! İphone 4on kamerayla fotograf cektigimde mesela kendimi cekerken cektigi gibi kaydediyordu.fakat simdi normal cekio ama kaydederken fotografi saga yada sola ceviriyor.yani basimi saga yatiriyorum mesela sola yatirmisim gibi cekio umarim anlatabildim.ne yapmam gerekir servise mi yollayim? Reset attim olmadi

 74. mrv

  03/01/2013 at 23:32

  ben ıphone 4 kullanıyorum süreklı ust tustan kılıtleme yaptıgım için tus artık basmıyor bunu nasıl yaptırabılırım ve ücreti ne kadar olur bilginiz varsa eger paylasırmısınız

 75. mel

  21/01/2013 at 22:57

  merhaba assistive touch u pcden açma şansım var mı

 76. kubra

  27/01/2013 at 23:36

  Merhaba ben iphone 4 kullanicisiyim 9 aydir kullaniyorum. Telefonumun acma kapama tusu bozuk yaklasik iki hafadir ass tusuyla her isimi hallediyorum fakat ya telefonum kapanirsa veya bi nedenden dolayi kapatmak zorunda kalirsam nasil acicam ? İkinci olarak tamir olarak nereye goturmemi tavsiye edersiniz en cabuk neresi yapar? Yardimci olursaniz cok sevinirim butun sorulari okudum fakat istedigim cevabi bulamadim..

  • Mustafa Tan

   27/01/2013 at 23:42

   Assistive Touch menüsünde çıkam ekranı kilitle tuşu aynı zamanda kapatma tuşu. Ekranı kilitle tuşu üzerinde parmağınızı basılı tutun.

   • Göktuğ

    28/02/2013 at 00:11

    Peki telefon kapandığı takdirde nasıl açabiliriz power tuşu bozukken

 77. Beril

  30/01/2013 at 02:22

  Merhabalar oncelikle iyi calısmalar benm bu arka plan muzıgı ıle ılgılı bı problemım wardı srka planda youtubeda musık acıkken home tusune basnca kapanıodu ya sonra home tusuna basınca ıkı defa acabılıoduk muzıgııı , ben smdo onu yapamıorumm. Musıktekı play tusuna basıorum calısmıor ve ıkı tane safarı sayfası acık gozukuooo. Lutfnennn yardm ednn

 78. Bekir

  08/02/2013 at 14:56

  Mustafa bey assistive kullanıyorum ancak kilitli ekranı acmak icin bir yol bulamadım.ekrani kitlliyorum ama kilitli ekranı tuşları kullanmadan acmak icin bir yol var mı acaba

 79. Metehan

  09/02/2013 at 11:13

  benim ıpod touch 4üm var assive touch moduna soktum şimdi de hiçbir şey yapamıyorum kiliti açamıyorum ekrana dokunamıyorum ne yapmalıyım

  • Anonim

   02/04/2014 at 08:59

   Titreşimlerini kapat sessize alma tuşunu açıp kapadığında ekran açılıyor

 80. emin

  21/02/2013 at 15:40

  iphone 3gs için bir fikriniz varmı, sanırım 3gs assivetouch yok

 81. Anonim

  25/02/2013 at 17:31

  tşk çpk şime yaradı

 82. Selin

  26/02/2013 at 20:11

  iPhone 5 aldım alalı bir ay oldu ama tel kilitliyken ana menü tuşuna basında bazen (20 de 1) ekran yine kara yani algılamıyor ama kilit açıkken sorun yok görevini yerine getiriyor sorun ne olabilir acaba? Birde koruma home tuşunun bir kenarının çok az üstünde acaba ondan mı oluyor?

 83. Selin

  26/02/2013 at 20:15

  iPhone 5 aldım alalı bir ay oldu ama tel kilitliyken ana menü tuşuna basınca bazen (20 de 1) ekran yine kara yani algılamıyor ama kilit açıkken sorun yok görevini yerine getiriyor sorun ne olabilir acaba? Birde koruma home tuşunun bir kenarının çok az üstünde acaba ondan mı oluyor?

 84. begum

  06/03/2013 at 09:11

  Merhaba POWER tuşum bozuldu telefonumu istediğim zaman tamamen kapatıp istediğim zaman tamamen kapatamıyorum.Assive touch uygulamasında tamamen telefonu kapatma seçeneği yok.

  Yardımcı olur musunuz?

 85. Anonim

  10/03/2013 at 00:24

  Merhaba telefonum i phone 4 sürekli kendi kendine kapanıyor özellikle şarjı az yada yarı olduğu zamanlar sorun neyden kaynaklanıyor olabilir

 86. Anonim

  15/03/2013 at 20:31

  iphone 5 ile gelen cagrilara cevap verince kulagim mi yanagim mi ekrana degdiginde ben konusma yaparken telefon kendi kendine bazen facetime bazen safariyi etkinlestiriyor. bunun baska yolu yok mu ekranda cevap verdigimde o secenekleri gormeyecegim bir secenek olabilur mi?

 87. ray

  15/03/2013 at 20:32

  iphone 5 ile gelen cagrilara cevap verince kulagim mi yanagim mi ekrana degdiginde ben konusma yaparken telefon kendi kendine bazen facetime bazen safariyi etkinlestiriyor. bunun baska yolu yok mu ekranda cevap verdigimde o secenekleri gormeyecegim bir secenek olabilir mi?

 88. Anonim

  14/04/2013 at 17:23

  mlşmıjl

 89. Cem3547

  11/07/2013 at 12:44

  Home tuşunda kısayolları bulamadım yardımcı olurmuşsunuz tsklr

 90. Reis

  24/07/2013 at 10:19

  Arkadaslar aslinda iphonelerde en büyük sorum şu ben her serisini kullandim yaklaşik 3 yildirda iphone kullanicisiyim şuanda 5 var sorunu çozemedim bi fikri olan varsa yazsin,, örnegin gelen yada giden tüm msj lari siliyosun buna ragmen kısayoldan rehberi arama yaptiginda (örnek selim) yazcaksin ve aylar öncesinden yazmiş oldugun eşleşmeye yakin msj lar görüntuleniyor,,

 91. Murat

  16/08/2013 at 00:10

  I phone 3 te varmı

 92. Elcin O

  22/08/2013 at 01:14

  Merhaba
  4s kullaniyorum. Tus kilidim bozuldugu icin telefonumu tamamen acip / kapayamiyorum.
  Assiv Touch kullaniyorum ama tefonu tamamen kapama secenegi yok zannediyorum, yardimci olursaniz sevinirim

 93. Baran

  17/10/2013 at 14:28

  Merhaba arkadaşlar iphone 5 açma kapama tuşunun sağ tarafı çalışmayanlar bana ulaşın servise gerek kalmadan yapabilirsiniz

  • Anonim

   29/11/2013 at 00:11

   Baran kardes bende ayni sorun var yardimci olurmusun sag kismi calismiyor.

 94. buse

  27/10/2013 at 16:53

  merhaba;
  iphone 5 kullanıyorum ve home tuşu arada çalışmıyor ve bazende basılı kalıp voice control özelliğini aktif hale getirip kendi kendine arama yapabiliyor. Bunula ilgili yapabileceğim bişey var mıdır ? Yani bu voice cantrol özelliğini kökten pasif hale getirebilmek gibi mesela ?

  Şimdiden teşekkürler.

 95. doğan

  13/02/2014 at 15:35

  ben ıphone 4 kullanıcısıyım telefonumun ses açma kapama ve kısıp yükselten tuşları işlem görmüyor telefon sürekli sessizde ama müzik dinliyebiliyorum ses ayarlarındada sorun görünmüyor yardımcı olabilirmisiniz

 96. Tolga

  04/05/2014 at 00:40

  4s. Kullanıyorum power tuşu bozuldu bitane program var kendınde ordan kilitliyorum kapatıyorum ama acamıyorum telefonu tamamen kapattıktan sonra acamıyorum