Canlı Yayın – Blog Yazarlığı

Daha önce söz verdiğimiz gibi bu sefer ki canlı yayınımızda “Blog Yazarlığı” konusunu tartışacağız. Bildiğiniz gibi biz de yıllardır, iPhone, iPad, iTunes ve App Store konusundaki tecrübelerimizi blog tarzında sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Geçen bu zaman hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine ulaşınca, bir çok takipçimiz de sık sık benzer şekilde bir blog veya site açıp birşeyler yapmak istediğini belirtiyor. Bazıları yine Apple ile ilgili, bazıları da başka konularda paylaşım yapmak istediğini söylüyor.

Fakat bir çok takipçimiz bu konuda neler yapması gerektiğini tam olarak bilemiyor. Bilenler de bazı şeyleri doğru yapmadıkları için çok başarılı olamıyorlar. Biz de bu konuda tecrübelerimizi canlı yayında sizlerle paylaşalım istedik. Bu haftaki konuklarımız da SihirliElma.com‘un editörü Göktuğ Gedik ile Teknoblog.com‘un editörü Sabri Küstür. İkisi de kendi alanlarında gayet başarılı paylaşımlarda bulunan yazarlardan.

Blog yazarlarının ve site sahiplerinin en çok kullandığı altyapı - WordPress

Canlı Yayın sırasında da aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışacağız:

 • Bir blog veya web sitesi açmak çok maliyetli midir ve ne kadar teknik bilgi gerektirir ?
 • Sitemiz için hangi teknolojileri ve altyapıları kullanmalıyız ?
 • Sitemize isim seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
 • Hangi konuda veya konularda yazmalıyız ? Örneğin Apple, iPhone, iPad, vs. yazsam takip eden olur mu?
 • Yazılarımda nasıl bir üslup kullanmalıyız ?
 • Objektiflik ve samimiyet yazarlıkta ne kadar önemli ?
 • Hangi sıkılıkta yazı yazmalıyız ve içerik miktarı ne olmalı?
 • Başkalarının yazılarını kopyalayıp aynen yayınlasak ne olur? Alıntı yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir ? Google bu işe ne diyor ?
 • Yazılarımızı kaynak göstermeden veya izin almadan kısmen veya tamamen kopyalayanlara karşı tavrımız ne olmalı?
 • Yabancı bloglardan çeviri yapıp yazmamızda bir sakınca var mı?
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için neler yapmalıyız ? Kısaca Google’da nasıl üst sıralarda çıkabiliriz ?
 • Takipçilerimize karşı nasıl bir üslup kullanmalıyız ? Olumsuz yorumlara karşı tepkimiz nasıl olmalı ? Sabahtan akşama gelen tüm soruları ve yorumları cevaplamaya çalışmalımıyız?
 • Sitemizin tanıtımı için reklam vermeli miyiz ? Eğer öyleyse hangi kanalları (Facebook, Google AdWords, vs.) kullanmalıyız ?
 • Bu işte para var mı ? Reklam ve sponsor gelirleri nasıl ? Alternatif gelir kaynakları neler olabilir ? Hangi konularda yazsaydık daha fazla gelir imkanımız olurdu sitemizden ?
 • Reklam veya para karşılığı yazı yazmakta bir sıkıntı var mı?

Ayrıca yukarıdaki konuların dışında merak ettikleriniz de var ise yayın sırasında paylaşacağımız soru formunu kullanarak da sorularınızı sorabilirsiniz. Ramazan ayında olduğumuz için de iftar saatini düşünerekten yayın saatimizi 21:00 yerine geçici bir süre için 19:00 olarak değiştirdik. Amacımız iftara kadar yayını tamamlamak 🙂

Not: Canlı Yayınımız sona erdi. Bu linkten veya aşağıdaki player’ı kullanarak yayının tamamını tekrar dinleyebilirsiniz.

33 Comments

 1. Muammer

  23/07/2012 at 20:00

  Gerçekten ilgimizi çekecek konu bulmakta ustasınız Mustafa Bey. 😀 Bu sohbetinizi de her zamanki gibi heycanla bekliyoruz.

  • Anonim

   24/07/2012 at 00:20

   Canli yayını izleyemesek de sanırım konu hakkında yine açıklayıcı bilgileri sitenizde paylaşırsınız değil mı?

   • Mustafa Tan

    24/07/2012 at 01:06

    Yayını sonradan da dinleyebileceksiniz.

    • Yalçın

     24/07/2012 at 19:14

     Canlı yayını nasilmizleyecegim radyo nerede

 2. Oguz

  23/07/2012 at 20:11

  Mutevaziliginiz gercekten takdiri hakediyor. Alex’i Nasil seviyorsam sizide oyle

 3. Taha Turgut

  23/07/2012 at 21:28

  Mustafa bey şuan iOS 6 beta 3 kullanarak yaziyorum bir sorum var. Türkçe klavye kullanirken sizdede ı ve i ayni mi oluyor yani bende 2’sinde de i çikiyor.

 4. Timur Bey

  23/07/2012 at 22:08

  Benim bir merak sorum var. App Storeun açılımı application storemu Apple storemu?ben application diye biliyorum ama birçok ünlü firma tv reklamlarında Apple Store dediler:)

  • Mustafa Tan

   23/07/2012 at 22:38

   Application Store. Apple Store fiziksel satış mağazaları Apple ürünlerinin bulunduğu.

   • Timur Bey

    25/07/2012 at 18:54

    Teşekkür ederm.

 5. FatihS

  24/07/2012 at 09:40

  selamlar herkese
  mustafa bey yayınlarınızı canlı izlerken play e basıp yayını başlatınca ekran kilitlendiğinde yayın kesiliyor. bu yayını daha sonra dinlemek istediğimizde de aynı şey oluyor. bu arada iphone iturtey.biz üzerinden yazınızı açıp buradaki start palaying linkine basarak dinlemeye çalışıyorum. ayyrıca yayından sonra mp3 olarak indirme linkine tıkldığımızda da safari açılıyor ve iphone un playeri üzerinden açılıyor bu durumda da sorun olmuyor. kısacası banttan dinlerken kesintisiz dinlemek için çözüm buldum ama canlı izlerken ekran kilitlendiğinde yayın kesilmesine çare bulamadım. nerede yanlış yapıyorum ben?
  teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   24/07/2012 at 11:03

   Selamlar,

   Canlı yayını uygulamamızdan değil de Safari’den http://www.iphoneturkey.biz‘e girip dinlemeyi dener misiniz? Bu durumda da ekran kilitlendiğinde yayın kesiliyor mu ?

   Bir de alternatif olarak Spreaker.com’un uygulamasını kullanabilirsiniz: http://itunes.apple.com/tr/app/spreaker-radio/id388449677?l=tr&mt=8 Uygulama içinde http://www.iphoneturkey.biz şeklinde aratarak bizim kanalı bulabilirsiniz.

   • Fatih S

    25/07/2012 at 14:15

    merhabalar mustafa bey,
    dünkü yayınınızı canlı dinleyemedim ama şimdi banttan dinliyorum. dediginiz gibi speaker.com uygulamasını yükledim ve sorunsuz dinliniyor. safari üzerinden dinlemeye çalıştım ama açılmadı. iturkey.biz uygulamanızdan denedim ; orada açıldı ama dedigim gibi ekran kilitlindiğinde yayın kesiliyor.
    speaker.com bence en iyi platform , hem eski yayınlarıda görebiliyorsunuz. ancak dikkatimi ceken bir şey var . en son yayına bölüm numarası olarak episode 1 verilmiş. ilk yayınınız ilk numarada olsa ve son yayın eklene eklene devam etse daha iyi olur kanısındayım .
    bu yayınlardan ötürü size hem teşekkür eder hemde tebrek ederim.

 6. neoorog

  24/07/2012 at 13:25

  Sabri’nin sitesinde kullandığı bir fonksiyonu satın almak için 2 kez mail attım ama cevap vermedi.

  Zaten fonksiyonda değilmiş bir eklentiymiş ben kendi yazdıkları ya da ücretiyle yazdırdıkları fonksiyon diye düşünerek satarlarsa satın almak istemiştim.

  Ama tenezzül edip cevap bile vermemişti ben de tenezzül edip bu adamın olduğu bir yayını dinlemem bile. Aslında blog önemli konu benim için ama benim için yanlış insanların bulunduğu programı dinlemem ben.

  İyi yayınlar.

  • Mustafa Tan

   24/07/2012 at 14:39

   Selamlar,

   Bence haksızlık ediyorsunuz. Bu tip yoğun trafik alan site sahiplerine her gün yüzlerce soru ve yorum geliyor. Dolayısıyla her soruya tek tek bakıp cevap vermeleri mümkün değil. Eğer öyle olsa yazı yazmaya vakit kalmaz.

   Kaldı ki mail de gözden kaçmış olabilir. Ben de bana gelen her maili cevaplayamıyorum yoğunluktan. Lütfen bunu tenezzül etmeme olarak algılamayın. Bu tip durumlarda kendimizi karşımızdakine yerine koyarak hareket daha güzel olur sanki.

   Saygılar.

   • neoorog

    24/07/2012 at 14:53

    yogunluk vs sacma sapan seyler. ben anında cevap beklemedim belki 25 gün sonra gönderdim ikinci maili arası uzattı iki mailin yani.

    bir uyarı maili gelse anında cevap verilir ama isteklere cevap verilmez. yıllardır internetin içindeyim bu isin kurdu oldum bana bunları anlatmayın bosuna yemem.

    • Mustafa Tan

     24/07/2012 at 16:06

     Tekrar selamlar,

     Yazıya yorum girdiğiniz için ben de bir cevap yazayım istedim. Yazdıklarımın gözünüzde bir değeri yoksa o zaman gerçekten kendi adıma üzüldüm.

     Ben yine de Sabri’nin gözünden kaçmıştır düşüncesindeyim.

     Saygılar.

     • neoorog

      25/07/2012 at 11:57

      Düşüncenize saygı duyarım ama söylediğinize inanmam için bir sebep göremiyorum.

      Bir yanda benim mailime verilmeyen cevap varken öte yandan kimin ne söylediğine itimat etmem.

      Çünkü son maili 6 Temmuz’da atmışım muhtemelen ilk maili de 15 Haziran civarında atmıştım.

      Bunca zaman geçmesine rağmen hiç bir cevap verilmemişse eğer bunun adı gözden kaçmışlık olarak yorumlanamaz.

      Ha siz tanışıyorsunuz öyle yorumlayabilirsiniz ama benim öyle yorumlamam salaklık olur.

      Bugün devlete ait bir kuruma/kuruluşa blogunda saygısızlık var diye mail atsam eminim 24 saat içinde kaynak ister.

      • Oguz

       26/07/2012 at 03:28

       İnanmakta haklisin. Cunku asırı yalan söyleyen biri inanma güçlüğü çeker. Ve cok antipatiksin.

 7. Cavit Bilen

  24/07/2012 at 16:16

  Sevgili Mustafa Kardesim sabrıniza hayranım.internette herkes herkese istediğini söylüyor.Ben ihtiyar bir İPhone kullanıcısıyım bu programı canlı dinlemek istiyorum.Sonra da uygulamaya çalışacağım.Onceki maillerinizden radyoyu İPhone a indirdim. Osaatte yayını yakalamam ıcın ne yapmam gerek notları taradım bulamadım .Yazabilirseniz sevinirim.Sevgilerimle

  • Mustafa Tan

   24/07/2012 at 16:40

   Yayını Spreaker.com üzerinen yapıyoruz ve saat 19:00’da sayfaya yayın için gerekli player’ı eklemiş olacağız. Yani ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Safari’den girip dinleyebilirsiniz.

   Fakat Spreaker’ın uygulaması üzerinden de dinleyebilirsiniz http://itunes.apple.com/tr/app/spreaker-radio/id388449677?l=tr&mt=8 fakat önce kayıt olmanız gerekiyor. Sonra uygulamada iphoneturkey.biz şeklinde aratıp kanalımızı bulabilirsiniz.

 8. Berkay

  24/07/2012 at 18:20

  Mustafa bey niye sorularima cevap vermiyor sunuz? Phone drive ile pc ye baglaninca isimle parola soruyor bunlara ne yazmakiyim

  • Mustafa Tan

   24/07/2012 at 18:48

   Çünkü sadece cevabini bildiğim sorulara cevap verebiliyorum 🙁

 9. Cavit Bilen

  24/07/2012 at 18:40

  Cok tesekkur ederim Mustafa Tan 92.Takipci olarak yönlendirmenizle radyodaki yere ulaştım .iyi ki iphone u sectiniz bu yolda cok isik sacan ellerden birisi oldunuz.Sevgilerimle

 10. Hakan

  24/07/2012 at 21:23

  Yayınlarınızın kalitesi ve konusu gerçekten çok iyi,tebrik ederim ve kendi adımada böyle güzel yayınlar için teşekkür ederim.Unutmadan bir fikrim daha var onuda söyleyim iPhonedo ile gerçekten bir ortak proje olursa gerçekten harika olur bence bunu ciddi düşünün 🙂

 11. Muammer

  24/07/2012 at 21:29

  Tebrik ederim. Çok güzel bir sohbetti. Ayrıca sorduğumuz sorulara cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. 🙂 Hayırlı iftarlar..

 12. Umut

  24/07/2012 at 22:52

  Abi bisey sorcam benim iphone 4 um var ios 5 kullaniyorum ses gelmio ses cubugundaki cekilen sey yok nasil duzeltebilirim cevabini bekliyorum (jb yok)

  • Onur

   24/07/2012 at 22:58

   Abi ayni sorun bendede var cozersen sevinirim

 13. Erdem

  25/07/2012 at 02:16

  Cidden çok güzel bir yayın olmuş. Canlı yayına yetişememiştim ama indirip dinlemek ayrıca bir keyif verdi. Benim de kendime ait bir blogum var ve fazla zaman ayırmıyordum. Ancak sohbetiniz tekrar beni heveslendirdi. Verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim. İyi geceler.

 14. Cavit Bilen

  26/07/2012 at 06:08

  Test ürünler ile ilgili konuşmalarda geçen “kötü” kavramı yerine.”daha iyi olabilirdi”denilebilir.”Ekranı çok kötü ama diğer yerleri iyi” yerine “Ekranı beğenmedim kim hangi mantıkla tasarladı bilemedim.Ayırtkan özellikleri …../……/ “denilebilir düşüncesindeyim.O cihazı tasarlayanlar da bizler gibi bu işlerden besleniyor ve o ürün ile hayalindeki farkındalığı bekliyor. Paylaşmak istedim.Farkli cümlelerle ayni sonucu ifade edebiliriz.İnternet cok transparan bir mekan.Birbirini tanıyanlar çabuk inciniyor ve muhteşem bilgilerini paylaşmaktan bir cümle ile vazgeçebiliyor.Kaynak gösterme hikayesine ve forum yorumcusunun pişkinliğine Mustafa Tan’ın toleransına ve önerisine bayıldım Sevgilerimle

 15. sezer

  27/08/2012 at 20:24

  merhaba mustafa bey sitenizin sağ sidebarından bulunan US App Store Top 10 bölümünü nasıl yaptıgınızı öğrenebilirmiyim bende blogumda benzerini kullanmak isterim

  • Mustafa Tan

   27/08/2012 at 20:30

   WordPress plugini kullanıyorum. http://wordpress.org/extend/plugins/search.php?q=itunes adresinden iTunes ile ilgili pluginlere gözatabilirsiniz.

  • sezer

   28/08/2012 at 13:00

   Teşekkürler Mustafa Bey, Sizden birşey rica edicem; bu podcastteki arkadaşlarla ve tanıdığınız diğer blog sahibi arkadaşlarla blogger buluşması düzenleseniz herhangi bir mekan olur farketmez, böyle bir etkinlik başlatmayı düşünürmüsünüz?

 16. canlı radyo

  01/08/2013 at 22:14

  teşekkürler Mustafa bey birazını dinledim kalanıda zamanım olduğunda devam edeceğim