Sürekli takipçilerimiz, tasarımı güzel ve orijinal uygulamalara elimizden geldiğince sitemizde yer vermeye çalıştığımızı gayet iyi bilir. Bu sefer kısaca bahsedeceğim, üzerinde gayet emek harcanmış ve App Store’a yeni çıkan Bucketz ismindeki değişik bir oyun. İlk bakışta Bucketz, App Store’daki bölümler (level) şeklinde ilerlenden diğer oyunlara benzer gibi gözükse de çok farklı ama orijinal bir oyun mantığına sahip.

Bucketz, ingilizce isminden de anlaşılacağı üzerine baş kahramanları “Kovalar” olan bir denge oyunu. Farklı renklerdeki ve karakterlerdeki 9 kovanın bulunduğu oyunda amacımız her bir bölümü (level) mümkün olduğunca çok objeyi kovalara atarak geçmek, fakat kovaları doldururken de terazinin dengesini bozmamak.

Bucketz’da, Fruit Ninja‘daki gibi havadan meyveler ve irili ufaklı diğer bir çok obje uçuşuyor. Fakat bu oyunda objeleri kesmiyoruz 🙂 Onun yerine sadece kovalara koymaya çalışıyoruz. Fakat arada dokunmamız gereken kötü objeler de çıkıyor. Örneğin el bombalarına dokunursak ekranımız bombanın rengine göre tamamen boyayla kapanıyor ve bir süre için hiç birşey görmüyoruz. Ya da sakızlara tıklarsak bu sakızlar ekrana patlayarak yapışıyor ve gelen geçen objeler de bu sakızlara yapışıyor 🙂

Tabii oyunda sadece olumsuz objeler (Power Downs) olduğu gibi faydalı objeler de (Power Ups) bulunuyor. Örneğin saate tıkladığımızda herşey yavaşlıyor. Ya da “Ying Yang” objesine tıkladığımızda dengesi bozuk terazinin dengesi hemen düzeliyor.

Ayrıca her bir bölümün sonunda “Bonus” bölümü yer alıyor. Bonus bölümünde ise ekranda uçuşan paralara yani “Bucks” ‘lara dokunarak toplamaya çalışıyoruz. Bu oyun içi sana paraları kullanarak da Shop’tan, oyunda bize faydalı olabilecek şeyleri satın alabiliyoruz. Ayrıca istersek “Uygulama İçi Alım” yaparak gerçek parayla da “Bucks” satın alabiliyoruz.

Klasik bir bölümü geçmek için de verilen süre içerisinde dengeyi bozmadan mümkün olduğunca obje toplamamız gerekiyor. Topladığımız obje sayısına göre de yıldız alıyoruz. Bu yıldızlar da her kısmın sonundaki “Boss” bölümünü oynayabilmek için önemli oluyor. Yani her bir bölümü çok az yıldız alarak geçer isek, en sondaki “Boss” bölümü açılmıyor.

“Boss” da oyundaki kötü kovalardan. “Boss” bölümünde dengemizi koruyarak hem obje toplamamız, hem de ekranda yakalayabilirsek Boss’un üzerine sürekli tıklayarak canını azaltmamız gerekiyor.

Bucketz’ın şu anki sürümünde 5 ayrı kısım ve toplam 74 bölüm (level) bulunuyor. Her bir kısımda da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi oyun teması ve objeler değişiyor.

Bucketz sadece bir oyun olarak tasarlanmamış. Oyunun her bölümünde karakterler konuşturulmuş ve sürekli espiri yapıyorlar. Yani oyunda bir nevi çizgi film havası hakim. Tabii tüm seslendirmeler şu an için sadece ingilizce. Fakat oyun için her yönüyle (tasarımlar, animasyonlar, seslendirmeler, karakterler, espiriler, vs.) çok uğraşılmış ve gerçekten profesyonelce hazırlanmış.

Bucketz ile ilgili en çok hoşuma giden yanlardan biri de oyunun yapımcılarının ve projede yer alan bir çok kişinin ülkemiz insanı olması. Bildiğiniz gibi ülkemizden kolay kolay bu şekilde dünya çapında başarılı olma ihtimali olan ve bu kadar emek harcanmış oyunlar pek çıkmıyor. Umarım Bucketz, özellikle Amerika pazarında başarılı olur da, bizlere de güzel bir örnek olur.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=geoN_ARZJRc&w=560&h=315]

Bu arada Bucketz ilk başlardaki bölümlerde çok kolay gibi gözükse de, bölümler ilerledikçe oldukça zorlaşıyor. Oyunun Türkçe olmaması da, İngilizcesi çok iyi olmayanlar için bir engel teşkil etmiyor çünkü öğrenmesi oldukça kolay. Bir tek karakterlerin espirilerini kaçırmış oluyoruz. Eğer bu tip oyunları seviyorsanız aşağıdaki linki kullanarak Bucketz’ı satın alabilirsiniz. Oyun hem iPhone hem de iPad uyumlu. Ayrıca satın almadan önce de yukarıdaki tanıtım videosuna da bir gözatabilirsiniz.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

19 Comments

 1. Graviton

  26/07/2012 at 09:32

  Paylaşımınıza sağlık 😉

 2. Orkun

  26/07/2012 at 10:12

  Keske ücretsiz olsaydı:(

  • tula

   26/07/2012 at 11:14

   Keşkeee

   • Anonim

    26/07/2012 at 12:08

    Jailbreak yap free indirirsin

    • Anonim

     03/08/2012 at 15:23

     Adamlar uğraşıp yapmış, niye? Elbette siz jailbreak yapıp çalın diye!

 3. Oguzhan

  26/07/2012 at 10:48

  Bizden birilerinin yapmış olması almam için son derece yeterli bir sebep. Bu sektörde gelişmemiz açısından motive edici olacağına inanıyorum. Ama kendilerini tanıtmak istiyorlarsa bence dil seçeneği eklemeliler ve içinde Türkçe mutlaka yer almalı 🙂 ellerine sağlık..

  • onur

   26/07/2012 at 11:42

   Bencede Türkçe seçeneği olmalıydı madem bu kadar Türklerin emeği var enazından dilimizin olması gerekirdi

   • Anonim

    03/08/2012 at 15:26

    Üstte başka biri “jailbreak yap, ücretsiz indirirsin” diye yorum yazmış… Yani Türkçe yapmak için yazacakları koda, harcayacakları zamana ve paraya değmez.

 4. Serdar

  26/07/2012 at 11:02

  Bizden birileri yapmiş diye almam için oyunun türkçe olmasi gerekiyor güncelleme gelene kadar almiyorum herkese almamasini tavsiye ediyorum

  • Mustafa Tan

   26/07/2012 at 11:20

   Haklısınız ama bu oyunda çok fazla sayıda seslendirme var. Türkçe’sini yapsalardı seslendirme sanatçılarının maliyetini bile çıkartacaklarından şüpheliyim. Türkiye’deki App Store’da paralı uygulama indirme oranları çok düşük. 100 ücretsiz uygulamaya karşı sadece 2 paralı uygulama indiriliyor.

   Fakat yine de Türkçe olsaymış gerçekten çok güzel olurmuş.

   • Anonim

    03/08/2012 at 15:27

    Kesinlikle katılıyorum!

  • MehmetSemerkant

   27/07/2012 at 20:02

   Katilmiyorum

 5. Serkan

  26/07/2012 at 11:48

  Künye yi okumak ve sizin tavsiyeniz almak icin yeterli bir sebep. Ayrica keske 1,99 olmasaydı da 2,99 olsaydı. Daha fazla katkı saglayabilseydim. Hala bu tip emek harcanmış oyunlara bedava olsaydı diyen yaklaşım bana komik geliyor. Bu tutarlar alım gücü ile ilgili de degil. 5 sigara 3 sakız parasi ya da üstünü almadığımız yemek parasi. İyi bir oyun beni bir iki hafta oyalıyor ve eğlendiriyorsa yeterlidir. Yapanların paylaşanların emeklerine saglık.

  • Mustafa Tan

   26/07/2012 at 11:51

   Bazı kullanıcıları parasından değil de mecburiyetten alamıyor kredi kartsız apple kimliği kullandıkları için. Apple Türkiye’de gift card satışını başlatsa aslında bu sorun da ortadan kalkacak.

   • Anonim

    26/07/2012 at 14:27

    aynen oyle

   • Anonim

    27/07/2012 at 08:45

    Bence sodexho kullanımı başlatsa talada süper olur

 6. Hasan Uğur ASMA

  26/07/2012 at 14:42

  Bende türkçesi çikana kadar almama taraftariyim.

 7. IHSAN CALAN

  26/07/2012 at 17:51

  Dünya çapında olan Apple tamamıyla millet dolandırıyor Ben iPad ve iPhone çıktığından beri kulaniyorum. Butun ise yarar programlar paralı. Paralı oldugu gibi o programlar acilmiyor. Ben otluok paralı aldım acamadim. Exsel yaklaşık 20 dolar aldım acamadim resmen adam dolandirma. Sadece tanıtım programini bana parayla satmislar şimdi güvenmiyorum program almaya. Çünkü dısı başka ici baska.

  • Mustafa Tan

   26/07/2012 at 18:12

   Selamlar İhsan Bey,

   Sanırım bir yanlış anlaşılma var.

   Öncelikle Microsoft henüz iPhone veya iPad için Excel, Outlook, vs. gibi office uygulamaları çıkarmadı. Zaten çıkarmış olsaydı emin olun biz hemen paylaşırdık.

   Ayrıca uygulamaların Apple ile bir ilgisi yok. Apple arada sadece bir dağıtıcı. App Store’daki uygulamaları sizin çalıştığınız veya sahip olduğunuz şirketler gibi yazılım şirketleri geliştiriyor ve satıyor. Her ticari şirket gibi de para kazanmaları gerekiyor bu yüzden de ücretli yapıyor. Bir de Apple sayesinde uygulama fiyatları bu kadar düştü. Apple’dan önce hiç bir programı 1$ alma imkanı yoktu.

   Son olarak satın aldığınız bir uygulama açıklama kısmında yazdığından farklı bir iş yapıyor ya da dediğiniz gibi çalışmıyorsa her zaman Apple’dan para iadesi alabiliyorsunuz. Bu konuyla ilgili lütfen aşağıdaki yazımıza bir gözatın:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/09/itunes-app-store-satinalma-gecmisi-sorunlari-ve-itiraz.html

   Saygılar.