Phone Drive – iPhone ve iPad için Dosya YöneticisiBildiğiniz gibi iPhone veya iPad’de, bilgisayarlarımızda olduğu gibi bir dosya yöneticisi yok ve de cihazımızın diskine dilediğimiz gibi dosya transferi yapamıyoruz. Cihazımızla ilgili tüm dosya işlemlerini, ancak çeşitli uygulamalar aracılığı ile halledebiliyoruz. Örneğin ben PDF’ler için, daha önce tanıttığımız Apple’ın iBooks uygulamasını kullanıyorum. Fakat kullanıcılar, sadece okumak veya gözatmak için de olsa tüm dosyalarını tek bir uygulama altında görebilmek istiyor.

Bunun için de aslında App Store’da bir çok uygulama var. Fakat hem arayüzü hem de fonksiyonalitesi nedeniyle, Phone Drive ismindeki bir uygulama benim favorilerimden. Uygulamanın PRO versiyonu hazır bu aralar ücretsizken de, sizinle paylaşayım istedim 🙂

Phone Drive kabaca, bilgisayarımızdan transfer ettiğimiz veya internetten indirdiğimiz dosyaları bir arada bulundurup gözatabildiğimiz bir dosya yönetim uygulaması. Uygulama içinde bilgisayarımızda yaptığımız gibi klasörler oluşturabiliyor ve dosyalarımızı bu klasörler içinde toplayabiliyoruz. Ayrıca bu klasör ve dosyaların listelenme ve görüntülenme biçimlerini de yine bilgisayarımızdaki gibi değiştirebiliyoruz.

Ya da dosyalarımızı klasörler arasında taşıyabiliyor, kopyalayabiliyor ya da sıkıştırabiliyoruz (zip). Hatta istersek dosya isimlerini bile değiştirebiliyoruz. Resimlerimizi de istersek cihazımızın orijinal Fotoğraflar Albümüne kaydedebiliyoruz. Tabii benzer şekilde Fotoğraf Albümünden istediğimiz resimleri bu uygulama içine alabiliyoruz.

Birlikte Aç” özelliği sayesinde de, destekleyen dosyaları cihazımızdaki diğer uygulamalar ile açabiliyoruz. Aynı Mail uygulamasındaki ekli dosyaları açtığımız gibi.

Phone Drive ile, iOS işletim sisteminin desteklediği yani Mail ve Safari uygulaması ile açılan tüm dosyaları açılabiliyor. Fakat çoğu dosya tipinde değişiklik yapılamıyor ama basit metin dokümanları değiştirilebiliyor ya da sıfırdan yenileri oluşturulabiliyor.  Bir de *.zip ve *.rar uzantılı dosyalar dosyalar açılabiliyor.

Uygulamaya Dosya Transferi

Gelelim uygulamaya dosyalarımızı nasıl yükleyebileceğimize. Bunun için aslında çok sayıda yöntem var. Bunların çoğu da diğer benzer uygulamalarda kullanılan yöntemlerden. Fakat ben bu yazıda en çok kullanılanlardan bahsetmeye çalışacağım.

Wi-Fi (Kablosuz Ağ) Üzerinden Dosya Transferi

Uygulamanın sağ alt köşesindeki seçeneğe tıkladığımızda karşımıza çeşitli dosya transfer yöntemleri çıkıyor. Bunların ilki yani “Wi-Fi ile Transfer“, aynı kablosuz ağa bağlı bilgisayarımız ve cihazımız arasında nasıl dosya transferi yapabileceğimizi gösteriyor.

Cihazımız kablosuz ağa (Wi-Fi) bağlı iken bu seçeneğe tıkladığımızda ekranda, aşağıdaki resmin sağ üst köşesinde yer alan ekran örneğinde olduğu gibi cihazımızın IP adresi gösteriliyor. Bu IP adresini de, yine aynı kablosuz ağa bağlı bilgisayarımızdaki herhangi bir tarayıcının (Internet Explorer, Chrome, Firefox veya Safari) adres çubuğuna yazdığımızda da aşağıda resimdeki gibi bir sayfa açılıyor. (Aşağıdaki sayfa sadece Phone Drive uygulaması açıkken gelir ve IP adresi her seferinde değişiklik gösterebilir.)

Bilgisayarımızda Wi-Fi ile Dosya Transferi. Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Bu web sayfası sayesinde de bilgisayarımızdan kolayca uygulamaya dosya transferi yapabiliyoruz ya da uygulamamızdaki dosyaları bilgisayarımıza indirebiliyoruz. (Download) Ayrıca klasör oluşturma, dosya silme, dosya adını değiştirme gibi basit işlemler de bu sayfadan yapılabiliyor.

iTunes File Sharing (Dosya Paylaşma) Yöntemi ile Transfer

Cihazımızdaki bir uygulamaya dosya transferi için kullanılan diğer bir yöntem de, diğer uygulamalara da Apple tarafından sunuluan iTunes File Sharing (Dosya Paylaşma) yöntemi. Daha önce paylaştığımız iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız için burada çok değinmeyeceğim. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse, bu özelliği kullanarak iTunes üzerinden bilgisayarımızdaki dosyaları uygulamamıza transfer edebiliyoruz.

iTunes File Sharing. Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Mail Uygulaması ile Gelen Ekli Dosyaları Açma

Phone Drive, diğer bir çok uygulamada olduğu gibi desteklediği dosya tiplerini, Mail veya Safari uygulamasından açabiliyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi pdf uzantılı bir ekli dosya geldiğinde, önce parmağımızı bu dosya üzerinde birkaç saniye basılı tutuyoruz. Ardından açılan menüden de “Şurada Aç…” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da açılan menüden “Phone Drive” uygulamasını seçerek dosyanın hem uygulama içerisinde açılıp hemen gösterilmesini, hem de uygulama içerisindeki “Import” klasörüne kaydedilmesini sağlıyoruz. Bu sayede daha sonra da  lazım olduğunda aynı dosyaya artık uygulama içerisinden ulaşabiliyoruz.

İnternetten Dosya İndirme (Download)

Son olarak uygulamadaki Tarayıcı‘yı kullanarak dolaştığımız sayfalardaki dosyaları da uygulamanın içerisine indirebiliyoruz. Bunun için de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce bir web sayfasında, herhangi bir dosyanın indirme linkine tıklıyoruz. Ardından da önce “” seçeneğine, sonra da açılan menüden “İndir” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından da ilgili dosyanın uygulama içerisinde indirme işlemi başlıyor.

İndirilen dosyalar da uygulamanın ana menüsündeki “Downloads” klasörü altına kaydediliyor.

Ayarlar

Uygulamanın bir de çok karışık olmayan Ayarlar ekranı mevcut. Bu ekrandan uygulamanın arayüz dil seçimi, dosya uzantılarını gösterme gibi önemli ayarlar yapılıyor. Uygulamaya şifre koyma işlemi de “Şifre ile Giriş” Ayarlar menüsünden yapılıyor. Uygulamada klasörlere veya dosyalara ayrıca şifre koyma imkanı yok, sadece uygulamanın açılışında şifre soruluyor. “PDF reader” seçeneğini aktif hale getirdiğimiz de pdf dosyaları daha yetenkli bir arayüzde açılıyor.

Bu arada uygulamayı ilk defa kurup açtığımız da cihazımızın dili Türkçe olsa bile uygulamanın arayüzler her nedense İngilizce oluyor. Bunun için de önce Settings (Ayarlar) menüsünden Language (Dil) seçeneğini Türkçe yapmamız, ardından da uygulamayı kapatıp sıfırdan açmamız gerekiyor. Sıfırdan açabilmek için de önce Multitasking menüsünden uygulamayı silmemiz gerekiyor. Dilerseniz yapılacak işlemleri adım adım anlatmaya çalıştığım bu linkteki resme bir gözatabilirsiniz.

—————-

Özetle iPhone veya iPad sahibi olup standart bir dosya yöneticisinin eksikliğini çekenlere, hazır bu aralar da ücretsizken yukarıda kısaca tanıttığımız Phone Drive isimli uygulamayı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü gayet güzel bir arayüzü ve kolay kullanılabilen özellikleri var. Bu arada uygulama universal olduğu için ekranları iPad’e özel.

Aşağıdaki linki kullanarak PRO versiyonu indirebilirsiniz.

Phone Drive: File Storage Sync


Fiyat:89.99 TRY

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Phone Drive: File Storage Sync
App Store oyları: (565 oy)
Desteklenen Diller: Dutch, English, French, German, EL, Italian, JA, KO, , Russian, ZH, Spanish, , ZH, Turkish
Çıkış Tarihi: 26.04.2011
Boyut: 105.09 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

124 Comments

 1. ozgur

  02/06/2012 at 21:39

  Uygulamanın en önemli özelliğinden bahsetmemişsiniz Mustafa Bey, bluetooth üzerinden iPhone’lar ve iPad’ler arasında her türlü formatta dosyayı paylaşabiliyoruz.

  • Mustafa Tan

   02/06/2012 at 21:41

   🙂 Haklısınız. Ekran görüntüsünde var diye ayrıca yazmadım yazı çok uzayınca.

   • Anonim

    03/06/2012 at 02:41

    Yazı cok uzun okumadım bır özeti olsa keske?

    • Mustafa Tan

     03/06/2012 at 08:14

     Ekran görüntülerine bir hızlıca gözatabilirseniz kendiniz de bir özet alabilirsiniz 🙂

     • Erkin

      03/06/2012 at 12:32

      Jailbreak ile yapılan ifile den farkı ne

      • Mustafa Tan

       03/06/2012 at 12:39

       O programı bilmediğim için yorum yapamayacağım ama zaten bu uygulama esas jailbreak yapmayanlar için.

      • Gökhan

       04/06/2012 at 20:20

       ifile ile sistem dosyalarini gorebilir istediginiz sekilde degistirebilirsiniz, program kurabilir, hemen hemen her uzantiyi acabilirsiniz. phone drive sadece klasorleme islemi yapiyor (ifile’da bu ve benzeri pek cok ozellik mevcut)

  • ozgur

   03/06/2012 at 13:36

   Bence uygulamanın en önemli özelliği bluetooth üzerinden dosya paylaşımı. Bu yazdıklarınızı yapabilen bir sürü uygulama var ama Bluetooth olayını yapabilen başka hiçbir uygulamaya rastlamadım ben 🙂

   • merve

    08/06/2012 at 22:06

    Mustafa bey iyi günler.. ben bluetooth ile jpg formatta resim dosyalarımı pc ye atıyorum fakat word dosyası olarak görüyor.. diğer fotoğraf görüntüleme programlarıyla açılmıyor. birtek picasa ile açılıyor.. iphone daki tüm fotoğrafları pc ye atıp telefondan silmek istiyorum ama güvenipte yapamadım.. lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim..

 2. Enes

  02/06/2012 at 22:11

  Teşekkürler Güzel bir inceleme olmuş

 3. Anonim

  02/06/2012 at 22:20

  zip uzantılı dosyayı açmadı. 🙁

 4. Emre

  02/06/2012 at 22:43

  Bende dun gormustum app store da

 5. Nihat

  02/06/2012 at 22:46

  Uzunca bir süredir kullandığım bı uygulama. Hatta çalıştığım işyerinde genel sekretere, daire başkanlarına ve müdürlere kuruyorum. Binlerce doc dosyasını tutmaya olanak sağlıyor. Ücretsiz sürümü 10’la kisitlayinca Pro yaptık mecburen 😀

 6. Taha

  02/06/2012 at 22:46

  Bu uygulama daha önceden de ücretsiz olmuşmuydu acaba, çünkü indirmek için tıkladım ama bende zaten varmış bu uygulama. Acaba bendeki de pro version’u mu onu merak ettim, lite falan olmasında:)

  • Mustafa Tan

   02/06/2012 at 22:48

   Daha önce ücretsiz olmuş gözükmüyor.

   • Mehmet Semerkant

    03/06/2012 at 09:22

    Bende de var, ancak ben bu uygulamayi satinaldigimi hatirlamiyorum.

 7. Hasan

  02/06/2012 at 23:17

  Teşekkürler.bu iyi oldu.

 8. Selçuk Günbatar

  03/06/2012 at 00:05

  İstediğim uygulamayı hala bulamadım ben, file manager tarzında uygulama yok mu acaba? Uygulamayı yüklediğim andan itibaren cihaz içerisindeki bütün dosyaları görebileceğim ve yönetebileceğim.Cihazım jb değil bu arada.

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 00:06

   Maalesef Apple yapmadığı sürece böyle bir uygulama olamaz. Apple güvenlik nedeniyle bir uygulamanın diğer uygulamaların dosyalarına erişime izin vermiyor. Bu sayede cihazınız en güvenli cihazlardan piyasadaki.

   • Selçuk Günbatar

    03/06/2012 at 00:32

    Çok teşekkürler bilgi için.

    • Bülent Ercan

     04/06/2012 at 11:47

     sugarsync application’ı varken , başka hiçbirşeye gerek yok. İphone,ipad den pc ya da mac inizdeki tüm dosyalara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Eskiden ,file manager tarzında uygulamalarla , dosyalarımı iphone-ipadime atardım. Şimdi hiçbirşey yapmıyorum,çünkü herşey elimin altında. Şiddetle tavsiye ederim.

 9. Sayit

  03/06/2012 at 00:44

  Tesekkurler Mustafa bey bende programı daha önce görmüştüm ama kredi kartsiz id sahibi oldugum için indiremistim. Şimdi cok iyi oldu emeginize sağlık….

 10. Fırat

  03/06/2012 at 04:04

  uygulamanın amacını tam anlayamadım. dosyaları görüyosun tamam ama içine import etmeden gözükmüyoki. tüm herşeyi import edince uygulamanın boyutu artıyor. aynı dosyaları 2 ile çarpmış gibi oluyorsun . farkedemediğim özelliği varsa yada dediğim gibi olacaksa sileyim ? :))

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 08:18

   Kaydetmek istemediğiniz dosyaları uygulamadan silebilirsiniz. Ya da mailinizden. Zaten mailinize gelen tüm dosyalar cihazınızda saklanmıyor, sadece hep son mail mesajları saklanıyor. Eskiler cihazınızda durmuyor.

   • Erkan AVCI

    03/06/2012 at 20:49

    Bu programa oyunlar isminde klasör actım fakat oyunları bu klasöre tasiyamiyorum böyle bir özellik yok galiba metin resim müzik video gibi dosyalar kaydedilebiliyor

    • Mustafa Tan

     03/06/2012 at 21:46

     Apple izin vermediği için maalesef yok.

 11. Onur

  03/06/2012 at 06:34

  Yeni bi iphone ve ipad kullanicisi olarak yazilariniz gercekten cok faydali oluyor, mutadiyen ders calisir gibi siteden biseyler okuyorum, oncelikle teekkurler.
  Uygulama tanitimi guzel olmus elinize saglik, kullanmama ragmen bilmedigim ozellikler ogrendim.
  Bu arada sitenizin iphone uygulamasi ile ilgili bir kac sikinti var, mesela bir yazi icindeki resme tikladigimizda tekrar yaziya donemiyoruz, veya yazi icindeki bir yaziya tikladigimizda da onceki yaziya direk geri donemiyoruz. Buna ilaveten bazi yazilara favorilerim icin isaret koyabiliyoruz ama bazilarinda isaret cikmiyor…

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 08:19

   Uygulamamızdaki bahsettiğiniz sorun hakkında kesinlikle çok haklısınız 🙁 Terzi kendi söküğünü dikemezmiş 🙂

 12. Sinan İnan

  03/06/2012 at 10:58

  Excel ve word dosyaları da açılıyor mu acaba?

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 11:09

   Yazıda da belirttiğim gibi evet açıyor. Mail ve Safari ile açılan tüm dosyalar bu uygulama ile de açılır.

 13. levent

  03/06/2012 at 11:35

  Selam.. Uygulama işlevsel olarak tatmin edici, tanıtım daha da iyi 🙂
  Sormak istediğim bir şey var, araştırdım ama denk gelemedim.
  iPhone Not defteri gibi bir uygulama bulunur mu, bunun içine atıp yeri geldiğinde notlarını alabileceğimiz..

 14. levent

  03/06/2012 at 11:39

  Evet, uygulamayı tam kurcalamadan yazdığım için utandım kendimden 🙂
  Zaten içinde bulunuyormuş, tekrar teşekkürler paylaşım için..

 15. Gurcan

  03/06/2012 at 12:18

  Telefondaki müzikleri bu uygulamanın icine atabiliyoruz mu ben aktarmadım

 16. Miralay

  03/06/2012 at 12:32

  Merhaba Mustafa bey.
  Elinize saglik yayarli bilgiler sunuyorsunuz. Konu ile ilgisi yok ama bir sorum olacak
  – iphone 4 s’lerde kişi sınırlaması yapabiliyormuyuz. Program yardimiyla da olsa. Örneğin sizin bana ulaşmanızı istemiyorsam sadece size arama sınırlaması yapabiliyormuyum.
  Teşekkürler

 17. stardust

  03/06/2012 at 14:57

  Merhaba,çok faydalı bir yazı,teşekkür ederim.Ben de hemen uygulamayı indirip bilgisayarımdaki şarkıları bu uygulama sayesinde kolayca iphone uma aktardım.Fakat aktardığım şarkılarımı iphone un müzik bölümüne atamaz mıyım? Yani şarkıları hep bu uygulamayı açarak mı dinleyeceğim? teşekkür ederim ilgilenirseniz:)

 18. Berkay

  03/06/2012 at 15:26

  İyi gunler oncelikle yaziyo okudumda bisey sormak istiyorum programi acip programda cikan adresi yaziyorum
  Ama sayfayi acmiyor sizce neden?

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 15:35

   Sanırım Wi-Fi transfer özelliğinden bahsediyorsunuz. Bilgisayarınızdaki tarayıcıya uygulamada gösterilen IP adresini yazmanıza rağmen sayfa açılmıyorsa o zaman cihazınız ile bilgisayarınız aynı kablosuz ağ’da değildir. Bir de o sırada uygulamanız da açık değil mi?

 19. Berkay

  03/06/2012 at 16:16

  Evet ayni ağdan bağlaniyoruz ve programda acik. Ama sayfayi farkli tarayicilardan denedim ama olmadi

 20. nur

  03/06/2012 at 17:25

  ben apple kimliği oluşturamıyorum((

 21. Berkay

  03/06/2012 at 17:46

  Hala ugrasiyorum olmadi yardim edebilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 17:54

   Bilgisayarınızın IP adresi cihazınızla benzer mi? Yani eğer iPhone’unuzun IP adresi 192.168.2.2 gibi birşey ise, bilgisayarınızınki de 192.168.2.3 gibi sadece son rakamı farklı bir adres olmalı.

 22. Berkay

  03/06/2012 at 18:19

  İp adresime baktim 2 si cok farkli be yapmam gerek?

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 18:24

   İki cihaz da ayni kablosuz modem’e bağlı değil mi? Normalde IP adreslerinin benzer olmasi lazim ayni yere bağlılarsa.

 23. Berkay

  03/06/2012 at 18:56

  Evet ayni yerden baglaniyo ip adreslerine nereden bakabilirim
  Peki?

 24. Serhat Hazar

  03/06/2012 at 22:16

  Merhaba ben bu uygulamayı kullnmaya başladım fakat yanlış seçimle bütün evrak ve fotoğraflarım silindi bunları tekrar geri getirebilirmiyim program aracılığı ile???

 25. Ufuk ozturk

  04/06/2012 at 03:30

  Telefon görüşmeleri nasıl kaydedilebilir?

  • Mustafa Tan

   04/06/2012 at 11:24

   Maalesef kaydedemezsiniz. Apple bu tip uygulamalara izin vermiyor.

   • Timur Bey

    05/06/2012 at 23:49

    Neden buna izin vermiyor ? Bende dikkat ettim her çeşit ses kaydı var ama görüşme yok. Bilginiz var mı neden?

 26. Alper

  04/06/2012 at 11:50

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Wi-fi ile eşimin yeni ipad ine phine drive ile kendi iphone 4s imden foto ve video atmaya çaliştım fakat download işleminden sonra ziplemiş olduğu dosyayı ipad deki phone drive açamadı. Ne yapmam lazım? Teşkkürler

 27. Onur Altinoz

  04/06/2012 at 12:56

  Her iphone da olmasi gereken program fakat bendeki turkce degil anlamadim niye..

  • Mustafa Tan

   04/06/2012 at 14:31

   Yazının sonunda nasıl Türkçe yapacağınızı bulabilirsiniz.

  • Anonim

   24/06/2012 at 17:35

   Settings fen dil secimi. Yapın….

 28. Mehmet

  04/06/2012 at 14:21

  Artık ücretli oldu (tam versiyon)

 29. Ömer faruk

  04/06/2012 at 18:29

  Cihazima ilk kurdugum programlardandir. İse yarariyor cok faydasini gordum. Tabi ozaman ucretliydi 🙂

  Parasina degecek bir app.

 30. Anonim

  04/06/2012 at 19:02

  Teşekkürler. Tam ihtiyacım olan programdi

 31. Pingback: Phone Drive – iPhone ve iPad için Dosya Yöneticisi | iPhone ve … | Artiz Mektebi

 32. Ösn

  04/06/2012 at 23:33

  Mustafa bey free versiyonunda yeni dosya olusturma secenegi yok dogru mudur. Acaba ben mi yapamadim.

 33. Davut

  04/06/2012 at 23:38

  mustafa bey. itunes’a ipadi bağladığımda hata veriyor. Apple mobiles servis başlatılamadığı icin fln. bir türlü düzelmedi. yardım ederseniz sevinirim

 34. berkay

  05/06/2012 at 01:01

  Bi yardımcı olur musunuz diyorum takmıyosunuz ip adresleri benzer ama bağlanmıyor işte bilgisayarda çıkan ip yazınca bağlanmıyor neden olabilir aynı ağdan giriyorum programda açık ama neden bağlanmıyor nedenn ?

 35. ayse

  05/06/2012 at 16:18

  Mustafa Bey merhaba,
  öncelikle elinize sağlık, programa attığımız resimleri örneğin camera roll’dan silip bu programda tutmak ve böylece *2 yerden kazanmak, tek yerde toplamak mümkün mü? Yoksa camera roll’dan silince otomatikman programdan da mı siliyor? Denemek istemedim 😉

  Teşekkürler,
  Sevgiler,
  Ayşe

  • Mustafa Tan

   05/06/2012 at 16:28

   Bir tane test fotografi çekip deneyin bakalım 🙂

 36. Kalabay

  05/06/2012 at 16:28

  Mustafa bey merhaba
  Netten download ettigim . Zip uzantili dosyayi gormesine ragmen unzip yaptigimda ne programin icinde ne de winzipin icinde goremiyorum.
  Baska bir sorum – her ne kadar alakasiz olsa da- yurtdisindan getirilen ipadlere de , iphonelar gibi 100 tl ucret alinacak mi, bilginiz var mi

  • Mustafa Tan

   05/06/2012 at 21:22

   Yurt dışından getirtilen tüm SIM kartlı cihazların IMEI kaydı için 100 TL alınacak. Sadece iPhone veya iPad 3G’leri için değil. SIM kart özelliği kullanılmak istenen tüm cihazlar için.

 37. Murat

  05/06/2012 at 23:20

  Tekrar ucretsiz olma durumu var mıdır acaba ?

 38. Abdullah

  06/06/2012 at 00:14

  Hayirli günler Mustafa bey ben iPad 2 aldım ben ofice de exell ve world kullanmak istiyorum acaba buna uygun uygulama var mı varsa hangisi yazıp üzerinde işlem yapabileceğim carsa ismi nedir acaba şimdiden teşekkürler

 39. Ramzey

  06/06/2012 at 11:24

  Merhaba Mustafa bey ben zıp ve rar dosyalarini açamıyorum yardımcı olabilirmisiniz

 40. Anonim

  06/06/2012 at 16:48

  mustafa by her ne yaptımsa mac ile dosya transferi yapamadım iki cihazda aynı modeme bağlı fakat ıp adresleri cok farklı ıp adreslerini elle giriyom bu seferde ıphone internete girmiyor acaba baska çözüm varmı

 41. Deniz_H

  06/06/2012 at 18:29

  Mustafa Bey Selamlar,

  Phone Drive için yazmış olduğunuz yazıyı görür görmez iPhone uma ücretsiz olarak indirdim. Ertesi gün aynı hesap ile kullandığım iPad de indirmek istediğiğimde programın PRO versiyonu paralı gözüküyordu.

  iPhone daki AppStore bölümüne girip Purchased bölümüne baktığımda her iki cihazdan da indirdiğim aplikasyonlar var fakat Phone Drive yok. iPad de de haliyle gözükmüyor. Sizce sorun nedir?

  Şimdiden Teşekkürler..

 42. ibrahim

  06/06/2012 at 18:39

  MUSTAFA BEy 1 SENEDEN BERİ ÇÖZEMEDİĞİM BİR PROBLEMİM VAR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİCEM
  PC MDEKI FOTOĞRAFLARI İPHONUMA ATTIĞIMDA HEM FOTOGRAF ARİŞİVİ HEMDE YENİ KLASÖR OLARAK İKİ KLASÖRE TAŞINIYOR BU DURUMDA DA ÇOK YER KAPLIYOR IPHONDA NASIL SİLİCEM İKİ KLASÖRDEN BİRİSİNİ ????

  • Mustafa Tan

   06/06/2012 at 18:52

   Bu konuda yapabileceginiz bir şey yok. Fakat merak etmeyin iki defa yer kaplamıyorlar.

 43. Berk

  06/06/2012 at 18:42

  Mustafa bey cihazımın (İPHONE 4) sim kart yuvasının hemen yan tarafında ekran üzerinde hilal seklinde sararma oldu ne yapmam lazım CİHAZ 10 AYLIK VE GARANTİLİ

  • Mustafa Tan

   06/06/2012 at 18:53

   Servise verin garanti kapsamında ise.

 44. Erhan

  06/06/2012 at 20:26

  Bu app de normalde tel de foto cektigim zaman onuda wfi ile bilgisayara atabiliyormuyum. Yani tel in kendi libary ve video bolumunden

  • Mustafa Tan

   06/06/2012 at 20:49

   Önce cihazınızla çektiğiniz fotoları uygulama içine kopyalarsanız ardından uygulamanın sunduğu transfer yöntemleri ile bilgisayarınıza transfer edebilirsiniz.

   • Anonim

    24/06/2012 at 17:41

    Mustafa siz olmasanız bu iPhone kullanıcıları ne yapar bilmiyorum valla. Tabi bende. Allah sizden razı olsun emeginiz çok büyük .
    Benimde bir ricam olacak iphonedeki resimler ve PDF uzantıyı dosyaları bu programa nasıl taşırız ve programa koyduğumuz şifre degistirilebiliyor mü??

 45. Timur Bey

  06/06/2012 at 22:40

  Benim şu an 15.000 fotografım var. Çok yer kaplıyorlar. Nasıl başa çıkabilirim? Hepsini silmeye kalksam iPhone kilitlenir yavaşlamadan. Ki cogunu istiyorum. Yardım lütfen

 46. Çağrı KARAGOL

  07/06/2012 at 00:47

  Bir sorum olacak. Bu uygulamayı yükledim fakat bende o ortadaki + sembolü gelmiyor onun yerine sürümün yardım çubuğu geliyor bunun için ne yapabilirim. 2 defa sildim yükledim gene aynı problem var. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Berk

   07/06/2012 at 01:57

   Teli ters çevirin sorun düzelir

  • Mustafa Tan

   07/06/2012 at 09:10

   Uygulamanın ücretsiz versiyonunu yüklemiş olabilir misiniz? Benim yukarıda tanıttığım PRO yani paralı versiyondu. Tanıttığım hafta sonu geçici bir süre için ücretsizdi fakat şimdi yeniden ücretli olmuş.

 47. Ferhat

  07/06/2012 at 23:48

  Bilgiler cok yararli herkese tesekkurler. Benimde bi sorum olucak muzik listemi ekleyemiyorum bir cozum onerebilirmisiniz acaba?

 48. Suleyman

  08/06/2012 at 00:34

  Peki bu programla bi cok seyi indrebildigimizi soyledinz buna video ve muzik te dahilmi tarayicidsn indireniliyomuz onlarida

 49. Ali pektas

  08/06/2012 at 21:35

  Abi bilgilerin cok teşekkür ederim.snden bir istegim olcak.okey polis hakkında ne düşünüyorsun ve önerirsin.cvb yazarsan memnun olurum.

 50. Timur Bey

  09/06/2012 at 01:33

  Konu dışı ama çok merak ediyorum. Yeni iPhone 4s alsak şu anki cihazımızı kullanır gibi aynen kullanabilir miyiz bu cihazdaki herseyi ona aktarıp?

 51. Timur Bey

  09/06/2012 at 01:33

  Konu dışı amamerak ediyorum. Yeni iPhone 4s alsak şu anki cihazımızı kullanır gibi aynen kullanabilir miyiz bu cihazdaki herseyi ona aktarıp?

 52. Timur Bey

  09/06/2012 at 01:33

  Konu dışı ama merak ediyorum.Yeni iPhone 4s alsak şu anki cihazımızı kullanır gibi aynen kullanabilir miyiz bu cihazdaki herseyi ona aktarıp?

 53. Timur Bey

  09/06/2012 at 01:34

  Konu dışı ama merak ediyorum.Yeni iPhone 4s alsak şu anki cihazımızı kullanır gibi aynen kullanabilirmiyiz eski cihazdaki herseyi ona aktarıp?

  • Anonim

   09/06/2012 at 09:12

   Kesinlikle evet

   • Timur Bey

    11/06/2012 at 22:23

    Tesekkürler.

 54. nizam

  09/06/2012 at 11:36

  Ben bir türlü Wi-Fi üzerinden dosya transferini gerçekleştiremedim. Internet browser’larda uygulamada çıkan IP adresini giriyorum, fakat hep “sayfa açılamıyor” hatası alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler…

  • Caner

   15/09/2012 at 00:02

   Adresin basına http:// ekleyin. O zaman sorun yasamazsınız.

  • Caner

   15/09/2012 at 00:03

   Adresin basına h ttp:// ekleyin. O zaman sorun yasamazsınız.

 55. ali ozen

  09/06/2012 at 15:07

  pc den telfna attigimiz muzigi zil sesi yapabiliormuyuz.

 56. nizam

  10/06/2012 at 11:43

  Mustafa Bey, benim soruma da cevap verebilir misiniz lütfen? Server bağlantı hatası alıyorum sürekli…

  • nizam

   10/06/2012 at 23:21

   Tekrar merhaba,

   Telefonun hotspot’unu açıp, bilgisayarımı telefonun wi-fi’ina bağladığımda, Phone Drie’da çıkan yeni adresle girdiğimde sorun yaşamadım. Bu belki size bir fikir verebilir. Sorunumun kaynağı ne olabilir acaba? Teşekkürler…

 57. Mehmet

  11/06/2012 at 17:37

  Merhaba mustafa bey
  Ben bu apps in ücretsiz versionunu indirdim, fakat alt kismindaki (+) yok onun yerine (i) var. Neden acaba? O yüzden hiç birsey yapamiyorum. Ilginiz için simdiden tesekkürler

  • Mustafa Tan

   11/06/2012 at 17:39

   Paralı yani PRO versiyonu geçmeniz için. Free versiyon uygulama hakkında genel bir fikir sahibi olabilmeniz için kısıtlı özelliklerde yapılmış.

   • Mehmet

    15/06/2012 at 22:51

    Cok tesekkür ederim mustafa bey.

 58. nizam

  11/06/2012 at 20:07

  Mustafa Bey,

  Benden sonra yorum yazan herkese cevap veriyosunuz, ama ısrarla benim sorularıma cevap vermiyorsunuz. Bu tavrınızın nedenini çok merak ediyorum doğrusu…

 59. Mehmet

  15/06/2012 at 22:48

  Bende ortadaki arti isareti yok,onun yerine info var

 60. Emre

  24/06/2012 at 03:39

  Mustafa bey yazılarınızı zevkle ve merakla takip ediyorum hersey için teşekkürler. Yazınızda zip ve rar dosyaları açabiliyor demişsiniz Pro versiyonu yüklememe rağmen ben açamıyorum siz denedinizmi ? Açıldı yazmasına rağmen açılmıyor bu konuda aynı soruyu soran 3. Kişi oluyorum ama diğer iki kiside cevaplanmamış. Yapmamız gereken nedir? İyi çalısmalar

 61. Doro

  06/09/2012 at 11:21

  Mustafa bey sizin bu yaziniz ciktiktan sonra programi hem iphona hem de ipade indirmistim. Sonra programda bir tuhaflik olunca ipadden sildim tekrar yuklerim diye. Ancak iphonumda durmasina ragmen ipade geri yukleyemiyorum. Satin aldiklarimda yok. Apple storeda da yok. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   06/09/2012 at 11:35

   App Store’da kaldırılmış gözüküyor.

 62. Fatih Biçer

  07/09/2012 at 12:03

  ftp ile dosya gönderirken dosya isimleri türkçe karakter içeriyorsa ftp bağlantı kesiliyor

 63. Murat

  11/09/2012 at 14:05

  Merhabalar. Murat hocam bu bahsettiginiz programı bı arkadasımda gormuştum çok beğendim fakat ben indireniyorun ap Store’de çıkmıyor. Türkiye Mağazası’nda bulunmuyor diyo. Mahza değiştiriyorum yine yok. Demo istemiyorum ücretli alicam ama bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 64. özkan

  15/09/2012 at 13:12

  programı 5-6 aydır kullanıyordum sonra uygulama içi full versiyon aldım daha sonra nedense free kullanıyorsunuz uyarısı verince kafamın tası attı, kötü olarak yorumumu değiştirdim sonrasında uygulama faturasını ve aldığım uyarının resmini çekip itunnes store yetkilisine şikayet ettim, şimdide tr mağazasında yok… peşini bırakmayacağım phone drive

 65. melih

  19/09/2012 at 00:20

  phone drive’yi app store üzerinden ücretli şekilde almıştım.
  telefona format attım indireyim yeniden dedim program itunes üzerinden kaldırılmış napabilirim acaba?

 66. Peace

  25/09/2012 at 08:25

  Programin kaldirilma sebebi ne

 67. mdc

  27/09/2012 at 13:48

  Bu App store’dan silindi mi acaba? 2 ay önce satın almıştım fakat telefonuma yüklemedim, hem farklı bir yetkilendirilmiş bilgisayarda hem de app store’dan satın alma geçmişinde bu uygulamayı bulamıyorum. itunes.apple.com adresinden itunes uygulamasında aç dediğim zaman da uygulama bulunamadı uyarısı veriyor. Bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

 68. alasedor

  30/09/2012 at 07:18

  Uygulamanın yeni adı “Wireless Drive” olmuş. Şu anki satış fiyatı 0.99c görünüyor. Diğerini satın alanlar; tekrar satın almak zorunda mı kalacak ? Böyle saçmalık olmaz. Bu firmayı şikayet etmek lazım.. App Store linki: http://itunes.apple.com/app/id563789686?mt=8

 69. VolkanM.

  20/11/2012 at 22:30

  Ben başına http:// de ekledim ama değişen bişey yok sayfa açılamıyor uyarısı geliyor. Bir önerisi olan var mı? Birde iphone dan ipade bağlantı yapıcam ipadi görmüyo acaba phone drive ı ipad e demi yüklemem gerek?

 70. cnyt

  04/12/2012 at 21:46

  bugun yükledim pro versiyonunu, ipad de vm player yuklu ve mp3 dosyalarını birlikte aç deyince vm player çıkıyor ve açabiliyorum,fakat hd bir diziyi aynı şekilde birlikte aç deyince vm player seçeneği çıkıyor ama bastığım da açmıyor.aynı dosyayı vm player a atınca sıkıntı yok.

 71. aslı

  18/12/2012 at 12:21

  slm ben pc uzerınden ıpad dosaya yuklemeye calıyrum fakat uygulamalar geldgımde dosya yonetıcısını tıklamam gerekıyor fakat boyle bır secenegı goremıyorum

 72. Seda

  28/12/2012 at 11:55

  Merhaba,

  Iphone 5 kullanıyorum. Ancak mail eklerini almak istemiyorum. Nereden kapatilacagini bulamadim. Yardimlarini rica ederim.

  Tesekkurler,

 73. senem

  15/02/2013 at 21:26

  iphone 4s kullanıcısıyım.whatsapp kullanıyorum bir forum sitesinde whatsapp mesajlarının dosya yöneticisinde yedeklendiğini öğrendim iphone da bu mesajlar nereye kaydoluyor

 74. sinan

  10/03/2013 at 19:29

  ben nasıl türkce yapıcam bunu DEĞİSİKLİK YAPMAK İCİN COKLU GÖREVDE DAHİL OLMAK ÜZERE UYGULAMA KAPATIN YAZIYOR

 75. sinan

  10/03/2013 at 19:33

  allah razı olsun abim senden 🙂

 76. Berk

  02/04/2013 at 13:34

  merhaba,

  guzel bir anlatim olmus cok tesekkurler yanliz bir sorum var ; biliyorsunuz ki Instagram,facebook gibi uygulamalar bir sure sonra kullanildiktan sonra kapladigi yer artar(300 MB iken 500 MB olabilir) bu program sayesinde instagramin icine girip temizlesek olur mu? veya buna benzer birsey yapmak mumkun mu?

  Tesekkurler

 77. Anonim

  11/10/2013 at 12:01

  steve jobs neden erken gitti ??? bu ı phone ve ı padi bu kadar karışık ve kendine bağımlı yaptığı için,bilgisayar a dosya aktarımı yapabilmeyi bu kadar zorlaştırdığı için ,hermodelinin şarj aletinin farklı olduğu için vs vs beddua aldı ve erkenden veda etti öbür dünyada da apple ı olanlar yakasını bırakmaz inşallah