iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – IV

Apple’ın WWDC 2012’de duyurduğu iOS 6 sürümünü incelemeye ve yeni özellikleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Eğer önceki yazılarımıza hiç gözatmadıysanız, lütfen bu ilk yazıdan okumaya başlayın.

Fotoğraf Yayınını Paylaşma (Shared Photo Stream)

Geçtiğimiz sene iOS 5’le birlikte sunulan iCloud ve de onun parçası olan Fotoğraf Yayını‘nı sanırım artık bilmeyen yoktur. Bu yazımızda detaylı açıkladığımız Fotoğraf Yayını sayesinde, bir cihazımızda çektiğimiz resimleri iCloud üzerinden otomatik olarak diğer iOS tabanlı cihazlarımıza (iPhone, iPad veya iPod Touch) ve de bilgisayarımıza gönderebiliyoruz. Fakat bu fotoğraf paylaşımı, sadece kendi iCloud hesabımız üzerinde olduğu için, başkaları ile paylaşma imkanı olmuyor.

iOS 6 ile ise Fotoğraf Paylaşımını, iCloud hesabı sahibi belli kişilere veya herkese açık (public) yapabiliyoruz. Yani Ayarlar -> iCloud menüsü altındaki Fotoğraf Yayını açık olan iPhone veya iPad kullanıcıları, Fotoğraf Albümlerindeki herhangi bir (veya birkaç) resmi seçip paylaş seçeneğine tıkladıklarında, aşağıdaki gibi karşılarına Fotoğraf Yayını seçeneği çıkıyor.

Sonra da karşımıza, Fotoğraf Yayınına bir isim verebileceğimiz ve de alıcılarımızı seçebileceğimiz bir ekran çıkıyor. Dilersek aynı ekranda, yayının herkese açık olmasını, yani bir şifre veya iCloud hesabı olmadan http://www.icloud.com adresinden erişilebilmesini sağlıyoruz.

Fakat eğer resimlerimizi yolladığımız arkadaşlarımız iOS 6 yüklü cihazlarında iCloud kullanıyorlarsa, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bu resimler ve yorumları bildirim olarak cihazlarına geliyor ve de eğer kabul ederlerse Fotoğraf Yayınlarında ayrı bir yayın olarak görüyorlar.

Fakat bence bu yeni özelliğin en güzel yanı, fotoğraflar üzerinde, yayını paylaşan herkes tarafından yorum yapılabilmesi ve bu yorumların da bildirim olarak gitmesi.

Mail Mesajı Yazarken Fotoğraf veya Video Ekleme

Hazır konu resimlerden açılmışken, Mail uygulamasında uzun süredir büyük bir eksiklik olan mesaj içine sonradan fotoğraf ve resim ekleme özelliğinin nihayet iOS 6 ile geldiğini belirtmeliyim. Bildiğiniz gibi şu ana kadar ancak, önce Fotoğraf Albümünden resmi seçip veya kopyalayıp mesajı yazmaya başlayabiliyorduk. Bu yeni özellik sayesinde de hiç mesaj ekranından çıkmadan, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sonradan da resim veya video ekleyebiliyoruz.

Bu seçeneğin çıkması için de parmağımızı eklemek istediğimiz alanda basılı tutuyor ve ardından açılan menüden, “Fotoğraf veya Video Ekle” seçeneği çıkana kadar, sağa tarafa bakan üçgen işaretine tıklıyoruz.

Safari Sayfalarında Resim Yükleme (Upload Photos)

Bildiğiniz gibi Safari uygulaması ile internetteki herhangi bir siteden, bir fotoğrafın üzerinde parmağımızı basılı tutarak cihazımıza yani Fotoğraf Albümüne kaydedilmesini sağlayabiliyoruz. Fakat bunun tam tersini, yani albümüzden herhangi bir siteyi fotoğraf yüklemesi (upload) yapamıyoruz. Daha doğrusu yapamıyorduk, çünkü iOS 6 ile artık bunu yapabiliyoruz. (Nihayet :))

iOS 6 ile Safari artık web sitelerine resim yükleme imkanı veriyor.

Yani artık iOS 6 yüklü bir cihazda, herhangi bir web sitesindeki “Dosya Seç” seçeneğine tıkladığımızda, karşımıza yukarıdaki gibi Fotoğraf Albümünden resim seçme veya Kamera’dan resim çekme seçeneği çıkıyor. Bir resim seçtikten sonra da, sayfadaki Yükle (Upload) seçeneğine tıklayarak, cihazımızdaki resmin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilgili web sitesine yüklenmesini sağlayabiliyoruz.

Safari’deki Diğer Yenilikler

Hazır konu Safari’den açılmışken, Safari’ye gelen diğer yeniliklerden de biraz bahsetmekte fayda var 🙂

iCloud Sekmeleri

Bunlardan ilki birden fazla iOS tabanlı cihazı olan ve iCloud kullanan kullanıcıları ilgileniyor. Diyelim ki üzerlerinde iOS 6 yüklü bir iPhone ve iPad’imiz var ve de her iki cihaz üzerinde aynı iCloud hesabını kullanıyoruz. Bu durumda iPhone’da açık olan sayfaların listesi, linkleri ile birlikte aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPad’deki “iCloud Sekmeleri” ekranında gözüküyor.

Bu sayede iPhone’da bir sayfanın linkini, iPad’e yollamak için kendimize mail atma gibi yöntemler kullanmak zorunda kalmıyoruz. Tabii aynı durum tam tersinde de geçerli. Yani iPad’de açık olan sekmelerin listesi iPhone’da da gözüküyor.

Offline Reading List (Çevrim Dışı Okuma Listesi)

Hatırlarsanız Apple, iOS 5 ile birlikte bize Okuma Listesi özelliğini sunmuştu. Bu sayede Safari’de gezinirken denk geldiğimiz bir siteyi, sonra daha rahat bir vakitte gözatmak için Okuma Listesine atabiliyorduk. Fakat Okuma Listesine attığımız bu siteleri tekrar okumak istediğimizde yine internet bağlantısı gerekiyordu, çünkü sayfalar cihazımızdaki ön belleğe (cache) yüklenmiyordu.

Fakat iOS 6 ile birlikte artık Okuma Listesine eklediğimiz sayfalar, cihazımızda cache’lenerek daha sonra internet bağlantımız yokken bile okumamıza imkan veriyor. Özellikle kota sorunu olanlar için oldukça güzel bir yenilik 🙂

Not : Yukarıdaki Çevrimdışı Okuma Listesi özelliği iPhone 3GS’lerde olmayacak. Sadece iOS 6 yüklü iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2 ve Yeni iPad’lerde çalışacak.

Tam Ekran Okuma (Full Screen Reading)

Safari ile ilgili iOS 6’da gelen diğer bir yenilik de cihazımızı yan tutuğumuzda tam ekran moduna geçmeye imkan vermesi. Bu sayede mobil bir arayüzü olmayan siteyi daha geniş okuyabiliyoruz.

Cihazımızı yatat tuttuğumuzda Safari’de sağ alt köşede “Tam Ekran” seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe tıkladığımızda da Safarinin üst ve alt kısmındaki çubukları kaybolarak ekranın tamamını aşağıdaki gibi web sayfamız kaplıyor.

Yeni Titreşim Seçeneği

iOS 6 ile gelen yeni titreşim seçeneği de bir çok iPhone kullanıcısını sevindirecek çünkü artık cihazımızı yandaki fiziksel tuş ile sessize aldığımızda artık titrememesini sağlayabiliyoruz. Yani artık cihazımız yeni titreşim ayarı sayesinde tamemen sessiz bir moda girebiliyor.

iPhone ve iPad için Türkçe Q ve F Klavye

Bu da çok sorulan sorulardan biri olduğu için artık paylaşayım istedim. Apple, iOS 6 sürümü ile iPad’e Türkçe Q ve F klavyeyi tekrar eklemiş. Tekrar diyorum çünkü, eski kullanıcılarımızın iOS 5 ile Test Sürüşü – II yazımızdan gayet iyi hatırlayacakları gibi Apple geçen seneki iOS 5 test sürümlerine Türkçe Q ve F klavyeyi zaten eklemişti. Fakat bizim de o zaman paylaştığımız gibi harflerin sığmaması nedeniyle bazı harfleri çok kullanışsız yerlere kaydırmıştı. Bu konudaki olumsuz şikayetleri dikkate almış olmalı ki çözüm üretmek yerine final sürümde tamamen kaldırmıştı 🙁

iOS 6 ile Türkçe Q ve F Klavye iPad’e geri geldi.

Fakat iOS 6 ile Türkçe Q ve F klavyeyi tekrar geri koymuş fakat bu sefer ki harf dizilimi bence daha iyi. (İngilizcede 26, Türkçede ise 29 harfin olması bu dizilim işlerini zorlaştırıyor.)

iPhone için Türkçe F Klavye olmasa da tüm Türkçe harflerin bir arada olduğu bir Türkçe Q klavye bulunuyor iOS 6’ta. Fakat 29 harf bir arada olunca klavyedeki tuşlar küçüldüğü için kullanması çok zor oluyor.

Bu arada iOS 6’da Türkçe Q Klavye veya QWERTY-Türkçe klavye aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler -> Türkçe menüsünden seçilebiliyor. Seçildikten sonra da sanal klavyedeki dünya düğmesine tıklayarak klavyeler arası geçiş yapmak mümkün.

———

Yukarıdaki yazının devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2012/06/ios-6-ile-gelen-yeni-ozellikler-passbook.html

148 Comments

 1. Ahmet ESER

  14/06/2012 at 08:29

  Paylasim icin tesekkurler Mustafa Bey. Bu arada Gunaydin 🙂

  • Anonim

   14/06/2012 at 13:44

   Hala msj icin iletim raporu olayı yok neden yapmıyorlar bunu anlam veremiyorum

 2. Ayhan

  14/06/2012 at 08:33

  Gunaydinnn

 3. Mustafa

  14/06/2012 at 08:47

  Gunaydın..

 4. Emin

  14/06/2012 at 08:51

  Mustafa Bey,

  İlk fotoğraf (iphoneturkey-biz-ios6-beta-shared-photo-stream-54) bir seçenek menüsü sanırım. Artık seçenekler liste değil de menü olarak mı gözüküyor?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 09:10

   Evet menü olarak çıkıyor.

 5. Baris

  14/06/2012 at 08:53

  İyide en onemlisi flash web tabanli bir safari koymadimi

 6. Anonim

  14/06/2012 at 09:11

  Flash li siteler için safariye ne gerek var Puffin gibi bir icat varken 🙂

  • Ayhan

   14/06/2012 at 11:25

   Puffin free den giriyoruz odemeli bolume atiyor hemde ucretini belirtmeden

   • Anonim

    17/06/2012 at 18:17

    Yani puffin free den video vs.izlersem bi ücretmi ödüyoruz bilmeden

 7. Umut ÇAKIR

  14/06/2012 at 09:11

  Teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için Mustafa bey. Pil ömründe herhangi bir değişiklik gözünüze çarptı mı?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 09:24

   Hayır çarpmadı fakat test sürümleri genelde pil konusunda kötü olur ama ios 6 beta 1 oldukça başarılı ve pek ciddi bir sorunu yok.

 8. Anonim

  14/06/2012 at 09:14

  Gunaydın teşekkürler

 9. Emin

  14/06/2012 at 09:17

  Harita hariç bence Cok önemli seyler degil

  • Anonim

   15/06/2012 at 00:38

   Deme öyle, facebook entegrasyonu cok iyi olmuş ve do not disturb modu 😀

 10. Burak

  14/06/2012 at 09:17

  Çok teşekkür ederiz Mustafa Bey. Konuyla alakasız belki ama yeni ipad için kişisel erişim noktası açıldı mı ya da açılacak mı? Bu konuda size ulaşan bir bilgi var mı?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 09:19

   Hayır bir gelişme yok hiç bir operatörde. Sanırım top Apple’da. Fakat takipteyim merak etmeyin 🙂

 11. tarif diyarı

  14/06/2012 at 09:38

  Bekliyoruz sabırsızlıkla

 12. murat

  14/06/2012 at 09:51

  merhaba mustafa bey..verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim…acaba ios gelişmeleri hakkında apple ye öneri ve şikayette bulunabileceğimiz bir yer varmı? varsa apple bu önerileri ve şikayetleri dikkate alıyormu? eğer böyle bir şey varsa ve dikkate alıyorsa türkçe klavye gibi veya new ipad de kişisel erişim noktası olmaması gibi ios da eksik olan bazı özellikleri şikayet eden türk vatandaşları veya diğer insanlar mutlaka olmuştur.. bunları neden dikkate almıyor? tahminim sizinde eksik gördüğünüz özellikler vardır.. sizde şikayette veya öneride bulundunuzmu?

 13. Bülent Ercan

  14/06/2012 at 09:57

  Yıllardır beğenerek takip ediyoruz yazılarınızı, ellerinize sağlık Mustafa Bey. Ben birşeyi öğrenmek istiyorum. icloudda, fotoğraf paylaşımını kendi cihazlarımız arasında da , seçerek yapabiliyor muyuz. Yani iphpnedan sadece istediğimiz fotoları seçip, ipad cihazımızda görebiliyor muyuz? Tümü değil, bir kısmı demek istiyorum..

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 10:15

   Maalesef hayır. Fakat biliyorsunuz sonradan Fotoğraf Yayınındaki fotoğraflara tek tek silme özelliği geldi. Paylaşmak istemediklerinizi silebilirsiniz.

 14. Emre

  14/06/2012 at 10:12

  Sayenizde önceden yenilikleri öğrenebiliyoruz. Çok teşekkürler…

 15. Dora

  14/06/2012 at 10:17

  Safari hala 5 para etmez kullanımı hala zor.Yeni özelliklerin çoğu yıllardır dolphin gibi browserlarda vardı. Safari bir kere iPhone’a sekme olayı getirmezse uğraşmasın boşuna.

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 10:23

   Sekme olayı var Safari’de ama sadece iPad’de. Sanırım ekranı geniş olmadığı içi sadece iPad’e koymuşlar.

  • Timur Bey

   14/06/2012 at 21:21

   Safari eskiye göre çok gelişti. Her sürümde biraz daha gelişiyor. iPhone’da da sekme özelliği var sadece daha farklı. Ben safari ile birçok sayfa açabiliyorum.

 16. Berdan Ceylan

  14/06/2012 at 10:30

  Merhabalar arkadaslar bu siteyi yaklaşık 1 yıldır takip eden uzun süreli iPod 4. Nesil Ve çaylak bir iPhone kullanıcısıyim. Öncelikle çok teşekkürler bizi bilgilendirdiginiz için. İlk yorumum oldugu için kusura bakmayın şimdiden.

  Os6 ile ilgili büyün yazıları okudum. Mountain lion özelliği benim gibi iPod iPhone kullanıcısına nasıl yariyacak

  Os x nedir hala çözemedim

  iPhone alali 1 hafta oldu. Sarj ederken telefon da sarj aletinin kulbuda çok ısınıyor normal mı ve sarj ederken elimden geldikçe şarjın bitmesini bekleyip uzun sürenimi sarj edeyim eski BB kulanicisiyim sarj olayı çok ters geliyor da

  • Göktuğ Gedik

   14/06/2012 at 10:44

   Merhabalar,

   Mountain Lion Apple’ın Mac bigisayarlarında çalışan işletim sistemidir. Yani iOS iPhone, iPad ve iPod Touch’ta çalışırken, OS X ise MacBook ve iMac’lerde çalışıyor diyebiliriz. 🙂

   Mountain Lion ise mevcut Mac işletim sisteminin yeni bir sürümü olacak. Bununla ilgili detaylı bir yazıya buradan erişebilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2012/02/17/os-x-10-8-mountain-lion/

   Ayrıca Mac işletim sistemlerinin tarihi ile ilgili bilgi almak isterseniz de şu yazıya bakabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/03/24/mac-os-x-10-yasinda/

   Özetle Mountain Lion, eğer bir Mac sahibiyseniz iPhone’unuzla çok daha iyi anlaşacak ve işlerinizi kolaylaştıracak. Ya da yeni bir Mac sahibi olacaksanız, Mac’e çok daha rahat alışmanızı sağlayacak… 🙂

  • Atilla Göğüslü

   14/06/2012 at 15:06

   Mümkün olduğunca pilini bitirmeden şarj ediniz. Örneğin günün sonunda pili %50 bile olsa şarja takın. Böylelikle pillerdeki ısınmayı azaltmış, pil ömrünü artırmış olursunuz.

  • Anonim

   14/06/2012 at 21:36

   Bu bilgi ne kadar doğru?

   • Senjizu

    17/06/2012 at 01:30

    %100

 17. Oğuz Mustafa Hadra

  14/06/2012 at 10:35

  Birçok bilginin yer aldığı yazınız için tebrikler.. iOS 6.0 beta sürümünü yükleyip yüklememe konusunda tereddütte kaldım. iOS 6 kullanmak için sonbaharı beklemek istemiyorum ama iOS’un sıkıntı yaratıp zor durumda bırakmasından da endişe ediyorum.

  Bu konuda bana ne önerirsiniz?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 10:37

   Açıkçası geçen seneki iOS 5 Beta’nın ilk sürümü çok sıkıntılıydı, nerdeyse telefon özelliğini hiç kullanamıyorduk. Fakat Apple iOS 6 Beta’sında işi sıkı tutmuş. Açıkçası ben hiç sıkıntı yaşamadım şu ana kadar.

 18. Hakan Çakan

  14/06/2012 at 10:40

  Mustafa bey kolay gelsin. Sitenizi büyük bir zevkle takip ediyorum. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.
  Bu yazınızda yeni titreşim özelliğiyle ilgili bir düzeltme yapmak istiyorum. iPhone cihazımızı daha önceden de tamamen sessiz moda alabiliyorduk. Titreşim menü görünümü değişmiş sadece ama işlev olarak aynı mantıkta çalışıyor. Önceki menüde de 2 adet titreşim tuşu vardı. Eski menüde, en üstteki titreşim tuşu -ki üzeride sessiz yazıyordu- yeni menüde “sessizken titret” olarak değişmiş. Yine eski menüde, zil seslerinin hemen üzerinde bulunan titreşim tuşu ise yeni menüde “çaldığında titret” yenilenmiş.
  Yanlış bir bilgi vermek istemiyorum tabi ama siz yeniden kontrol edersiniz diye düşünüyorum.
  Tekrar tekrar teşekkürler. Sitenizin takipçisiyim..

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 10:57

   Teşekkürler Hakan Bey,

   Haklı olabilirsiniz. Ben cahilliğimden eskisinin de benzer şekilde çalıştığını farketmemiş olabilirim 🙂 Sanırım benim gibi bir çok kişi farkında değil ki Apple iOS 6’da bunu daha anlaşılır olacak şekilde değiştirmiş.

   Tekrar teşekkürler uyarınız için 🙂

   • Emre D

    14/06/2012 at 13:07

    Hakan dogru yazmis. iOS 5’de iPhone sesisdeyken titresimi kapatma/acma secenegi bulunuyor zaten.

 19. çağrı

  14/06/2012 at 10:46

  mustafa abi sonbaharda ios6 çıkdında beta sürümünde görmedımız yeni özellıkler koyulması olasılıgı varmı? yoksa sadece bunlar üzerınde çalışılıp sağlamlaşdırılıp son sürümünü mü çıkaracaklar

 20. Hakan

  14/06/2012 at 10:53

  Merhaba mustafa bey bende yeni ipad wi-fi var dikte özelliğini açtım ama klavyemde mikrofon işaretini göremiyorum neden ?

  • Berke

   14/06/2012 at 11:03

   Dikte özelliğinin Türkçe desteği olmadığı için Türkçe klavyede görünmez.

  • Kruk

   15/06/2012 at 22:42

   Klavye dilini ingilizce olarak degistir diktede turkce desteklenmediginden cikmaz.

  • Kruk

   15/06/2012 at 22:44

   Pardon cep telefonundan yazdigin icin berkenin msjina yazdim cevabi 🙂

 21. Berke

  14/06/2012 at 10:56

  Günaydın Mustafa Bey;
  Ben iOS 6.0 b1’i kurdum herşey güzel cihaz iyi çalışıyor fakat ayarlardan Facetime’a giremiyorum.Facetime’a dokunuyorum ayarlar donuyor pek sorun değil ama sizde yaşıyormusunuz merak ettim.
  Not:Cihaz iPhone 4S

 22. iphone'cu

  14/06/2012 at 11:04

  arkadaşlar şimdi testetme şansım oldu,yani iphone 4 resmen saf dışı bırakmışlar ilk gördüğüm şeyler,haritada navigasyon yok 3D olayı yok 3G üzerinden face time yok,çok şaşırtıcı ama hemen hemen 3Gs aynı katagoriye koymuşlar,sanırım bu gidişle ios 7 de iphone 4 güncellemelerde saf dışı bırakıcaklar,ne diyelim appel satış politikası,müşteri odaklı diil daha çok kazanç odaklı bi isitemde gidiyor,hayırlısı

  • Anonim

   14/06/2012 at 11:37

   İlk nesil iPad gibi iPhone 4’ü saf dışı bırakmadığına dua et bence 🙂 ekstra olarak Apple sene sonu çıkaracağı yeni iPhone’a geçersiniz diye yapmış olabilir

   • iphone'cu

    14/06/2012 at 11:45

    valla dostum sanırım sendede 4s var ama 4s te çok uzun ömürlü olmuycek gibi 😀 neyse şaka bi yana dünya kadar para verip daha tertemiz cihazlarımızı sırf yazlımdan dolayı bikaç yıl içinda ıskartaya çıkarmak çok üzüce :S

    • Anonim

     14/06/2012 at 12:43

     Evet bendede 4S var ve en fazla 1 yıllık kullanım ömrü var Apple yeni cihaz çıkardığında eskisine üvey evlat gibi bakmasa çok güzel olacak ama Apple’a göre hersene değiştireceksin ama bu sadece Apple için geçerli değil Samsung S3’ü satışa çıkarmadan S2’ye destek vermeyi çekti.Kısacası her sene cihazı değiştireceksin ona zorluyorlar ben 3GS’ten 4S’e geçtim eğer 6.nesil iPhone büyük ekranlı olsa alırım yoksa 7.nesile 😀

     • Berkay

      14/06/2012 at 16:39

      Afedersiniz ama Apple ın iPhone desteği samsung un galaxy desteginden cok fazla elimde galaxy s2 ve wifi 5.0 olmasına rağmen ikisinde de 2.3 teyim ve s2 nin stabil çalışması icin 4.0.4 u hala bekliyorum

 23. Oski

  14/06/2012 at 11:04

  hocam inceleme için tşkler birkaç sorum olucakti birgün tam kurcalayarak yada tamamen serbest birakarak teli şarjin omur testi yapabilirimisin iyileştirme veya azalama warmi?android tarafina baktigimda her gün face güncelleniyor daha dogrusu her ay fakat ios tarafinda boyle bir durum soz konsunu bile degil eskiden en azdindan video weya resim baktigimizda paylaş wardi şmidi ancak kaydedip paylaşilabiliyor wede bir ileti yazidimizda iphoneden weya ipad filan çikardi şimdi olda yok….ve en onemli sorum şuki isinme 5.1.1 de acayip isiniyor telefon bunda bir iyileştirme sözkonusumu tşkler….

 24. Kray

  14/06/2012 at 11:19

  Paylasim icin cok tesekkurler. Emeginize gercekten saygi duyuyorum.

 25. Cumali

  14/06/2012 at 11:36

  Mustafa Bey Kilt Aç Yanında Kamera İkonu Görünmedi Yazınızda ios 6 olmayacakmı?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 13:30

   iOS 6 beat sürümü kurduğum benim cihazımda var.

 26. Selçuk

  14/06/2012 at 11:54

  Mustafa bey emeginiz için ne kadar teşekkür etsek azdır, merak ettigim bir durum var ve bu durum deli ediyor beni, mesela app store a girdiniz, top 25 i tiklayip sayfalarca asagidan bir yazilimi yukle dediniz, işte yukle dedikten sonra geri dediginiz zaman sayfanin en başina atiyor bizi, kaldigimiz yerden devam edemiyoruz, bu sacmalik hala devam ediyor mu acaba?

 27. Alper Gülengöz

  14/06/2012 at 11:54

  Merhaba ;
  Bisey sormak istiyorum iphoneda internet paketi yok ama wrilles ile internete bagli ve bilgisayarimdada wrilles yok iphondaki interneti bilgisayara paylastirabilirmiyim biraz kulagi tersten gostermek gibi ama 🙂

 28. Ömer

  14/06/2012 at 12:02

  Mustafa hocam aciklamanin en onemli yerini anlamadim suan. Su fotograf yayininda oguz uysal bisey paylastidiye senin telefonunda yazi cikmasi icin paylasacak kisilerin adini mi yaziyo o arkadas yoksa icpuld hesabinin adini mi. Orasini karisik anlatmissin ki bu olay resmen iphone lar arasi yeni bi sosyallesmenin baslangici oldugu icin buna onem verip yeni yazinda daha ayrintili sekilde aciklamani umit ediyoruz. Oraya kim ne yaziyo veya demissin ki: herkese acik derseniz icould.com dan herkes sofresiz kullani adsiz. Boyle sey nasil oluyo. Bildigin sayfaya girince resim mi gozukuyo. Bence bu yazida herkes de benim gibi burayi farketmistir ama yazi yenilikleri anlattigi icin diger seylere odaklanip bunu sormamis kimse. Baska bi arkadas da aciklama yapabilir bu benim sorularimi:) memnun oluruz. İyi yayinlar

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 13:33

   Paylaşacak kişilerin email adreslerini giriyorsunuz. Alıcıların email adresleri de iCloud hesabı olarak tanımlanmışsa direkt cihazlarındaki Fotoğraf Yayınında çıkıyor ve de bildirim olarak geliyor mesajlar.

   Herkese açık (public) olduğunda da web’den şifresiz olarak girilebilen http://www.icloud.com‘daki bir link geliyor mail olarak. Bu linke tıkladığınızda da sadece resim gözüküyor.

   • Ömer Alatay

    14/06/2012 at 15:02

    Bak bu oldu işte. Esas burayı kacırmıssın yazında 🙂 Sagolasın

 29. Doğan Mert Güven

  14/06/2012 at 12:05

  Ben şimdi “udidregister.org” dan UDID kaydı alırsam iOS 6 betalarının (daha sonra beta 2,3,4 çıkar) hepsini yükleme hakkım olacak mı ?

  • Ömer

   14/06/2012 at 12:09

   Nasil aliyosun parayla mi? Oyleyse ucreti ne kadar?

   • iphone'cu

    14/06/2012 at 12:23

    arkadaşlar bende aldım gitti gidiyordan 5tl UDID kaydı güvenilir satıcı 2 dk kaydetti yükledim bende 🙂

    • Ömer Alatay

     14/06/2012 at 12:35

     suan ben de almaya karar verdım ama egrısı dogrusu hılesı yaması falan nedır pek bılgım yok aslında. Bu adamlar nasıl kayıt yapıyo yetkısı nedır sonradan bı sorun cıkınca sıfırlama olup surumu de gerı donderememe olayı var mıdır? Bunların yerı aslında burası degıl ama sen yazmıssın “ıphonne’cu” kardes…?

     • iphone'cu

      14/06/2012 at 12:47

      valla bi sorun çıkıcağını sanmıyorum,bende hatta kişiye söyledim kaydettiğinizi nasıl anlıycam diye bi sorun çıkmasın dedim,saolsun kaydettiği sayfayı PrtScn edip email adresime gönderdi.ama dipnot düşim yine iphone 4 varsa sinir olucaksın çünki bazı şeylerden mahrum bırakmışlar.

      • Ömer Alatay

       14/06/2012 at 12:51

       ben de satıcıyla ırtıbata gectım. Fakat bunun suresı falan var mıdır kı acaba. Ya da sadece ıos6 da mı. Sanırım kayıt cıhaza ozel bısey. Bu da demek oluyo kı cıhazımızı kaydettırmıs oluyoruz. Cıhaz yoksa kayıt da gıder?

       • iphone'cu

        14/06/2012 at 12:55

        evet cihazınız bir kere kaydedildiği zaman satıcının iptal edilmesi söz konusu diil appel datasında kayıt alınmış oluyor,ve bu kayıt tabi ios 6 beta sürümleri için finale kadar yani,iso 7 vs.. için yeni kayıt gerektirecek.

        Not: Bu işlemi yapıcaksınız beta sürümlerine dikkatedin örneğin beta 2 çıktığında yüklemek zorundasınız,çünki 1 iptal edicekler tlf kilitlenebilir,yani finale kadar betaların takipçisi olucaksınız.

      • Mustafa Tan

       14/06/2012 at 13:35

       Apple bu hesapları tespit edince direkt siliyor hesabı. Sizin UDID kaydınız da siliniyor bilginiz olsun.

       • Ömer Alatay

        14/06/2012 at 14:57

        sagol kaptan blgın dahılınde olmamız sevındırdı. Zaten satıcı bana aynen sunları dedı sımdı

        ” Benim kaydımın süresi 28 gün sonra dolacak. Ben işim gereği uygulama geliştirdiğim için tekrar 99 dolar ödeyip renewal yapacağım için dolayısıyla siz benim hesabımda kayıtlı olanlar mağğdur olmayacak. Ama eğer yenileme yapmasaydım herhangi bir sorun olmayacaktı sadece bir sonraki beta sürümünü yüklemek istediğinizde hata verecekti telefonunuz.”

        dıyo

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 13:34

   Evet ama Apple bu tip parayla UDID satan hesapları tespit edince hesabı siliyor. Hesap silinince sizin cihazların UDID kaydı da ortadan kalkıyor. Bir sonra beta yüklemesinde ise cihazınız açılmıyor aktivasyon gerçekleşmediği için 🙁

   • iphone'cu

    14/06/2012 at 13:50

    peki mustafa bey bu yazılım geliştiriciler yılda 99$ ödüyorlar ve 100 kişininde yasal olarak kayıt hakkı tanıyorlar diye biliyorum,sadece bu 100 kişi kullanıcı olabiliyor,yazılım üzerinden herhangi birşey yapamıyor diye biliyorum,birde bu rahatsız etme uygulaması çalışmıyo sanırım napsam beni rahatsız edebiliyorlarda 😀

   • Doğan Mert Güven

    14/06/2012 at 21:04

    Diyelim ki silindi… iOS 6’nın tam sürümü çıkıncaya kadar iPod’umu kullanamayacak mıyım ? Eğer böyle olursa shsh kaydımı kullanarak geri dönebilir miyim ?

 30. Gökhan

  14/06/2012 at 12:19

  Pil ömrü sanki biraz daha iyileştirilmiş gibi geldi bana. Onun dışında gelen özellikler gayet güzel.

  Yalnız yeni gelen harite çok başarısız. Ankarada çoğu yer çok bulanık. Hiçbir şey görünmüyor. Standart dışında kullanmak mümkün değil. Hibritte kaymalar var. Uyduda dediğim gibi bulank heryer.

  Bunun dışında yakınlaştırma ve uzaklaştırma çok kullanışsız yeni haritada. Sonbahara doğru bu harite üzerinde çok çalışması lazım. Çoğu önemli yer haritada yok.

  Bunların dışında kilitli ekranda tiwiter ce facebookda birbirine giriyor.

 31. Büşra

  14/06/2012 at 12:36

  Paylasim icin teşekkürler keske bazı özellikler iPhone 4 dısı olmasaymis neyse yinede heyecenlandirdi beni bu yenilikler sonbaharı bekleyelim o zaman 🙂

 32. Altan

  14/06/2012 at 13:44

  Mustafa bey teşekkür ederim.

 33. Hüseyin HOŞAFÇI

  14/06/2012 at 13:48

  Tüm yorumlar için teşekkür ederim. Yeni cihaz çıkartmak yerine yeni yazılım benim için dahha mantıklı geliyor. Tabii elinizdeki ürüne uygulayabildiğiniz sürece.

 34. Bilgehan

  14/06/2012 at 14:18

  Mustafa bey öncelikle hersey icin tesekkur ederim cok faydaniz var bana ve baska tablet almayipta yeni ipad aldigim icin cok mutlu oldum keske ios 6hemen ciksa diyorum.

  Bir sorum olacak ama

  Siri turkce degilmiş ya şuanda ios 6 da peki ilerde apple yapacakmiymiş?

  Elerinize sağlık yazılarınızın hepsi çok güzel.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 16:15

   Elbette yapacaktır.

   • Bilgehan

    14/06/2012 at 18:05

    Mustaf bey demek istediğim yakın zaman da yapacakmıymış.

    Biliyorsaniz solemenizi istedim ellerinize saglik tesekkur ederim.

 35. Anonim

  14/06/2012 at 14:20

  Slm mustafa bey ben iPhone 4 kullanıyorum fakat yurtdışından gelme jeirblek diyorsunuz galiba simkarta takılan cip gibi bende ios6 güncelleme şansım varmidir varsa nasıl yaparım mümkünse aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

 36. Tuncay arslan

  14/06/2012 at 14:21

  Slm mustafa bey ben iPhone 4 kullanıyorum fakat yurtdışından gelme jeirblek diyorsunuz galiba simkarta takılan cip gibi bende ios6 güncelleme şansım varmidir varsa nasıl yaparım mümkünse aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

 37. Bülent

  14/06/2012 at 14:23

  Merhaba Mustafa Bey; ios 6 beta sürümünü incelerken 3G yi devre dışı bırak sekmesini yine koymayı unutmuşlar herhalde, böylesine pil sorunu olan bir telefonda sürekli 3G nin açık olması sıkıntı yaratmaz mı?

 38. Tuncay arslan

  14/06/2012 at 14:32

  Slm mustafa bey ben iphone4 kullanıyorum yurtdışından geldi simkilidi var jeirblek diyorsunuz galiba cip gibi onla çalışıyor iOS 6 guncelleyebiliyormuyum ve nasilyaparim aydınlatırsanız memnunolurum teşekkürler

  • Ömer Alatay

   14/06/2012 at 14:55

   sen daha duur kardes. Once bı tanımları ogren. Sen yenısın galıba 🙂 sen sımdılık sala ıos 6 ya gecemezsın. Hatta surumu guncelleme ıstegını yapmak ıcın oncelıkle Jaılbreak ne demek unlock ne demek sım kılıdını kırmak ne demek onları arastıracaksın. Sonra da bu konulara adım atabılırsın 🙂 Tecrubeyle sabıttır bu benım 3. yılım apple la ve ben udıd kaydı levelıne yenı gecıyorum 🙂 dusun artık. Sen daha unlock ıle JB (jaılbreak ın kısaltması) ıle farkları uyumu anlamları bılmelısın 🙂 Kolay gelsın

 39. Ertan

  14/06/2012 at 14:37

  Apple USA’e iPad 1’i dahil etmeme işaretleri gösterdikleri için güzel bir fırça çeken e-postami gönderdim. Eğer bu hatadan dönerlerse benim sayemde olacak Mustafa Bey 🙂 Bilgilendirici yazı dizisi için teşekkürler.

 40. Ömer

  14/06/2012 at 15:42

  Ozellikle son guncellemeden sonra google maps alternatif yollarla birlikte en uygun yol tarifini sunuyordu. Apple’ın kendi haritasında yol tarifi ve navigasyon deneme şansı bulabildiniz mi? Mesela özel yerleri arayarak yol tatifi yapabiliyor mu yoksa sadece adrese mi yapıyor?

 41. Arkeolog

  14/06/2012 at 15:50

  Mustafa abi lütfen cevapla!!!!!!!!?????safariden film sitelerine girdigimizde acamiyoruz ios 6 bu özellik yok sanirim peki abi storeden bi program söyle istedigim filmi istedigim siteden acip izleyeyim telefonu kiracam bu sorun yüzünden (4s kullaniyorum) tesekkur ederim abi

 42. Anonim

  14/06/2012 at 16:13

  Birde yurtdisindan kontratli olarak at&t den alinan sim kilitli iphonelarda kontrat sonunda sim kilit kaldiriliyomus diye duydum ama mustafa bey bu konuda bir bilginiz var mi

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 16:29

   Evet öyleymiş. Telefonla veya chat üzerinden müşteri hizmetlerini arayınca unlock ediyorlarmiş kontrat sonunda.

   Fakat AT&T müşteri numarasi istiyorlarmış artık.

 43. burhan

  14/06/2012 at 16:14

  peki mustafa bey ben bir blokta okudum. ve okuduğum yazıda bazı özelliklerin iphone 4 ve 3gs modellerinde kullanılmayacağını açıklamış apple. doğrumu?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 16:31

   Bizim de paylaştığımız gibi bazı özellikler eski modellerde çalışmıyor.

 44. Bumerang

  14/06/2012 at 17:19

  Daha onceden de sormustum ama yanit alamadim, ios 6 ile birlikte safarideki google hizli arama cubugunda yapilmis onceki aramalar hicbirsekilde silinemiyor, bir yolu var midir?

  • Anonim

   14/06/2012 at 19:32

   Atarlanmaya gerek yok geçmişi sildiğinizde oradaki aramalarda siliniyor.

   • Bumerang

    15/06/2012 at 13:23

    Atarlanmiyorum, oncelikle zaten soru size degildi, site yetkilisi gibi davraniyorsunuz ya; cok cocukca:)) sil bakalim gecmisi, siliniyor mu google hizli cubugundaki aramalar, dedigin seyi zaten ben ilk iphone mu aldigim zaman biliyordum, developer hesabi olan ve ios 6 yuklemis bir kisiye boyle bir cozumden bahsetmen oldukca komik:)

    • Ergin

     16/06/2012 at 22:36

     Arkadaş kendince yardımcı olmaya çalışmış sen azarlamışsın. Zaman zaman herkes ; sen de bildiğin bir cevap olduğunda soruya cevap ver. Burada herkes birbirine YARDIM etmeye çalışıyor. UKALALIK yapmaya değil. Site yöneticisine bile zaman zaman neler yazılıyor. Olgun karşılıyor. Büyüklük yaşta, iOS 6 BETA yüklemek te değil kalp kırmamakda.

 45. Arda

  14/06/2012 at 20:12

  Mustafa Bey,
  Push email olayı için hangi mail adresleri kullanmak gerekiyor, gmail hesabımda bu özellik var mı?
  Yoksa bi arkadas @me.com kullanıyordu benim de o mailden almam gerekir mi? Gerçi Apple’in iCloud’dan sonra Me’yi kapattığını duydum. Yeni bir mail sistemi açtıysa nasıl alabilirim?
  Teşekkürler

  • Emre

   14/06/2012 at 20:35

   Benim de aklima takilan sey bu, gmail ile gelen mailler push notification ozelligiyle guncelleniyormu, yani gonder al yapmadan mail yukleniyormu?

 46. pitboss

  14/06/2012 at 20:37

  2007’den beri aynı melodiler.. Halâ yeni bir melodi yok gibi gorunuyor..

 47. Kilis79

  14/06/2012 at 20:40

  Merhaba Mustafa bey, acaba takvimdeki alarmlara erteleme özelliği geldi mı? Bazen çok gerekli oluyor

 48. Timur Bey

  14/06/2012 at 21:12

  Uçak modunda iken internet sayfalarını okuyabilmek çok guzel. Offline okuma listesi çok iyi oldu. Uçak modunu sık kullanırım.

 49. Timur Bey

  14/06/2012 at 21:12

  Uçak modundayken internet sayfalarını okuyabilmek çok guzel.Offline okuma listesi çok iyi oldu. Uçak modunu sık kullanırım.

 50. Özcan

  14/06/2012 at 23:02

  Selamlar Mustafa Bey,

  Apple’in iOS 6’da getirecegi bir kisim ozelligi iPhone 4S’de destekledigi halde iPhone 4’de desteklememesini iPhone 5’in yakin zamanda cikacagi seklinde yorumlamak dogru olur mu? Sizin beklentiniz nedir acaba?

  Saygilar

 51. Hayrullah

  15/06/2012 at 02:08

  Merhabalar
  Çaylak kategorisinde oldugumu kabul ederek soruma cevap vermenizi isterim. 3gs kullanicisiyim. Telefonumda ciddi yavaşlamalar soz konusu. Format attığım halde bir degisiklik soz konusu değil. Beceremeyip kaybettiğim veriler de cabası. Pil ömrünü arttırdığı iddiasıyla güncelleme yaptım hep. Pil ömrü eskiye nazaran artık daha ıyi bunu söyleyeyim ama telefon cok kasıyor artık. Her güncelleme de de bu artacak diye tahmin ediyorum. Guncelleme de durmamız gereken nokta var mı? Varsa neresidir?
  Telefonu ilk aldığım gün ki haline de döndüremem anladığım kadarıyla. Ama bu duraklama ve yavaşlıyor zoruma gidiyor. Bi hep yeni modellere mı yetişeceğiz bu da bir yere kadar. Bu konuda görüşlerinizi merak etmekteyim. Şimdiden teşekkürler. Mustafa bey yazılardan cok istifade ediyorum. Ama Bir kısım konular hala tam oturmadı ben de.

  • TOLUNAY

   16/06/2012 at 14:41

   Zaten Apple’nin amacı bu kardeşim. Bende de 3GS var ve bende her güncellemede aynı sorunu yaşıyorum. Cihaz takılıyor,yavaşlıyor vs. vs.

   Apple kullanıcıyı güncellemeye zorlayarak cihazın yavaşlamasını sağlıyor ve kullanıcının yeni çıkan cihazlara yönelmesini istiyor.

   • tolunay

    19/06/2012 at 21:48

    adaşız tolunay :))) hayrullah adaşımında söylediği gibi apple bilerek yavaşlatıyor kullanıcıda almısken iyisini alim diyor son cıkardıg modeli alıyor

  • Ergin

   16/06/2012 at 22:14

   Ben de iPhone 3gs kullanıcısıyım. Her uptade’i yüklemek gerekmiyor. İşimizi mevcut güncelleme ile rahatlıkla görebiliyorsanız eğer. Yeni sürümlerin verdigi değişik imkanlar pek tabii ki yavaşlatma ya da kasmaya sebeb oluyor.

  • Kaan

   18/06/2012 at 09:52

   Merhaba Ben sanırım sizin sorunuzu yanıtlayabilirim
   her sürümde daha çok yavaşlıyorsa önce sizin istediğiniz bir sürüm seçin(örneğin ios 4 veya 5 size kalmış)sonra internetten bu sürümün IPSW sini bulun(örneğin internete IPSW ios 5.1 indir yazınca dünya kadar indirme linkleri çıkıyor)bunu istediğiniz yere indirin(masaüstü olabilir vs)ardından İtunes’u açın ardından iphone’nunuzu bağlayın isterseniz içindekileri(notlarınız,kişiler vs)bir yere not edin iphone özet bilgilerine girin orada geri yükle tuşu var onun üstüne “”” shift + sol tık “”” yapın ve indirdiğiniz dosyayı seçin ve aça tıklayın gerisi güncelleme yapılıyormuş gibi geçiyor yardımcı olduysam sevinirim 🙂

   • Ahmet

    18/07/2012 at 22:29

    bu yöntemden kendimce yaptığm çıkarım sonucunda ios 6 beta yı buldum sırf meraktan iphone 4 üme yüklemek istiyorum ama sorun şu internetten rastgele bulduğum bu dosyayı yüklersem iphone bozulurmu ya da garanti kapsamından çıkarmı sonuçta bu yazılımın apple tarafından yayınlandığını bilmiyorum.

 52. Asd

  15/06/2012 at 02:29

  Sokarm bu apple stratejisine 4 bisi desteklemiyoki. İnsanlarda enayilik her yenisi ciktiginda koyun gibi aliorz. Boyle diyip smdi 5 ciksin alicm fakat en azindan bukadarda enayi yerine koymasinlar insanlari.

 53. Ozan Tuzcu

  15/06/2012 at 04:18

  iOS 5 te ve hatta daha önceki sürümlerde de telefon fiziksel tuş ile sessize alınmışken titreşimi kapatma seçeneğimiz ayarlar>sesler menüsü altında mevcut

 54. kruk

  15/06/2012 at 12:02

  Selam Mustafa bey.

  Benim kısa ve basit bir sorum olucak. Bir kaç gündür ios 6 beta yı kullanıyorsunuz ve ilk yazıda bahsettiğiniz üzere beta sùrümünu kurmamizi tavsiye etmemişsiniz sorun yaşayabileceğimizden ôtürü peki siz kullandığınız zaman zarfında olumsuz bi sorun yaşadınızmı? Ios 6 yı çok merak ettiğim için beta sürümünü kurmak istiyorum bu yuzden merakım olumsuz bi sorun yaratıyormu?

  • Mustafa Tan

   15/06/2012 at 12:29

   Önceki beta sürümlerine göre daha iyi durumda fakat belli olmaz çünkü apple başka beta’lar da yayınlayacak.

   • kruk

    15/06/2012 at 16:54

    Anladım teşekkürler. En güzeli resmen yayınlandığında güncellemek olucak sanırım. 🙂

 55. Sedat Ezer

  15/06/2012 at 13:30

  İos 6 ile gelen yeni ozelliklwrden bazilari mesela yeni harita uygulamasi ve 3g goruntulu gorusme ozelligi iphone4 icin kullanilamayacakmis bu bilgi ne derece dogru bu konu hakkinda sizin bir bilginiz varmi?

 56. Eser

  15/06/2012 at 15:22

  Bi sorum olcaktı Mustafa abi Mağazada satılan iPhonelarda pasaport kadı gerekiyormu acaba ?

 57. iphone'cu

  15/06/2012 at 16:44

  Muatafa bey,

  Tahmini olarak İos6 beta 2 nezaman çıkar ? ve finale kadar sizin tecrubenize dayanarak soruyorum iphone 4 en azından 3D harita veya 3G face time koyarmı appel şikayetleri dikkate alarak,şayat olmazsa pek birşey kazandırmış olmuycak ios6 bizlere kıyaslama yapılırsa ios 5 daha başarılıydı, sözde 200 tane özellik ve ttüm cihazlar tüm özelliklerden yaralanıcak diye slogan atmışlar ama gözle görülen 3,5 değişiklik dışında pek bişey göremedim,açıkçası şahsım adına ios 6 vasat bence şimdilik !!

 58. Asd

  16/06/2012 at 01:47

  Puh sana apple. İos 6 bazi ozellikleri ve siriyi 4 icinde koysunlar madem bukadar para meraklisilar parayla satsinlar app olarak parasiyla diilmi odeyelim alalim onu bile yapmiyo i…

 59. Asd

  16/06/2012 at 01:51

  Mustafa bey sizce napalim atalim bu 4leri cope.

 60. Suat Amet

  16/06/2012 at 12:14

  Mustafa bey merhabalar. Benim en cok merak ettigim şey su tap To tweet, tap To Facebook yazan sayfadaki borsa bölümünde Türkiye’deki hisseler, Turkiyenin borsa ekranı eklenmiş mi. Kısa bir bilgi verirseniz cok sevinirim. Hep sorundu zaten orası, iOS 6 da halledilmiş mı bari.

 61. SÜKRÜ ARSLAN

  16/06/2012 at 23:15

  Ne zaman çıktı/çıkacak iOS 6

 62. hakan

  17/06/2012 at 01:46

  mustafa bey mesaj atma hakkinda bir iyilestirme soz konusu mu? toplu sms atabilme gibi

 63. Anonim

  17/06/2012 at 05:19

  Tam ekran buyuk eksiklikti o guzel olmus

 64. Hasan

  17/06/2012 at 16:04

  Bulabildiğim özelliklerden bazıları;
  Kamera görüntüsü değişmiş,
  telefon defterinde isim arama kısmı hep ekranda kalıyor,
  ipoda Bluetooth destegi geliyor zannedersem( bir kere çıktı daha çıkmadı ama zannedersem destekleyecek),
  harflerin üzerine basili tutunca ı, ş, ğ vs gibi harfler çıkıyor sadece ilk harf çıkmıyor,
  Emoji menüsü artmiş,
  Erisebilirlige bişeyler eklemişler fakat daha denemedim şimdilik bulabildiklerim(tabi sizin paylastiklarinizin dısında

 65. Barış

  18/06/2012 at 09:39

  ne zaman düzelticekler diye bekliyorum iphone larda neden telefon kapalı iken kurulu alarmlar çalısmıyor??

  • Mustafa Tan

   18/06/2012 at 10:09

   Yeni nesil cep telefonları bilgisayar gibi çalışıyor bu yüzden çoğunda cihaz kapalıyken hiç bir özellik çalışmaz. Akıllı Telefonlardan kapalı iken alarmı çalan var mı bildiğiniz ?

 66. Barış

  18/06/2012 at 14:04

  htc lerde telefon kapaliykende kurulu alarmlar calisiyor. buna Nokia dahil. ama samsung da varmi bilmiyorum. arastirmak lazim

 67. Fatih Bektaş

  18/06/2012 at 23:54

  Merhaba;

  Fotoğraf yayınını paylaşma özelliği maalesef iPhone 4’de de yok. Eğer yanılıyorsam lütfen düzeltin.

  • Mustafa Tan

   19/06/2012 at 01:30

   Hayır iPhone 4’de var.

   • Fatih Bektaş

    19/06/2012 at 21:09

    Evet varmış. Fakat Türk App Store kullanıcıları için çalışmıyor. Amerika hesabı gerekiyor.

 68. Fatih Bektaş

  19/06/2012 at 21:08

  F klavyede “I” harifne basıldığında “i” yazıyor olması çok mantıksız geldi.

  Eğer hata bendeyse ve bu problem ile karşılaşan yoksa nasıl bir hata yaptığımı söyleyebilir mi?

 69. Mustafa

  20/06/2012 at 20:47

  Mustafa bey acaba kilit açma aracının yanındaki fotoğraf slayt aracını kapatma yolu varmıdır?

  • EmRe

   25/07/2012 at 13:03

   Var fakat JaiLBreak yapmanız qerek.

 70. Ali Erten

  24/06/2012 at 16:32

  Mustafa bey ben yaptığınız işi öncelikle çok takdir ediyorum ve verdiginiz emekler icin çok teşekkür ediyorum..

 71. Atakan

  30/06/2012 at 11:18

  İyi günler Mustafa bey.
  Ben de iPhone 4’ümde iOS 6 kullanıyorum. Yazınızda ve diğer yazıda verilen şemada iPhone 4’te Shared Photo Stream özelliğinin olduğu belirtilmiş ama bu özellik iPhone 4’te yok.
  Saygılar.

 72. İPhone 4s

  28/07/2012 at 10:41

  İPhone 4s kullanıcısıyım.Çok da memnunum.Amma tavsiye ederim ki,sonbaharda çıkdığında iOS 6 ya güncelleyin.iphone 4 ve 3gs kullanıcılarına tavsiye:İPhone 4s i küçümsemeyin.Sorum bu:Azerbeycanda yaşıyorum.12 yaşındayım.Passbook burada çalışacakmı?Ve iOS 6-nın İPhone 4s-in pil ömrüne katkısı olacakmı?Lütfen sorularımı cevaplayın.

 73. Anonim

  18/08/2012 at 15:18

  Arayüz aynı mı?

 74. furkantopal94

  20/08/2012 at 17:14

  ipohe 3s de ana ekranda msjın bir kısmı gorunuyor o gorunumu kpatma sansımız var mı

 75. YASİN

  02/09/2012 at 13:57

  ipad2 ye beta4 ü direk yükledim çalıştı

 76. Doro

  07/09/2012 at 11:29

  New ipadimim bir ara İPhonununuz ile eszamanlayabilirim ister mısınız diye sormuştu. Red etmiştim. Şimdi pişmanım. Nasıl eszamanlayabilirim? İtunes ve icloud disinda. Yani bu soruyu dogru hatirliyor muyum?

 77. Doro

  07/09/2012 at 11:29

  Mustafa bey New ipadimim bir ara İPhonununuz ile eszamanlayabilirim ister mısınız diye sormuştu. Red etmiştim. Şimdi pişmanım. Nasıl eszamanlayabilirim? İtunes ve icloud disinda. Yani bu soruyu dogru hatirliyor muyum?

 78. halit

  14/09/2012 at 00:34

  slm arkadaslar aklima takilan bir soru var. bende iphone 4s var ve buna ios6 yuklemeyi dusunuyorum acaba telefonu yavaslatir ve kasar mi? cevaplariniz için simdiden tsk ederim

 79. ozan

  24/09/2012 at 12:47

  ipad de ben klavye bölümünde yazılım klavyesinde türkçe F VE Q seçeneklerinden başka bişey göremiyorum …..eski haline getirmek için ne yapmak lazım–

 80. Hakan

  19/10/2012 at 09:12

  İphone 4 kullanıcısıyım iOS 6 ile gelen yeniliklerden mesela dünya imgesi bende yok klavyeyi değiştirebilmek için.konuşarak yazma yok yine mikrofon gözükmüyor

 81. onur

  29/10/2012 at 01:21

  merhaba ıos 6 yı ıphone 4 e yükldim mesaj ları geliyor fakat acıldıgında boş cevapla ekranı geliyo özellikle banka vs gibi mesajlarda lütfen buna bir çözümmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 82. Sedat

  15/12/2012 at 19:40

  Yukarıdaki Antalya manzarası bizim evin orası nede güzel çıkmış

 83. Aysun

  17/12/2012 at 09:06

  Ios 6 yuklendikten sonra 4 s im de vifi kapali konumda aktif edilemiyor yardimci olurmusunuz tesekkurler

 84. Anonim

  02/01/2013 at 17:15

  arkadaşlar ya bu apple 4 s de çekmiş olduğumuz fotoraflara tarih ekleme imkanı yokmu çok unemli

 85. Wtf

  13/06/2013 at 19:21

  Merhaba.ipad 4 kullanıcısıyım.youtubede vıdeo ızlerken tam ekrana gecıyorum ama full ekran olmuyor ınstagram ve foursquare de oyle.yardımcı olursanız sevınırım

 86. Wtf

  13/06/2013 at 19:26

  Merhabalar ipad 4 te ınstagram forsquare ve bazı uygulamalar full ekran muyor yardımcı olurmusunz

 87. bars

  13/07/2013 at 03:41

  mrb tlf sağ üst köşesinde üçgen işareti var n anlama geldiğini bilen var mı ?