iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – III

Apple’ın WWDC’de duyurduğu iOS 6 Beta test sürümünü incelemeye ve yeni özellikleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂 Eğer önceki yazılarımıza hiç gözatmadıysanız, lütfen bu ilk yazıdan okumaya başlayın.

Yeni Harita Uygulaması ve Sesli Navigasyon

iOS 6 ile gelen yeniliklerden daha doğrusu radikal değişikliklerden bir tanesi de Harita (Maps) uygulamasının baştan aşağı değişmiş olması. Bildiğiniz gibi Apple, yıllardır Harita uygulamasında Google’un altyapısını ve haritasını kullanıyordu. Fakat Apple, geçtiğimiz yıllarda Haritalar konusunda uzmanlaşmş firmayı aldıktan sonra kendi altyapısını kullanacağının sinyallerini vermeye başlamıştı. İşte iOS 6 ile Harita uygulaması, artık Google’un değil Apple’ın kendi harita altyapısını kullanıyor.

Apple bu değişikliği kullanıcıya hissetirmek için de uygulamanın ikonu dahil bir çok yerinde görsel değişikliğe gitmiş. Fakat eski Harita uygulamasındaki kullanım tecrübesi halen aynı. Fakat özellikle haritaların standart görünümü eskisine göre oldukça farklı. Herhalde yıllardır Google’un Haritalarını kullanıyor olmamdan dolayı açıkçası ben bu yeni standart harita görünümünü pek sevemedim, daha doğrusu henüz ısınamadım.

Eski Harita uygulamasını kullanma ve seçme imkanımız olmadığı için de aslında alışmaktan başka bir çaremiz yok 🙂 Yeni Harita uygulamasında elbette sadece görsel değişiklikler yok. Apple, iOS 6 ile gelen yeni Harita uygulamasına 3D yani üç boyut özelliği de eklemiş. Bu sayede haritaladaki binalar sadece kuşbakışı ve 2 boyutlu olarak gözükmüyor. Fakat henüz Türkiye’deki hiç bir şehrin 3D desteği bulunmuyor. Apple bu iş için özel kameralarla donatılmış uçaklarla şehirler üzerinde çekim yapıyormuş ve şu ana kadar dünyada 20 şehrin üç boyutlu haritası çıkarılmış

Bu yüzde 3D moduna geçtiğimizde İstanbul yukarıdaki dümdüz gibi gözükürken, San Francisco şehri aşağıdaki gibi 3D modunda bambaşka gözüküyor 🙂 Bu arada yeni Harita uygulamasında mekanların detay ekranları çok daha güzel gözüküyor. Özellikle Amerika’daki mekanlar, Apple’ın Yelp ile yaptığı işbirliği nedeniyle çok daha detaylı (bilgi, yorum ve fotoğraflar) gösteriliyor. Türkiye’deki mekanlar konusunda ise, herhangi yerel bir şirketle bir entegrasyon göremedim. Bu yüzden Harita uygulamasında adres arama dışında pek birşey yapılamıyor 🙁

Güncelleme (21 Eylül 2012) : iOS 6 haritasında gördüğünüz sorunları bildirmek için http://www.iphoneturkey.com/2012/09/ios-6-haritasinda-sorun-bildirme.html adresindeki yazımıza gözatabilirsiniz.

Turn by Turn Navigation

iOS 6 ile değişen Harita uygulamasına gelen diğer bir özellik de hepimizin App Store’dan ayrıca uygulama alarak kullandığı sesli navigasyon. Aslında eski Harita uygulamasında zaten yol tarifi vardı. Fakat iOS 6 ile birlikte Harita uygulaması tam olarak bir navigasyon uygulaması gibi çalışıyor ve sesli komutlar ile bize yol gösteriyor.

Sesli navigasyonda Türkçe dil desteği artık mevcut 🙂 İlk beta test versiyonlarında Türkçe dil desteği yoktu ama sonradan geldi. Bir de navigasyon desteği sadece iPhone5, iPhone 4S ve Yeni iPad’lerde mevcut, yani cihazlarına iOS 6 kuracak iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad 2 sahipleri yeni harita uygulamasının navigasyon özelliğinden faydalanamıyacaklar 🙁

Bugün arabamla giderken navigasyon özelliğini detaylı test etme imkanı buldum. Öncelikle bu özelliğin internet bağlantısı yok iken yani offline olarak sağlıklı bir şekilde çalışmadığını belirtmeliyim. Özellikle mobil internet paketi bulunmayanlar, bu özelliğe çok dikkat ettiğinden özellikle belirtmek istedim. Sesli navigasyon için sürekli bir internet bağlantısı şart.

Yaptığım testlerde navigasyon sistemenin gayet güzel çalıştığını söylemeliyim. Örneğin yoldan saptığımızdan yeni rota hızlı bir şekilde hesaplanıp yeni bir rota hemen çevriliyor. Lansmanda, Harita uygulamasında trafik desteği olacağı, yani iOS 6 kullanıcılardan anonim olarak toplanan verilerle bir trafik yoğunluğu haritası oluşturulacağı söyleniyordu. Trafik desteğinin olduğu yerlerde navigasyon uygulaması da rotayı ona göre belirleyecekmiş. Tabii ben bu özelliği test edemedim henüz çok sayıda iOS 6 kullanıcısı olmadığı için 🙂

Navigasyon özelliği yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ekran kilitli iken de görüşme yaparken de çalışıyor. Ayrıca görüşme sırasında derinden, yani telefon görüşmesini bastırmayacak şekilde sesli yönlendirme de devam ediyor. Tabii konuştuğumuz kişi sesli yönlendirmeleri duymuyor. Bir de son olarak ana menüye döndüğümüzde de, ekranın tepesinde yönlendirmeler aşağıdaki gibi gösterilmeye devam ediyor.

Bu arada Harita uygulamasının tüm özellikleri iPad’de de düzgünce çalışıyor. Tabi turn by turn navigation yani sesli navigasyon desteği sadece Yeni iPad’de mevcut. Bu arada Apple, navigasyon konusunda da TomTom firması ile işbirliği yapmış gözüküyor.

Önemli Kişiler (VIP)

iOS 6 ile Mail uygulamasına gelen bir yenilik de, VIP diye de adlandırılan Önemli Kişilerin mesajlarını ayrıca gösterebilme özelliği. Mail uygulamasındaki herhangi bir hesabımıza gelen bir mail sahibinin mesajlarının önemli olduğunu düşünüyorsak, ilgili kişiyi VIP listesine ekleyerek, bundan sonraki mesajlarının ayrıca listelenmesini sağlayabiliyoruz.

Herhangi birini Önemli Kişilere eklemek için de tek yapmamız gereken, mesajdaki gönderen kısmına tıklayarak ardından açılan ekrandaki “Önemli Kişiler’e Ekle” seçeneğine tıklamak. Bundan sonra bu kişiden bir mail geldiğinde hem yanında yıldız işareti bulunuyor, hem de bu mesaja Önemli Kişiler ekranından kolayca ulaşılabiliyor.

Alarmlara Şarkı (Mp3) Atama

iOS 6 ile gelen diğer bir güzel özellik de sabah kalkmak için kullandığımız Alarm’lara artık şarkı (mp3) atayabiliyor oluşumuz.

Bu sayede sabah güzel bir müzik ile uyanmak isteyenlerin, başka Alarm uygulamaları kullanmalarına gerek kalmayacak 🙂

———

Yukarıdaki yazının devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2012/06/ios-6-ile-gelen-yeni-ozellikler-inceleme-iv.html

184 Comments

 1. Sercan

  12/06/2012 at 17:09

  benim merak ettiğim haritalarda ülkemizdeki her yer doğru mu. mesela yandexin sokaları panaromik olarak göstermesini çok beğenmiştim fakat bazı yerlerde normalde yol bitmediği halde haritada yol bitiyordu. sokak isimleri googlem mapse göre farklıydı. hangisininki doğru bilmiyorum gerçi. apple haritalarının bir web sitesi şimdilik yok galiba. bilgisyarda da onu kullanmak güzel olurdu

 2. EmreK

  12/06/2012 at 17:09

  Eline emeğine sağlık Mustafa Abi. Bu arada sitenin ipad uygulamasini da bekliyoruz:)

 3. Ömer Alatay

  12/06/2012 at 17:19

  3Navigasyon özelliği gerçekten de güzel ama iphone lere uygulanamayışında bi ticari olay seziyorum. Çok saçma. Belki de grafik işlemcisi daha stabil çalıştırıyodur bu kilitli ekranda navi özelliğini falan.

 4. Can

  12/06/2012 at 17:22

  İpad 2 lerde neden sırı uygulaması olmuyor bence saçmalık siri iPad 2 de olması lazım

  • İsmail

   12/06/2012 at 18:13

   Ozaman iphone 4 olması gerekti icinde olabilirmi???

 5. Fırat

  12/06/2012 at 17:24

  apple iyice içine etmiş… ios 6 değilde ios 4s ios yeni ipad koysalardı adını keşke… iphone 4 ü hemen yüz üstü attılar kenara bir çırpıda helal olsun! böyle şeymi olur bir güncellleme yapıyorsun ve para hırsı için hep yeni üretilen telefona yazılımsal destek veriyorsun.. bende birsonraki telefon tercihimde cezamı keserim sana apple!!! Galaxy s 3 ün eksiği yok fazlası var bu telefondan… 1 yıl sonra güle güle apple !

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 17:30

   Selam Fırat,

   Bu arada diğer cihaz üreticileri de son versiyonları eski modellere sunmayabiliyorlar. Örneğin bir arkadaşımda Samsung Galaxy S var. Fakat Android 4.0 yüklenemiyor Galaxy S’e.

   • Fırat

    12/06/2012 at 17:41

    mustafa bey sinirle yazdım aandroid ios karsılastırması yapmayacam cunkü androidi pek bilmiyorum. peki size soruyorum iosdaki bu katı kuralın androiddede var olduğunu mu söylüyorsunuz . bilmediğimden soruyorum 🙂

    • Selçuk Günbatar

     12/06/2012 at 18:43

     Bilmeden atıp tutmamak lazım işte, ayrıca samsung alarak apple a değil kendine ceza kesmiş olursun 😉

   • Enes

    12/06/2012 at 23:56

    Siki bir Apple kullanıcısı olarak konuşuyorum. Bir şirkette bilgi teknolojileri sefiyim. Dolayısıyla şirkette hem android hemde iOS kullanıyorum. Android tam bir işkence. Tabi iOS la mukayese ediyorum. Diğer işletim sistemleri ile değil. Gercekten iOS tan vazgeçmek mantıklı değil.
    Aynı sekilde yeni yazılımın eski cihaza yüklenmesi olayı adroidde çok daha fazla.
    Sormuşsunuz cevap vereyim istedim.

  • İsmail Emre AKCAN

   12/06/2012 at 17:42

   Mustafa Bey’in de belirttiği gibi Android cephesinden bakıldığında güncelleme olayı daha sıkıntılı.
   Örneğin iPhone 3GS, Samsung Galaxy S’ten yaklaşık 1 yıl daha önce çıkmış olmasına rağmen, bazı kısıtlamalar da olsa sorunsuz bir biçimde en son güncellemeyi resmi olarak kullanabiliyor. Fakat Galaxy S, en son Android sürümü olan 4.0’a resmi olarak güncellenemiyor.

  • İsmail

   12/06/2012 at 17:47

   Dostum satis politikası malesef.apple yeni urun çıkardımı elimizdekiler malesef eskiyor.samsung buna çare deyil bi dunya donanim olsa nolur magzasında bunu destekleyen program olmayınca.galaxsi 3 te iphone 4te başa gelen anten proplemi zuhur etmis.anlican apple iyidir.elindeki ihtiyacını goruyorsa uç aşa beş yukarı birbirine yakın cihazlar.saygılar

 6. Berkin Gülay

  12/06/2012 at 17:35

  Mustafa Bey;

  iPhone 4 Maps uygulamasından hiçbir türlü faydalanamayacak mı navigasyon konusunda yoksa sadece siri olmadığı için sesli navigasyon mu yapamayacak
  aletteki GPS özelliğinin ne faydası kaldı bize ? at çöpe gitsin mi

  • Anonim

   12/06/2012 at 17:49

   Mustafa Bey cevap bekliyorum.

 7. İsmail

  12/06/2012 at 17:42

  Bu alarma zil sesi nası oluyo müziklerden direk secebiliyomuyuz ?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 17:43

   Evet aynen müziklerden seçilebiliyor.

 8. Mansur

  12/06/2012 at 17:47

  İphone4 e haritadaki navigasyon gelmiyo diye uzulmuyorum jailbreak diye bir tabir oldugu surece biz bunlari elde ederiz bir sekilde…
  Siriyide kullaniyorum yani illa 4se gerek yok…

  • Nightmare

   13/06/2012 at 09:45

   Siri yi nasil kullaniyorsun ?

 9. Mansur Acar

  12/06/2012 at 17:48

  İphone4 e haritadaki navigasyon gelmiyo diye uzulmuyorum jailbreak diye bir tabir oldugu surece biz bunlari elde ederiz bir sekilde…
  Siriyide kullaniyorum yani illa 4se gerek yok…

 10. halil

  12/06/2012 at 17:48

  gerçekten çok güzel bi anlatım olmuş hocam bütün hepsini okudum gerçekten çok güzel şeyler eklemişler benim bi sorum olacak benim cihaz 4s acaba ios 6 nın stabilitesi nasıl 4s te yani 5.1.1 i aratırmı yoksa farksız mı cvplarsanız sevinirim merak ettim de 😀

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 17:55

   iOS 6’nın bu ilk beta test sürümü. Bu yüzden karşılaştırmak için çok erken. Fakat geçtiğimiz yıllarda yayınlanan test sürümlerine göre çok daha iyi durumda.

 11. Bilal Can DURAN

  12/06/2012 at 17:50

  Mustafa Bey,

  arka planda çalışan uygulamaların tümünü kapama özelliği varmı acep?

  • İbrahim

   13/06/2012 at 03:59

   Dostum bu özellik her zaman var olacak. Zaten bu multi özelliği kaldırsalar en buyuk deliliği yaparlar 😀

 12. Alparslan

  12/06/2012 at 17:50

  3g,bluetooth ve wif,yii kolayca açıp kapatabileceğimiz bir seçenek yok galiba ?

 13. İsmail

  12/06/2012 at 17:51

  Meil hesabimda sizi vip yapicam gunu sabirsizlikla beklicem mustafa bey.bide sormak istedim suanki meilim kisa zamanda kendi kendine siliyo ayarlardan silme seceneyini sectim halde,bunnla ilgili bi bilginiz varmi mustafa bey??

 14. Alparslan oz

  12/06/2012 at 17:54

  Bluetooth, 3g ve wif,yii kolayca acıp kapatabilecegimiz bir secenek yok galiba

 15. Gazi

  12/06/2012 at 17:57

  Mustafa abi emeğine sağlık.sana bide sorum olacak.ios6 beta yüklemek için developer hesabı açtım sistem benden 99 dolar istedi ben onaylamadım hesabım aktife olurmu?veya benden ücret kesilirmi?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 17:58

   Kredi kart bilgilerinizi fakslamadan sertifika alamazsınız. Sertifika alamazsanız UDID kaydı yapamazsınız.

 16. Mustafa Tan

  12/06/2012 at 17:57

  Hayır halen yok ama Bluetooth seçenği Ayarlar’ın hemen altına gelmiş.

  • Anonim

   12/06/2012 at 19:48

   İphone 4 kullanıcısıyım taş gibi telefon bu telefon 10 yıl daha eskimez diyordum buysa yazılım destegi vermeyerek eskitiyorlarmış madem öyle ne uğraşıyonuz yok çelik kasa yok helikopter camından üretilmiş yok normal camdan 30 kat daha saglammış bu iphone 4 dü bir yıla kalmaz arabada takoz olarak kullanırız artık

   • Ramzey

    13/06/2012 at 09:15

    İste abd emperyalizminin ticareti böyle olur kardeeş

    • Timur Bey

     13/06/2012 at 14:32

     iPhone 4’ü dahi eskittiler ki 4s ile çok farkı yok.

   • Nightmare

    13/06/2012 at 09:41

    Harbiden haklisin tamamen disladilar iphone4 u

 17. EMRE

  12/06/2012 at 18:00

  s.a

 18. Doktorcan

  12/06/2012 at 18:01

  Tesekurler Mustafa bey supersiniz…

 19. Tolga

  12/06/2012 at 18:29

  iyi de alarmlara zaten sonradan kendi yaptiginiz melodiler su an da atanabiliyor ki :S

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 19:20

   Evet haklısınız, zil seslerini fazladan yazmışım. Esas amacım artık şarkıların eklenebilir olduğunu belirtmekti. Yazıyı güncelliyorum teşekkürler.

 20. Ahmet

  12/06/2012 at 18:39

  Ben Turkcell hatı ile yeni İPAD kullanıyorum hotspot özelliği aktif değil acaba iOS 6 nın betasında buözellik aktif mı?

 21. osman

  12/06/2012 at 18:47

  mustafa bey gamecenter’dan parmağımızı kaydırarak oyun silme ya da benzeri bir özellik gelmiş mi acaba ? bazı oyunları silmek istiyorum appstore’dan da kaldırıldığı için tekrar indirip silemiyorum.

  • osman

   01/07/2012 at 22:26

   gayet kolay bir soru cevap vermek bu kadar zor mu..

   • Mustafa Tan

    01/07/2012 at 22:50

    Sizce zor olduğu için mi cevap vermemişimdir yoksa gözümden kaçtığı için mi.

    Az önce kontrol ettim. GameCenter’dan parmağımızla kaydırarak oyunun verilerini silebiliyoruz, bu işlemin hemen ardından oyunu cihazdan silmek istermisiniz diye de seçenek çıkıyor. Yani istediğiniz gibi bir özellik gelmiş.

    http://www.iphoneturkey.com/soru-cevap

 22. Altuğ B.

  12/06/2012 at 18:48

  Zaten ios 5 tede alarmlara zil sesi atayabiliyoduk, sanırım kasttetiğiniz direk mp3’ü alarm sesi olarak kullanabilmek?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 19:21

   Evet şarkıları alarm yapmak. Zil sesi yanlış olmuş haklısınız.

 23. Buğra

  12/06/2012 at 18:55

  iPhone’u ben ve eşim iphone 2 çıktığı dönemden beri kullanıyoruz, 3g, 3gs ve 4 kullandık. 4s’i almadık çünkü iPhone 5’i bekliyoruz, bunlarla beraber macbook ve ipad de kullanıyoruz, ama bundan sonra Apple ürünü almayacağız, muhtemelen çok yakın zamanda gidip Galaxy S3 alıcaz, sebebide apple’ın gözünün doymaması, daha iPhone 4 çıkalı 1.5-2 sene olmuş, üzerine sadece 4s çıktı, ve anında desteğini çekti, navigasyon yok,o yok bu yok, sürekli model mi değiştirmek zorundayız güncellemede destek alabilmek için, bu güncellemede 3gs’e ne geliyosa anladığım kadarıyla 4’e de o geliyo, herhangi bi artısı yok, apple’a mail atmaya çalıştım ancak mail seçeneğini bulamadım. Dediğim gibi müşteri olarak bi ürünü biz zirveye çıkartıyosak gerektiği zaman indirmesini de bilmeliyiz, insanlar 2500 TL ödeyerek aldı 4ü ve 4si zamanında, galaxy s3 1900 lira, gidip ondan alıcam gerçekten, apple bıktırmaya başladı, bu politikasına bir türlü anlam veremiyorum..

 24. Devrim

  12/06/2012 at 18:55

  F klavyeden bir ses seda varmı Mustafa bey?

 25. Emre Kerim

  12/06/2012 at 18:56

  Cok guzelde hala cok eksik var apple niye black list olayini yapmiyor mesela bir kisinin aramasini istemiyorum onu direkt mesgule alsin mesela onun disinda jailbreak te olmadan 3G den FaceTime iyi olmus ama hala istedigim klasorlere olsun sifre konmasini istiyorum resimler olsun videolar olsun uygulamalar olsun neden yapmiyorlar hala ya !!!

 26. Gökhan

  12/06/2012 at 18:59

  3 yazinin ozeti : gene bi cacik yok 🙂

 27. Timur Bey

  12/06/2012 at 19:06

  iPhone 4’e kurunca yavaşlama, kilitlenme ihtimalleri var mı ne dersiniz? Bu arada birinci nesil ipade neden yüklenemiyor? Benim ipadim yok ama merak ettim.

 28. elif

  12/06/2012 at 19:26

  mustafa abicim sizin önceden ios6’ya nasıl sahip olabilirim ve telefonumun jailbreakli olduğunu nasıl anlıyabilirim (developer üyesiyim ama paralı olduğu üniversite olarak ayarladım ancak yeni çıkan sürümlerini önceden deneme yok maalesef 🙁 )

 29. Gradient

  12/06/2012 at 19:39

  Samsung degil Huawei alın bence…

 30. Mehmet KAYA

  12/06/2012 at 20:07

  Fark ettiğim bir kaç yeniliği belirtmek istedim
  * iPad i yükleme yaparken PC ye bağladım.Şarj olmuyor yazdı sağ üst köşede fakat taktığımda %82 idi çıkardığımda fark ettim %100 olmuş yani şarj olmuş.Sanırım final sürümde bu da gelecek
  * iPad ayarlarda artık son şarjdan sonra kullanım miktarını gösteriyor.
  * Türkçe F klavye dahil edilmiş
  SAYGILAR…

 31. İbrahiM

  12/06/2012 at 20:12

  Tesekur ederiz degerli bilgilerniz icin mustafa bey

 32. Arkeolog

  12/06/2012 at 20:14

  Mustafa ani iphone 5 sabirsizlikla bekliyorum bi haber yok herhalde bide abi görüntülü konusma baska telefon markalari mesala nokia ile yapamiyorum neden?

 33. osman

  12/06/2012 at 20:16

  mustafa bey gamecenter’dan parmağımızı kaydırarak oyun silme ya da benzeri bir özellik gelmiş mi acaba ? bazı oyunları silmek istiyorum appstore’dan da kaldırıldığı için tekrar indirip silemiyorum.

 34. Murat

  12/06/2012 at 21:03

  güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.

 35. Murat

  12/06/2012 at 21:46

  Bu Apple yuzunden artik elma bile yemiyorum.Adi herifler birdaha nah alirim applenizi basiniza calin

 36. Anonim

  12/06/2012 at 21:54

  Mustafa bey bu rahatsîz etme özelliği sadece aramalar için mi geçerli yoksa sms mail yada whatsapp gibi uygulamalarda da işe yarıyor mu?Bide yeni iPad kullancısı da olarak siri deneyiminizi merak ettim:)

 37. Mehmet

  12/06/2012 at 22:40

  Abi o değilde steve jops öldükten sonra Apple bocalamaya başladı ben tlf en kısa sürede elden ÇIKAR maya çalışacağım siri türkce desteklemiyor yeni bı model çıktımı en son turkiyede satışa çıkıyor biz o kadar dusuk sevyeli miletmiyiz kahrolsun apple o yüzden Nokia 3310 alacağım

 38. Emre Kerim

  12/06/2012 at 22:42

  Cok guzelde hala cok eksik var apple niye black list olayini yapmiyor mesela bir kisinin aramasini istemiyorum onu direkt mesgule alsin mesela onun disinda jailbreak te olmadan 3G den FaceTime iyi olmus ama hala istedigim klasorlere olsun sifre konmasini istiyorum resimler olsun videolar olsun uygulamalar olsun neden yapmiyorlar hala ya !!! Ve son olarakta butun telefonlarda kisayol olarak wifi acma kapama, 3G ve ekran isigini acma kapama hala neden yok anlamiyorum sizce gerekli degil mi bunlar …

 39. Alican

  12/06/2012 at 22:46

  iOS 6 ile full Türkçe Q klavye desteğinin geldiğini okudum bir sitede. Bunun doğruluğu var mıdır?

 40. Ali Naci

  12/06/2012 at 22:51

  Mustafa bey ben bu ios da menu gecisleri deki animasyonu gelistirirler diye bekliyodum mesela telefona jailbreak yapinca degisik ve guzel menu gecisleri yapilabiliyo ama apple hala bu ozelligi cikarmamis anlasilan acaba istek maili seklinde atsak onem hosterirler mi?

 41. Ege

  12/06/2012 at 23:21

  beni developer kaydedebilecek arkadas araniyor bana ulasirsaniz cok sevinirim

 42. Nstalker

  12/06/2012 at 23:29

  Mustafa bey 2 sorum var size kesinlikle art nyetli değilim birincisi kullandığınız cihazınız jailbreak li mi ikincisi jb konusundaki düşünceleriniz nedir?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 23:59

   Hayır değil. Sadece ilk kullandığım iPhone modeli jailbreak’liydi. En az 3 senedir jailbreak ile alakam yok 🙂 Jailbreak hakkındaki düşüncelerimi yıllar önce yazmıştım :http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

   • Sayit

    13/06/2012 at 01:27

    Mustafa bey yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum siz her ne kadar jb kullanmıyorum dedenizde bu konuda şüphelerim var :)) paylaştığınız ekran görüntülerinde sürekli 70-80 civarında güncelleme görünüyor jb yok ise bunları neden guncellemediginizi merak ediyorum :)) saygilar sunuyorum bu arada yaptıklarınızdan dolayı emeginize saglik …. Sayenizde cok şey öğrendik …

 43. Armes

  12/06/2012 at 23:37

  Ne soylerseniz soyleyin, herkesin yorumunu okudum, mustafa beyin vurguladigi ozellikleride dikkatle okudum… Simdi 200 adet yeni gelen ozellikten sadece turkiyede yada apple tarafinda 3. Dunya ulkesi olarak gorunen ulkede rekor rakamlar satarak karsiliginda sadece 7 ozellik kullaniyorsak lanet olsun apple da iphone da… Ya adam 200 tane ozellik var diyo madem bunun 193 tanesi nerde abi ben niye goremiyom. Hadi sen bu telefonu bu ulkeye sokmayi basardin, diline neden saygi duymuyorsun neden siriyi turkce vermiyosun 200 ozellik yerine sadece siriye turkce verseydin bize yeterdi. Akli olan bence bu applein dahada boku cikmada. Biran once bu telefonlari elden cikarmak olsun. Sahsen ben ilk firsatta satacagim. Bude hayal kuruyodum ipad alicam diye. İt osuruğuymus hepsi…

 44. Kaan korkmaz

  12/06/2012 at 23:54

  Merhaba
  Acaba maps uygulamasında artık her yer bulunabiliyor mü. Haritalar güncel mı. Siriye sorduğumuzda su nerede diye cevap veriyor mı. Bir de klavyelerde değişme var mı.

  • Mustafa Tan

   13/06/2012 at 00:01

   1) Harita uygulamasında eskiden de her yer bulunamıyordu, şu anda da bulunamıyor 🙂
   2) Haritalar güncel gibi duruyor.
   3) İlk yazımızda paylaştığımız gibi Türkiye’de mekan desteği halen yok.
   4) iPhone klavyesinde değişim yok, sadece iPad’de var.

 45. İbrahim

  12/06/2012 at 23:58

  200 özellik nerde ben okadar özellik göremiyorum ben telefonumu seviyorum ancak o kadar basit seyleri özellik diye tanitmiyolarmi insanı salak yerine koyuyorlar resmen

  Apple bana göre yapacağın seyler
  Bluetooth U aktif et
  Mesaj iletim raporu gönder
  Siriyi Türkçe yap
  İTunes saçmalığını iptal et başka bı pc ye bağlıyoruz ne resim kaliyo ne müzik ben neden tek bilgisayarla sinirlayayim kendimi ?

  Neymiş çalar saate istediğimiz şarkıyı koyabilecekmisiz vay canına 🙂 ben bunu 4 YIL önceki telefonumlada yapiyodum 🙂 birde bunu marifetmis gibi anlatiyolarya ben bisey demiyorum artık !

 46. İbrahim

  13/06/2012 at 00:00

  200 özellik nerde ben okadar özellik göremiyorum ben telefonumu seviyorum ancak o kadar basit seyleri özellik diye tanitmiyolarmi insanı salak yerine koyuyorlar resmen

  Apple bana göre yapacağın seyler
  Bluetooth U aktif et
  Mesaj iletim raporu gönder
  Siriyi Türkçe yap
  İTunes saçmalığını iptal et başka bı pc ye bağlıyoruz ne resim kaliyo ne müzik ben neden tek bilgisayarla sinirlayayim kendimi ?

  Neymiş çalar saate istediğimiz şarkıyı koyabilecekmisiz vay canına 🙂 ben bunu 4 YIL önceki telefonumlada yapiyodum 🙂 birde bunu marifetmis gibi anlatiyolarya ben bisey demiyorum artık !

 47. Hakan

  13/06/2012 at 00:28

  Apple her zaman eskitme taktiği yaptı,yapıcak bir ürün alırken bunu düşünün bence bundan sonraki gelecek hiçbir iOS’da büyük farklar olmaz.

 48. Ramazan

  13/06/2012 at 00:30

  Merhaba Mustafa Bey
  Cok guzel bir paylasim elinize saglik.

 49. Ayhan

  13/06/2012 at 00:51

  Mustafa bey developer hesabini nerden olusturuyoruz ucreti her yil yenileniyormu yoksa bir defaya nahsusmu 99$

  • Mustafa Tan

   13/06/2012 at 07:57

   http://developer.apple.com

   Her sene yenileniyor ve yılda 99$

   • Ayhan

    13/06/2012 at 11:44

    Yenilemede buzden onay istiyormu peki

   • Ayhan

    13/06/2012 at 13:19

    Developer hesabi acinca beta ios 6 yi kullanabilecekmiyim

    • Mustafa Tan

     13/06/2012 at 13:24

     99$ ödeyip sertifikali developer olmanız gerekiyor.

     • Timur Bey

      13/06/2012 at 14:36

      iPhone 4′e kurunca yavaşlama, kilitlenme ihtimalleri var mı ne dersiniz? Bu arada birinci nesil ipade neden yüklenemiyor? Benim ipadim yok ama merak ettim.

 50. BİLEN

  13/06/2012 at 01:22

  Harita uygulamasının sadece hat destegi ile çalışması kötü olmuş derhal gps ile çalışmalı bence.Zaten neden her çıkan modeli alıyorsunuzki bırakın elinizdeki biraz eskisin 2 sene kullanın sonra yeni modelle degiştirin.3 gs sahibiyim hala destek devam ediyor yazılım olarak.şimdi yakında 2 sene olacak ve bende eskiyen telefonumu degiştirecegim.Siz de biraz yetinin elinizdekiyle lütfen arkadaşlar.Adam teknolojiye ayak uydurup yeni model çıkarmak zorunda yoksa bitirir kendini.baksanıza 6 ay da bir samsung telefon çıkartıyor.

 51. Beyto

  13/06/2012 at 01:38

  Ya aga onu bunu bırakın ya bu iOS 6 şarj sorununa bı çare getirecekmi Mustafa bey..?????

 52. Umut

  13/06/2012 at 03:38

  iphone 4 kullanicisiyim. Hadi siri yi kaldirmaz dediniz anladik da , navigasyonu hangi akla hizmet sadece 4s liler kullanabilir. Ben boyle bi sacmalik gormedim. Ama ne yaparlarsa yapsinlar yenisini almayacagim.

  • kemal

   13/06/2012 at 10:06

   abi apple politikaı işte sömürme sömürme sömürme …..

  • Hande

   13/06/2012 at 11:03

   iPhone 4S’te olduğu gibi gayet sağlam iPad2 yerine New iPad satılsın diye uğraşmışlar ama nafile.

  • Timur Bey

   13/06/2012 at 14:28

   aynen. Yenisini aldırmak icin böyle karar veriyorlar. Ama fenalık bu. iPhone 4 bence siri’yi de yeni maps’i de kaldırır.

  • Timur Bey

   13/06/2012 at 14:30

   Birde benim iPad im yok ama iOS 6’nin birinci iPad e de kurulabilmesi lazımdı. Eğer iPhone 3gsye kuruluyorsa.

  • atakan

   17/06/2012 at 17:40

   Kardeşim kırsanıza o zaman yazılımınızı. Yükleyin istediğiniz programları bakın keyfinize.

  • Dora

   17/08/2012 at 16:31

   iPhone 4 siri ve yeni navigasyonuda kaldırıyor aslında sorun yazılım desteğini kısıtlı yapmalarında yoksa iki cihaz arasında çok büyük bir fark yok. Jailbreak yapın kaldırın sınırları 4s gibi olsun telefon.

 53. Mc hummer

  13/06/2012 at 05:25

  Noluyo la burda?? 3310 yedek batarya alacaktim buraya basil geldim??

  • İsmail

   13/06/2012 at 12:32

   aman kardeş, dogubank civarına git, önüne gelen ilk telefoncudan istediği fiyatın 10 TL eksigini ver al. Sorma bile ‘Orijinal mi?’ diye. Mis gibi yılana devam.

   • Yigit

    13/06/2012 at 17:56

    Harikasınız ya çok güldüm 🙂

   • ziya

    14/06/2012 at 13:25

    🙂

 54. fatih

  13/06/2012 at 07:31

  androide geçmenın zamanı geldi glb.

  • Kenan

   13/06/2012 at 12:10

   işim nedeniyle ikisini de kullanmış biri olarak söylemeliyim ki iOS rahatlığını çok arayacaksınız Android’de 🙂

   • Önder

    12/07/2012 at 11:40

    Tam tersi olmasın?

    • Anonim

     14/07/2012 at 23:26

     Her ikisini de kullandım kesinlikle iOS rahatlığı diyorum.

    • Özkan

     13/09/2012 at 16:52

     aynen katılıyorum ikisinide kullandım ios un eline su dökemez android.

    • Anonim

     17/09/2012 at 11:43

     aman abi yapmayın android nerede ios nerede dağlar kadar fark var

 55. Bumerang

  13/06/2012 at 10:02

  Mustafa bey bir sorum olacak ios 6’yi yukledim ve birsey dikkatimi ckti, safarideki google hizli arama sekmesinden yaptigimiz aramalari silemiyoruz, ayrica yeni bir yenilik de ben soyleyeyim, arama ekranindaki tus takimi rengi degismis ve hic olmamis

  • Anonim

   14/06/2012 at 00:20

   Bncede hic olmamis. Berbat

 56. iphone'cu

  13/06/2012 at 11:03

  Mustafa bey,

  Peki ios6 final yayınlanana kadar haritada navigasyon ip4 içinde geçerli olucakmı sizce? yani çok saçma geldi bana navigasyon app zaten var yani cihazın bunu kaldıramaması gibi bişey söz konusu olamaz hadi ip3GS anlarımda 4 sahipleri mağdur etmeleri çok yanlış,peki enazından şuan için haritada 3D olayı çalışıyormu ip4 için ? Son olarak UDID kaydını nasıl ve nerden yaptırabilirim ?

 57. Erin

  13/06/2012 at 11:15

  Mustafa Bey,yeni bir iphone 4s aldım ilk defa iphone kullanıyorum.Bir sorum olucaktı şimdi iphone 4S İOS5 ile çalışıyor peki ben İOS5 ile çalışan iphonumu İOS6 ile güncelleyebiliyor mu yani kısacası iphone 4s’imi İOS6 ile kullanabilir miyim?Hemen cevap atarsanız çok sevinir.

  Şimdiden teşekkür ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum…

 58. Sertaç Binli

  13/06/2012 at 11:19

  Herşeyden önce bu detaylı inceleme ve kusursuz anlatım için çok teşekkür ederim. Ellerinize emeğinize sağlık.
  iOS 6 oldukça ilgimi çekmiş durumda. Şuan UDID kaydım olmadığı için bizzat deneyemiyorum ama ilk fırsatta tecrübe etmek istiyorum.

 59. Süleyman

  13/06/2012 at 11:26

  Peki bu güncelleme telefona zarar verir mı sonuçta deneme amaçlı bı yazılım

 60. Mehmet

  13/06/2012 at 11:45

  Abi Apple Türkiye de sattığı cihazları dünyada baska hangi ülkede bukadar çok satıyor anlamış değilim bukadar ilgiye duyarsız kalıyorsa ve hala siri türkce desteklemiyorsa bende Apple Almam alsın 4s kıçına soksun iPad de kapağı olsun

 61. Kenan

  13/06/2012 at 11:48

  arkadaşlar, iPhone 4’ün navigasyon dışında bırakılması Siri yüzünden olsa gerek. Yani şimdi değil, iOS5 ile beraber 4S çıktığı zaman iPhone 4’te Siri kullanılamıyor denildiğinde kızmalıydık. Şirket açısından düşününce de 4S’i satabilmek için bir artı koymalılar, o yüzden yaptıkları mantıklı hamleler.
  Mustafa Bey, peki haritanın Türkiye’deki içeriği nasıl? Google Maps kadar zengin mi, aradığımız yerleri bulabilecek miyiz?
  Bir de sadece VIP kişilerin mailleri için bildirim alma, diğer maillerde push bildirimi almama seçeneği var mı?

 62. Ali

  13/06/2012 at 11:59

  Ben hala 3 GS kullanicisi olarak ios6 yi yuklemeyi artik dusunmuyorum. 3 Gs kullanilamz hale geldiginde muhtemelen Androide donecegim. RIP Steve and goodbye Apple

 63. Anonim

  13/06/2012 at 12:04

  Bu ios 6 ne zaman telefonlarda kullanima sunulcak??

  • Mustafa Tan

   13/06/2012 at 12:12

   Sonbaharda.

  • Kenan

   13/06/2012 at 12:15

   Sonbahar’da. Yeni iPhone modeliyle beraber gelmesi bekleniyor.

 64. acaf

  13/06/2012 at 12:59

  apple fanboy oldugum halde android hakkında merakım körüklendi

 65. Akın

  13/06/2012 at 13:50

  Tam Bir sene önce aldım beyaz iPhone’u o kadar pişmanım ki. Bu kadar hızlı gözden düşürülür mü bir ürün ya .Jobbs’un yokluğunu bu kadar kısa sürede arayacağmı düşünmezdim.

 66. İyalcinkaya

  13/06/2012 at 13:58

  Mustafa bey Facebook entegrasyonu ile ilgili denemelerinizi paylaşırsanız seviniriz çoğunlukla merak edenler var.

 67. Mesut

  13/06/2012 at 14:55

  Apple almak büyük hataydı şimdi anlıyorum. Verdigimiz paraya yazık. Normal düz bir telefondan farkı yok.

 68. Abdullah BÖLÜKBAŞI

  13/06/2012 at 15:09

  Bence bu ios 6 guncellemesi fena gozukmuyor yalnız alarmla ilgili olan guncelleme cok eski bir ozellik garip olmuş 🙂

 69. Oskay inceefe

  13/06/2012 at 15:44

  İnsallah batar bu apple boyle gutmrz arkadas yok Navigasyonu iphone4 e vermemek siriyi vermemek bu nedir ya biz sanki bedavaya aldik bu telefonu eskiden dusunurdum acaba hatami ettim diye simdi anliyorumki buyuk hata etmisim

 70. Ergin

  13/06/2012 at 16:58

  Arkadaşlar eylül ayında lansmanı yapılacak olan yeni iphone yada adı her ne olursa olsunmne kadar farklı dahi olsa iphone 4 ve iphone 4s sahipleri satın almasınlar.. Unutmayın bu telefonları iyi paralar ödeyerek ve satın aldığımız zaman diliminde işimize yarar diye düşünüp satın alıyoruz.

  2012 sonbaharı değilde 2013 sonbahar’ı çıkaracağı modeli satın alsınlar. Bu benim nacizane yöntemim. Halen iphone 3gs kullanıyorum ve işime yarıyor gayet hızlı şarj sorununu da arada fişe takarak hallediyorum..Siri yokmuş yoksa yok muhabbet için siri’ye ihtiyaç yok ve halen parmaklarımız tam:)))

  Sonra sonra yayınlanan güncelleme sonraları bu tarz serzenişler oluyor..Mevcut hali iphone’nun yetiyorsa zaten sorun yok..

  apple kimseye iPhone 4’ü 3gs’i sat yeni model al demiyor. İma ediyor ve çoğumuzda bu imayı yiyor..:(((

 71. fırat

  13/06/2012 at 17:26

  Arkadaşlar bende iphone 4 kullanıcısıyım. ios6 yi dört gözle bekliyordum. ama meyerse ip4 için pek te bişey ifade etmiyor muş. acaba apple’a toplu tepki gösterebileceğimiz bir ortam yok mu ?

 72. Mustafa

  13/06/2012 at 19:30

  Mustafa hocam bu iOS 6’da flash destegi varmi. Flash uygulamalı sitelerde işlem yapabiliyor muyuz?

 73. İdris

  13/06/2012 at 19:40

  Kamera simgesi yine kilitli ekran da mi? Bir de gelen aramalarda secenekler kilitli iken nasıl çıkıyor ? Teşekkür ederim.

 74. Murat

  13/06/2012 at 20:40

  İphone mi lanet gelsin kulllanmayin bu aç gözlülerin telefonunu 4S vardi aynen samsunga gectim rahatladim

 75. Murat

  13/06/2012 at 20:41

  Hhhh

 76. Armes

  13/06/2012 at 22:40

  Kardesim senin sarjla ne sorunun var ya aksama kadar elimden tel dusmuyor ama yinede sarj sorunsuz yetiyor sen onu gec. Bu 200 ozelligin 197 si nerde ondan haber ver

 77. Murat

  13/06/2012 at 22:46

  Birakin bu salak telefonu sanki bana atonu parcalar gibi bide tanitim yapiyorlar cok komik ya …yok 1.nesil yok bilmem ne taş devri gibi nesil ne yahu

 78. Hasan

  13/06/2012 at 23:10

  Apple iphone 4’e navigasyon destegi vermiyor diye sallamaniz cok sacma bence. Herhalde yavas yavas destegi cekicek. Android alicam diyen arkadaslar var sirf bu is icin. Eminmki android kullanmadiniz. Yoksa boyle soylemezdiniz. Navigasyon ozelligi haritada olsa nolurki. Igo primo gibi bir yazilim varken ne ihtiyaciniz var bu navigasyona? Sunu da unutmayin appstore’da dolu navigasyon programi var. onlarinda kazanmasini saglamalari gerekiyor. Parali olmasin derseniz o zaman jailbreak yapin. Android almak cozum degil cunku orada da parali…

 79. Tarcan

  14/06/2012 at 00:24

  Alparslan oz; eger bu mesaji okuyorsan senin olayin jb ve sbsettings programi.

 80. Erhan

  14/06/2012 at 00:28

  İp4 kullaniyorum kisitlamasi cok olan bi tel Jb olmadanda kullanmamak gerekio sanirsam sikmaya basladi bu tur haberleri okuyunca yok 4te su olur 4s olunca bu calisir ve samsung s 3 u goruncede tel satliga cikardim artik bide android kullanalim hos tel yapmislar sanki detayli incelemedim ama inceleyen varsa yorum atabilirmi

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 00:38

   Biraz daha sabredin. Yakında kardeş blogumuz TeknoBlog.com’la birlikte sitemizde bir iPhone 4S vs. Samsung Galaxy S3 karşılaştırması yayınlayacağız.

   • Erhan

    14/06/2012 at 00:55

    İlginiz icun tesekkurler mustafa bey 🙂 bu kadar cabuk beklemiyordum

 81. bnymnbyk

  14/06/2012 at 00:57

  Maksat bilmeyen arkadaslarimizi bilgilendirip sevaba girmek (:

 82. Hakan

  14/06/2012 at 00:58

  adamlara helal olsun zorla en son cikan apple urunlerinin en iyisini aldiriyolar.neden turkiyeye ve turkceye destek verilmiyor ama biz inatla bu urunlere bagimli oluyorz.mustafa bey sizese tesekkur ederm bu siteniz icin ama birde İpad uygulamanizi cikarirsaniz cok guzel olacak 🙂

 83. Mirkan

  14/06/2012 at 03:15

  S3’e kayare

 84. Erkin

  14/06/2012 at 03:35

  ipad3’üme ios6yı yukledım ama sımdı kablosuz internete hıcbır sekılde baglanmıyor . acaba bu genel bır sorunmudur yoksa benım ıpadımde bır sıkıntı mı olustu ve acaba eskı surume 5.1.1e gerı donme ıhtımalım var mı ?

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 07:54

   Genel bir sorun değil, benim cihazımda bir sorun yok.

   Eski versiyona da dönemezsiniz.

 85. Umut

  14/06/2012 at 06:49

  Hakikaten insanlar çok kızmış güncelleme olayına . Arkadaşlar ip 4 çıkalı 2 sene, ip 3gs çıkalı 3 sene oldu. 3 yıllık bir telefona hala resmi güncelleme veriyor apple. Ben de sizin gibi çok kızıyorum telefonumun eskimesine ama yapacak bir şey yok çünkü teknoloji çok hızlı ilerliyor. İnanın güncelleme açısından en iyi şirket apple. Androide geçmekten bahsediyorsunuz ama android güncellemeleri apple dan çok daha kötü. Bence güncelleme konusunda en büyük haksızlık ipad 1 e yapıldı. Şu anda ip4s avantajlı görünse dahi sonbaharda ip5 güncellemesi çıktığında ve ios 6 son kullanıcıya sunulduğunda 4s de ios 6 ile getirilen surpriz ozelliklerden mahrum kalacak. Yani isin dogasi bu. Beni kizdiran tek sey ise gorsellik namina hala bir sey yapilmamis olmasi. İp 1 ile ip 4s arasinda gorsellik acisindan tek fark duvar kagidi secilebilmesi. Arkadas en azindan ikonlarin renklerini veya su yazi tipini degistir artik.

 86. fgedik

  14/06/2012 at 15:22

  Emeklerinize çok teşekkür ediyorum. Allah sabır versin :))

 87. M. Faruk

  20/06/2012 at 22:25

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Daha önceden tanıtmış olduğunuz Turkcell Yol Bilgisi uygulaması vardı. Yeni Maps uygulaması tam anlamıyla hazır olduktan sonra her zaman Maps uygulamasını mı tercih edersiniz yoksa Turkcell ile yolunuza devam mı edersiniz?

  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   20/06/2012 at 22:30

   Ben zaten hep Maps (Harita) uygulamasını kullanıyorum. Klasik yol tarifi bana yetiyor. Yola çıkmadan önce gideceğim rotayı belirliyorum, ondan sonra sesli navigasyona ihtiyacım olmuyor.

 88. Kadir

  26/06/2012 at 12:42

  Mustafa Kardeşim ,

  Şu android şakşakçılarının yorumlarını yayınlamadan silmen mümkün değilmi ?
  Milletin işi gücü yok gelmiş burada android – samsung yalakalığı yapıyor.
  Biz burada iphone ve apple ürünleri hakkında bilgi alışverişi yapmak için bulunuyoruz.
  Beğenmeyen okumasın.İnsanlar ne zaman vazgeçecek karşısındakinin fikirlerine saygi duymamaya !!

 89. Kadir

  26/06/2012 at 12:45

  IOS 6 yayınlanınca şu andaki maps uygulamasını google ayrıca apps olarak yayınlamalı.

  Google maps’te aradığın şeyi bulman çok daha kolay ve kullanışlı bence.

 90. osman

  27/06/2012 at 01:33

  Hahahah ios5 in ismini ios 6 diye piyasaya sürmüş yeni işletim sistemi diye milleti kazıklıyor.Biryandan sıfır 3gs satıyorlar ama ip4 e bile desteği kesmeye başladılar. Zaten arayüz desen artık javalı telefonlara benziyor. Flashı geçti Widget desteği bile yok : ))))

 91. Alper sahin

  18/07/2012 at 11:15

  Bu arada mustafa bey beta 3 guncellemesinden sonra iphone 3gs lerde mail uygulamasinda onemli kisiler klasoru olusturulmus. Galiba son hali ile bircok ozellik 3gs ve 4 lere de gelicek galiba!

  • Mustafa Tan

   18/07/2012 at 11:19

   Apple iOS 6 Beta 3’te sadece iPhone 3GS’lere daha önce desteklemeyeceğini duyurduğu VIP mail ve Paylaşımlı Foto Yayını özelliklerini ekledi. Güncel tabloya aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/06/ios-6daki-yeniliklerden-hangi-modeller-yararlanabilecek.html

   • Anonim

    11/08/2012 at 18:17

    Bu iOS 6 nasıl yükleniyor ya 4s var nerden yuklecem bilmiom

    • Mustafa Tan

     11/08/2012 at 18:34

     Henüz yüklenmiyor. Eylül ayında yayınlanması bekleniyor. Şu an sadece beta test sürümü var ve sadece yazılım geliştiricileri yükleyebiliyor.

 92. alperkarper

  27/08/2012 at 03:49

  Mustafa bey, iphone 4 te sesli mesaji kapatamiyorum. google’dan arattirdim. buradan bir cevap vermişsiniz,ama buradan aratinca bulamadim. sesli mesaj yuzunden iphonu kullanmama durumuna geldim. umarim yardim edersiniz.

 93. cem

  03/09/2012 at 18:45

  merhaba musrafa bey
  benım sorum navıgasyonla ılgılı
  kullandıgım hattan dolayı gıttıgım yerlerde 3g cekmedıgı yerler var bu durumdada harıta acılmıyor bu duruma bır cozum bulmaları lazım dıye dusunuyorum normal navıgasyonda nasıl ınternet olmuyorsa bundada oyle olması gerekır.
  son olarakta siri artık turkce olsun telefonun en onemlı ozellıgını kullanamıyoruz

 94. Berk

  21/09/2012 at 18:40

  İos6 yukledım ve yukledıkten sonra harıtalardakı 3d ozellıgı calısmıyor ve mekanlarda gezemıyorum ne yapmalıyım

  • Mustafa Tan

   21/09/2012 at 18:45

   iPhone 4S degilse 3D göremezsiniz.

 95. Bahar

  23/09/2012 at 01:41

  İphone 3s kullanıyorum ve ios 6 yükledim ücreti yok değil mi bir de silinebiliyor mu kafam karıştı biraz 🙂

 96. Erb

  23/09/2012 at 11:33

  İos 6 dan sonra appstor ingilizce oldu nasil turkceye cevirebilirim

 97. Ebuzer

  23/09/2012 at 23:00

  Mustafa bey yenı sürümü yükledım ancak Youtube kayboldu ve app Store da bulamıyorum 1 tane buldum O’da sürekli error veriyor eskı Youtubemde yüklü şarkılarım vardı eskisini kullanmak artık mümkün değil mi? Yanıtlarsanız sevınırım.

 98. Tolga Toprak

  24/09/2012 at 14:07

  Iphone 4 kullanıcısıyım. 6,0 yükle dedi itunes ben de yükledim.
  Ama bir baktım ki Youtube uçmuş gitmiş.Kötü tarafınasıl geri getireceğimi de bir türlü bulamadım.
  Enteresan birşey var ama. Hanımın telefonu da aynı ona da 6,0ı yüledik onun youtube var ikonun şekli biraz değişmiş olarak tabi.
  Bir bilen yardımcı olabilirse sevinirim.
  İyi günler

 99. Hande

  24/09/2012 at 19:11

  Bende 3GS i guncelledim ios6 ile ipodda olan yuzlerce sarkim kayboldu bulamiyorum, bu konuda bilgisi olan var mi? tesekkurler simdiden

 100. seba

  25/09/2012 at 13:31

  benim de youtube ucmus.app.store’dan indirdim ama ayni sey degil.
  caresini bilen var mi???’

 101. Birol

  28/09/2012 at 19:05

  4sde sesli navigasyon nerde yaa onuda ayriyetten paralimi yukleyecez normal haritada sadece 3d ozelligi gelmis baska birsey yok

  • Anonim

   28/09/2012 at 19:53

   3d haritadaki yeniliğin nasıl olduğunu anlamak için new york gibi gelişmiş şehirlere bakmak lazım

 102. Ozlem

  29/09/2012 at 01:00

  Tekefonuma ıos6 guncellemesini kurdum.Bu ücretli midir? Kurarken herhangı bır ücretten bahsedilmiyor, kart numarası vs sormuyor

  • Mustafa Tan

   29/09/2012 at 01:09

   Hayır ücretli değil 🙂

 103. Hakan

  19/10/2012 at 09:16

  İphone 4 yapılan diğer bir haksızlık 3d özelliğinin olmaması sirinin olmaması olsada siri Türkçe olmadıktan sonra anlamıda olmadığı için almıyorum üst modelleri

 104. mustafa

  23/10/2012 at 23:50

  navigasyon programı gps’imi kullanıyor yoksa 3g yimi 3g yi kullanıyorsa limitli paketler için sorun oluşturumu

 105. Ömer der ki

  29/10/2012 at 13:06

  Ben telefonu yurt dışından getirdim beraberimde İOS 6 yüklersem telefonum kapanır mı bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim.

  • Mustafa Tan

   29/10/2012 at 13:22

   Eğer cihazınız SIM kilitli ise ve Türkiye’de kullanabilmek için daha önce unlock işlemi yaptırdıysanız güncelleme sonrası bu unlock işlemi ortadan kalkıp cihaz tekrar SIM kilitli hale gelir. Eğer cihazınız SIM kilitli değilse rahatlıkla güncelleme yapabilirsiniz.

   http://www.iphoneturkey.com/2012/09/ios-6-guncellemesi-update-sik-sorulan-sorular-faq.html

   • Ömer der ki

    29/10/2012 at 13:35

    unlock işlemi yapıldıgını nasıl öğreniriz kayıt yapılırken unlock işlemi yapılmışmı yapılmamıs mı bilmıyorum

    • Mustafa Tan

     29/10/2012 at 14:18

     Daha önce Unlock yapmış olsaydınız bilirdiniz, öyle kolay bir işlem değil ayrıca pasaport kaydı ile unlock biribirinden tamamen bağımsız ve alakasız işlemlerdir.

     • Ömer der ki

      29/10/2012 at 15:35

      yani sonuç ne yapmamı tavsiye edesiniz sonuçta pasaport kayıtlı bir cıhazz

      • Mustafa Tan

       29/10/2012 at 16:15

       Daha önce yazdığım gibi pasaporta kayıtlı olmasının hiç bir önemi yok. Pasaport kaydı ülkemize has bir işlem.

       Sonuç olarak cihazınız SIM kilitli değilse güncelleme yapabilirsiniz rahatça.

 106. Kardelen

  31/10/2012 at 00:44

  Lütfen bana yardımcı olurmusunuz yaa app store hic bir isi yoramıyor 🙁 bısey ındırmeye calısıyorum 5 6 satırlık ıngılızce bı yazı cıkıyor ve yukleme sona erıyor
  4s ten baya baya soğudum parama yazık 🙂

  • Ömer der ki

   22/11/2012 at 17:12

   selam bence senin internet te sorun var baska bıryerde gırmeyı dene istedıgın neyse yukle

 107. Ömer der ki

  01/11/2012 at 17:31

  ıphone 4s video nasıl yuklenır mp 4 formatına cevırmeme ragmen yukleyemıyorum nasıl yuklenıyor lutfen yardımm..

 108. bilpeng

  22/11/2012 at 13:06

  Alarm’ın istediğimiz melodiyle çalması iyi olmuş da… Şu erteleme olayını bir türlü halledemediler. Yani insanın bir günü diğerine uymuyor ki, bazı sabahlar, tansiyonunuz filan düşük olur, birazcık daha gözlerimi kapatayım dersiniz, alarmı ertelemek istersiniz. 9 DAKİKA NEDİR AMA??? 9 dakika erteleme için çok fazla değil mi sizce de? En fazla 3-5 dakika erteleyebilmemiz gerekir. Bu erteleme olayının hala kişiselleştirilemiyor olması çok gülünç…

 109. mertkandy

  14/12/2012 at 14:05

  Harita uygulaması Bursa,Ankara ve Adana’da maalesef çok zor durumlara soktu fakat geri kalan 20’ye yakın ilde sorun yasatmadı. Aynı ilde 5 adresten birinde sorun yasanabiliniyor. Mümkünse google maps ve yandex’ten de check edin konumu ya da konumunuzu değiştirip tekrar arama yapın. Farkediyor.

 110. unal

  03/01/2013 at 14:56

  ayfon 5 se int olmadan nasil nevigasyon calisir tsk

 111. Anonim

  29/01/2013 at 20:11

  iphone5 te alarm çalarken aynı zamanda titriyor, alarmın titreşimini nereden kapatacağımı bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

 112. tuncayist

  04/02/2013 at 11:07

  merhaba
  iphone 4 telefonumu ios 6.1 ile güncelledim.
  daha önceden jailbreakliydi navigasyonlar yüklüydü. bu sürümde ücretsiz navigasyon özelliği var diye biliyordum ama iphone 4 olunca faydalanamıyoruz öyle midir???

  • tuncayist

   04/02/2013 at 11:17

   çok açık yazmışsınız pardon acele ettim yazmak için.

 113. Murat.Soylu

  04/05/2013 at 23:09

  Merhaba,

  İphone 4s kullanıcısıyım. Harita programım bozuldu. Haritamda yüm yollar ve yazılar kayboldu. Aynı zamanda uydu ve hibritte siyah ekran çıkıyor. Nerede olduğumu ve istediğim yol tariflerini gösteriyor ama yollar yazılar yok.. Yardımcı olursanız memnun olurum