iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – II

Bir önceki yazımızda, Apple’ın WWDC 2012’de duyurduğu iOS 6 Beta test sürümleri ile tecrübelerimizi ve yenilikleri paylaşmaya başlamıştık. Bu yazıda ise kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

Yeni Telefon Özellikleri

Bildiğiniz gibi iPhone’un temel uygulamasının özellikleri oldukça sade ve kısıtlı. Ayrıca Apple, yazılım geliştiricilerin cihazın telefon özelliğine erişimine izin vermiyor. Bu yüzden de App Store’da telefonla ilgili bir uygulama yer almıyor. Bu yüzden de özellikle Telefon uygulaması konusunda çok talep ve şikayet oluyor.

İşte Apple, iOS 6 ile sürümü ile birlikte Telefon uygulamasınının özellikle çağrı reddetme özelliklerini adam etmiş. Bu yeni sürümde artık bir çağrı geldiğinde karşımıza sadece “Reddet” veya “Cevapla”  seçenekleri değil, bunların yanında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Mesaj ile Yanıtla” ve “Daha Sonra Anımsat” seçenekleri çıkıyor.

Bu sayede örneğin eğer önemli bir toplantıdaysak gelen çağrıyı bir mesajla reddedebiliyoruz, hem de ayrıca bir mesaj yazmamıza gerek kalmadan. Mesaj ile Yanıtla seçenekleri arasında “Özel” mesajlar bölümü olduğu için istersek klasik mesajlar dışında da kendi belirleyeceğimiz bir mesajın otomatik olarak arayan numaraya gönderilmesini sağlayabiliyoruz.

“Daha Sonra Anımsat” seçeneği ise hiç bir mesaj göndermeden sadece Anımsatıcılar uygulamasına bir kayıt atıyor. Bu kayıt seçilen seçeneğe göre zaman veya lokasyon bazlı olabiliyor. Bu sayede işimiz bitince bizi arayan numarayı geri aramamız gerektiğini unutmuyoruz.

Rahatsız Etme

iOS 6’da sanırım en çok beğenilecek yeniliklerden bir tanesi bu Rahatsız Etme özelliği olacak. Çünkü bu yazıda paylaştığımız gibi Apple, BlackList diye adlandırılan uygulamalara izin vermiyor. Fakat bu konudaki talebin yüksek olduğunu görmüş ki, iOS 6 ile bu konuya kendisi bir çözüm üretmiş 🙂

Ayarlar menüsü altındaki “Rahatsız Etme” seçeneğini kapattığımızda da artık bizi arayanlara telefonumuz meşgulmüş gibi gözüküyor ama telefonumuz hiç çalmıyor. Sadece Cevapsız Çağrı kaydı oluşuyor. Bu sayede gecenin bir yarısında olur olmaz bir zamanda gelen mesaj, bildirim ve telefonlardan kurtulmuş oluyoruz.

Bu “Rahatsız Etme” özelliği de Bildirimler menüsü altından konfigüre edilebiliyor. Örneğin acil durumlar için, 3 dakika içinde iki defa arayan bir numaranın sesinin kapatılmamasını sağlayabiliyoruz.

Ya da belli kişilere “Rahatsız Etme” özelliğinin hiç devreye girmemesini sağlayabiliyoruz. Ya da bu özelliğin gece saatleri gibi sadece belli saatlerde aktif olmasını sağlayabiliyoruz.

Önemli Not: Yukarıdaki özellik cihazınızın ekranı kilitli iken devreye giriyor ve Favoriler diye geçen kişiler telefonunuzdaki Hızlı Arama menüsüne eklediğiniz kişiler.

FaceTime ve 3G

Bildiğiniz gibi FaceTime, sadece Wi-Fi ile çalışan Apple’a has bir görüntülü görüşme servisiydi. Apple her nedense uzun bir süredir FaceTime’ın 3G, yani Hücresel Veri üzerinden çalışmasına izin vermiyordu. Bu da özellikle dışarıdayken FaceTime’ın kullanımını imkansız hale getiriyordu.

Fakat iOS 6 ile birlikte artık 3G üzerinden de FaceTime görüşmesi yapabiliyoruz. iOS 6 yüklü iPhone 4S’imle gerçekten, 3G’den internete bağlıyken gelen FaceTime çağrılarına artık cevap verebiliyor ve konuşabiliyorum. Görüntü ve ses kalitesi de fena değil.

Fakat 3G’den görüntülü görüşme yani FaceTime yapmanın en büyük handikapı data paketinin çabuk bitmesi. Yaptığım kaba bir ölçümle, 3G üzerinden yapılan 1 dakikalık FaceTime görüşmesinde gönderilen + alınan veri toplamının 3MB. civarında olduğunu tespit ettim. Bu nedenle 3G üzerinden yapılacak FaceTime görüşmelerini uzun tutmamakta fayda var. Ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar -> FaceTime menüsünden Hücresel Veri seçeneğini kapatmakta 🙂

Not: iOS 6’daki 3G üzerinden FaceTime özelliği, sadece iPhone5, iPhone 4S ve Yeni iPad’de olacak. iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad 2 eskisi gibi Wi-Fi üzerinden tabii ki FaceTime de yapmaya devam edecek.

Gizlilik

Geçtiğimiz aylarda bazı popüler uygulamaların, uygulamanın doğası gereği hiç ihtiyaç duymadığı halde Adres Defteri gibi bilgileri kullanıcılardan habersiz alıp, kendi sunucularında saklaması epey patırtı koparmıştı. Hatta sırf bu yüzden Amerikan Senatosu soruşturma başlatmıştı. Apple da senatoya bu konuda önleyici tedbirler alacağını bildirmişti.

İşte bu önlemlerin parçası olarak iOS 6 ile Ayarlar menüsü altına Gizlilik isminde bir menü gelmiş. Bu menüden, özel hayatın gizliğini ihlal edebilecek temel bilgilere (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlayan uygulamaların listesine ulaşabiliyoruz.

Dilersek daha önce izin verdiğimiz uygulamaların izinlerini kaldırabiliyoruz. Tabii iOS 6 öncesindeki versiyonlarda Kişiler (Adres Defteri) ve Takvim’e erişim için izin istemek zorunda olmayan uygulamalar, iOS 6 ile birlikte lokasyonda olduğu gibi zorunlu olarak kullanıcıdan izin istiyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek işi Adres Defterine erişim ve yedekleme olan My Contacts Backup isimli uygulama dahi ilk kullanımda kullanıcının onayını almak durumunda kalıyor.

Bu sayede bizler, ana işi olmadığı halde alakasız bilgilerine erişmeye çalışan uygulamaları kolayca farkedebiliyor, ya da önceden izin verdiğimiz bir uygulamanın iznini kolayca kaldırabiliyoruz.

—–

Yukarıdaki yazının devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2012/06/ios-6-ile-gelen-yeni-ozellikler-iii.html

 

148 Comments

 1. Mcbabali

  12/06/2012 at 07:24

  Aydınlatıcı çalışma ve gayretiniz için, teşerkkür ederim. Mersaj iletim raporu vermeme sorunu çözülmüşmü?
  Selamlar.

  • Kenan

   12/06/2012 at 09:30

   bu bir sorun değil ki. iOS’da SMS için iletim raporu diye bir şey beri bulunmuyor. Apple bunu dikkate alacak olsaydı çok önceden alırdı. Demek ki bu konuda büyük bir talep yok

   • Mcbabali

    12/06/2012 at 17:58

    Elzem ihtiyaç ve bu konuda çok istek var. Sırf dizayn ve konsept telefon kullanacağız diye temel ihtiyaçlarımızın yok sayılması, eldekini kullanıp yenisini almak istediğimizde, samsung’a yönelmemizi sağlayacak. Çalışmayan ivir

   • Mcbabali

    12/06/2012 at 18:00

    Elzem ihtiyaç ve bu konuda çok istek var. Sırf dizayn ve konsept telefon kullanacağız diye temel ihtiyaçlarımızın yok sayılması dirumu var bu durum, eldekini kullanıp yenisini almak istediğimizde, samsung’a yönelmemizi sağlayacak. Çalışmayan ivir zıvırın bırakılıp, öncelikli ohtiyaçlara cevap verilmesi gerekir.

 2. Ali

  12/06/2012 at 07:32

  On numarasın Mustafa bey eline emeğine ve yüreğine saglık 🙂

 3. Gokhan

  12/06/2012 at 07:38

  Mustafa Bey selamlar,
  Yeni iphone modeli ile ilgili bilgi yok mu? (Ne zaman cikacagi, boyutlari vb.)

  • Mahmut

   12/06/2012 at 09:19

   sonbaharda cıkacak buyuk ihtimalle sürekli takıp edıyorum hep turkce hemde yabancı sıtelerde

 4. Ali Demirel

  12/06/2012 at 07:50

  Emeginize sağlık.
  Devamını heycanla bekliyorum.

 5. Kubilay Çınar

  12/06/2012 at 07:59

  Mustafa bey emeğinize, heyecanınıza sağlık… Türkiye’de iphone ve ipad öncelikli olmak üzere mac dünyasını takip etmek isteyen birisinin takipçiniz olması şart… Çok özel bir görevi başarı ile yerine getiriyorsunuz… Sabrınıza ve enerjinize hayranım doğrusu… Teşekkürler…

 6. İsmail

  12/06/2012 at 08:10

  Bizim gonlumuze taht kurmuş steve jops usunuz mustafa bey.hem dunku canlı performans olsun hem bu hemde daha oncekiler, paylasımınız takdire şayen.allah size zeval vermesin insallah.

 7. Ali

  12/06/2012 at 08:11

  Cok tesekkurler Mustafa bey

 8. Onur

  12/06/2012 at 08:14

  Elinize saglik heycanla haritalar özelligini anlatmanizi bekliyorum

 9. bugra

  12/06/2012 at 08:15

  supersiniz, dunku yayinda on numaraydi, tesekkurler.

 10. Pingback: Türkçe iOS 6 beta incelemesi arayanlar için detaylı kaynak

 11. Furkan

  12/06/2012 at 08:26

  Peki iPod touch 4 de ios 6 oluyormu

 12. Doktorcan

  12/06/2012 at 08:30

  Mustafa bey Tesekurler

 13. erquin

  12/06/2012 at 08:30

  klavyede geliştirme yapması gerekiyor bence çoğu programda eposta şekline kullanıcı adı girerken @ ve .com gibi karakterler girildiğinden, bazı program ve web sayfalarında normal klavye açıldıgı için biraz can sıkıyor, nasil basılı tutunca harflerin değişik şekilleri yatay konumlanıyorsa qwertyuıop üstüne rakamlar da dikey şekilde konumlasın cok pratik olur valla

 14. Furkan

  12/06/2012 at 08:30

  Bende ipod touch 4g var ama ios 6 olmuyor

  • mustafa

   12/06/2012 at 09:19

   henüz bizim gibi kullanıcılara ios 6 açılmadı sonbaharda yükleyebilir olacağız ipod touch 4 de de yüklenecek

   • Furkan

    12/06/2012 at 09:56

    Yardım ettiğiniz için
    teşekkürler

  • mustafa babayiğit

   12/06/2012 at 09:20

   henüz bizim gibi kullanıcılara ios 6 açılmadı sonbaharda yükleyebilir olacağız ipod touch 4 de de yüklenecek

 15. erquin

  12/06/2012 at 08:31

  klavyede geliştirme yapması gerekiyor bence çoğu programda eposta şekline kullanıcı adı girerken @ ve .com gibi karakterler girildiğinden, bazı program ve web sayfalarında normal klavye açıldıgı için biraz can sıkıyor, nasil basılı tutunca harflerin değişik şekilleri yatay konumlanıyorsa qwertyuıop üstüne rakamlar da dikey şekilde konumlasın cok pratik olur

 16. Doktorcan

  12/06/2012 at 08:36

  Dunku yayın ve bilgilendirmeleriniz icin Tesekurler …

 17. Cenk Arslan

  12/06/2012 at 08:38

  Siteyi farkettiğim andan itibaren sıkı bir takipçisi oldum. Kimseden karşılık beklemeden yapılan bu faaliyetler için Mustafa Bey size ne kadar teşekkür etsek azdır. Gece gündüz demeden her türlü yeniliği hemen bizlere ulaştırma çabanızı takdirle karşılıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 18. Omer

  12/06/2012 at 08:47

  Verdiginiz bilgiler ve emeginiz için teşekkürler

 19. Kader killioğlu

  12/06/2012 at 08:54

  Siri de turkce olmamasi hakkaten kotu, yakin zamanda ekleyeceklerini umuyorum, guzel paylasimlariniz icin sizlere cok tesekkur ediyorum…

 20. Fatih Vodna

  12/06/2012 at 09:02

  Mustafa Bey öncelikle dünkü canlı yayın ve bugünkü inceleme için sonsuz teşekkürler, emeğinize sağlık. İncelemedeki ekran görüntülerine bakıyorum da gece yarısından başlayıp, son ekran görüntüsünde saat 06:19’u gösteriyor. Gönülden tebrikler…

 21. Cafer

  12/06/2012 at 09:03

  Mustafa Bey nacizane bir sorum olacak müsadenizle; 3G ile görüntülü görüşme her telefon için geçerli mi yoksa sadece iphone ile mi sınırlı?

 22. Zebedee

  12/06/2012 at 09:04

  Dünkü radyo yayını oldukça başarılıydı. Çok teşekkürler.
  Ayrıca, uyku uyumadan, tüm gece boyunca bu yazıları hazırlamış olmanız çok büyük özveri. Tekrar teşekkürler.

 23. sertac

  12/06/2012 at 09:10

  Sayenizde apple cihazlarımızı çok daha verimli kullanıyoruz Emeğinize sağlık…
  Saygılarımla

 24. Metin

  12/06/2012 at 09:15

  Abi emeğinize sağlık gercekten isinizi mukemmel yspiyosunuz..sizi tebrik etmeyi kendimd borç bildim :))tebrikler..

 25. Mahmut

  12/06/2012 at 09:19

  cok iyi tesekkur ederim mustafa

  • Yılmaz Doğan

   12/06/2012 at 09:50

   Mustafa Bey emeğinize sağlık çok uğraştığınız belli. Ben rahatsız etme seçeneğinde seçtiğimiz bir yada bir kaç kişinin çağrısını Reddedemiyoruz galiba. Örneğin beni rahatsız eden iki numarayı reddedip diğer tüm kişilerin aramasına izin veremiyorum, doğrumu

   • Çağatay

    12/06/2012 at 09:58

    Çağrıyı reddetme var tabikide ekran kilit tuşuna dokunun herhangi bir aramadayken ilk dokunmanizda sesi ikincisinde de meşgule atar. Demek istediğinizi yanlış anlamamışimdir umarım 🙂

    • Yigit

     13/06/2012 at 18:13

     Yok bence arkadaş başka bir şeyi sormak istemiş. Ben de merak ediyorum. Bu rahatsız etmemeyi biraz daha açabilir misiniz Mustafa bey. Yani karşı taraftaki telefonun başta çalıp meşgule döndüünü mü duyuyor yoksa dıt dıt dıt diye bi ses mi duyuyor. Yani önemli olan bizi arayanın nasıl bir ses duyduğu. Bir de rehberimizdeki bir kişiye engel koyabiliyor muyuz. iBlaclist’i kullananlar sanırım sorumu daha iyi anlamıştır.

     • Mustafa Tan

      13/06/2012 at 18:39

      Arayan direkt dıt dıt şeklinde meşgul sesi duyuyor.

 26. serdal

  12/06/2012 at 09:43

  Mustafa Bey,
  Biz iphone kullanıcılarını bilinçlendirmek için,sabaha kadar uyumadan büyük bir özveri ile hemde karşılıksız çaba gösteriyorsunuz. Teşekkürler!!,sağlıklı bir yaşam diliyorum..

 27. Burak

  12/06/2012 at 10:10

  İyi Günler ios6 ne zaman güncellenebilir olacak bide güncellemeyi 3g üzerinde yapa biliyormuyuz ?
  İyi Çalışmalar

 28. cenk elibol

  12/06/2012 at 10:28

  merhabalar ….ios6 i phone 4 lerdede kullanılabilecekmi birde normal kullanıcılara ne zaman açılacak bilgilendirirseniz seviniriz…

 29. Bilal Can DURAN

  12/06/2012 at 10:38

  Mustafa Bey,

  Rahatsız Etme özelliği sadece gelen aramalar için mi? yoksa uygulamaların bildirimleri de kapatılabiliyor mu? Rahatsız Etme özelliğini devreye aldığımız da, emeğinize teşekkürler

  Saygılar

  • Harun

   12/06/2012 at 11:16

   Bildirimler dahil

  • Harun mustak

   12/06/2012 at 11:17

   Bildirimler dahil.

  • Harun mustak

   12/06/2012 at 11:17

   Bildirimler dahil kapatabiliyor

 30. Bilal Can DURAN

  12/06/2012 at 10:42

  Mustafa Bey,

  bildirimlerin zil sesini değişme özelliği eklenmiş mi?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 10:46

   Evet ama acele etmeyin, hepsini tek tek yazacağım 🙂

 31. mirkan

  12/06/2012 at 10:51

  rahatsız etme olayını görünce gözlerim yaşardı valla:))

 32. Baran

  12/06/2012 at 10:55

  Paylasim icin tesekkurler ben artik coklu oturumlarin misafir oturumu gibi seylerin olmasini bekliyordum ios 7 ye artiik

 33. Onur

  12/06/2012 at 10:58

  Ellerine saglık Mustafa bey

 34. Atakan

  12/06/2012 at 10:59

  Her şey için teşekkürler. Bunları hazırlamak için gece uyumamışsınız bile 🙂 Emeğinize sağlık. İyi çalışmalar

 35. Cemail Yenigun

  12/06/2012 at 11:06

  Tesekkurler Agabey.
  Sevgilerimle.

 36. Huseyin celik

  12/06/2012 at 11:07

  Mustafa bey,bu guzel emekleriniz icin size minnettariz.Sizin sayenizde apple cihazlarimizi daha verimli kullanabiliyoruz.

  Tekrar tesekkurler

 37. Harun

  12/06/2012 at 11:12

  Mustafa bey navigasyonda Çevrimdisi calışma özelliği varmi?

 38. Mustafa ESEN

  12/06/2012 at 11:13

  Merhabalar Mustafa Bey (Adaşım 🙂 )

  Hem dünki tanıtım hem de bugünki ilk ios6 incelemeniz için çok teşekkürler,inanın çok değerli bilgiler aktarıyorsunuz.

  Benim dikatimi çeken bir olay var, hani iPhone kiliti (Uykuda )iken çağrı geldiğinde sadece sürgü ile yanıt vermek yada çağrı engellemek için (Mekanik olarak )Power tuşuna iki kere basmak gerekiyordu,ios6 ile bunun yerine sürgü yanında ahize resimi gördüm (http://www.apple.com/ios/ios6/),acaba bu şekilde çağrı engellemeyi denediniz mi ?(Yukarıdaki anlatımda sanırım cihaz uykuda değilken olan görüntü ). Şayet bu özellik geldiyse boşuna tuşları yıpratmaktan kurtulmuş olacağız 🙂

  Yeni yazılarınızı heyecan ile bekliyorum,
  Saygılar

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 11:17

   Selamlar,

   Yukarıdaki yazıda da ben de aynı görüntüyü paylaşmıştım aslında, cihaz kilitliyken veya değilken çıkıyor o telefon resmi. Yukarı doğru kaydırılarak da Reddet ve Cevapla seçenekleri çıkartılıyor. Yani artık dediğiniz gibi Power tuşuna çift basmak zorunda değilsiniz çağrı reddetmek için 🙂

 39. Harun

  12/06/2012 at 11:25

  Mustafa bey navigasyonda Çevrimdisi calışma özelliği var mı?

 40. Mete

  12/06/2012 at 11:27

  İlk defa böyle güzel bir iPhone bilgilendirme uygulaması görüyorum elinize sağlık

 41. Semih

  12/06/2012 at 11:49

  Sanirim iOS 6 ile google maps haritada kalkıp yerine şirketin kendisini hazırladığı 3D haritalar olacakmış acaba bu test sürümünde var mı?

 42. Sefa

  12/06/2012 at 11:54

  Benim sorum şu sizce beyaz ipad mi almalıyım yoksa siyah mı ? arasında bi fark varmı film izlerken vs şimdiden teşekkürler…

 43. Emre Yüksel

  12/06/2012 at 12:02

  Ben de hala ios 5 var giriyorum ayarlara yazilim guncellemesine hala yaZilimimiz guncel diyor ne zaman gelir ios 6?

 44. Emre Yüksel

  12/06/2012 at 12:02

  Ben de hala ios 5 var giriyorum ayarlara yazilim guncellemesine hala yaZilimimiz guncel diyor ne zaman gelir ios 6

 45. Serkan şimşek

  12/06/2012 at 12:04

  Su ana kadar en hoşuma giden iyileştirmelerden biri face time özelliğini 3g üzerinden kullanılabiliyor olmak..

 46. Levent Sönmez

  12/06/2012 at 12:23

  Şu Siri bir Türkçe olsa bir de iphone 4 e gelse ne iyi olur 🙂

 47. ozgur

  12/06/2012 at 12:29

  iPad’de siri’ye havayı sorunca ne oluyor? Biliyorsunuz iPad’de hava durumu uygulaması yok.

 48. Savas

  12/06/2012 at 12:43

  Ellerinize saglik Sabirsizlikla bekliyorum ios6 li iphone5 i

 49. Emre D

  12/06/2012 at 12:47

  iOS 6’da gelen navigasyon yaliniz iPhone 4s ve iPad 2/3 isliyor. Bu kötü oldu iste, iPhone 4 desteklemiyor!!!!

 50. celalettin

  12/06/2012 at 12:52

  mustafa bey sanırım betayı yükleyip..beğenmez isek(shsh kaydı olamadan..)da eski sürümümüze dönüyoruz…? yoksa benmi yanılıyorum..betalarda bu özellik yokmu…?

 51. Ali

  12/06/2012 at 13:01

  Apple yeni haritasinin TR durumu nedir? Eger yine TR yi goz onune almamislarsa ne yapacagiz? Andreoide mi mahkum olacagiz ?

 52. Unal

  12/06/2012 at 13:15

  Öncelikle vermis oldugunu bilgiler İcin tesekkurler.benim ogrenmek istedigim performansi ve pil suresi nasil acaba ?

 53. erkin

  12/06/2012 at 13:51

  Sizce yeni Macbook Air 12 inc(1.119 Dolar olan) mi alayım yoksa yenilenmiş Macbook Pro 13inç (1.119 Dolar olan) notebook mu alayım?

  • Ali

   12/06/2012 at 13:55

   Son çıkan hangisiyse onu almak daha mantıklı deilmidir 🙂

 54. Emre Mustafa

  12/06/2012 at 14:24

  Mustafa bey simdi 3 gs kullanicisiym ben simdi bu ios 6 ne gibi yenilikler getirdi jailbreaki varmi

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 14:58

   Yukarıdaki yazı zaten iOS 6’nın getirdiği yenilikler ile ilgili. Sorunuzu ben mi yanlış anladım 🙂

   • enes

    19/09/2012 at 16:27

    peki ios 6 da iphone 4 lerinde haritaları 3D olacak mı _?

    • sds

     22/09/2012 at 02:08

     hayır malesef

     • alperen

      11/03/2013 at 17:33

      ben yükledim ama ıpad 3 um var app store ingilizce yardım edermısın.ız

 55. Muzaffer

  12/06/2012 at 14:25

  Ne kadar cok siri meraklisi varmis.ip4 gelsin diyen de var,Benim cihazim ip4s siri var fakat acmiyorum hem datayi somuruyor hemde cihazin pilini arti siri kullanirken cihaz cok isiniyor,ip4 ve ipad2 gelmemesi guzel olmus.
  3g uzerinden goruntulu gorusmeyi diger cihazlarla yapabilecekmiyiz?
  Mesala samsung veya nokia gibi…
  İos 6 daha gelistirilecek cok sey var sonbahara ancak yuklenir.
  Bu klavye konusunda gecen ay cumhurbaskani sn.Gul ve heyeti apple californiyadaki merkezini ziyaret etti.heyettekiler klavye sorunu ile ilgili talepte bulundular.

 56. Zizouu

  12/06/2012 at 14:37

  Selamlar.. Ben 3 gs kullaniyorum. Son guncellemede 5.1.1 kurulduktan sonra sanki telefonumda yavaslik ve pilin cabuk bitmesi gibi durumlar olusuyor. 6 versiyonu icin guncellemesi ciktiginda bunu yuklemem benim gibi 3gs kullananlar icin zorluk cikarir mi? Bu konuda sizden cevap bekliyorum. Tşk..

  • Mustafa patlar

   15/06/2012 at 18:24

   Zorluk çıkartsa apple iOS 6 yı 3gs kullandirmazdi sanırım

 57. ismail

  12/06/2012 at 15:18

  emre arkadaşımızdan bomba bir soru.ios 6 da ne gibi yenilikler var :D.karpuz kesebiliyorsun

 58. Savas

  12/06/2012 at 15:29

  Selamlar Mustafa bey, iphone ile garitayi cok kullanan biri olarak yeni harita uygulamasi ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim isim geregi cok ihtiyac duyuyorum. Ornegin favorilere mekan ekleyebiliyormuyuz? Koordinat girme imkanimiz var mi? Performansi ve goruntusu nasildir? Simdiden cok tesekkur ederim

 59. Anonim

  12/06/2012 at 15:31

  Teşekkür etmeden geçemeyeceğim . Elinize saglık güzel olmuş .

 60. Aytac

  12/06/2012 at 16:52

  Ben 4s kullanıyorum Mustafa bey ama ven 4s den çok sizden memnunum sizin gibi biriyle tanıştığıma ve bu siteye üye olduğuma kendimi çok şanlı hissediyorum sizden aldığım bilgilerle arkadaslarıma kendi çapımda birşeylerde öğretiyorum 🙂 nerdeyse beni ipone dahisi zannediyorlar senin sayende is arkadaşların arasında teknisyen gibiyim 🙂 sana ne kadar teşekkür etsem az tabi ekibinede saygılarımı sunarım başarıların devamını dilerim

 61. YASİN

  12/06/2012 at 17:05

  İSİM LİSTESİ DÜZENLEME İLE İLGİLİ YAZINIZI OKUDUM MUSTAFA BEY
  AMA TELEFONU HER BİLGİSAYARA TAKTIĞIMDA EŞZAMANLANIYOR VE LİSTE TEKRAR ALLAK BULLAK OLUYOR AD SOYAD YAPTIM AMA DAHA ÖNCEDEN 3 İSİM
  OLDUĞUNDAN ÇORBA OLUYOR BİLMEM ANLATABİLDİMMİ

 62. Timur Bey

  12/06/2012 at 18:01

  Bu RAHATSIZ ETME ve çok lazım olan GİZLİLİK özellikleri bence süper. Tanıtım icin teşekkürler.
  Telefon özellikleri ve arama ekranındaki eklentiler gereksiz bence. iPhone başka telefonların özelliklerini kopyalıyor ve özgünlüğünden ödün veriyor böyle.
  FaceTime a da 3G imkanı koyması kötü olmuş. Bilinçsiz kullanıcıyı batırır. Eskiden kullanıcısını koruyordu Apple. App Store’dan 10mb nin üstünde downloada bile imkan vermiyordu hücresel veri ile.

 63. Samet

  12/06/2012 at 18:17

  Merhaba ben 4s kullanicisiyim ve ios 5 i basil 6 ya update edebilirim kendiligindenmi guncelleme gelicek yoksa bizmi yukliycez simdiden tesekkrler

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 19:19

   Sonbaharda otomatik güncelleme olarak gözükecek, zaten biz de duyuracağız hep yaptığımız gibi.

   • Samet

    13/06/2012 at 13:40

    Tesekkurler mustafa bey ilginiz icin

 64. Buğra E

  12/06/2012 at 23:19

  Merhabalar şimdi bu ios6 ‘ yı ne zaman yükleyebilceğiz ? ya da siz nasıl yüklediniz ?

 65. Mehmet türksezer

  13/06/2012 at 11:43

  Neden sirinin türkcesini yapmamışlar nedennnnn

 66. Timur Bey

  13/06/2012 at 14:41

  Sizce üretici firmaların işletim sistemlerini devamlı yenilemesi ve onları güncelleme imkanı sunması doğru mu? Eskiden cep telefonu alirdik uzun süre kullanırdık aynı sekilde. Şimdi bu güncelleme ve cezbeden yenilikleri görünce yeni telefon alıyoruz çünkü birçok şey iphone 4’e bile uymuyor.

  • zk.

   12/08/2012 at 12:01

   Bir bakıma haklısınız ama Apple’in yeni telefon satma yöntemi bu yani Apple iOS i Android gibi bir sürü telefonda kullanmıyor sadece kendi ürettiği telefonlarda kullanıyor gelir sağlaması için de sadece bazılarına güncelleme yaptırması ve tüm özellikleri kullandirmasi lazım eğer her yeni özellik her telefonda olsaydı Apple telefon satamazdi.Ayrıca yeni özellikler eski modellerin teknik yapısına uymuyor olabilir biraz anlayisli olun lütfen.

 67. Osman

  13/06/2012 at 17:26

  Merhaba yaa bu iOS 6 ne zaman gelecek ve otomatik olarak telefonlara mı gönderilecek

 68. İdris

  13/06/2012 at 19:43

  Kamera simgesi yine kilitli ekran da mi? Bir de gelen aramalarda secenekler kilitli iken nasıl çıkıyor ? Teşekkür ederim.

 69. Sercan

  14/06/2012 at 10:26

  Mustafa bey 3G üzerinden ipone4 ile görüntülü konuşamıyoruz anladığım kadarıyla dogrumudur

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 10:27

   Maalesef öyle 🙁

   • Sercan

    14/06/2012 at 13:26

    Anlaşılan bu yeni versiyon direk satış amaçlı 4 leri atın 4 s alın diye .

    • Anonim

     16/06/2012 at 10:35

     Hayır yeni çıkaracakları iphoneu alın diye 4si değil.

 70. Timur Bey

  14/06/2012 at 22:09

  Mustafa bey öncelikle teşekkürler iOS 6’yı tanıttınız. Assistive Touch hakkında bilgi verir misiniz? Assistive Touch’ı kullanıyorum ama menüsünde sadece home tuşunu biliyorum. Favoriler, hareketler nasıl kullanılıyor??

 71. Caner

  15/06/2012 at 16:12

  Öncelikle bu güzel ve açıklayıcı anlatımınız için teşekkür ederiz.
  Benim sormak istediğim soru “rahatsız etme” modu ile alakalı;

  Arayan kişilere meşgul çalan telefonum bu özellik sayesinde, normalde kullandığım “arama bekletme” özelliğini devreden mi çıkarıyor.
  Yoksa arama bekletme özelliği olan cihazımda bu meşgule düşen çağrılar cevapsız arama olarak gözükecek mi?
  Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 72. Emre

  18/06/2012 at 21:02

  Mustafa bey çok teşekkürler

 73. atmaca

  30/06/2012 at 13:50

  İOS6 ıle bırlıkye gelen yenılıklerden gelen cagrının red edılmesı ıle ılgılı veya sonra gorusulmesı gıbı durumlarda klıt ekranında kamera sembolunu yukarıya dogru cekmenız gerekır bunu anlatmamasınız sanırım kımsede bunu merak edıp yazmamış hatırlatmak ıstedım…

  • Mustafa Tan

   30/06/2012 at 14:23

   Haklısınız o kadar detaya inmedim. Fakat ekran görüntülerinden belli oluyor gibi.

   Yine de hatırlatma için teşekkürler.

 74. İphone4

  12/07/2012 at 01:40

  Yurtdışında 2tane iph4 getirdim ve 2sndede facetime yok tangoya mahkumum ama facetim istiyorum nasil olcak?

 75. İphone4

  12/07/2012 at 01:43

  Konu ile alakalı değil ama benim apple kullanıcı kimliğimi 5 kişi falan kullanıyor ayip olmasin diye de sifreyi degistiremiyorum ,ipad ime sürekli farklı rehber geliyor tanimadigim numaralar falan ,nasil engelleyebilirim

 76. hasan

  12/07/2012 at 14:39

  ios 6 beta 2 yüklü cihazımda. sadece tek numarayı hiç aramamasını nasıl sağlarım yani blackliste nasıl alırım? şimdiden teşekkür ederim..

 77. Eda

  02/08/2012 at 12:09

  İphone-4 ve iPad-1’mle üvey evlat gibi hissettim. 🙁

 78. Tibet Güloğlu

  09/09/2012 at 03:06

  İOS 6 da siri Tükce olucakmı

 79. Kadir

  17/09/2012 at 23:31

  Merhabalar ben telefonumu (iPhone 4 ) yurt disından aldım .güncelleme yaparsam tekrar kitlenirmi yardım ederseniz sevinirim ..

 80. Cansu

  20/09/2012 at 02:03

  Merhaba, verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Guncellemeyi yaptim az once bitti, genel olarak begendim. Yalniz PassBook’tan App Store’a baglanamiyorum. Bunun sebebi/cozumu var mi?

 81. UmuUt

  20/09/2012 at 10:27

  İOS 6 da rahatsız etme uygulamasını kullanıyorum ancak arayan numaralar kapatılmıyor… Arayabilecekler kısmına hiç kimse diyorum ama yine de herkes arayabiliyor..

  acaba nerede yanlış yapıyorum…. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim…

  teşekkür ederm

  • hakan

   20/09/2012 at 12:33

   tamda aynı sorunu ben yazıcaktım evet yazılımı güncelledikten sonra ilk merak ettiğim şey rahatsız etme özelliği idi ama ne yaptıysam umut arkadaşımız gibi aramaları engelleyemedim. başka başka numaralarda denedim olmadı bu konu hakkında siz MUSTAFA BEY yardımınızı rica edicektim.

  • Çağlar

   20/09/2012 at 15:00

   Arkadaşlar tuşlar kilitli olmadığı sürece bütün numaralara cevap verir. Tuşları kilitleyince gelen aramalara meşgul tonu veriyor. Hızlı aramanızdaki kişiler de Favorileriniz oluyor bilginize…

 82. ruzgar2727

  21/09/2012 at 13:56

  mustafa bey açıklamalarınızdan dolayı teşekkürler… Mesaj ile yanıtlamadaki özel mesajı nerden ayarlayacağımız yazabilirmisin 🙂 tsk

 83. Fatih kuzu

  21/09/2012 at 18:44

  İyi akşamlar… benim su sekilde bir sorum olacak telefon konuşmalarımızın giden ve gelen sürelerini ayrı ayrı gosterilerilyormu yani bir süre aralığında ne kadar dakika konuşma yapmisiz

 84. Mehmet uzun

  25/09/2012 at 01:52

  Rahatsiz etme secenegi ise yaramiyor ekran kilitliykende Ayni sorunu yasatiyor yardimci olursaniz sevinirim

 85. harun erdoğdu

  09/10/2012 at 17:55

  mustafa bey iyi günler ben iPhone 4s kullanıyorum telefonumla görüşme yaparken ekrana tıklayıp hoparlör dediğim zaman karşı tarafa benim sesim gitmiyor nedeni ne olabilir

  • nur akömür

   05/12/2012 at 21:15

   aynı sorun bende de war.çözüm nedir acaba ?

   • BURAK ÇİVİT

    04/10/2013 at 11:52

    Çözümü yok galiba Nur:)Bende kafayı yiycem

 86. Hüseyin

  21/10/2012 at 01:05

  Mustafa Bey iOS 6 da gelen çağrılarda daha sonra anımsat seçeneğini seçtiğimde “1 saat sonra” çıkıyor ama “ayrıldığımda” seçeneği çıkmıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi günler.

 87. Hasan

  23/10/2012 at 22:00

  Mustafa bey
  Mesaj veya bildirim geldigi zaman ana ekran kilitli olduğu halde görünüyor bunu ekran kilitliyken görmemek icin bir çözüm varmi
  Ayrıca app Store Sifre degisimi nasıl oluyor acaba bazı arkadaslarım şifremi biliyor ve kredi kartı bilgilerim olduğu icin paralı birşey indirebilir diye düşünüyorum vede onlar birşey indirdiğinde benim telefonumada iniyor

 88. Ferruh Tasdemir

  31/10/2012 at 16:23

  Mustafa Bey merhaba, Rahatsız etmeyi kıbrısta kullanırsam, beni arayanlar kıbrısta oldugumla ilgili uyarı mı önce alacak yoksa meşgul mü çalacak? Yanıtlarsanız çoook sevinirim

  • Anonim

   31/10/2012 at 16:45

   Sadece meşgul sesini duyarlar ben daha önce Azerbaycan da idim oyle birşey olmuyor sizi arayan telefonunuz kilitli ise karşı taraf sadece meşgul tonunu duyuyor

  • Hasan

   31/10/2012 at 16:46

   Sadece meşgul sesini duyarlar ben daha önce Azerbaycan da idim oyle birşey olmuyor sizi arayan telefonunuz kilitli ise karşı taraf sadece meşgul tonunu duyuyor

   • Anonim

    31/10/2012 at 16:48

    Çok teşekkürler aynı durum kapalı olduğunda da geçerli mi yurtdışı için?

    • Hasan

     31/10/2012 at 17:20

     Yurt dışında veya baska bir yerde olmaniz fark etmez rahatsız etme modunuz açık halde ve telefonunuz kilitli olduğu zaman karşı taraf sizin meşgul olduğunu sanıyor yani telefonda meşgul tonu çalıyor
     Rahatsız etme modunuz açık ama telefonunuzu uçak moduna Yada kapalı olursa almış olduğunuz rahatsız etme modu ise yaramaz karşı tarafa ulaşılamıyor diyor

 89. Hasan

  01/11/2012 at 18:31

  Arkadaslar aramızda tango programında gelen aramalar veya yapılan aramalar kendi kendine neden siliniyor bileniniz varmi ?

 90. Anonim

  03/11/2012 at 12:27

  Arayan numarayı engelleme proğramı yokmu cvb yazarsanız sevinirim

 91. Ümit erdoğan

  04/12/2012 at 09:27

  Sm Mustafa bey Telefonumun mesajlar bölümünde giden mesajları ve gönderilen mesajları yanlışlıkla silindi nasıl geri getirebilirim?

 92. Hasan

  11/12/2012 at 16:10

  Merhaba arkadaslar apple 4s kullanıyorum bilgisayarımdaki iTunes guncelledikten sonra telefonuma indirdiğim paralı ve parasız uygulamaları bilgisayarım daki iTunes kopyalama yapmıyor nedenini bilen varmi acaba

 93. Alican

  05/01/2013 at 15:23

  Mustafa bey merhabalar. öncelikle bilgiler için size teşekkür ederim. Aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum facetime ile ilgili. Data paketini çabuk bitirdiğini söylemişsiniz ve 1 dk lık bir konuşmada 3 mb data yiyor demişsiniz. Bu rakamı tango veya skype gibi diğer programlarla karşılaştırmak istedim, hangisi daha avantajlı diye, diğer görüntülü konışma programlarında 1 dakikalık bir konuşma ortalama kaç mb data yer bir fikriniz var mı acaba? Şimiden teşekkr ederim.

 94. Hasan

  06/01/2013 at 13:32

  Arkadaslar 4s kullanıyorum ama dun aksam dan beri wi-fi ikonu çalışmıyor konu ile bilgisi olan varmi hiçbir wieles i görmüyor daha dogrusu ikon hareket etmiyor

 95. mehmet

  04/02/2013 at 13:29

  benim telefonum iphone 4s suudi arabistandan getirttim jailbreak orada atılmış ve sürümü ios 5.1 di ve face time vardı ios 6 ya guncelledikten sonra yok oldu bir daha nasıl getirebilirim defalarca baktım arkadaşımınkinde var bende yok o da ios 6 ya güncellemiş

 96. birgül

  01/05/2013 at 12:33

  merhaba ıphone 4s kullanıyorum biriyle konuşurken gelen arama oldğunda uyarılmam yada noyu görmem mümkünmü teşekkürler

 97. Gökhan

  17/05/2013 at 22:13

  Mrb kolay gelsin sorum yukarida aciklama yaptiginiz konuyla ilgili degil ama ben iphone mu baska bi iphone la degistiricem ama eski iphone daki bilgileri verileri programlari nasil aktarabilirim bana yaRdimci olurmusunuz

 98. Anonim

  02/06/2013 at 01:38

  Facetimeda bi anda karsı tarafa ses gitmiyor. Görüntü ve karsı taragın sesı var bnmki ypk beden acaba ? Cozum nedır.

 99. ALİ ÇAKIR

  17/08/2013 at 12:03

  4 es kullanıyororum rahatsız etme modunu ögrendim ama istemedim kişiler aradında meşgul sanıyor tekrar arıyor kapalı modu veya ardında tel kapalı bir secenegi yokmu uçak modu gibi ama gelen kişinn numarasını görelim veya önemli kişi arayabilir birde bir purograam indirn ordan kişiyi numarasını yaz ararsa kapalı gözüküyormuş yaptım olmadı iyi günler

 100. elmas

  15/11/2013 at 20:42

  Kilit ekranında gelen bildirimlerin (whatsapp, sms,viber vs.) Kişi ismiyle gözükmemesini nasıl sağlarım

 101. Admgnr

  19/11/2013 at 12:06

  Merhabalar Mustafa bey. Şimdi İphone dışındaki telefonlarda görüntülü konuşma yaparken 3G kullanıyor ancak veri olarak internetten bşr kayıp yaşanmıyor diye biliyorum. İphone da 3G üzerinden FaceTime ile konuşurken veriyi internetten harcıyor diye biliyorum. Bilmem doğru anlamış mıyım? Eğer benim dediğim gibiyse apple neden Operatörlere bu şekilde para kazandırıyor?

  • Mustafa Tan

   19/11/2013 at 13:43

   Diğer telefonlardaki 3G üzerinden yapılan internet harici görüntülü görüşme de bedava değil ki. Apple’ın internet üzerinden sunduğu görüntülü görüşmede özel bir ücret yok eğer internet paketiniz varsa.