iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – I

Apple, bu yıl ki WWDC etkinliğinde, geçen sene yaptığı gibi yeni iOS sürümü olan iOS 6 ile gelen yeni özellikleri tanıttı. Ayrıca iOS 6’yı da hemen son kullanıcıya açmadı. Sadece sertifikalı iOS yazılım geliştiricilerin belirlediği test cihazlarına kurulabilecek şekilde iOS 6 beta test sürümlerini yayınladı:

iOS 6 Beta Test Sürümlerini sadece yazılım geliştiriciler yükleyebiliyor.

Bizim de iTurkeyBiz uygulamamız sayesinde bir iOS geliştirici sertifikamız olduğundan, ve de cihazlarımız test cihazı olarak kayıtlı olduğundan hemen cihazlarımıza (iPhone 4S ve Yeni iPad) yükleyebildik.

Sizler ise Apple’ın açıkladığına göre, 19 Eylül’de final sürüm resmen yayınladığında yükleyebileceksiniz. Lütfen öncesinde iOS 6 Beta sürümlerini cihazlarınıza nasıl yükleyebileceğiniz ile ilgili konularda talepte bulunmayınız. Çünkü beta test sürümleri genelde sorunlu oluyor ve memnun kalmaz iseniz eski versiyonlara da geri dönüş olmuyor. Ayrıca her bir test cihazının UDID kaydının yapılması gerekiyor ve de bu kayıt işlemi sınırlı.

Ayrıca çok soru geleceği için baştan belirteyim istedim; iOS 6, sadece aşağıdaki cihazlara yüklenebilecek. Örneğin ilk nesil iPad’e yüklenemeyecek, fakat iPhone 3GS’e yüklenebilecek. Dolayısıyla aşağıdaki cihazlara sahip olanlar, sonbaharda Apple resmen yayınladığında, iOS 6’yı cihazlarına yükleyebilecekler.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Apple’ın lansmanda söylediğine göre iOS 6 ile gelen irili ufaklı 200 civarında yenilik var. Fakat ben bu ilk yazıda öncelikle, Apple’ın lansmanda ön plana çıkardığı yeniliklerden bahsetmeye çalışacağım. Tabii bu yeni özelliklerin, Türkiye’deki kullanıcılara yansıyacak tarafını da işin içine katarak 🙂

iOS 6 ile gelen gelen veya değişen temel özellikler.

Siri

Apple’ın ilk olarak sadece iPhone 4S’e sunduğu Siri, yani bireysel asistanımız, iOS 6 ile daha da yetenekli hale geliyor. Fakat Siri ile ilgili en önemli gelişme, artık Yeni iPad’e de çalışıyor oluşu. Maalesef iPhone 4 veya iPad 2 gibi eski modellere Siri desteği halen yok.

iOS 6 ile Yeni iPad’e Siri desteği geliyor.

iOS 6’daki Siri ile ilgili diğer bir gelişme de, özellikle Amerika’daki bir çok içerik sağlayıcı ile entegre hale gelmiş olması ve çevredeki restaronların, sinemaların ve spor müsabakalarının sonuçlarını getiriyor olması. Yani Siri’ye en yakın restorantı sorduğunuzda ratingleri ile birlikte listeliyor ve dilerseniz rezervasyon bile yapabiliyorsunuz. Benzer şekilde size en yakın sinemaları ve bu sinemalarda oynayan filmleri Siri’den talep edebiliyorsunuz.

Fakat bu özelliklerin hiç biri halen ülkemizde çalışmıyor. Ben cihazımdaki test sürümüyle en yakın restorantları ve sinemaları sorduğumda, “Türkiye’de bu özellik desteklenmemektedir” cevabını aldım 🙁 Fakat yine Siri’ye yeni gelen, spor müsabakaları sonuçları ile ilgili sorular sorabildim, örneğin NBA ile ilgili ingilizce sorduğum birkaç soruya cevap alabildim:

Ayrıca Avrupa’dan bazı ülkelerin futbol (soccer) lig sonuçları da Siri’ye sorup öğrenilebiliyor. Tabii aralarında Türkiye Futbol ligi yok 🙁

Gerçi bunun da bir önemi yok çünkü Siri’nin halen Türkçe desteği bulunmuyor. iOS 6 ile Siri, bir çok dil desteğine kavuşmuş olmasına rağmen Türkçe bunlardan bir tanesi değil 🙁

Fakat Türkçe eksikliğine rağmen iOS 6 ile Siri’ye eklenen uygulama açma özelliği çok başarılı ve faydalı. Örneğin Siri’ye ingilizce “Launch Facebook” komutunu verdiğimizde, ikonuna tıklamamıza gerek kalmadan otomatik olarak uygulamayı açıyor. Özellikle benim gibi cihazında çok sayıda uygulama olanlar için çok faydalı bir özellik.

Son olarak Apple, büyük araba üreticileri ile anlaşıp, Siri’nin belli modeller ile entegre olmasını sağlamış. Eyes Free ismindeki bu özellik sayesinde desteklenen arabalarda, direksiyonda Siri’yi aktive eden bir düğme yer alıyor. Bu sayede sürücü cihazına hiç bakmadan veya dokunmadan, Siri’yi açıp komutunu verebiliyor. Normalde bu iPhone’daki Home (Ana Menü) tuşuna parmağımızı birkaç saniye basılı tutularak gerçekleşiyor.

Detaylı bilgi için : http://www.apple.com/ios/ios6/siri/

Facebook Entegrasyonu

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene iOS 5 ile Twitter entegre olmuştu. Ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan, iOS 5 yüklü cihazlardan Twitter’a mesaj göndermek çok kolaylaşmıştı. Apple, Facebook ile yakın çalışarak benzer entegrasyonu iOS 6’ya da getirmiş. iOS 6’da Facebook entegrasyonu da, Twitter’da olduğu gibi Ayarlar menüsü altındaki Facebook seçeneği kullanılarak yapılıyor.

Facebook hesabımızla Ayarlar menüsü altından giriş yaptıktan sonra da, Kişiler ve Takvim için entegrasyon seçenekleri karşımıza çıkıyor. Eğer entegrasyonu açık bırakırsak, Facebook arkadaşlarımızın, fotoğrafları, telefon ve email bilgileri, Kişiler yani Rehberimiz’de çıkıyor. Benzer şekilde yine arkadaşlarımızın doğum tarihleri Takvim’imizde gösteriliyor.

Facebook entegrasyonu yaptıktan sonra da artık Facebook’a resim veya fotoğraf göndermek çok kolaylaşıyor. Fotoğraflar’dan herangi bir resmi seçip paylaşma seçeneğine tıkladığımızda da, karşımıza aşağıdaki gibi iOS 6’nın yeni paylaşma arayüzü çıkıyor. (Eski menülere göre bu yeni paylaşma arayüzü çok daha güzel olmuş 🙂 ) Facebook’a tıkladığımızda da Twitter’daki gibi bir paylaşım ekranı açılıyor. Fakat Twitter’dan farklı olarak bu ekranın sağ alt köşesinde, resmimizin kimler tarafından görülebilir olacağını seçebileceğimiz bir seçenek bulunuyor. Örneğin standart olarak gelek “Friends” seçeneği ile paylaştığımız resimleri sadece arkadaşlarımız görebiliyor.

Facebook’un meşhur beğen (Like) seçeneği, iOS 6 ile birlikte App Store’daki uygulamalara da ekleniyor. Bu sayede Facebook arkadaşlarımızın hangi uygulamaları beğendiğini kolayca görebiliyoruz. Bence Facebook entegrasyonunun en güzel tarafı bu olmuş. Bu sayede sahte App Store yorumlarından bağımsız olarak arkadaşlarımızın bir uygulama hakkındaki beğenisini de kolayca görebileceğiz. Bu arada benim ilk beğendiğim uygulama da, blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz oldu 🙂

Bu arada yukarıdaki ekran görüntüsünden de farkedeceğiniz gibi App Store’un tasarımı, iOS 6’da baştan sona değişmiş ve bence güzel de olmuş 🙂

Son olarak cihazımızın ekranını yukarıdan aşağıya doğru çektiğimizde açılan Bildirim Merkezine Twitter ve Facebook kısayolları eklenmiş. Her ne kadar aşağıdaki ekran görüntüsünde Türkçeleştirme sorunları nedeniyle bu seçenekler tam çıkmamış olsa da, üzerlerine tıkladığımızda Facebook ve Twitter’a post gönderme ekranları hemen açılıyor.

iPad Saati

iPad sahiplerinin gayet iyi bildiği gibi iPad’lerde iPhone’larda olduğu gibi standart olarak bir Saat/Alarm uygulaması bulunmuyor. Apple, iPad kullanıcılarından gelen talepleri dikkat almış olacak ki iOS 6 ile iPad’lere gayet şık bir saat eklemiş.

iPad’e yeni eklenen bu Saat uygulamasında da iPhone’daki gibi Dünya Saati, Alarm, Kronometre ve Sayaç özellikleri bulunuyor. Fakat Dünya Saatleri, iPhone’dan farklı olarak eklenen şehirlerin Hava Durumlarını da gösteriyor.

——

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2012/06/ios-6-ile-gelen-yeni-ozellikler-ii.html

142 Comments

 1. Kaan

  12/06/2012 at 04:59

  Anında ve hızlı şekilde paylaştığınız bu yararlı bilgilendirmeleriniz için gerçekten çok teşekkürler.

 2. Murat

  12/06/2012 at 05:10

  Bu apple musteri temsilcilerine nasil mail atariz

  • batuhan

   12/06/2012 at 05:12

   bununla ilgili bir yazi vardi sanirim uygulama alirken nelere dikkat edecegimiz ile bir konu idi biraz arastirsan bulursun eski yazilarda

 3. batuhan

  12/06/2012 at 05:10

  tesekkurler Mustafa bey sizi 2007 den beri takip ediyorum , ama son zamanlarda cok hizli bilgiler veriyorsunuz:) bende bir iphone ve mac fanatigi olarak butun yenilikleri bekliyorum

 4. Murat

  12/06/2012 at 05:12

  Walla iphoneden sogudum androite gecicem.

 5. Murat

  12/06/2012 at 05:13

  Muhtemelen İOS250 de siri turkcelesir ve biz o arada 100 tane daha iphone aliriz

 6. Murat

  12/06/2012 at 05:18

  Walla Mustafa bey sizede kucuk elestrim var sunumlariniz iiyi Ama yorumlariniz telesekreter gibi siriye korece gelmesi ama turkcenin olmamasi icin bi yorum elestri bile yapmamissiniz yazik

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 05:27

   Yapmayın etmeyin. Güneş doğdu ben halen ayaktayım 🙂 24 saattir uykusuzum ve kaç saattir iOS 6 ile uğraşıyorum. (Bu arada hiç şikayetçi değilim onu da belirteyim.)

   Benim eleştirip eleştirmemem çok önemli değil. Ben tüm çıplaklığı ile mevcut durumu size sunuyorum, zaten takipçilerimiz gerekli değerlendirmeyi yapıyorlar. Bu konuda kimsenin motivasyona ihtiyacı yoktur diye düşünüyorum 🙂

   • Murat

    12/06/2012 at 12:25

    Mustafa bey motivasyon ile alakali degil yazdigim burasi okadar kisiyi yonlendiren bir blok yorum yapmaniz iyi olur diye dusunuyorum birde oz elestri yapin empati yapin herkes sizin gibi amerikada yasamiyor ayrica ulkenin prestiji soz konusu bu applede turkiye hep 5.planda.. Ayrica bi seydende memnun degilim deyin herseyden memnunsunuz mumkunmu bu acaba… Çalismalariniza saygi duyuyorum bunun icin cok tesekkurler o ayri

    • Mustafa Tan

     12/06/2012 at 12:39

     Selamlar,

     Öncelikle Amerika’da yaşamadığımı belirtmeliyim. 1993 yılında universite için geldigimden bu yana İstanbul’dayim 🙂

     Herşeyden elbette memnun değilim ama şikayet modunda da olmayı sevmiyorum. İçiniz rahat olsun, bütün şikayetlerinizi ilgili kişiler görüyor.

     Fakat Apple bu konularda bildigini okur ve yavaş hareket eder.

     • Ömer

      13/06/2012 at 10:45

      Ben iPhone 3GS iOS 6 gelen özellikleri nasıl ne zaman ?

  • Ahmet Yazanel

   12/06/2012 at 08:59

   Mustafa bey emeğinize sağlık.

   Ayrıca Türkçe’nin olmayışı ile ilgili bu güne kadar ki yorumlarınızda sıklıkla yer verdiğinizi hatırlıyorum. Lütfen yersiz eleştirilere kulak asmayın.

   İyi çalışmalar

   • Murat

    12/06/2012 at 12:21

    Yalakaligi kendine sakla yersiz elestri olup olmadigina ben karar veririm

    • Mehmet

     12/06/2012 at 13:12

     Ne bu lakayıtlık!

     • Murat

      12/06/2012 at 16:07

      Yahu bunlar ne zaman turedi anlamis degilim..

      • Anonim

       12/06/2012 at 19:10

       İç içe kaç yorum girilebiliyor acaba?
       Kimler ne zaman türedi anlamış değilim?

 7. Alican

  12/06/2012 at 06:09

  Guzel yenilikler bide sirinin turkcesi ciksaymis 10 numara olucakmis. Bilgiler icin saolun.

 8. Emre D

  12/06/2012 at 06:12

  iOS 6 bence tam bir hayal kiriklgi!!

 9. Daron Mete

  12/06/2012 at 06:38

  Mustafa Bey
  Gercekten de dunku yayin cok basariliydi tebrik ederim.

 10. ahmet

  12/06/2012 at 07:16

  çok abartılacak bi özellik yok açıkçası. yıllardır ıphone ve ıpad kullanan biri olarak samsung galaxy s3 e geçtim bu hafta. sonbaharda uygulamaya geçecek bu yenilikleri bile kıyaslayamıyorum bu cihazla. facebook entegrasyonu vs kişi güncellemeleri hepsi içerisinde mevcut. özellikle göz bebeğini algılıyor olması inanılmaz bir özellik ve çok işe yarıyor. apple bana bunlarla gelsin…

  • Anonim

   12/06/2012 at 07:33

   Sizinle hem fikirim.
   Sanki Apple artik fikir üretemiyor gibi

  • Okan

   12/06/2012 at 13:05

   Bence de ahım şahım bir yenilik yok.
   Bildirim Merkezi’nden durum güncellemesi yapılabilmesi güzel olmuş; ama ben Mesajlar uygulamasından Facebook arkadaşlarımıza mesaj gönderebilmeyi isterdim, iMessage’da olduğu gibi.

 11. erquin

  12/06/2012 at 07:42

  klavyede geliştirme yapması gerekiyor bence çoğu programda eposta şekline kullanıcı adı girerken @ ve .com gibi karakterler girildiğinden, bazı program ve web sayfalarında normal klavye açıldıgı için biraz can sıkıyor, nasil basılı tutunca harflerin değişik şekilleri yatay konumlanıyorsa qwertyuıop üstüne rakamlar da dikey şekilde konumlasın cok pratik olur valla

 12. Ali

  12/06/2012 at 08:03

  Ben iphone kullanicisiyim ama bu yeniliklerle apple artik akilli telefon sektorunde gerek zamanlama, ve gerek ozellik acisindan tamamen galaxyS3 e gore geri kalmis durumda. Maalesef geriden gelenler iyi bir taklitle Apple’ i gectiler.

 13. Ömer ER

  12/06/2012 at 09:03

  Merhabalar öncelikle verdiğiniz tümbilgiler için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  siri için türkçedil desteği konusun da apple tarafına turkiyedeki kullanıcıları olarak istekte bulunamazmıyız ?
  son sistem bir telefonunuz var ama kendi dilinizde kullanamadıgınız bir özelliği var.?

 14. Mert

  12/06/2012 at 09:09

  ios6 da doğru dürüst iyi özellik yok her zamanki basit değişiklikler siri iphone 4 yada ipad 2 yede gelmiyecek büyük ihtimal. Apple her zamanki gibi gene eskileri pek önemsemiyor.

 15. yaspek

  12/06/2012 at 09:14

  dün akşam sizi canlı dinledim ve takip ettim. gerçekten cok başarılı iş yaptınız. tebrik ediyorum

 16. çağrı

  12/06/2012 at 09:31

  mustafa bey sizi dun akşm takıp ettım çok başarılıydı yanlız şunu belirtmem gerek iyi bi iphoncu olarak beklentilerımı karşılamadı ios6, insan büyük beklentilere giriyor sonuç kötü oldu

 17. Mehmet Fatih SEYHAN

  12/06/2012 at 09:47

  Gercekten helal olsun demek istiyorum sizlere. Zor zor spas hewale delal.
  Thanks a lot for all iOS informations. ..

 18. Ekrem

  12/06/2012 at 10:23

  merhaba Mustafa Bey emeğiniz için teşekkürler.Bir şey soracaktım o bildirim merkezindeki Türkçeleştirme sorunu sonbaharad bize gelecek sürümde düzeltilir mi?Çünkü biraz kötü duruyor 😀

 19. Ramzey

  12/06/2012 at 10:54

  Calışmalarınız icin teşekkürler ben sizin öncülük yapıp tüm bu özelliklerin türkce olması icin sesimizi duyurmanızı rica ederiyorum. en iyi tel kullanıyoruz ama kendi dilimizi desteklemiyor Samsung kullananların yanında eziliyoruz …..!

 20. Onur

  12/06/2012 at 10:59

  Ellerinize saglık Mustafa bey

 21. alp aslan

  12/06/2012 at 11:32

  Mustafa Bey, hangi diller var? Sanirim Turkcenin kiyisindan bile gecemeyecek onlarca dil vardir. Iste burada basta sizin gibi bu isin uzman ve takipcileri olmak uzere hepimize gorev dusuyor. Apple’e bir sekilde bu rahatsizligimizi iletmeliyiz. Cunku Turkce su anda dunya dili haline gelirken boyle bir firmanin bunu gormezlikten gemesi tamamen art niyetlidir…

 22. Erem gunes

  12/06/2012 at 11:38

  İOS 6 da gelen yenilikler icin olmasada olur diyebilirz fakat mustafa bey kusursuz anlatmis emege saygi. Tesekkurler 🙂

 23. mithat

  12/06/2012 at 11:39

  dünya ülkelerinde iphone satışı olarak ilk 3 e girebilebilecek durumda olmamıza rağmen hala türkçe dil desteiğinin gelmemesi üzücü buna tepki olarak sizin siteniz yardımı ile mail bombardımanına tutup tepkimizi apple bildiremezmiyiz bu konuda bir anket veya imza kampanyası başlatırsanız sevinirim mustafa bey

  • Anonim

   12/06/2012 at 12:07

   Kesinlikle mithat a katılıyorum mustafa bey

   • Murat

    12/06/2012 at 12:20

    Mustafa bey memnunmus arkadas ne imzasi ne kampanyasi

  • Emre Kaya

   13/06/2012 at 12:16

   Aynen katılıyorum.Steve Jobs zamanında gelen mailler dikkate alınıyordu.Tim Cook ve ekibi mailleri kontrol eder umarım.Herkes mail gönderirse Apple’ın yaptığı hatayı anlayacağını umuyorum.Bencede bu site sayesinde mail bombardımanı başlatılabilir.

 24. Mehmet

  12/06/2012 at 12:18

  Gercekten sizi çok yakından takip ediyorum ve beğeniyorum . Ancak benim bı sorunum var ve ne yaptıysam düzelmedi app Store dan hiç bir uygulama indirmiyorum sürekli beklemede diyiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 25. Kaan

  12/06/2012 at 12:31

  Ben ios 6 dan daha cok sey beklerdim ne bileyim uygulamalar 3d filen gozuksun gibisinden ne zaman cikar tahminen ?

  • Murat

   12/06/2012 at 12:36

   Arkadas cikarda turkiyede desteklenirmi acaba:))) Madem ayni parayi verip bazi ozellikler desteklenmiyor o halde daha ucuza versinler turkiyede bu kadar dolandiricilik olmaz ibreti alem icin yakicam walla bu lanet telefonu

   • Kaan

    12/06/2012 at 12:40

    Valla kendi adina konus 4s i 1 milyara yakin aldim ben

    • Murat

     12/06/2012 at 16:05

     Senin alman onemli degil genelden bahsediyorum genelden

     • Ali

      12/06/2012 at 17:50

      Arkadasım sen sıkıntı misin ya?
      Madem İphone dan memnun degilsin git yeni çıkmış galaxy3S al, sanki zorla sattılar sana, biz burada iphonelarindan memnun olan bir kitleyi temsil ediyoruz Allah askına madem sevmiyorsun ne isin var burada!

      • Murat

       12/06/2012 at 21:51

       Sen kimsin arkadas falan burasi iphone yalakalik alani degil memnuniyetimide yazarim memnuniyetsizligimide sanani sorucam gozum

 26. Emre SUMENGEN

  12/06/2012 at 14:35

  Facebook entegrasyonu yapildiginda tum rehberimin Facebook ile senkronize edilmesi cok sacma olmus… Neden rehberimin Facebook’a gitmesini ve Facebook’ta ekledigim herkesi telefonumun rehberinde gormeye mecbur olayim ki?

  Bu Facebook uygulamasinda da olan bir ozellikti (bayagi uzunca zamandir) ama hic kullanmadim.

  Ozellikle de Facebook gibi Privacy konusunda hic de iyi olmayan bir kuruma tum adres defterimdeki bilgileri vermek… Hic akillica degil 🙁

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 14:58

   Yazıda da paylaştığımız gibi rehber senkronizasyonu yapmak zorunda değilsiniz.

 27. akif

  12/06/2012 at 14:42

  ios 6 da nerdeyse hiçbişey yok :S cihazım 3gs 5.1 jailbreaklı ama ios 6da dikkatimi çeken hiçbişey göremedim :):):)

 28. Ali

  12/06/2012 at 14:42

  iOS 6 yi ne zaman bizlerde guncelleyebilecegiz

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 14:59

   Yazının başında bu bilgi mevcut. Sizden ricam yazının tamamını okumanız 🙂

 29. ismail

  12/06/2012 at 15:12

  76 tane güncellemen var mustafa 😀

 30. neoorog

  12/06/2012 at 15:13

  Ben de güncelleyeceğim ama UDID kaydım yok Mustafa Bey, bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

 31. Umut

  12/06/2012 at 15:38

  Benim iPad 2’m var, iOS 6 guncellestirmesini nasil yapicagim, yazıyı okudum ama anlamadim bir yardım eder mısınız buraya yazarak?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 16:02

   Yazıda da belirttiğim gibi yapamazsınız. Sonbaharı beklemeniz gerekiyor.

 32. Fırat

  12/06/2012 at 15:48

  inceleme çok başarılı olmuş. ios 6 beklediğim gibi güzel cıktı.

  mustafa bey facebook uygulaması ne durumda ios 6 da ? iphone ile yazısı cıkıyormu durum güncellerken.

 33. Umut

  12/06/2012 at 17:13

  Tamam tesekkur ederim

 34. Timur Bey

  12/06/2012 at 17:45

  Fikrim Facebook entegrasyonu Fuzuli, popülizm kokan bir yenilik olmuş.Telefonu genel olarak ve ayarlar menüsünü daha da kalabalık etmiş.Ayrıca Facebook kendisi bazı paylaşım ayarlarını ve stilini değiştirirse ne olacak?

 35. Timur Bey

  12/06/2012 at 17:47

  Twitter’ı Facebook’u Fuzuli yere entegre ederek iPhone kendisinin klasik basitliğinden sadeliginden ödün veriyor. Bildirim merkezi dahil. Sanki herkes Facebook sahibi.

 36. Okan

  12/06/2012 at 19:05

  Mustafa Bey, Facebook entegrasyonu -Windows Phone’da olduğu gibi- Mesajlar uygulamasından Facebook kişilerine ileti göndermeyi de kapsıyor mu? Yoksa sadece Facebook’ta durum güncellemesi yapmaktan mı ibaret?
  Bu arada dünkü sesli yayınınız gayet iyiydi, tebrik ederim 🙂

  • Anonim

   27/06/2012 at 12:34

   Mustafa Bey seni takmıyor Okan
   🙁

 37. Yunus

  12/06/2012 at 20:21

  Mustafa bey tebrik ederim dün yayın ardindan bugün yazıyı hemen yazmışsınız ellerinize sağlık çok teşekkürler emeginize sağlık 🙂
  Takipteyiz.. 🙂

 38. Anonim

  12/06/2012 at 21:44

  Türkçe siri istiyoruz
  Emeginiz İcin teşekkürler

 39. Anonim

  12/06/2012 at 22:27

  murat bence dandroid fani olup buraya sızdığını bu kadar belli etmeseydin

 40. Emre

  12/06/2012 at 23:18

  mustafa bey benim telefonum iphone 4 ama ios 6 benim telefonumda gözükmüyor ve telefonumu güncelleyemiyorum bana lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 23:24

   Gözükmemesi gayet normal. Lütfen yukarıdaki yazının ilk kısmını tekrar bir okuyun.

 41. Emre

  12/06/2012 at 23:34

  Peki telefonumu ne zaman guncelleyebilirim?

  • Anonim

   12/06/2012 at 23:57

   Eylül’de

  • Recep

   12/06/2012 at 23:58

   Eylül’de

  • Mustafa Tan

   12/06/2012 at 23:59

   Yazının başında belirttiğim gibi sonbaharda.

 42. Onur

  13/06/2012 at 00:15

  Mustafa bey elinize, emeginize saglik ve ilaveten allah sabir versin diyorum :)))

 43. Yüksel

  13/06/2012 at 14:23

  Klavyede ses kayıt ile yazılı mesaj gönderebilmrk için mikrofon halen konulmamış.

 44. berkan

  13/06/2012 at 16:24

  tesekkurler cok guzel paylasim

 45. Furkan

  13/06/2012 at 16:32

  bn 4s kullanıcısıyım. ios 6 ile siri türkiyede kullanılıyormu ?

 46. Ozgur

  13/06/2012 at 23:28

  Mustafa bey emeklerinize saglik.birde yorumlari teker teker okuyorumda, gercekten Allah sabir versin sizlere 🙂

 47. Utku

  13/06/2012 at 23:53

  Siri TR projesi var ve çalışıyor internetten bakabilirsiniz

 48. hacı kara

  14/06/2012 at 08:59

  gunaydın mustafa bey
  her sey guzelde yurt dısından aldıgımız sım feesız telefonlar nasıl acacagız
  mesala benım aldıgım ıphone 4 varsıyonu 5.1 sım fere degıl
  ne zaman acılacak acılma umudu varmı
  ıyı calısmalar

  • Mustafa Tan

   14/06/2012 at 09:13

   Hiç bilmiyorum açıkçası. Bu yüzden yurt dışından cihaz aldığım zaman SIM kilitli olmamasına dikkat ediyorum.

 49. Emrah

  14/06/2012 at 12:58

  Teşekkürler Mustafa Bey emeginize saglık

 50. m fayda

  14/06/2012 at 18:24

  başarılı…….

 51. Timur Bey

  14/06/2012 at 22:14

  Bence 1. Nesil iPad’e üvey evlat muamelesi yaptıkları icin şikayet göndermeliyiz apple’a. Dikkate alıyorlar. Bende iPad yok ama birinci iPade iOS 6 kurulamamasını ilginc buluyorum.

  • Bozobey

   22/09/2012 at 03:06

   Kardes ilginc bulmana gerek yok. Simdiye kadar versiyon yukseltmelere baktigimizda Apple sistematik bir sekilde dusuk versiyon cihazlari kullanimdan kaldirmaktadir. Bu bir nevi musteriyi yeni cikan cihazlari almaya kibarca zorlamadir. Ister alirsin istersen almazsin kabilinden.

   • Anonim

    09/11/2012 at 09:58

    eskiyi getirene 100 dolar indirim dese…Geri gönüşümdeki karı sen düşün…

    Selamlar

 52. Timur Bey

  14/06/2012 at 22:15

  Hadi nispeten eski olan iPhone 3G ve 3GS’yi mecburiyetten yeni sürümden mahrum bıraksalar neyse. Ancak sonrası icin kabul edilemez.

  • Fatih Akbıyık

   12/09/2012 at 17:54

   Abicim işlenen mantık şöyle; Halen üretilen cihazlarına iOS 6 desteği sunmuş. iPad 1. Nesil’in şuan üretimi yok. Fakat 3GS halen üretiliyor.

 53. Yusuf Peker

  15/06/2012 at 15:59

  Beyler Siri ve iPhone 4 aşağında olan ana butonu 3sn basınca gelen ses komandosunda türkçe yok. Apple’e dileyelim.eklesinler

 54. mm

  15/06/2012 at 18:53

  şimdi asıl bir soru var :

  iOS 6 ile yeni iPad lerin hotspot özelliği ne durumda, ilk incelemelerde edinilen bir bilgi varmı ???

 55. kenan

  17/06/2012 at 04:40

  Mustafa Bey ben iOS 6 yukledim kullaniyorum beta surumu olmasina ragmen gercekyende kullanisli sevdim yani..

 56. Ali

  18/06/2012 at 02:15

  Peki Facebookta durum güncellediğimiz zaman Blackberrylerde olduğu gibi “iPhone” ile paylaşıldı yazacakmı?

 57. Pingback: iOS 6 is Still Beta | Kubilay Erdogan Home Page

 58. Selin

  18/06/2012 at 15:55

  iyi günler
  cumartesi günü iphone 4s aldım ios6 yı yüklemek istiyorum ama güncellemelerimde cıkmıyor nasıl yapabilir.

 59. Bilgehan

  19/06/2012 at 13:08

  mustafa bey ios 6 betayı yüklesem geri ios 5 e nasıl dönerim?

  cevaplarsanız mutlu olurum.

 60. AKIN ELİEYİOĞLU

  21/06/2012 at 07:04

  İnsanı heveslendiripte sonbaharda çıkacak demeleri yokmu 🙂

 61. Kemal

  26/06/2012 at 12:32

  İpad 1 e iOS 6 istiyoruz

 62. Mahir can usta

  27/06/2012 at 13:32

  Bilgiler süper teşekkürler

 63. samet

  04/07/2012 at 01:36

  ios6 guncellemesi yeni iphone la birliktemi gelicek ?

 64. şervan

  09/07/2012 at 12:31

  ıphone 4s cıhazı kullanıyorum teması çok kılasık gelıyor bı arkaşımda görmuştum teması hareketlıydı o programı nasıl yüklerım bilgi verirsenız sevınırım..

 65. Merve

  11/08/2012 at 14:32

  İphone 4s kullaniyorum fakat bende siri uygulamasi yok nedenini ogrenebilir miyim ?

  • Anonim

   12/09/2012 at 23:49

   Ayarlardan ac mamissin

  • Anonim

   12/01/2013 at 13:11

   Bendede yok ya

 66. Emir

  21/08/2012 at 00:48

  Beyler o diğilde iPhone 3GS ye ios 6 sürümünde şiri olacakmı?

  • Anonim

   11/11/2012 at 09:39

   ,;

   • Anonim

    13/11/2012 at 18:24

    üşimçlkıuyutrewqwgvvb
    9çışlöiçm g xkxlhvi,şkıhycuıkcljk

  • E

   11/11/2012 at 09:39

   ,;

 67. Anonim

  01/09/2012 at 23:09

  kaç paraya yüklüyolar

 68. Pingback: iPhone 5'in özellikleri ve ilk izlenimler

 69. Pingback: Blogsit – iOS 6 ve Getirdikleri

 70. Pingback: Küçük Elma Kurdu

 71. michelle

  21/09/2012 at 22:30

  ios 6’da facebook’la rehber’i eşleştirince arama yapılan ekran görüntüsü değişiyor. Fotoğraf bütün ekrana yayılmayıp, sağ üst köşede küçük olarak çıktığından Ayşe Aranıyor yazısı sola kayıyor. Aynı durum aranma içinde geçerli. Aranma esnasında iphone’un klasik yazım şekli bozuluyor. bu önemli bir bug bence..bu durumu rehberde kişileri tıklayıp düzelt dediğinizde fotoğrafı tıklayarak düzeltme seçeneği veriyor. ancak herkes için yapamıyorsunuz. ayrıca tek tek olması çok saçma,otomatik atayabilmeli..birde düzeltebildiğiniz fotolarda bulanık oluyor. bu problemi başka yaşayan var mı, ya da çözümü olan???

  • Mustafa Tan

   21/09/2012 at 22:32

   Rehbere eklediğiniz bir resmin çözünürlüğü düşük ise küçük görünür, ancak yüksek çözünürlüklü resimler tam ekran olur. Facebook’tan gelenler düşük çözünürlüklü olduğu için küçük olmuştu.

  • michelle

   21/09/2012 at 22:36

   teşekkür ederim ama bu bir sorun ama önerilecek birşey diil bence :)) iphone’un klasikleşmiş özelliklerinin değişmesi hoş diil bence. ama en önemlisi ise bunu tek tek düzeltebilio olmanız..neden otomatik olmuyor sonuçta güncelleyince gene gidecek ayarlar (bu sadece tahmin)

 72. Ece

  22/09/2012 at 19:13

  İpad 2 me iOS 6 yı indirdim fakat kilitlendi ne yapabilirim

 73. Anonim

  23/09/2012 at 18:18

  yeni sürümü yükledim ancak son zamanlarda yeni kaydettiğim telefon numaralarının tatamı silinmiş ne yapabilirim

 74. fatih

  25/09/2012 at 00:40

  arkadaşlar 3S modelime 6.0 yükledim ama öylece kaldı.. ne wifiyi görüyor ne sim kartı görüyor.. lütfen biri bana yardımcı olsun rica ediyourum..

 75. Emre

  25/09/2012 at 11:10

  Peki Facebookta durum güncellediğimiz zaman Blackberrylerde olduğu gibi “iPhone” ile paylaşıldı yazacakmı?

  • Mustafa Tan

   25/09/2012 at 11:22

   Bu konunun Apple ile ilgisi yok. Facebook yazdırmıyor nedense.

 76. Özgür

  26/09/2012 at 10:25

  Dünya cep telefonu piyasasının en gözde pazarlarından birisiyiz ve Apple hala siri’ye bir türkce dil destegi sunmuş değil.bunu kasıtlı algılıyorum ve bir 4s kullanıcısı olarak kınıyorum.tepkimizi mutlaka Apple iletmelidir diye düşünüyorum.herkese iyi günler.

 77. alibeyt

  26/09/2012 at 18:13

  ben versiyon 6 ya geçtim bende 4 var yuklerken mesajım6 idi ama hala 6 düzelme olmadı
  çok şey denememe ramen 0 olmuyor
  bilen başına gelen oldumu

 78. korhan

  27/09/2012 at 09:03

  ipad 1 e de istiyoruz yeni ipad e kurdum gayet güzel ama ilk göz ağrım yaban kaldı o da istiyor 🙂 :((((

 79. Pingback: iPhone 5 ve iOS 6 Hakkında Herşey | Domatessuyu.com

 80. yilmaz

  09/10/2012 at 01:23

  arkadaslar ben belcikadan yaziyorum bende iphone 4 var IOS 6 yukledim resmen telefonu maf etti butun tadi kacti eskiden istedigim programi aninda indirirdim ama artik o kalkti indiremiyorum nasil indirebilirim bana yardimci olurmusunuz simdiden tesekkurler

 81. izzet

  28/10/2012 at 10:24

  Merhaba

  Eşimin iphone 4 ü var, onun faceook entgresi çalışmıyor. bilgileri giriyorum. doğrulanıyor diyor ve ayarlar bölümü kilitleniyor. hiçbirşey yapamıyorum.

  bende iphone 5 var onda sorun yok direk entegre ettim..

  sorun nerden kaynaklanıyor çözemedim

 82. Zafer

  28/10/2012 at 20:02

  6 versıyonu yüklendim ama youtebe kayboldu
  Sebebını bilen var mı

 83. Anonim

  31/10/2012 at 22:29

  Arkadaşlar 4s iOS 6 sürümü yükledim wifi çalışmıyor açtığımda sağa doğru kaymıo bile
  Açılmıo birkaç yere sordum donanımsal hata dediler 150 tl ye yaparız dediler ne yapmalıyım bilen varsa acil yardım

 84. burcu

  05/11/2012 at 10:35

  mrb.
  ipad 2 kullanıyorum. son bir haftadır facebook ve twitter da foto paylaşamıyorum. twitterda paylaşmak istediğim fotoları zaman aşımına uğradı diyip taslaklara kaydediyor. face de hiç foto paylaşamıyorum zaten:( acaba sorun wi-fi de mi diye düşünüp netbookumu kullandım ve kablosuz bağlandım. netbooktan foto gönderebiliyorum. yani sorun anladığım kadarıyla ipad2 in genel ayarlarında. bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. kolay gelsin…bu arada sürüm ios6.01

 85. Anonim

  09/11/2012 at 23:57

  Yeni pad im var eskiden facebook ta resimlerin üzerine uzun süre basılı tuttuğumda fotoğrafı kaydet e bastığında fotoğrafı kaydediyordu ama ekranda bi şey belirdi facebook resimlerinize erişmek istiyor izin vermek istermisiniz dedi bende hayır dedim o zamandan beri fotoğrafları kaydetmiyor ne yapabilirim de fotoğrafları eskisi gibi kaydedebilir kaç kere sildim yeniden yükledim uygulamayı ama olmadı

 86. neslihan

  11/11/2012 at 12:07

  arkadaşlar ben ıphone 3gs me 6 sürümünü indirdim ve telefonumun şarjı %50nin altına düştüğünde telefonum kapanıyor ne yapmalıyım :/

 87. gönül

  03/12/2012 at 20:50

  Ben anlamadım arkadaş. Son sürüm hangisi? İOS 6.0 mı yoksa İOS 6.0.1 mi? Yardımcı olun lütfen

 88. sami

  08/02/2013 at 18:33

  Arkadaşlar ios 6’yı yükledim apple store da facebook güncellemesi var yükleyemiyorum.yükle dediğim zaman apple kimliği şifremi istiyor giriyorum ama yanlış diyor sebebini bilen var mı acaba?

 89. hasan

  15/02/2013 at 13:31

  mbnclbvnbkcv jbn b

 90. hasan

  15/02/2013 at 13:31

  myil adresimi unutum

 91. Serçe

  15/02/2013 at 22:29

  Arkadaşlar ios 6.1.0 yüklediğimde facebook ve twetter kısayolları bildirim merkezinde görünüyordu.. Sonra silindi birkere yaptım sonra 6.1.1 güncelledim ve kayboldular şiimdi yapamıyorum. Lütfen beni bilgilendirirmisiniz. Nasıl yapmalıyım. Teşekkürler 🙂

  • Mustafa Tan

   15/02/2013 at 22:33

   Ayarlar -> Bildirimler menüsünü kontrol ettiniz mi?

   • Anonim

    15/02/2013 at 22:36

    Evet defalarca denedim ama birkere yaptmıstım şimdi yapamıyorum. Kısayollar bildirim merkezinde görünmüyor

    • Mustafa Tan

     15/02/2013 at 22:40

     Ayarlar -> Bildirimler menüsündeki tüm listeyi kontrol edin baştan sona. Paylaşma Araç Takımı seçeneği olmalı.

     • Anonim

      15/02/2013 at 22:48

      Yol başta sonra kontrol ediyorum ama bulamıyorum… Defalarca kontrol ettim. Acaba silinmiş olabilir mi? Sanmıyorum ama ://

      • Anonim

       15/02/2013 at 23:00

       Buldum sağolun gerçekten:) dikkatli bakmadım ondan bulamadım galiba

   • Anonim

    28/04/2013 at 00:40

    Bende 4 var 6 1.3 yükledim telefonum
    Heryere giriyor jailbergli cihazlarda sorun oluyor iphonem süper çalışıyor

 92. Pingback: iOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler – II | mediaiphone

 93. Lale

  02/09/2013 at 17:19

  Facebook arkadaşlarım, fotoğrafları, telefon ve email bilgileri, Kişiler yani Rehberimiz’de çıkıyordu şimdi ne olduysa yeni kayıtlar çıkmıyor rehberden gruplara baktım hepsi tikli ama yeni kayıtlarım güncellenmiyor ayarlardan güncelleme yaptıgım halde nasıl düzeltebilirim yardım edin =(