iOS Güncellemesi Sonrası Yaşanan Sorunlar – Anket

Sürekli takipçilerimizin bildiği gibi yeni bir iOS sürümü (versiyonu) yayınlandığında hemen sizlerle paylaşıyoruz. Aynı zamanda da kendi cihazlarımıza bu güncellemeleri hemen yapıyoruz. Ben yaklaşık 4 senedir tüm iOS modellerini (iPhone ve iPad) kullanıyor olmama rağmen şu ana kadar bir kere bile güncelleme sonrasında ciddi bir sorun yaşamadım. Fakat bazı kullanıcılar, doğal olarak güncelleme sonrası çeşitli sorunlar yaşayabiliyor.

Örneğin bazı kullanıcılar performans (yavaşlık) sorunları yaşıyorken, bazıları da pil sorunları yaşıyor. Bu nedenle güncellemeler sonrası takipçilerimizden sık sık “iOS X.X.X güncellemesini yapayım mı, güncellemede sorun var mı?” gibi sorular geliyor. Çünkü iOS 5.1.1 güncellemesi yazımızda olduğu gibi yorumları okuyanlar, her sürümde herkes için geçerli bir sorun olduğunu düşünüyor. Çünkü genelde bu tip yazılara, doğal olarak daha çok güncelleme sonrası sorun yaşayanlar yorum yazıyor. Başarıyla güncelleyenler pek yazmıyor 🙂 Bu da bazı kullanıcıların yazılım güncellemesinden kaçmasına neden oluyor.

Yandex Metrica Raporuna göre sitemizin Mayıs 2012 iOS cihaz versiyon erişim dağılımı.

Halbuki yukarıda grafiğini paylaştığımız son bir aylık Yandex Metrica raporuna göre, sitemizi iOS tabanlı cihazlarından ziyaret edenlerin %88’inin cihazlarında iOS 5 versiyonu yüklü. (yaklaşık 200 bin ziyaretçi) Bu da demek oluyor ki bizim takipçilerimiz güncellemeler konusunda oldukça cesur 🙂

Fakat buna rağmen, güncellemelerde sorun yaşamaktan çekinenler için sizlerin tecrübelerinizden faydalanalım istedim. Bunun için de aşağıdaki anket sorularını hazırladım. Sonuçları anlık görebilmeniz ve dilediklerinizi cevaplayabilmeniz için de her bir anketi biribirinden bağımsız olarak hazırladım. Bu yüzden sizden ricam ,aşağıdaki anket sorularını birkaç dakikanızı ayırıp cevaplamanız. Bakalım güncelleme sonrası çoğunluk mu sorun yaşıyor, yoksa azınlık mı?

ÖNEMLİ NOT: Lütfen yurt dışından SIM kilitli iPhone alıp sonradan unlock işlemi yaptıranlar, aşağıdaki anketlerde güncelleme sonrası yaşadıklarını sorun olarak paylaşmasınlar. Çünkü her yazıda paylaştığımız gibi SIM kilitli bir cihaza sonradan yapılan unlock işlemi, güncelleme sonrası ortadan kalkar ve SIM kilidi geri gelir. Bizim aşağıdaki anketlerle görmeye çalıştığımız ise beklenmeyen sorunlar, yani SIM kilit gibi sorun yaşanacağı önceden belli olanlar değil.

Güncelleme sonrası sorun yaşıyor musunuz?

En önemli anket sorusunu en başa koydum ki, güncellemeler sonrası sorun yaşayanların oranı ne kadar en baştan bir görelim. Bu arada sizden ricam; güncelleme sonrası yavaşlık, pilin çabuk bitmesi, zil sesinin hiç çıkmaması, uygulamaların hiç açılmaması, vs. gibi ciddi sorunlar yaşayanların aşağıdaki ankette sorun olarak işaretlemesi. Yani ufak tefek sorunları bu anket açısından sorun olarak görmeyin.

Güncelleme sonrası ne gibi ciddi sorunlar ile karşılaşıyorsunuz?

Aşağıdaki ankette de yaşadığınız sorunları birden fazla şıkkı işaretleyerek seçebilirsiniz. Bu arada cihazları SIM kilitli olanlar, lütfen “Hat veya SIM kart sorunları yaşıyorum” şıkkını işaretlemesinler. Buradaki amacımız cihazı SIM kilitli olmayıp buna rağmen güncelleme sonrası SIM kart sorunu yaşayanları görmek.

Cihazınızı hemen güncelliyor musunuz?

Aşağıdaki anketle de amacımız takipçilerimizin güncellemelerini hemen yapıp yapmadıklarını görmek. Yazının başında bahsettiğim gibi ben güncellemelerimi Apple yayınladığı gibi yapıyorum. Zaten yapmadığım birşeyi sizinle paylaşamam 🙂

Cihazınızı hangi yöntemle güncelliyorsunuz ?

Bildiğiniz gibi Apple, iOS 5 ile birlikte kullanıcılara cihazları üzerinden kablosuz güncelleme imkanı sunmaya başladı. İndirme dosyası daha düşük boyutlu olduğu için ve iTunes ile entegrasyon gerektirmediğ için bir çok kullanıcı artık bu yöntemi tercih ediyor. Peki siz artık hangi yöntemi tercih ediyorsunuz?

Not: Yukarıdaki yazıda geçen manuel yazılım güncellemesi hakında bilgi sahibi değilseniz, “iTunes ile Manuel Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

iTunes ile cihaz sıfırlama veya geri yükleme işlemi, sorunlarınızı çözüyor mu?

Apple, cihazıyla ilgili yazılımsal sorun yaşayanlara, “iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi cihazlarını sıfırlama yöntemini öneriyor. Aşağıdaki anketle de güncelleme sonrası sorun yaşayanların, bu yöntemle ilgili tecrübelerini öğrenmek istiyoruz:

Aktif olarak hangi iPhone modelini kullanıyorsunuz?

Eğer birden fazla iPhone veya iPod Touch sahibi iseniz lütfen en çok kullandığınız cihazı işaretleyiniz.

Aktif olarak hangi iPad modelini kullanıyorsunuz?

Eğer birden fazla iPad sahibi iseniz lütfen en çok kullandığınız cihazı işaretleyiniz.

Cihazınıza jailbreak yapıyor musunuz?

Jailbreak‘in ne olduğunu bilmiyorsanız, bu yazımıza gözatarak fikir sahibi olabilirsiniz.

———–

Anket sorularımız bu kadar. Eminim bazı şıkları güzel hazırlayamamışımdır ya da bazı şeyler eksik kalmıştır 🙂 Bu yüzden güncelleme sonrası yaşadığınız sorunlar ve bulduğunuz çözümler ile ilgili tecrübelerinizi yazıya yorum girerek paylaşın. Bu sayede güncelleme konusunda tereddüt yaşayan takipçilerimize bir nebze yol göstermiş oluruz.

154 Comments

 1. Anonim

  31/05/2012 at 18:13

  mustafa bey iyi calismalar.2 sorum var 1 hafta once 4s aldim.fakat telefon gorusmelerimde sesim hafif sekilde kulagima geliyor karsi tarafin sesini net duyuyorum oda beni net duyuyor.sizce sorun nedir? 2.sorum telefonun titresimi biraz fazla gurultulu gibi geliyor tum 4slerdemi boyle acaba ? Simdiden tesekkur ederim

 2. Cemail Yenigun

  31/05/2012 at 18:13

  Tesekkurler.

 3. MUAMMER

  31/05/2012 at 18:28

  anketi cevapladım baktım iphonum ve ipad 2 im bana hiç sorun çıkarmamış:) daha büyük ekranlı iphon 5 de çıkarmaz inşallah!

  • Emre SUMENGEN

   31/05/2012 at 19:13

   Benim dilegim, daha buyuk ekran olsa bile, cihazin kendisinin daha buyuk olmamasi yonunde…

   • MehmetSemerkant

    01/06/2012 at 13:09

    Katiliyorum

 4. feridun yardımoğlu

  31/05/2012 at 18:43

  yıllarca win mob kullandım edindiğim tecrübe işlemci hızı ile pil orantılı geçen sene 4 aldım 1ay önce 3gs aldım 3gsnin pili yeni olduğu için diye düşünmüyorum %2lerde saatlerce kalıyor oysa iphone4 ne hikmetse %12 ile uçuş modunda gece bırakıyorum tüm uygulamaları kapatıp sabah sıfır kapanmış.new ipad de de bu oluyor 3gs de kendi kendine pili yemiyor benim tesbitim internete wifi-şebeke anlık ileti sunan programlar bende deprem olduğunda dünyadaki hemen mesaj gibi gelir mesela cnn türk gibi bu programlar sürekli gereksiz yere uçuş modundaki cihaza ping atıyor dışarı ile bağlantı açıısndan çünkü ipad3 de de pil sürekli azalıyor fly da dahi…ios buna çözüm bulmalı.pil azalması tamamen bu anlık ileti yollayan programların belirli periyotlarda işlemcyi ve devreleri meşgul etmesinden kaynaklanıyor. hele uçak modunda cihazın günlerce beklemesi düşünülürken. sonuç olarak o programlar anlık ileti yollasın online iken ama pili söümürmesin dikkat edin cihazı ilk açtığınızda kasar sebebi tüm programlar wiifiye saldırıp işte güncellleme dahil tıkanır yüklü bir makinada bu kasma uzun sürer…windows mobileda 6.5de kaldım ben açılışta programların yüklemelerine müdahale edip ilk 10snden sonra açıl 3dk sonra açıl gibi müdahaleler ederdim ama bir kabus ios her açıdan mükemmel….son olarak iphone4 pil yüzdesi belli bir oranaın altına düşünce işlemcii yavaşlatıyor bu yüzden uyglamalar takılabiliyor. %23 gibi bir oaranda benim tesbitim kademeli olarak yavaşlıyor pil süresini arttırmak amacıyla olsa gerek…htclerde ve omnialarda vardı işlemci yavaşlatma veya volajla oynayıp hız arrtırma…

  • Emre SUMENGEN

   31/05/2012 at 19:09

   Ucus moduna aldiktan sonra el ile Wifi baglantisi saglamadiysaniz, cihazin dis dunya ile tum baglantisi kesilir… Yani, bu durumdayken pilin azalmasi push-notification uygulamalarindan kaynaklan(a)maz.

   Olasi sebepler, bence;
   1) Local notification veren uygulamalariniz varsa
   2) Arkaplanda calisip surekli konumunuzu takip etmeye ve birseyler yapmaya calisan uygulamalariniz varsa (ornegin, Foursquare’de Radar ozelligi aciksa, yada Tomtom gibi navigasyon uygulamalarinda bir rota secili ve navigasyon baslamisken arkaplana atilmis ise)
   3) Standart standby pil harcamasi

   Belki garip gelebilir, ama tum elektronik cihazlar, standby durumunda dahi olsalar enerji harcarlar. Islemci (ekran acik ve aktif kullanimdakine gore cok daha az da olsa) periyodik olarak sensorleri sorgular, saat cipi calisir vb. Butun bunlar enerji tuketecektir.

   Ancak, ne olursa olsun (pilleri kullanimdan dolayi asiri farkli durumlarda degilse) bir 3GS’in iPhone4’ten standby’da daha fazla pil omru sunmasi imkansiz.

   Cihazin uzerindeki yuzde gostergesine bakiyoruz genelde ama, buradaki rakam cihaza pil tarafindan saglanan bilgiye gore gosteriliyor. Belki, -sadece tahmin ediyorum- 3GS’in pili artik eskimeden vb. ozelligini kaybetmeye baslamis olabilir mi?

   • feridun yardimoglu

    01/06/2012 at 08:15

    tabii haklisiniz dedigim gibi 1996dan beri her cihazim oldu demek istedigimi bir ornekle aciklayayim norman win pc lerde virus trojan bulasinca cihaz normal davranmaz islemci tavan yapar %99-100 gider gelir bunun nedeni uygulamayi (virus neyse) yazan tum portlari guvenlik kalkanlarini asmak icin kendini on planda tutarak asmaya kopyalanmaya bilgisayarin sistemeni degistirmeye biosa kadar calisabilir takdir edersiniz bir notebookda pil omru duran halde acik iken fark eder buraya kadar hemfikiriz sanirim (kirilmis iphone kullanicilarida artik sisteme fiziksel olarak eristigi icin buyuk ihtimal benzeri tro larla ic ice ama bunu ispat edecek yazilim olmadigi icin farkinda degiller kilitlenme vb yasiyorlar ben hayatimda windows telefonlarda kilitlenme sacmalama cok az oldu win telefonlarin gabiligi isletim sistemlerie roma uretici denetimdiz yuklenen uyumsuz programlardan kaynaklanmistir)

    sonuc olarak benim uzerine bastigim konu bu iphonelarda ipdadde (yillarca niye almamisim diyorum hep) bildirimler diye ve yazilimlar icin bazilarinda genel ayarlarda asagida bir cok progr listesi var orda uyari vb ozellestirmek mumkun bu da degil….cunku iphonu aldiktan 3 sn sonra herseyehakimdim o kadar kolay kullanimli…

    demek istedigim ucak modu (hersey kapali sebeke bluetooth wifi gps ipaddeki ekran sabitleme yan tusu bile aciksa pil yiyor donmeyen sabit cihazda uykuda) durumdan haber gibi disari ile baglanarak calisan programlarin kendi icinde kapali portlarla cikis icin zorlamasi..bu cokbasit ihmal edilebilir denilsede cok sureci etkiliyor 3gs de 8gb birsey yuklu degil heleki aynen su konumda 3g kapali networklarin hepsi kapali bu konumda sadece sebeke sinyali acik %1 pille sabaha kadar acik iphone4 16gb ( terside olurdu burda cihaz degil durumu onemli iphone 4 yuksuz sadece sebekeli uygulamlar yok olsa idi o da dayanacakti cunku esimin iphone 4 hep acik bombos ve stabil pil dayanimi iyi)

    ben program yukleyemeden anlik ileti almadan degil herseyi olagan kullanmak ama ucak modundaki cihazinda acik cihaza gore cook daha yuksek pilde kalmasi gerekli. burda cok basit anlasilsin diye orneklendirdim program yazanlarin algoritmasinda dis baglantilari ucak modunda sorgulanmamasi ucak modundan wifi veya sebeke ile baglanti halinde iphone un yazilimsal bir sekilde bunu programlara bildirmesi yani iphone uygulamalara kapali-acik bildirimini yapacak uygulamalarda (onler hep uyanik cunku) acik pozoisyonda dis dunya ile baglantiya gecerek gorevinini ifal edecekler haber mi spor sonucumu deprem bildirgesimi push mail icq msn yahoo skype tek tek yazdim neyi kasteddigimi MustafaTan bey bu konuda gordugum kadariyla ilgili bilgili bunu bir sekilde yapimci firmaya iletirse bu cozumlenir bende yazilim fimasiyim insaat muhendisli hesap ve cizim isimiz…iyi gunler

 5. Seyit

  31/05/2012 at 18:46

  Brothers in arms global front 2 oyununa girince oyun bı yerde atıyor sorun ne olabilir ?

 6. Ilhan BALTACI

  31/05/2012 at 18:57

  Merhabalar Mustafa Bey,
  Iphone 4 cihazımı geri yükleme ile 5.1.1 sürümüne yükselttikten sonra önce icloud sorun çıkınca da itunes ile geri yükleme yaptım. Şimdi ise fotoğraf yayında fotoğraflar bulanık görünüyor. Bilgisayarda da fotoğrafları açmıyor. Acaba bana verebileceğiniz bi tavsiye var mı?

 7. Emre SUMENGEN

  31/05/2012 at 19:02

  Ben ilk kez 5.1.1 ile sorun yasadim, o da, guncelleme yada sonrasinda cihazi kullanma ile ilgili degil… Daha ziyade, 5.1.1 ile pilim 5.0.1’e gore cok daha hizli tukeniyor…

  Bu, Apple’in yeni surumlerinden simdiye kadar beni uzen ilk sey oldu…

 8. todor74

  31/05/2012 at 19:08

  iphone 4 kullanıyorum, güncelleme çıkar çıkmaz hemen güncelliyorum. düne kadar herhangi bir problem yaşamamıştım, dün telefonla konuşup kapattım, 5 dakika sonra başka bir arama yapmak için telefonu açmak istediğimde açılmadı. başka telefonla kendi numaramı aradığımda arama yaptığım telefonda sanki çalıyormuş gibi ses gelse de gerçekte telefonumdan hiç ses gelmiyordu. netten araştırdım bir kaç kişiye daha aynısı olmuş, sarja bağlayıp home+açma/kapama tuşuna uzun süre basılı tuttum ve iphoneum resetleyip açtı. pil kullanımına çok dikkat ediyorum ve bugüne kadar telefonu düşürmedim bile, sorun neden kaynaklandı bir fikrim yok acaba güncelleme ile mi alakalı? veya pilde/cihazda bir sorun mu var anlamadım. bu anketi de doldururken güncelleme sorunu olarak kaydettim.

  • nihat

   31/05/2012 at 19:19

   Bu durum tamamen ayni olarak birkac hafta once bir arkdasimin Iphone 4 ünede oldu.Bizde aklimiza olarak o geldigi icin sizin gibi tel. i sarja bagladiktan sonra resetlerek actik.Bir sikinti cikarmadan acildi.Su anda sorunsuz gibi ancak arkadasimin söyledigine bazen durduk yere telefonon cekmemedigi oluyormus.

   • todor74

    02/06/2012 at 00:21

    ilginc belki bir aciklamasi vardir ama sebebini bileni gormedim

  • Nightmare

   06/06/2012 at 14:03

   Aynisi banada olmustu acilmiyirdu telefon sarja taktim tik yok 20dk filan cikarmadim kendiliginden acildi sonra anlamadim bende .s

 9. Salihist

  31/05/2012 at 19:40

  İphone’larin en büyük eksiği suphesiz hepimizin şikayetçi olduğu, dile getirdiği şarjın çabuk bitiyor olması. Umarım ileride Apple yetkilileri buna bir çözüm bulurlar…

  daha önce iphone 3GS kullanıyordum, şimdi ise 4S kullanıyorum. 3GS hem İOS 5′ kaldiramiyor, hem de şarjı cok çabuk tükeniyordu ama 4 ve 4S’ler gerek Öyle değiller..
  Son güncelleme 5.1.1 sanki bir önceki 5.0.1 surunumune oranan daha fazla şarj harcıyor. Gerci Test etmiş değilim ama sanki öyle. Bilmem yanılıyor muyum?

 10. Murat

  31/05/2012 at 20:13

  Merhaba
  Bu güncellemeden sonra telefonum 2 kere ipad ise tamamen siyah ekran oldu , ilkinde pil bitti sandım

 11. Murat

  31/05/2012 at 20:16

  Özür dilerim yarıda yazı istemeden sonlandı , cihazlar ancak açma kapama düğmesi ve home tuşuna basılı tutarak yeniden açıldı , 2 arkadaşımda da kitlenip kaldı , ancak onların ekran normaldi..

 12. ayşe efsun

  31/05/2012 at 20:17

  5.1.1 ile pil ne kadar verimli, neredeyse 1,5 gün gidiyor derken 5.0.1 geldi, herşeyi mahvetti

  • Can

   01/06/2012 at 02:58

   Zaten onceden wardi 5.0.1 🙂 yeni gelen 5.1.1 .d

  • Salihist

   01/06/2012 at 11:33

   Ayse hanım sıralamayı karıştırmış:)))

 13. Kâmil

  31/05/2012 at 20:23

  Bende Facebook sorunu var bişey paylaştığım zaman altında facebook iPhone yazması lagzim yazmıyor bunun nedeni ne olabilir

  • todor74

   02/06/2012 at 00:24

   bildigim kadariyla iphone icin boyle bir ozelligi yok facebookun, blackberry de var bizde yok,

 14. Tolga

  31/05/2012 at 20:38

  Ben iPhone 3GS kullanıyorum. Bir keresinde cihaz, kendi kendine bir kaç dakika aralıklarla reset atıyordu. Bu sorunu ancak, iPhone’u Sıfırdan yükleyerek çözdüm. Ondan sonra bu sorunu bir daha yaşamadım.

 15. Cemalho

  31/05/2012 at 21:14

  Merhaba bir Sorunum var sizinlen paylaşiyim dedim bundan 1 hafta oncesine kadar iphone 4s’imi pc ye taktım ve pcde tanımadı unkown davice goruyor itunes’da gormuyor ama sarj oluyor ne denediysem olmadı kabloyu değiştim başka pc taktım yinede aynı 3-4 tane telefoncuya getirdim yapamadılar sarj yerınde sıkınt yokmus cihazım yurtdısı cihazı nasıl bir şekilde çözüm bulabilirim buna saygılar.

 16. Ergin

  31/05/2012 at 21:26

  İPhone’u iphone yapan zengin,kullanışlı uygulama içeriği en başta ki sebeb bu benim için.
  E-mail,takvim sıklıkla kullandığım yüklü uygulamaları,bunun dışında evernote,2do her gün mutlaka en az 5’er kez açıp kullandığım uygulamalar. Sabah saat 08:30 ile akşam 19:00 arası ve bu zaman diliminde şarj %25-35 arası bir değere düşüyor. Bu sürede hiç şarj’a koymuyorum. Hız anlamında pek tabii bazı asıllı sürüm yenilemesinde düşüş yaşanıyor. 19:00 sonrası dışarıda vakit geçireyim biraz dediğinizde bir bakmışsınız şarj %15 seviyelerinde ve eve dönme vakti gelmiş aksi takdirde iletişimsiz kalma durumunuz var.. Ha bir de arada şu oyunu oynayayım,tv haber seyredeyim yada bir kaç satır kitap okuyayım dediğinizde şarj zaten ölü direk şarj aletine. Tüm bu tarz ürünlerde aşağı yukarı bu pil ömrü performansında;sadece marka APPLE olunca beklenti biraz yüksek oluyor. Bu hikaye iPhone 3gs için.

  Eşimde iPhone 4s var ve ne yazık ki sadece telefon görüşmesi ile şarjı saat 17:30 gibi %30 ve işten bir yere gidelim yazdır, laflarız eşle dostla dediğinizde önce ofisi terk etmeden biraz şarj sonrasında arabada şarj gerekli.

  Durum bu gene de APPLE ürünlerini seviyoruz. Sadece marka APPLE ve dediğim gibi beklenti az biraz daha fazla dayanım.Hızda da her uptade sonrası standart arattırıyor..

 17. Armes

  31/05/2012 at 21:48

  Arkadaslar herkes sarjin cabuk bitmesinden sikayet ediyor ama atladiginiz bir sey var elinizdeki bir telefon degil, bir cep bilgisayari, ben telefon olarak kullandigimda 52 saate kadar sarj gidiyor fakat bilgisayar olarak kullanip diger ozellikleri aktif yaptigim zaman 8 saat bile zor dayaniyor. Bence bu konu uzerinde yogunlasalim… Cunku biz samsung degil iphone kullsniyoruz ayricaliginizi unutmayin

  • Anonim

   31/05/2012 at 22:30

   Armes. Tebrikler söylenmesi gerekeni çok iyi söylemissin. Telefon mü bilgisayar mı.

  • Mokosey

   31/05/2012 at 23:14

   Genel olarak sınırsız ihtiyaçları düşündüğümüzde “Haklısın Kardeşim” diyorum. Ama abi istekler bitmiyor. Pilin 3 saat zor dayabdığı Laptopları geliştirdiler ve 8 saate kadar çıkardılar, adamlar hala yetmez diyor. Doğamızda var…

  • Mokosey

   31/05/2012 at 23:16

   Genel olarak sınırsız ihtiyaçları düşündüğümüzde “Haklısın Kardeşim” diyorum. Ama abi istekler bitmiyor. Pilin 3 saat zor dayandığı Laptopları geliştirdiler ve 8 saate kadar çıkardılar, adamlar hala yetmez diyor. Doğamızda var…

 18. polat

  31/05/2012 at 22:26

  Merhaba, telefonum iphone 4 İOS 5’e geçtikten sonra telefonumun 3G hızında problem yaşamaya başladım. 3G full çekerken bile internet hızı çok yavaş restore ettim, ağ ayarlarını sıfırladım yeni bir iphone olarak restore ettim. yine de aynı ancak İOS 5’ten önce 3G hızı mükemmeldi. İOS haricinde yüklenen uygulamalarla ilgisi olabilir mi? internet hızını etkileyen bilindik bir uygulama var mı? yazılım haricinde başka bir sebebi olabilir mi ?

 19. Mokosey

  31/05/2012 at 23:10

  Şu ana kadar güncellemelerde karşılaştığım iki sorun var. İlki herkesin ios 5.1.1 güncellemesinde de karşılaştığı “ŞARJ” sorunu. Diğeri ise hala sebebini çözemediğim aux bağlantısında siyah iphone 4 lere nazaran beyaz olanlarının daha az ses çıkarması… Bunun sebebi hakkında hala bir görüşe rastlamadım…

 20. Yazgı

  31/05/2012 at 23:15

  Mustafa bey merhaba. Size bir sorum olacak. Yaklaşık 10 aydır iphone 4 kullanıyorum. 2 ay öncesine kadar hiçbir sorun yaşamamıştım ama 2 ay önce telefonda ses ve görüntü tamamen gitti. Başka telefondan kendimi aradığımda telefon çaliyor ama ne ses var ne görüntü… 1-2 saat geçtikten sonra telefon yeniden açılıyor. Bu 2 kere başıma geldi. İOS güncellemelerinden sonra mı yoksa başka bir sorundan mı olduğunu bilmiyorum. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

 21. Erkan

  31/05/2012 at 23:42

  Mustafa bey pil sorunu ciddi bir sorun hergun şarj yapmaktan usandim diyebilirim aktif kullanmadığım gun olursa 2gun gidiyor yoksa neredeyse her aksam şarj etmek zorundayim. Bilindiği gibi İphone 4 lerde 3g kapatma vardı fakat İphone 4s lerde ilk iOS 5 çıktığında 3g kapatılmıyordu gelen 5.1 ile 3g kapatıp açma eklenmişti fakat 3g ne kadar kapatırsam kapatayım arada kendi kendine açılıyor. Yeni çıkan 5.1.1 de bu sorunu cozemediler. Bu 2 olay disinda

 22. Kenan kurt

  01/06/2012 at 00:04

  mustafabey benin size sorun olacaktim iPhone4 kullaniyor telefonumun 3g kapattığım zaman telefonun şebeke yok diyon amam 3g tekrar açtığım zaman telefon fuul cekiyor sizce sorun nedir

 23. Tonguc

  01/06/2012 at 00:09

  Don gunlerde aramalarimin cogundan citirti sesleri gelmeye basladi. İphonelerden sanirken baska bir makinada da ayni sorunla karsilastim. Dinleniyormuyum:))

 24. Razan

  01/06/2012 at 00:18

  Ben telefonumu daima güncel tutarım ve ve yeni güncellemesi varsa hemen yaparım bu güne kadar ilk çıktığından beri hep iPhone kullandım ve hic bir sorun yasamadım …

 25. Salihist

  01/06/2012 at 00:36

  Selam Mustafa bey, sizlerden bir istirhamim olacak, yazıları daha rahat okuyabilmemiz icin büyütme özelliği ekliyemez mısınız? Gözlerim iyi secmiyor, belki bu yazdıklarım da bile iyi göremediğimden eksik veya hatalar vardır. Unutma bir gün sen de benim yasıma geldiğin de görme sorunu yaşıyacaksın::)))

 26. alas63

  01/06/2012 at 00:46

  telefonun orjinalse guncelemeden korkma.
  dışardan geldiyse dikkat etmen gerekir.

 27. MehmTBora

  01/06/2012 at 01:05

  ya arkadaşlar benim sorunum iphone aldgımda hic bi sorun yok 3 4 ay kullandim güncelleme yaptım hic bi sorun yoktu fakat iphone bazen sinyal gidio servis yok dio o oluncada telefon birini aradığın zaman bitir basion donuo kalio öle ne yapmam lzm

 28. Hasan Yıldırım

  01/06/2012 at 01:08

  Mustafa bey bu siri denen özellik için türkce dil destegi ne zaman gelecek bir bilginiz varmı?

 29. Hasan

  01/06/2012 at 01:44

  Bircok kisi cihazını jailbreak yaparak kullansaydı eminim jailbreak olmadan çok yavan gelirdi diye düşünüyorum

 30. Tolga

  01/06/2012 at 01:55

  Gerçekten harika bir forum.. Takip etmekten keyif alıyorum ve bilmediğim bir çok konuda bilgi sahibi oluyorum sayenizde.. Teşekkür etmek istedim 🙂 elinize sağlık..

 31. Tolga Coşkun

  01/06/2012 at 01:56

  Gerçekten harika bir forum.. Takip etmekten keyif alıyorum ve bilmediğim bir çok konuda bilgi sahibi oluyorum sayenizde.. Teşekkür etmek istedim 🙂 elinize sağlık..

 32. Semih

  01/06/2012 at 08:00

  Ben iphone 4 kullaniyorum en son guncelleme sonrasi 5.1.1 sonrasi pil birazdaha erken bitmeye basladi cok dikkatli oldugum icin hemen farkediyorum baska bi sorun yok ama

 33. Caglar

  01/06/2012 at 08:19

  İyi gunler benim sorunum ios 5 1 1 i yukledikden sonra cihazimin gun icerisinde kendi kendine kapanmasi 3 gs kullanicisiyim bu sizde neden olabilir?

 34. Anonim

  01/06/2012 at 09:05

  Anket sorular goruluyorda secenekler yok yada benmi goremiyorum.

 35. AlperKocan

  01/06/2012 at 09:43

  İyi günler. Benim sorunum 3gs ile ilgili. Arama yapiyorum, karsi taraf mesgule atiyor. Cikan ekranda yeniden ara tuşuna basinca ekran simsiyah kaliyor. Home tusuna basip, yukaridaki aramaya dön yeşil sekmesine basinca geri gelebiliyorum. Cevap yazarsaniz sevinirim, iyi calismalar.

 36. Nevzat

  01/06/2012 at 10:00

  Ya bu jailbrek dunyasina bende bulastim 😀 Allahim telimden bir ss atsam iciniz gider 😀 dogal olarak anket şıklarım da degisti 😀

 37. İbrahim

  01/06/2012 at 10:42

  Merhaba. Teamwiever ile dosya indirdim.fakat dosyalarima internet baglantim olmadigi zamanlar ulasmak istedigimde surekli baglanti uyarisi veriyor.dosyalara ulasabiliyorum fakat 10 saniyede bir bu uyari can sikiyor.uygulamanin icinde iken bu uyariyi almamak icin ne yapmamiz gerekiyor?

 38. Hasan

  01/06/2012 at 10:56

  Merhaba arkadaslar
  Konuyla ilgisi yok ama kusura bakmayin lutfen,,,,
  Ayin 25 inde turkiyeye izine geliyorum iphone 4 umu satmak istiyorum orijinal sim kilidi acik 16 gb alti ay kullandim sadec,ilginenler bana bu mail adresinden ulasabilir,realist_xx@hotmail.com. Ankara civarinda olucam;))))fiyat konusunda tr de ikinci el iphone 4 fiyatlarini bilmedigim icin simdilik bir sey yazmiyorum

 39. ADA

  01/06/2012 at 10:57

  Benim iphone 4’üm var. orta dümesi canı istediğnde çalışıyor. Turkcell ekibi telefonumu yedeklediğinde bir şifre olduğu söylediler. ben şifreleme yapmadım. tabii ki şifreyi de bilmiyorum. yedeklemeyi tekrar almak istediğimde bu şifresiz yüklenemeyeceğini söylediler. bu konuda nereden yardım alabilirim acaba?

  yardımlarını için şimdiden teşekkürler…

 40. ŞAHİN

  01/06/2012 at 11:41

  Mustafa bey merhaba,
  iOS 5.0 güncellemesini yaptığımdan beri Wi-Fi sorunu yaşıyorum. Wi-Fİ ağını sildim, yeniden kurdum fakat nafile bağlantı sağlayamıyorum. Ancak DNS ayarını değiştirerek Wi-Fi bağlantısı sağlayabildim. Bu durumu çözebileceğim başka bir yol var mı? teşekkür ederim..

 41. Hakan

  01/06/2012 at 12:20

  Jailbreak sorusunda cevabimi bulamadim siklarda yorumda soyluyorum sadece bir kere yaptim ve guncelleme ile iptal ettim.

 42. HASAN

  01/06/2012 at 12:30

  Merhaba Mustafa bey benim sorunum bı önceki iso ve şimdiki sürümü dede 3g kullanamıyorum acıyorum ama ekranda göstermiyor.

 43. Murat

  01/06/2012 at 18:48

  I LOVE YOU İPHONETURKEY

 44. Nongis

  01/06/2012 at 19:35

  Ben de iPhone kullanmaktan son derece memnunum. Sizlerle gecen gün tesadüfen farkettigim bir özelliği paylaşmak istiyorum. Bildiginiz gibi laptoplarda wifi adapter için ip alma seçeneğini ya dhcp ya statik ip olacak sekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ve seçtiğiniz opsiyon tüm wifi networkler için geçerli oluyor. Ornek vermek gerekirse diyelim ki is yerindeki wifi networkte bir nedenle statik ip kullanmanız gerekiyor. Ve ip adresini elle veriyorsunuz. Eve geldiğinizde ise evdeki wifi networkte bağlanmak istiyorsunuz. Laptopun network ayarlarından wifi adaptoru gidip dchp ye çekmek gerekiyor. iPhone ve iPad ise wlan bazlı olarak ayarlarımızı aklında tutabiliyor. İs yerinde bağlandığınız wifi networke baglandiginizda iPhone’a o wifi network için statik girdiğiniz o adresini hatırlıyor ve o ip adresi ile bağlantı kuruyor. Ev wifi için dchp ayarlarınız geçerli kalıyor.

  Böyle bir opsiyonu düşünmüş olmaları bile alt tarafta ne kadar titiz bir calışma yürüttüklerinin delili. İPhone’a ve iPad kullanmayı bırakmayı asla düşünmüyorum.

 45. kivanc

  01/06/2012 at 20:20

  ben newipad aldiktan sonra ios guncellemesi yaptim ve sonra tum klasorlerim silinmisti, iclerindeki ikonlar da karnalarisik dagilmisti,
  2saat uğrastim ayni duruma getirnek icin, her ios guncellemesi sonrasi olacak mi bu?

 46. Raci

  01/06/2012 at 20:24

  Benim i̇phone 4 um var ve yeni güncellemeyi yaptığımdan beri telefonumun pil ömrü kısaldı ve home tuşum arada kilitleniyor.Bunun dışında kızımın i̇phone 3g si var ve güncelleme yapmamasına rağmen oda telefonla konuşurken kendi sesini duyuyor ne yapmalıyım ?

 47. adem

  01/06/2012 at 20:52

  Bende iphone 4 telefona ios 5.1.1 yükledim. Şarj problemi yok gayet iyi çok rahat iki gün gidiyor ve kullanım sürelerinde; kullanım 7 saat, beklemede 2 gün yazıyor yani hiç bir sıkıntı yok ancak, telefonda kamerayı kapatırken ve ayarlar kkısmında yukarı aşağı kaydırma yaparken hafif takılmalar var bu da iphone gibi bir telefona hiç yakışmıyor çünkü iphone u diğerlerinden ayıran en önemli özellik akıcılığı ama maalesef bu akıcılığı kaybetti Bu sorunu çözebilmemeizin bir yolu varmı arkadaşlar ?

 48. Gökhan

  01/06/2012 at 22:12

  hicbir zaman sorun yasamadim kolay kolay yasayacagimi zannetmiyorum. iphone alali 1 sene oldu. ilk aldiktan 2 saat sonra jb yaptim ve su ana kadar hep boyle kullandim.

 49. Alihan

  01/06/2012 at 23:02

  Çok şükür bir sorun çıkmadı 4s kullanıyorum

 50. Engin

  01/06/2012 at 23:24

  Bluetooth simgesi ana ekranda görünmüyor. (Tabii ki bluetooth açıkken:)) İos 5 le alakalı birşey mi. Bu bende mi böyle yoksa normal birşey mi?

 51. Osman

  02/06/2012 at 06:56

  Bence iphone 5 in bataryasini harekete gore sarj edilebilen pilden yapsalar iyi olur tipki saatlerde oldugu gibi

  • Arda

   03/06/2012 at 17:02

   Osman o piller iPhone’un enerjisini karşılayamaz böyle bişeyi nasıl düşündün merak ediyorum

  • Ömer Ergün

   27/06/2012 at 15:47

   iPhone 5 ne zaman çıkıyor

 52. Bengul

  02/06/2012 at 08:15

  Mustafa abi merhaba ..guncelleme yaptim ama ana ekranda cikan fotograf simgesi calismiyor..ne yapabilirim..tsk

  • Burak

   02/06/2012 at 12:43

   Fiziksel tuşa 2 kez hızlıca basınca kilit ekranında beliriyor.bunu mu kastediyorsunuz ?

   • Salihist

    02/06/2012 at 15:22

    Kesinlikle onu kastediyordur burakcigim ama benm merak ettigim ise fiziksel tusun hangisi olduğu konusudur:))) benim iphone’da fiziksel tuş yok Burak:) home tuşu var:))

    • Arda

     03/06/2012 at 17:03

     Salih fiziksel tuş ile home tuşu aynı 🙂

  • Salihist

   02/06/2012 at 15:16

   Bundan böyle c.tesileri Mustafa Abi’n yerine Salih Abi’n sorunlariniza cozum olacak:))) home ve açma kapama düğmesine ayni anda basili tutun iphone kapanacaktır. Tekrar iphone’nuzu acın, şayet sorun giderilmemsse bize tekrar yazın:)

  • Salihist

   02/06/2012 at 15:18

   Hem Mustafa’ya abi deme alınıyor, amca de:))))))))

  • Salihist

   02/06/2012 at 15:18

   Hem Mustafa’ya abi deme alınıyor, amca de:)

 53. İncia nobrain

  02/06/2012 at 08:27

  Arifin manchastere attıgı golü arıyordum nereye geldim

 54. yasin kilic

  02/06/2012 at 12:53

  slm en son 5.1.1 güncellemesinden sonra ipad 2 yaklaşık iki haftadır hürriyet e gazete çalışmıyor ne yapabilirim her yolu denedim ancak sonuç sıfır

  • Salihist

   02/06/2012 at 15:07

   Demek ki sorun Hürriyet’te var. Hürriyet 5.1.1 versiyonuna uyum sağlamıyor olabilir. Hürriyet güncelleme yaparsa sorunun giderilmiş olur umarım

   • YeNeR

    07/06/2012 at 19:53

    Yasin bey, Hürriyet eGazete 90 günlük deneme sürümünden sonra ücretli abonelik gerektiriyor. Deneme süreniz dolmuş olabilir.

 55. Timur Bey

  02/06/2012 at 18:09

  Benim en çok yaşadığım sorun(umarim yardımcı olursunuz) iPhoneun hafızası yani genel hafızası her güncelleme sonrası kapasite kaybediyor. 32gb lik benim iPhone. Su an ancak 28gb. Kapasite düşüyor. Ve su an telefonda 200mb yerim kaldı!

 56. naz

  02/06/2012 at 19:48

  merhaba ios 5.1.1 i yükledikten sonra wifi sorunu yaşıyorum. ağa katılamadı mesajı geliyor. ağ ayarlarını sıfırladım, modemi resetledim çözüm olmadı. ne yapmalıyım?

 57. Nage

  02/06/2012 at 20:13

  Merhabalar, ios 5.1.1. Guncelleme sonrasi kablosuz aga baglanma sorunum ortaya cikti ne yapabilirim ?

 58. metin

  03/06/2012 at 03:38

  selam mustafa bey.. neden sitenizde baska telefon incelemeleri yapmiyorsunuz….?
  bide samsung S3 hakkinda iphone 4s la arti ve eksilerini bir konuda paylasabilirmisniz…

  basarilariniz devamini diliyorumm..;)

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 08:17

   Ben sadece tecrübelerimi paylaşıyorum. Şu an iPhone ve iPad kullandığım için başka telefonlar hakkında yazmam doğru değil. Elbette diğer telefonlar hakkında da bilgi sahibiyim ama yarım bilgi ile birşeyler paylaşmayı doğru bulmuyorum.

   Fakat kardeş blogumuz Teknoblogun editörü Sabri Küstür ile birlikte yakında bir tane iPhone 4S vs. Samsun Galaxy S3 karşılaştırma yazısı paylaşacağız 🙂

 59. Celalettin YAVUZ

  03/06/2012 at 09:15

  Güncellemeden sonra ses sorunları yaşıyorum uygulamaların bazılarında ses çıkıyor bazılarında çıkmıyor kulaklık kullandığımda h bütün sesleri duyuyorum cikarinca duymamıyorum ne yapmamlazim yardımcı olursanız sevinirim…

 60. Mikail

  03/06/2012 at 10:18

  Merhaba mustafa bey benim telefonum iphone 4 ve ios 5.0.1 yuklu ben guncelleme yaparak 5.1’e gecmek istiyorum acaba oyunlardaki yaptigim skorlar silenecekler mi yardimci olurmusunuz?

 61. November

  03/06/2012 at 11:47

  İos 5.1.1 re gectikten sonra iphone 4s im kafasina gore kulaklik modunda calisiyor

 62. Anonim

  03/06/2012 at 14:17

  Telefona cevap verme tusu kaydirma tusu bazen kilitleniyor arayanı cevaplayamiyorum nedendir acaba

 63. Tarık

  03/06/2012 at 16:42

  2-3 gün evvel anketi doldurdum ancak herhangi bir yorumda bulunmadım. Başıma gelenler bu son 2-3 günde de tekrarlayınca paylaşmak istedim.
  İOS 5.1.1 güncellemesini yaptıktan sonra ilk olarak telefonumda bazen takılmalar olmaya başladı.
  İkincisi, bildirime dair her ikaz sesinde normal çalmayı bırakıp ard arda yarım artı tam ses çıkıyor. (buda ara sıra olan bir sorun)
  Üçünüsü ve sonuncusu ise, prize takılı şarj süresi, bilgisayara göre daha hızlıyken son günlerdir prize takılı şarj süresi, bilgisayarda ki şarj süresi kadar yavaş şarj ediyor.
  İyi çalışmalar.

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 17:15

   Peki yazıda paylaştığımız gibi siz de cihazınızı sıfırlamayi bir denediniz mi ?

   • Tarık

    03/06/2012 at 17:29

    Yaşadıklarımı son olanlardan sonra bugün paylaştığım için henüz denemedim ama fayda sağlayacaksa tabi ki yaparım neden olmasın.

  • Can

   09/06/2012 at 23:43

   Kesinlikle telefonunuzu kapatıp açmanızı tavsiye ederim aynı sorunu bende yasadım ve kapatıp acmak kolay ve kesin çözüm. Kapatıp bı kaç dakika beklemeniz yeterli

  • Abdullah

   10/06/2012 at 12:43

   Aynısı bendede oluyor ne yapmalılıyım tşklr.

  • Anonim

   21/07/2012 at 00:05

   Bende de telefon çalarken açmamama sorunu oluyor donup kalıyor telefon

 64. Ugur

  03/06/2012 at 20:14

  Sizler birde Samsung kullanında güncelleme sonrası sıkıntı nasıl olurmuş bir görün telefon kullanmaktan sogumustum bir daha samsung mu TÖVBE ler TÖVBESİ

 65. Timur Bey

  03/06/2012 at 22:12

  Benim yaşadığım sorun(umarim yardımcı olursunuz) iPhoneun hafızası yani genel hafızası her güncelleme sonrası kapasite kaybediyor. 32gb lik benim iPhone. Su an ancak 28gb. Kapasite düşüyor. Ve su an telefonda 200mb yerim kaldı!

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 22:17

   Bilgisayarınızdaki iTunes ile senkronizasyon yapmayı denediniz mi?

   • Timur Bey

    06/06/2012 at 22:55

    Evet onu yapmıştım güncelleme oncesi/sonrasında.Her versiyon yükselttiğimde kapasite düştü.

 66. Mustafa baran

  03/06/2012 at 22:50

  Arkadsslar bende defalarca 5.1.1 i yukledikden sonra batarya problemi yasayanlardanim. Hatta bu konuyla ilgili burayada yazmistim. Apple konuyla ilgili yazismalarimdan sonra sorunu su sekilde cozulecegini belirttiler. Ben uyguladim ise yariyor. Home tusu ile acma kapama tusuna apple amblemi gorununceye kadar basili tutun. Cihaz resetliyor . Bende ise yeradi bilgilerinize

 67. Gokhan

  03/06/2012 at 22:54

  Anketi cevaplandırsa kadar hiç bir sorun yaşamamıştım. Anketi cevaplandirdigim gunün aksamı,telefon titreşim modunda iken bir takıldı, 1,5 saat sürekli titredi.NE reset edebildim ne de susturabildim.1,5 saat sonra kendi kendine reset etti yada benim daha önce reset denemelerimi anca algıladı

 68. Burak Kerim Kuru

  04/06/2012 at 11:33

  Sürekli takip ederim sitenizi yeni bilgiler edinmemde ve oluşabilecek problemler için ön bilgi toplamamda cok faydalı buluyorum. Fakat hic denk gelmedim veya gözden kaçırdım tuş kombinasyonları hakkında. Home tuşuna basili tutarken kilit tuşuna da bas Çek yapmak ekran görüntüsünün resmini albümlere kopyalıyor. Bir nevi masaüstü resmi çekiyor. Yanlışlıkla fark ettigim bu bilgiyi paylaşmak bilmeyenlere iyi olur galiba. Sürüm:5.1.1 – iyi çalısmalar.

 69. RAHMAN KALAY

  04/06/2012 at 20:35

  Güncelleme yaptıktan sonra değil ama sıfırlama yaptım ve videoda kayıt yaptıgım zaman ses çıkmıyor, ne kadar gürültü olursa olsun videoda ses yok. Acaba teknik bir arıza mıdır yoksa benim aktif etmeyi unuttuğum bir şey mi

 70. RAHMAN KALAY

  04/06/2012 at 20:35

  Güncelleme yaptıktan sonra değil ama sıfırlama yaptım ve videoda kayıt yaptıgım zaman ses çıkmıyor, ne kadar gürültü olursa olsun videoda ses yok. Acaba teknik bir arıza mıdır yoksa benim aktif etmeyi unuttuğum bir şey mi var? Teşekkürler

 71. Hasan

  05/06/2012 at 05:59

  Ankette 2000 kisiden fazla kisinin “asla jailbreak yapmam” demesi beni cok sasirtti. Jailbreak’i ne sandiginizi cok merak ettim. Demekki kullandiginiz cihaz her zaman biseylerden eksik, hep yarim…

  • RAHMAN KALAY

   05/06/2012 at 14:24

   Jailbreak yapınca garanti kapsamımdan çıkıyor, en azından servisin bana söylediği bu, benim yapmama sebebim bu 🙂
   Ama dediğin gibi yarım ve eksik olduğunu biliyorum :))

 72. Ceyyys

  06/06/2012 at 00:57

  İyi aksamlar arkdslar,,
  Sormal istedigim,, iphone 4 kullancisiym, mms ayarlarina genel ag icinde bulamiyorum,, sadece internet apn ayarlari mevcut ,, mms ayarlarini ayarlar-sms dende actim aama, birde ag dan ayarlar girmek gerekiyormus,, ama nafile bulamadim ;( ??????

 73. Sebnem

  06/06/2012 at 06:45

  Benim telefonum güncelleme sonrası ara sıra hiç çekmemeye başladı. Bu durumda uçak modunu açıp tekrar kapatınca normale dönüyor. Hayati bir sorun değil ama yine de can sıkıcı.

 74. Ramzey

  06/06/2012 at 13:08

  Ben dün güncellendim 3sattir şarz da 30% dan 44% e kadar doldu çözümü nedir acaba

 75. Kadir Can KABAOĞLU

  07/06/2012 at 18:02

  Merhabalar ben 4s’e guncelleme yaptıktan sonra bugun telefonla konusurken ahize sesi birden gitti ve suanda ahizeden ses alamıyorum ancak hoparloru actıgımda ses geliyor bu sorunu nasıl cozebilirim???

 76. merve90

  07/06/2012 at 18:23

  merhabalar.ben yurtdışından iphone 4s aldım aban dedilerki güncelleme gelirse yapma telefonu türkiyede kullanamazsın.şimdi telefonumun ayarlar kısmında güncelleme bekliyor 5.1.1 güncellemesi acaba benim bu güncellemyi yapmamda bi sakınca varmı?şimdiden teşekkür ederim.

 77. İlyas

  08/06/2012 at 22:34

  Mehrabalar benim sorunum 5.1.1 güncelledikten sonra telefonum kendiliğinde kapanıp açılıyor günde bir kaç defa oluyor.tel sıfırladım yinede olmadı

 78. Savas

  09/06/2012 at 23:44

  Selamlar. Ben 5.1.1 gumcellemesi yaptiktan sonra telefonda 3g ve edge problemi oldu. Uzun bir sure telefonu ellemesseniz yani uyndiginizda edge ve 3 g baglantisi olmuyor telefonu ucak moduna alip tekrar normale dondurmek gerekiyor, sizce neden olabilir. Ayrica telefonu Darty den aldim fate time uygulamasi mevcut degil bunu teli kirmadan duzeltmenin bir yolu varmidir. Simdiden tesekkur ederim

  • Mustafa Tan

   09/06/2012 at 23:46

   Cihazınızda FaceTime ayrı bir uygulama olarak bulunmuyor. Ayarlar menüsü altında FaceTime diye bir seçenek yok mu?

   • Anonim12

    09/07/2012 at 12:39

    Abi restore attim facetime kayboldu acil yardim

  • Levent

   25/09/2012 at 10:38

   Merhaba Savaş,
   “Selamlar. Ben 5.1.1 gumcellemesi yaptiktan sonra telefonda 3g ve edge problemi oldu. Uzun bir sure telefonu ellemesseniz yani uyndiginizda edge ve 3 g baglantisi olmuyor telefonu ucak moduna alip tekrar normale dondurmek gerekiyor, sizce neden olabilir.”
   Bu sorunu çözdün mü? Bende 5.1.1 varken yapmaya başlamıştı. ios6 yükledim hala devam ediyor…
   Teşekkürler…

   • Ozcan

    28/09/2012 at 12:11

    merhaba

    aynı sorun bende de var, benimde gelende metrodan ciktigim zamanlarda oluyor,ios 5.1.1 de vardı ios 6 da var ama cok sık yaşadıgım bir sorun degil. toplamda 4-5kez yaşamışımdır yani.

    iphone 4s jb yok.
    not: ios 6’ya gecerken dfu modu ile restore yaptim ve yeni bir iphone olarak ayarladim, yani eski ayarlari yuklemedim.

 79. Can

  10/06/2012 at 00:48

  Kısa ve faydalı bir bilgi de benden. Uygulama simgelerinin üzerine uzun bastığınızda onları taşıyıp yer değiştsilmeye da silme imkanınız oluyor. Böylece istediğiniz uygulama ana menü ekranınızın istediğiniz sayfasında olur. Ornegin oyunlar bir sayfada sosyal ağ uygulamaları bir sayfada vb gibi düzenlemeleri yapabiliyorsunuz. Uygulama simgesi üzerine uzun basıp tutup çektiğinizde bir sonraki sayfanin istediğiniz yerine ya da en son boş bir sayfaya atma imkanınız var. Saygılarımla.

 80. Bulent

  11/06/2012 at 08:32

  Benim sorunum uyari ve zil sesi 5.1.1 den sonra kisildi iyice , yari yariya dustu diyebiliriz, titresim olmasa farkedemiyorum cagrilari (( acil yardim lutfen !!

 81. Hande

  12/06/2012 at 12:38

  Slmlar Mustafa bey acil Cvp bekliyorum iPhone 4 kullanicisiyim son günlerde telimi leotopta baglayamiyorum görmüyor telimi pc acaba neden olabilir

 82. Furkan Minen

  12/06/2012 at 23:56

  iOS 5 e yükselttikten sonra 4. Nesil iPod touch’imda ve iPhone 4 umde performans kaybı yasadım. Ornegin animasyonlar akıcı olmuyor genelde. iOS 4 de de böyle olsaydı mazur görurdum bunu. Sanırım Apple her güncellemede eskiyen nesillerin performansını düşürüyor. Tıpkı iPhone 3G gibi. Performans kaybını önlemenin bir çözümü varsa mesajlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 83. Furkan Minen

  12/06/2012 at 23:58

  iOS 5’e yükselttikten sonra 4. Nesil iPod Touch’imda ve iPhone 4 umde performans kaybı yasadım. Basit bir ornek verecek olursam, animasyonlar akıcı olmuyor genelde. iOS 4 de de böyle olsaydı mazur görurdum bunu. Sanırım Apple her güncellemede eskiyen nesillerin performansını düşürüyor. Tıpkı iPhone 3G gibi. Performans kaybını önlemenin bir çözümü varsa mesajlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 84. ceren

  17/06/2012 at 07:25

  merhaba arkadaslar.yaklasik 1,5 yildir iphone kullaniyorum.son guncellemenin ardindan telefonumda ses iletim sorunu yasamaya basladim.karsi tarafin sesini cok net almama ragmen benim sesim karsi tarafa gitmiyor.bir gun yada birkac saat sonra kendiliginden duzeliyor.bu sorunu sık yapmaya basladi.benzer sorun yasayan var mi aranizda?

 85. İlhan

  24/06/2012 at 16:27

  Merhaba telefonu guncelledikten sonra ilk zamanlar arada bir, Simdi ise surekli yasadigim ekranda donmalar ve gec tepkimeler yasiyorum acaba guncellemedenmi yoksa telefon gunesin altinda cok kalmisti ondanmi? Ne yapmali?

 86. Anonim

  07/07/2012 at 18:42

  Arkadaslar benim bi sorunum var 🙁

 87. Murat

  07/07/2012 at 18:45

  Birisi beni aradiginda ve ya ben aradigimda sesim karsi tarafa ilk 5 saniye veya 8 saniye civarinda gitmyr.sesim sonradan gidiyor bunun sebebi nedir sorun telefonumdi hattimda mi ? Lutfen yardimci olursumusunuz.iphone 4 s kullaniyorum.3 aylik telefonum

 88. Murat

  07/07/2012 at 18:49

  Lutfen yardimci olun 🙁

  • Tuna ŞENER

   07/07/2012 at 19:44

   Bence yapman gereken bir arkadasinin hattini kendi telefonuna tak, ve arkdasinin hattini ara eger farkli bir hat,operatorde de ayni sorunu senin telefonunda yasiosan sorunun telefonundan kaynakli oldugunu anlayabilirsin.

   • Anonim

    10/07/2012 at 20:29

    Tuna bey tesekkur ederim soylediginizi deniycem. Fakat bazende bu sorun yasanmiyor, yani 2-3 gunde bir yasiyorum bu sorunu.

 89. Tuna ŞENER

  07/07/2012 at 19:40

  Yukarda okudugum problemlerin coğu yazilimdan kaynakli degil. Operatorlerle ve donanimla ilgili sorunlar. Cihazinizi guneste birakmaniz tabiki cok tavsiye edilen bisey degil, elektronik aletlerin cok isinmasi her zaman problem yaratabilir. Guncelleme sonrasinda bazi uygulumalar yavas calisabilir bunlarda zaman icerisinde uygulamalarin appstore’daki guncellemeleriyle cozulecektir.Yukarda bir arkadasim jailbreak yapildiktan sonra garantinin bitecegini duydugunu solemis.Jb yapilarak telefonun garantiden cikmasi soz konusu degildir.Telefonunuzu itunes’dan restore ettiginiz anda telefonunuza daha onceden Jb yapip yapmadiginiz anlasilmaz. Facetime uygulamasina gelince sorun yasayan arkadaslara tavsiyem appstore’dan “skype” uygulamasini indirebilirsiniz.Skype uygulamasi internet uzerinden internete bagli baska bi cihazi aradiginizda ucretsiz olarak kullanilabilmektedir. Eger ben skype adresi alamam yada telefon numarasi bende bulunan arkadaslarima ekleme talebi yollamakla ugrasamam diyorsaniz yine appstore’dan “tango” programini indirebilirsiniz. Bu program direk olarak telefon rehberinizde tangoyu kullanan arkadaslarinizi goruntuler ve tipki skype’ta oldugu gibi karsilikli goruntulu konusma olanagi saglar.

 90. Anonim

  09/07/2012 at 01:38

  Mustafa Abi Bende FaceTime Vardı Fakat Restore Edince Gitti Ve Yeniden Restore Ettim 3-4 Defa Ettim Fakat Gelmedi Yardım Edebilir Misiniz? Tekefonum JB’siz Yapmayıda Dusunmuyorum

 91. D

  18/07/2012 at 14:33

  Merhaba,
  Benim problemimi daha önce yaşayan olduğunu henüz görmedim. Notes uygulaması ile ilgili 2 farklı problem yaşadım.
  Yılbaşından beri 4S kullanıyorum ve o zamanlar aldığım her not varsayılan mail hesabına email olarak atılıyordu. Daha sonra ilk kez 5.1 versiyonuna yükselttiğimde bütün notlarımın Iphone’dan silindiğini gördüm. (Yükseltmeyi wi-fi ile yapmıştım).
  Şimdi de 5.1.1 için bekletiyorum aylardır güncelleme yapmadım çünkü yeni notlarım da silinecek diye endişeleniyorum. Bu neden olabilir, ya da engellenebilir tekrarlanmaktan? İkincisi ise artık notlar mail olarak iletilmiyor. 2 mail hesabım var, varsayılan olarak biri işaretli Notes ayarlarında ama yine de gitmiyor.

 92. Tan

  06/08/2012 at 18:12

  Ben iPad 2ye 5.1.1 yukledikten sonra kamera açılmıyor bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

 93. Levent

  13/08/2012 at 18:29

  Jailbreak yapınca cydia da yükleniyor mu?Yoksa jailbreak yapmak cydia’yı yüklemek anlamına mı geliyor?
  2002’li Levent’in İPod’undan gönderildi.
  Ve birde Lütfen cevabı mailime gönderin.

 94. Serdarov

  23/08/2012 at 11:32

  İpod touch ta iOS 5.1.1 güncellemesi yaptıktan sonra kilidi açtığım anda ana ekran 5-6 saniye donuyor

 95. Wolki

  27/08/2012 at 17:35

  Benim problemim 4s kullaniyorum.ve 1 haftadir app storda guncellemelere giremiyorum.girdigim zaman itunes store baglanamiyor hatsi veriyor.napabilirim?yapmadigim sey kalmadi.bir çagre.

 96. adem

  01/09/2012 at 16:13

  merhaba bende iphone 3gs var 4,1 sürümü yüklü ve artık bi cok programı versyondan dolayı yükleyemez oldum.. ios 5.1.1 e yükseltmemi tavsiye eder misiniz yoksa bu sürümde kalsın mı?

 97. kenan

  09/10/2012 at 09:11

  selamalar bu ıphone 3s de telefon sureklı guncelleme yapıyor bunu nasıl kapatabılırım yardımcı olursanınz sevınırım

 98. betül

  22/10/2012 at 22:05

  itunes de güncelleme yapıyodum telefonum kapandı açılmıyo…..nasıl açabilirim_?

 99. Halıme

  13/01/2013 at 22:55

  Slm rehberımde kayıtlı olmayan bır kışı bana tangodan sapık mesaglar atıyor fotoraf gönderiyor anlamadim nasıl oluyor hemm ben onun bana göderdığı fotorafı siliyorum amma tango yusıp gerı yukleyınce onun bana gönderdığı fotoraflar gerı gelıyor nasıl oluyor yardımcı olursanız çok sevınırım rıca edıyorum çevap beklıyorum

 100. kadir

  01/02/2013 at 14:08

  ı phone 4s kullanıyorum ios6 yukledım ve wifi ile bluetoodh çalmısmıyor restore falan yaptım gene calısmıyor telefonun garantisi fln yok birçok yere gtrdm cozum bulamadılar ne yapmalıyım ?

 101. Cihankorkmaz

  03/02/2013 at 03:41

  iyi günler. benim şöyle bi sorunum var ipod touch 4.g’m var yazılım güncellemesi yaptım sonra acılmadı halada acılmıyor ssorun su hiç dokunmuyorum kendi kendine elma cıkıyor ve tekrar kapanıyor 5-10 saniye sonra tekrar aynı şey elma cıkıyor kapanıyor saatlerdir böyle ne yapabilirim.. şimdiden teşekkürler…

 102. ERDOĞAN

  11/05/2013 at 10:06

  iyi günler. benim şöyle bi sorunum var ipone 4 telefonum var yazılım güncellemesi yaptım sonra acılmadı halada acılmıyor sorun hiç dokunmuyorum kendi kendine elma cıkıyor ve tekrar kapanıyor 5-10 saniye sonra tekrar aynı şey elma cıkıyor kapanıyor saatlerdir yaklaşık ( 12. sat oldu.) böyle ne yapabilirim.. Yurd dışında çok ücra bir yerdeyim hiç bir şey yapamıyorum lütven yardımcı olun şimdiden teşekkürler…