AirPlay ve Apple TV

GÜNCELLEME (8 Ocak 2013): Ülkemizde de Apple TV’lerin resmi satışı başladı 294TL’lik fiyatlardan. Dolayısıyla aşağıdaki yazımız iPhone ve iPad kullanıcılarının tekrar ilgisini çekecektir.

Geçtiğimiz yıllarda paylaştığımız iPhone ve iPad’i Televizyona veya Projeksiyona Bağlamak ve Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması yazılarımızla, iPhone ve iPad’lerimizi kablo yardımıyla televizyona ve projeksiyona nasıl bağlayabileceğimizden bahsetmiştik. Fakat bu yazılarımızda paylaşılanlar hep kablo gerektiren çözümlerdi.

Lakin Apple, iOS 4.3 yazılım güncellemesi ile birlikte AirPlay isminde, kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden görüntü ve ses aktarımı yapılabilen bir özelliği sununca, Apple TV kullanıcıları için kablo kullanma zorunluluğu ortadan kalktı. Aslında geçtiğimiz yaz yayınladığımız iOS 5 ile Test Sürüşü – IV başlıklı yazımızda AirPlay’den bir miktar bahsetmiştim. Fakat özellikle son zamanlarda özellikle Turkcell TV+ kullanıcılarından AirPlay ile ilgili çok soru gelmeye başlayınca, AirPlay hakkındaki tüm bilgileri soru cevap şeklinde tek başlık altında bir yazı paylaşayım istedim.

AirPlay

Bu AirPlay denen şey tam olarak nedir?

AirPlay kabaca, iOS 4.3 versiyonundan itibaren iOS tabanlı cihazların (iPhone, iPad ve iPod Touch) kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden Apple TV‘ye ya da AirPlay özelliği olan cihazlara ses ve görüntü aktarabilme özelliğidir. Bu sayede cihazımızdaki resim, video ve müzikleri, kablosuzu olarak televizyonumuzda izleyebiliyor veya dinleyebiliyoruz.

Cihazımız AirPlay desteği olan Apple TV’ye kablosuz olarak bağlanırken, Apple TV’miz de televizyonumuza HDMI bağlantısı üzerinden bağlanıyor. Yani televizyona bağlı olan aslında Apple TV. Biz bağlantıyı Apple TV üzerinden televizyona aktarmış oluyoruz.

AirPlay özelliğini tüm iPhone veya iPad modelleri destekliyor mu?

Evet destekliyor, fakat üzerlerindeki yazılımın en az iOS 4.3 olması gerekiyor. Çok eski iPhone modellerine iOS 4.3 yüklenemediği için de (örneğin iPhone 3G), AirPlay’den faydalanamıyor. Dolayısıyla iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5,  iPad, iPad 2 ve iPad 3 ve iPad 4’de AirPlay desteği bulunuyor.

Peki iPhone ve iPad’de bu AirPlay konfigürasyonunu nasıl yapıyoruz?

Bunun için özel bir ayar yapmamıza gerek olmuyor. Cihazımız Wi-Fi’ya bağlıyken, eğer aynı kablosuz ağda AirPlay desteği olan Apple TV gibi bir cihaz var ise, desteği olan uygulamalarda AirPlay ikonu ve cihazların listesi, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çıkıyor.

Fotoğraflar uygulamasında AirPlay desteği bulunuyor.

AirPlay desteği de, standart iOS uygulamalarından Youtube, Müzik, Videolar, Fotoğraflar, vs gibi uygulamalarda, yani müzik, resim veya video uygulamalarında bulunuyor. Ayrıca App Store’daki müzik ve video uygulamalarının çoğunda ve bazı oyunlarda da AirPlay desteği mevcut oluyor.

Youtube ve Videolar uygulamasının AirPlay desteği bulunuyor.

AirPlay sayesinde iPhone veya iPad’deki tüm görüntüler, örneğin ana menü görüntüsü aynen televizyona aktarılabiliyor mu?

Evet ama sadece en az iOS 5 yazılım yüklü yeni modellerde. Yani Video Mirroring (Yansıtma) özelliği bulunan iPhone 4S, iPhone 5 iPad 2 ve Yeni iPad’lerde (iPad 3 ve iPad 4). AirPlay Mirroring (Yansıtma) ismi verilen bu özellik sayesinde, cihazınızdaki uygulamaların AirPlay desteği olmasa bile, tüm görüntüler kablosuz olarak aynen yansıtılabiliyor.

iPhone 4S, iPad 2 ve Yeni iPad’de AirPlay Yansıtma

Yansıtma özelliği bulunan cihazımızı kullanarak, herhangi bir uygulamanın görüntüsünü televizyona yansıtılabiliyoruz. Örnek olması açısından blogumuzun uygulaması iTurkeyBiz‘in görüntüsünü, aşağıdaki fotoğrafda olduğu gibi iPhone 4S ile Apple TV üzerinden televizyona yansıttım. (Normalde uygulamamızın AirPlay desteği bulunmuyor, fakat cihazımızın yansıtma desteği sayesinde, uygulamadan bağımsız olarak görüntüsü aynen yansıtılabiliyor.)

iPhone 4S ve AirPlay Yansıtma

Bu arada Yansıtma (Video Mirroring) seçeneği, desteklenen cihazlarda (yani iPhone 4S, iPhone 5 ve iPad 2, iPad 3 ve iPad 4’de) Multitasking menüsünün en solunda yer alıyor.  Yani aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Home (Ana Menü) tuşuna çif tıklayıp ardından ekranının en soluna gidiyoruz.

Multitasking Menüsü

Güncelleme (20 Kasım 2013) : iOS 7 ile birlikte artık AirPlay seçeneği Denetim Masasında yer alıyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

iOS 7’de AirPlay seçeneği Denetim Merkezinde.

Bazı uygulamalar ve oyunlarda, cihazımızın ekranında gördüğümüz ekran ile televizyondaki farklı oluyor. Neden?

Dual Screen” (Çift Ekran) desteği bulunan uygulama ve oyunlarda, ekrana yansıtılan görüntü ile televizyondaki farklı oluyor. Özellikle araba ve motor yarışı oyunlarında, ya da aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi uçak oyunlarının iPad versiyonlarında bu özellik çok kullanılıyor. Bu sayede iPad’imiz bir kontrol paneline veya konsola dönüşmüş oluyor. Dual Screen desteği bulunan uygulamalara en güzel örneklerin başında da Real Racing 2 HD ve MetalStorm: Wingman oyunları geliyor.

MetalStorm: Wingman oyunu ve Dual Screen örneği

Bir de bu özellik sayesinde uygulama geliştiricileri, telif hakları nedeniyle televizyon ya da video uygulamalarının televizyona yansıtılmasına engel olabiliyorlar. Örneğin Lig TV’nin ya da başka bir kanalın mobil cihazlarda yayın hakkına sahip bir uygulama sahibi, eğer televizyon yayın hakkını almamışsa, yukarıdaki Dual Screen özelliğini kullanarak yayının televizyonda gösterilmesine engel olabilir. Bu yüzden “Yansıtma” özelliği sayesinde her uygulamanın görüntüsünün aynen televizyonda gösterileceğini düşünmeyin. Geliştiricisi isterse engel olabiliyor.

Turkcell TV+ uygulamasına son güncelleme ile AirPlay desteği gelmiş. Lig TV paketine üye olsam maçları Apple TV üzerinden televizyonda izleyebilir miyim?

Bu en çok sorulan sorulardan. Turkcell TV+ uygulamasında ulusal kanalların yayını, AirPlay özelliği sayesinde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi televizyona aktarılabiliyor. Fakat LigTV kanalı için 3G bağlantısı zorunlu olduğundan AirPlay üzerinden televizyona aktarmak mümkün olmuyor. Çünkü AirPlay de Wi-Fi bağlantısını zorunlu kılıyor.

Zaten kanal yayınlarının kalitesi mobil cihazlara göre optimize edildiğinden, açıkçası televizyona özellikle de yüksek çözünürlüklü HDTV’lere yansıtılmaya bence çok uygun olmuyor. Çünkü dijital uydu alıcılarıyla izlemeye alıştığımız kanalları, düşük çözünürlükte televizyonda izlemek güzel olmuyor.

Ancak eğer internetten indirmeden film veya dizi izlemeye alışıksanız,  Turkcell TV+’daki filmleri televizyona yansıtarak izlemek çok rahatsız etmiyor. (Tabi hep 720p izleyenleri rahatsız eder 🙂 ) Aşağıda uygulamanın içindeki kısıtlı sayıdaki film arşivinden seçtiğim bir filmin AirPlay ile televizyona yansıtılmış halini paylaştım.

Turkcell TV+ ve AirPlay

Bu arada eski ismiyle Turkcell MobilTV, yeni ismi ile Turkcell TV+ ‘nin son güncelleme ara yüz gayet güzel olmuş. Fakat özellikle yabancı dizi ve film içerikleri çok zayıf. Yabancı dizileri güncel olarak yayınlasalar ve yabancı film arşivini güncel filmleri dahil ederek çoğaltsalar, hem kullanıcılara adam gibi bir yasal bir film ve dizi izleme platformu sunmuş olurlar, hem de rekabet dolayısıyla film kiralama ve satın alma fiyatları oldukça düşer. Zaten eğer operatörler bu işe ciddi şekilde el atmaz ise, Apple eninde sonunda Türkiye’ye iTunes Film ve Dizi Store’nu açacaktır.

Bir de 3G üzerinden LigTV yayını özellikle derbi maçlarda çok kesintili olabiliyor. Son izlediğim maçlarda yoğunluktan mıdır bilinmez, yayın bir devrede en az 2-3 defa kesildi.

Peki bu Apple TV’yi nerden ve kaça alabiliyoruz? Türkiye’de satılıyor mu?

GÜNCELLEME (8 Ocak 2013) : Aralık 2012’de Apple, film satışını Türkiye’ye açtı. Ocak 2013’te de Türkiye’de de resmen Apple TV satışı başladı 294TL’lik fiyatlardan. Dolayısıyla bu son soruya verdiğimiz aşağıdaki cevaplar artık geçerliliğini yitirmiş durumda 🙂

iTunes Store’un film ve dizi satışı henüz Türkiye’ye açık olmadığı için, Türkiye’de de resmen Apple TV satışı bulunmuyor. Çünkü Apple TV’nin esas amacı film ve dizi izletmek. Türkiye’de Apple TV sahibi olanların çoğu da cihazlarını Amerika’dan gelen tanıdıklarına aldırtıyor. Apple TV, Amerika’da 99$ gibi çok uygun bir fiyata satıldığı için de, Amerika’dan aldırmak çok daha mantıklı oluyor.

Apple TV

Apple Online Store, Türkiye’ye kargolama yapmadığı için de internet üzerinden cihaz alıp Türkiye’ye göndertme imkanı olmuyor. Bu yüzden, ya Türkiye’de satılan ikinci el Apple TV’lerden almak, ya da Amerika’dan gelecek olan birine sipariş vermekten başka bir yol bulunmuyor. Bu arada ikinci el Apple TV alacakların, AirPlay desteği için Apple TV’nin ikinci veya üçüncü nesil modellerini seçmeleri gerekiyor. Çünkü çok eski Apple TV’lerde AirPlay desteği bulunmuyor.

Apple TV’yi televizyona, HDMI üzerinden bağlayabiliyoruz.

Son olarak eğer Apple TV hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, kardeş bloglarımızın bu konuda paylaştığı aşağıdaki detaylı incelemelere gözatabilirsiniz:

http://www.sihirlielma.com/2011/03/23/apple-tv/

http://www.sihirlielma.com/2012/03/12/yeni-apple-tv-yazilim-5-0/

http://www.teknoblog.com/multimedya/apple-tv-1080p-inceleme.html

Peki Apple TV şart mı? AirPlay için başka bir cihaz kullanamıyor muyuz?

Kablosuz görüntü aktarımı için bildiğim kadarı ile AirPlay sertifikalı şu an piyasada sadece Apple TV var. Fakat sadece ses, yani müzik aktarımı için Apple’ın da onay verdiği birçok marka bulunuyor. Türkiye’de hangileri satılıyor bilmiyorum ama bu linkten, Apple Online Store’da satılan AirPlay destekli müzik sistemlerinin listesine bir gözatabilirsiniz.

AirPlay destekli müzik sistemleri

Peki cihazımızdaki görüntüyü bilgisayarımıza aktaramaz mıyız? Yani bilgisayarımızı bir AirPlay cihazına dönüştüremez miyiz?

Evet aktarabilirsiniz. AirServer isimli programı bilgisayarımıza kurduğumuzda, bilgisayarımız bir Apple TV gibi davranıyor. Daha doğrusu iPhone veya iPad’imiz, sanki bir Apple TV’ye bağlandığını sanıp, görüntüsünü bilgisayara aktarıyor.

Reflection ile AirPlay üzerinden iPhone 4S’in Mac’e yansıtılması.

AirServer‘ın da iddiası Apple TV’den daha performanslı ve daha yüksek çözünürlüklü bir şekilde oyunları bilgisayara aktarması. AirServer’ın sitelerinde bu konuyla ilgili çeşitli videolar hazırlayp paylaşmışlar. Ben de Real Racing 2 HD ile yaptıkları bir Apple TV kıyaslama demosunu aşağıda paylaştım. Videonun ilk kısmında Apple TV üzerinden televizyon yayını, ikinci kısmında ise AirServer üzerinden bir iMac yayını gösteriliyor.

AirServer İndirme Linki : http://www.airserver.com/Download

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=HgsCKeIXUXc&w=560&h=315]

Apple TV ile uğraşacağıma HDMI adaptör kullansam olmaz mı?

Elbette olur. Geçtiğimiz sene yayınladığımız “Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması” yazısında detaylı bahsettiğimiz HDMI adaptörünü kullanarak iPhone ve iPad’den televizyona ses ve görüntü aktarmak mümkün. Hem HDMI adaptörleri Türkiye’de de satılıyor. Ayrıca görüntü aktarımı için Wi-Fi şartı da yok. Cihaz 3G’deyken de görüntü aktarılabiliyor.

Apple Digital AV (HDMI) Adapter

Fakat bu çözüm kablo gerektiriyor. Bir de yukarıda paylaştığımız AirPlay Yansıtma, nasıl sadece iPhone 4S, iPhone 5 iPad 2 ve Yeni iPad’lerde çalışıyorsa HDMI kablosu üzerinden Yansıtma (Video Mirroring) da sadece iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2 ve Yeni iPad’lerde çalışıyor. Özetle biri kablo gerektiren, diğeri ise gerektirmeyen bir yöntem.

Sonuç

Eğer Amerika’dan gelecek bir tanıdığınız var ise bir Apple TV aldırmanızı öneririm. Çünkü fiyatı oldukça uygun. Bazen gerçekten çok lazım oluyor. Örneğin eğer televizyonunuzun güzel bir ses çıkışı var ise, cihazınızdaki müziği televizyondan vermek çok güzel olabiliyor. Ya da cihazınızdaki film veya dizileri kolayca televizyona yansıtıp izlemek. Özetle eğer uygun fiyata alma imkanınız olursa, evde bir Apple TV’nin zararı olmaz 🙂

Kaynaklar:

http://support.apple.com/kb/HT4437

http://support.apple.com/kb/HT5209

http://www.apple.com/airplay/

http://www.apple.com/ipad/features/airplay/

http://www.apple.com/iphone/features/airplay.html

http://www.apple.com/appletv/

129 Comments

 1. zafer arda

  02/05/2012 at 20:29

  param olsa anında ama malesef 😀

 2. Emre

  02/05/2012 at 20:40

  Çok yararlı oldu mustafa bey.

 3. Emre

  02/05/2012 at 20:42

  Aklima bir sey takildi simdi Hdmi kablo aldigimizda wifi baglantisi istemiyorsa lig tv yi tv den izleyebilir miyiz ?

 4. Cuneyt Karaca

  02/05/2012 at 20:44

  Air mirroring özelligini birde kurumsal tarafta sunumlarda, tanıtımlarda apple tv kullanarakda
  çözüm sundugumuz bir çok kurumsal müşterilerimizde mevcut , bu konuda temiz bir çözüm oluyor. Tavsiye ederim.

 5. N. K.

  02/05/2012 at 20:47

  Apple müzik, dizi ve film servisleri için uzun süredir Müyap gibi ilgili kuruluşlarla görüşüyor. Henüz bir mutabakata varılamadı. Ama en kısa sürede anlaşacaklarına dair bilgi kesin ve nettir

 6. Suat

  02/05/2012 at 20:51

  Yazı için teşekkürler. Ben Apple Digital Av Adaptör satın adlım birkaç hafta önce. HDMI girişine bağlayarak Iphone 4s ya da Ipad 2 cihazlarımdaki görüntüyü TV’ye yansıtabiliyorum. Cihazlarım IOS’a uygun video siteleri ve youtube hariç diğer sitelerdeki flashları oynatmadığı için çok tatmin olamadım. Örneğin internetteki bir dizi ya da filmi cihaz üzerinden TV’de seyretmek istediğimde mutlaka youtube formatında videolar aramak zorunda kalıyorum ve bu da beni deli ediyor.

  Sonuça Apple TV de aynı işlevi görüyor. Flashlı videoları seyretme şansımız yok. Kendimi bu konuda çok ezik hissediyorum apple sahibi olarak 🙁

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 20:54

   Merak etmeyin Adobe firması artik hiç bir mobil platforma destek vermeyeceginden tüm videolar yakında html 5 destekler olacak:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/11/ios-ve-adobe-flash.html

   • celalettin

    03/05/2012 at 14:39

    googlede küçük bir araştırma ile..
    online dizi ve film sitelerini rahatlıkla (flash bile olsalar)….html 5 ile izleyebilirsiniz…

 7. hakan

  02/05/2012 at 20:57

  mustafa bey wi fi kullanarak bağlanıyor deniniz. peki bu internet kotasından düşmek demek mi oluyor. bu durumdan bahsetmemişsiniz.

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 21:04

   İnternete çıkmıyorlar cihazınız ve Apple TV aynı yerel Wi-Fi ağını kullandığı için.

 8. Muammer

  02/05/2012 at 20:59

  Benim sorum şu. Eğer bir Mac Mini sahibi isek ve bu Mac’i TV’ye bağlı olarak kullanıyorsak, AirPlay ile Mac’e gönderdiğimiz görüntüde olduğu gibi aynı sekilde görüntümüz TV’ye de yansır mı? Mantıken mümkün gibi gözükse de, bir aksilik olup olmadıgını merak ediyorum açıkcası. 😀

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 21:03

   Evet yansır 🙂

   • Muammer

    04/05/2012 at 11:31

    Hmm.. Güzelmiş o zaman. Teşekkürler. 🙂

 9. Emre

  02/05/2012 at 20:59

  merhaba,
  Ben iphone 4 teki görüntüyü-videoyu aynı ağdaki ipad2 de seyretmek istiyorum, bunla ilgili bir program tanıtmıştınız ancak appstoredan kaldırılmış. Başka bir çözüm var mı?

  TV ye aktarma konusunda da benim TV eski model HDMI çıkışı yok, uygun kablo var mı eski model TV ler için?

 10. Dora

  02/05/2012 at 21:26

  iphone 4 te iOS 5 yüklü ise AirPlay çalışıyor mu ? Bende görünüyor logo çoklu işlem en solda .

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 21:34

   Tıkladığınızda listede neler çıkıyor kendi cihazınızdan başka?

 11. Hakan Uzer

  02/05/2012 at 21:59

  Mustafa bey yazınıza küçük bir ek yapmak isterim müsade ederseniz. Windows ya da diğer işletim sistemleri üzerinde AirPlay’i kullanarak görüntü aktarmanın bir yolu daha var. Mirroring için değil ama mesela iOS cihazlarınızdaki videocastleri ya da videoları XBMC üzerinden televizyonunuza aktarmanız mümkün. XMBC bilgisayarınızda çalışırken aynen bir AirPlay istasyonu olarak çalışıyor. Ben videocastlerimi uzunca bir süredir bu şekilde bilgisayar üzerinden televizyonumda seyrediyorum.

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 22:05

   Teşekkürler bunu bilmiyordum 🙂

  • Nihat

   03/05/2012 at 10:00

   Bu bilgi için teşekkürler. Yalnız boyutu büyük dosyalarda sıkıntı çıkıyor sanki.

  • Ergin

   03/05/2012 at 10:19

   Emin olun APPLE Tv’yi kullanırken de sorun çıkıyor. Part’lı film seyrederken,2. Part’a geçiş yapmak için İPad’i elinize alıyorsunuz. 2. Part’ı seçip, izle diyorsunuz iPad ekranında “video APPLE TV’de oynatılıyor” diyor ama oynayan bir şey yok ipad’de en sola çekip air plâyı işaretini ariyorsun o da yok.

   Çözüm : APPLE Tv’yi uyut tekrar aç tekrar air play’i aç seyredeceğin parti aç ve izle. Tabii 18 dk’lik part için her arada 5 dk bu işlemi tekrar etmek istersen..:((

   Turkcell mobil tv hııım ilginç

   • Mustafa Tan

    03/05/2012 at 10:30

    Part’lı film izlemeye örnek verebilir misiniz? Hangi uygulamada izliyorsunuz ?

    • Ergin

     04/05/2012 at 10:19

     AcePlayer Nicholas Cage Kehanet filmi 7 part’lı her part 18 dk kadar

 12. Hakan A

  02/05/2012 at 22:18

  Dreambox u bir program ile airplayere donusturmek munkun. Sanirim sadece enigma2 lerde oluyor.Bende appletv de mevcut ikiside gayet iyi calisiyor.

 13. Selim

  02/05/2012 at 22:24

  Herkese Merhaba,

  Gecen hafta Amerika’dan Apple Tv gettirdim.99 $ gibi paraya geldi.

  Maalesef cok fazla ozellik kullanilamiyor ama Air Play baslibasina cihazi cok eglenceli kiliyor.

  Diger ozelliklerde umarim yakinda calisir.

  Herkese tavsiye ederim.

  • Ferit

   08/05/2012 at 00:22

   Merhaba..Apple Tv kullanımı için 110-220 volt bir adaptöre ihtiyaç var mı?

 14. Servet

  02/05/2012 at 22:28

  Mustafa Bey merhaba bugün kontörlü bir hat ile TV+ LigTV paketi satın aldım. iPhone üzerinden tüm kanalları ve LigTV’ yi rahatlıkla izlerken aynı hat ile Pad’ im den tüm kanallar çalışırken LigTV de “Bu kanalı Turkcell 3G üzerinden seyredebilirsiniz.” diye bir hata veriyor. Zaten 3G ile bağlıyım evimde wireless hiç yok. Bununla ilgili bir bilginiz varsa yardımınızı rica ediyorum.

 15. Anonim

  02/05/2012 at 22:50

  Telefonlarda yanlisca 4 s destekleniyor bir yildir apple tv kullaniyorum ipad 2 desteklerden 4 desteklemiyor bilginize

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 22:54

   AirPlay iPhone 3GS’ten itibaren destekleniyor. Bahsettiginiz yansıtma (mirroring) özelliği ki yazıda zaten bunu bir kaç defa vurguladık.

 16. Kerem

  02/05/2012 at 23:44

  Merhaba bu isletden pek anlamam ama yeni ipad aldim ve belirtiginiz sekilde bende air play tusu cikmamamkda biseyi aktif halemi getirmek gerekiyor.
  Tskler

  • Mustafa Tan

   02/05/2012 at 23:48

   AirPlay tuşunun çıkabilmesi için yazıda paylaştığımız gibi Apple TV gibi bir cihazin olmasi lazım aynı Wi-Fi ağında.

   • Kerem

    03/05/2012 at 00:04

    Apple tv disinda hangi cihazlarda airplay ozielligi var yada direk apple tv mi almak oazimeniyi omudur
    Tsklerrr

 17. İsmail

  02/05/2012 at 23:51

  Apple seviyorum ne kadar bazen htc yada galaxsi 2,bi denesemmi acaba ne kaybederim desemde,iphoneyi ve ipad,a hainlik nankorluk yapma der gibisine iç güdüm beni engelliyo.ben applenin diyerlerine bakmayıp kendi çizgisinde kendisi evet iste bu dedi zaman ürünunu piyasaya sunmasını sevdim.ben ios,u sevdim ben mustafa beyin bu açıklamalarını sevdim,şuanda ipadımdan yazarken neden hala bu guzel uygulamanın ipad versiyonu yok diye düşünmeyi sevdim,ne kadar apple sevsemde simdilik apple tv ye gerek olmadını dusunuyorum.zaten o potansiyel olsaydı tr satışı mumkun olabilirdi.biraz daha bekleyelim,hem apple hemde sizin paylaşımlarınızı mustafa bey saygılar

 18. Anonim

  03/05/2012 at 00:03

  Mustafa Bey paylaşımlarınız için çok Teşekkür ederim.
  Benim ihtiyacım MacBook Air deki ekranı veya sunumlarımı Apple Tv vasıtasıyla Lcd Tvye yansıtabilmek. Bu konuda bildiğiniz bir program veya metot varmıdır? (sorum şuanki Lion versiyon için, Mountain Lion çıkınca buna imkan olacağını görmüştüm lansmanda;)

 19. Ufuk ozturk

  03/05/2012 at 02:06

  Telefon ile konuşurken konuşmaları nasıl kaydedebilirim. Hala bir tavsiye bekliyorum. 🙁

 20. Kemal

  03/05/2012 at 06:57

  Slm Mustafa bey alpler tv de 2 kisi oyun oynayabilirmi ornegin bı mac oyununu oyniyabilirmiyiz?

  • Mustafa Tan

   03/05/2012 at 07:59

   Maalesef Apple TV’nin oyunları multiplayer yapma gibi bir özelliği yok.

 21. Burak

  03/05/2012 at 07:28

  Mustafa bey bende iphone4s var ama Airplay ile ilgili hicbir sey goremedim yardimci olursaniz sevinirim

  • Mustafa Tan

   03/05/2012 at 07:31

   Yazıda paylaştığımız şekilde ayni Wi-Fi ağında Apple TV gibi bir AirPlay destekli cihazınız var mı?

   • Burak

    03/05/2012 at 10:55

    Televizyonun olabilir evdeyken bazen goruyorum isareti tesekkurler

 22. Koray

  03/05/2012 at 12:00

  Merhaba, benim merak ettigim apple tvnin mac booktan goruntuyu televizyona kablosuz aktarim yapip yapamadigi? Yada bunun herhangi bir yolunun olup olmadigi

 23. Tunay

  03/05/2012 at 16:52

  Merhaba yaklasık 2 senedır evimde ıkıncı nesıl apple tv ılk ıpad ve ıphone 4 mevcut bilgisayarım da wındows tabanlı ve filmlerim (avı ,mkv,vs) yine harici bir network hard diskde yuklu …aırvideo uygulaması ile network e baglanarak oldukca guzel bır goruntude filmlerimi tv den ızlıyebılıyorum.. Yalnız 1,5gb nin uzerindeki dosyalarda ve MKV lerde donma problemı (buffer dan kaynaklı sanırım) olusmkta 5sn. donup 2-3 dk. oynatıp tekrar yukluyor.. Bu sanırım aırvideo nun yuklu oldugu bilgisayarın kapasitesinin yetersiz olusundan kaynaklı olabılır..

  Bu filmleri ille ıpad yada ıphonedan acmam gereklı.. acaba bunları dırekt bilgisayardan acıp appletv ye yansıtamazmıyım..
  Not bu sistemi sizin eski yazılarınızdan okuyarak kurmustum bir tek sansıma kazara aldıgım hard diskin network hd olması baya işime yaradı…))))

  Yazınızı okuduktan sonra yenı ıpad alma konusunda cok kasınmaya başladım))

  Tesekkurler

 24. Bülent Ercan

  03/05/2012 at 18:47

  Mustafa Bey selamlar,

  Av player vb uygulamaların Airplay özelliği var mı?
  Mkv uzantıları sorunsuz aktaran uygulama mevcut mu?

  • Mustafa Tan

   03/05/2012 at 18:52

   Evet genelde oluyor. Fakat altyazi aktarma sorun olabiliyor. Ancak Yansıtma modunda altyazi sorun olmuyor.

   Sorunsuz Mkv oynatabilen uygulama, airplay aktarmasini da sorunsuz yapar.

   • Bülent Ercan

    03/05/2012 at 19:56

    yani AvplayerHD , alt yazılı ve tam ekran olarak aktarım yapıyor , doğru anlıyorum değil mi?

 25. Burak

  04/05/2012 at 03:30

  Mustafa bey iphone 3GS hdmi kablo ile tv ye bagladigim zaman görüntü alabilir miyim?

 26. fatih kocaman

  04/05/2012 at 11:34

  merhabalar mustaba bey,

  yazıyı okudum ve iştaha geldim diyebilirim:) birkaç gün sonra amerikadan dönecek bir tanıdığım var aldırmak istiyorum apple tv den ancak alacak kişi teknolojiye uzak biraz sadece apple tv demem yetermi yoksa iphone gibi 4s veya başka bir model adı var mı?

  • Mustafa Tan

   04/05/2012 at 11:44

   🙂

   Hep Apple TV diye satılıyor. Fakat Apple her sene yeni model çıkartıyor ve bu model isimleri 2. jenerasyon, 3. jenerasyon, vs. şeklinde gidiyor. Siz en son çıkan yani 3. jenerasyondan istetin. Zaten Apple Store’larda eskisi satılmıyordur.

   • fatih kocaman

    04/05/2012 at 11:50

    teşekkürler hemen mail atıyorum arkadaşa 🙂

    • fatih kocaman

     04/05/2012 at 11:54

     ekstra bir sorum olacak birde:) evde adsl’em yok interneti iphone4s üzerinden giriyorum kişisel paylaşımla, apple tv’nin yansıtma özelliğini bu şakilde kullanabilir miyim.

     • Mustafa Tan

      04/05/2012 at 11:58

      Elbette hayır. Yazıda da belirttiğim gibi Wi-Fi şart AirPlay için.

      • fatih kocaman

       04/05/2012 at 12:02

       hmm ozaman şuan pek işime yaramayacak apple tv ama ben gene aldırayım artık attık maili bi kere zaten 99$ 🙂 teşekkürler mustafa bey.

 27. Cemil Toktar

  04/05/2012 at 20:01

  Apple tv kullanırken 20 günde 40 Gb. İnternet kullanmışım. Kotanıza dikkat edin

  • Mustafa Tan

   04/05/2012 at 20:04

   Ne yapmıştınız da 40Gb tüketim oldu ?

 28. Alper

  04/05/2012 at 22:51

  Android cihazlar icin de markette airplay uygulamaları mevcut. Henüz apple tv mi almadığımdan deneyemedim.

 29. Berkan Sezer

  05/05/2012 at 02:15

  Mustafa Bey merhaba

  sitenizi iki yildir duzenli olmasada takip eden bir iphone ve ipad uzmani olarak calismalarinizi begendigimi ifade etmeliyim. Yakin zamanda bende bir iphone ile ilgili bir site acicam kismetse.

 30. Halil OZCAN

  05/05/2012 at 12:38

  Mustafa Bey merhaba,

  Sanırım şu an sunulan çözümde Apple TV yi sadece HDMI baglantısı ile TV ye bağlayabiliyoruz.
  Apple TV yi Projeksiyon cihazına bağlayabilir miyiz ?

  İyi günler.

  Halil

  • Mustafa Tan

   05/05/2012 at 12:42

   Maalesef 🙁

   Ancak aşağıdaki linkteki gibi bir adaptör almanız gerekiyor:

   http://www.kanexlive.com/atvpro

   • Anıl UTKULU

    02/06/2012 at 18:53

    Üstadım, Projeksiyon cihazı HDMI Input ise direk bağlanabilmesi gerekmez mi?

    • Mustafa Tan

     02/06/2012 at 19:18

     Eger hdmi girişi varsa elbette.

 31. Halil OZCAN

  05/05/2012 at 12:44

  Sanırım şu sekilde yapılabiliyormuş, sizin bildiğiniz başka bir yöntem var mı ?

  http://www.favientertainment.com/AirPlay-Projector-p/fe4-air-play.htm

 32. Ramazan eskin

  05/05/2012 at 16:00

  Merhaba mustafa bey oncelikle yardımlarınız ve çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.
  Ben daha basit ve ucuz bir yontemle filmlerimi 82 ekran tüplü televizyonumdan rahatça izleyebiliyorum. Yapılması gereken 99 tl’ye (dolar değil TL : ) 1080 p destekli media player almak ve haricinizi bu medya playera bağlamak. Açmadigi alt yazi ve format yok. Hem böylece iphone 3GS me gelen aramaları rahatlıkla cevaplayabiliyorum 🙂 işin şakası bi yana bazen kolay bir iş için çok dolaniyormuşuz gibi geliyo bana.

 33. Berkan

  06/05/2012 at 07:02

  Mustafa Bey iyi günler

  Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum, bir iphone uzmanı olarak aslında uzun zamandır bende bir site açmak istiyordum ancak bir türlü fırsat bulamadım. Umarım yakın bir zamanda bende tecrübelerimle insanlara yardımcı olabilirim.

  Yazınıza gelince paylaşmak istediğim bazı bilgiler var. AppleTv nin yaptığı Air Play ve mirroring olaylarını pcde yapabiliyoruz. 9 Euro civarında bir paraya satın alabileceğimiz Aerodrom adlı yazılım tıpkı appletv gibi tüm içeriği pc ekranına aktarmamızı sağayabiliyor. Ayrıca yapmış olduğum ufak bir testte bir videonun 2.nesil AppleTv ye oranla PC’ye çok daha hızlı bir şekilde aktarıldığını gözlemledim. Ancak video mirroring olayını henüz deneyemedim, ayrıca TurkcelTV uygulamasındada tam stabil olarak çalışmıyor. Bazı kanalları açarken bazı kanalları ise açmıyor.

  Bunlar dışında yine bir arkadaşın dediği gibi, XBMC adlı program yeni 11.00 Eden sürümü ile airplay özelliğine kavuştu. XBMC oldukça gelişmiş harika bir yazılım. Üstelik iphone ve İPAD ile ilgili olarak çok geniş bir içeriği var. Tüm kontrollerini ios ürünleri üzerinden yapabiliyorsunuz. Size tavsiyem XBMC üzerine bir tanıtım yazısı yazmanız. Eğer arzu ederseniz de, uzun süreli bir XBMC kullanıcısı olarak size bu yazınızda yardımcı olabilirim

  Saygılarımla

  • Mustafa Tan

   06/05/2012 at 11:37

   Öncelikle teşekkürler 🙂

   Aerodrom’un sitesine bir gözattım. Mirroring desteği yok gözüküyor. İlgilenenler için sitesi : http://funky-factory.blogspot.com/p/versionsinfo.html

   XMBC’yi geçtiğimiz günlerde bir başka takipçimiz de söylemişti. Arkadaşlarımdan da duyuyordum. En kısa zamanda inceleyip bir yazı yazmayı planlıyorum.

   • Berkan

    06/05/2012 at 13:59

    Uzun zamandır xbmc kullanıyorum, ayrıca tum ıphone ve ıpad programlarını deneme sansım oldu. Arzu edersenız yardımcı olabılırım yazınızda.

 34. Emre

  07/05/2012 at 19:53

  apple tv de wifi varmı? ethernetle mi bağlanıyor? yardımcı olursanız çok sevniirim.

  • Mustafa Tan

   07/05/2012 at 20:18

   Wi-Fi elbette var. Ethernetle de bağlanılabiliyor.

 35. Anonim

  07/05/2012 at 23:11

  Ayni wi-fi aginda bulunuyoruz ve internete cikmiyoruz. Yani kota asim sorunu olmayacaktir. Ancak kullanan bir arkadas kesin bilgi verirse sevinirim. Yukarida bir arkadas 40gb gibi bir indirmeden bahsetmis. Aceba iphone dan download ile mi izledi film vs.

 36. Emre

  07/05/2012 at 23:15

  Tam zamanında bir paylaşım kardesim 1 ay icinde Amerika’ya gidecek 🙂 tesekkurler

 37. Onur

  09/05/2012 at 11:52

  “Turkcell TV+ uygulamasına son güncelleme ile AirPlay desteği gelmiş. Lig TV paketine üye olsam maçları Apple TV üzerinden televizyonda izleyebilir miyim?
  Bu en çok sorulan sorulardan. Turkcell TV+ uygulamasında ulusal kanalların yayını, AirPlay özelliği sayesinde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi televizyona aktarılabiliyor. Fakat LigTV kanalı için 3G bağlantısı zorunlu olduğundan AirPlay üzerinden televizyona aktarmak mümkün olmuyor. Çünkü AirPlay de Wi-Fi bağlantısını zorunlu kılıyor.”

  Aklıma şöyle bir çözüm geldi. Turkcell hatlı bir Vınn ile bilgisayar üzerinden internete bağlanıldıktan sonra “Connectify” adlı yazılımla bilgisayarınızdaki interneti Wifi olarak diğer cihazlara aktarabiliyorsunuz. Ben Lig TV izlemiyorum fakat Turkcell TV+’a geçtiğimiz günlerde bu şekilde erişebildim. Vınn ile internete bağlandım, Connectify ile bilgisayardan yaptığım Wifi yayınına da iPad’den bağlanınca Turkcell TV+ programı otomatikmen benim Vınn için kullandığım telefon numarasını gördü ve bu şekilde Wifi olarak bağlanabildim. Aynı çözüm AirPlay özelliği için de kullanılabilir diye düşünüyorum. Apple TV’si olan bir arkadaş deneme şansı bulursa ve sonucunu yazarsa sevinirim.

 38. Selim

  09/05/2012 at 23:33

  Mustafa bey iyi akşamlar öncelikle.
  Yeni iPad ve yeni Apple tv kullanıcısı olarak bu aksam bağlantımı yaptım.
  Yalnız benim takıldığım nokta su her türlü görüntü aktarımını gerçekleştirdim yalnız,
  Apple tv açık konumda ekranımda sadece iki menü bilgisayarlar ve ayarlar menüsü çıkıyor,
  Hiç bir sekilde Youtube,vimeo ve benzeri menülere ulaşım sagliyamiyorum aktife etmem gereken ,
  Yada atladigim bir yer mı var.
  Yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkürler.

 39. Sefa

  10/05/2012 at 20:14

  Mustafa bey iyi günler ben guncelleme yaptım fakat bana Apple tv seçeneği gelmedi resimlerin altında falan ayarlardan acmak mı gerekiyor acaba yardım ederseniz sevinirim

  • Mustafa Tan

   10/05/2012 at 20:23

   Apple TV’niz, cihazınızla aynı Wi-Fi ağında değil mi?

 40. Serkan

  11/05/2012 at 09:14

  Selamlar,

  ABD’den gelen apple tvyi amerika itunes hesabı ile dün kurdum. ancak iphone 4s ile iletişimde wifi hızı beni pek tatmin etmedi. çektiğim videoları yüklemesi oldukça uzun sürüyor. youtube videolarında ve oyunlarda da takılmalar ses kesiklikleri oluyor. bu konuda iki sorum olacak,

  1- uydunetin verdiği Motorola Surfboard SVG1501 modem kullanıyorum. acaba accesspoint vazifesi gören bu cihazın bağlantı standartları mı yetersiz kalıyor? (802.11b/g).

  2- cihazı aynı zamanda pc’imde bulunan 1080p filmleri (mkv,avi)izlemek için kullanabilir miyim? altyazıları da çalıştırmak mümkün olabilir mi?

  teşekkürler.

 41. Özkan Öztürk

  16/05/2012 at 18:38

  Popcorn c200 de AirPlay desteği var gayet güzel çalışıyor.

 42. Hakan

  17/05/2012 at 13:56

  Apple tv nasıl yüklerim ?ucretli mı acaba.

 43. memo

  25/05/2012 at 12:55

  Detaylı yazınız için teşekkürler.
  Bir tecrübemi aktarmak istiyorum. Benim de AppleTV’m yok fakat geçen gün keşfettim, PC üzerinde XBMC media player yazılımı AirPlay özelliğini destekliyor. Eğer TV ye bağlı bir PC’niz varsa test etmek için güzel bir yöntem oluyor.
  Google’da Arayınca PC’de çalışan bir kaç AirPlay destekli uygulama daha bulunuyor.

 44. Faruk SAHIN

  27/05/2012 at 03:28

  Mustafa Bey merhaba,
  Apple TV3 satın aldım. Fakat evimdeki aga bir turlu baglayamadim.
  Sorunum su;
  Apple TV’yi evimdeki aga US AppStore’da gecerli kullanıcı adımla baglıyorum. Windows 7 yuklu Laptop’imda zaten iTunes yuklu ve o da evimdeki kablosuz aga bagli. Ayrica iphone 4’um ve iPad 3’um de yine bu aga bagli. Fakat ne yaptiysam bir turlu Apple TV’mi iTunes’da homesharing’de goremedim. Ayrica iPhone’umda ve yine iPad’imdeki remote uygulamasinda da Apple TV’mi goremedim ve iPad’imde ki Air Play ve mirroring ozellikleri de baglanti olmadigi icin yine inaktif.
  İsin ilginc yani Apple TV’yi router modemime (Tılgın 1311c superonline fiberoptik modem) ethernet kabloyla bagladigimda iPhone4’um ve iPad3’ten remote uygulamasi calisiyor, Apple TV’yi ethernet kabloyla Laptop’ima bagladigimda iTunes’da Homesahring altinda otomatik olarak oynattigim parcalari ya da podcastlari airplay yaparak televizyonumda seyredebiliyorum, ama bu sefer de yine iPhone ve iPad cihazlarimdan remote baglanmiyorum..

  Son olarak Apple TV’mde sorun olabilecegini dusunup gecen haftaki Amerika seyahatimde Apple TV’ni yanimda goturup Apple magazasinda direkt destek almak istedim. Gerekli ayarlar kontrol edildi ve benim kullandigim ayarlarin dogru oldugu netlestikten sonra Otel odamdaki televizyona bagladigimda oteldeki sifresiz kablosuz agda iTunes ve remote uygulamalarina sorunsuz baglandim, ve butun ozelliklerini sorunsuz kullandim.
  Ben nerede hata yapiyorum, gozden kacirdigim herhangi bir ayar var midir? yardimci olabilir misiniz? Internette gezinmedigim yerli-yabanci forum kalmadi..

  Ilginize simdiden tesekkurler…

  • Anonim

   27/05/2012 at 16:53

   Wifi baglantisinda aga ayarlari altinda yonlendirici adresi ve dns in iphone ile ayni ayarlarda olup olmadigini kontrol edermisiniz. Ayni sorunu bu sekilde cozdum.

   • Anonim

    31/05/2012 at 20:26

    Cevabiniz icin tesekkurler, bu ayarlari kontrol ettim ve modemimi resetleyerek cozume ulastim..

 45. Anonim

  02/06/2012 at 11:25

  Mustafa Bey merhaba, yazılarınızı yakından izliyor ve cok faydalanıyorum. Tesekkurler. Kısa bir süre önce ABD den gelmiş 0 Apple tv 3 aldım. Tüm özellikleri ok. Ancak Youtube ve internet radio gibi ek servisleri menülerde bulamıyorum. TR’de apple tvden iTunes girilemedigini biliyorum ama bu sınırlama internet radio ve Youtube için olduğunu sanmıyorum. Bu isiyorlardı nasıl açabilirim Apple tv de acaba ? Tesekkurler
  Selim Demirpençe

  • Goktug Gedik

   02/06/2012 at 19:57

   Merhabalar,

   Öncelikle son yazılıma sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Sonra da Ayarlar > iTunes Store > Konum içerisinden “United States”i seçerek diğer ikonları da görünür yapabiliyoruz.:)

   Şurada bu konuya da değinmiştim..

   http://www.sihirlielma.com/2012/03/12/yeni-apple-tv-yazilim-5-0/

   Selamlar.

   • Selim Demirpençe

    02/06/2012 at 23:51

    Sayın Gedik,

    Yazdığınızı yaptım. Ve istediğim menulere ulaştım.

    Çok teşekkürler,

    Selim

 46. Ahmet

  05/06/2012 at 17:17

  Apple tv ile ekrandaki goruntuyu iphone 4s ten yaklastirmak mumkunmu . Ben denedim ekrandaki goruntu yaklasmiyor ama iphonedeki yaklasiyor bu bi problemmi yoksa boylemi olmasi gerekiyor vede cozumu varmi

 47. Ramzey

  06/06/2012 at 10:07

  Arkadaslar yeni iphonne 4s aldım ama burada gösterildiği gibi yansıtma işareti yok niye acaba

 48. Kagan

  14/06/2012 at 18:31

  Merhaba, evde wireless ağını iphone üzerinden share ederek oluşturarak İpad ve Apple TV yi kullanmak mümkün müdür. Aradaki veri aktarmaları esnasında internet paketinden ne kadar veri kullanılır. Aynı ağda oldukları için fazla olacağını düşünmüyorum ama yine de bu konuda bir çalışmanız var mıdır acaba?

 49. Pingback: AirParrot: Mac’imizin Ekranını Televizyona Aktarmak için | Sihirli Elma

 50. sinan

  23/06/2012 at 23:51

  arkadaşlar en önemli sorulardan biride Airplay DUAL SCREEN (çift ekran) ‘ı destekleyen oyunlar yada uygulamalar neler ?
  ben sadece ;
  GT Racing: Motor Academy
  MetalStorm: Wingman
  Ducati Challenge HD
  Real Racing 2 HD oyunlarını bulabildim internet üzerinde.
  Bunun tam listesi , linki vs.. paylaşımlarda bulunabilirseniz sevinirim.

  Deepnot: Sayın Mustafa bey, ilk kez yorum yazsamda , Büyük bir keyifle yazılarınızı okuyorum. çok teşekkür ederim.

 51. Hakan

  27/06/2012 at 15:27

  Mustafa bey bir şey sormak istiyorm.

  İpadler için satılan usb ve hafıza kart adaptorunu ipade taktıkdan sonra diyelim ki flash diskimi ipade bağladım flim izliycem peki bu izlediğim flimi air play özelliği ile apple tv imde görebiliyomuym

 52. Serkan

  04/07/2012 at 19:39

  Cihazı iphone 4s ile kullaniyorum, kaydettigim 1 dakikalık videoyu yuklemesi 5 dakika sürüyor, hicbir oyunu da adam akıllı oynayamadim, Uydunet modemim 802.11n desteklemedigi icin gittim linksys 300 mbps router aldım. Onun uzerinden baglaniyorum, degisen bisi yok. Airplay mirroring ozelliklerini akıcı olarak kullanan var mı acaba?

 53. serkan

  04/07/2012 at 21:37

  Cihazı iphone 4s ile kullaniyorum,airplay ile albüme bakarken kaydettigim 1 dakikalık videoyu yuklemesi 5 dakika sürüyor, mirroring ile hicbir oyunu adam akıllı oynayamadim,uydunet modemim 802.11n desteklemedigi icin gittim linksys e900 (300 mbps)
  router aldım. Onun uzerinden baglaniyorum, degisen bisi yok. Airplay ve mirroring ozelliklerini akıcı olarak kullanan var mı acaba?

  Eğer çözüm apple tv’yi lan ile kablolu bağlamak ise ne anladım ben bu işten

 54. Mehmet K.

  12/07/2012 at 00:23

  Bende ipad 3 ve 2. nesil Apple TV var, fakat ipad uzerinde ‘ne müzıklerde ne de airplay’i destekleyen programlar üzerinde ‘AİRPLAY’ ikonu malesef mevcut değil, ne yaptıysam çözüm bulamadım;
  Her iki cihazin programları güncel
  Her iki cihaz ayni kablosuz ağa bağlı
  Superonline fiberinternet kullaniyorum, uzun araştırmalarım sonucunda sorunun, kullandıgım modemle ilgili olduğü kanaatine vardım, yardımc olursaniz sevinirim.

  • Anonim

   01/08/2012 at 00:51

   Eternet kablosuyla bağlantınızı yapınız pratikligi gidiyor ama oluyor

 55. Emre

  14/07/2012 at 14:49

  Sizin önerinize aldığım Apple tv bugün elime ulaştı özellikleri mükemmel ama oyunlarda biraz kasıyor gibi yada alısamadığım için bana öyle geldi

 56. Umit

  25/07/2012 at 19:40

  Acaba tivibu ve digiturk play uyumlu mu? Tv projeksiyona bagliyabiliyor muyuz?

 57. ali

  22/09/2012 at 15:51

  İyi günler ben iPad’mi televizyona hdmı kablosuyla bağlamak istiyorum. Yukarıda hdmı kutusu var ama kablo olanağı nasıl oluyor? Şarj cıhazımızdakı kabloyumu takıyoruz. Bide oyun oynayabilir miyiz?

 58. berkant

  18/10/2012 at 23:44

  arkadaşım apple tv verdi her türlü bağlantıyı yaptım yalnız apple tv ana ekranında bilgisayarlar ve ayarlar var ne müzik ne youtube hiçbiri görünmüyor

  • Murat KAS

   21/10/2012 at 15:51

   Aynı olaydan bende de sorun vardı ama mantıklı düşünüp çözdüm:))
   Benim ilk hesabın türk hesabıydı ama amerikan hesap açınca çözüldü haberin olsun iyi kullanmalar…

 59. ahmet

  29/10/2012 at 19:38

  selam,ben almanyadan yazıyorum. bende iphone4 16gb var.burda edindiğim video kablomu daha önce çalıştırmama rağmen artık çalıştıramiyorum. yeni kablo aldım ama hala sonuç aynı ses geliyor ama görüntüyü tv ye vermiyor.. bu arada telefonum orjinal yani kırık program yok lütfen bana bi yardımcı olurmusunuz gerçekten kafayı yiyeceğim.. 🙂

 60. ahmet

  29/10/2012 at 19:40

  i

 61. kaan

  03/11/2012 at 12:31

  Superonline Tılgın modemim var. Apple Tv ünitesini modemle kablosuz olarak ilişkilendiremiyorum. Ancak modemden gelen ağ kablosunu Apple TV’ye bağlarsam ipad ve iphone’um Apple TV’yi görüyor. Modem’de ayar yapmak gerekiyor acaba?

 62. Firii

  22/11/2012 at 20:50

  Merhabalar airshare ipad veya iphone da ki filmleri veya müzikleri vs tv ekranına yansıtınca aylık internet kotamızı kullanıyor mu?

  • Mustafa Tan

   22/11/2012 at 21:15

   Hayır.

  • Firii

   22/11/2012 at 21:41

   Teşekkürler

 63. Elvan

  01/12/2012 at 20:19

  Merhabalar,

  Ben yurt disinda yasiyorum ve bazi turk dizilerini MacBook Pro ile bazi internet sayfalari uzerinden izliyorum. Apple TV almam durumunda internet uzerinden izledigim dizileri televizyondan kolaylikla izlemem mumkun olabilecek mi? Yoksa sadece I Tunes uzerinden mi izlemek mumkun?
  Bilgi icin simdiden tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   01/12/2012 at 20:42

   Direkt Apple TV üzerinden oynatamazsınız.

   Fakat MacBook PRO’yu Air Play ile Apple TV’ye yansıtıp bilgisayarınızdaki videoları televizyondan izleyebilirsiniz.

 64. tayfun çuhadar

  04/12/2012 at 14:59

  selamlar ben 2 hafta önce yeni apple tv aldım tv ile bağlatıyı sağlamama ragmen.ipad ve ipohone u apple tv ye aktaramıyorum.nasıl aktarmam gerekir birtürlü bulamadım.aktarmak için ikon oluşmuyor yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla

 65. Berke

  05/12/2012 at 00:11

  slm Apple Tv ile iptv izleme imkanı var mı? daha doğrusu istediğimiz adresi yazıp o linkten izleme imkanı?

 66. Pingback: Air Wings | İncelemeleriniz (Beta)

 67. ✨Crazy✨

  25/12/2012 at 21:43

  Mustafa Bey
  Apple Tv ( 1080 hd olan ) bugün ulaştı elime Amerika kimliğimle giriş yaparsam menüler TÜRKÇE gelir mı yoksa Amerika kimliğimle girdiğim İcin menüler İngilizce mı çıkar
  Ayrıca Amerika kimliğimle girdiğim İcin amerika kanallarını izleyebilirmiyim yoksa Yinede TÜRKİYE’DE olduğumu görüp Amerika kanallarını kapatır mı
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   25/12/2012 at 21:46

   Bildiğim kadarı ile menünün türkçe olmasının Apple Kimliği ile bir ilgisi yok iPhone ve iPad’de olduğu gibi. Ayrıca zaten cihaz elinize geçmiş, neden siz bir deneyip paylaşmıyorsunuz bizimle 🙂

 68. Bilgehan

  05/01/2013 at 09:53

  Mustafa bey apple tv nin belirli bir hafızası varmı yada usb bellek takabiliyormuyuz. Böyle bir özelliği varsa hemen almayı düşünüyorum.

  Ayrıca Mustafa bey apple tvnin sayfası türkçe olmuş türkiyede satılmaya başlanırmı ?

  • Mustafa Tan

   05/01/2013 at 10:08

   Belirli bir hafızası var ama üzerinde dosya tutmuyor. Sadece geçici kalıyor, usb disk de takamıyorsunuz. Klasik bir bilgisayar gibi düşünmeyin, yayını alıyor ve oynatıyor.

   • Bilgehan

    05/01/2013 at 12:56

    Yani bilgisayarımdaki videoları oynatamazmıyım ?

    Ayrıca jailbreak ile usb takılabiliyor diyorlar bilginiz varmı ?

    • fatih akay

     07/01/2013 at 11:29

     Bilgisayardaki 1080i videoları bile oynatabilirsin, takılmasız donmasız.

 69. fatih

  06/01/2013 at 02:54

  plex isimli programla win 8 kurulu bilgisayarımdan iphone 5 aracılığıyla apple tv ye 1080 p görüntü aktarabiliyorum, Windows u da verimli bir şekilde kullanabiliyorsunuz aplle tv de ancak iyi araştırmak lazım. başka tavsiyeleri olan arkadaşlar varsa dinlemedeyim.

  • fatih akay

   07/01/2013 at 11:28

   Bilgisayardaki 1080i videoları bile oynatabilirsin, takılmasız donmasız ancak bir adet full hd tv, bir adet apple cihazı ve apple tv gerekli plex app ile pc ne serverını kuracaksınız sonra mesela iphone ile streaming anlatması zor ama yapılması emin olun çok kolay..

 70. fatih

  06/01/2013 at 02:57

  airparrot uygulamasını tavsiye etmiyorum arkadaşlar denedim ama pc deki görüntü apple tv de çok titrek ve kalitesiz.. airparrot pc nizin masaüstünü apple tv ye aktarıyor.. ama bence beş para etmez.

 71. mustafa

  07/01/2013 at 11:20

  Aynı ağa bağlı ios cihazların görüntüsünü stream yapıyor galiba fakat bu cihazda wifi özelliği var mı yoksa ethernet ile mi ağa bağlayabiliyoruz sadece?

  • Anonim

   07/01/2013 at 11:24

   Hem wifi özelliği var hemde ethernet ikisi bir arada.