iTunes iPuçları – VI

Epey ara verdiğimiz iTunes iPuçları yazılarımıza, kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂 Hatırlarsanız bir önceki yazımızda, iTunes ile şarkı transferinin nasıl manuel yapılabileceğinden ve Sesli Mesaj (Voice Memos) uygulaması ile kaydedilenlerin bilgisayarımıza nasıl transfer edebileceğimizden bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise daha önce yetkilendirilmiş bir iTunes’un yetkisini kaldırma ve yorum yazmak için kullanılan takma adının değiştirilmesi ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya çalışacağım.

Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır (DeAuthorize Computer)

Sizin de çok iyi bildiğiniz ve bizim de “iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu”  ve “iPhone ve iPad Yazılım Güncellemesi Öncesi Yapılması Gerekenler” gibi yazılarla sık sık vurguladığımız gibi, ilk defa iTunes’un kullanılacağı bir bilgisayarda mutlaka bir kerelik “Authorize Computer” yani “Bu Bilgisayarı Yetkilendir” işleminin yapılması gerekiyor.

Uygulamalarımızı indirdiğimiz Apple Kimliği ile bu işlemi yapmadığımız bir iTunes ile cihazımızı senkronize etmeye kalktığımızda da, güvenlik nedeniyle cihazımızdan uygulamalarımızı siliyor. Bu yüzden artık her iTunes kullanıcısı mutlaka bu işlemi yapıyor.

Fakat Apple, tüm mahalle ortak bir Apple Kimliği alıp kullanmasın diye de bu işlemi maksimum 5 bilgisayar ile sınırlı tutuyor. Yani her farklı iTunes ile yaptığımız bu işlem, maksimum 5 olan hakkımızı birer birer götürüyor. Tüm haklarımız bittiğinde de artık başka bir bilgisayarı yetkilendiremiyoruz.

Bu yüzden bilgisayarımızı formatlamadan, satmadan veya başka birisine vermeden önce haklarımızın tükenmemesi için, artık kullanmayacağımız bir iTunes’tan bu yetkiyi kaldırmak faydalı oluyor.

Bunun için de yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, bilgisayarımızı formatlamadan ya da satmadan önce yine iTunes’taki Mağaza (Store) menüsünden “Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır” seçeneğine tıklayarak, bir iTunes yetkilendirme hakkımızı geri alıyoruz.

Eğer bu işlemi yapmayı unutur da bilgisayarımızı formatlar isek artık bir hakkımız yanmış oluyor. Çünkü bir bilgisayara iTunes üzerinden verilen yetki, yine aynı bilgisayar üzerindeki iTunes’tan geri alınabiliyor.

Tümünün Yetkisini Kaldır

Peki diyelim 5 farklı bilgisayarda Apple Kimliğimiz ile yetkilendirme yaptık, fakat hiçbirinden yetkiyi kaldırmadan tüm bilgisayarları formatladık. Bu durumda başka bir bilgisayarı yetkilendiremeyiz. Formatlandıkları için de yetkileri tek tek kaldırma imkanımız yok. Peki bu durumda ne yapacağız?

Apple yukarıdaki senaryoyu gözönünde bulundurarak yılda sadece bir defaya mahsus olmak üzere Tüm Yetkileri bir seferde sıfırlama imkanı sunuyor. Bunun için de, herhangi bir iTunes’tan Apple Kimliğimiz ile giriş yapıp, önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Mağaza (Store) menüsünden “Hesabımı Görüntüle” (View My Account) seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından karşımıza “Hesap Bilgileri” ekranı çıkıyor. Bu ekranın üst kısmında da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Bilgisayar Yetkileri” ile ilgili bir bölüm yer alıyor. Bu bölümdeki “Tümünün Yetkisini Kaldır” seçeneğini kullanarak, daha önce yetkilendirdiğimiz tüm bilgisayarların yetkilerini bir seferde kaldırabiliyoruz.

Büyütmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz.

Böylelikle sıfırdan yeni bilgisayar yetkilendirme hakkımız doğuyor. Tabii bu işleme yılda sadece bir hakkımız olduğunu da unutmuyoruz 🙂

App Store’da Yorum Yazmak İçin Kullanılan Takma Adı Değiştirme

Bildiğiniz gibi kullanıcılar App Store’da uygulamaları, yorum girerek ve yıldız vererek (rating) değerlendirebiliyorlar. İlk defa bir Apple Kimliği ile yorum gireceğimiz zaman Apple, bizden bir takma ad (nickname) belirlememizi istiyor. İlk takma ad belirleme işlemi iPhone veya iPad’den yapılabiliyorken, daha sonra bu takma adı değiştirme işlemi ancak iTunes’tan yapılabiliyor. Ben de hazır konu iTunes’taki Hesap Bilgileri’nden açılmışken, bazı kullanıcıların farkında olmadığı bu seçenekten bahsedeyim istedim 🙂

App Store yorumlarında yazar olarak takma adlar çıkıyor.

App Store’a yorum yazarken kullandığımız takma adı değiştirmek için önce, iTunes’ta “Mağaza -> Hesabımı Görüntüle” seçeneğine tıklıyoruz. Sonra da karşımıza çıkan “Hesap Bilgileri” ekranının en altında yer alan “Ayarlar” bölümüne gidiyoruz.

Mağaza -> Hesabımı Görüntüle

Ardından da yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan “Takma Adı Düzenle” seçeneğine tıklayarak yeni takma ad girebileceğimiz ekrana geçiyoruz. Bu ekranda da, daha önce başkası tarafından alınmamış olma şartıyla istediğimiz bir ismi, takma ad olarak belirleyebiliyoruz.

iTunes Üzerinden Uygulama Güncelleme

Yeni iPad‘in Retina Display desteği ile birlikte özellikle iPad ve universal uygulamaların boyutları ciddi derecede artmaya başladı. Geliştiriciler, Yeni iPad’de daha güzel gözükmesi için uygulamalarında daha yüksek çözünürlükte imajlar kullanınca, doğal olarak da uygulamaların boyutu artıyor. Bu da uygulamaların güncellemelerinin cihaz (iPhone veya iPad) üzerinden yapılmasını zorlaştırıyor.

Bu nedenle ben özellikle 50MB ve üzerindeki uygulamaların güncellemelerini iTunes üzerinden yapıp, sonra da eşzamanlama (sync) yöntemi ile cihazıma transfer etmeyi tercih ediyorum. Bu nedenle iTunes üzerinden güncellemenin nasıl yapıldığı ile ilgili birkaç ufak ipucunu da sizinle paylaşayım istedim.

Önemli Not: Aşağıdaki yazıda sadece güncelleme işlemine odaklanacağım için, daha önce iTunes’da hiç uygulama indirme veya eşzamanlama yapmamış olanların, öncesinde “iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu” başlıklı yazımıza bir gözatmalarını rica ediyorum.

Bilgisayarımızdaki iTunes üzerinden uygulamalarımızı güncellemek için önce yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce ARŞİV’deki “Uygulamalar” seçeneğine, sonra da açılan ekranın en altındaki “XXX Güncelleme Var” seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından açılan ekran, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi güncellemesi olan tüm uygulamaları listeliyor. Bu ekranda da dilersek sadece istediğimiz uygulamaları, “GET UPDATE” seçeneklerine tıklayarak tek tek indirebiliyoruz. Ya da sağ üst köşedeki “Tüm Ücretsiz Güncellemeleri İndir” seçeneğine tıklayarak güncellemesi bulunan tüm uygulamalarımızın indirme işlemlerini başlatabiliyoruz.

Büyütmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz.

İndirme işlemi başlatılan uygulamalar da, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “İndirilenler” ekranında listeleniyor. Bu ekranda da istediğimiz indirmeleri duraklatabiliyor, ya da indirme listesinden kaldırabiliyoruz.

Güncellemeleri indirilen uygulamalarımızı da, bu yazıda paylaştığımız gibi eşzamanlama yöntemi ile cihazımıza transfer edebiliyoruz.

—-

Bu seferlik de iTunes ile ilgili paylaşacağım ipuçlarımız bu kadar. Umarım faydalı olur 🙂

88 Comments

 1. cem

  12/04/2012 at 20:40

  yaa ; tüm bunları bilmeden ne hatalar yaptık bir zaman önce 🙂

  • çayan çelik

   29/07/2012 at 21:29

   yani benim 2013 mart 25 beklemem lazım

 2. Murat

  12/04/2012 at 20:54

  Emeginize saglik

 3. Burak

  12/04/2012 at 21:39

  Çok faydalı bilgiler,elinize sağlık Mustafa Bey.

 4. Oguz

  12/04/2012 at 21:45

  Boyle mükemmel bir telefona bu kadar berbat bir program nasil yazılır vallahi billahi aklım almiyor

  • Anonim

   13/04/2012 at 10:34

   Bir yazılımcı olarak soyleyebilirimki iTunes yaptigi işler arayüz kaynak kullanımı ve kullanma kolaylığı olarak su ana kadar üretilmiş en başarılı program. iPhone olsun olmasın her bilgisayar icin olmazsa olmaz.
   Sadece Dogru kullanabilmek icin okumak lazım

   • Oguz

    15/04/2012 at 09:17

    Sorun doğru kullanmak degil ki.donmasindan ve kitlenmesinden kullanamıyorum ki.eszamanlama yaparken bakıyorum 2.adimda kalmis sonra itunesin kitlendigini anlıyorum.
    Bunun yuzunden bir müzik bile atamadım itunesten.itoolsdan başardım gerci oda takiliyor zaman zaman.sistemimde kotu olsa eyw dicem ama sizce böyle bir sistemde kasıp takılması dogal mı ?
    Amd p2 x955 black edition 3.2ghz
    4gb ddr3 1333mhz gskill ripjaws bellek
    500gb seagate barracuda 7200.12 sata3 hdd

   • Oguz

    15/04/2012 at 09:18

    Gtx560ti
    Aopen 550watt g6 nagas vs vs

   • alper

    16/06/2012 at 03:12

    sonuna kasar haklisin benim 5 hakkim internet kafelerde doldu zaten ben nerden bulayim
    simdi onlari ya bu kadar ahmaklik olmaZ

 5. salih

  12/04/2012 at 23:39

  allah tutuğunu altın,ne muradın varsa nasip etsin mustafa bey:)
  bizleri ne büyük bir sıkıntıdan kurtardınız. 3 pc yetkiendirmiştim,sayende hepsini sıfırlamış oldum.
  ve bu olaydan bir kez daha anladım ki,bilmek hayatın özüyümüş.
  düşünsenize nice önemli,hayati kararlar da dahi,bilmeden,öğrenmeden yalan ve yanlış kararlar alabiliyoruz.işte bilmenin gücü.
  sevgi ve saygılarımla.

 6. kkqhedrax

  13/04/2012 at 00:03

  paylastiginiz bilgiler icin tesekkurederim. benim bi sorum olucak. guncelleme kisminda baska apple kimligiyle indirilen bir uygulamam var ve hangisi oldugunuda bulmadim. guncelleme kisminda surekli 1 update gozukuyor fakat ben hangi uygulama ve hangi kimlige ait oldugunu bilmiyorum. bunun bir cozumu varmi?

 7. Tolga

  13/04/2012 at 00:40

  Eskiden itunesde en çok indirilen free uygulamalara girdiğimde sıralama bölümü en son yüklenen olarak ayarlı kalırdı ama şimdi o şekilde ayarlayıp bir uygulamanın açıklamasına bakmak için içine girip çıktığımda en çok indirilenlere çeviriyor uyuz ediyor, sürekli en son yüklenenler olarak nasıl kalır bu ayar acaba bilginiz var mı?

 8. Adil

  13/04/2012 at 02:01

  Konuyla alakali degil ama Puffin Web Browser Free içeriğini bi incelerseniz flas player sorununu cozmusler fark ettigim kadariyla basarili gordum kendi capimda 🙂

  • Anonim

   13/04/2012 at 10:36

   Sadece flaş mı hic yasak yer yok ve cogu zaman operadan bile hızlı
   forever puffin

   • Anonim

    20/04/2012 at 12:53

    Ben kullanamiyorum deneme suresi doldu diyor nasil cozcez sorunu

   • Sudenaz

    20/04/2012 at 12:54

    Ucretli surum deil bu arada izliodum gayet iyi fakat artik videolari acmiyor

 9. KenanKurt

  13/04/2012 at 09:28

  elinizen saglık mustafabey sayenizden iPhone hergün yeni birseyler öğreniyor

 10. Anonim

  13/04/2012 at 09:29

  elinizen saglık mustafabey sayenizden iPhone hergün yeni birseyler öğreniyor

 11. bülent

  13/04/2012 at 12:53

  bankadan gelen bir mail de winzipli dosya çıktı.kulalandığım tlf 4 s tir.bunu ne şekilde açıp okuyabilirim.sizin yorumlarınızda winzip programı dikkatimi çekmiş ve yüklemiştim.fakat bir işe yaramadı. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. kolay gelsin

  • Burkxxx

   13/04/2012 at 18:04

   Zipli dosyalar icin photo to pdf adli programi kullaniyorum ben gayet basarili asil amaci farkli olan bu program unzip konusunda oldukca basarili. Unzip sonrasi sag ust tarafta bulunan ikona tikladiginizda dosyanizi hangi program ile acmak isterseniz ( ben quick office kullaniyorum) acabilirsiniz. Kolay gelsin.

   • Ali

    14/04/2012 at 12:52

    Goodreader da bu konuda basarili

 12. Sinem

  13/04/2012 at 13:00

  Takma ad olayi iyi oldu tsk paylasim icin sinir ediodu beni

 13. Umut ÇAKIR

  13/04/2012 at 13:39

  Teşekkürler Mustafa bey yine yararlı bilgileri bize sunuyorsunuz.

 14. gokhan

  13/04/2012 at 19:59

  merhaba, hem laptopta hem de pc’de itunes kullanıyorum. Ne zaman laptop ile uygulamaları eşzamanlasam bütün klasörleri boşaltıp uygulamaları rastgele sıralıyor? nedendir acaba?

 15. Bilen

  13/04/2012 at 21:34

  iTunes ten güncelleme yapmadan önce uygulamayı iPhone dan silmem gerekiyormu.Yoksa telefonda kalsa sonradan sync yapınca sadece güncellenen kısım gizlice gelirmi üstüne.

 16. Bilen

  13/04/2012 at 21:35

  Gizlice ne ya 🙂 hizlica olacaktı 🙂

 17. Tarık

  13/04/2012 at 23:42

  Merhaba yukarıda anlatılanları yaptım ancak bende malesef “tümünün yetkisini kaldır” gibi bir ibare çıkmadı. Bilgisayar Yetkileri karşısında da ” bir bilgisayar bu apple kimliği ile satın alınan içeriği oynatma yetkisine sahip” Sorun var mı yoksa burada yazan “bir” kalan anlamında mı yoksa şu ana kadar yetki verilen “bir ” bilgisayar mı?

  • Mustafa Tan

   13/04/2012 at 23:53

   Yeni bir bilgisayarda yetkilendirme yapamadiginiz için mi tüm yetkileri kaldirmsk istiyorsunuz ?

   • Tarık

    13/04/2012 at 23:56

    Benim hesaplarıma göre 1 hakkım kalmış olması lazım. Bu bakımdan tüm hesapları sıfırlayıp tekrar yeni pc imde kurulum yapıp kullanacağım…

 18. serkan

  14/04/2012 at 00:34

  mustafa bey merhaba.

  Ben pc me format attım,attıktan sonra ıtunes tekrar yükledim eşzamanlama bölümündeki uygulamalar sekmesinde kafamı karıştıran bir durum war. O bölme şuan aktif deil tıklı değil yani ben bunu yaptığımda karşıma ”iphone’nuzda bulunan bütün uygulamalar ve ona ait veriler itunesle değiştirilecektir” diyor format atmıs bır pc de eskı ıtunes verılerı ve uygulamaları nasıl cıkıyor birincisi bunu anlamadım. ikincisi bu yukarda belirttiğim durum olmadan nasıl açabilirim onu ? şimdiden tşkler.

  • Mustafa Tan

   14/04/2012 at 00:47

   Yeni bir iTunes ile senkronizasyon yapmadan önce hep belirttiğimiz gibi öncesinde yetkilendirme ardında da satın alınanları aktar işlemini yapın aşağıdaki gibi:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/01/itunes-uzerinden-uygulama-yonetimi-ve-senkronizasyonu.html

   • serkan

    14/04/2012 at 00:58

    onu en başta yapmıstım mustafa bey nedense tıklayıp karsıma yukarda belırtıgım yazıya tmm dedıkten sonra yanda cıkan sımgeler falan degısıyor sanki baskasının pcsi onu telıme atıcak anlatabıldımmı ?

 19. güran

  14/04/2012 at 10:51

  bilgileriniz için cok mınnettarız yalnız benım bır sorum olacak.itunes ta takma adımı değiştirmem bundan onceki yaptığım yorumların takma adının da değişmesine neden olacak mıdır? tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   14/04/2012 at 11:13

   Evet eski yorumlarinizdakiler de degisecek.

 20. K.tunay

  14/04/2012 at 12:09

  Simdi evimde yetkili iki bilgisayar mevcut.. Her zaman a bilgisayarinda senk. yapiyorum b bilgisayarinda hic bir muzik ve uygulama mevcut degil..Sorum bu yetkilendirmeyi yaptigimda ve b bilgisayarinda senk. Yaptigimda iphone yada ipad in icindeki(b de yuklu olmayan) muzik film vs. de silinirmi?

  • Mustafa Tan

   14/04/2012 at 13:13

   Hayır aynı anda iki bilgisayarda senkronizasyon yapamazsınız? Cihazınıza hep en son bilgisayardan transfer ettiklerini yüklenir ve cihazınızda daha önce yüklü olanlar silinir.

   Bu yüzden önce cihazınızdaki uygulamaları (Satınalınanları Aktar) seçeneği ile yeni iTunes’a aktarmanız gerekir.

   Daha önce bilgisayarınızdan yüklediğiniz şarkı, zil sesi ve müzikleri ise eski bilgisayarınızdan yenisine bir şekilde kendinizin taşıması gerekir.

 21. Gökhan Tahan

  14/04/2012 at 13:27

  Merhaba;

  Benim Washington’ dan aldigim iphone 4 cihazim var app store dan guncelleme yapmak istedgim zaman USA hesabim ile indirme yapmaya calisiyor. Normal indirme yaptigimda ise TR hesabimla indiriyor. Ne yaptiysam guncellemelerde sanki varsayilan hesapmis gbi surekli USA hesabimin cikmasini onleyemedim. Ayarlar>strore dan defalarca giris cikis yaptim ama sonuc ayni. Ben istiyorum ki en son giris yaptigim hesabimla hem indirme hemde guncelleme yapabileyim. Bu durum TR hesabim ile satin aldigim uygulamalarımı guncelleyememe sebep oluyor surekli hata veriyor. umarim sorunu anlatabilmisimdir yaklasik 2 aydır boyle ve yardımcı olabilirseniz sevinirim. Tesekkur ederim iyi gunler

 22. Anonim

  14/04/2012 at 14:07

  İyi gunler birsey soracagim iphone 4 te safari gecmisini ayarlar tarihce ve cerezleri silden sildikten sonra arama gecmisimiz tamamen silinmis olur mu yoksa bir yerlere ayriyetten kayitlaniyor mu?

 23. ibrahim

  15/04/2012 at 14:32

  Mustafa bey konu ile alakalı değil ama bişey hakkında bigi almak istiuorum.
  Biz 5 arkadaş aynı hesaptan paralı uygulamaları indiriyoruz belli bir sınırı var mı?
  Mesela bazı paralı olarak indirdiğim uygulamalar tekrar paralı olmuş bunun nedeni nedir ?
  Cevaplarnız için teşekkür ederim..

  • Mustafa Tan

   15/04/2012 at 14:47

   Aynı Apple Kimliği kullanıldığı sürece daha önce satın alınmış olan bir uygulama tekrar satın alındığında ücret kesilmez. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/01/apple-kimligi-app-store-ucretli-uygulamalar-ve-icerikler.html

   • BİLEN

    15/04/2012 at 23:51

    Mustafa bey güncellemeyi yukledim önce uygulamanız guncel ve haberleri açmadı bende sileyim tekrar yukleyınce olur dedim ama yuklenmıyor yuklendi yazıyor ama telefonumda yok ben şimdi ne yapayım acill yardım 😀

    • Mustafa Tan

     16/04/2012 at 00:16

     Cihazınızı bir kapatıp açmayı deneyin.

 24. Wanderer

  15/04/2012 at 18:24

  Ellerinize saglik. Emeginiz icin Tesekkurler.

 25. Duranek

  15/04/2012 at 19:04

  Kredi karti olmadigi icin sikayet edenlere sesleniyorum. Kredi kartiniz olmayabilir ama illaki bir banka hesabiniz vardir. Tek yapmaniz gereken o hesaba bagli bir sanal kart olusturmak. Yani sanal bir kredi karti olusturuyorsunuz. Limitini siz belirliyorsunuz. Boylelikle dolandirilma korkusu yasamiyorsunuz. Bu kadar basit. Kredi kartiniz yok diye hicbir uygulama ya da oyunun pro versiyonunu alamamaktan sikayet etmek cok da gercekci degil.

 26. Tolga

  15/04/2012 at 21:28

  Hocam ben bir soru soracağım ama nereye soracağımı bilemediğim için buraya soruyorum internettede araştırdım ama benzer sonuç bulamadım ben bir adet yeni ipad aldim ama bu ipadin şarjı her dakika yüzde 1 azalıyor yorumlara bakıyorum günde 2-3 saat kullanımla 4 gün kullanıp hala yüzde 50 nin üstünde şarj var falan diyenler var gerçekten hayret ediyorum nasıl bu problemi çözebilirim ?

  • Tolga

   15/04/2012 at 22:05

   Yok mu arkadaşlar yardımcı olabilecek biri Mustafa bey ?

   • Tolga

    17/04/2012 at 19:45

    Mustafa bey lütfen yardımcı olurmuusunuz gerçekten aklıma takılan bir konu

    • Mustafa Tan

     17/04/2012 at 20:28

     1) Karşılaştırma yaptığınız iPad sahiplerinde de sizdeki cihaz modeli yani yeni iPad mi mevcut?

     2) Onlar da sizle bire bir aynı uygulamaları mı kullanıyorlar? Biliyorsunuz pil tüketimi oyundan oyuna değişebiliyor?

     3) Onlar da sizinle aynı süre kadar mı internet kullanıyor? Biliyorsunuz internet kullanımının pil tüketimi üzerinde büyük etkisi var.

     4) Özetle birebir aynı mı tüm kullanımınız?

  • Tolga

   18/04/2012 at 21:08

   ipad 2yle yeni ipadin şarj süresi aynı yanılmıyorsam 10 saat ama benimki her dakikada yüzde bir iniyor büyük ram isteyen oyunlarda değil hemde normal kullanımda(safari,twitter,müzik,ufak birkaç oyun)ben aynı zamanda sizinde şarj süresinin nasıl gittiğini merak ediyorum benimki gibi normal kullanımda yardımcı olursanız çok sevinirim

 27. K.Tunay

  16/04/2012 at 00:19

  Merhaba, diyelimki iki bilgisayari yetkilndirdik.. A bilgisayarinda bulunan muzik ve filmleri iphone veya ipad e yukledik… sonrasinda b bilgisayari ile senk. ettik… bu durumda film ve muzilkler B bilgisayarinda olmadigindan cihazlarimizdan silinir mi?
  Tesekkurler…

 28. Anonim

  16/04/2012 at 01:47

  Mustafa bey ve değerli arkadaslar cok önemli lütfen cevaplayın.Ben Apple Store dan ücretsiz uygulamaya indirmeye çalışıyorum ama yine de benden paralı istiyor kredi kartı bilgilerimi istiyor.Cozum önerilerinizi acil bekliyorum.Tskler

  • Mustafa Tan

   16/04/2012 at 08:20

   Daha önce kredi kartsız apple id almışmıydınız ? Yani ilk defa indirirken mi soruyor, yoksa daha önce indirebiliyordunuz da sonradan mı sormaya başladı?

   • Anonim

    16/04/2012 at 11:27

    Evet daha onceden kartsiz id almıştım hersey yolundaydi.Yani daha onceden cok rahat ücretsiz uygulamaları ücretsiz indirebiliyodum .

 29. Cjggn

  16/04/2012 at 10:23

  Sordugumuz sorulara cvp alamiyoruz

 30. Duranek

  16/04/2012 at 23:10

  Belki de yanlis yere soruyorsunuzdur. Soru cevap kismi var sitese sordugum her soruya hemen cevap aliyorum. Tavsiye ederim.

  • Cjggn

   17/04/2012 at 01:14

   Ben iphone uygulamasindan giriyorum uygulamada yok galiba siz nerden giriyorsunuz normal siteden mi uygulamadan mi?

 31. Remus

  17/04/2012 at 12:42

  Mrb, iphonemda hala eski versiyon duruyor, evimdeki itunesten ios 5 i yukluyorum tam
  İslem bitecekken “itunesin son versiyonunu yukleyin” diye bir hata msji cikiyor, ancak bendeki itunes zatn en son versiyon. Bu durumu nasl cozebilirim bilen varmi? Simdiden tesekkurler

 32. Remus

  17/04/2012 at 12:42

  Mrb, iphonemda hala eski versiyon duruyor, evimdeki itunesten ios 5 i yukluyorum tam
  İslem bitecekken “itunesin son versiyonunu yukleyin” diye bir hata msji cikiyor, ancak bendeki itunes zatn en son versiyon. Bu durumu nasl cozebilirim bilen varmi? Simdiden tesekkurler.

 33. Remus

  17/04/2012 at 12:42

  Mrb, iphonemda hala eski versiyon duruyor, evimdeki itunesten ios 5 i yukluyorum tam
  İslem bitecekken “itunesin son versiyonunu yukleyin” diye bir hata msji cikiyor, ancak bendeki itunes zatn en son versiyon. Bu durumu nasl cozebilirim bilen varmi? Simdiden tesekkurler.

  • Cjggn

   19/04/2012 at 08:54

   8 kere yazmana gerek yok reis 🙂

 34. Mujde

  18/04/2012 at 10:12

  Merhaba,

  Ben iphone back up yaparken yanlışlıla usb kablosu çıktı.Şimdi dosya bozuldu diye hata veriyor.Yardımınızı rica ediyorum.Back up yapamıyorum:(

  • Anonim

   19/04/2012 at 12:26

   Ooo bitmis artik o hayir gelmez yenisi alin 😉

 35. Samed

  19/04/2012 at 14:39

  Bende geveyli iphone var, itunes e baglamaya korkuyorum,hemen guncelleme yapar mi? Yoksa neye dikkat etmeliyim? Simdiden tesekkurler

 36. Vedat YILDIZ

  21/04/2012 at 09:03

  İphoneye başka bir Apple kimliği oluşturamıyorum. Eski Apple kimlikleri silinmiyor.

 37. yeliz

  01/05/2012 at 12:35

  mrb ya ben bilgisayarımla ıphone mu eşleştitmiştim fakat sonra pc me format attım ve ıtunes silindi tekrar yükleyemiorum normal usb takmıs gibi sadece dosyaları görüntülemek için ac yazıyor tekrar yüklemek için ne yapmam gerekiyor ??

 38. sinem

  15/05/2012 at 18:41

  5.1.1 guncellemesinden sonra kablosuz internet üzerinden app store dan uygulama indirmeye calıstıgımda itunes a baglanamıyor diyor fakat telefon 3G deyken indiriyor.Bu sorunu nasıl halledebilirim yardımcı olursanız memnun olurum.

 39. Korhan

  21/05/2012 at 14:36

  Tüm anlatımlarınız için, özenle hazırladığınız yazılar ve gönderme yaptığınız linkler için teşekkürler.
  Titiz ve basit bir anlatımınız var, internet çöplüğünde sizin gibi işinde konusunda uzman insanlar bulmak zor.

 40. yusuf

  13/06/2012 at 13:37

  arkadaslar.! telefona ios 5.1 guncellemesini yaptim.eszamanlama yaptigim halde kisiler gitti..yardim lutfen.!!

 41. feyzullah

  30/06/2012 at 00:44

  bilgilendirme süper tşkler…

 42. Mehmet

  02/07/2012 at 16:17

  Merhaba.
  Sitenizde yer alan sadece iTunes ile ilgili yazılardan web sayfamıza text link olarak çıkış yapmanızı rica edeceğim.

  İlgilenirseniz ücret ve diğer ayrıntıları mail üzerinden konuşabiliriz.
  İyi günler.

 43. Hamide

  16/07/2012 at 21:47

  Mustafa bey merhaba ben iphone 4s kullaniyorum ve itunesa her baglandiginda rehberim gidiyor ve tum msn kisi listemi sildi intetnetten cok arastirdim ve bulamadim bu konuda ne yapabilir bir soru daha:)) itunestan muzik dindirebiliyormuyuz? Yani satin alabilurmiyiz.
  Verdiginiz bilgiler icin simdiden tesekkurler:)

 44. Mark

  07/08/2012 at 07:49

  Mrb Mustafa bey, telefonuma indirmiş oldugum ücretli bir programı geri nasıl iade eder ve verdigim parayı ala bilirim?

 45. hasan

  20/08/2012 at 23:13

  Merhabalar ben iphonemden uygulama indiremiyorum illaki bilgisayardan indirmem gerekiyor bu sorunu nasil cozebilirim.

 46. ŞEREF

  23/01/2013 at 19:24

  GRUP OLUŞTURMAK VEDE GURUPLARA KİŞİLER NASIL KAYDEDİLİYOR ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TŞKRLER

 47. ahmet raşit

  26/01/2013 at 19:42

  dostum ne kadar teşekkür etsem azdır. allah razı olsun. sen ve senin gibilerden.

 48. Anonim

  08/02/2013 at 00:07

  Arkadaslar merhabe birsey sorucam ben telefonun ses kaydedicisi ile kaydettigim dosyalari nasil bilgisayara aktaricam yardiminiz icin simdiden tesekkurler

 49. halil

  21/02/2013 at 09:36

  mustafa bey şimdi size bi soru sorayım ve çok magdurum bu sorun nasıl çözülür simdi ben iphonun bir defa yetkisini bitirdim ve sıfırladım ama yine format attıgım pc im de ordaki haklarımda bitti ve tekrar alamıyorum yetki hakkı ne yapmam lazım çok araştırdım ama bişey bulamadım bilginiz varsa memnun olurum şimdiden teşekkürler

 50. Anonim

  06/03/2013 at 12:44

  mustafa sıfırlamıyor neyapmam gerekir

 51. Anonim

  06/03/2013 at 12:47

  17 mayıs diyor çok zor durumdayım neyapayım 5 bilgisayarda yok şuan acil acil acil yardım

 52. elif

  30/03/2013 at 13:26

  iphone 5 kullanıcısıyım. takma ad değiştirmeyi anlatmışsınız bahsettiğiniz kutucuk benim hesabımda değişime kapanmış gibi görünüyor bunu nasıl değiştirebilirim?
  şimdiden teşekkür ederim.

 53. Hawza44

  03/05/2013 at 17:03

  Bu mallar yetkiledirmeyi böyle yapmışlar da innternet kafaden üç sefer bagladım gitti ee bir sene mi bekleyecem sacmalık adam gibi bişey yapsınlar

  • Mustafa Tan

   03/05/2013 at 17:06

   İnternet kafede iTunes ile işiniz bittikten sonra verdiğiniz yetkiyi kaldırırsanız sorununuz kalmaz.