iTunes Arşivini Yedekleme

GÜNCELLEME (4 Aralık 2012) : Apple iTunes Music Store’u Türkiye’ye açtı. Bu yüzden artık cihazımızdaki iTunes şarkı ve albüm alınabiliyor. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2012/12/itunes-music-store-turkiyeye-de-acildi.html

Her ne kadar bir çok iPhone ve iPad kullanıcısı sevmese de, cihazımızla ilgili bazı işler yapmak için iTunes gerekli bir program. Fakat telif hakları nedeniyle iTunes’daki bazı kısıtlar, bir çok kullanıcının iTunes’dan nefret etmesine yol açıyor. Bunların başında da aynı anda birden fazla iTunes kullanamama ya da cihazımızdaki bazı dosyaları yeni bir iTunes’a geri yükleyememe geliyor.

Apple, telif hakları nedeniyle iTunes Store veya App Store’dan indirilmemiş veya satın alınmamış dosyaların, iPhone veya iPad’den yeni bir iTunes’a geri transferine izin vermiyor. Örneğin farklı bir kaynakdan edindiğimiz bir mp3’ü, bu yazımızda paylaştığımız gibi iTunes’tan cihazımıza transfer edebiliyoruz. Fakat mp3’ü yeni bir iTunes’a geri yükleyemiyoruz.

Not: Eğer iTunes Music Store Türkiye’ye açık olsaydı ve aynı şarkıyı iTunes Store’dan satın almış olsaydık, App Store’dan indirdiğimiz uygulamaları geri yükleyebildiğimiz gibi (Transfer Purchases – Satınalınanları Aktar) bu şarkıları da yeni bir iTunes’a geri yükleyebilecektik.

Bu yüzden cihazımızla eşleştirdiğimiz iTunes’un bulunduğu bilgisayara format attığımızda, üzerine yeni bir iTunes kursak bile yeniden eşzamanlama (sync) yaptığımızda, eski iTunes’tan cihazımıza transfer ettiğimiz bazı dosyalar (şarkılar, zil sesleri, vs.) cihazımızdan siliniyor.

Bu nedenle yeni bir bilgisayara geçmeden ya da iTunes yüklü mevcut bilgisayarımıza format atmadan önce, aşağıda detaylarını paylaştığımız gibi ara ara iTunes Arşivimizi harici bir diske yedeğini almak faydalı oluyor.

Tercihlerden iTunes Media Klasörünün Yerini Belirleme

iTunes Arşivimizi manuel olarak yedekleyebilmemiz için öncelikle iTunes üzerinde cihazımıza transfer ettiğimiz dosyaların nerede saklandığını bulmamız gerekiyor. Bunun için de önce iTunes’ta, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Tercihler menüsünü açmamız gerekiyor. (Düzen -> Tercihler)

Tercihler menüsünü açtıktan sonra da yine aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “İleri Düzey” sekmesine geçiyoruz. Bu sekmenin üst kısmında harici bir diske yedekleyeceğimiz media klasörünün yeri yazıyor. Fakat tüm iTunes arşivimizi kolayca yedeklemek istiyorsak yine aynı ekrandaki iki seçeneğin de işaretlenmiş olması gerekiyor:

 • iTunes Media klasörünü düzenli tut
 • Dosyaları arşive eklerken iTunes Media klasörüne kopyala

Yukarıdaki seçeneklerden özellikle “Dosyaları arşive eklerken iTunes Media klasörüne kopyala” seçeneği oldukça önemli. Çünkü bu seçenek işaretli değilse, örneğin masa üstündeki bir dosyayı iTunes arşivimize eklediğimizde, bu dosya yukarıdaki media klasörü altına kopyalanmıyor. Bu da media klasörünü harici bir diske kopyaladığımızda ilgili dosyanın kopyalanmaması demek. Bu yüzden iTunes Arşivimizi kolayca yedeklemek istiyorsak bu iki seçeneği seçili tutmalıyız.

iTunes Media Klasörünü Harici bir Diske Kopyalama

Bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz resimler haricindeki tüm iTunes Arşivimiz “iTunes Media” isimli klasör altında olduğu için artık bu klasörü harici bir USB diske kopyalayabiliriz. Bu sayede bilgisayarımız bozulursa ya da format atılırsa yeni bir iTunes’a geçişte hiç kaybımız olmaz. Bu klasörü kullanarak yeni iTunes’a dosyalarımızı ekleyebiliriz.

iTunes Arşivinin yer aldığı media klasörü

iTunes Media klasörü içinde de müziklerimiz, zil seslerimiz, kitaplarımız (pdf veya epub), filmlerimiz ve uygulamalarımız yer almaktadır. Bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz resimler ise bu klasörde saklanmaz. (Yazının devamında bu konuda bilgi paylaştık.)

Önemli Not: Eğer iTunes’ta çok fazla uygulama varsa iTunes Media klasörü içinde en fazla yeri uygulamalar (Mobile Applications) kaplayacaktır. Eğer harici diskinizde yer sorununuz var ise uygulamaları yedeklemek zorunda değilsiniz. Çünkü bu yazıda da detaylı paylaştığımız gibi, yeni bir iTunes’a geçtiğimizde, Bilgisayarı Yetkilendir (Authorize Computer) ve Satınalınanları Aktar (Transfer Purchases) işlemleri ile cihazımızdaki uygulamaları geri yükleyebiliyoruz.

Bilgisayardan Cihazımıza Transfer Ettiğimiz Resimlerin Yedeklenmesi

Bu yazıda adım adım paylaştığımız bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz resimler iTunes Arşivi içinde yer almıyor. Bu yüzden eğer bilgisayarımızdan cihazımıza resim transferi yapmış isek, transfer sırasında seçtiğimiz resim klasörünü ayrıca yedeklememiz gerekiyor.

Bilgisayardan Resim Transferi

Elbette bu klasör de her kullanıcının bilgisayarında farklı olacaktır. Hangisi olduğunu hatırlamıyorsanız yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cihazınızı iTunes’a bağlayıp sanki eşzamanlama yapacakmış gibi “Fotoğraflar” sekmesine tıklayın. Seçtiğiniz klasör listede gözükecektir.

Yukarıdaki iTunes Media klasörünü ve resim klasörünü harici bir USB diske kopyaladıktan sonra da artık iTunes’un kurulu olduğu disk bozulsa da ya da formatlansa da yeni bir iTunes’a geçiş çok sıkıntılı olmayacaktır.

Diğer Yöntemler

Elbette yukarıdaki şekilde iTunes Arşivimizi yedeklemek, yeni bir bilgisayara geçişte kullanacağımız tek yöntem değil. Örneğin bir kısmı paralı olan ve daha önce tanıttığımız aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz:

 • Daha önce bu yazıda tanıttığımız CopyTrans TuneSwift isimli program ile iTunes Arşivini daha kolay yedekleyebilir ve geri yükleyebilirsiniz.
 • Özellikle eski iTunes’un yedeğini hiç almadıysanız ve artık sadece elinizde iPhone veya iPad’iniz var ise o zaman daha önce bu yazıda tanıttığımız CopyTrans tarzı programlar ile cihazınızdan yeni bilgisayarınıza dosyalarınızı geri transfer edebilirsiniz.
 • Son olarak hiç iTunes kullanmadan, daha önce bu yazımızda tanıttığımız ve ücretsiz olarak indirilebilen CopyTrans Manager isimli program ile cihazınıza dosya transferi yapabilirsiniz. Bu tip programlar, hangi bilgisayarı kullanırsanız kullanın, daha önce yüklediğiniz dosyaları silmeden yeni dosya transferine imkan verirler.

Özetle iTunes Arşivinizi elle yedeklemek zorunda değilsiniz fakat ben yine de arada sırada uygulamalarınız hariç iTunes Arşvinizi harici bir diske yedeklemenizi öneririm.

52 Comments

 1. İlhan BALTACI

  28/04/2012 at 16:16

  Teşekkür ederiz 🙂

 2. Graviton

  28/04/2012 at 16:24

  Thanks 😉

 3. Ali ilker Kara

  28/04/2012 at 17:09

  Sabahtan beri böyle bir makale aradım bulamayınca sonunda pes edip bastım formatı bilgisayara 🙂 iş bitti bide baktım şimdi bu yazı, 2 saat erken yazaydın şunu be mustafa bey, yinede bu bilgiler için teşekkürler. ne yapalım biraz uğrasicaz artık.

 4. Levent Keskin

  28/04/2012 at 17:34

  Tesekkurler

 5. Onur Altinoz

  28/04/2012 at 17:42

  Artik yazilarinizi pek sık yazmiyosunuz mustafa bey gozum yollarda kaliyo 🙂 tesekkurler verdiginiz bilgiler icin

  • Mustafa Tan

   28/04/2012 at 17:50

   Vakit ve yazacak birşeyler buldukça paylaşmaya çalışıyorum. Biliyorsunuz yazmış olmak için yazmam 🙂

   • Anonim

    16/12/2012 at 17:41

    hocam bi sorum olcak x bilgisayardan iphoneye yüklediğimiz ( foto-müzk-video )iphoneden y bilgisayar geri yollayabilirmiyiz.yani ( foto-müzk-video )için iphoneyi taşıyıcı olarak kullanabilirmiyiz

    • ömer uysal

     16/12/2012 at 17:43

     dışa bu kadar kapalı mı sayın hocam

 6. Serkan Ersöz

  28/04/2012 at 17:45

  Tesekkurler bilgi paylasimi icin, emeginize saglik.

 7. Ufuk ozturk

  28/04/2012 at 18:14

  Telefon görüşmeleri nasıl kayıt ediliyor yardımcı olursanız sevinirim.

 8. fgedik

  28/04/2012 at 18:27

  Teşekkürler Mustafa Bey.

 9. Kerem Ozahi

  28/04/2012 at 23:20

  iTunes ile bilgisayarıma kaydettiğim cdlerimi SD karta kopyalayıp arabamda dinlemeye çalıştığımda parçaların bazıları için dosya bozuk hatası alıyorum ama başka programlarla kopyalarsam sorunsuz oynatıyor.
  Sanıyorum bu da iTunes’un bu mp4 dosyalarına bazı ilave bilgiler eklemesiyle ilgili, benim sorum bu bahsettiğim sıkıntıyı yaşayan oldu mu ve de bahsedilen şekilde kopyalayarak arşivimizi yedeklediğimizde sıkıntı çıkması ihtimali var mı?

  • Mehmet Semerkant

   01/05/2012 at 04:17

   cd’leri loseless formatinda cevirtiyorsaniz, arabada calmayabilir.

 10. Emin

  29/04/2012 at 08:39

  Coooook tsk ederiz

 11. Seyit

  29/04/2012 at 13:34

  Konuyla alakasız olcak ama benim iTunes İngilizce nasıl Türkçe yapabilirim ?

 12. Mustafa

  29/04/2012 at 17:57

  Mustafa bey iphonuma iOS 5 yüklenince kitleniyor açılmıyor Yada hattımı tanımıyor ne yapmalıyım
  Teşekkürler

 13. Timur Bey

  29/04/2012 at 19:37

  Bu konuda bilgilendirme için sagolun. Konu harici ama birşey sormak istiyorum. iPhone charger’ı ile iPad charge edilir mi?

  • Mehmet Semerkant

   01/05/2012 at 04:19

   iPhone charger’lari 5W, iPad’lerinki 10W. sarj eder ancak cok yavas olarak. ben elime ilk hangisi gecerse onu kullaniyorum:))))

   • Timur Bey

    01/05/2012 at 20:37

    Teşekkürler Mehmet Bey. Yani şarjda bir sorun yok ama daha çok bekleriz herhalde. Zaten normalde iPadler daha uzun sürede doluyor değil mi?

 14. Timur Bey

  29/04/2012 at 19:37

  Bu konuda bilgilendirme için sagolun. Konu harici ama birşey sormak istiyorum
  iPhone charger’ı ile iPad charge edilir mi?

 15. Timur Bey

  29/04/2012 at 19:38

  Bu konuda bilgilendirme için sagolun.
  Konu harici ama birşey sormak istiyorum.iPhone charger’ı ile iPad charge edilir mi?

 16. Anonim

  30/04/2012 at 02:20

  mustafa bey duzen ileri duzey ve itunes medıa klasorunun yerını buldum ayrıca ıkı kutucuguda ısaretledım ama sadece kopyalayamıyorum… tesekler.

 17. Anonim

  02/05/2012 at 12:31

  Güzel bir bilgi 🙂

 18. emre

  09/05/2012 at 15:59

  mustafa bey elinize sağlık.
  peki iphone’da fotograflar bölümünde oluşturduğumuz yeni albümleri nasıl aktarırız pc’ye.?

 19. Melih

  10/05/2012 at 13:22

  Merhabalar Mustafa bey
  Benim sorunum itunesimin bir anda sıfırlanmış olması. Geçen akşam iphonumda dinledigim itunes arşivimdeki parçalari ipod shuffleıma yuklemek icin ipodu bilgisayara bağladim. İtunes otomatik olarak açıldı ancak arşivi bomboş olarak geldi. Bir hata vardır diye bu sefer tekrar iphonu bağladım ancak ne müzikler, ne filmler, ne kitaplar ne de zil tonları hicbirsey kalmamış. Eski haline getirmek icin epey uğraştım ama beceremedim. Bu problemin nereden kaynaklandığı ve nasıl çözülebileceği hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

 20. Nahit

  21/05/2012 at 21:37

  Mesajları yedekliyebiliyormuyuz?

 21. Burak

  30/05/2012 at 19:43

  Tam yeri degil ama mustafa bey jailbreakli iphone mu surum yukseltmeden jailbreakten nasil cikaririm ?

 22. Erdinc

  01/06/2012 at 01:29

  İphone ve iPad kullaniyorum iTunes a iPad ile giris yaptığımda iPhone daki uygulamaları iPad e aktarıyor bu sorunu nasıl çözerim farklı Apple id ile giris yaptıgım halde

 23. Arif kilic

  15/06/2012 at 17:47

  Mustafa bey telefon bazen gelen aramaları cevaplamıyor.yani cevapla tuşu sag tarafa kaymıyor.ne yapmam gerekiyor?bir zahmet cevaplarmisiniz..

 24. ozan

  04/09/2012 at 10:24

  acil cevap lütfen. itunes ve ipad de bi sürü uygulama var. C de yerim kalmadı. i tunes u silmek istiyorum. çok yer kaplıyo galiba.
  itunes i silersem bidaha yükleyince bi veri kaybı olur mu? resimler önemli değil var D diskinde zaten. tekrar atarım.uygulamalar apple app la otomatik yüklencekmi sıfırdan kurarsam? C ye acil yer açmam lazım acil cevap.

  • ozan

   04/09/2012 at 10:27

   apple id ile hepsi geri geliyomu yani? sisteme nere kopyalıyor bu uygulamaları. anlamadım gitti. C diskinde yer kalmadı. Bu arada konuyla alakasız olacak ama ipad alttaki simgelere 10 tane falan simge atılamıyomu. belli bi sayıdan sonra atılmıyor

 25. banu agaoglu

  27/09/2012 at 00:34

  merhaba, benim bilgisayarima format atildiktan sonra, tum sarkilarim iphoneumda kaldi. onerdiginiz gibi copytransmanageri yukledim ancak, itunesa yada bilgisayara aktaramiyorum. iphone bagliyken sadece bilgisayarimda gorebiliyorum, kabloyu cikardigimda kayboluyor. lutfen yardim edebilirmisiniz?

 26. emreadeks

  02/10/2012 at 07:14

  O degilde arkadaslar ben su sorunun cevabini ariyorum telefonda actigimiz yeni fotograf albumu icine attigimiz resimleri nasil yedek alabiliriz.Boyuna telefon degistirince ya da ayarlari degistirince onlar gelmiyor hadi resim klasorleri tekrar kopyalanabiliyor (zaten onlarda da silememe problemi var) ama diger resimler (sadece kolayca ulasmak istedgimiz klasordekiler) kayip.Biliyorum resimlerin oldugu yerde var onlar ama ara ki bulasin.Bir cozum ariyorum bilen yazsin lutfen.

 27. Mehtap

  18/11/2012 at 11:13

  Merhaba arkadaslar
  Ben de bir konuda desteginizi rica ediyorum. En son eszamanlama yapıldığında i tunes a kaydedilmiş olan fotograflara ulaşmaya çalışıyorum(pc baska bir arkadaşımın kendi i tunes um degil) tum fotograflarım silindi tek umudum arkadasın pc si ama geri yükleme yaptığımda ulaşamadım fotograflara. Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa cok sevinirim. Teşekkürler

 28. Orcik

  11/12/2012 at 19:07

  Merhaba, telefonumu bir üst model olan iPhone 5 e yükseltmek istiyorum ancak telefonu iTunes e yedeklesem yeni telefonu aldığım zaman iTunes ile eş zamanlasam mesajlarım yeni telefonda gözükür mu ??

  • Mustafa Tan

   11/12/2012 at 19:46

   Bir de eski telefondan yedek alıp, yenisine dönmeniz gerecek. Bu konuyla ilgili bir yazı paylaşacağım merak etmeyin 🙂

 29. İsimsiz

  24/01/2013 at 21:14

  ipadimi algılamıyor ve devices menüsünü bulamıyorum

 30. busra

  12/02/2013 at 20:16

  iphone daki mesajlar bilgisayara atılabilir mi çoooook acillll bide yedeklenen dosyalar itunesss nerde yer alıyor çok acilll cvp bekliyorum lütfen 🙂

 31. abdullah akyuz

  28/03/2013 at 16:13

  iyi günler. ben bu şekilde yedekleme alıyordum fakat şöyle birşey oldu.

  bn mac air 11 inç bi pc aldım. ve masaüstü pc m şuan windows 8, laptop ım macos. windows daki itunes media yı kopyaladığımda (C ve D klasörleri var malum) macos bunu görmüyor. itunes da şarkıların yanında ! simgeesi var. sebebi ise, kopyalanan klasörün windows ile uymaması. oysa ki mac imde de bir C ve D klasöri olsa oraya atınca düzelirdi. ama şuan yapamıyorum maalesef. nasıl yapabilirim bunu. şarkılar 0 pozisyonda şu şekilde..

 32. ali

  29/03/2013 at 15:27

  ıphone 4 kullanıyorum yedeklemeden formAt attım fotoğraflarımı tekrar bulabilirmiyim

 33. İbrahim Halil Polat

  06/04/2013 at 16:42

  Hocam ben bilgisayarımdaki iTunes’a yedekleme yaptım.. Pc çöktü.. Şimdi Format atsam iTunes’deki veriler silinecekmi? :/ Acil cevap bekliyorum…..

  • Mustafa Tan

   06/04/2013 at 16:49

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi iTunes arşivini harici bir diske aktardınız mı?

   Aktarmadan format atarsanız elbet diğer herşey gibi iTunes arşiviniz de silinir.

   • İbrahim Halil Polat

    06/04/2013 at 16:58

    Yok aktarmadım :/

 34. sertaç

  16/07/2013 at 12:40

  merhaba telefonumu bilgisayarıma bağladığımda itunes ile otomatik eş zamanlama başlamış ve bilgisayarıma daha önceden yüklediğim resimler iphonuma geri geldi ama çok yer kaplıyorlar ve bir türlü silemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 35. Apple Fan

  15/03/2014 at 20:41

  Mustafa Bey,
  Peki biz yedeklediğimiz iTunes dosyalarımızı harici bir hafıza kartına ya da başka bir yere kopyalayıp bilgisayara format attıktan sonra. Harici bir hafıza kartına eklediğimiz dosyaları bilgisayara ekledikten sonra iTunes açınca oradaki dosyaları iPhone ve iPad`ımıza ekleyecek mi? Bunun için ne yapmak lazım peki? iPhone ve iPad`e eklemek için harici hafıza kartından bilgisayara eklediğimiz yedeklemeyi?