Yurt Dışından Alınan Yeni iPad 4G’ler ve Türkiye’de Kullanımı

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımı Yeni iPad İncelemesi – I ve II başlıklı yazılarımızla, Amerika’da çıktığı gün edindiğimiz Yeni iPad ile ilgili tecrübelerimizi paylaşmıştık. Bu sefer de ayağımızın tozuyla Türkiye’deki 4G ve 3G tecrübelerimizi paylaşayım istedim. Çünkü yurt dışında satılan Yeni iPad’lerin Türkiye’de kullanılıp kullanılamayacağı veya nasıl kullanılacağı hakkında çok sorular geliyor.

Ben de soru cevap şeklinde bazı önemli soruların cevaplarını paylaşayım istedim.

Yeni iPad Wi-Fi + 4G, yani SIM kartlı modeller SIM kilitli mi olarak mı satılıyor?

Hayır. SIM kartlı Yeni iPad modelleri de, eskileri gibi SIM kilitli değil. Yani yurt dışından aldığımız herhangi bir Yeni iPad 4G modeline, ülkemiz operatörlerinin (Turkcell, Vodafone veya Avea) SIM kartlarını takıp rahatlıkla kullanabiliyoruz.

Ben de ayağımın tozuyla Türkiye’ye döner dönmez Turkcell hattımı Yeni iPad’e takıp sorunsuzca çalıştığını tecrübe ettim. Tabii henüz pasaport (IMEI) kaydını yaptırmadım, bu yüzden ilk 1 ay Hücresel Veri üzerinden internet bağlantısını sorunsuzca kullanabileceğim. Eğer 1 ay sonunda halen IMEI kaydını yaptırmamış isem, cihazımın sadece Wi-Fi internet bağlantısını kullanabileceğim, SIM kart üzerinden olan bağlantılar çalışmayacak.

Yeni iPad 4G’deki LTE özelliği ülkemizde kullanılabiliyor mu?

Maalesef hayır. Bunun da iki sebebi var. Birincisi ülkemizde 4G LTE henüz resmen devreye girmedi. Bu arada sadece bizim ülkemizde değil dünyadaki bir çok ülkede devreye girmiş değil. Wikipedia‘dan aldığım aşağıdaki haritaya baktığımızda da, LTE’nin tüm dünyada sadece belli ülkelerde (kırmızı ile) devreye girmiş olduğu açıkça görülüyor.

Ayrıca tüm ülkelerde 4G frekansı aynı değil. Bu yüzden şu an satılan Yeni iPad 4G’lerin LTE özelliği, Avrupa’daki LTE şebekelerinde kullanılamıyor. Maalesef ülkemizde de 4G şebekesi devreye girdiğinde, ben de şu an sahip olduğum Yeni iPad’in 4G LTE özelliğini, ülkemizde kullanamayacağım.

Yeni iPad'lerin 4G Frekansları

Çünkü ülkemizdeki 4G şebekesi 2600 MHz. frekansını kullanacak. Şu an satılan Yeni iPad 4G’ler ise 700MHz. ve 2100 MHz. frekanslarını kullanıyor. İşte bu da ikinci sebep 🙂

Hatta Avrupalı operatörler de bu yüzden Apple’ın, Yeni iPad 4G diye reklam yapmasına çok kızıyorlar. Çünkü ülkelerinde 4G altyapısı olmasına rağmen bu frekans uyumsuzluğundan dolayı, Yeni iPad kullanıcıları LTE’den faydalanamayacak.

Şu an satılan Yeni iPad’in 3G özelliğini de mi kullanamıyoruz Türkiye’de ?

Elbette kullanabiliyoruz. Hatta eski iPad’lerimize göre daha yüksek hızlarda. Çünkü Yeni iPad, 3G ailesinde yüksek hızlar sunan HSPA + ve DC-HSPDA teknolojilerini de destekliyor. Bu teknolojiler de teorik olarak 42 Mbps’ye kadar download (indirme) hızları sunuyor.

Ülkemiz operatörleri de bu teknolojileri destekliyor. Fakat tabii bunlar hep teorik hızlar, yani günlük kullanımda bu hızlara erişmek mümkün değil. O anki baz istasyonlarının yoğunluğu, bağlanacağımız sunucuların yoğunluğu ve kapasitesi, vs. gibi nedenlerden bu kadar yüksek hızlara ulaşmak mümkün değil.

Fakat bu sabah erken saatlerde yaptığım testlerde maksimum 19.95 Mbps download hızına ulaştım. Açıkçası bu bile, mobil bir cihaza göre korkunç yüksek bir download hızı. Açıkçası ülkemiz operatörlerin stabil bir şekilde bu hızı sağlayabiliyor olmaları bile bence yeterli, LTE’ye ayrıca ihtiyaç duymayız 🙂

Yeni iPad 3G Turkcell Hız Testi

Fakat yukarıda bahsettiğim nedenlerden günlük kullanımda bu kadar yüksek hızlara sürekli ulaşılamıyor. Yaptığım testlerde şebekenin boş olduğu saatlerde 15 ila 20 Mbps arasında download hızları, akşam saatlerinde ise 10 ile 15 Mbps download hızlarına ulaşabildim. Şebekenin çok yoğun olduğu gündüz saatlerinde de 10Mbps ve biraz altında sonuçlara ulaştım.

Yeni iPad 3G Turkcell Hız Testleri Sonuçları

Bu yüzden Yeni iPad’in SIM kartlı modelini alanlar, sürekli çok yüksek hızlar beklemesin. Zaten yüksek hızlara data paketi de dayanmaz 🙂

Yeni iPad 4G alacaksak AT&T mi yoksa Verizon modelinden mi almalı?

Biz Amerika’dan cihaz alanlara, hep AT&T ile uyumlu olanından almalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü Amerika’daki operatörlerden AT&T altyapısında, Türkiye’deki operatörler gibi GSM kullanıyor. Verizon ise ülkemize uyumlu olmayan CDMA kullanıyor.

Fakat Apple artık, Verizon için ürettiği modellere de SIM kart yuvası ekliyor ve GSM ve 3G teknolojilerini destekliyor. Bu sayede Verizon kullanıcıları, Amerika dışına çıktıklarında da SIM kart takıp cihazlarının Hücresel Veri özelliğini kullanabiliyorlar. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Yeni iPad’in spesifikasyonlarına baktığımızda, Verizon modelinde de GSM ve 3G desteği olduğunu görüyoruz.

Yeni iPad, AT&T ve Verizon

Yeni iPad 4G’de, AT&T ve Verizon modelleri arasındaki tek fark LTE frekanslarında. Bu yüzden 3G açısından aralarında bir fark yok. Fakat ben her zaman yine de AT&T modelinde alıyorum. Eğer siz de Amerika’da Yeni iPad Wi-Fi + 4G modelinden alacaksanız, AT&T olanını tercih edin.

Ben yurt dışından, Yeni iPad’in Wi-Fi olan modelinden almak istiyorum. Yukarıda anlattıklarınız beni ilgilendiriyor mu?

Hayır ilgilendirmiyor 🙂 Ayrıca alacağınız cihazda SIM kart yuvası olmadığı için IMEI (pasaport) kaydı yaptırmanız da gerekmiyor. Sadece Wi-Fi bulunan modelinden aldığınızda Türkiye’de direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni iPad’lerin Amerika’daki satış fiyatları nedir? Çok ucuza alabileceğimiz bir yer var mı?

Yeni iPad’in Amerika satış fiyatlarını aşağıdaki resimde bulabilirsiniz. Sırf merak edenler için bir Best Buy mağazasından çektim aşağıdaki resmi. Görüldüğü gibi Apple Store’lardaki ve Best Buy’lardaki fiyatlar hep aynı.

Tabii yukarıdaki fiyatlara eyaletten eyalete değişen vergi ilave edildiğini de unutmayın. Örneğin Kaliforniya’da vergi oranı %8.

——

Yurt Dışından Yeni iPad almak ile ilgili paylaşacaklarımı bu kadar, eğer atladığım veya unuttuğum noktalar var ise yazıya yorum girerek sorabilirsiniz. Ben de vakit bulursam cevaplamaya ve yazıyı güncellemeye çalışırım.

213 Comments

 1. kanarya1907

  21/03/2012 at 09:03

  şu imei kaydı yaptırırken ne kadar ücret ödeniyor ve nasıl nereden yapılıyor. daha doğrusu siz nereden yaptırıyorsunuz onu öğrenmek istedim.

  • Mustafa Tan

   21/03/2012 at 09:06

   Herhangi bir operatörün bayisinden. Ücretsiz veya çok cüzi bir fiyata.

   • Sezer

    21/03/2012 at 16:17

    Merhaba mustafa bey size bir soru soracagim
    15 gun sonra çin e gidecegim çinde yeni ipad in fiyatları nedir amerikadki fiyatlarla ozellik arasinda bir farklilik olurmu? tesekkurler

   • Gurcan

    03/04/2012 at 02:37

    Mustafa bey Japonya’da kullandığım iPhone 4s tlf Türkiye’de çalışırmı çalışmaz diyorlar bende turkiyeye temeli dönüş yapacam eğer bilgi verir senız sevinirim

    • aynştayn

     06/05/2012 at 09:52

     GSM ise calisir.

  • RAHMAN KALAY

   21/03/2012 at 09:50

   benim bildiğim kadarıyla, imei kaydı sadece turkcell bayilerinde 5 tl gibi cuzi miktara yapıyorlar. tavsiyem sadece turkcell tim ofislerinde yaptırmanız. tim olmayan ofisler de yapılan pasaport imei kaydı 3-5 ay içinde sıkıntı olabiliyor…

   • Serhan KIYMAZ

    21/03/2012 at 10:28

    IMEI kaydını hangi ofiste yaptırdığınızın önemi yok. 3-5 ay sonra sorun çıkan kayıtlar, turist pasaportu ile yapılmış kayıtlardır ve 6 geçerli olur. Turkcell, Vodafone, Avea ofislerinden herhangi birisinde kayıt yapılabilir. Tabii TIM’ler daha güvenilir. Belgeleri Ankara’ya hemen gönderdikleri için kayıt işlemi daha kısa sürüyor.

    • merhad

     21/03/2012 at 18:04

     Serhan bey turist pasaportu ile yapılan kayıtlar konusunda detaylı bilgi alabilir miyim?

   • alp aslan

    21/03/2012 at 11:02

    Ben dun Turkcell’e iphone kayiti yaptirdim. 10 TL

 2. İsmail

  21/03/2012 at 09:04

  Mustafa bey,normal ipadlar 2.4 mhz modem baglantisini destekliyor bildiniz gibi,yeni 5.0 ghz yeni ipad destekliyorum???birde isinmayla alakali cok yazi okuyoruz bi paylasiminiz olacakmi,saygilar

  • Emre SUMENGEN

   22/03/2012 at 00:54

   iPad 1 serisi (ilk cikan model) sadece 2.4Ghz wireless baglanti destekliyorlardi, yani 802.11b/g.
   iPad 2 ile birlikte zaten 5Ghz destegi geldi, hatta sadece 54Mbps hizda calisan 802.11a degil, teorik olarak 150Mbps’e kadar baglanabilen 802.11n destegi de var.
   Yeni iPad’de de bildigim kadariyla ayni destek devam ediyor.

   • ismail

    25/03/2012 at 04:08

    cok tesekkurler

 3. Nuri

  21/03/2012 at 09:16

  Verdiğiniz bilgiler için tşk ederim.

  Dubai de bu cihazları daha ucuza alma şansı varmı acaba yoksa amerikayla aynı fiyatlardamıdır??

  • M.Can

   21/03/2012 at 10:54

   Daha yuksek fiyatlar. Dubai de eskiden cep telefonlari ucuz oluyordu. O devir artik kapandi. Dubai cok pahali bir ulke.

 4. Bilen

  21/03/2012 at 09:23

  Apple olsun yavaş olsun farketmez.Tüm yazılan çizilen den sonra iPad 2 ile new iPad arasında çok fark olmadıgı açık.yani almalimi bilemedim.Yada paramizi yeni iPhone a mı saklasak.

  • İsmail

   21/03/2012 at 09:45

   Yeni cikacak iphonenin,Iphone 4,yada 4s,den farkli mi olucani saniyosunuz,Bence artik bu is bi kac deyisiklik disina cikmayacaktir,bana gore steve jobs oldukten sonra fazla bi umidim kalmadi,baksaniza adam akilli isim bile koyamadilar,bana gore apple siradanlasiyo,ama bu yaptiklari guclu bi marka cikmadi surece onlari kurtarmaya devam edecektr,

 5. EmreK

  21/03/2012 at 09:45

  Mustafa Bey, yeni iPad 10 dk kullandıktan sonra bile 40 dereceye kadar isinabiliyor diye bir haber okudum. Siz ısınma ile ilgili sorun yasadınız mı ? Metal Storm gibi 3D ve internetle çalışan bir oyunla dener misiniz? Haberde ele alınamayacak kadar ısındigini söylüyorlar.

 6. Kerem

  21/03/2012 at 10:19

  Mustafa bey the new ipad modelinin ısınma problemi olduğunu söyleyenler var. bazı basın yayın organlarında yenı ipadlerın elle tutulamayacak kadar cok ısındıgını soyluyorlar. Bu konuda Açıklamada bulunur musunuz? mesela sızın kullandıgınız ipad de bu problem oldu mu ?

 7. Tufan Kartal

  21/03/2012 at 10:34

  Mustafa Bey, iPad 3’te ısınma sorunu olduğu konuşuluyor,

  http://news.consumerreports.org/electronics/2012/03/our-test-finds-new-ipad-hits-116-degrees-while-running-games.html

  Bu konuda sizin görüş ve deneyimleriniz nasıl ?

  Teşekkürler

  • Tufan Kartal

   21/03/2012 at 10:35

   Pardon farketmedim, daha önce sorulmuş bu soru, lütfen dikkate almayın

 8. dauutt

  21/03/2012 at 10:36

  4G ipadlerde 3G kullanırken 4G açılıyor sanırım (emin değilim) yani burdan ipad pil tüketiminin 4G kullanılmış kadar pil harcanır diyebilir miyiz? Ya da fark yok mudur…?

 9. S K

  21/03/2012 at 11:10

  Son 2 sene icerisinde pasaportuna herhangi bi 3G’li cihaz kaydi yaptiranlarin tekrar ayni pasaporta kayit ettiremeyeceklerini de belirtmeli;)

 10. rakalmuk

  21/03/2012 at 11:11

  Mustafa bey, gerçekten size minnettarız. Çok teşekkürler.
  Avrupa ve ülkemizde 4G gelmesi halinde 2600MHz olacağını belirtmişsiniz. Böylelikle şu an 4G gelsede ülkemizde yeni iPad kullanamamız (3G) hariç ortaya çıkıyor.Peki ülkemizde kullanmakta olduğumuz 3G kaç MHz üzerinden çalışmakta ve operatörler arası frekans farkı varmı? Özellikle cihazlarda ki SAR değerleri açısından kullanılan frekans değişiklik göstermekte.
  Aydınlatabilirseniz sevinirim.

 11. freesmiles

  21/03/2012 at 11:11

  lte teknolojisi için 4g olmanın haricinde somut olarak ne yapılabilir örnek verebilirmisiniz; açıklamada hareketli bi araçtan bilgi aktarımı yapılabildiği falan diyor çok anlayamadım ama, mesela tv akıcılığında görüntülü konuşma falan mı??

 12. Emin

  21/03/2012 at 11:19

  Merhaba Mustafa Bey Paylaşımlarınız için tşk ederim Yurt dışından getireceğimiz yeni ipad Türkçe dil seçeneği varmıdır.?

  • Mustafa Tan

   21/03/2012 at 12:38

   Elbette var 🙂 dikkat edersiniz paylaştığımız ekran görüntüleri hep Türkçe.

   • Emin

    21/03/2012 at 16:55

    Pardon ya Mustafa bey Biz boş bulunduk. 🙂

 13. Bülent Ercan

  21/03/2012 at 12:58

  Merhaba Mustafa Bey,

  Genelde yurtdışında iphone -ipad aldım ama 4G frekansı ile ilgili yazdıklarınız bir soru oluşturdu kafamda.
  Turkcell ya da Vodafone’un satışa sunacağı ipadler Türkiye’de kullanılacak 4G frekansına uyumlu mu çıkar sizce?

  • Mustafa Tan

   21/03/2012 at 13:46

   Hayır çıkmaz. Avrupadakiler de bu durumda. Sanırım Apple’in bir sene sonra çıkartacagı iPad modelinde olacaktır, Türkiye ve Avrupa’ya uygun 4G destegi.

 14. ismail

  21/03/2012 at 13:02

  amerikadan getirilip burada satılan ipad 3 lerin verizonmu att mi olduğunu nasıl anlayabiiriz sizin yazdığınızdan yola çıkarak bu iki model içinde sim kart girişi olduğunu yazmışsınız ipad 2 lerde verizon modellerinin sim kart girişi olmadığı için bunu ayırt etmek kolaydı peki şimdi?

 15. Sercan

  21/03/2012 at 14:06

  D&R yeni iPad satışına başlamış. heralde artık bilkomla anlaşmalı değiller. bu zamanında ilk ipadi migrosun getirip satması gibi bi durum sanırsam. benim merak ettiğim bu tür satan yerlerden aldığımızda cihazın garantisi kim oluyor? yurtdışından almış gibi 1 yıl uluslararası garanti mi geçerli oluyor?

 16. Özgür

  21/03/2012 at 14:56

  Elinize sağlık her zamanki gibi güzel bir yazı olmuş 🙂 Ben http://static.iphoneturkey.biz/wp-content/uploads/2012/03/the-new-ipad-4G-lte-frekans.png burada kullandığınız resim efektini merak ettim Mustafa Bey, nerede yapıyorsunuz oldukça şık görünüyor da 🙂

 17. Korhan Koluk

  21/03/2012 at 16:43

  Teşekkürler Mustafa Bey.Akşam ısınma konusunda bizi aydınlatacağınıza sevindim.Dün de söylemiştim ama rica etsem yüklediğiniz oyun ve uygulamaların kapladığı alanı gösteren bir iPad fotoğrafınızı paylaşır mısınız?(örneğin temple run fruit ninja angry birds jetpack joyride gibi oyunlar veya başka uygulamalar) Çünkü itunes da gösterilen alandan fazla olduğu söyleniyor.Tabi bir de retina display kapladığı yeri artırıyor.Bu şekilde bir fotoğraf paylaşırsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.

 18. Tunahan

  21/03/2012 at 19:34

  Ben bi daha sormak istedim Amerika’da su an satılan at&t olan yeni iPad lerden alsak tr de calisacak degilmi?at&t ile calisiyor olmasi kilitli anlamına gelmiyor ozaman degilmi tesekkurler

  • Mustafa Tan

   21/03/2012 at 19:37

   Açıkçası sorunuza şaşırdım. Bu demektir ki yukarıda yazımda güzel ifade edememişim 🙂

   1) Yukarıdaki yazıda da paylaştığım gibi şu ana kadar iPad’ler hiç SIM kilitli olarak satılmadı ve Yeni iPad’ler de SIM kilitli değil.

   2) Amerika’dan alınan iPad’ler Türkiye’de çalışıyor. Zaten çalışmasa yukarıdaki yazıda paylaştığımız test sonuçlarını yayınlayamazdık.

 19. TARIK

  21/03/2012 at 20:03

  Ben de siparişimi verdim 2 adet Ipad umarım kısa sure ıçınde elimde olur. eski yazılarınızda birinde mevcuttu ama tekrar bulamadım eminim gozumden kactı bir apple ıd ‘ye kac cihaz ekleyebiliriz tekrar soyleyebilir misiniz? suanda iki adet iphone ekli 2 Ipad te yolda
  tesekkurler

  • TARIK

   20/04/2012 at 12:18

   Kendi soruma cvp olacak suan Ben ayni app id ile 2 iPhone 2 iPad tek bilgisayar ile herhangibir sorun olmadan kullanabiliyorum iCloud haric:)) onuda yazilanlari okuyup cozebirim sanirim cok tesekkur ederim

 20. anıl

  21/03/2012 at 21:56

  merhaba,

  şuan bir yakınım tek başına yurtdışına gidicek…kardeşime ve bana toplam 2 adet ipad alıcak…acaba bir kişi 2 ipad alıp gelebilir mi? sorun olur mu?

 21. Yahya

  21/03/2012 at 22:20

  Merhaba benim size bir sorum olacakti ben nisanda ingiltereye gidecegim de ipad 3 alicam
  Acaba ayirtmam gerekiyomu vede fiyati ne kadar lutfen cok acil

 22. Zuhat

  21/03/2012 at 23:22

  F klavye var mıdır

 23. anıl

  21/03/2012 at 23:28

  yurtdışından bir den fazla ipad getirebilir miyiz?

  • Mustafa Tan

   21/03/2012 at 23:29

   2’den fazlasi eger kontrol ederlerse sorun olabilir gümrükte.

   • anıl

    21/03/2012 at 23:35

    teşekkür ederim..2 tane getirmeyi düşünüyor bir yakınım…sorun olmaz sanırım?

 24. Birol Erkan

  22/03/2012 at 01:57

  Mustafa bey , sorum ; eger hem iphone hem de ipad imiz varsa ve ayni appleId ile kullanirsak İtunes ve b.sayar bir tane olduguna gore evde , nasil kullanicaz? Yani guncelleme , senkronize etme vs anlaminda. Eger daha onceden bir yaziniz varsa ayrintili anlatan lutfen yonlendirirseniz sevinirim. Tesekkurler …

 25. kemal

  22/03/2012 at 11:22

  Mustafa Bey,

  yeni Ipad için bir çok yerde aşırı ısınma sorunu yaşandığına dair haber çıkıyor..henüz Apple bu konu da bir açıklama yapmadı ama acaba sizin cihazda buna benzer bir sorun yaşadınız mı?

 26. Halis

  22/03/2012 at 18:31

  Mrb mustafa bey.. Ben ipad 3 satin almak istiorum yurt disindan nasil yada nerden alabilirim 3g yada 4g istemiorum wifi bana yeter yardimci olursaniz sewinirim..

 27. Rüştü

  22/03/2012 at 22:57

  Mustafa Bey,

  Pasaporta işletmekte 2 yılda bir adet gibi bir sınırlama var mı?
  Eğer varsa bu iki yıllık süre içinde bir telefon işletmiş isek, ki ben işlettim, yurt dışından alacağım bu New iPad’i de işletebilir miyim?

  Teşekkürler…

 28. Rüştü

  24/03/2012 at 22:56

  Teşekkürler…

 29. Kaan

  26/03/2012 at 22:57

  Amerikada 4g ile 15 mbps olctugunuz hiz turkiyede 3g ile 19 mbps olcuyor sizcede bi sacmalik yok mu?

  • Mustafa Tan

   26/03/2012 at 23:08

   Hiç yok 🙂 Amerika, dünyada mobil interneti en kötü olsn ülkelerden biri geniş toprakları nedeniyle.

   • Kaan

    27/03/2012 at 10:55

    Peki turkcellin max hizi nedir? Benim bildigim 7.2 mbps

    • Mustafa Tan

     27/03/2012 at 10:58

     Turkcell’in teorikte verebildiği max hız 43 Mbps fakat benim gördüğüm pratikte 20 Mbps seviyesinde.

     Tabii kullandığınızın cihazın limiti de önemli. Örneğin iPhone 4S’in max limiti 15 Mbps.

    • Anonim

     27/03/2012 at 19:15

     Turkiye de 4g başladığında yeni ipadlerde kullanamicakmiyiz?

     • Mustafa Tan

      27/03/2012 at 19:20

      Yazıda da bahsettiğim gibi şu an satılan modellerle hayır. Çünkü Türkiye’de hayata geçecek olan 4G frekansı ile uyumsuz.

   • Doğan

    11/04/2012 at 01:05

    Meraba Mustafa bey ben 3 ay önce Amerika’dan bı İPHONE 4s aldım ve suan telefonumun sebeke problemi prtaya çıktı kendi kendine sebeke gidip geliyor servis yok diyo cihazı nasıl değiştirebilirim garantisi hala var ama yurt dısına gidemedigim için yaptıramiyorum acaba Fransa’ya göndersem orda tanıdığım var orda değiştirmek mümkün mü garantisi geerlimidir

 30. Oya

  27/03/2012 at 00:12

  Mustafa bey selam ,
  Ben bu işlerin yabancısıyım ama teyzem ABD den geliyor,burası ile çok fiyat farkı var bende i-pad isteyeceğim. Ama “newest model 64gb,3g,wifi,at&t,white” olan modeli bulamıyorum.(amazonda aradım) Bendemi hata var acaba? Kriterlerim doğru diye düşünüyorum.
  Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Yanlış bir model istersem çok üzülürüm. Teşekkürler.Oya

 31. Duygu

  27/03/2012 at 11:55

  Merhaba,
  İngiltere’den şu anda 3G olan IPAD3 alırsam, burada turkcell veya vodafone la çalışır mı?
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   27/03/2012 at 12:27

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi evet çalışır.

  • Oya

   27/03/2012 at 19:04

   Duygu hanım,
   Yeni ipad 3g varmı ki ben sitesinde bile 4g gördüm.Çünkü bende 3g istiyordum.
   Oya

   • Mustafa Tan

    27/03/2012 at 19:10

    Yukaridaki yazida da paylaştigimiz gibi 4G modellerinde zaten 3G özelligi bulunmaktadir.

 32. Soner

  27/03/2012 at 12:25

  Slm Mustafa bey ben 17 martta Almanya dan yeni iPad 4g 32gb aldım Türkiye ye dönünce Turkcell data hattı aldım. Şuan internet bağlantımda sorun yok ancak hotspot özelliği yok birkaç kez ağ ayarlarını resetledim ama değişen birşey olmadı. Bu konuda bir çözüm öneriniz varmış acaba

  • Mustafa Tan

   27/03/2012 at 12:28

   Operatörler destek vermeden Kişisel Erişim Noktası çıkmayacak. Türkiye için de Operatörlerin resmen Yeni iPad’i satmaya başlamaları lazım bu seçeneği aktive etmeleri için.

   • Soner

    27/03/2012 at 12:30

    Tamam teşekkür ederim

 33. berkay

  28/03/2012 at 17:05

  Mustafa bey sizce ipad2mi alayım yeni ipadmi

 34. Emre C

  28/03/2012 at 23:20

  Mustafa bey tebrikler, blogunuz ilk defa görüyorum çok iyimiş.

  Ben arkadaşımdan 4G (yani 3G) olan iPad 3 getirteceğim (tabi AT&T) ve biraz yabancı sitelerde araştırmalarda bulundum. Genel kanı hiç sorunsuz gelebileceği ama bazı insanlar cihaz üzerinde şebeke kaydetmek gerektiğini söyluyor, şu işlem yani: http://support.apple.com/kb/HT4157

  Ben büyük ihtimal böyle birşey olmadığını düşünüyorum, ama bunu bir daha götürüp düzeltme seçeneği olamayacak 🙂
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   28/03/2012 at 23:33

   Teşekkürler,

   Merak etmeyin zorunlu degil linkteki işlem, yoksa ben de kullanamazdım 🙂

 35. Erhan

  29/03/2012 at 00:21

  Nisanda almanyadan yeni ipad ile gelmeyi düsünüyorum. Siparisi plan varsa yardimci olabilirim!

  • Can H.

   31/03/2012 at 22:00

   Merhaba, sipariş vermeyi düşünüyorum. İletişim adresinizi (eposta) verebilir misiniz?

   • Mustafa Tan

    31/03/2012 at 22:44

    iletisim@iphoneturkey.biz Fakat biz iPad veya iPhone satışı yapmıyoruz ya da getirtmiyoruz.

    • Can H.

     02/04/2012 at 22:23

     Teşekkürler. Ben zaten yukarıdaki Erhan adlı kullanıcıya yazmıştım. Yine de cevabınız için teşekkürler.

 36. Sezgin

  30/03/2012 at 23:49

  Mustafa Bey, ben Amerika ‘dan yeni iPad in 4g modelini getirticem kuzenime. Fakat kendisi turist vizesi ile oraya gitti. Kullandığım operator avea. Acaba turist vizesi ile pasaporta işletemem mi? 4g modelini alıp çöpe atmayalım o özelliği? Başka nasıl halledebilirim bu durumu?

  • Mustafa Tan

   31/03/2012 at 00:11

   IMEI yani pasaport kaydı vizeye değil pasaporta yapılıyor. Kuzeniniz’in Türk pasaportu varsa o zaman aşağıdaki yazıda paylaştığımız şartlarda kayıt yaptırabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   Ancak kuzeninizin yabancı pasaportu varsa ve Türkiye’ye turist vizesi ile giriş yapıyorsa yine kayıt yaptırabilirsiniz, fakat bu kayıt geçici olur ve sadece 6 ay geçerli olur.

   • Sezgin

    31/03/2012 at 08:29

    Beynim sulanmış, vize deyip durmuşum 🙂 Teşekkürler bilgi için.

 37. Halil

  31/03/2012 at 15:57

  Merhaba.
  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum.
  Merak ettiğim nokta İngiltere’deki 4g modeli ülkemizde çalışır mı?Daha doğrusu 3g bağlantısı kurabilir miyim yoksa frekans farkı mı var?
  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   31/03/2012 at 16:29

   Yazıda da belirttiğim gibi İngiltere’deki bir model diye birşey yok. Şu an tek bir Yeni iPad modeli var ve heryerde aynısı satılıyor. 4G LTE özelliği de sadece Amerika ve Kanada’da çalışıyor frekansları uyduğu için. İngiltere’de satılanlar da İngiltere’deki 4G frekansı ile uyumlu olmayacak.

   • Halil

    31/03/2012 at 16:43

    Demek istediğim 3g bağlantısı kurulabilir mi ülkemiz operatörleriyle?

    • Mustafa Tan

     31/03/2012 at 16:54

     Yukarıdaki yazı zaten bunu anlatıyor 🙂 Güzel anlatamamış mıyım acaba?

     • Halil

      31/03/2012 at 17:06

      Daha çok Amerika’ya yönelik olduğu için içimde bir şüphe vardı.Çok teşekkürler

 38. Emre

  31/03/2012 at 21:47

  Mustafa Bey benim kuzenim amerikaya gitdi.Kendime yeni ipad aldıracamda pasaportum yok.Acaba pasaport kaydını nasıl yaptıracağım.(wifi+4g) İyi Akşamlar.

 39. Can H.

  31/03/2012 at 22:03

  Mustafa Bey merhaba. Artık yeni iPad’i yurt dışından almayı düşünüyorum. Ancak, yurt dışında tanıdığım yok.

  Siz yeni iPad’i nereden temin ettiniz? Türkiye’de 4G versiyonu kimden/nereden satın alabilirim? Her yerde Wi-fi only versiyonu var fakat 4G versiyonu yok.

  • Mustafa Tan

   31/03/2012 at 22:45

   Amerika’dan gelirken yanımda getirmiştim 🙂

   Yakında Türkiye’de resmen yeni iPad satışı başlar, bence biraz daha sabredin o zaman SIM kartlı modelini de alabilirsiniz.

   • Can H.

    02/04/2012 at 22:24

    Biliyorum bu soru çok geliyordur. Ancak, Apple ürünlerini takip eden biri olarak, sizce ne zaman gelir resmi olarak?

    Nisan ayı sonu? Mayıs ortası?

 40. Bahadır

  31/03/2012 at 22:42

  Kardeşim Temmuz gibi Çek Cumhuriyetinden gelecek. Orda da Amerika’ da olduğu gibi (AT&T,Verizon) GSM seçme durumu var mı? Ordan aldığım 4G model yeni ipadi pasaporta işletip burda kullanabilir miyim?

  • Mustafa Tan

   31/03/2012 at 22:47

   Amerika’da da aslında AT&T veya Verizon seçme durumu yok, her iki model’deki 4G özelliği Avrupa’da ve Türkiye’de çalışmadığı için. Fakat her iki modelde de Türkiye’de ve Avrupa’da çalışan 3G özelliği mevcut.

   Bu yüzden Çek cumhuriyetinde hangisini alırsanız alın, 3G özelliği burada çalışacaktır. 4G özelliği zaten Avrupa’da da çalışmıyor.

 41. Görkem

  01/04/2012 at 10:23

  Mustafa Bey merhaba.Öncelikle sizi toplumu bilgilendirdiğiniz için kutluyorum.Fakat benim anlamadığım bir soru var.Acaba Amerika’dan alacağım Yeni İpadi AT&T’mi almalıyım yoksa verizonmu hangisi Türkiye’de çalışır acaba?

  • Mustafa Tan

   01/04/2012 at 10:43

   3G açısınından hangisini alacağınız farketmiyor. Çünkü Apple, her iki modele de SIM kart yuvası koymuş bu sefer. Verizon kullanıcılaru yurt dışına çıktığında SIM kart takıp kullanabilsinler diye.

   Fakat 4G açısından AT&T ile Verizon modelindeki donanım farklı. Fakat 4G LTE’yi buradada çalıştırırım niyetiyle AT&T modelini alsanız dahi Türkiye veya Avrupa’da çalışmayacak. Çünkü 4G frekansları uymuyor.

   Fakat ben yine de hep AT&T modelini alıyorum. Siz de seçme imkanınız varsa AT&T olanını alın ama Verizon alsanız dahi Türkiye’de çalışır 3G özelliği.

  • Görkem

   01/04/2012 at 18:20

   Teşekkürler Mustafa Bey.

 42. Bahadır

  01/04/2012 at 15:54

  iPad yurtdışından gelmiş olsa, pasaporta kaydettirmek için 1 ay süremiz olduğundan bahsetmişsiniz.. Fakat bu süre data kartını takıp kullanmaya başladığımız itibaren geçerli değil mi? Ben data kartını takmadan kullandığım taktirde pasaporta istediğim zaman işletebilirim?

  Örneğin; iPad Amerika’ dan Mayıs ayında geldi. Ben Ağustos’ a kadar 3g (4g) özelliğini hiç kullanmadım, yani kart takmadım. Daha sonra Temmuz’ da Avrupa’ dan gelen bir arkadaşımın pasaportuna kaydettirdim. Bu senaryo geçerli mi? 🙂

  • Mustafa Tan

   01/04/2012 at 16:05

   Evet gecerli. Önemli olan pasaportun son 1 ay icerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olmasi.

   SIM kartını önceden takıp kullanmaya başlasanız bile en fazla 1 ay sonra cihaz hücresel veri erişimine kapanır. Fakat sonradan pasaport kaydı yaptırdığınızda tekrar açılır.

 43. Sezgin

  02/04/2012 at 23:08

  Peki yanında 1-2 adet iPad ile gelen bir kişi, hava alanından (gümrükten..) geçerken iPadin kutusundan felan çıkarılmasını isterler mi? Yoksa hediye getiriyorum dediği taktirde geçebilir mi? Yani ben kutusundan çıkarılmasını istemiyorum da, böyle bir durum söz konusu olur mu merak ettim.

  • Mustafa Tan

   02/04/2012 at 23:14

   Genelde gümrükten geçerken çoğu kişinin valizi aranmaz. Arada rastgele seçip bavullara bakıyorlar. Kutusundan da ne olduğu anlaşılacağı için sorun olmaz.

   Fakat gümrük yetkilileri diledeğini yapabilir isterlerse.

   • Sezgin

    03/04/2012 at 00:01

    Başımıza gelme olasılığı nedir acaba? 🙂

 44. Gumrukcu Emre

  03/04/2012 at 18:10

  Simdi hesapladim ben: 1/17 🙂
  2 tane getirirseniz 2/17 olur 🙂
  Not: ipad’lerin ayni valizde olup olmamasi hesaplamayi etkileyecektir.

 45. Deniz

  05/04/2012 at 21:32

  Arkadaslar Amerikadan, alisveris yapmak ve satin almak istediginiz hersey bu sitede mevcut,

  eger aradiginiz urun yoksa site yonetimine mail atiyorsunuz ,sizin icin bulup en uygun fiyata

  satisa koyuyorlar.

  Binbirsey.com

 46. cem

  06/04/2012 at 00:24

  ailecek iphone5 almak için bekliyoruz, sabrımız 4 ay.. amerikada ne zaman satışa çıkar? ilk çıkan ürünlerin türkiyede kullanımı sıkıntı yaratır mı? vereceğiniz cevaba göre iphone4s de getirtebiliriz.. tşk

 47. Emir Çakarel

  06/04/2012 at 00:29

  merhaba, new i padlerde 3g olayı satışta görünmüyor. 4g li cihazı aldığımızda 3g den faydalanabiliyor muyuz? yoksa bosu bosuna 4g almayalim, wifi getirelim. Sagolun

 48. ahmet

  08/04/2012 at 14:22

  merhabalar,yurtdışından telefon ve ipad 4G aldığımızda Türkiye’de ikisini de aynı anda pasaporta işletmemiz mümkün oluyormu yoksa aynı kategoridemi yer alıyorlar? eğer öyleyse ipad imi wi-fi alacağım. teşekkürler

  • Mustafa Tan

   08/04/2012 at 15:12

   İki farklı cihazı aynı pasaporta işleyemezsiniz çünkü kural bir pasaporta bir IMEI kaydı şeklinde. Her SIM kartlı cihazın farklı bir IMEI’si olduğu için iPad 4G için ayrı bir pasaport bulmak durumundasınız.

 49. Sezgin

  08/04/2012 at 19:39

  Forumlarda bir arkadaş, bavulunuzda olan ipad, iphone gibi cihazların gümrükten geçerken çalınabileceğini söylemiş. böyle bir durum var mı? Siparişi verdim. 23 Nisan da gelecek fakat böyle söylentileri duydukça kıllanmaya başladım. Bir de ipad gümrükte takıldığı taktirde, ne kadar vergi ödemem gerekiyor?

 50. Serkan Biçinciler

  10/04/2012 at 00:57

  Öncelikle faydalı bilgilendirmeniz için gerçekten teşekkürler.

  Ürünü Almanya’dan alırsam hiçbir sorun olmadan Türkiye’de çalışır mı ? ( 4G için bahsediyorum )

  Bir de 4G çok önemli mi sizce ? Sadece Wi-Fi lı almak yeterli mi ?

  Teşekkürler…

 51. Erdem Tavas

  11/04/2012 at 19:38

  Mustafa Bey benim dün iPad 3 um geldi. Turkcell kartımı taktım sorunsuz çalıştı. Ancak hep Edge olarak bağlı görünüyor. 3G olarak baglanamiyorum. Hat 3G ye acik eminim. Acaba bir yerde hata mı yapıyorum? Baska Bir ayar mı var?

  • Bulent BULENT

   20/04/2012 at 17:41

   Selamlar Ayni sorunu bende yasiyorum ne yapmak gerekiyor.
   Tesekkurler…

   • Emre

    01/05/2012 at 13:11

    Merhabalar ingiltereden ipad 3 Aldim pasaport kaydinida yaptirdim yanliz internete turkcell hattimdan baglanmaya calistigimda sorun yasiyorum bir giriyo bir girmiyo cihazi acip kapatiyorum tekrardan girmeye basliyor ama en fazla 15 dk tekrardan gidiyor yine

    Hucresel veriye internet yazdim mgb yazdim cihaza tekrardan guncelleme yaptim ama 3g yazdigi halde halene sorun devam etmekte yardimci olursaniz sevinirim…tesekurler,

    • amed aydin

     03/07/2012 at 08:46

     mustafa bey ben su anda amerikadayim ve ipad new alacagim.verdiginiz bilgiler cok iyi oldu.cok teskkurler.
     ancak kafama cok ciddi bi soru takildi. eger bu ipad ile telefon gorusmesi ve mesajlasma yapamayacaksam wifi+4G almanin ne mantigi olabilir ki?

     • Mustafa Tan

      03/07/2012 at 10:49

      Dışarıda internete girebilmek için. Ya da evinde ADSL olmayanlar için.

      • Fatma

       10/09/2012 at 09:14

       TR den hepsiburada.com dan yeni ıpad 4G aldık. Özelliklerinde görüntülü konuşma yok yazıyor. Bu ne anlama gelir?

       • Ertu

        13/09/2012 at 00:32

        Facetime sadece wifi üzerinden çalışır ama iOS 6’la bu sorun şimdi kalkt

       • ErtuK

        13/09/2012 at 00:40

        Facetime sadece wifi üzerinden çalışır ama iOS 6’la bu sorun şimdi kalkt

 52. AYHAN KOÇKAR

  16/04/2012 at 11:45

  Çok net,çok anlaşılır. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Ellerinize sağlık.:)

 53. ismail

  16/04/2012 at 21:14

  Mustafa bey merhaba;

  sizin önerdiğiniz gibi nbestbuydan ipad 4g aldım 32 gb(usa-newyork), faturasıda bulunmakta, türkiyede garantisi geçerli değil mi ?
  applestore’dan alınmadı diye bilkom problem çıkartır mı ?
  acil cevaba ihtiyacım var inşallah store’a gitmediğime üzülmem
  🙁

  • Mustafa Tan

   16/04/2012 at 21:17

   En güzeli bilkom’a bir mail atıp sormaniz. Yeni ipad’in durumunu bilemiyorum açıkçası.

   • Yiğit

    18/06/2012 at 19:44

    Mustafa bey merhaba,

    Ben iPad imi Thailand’dan aldım. Yani yurtdışından.Ama hat giriş yeri falan yok.16 GB aldım.Yardımcı olursanız sevinirim. 🙂

   • ilter

    27/06/2012 at 06:04

    merhaba mustafa bey, usade ikamet etmeye basladim 4 ay yaklasik burada olucam sizden ricam en dusuk tax bedeli hangi eyalette americada apple urunleri icin? birde burdan apple macbook retina displaymi almak mantikli yoksa imacmi? tesekkurler

    • Pinar

     04/07/2012 at 08:15

     Amerikada alisveris yapilirken vergi alinmayan veya en az alinan
     eyalet Delaware’dir

    • Ahmet

     24/12/2012 at 17:30

     Amerika’da satış vergisi almayan 4 eyalet var:
     Alaska
     Delaware
     Montana
     New Hampshire
     Oregon

     Bu eyaletlerde 1 cent dahi vergi eklenmiyor.

 54. talha

  23/04/2012 at 01:43

  ben şimdi ıpad 3 almaya karar verdim. aklıma takılan bazı soruları araştırıp çözmeye çalışıyorum. yurt dışından getirilen ıpad 3 cihazında garanti var mı varsa Türkiye’de geçerli mi? Türkiye’de geçerliyse eğer burada servise verdiğimde tamiri yapılır mı.

 55. Caner D.

  25/04/2012 at 15:43

  YEni ipadi çıktığı gün aldım amerikadaki bir arkadaş vasıtası ile. 1 hafta sonra geldi ve ipad bozuk çıktı. ilk kez duyuyorum ipadin bozuk çıkmasını. Ekraninda sorun var kendi kendine seçimler yapıyor durmaksızın. Gelmediği için tr ye birşey de yapamıyoruz öyle elimizde kaldı.

 56. Anonim

  27/04/2012 at 17:49

  AVEA İle de test eder misiniz ?

 57. Merve

  28/04/2012 at 23:34

  Ipad 3 almak istiyorum ama sim kartlı mı wifi’li mı alsam karar veremedim. Iphone kullanmıyorum ama önümüzdeki sene geçmeyi düşünüyorum. O zaman modem olarak da kullanabiliyor olacağım değil mi?

  • SAVAŞ

   18/07/2012 at 12:48

   ben de aynısını düşünüyorum.zira ıphone si olanların wfi i ıpad alması yeterli bence.YANLIŞIM VAR MIIIII

  • SAVAŞ

   18/07/2012 at 12:49

   BUNUNLA ILINTILI OLARAKTAN YURT DIŞI CİHAZ ALIRKEN PASAPORT KAYDI SORUNU DA ORTADAN KALKIYOR ZANNIMCA SADE WIFI LI OLAN IPADLERDE

 58. Berk

  30/04/2012 at 03:52

  Merhaba,
  Geçen hafta yeni ipad 4g aldım iki gün önce data hattı alıp taktım çalışmadı. Yani turkcell felan görüyor ama kayıtlı değil giyodu. Ben de imei kaydı yaptırdım yine 2 gün önce ama hala data bağlantısı açık değil. İmei kaydı yüzünden mi? Eskiden hemen açılıyodu.

  • ErtuK

   13/09/2012 at 01:01

   Soracağım tek şey sence Türkiye’de 4g var mı?

 59. Ece

  30/04/2012 at 12:55

  Merhaba benimde bir sorun olacak bu hafta içerisinde amerikada yaşayan arkadaşım vasıtasıyla new ipad kargolatacağım. Gümrükte sorun olmaması için öneri kargo firması varmı ?

 60. Murat Ödünç

  05/05/2012 at 14:41

  Güzel inceleme olmuş, eline sağlık.

 61. Anıl

  05/05/2012 at 16:08

  Mükemmel inceleme.Elinize sağlık.Gerçekten çok açıklayıcı yazmışınız herşeyi.
  Sırf ipad almak için mi gittiniz amerika’ya? 😀

 62. ismini vermek istemeyen kullanıcı

  13/05/2012 at 19:31

  merhaba ben ipod kullanıcısıyım ve yeni bir cihaz alıcam yalnız ne alıcama karar veremedim ipad 3 mü yoksa iphone 4s mi ? sizce ne alsam ?

  • Anonim

   22/07/2012 at 12:17

   iphone al büyüteçle bak
   işte iphad

 63. ismini vermek istemeyen kullanıcı

  14/05/2012 at 21:35

  Çok güzel bir site elinize sağlık
  😀

 64. seçkin

  29/05/2012 at 02:27

  çok güzel bi inceleme olmuş. Ipad alasım geldi 🙂

 65. Rıdvan

  15/06/2012 at 22:32

  Merhaba açıklama gayet net olmuş fakat şöyle birşey sorsam bilgisi olan acaba paylaşır mı?
  Apple kendi sitesinden ipad alsam türkiye’ye postalama yapabilirler mi, ne kadar ücret alırlar postalama için vergi öder miyim ayrıca?

  • Mustafa Tan

   15/06/2012 at 22:41

   Satmazlar ve postalamazlar.

   • macrohard

    14/07/2012 at 13:44

    tabi ki alabilirsin. yalnız istanbulda sabit bir adresin olması lazım. ve kargo ücreti almıyorlar. zaten bu dediğim bilgileri apple ın orjinal sitesine girerek de bulabilirsin.

 66. Kerem

  16/06/2012 at 20:14

  Mustafa bey merhaba sormus oldugum sorunun cevabini alamadim link vermissiniz, ben kisaca ihone 4de bulunan modem olarak bilgisayarima wifi uzerinden internet veriyordum, bu ozellik new ipad de varmi yokmu eger varsa benim cihazimda bi ozelligi goremiyorum, ne yapmam gerekli …
  Tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   16/06/2012 at 20:24

   Yukaridaki yazida da paylaştigim gibi Kişisel Erişim Noktasi Yeni iPad’de olacak ama Türkiye’deki operatörlere ne zaman açılacak belli degil.

   • Yaprak

    27/08/2012 at 10:37

    Nasıl yani? Ipad 2’deki gibi Ipad 3’ü de Iphone’u modem olarak kullanıp Iphone üzerinden internete bağlayamıyor muyuz? Belli değil derken :(? Ben de sadece Wifliısından alacağım da.

 67. Ozge

  19/06/2012 at 15:57

  Merhaba ;

  Öncelikle bilgiler için teşekkür ederiz.

  Kanada’dan hatlı IPad New almak istiyorum ve yazınızdan çıkardığım sonuç söyle, emin olmak istedim .

  http://store.apple.com/ca/buy/home/shop_ipad/family/ipad/new_ipad
  IPad New Wi-Fi + Cellular ( Carriers – Rogers, Bell, Telus ) yanında hat isimleri yazmasına rağmen Türkiye ‘deki hatlarla Ipad ‘i kırdırmadan rahatlıkla kullanabilirim .

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim .

 68. Hakan

  20/06/2012 at 21:08

  Mustafa Bey, guzel bir inceleme olmus tesekkurler. Ben ipad3 alacagim fakat 4G li mi yoksa wifi olanini mi alayim karar veremedim. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Mustafa Tan

   20/06/2012 at 21:32

   iPad’i kullanacağınız mekanlarda hep kablosuz internet (wi-fi) olacaksa 3G’liye gerek yok sanki.

 69. ilter

  27/06/2012 at 06:11

  bir diger sorumda ipad 4g alirsam birde iphone 4 ayni pasaportla kayit yapilabilirmi, 2side sim kartli oldugundan soruyorum ama farkli urun katogorisinde oldugu icin yapilabilirmi? yyoksa her iki urunde ayni simkart teknolojisi kullandigindan ayni segmenttemi kayit gorunuyor tesekkurler

 70. ilter

  27/06/2012 at 06:28

  bir gariplik var simdi hepsiburadaya fiyata bakiyorum eski ipadler neden yeni ipadlerden pahali anlamadim?

  • Anonim

   22/07/2012 at 12:19

   o fiyatlar yanlış
   2950 tl vodafone ipad 2 diye tablet sitede yok

 71. Fazil

  27/06/2012 at 13:16

  Ben de ipad new almak istiyorum ama sorun cikarabileceginden korkuyorum. Eger sorun cikarirsa ne yapabilirim ? Ve aciklamada da belittiginiz gibi turkiyede LTE kullanilmayacak bu yuzden ipad 2 almak daha mantikli olur mu ? Aradaki hiz veya kamera veya goruntu kalitesi farki farkedilvek derecede mi ?

 72. SAVAŞ

  18/07/2012 at 12:59

  IPHONE 4 KULLANIYORUM. IPAD 2 VEYA IPAD 3 ALMAYI DÜSÜNÜYORUM. 2. EL CİHAZ SATAN SİTELERDE PİYASANIN ALTINDA SIFIR ÜRÜN SATAN COKCA KULLANICI VAR. BENIM TEK CEKINCEM HERHANGI BIR GARANTILI SERVIS SURECI YASAMA DURUMUNDAKI CÖZÜM DURUMU..GARANTILI OLABILMESI ICIN IMEI KAYDI MI GEREKIYOR? KISACA VE ACIKCA ŞUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM:

  1-YURT DIŞI OLUP KAYITSIZ URUN ALIRSAM VE ATIYORUM HOME TUSU BOZULURSA NOLACAK?
  2-IPHONE 4 KULLANDIGIM ICIN 3G LI URUNU GEREKSIZ BUUYORUM.ZIRA IPHONE DEN (IPAD E ) INTERNET BAGLANTISI OLUYOR DIYE BILIYORUM. 3G LI URUN ALINMADIĞI TAKDİRDE HERHANGİ BİR GÜNCELLEME YAPILMASI DURUMUNDA CIHAZ EGER KAYITLI DEGILSE KILITLENME SORUNU OLUR MU?

  3- JAILBREAK YAPILMIŞ URUNLER (KAYITLI YA DA KAYITSIZ OLSA DA) GARANTI KAPSAMINDAN CIKIYOR MU? BANA DENEN ŞU OLDU.: HERHANGİ BİR SERVİS İHTİYACI OLURSA RESTORE YAPIP FABRİKA AYARLARINA DÖNERSİN BİŞEY OLMAZ DENDİ.DOĞRU MU

 73. OSMAN SOYKAN

  21/07/2012 at 10:06

  ıyı gunler su an amerıkadayım ı pad almayı pılanlıyorum ı phone 4 s de alacagım şimdi onu kaplosuz ınernet yapıp ı pad den ınternet cekebılırım demı ı pad new wıfı mı alayım yoksa ı pad wıfı 4g mı alayım ne onerırsınız en kısa surede alacagım ama tm fıkrım olmadıgı ıcın araştırıyorum .teşekkurler

 74. Ayse

  30/08/2012 at 11:39

  Arkadaşlar ben 2 aydır İpad kullanıyorum ipadime yaklaşık 20 gündür vodafone sim kart taktım ilk günler sıkıntısız bı sekilde girdim ama simdi İnternet’e giremiyorum İpadim; yeni İpad 16gb yardım edin nolursunuz yha :((

  • Mustafa Tan

   30/08/2012 at 12:11

   Vodafone müşteri gizmetlerini aradınız mı ? Yani hattınız ile ilgili bir sorun var mı?

   • Ayşe

    30/08/2012 at 13:49

    hayır henüz arıyamadım sım kartımı ipad için çıkartırmıştım numarasınıda tam olarak bilmiyorum bi kaç güne öğrenirim peki hatta ne tür bi sorun olabilir ? ya da hatda sorun yoksa ne gibi sorunlar olabilir ?

    • Mustafa Tan

     30/08/2012 at 13:56

     Tam anlayamadım o zaman sorunuzu açıkçası ???

     * iPad’inizden SIM kartınızı çıkarttıysanız, Hücresel Veri yani 3G üzerinden internete giremezsiniz doğal olarak.

     * İnternet bağlantı sorununu Hücresel Veri’de (3G) mi , yoksa Kablosuz Ağ’da (Wi-Fi) mı yaşıyorsunuz?

     * Eğer Wi-Fi’da sorun yaşıyorsanız sadece tek bir ağda mı sorun yaşadınız? Örneğin evinizdeki kablosuz ağda yaşadıysanız cihazınızı başka bir kablsuz ağa bağlamayı denediniz mi?

 75. Jale İREN

  06/09/2012 at 11:43

  Mustafa Bey Merhaba,
  Yurt dışından İPhone 4G aldım hiçbir sorun yok fakat Apple Kimliği ni ben yazmadım başka kişiye ait kimlik yazıyor şifresini de bilmiyorum ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz?
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.

 76. öztürk

  07/09/2012 at 22:09

  MERHABA YURT DIŞINDAN ALDIĞIM İPHONE 4 SİMKART GİRİŞİ YOK, BİLDİĞİM KADARIYLA CDMA OLAYI, PEKİ BU KARTSIZ İPHONE NASIL KULLANABİLİRİM, KART GİRİŞİ YOK, ÜSTELİK TÜRKİYEDE İSE 4G GEÇİLMEDİ, 4G ÖZELLİĞİNİ KULLANMAYI İSTEMİYORUM, GSM ÖZELLİĞİNİ NASIL AKTİF HALE GETİREBİLİRİM, YOK MU ACABA BİR YOLU.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 77. Pingback: Yeni iPhone 5′in Özellikleri

 78. Pingback: Ferhat YİĞİT » Yeni iPhone 5′in Özellikleri

 79. Cem

  13/09/2012 at 15:10

  Mustafa Bey, DC-HSDPA yerine DC-HSPDA yazmışsınız teknolojinin adını, belirtmek istedim. Güzel yazılarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar

 80. erol

  13/09/2012 at 22:51

  62 yaşında bir beyim. Geçen ay kadıköy iskelesinde samsung galaxy p 1000 tabletimi çaldirdim . Tableti daha çok hobby olarak kullanıyorum özellikle çok video çekiyor ve izliyorum…Şimdi 32 gb 4g yeni I pad almak istiyordum (gsm firmalarından değil,piyasadan) fakat almayı düşünürken Okuduklarımdan 4g hem pahalı hem şimdilik benim gereksiz olduğuna kanaat getirdim.Retina ekranı merak ediyorum. evde wifi var. Bana net bir sorum olmamakla beraber tavsiyeleriniz olabilirmi? Teşekkürler

 81. Hatib

  18/09/2012 at 14:06

  Ben yen I iPad 3wi-fi aldim sim kart yuvasi Yok. Fakat sim kartsiz hicbir isometric yaramayacak turkcell her hangs bir sire ile bu iPad desteklermi

 82. Anonim

  23/09/2012 at 19:24

  Amerikadan iPad aldım hatsiz güncellesem sorun çıkarımı?

  • Mustafa Tan

   23/09/2012 at 21:16

   Hayır çıkarmaz. iPad’lerde SIM kilit durumu olmadığı için gönül rahatlığı ile güncelleyebilirsiniz.

 83. su

  27/09/2012 at 15:54

  merhaba telefonum iphone 3g s . ipad new – wifi almayı düşünüyorum telefonumdan interneti paylaşmam mümkünmü yoksa ipad 4g li mi almalıyım? teşekkürler

 84. Pingback: Yeni iPhone 5′in Özellikleri | ..:Ne? Nasıl? Neden?:..

 85. esra

  27/09/2012 at 22:17

  merhaba

  amerikadan ipad4 g at&t getirtdik, fakat bir turlu aktive edemedik We are unable to complate your activation ipad uyarisi aliyorum hem direkt acmaya calistigimda hem de itunes uzerinden restore etmeye calistigimda. Apple storelardan biri amerika iken aktive etmemiz gerektigini soyledi Ama buradki yazilar aksini soyluyor ne yapmami onerirsiniz?

 86. Gonca

  01/10/2012 at 00:00

  Mustafa bey sizden ricam bana bir tavsiye vermeniz ben iPhone 4s kullanıyorum 15 gün sonra 5 gelecek iPad 3 alsam mı wifili alırsam kayita gerek var mı yada i phone munu bağlayıp İnternet’e bağlanabilir miyim öneriniz için şimdiden teşekkür ederim

 87. hamza

  14/10/2012 at 21:02

  Yeni ipad 3 ü sim kart takarak telofon olarak kullanabilirmiyim

 88. Anonim

  19/10/2012 at 15:47

  merhaba ben amerikadan iphone 4s veya 5 getirtmeyi planlıorum bi akrabamla ama o gelmicek bana fiyatı ne kadar olur yani masraflar dahil cevap verirmisiniz lütfen

 89. Burcu

  22/10/2012 at 17:42

  3ay önce yurtdışından wifi+4g özellikli ipad aldım ancak kayıt yapılması gerektiğini bilmiyordum sadece wifi ile kullanıyordum.Şimdi kayıt yaptırıp simkart ile kullanma şansım var mı yoksa aldıktan sonra 1 ay içinde kayıt yapılması şart mıydı?

 90. Anonim

  26/10/2012 at 16:50

  Merhaba… Ben Amerikadaki kuzenime ipad mini aldıracağım ancak bunun burada çalışıp çalışmayacağı hakkında bilgi edinemek istiyorum durum nedir? Ben aldığım ipadi sorunsuz olarak kullanabilir miyim?

  • Mustafa Tan

   26/10/2012 at 16:57

   Evet kullanabilirsiniz. iPad’lerde sim kilit diye bir olay yok.

 91. Anonim

  28/10/2012 at 00:05

  Merhaba.. Ben ipad mini ile iphone 5 arasında takılı kaldım elimdeki telefon galaxy ace ne tavsiye edersiniz? Ben ipadime hem hat takıp hem internete bağlanmak istiyorum galaxy ace ile ise sadece mesaj müzik vs yapmak istiyorum sizce iphone 5 mi alsam ipad mini mi?

 92. Umutttt

  28/10/2012 at 23:35

  Mustafa Bey Merhaba,

  Eski bir Galaxy Tab yeni bir 4s kullanıcısıyım. Son günlerde tekrar tablet ihtiyacım doğdu. Aklıma takılan sorular var cevaplarsanız sevinirim.

  ilk sorum Türkiyeden Apple sitesine girip herhangi bir wifi tablet modelini alabiliyor muyuz?
  Eğer alabiliyorsak direk belirttiğimiz adrese mi geliyor yoksa havaalanına gidip herhangi bir harç v.s. ödeyip mi almalıyız?
  Yapılabiliyorsa Türkiyedeki herhangi bir bankanın kred ikartıyla alışveriş mümkün müdür?

  • Mustafa Tan

   29/10/2012 at 00:19

   Apple’ın sitesi derken Online Apple Store’ların açık olduğu Amerika, İngiltere, vs. gibi ülkelerden mi bahsediyorsunuz? Hayır alamazsınız. Türkiye’ye göndermezler ve muhtemelen Türkiye bankalarından alınmış kredi kartlarını kabul etmezler. Ayrıca gönderseler bile %90 gümrüğe takılır ve yüksek miktarda vergi ödersiniz. Ancak bir tanıdığınız yolcu beraberi ile getirebilir.

   Zaten böyle birşey olsa herkes yurt dışından sipariş eder her elektronik cihazı 🙂

 93. mert

  02/11/2012 at 21:37

  valla üşenmeyip yazmıssınız. çok merak ettiğim şeylerdi bunlar. teşekkür ediyorum.

 94. Ersan

  07/11/2012 at 19:13

  Merhabalar Benim Elimde Türk Telekomdan Aldığım Yeni İpad 32 gb wifi 4g modeli war henüz jelatinini bile açmadım düşünen arkadaşlar warsa burdan ulaşabilirler bana

 95. Emre

  10/11/2012 at 21:08

  benim sürekli aklıma takılan bir kaç soru var

  yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler

  1.sorum)3g li ya da 4g li yazan her ipad e sim kartı takılır diyebilir miyiz?

  2.sorum)yurt dışından AT&T anlatlaşmalı neww ipad alanlar türkiyey geldikten sonra sım kildini kırdırıp,daha sonra pasaport kaydı yaptırıp kullanabiliyorlarmış?

  öncelikle bu yapılabiliyor mu?

  eğer yapasak herhangi bir sıkıntıya yaşar miyiz?

 96. Kut

  02/12/2012 at 01:16

  Selamlar,

  ABD’den iPad mini aldım ancak takvim senkranizasyon sorunu yaşıyorum.Aylatrın isimleri farklı bir dilde görünüyor.Dili İngilizce yapıp tekrar kontrol ettim bir farklılık yoktu.Sorun ne olabilir sizce?
  Teşekkürler

 97. Anonim

  09/12/2012 at 01:16

  Ben ipad almayi dusunuyorum ne tsvsiye edersiniz suan ipad 2ler wifi 840 lara kadar dustu. Kafam cok karisti .ipad 3 cikmis bu yuzden beklesemmi yeni ipadlerin fiyatida dusermi? cep telefonu olarak ise lg optimus hd kullaniyorum.

 98. PInaravc

  10/12/2012 at 23:20

  Mustafa bey merhaba, bir arkadasimin siparisi uzerine amerika’dan iPad 2 wi-fi 3G 16GB Verizon aldim..bu modeli secmemin nedeni amerika’daki saticinin yonlendirmesi ile oldu.”icinde sim kart var,onu cikarip kendi ulkenizdeki sim karti takip kullanacaksiniz “dedi..ancak actigimiza alette herhangi bir sim kart yuvasina rastlamadik:( 2 farkli apple store’a gittik.birisi “size ipad2 kutusu icinde ipad1 satmislar dedi!!!!”
  Digeri ise bunu sadece evinizde ya da Internet baglantisi olan yerlerde kullanabilirsiniz dedi.kullanacak kisi Turkmenistan’da yasayacak ve kesinlikle Winn ya da sim kart gibi bir seye ihtiyaci var..resmen elimizde patladi…Ben cok mahcubum:( gercekten sim kart takilamiyor mu? Hala bir umit soruyorum size:) tesekkurler

  • Mustafa Tan

   10/12/2012 at 23:35

   Şu ana kadar Apple 4 farklı iPad modeli çıkarttı. Bunlar sırasıyla şöyle:

   iPad
   iPad 2
   iPad 3. nesil
   iPad 4. nesil

   Bir de her iPad modeli 2 farklı şekilde satılıyor. Bir tanesi sadece Wi-Fi’lı oluyor. Diğeri ise Wi-Fi + Hücrsel Veri.

   Şimdi öncelikle aşağıdaki linklerdeki fotoğraflara bakarak cihazınızın hangisi olduğunu anlayın.

   iPad : http://www.iphoneturkey.com/2010/01/apple-ipad-incelemesi-i.html

   iPad 2 : http://www.iphoneturkey.com/2011/03/ipad-2-incelemesi-i.html

   Ayrıca iPad 2’lerin Verizon modelini almakla hata etmişsiniz. Çünkü Verizon firması GSM mobil ağını değil CDMA kullanıyor ve de CDMA’de SIM kart yok. Bu yüzden eski iPad modelleri SIM kartlı (AT&T) ve SIM kartsız (Verizon) olarak ayrı satılıyorlardı Hücresel Ağ destekleyen modellerde. iPad 3.nesilden itibaren ise Verizon modellerinde de SIM kart yuvası kondu.

   Satıcı sizi yanıltmış maalesef.

 99. Mustafa

  18/12/2012 at 04:02

  Merhabalar yurt dısından getırdım ipad 4g sim kart girişli bu cihaza pasaport kaydı gerekiyormu ? Ve gerekiyorsa 1 ayiçinde kayıt yapmazsam ne olur yardım edin lütfen teşekkürler

 100. Aysel Koca

  12/01/2013 at 23:49

  Merhaba,

  ipad 3 wifi olani almak istiyordum ama bazi uygulamalarin uyumsuz olacagindan tedirginim… (whatsapp,viber gibi) uyumsuz mudur gercekten?

  Yardimci olursaniz sevinirim 🙂

 101. Önder

  27/01/2013 at 13:41

  AT&T ipad aldım ABD’den. Ama kişisel erişim noktasını kullanarak 3G bağlantımı başka cihazlara paylaştıramıyorum. ABD’li web sitelerini incelediğimde bu özelliğin AT&T ipad’lerde varsayılan olarak deaktif olduğunu ve APPLE tarafından bir IOS güncellemesi yapılmadan aktif olmayacağını öğrenmiş bulunuyorum. Her ne kadar Turkcell 3G kullanıyor olsam ve ipad’in tüm ayarlarını inceledim ise de web’de bunun çöüzümü ile ilgili herhangi bir makale bulabilmiş değilim. APPLE’ın IOS güncellemesini beklemekten başka yapacak bir şey yok görünüyor. ABD’den ipad alacaklara duyurulur. Tayland’dan aldığım ama henüz kutusunu açmadığım ipad’in IMEI kaydını yapmadım ama IMEI kaydını yapar yapmaz bu özelliğin aktif olacağından eminim. Gelişmeleri paylaşacağım.
  İyi dileklerimle

  Önder Ç.

  • Mustafa Tan

   27/01/2013 at 13:52

   Selamlar,

   Bahsettiğiniz özelliğin cihazınızda gözükebilmesinin Apple ile bir ilgisi yok. Ancak operatörünüzün carrier settings güncellemesi ile çıkabilir. Yani operatörünüz iPad’de Kişisel Erişim Noktası özelliğini açmak isterse çıkar. Nedense Türkiye’de oparetörlerin hiç biri açmadı henüz.

   Bence operatörünüzden talep edin bunu 🙂

 102. Galip

  11/02/2013 at 21:26

  Merhaba,
  Yurtdışında yasiyorum. 2 aylığına turkiyeye tatile geldim. Yılda en az bir defa uzun süreliğine geliyorum. Türkiye’de kullandığım bir hattim var. AB vatandaşlığım var. Telefonumda 1 aydan fazla süreli olarak bu hattı kullanabilir miyim? Ne yapmam gerekir?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 103. Mehmet

  14/02/2013 at 23:14

  4g li iPad lerde whatsaap var mi ?

  • Mustafa Tan

   14/02/2013 at 23:25

   Hayır yok. Yüklenemiyor.

 104. Anonim

  26/02/2013 at 00:15

  Yükleniyor ben yükledim

 105. Murat

  26/02/2013 at 00:15

  Yükleniyor ben yükledim

 106. elif öztetik

  26/05/2013 at 01:30

  Mrb,
  Peki yurtdışı apple’dan alınan wifi ipadler bilkom garantisinde mi?

 107. Şafak

  28/06/2013 at 18:40

  Arkadaşlar retina ekranlı iPad 4g aldım. İphone umdaki internet paketinden kablo bağlantısı kullanarak nasıl faydalanabilirim?

 108. cansu

  27/08/2013 at 04:21

  yeni ipadin 4g deilde sadece wifi li olanini aldiğimizda bu 3g özelliğini kullanabileceğimz anlamina geliyor mu teşekkekkürler

 109. n jnjnjnnjn

  05/09/2013 at 19:16

  ipad 4 retina nın data sim kartı nereye takılıyor lütfen biliyorsanız hemen söyletin

 110. sinan

  20/10/2013 at 17:11

  kardeş ben yurt dışından ıphone 3 gs aldım ama şuan kullanamıyorum yani arama yapamyıorum nedeni ne yada bi ücretle türkiyede kullanabilirmyim