Yeni iPad’in Özellikleri – The new iPad

Apple nihayet dün yeni iPad modelini tanıttı. Fakat enteresan bir şekilde yeni iPad’in ismi ne “iPad 3”, ne “iPad HD” , ne de “iPad 2S” oldu. Apple bu yeni iPad’e “The new iPad” yani “yeni iPad” ismini verdi. Açıkçası bu Apple’dan hiç beklenmeyen bir ürün isimlendirmesi olmuş. Çünkü önümüzdeki yıllarda yeni bir iPad daha çıktığında, bu modelden bahsederken kafalar oldukça karışacak 🙂

GÜNCELLEME (17 Mart 2012) : Yeni iPad ile yaptığımız ilk inceleme yazımıza bu linkten gözatabilirsiniz.

Apple’ın isim konusunda bir bildiği vardır deyip, lansmanda paylaşılan özelliklerinden yola çıkarak bu yeni iPad’in ne gibi yenilikler içerdiğini özetle aşağıda paylaşmaya çalıştım. (Esas kapsamlı incelemeyi cihaz elime geçince yapacağım her zaman olduğu gibi.)

Dış Görünüm, Ebat ve Ağırlık

Öncelikle yeni iPad’in, iPad 2’ye görünüm olarak çok benzediğini ve boyutlarının hemen hemen aynı olduğunu belirtmeliyim. Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi yeni iPad, sadece 0.6 mm daha kalın. Bu yüzden de yaklaşık 50g. daha ağır. Dolayısıyla yeni iPad’de görsel olarak bir yenilik yok.

Retina Display

Yeni iPad’in en büyük, hatta hayal kırıklığı olmasını engelleyen bence tek özelliği yeni Retina Display ekranı. iPhone iPhone 3GS’ten iPhone 4 veya 4S’e geçen kullanıcıların gayet iyi bildiği gibi Retina Display, cihazın ekranındaki resimleri çok daha gerçekçi gösteriyor. Bunu da ekranın çözünürlüğünü ve piksel yoğunluğu arttırarak yapıyor.

Yeni iPad’in ekranının çözünürlüğü 2048 x 1536 piksel, ve de inç başına 264 piksele (ppi) sahip. Bu da yeni iPad’in ekranında, 3.1 milyon gibi korkunç bir sayıda piksel bulunmasına neden oluyor. Bu rakamın ne kadar yüksek olduğunu anlamak için iPad 2’nin ekranınyla veya piyasadaki HD TV’lerle kıyaslamak yeterli oluyor 🙂 Çünkü yeni iPad’in ekranında iPad 2’ye göre 4 kat daha fazla, 1920 x 108o çözünürlüğündeki bir HD TV’ye göre de 1 milyon daha fazla piksel bulunuyor.

The new iPad vs. HD TV

Eğer yeni iPad’in işlemcisi yüksek çözünürlüklü mkv oynatmada başarılı çıkarsa, o zaman artık filmler HD TV’de mi izlenir, yoksa yeni iPad’de mi izlenir bilemiyorum 🙂

Yeni iPad’in Retina ekranını destekleyen 4 çekirdekli, A5x isminde yeni bir işlemci bulunuyor. Bu işlemci hem ekran ve grafik işlemlerinde daha iyi performans gösteriyor, hem de pil tüketiminden taviz vermiyormuş.

Kamera (Fotoğraf ve Video Çekim)

Yeni iPad’de iyileşen diğer bir donanım da kamerası. Biliyorsunuz ilk nesil iPad’de hiç kamera yoktu. Kamerayla ilk olarak iPad 2 tanışmıştı, fakat kameralarının çözünürlüğü çok düşük diye de epey eleştiri almıştı. Ben şahsen iPad’imin kamerasını hiç kullanmadığımdan bu eleştirinin hiç parçası olmamıştım 🙂 Fakat çok talep varmış ki Apple yeni iPad’de arka kamerayı epey iyileştirmiş ve iSight ismini verdiği bu kamerayı 5 Mega Piksel‘e çıkarmış ve lens sayısını arttırmış.

Ayrıca otomatik yüz tanıma, otomatik fokus, az ışıkda çekim gibi özellikler de yeni iPad’in kamerasının özellikleri arasında. Özetle yeni iPad’in arka kamerası, iPhone 4S‘inki kadar olmasa da adam gibi fotoğraf çeker hale gelmiş 🙂 Ön kamera ise aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi halen iPad 2 kalitesinde.

Son olarak yeni iPad’in kamerası, iPhone 4S’te olduğu gibi 1080p video çekimi yapabiliyor. Ayrıca hareketli çekimlerde görüntü sabitleme de (stabilization) yapabiliyor.

4G LTE

Yeni iPad ile ilgili kullanıcıların en fazla kafasını kurcalayacak konulardan bir tanesi de sanırım bu 4G LTE konusu olacak 🙂 Bu yüzden öncelikle LTE konusunda biraz bilgi vermeye çalışayım. Biliyorsunuz biz ülkemizde hızlı mobil internet olarak 3G’yi, yani 3. Nesili (3. Generation) biliyoruz. 3G aslında, içinde UMTS, HSPA, HSPA+, vs. gibi mobil internet erişimi sunan teknolojileri barındıran ailenin genel adı.

4G yani 4. Nesil de, çok daha yüksek hızlarda mobil internet erişimi sunan teknolojilerin genel adı. LTE de, 4G ailesi içindeki bir teknoloji. Şu an için de çok az ülkede yaygın. Aktif olarak kullanılan ülkeler de aşağıdaki dünya haritasında kırmızı olarak gösterilmiş durumda. Ülkemizde ise halen test aşamasında.

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/File:3GPP_Long_Term_Evolution_Country_Map.svg

Apple’ın yeni iPad’i, hem ülkemizde ve hem dünyada yaygın olarak kullanılan 3G teknolojilerini (UMTS, HSPA, HSPA+, vs.), hem de 4G LTE teknolojisini içeriyor. Bu yüzden isminin artık Wi-Fi + 4G geçiyor olması sizin yanıltmasın. Wi-Fi + 4G özellikli bir yeni iPad modelinden aldığınızda, hem 3G’yi, hem de 4G’yi destekliyor olacak. Ayrıca Amerika’dan yeni iPad alacakların, 3G açısından AT&T veya Verizon modellerinden hangisini aldıklarının önemi yok. Çünkü her iki model de, tüm dünyadaki 3G şebekelerine uyumlu donanım bulunuyor.

Fakat “yakında ülkemizde de yaygınlaşırsa 4G LTE’yi kullanırım” diyenlerin Amerika’dan mutlaka AT&T için satılan modelden olması gerekiyor. Çünkü yeni iPad içindeki LTE modülü, her iki operatör için ayrı üretilmiş. AT&T için üretilenler Avrupa’da ve Türkiye’de kullanılanlar ile aynı olduğundan ilerisi için AT&T için üretilen modeli seçmekte fayda var.

Personal Hotspot (Kişisel Erişim Noktası)

iPad 3G kullanıcılarının en çok aradığı özelliklerin başında da, şu ana kadar sadece iPhone sahiplerinin yararlanabildiği Kişisel Erişim Noktası özelliği geliyor. Bu özellik, cihazımızdaki mobil interneti, yani operatörümüzden aldığımız internet hizmetini başka cihazlara (laptop, iPad, iPhone, vs.) kablosuz ağ üzerinden paylaştırmaya yarıyor.

Ben bu sayede iPhone’umdaki internet paketini, sadece Wi-Fi özelliği bulunan iPad 2’ime ve de Mac Book’uma kolayca paylaştırabiliyorum. Bu sayede de, özellikle ofis ve ev dışındayken ayrıca bir data paketi almak durumunda kalmıyorum. Fakat 3G modelini kullanan eski iPad sahipleri, kendi cihazlarındaki data paketini bu şekilde paylaştıramıyorlar, çünkü Apple iPad’lere böyle imkan sunmuyor.

Fakat Apple yeni iPad ile birlikte bu özelliği, eğer operatörümüz de desteklerse artık sunuyor. Fakat anladığım kadarı ile iOS 5.1 yükleseler bile eski iPad 3G ve iPad 2 3G sahipleri bu yeni özelliklerden yararlanamıyor. Açıkçası bunu test etme imkanım olmadı ama hiç bir yerde de  açıkça yazmayınca böyle bir çıkarım yaptım. Tecrübe edenler olursa, yazıya yorum girerek sonucu paylaşabilirlerse çok sevinirim.

Voice Dictation

Kendim de dahil bir çok kişi yeni iPad’e Siri’nin geleceğine kesin gözüyle bakıyorduk. Fakat Apple herkesi şaşırtarak Siri’yi yeni iPad’e koymadı. Onun yerine “Speech to Text” diye tabir edilen, sesi yazıya çeviren bir servisi ekledi. Sanal Klavye’de bulunan mikrofon şeklindeki ikona tıklanarak aktive edilen bu özellik sayesinde, konuştuklarımızı mail mesajı veya not olarak yazılmasını sağlayabiliyoruz.

Özetle Voice Dictation bir Siri değil. Sadece söylediklerimizi metne çeviren bir özellik, ve de tabii ki Siri gibi bunun da Türkçe desteği yok 🙁 Sadece İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca gibi belli başlı dilleri destekliyor.

Yeni iPad’in Fiyatı ve Satış Tarihi

Apple her yeni modelde olduğu gibi bu sefer de bir önceki modelin fiyatını aşağıya çekip yeni modelin fiyatını bir önceki ile aynı yapıyor. Yani özetle en yeni iPad’in en düşük modeli (16 GB Wi-Fi) Amerika’da 499$’dan satılacak. iPad 2’nin fiyatı da 100$ kadar ucuzluyor.

En düşük kapasiteli (16 GB) Wi-Fi + 4G modeli de eski fiyattan yani 629$’dan satılacak. Özetle Android tabletler gibi rakiplerin işleri oldukça zor. Çünkü bu özellikler ve fiyatlar ile kullanıcıların iPad almalarına biraz zor engel olurlar 🙂

Yeni iPad Amerika dahil bir çok ülkede 16 Mart’ta piyasaya çıkıyor. Tabii bu ilk parti ülkeler arasında yine Türkiye yok.

Tüm dünyada esas satışın başladığı ikinci tarih ise 23 Mart. Fakat bu ülkeler arasında da Türkiye yok 🙂 Özetle yeni iPad’in Türkiye’de ne zaman satışa başlayacağı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor 🙁

Yeni iPad ile ilgili paylaşacaklarım maalesef şimdilik bu kadar çünkü hem hiç enerjim kalmadı 🙂 hem de zaten donanımsal olarak başka önemli bir değişiklik yok. Bu arada takipçilerimizin lansmanda duydukları iPhoto uygulamasını, iPad 2 sahipleri de bu linki kullanarak App Store’dan indirebiliyorlar. Tabii $4.99’a 🙂  (iPhoto ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım.)

Kaynaklar:

http://events.apple.com.edgesuite.net/123pibhargjknawdconwecown/event/index.html

http://www.apple.com/ipad/

http://www.engadget.com/2012/03/07/apple-ipad-3-liveblog/

Önemli Not: Biz de her zaman yaptığımız gibi bu tanıtım lansmanını canlı paylaşmaya çalıştık. Fakat bu sefer farklı bir yöntem deneyelim istedik. Fakat kullandığımız UStream altyapısı her nedense yayını bilgisayarlarındaki tarayıcılarından izleyenlere ses sorunları yaşatmış. Fakat yayını sorunsuzca izleyenlerin paylaştığına göre iPhone veya iPad’lerinden izleyenlerde ya da UStream‘in uygulamasından izleyenlere pek bir sorun olmamış. Dolayısıyla sesimizi duyamayanlarda memnuniyetsizlik, duyabilenlerde de memnuniyet oluştu. Bu yüzden bir dahaki lansmanda hem eski, hem de bu yeni yöntemde yayın yapacağız. Sorunlar için kusura bakmayın.

80 Comments

 1. Oguzhan

  08/03/2012 at 03:34

  Bu cihaz beni cok heyecanlandirsada Mac iphone4 veya iphone4S sahibi olanlarin bu cihazi almasina gerek yok. Tasarim konusunda hayal kirikligina ugradim. Retina display olayina tav oldum bunun disinda 4g teknolojisinede tavim fakat bizim ulkemizde bu alt yapi olmadigindan bundan da faydalanamicaz. Voice dictationinda turkcesi yok kici kirik bulgaristanda bile alet cikiyo neden ulkemize onem verilmiyo anlam veremiyorum

  • Hakan

   08/03/2012 at 06:48

   O kıçı kırık Bulgaristan Avrupa ülkesi ama 🙂

   • Onur

    08/03/2012 at 08:41

    Bence bulgaristan gibi ulkelerde cikmasinin seebi ipad alan kisilerin az olmasi ve tedarik icin sikinti yaratmamasi olabilir. Tabi bu benim gorusum

   • Mehmet Semerkant

    08/03/2012 at 09:25

    23 mart’taki ulkelerin nufuslarinin toplami ile turkiyeyi karsilastirin. bu gurupta turkiye, rusya gibi buyuk ulkeler yok. bence sorun tamamen uretim logistik ile ilgili.

    • özkan Tan

     08/03/2012 at 11:07

     Türkiye’nin açıklanan bu iki gurupta olmaması rahatsız edice bana göre bu ülkelerin prestijleri için bence o listelerde olmamız gerekir. Herzamanki gibi buradaki tedarikçiler konuyla ilgili girişimleri olmadığı için o listelerde yokuz. Bu protesto edilmesi gereken bir durum. Bir dahaki lansmanda Türkiye olmadığı takdirde Apple ürürünü satın almayacağım. Iphone, Ipad2, macbook, Ipod nano kullanıcısı olarak söylüyorum bunu…

   • Anonim

    11/03/2012 at 11:12

    O avrupa ulkesinin ne kadar fakir oldunu gorseniz bunlarda kimmis derdiniz 😀

  • Anonim

   08/03/2012 at 11:58

   Cok haklisin oguzhan her zaman bizi 3.ncû insan yerine koyuyolar.zaten iOS 5.1 guncellemeside tam bir fiyasko guya pil omru uzatilmis gulerim Ben buna suan 4s te test ediyorum pil omru yine hayal kirikligi encok bekledigimde sirinin turkcelesmesiydi oda yok 🙁

 2. murat

  08/03/2012 at 03:40

  mustafa bey apple tv yi de aciklarsaniz iyi olur diye düsünüyorum 🙂 ayrica apple 80 milyonluk türkiyeyi disarida tutmasi sanirim gelir düzegiyle ilgili , bence hemen büyükelcimizi geri cekelik :)))

  • Oguzhan

   08/03/2012 at 03:44

   Gelir duzeyimiz bulgaristandan iyi diye biliyorum 🙂 sinir oldum sahsen bu konuya 😀

 3. murat

  08/03/2012 at 03:41

  cekelim olacakdi 🙂

 4. Oguzhan

  08/03/2012 at 03:41

  Bu arada mustafa ve goktug ikilisine saygilar sevgiler. Adamlar ellerinden geleni yapti bugun. hatta bugunu birakin onceden yaptiklari paylasimlarla biz kullanicilarin hayatini kolaylastirdilar keyifli hale getirdiler. Mustafa abi senden ricam icloudu daha detayli bi sekilde anlatman biliyorum daha once paylasmistin ama bana yeterli gelmedi.

 5. Birol Erkan

  08/03/2012 at 03:50

  Bilgiler icin tesekkur , canli yayinda da izlemistik . Merak ettigim boyle bir kamera koyup da Flaş koymamasi ilginc olmuş ! Gece cekimi imkansiz yani 🙁 ve sanirim usb girisi gene yok ? Peki Hdmi var mi ?

  • Emir Köse

   08/03/2012 at 07:23

   Hdmi da yok bildigim kadarıyla. Zaten Apple in o tür girişler ne şimdi ne de ileride kullanacağını sanmıyorum

 6. Mehmet Gürsöz

  08/03/2012 at 08:00

  İphone 4, iPad2 ve MacBook Pro sahibiyim. Yeni iPad beni çok heyecanlandırmıştı ama haberin ayrıntılarını okuduğumda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. İpad’in çekemediği görüntüyü iPhone ile çok rahat çekebiliyorum. FaceTime’yi iPad yerine MacBook’la daha rahat kullanabiliyorum. Yani bir makine diğerininin yaptığının daha iyisini yapabiliyor. O yüzden bunu almaya erek yok bence 😀

  Buda kendimi dizginlemek için mazeretim 🙂

 7. Ediz

  08/03/2012 at 08:21

  23 Mart da Tum Dunya ulkeleri icinde hic bir musluman ulke olmamasi tesadufmudur sizce?

  • Anonim

   14/04/2012 at 12:11

   Arab emirlikleride mi yok ?

 8. Yasin GÜDER

  08/03/2012 at 08:24

  Sanki dizi yayinlar gibi her modelde ayni senaryo sekli ile korunarak oyuncularin dialoglari devamli ekleniyor.Begensenizde begenmesenizde Apple yapti satin alan satin alcak ,boylece hedeflerini basaracaklar.O yuzden elestirmek yerine alin guzel guzel kullanin .Zaten senelerce en guzel sekilde sizin yerinize dusunup elinize bu cihazlari sundular.

 9. İsmail

  08/03/2012 at 08:28

  Mustafa beyin konusmasinda dedi gibi,biz cok seyler bekliyoruz,benim hemen hemen bekledim unsurlar,cikti alicaz abi gelsin biran once yapicak bise yok,:))

 10. Pingback: Apple “Yeni iPad”i Tanıttı! | Sihirli Elma

 11. Onikincifenerbahçeli

  08/03/2012 at 09:09

  Mustafa bey,öncelikle teşekkürler. Doğru dünkü yayını pek izleyemedik. Ben önümde Laptop elimde Iphone4 olduğu halde izleyemedim maalesef. Gerçi çok da büyük farklar yok artık. İşte şimdi öğrendik.
  Benim de en kızdığım konu ülkemizi koydukları yer. Buna mutlaka tepki koymalıyız. Kullanıcıların sürekli arttığı koca ülkeyi nasıl görmezden gelirler. Biz kullanıcılar olarak tepkimizi her platformda dile getirmeliyiz,tedarikçi ve dağıtıcılar da bunu mutlaka iletmeli Apple’e.
  Tekrar teşekkürler size,kullanacak olanlara da hayırlı olsun şimdiden.

 12. Önder

  08/03/2012 at 09:19

  Yeni iPad, iPhone 4S gibi iyileştirirmiş olarak doğdu. Yine de iyi bir gelişme. Ancak ön kameranın değişmemesi eksi puan.
  iOS 5.1 çok iyi oldu, numbers, pages ve ibooks uygulamaları Türkçe oldu. Pages iPhone’da yatay kullanılamıyordu, artık yatay hale gelebiliyor. Ancak Apple F klavyeyi her seferinde unutuyor, sinir oluyorum. İngilizce bilen bir arkadaş Apple’a istek gönderebilirse sevinirim. Mustafa Tan’a teşekkürler.

 13. Bilen

  08/03/2012 at 09:19

  Makine yine öncü olmuş digerlerine ve güzel bence.adam ne yapsın elindeki teknolojiyi bolerek veriyor bize birden uçan iPad yapamazya.HD televizyondan daha kaliteli ekran yapmış .Türkiye’yi kale almamış olması garip evet sanırım politik oyunlar Yada steve amca Türkleri sevmiyordu.Olsun biz onu seviyoruz onlarda bir gün anlar kıymetimizi .

 14. Emin

  08/03/2012 at 09:23

  Mustafa Bey Tam bir Hayal kırılığı bence steve jobs sonra bunlar doğru düzgün isim bile koyamamışlar.

 15. selçuk

  08/03/2012 at 09:29

  bu ısırılmış elma bağımlılık yapıyor.adamlar çok zeki.elma simgesini özellikle seçmişler.Hz Adem de elmaya karşı koyamadığı için cennetten kovulmadımı.ipad ve ipad2 alıp kullanıp satmış ve neredeyse zarar etmeden satabilmiş biri olarak new ipad de alım listeme girmiş bulunmaktadır.bunuda alırım kullanırım yenisinin çıkmasına 3 ay kala satarım.

 16. Cengiz Akin

  08/03/2012 at 09:30

  Mustafa Bey,yapmis oldugunuz organizasyon mukemmeldi.Size ve goktug kardesimize cok tesekkurler….

 17. Ali Ahmet Dağcı

  08/03/2012 at 09:46

  Yeni Ipad, Iphone 4S gibi bir ara model. Ancak, daha sonra çıkarılacak model için birçok yeniliğin habercisi gibi. Beni etkileyen görüntü kalitesinin artırılması ve hotspot özelliği oldu.

 18. taylan

  08/03/2012 at 09:51

  Bizi 3. dünya ülkesi yerine koymalarına dayanamıyorum artık… Porto Rico bile bizi geçmiş ötesi yok artık.. İphone 5 ya da “the new iphone” 🙂 artık çıkarsa, birde Türkiye’ye gelicek diye bekleyeceğiz gene..

  • M.Can

   08/03/2012 at 22:30

   Puerto Rico dedigin yer Amerikan somurgesi harika bir yer. Dandik bir ada ülkesi zannetmeyin. Bizimse yapabileceğimiz tek şey protesto etmek. Eğer ürünlerini almaz ya da bu durumdan rahatsız olduğumuzu belirten birçok e-posta atarsak belki amacımıza ulaşabiliriz.

 19. fgedik

  08/03/2012 at 10:52

  Mustafa Bey ve Göktuğ Bey, canlı yayınınız için teşekkürler.

 20. Sabri

  08/03/2012 at 11:23

  Baa kalırsa apple çöküş dönemine geçti.iphone 4s ve yeni ipad diye ürünler çıkartarak ve bu ürünlerin tasarım olarak ve donanımsal olarak çok büyük farklarının olmaması bu tezimi doğrular durumda.yeni ipad toplantısını izlediğimiğzde nerdeyse zamanın yarısını iphoto simulasyonlar ve apple tvye ayırmış durumda.

  kısacası steve amca öldü apple bitti…..

  • Sinan

   08/03/2012 at 14:44

   Sabri senin Apple bitti dediğin firma şu an dünyanın en değerli firması hiç bişey yapmasalar sadece ipad iphone cıkarsalar onun bitişini izlemeye bizim ömrümüz yetmez bence 🙂

 21. Gkhnyl

  08/03/2012 at 12:01

  Kablosuz güncelleme deniyorum ama güncellemeler denetlenemedi diyor. Benim ip4 versiyon iOS 5.0. Benimle aynı sorunu yaşayan var mı? Lütfen yardım ?

 22. Yücel Şahin

  08/03/2012 at 12:29

  Turkce’miz için F klavye istiyoruz..Dokunmatik ekranlı her cihaz için de T9 klavye mutlaka olmalı. Pirincin taşını aylıklar gibi tek tek harf seçmek gelişmiş olduğu varsayılan bu cihazlar için çok ilkel kalıyor.

 23. Gokean

  08/03/2012 at 12:43

  Merhaba Mustafa Bey,
  iPad2-3G-Wifi sahibiyim. Dun ciktigi gibi yukledim 5.1’i. Sizin de bahsettiginiz gibi Kisisel Erisim Noktasi yani Hotspot bulunmuyor..

 24. Sinan

  08/03/2012 at 14:16

  Mustafa bey benim size yeni ipad’in fiyatı ile ilgili bir sorum var sizce yeni ipad’in türkiyedeki fiyatı ortalama ne olur lansmanda söylenen fiyatın cok üstünde bi fiyat ile karşılaşırmıyız? Yoksa çok fazla fiyat oynamaz mı? Ben açıkçası 16 gb wifi maksimum 1500 tl olarak düşündüm sizce ne kadar doğru olur bu fiyat? şimdiden teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.

 25. Efe

  08/03/2012 at 17:35

  Mustafa bey ben jailbreak yaptım sizce yeni versiyonu yuklemelimiyim

 26. Adı Gizli

  08/03/2012 at 17:55

  Steve Jobs Apple’ ın ayakları üzerinde durmasını sağlıyordu. Motorola gibi şirketlerle anlaşma yapmalarınıda istemezdi. Bu iPad tam bir hayal kırıklığı.

 27. mehmet öztürk

  08/03/2012 at 18:20

  Arkadaşlar, size 2 sorum olacak. yardımcı olursanız sevinirim. mart sonunda amerikadan arkadaşım gelecek. O’ndan bir adet yeni ipad 64gb wifi + 3g, bir adette iphone 4s 32 gb getirmesini isteyeceğim.

  1. ipad’ in 3g sini türkiyede kullanabilirmiyim? (ATT olcak sanırım ve ipad 2 ler kullanılıyor diye biliyorum)
  2. iki ürün için gümrük kontrolü filan sorun olurmu?

  • Mehmet Emin

   08/03/2012 at 22:27

   yazıda da açıklaması yapıldığı gibi yeni i pad i trükiyede kullanman ile ilgili bir sorun yok.
   farklı kategorilerde ürünler olduğu için gümrükte sorun olmaz ama ipadlerin pasaport kaydı gerek li mi onu bilmiyorum. o zaman sorun çıkabilir.

  • eda

   09/03/2012 at 05:01

   Sorun çıkmamasını garantilemek için kutusundan çıkarmayı unutmasın arkadaşınız kendi ürünü gibi lanse ettiğinde sıkıntı yaşayacağını düşünmüytorum bu şekilde 3-4 tane telefon getiren arkadaşlarım var, ayrıca faturasınında yanında olmasında fayda var.

   ipad 3g için pasaporta kayıt yaptırmanız gerekiyor yoksa kullanamazsınız..

   İyi günlerde kullanın 🙂

 28. Mehmet

  08/03/2012 at 19:34

  Apple pes diyorum hotspotu daha once diger iphonelara verdin ama ipad2 sahipleri alamiyor tek beklentim buydu lanet olsun..

 29. Mehmet

  08/03/2012 at 19:34

  Apple pes diyorum hotspotu daha once diger iphonelara verdin ama ipad2 sahipleri alamiyor tek beklentim buydu of

 30. Yusuf yavuz

  08/03/2012 at 19:36

  Maalesef bizi 3.dunya kategorisinde tutuyorlar. Belki haklilik paylari vardir ama uzucu. İpad 2 yi gunlerce bekledim gelmedi , kizdim almadim. Baska tablet kullaniyorum. Yeni cihazlarida umurumda degil. 5 yildir iphone kullaniyorum. Herhalde new! İphone da umurumda olmayacak… Cok havalilar coook

  • Alper

   08/03/2012 at 22:19

   Arkadaşım sen uzayda mı yaşıyorsun? Ne haklılık payları varmış. Yunanlıların giyecek pantolonu yok iPad alsınlar. Bulgarlar ve diğer ülkelerin çoğunda ekonomi sıkıntılı. Bence sorun resmi distrobutorlugun ve vergi mevzuatının getirdiği sıkıntılar. Zira çoğumuzun aldığı “İ” ürünler eş-dost yoluyla yurt dışından gelme. Adamlar resmi talebe bakıyordur.

 31. Mehmet Emin

  08/03/2012 at 22:36

  Mrb Mustafa bey ve arkadaşlar. Mustafa bey sorum hem size hemde ilgilenen tüm arkadaşlara.
  uzun bir müddet iphone 3gs ve 4 kullandım. ortalamanın üzerinde bir iphone kullanıcısıyım yani araştırıp bi çok özelliğini kullanıp yeni çıkan ürünleri yakından takip ediyordum. zaten iphone 4 üde yeni çıkacak iphonenun yeni kasa ve ciddi değişiklilkler yapacağını düşündüğüm için sattım ama karşılaştığım şey sonun hayal kırıklğı yaşadım ve o günden beri daha telefon alamadım geçici bir süreliğine aldığım android işletim sistemli bir htc kullanıyorum.
  Şimdi soruma gelecek olursak???!!!
  diğer markalarında geliştirdikleri son telefonları göz önüne alırsak sizce niye iphone tercih ediliyor yada tercih edersiniz??
  özel kişisel bazı sebepler olabilir ama daha objektif açıklması olan var mı.
  benimde bazı yorumlarım var ama öncelikle sizin yorumlarınızı görmek istedim.
  şimdiden çok teşekkürler eğer ilgilenip cevap verirseniz sevinirim

 32. Alper

  08/03/2012 at 22:49

  Kalite, prestij, sürekli gelişime açıklık, çok işlevlilik ve kolay ara yüz… Hemen aklıma gelen ilk bir kaç sebep bunlar…

 33. Anonim

  09/03/2012 at 00:05

  iphone varken ipad ve diğer tabletler bence çok gereksiz

  • Anonim

   10/03/2012 at 18:48

   Dostum iphone ipad karşılaştırması yapmak dogru degil bence.İkisinin de kullanım alanları farklı.

 34. eda

  09/03/2012 at 04:43

  Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ediyor ve bir şey danışmak istiyorum,

  The new ipad için sipariş vermeyi düşünüyorum 16 gb ve 32 gb arasında kaldım , 100 dolar a değermi ne dersiniz? Şuan bir laptobum var şimdilik işimi gören, The new ıpad ilk Apple’m olacak …

  Önerilerinizi bekliyorum,

  şimdiden çok teşekkürler,

 35. İbrahim

  09/03/2012 at 14:07

  Adamlar bizi hiç takmıyolar Türkiyede okadar apple kullanan kişi varken 1 tane bile apple store yok ki buda Türkiyeye gelen ürünlerin araya bi firma daha girmesiyle 500 600 tl daha fazla satılması demek !

  şu listede Türkiye yok çok ilginç..

 36. Mirkan

  09/03/2012 at 16:12

  Mustafa bey iphoto cikmisken bide bi konuda merakimi dindirirseniz sevinirim. Cinemagraf diye fotograf uzerinde belli bi noktada kisa sureli videolu fotograf die bi furya. Bu konuya bi deginirseniz ve hangi aplikasyonlar tavsiye edersiniz. Simdiden sagolun!!

 37. Engin

  09/03/2012 at 18:45

  Rahatsızlık verici TÜRKİYE o verilen 2 tarihde yok apple mail atmak lazım bunu nasıl açıklayacaklar yalan dolan biz neyaparsak yapalım 3 dünyayiz malesef

 38. Emre

  09/03/2012 at 20:00

  Bu sitenin yorum bölümüne eleştirilerini belirten arkadaslar katılırlar mı bilmem ama,bence Mustafa Bey bu konu hakkında yapılabilecekler var.Mesela bu site üzerinden sanal imza kampanyası başlatılabilir.Bu sadece bir ornek cok daha farklı bir sekilde örgütlenip Apple’a ulaşılabilir.Siteniz ziyaretçi konusunda sıkıntı yaşamayan bir site bence bu tip bir olaya destek olmalısınız.Apple ne çıkarsa hepimiz gidip alıyoruz.Turkiye’de fiyatlar yüksek olmasına rağmen düşünmüyoruz bile.Apple ise seslendirme olayını bile yeni guncellestirmeyle düzeltme gereği görmemiş.Birakin siriyi daha VoiceOver over Türkçe değil.Eger Apple böyle yapmaya devam ederse Türk kullanıcısını kaybeder.Bence herkes elini uzatırsa cok farklı bir projeye imza atılabilir.

 39. samet

  10/03/2012 at 00:24

  Aslinda the new iPad ile kafa karsitirici bisey oldugunu pek dusunmuyorum. Apple iPad 2 iPad 3 ipad 4 … gibi bir siralamadan kurtulmak istiyor hepsi bu. Mac serisi icin Macbook Pro 2 yada macbook pro 3 kullanmiyoruz. Macbook pro var hepsi bu kadar. Zaten konuya ilgisi olan birisi cihazi gordugu zaman kacinci jenerasyon oldugunuda anlayacaktir. Ilk bakildiginda biraz komik bir isim gelsede, biraz dusunuldugunde The new iPad adinin ne kadar mantikli bir hareket oldugu gorulecektir. Saygilar..

 40. RAHMAN KALAY

  10/03/2012 at 18:30

  4G ÜLKEMİZDE AKTİF HALE GELİRSE, YENİ İPAD’ten ZİYADE İPHONE 4S DE ONA UYUMLU MU?

  • Mustafa Tan

   10/03/2012 at 18:39

   Hayır. iPhone 4S, 4G uyumlu değil. Muhtemelen bir sonraki iPhone modeli uyumlu olacaktır.

 41. Ali

  11/03/2012 at 09:52

  Arkadaşlar Apple’ın Türkiye’yi kaale almamasının tek sorumlusu şimdiye kadar IT sektöründe tek bir başarısı olmayan, üstelik bu alanda kendine hedef bile seçmemiş olan Koç grubuna bağlı Bilkom yüzündendir. Bir ülkeyi üretici gözünde ön plana çıkaran ve o ülkenin çıkarlarını koruyan o ülkede faaliyet gösteren dağıtımcı firmadır. Üstelik Bilkom münhasır tek dağıtıcı firmadır. (Bazen şirketler iki farklı dağıtıcı ile çalışabilirler.) O yüzden Apple a kızmayın ama Bilkom ne derseniz deyin. Bakın size küçük bir örnek Ben Apple’ın tek dağıtımcısı olacağım ama bilkom stroe için ipohe veya ipad uygulama olamayacak. İşte bu Bilkom un ne vizyonunu ve beceriksizliğini gösteren en güzel örnek.

  • Anonim

   13/03/2012 at 22:26

   Aynen. Olay 3. Dunya ulkesi olmak falan degil, Turkiye yillardir dunyanin en buyuk 17. Ekonomisi, zamaninda urun getirmemek Bilkomla ilgili sadece. İnsan haklari ve ifade ozgurlugunde geri olabiliriz ama boyle bir urun zamaninda gelmiyo diye 3. Dunya ulkesiyiz demek komik

 42. Murad Yildiz

  12/03/2012 at 15:43

  Su anda Amerika`da egitimini surduren birisi olarak birini kendime birini de satmak uzere 2 tane siparisimi verdim bile.Ama elimdeki Wi-Fi mi satmaliyim yoksa Wi-Fi+4g yi mi satmaliyim karar veremedim.

  Iphone 4`umun Turkiye`de interneti de olucak. Bahsettiginiz telefonumdaki interneti iPad`imde kullanma sansim olucak mi ? Yoksa dediginiz eski ipad`lerdeki sorun 3g sebebiyle beni de etkileyecek mi ?

  Bilgi verebilirsenize seviniirm,

 43. atilla tan

  14/03/2012 at 17:47

  Her inancın kendine göre hassasiyetleri var. iphone nun türkçe çevirisi bazı yerlerde çok rahatsız edici. mesela YENİ KİŞİ YARAT , YENİ HESAP YARAT gibisinden buna benzer bir çok ifade beni çok rahatsız ediyor. Neden illa bu ifadeler tercih ediliyor, bunun yerine başka çevirilerde YENİ HESAP AÇ , YENİ KİŞİ EKLE VS ifadeler gecerken, bu tarz ifadeler bilinçli olarak mı seciliyor diye aklımdan gecirmiyor diğilim. Hangi firma üretici veya tedarikçi her ne ise herkesin tüketicisine saygı duyarak ürününü pazarlaması birinci şarttır. Sn Mustafa TAN` a aydınlatıcı bilgilerinden ötürü ayrıca teşekkür ederim. Mesajımın yayınlanmasını ümit ediyorum. Saygılarımla.

 44. Ersin Bilgin

  15/03/2012 at 02:08

  Hala ilk cikan iphone u kullaniyorum. Ilk ciktiginda almistim. O zaman turkiyede ne 3 g telefon vardi ne de 3 g diye bir kavram. Simdi 4 g den bahsediliyor. Teknoloji ilerliyor. Iphone 5 cikinca almayi dusunuyorum. Sirf onu almak icin pasaport cikarticam yillik izinimde gunubirlik almanyaya gidicem. Onu alinca da bi 5 yil daha kullanIrim. Buraya yorum yazanlarin hepsi en az bir apple urunu kullaniyor. Hepimiz cevremizdeki 3-5 samimi arkadasimizi ikna edip bir kampanyada destek istersek, hatiri sayilir bir sayiya ulasiriz. Artik bilcom a mi mail aticaz, imza mi toplayacagiz, yuruyus mu yapicaz bilmiyirum. Ama ben herseye varim. O listeye girmek icin ne gerekiyorsa yapalim.

 45. ehy

  16/03/2012 at 13:56

  Mustafa bey merhaba.
  Bir yakınım nisan ayında amerikadan gelecek, ben türkiyeden online apple store dan yeni ipadi sipariş edip, onun amerikadaki adresine kargolatsam herhangi bir sıkıntı olurmu?

  • Mustafa Tan

   16/03/2012 at 15:03

   Muhtemelen sipariş veremeyeceksiniz kredi kartınız Türkiye’ye bağlı fakat Adres Amerika olduğu için.

  • ehy

   16/03/2012 at 17:49

   Cevabınız için teşekkür ederim.
   Peki başka bir yolu yok mu?

 46. Hakan

  28/04/2012 at 13:25

  Ben yeni ipad almayı düşünüyorum ama aklıma takılan bir sorun var 16 GB wi-fi özellikli olanı aldığım zaman yani 4G desteklemeyen modeleni 3G özelliğini kullanabilcek miyim?

 47. OZGUR BASMACI

  15/05/2012 at 15:15

  Yeni ipad deki internet paylasimini bulamadim! Acaba internet paylasimini calistirabilen varmi?

  • Mustafa Tan

   15/05/2012 at 15:26

   Türkiye’deki operatörlere açılmadı henüz.

  • OZGUR BASMACI

   15/05/2012 at 18:50

   Tesekkur ederim Mustafa bey, bu gune kadar paylastiklarinizla da cok yardimci oldunuz onun icin de ayrica tesekkur ediyorum.

 48. Gokhan

  20/05/2012 at 10:52

  İyi gunler ben bir ay kadar once ipad 2 3g 16 gb modelini 1350 liraya aldim fakat the new ipad geldi teknolojinin sonu yok ama sizlerden onerilerinizi bekliyorum ikinci el olarak 1000 1100 liraya satabilirim gibime geliyor sizce bunu satip yeni ipad almalimiyim ?

 49. Kemal

  21/06/2012 at 12:10

  Mustafa bey ben new iPad aldım ama klavye ayarlarında dikte yok ne yapmam lazım

 50. Okan

  06/07/2012 at 23:48

  Mustafa bey ben kendi iPad dime Vevo uygulamasını yüklemek istiyorum fakat Türkiye magazasinda yok nasıl yükleye bilirim bu uygulamayı yardım edermisiniz lütfen .

 51. Zeynep

  07/07/2012 at 13:43

  Yeni ıpad Bluetooth ile sadece Apple ürünleri arasında mı alışveriş yapabiliyor?

 52. umut

  08/09/2012 at 18:27

  merhaba
  sizce iphone 4s mi alınır veya yeni ipad alınır çok kararsızım!.
  yeni ipad 4g 32 gb almayı düşünüyorum ve yeni ipadi telefon gibi de kullabilirmiyim ..

 53. mustafa

  01/10/2012 at 15:55

  zeynep evet sadece apple lar arasında alışveriş oluyor zaten iphone da da öyle

 54. Tuğçe

  02/01/2013 at 18:54

  iPad disarida wi-fi olmadan da kullanilabilinir mi? Sim kart takip ? iPhone 5 mi alsam The New iPad mi bilemedim ?

  • Mustafa Tan

   02/01/2013 at 19:38

   SIM kartlı modelini alırsanız SIM kart takıp dışarda da kullanabilirsiniz.

   • Tuğçe

    04/01/2013 at 12:35

    Tesekkur ederim. Peki sim kartimi mikroya cevirmem gerekli mi ?