Yeni iPad İncelemesi – II

Biliyorsunuz 16 Mart’ta, aralarında Amerika’nın da bulunduğu 10 ülkede Yeni iPad satışı başladı ve biz de Yeni iPad’lerden bir tane edinip, “Yeni iPad İncelemesi -I” başlıklı yazımızla ilk izlenimlerimizi paylaşmıştık. Yeni iPad’i daha fazla kurcalama imkanım olunca, bu sefer hız ve performans konularına ağırlık veren ikinci inceleme yazısını da paylaşayım istedim.

MKV Video Oynatma Performansı

Yüksek çözünürlükte (720p ve 1080p) video izlemeye meraklı kullanıcıların yeni iPad modellerinden en büyük beklentileri, mkv uzantılı videoları sorunuzca oynatma oluyor. Bildiğiniz gibi iPad’in standart video oynatıcısı, *.avi veya *.mkv uzantılı dosyaları oynatmıyor. Bu videoları standart video oynatıcıyla kullanabilmek için de, daha önce tanıttığımız Handbrake gibi programlar ile önce bilgisayrımızda çevrim (convert) işlemi yapmamız gerekiyor.

Fakat bu çevirme işlemi çok uzun sürdüğü için genelde iPad kullanıcıları, daha önce tanıttığımız AVPlayer gibi uygulamalar kullanarak hiç çevirmeden cihazlarında *.avi veya *.mkv uzantılı videoları izleyebiliyorlar. Fakat iPad’deki bu uygulamalar, divx formatındaki videoları sorunsuzca oynatabilirken, yüksek çözünürlükteki mkv videolarda sorun yaşıyorlar.

Bu yüzden Yeni iPad’i aldığım gibi yaptığım işlerden bir tanesi, AVPlayer uygulamasını yükleyip mkv video testi yapmak olmuştu. Fakat yaptığım testlerde gördüm ki, Yeni iPad de 720p’lik mkv dosyaları sorunsuzca oynatılabiliyorken, 1080p mkv’ler halen problemli. AVPlayer 1080p mkv videosunu oynatıyor, fakat çok fazla takılma, atlama ve de ses senkronizasyon sorunları oluyor.

Bir ihtimal AVPlayer, Yeni iPad için bir güncelleme ile optimize edilirse, belki 1080p mkv oynatma konusunda iyileşme olabilir. Fakat ben bu konuda pek ümitli değilim.

4G LTE Hız Testi

Yeni iPad’in en önemli özelliklerden bir tanesi de, 3G teknolojisine ilave olarak gelen 4G LTE teknolojisi. Yeni iPad’in 4G modellerinden alanlar, eğer operatörleri destekliyorsa 3G’den daha hızlı olan 4G üzerinden de internet bağlantısı sağlayabiliyorlar.(“Yeni iPad’in Özellikleri” başlıklı yazımızda 4G LTE’nin ne olduğu ile ilgili detaylı bilgi verdiğim için de, burada ayrıca değinmeyeceğim.)

Ayrıca ülkemizde henüz 4G LTE resmen devreye girmediği için, aşağıdaki testleri Amerika’daki GSM operatörlerinden biri olan AT&T’nin 4G şebekesini kullanarak yaptık. Aşağıdaki test sonuçlarında da görüldüğü gibi ortalama download hızları 10Mbps civarlarında seyretti. Gördüğümüz en yüksek download hızı da 15 Mbps oldu. (Aşağıdaki testler SpeedTest.net uygulaması ile yapılmıştır.)

Her ne kadar Yeni iPad’deki 4G LTE teknolojisi teorikte 73 Mbps civarında bir indirme (download) hızı sunsa da, pratikte operatörlerin bu hızları sunması pek mümkün olmuyor. Bu yüzden yukarıdaki testlerdeki sonuçlar hep 10 -15 Mbps civarlarında seyrediyor. Ben şahsen çoğu operatörün de 20Mbps üzerinde hızları verebileceğini sanmıyorum.

Bu arada Turkcell, her ne kadar 4G’yi henüz desteklemese de, DC-HSPDA teknolojisini desteklediğini, yani Yeni iPad kullanıcılarına 43 Mbps’a kadar hızlar verebileceğini vaadetmiş. Şu an Amerika’da olduğum için açıkçası bu iddiayı henüz test etme imkanım olmadı, fakat birkaç gün sonra Türkiye’ye döner dönmez hemen test edip, yazıyı da güncelleyeceğim 🙂

Performans Testleri

Her yeni donanımda yaptığım gibi Yeni iPad’le de, iPad 2 ile karşılaştıracak şekilde çeşitli performans testleri yaptık. Fakat genel olarak söylebilirim ki Yeni iPad’in, bir önceki model olan iPad 2’den hız veya performans olarak pek bir farkı yok. A5X isimli yeni işlemcideki gelişmeler de, sadece Retina Ekranı desteklemek için yapılmış gibi gözüküyor.

GeekBench 2 Performans Testleri

Yeni iPad ile ilgili performans testlerini, iPad 2 İncelemesi – III başlıklı yazımızdan hatırlayacağınız GeekBench 2 uygulaması ile yaptık. Hem iPad 2, hem de yeni iPad’de yaptığım testlerde de sonuçları biribirine çok yakın çıktı.

GeekBench, görüntü işleme haricinde çeşitli testler yaparak yukarıdaki sonuçları veriyor. Dolayısıyla bu test sonuçlarına göre Yeni iPad ile iPad 2 arasında, grafik ve ekran işleme haricinde işlemci gücü açısından bir fark yokmuş gibi gözüküyor.

SunSpider JavaScript Benchmark

GeekBench testlerinde pek fark olmayınca, bir de “iPad 2 İncelemesi -I” başlıklı yazımızdan hatırlayacağınız SunSpider‘i kullanarak testler yaptık. SunSpider, cihazın web tarayıcısının, yani Safari’nin javascript perfomansını ölçüyor. Günümüzdeki web sitelerinde bolca javascript kullanıldığı için de, iPad’deki javascript performansı oldukça önemli oluyor.

Yeni iPad’i, iPad 2 ile karşılaştırarak yaptığım testlerde de iki model arasında çok yakın sonuçlar elde ettik. Yeni iPad, tüm javascript işlemlerini toplamda 1815.1 milisaniyede tamamlarken,  iPad 2 de 1815.9 milisaniyede tamamladı. Bu da bize gösteriyor ki Safari kullanımı açısından iki modelin performansı aynı.

GLBenchmark 2.1

Yukarıdaki iki farklı testten sonra bir de, cihazın grafik ve görüntü işleme performansını test eden GLBenchmark 2.1 uygulaması ile testler yaptık. GLBenchmark uygulaması, görüntü işleme ile ilgili bir bir çok farklı test uyguluyor.

Hem Yeni iPad, hem de iPad 2 ile yaptığımız bu testlerin çoğunluğunda yine iki cihaz arasında yakın sonuçlar çıkmasına rağmen bazı testlerde Yeni iPad çok daha iyi sonuçlar verdi. Bu da, iki cihaz arasındaki işlemci farkının sadece görüntü ile ilgili olduğunu açıkça gösteriyor. Gerçi ben tüm bu test sonuçlarını değerlendirecek kadar bilgi sahibi değilim. Fakat bu konuda uzman takipçilerimiz var ise, bu linki kullanarak karşılaştırmalı tüm sonuçlara gözatabilirler.

Uygulama Açılış Performansları

Son olarak her iki cihazda açılması uzun süren, boyutu büyük bazı oyunları kullanarak açılış testleri yaptım. Bu testler sonucunda da hem Yeni iPad’in, hem de iPad 2’nin uygulamaları benzer sürelerde açtığını gördüm.

Tüm bu testler de bizi gösteriyor ki, genel işlemci performansı açısından Yeni iPad ile iPad 2 arasında ciddi bir fark yok. Ya da mevcut uygulamalar, Yeni iPad’in işlemcisine göre henüz optimize edilmediği için şu anda bir fark görülmüyor. Artık bunu zaman içerisinde göreceğiz.

——-

Yukarıdaki yazının devamına aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz:

Yurt Dışından Alınan Yeni iPad 4G’ler ve Türkiye’de Kullanımı

78 Comments

 1. Bozobey

  18/03/2012 at 08:18

  Valla açıkcası Mustafa Bey ben şahsen yeni ipad almayı düşünmüyorum ipad2 imle gelecek yıla kadar devam kararı aldım. Aslında yeni gelecek yıl alıp almayacağımda yeni çıkacak iphone5e bağlı.

 2. Anonim

  18/03/2012 at 08:25

  Supersin Reyis:)

 3. Efe

  18/03/2012 at 08:39

  Mustafa bey ben iPad 2 ıme jailbreak yaptım ve size soruyorum sizce İOS 5.1 i indireyim mı yoksa jailbreak kalsın mı yoksa diğer versiyonu mü bekleyeyim? CEVABINIZI bekliyorum
  Sent from my iPad

 4. Efe

  18/03/2012 at 08:42

  Anonim yazdım yanlışlıkla

 5. Efe

  18/03/2012 at 08:44

  Sizce yeni İOS 5.2 mi olur yoksa ???

 6. Emin

  18/03/2012 at 09:46

  Merhaba mustafa bey İpad alacak olsak yeni İpad almamıza gerek yok gibi görünüyor İpad2 aynı gibi görünüyor

  • Mustafa Tan

   18/03/2012 at 09:52

   Yeni iPad’e sadece tek bir açıdan bakmayın. Retina Display bile tek başına bir satın alma nedeni olabilir:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/03/yeni-ipad-incelemesi-i.html

   • Kelikarnas

    20/03/2012 at 09:33

    ipad2 sahipleri için Yeni ipad e geçmek bir zorunluluk değil ama ilk defa ipad alacaklar için yeni ipad anlamlı gibi… (Mustafa beyin 4- 4S yorumlarından çaldım cümleyi ama buraya da uydu sanki!…)

 7. Serkan İpekçi

  18/03/2012 at 10:16

  Mustafa bey, ülkemizde 4G LTE teknolojisi resmen devreye gireceği zaman konusunda bilginiz var mı?

 8. alp aslan

  18/03/2012 at 10:51

  Mustafa Bey’ 4G LTE’siz ipad’ler sim kartla ya da iphone’daki internet paylasimiyla internete baglanir mi? Internete sadece wi-fi ile mi girilebilir?

 9. murat

  18/03/2012 at 11:55

  Mustafa, testlerde neredeyse performansta hic fark yok, yine pazarlama amacli bir model.

 10. Alper

  18/03/2012 at 11:55

  Mustafa Bey incelemeniz gerçekten çok faydalı oldu benim açımdan. Bu konudaki en değerli kanaat lideri sizsiniz kanımca.

  • Gerçek Alper

   20/03/2012 at 00:45

   Bu yorumları yazan ben değilim, söyleyeyim. Bu arkadaşın yorumları Mustafa Bey hayranlığından ibaret.

 11. Mustafa

  18/03/2012 at 12:10

  Cydia destekleyen 5.1 yok

 12. Taha

  18/03/2012 at 12:16

  Abi Amerika’dasın git gez oraları bırak laptop’unu birkaç gün için 🙂 Abi hazır oradayken bizler için Steve Jobs’un evine gidip o çevreyi video’ya alıp, veya fotoğrafını çekip sitede ayrı bir konu olarak paylaşabilirmisin çok iyi olur:)

 13. Mesut

  18/03/2012 at 12:17

  Bu incelemeye kadar ipad 2 mii satip yeni ipad almayi istiyordum. Okuduktan sonra anladim ki acele etmeye gerek yok. Tamam yeni ekran bambaska ama, sirf bu yuzden 700 lira zarara gerek yok

 14. turgut sarigul

  18/03/2012 at 12:35

  ben ipad icin ” grid referance for turkey (UTM) ” programi ariyorum tavsiye edeceginiz programlari bildirirseniz sevinirim

 15. Nduy

  18/03/2012 at 12:54

  4 G İphone 4 te çalışacakmı

 16. Nduy

  18/03/2012 at 12:55

  4 G İphone 4 te çalışacakmı.

 17. Hasan

  18/03/2012 at 13:16

  4g iphone’da nasil calissin? 4g dedigin yazilim degil donanim ozelligi. Sonucta her donanim gecmise yonelik destek verir. Ornegin 4g olan cihaz 3g sebekesine de baglanir ama 3g olan cihaz 4g sebekesine baglanamaz. Bildiginiz gibi wireless baglanti hizlarinda 802.11a/b/g/n gibi standartlar var. G 64 megabitlik baglanti hizi sunarken, N 100 megabitten fazla baglanti hizi destegi sunar. Yani evindeki modem N teknolojisine destek versede senin laptop’inda G varsa sen yine baglanirsin ama 64 megabiti gecemezsin. Tam olarak ayni olmasada 4g ile 3g’yi boyle dusunebilirsin. Gerci wirelesste G ve N teknolojileri ayni tip teknolojinin gelismisi olmasina ragmen, 3g ile 4g’nin calisma mantiklari farkli. Birbirinin uzantisi degil. Bu yuzden ornek tam olarak dogru degil diyorum.

 18. Pingback: Yeni iPad için yerli malı inceleme

 19. Zafer

  18/03/2012 at 13:52

  özellikle ipadlerin üst bellek sınırını 64 gb ta neden bıraktılar anlamadım.Çünkü bildiğim kadarıyla 128 gb -320 gb bellek yerleştirebilecek teknolojileri var.Bence bu retina ekrandanda önemli bir durum.Ah Steve amca sen olsaydın kesin çıkardı çünkü yetmiyor:(

 20. Hasan

  18/03/2012 at 15:00

  Ipad hafiza problemi olanlar icin wireless tasinabilir hdd bi nebze cozum olabilir. Bana hediye geldi. Trde fiyatj 450 tl civari sanirim 500 gb olanlarinin. Bu cihaza ayni anda laptop, iphone, ipad ya da android cihazlarla baglanip icerigindeki video, muzik gibi dosyalari cihaziniza hic download etmeden izleyebilirsiniz. Wireless hddnin hem pili var hemde sarj aleti. Pili ile 5 saatten fazla kesintisiz video izlenebiliyor. 20 saatten fazla bekleme suresi var. En guzel yani ayni anda birden fazla cihazin baglanip herkesin farkli seyler izleyebilmesi. Seagate markasininki bendeki. Baska markanin var mi bilmiom ama parasi olana siddetle oneririm…

 21. Mansur

  18/03/2012 at 15:30

  Apple resmen tasarım kıtlığı yaşıyo… 3 senede bir aletlerinin tasarımını değiştiryo…

 22. barış yanlı

  18/03/2012 at 17:38

  Merhabalar ,
  Yukarıda cevapladıgınız olabilir cunku ben tam olarak anlayamadım tekonoljıyle arma pek olmadıgı ıcın. Ben amerikadan ipad 2 getirtmek istiyorum . sıze sorum şu ,
  1-) ipad 3 wi-fi aldırırsam pasaporta işletmeden burada kullanabilirmiyim her türlü özelliğini internetini falan filan
  2-) 4g li model aldırırsam pasaporta işletmessem kullanamazmıyım ? ve evet kullanamazsam pasaporta işlettim diyelim ; bunların hatla çalıştıgını duydum. suankı telefonumdakı mevcut olan hattımı mı takmam gerekıyor , yoksa yenı bır hatmı alıcam . eger alıcaksamda o hatlar nekadar oluyor genelde ınternet paketlı onu ogrenmek ıstıyorum.
  3-)4g yi eğer pasaporta işletmezsem 1 ay içinde kapandığını duydum. eğer kapanırsa ipad in 4g hariç bütün özelliklerini kullanabilirmiyim ? veya 1 ay yerine 3 veya 4 ay sonra işletsem sorun teşkil edermi ?
  4-)türkiyede 4g kullanılmadığı için bunu kullanırken sıkıntı çekermiyim ?
  ilginize teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   18/03/2012 at 18:17

   1) Evet. Wi-Fi modelini aldırırsanız SIM özelliği olmadığı için pasaporta işletmenize gerek olmadan sorunsuzca kullanabilirsiniz.

   2) 4G yani SIM kartlı modelini aldrırsanız da pasaporta işletmeden kullanabilirsiniz fakat sadece Wi-Fi özelliğini. Yani Hücresel Veri (EDGE, 3G, 4G) üzerinden internete çıkamazsınız. Eğer cihazınızın IMEI kaydını yaptırırsanız, ayrıca bir data hattı ve SIM kartı alıp Hücresel Veri özelliğini de kullanabilirsiniz.

   Data hattı fiyatları için de örnek : http://www.turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/Sayfalar/Faturali-iPad-Internet-Paketleri.aspx

   3) Doğru duymuşsunuz, işletmezseniz sadece Hücresel Veri özelliği kapanır. Diğer özelliklerini ise sorunsuzca kullanabilirsiniz. Dilediğin zaman da kaydını yaptırabilirsiniz, sonradan açılır. http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   4) Hayır çekmezsiniz çünkü 4G modellerinin içinde 3G özelliği de var. Yani 4G olmasa bile 3G üzerinden bağlantı sağlayabilirsiniz.

   3) http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   • barış yanlı

    18/03/2012 at 19:06

    peki amerikadan aldığımdan dolayı örneğin ispanya veya yunanistana gitsem ve geri gelsem işletebilirmiyim ?

    • Mustafa Tan

     18/03/2012 at 19:18

     Sizden ricam aşagidaki yaziya bir gözatmaniz:

     http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

     • alp aslan

      18/03/2012 at 20:30

      Mustafa Bey, bir pasaporta hem iphonehem de ipad isletebilir miyim. Eger isletemezsen Ipad ile Iphone’nin internetinden yararlanabilir miyim?

      • Mustafa Tan

       18/03/2012 at 20:33

       Bir pasaporta 2 yıl boyunca sadece bir cihaz işletebilirsiniz.

       iPhone’un internetini iPad’e paylaştirabilirsiniz:

       http://www.iphoneturkey.com/2011/03/kisisel-erisim-noktasi-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

       • barış yanlı

        18/03/2012 at 22:00

        pardon tekrar rahatsız ediyorum , gönderdiğiniz link gayet açıklayıcı ancak şunu tam anlayamadım.

        örneğin ipad3 + 4g elime geçti ve onu getiren arkadaşıma işlettim diyelim bunun için gereken süre 1 aymı ? yoksa arkadaşım buraya geldikten 3 ay sonrada açtırabilirmi ? veya ben kendi pasaportuma işletmek istedim yurt dışına çıktım geldim. geldikten sonra 3 ay geçti ozaman işletemezmiyim ?

     • Eren

      18/03/2012 at 20:49

      Atıgınız linkte kanunda su detayı anlayamadım.Kayıt icin 1 ay verilen süre, cihazın tr ye girisinden itibaren mi yoksa cihaza 4g kullanmak icin sim kart takilmasindan 1 ay sonra mi?. Bu detayla ilgili bilginiz varsa acıklarsanız sevinirim.

      • Mustafa Tan

       18/03/2012 at 20:56

       Aslında iki farklı 1 aylık süre var.

       1) Kayıt için kullanacağınız pasaportun son 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Örneğin diyelim ki bir arkadaşınız yurt dışından geldi ve 1 Mart’ta Türkiye’ye giriş yaptı. Pasaportunu da son 2 sene içerisinde hiç başka bir cihaz kaydı için kullanmamış. Bu duruma 1 Nisan’a kadar bu pasaportu cihazınızın kaydı için kullanabilirsiniz.

       2) Diyelim ki cihaz kaydı için hiç bir pasaport bulamadınız. Bu durumda cihazınıza Turkcell, Vodafone veya Avea’nın herhangi bir SIM kartını taktığınız andan itibaren cihazınız kayıt dışı olarak işaretlenir. Fakat SIM kart özelliği hemen devre dışı kalmaz. Kayıt için süre verilir ve genelde SIM kartı taktığınız andan itibaren 1 ay içerisinde kayıt yapılmamışsa cihazın SIM kart özelliği devre dışı kalır. Tabi sonradan kayıt yaptırıp tekrar açtırabilirsiniz.

      • Eren

       18/03/2012 at 20:57

       Bunu su yüzden soruyorum.Cihazı alıp ülkeye giris yapan kisinin pasaportunda doluluk varsa;cihazı ülkeye getirdikten sonra örnegin 5 ay sonra; 1 ayı dolmamıs baska bir pasaporta kaydedebiliyormuyuz(sim kart yakıp 4 g kullanımını aktif hale getirmemek şartıyla)

       • Mustafa Tan

        18/03/2012 at 21:04

        İster SIM kartı takmış olun isterseniz de takmamış, dilediğiniz pasaportla dilediğiniz zaman kayıt yapabilirsiniz. Yeter ki kayıt için kullanacağınız pasaport, kayıt anından en fazla 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış ve de son 2 yıl içerisinde başka hiç bir cihaz kaydında kullanılmamış olsun.

        • Eren

         18/03/2012 at 22:11

         Bu detaylı bilgilendirmeniz için cok tesekkür ederim mustafa bey.Su an amerikada oldugunuz icin soruyorum;newyorkta ilk parti satışlardan sonra storelarda ipad stokları hakkında herhangi bir bilgiye sahip misiniz?.Bu hafta icinde stok sıkıntısı yaşanabilir mi?

 23. ismail

  18/03/2012 at 18:54

  Zamanında 3gs olanlar 4 çıktıgında geçmeğe değmeyeceğini savunuyordu,retina ekranın gereksiz oldugunu kasasının kötü durduğunu vs.forumlarda genelde bunlar tartışıldı 4 ün satış rakamları ortada 3gs savunanlarsa koşa koşa gidip 4 aldılar,şimdide yeni ipad çıktı,önceden ipad 2 kullanan veye kullanıyor olan kişiler yeni ipadin gereksiz olduğunu savunuyorlar,ama genede gidip yeni ipad alacaklardır,en azından geldıgı zaman ılk alıcaklardan bırı olucamı sanıyorum,,paylasım ıcın tesekkurler

 24. Ugur

  18/03/2012 at 18:59

  Mustafa bey,
  Apple Tv 3 ile ilgili değerlendirmeleri yayinlayacakmisiniz ?

 25. Ugur

  18/03/2012 at 19:01

  Mustafa bey,
  Apple Tv 3 ile ilgili değerlendirmeleri yayinlayacakmisiniz

 26. Mert

  19/03/2012 at 00:09

  Benim düşünceme göre Türkiye’de iPad almak mantıksız. 4g çalışmıyor iTunes kapalı vs vs
  Ayrıca 32 gb bile almak hata olur bence çünkü adam akıllı uygulamalar anında dolduracak

 27. zk.

  19/03/2012 at 09:25

  Merhaba,daha önce hiç iPad almadım,yakında bir tane edinmeyi düşünüyorum,sizce hangisini almalıyım,iPad 2 mı 3 mü?

  • İsmail

   19/03/2012 at 09:58

   Yeni herzaman yenidir new ipad alinmali,en oturmus fiatlar gsm sirketlerinin verdigi olucaktr sanirim,ipad 2 alsaniz 1 yada 1.5 yil sonra guncellemelerdde sikinti yasicaksin,yenisi en mantiklisi faxla para vermemek icinde beklemekte yarar oldunu dusunuyorum,(beklemesini bilenin istedini ayana gelirmis):)) bekliyelim bakalim ne olucak

 28. fatih kocaman

  19/03/2012 at 10:37

  iyi günler mustafa bey,

  benim farklı bir sorum olacak size; ben ipad2 sahibiyim ve geçen hafta 4s aldım bir tanede size sorum bu cihazları birbirinin şarj aletiyle şarj etmemde bir sorun olur mu ?

  • İsmail

   19/03/2012 at 10:59

   Ipadin sarji iphone,yi daha cabuk sarjlar,ama tabiki bi okadar zarar verdini okumustum,

   • fatih kocaman

    19/03/2012 at 11:06

    bende aynı şeyleri duydum ve okudum ama hiç biri kesin bilgi değil malesef.

 29. Korhan Koluk

  19/03/2012 at 16:23

  Mustafa bey 16 gb almayı düşünüyorum sizce 16 gb yeterli mi ?

  • Mustafa Tan

   19/03/2012 at 16:26

   Retina display nedeniyle uygulamaların da boyutu artıyor. Bu yüzden önerim en az 32GB almanız.

   • Davut

    19/03/2012 at 21:07

    mustafa bey ben 32 gb wifi aldım londradan arkadaşım getirecek bna haftaya. uygulama boyutları artacak dediniz bir an korktum yetmeycekmi bana 32 gb? çok oyun oynamayı seviyorum çünkü

   • Korhan Koluk

    20/03/2012 at 14:35

    Cevabınız için teşekkürler Mustafa Bey.Bir şey daha sormak istiyorum retina displayli bir oyunun (örneğin temple run,jetpack joyride,angry birds,fruit ninja olabilir)kaç mb yer kapladığını söyleyebilir misiniz?

   • İsmail

    20/03/2012 at 17:05

    Mustafa bey yabanci sikayet sitelerini inceledim kadariyla,new ipadin asiri derecede isindini okudum bu konuyla alakali bi bilgi varmi????

 30. Yasin

  19/03/2012 at 17:05

  Mustafa bey iyi günler,
  Bu sabah Siri de farklı bir şey farkettim : sesi değişmiş.Nedeni ne olabilir acaba?

 31. Apple

  20/03/2012 at 01:41

  Apple para basıyor bir kac degisiklik yeter para basmaya devam Microsoft karsı Apple biraz daha kazansın Apple satışları düşerse o zaman vay haline yeni bı lider çıkar kapıda sıraya gireriz

 32. Apple

  20/03/2012 at 02:00

  Eskiden yağ ekmek sırası vardı şimdi bakiyorsunda teknoloji insanları nasıl etkiler oldu iPad 3 bu kde erken çıkmamalıydı beklenileni biraz daha geç çıkarabilirdi Apple elma yeme gibi sönün baslangici sanirim

 33. Burhan

  20/03/2012 at 03:03

  ABD de SATİS FİYATİ NE KAdar ?

 34. Erol

  20/03/2012 at 07:26

  merhaba mustafa bey,
  ipad’le alakasi yok soracagim hususun..iphone’un internetini laptop ile paylastirarak kullaniyorum (turkcell), yurtdisi sayfalarin bircogunu acmiyor, mesela apple.com, tommy.com gibi..boyle bir problemle karsilastiniz mi? tesekkurler..

 35. Kaan

  20/03/2012 at 08:32

  Hocam selamlar
  Yeni iPad ile 4g üstünden FaceTime yapılıyor mu yoksa yine Wifi lazım mı?
  Teşekkürler

 36. Oguz

  20/03/2012 at 10:50

  Bugun bir karşılaştırma yaptım. İPad 2 ve samsung galaxy tap arasında. Acuikcasi samsung daha iyi görünüyor. Ama new İPad ondan çok daha iyi görünüyor. Ve bir hiz testi yaptım ttnet vifi ile 3 mpbs Turkcell 3g ile 6 mpbs hızında bağlanıyor. Bu testi İPad 2 ile yaptım. Önce İPad 2 var new İPad gereksiz diye düşünüyordum ama karşılaştırmadan sonra Samsung dan geride olmak hoşuma gitmedi açıkcası. Çünkü hem daha pahalı hemde geri. Bide bilindiği gibi İPad da flash destegi yok ama samsung da var. Ve new İPad den tek artı yani bu. Siz benim gibi acele edip İPad 2 almayın bence new ipad i bekleyin.

 37. abdulkadir arslan

  20/03/2012 at 13:52

  YENİ IPAD’ İN ÇOK ISINDIĞINI SÖYLÜYORLAR MUSTAFA BEY, KULLANIYORSUNUZ DOPRUMU ACABA ?

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25332173/

 38. Hakan S.

  20/03/2012 at 17:27

  Yeni iPad’in bir süre kullanıldıktan sonra aşırı ısındığı yönünde bir haber vardı bugün NTVMSNBC’de! Ne diyorsunuz Mustafa bey, siz böyle bir sıkıntı yaşadınız mı?

  • Korhan Koluk

   20/03/2012 at 18:17

   Evet Mustafa Bey bu konu hakkında ne diyorsunuz? Yeni iPad’i almaktan vazgeçmeli miyiz ? Deneyimlerinizi paylaşırsanız seviniriz. Bir de yüklediğiniz oyun ve uygulamaların kapladığı alanı gösteren bir iPad fotoğrafınızı paylaşır mısınız?
   Şimdiden teşekkür ederim.

   • Mustafa Tan

    20/03/2012 at 18:26

    Akşam yazmaya calışacagim ısınma konusuyla birlikte.

 39. Mustafa

  20/03/2012 at 18:12

  Mustafa bey, asiri isinma Konusunda ki yaziyi bende okudum. Ciddi degerlerden bahsediyor. Sizin kullaniminiz sirasinda yasadiginiz bir sorun oldu mu acaba merak ediyorum. tesekkurler

 40. ElmaKafa

  24/03/2012 at 22:58

  Ya benim iPhone’umda Airplay’in simgesi çıkmıyooo! Niye acaba? Bir bilginiz var mı? Cihazım 4; sürümü iOS 5.1 ve jailbreak’siz. Airplay hakkında hiç bilgim yok. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 41. anıl

  25/03/2012 at 16:50

  yeni ipad wifi versiyonunda dahili gps var mı? navigasyon kullanabilme şansımız var mı?

 42. Erilla

  26/03/2012 at 03:19

  Amerikadan aldigim ipad im bir turlu sarj olmuyor daha dogrusu sarj olmuyor yazisi cikmasina ragmen bir saatte ancak yuzde 10 u ancak doldu. İnternette bunla ilgili bikac sikayet daha gordum sorun bende degil donanimda galiba Once isinma simdi sarj sorunu Bir hafta kabus gibi gecti

 43. Erilla

  26/03/2012 at 03:21

  Amerikadan aldigim ipad im bir turlu sarj olmuyor daha dogrusu sarj olmuyor yazisi cikmasina ragmen bir saatte ancak yuzde 10 u ancak doldu. İnternette bunla ilgili bikac sikayet daha gordum genel bi sorun var mi

  • Oranos

   27/03/2012 at 16:35

   Orjinal iPad Şarj Cihazı Kullanın.Kullandığınız Şarj Aleti iPhone İçin Veya Orjinal Olmayan Bir Adaptör İse Durum Normaldir.

   • Erilla

    28/03/2012 at 12:18

    Tesekkurler evet iphone adaptoruyle sarj olmuyormus. Amerikan priz girisli oldugu icin kullanamiyordum ipad inkini. Donusturucuyle sorun halloldu

 44. Fatih

  26/03/2012 at 18:47

  Merhaba iOS 5.1 yükledikten sonra cihaz hdmi kablosunu tanımıyor. Fabrika ayarlarına dondüm ama düzelmiyor yardımcı olabilir mısınız? Tesekkürler cihaz iPad 2

 45. Hilmi Canbaz

  17/05/2012 at 10:45

  Mustafa bey yeni iPad almaya karar verdim ama hangi modelini almaya karar veremedim! iPhone 4 kullanicisiyim, wi-fi modelini alıp telefondan yayayım diyorum ama bu seferde bağlantı hızı nasıl olur? Turkcell 3Gyi direk alanla wi-fi den alan cihaz farkeder mi? Kontratli mı alsam turkcell hızı ve pahalılığında yoksa wi-fi bir model beni keser mı?

 46. Davut

  05/06/2012 at 08:02

  Yeni iPad gps özelliği var mı. Nevigagsyon kurabilir miyim

 47. pınar

  08/09/2012 at 11:57

  Apple Yeni iPad 16GB Wi-Fi 4G MD369TU/A Beyaz ürünü almak istiyorum ama sorularım var internete nasıl bağlanabilirim evdede diğer pcdende nete girmek istiorum aynı netten nasıl iklisinide kullanabilirim wifi ile kullansam dışarı çıktığımda ipada haftalık gibi net paketi alabilirmiyim.dosyalarımı nasıl ipada yükleyebilirim kablo girişi varmıdır yada buluethootla gönderebilirmiyim