App Store’daki BlackList – Numara Engelleme Uygulamaları

Özellikle yeni iPhone alan kullanıcıları, App Store’da tam olarak aradıkları uygulamaları bulamayınca bize soruyorlar. Bu soruların başında da “BlackList” yani “Numara Engelleme”  uygulamaları geliyor. Aslında App Store’da “Blacklist” şeklinde aratınca (search) bir sürü numara engelleme uygulaması çıkıyor.

Fakat bu uygulamalar, kullanıcıların eski telefonlarındaki BlackList uygulamalarının yaptığı gibi çağrıları ve veya SMS mesajlarını gerçek anlamında bloklamıyor. Ancak adres defterimizi değiştirerek, cevaplamak istediğimiz numaraları bize farklı göstererek SPAM olanları (örneğin bankalardan yeni ürün satışı için aramaları) farketmemizi sağlıyorlar. Fakat kullanıcıların esas istediği, önceden belirledikleri numaraların cihazlarında hiç çalmaması veya arama kaydı olarak görünmemesi.

Fakat yine de birçok kullanıcı bu uygulamaların isimlerine aldanıp, yorumları da okumadan hemen satın alıyorlar. İş işten geçtikten sonra da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulama tek yıldız vererek hayıflanıyorlar. Hele iTunes App Store Satınalma Geçmişi Sorunları ve İtiraz başlıklı yazımızdaki gibi ücret iadesi isteyebileceklerini bilmeyenler çok daha fazla üzülüyor 🙂

Bu arada bazı uygulama geliştiricileri, (özellikle BlackList’çiler) tek yıldız alan uygulamalarının rating’lerini arttırmak için Google Translate kullanılarak hazırlanmış aşağıdaki yorumları girdiriyorlar fazladan hesap açarak. Fakat kötü tercüme nedeniyle yorumların sahte olduğu hemen anlaşılıyor 🙂 Bu yüzden bu tip yorumlara bakarak bu tip uygulamaları satın almayın.

Google Translate ile hazırlanmış sahte yorumlar.

Peki App Store’daki Numara Engelleme uygulamalarının, bir çok kullanıcının beklediği gibi çalışmamasının nedeni nedir?

Bunun aslında tek bir nedeni var; o da Apple’ın iOS uygulama geliştiricilere koyduğu kısıtlar. App Store’a uygulama geliştirenler, cihazın (iPhone veya iPad)  Sistem Ayarları, Telefon veya SMS gibi bir çok uygulamasına veya kısmına erişemiyor. Durum böyle olunca çoğu kullanıcının beklediği BlackList uygulamaları App Store’da yer alamıyor.

Ancak Apple’ın uygulama geliştiricilerin Adres Defteri’ne (Kişiler) erişimine imkan vermesi nedeniyle böyle yarım yamalak BlackList uygulamaları geliştirilebiliyor. Fakat bu sayede de iOS tabanlı cihazlar daha güvenli hale geliyor. Bir cihazın kritik özellikleri uygulama geliştiricilere ne kadar çok açılırsa, açılan bu özelliklerin suistimal edilmesi o kadar artıyor.

Cihazımıza Jailbreak yapsak, App Store dışında adam gibi bir BlackList uygulaması yükleyebilir miyiz?

Cihazınıza jailbreak yaparsanız, Apple’in limit ve kontrol’lerini aşma şansınız olduğu için App Store haricindeki uygulamaları da yükleme imkanınız olur. Dolayısıyla esas beklendiği gibi çalışan iBlackList ismindeki numara engelleme uygulamasını kullanabilirsiniz.

Jailbreak'li Cihazlara Yüklenebilen iBlackList Uygulaması

Fakat cihazınıza jailbreak işlemini uyguladığınız için de eski kapalı ve güvenli cihaz özelliğini yitirmiş olur. Bu yüzden ben şahsen, teknik bilgisi yüksek olmayan kullanıcılara jailbreak işlemini tavsiye etmiyorum. Bu yüzden sırf numara engelleme uygulamaları için cihazınızı jailbreak etmeyi düşünüyorsanız, önce bu yazımıza bir gözatın derim.

Sonuç

Özetle App Store’da herkesin beklediği türde bir numara engelleme uygulaması yok. Apple izin vermeyeceği için bundan sonra da hiç olacağını sanmıyorum. Soru Cevap sitemize bu konuyla ilgili çok soru geldiği için ayrıca bir yazıyla bu durumu açıklayayım istedim. Umarım açıklayıcı ve faydalı olmuştur.

Not: Şu an bu satırları Amerika’dan yazıyorum. Bir aksilik olmaz ise yarın çıktığı gibi Yeni iPad’den edinip, geçen seneki iPad 2 İnceleme yazılarında yaptığımız gibi eski model ile karşılaştırmalı bir Yeni iPad İnceleme yazısı yazacağım 🙂

68 Comments

 1. Anonim

  16/03/2012 at 07:03

  Gunaydin ustad

 2. Özcan

  16/03/2012 at 07:36

  Ustad madem ABD ye gitmissin bizede bir yeni iPad getir::)

 3. Kaan

  16/03/2012 at 08:30

  isterik isterik 🙂

 4. Tonguc

  16/03/2012 at 09:05

  Buraya alakasiz yazilar yazanlari kiniyorum ama sparrow’un iphone versiyonu cikmis. İnceleme yazisi dusunur misinuz mustafa bey? Kolay helsin

 5. Afyonteam

  16/03/2012 at 09:36

  Mustafa bey bu yazınıza gercekten şaşırdım
  Çünkü sizi jb ye çok karsı birisi olarak düşünüyordum devam li jb li kullanan birisi olarak biraz bilgi vereyim iblacklist güzel bir engelle ama %100 başarılı değil donanım olarak değilmiş daha dogrusu ama jb gereklini
  Bence jb sırf activator için yapılır

  • Yigit

   16/03/2012 at 11:15

   Ben de sasirdim dogrusu. Sanirim bu ilk. Yani bi jailbreak uygulamasından bahsedilmesi. Umarım jailbreak’a karşı ön yargılarınız son bulur. Ben 2G’den bu yana her cıkan iphone’u aldim ve hepsini jailbreak yaptim. Jailbreak yapmadan kullananlara inanın üzülüyorum. Ellerindeki cihazlarin kapasitelerinin yarısını bile kullanamıyorlar.

   • Ferhat

    16/03/2012 at 19:55

    Jailbreak candir olmazsa olmazdir mesala su anda siri var iphone 4 umde saka gibi dimi fuluat.blogspot.com inanmayan varsa bakabilir saygilar

    • mesut

     03/03/2013 at 15:31

     verdiğiniz blog private tanımlı ! private bir blog yapmanın ve sonrada adresini paylaşmanın mantığı nedir ki ?

   • İsmail

    17/03/2012 at 18:24

    Uzulmene gerek yok dostum,ben normal olarak kullanmaktan cok memnunum,bi dunya gereksiz program eklentileri yukliyip kenara aticama,isime yarayini yukler keyfime bakarim,

   • Anonim

    21/11/2012 at 16:09

    Mustafa bey. İphonede bu engelleme olayı olmayacak mi

  • Mustafa Tan

   16/03/2012 at 15:01

   Sanırım yazının tamamını okuma fırsatını olmadı 🙂 Yazıda geçen jailbreak ile ilgili düşüncelerimi aynen buraya da aktarıyorum:

   “Fakat cihazınıza jailbreak işlemini uyguladığınız için de eski kapalı ve güvenli cihaz özelliğini yitirmiş olur. Bu yüzden ben şahsen, teknik bilgisi yüksek olmayan kullanıcılara jailbreak işlemini tavsiye etmiyorum.”

   • Doberman

    22/04/2012 at 15:10

    Ya bisey sorcam ucret iyadesi nasil yapiliyo bisey daha sorcam benim iphone arada bi kapaniyo ve acilmiyo ancak iphone formatcisina goturuyorum oyle aciliyo bunn bedeni be yardimci olursanic cok sevinirm.

   • Elif

    23/03/2013 at 23:53

    Benim acil bir numarayi engellemem gerek nasil olmaz hayretler icerisindeyim suan 🙁

    • Emrullah

     14/04/2013 at 03:18

     Elif sana katılıyorum

 6. Afyonteam03

  16/03/2012 at 09:36

  Mustafa bey bu yazınıza gercekten şaşırdım
  Çünkü sizi jb ye çok karsı birisi olarak düşünüyordum devam li jb li kullanan birisi olarak biraz bilgi vereyim iblacklist güzel bir engelle ama %100 başarılı değil donanım olarak değilmiş daha dogrusu ama jb gereklini
  Bence jb sırf activator için yapılır

 7. ihsan

  16/03/2012 at 09:42

  45 Güncelleme mi? :)))

 8. techno

  16/03/2012 at 09:43

  Mustafa Bey,
  Apple’ın kritik noktaları uygulama geliştiricilere açmaması bence doğru ve gerekli. Ancak eskiler bilir geçmişte iphone’larda ses kaydı yoktu ve zamanla apple kendisi bir ses kaydı uygulaması geliştirip standart olarak uygulamalar arasına ekledi. Yine benzerini yapıp ilave bir uygulama geliştirmeye bile gerek kalmaksızın telefon defterine ekleyeceği birkaç basit seçenekle bu ihtiyacı giderebilir. Böyle bir yazılım güncellemesi zor olmasa gerek. Samsung’un on yıl önceki klasman dışı telefonlarında bile vardı böyle özellikler, ben kullanmıştım biliyorum.

 9. Haluk AYDI

  16/03/2012 at 10:26

  Bizde new iPad istiyoruz 🙂

 10. Adem

  16/03/2012 at 10:45

  Çok enteresan bir politika, Madem güvenlik açısından program geliştiricilere bu tür sınırlar getiriliyor, neden böyle çok lüzumlu ve istenen özelliği, herhangi bir uygulamaya ihtiyaç olmayacak şekilde ios işletim sisteminin içine koymuyor…

  • nilay

   06/04/2012 at 13:14

   tebrik ediyorum güzel bir soru..

  • Anonim

   17/06/2012 at 00:45

   Guzel soru

 11. Ali Dağcı

  16/03/2012 at 11:33

  Arkadaşlar
  1. Konu ile alakası olmayan yazılar yazarak sayfayı meşgul etmeyin lütfen. Geyiğinizi, esprinizi başka alanda yazın.
  2. JB madem bu araçların gerçeği. Bu bilgiyi deneyimli birinden edilmekte bir mahsur görmüyorum. JB bende kullandım, hemen her uygulamayı edinebildiğiniz için ipin ucu bir müddet sonra kaçıyor, mesela update’leri takip edemiyorsunuz.
  Aslında benim de yazdığım bu yorum konu başlığına uymadı.

 12. Grupahenk

  16/03/2012 at 11:52

  Oncelikle bu guzel yazi icin con tesekkur ediyorum.Ama apple bizim bu sorunumuza da bir cozum gelistirmeli.Htc ve samsung larda bile numara engelleme ozelligi var.
  Bir diger nokta,store de bu tarz sahte programlar nasil yer bulabiliyor.bu apple gibi bir firma icin negative bir not.
  Yazilariniz cok faydali oluyor.devami dilegiyle.
  Saygilar

  • Acem

   16/03/2012 at 12:39

   Evet bence de!
   Madem geliştiricilere böyle bir imkan verilmiyor işe yaramayacak bir programı mağazaya koyarak bir nevi dolandırıcılığa izin vermiş olmuyor mu bu Apple.
   Evet yorumlara bakmadan prog almıyorum ve translate den çevrilmiş düşük cumleli yorumlara çok gülüyorum. Hele bir prog için resim başka indirilen ve çalışmayan prog başka diye yazmışlardı.

 13. Aşkın Tığlı

  16/03/2012 at 12:34

  Bundan bes altı yıl önce kullandığım samsungta bile vardı engelleme özelliği iphone istese oda yapabilir cok zor olmasa gerek beklicez demekki yapacak bisey yok

  • Anonim

   05/08/2012 at 17:33

   samsugda engeleme var ama gelen msjlarıda taslaklara kayıt ediyo yani yıne msj gelıyo 🙁

 14. Seçkin

  16/03/2012 at 14:02

  Konu ile ilgile apple a bildirim yapmak gerekir bence e-mail ile bildirelim ne kadar cok kisi olursa o kadar faydali olacagini dusunuyorum

 15. Celil güngörmez

  16/03/2012 at 15:14

  Selamlar Mustafa bey benim iPhone daki ses sorunu nü nasıl çözerim gelen seslari sadece kulaklık la duyuyorum

 16. onderak

  16/03/2012 at 16:08

  mustafa abi her ne kadar jb’ye karşıyım ve teknik bilgisi az olanlara önermiyorum desede, bu okuyucuların zarar görmemesi adına yapılan sinsi bir uyarı. çünkü jailbreak dünyasında emeklemeden yürüyebilmek mümkün değil, çok acaip problemler illa ki birşeyleri denerken yaşanıyor… Gerçekte ise eminim ki Mustafa abi kendisi jb’siz iphone kullanmıyordur :)hatta ben tüm ios sürümlerine ait shsh kayıtlarına bile sahip olduğuna inanıyorum 🙂

  • Mustafa Tan

   16/03/2012 at 17:12

   Böyle düşünmenize üzüldüm. Yazdığım her şeyde samimiyim. Yıllardır jailbreakli cihaz kullanmıyorum.

   • Muhammet İpek

    18/03/2012 at 16:45

    Bu yararlı bilgilendirmelerinizden dolayı teşekkürler,iyiki varsınız.

  • Anonim

   17/03/2012 at 17:27

   yaklaşık bir yıldır 3s kullanıyorum. jb yaptırdıgım takdirde bana ne gibi artıları olacak merak ediyorum. dezavantajlarını az çok anlamış bulunuyorum peki avantajları ne bu jb nin

 17. İsmail

  16/03/2012 at 17:50

  Mustafa.bey amerikada olmaniz sadece ipad,sahibi olmak icinmi baya meraklandim :)),yoksa her zaman gidermisiniz,

 18. Berkay

  16/03/2012 at 18:33

  Mustafa bey Yeni iPad bugün satışa çıktı.Bugün 16 mart.

 19. Muhammed

  16/03/2012 at 19:53

  Apple basit konulara bile izin vermiyor. Bunun bir nedeni var mi? Ornegin jb ile ekran temalarini , ekran gecislerinde hareket saglamasi, blacklist, melodi gibi daha sayanadigim programlara neden izin vermezki? Ekran gecisinin ne zarari olabilirki

 20. Muhammed

  16/03/2012 at 19:54

  Apple basit konulara bile izin vermiyor. Bunun bir nedeni var mi? Ornegin jb ile ekran temalarini , ekran gecislerinde hareket saglamasi, blacklist, melodi gibi daha sayanadigim programlara neden izin vermezki Ekran gecisinin ne zarari olabilirki

 21. İlhan

  17/03/2012 at 14:41

  Selamlar jb li 4s kullanıyorum gayette memnunum jb o kadarda korkulacak bişey degil neticede bir yazılım memnun kalinmadiginda tekrar geri gelinebilir cihazı itunese takıp restat dedinizmi bitiyor blaklist uygulaması gayet iyi çalışıyor ve daha sayamadigim bir sürü program var jb yapmaktan korkmayın bir kere yaptinizmi dahada vazgecemiyorsunuz 🙂

  • marmarist202

   17/03/2012 at 17:29

   arkadaşım aktif kullanıcı olarak bana jb yi anlatabilir misin. iphone 3s kullanıyorum. telefona ne gibi değerler katıyor bu jb

 22. Hasan

  18/03/2012 at 03:56

  Ben cevap verim o zaman 3gs kullanicisina. Jailbreak ile para verdigin tum program ve oyunlari crackli olarak ucretsiz kurabilirsin. Tabiki jailbreak sadece bunun icin degildir. Cevremde bircok arkadasim tum uygulamalari parayla almasina ragmen jailbreak yapip cok daha fazlasina erismek istemektedir. Jailbreak olan cihaz ile yine suankinden farksiz sekilde appstore kullanabilirsin. Yine parayla alabilirsin. Ornegin parayla alacagin uygulamalar var. Ve ayni isi yapan 5-6 program var. Kur cracklilarini hepsinin. Dene ve isine yarayacagina inandigini git yine al parayla. Bunun yaninda youtube download, mesaj iletim raporu, operator ismi degistirme, logo ekleme, aklinin alamayacagi kadar tema, mp3 download, istedigin muzigi Zil sesi yapma,menu gecisleri, sayfa efektleri ekleme vb vb diye uzar gider. Mesela kendinin istedigin gibi kisisellestirdigin ozellikler var. Neden her seferinde 3g, konum servisi acmak ve kapatmak icin ayarlar/genel sekmesine giriosun. Parmagini saga dogru cek acilsin. Istersen ekrana 3 kez dokun ucak moduna gecsin.Hatta soyle soylim. Apple kisisel erisim noktasi ozelligini koymamisken jailbreakli cihazlarda bu vardi. Jailbreakli cihazlar icin ayri bi market daha var gibi dusunebilirsin. Bu markette de parali programlar var. Ama bu markettekiler daha cok program degilde ekstra ozellik katmak icin eklenti gibi. Bu konu hakkinda sabaha kadar konusabilirim. Jailbreak candir. Jailbreaksiz iphone kesinlikle yarimdir. Cunku jailbreak’le yapabildiklerini para verip yapamiyorsun. Bence iyi dusunun. Kim istemez kilit ekraninda hareketli videosu olsun ya da menu arkasina panaromik resim koyup sayfalari gectikce resimde devam etsin 🙂

 23. Mehmet Ali

  18/03/2012 at 07:51

  Jailbreak yaparak telefon gorusmelerini kaydedebiliyormuyuz? Nokia larda varya ses dosyasi olarak kaydedebiliyormuyuz?

 24. Hasan

  18/03/2012 at 12:58

  Tabiki ses kayit yapilabiliyor jailbreak ile. Diyorum ya sınır yok. Nasilki bilmedigin ama aradigin bir appstore uygulamasini aratip ismini once bulduktan sonra indiriyorsan bu da ayni sekilde. Ismini bilmen yeterli programin. Hersey yapabilirsin. Sonucta hepsi birer yazilim. Cihazin donaniminin yettigi hersey mumkun.

 25. Cafer

  18/03/2012 at 16:47

  Bu jailbreak’ı nasıl yapıyoruz. Birde 3G ile görüntülü görüşme yapabiliyor muyuz?

 26. Ex

  19/03/2012 at 10:00

  1. resim 2. yoruma bakın adam jeally break yazmış ya :))))))

 27. Sedat nesil

  03/04/2012 at 00:03

  Ya simdi sonuc ?

 28. sessiz figan

  29/05/2012 at 00:04

  bu uygulamayı nasıl kuruyoruz bir çok siteden de denedim ama bir türlü kuramadım istemediğim biri arayıp duruyor rahatsız oldum bir de küfür ediyor terbiyesiz :@ telefonumun markası Nokia c5 fakat içinde engellemeyle ilgili hicbirşey yok 🙁 Lütfen yardımcı olun

 29. Angaralı

  29/05/2012 at 00:28

  jailbreak kurulmuyo telefona mail adresi istiyo bilmem ne isdiyo ne saçma bişey ya madem veriyonuz insanı heveslendiriyonuz kursağamızda bırakmayın bu ne laa

 30. Ulu

  30/06/2012 at 11:25

  Jailbreak ne? Ne ise yarar?

   • Ulas Uymaz

    15/07/2012 at 17:04

    Merhaba Mustafa bey,

    Amerikadan aldığım sim kilitsiz, pasaportuma kayıtlı 4s’im var. JB yaptırmayı düşünüyorum. Sorun olur mu? JB yaptırmayı istemem:
    – Contactlarımı grup yapıp ayrı zil sesleri eklemek, böylece bazı grupları sessiz yapacağım ara sıra (mesela uyurken)
    – Lockscreen’de notlarımın gözükmesi,
    – Pil kullanımı ile ilgili profiller yapmak,
    – Equalizeri falan olan ir ömüzik çalar yüklemek
    – Mesaj atarken mesaj atmak için seçtiğim kişinin numarasını da görmek
    gibi sebeplerden. Bunların tamamı çok minimum seviyede kullanıcı istekleri ama bunları yapabilen uygulama bulamadım.
    Bana deneyimli bir klanıcı olarak yol gösterirseniz memnun olurum,

    Teşekkürler,

    • Mustafa Tan

     15/07/2012 at 18:25

     Fakat benim jailbreak konusunda hiç deneyimim yok ki 🙂 Sadece 3-4 sene ilk iPhone’uma yapmıştım jailbreak mecburen. Türkiye’de iPhone satılmadığı ve App Store henüz açılmadığı için. Ondan sonra da hiç yapmadım. Bana mevcut hali yetiyor. Tek paylaşabilceğim aşağıdaki yazımız:

     http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

     • Ulas Uymaz

      16/07/2012 at 18:43

      Merhaba,

      Esas merak ettiğim jailbreak yaptığımda cihaz kayıtlardan silinmez değil mi? Şu anda yasal bir cihaz kullanıyorum. IMEI falan değişmiyor anladığım kadarı ile. Cihaz kullanıma kapanmasın, en büyük korkum bu.

      Teşekkürler,

      Ulaş

 31. kankicanki

  27/08/2012 at 14:39

  I phone üzerinden app store a bir program indirdim. Sonradan okuduğum yorumlardan anlaşıldığı ve de indirdiğim program çalışmadığında bunun bir feyk olduğunu anladım. Ancak kafam karştı, bir kere böyle önüne her gelen app store girip insanları nasıl oluyor da dolandırıyor. Apple bu işe ortak mıdır veya buna nasıl alet olur.
  Bu alış verişi yaparken kredi kartı bilgilerimi verdim. Kredi kartım risk altındamıdır yoksa APPLE dan işlem yapıldığı için güvenli midir
  yardımcı olursanız sevinirim.

 32. azra2012

  06/09/2012 at 15:54

  Yorumunuz onay beklemektedir.
  blacklist denilen pogramı apple store den 3,99 dolara iphone4s’ime yükledim.programa bir baktım tamamaen safsata ve yönlediren bir ileri giden sayfası bile yok dümdüz bi blacklist yazısı…bilgi teknolojilerini aradım bu programı kesinlikle tavsiye etmiyorlar.normal yoldan yada programdan yapılan engellemelrin hiç biri aslında içinizi rahatlatmasın.diyelim ki bir no’yu engellediniz aradığında siz meşgule vermişsiniz gibi algılanıyor arayan tarafından.mesaj konusunda gelince o da spam kutusuna atılıyor gelen kutusuna düşmüyor.çok da etkili değil neticede mesaj nede arama görmek duymak istemiyoruz.sonuç veren bir sistem yeni telefonlarda artık olmalı…

 33. Pingback: iPhone 5 Çılgınlığı : Selman OKUTAN

 34. A.Kadir YAZICI

  03/11/2012 at 13:14

  Telefonuma bilhassa Yurt dışından gelen aramalar beni rahatsız etmekte: Yurt dışından veya yurt içinden istemediğim numaraları nasıl engelleyebilirim.
  Bilen birinin yardımcı olmasını rica ediyorum. Telefonum C5 Nokia.

 35. DİLEK

  30/11/2012 at 12:39

  ıyı gunler ıpohe 4s de numara engelleme nasıl oluyr cvplarsanz cok sevınrım

 36. ahmet atakan

  18/02/2013 at 21:45

  Gençler merhaba bende i phone 5 aldım fakat kız arkadaşımdan dolayı anlarsınız ya:)arada gelen aramaları ve mesajlri engellemek istiyorum tabi arada:)varmidir bi yöntemi

 37. hakan erdem

  17/03/2013 at 09:37

  ustad cok tesekkur ederim kendi adima aciklamalardan dolayi

 38. Elif

  23/03/2013 at 23:57

  Bir yolu olmali diye dusunuyorum

  • Anonim

   12/04/2013 at 07:43

   Çkk

 39. Anonim

  24/04/2013 at 14:16

  Bu numara engelleme proğramı konurmu bekleyelimmi yoksa bu iPhone 5 den satıp kurtulalımmı anlayamadım daha önceki telefonum andorıtti marketten indirdiğim blacklist çalışıyordu bunada o markettekini yükle sek olmazmı

 40. Bülent Kılıç

  21/05/2013 at 17:45

  Merhabalar iphone 5 kullanıyorum. Facebook sayfasında iken aniden sayfa kapanıp ana ekrana geçiyor

  • Anonim

   11/06/2013 at 13:03

   Bende 4 var ayni ptoblemle bnde karsiladiyorum