SoundHound LiveLyrics – Canlı Şarkı SözleriiPhone kullanıp da, Shazam ve SoundHound gibi, o an ortamda çalan şarkıdan ismini ve sanatçısını bulan uygulamaları herhalde bilmeyen yoktur. Hatta yaklaşık bir sene önce, SoundHound’un ücretsiz versiyonu sınırsız olunca “SoundHound’un Ücretsiz Versiyonu Artık Sınırsız” başlıklı yazı ile sizlere duyurmuştuk. SoundHound ile ilgili önemli bir yeni (en azından benim yeni farkettiğim) gelişme daha olunca sizinle paylaşayım istedim.

Not: Daha önce bu tip bir servis kullanmamış olanlar için, bu uygulamalar o an bulunduğunuz ortamda çalan şarkıların yaklaşık 10 saniyesini dinleyerek ve de bu 10 saniyelik parçayı sunucusuna yollayarak hangi şarkı olduğunu kolayca buluyor. Bu hizmeti veren servislerin veritabanlarında milyonlarca yerli ve yabancı şarkı olduğu için de şarkıları bulmaları çok zor olmuyor.

Aslında bu yazıyı geçtiğimiz yaz, SoundHound “LiveLyrics” yani Canlı Şarkı Sözleri özelliğini ilk duyurduğunda paylaşacaktım. Fakat SoundHound, ilk lansmanda bu özelliği ülkemize açmamış, sadece Amerika ve Kanada’daki kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Ben de takipçilerimizi gereksiz yere heveslendirmek istemediğim için hiç bir şey yazmadım 🙂

Fakat SoundHound geçtiğimiz günlerde, veritabanındaki şarkı sözü sayısını da 1 milyona çıkartarak bu servisini tüm dünyaya açmış gözüküyor. Yazının başında da belirttiğim gibi belki bu özellik çok uzun zamandan beri bize de açık olabilir, fakat ben bu sabah tesadüfen farkettiğim için sizinle de paylaşayım istedim.

SoundHound uygulamasındaki LiveLyrics özelliğinden de iki şekilde yararlanabiliyoruz. Birinci şekilde, bulunduğumuz ortamda (televizyon, radyo, vs.) çalan bir şarkıyı, her zaman yaptığımız gibi uygulamaya dinletiyoruz.

Eğer uygulama şarkıyı tanırsa ve de şarkı sözleri de veritabanına varsa, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi şarkı sözlerini de gösteriyor. Fakat uygulamanın en büyük özelliği, şarkı sözlerini bize şarkı ile senkron olarak göstermesi. Yani dinlettiğimiz şarkının neresinde olduğunu anlayıp, sanki bizimle birlikte şarkıyı canlı olarak dinliyormuş gibi kayan yazı şeklinde sözlerini (lyrcis) gösteriyor.

Hatta cihazımızı yatay şekilde tuttuğumuzda şarkı sözlerini tam ekran yaparak daha büyük bir şekilde gösteriyor.

Bu özelliğin kullanılabildiği ikinci yöntem ise, cihazımızdaki Müzik (eski adıyla iPod) uygulamasındaki şarkıların sözlerini görebilmemiz için. Biliyorsunuz ülkemizdeki iPhone ve iPad kullanıcıları, henüz bize açık olmadığı için iTunes Music Store’dan müzik satın alamıyor. Fakat daha önce bu yazıda paylaştığımız gibi, bilgisayarlarındaki mp3’leri cihazlarındaki Müzik (iPod) uygulamasına transfer edebiliyorlar.

Müzik (iPod) uygulamasında şarkılarımız çalarken SoundHound uygulamasını açtığımızda da, “Library” ekranında o an çalan şarkının sözleri, şarkıyla birlikte senkron olarak gösterilmeye başlanıyor.

Hatta şarkı sözlerinde dilediğimiz bir bölüme çift dokunduğumuzda, şarkı da o kısma atlama yapıyor. Yani şarkı sözlerini kullanarak şarkının dilediğimiz kısmına ileri geri gidebiliyoruz.

Eğer Arşivimizdeki (Library) şarkı SoundHound’un veritabanında yoksa, o zaman karşımıza yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Lyrics are not available for this track.” tarzında bir mesaj çıkıyor. Bu arada aynı mesaj, eğer şarkı ve şarkıcı adı düzgün değilse de çıkabiliyor. Çünkü SoundHound, arşivimizdeki uygulamaların alt yazılarını ararken sadece isimlerini kullanıyor.

Bu nedenle arşivimizdeki şarkılar için SoundHound’un LiveLyrics özelliğinden tam olarak faydalanabilmek istiyorsak, o zaman ya aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes’ta tek tek şarkılarınızı düzenlememiz gerekiyor, (ki bu çok zahmetle ve zor bir iş)

Ya da daha önce bu yazıda paylaştığımız TuneUp gibi programlar ile bu işi otomatik yaptırmamız gerekiyor. (ki en mantıklı yöntem bu)

Son olarak SoundHound Türkçe şarkıları bulmada zaten çok başarılı olmadığı gibi şarkı sözleri konusunda da oldukça zayıf. Yaptığım denemelerin hiç birinde Türkçe şarkı sözü bulduramadım. Türkçe şarkılar konusunda aslında Shazam çok daha başarılı, fakat onun da LiveLyrics özelliği henüz Türkiye’ye açık değil. Dolayısıyla bu özelliği, yabancı şarkılarda kullanmak isteyenler için SoundHound harika bir çözüm.

SoundHound universal olduğu için iPad'de de gayet güzel.

Bu arada SoundHound universal bir uygulama olduğu için, iPad’de de oldukça kullanışlı bir ara yüzü var ve yukarıda anlattığım herşey iPad uygulaması için de geçerli.

Özetle eğer yabancı şarkılar için “LiveLyrics” yani Canlı Şarkı Sözleri özelliğinden faydalanmak isterseniz, aşağıdaki linki kullanarak SoundHound’un ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer daha önce zaten indirdiyseniz ve çok eski bir versiyon kullanıyorsanız güncellemeniz yeterli.

SoundHound - Music Discovery


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
SoundHound - Music Discovery
App Store oyları: (4979 oy)
Desteklenen Diller: CS, Danish, Dutch, English, , French, German, , Italian, JA, KO, , NB, Polish, , Russian, ZH, Spanish, , , ZH, Turkish
Çıkış Tarihi: 27.04.2010
Boyut: 47.73 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, Watch4-Watch4, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular

Eğer uygulamayı indirmeden, “Bu LiveLyrics özelliği nasıl çalışıyormuş” diye merak ediyorsanız da, aşağıdaki youtube videosuna gözatabilirsiniz.

31 Comments

 1. Ahmet

  05/02/2012 at 12:45

  Ben biliyordum ; ama sizden teknik terminoloji almak İphone britanica’si oluyor daha detaylı … Teşekkürler Mustafa Bey… 😉

 2. adnan

  05/02/2012 at 13:03

  tesekkurler

 3. ibrahin

  05/02/2012 at 13:35

  Merhaba mustafa bey,
  Konu ile ilgili olmamasına rağmen yazacak yer olarak burayı seçtim. ipone 4 gün şarjı tamamen bitti. şarj için doldurmaya başladığımda açılmaya başladı önce elma sonradan dönen daire. Sonrasında burda kaldı. Birkaç kez denedim aynı. Power tuşu ile onay tuşuna basarak resetledim gene aynı. itunesdan restore yaptım yine aynı. Çaresiz kaldim. yardim rica ediyorum.

  • Mustafa Tan

   05/02/2012 at 13:51

   Bu tip sorularınızı Soru Cevap sitemizde sorabilirsiniz : http://www.iphoneturkey.com/soru-cevap

   Fakat gördüğüm kadarı ile önerebileğim herşeyi denemişsiniz. Bence bir servise verin onlar baksın.

   • Talha

    06/02/2012 at 20:58

    Mrb Mustafa bey bu cydia jeilbreak nedir nasıl yükleyebilirim bı bilgi verebilirmisiniz

 4. Kerem

  05/02/2012 at 13:42

  Sizce bu uygulamalardan en iyisi hangisi Mustafa Bey ? SoundHound mu, Shazam mı, MusicID mi, Minomi mi ?

  • Mustafa Tan

   05/02/2012 at 13:51

   İhtiyacınıza göre değişir. LiveLyrics nedeniyle şu an benim için en iyisi SoundHound.

   • Kerem

    05/02/2012 at 14:30

    SoundHound ile Shazam’ı yükledim. Shazam’ın Türkçe şarkı desteği çok dikkatimi çekmişti. SoundHound’un da LiveLyrics özelliği çok iyi olmuş. Bu ikisi yeter diye düşünüyorum 🙂

  • Ex

   05/02/2012 at 23:01

   Madonna-Give all your lovin
   SoundHound bulamadı-shazam buldu
   Somebody That I Used to Know – Walk off the Earth
   SoundHound yine bulamadı-shazam buldu üstelik orjinali ile karıştırmadan direk cover versiyonunu buldu
   sadece karşılaştırma yaptım shazam fanı değilim.. 🙂

 5. Canferuzunkaya

  05/02/2012 at 14:49

  Açılımlar için teşekkür ederim. Dikkatle paylaşımlarını bekliyorum.

 6. Emin

  05/02/2012 at 21:21

  Merhaba Mustafa Bey Sayfanızı ve yayınlarınızı çok yakından takip ediyorum ve Tüm emekleriniz için çok teşekkür ederim

  Konumuzla Alakalı değil fakat Blacklist adlandırılan App programlar var bir kaç tanesini indirdim hiç biri bire işe yaramadı sizin bildiğiniz bir uygulama varmı yoksa Halen böyle bir teknoleji yokmu kandırılıyormuyuz acaba.?

  • Mustafa Tan

   05/02/2012 at 21:35

   Bu konuda aslında defalarca paylaşımda bulundum. Apple uygulama geliştiricilerin Sistem Ayarlarına, Telefona ve SMS gibi kritik uygulamalara erişimine izin vermiyor. Dolayısıyla bu tip uygulamaların App Store’da yer almasına imkan yok:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

   Ayrıca App Store’da “ben size gelen çağrıları engelleyeceğim” diye iddia eden fakat kullanıcıyı kandıran bir uygulama olduğunu da sanmıyorum. Çünkü Apple bu tip uygulamalara da izin vermez. Bir tane örnek verebilir misiniz?

 7. BİLEN

  05/02/2012 at 21:31

  Harika gerçekten kesinlikle soundhound..TEŞEKKÜRLER MUSTAFA BEY.

 8. bulut

  06/02/2012 at 21:32

  hocam iphone4s kullanıyorum hücresel veri kapalı olmasına rağmen şebeke sorununu yaşıyorum bazen mesaj gönderemiyorum ve telefonum açık olduğu halde beni arayanlar ulaşamıyorlar daha önce iphone 4 kullanıyordum böyle bir sorun yaşamadım cihazım garantili servise bırakmam gerekiyormu yoksa yeni güncellemeyimi bekleyeyim ne dersiniz

 9. Timur

  06/02/2012 at 21:51

  Benim burada yazdığım bazı yorumlar hemen hata veriyor ve gitmiyor. Nedendir?

 10. todor74

  07/02/2012 at 13:27

  bu app i de indirdim. shazam ile test ettim, sarki tanimada shazam cok ustun ama sarki sozleri falan istiyorsaniz soundhood.

 11. Safa

  07/02/2012 at 17:35

  Mustafa bey eğer AppStore ‘ a blacklist diye aratırsanız birçok sahte uygulamayla karşılaşırsınız , yani AppStore böyle uygulamalara izin veriyor .

 12. Mustafa Tan

  07/02/2012 at 17:37

  BlackList kelime anlamı olarak KaraListe demek. Uygulamanın açıklamasında “Ben istediğiniz çağrıları çalmadan engelleyebiliyorum” yazmadığı ve BlackList uygulamasının nasıl çalıştığını yazdığı sürece Apple birşey demez.

 13. Anonim

  08/02/2012 at 11:29

  shazam daha iyi buluyor ama lyrics desteği sunmuyor ve de şarkı sayısında kota uyguluyor, soundhand de ücretsiz ama listemdeki evanescense-my immortal ı bile bulamadı çok şaşırdım..

 14. Maksud

  09/02/2012 at 01:28

  Teşşekkür ler

 15. Salihist

  09/02/2012 at 13:27

  Selamlar Mustafa bey. Saat 13 20 itibariyla İstanbul avcilarda kar yağışı başladı. Umarım güzelliklere sebeb olur…
  Bluetooth ile iphone’dan İphone müzik transfer edilebiliniyor mu Mustafa bey?

 16. Celalettin

  10/02/2012 at 19:10

  Mustafa bey lryics(sarki sozlerini) nereden acacagiz bir turlu çalıştıramadm …..
  Tesekkürlee

  • Celalettin

   12/02/2012 at 15:36

   Acaba bu lrycis ozelligi paralı versiyondami mevcut ben programi update ettim olmadi yeniden indirdim yine olmadı…hangi butona basarak lrycis özelliği acacagz arkadaşlar?

   • Mustafa Tan

    12/02/2012 at 15:46

    Yazıda da paylaştığımız gibi lyrics’i aktive etmek için bir ayar veya seçenek yok. Eğer arattığınız şarkının sözleri veritabanında varsa zaten otomatik gösteriyor.

 17. ali

  14/03/2012 at 09:02

  Herkese merhaba, Soundhound’un buldugu sarkilari, direk iTunes’tan indirme ozelligini kullanamiyorum. iTunes butonuna tiklanamiyor. Bu konuda bir fikri olan var mi?

  • Mustafa Tan

   14/03/2012 at 09:03

   Çünkü iTunes Music Store Türkiye’ye açık degil.

 18. Cem

  14/03/2012 at 23:15

  Gecen yaz para verip tune up aldim,arsivimdeki tum sarki album sanatci isimlerini duzelttim ustelik tune up itunes ile yanyana calisyor ve dinledigoniz sarkiyi sanatciyi hem bilgi olarak anlatiyor hem de you tube vb sitelerden videolarini gosteriyordu bu ozelligin ipad de yanimda olmasini cok istemistim,hem bunu hem altyazi ozelligini bana sound hound sagladi satin almadan reklamlara ragmen cok super bir uygulama hararetle ederim

 19. Pingback: best apps for health and wellness, iphone ipad health apps » Emoji 2 – 300+ NEW Emoticons and Symbols!!

 20. Pingback: TuneWiki Lyrics | İncelemeleriniz (Beta)

 21. Cengiz

  01/01/2013 at 20:12

  Merhabalar;
  Tune Up Media’nın yerini tutabilecek benzer bir free program var mı?

 22. Aslan

  09/11/2013 at 14:52

  Su an live lyrics özelliği çalışmıyor. Neden olduğu hakkında bilgisi olan var mi?