iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar

Bildiğiniz gibi Apple, senede bir yeni bir iPhone ve iPad modeli çıkartıyor. Genelde de her bir model arasında yaklaşık 12 ay oluyor. (Gerçi iPhone 4S’te bu süre 16 aya çıkmıştı.) iPad 2’nin de geçtiğimiz yıl Mart ayı başında duyurulduğunu düşünürsek, yeni iPad modelinin de yakında duyurulacağını varsayabiliriz. Zaten Apple’a iPad parçaları sağlayan firmalardan sızan bilgilere göre Apple, yeni iPad’in üretim hazırlıklarına başlamış bile. Ayrıca son dedikodular, Apple’ın yeni iPad’i tanıtacağı etkinliğin 7 Mart’ta olacağı yönünde.

Fakat bizi asıl ilgilendiren dedikodular değil, yeni iPad lansmanı ile birlikte kullanıcılardan gelecek sorular 🙂 Bildiğiniz gibi iPhone, ülkemizde iPad’den çok daha fazla tercih ediliyor. Fakat yine de kullanıcılardan sık sık, “iPhone’um var, iPad de almaya gerek var mı? iPhone mu yoksa iPad mi alsam?” vs. tarzında sorular geliyor. Her iki cihaz da iOS işletim sistemini kullandığı için yetenekleri çok benzer. Dışarıdan ilk bakıldığında aralarında tek farkın, iPad’in ekranın daha büyük olması ve pilinin daha uzun dayanması gibi gözüküyor. Fakat pratikte aralarında önemli farklar mevcut.

2011 sonunda yaptığımız anket sonuçlarına göre iPad sahipliği

Ben de yeni iPad modelinin duyurusu ile birlikte bu tip soruların sayısının çok artacağını düşünerekten, kendi tecrübe ve kullanımı baz alarak, iPad’i iPhone’dan ayıran en temel özellikleri paylaşayım istedim. Geçtiğimiz yıl Yurt Dışından iPad Almak, iPad 2 İncelemesi – I, II ve III yazıları ile aslında iPad 2 hakkında detaylı bilgi paylaşmıştık. Dolayısıyla bu yazının amacı iPhone veya iPad’i incelemek değil, tam tersine ikisi arasındaki kullanım farklılıklarını ve sağladığı faydaları ortaya koymak.

iOS Modelleri Arasındaki Temel Farklılıklar

iPhone ve iPad arasındaki temel farklardan konuşmaya başlarken öncelikle en çok sorulan “iPad 3G ile telefon görüşmesi mümkün mü?, SMS atabiliyor muyuz?” gibi soruları cevaplamak gerekiyor. Bunun için de iPod Touch’ı da dahil ederek aşağıdaki tabloyu hazırladım. Aşağıdaki tablo, Apple’ın iOS tabanlı cihazlarının tüm özelliklerini içermese de, modellerin biribirinden farklılaştığı tüm temel özellikleri içeriyor.

Bu tabloyu kısaca özetleyecek olursak da:

 • iPod Touch’a iPhone’un SIM kartsız modeli diyebiliriz. Bu nedenle internete tek çıkış noktası Wi-Fi.
 • iPad Wi-Fi + 3G’ye SIM kartı takılabiliyor olmasına rağmen Telefon veya SMS özelliği bulunmuyor. Sadece 3G üzerinden internete çıkabiliyor.
 • iPad, boyut ve donanım açısından iPhone’dan daha büyük olmasına rağmen fiyatı daha uygun.

* iPod Touch’ta ve iPad’in Wi-Fi modelinde GPS modülü yok fakat, cihaz Wi-Fi’dan internete bağlıyken çevredeki Wi-Fi sinyallerini kullanarak konum bilgisi alabiliyor. Fakat baz istasyonlarından veya GPS uydularından konum bilgisi alamıyor.

** Karşılaştırmanın doğru olabilmesi için cihazların en düşük modellerinin Amerika’daki satış fiyatları baz alınmıştır. iPhone için olan fiyat da kontratsız ve unlocked modelinin satış fiyatıdır.

iPad’in iPhone’a göre güçlü olduğu özellikler. (Video ve Oyun)

iOS tabanlı cihazlar ile ilgili bir blog sahibi olmam nedeniyle Apple’ın piyasaya sürdüğü tüm cihazları alıyor olmamı bir kenara bırakırsak, iPad’i sevmemin iki büyük nedeni var:

Birincisi geniş ekranı nedeniyle film, dizi, video, vs. izlemenin çok rahat ve keyifli olması. Açıkçası ben iPhone gibi küçük bir ekranda birşeyler izlemeyi keyifli bulmuyordum. iPad’den önce, özellikle servisle işten dönerken hep laptop ile izlerdim pek rahat olmasa da. Fakat iPad aldıktan sonra, serviste veya evde birşeyler izlediğim tek cihaz iPad oldu.

iPad’in video konusundaki en büyük sıkıntısı, standart video oynatıcısının avi, divx ve mkv gibi popüler formatları, pil ve performans gibi sebeplerden oynatmaması. Bunun için de, daha önce tanıttığımız Handbrake gibi uygulamalar ile videoları önce bilgisayarımızda çevirmemiz (convert) etmemiz gerekiyor.

Gerçi AVPlayer ve OPlayer gibi uygulamalar sayesinde çevirmeye gerek kalmadan da avi ve divx’leri izleyebiliyoruz, ama bu uygulamalar maalesef mkv’leri direkt oynatma konusunda yetersiz kalıyorlar. Fakat ben mkv oynatma konusunda, yeni çıkacak iPad modelinden ümitliyim 🙂

iPad’in iPhone’a göre daha keyifli olduğu diğer bir konu da oyunlar. Özellikle iPad’a göre tasarlanmış oyunlar bence kesinlikle iPhone’dan çok daha fazla zevkli oluyor. Tabii ki iPad, iPhone gibi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz ve her an kolayca cebinizden çıkarıp oyun oynayabileceğiniz bir cihaz değil. Fakat özellikle evde, sadece iPhone’a göre değil, bilgisayarda veya laptop’ta oynamaya göre çok daha güzel bir deneyim sunuyor.

Örneğin eğer iPad sahibi iseniz ve daha önce hiç oynamadıysanız, mutlaka Plant vs. Zombies isimli oyunu bir deneyin. Özellikle bu tip oyunlar iPad’deki oyun deneyimini en üst seviyeye çıkarıyorlar.

iPhone ve iPad uygulamaları arasındaki farklar

iPhone Uygulamalarının iPad’de de Çalışması

iPad’in en büyük avantajlarından bir tanesi, iPhone’a göre geliştirilmiş uygulamaların iPad’de de çalışabilmesi. Fakat iPad’in ekran çözünürlüğü, iPhone’a göre daha yüksek olduğu için, iPhone uygulamaları iPad’in ekranını tam kaplayamıyor. Yani orijinal haliyle, ekranın ortasında iPhone’daki boyutunda gözüküyor. Fakat Apple, görüntü kalitesinden taviz vermeyi göze alanlar için görüntü kalitesini düşürürek iPhone uygulamalarının iPad’de tam ekran olmasına izin veriyor.

Örneğin blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz‘in henüz iPad’e versiyonu mevcut değil. Fakat yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPad’de de çalışıyor. Dolayısıyla App Store’daki iPhone’a özel geliştirilmiş uygulamaların çoğunluğu süper görünmese de iPad’de sorunsuzca çalışıyor. Sadece doğası gereği iPhone donanımına veya özelliklerine bağımlı olan uygulamalar iPad’de çalışmıyor. Bunların sayısı da oldukça az.

iPad’e özel uygulamalar, iPhone’da çalışmıyor.

iPhone için geliştirilmiş uygulamalar iPad’de çalışırken, bunun tam tersi yani iPad için geliştirilmiş uygulamalar iPhone’da çalışmıyor. Bu yüzden iPhone’da herhangi bir iPad uygulamasının App Store linkine tıkladığımızda uygulamanın sayfası değil, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uyarı ekranı geliyor:

iPad’e özel uygulamalar, iPhone uygulamalarından daha pahalı.

Eğer uygulama geliştirici, uygulaması veya oyunu için iPhone’a ve iPad’e özel iki ayrı versiyon yapmışsa, yani uygulamasını universal yapmamışsa, bu durumda genelde iPad versiyonu çok daha pahalı oluyor. Genelde de iPad versiyonunun fiyatının, iPhone versiyonunu 2 veya 3 katı olacak şekilde bir fiyatlandırma yapıyorlar.

iPhone ve iPad uygulamaları arasındaki fiyat farkı

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Plant vs. Zombies’in iPhone versiyonu 2.99$’a satılırken, iPad versiyonu 6.99$’a satılıyor. İçerik olarak iki uygulamada aynı sayılır fakat iPad versiyonları genelde daha pahalı oluyor.

Universal Uygulamalar

Hem iPhone’u, hem de iPad’i olan kullanıcıların en çok sevdiği uygulamaların başında universal uygulamalar geliyor. Çünkü bu tip uygulamalar App Store’da tek bir versiyon olarak satılıyor ama her iki cihaza (iPhone ve iPad) uyumlu oluyor. Dolayısıyla da yukarıda paylaştığımız gibi hem iPhone’a, hem de iPad’e özel versiyon satın almak zorunda kalınmıyor. Bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi bir uygulama bir kere satın alındığında, aynı Apple Kimliğini kullanmak şartlıyla başka bir cihaza tekrar indirildiğinde tekrar ücret ödenmediği için universal uygulamalar çok avantajlı oluyor.

Örneğin geçtiğimiz aylarda tanıttığımız Where’s My Water isimli oyun, universal uygulamalara en güzel örnek. Oyun hem ucuz ($0.99) hem de iPhone ve iPad uyumlu.

iPad’in klavyesinde yazı yazmak doğal olarak çok daha kolay

Dokunmatik ekranlı cep telefonlarında yazı yazmak, tuşlu telefonlara göre biraz daha zor. Bunun en büyük nedeni de ekranın küçük olması nedeniyle doğru harfe dokunmanın daha zor olması.

Fakat büyük ekranı nedeniyle iPad’in klavyesi ile yazı yazmak çok daha kolay. Ben şahsen iPhone ile yazı yazmayı çok sevmiyorum, ancak kısa şeyler yazmam gerekiyorsa iPhone’un klavyesini kullanıyorum.

Fakat iPad’de yazı yazmak ekranın geniş olması oldukça kolay. Hatta ekran yan tutularak ve de bir miktar pratikle 10 parmak yazmak bile mümkün. Hatta iOS 5 ile birlikte, klavyeyi ikiye bölerek ekranın sağına ve soluna yaklaştırmak da mümkün.

Özetle iPad’i, laptop veya netbook’a alternatif olarak kullanma düşüncesinde olanlar var ise, klavye konusunu çok dert etmelerine gerek yok.

Ofis Uygulamaları

iPad almayı düşünenlerin en çok sorduğu soruların başında, Word, Excel ve PowerPoint gibi Microsoft Office programlarının iPad’de olup olmadığı geliyor. Maalesef halen Microsoft, ofis programlarının iOS versiyonlarını çıkartmış değil. Halbuki Microsoft Office’in Mac versiyonu bulunuyor. Gerçi söylentiler Microsoft’un bir iPad versiyonu üzerinde çalıştığı yönünde ama yine de şu an için App Store’da henüz bir şey yok.

Fakat Apple’ın ofis muadili olan iWork paketinin iPad versiyonları bulunuyor. Bu uygulamalarla Microsoft Office ile hazırlanmış dokümanlar düzenlenebildiğinden, bence Microsoft’un App Store’daki eksikliği pek hissedilmiyor 🙂

Bu yüzden eğer iPad’i almayı ve iş için kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle mutlaka daha önce paylaştığımız Pages ve Keynote inceleme yazılarımıza bir gözatın derim. Gerçi iPad ile ofis dokümanlarını düzenlemeyi düşünmüyorsanız, hiç uygulama indirmeden de sadece görüntüleme amaçlı dokümanlarınızı açabilirsiniz.

iPad de iOS tabanlı olduğu için iPhone gibi kapalı bir kutu

iPad geniş ekranlı bir cihaz olduğu için bazı kullanıcılar, laptop’larını kullanabildikleri özgürlükte iPad’lerini de kullanabilmeyi umuyorlar. Fakat iPad de, aynı iPhone’da olduğu gibi kapalı bir kutu. Örneğin interneteen istediğiniz gibi uygulama yükleyemiyoruz. Sadece App Store’daki uygulamaları yükleyebiliyoruz. Ya da usb tabanlı flash disk veya vınn modem bağlayamıyoruz. iPad’in web tarayıcısı olan Safari de, flash tabanlı siteleri açmıyor. Benzer şekilde iPad’in standart video oynatıcısı her videoyu oynatmıyor. Yukarıda paylaştığım gibi özel bir uygulama veya çevirici (converter) kullanmak gerekiyor.

Fakat tüm bu kısıtlamaları, iPad’i daha performanslı, daha güvenli ve daha az pil tüketen bir cihaz yapıyor. Bir çok kullanıcı, iPad’in bu kısıtlarından şikayetçi olsa da, dünyada halen en çok satan tablet konumunda. Hatta Apple, iOS’un bu kadar kapalı olmasına rağmen başarılı olmasından dolayı, aynı modeli Mac’lere taşımaya başladı. Hatta geçenlerde duyurduğu OS X 10.8 Mountain Lion sürümüyle, iOS’u Mac bilgisayarlarına da taşıyacağı sinyallerini verdi 🙂

iPad 3G’de Kişisel Erişim Noktası Yok

iPhone’a sonradan gelen özelliklerden bir tanesi de bu yazıda detaylı paylaştığımız Kişisel Erişim Noktası (Personal Hotspot). Hiç duymamış olanlar için kısaca özetlemek gerekirse bu özellik, iPhone’un mobil (3G) internet bağlantısını diğer cihazlara (laptop, ipad, vs gibi) kablosuz olarak paylaşma imkanı veriyor. Bu sayede bir iPhone sahibi, hattındaki internet paketini, laptopunun internet bağlanıtısında da kullanabiliyor. Bu sayede laptop’u için de ayrıca bir vınn modem ve hat almak zorunda kalmıyor.

Kişisel Erişim Noktası sadece iPhone'da var. iPad'de yok.

Fakat bu özellik iPad 3G’lerde bulunmuyor. Yani bir iPad 3G kullanıcısı, cihazının mobil internet bağlantısını laptopuna paylaştıramıyor. Bu yüzden, sırf bu nedenle iPad 3G almak isteyenleri uyarmakta fayda görüyorum. Benim önerim eğer iPhone kullanıcısı iseniz, iPad 3G yerine iPad’in Wi-Fi modelini almanız. Çünkü iPhone’un mobil internet bağlantısı, iPad’e paylaştırılabiliyor. Bu sayede iPad de daha ucuza gelmiş oluyor. (Ben şahsen hep böyle yapıyorum)

Sonuç

Özetle iPad, her dilediğimizi yapabileceğimiz bir cihaz değildir. Fakat sunduğu özellikerini en iyi şekilde yerine getiren bir cihaz. Yani herşeyden biraz olsun ama bizim olsun mantığı iPad için geçerli değil. Zaten bu nedenle halen en çok satılan tablet konumunda. Ben yukarıda kendi bakış açımla iPad’in iPhone’dan farkını ve kullanımını ortaya koymaya çalıştım. Fakat bunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Örneğin aşağıdaki grafikte olduğu gibi Amerika’da geçenlerde yapılan bir araştırmada, 12 yaşından küçük çocukların bulunduğu evlerin %70’inde bir tablet mevcutmuş. Ve de çocuklar açısından bu tabletlerin çoğunluğu oyun oynamak, eğitim, seyahat sırasında eğlenme ve dizi/film izleme amaçlı kullanılıyormuş. Tabletleri iletişim amaçlı kullanım oranı da oldukça düşük.

Maddi imkanı olup da iPad almayı düşünenlere önerim de Mart başında duyurulacak yeni iPad modelini beklemeleri yönünde. Daha önce hiç bir iOS tabanlı cihaz kullanmamış olup da iPhone ve iPad arasında kalanlara önerim de iPhone almaları yönünde. Çünkü iPad’i telefon olarak kullanmak pek mümkün değil. Fakat iPhone ile iPad deneyimini kısıtlı olarak da yaşamak mümkün.

BlackBerry sahipleri gibi tuşlu telefonlardan vazgeçemeyenlere önerim de, ikinci el de olsa bir iPad deneyimi yaşamaları yönünde. Zaten yeni iPad modeli çıkar çıkmaz eskilerinin fiyatları da oldukça ucuzlayacaktır.

Eğer iPad sahibi iseniz, siz de cihazınızla ilgili tecrübeleri yazıya yorum girerek paylaşabilirseniz çok memnun oluruz 🙂 Bu sayede kararsızlara fikir vermiş olursunuz.

107 Comments

 1. Kemal Bektaş

  19/02/2012 at 12:06

  merhaba iPad2 sahibiyim ve en önemli tespitim app yönünde iphone daha zengin ve güncel… ipad e herşey sonradan çıkıyor…

 2. Kemal

  19/02/2012 at 12:26

  İpad3 de veya sonraki modellerinde telefon özelliğinin olma ihtimali nedir Mustafa bey

  • Mustafa Tan

   19/02/2012 at 12:28

   Bence sıfır 🙂

   • Mansur

    19/02/2012 at 14:11

    Jailbreak ile telefon ozelligi geliyor…

    • Burak

     29/02/2012 at 14:09

     JailBreak ise iPhone’u veya iPad’i güvensiz hala getiriyor ne yazık ki.

     • Erkin

      29/02/2012 at 22:52

      Bence pek değil ama iPhone 4s e asla yapmayın

 3. Atalay

  19/02/2012 at 12:28

  Sayin yetkili, hem iPad 3G+wi fi, hem de iPhone sahibinin telefonundaki interneti nasıl ipadde de kullanacağını anlatirmisiniz. Teşekkür ederim

 4. Oğuz

  19/02/2012 at 12:44

  Sıkı bir Apple kullanıcısıyım. iPhone um vardı iPad almak için çok kararsız kaldım ama sonra iyi ki almışız. İkisi birbirinde çok farklı cihazlar. İPadiniz varsa PC ye ihtiyaç duymuyorsunuz. Her işinizi fazlasıyla görüyor.

 5. Cemail Yenigün

  19/02/2012 at 12:45

  Mustafa Ağabey Merhaba.
  İPad2’ler muhakkak ki müthiş aletlerdir. Hiç kullanmadım ve bilmiyorum.
  Lakin İPhone 4’e Aşığım. hayatımı o kadar kolaylaştırdıki. Apple’ye Minnettarım.
  Mustafa ağabey Sizede çok ama çok teşekkürler. Bizlere anlıyabileceğimiz bir lisanda bilgileri sunduğunuz için.
  Hayırlı Pazarlar diliyorum.
  Sevgilerimle

 6. Evrim Altay

  19/02/2012 at 13:09

  Yazı için teşekkürler. Şimdi bir tanıdığım tablet mi alsam netbook mu alsam diye bana sordu. Ben tablet konusunda pek bilgili olmadığımdan netbook dedim.

  Alacak kişinin istediği özellikler: İnternete girmek, (Kodlayacağım bir siteyi yönetmek (ASP) ) Sizce hangisini almalı?

  Netbook mu ? iPad mi? Yoksa başka bir tablet mi?

  • Dora

   19/02/2012 at 14:43

   Kodlama yapamaz ama forum blog yönetebilir.

  • RealCony

   19/02/2012 at 22:27

   Evde Netbook var iPad 2 de var.netbookun en önemli farkı USB.buda arkadaşından film almani kolaylaştırıyor.onun dısında fiyat farkı nerdeyse 3 te 4 te 1 i fiyatında.bunlarin dısında kesinlikle iPad.yalniz iPad alırsan iphonda alırsın MacBook da alırsın.onuda duşun çünkü Apple manyak

 7. todor74

  19/02/2012 at 13:23

  elinize saglik yazi icin. iphone 4 um var ve cok memnunum. bugune kadar kullandigim en muthis alet.

  • Anonim

   19/02/2012 at 13:51

   Suan ipad lerde kodlama islemi yapmak mumkun degil. O yuzden arkadasiniz laptop almali. Diger tablet pc lerde ise performans sorunu yasayacaktir

 8. serkan doğanay

  19/02/2012 at 14:00

  bende yeni ipad çıkınca eskisinden bir tane alacağım. çünkü sizinde dediğiniz gb ucuzluyor ve arada çok büyük fark olmuyor bence. saygılar

 9. Alper

  19/02/2012 at 14:13

  Merhaba,

  Bende geçen gün bir websitesinde 990TL ye görünce sipariş verdim wifi modelden. Ama mart ayında yenisi çıkacaksa iptal mi etsem diye bir soru geldi aklıma. Iphone 4S sahibiyim. Ne yapsam? Fiyat iyi geldi aldım?

  • MirKan

   19/02/2012 at 22:13

   bence gayet uygun bi fiyata almıssın…

   • Anonim

    23/02/2012 at 20:51

    Hangi siteden aldın. Eğer iPad 2 Wifi ise fiyat cok iyi. Siteyi söylersen düşünmeden alırım

   • Tamer

    23/02/2012 at 20:53

    Eğer iPad 2 Wifi 16gb ise mükemmel fiyata almışsin. Sitenin adını söylersen düşünmeden alırım

 10. Serkan Çelik

  19/02/2012 at 14:13

  wifi+3g li ipad2’de sms özelliği yok demişsiniz. fakat ios 5 yüklü cihazlar arasında imessage ile mesajlaşılabiliyor. bunuda dip not olarak eklemek istedim. güzel bir derleme olmuş. ipad alıp almamayı hala düşünüyorum. en iyisi ipad3’ü bekleyip karar vermek.

  • Mustafa Tan

   19/02/2012 at 14:16

   İnternet üzerinden mesajlaşmak için iMessage dışından App Store’dan uygulama (örneğin Skype) yükleyip mesajlaşmak zaten mümkün. Fakat kullanıcıların esas beklentisi SMS oluyor. Çünkü herkezde iPhone yok. Bu yüzden sadece SMS yok diye yazdım. iMessage yazınca kullanıcılar sanki iMessage üzerinden SMS atabileceklerini düşünmesinler diye.

   • Ahmet

    29/02/2012 at 03:17

    Sms için turkcellin akıllı mesaj uygulamasi var. Bu uygulama ile sms atabiliyorsunuz.

    • Ahmet

     29/02/2012 at 03:39

     Bizim evde de bir ipad var. Her aksam evde ipad kavgasi var evdeki masaustune labtoba notebooka bakan yok ipadte hanim internete girer emaillerine bakar ipadi mutfaga tasir yemek tarifi bakar. Cocuk ipad oyunlarinda ustalasir. Bense genelde internete girmek dergi okumak hele ki muhtesem flipboard uygulamasi ile facebook ve twitter takip etmek ve hassas dokunma ekrani ile cizim yapmak icin muhtesem bir deneyim farkli tabletlerde goremeyeceginiz hassasiyet ipadte var her grafik tasaririmcina oneririm. İpad size sundugu en buyuk luks tum bunlari yatarak dokunarak yapiyor olmaniz. Gecen tvde cnbc-e bir filme daldik ama deli gibi de uykumuz var. Hemen ipade cnbce uygulmasi indirdim filmin devamini yatakta uzanarak ipadten izledim. Flash uygulama sikintisi ben hic yasamadim zaten internette flash ne kaldi ki? Reklam bannerlari ve oyunlar bir iki siteye de girmem ne olacak? İyi bir stlyus kalemle ipad guzel bir cizim tabletine donusebiliyor.

    • Ahmet

     29/02/2012 at 03:41

     Benim bir arkadasimda ipad alma konusunda kararsizdi ona dedim ki “ipad aldiktan sonra tek pismanligin keske daha once alsaydim olacak”

 11. Timucin

  19/02/2012 at 14:15

  Hem iphone4 hem de ipad2 sahibiyim. İpad2 alirken cok kararsiz kaldim. İphone ile tek farki ekraniymis gibiydi. Ama aldiktan sonra anladim ki ikisi de apayri. Evde laptop a kimse dokunmuyor. İpad elimizden dusmuyor. İkinciyi almayi dusunuyorum. Bir de benim ipad 2 nin sarji iki gun gidiyo. İphone 4 ise 18 saat. Sizinkilerin durumu nedir? Tesekkurler

  • Emre

   20/02/2012 at 14:37

   4s kullanıyorum özellikle akşamları çok oyun oynuyorum o halde zor bitiyor batarya oyuna fazla yüklenmez sem 2gun gidiyor

 12. Volkan tunc

  19/02/2012 at 14:43

  Ofis programlari ni da yuklerseniz excel word is amaclida kullanilabilir …iphone ise telefon haric diger ozellikleri harika …kisitlayici oluslari ise sinir bozucu ama daha iyisi olana kadar bunlara devam …sanki htc xe telefon olarak daha iyi gorsellik ve kullanici icin daha cok secenegi var

 13. sema

  19/02/2012 at 15:02

  Merhaba Mustafa Bey
  Ben IPhone 4s kullanıcısıyım sizler gibi iyi bir kullanıcı değilim ama öğrenmeye çalışıyorum..Benim sorunum telefonla çektiğim resimleri ve videoları bilgisayarıma yüklemeye uğrastıgım zaman yanlızca resimler bilgisayara aktarılıyor videoları aktaramıyorum pek cok kişiye sordum ama sanırım onlarda çözüme ulaştıracak bilgi veremediler. sizden yardım rica ediyorum ilgilenirseniz sevinirim teşekkür ederim..

  • Ersin Bilgin

   22/02/2012 at 02:41

   Sema selam, bilgisayarina su programi yuklersen iphonedaki videolari bilgisayarina aktarabilirsin : iphonebrowser
   bunu googlea yaz cikar. Fakat bu programin calismasi icin bilgisayarinda itunes yuklu durumda olmali

 14. Anonim

  19/02/2012 at 15:16

  Mustafa bey,
  İphone4 kullanıyorum.ücretli indirdiğim uygulamalarım var. Jailbreak yaparak ücretsiz indirme yapmayı tavsiye ediyormusunuz. Olumlu ve olumsuz yönlerini söylemenizi sizden rica ediyorum.
  Saygılarımla,

 15. Berk Ozgule

  19/02/2012 at 16:18

  Ben iPhone 4 sahibiyim, okulda sunumlarimiz, projelerimiz oldugu icin devamli ofis uygulalari(MS Office v.b) ile ic iceyim. Bu sorunumu da iPhone uygulamasi olan QuickOffice ile cozdum 18$ gibi bir fiyati var ancak iPhone’umu jbli kullandigim icin installous yardimiyla programin full surumunu ucretsiz indirdim ve efektif olarak kullaniyorum.

 16. Kaan Yılmaz

  19/02/2012 at 16:43

  Hem iPhone 4 hemde iPad 2 sahibiyim. Her ikisi de muhteşem cihazlar. Ama iPad de kitap, gazete, dergi okumak bir başka güzel oluyor.

 17. Akakyel

  19/02/2012 at 17:27

  Jailberk olmadan öncesi çok sıkıcıydı iPad 2. Ama şimdi süper oldu ve Ahmet bey 3g ile bu siteye başladım şimdi bir haber kanalı gibi her gün birkere sürekli takip ediyorum ilginize bilginize alakaniza teşekkürler dünyada Apple Türkiye’de siz :)))

  • Akakyel

   19/02/2012 at 17:51

   Mustafa nasıl Ahmet oldu anlamadım ama iste tek sıkıntı si bu olsa gerek

 18. ismail

  19/02/2012 at 17:39

  yazılarınızı severek takıp edıyorum,,3 aydır almayı planlıyorum vodofonda bı arkadasım var gel verım ıpad dıyo gonlum almaktan yana ama sızın dedınız gıbı 3 cıktı zaman ahbe dememek ıcın beklıyorum yada ıpad 2s gelırse dıye aklımdan gecmıyo deyıl,,pc gıbı kullanamıcaz ama alım evde dursun wıfı uzerınden ıphonedekı fotolarımı arsıvleselem oda yeter bana:)bu adamlar lımon sıkacagı cıkarsa alırım,cunkı işlerını cok ıyı yapıyolar sızın yazınızdanda okudum gıbı beklemek en mantıklısı satıcılar elındekı stokları bıtırme derdınde sanırım gıttı gıdıyora bıle gunun fırsatı olduna gore,paylasım ıcın tesekkurler mustafa bey,

 19. Erman Pecin

  19/02/2012 at 17:44

  Sayin mustafa bey ipad den telefon ozelligi yok ama tango veya viber uygulamamlari ile bir baska iphone kullanicisi ile goruntulu vecsesli konusma yapabiliyorsunuz yazinizda bunu belirtmemissiniz
  Saygilar

  • Mustafa Tan

   19/02/2012 at 18:22

   Evet ama bu durumda Telefon özelliği tam anlamıyla gelmiş olmuyor. Bu şekilde bilgisayarımıza da Skype gibi uygulamalar yükleyerek internet üzerinde görüşme mümkün hatta. iPhone yerine iPod Touch almak da mümkün 🙂

   Fakat dediğim gibi hiç biri gerçek anlamda bir telefon değil. Kafaların karışmaması için özellikle yazmıyorum. Zaten sizin gibi kullanıcılar durumun farkında oluyor.

   • Ahmet

    04/03/2012 at 01:08

    Anlatım tarzınıza hayranım gercekten bildigim bir konuyu bile sırf siz anlatıyorsunuz diye okuduğum bile oluyor basarılarınızın devamını dilerim Mustafa bey

 20. Tolga

  19/02/2012 at 18:48

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Bende hem iPhone 3GS var, hemde iPad 2 3G. Ben iPhone dan aldığım zevki iPad den alamıyorum. iPad kitap gazete okumak için harika bir cihaz. Web de hafif gezinti yapmak için de ideal. Ancak, ben iPad e göre daha çok laptop ı kullanıyorum. Laptop daha güçlü.

  iPad’i blog tutmak için kullanabilirmiyim ? Blog da resim ve bazen küçük Youtube videoları eklemek istiyorum. Bunu yapabileceğim, iPad için bir Blog tutma programı önerebilirmisiniz ? Siz kendi blogunuzu iPad inizden yönetebiliyormusunuz ? Eğer evet ise, hangi app i kullanıyorsunuz ?

  Teşekkürler,
  Tolga

 21. Alp

  19/02/2012 at 19:02

  Iyi aksamlar Mustafa Bey,

  Umarim beni sorumu yazilarinin tamamini okumadan gonderdigim icin tembellikle suclamazsin cunku yazilarinla yeni tanistim ve “acemiler” altindakilerle basladim tek tek okumaya.. Ve fakat bu gune kadar
  ITunes ile 2 kez yaptigim “contacts” hatasini tekrarlama luksum yok ! Soru su : Iphone 4s im var ve calistigim sirketin server i ile iletisim icindeyim yani sirket (outlook kullaniyor) hesabima gelen emaillerimi 4s uzerinden de alabiliyorum ve sirketin outlook contacts inda kayitli 5 bine yakin musteri de 4s imin contacts inda kayitli.. Ben nasil mesela sahsi kontagimi (discimi) 4s imin contacts ina kayit edip sync yaptigimda isyerindeki bilgisayara aktarilmasini engelleyecegim ? Veya tersi yonde bilgisayarimin contacts i benim 4s in contacts ini discimin numarasini kaydetmemis hale donusturmesin ? 4s deki Contacts / Groups ile ilgili olsa gerek cozum ama nasil ? Simdiden cok tesekkurler…

 22. Egemen Deniz

  19/02/2012 at 19:21

  Merhaba Mustafa Bey

 23. Egemen Deniz

  19/02/2012 at 19:35

  Merhaba Mustafa Bey 🙂 Ben Apple ile ilk 2009 senesinde ıpod touch ile tanıştım ve sonra iPhone 3gs ve 4 aldım. Kısacası baya bir deneyimliyim 😀 Ben yeni çıkacak ıpad 3 ü almayı planlıyorum wifi modelini . Dediğiniz gibi iPhone’umdan Personal Hotspot u açarak ıpad imden bağlanmayı düşünüyorum . Ama iPhone’umdan Personal Hotspot u açıp pc me bağladığımda biraz internet yavaş oluyor . Aynı sorunu ipad ile de yaşarmıyım acaba 😀 ?

 24. FATİH MEHMET ÖZMEN

  19/02/2012 at 20:31

  Mustafa bey
  Ben iPhone 4s kullanıyorum, Büroda ve evde notbukum var bana ofis ve outlook proğramını eşitlemek istiyorum ne yapmam gerekir,
  Birde telefon defterini guruplara ayırmak istiyorum iş, Aile, Arkadaş, Şehir gibi bu ihtiyaclarıma yol gösterirseniz memnun olurum. Teşekkürler FATİH MEHMET ÖZMEN

  • Anonim

   20/02/2012 at 06:04

   App storede groups diye app yi indirim

  • Sürücü

   20/02/2012 at 06:42

   App storede. Groups app yi indirim

 25. Timurr

  19/02/2012 at 21:40

  Mukemmel karsilastirma için teşekkürler.

 26. Alper Gülengöz

  19/02/2012 at 21:56

  Merhaba ben iphone 4s ve ipad 2 sahibiyim daha once iphone 3g sahibiydim yavasladigi icin 4s e gectim valla ne cikarsalar alirim gunumun enaz 2-3 saati elimde ya iphone ya ipad var inanilmaz bagimlilik yapan cihazlar iphone mu ipad mi derseniz ikiside birbirine cok benzesede aslinda farklilar ondan maddi gucunuz varsa hiic dusunmeden ikisinide alin derim 🙂 bu arada 3-4 yildir ilk iphone umu aldigimdan beri siki takipcinizim emeginize sahip bu arada etrafimda son zamanlarda iphone sahibi artmaya basladi herkese sizin app nizi yukleyip merak ettiginiz ne varaa burda diyorum 🙂 iphone kullanma klavuzu gibi… Saygilar…

 27. Mehmet Gunaydin

  19/02/2012 at 22:05

  Her yil mayis ayinda bir defa ABDye gidiyorum ve cokca dubaiye gidiyorum. İs iliskilerim nedeni ile guvenilir ve ucuza apple urunlerini hizla temin ediyorum.
  2008 mayis ayinda ilk 2G iphonelarimizi aldik esimle beraber o gunden beri yenisi ciktiginda hemen aliyor elimdekini de turkiyede ikinci el piyasina satiyorum ve bedelsiz yukselmis oluyorum nerdeyse.

  İpad2 de aldim hemen ve ipad 3 icin de arkadasim cikmasini bekliyor nisanda gittigimde alip getirecegim.

  Bence apple urunleri genel kultur icin bile dokunmamiz gereken cok buyuk bir derya diyebilecegimiz hayal bile edemeyecegimiz ozelliklerin bulundugu bir platform.

  İpad2yi aldigimda 1 yasindaydi oglum elinden dusurmedigi icin su anda sadece onun izin verdigi kadar kullanabiliyoruz.

  Yasina uygun tum oyunlari 1$ a alabiliyorum ve dokunmatik ekranda inanilmaz guzel bir gelisim oldugunu dusunuyorum. Artik laptopimin ekranina dokunuyor uygulamalari calistirmak icin ve onu gorunce verdigim paralarin tumune helal olsun diyorum.

  Sonuc olarak ipad ve iphone birbirinden farkli ozellikleri olan ve birbirine tercih edilemeyecek urunlerdir ve maalesef her cikani almak zorundayiz.

  • MirKan

   19/02/2012 at 22:16

   apple ın ürünlerine verdiğiniz deger ve baglılık gercekten takdire şahan;) ama sanırım olmazsa olmaz degildir dimi:D

 28. Önder Atseven

  19/02/2012 at 22:20

  iPad wifi’yi iPhone’un kişisel erişim noktası ile internet girişi yapılması güzel ve 3G özellikli olanı almaya gerek yok. Ancak iPad’ta navigasyon kullanmak istiyorsanız GPS özellikli 3G iPad almakta fayda var. Yani iPad’ta navigasyon kullanmak isteyenler 3G iPad almalıdır.

 29. Muzaffer D.

  19/02/2012 at 22:34

  Selam,

  Iphone 4 ve Ipad 2 sahibiyim. Ipad 2’imi JailBreak’lı olarak 3 haftadır kullanıyorum. Bu cihazların tek sıkıntısı orjinal hallerin biraz kısıtlı olması.

  Ipad 3’u de sabırsızlıkla bekliyorum. Mustafa Bey’in bir derlemesine göre beğenirsem de temin etmek isterim 🙂

  Saygılar,

 30. Anonim

  19/02/2012 at 22:47

  yeri ve zamani degil ama gic bir uygulama indirmeden safariden girip guncel filmleri izleme sansimiz yokmu? saygilar

  • Anonim

   23/02/2012 at 22:28

   Var tabiki ama dizi olarak, diziport.com
   iphone’larda gösteriyor.

 31. mrt

  19/02/2012 at 22:50

  Jailbreak kullanan arkadaşlarin bunu bir maharet gibi yazmalari asla etik değil. Konuyu saptirmadan;

  on numara bir yazi Mustafa Bey.

 32. Serhat Erkal

  20/02/2012 at 02:46

  Oncelikle hergun takip ediyorum ellerinize saglik. Ipad be iphone kullaniyorum. Iphone 2g cikmasini bekledigim donemleri hatirliyorim butun arkadaslarim sakin alma nokia n95 al o daha iyi demislerdi her gidi gunler suan hepsi iphone kullaniyor yillardir iphone harici baska bir telefon kullanamadim beceremedim daha dogrusu. Ipad i de ilk ciktiginda aldim genelde oyun oynamak icon kullaniyorum ve bunun taninda bir kac program. Jb kullanan arkadaslari kiniyorum cunku yasal olmayan durumlar bizi hepsi eksi olarak donuyor ornegin ps3 oyunlari gecen yil turkce cokti cunku ps3 ill ciktiginda bu olay cozulemedi ve orjinal oyunlar satildi biraz dusunsek nen mantik cercevesinde hepimiZ icin hayirli olur.

 33. Birol Erkan

  20/02/2012 at 04:12

  Bilgi icin tesekkurler ,
  Sanirim mart’sa Canada’da Amerika ile beraber cikar piyasaya İpad3 . Dediginiz gibi wi-fi li modelini almak icin bekliyorum. Sanirim bir cok eksiklikde bu modelde giderilmiş olacak.

 34. Ahmet Emre

  20/02/2012 at 10:52

  Öncelikle yazılarınızı beğeniyle takip ettiğimi belirtmek istiyorum. Konularınızı özenle seçtiğiniz için gereksiz bir bilgiyle karşılaşmıyorum. O yüzden hergün sitenizi takip ediyorum.

  Ben Haziran ayında iPhone4 aldım. Daha önce Android, Windows Mobile gibi işletim sistemlerini kullanmış biri olarak iOS bana inanılmaz hızlı ve pratik geldi. O yüzden telefonumdan çok memnunum. 6 ay sonra da gerek merak, gerekse teknolojik heveslerle iPad2 aldım. iPhone’numda olduğu için 3G’li modelini almadım. Merak edenlere şu kadarını söyleyeyim, iPad’i aldıktan ve o dev ekrana alıştıktan sonra iPhone’da hiç oyun oynamaz oldum. Office uygulamalarını ise çok rahat kullanıyorum. Artık toplantılara iPad’le giriyorum. iPhone’a ise navigasyon programı yükledim. Bir telefon olarak iPhone hala çok becerikli.
  iPad için HDMI adaptör aldım ve televizyona bağlayarak film izliyorum. Şehir dışı görevlere gittiğimde taşımak çok kolay ve film izlemek inanılmaz keyifli.

  İlk başta teknolojik merakım yüzünden “Bi heves” diye aldığım bu cihazı şu anda gittiğim her yere götürüyorum. İnternet için de iphonedan bağlantı sağlıyorum.

  Kısacası iPad’e alıştıktan sonra bırakmanız çok zor. iPhone+iPad sizin her ihtiyacınızı çok rahat karşılıyor…

 35. Emre D

  20/02/2012 at 12:45

  Soyle yaziyim: iPad alirsaniz PC/Mac lazim olmadikca birdaha dokunmiyacaksiniz.

 36. Goldberg

  20/02/2012 at 15:26

  İphone 4s16gb kullanıyorum ve numaram özelliğini bi türlü yazamiyorum üzerine tikladigimda numaramı yazmam icin klavye yada baska bı işlem çıkmıyor yardımcı ol
  A şansınız varmı şimdiden tsk ederim

 37. Batuhan

  20/02/2012 at 21:18

  Oncelikle merhaba ;

  Ben bilincsiz olarak iphone4s cikmamisken iphone3gs aldim ve iphone hakkinda bilgilendikten sonra cok pisman oldum.iphone5 tam olarak ne zaman cikicak acaba sizce bu telefonu iphone 5 cikmadan satmalımıyım?

 38. AYAZ

  20/02/2012 at 21:19

  Merhaba Mustafa bey,
  İphone 4’de yukledigim igo turkiyenin canli trafik uygulamasini 4s’me nasil yuklerim.telefonumu degistirdigim icin bu sorunu yasadim. Yardimci olursaniz sevinirim.

 39. Murat fidan

  20/02/2012 at 22:21

  İphone4 ve ipad 2 wifi+3g sahibiyim. İpad ile msn listemdeki arkadaslarimla goruntulu konusma yapma imkanim var mi varsa hangi programla yapabilirim?

 40. Ufuk turan

  21/02/2012 at 15:34

  Merhabalar,

  İpet ve iphone kullanicsiyim.Telefonuma ios kolaylikla yukledigim halde i pet timde n
  Bir turlu beceremedim.Yeni bir uyenizim daha once eminim ki siz bunun bilgisini vermissinizdir.Ama ben ulasamadim.Bu konuda beni aydinlatirsaniz memnun olacagim.Verdiginiz bilgiler muhtesem.Elinize ,emeginize saglik.

  tesekkurlerimle….

 41. Caner

  21/02/2012 at 15:58

  “iPod Touch’a iPhone’un SIM kartsız modeli diyebiliriz. Bu nedenle internete tek çıkış noktası Wi-Fi.”

  Bu ifade yanlış. iPod Touch, Nokia 6300 gibi bir telefon ile bluetooth ile eşleştirildiğinde Edge üzerinden internete girebiliyor. Eşleştirme işlemini varsa uyumlu 3G’li cihazınız ile de yapabilirsiniz.

 42. Mehmet

  21/02/2012 at 17:59

  Mustafa bey iPhone 4 satıp 4s aldım sıfır Avea’dan Tlf şarjı 1 gün gidiyor acaba bataryayı kullandıkta süre uzarım derlerya yeni Tlf bataryası çabuk biter bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

 43. Enes Furkan

  22/02/2012 at 01:49

  Mustafa bey ve apple ailesi iphone yeni surum ne zmn cikicak bilgisi olan varsa yazabilir mi bu 5.0.1 randimansiz ve sms sesleri bakimindan problemli bi surum oldu

 44. Sercan

  22/02/2012 at 06:03

  bir de 3Gli iPadler için Turkcellin SMS uygulaması vardı ama hala duruyor mu bilmiyorum

 45. Numuneluk

  23/02/2012 at 00:08

  Çok abarttiniz yaa ipad. İpadi söyle düsünün. İyi çözünürlugu olan bir dergi tv oyun vs. Ve ayrica iphone gibi avuç içinize mahküm degilsiniz. Ama artik bunlari androidlerdede bulabiliyorsunuz. Ve bence daha özgürce kisitlanmadan. Ben gerçi hem ipad hemde samsungun çikaracagi biraz tuzluca olan windows tablet i almayi düsünüyorum. Androide henüz baslamadim ancak samsung note ilgimi çekiyor ve bir çok kiside androidi tercih etmeye basladi.

  • Ahmet Gökrüklü

   25/02/2012 at 20:59

   Bak adam ne demiş? “Siz de IOS tabanlı cihazlarınızla ilgili deneyimlerinizi paylaşırsanız kararsızlara yardımcı olabiliriz”.
   Mesela benim için IPad 2 almama adına süper bir yazı olmuş. Teşekkürler Mustafa.
   Sen de kedi ve mundar et muhabbetini bırak varsa deneyimin paylaş canım.

 46. Bonat

  23/02/2012 at 02:10

  Ilk 10 listesinde neden amerikan bayragi bizimkinden ustte bizim bayragimizi 1.sirada gormek isteriz.

 47. Selim

  23/02/2012 at 09:45

  Selamlar belki degindiniz ben kacirdim ama iphone yuklenen uygulamalar hemen ipad e de yukleniyor. Bunu kapatmanin yolu var mi? Ayrica ucretli uygulama da bir sefer alindiginda ipad e yuklenir mi yoksa ikinci kez satin almak mi lazim?

 48. Ayhan

  25/02/2012 at 09:10

  Aslinda birde notebook vs. İpad olsaydi cok iyi olurdu. Ozellikle office uygulamalari ve ipad de flash konusunda bir farklilik var mi acep ?

 49. Ahmet Gökrüklü

  25/02/2012 at 21:03

  Mustafacım, teşekkürler. İki yıla yakın süredir takip ediyorum. Paylaşımların sayesinde çok şey öğrendik. Sağolasın.

 50. cenk

  26/02/2012 at 16:23

  merhaba,
  kendi tespitimi bahasetmek istedim. iphone var ipade gerek varmı, veya tam tersi. arkadaslar 5 ay oncesine kadar ikisinin de gereksiz olduğunu düşünyordum, I pad aldıktan sonra, gecen gün iphone aldım, apple performansına bir kere alıştığınızda maalesef vazgeçemiyorsunuz, sanırım belli bir süre sonra evdeki pcyide bir mac ile değiştireceğim…

  • ahmet

   26/02/2012 at 20:05

   Kesinlikle katılıyorum. Aynı şekilde iphone 4 ve ipad’den sonra macbook pro aldım. Hepsi de hayatımın vaz geçilmez parçaları… Win’i işte mecburen kullanmak zorunda kalınca eski günleri hatırlıyorum… Zor günlerdi…

 51. Alper Atik

  03/03/2012 at 01:39

  3g li Ipad1 kullanicisiyim. İphone4 de kullaniyorum. İos 5 yukleyince ipad e mesajlar uygulamasi geldi. Simkart takiliyken mesaj gonderip alabiliyorum. İphonedaki tum telefon numaralari da kendiliginden ipade yuklendi. Siz sms gonderilmez deyince paylasmak istedim.:)

  • Mustafa Tan

   03/03/2012 at 07:55

   Evet halen gönderilemez. Sizin yolladiginiz iMessage üzerinden yani internet üzerinden başka bir iOS 5 kullanicisina yollana bir mesaj.

   iOS 5 yüklü olmayan birinin numarasina SMS atmayi deneyin.

 52. can

  06/03/2012 at 14:51

  selamlar, bende hem ipad2 hem iphone kullanıcısıyım

  dediğiniz gibi sadece ios5 kullanan cihazlar imessage atabiliyor birbirine, bende iphone 3g kullanan arkadaşlarımla mesajlaşmak için whatsapp kurmak istedim ipad’e ve fakat appstore da yoktu ipad’den bakarken

  iphone dan baktım sonra acaba imsg sonrası kaldırıldı mı diye siri de olduğu gibi.. ama hayır iphone için hala orda

  eklemek istedim (:

  iyi günler

  • yasin

   15/03/2012 at 16:29

   cydia da vardır muhakkak

 53. onderak

  09/03/2012 at 00:21

  guzel paylasim abi eline saglik.
  ben kendi fikrimi soyluyorum.
  o kadar parayi kapali bir bilgisayara vermem,
  gider laptop alirim, istedigimi yaparim 🙂
  acemi kullanicilara da tavsiyem bu olur

  • Oguz

   16/03/2012 at 01:41

   Bence iPad a bir defa dokun emin ol laptopunu satıp iPad alırsın.

 54. Taha

  10/03/2012 at 15:45

  Apple’ın neredeyse her ürününe sahibim ve aslında bu gereksiz dediğim bir ürünü yok, hepsi hayatımın ayrı ayrı birer parçası. Özellikle iPad konusunda çoğu kişi yanılıyor, ama iPad kullanıcısına iPhone’dan daha farklı bir zevk veriyor. Film izlemek, internete girmek, sunum hazırlamak konularında iPad muhteşem bir alet. Hele ki yeni çıkan iPad(3) ile iPad diğer tabletlerden bir adım daha öteye geçti. Kısacası iPad iyidir, tavsiye ederim!

 55. Anonim

  12/03/2012 at 20:05

  Önce ipad 2 aldim şu an iphone 4s de 3 gündür eşime alip denediğim bir cihaz ikisinden birini vermek zorunda kalsaydim herhalde düşünmeden iPhone olurdu derim,iPad candır.

  • Gokhan

   16/06/2012 at 03:25

   İkisinden birini vermek zorunda kalsaydınız tercihiniz iPhone olmasının sebebi, eşinize ait olması olabilir mi? 🙂

   Şaka bir yana, evet iPad de candır, kullanımı keyiflidir. Fakat iPhone 4S e kendi sim kartınızı takıp, gittiğiniz her yere yanınızda taşıyın bir hafta kadar, sonra bu soruyu tekrar kendinize sorun derim…

 56. Berna

  12/03/2012 at 22:39

  Merhaba,
  Öncelikle boyle guzel bir uygulama icin tesekkur ederim. Size bir sorum olucakti, ancak pekte bu konu başlığıyla ilgili değil. İphone4 kullaniyorum, ve bir sure once ekranin sol üst köşesinde 3G isareti yerine farkli bir ifade belirdi (bir ahize ve ahize icinden bir ok cikiyor) , ne yaptiysam o ifade kaybolmadi ancak asil sorun 3G acik olsa bile sol ust kosede 3G ifadesi belirmiyor, ama diger ifade hep orda ve kime sorduysam ne olugu hakkinda kimse bir sey soyleyemedi. Yardim edebilirseniz cok memnun olurum.

  • BoBChopper

   16/06/2012 at 03:42

   Bir fotograf görebilme imkanımız olsa yardımcı olabilirdik belki…

 57. Kamber

  20/03/2012 at 16:09

  Berna hanim soylediginiz isaret yonlendirme isaretidir.ayarlardan telefon ayarlarina girin ve yonlendirme varsa iptal edin.3g isaretinin gorunmemesi operator ile ilgili olabilir

  • Azdo

   03/04/2012 at 15:00

   Dogru

 58. Safa ozcelik

  04/04/2012 at 12:21

  Guzel paylasiminiza uyarak iphone’um oldugu icin 32 gb wi-fi bir ipad 2 aldim, cok memnunum tesekkurler..

 59. Murat

  08/05/2012 at 20:36

  İpad 3 alsammi bilemiyorum mause olmadan vord excel duzenlemeleri sıkıntılı olurmu kararsizim

 60. Anonim

  19/07/2012 at 08:08

  telefonum bozuldu o yuzden telefon almam gerekiyor iphone istiyorum ama telefonum bozulmadan once ipad almayi planliyordum simdi ikisini birlikte alamiyorum hangisini secmeliyim bilemiyorum 🙁 ipad alip dandik bi telefon da almak istemiyorum acikcasi

  • Enes

   28/10/2012 at 09:50

   Benim telefon samsung star2 1.5 yıl oldu alalı bie sorunum yok sorunum olmadığı için ipad almak istiyorum ama beni kaararsıza düşeren iphonenin uygulamalaarı………

 61. Yigitcan

  22/07/2012 at 04:38

  İpad 2 16gb wifi var ama 3G yok yinede micro sim takılıyor mu ?

  • Mustafa Tan

   22/07/2012 at 09:19

   Hayır takılmaz.

   • Anonim

    05/10/2012 at 19:05

    Selam Mustafa bey ben birşey soracam iPad mı Samsung 8005 mi arasında kaldım tavsıyenız hangısı acaba

 62. seda

  05/08/2012 at 22:39

  ipad ve iphone fiyatları hakkında biraz bilgilendrebilir misinz acaba hangisindn alacağm konusunda kararszım bazı sitelerde iphone’u bazı sitelerde ipad’i bazılarnda da laptop’u öne cıkarmşlar ama sanrm ipad alcm fiytlar nsl?

 63. Necati Mehmet ERİŞ

  02/10/2012 at 21:43

  ipad ile iphone arasında kararsızım… ama yinede ipad-2 3G alasım var…

 64. Enes

  28/10/2012 at 07:45

  Ya benim telefonum var ve İpad almak istiyorum yeni telefonada ihtiyacım açıkcası ben İpad i pc niyetine kullanmak istiyorum kararsız kaldım çünkü İphone uyulamaları ucuz,maç izleyebiliyosun bunlar yüzünden kararsız kaldım sizce İpad alayımmı ?

  Teşekkürler..

 65. Ferhat

  29/11/2012 at 04:45

  Merhaba…
  Üniversitede okuyorum…defterlerden bıktım.Acaba İpad işimi görürmü yazı ve çizim için…
  Saygılar

 66. brnim

  22/05/2013 at 07:17

  Hiç sorun deyil 2 side var 🙂 iphone5 ve ipad 2 wi-fi 3g

 67. benim adım name

  22/05/2013 at 07:17

  Hiç sorun deyil 2 side var 🙂 iphone5 ve ipad 2 wi-fi 3g

 68. Akif

  30/05/2013 at 12:52

  Güzel bir paylaşım olmuş saolun. Ben ipad mini almayı düşünüyorum ipad mini alıyımmı?