iPhone Modelleri Arasındaki Farklar ve iOS Uygulamaları

Hatırlarsanız geçenlerde iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar başlıklı bir yazı paylaşmış, henüz iPad almamış, fakat iPad almayı düşünenler için bazı önemli bilgileri dile getirmiştik. Bu sefer de şu ana kadar hiç iPhone sahibi olmamış fakat ikinci el de olsa almayı düşünenler için bir yazı paylaşayım istedim.

Çünkü özellikle son zamanlarda, ucuz olduğu için çok eski model iPhone alıp, sonra da uygulama yükleyememekten şikayetçi bir çok takipçimiz olmaya başladı. Bu yüzden özellikle App Store uygulamaları ve iPhone modelleri arasındaki ilişkiyi paylaşmak faydalı olur diye düşünüyorum.

Fakat uygulama konusunda değinmeden önce, şu ana kadar yayınlanmış tüm iPhone modellerine ve aralarındaki temel donanımsal farklara değinmekte fayda görüyorum. Tabii bunlar için uzun uzun yazmak yerine, tembellik edip aşağıdaki tabloyu hazırladım 🙂

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki tablo, şu ana kadar üretilmiş olan toplam 5 iPhone modeli arasındaki temel donanımsal farkları gösteriyor. Tabloya bakıldığında dikkat çeken ilk şey; Ekran Çözünürlüğü, Hafıza (Ram) ve Kamera yetenekleri açısından iPhone 4 ve iPhone 4S‘in eski modeller ile arasında ciddi farkın bulunması. Bu yüzden eğer iPhone’dan en çok beklenti fotoğraf veya video çekme yönünde ise o zaman en son modeli almak en mantıklısı.

Fakat en büyük beklenti uygulamalar ise o zaman önceki modeller de alınabilir, fakat bu durumda da aşağıda paylaştıklarımıza dikkat etmek gerekiyor.

iOS Versiyonları ve Uygulamalar

Çok eski model iPhone’lardan alanların en çok sorun yaşadığı konuların başında, güncel iOS versiyonlarını ve bazı uygulamaları yükleyememe geliyor. Çünkü Apple, artık üretimini yapmadığı ilk nesil iPhone’a (2G) ve iPhone 3G’ye güncel versiyonların yüklenmesine izin vermiyor. Bunun başlıca nedeni de performans. Eski model cihazların işlemcisi ve hafızası yeni modellere göre daha düşük olduğundan güncel sürümleri adam gibi çalıştıramıyor.

Bu yüzden iPhone 2G diye de geçen ilk nesil iPhone’a yüklenebilen en son sürüm 3.1.3. İkinci iPhone modeli olan iPhone 3G’ye yüklenebilen son sürüm ise 4.2.1. iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S’te ise böyle bir sıkıntı bulunmuyor. Şu an Apple’ın yayınladığı tüm sürümler yüklenebiliyor. (Fakat yakında iPhone 3GS de bu kısıttan nasibini alacak ve belli bir versiyondan sonrasını yükleyemeyecektir.)

App Store’daki bazı uygulamalar artık minumun iOS 5.0 sürümüne ihtiyaç duyuyor.

Yeni iOS sürümleri ve modelleri çıktıkça da, uygulamalar geliştiriciler uygulamalarının minumum versiyon gereksinimlerini yukarıya çekiyorlar. Örneğin şu an Facebook gibi popüler uygulamaların çoğu, çalışabilmek için cihazlarda en az iOS 4.0 versiyonunun yüklü olmasını şart koşuyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeni çıkan bazı uygulamalar da, minumum iOS 5.0 versiyonunu istiyor.

Çok eski modellerin iOS 5.0’i hiç yükleyemediğini, iPhone 3GS gibi orta modellerin de performans sorunları yaşayabildiğini gözününde bulundursak, bir iPhone modeli seçmeden önce, kullanmayı düşündüğümüz uygulamaların minumum versiyon gereksinimlerine bakmakta fayda görüyorum.

Bunun için de tek kaynak, bilgisayarımıza kurabildiğimiz ve App Store’daki uygulamaları inceleyebildiğimiz iTunes. iPhone sahibi olmasak da, bu linkten iTunes indirip bilgisayaramıza kurabiliyor ve de App Store uygulamalarına gözatabiliyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi de, kullanmayı düşündüğümüz uygulamaların şu an için hangi cihazlar ile uyumlu olduğunu ve de minumum hangi sürümleri desteklediğini görebiliyoruz.

Örneğin blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz‘e yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi App Store’dan baktığımızda, “Gereksinimler: iPhone, iPod touch and iPad ile uyumlu. iOS 4.3 veya üstü gerektirir.” mesajını görüyoruz. Bu da uygulamanın tüm iPhone modelleri ile çalıştığını, fakat en az iOS 4.3 versiyonuna ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

İkinci El Cihaz Alacaklara Birkaç Tavsiye

Hazır konu açılmışken Soru Cevap sitemize gelen sorular ışığında ikinci el iPhone alacaklara da birkaç öneride bulunmak istiyorum:

 • Tanımadığınız kişilerden iPhone alacaksanız mutlaka cihazın faturasını isteyin. Ayrıca fatura üzerinde yazan Seri, IMEI, vs. gibi numaraların, cihazın Ayarlar -> Genel -> Hakkında bölümünde yazanlar ile aynı olduğundan emin olun.
 • Teknik konulara aşina değilseniz ya da çevrenizde size bu konuda yardımcı olabilecek kimseler yoksa kesinlikle SIM kilitli cihazlar almayın. Yoksa bu yazımızda detaylı paylaştığımız gibi güncellemelerde sorun yaşarsınız. Bir cihazın SIM kilitli olup olmadığını anlamak kolay değil. Fakat en kesin yöntem, cihazın sıfırlanma veya restore sonrası SIM kartınızla çalışıp çalışmadığını görmek. Çalışmıyorsa büyük ihtimal SIM kilitlidir. Bu yüzden satın alacağınız kişiyle birlikte cihazınızı sıfırlayıp, ilk aktivasyonu yapın.
 • Hem bir önceki maddede bahsettiğimiz nedenlerden hem de güvenlik nedenleriyle sıfırlamadan veya restore edilmeden başkasının cihazını kullanmayın. Cihazın içinde hazır paralı uygulama olması da sizi cezbetmesin. Bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi uygulamalar cihaza değil Apple Kimliğine bağlıdır, bu yüzden başkasının Apple Kimliği ile indirilmiş uygulamaları uzun vadede kullanamazsınız.

Sonuç

Yukarıdaki bilgiler ışığında sıfır veya ikinci el cihaz almayı düşünenlere önerim en az iPhone 4 modelini almaları yönünde. Ancak çok çok uygun bir fiyata iPhone 3GS bulabiliyorsanız alın derim, en azından 1 sene boyunca çok sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz. Fakat ondan sonra uygulamaları yükleyememe, düzgünce çalıştıramama problemleri baş gösterebilir doğal olarak. Örneğin bu durumu, iPhone 3G sahipleri şu an zaten yaşıyorlar.

Eğer iPhone 3G alacaksanız da, yukarıda paylaştığımız gibi kullanmayı düşündüğünüz uygulamaların istediğim minumum versiyonları mutlaka kontrol edin. Çünkü artık bir çok uygulama, performansı düşük diye iPhone 3G’ye yüklenmeye izin vermiyor. Ya da iPhone 3G’lere yüklenemeyen iOS 4.2.1’in üstendeki versiyonları isteyebiliyorlar.

“Benim uygulama ile işim olmaz, maillerime baksam, Safari ile web sitelerine girsem bana yeter” diyenler için ise tüm iPhone modelleri iş görecektir 🙂

82 Comments

 1. Göksan

  23/02/2012 at 20:46

  merhaba mustafa bey

  yapilan tabloda islemci siniflari yanlis yazilmis sanirim. dogru siniflandirma su sekilde olmasi gerekiyor http://en.wikipedia.org/wiki/IPhone

  • Mustafa Tan

   23/02/2012 at 20:58

   Hangi değerlerin yanlış olduğunu düşünüyorsunuz. Bir daha kontrol ettiğimde ben bir yanlışlık göremedim.

   • Göksan

    23/02/2012 at 21:02

    islemci degerleri yanlis yazilmis 3gs’ten itibaren. 3gs-800 mhz, 4 ve 4s-1ghz olmali. 4s sadece cift cekirdekli islemci hizi 4 ile ayni

    • Mustafa Tan

     23/02/2012 at 21:08

     http://en.wikipedia.org/wiki/IPhone adresindeki Model Comparison tablosuna detaylı bakacak olursanız bahsettiğiniz işlemci değerlerinin pratikte kullanılan değerler olmadığını ve bu işlemcilerin hızlarının benim yazıda belirttiğim hızlara indirildiğini göreceksiniz:

     833 MHz (underclocked to 600 MHz)
     1 GHz (underclocked to 800 MHz)

     • Göksan

      23/02/2012 at 21:13

      800 mhz’e dusurulmus olmasi muhtemelen satildigi bolgelere gore degisiklik gosteren bir sey ama surdan da a4 islemcilerin hizini gorebiliyoruz zaten http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A4

      siz yanlis hatirlamiyorsam cihaz test ederken islemci hizlarini olcen programlar kullaniyordunuz. simdi bulamadim o sayfalari da orda yazanlarla bu listedekiler birbirini tutuyor mu?

     • Anonim

      25/02/2012 at 00:38

      Cok enfes bi bilgi herzmnki gibi mustafa bey tesekkrler

     • Oguz

      27/02/2012 at 14:54

      Mustafa bey 3gs kullanıyorum. Son iki sürümden başladı konuşurken reset atıyor kendi kendine. 2 ay garantisi var henüz. Servise gondermelimiyim. Ayrıca batarya bayağı zayıfladı garanti bu duruma bakar mı?

    • ozgur

     23/02/2012 at 21:23

     Ama işlemcilere underclock yapılmış Apple tarafından, dolayısıyla tablodaki veriler doğru.

 2. Muammer

  23/02/2012 at 20:47

  Güzel bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık.. Ama ben her zaman son sürümü almaktan yanayım.. Şimdi bir iPhone4S alsam, minimum 3 sene sorunsuz bir şekilde gider diye ümit ediyorum.. :))

  • RealCony

   23/02/2012 at 22:33

   Zaten konu 4s alacaklar için değil.iphone almak isteyen düşük bütçeli kisiler için.onlara yol göstermek için.

 3. Mansur

  23/02/2012 at 20:52

  Applestoreda desteklemesin ben installious dan indiririm desem indiririm sorun yok ben mi yanlis biliyorum?

  • Ömer

   26/02/2012 at 00:40

   Uygulamayı undirirsiniz ama çalıştıramazsınız. Nereden yüklerseniz yükleyin.

 4. eyüp

  23/02/2012 at 21:04

  şaşırdım iphone 3gs hala üretiliyor mu? mustafa bey

  • Mustafa Tan

   23/02/2012 at 21:10

   Evet ama sadece 8 GB’lık siyah modeli. Halen çok da talep görüyormuş. Apple daha kısıtlı bir model çıkarmak yerine eski modellerin fiyatını düşürerek satıyor.

   • RealCony

    23/02/2012 at 22:35

    Birde bu telefon çok tuttu.herkes beğendi.kasa olarak muazzamdı.

 5. Can

  23/02/2012 at 21:29

  mustafa bey,
  her zamanki gibi nefis bir yazı olmuş
  teşekkürler

 6. Kemal

  23/02/2012 at 23:02

  Mustafa bey bilgilendirmelerinizi yakından takip ediyorum. 5.1 i halen biz kullanıcılara sunulmadı. Ne zaman olur acaba bilginiz varmi ??

 7. Emre

  24/02/2012 at 01:47

  Paylaşimlariniz icin cok tesekkurler hergun takip ediyorum. Kolay gelsin

 8. Oktay Parlak

  24/02/2012 at 07:48

  Emeginize saglık Uğraşlarınız icin teşekkürler Sayenizde her seyden anında haberdar oluyorum.Calismalarinizin devamını dilerim

 9. GuRhan

  24/02/2012 at 09:47

  Teşekkürler

 10. GuRhan

  24/02/2012 at 09:47

  T

 11. Goldberg

  24/02/2012 at 10:05

  Mustafa bey daha oncede yazdim fakat cvp vermediniz İphone 4s16gb kullanıyorum ve numaram özelliğini bi türlü yazamiyorum üzerine tikladigimda numaramı yazmam icin klavye yada baska bı işlem çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim iMessage özelliğini bu yüzden tam olarak kullanamıyorum
  A şansınız varmı şimdiden tsk ederim

  • Ömer

   26/02/2012 at 00:48

   Ayarlar>Telefon>Numaram

   Buradan deniyorsunuz değil mi?

 12. fatih kocaman

  24/02/2012 at 11:19

  iyi günler mustafa bey,

  ben ipad sahibiyim ve iphone almak istiyorum artık bir yakınım 1000tl ye yurt dışında iphone 4 getirebilirim dedi 4s istedim ama olmaz dedi sebebinide bilmiyorum. size sorum 1000 tl iyi bir fiyatmı iphone 4 için yoksa biraz daha bekleyip 4s mi alayım kararsız kaldım ikisi arasında çok büyük farklar yok ama genede 4s yeni teknoloji sonuçta.

  • Mustafa Tan

   24/02/2012 at 11:26

   En ucuz unlocked iPhone 4 (8 GB) Amerika’da satılıyor ve fiyatı $549.00 + (Eyalet Vergisi) Buna göre hesabı siz yapın 🙂

   Bu arada yurt dışından bu şekilde getirtilen cihazların pasaport (IMEI) kaydı olduğunu : http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   ve de 1 yıllık garantilerinin Türkiye’de geçerli olmadığını unutmayın. Yani Türkiye’deki fiyatlar ile kıyaslarken bunları da gözününde bulundurun. Örneğin Türkiye’de satılan iPhone’ların 2 yıl garantisi var ve de IMEI kaydı gibi bir dertleri yok.

   • fatih kocaman

    24/02/2012 at 11:33

    ben 1 yıllık garantisi var olarak biliyordum ama yanlış biliyormuşum o zaman yurt dışından almak pek akıl karı değil garanti çok önemli çünkü.

    ayrı bir sorum daha olacak:

    ipad 2 var aynı şekilde onuda yurt dışından bir yakınıma aldırdım faturasa bende yok dediğiniz üzere 1 yıllık garantiside yok peki herhangi bir arızada türkiye servisi bu cihaza bakıyormu.

    • Mustafa Tan

     24/02/2012 at 11:37

     Evet 1 yıllık garantisi var ama Türkiye’de geçerli değil. Apple tarafından verilen 1 yıllık iPhone garantisi ancak Apple’ın resmen bulunduğu ve satış yaptığı ülkelerde geçerli. Türkiye’de ise iPhone’ları getirten ve satanlar oparatörler. Bu yüzden sadece kendi ithal ettikleri cihazların garantisi veriyorlar.

     Yukarıda paylaştığım ise iPhone’a özel bir durum. Apple’ın iPhone harici ürünlerinin distribitörü olan ve iPad satışı da yapan Bilkom’un cihazınıza garanti kapsamında hizmet verecektir.

     • fatih kocaman

      24/02/2012 at 11:45

      verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

      sizi yordum ama kusura bakmayın ek bir sorum daha olacak;

      türkiye de kontratlı olarak alınan 4s simkilitsiz mi yoksa kilitli mi satılıyor mesela ben avea dan almayı düşünüyorum sizle konuştuktan sonra 2 yıl sözleşmeli en uygun o geldi bana.

      • Mustafa Tan

       24/02/2012 at 11:50

       Bildiğim kadarı ile Avea’nın sattıkları SIM kilitli değil. Fakat en güzeli alacağınız yere sormanız. Hatta imkanınız varsa aldığınız gibi bir Turkcell veya Vodafone hattı takmanız.

       • fatih kocaman

        24/02/2012 at 11:58

        şimdi bilkom un sitesinden baktım orada satılıyor 4s siz resmi olarak satmadıkca uluslar arası garanti yok demiştiniz iphone da bilkom resmi distiribüör değil mi.

   • Anonim

    17/07/2012 at 09:30

    nögf cv n

 13. by_fx

  24/02/2012 at 11:49

  Mustafa Bey,

  bir çok teknoloji sitesin de iPhone4S için sağlamlık olarak düşük not verilmekte.. diğer bir çok konu da üst seviyede puan alırken sağlamlık konusun da düşük puan almasını neye bağlıyorsunuz ? ve size göre de bu değerlendirme doğru mu?

  • Mustafa Tan

   24/02/2012 at 11:51

   Sağlamlıktan kasıt tam olarak nedir? Yani karşılaştırma eski Nokia telefonlarla mı yapılmış yoksa iPhone gibi geniş dokunmatik ekranı ve ince bir tasarımı olan diğer akıllı telefonlar mı baz alınmış ?

 14. Doruk

  24/02/2012 at 13:49

  Mustafa bey
  Merhaba

  Yukarida kemal arkadasimiz sormus ama cevaplamadiniz ios 5.1 ne zaman cikacak?

  • Mustafa Tan

   24/02/2012 at 13:50

   Bilsem cevaplamaz mıyım 🙂 martın ilk haftası diye tahmin ediliyor.

   • Mustafa

    27/02/2012 at 13:45

    İos5 yukledim iphone4 e. Rehberime kayitli kisilerde degisiklikte yapilamiyor, kisiyi silmede yapilamiyor. Yardimci olup bilgilendirirseniz

   • Anonim

    30/10/2013 at 23:04

    Slm 3 gs yi güncelleme yapamiyom çünkü guncelle tuşu yok yani genelde her aponede var ama bunda yok nasıl olur

    • Mustafa Tan

     30/10/2013 at 23:13

     Kablosuz yani cihaz üzerinden güncelleme iOS 5 işletim sistemi ile geldi. Yani cihazınız şu an en az iOS 5 versiyonunda değilse cihazınız üzerinden güncelleyemezsiniz. En az bir kere iTunes üzerinden güncelleyip iOS 5 veya üstü bir versiyona çıkmalısınız.

 15. onderak

  24/02/2012 at 18:16

  iphone 3gs, 2013 yılının sonuna kadar çoğu programı destekleyecek… zaten bi cep telefonundan iyi kamera çekimi beklemek bence saçmalık… ama 100 üzerinde uygulama ile iphone 3gs kullandığınızda performansta düşüşler oluyor…!!!

  bir 3gs sahibi olarak yorumumdur…

  • RealCony

   25/02/2012 at 14:15

   Kesin mı 2013?

 16. Serkan

  25/02/2012 at 11:57

  Bence 3gs su an en ideali. Ya da 4 alınabilir. 2 sene sonra da 4s alınır. Ürünler güzel ama bize birer dayatma gb yeni çıkanı almak bence maddi kayıp. Şimdi 4s 2400 lira 2 sene sonra 1200 lira olacaktır. Ve kesinlikle isinizi görecektir. Bu da benim görüşüm. Mustafa bey ve ekibine de sonsuz teşekkürler.

  • Etem

   25/03/2012 at 22:35

   Ya arkadaşlar ben elimdeki telefonu 3GS diye aldım. Ama icim bı türlü rahat etmiyor. 3g mı 3GS mı anliyamiyorum. Üstündeki surum 4.2.1 su anda.

   • Mustafa Tan

    25/03/2012 at 22:50

    Yukarıdaki yazıda iki model arasındaki farkları paylaşmıştık aslında.

    Örnegin cihazınızı iTunes’la daha güncel bir versiyona yükseltemiyorsanız ya da Kamera uygulaması ile video kaydı yapamıyorsanız cihazınız iPhone 3G’dir.

 17. Abiye

  25/02/2012 at 12:08

  fiyatlar çok uçuk 3gs en iyisi şu an bencede

 18. Anonim

  25/02/2012 at 15:34

  3gs kullaniyorum cok memnunum kasilma gibi problemler de yasamiyorum oneririm alacak olanlara,yeni model almak zorunda degiliz her isimizi gorur

  • Berke

   26/02/2012 at 11:13

   Kasılmıyormu? Sırf bu yüzden 3GS’imi satıp 4S aldım ama o kadar çok kasmıyordu 3GS alacaklara önerim cihazın hafızasını çok doldurmayın ve jailbreak yapmayın

 19. Gurcan

  26/02/2012 at 01:00

  Ben Japonya’da yasıyorum bir iPhone 4s getirmeyi düşünüyorum nasıl tc de çalışırımi

  • Serkan

   26/02/2012 at 09:54

   Pasaportuna kayıt ettirirsen çalışır tabi k.

 20. Kadir

  29/02/2012 at 22:00

  Benim telefonum iphone 4 sürümünde ise 5.0.1 yazıyor.telefonum son sürümmü acaba.ayrica spot bir telefon yani güncelleme yaparsam bir daha acamam buna bir çare varmı.şimdiden teşekkürler..

 21. rocco

  02/03/2012 at 00:51

  Merhaba Mustafa bey benim 3gs telefonumda ios 4.3.3 yüklü. İos 5 e geçsem performans sorunu yaşarmıyım bu konuda tedirginim ? Birde Arama bitimlerinde gelen özet bildiriye tamam deyince ekran kararıyor. Anca yukarıda on/of tusuna basıp tuş kilitliyorum sonra açınca düzeliyor ?

 22. Realcony

  03/03/2012 at 09:08

  Turkcell iPhone 3 gs yi kaldırdı.sadece 4 serisini satıyor.

  • Mustafa Tan

   03/03/2012 at 15:15

   Olabilir ama bu iPhone 3GS’in üretiliyor ve bir yerlerde satılıyor olmasını değiştirmiyor 🙂

 23. Adı Gizli

  16/03/2012 at 23:32

  Tablodaki İPhone 4 resmi 4s in resmidir. Bilginize

 24. Gurkan

  21/03/2012 at 05:37

  Mustafa bey merhabalar. Çok yeni bir kullanıcıyım. Bazı yazılarda ayarlar menüsünde iPod sekmesi olduğunu okudum bilgisayarim ile paylaşım yapmak istiyorum. Ama maalesef ben göremiyorum. Acaba 4s ler de olmayabilir mi? Teşekkürler..

 25. Gurkan

  21/03/2012 at 05:39

  Mustafa bey merhabalar. Bazı yazılarda ayarlar menüsünde iPod sekmesi olduğunu okudum bilgisayarim ile paylaşım yapmak istiyorum. Ama maalesef ben göremiyorum. Acaba 4s ler de olmayabilir mi? Teşekkürler..

 26. Sati

  28/03/2012 at 11:01

  Mustafa bey benim ipod touch 4.nesil cihazım var bunun ios uygulamaları oluyormu nasıl yapabilirim

 27. erkan

  29/03/2012 at 23:52

  aplee 3gs alacağım 32 cg 800 tele diyorlar mustafa bey sizce çokmu yoksa normalmi bu fiyat… şimdiden tşk ederim.

 28. erkan

  29/03/2012 at 23:54

  bikaç güne alacağım ne yapmalaıyım nelere dikkat etmeliyim sizce sürümü ne olmalı daha önce kullanmadım hç pek bilgmde yok bu konuda yardımcı olursanız sewinirim

 29. Mehmet

  05/04/2012 at 23:33

  Merhaba,
  Sim kilitli Iphone 4 aldim. Uzun zamandir Gevey ile kullaniyorum. Ve yazılım güncellenmesi yapamiyorum. İos 5.1 i nasil yukleyebilirim? Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler..

  • Atay

   08/04/2012 at 11:13

   Kardes yeni gevey çıkana kadar bekliyecen sakın güncelleme yapma çünkü suanki geveyler sadece 4.3.3 destekliyor

 30. Hamdi

  04/07/2012 at 12:05

  Merhaba,
  2007 model ilk jenerasyon i phone’larla ilgili bir sorum olacak. Bunlara angry birds oyunu yüklenebiliyor mu? Yüklenemiyorsa bu eski model i phone’larda oynanabilecek oyunlar var mıdır? varsa nereden edinebiliriz. Ufak kızım için soruyorum.

  Teşekkürler

 31. asım

  23/08/2012 at 13:34

  merhabalar.

  2. el iphone 3g aldım fakat uygulama indiremiyorum çünkü önceki kullanıcının apple kimliğini bilmiyorum ve önceki kullanıcıyada ulaşamıyorum. Apple kimliğini değiştirme imkanım varmıdır.

  Teşekkürler.

 32. Emre

  05/12/2012 at 22:03

  mustafa bey iphone 3gs almayı düşünüyorum sıfır satımı var mı suan türkiyede ve öneriyor musunuz ?

 33. arife

  16/12/2012 at 17:55

  merhaba
  iphone 3g kullanıyorum son yazılım güncellemesi nedir (4.2.1) mi?

  • Mustafa Tan

   16/12/2012 at 17:57

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi evet. iPhone 3G için son sürüm iOS 4.2.1

 34. Basak Elder

  02/01/2013 at 23:47

  Mrb mustafa bey 4.2.1 surumunun uzeri surumu yukseltemiyorum whatsapp i kullanima almiyor ne yapmaliyim cop mudur telim?

 35. cem

  14/01/2013 at 17:34

  Merhaba ben İphone 3g kullanıyorum , İOS 4.1 yazılım yüklü ancak son sürümü yükleyemiyorum yani güncelleme yapamıyorum ve iphone uygulamaları yeni sürüm istemeye başladı öyle oluncada uygulamaları kullanamıyorum,bence çok saçma bu durum ,whats app kullanamıyorum şu an ne anlamı kaldı ? yakında viber da isteyecek güncelleme hepsi isteyecek o zaman ben nasıl kullanacağım ? bunun bir çaresi yoksa iphone asla almam artık.

 36. Ayberk

  26/01/2013 at 23:35

  Mustafa bey ben iPhone 3g kullanıyorum. Acaba iPhone 3g ye İOS 4.3 indirebiliyor mu?

 37. haydar kaplan

  06/02/2013 at 22:03

  evet yukarıdaki yazıya aynen katılıyorum.çünkü bn iphone 3G kullanıyorum,cihaza 4.2.1 den başka yazılım yüklenemediği içi pek çok uygulamayı kullanamaz hale gelmiş durumdayım.bence hiç kimse iphone 3G seri cihaz almasın yada daha iyisi hiç iphone almayın ben pişmanım

  • Serdar

   23/07/2013 at 15:35

   kesinlikle

 38. Umut

  07/10/2013 at 13:46

  arkadaşlar ben 2. el ip 3gs aldım ios 6.1.3 sürümü ile kullandım cihazı bazılarının aksine cihazda yavaşlama kasma kapanma reset atma gibi hiçbir sorunla karşılaşmadım sadece telefonum 2kere kapandı oda bataryam bittiği için 🙂 appstore un yanında kuiyong isimli kore programı sayesinde paralı olmasına rağmen fifa13 asphalt 7 gibi son çıkan oyunlarıda telefonumda sorunsuzca oynadığımı belirtmek istiyorum ama tabikide sölemden edemiycem her ip modeli gibi hergece telefonu jarz etmek zorunda kalıyodum ama olsun sonuç olarak almak isteyen arkadaşlara benim tavsiyem ne olursa olsun ip4 ve altı modellere yönelmeyin ip4 ile birlikte özellikle ekran görüntü kalitesi performansı gözle görülür derecede müthiş arttı kamera ve işlemcide cabası günümüzde çıkan son model 5s’in kullandığı a7ve m7 çiplerinin verdiği güce bütün ip modellerinin toplamı yaklaşamaz o ayrı mesele tabi :))

 39. mahmut

  31/10/2013 at 22:40

  İphone 3GS kullanıyorum baktım 2011 ekim üretimi. madem öyle neden üretiyorlar anlamıyorum. garantisi yeni bitti ama telefoncuya soruyorum sıfırı en ucuz 600/700 ama 2.el olarak 150 den fazla veren yok telefona. Bu durumda gittiği yere kadar kullanmaktan başka çare kalmıyor. Şimdilik uygulamalarda bi sorun yok yani bu yazının üstündende bi yıldan fazla geçti:)

 40. mahmut

  31/10/2013 at 22:43

  bu arada söylemeyi unuttum iphone 3 gs ile samsung s3 mini yi değiştirdim bi arkadaşımla:) yazmak ve kullanmak s3 miniye göre inanılmaz rahat ve ram i ne kadar az olsa da telefonu asla kasmıyor. Ebook vs yüklerken itunes kullanmak sorun olsa da alışıyor insan s3 miniden iyi yani:)