iPhone, iPad ve iTunes’ta Silme İşlemleri

Bildiğiniz gibi iPhone, iPad ve iTunes’ta çeşitli silme işlemleri mevcut. Özellikle iOS dünyasına yeni giren kullanıcılardan, bu konuyla ilgili sık sık çeşitli sorular geliyor. Ben de aklıma gelen tüm farklı silme işlemlerini bir yazı altında topluyayım istedim. Bu sayede bu konuyla ilgili gelen soruları kolayca cevaplayabilir oluruz.

Çağrı Silme

iOS 5’e kadar iPhone’daki “Son Aramalar” menüsünde yer alan çağrıları tek tek silme imkanımız yoktu. Ancak bir seferde tüm listeyi silebiliyorduk. Fakat iOS 5 ile artık çağrıları tek tek silebiliyoruz. Bunun için de biribirine yakın iki farklı yöntem bulunuyor.

Birinci yöntemde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilgili çağrının üzerinde parmağımızı sağa kaydırıyoruz. Ardından çıkan “Sil” seçeneğini kullanarak da ilgili kaydı siliyoruz.

İkinci yöntemde de aynı ekranda sağ üst köşedeki “Düzenle” seçeneğini tıklayarak, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Sil” seçeneğini çıkartabiliyoruz.

Şarkı ve Zil Sesi Silme

Yine iOS 5 versiyonu çıkıncaya kadar, bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıları iPhone ve iPad’de silemiyorduk. Fakat artık aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, silmek istediğimiz şarkının üstünde parmağımızı sağa kaydırarak “Sil” seçeneğini çıkartabiliyoruz.

Ayrıca eğer iPhone veya iPad’imizde iOS 5 öncesi versiyonlar yüklü ise, şarkıları önce iTunes’tan silip sonra eşzamanlama yöntemi ile de cihazlarımızdan silinmesini sağlayabiliyoruz. Aynı şekilde bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz zil sesleri yani ses tonları da ancak aşağıdaki şekilde silinebiliyor.

iTunes ARŞİV'inden medya dosyasını silip sonra eşzamanlama yapma yöntemi.

Tabii eğer önce dosyayı silip sonra eşzamanlama yapmak hoşumuza gitmiyorsa, daha önce iTunes iPuçları – V başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi manuel moda (elle yönet) geçip, hiç eşzamanlama yapmadan bir seferde iTunes üzerinden de şarkıları silebiliyoruz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes’ta cihazımız takılı iken, “Özet” ekranının en altında çıkan “Müzikleri ve videoları elle yönet” seçeneğini tıklayarak manuel moda geçmek mümkün.

Manuel moda geçtikten sonra da, “AYGITLAR” altındaki cihazımızın üzerine sürükle bırak yöntemi ile şarkı atabildiğimiz gibi, aynı menü altından aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi şarkıları direkt silebiliyoruz.

Tabii eğer hiç iTunes kullanmak istemiyorsak, o zaman da bu yazıda paylaştığımız türde programlar kullanarak da iPhone ve iPad’den şarkı veya zil sesi silmek mümkün.

Uygulama Silme

Özellikle iPhone veya iPad’i ilk defa kullanmaya başlayanlar, cihazlarına indirdikleri uygulamaları nasıl sileceklerini kolayca bulamıyorlar. Halbuki iPhone ve iPad’de uygulama silmek oldukça kolay. Bunun için tek yapmamız gereken de parmağımızı herhangi bir uygulama üzerinde birkaç saniye basılı tutmak.

Ondan sonra zaten yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi App Store’dan indirdiğimiz uygulamaların köşesinde silme işlemini sağlayan çarpı “x” işareti çıkıyor. Silmek istediğimiz uygulamanın sol üst köşesindeki bu çarpı işaretine tıkladığımızda da karşımıza aşağıdaki gibi onay mesajı geliyor.

Multitasking Menüsünden Uygulama Silme

Daha önce iPhone ve iPad’de Multitasking başlıklı bir yazı paylaştığımız için çok detaya inmeyeceğim ama, yukarıdaki uygulama silmek için anlattığımız yönteme çok benzer şekilde multitasking menüsünden de kolayca uygulama silmek mümkün.

Bunun için de Home (Ana Menü) tuşuna çift tıkladığımızda açılan multitasking menüsünde, herhangi bir uygulamanın üzerinde parmağımızı birkaç saniye basılı tutuyoruz.

Sonra da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi köşelerinde silme işareti çıkıyor. Silme işaretine tıkladığımızda da ilgili uygulama cihazımızdan silinmiyor ama multitasking menüsünden siliniyor. Eğer ilgili uygulama arka planda aktif veya pasif bir şekilde çalışıyorsa da, tamamen durdurulup arka plandan kaldırılmış oluyor.

Bu şekilde silme işlemi de özellikle, Home (Ana Menü) tuşuyla çıkmamıza rağmen tekrar açtığımızda sorun yaşadığımız uygulamalarda faydalı olabiliyor.

iTunes Dosya Paylaşma (File Sharing) İşleminde Silme

iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu” başlıklı yazımıda detaylı anlattığımız ve özellikle AVPlayer, OPlayer ve AcePlayer gibi video oynatma uygulamalarının çok kullandığı iTunes File Sharing (Dosya Paylaşma) özelliğini yakından biliyorsunuz.

Fakat çoğu kullanıcı, bu özelliği kullanarak bilgisayarından uygulamaya nasıl dosya yükleyeceğini iyi bilirken, yüklediği dosyayı nasıl sileceğini kolayca bulamıyor. Bu konuda da haklılar. Çünkü bu konuyla ilgili Dosya Paylaşma ekranında açıkça bir seçenek bulunmuyor.

Aslında bu ekranda iken cihazdan dosya silmek mümkün. Bunun için de, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi dosyalarımız seçiliyken bilgisayarımızın klavyesindeki silme (Del) tuşunu kullanıyoruz.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT4094

Bilgisayardan Transfer Edilen Fotoğrafları Silme

Çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Bilgisayardan iPad ve iPhone’a Resim Aktarımı” başlıklı yazımızda anlattığımız yöntemle cihazımıza aktardığımız resimleri nasıl sileceğimiz ile ilgili. Maalesef Apple, bilgisayardan transfer ettiğimiz resimleri cihazımızda silmemize imkan vermiyor.

Bunun için yine iTunes’u kullanarak eş zamanlama yapmamız gerekiyor. Daha doğrusu bilgisayardan cihazımıza resim transfer ederken kullandığımız klasörler içerisinden istemediklerimizi silip tekrar Eşzamanlama yapmamız gerekiyor.

Bu sayede bilgisayarımızdaki klasörden sildiğimiz resim, senkronizasyon yaptıktan sonra cihazımızdaki Foto Arşivi’nden de silinmiş oluyor.

Bu arada iCloud ile gelen Fotoğraf Yayınından da tek tek resim silme desteği yakında resmen yayınlanması beklenen iOS 5.1 sürümü ile gelecek. Bu arada yakında diyoruz ama, son dedikodular iOS 5.1 sürümünün Mart başında yayınlanacağını söylüyor. Tabii ki adı üstünde bunlar dedikodu 🙂

160 Comments

 1. Abbas Tekin

  09/02/2012 at 16:40

  Yeni kullanıcılar için çok faydalı bilgiler vermişsiniz Mustafa Bey. Üstelik epeyi de emek sarfetmişsiniz. Tebrik ederim. Paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum.

  Size küçük bir sorum olacaktı. Cevaplarsanız memnun olurum.
  2011 Kasım ayında, İngiltere’den alınma, sim kilidi olmayan iPhone 4 kullanıyorum. Fakat telefonda bazı arızalar meydana geldi. Şarjı bir anda bitiyor, ön camın sol tarafı kasadan ayrıldı, home tuşu kararlı çalışmıyor ve yakınlık sensörü çalışmıyor. Acaba telefonu tamir ettirebileceğim, güvenilir bir servis biliyor musunuz?

  Teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 2. Salih B

  09/02/2012 at 16:51

  Mustafa bey iyi, güzel, emeğinize sağlıkya, birde şu rehberin tamamını nasıl sileriz. bu aralar etrafımdaki iphoneci arkadaşlardan en çok aldığımı soru bu. varmıdır kolay bir yolu (ama sadece rehber silme) şimdiden teşekkürler

 3. salih

  09/02/2012 at 16:57

  keşke sorularımıza verilen yanıtlar cebimize gelseydi:)
  yanıtınızı bekliyorum mustafa bey:))))))))))))))))))))))))))))

  • Mustafa Tan

   09/02/2012 at 17:00

   Cevapladım zaten yukarıda 🙂

   • salih

    09/02/2012 at 17:29

    bu toplu silme işlemini öğrenmem süper oldu.xwede te razı be mıstefa beg kürtçe: ‘allah sizden razı olsun’ demek:)

    • M.Can

     09/02/2012 at 20:10

     Senin sayende kürtçe öğrenmiş olduk. Allah seni başımızdan eksik etmesin.

 4. salih

  09/02/2012 at 17:21

  sistem kaynaklı mı,yoksa başka bişeydenmidir bilmiyorum ama mailler karıştı galiba:))) benim mailim de aynı zaman da bu soruda vardı:
  mustafa bey Bluetooth ile iphone’dan İphone müzik transfer edilebiliniyor mu?

 5. Serkan Çelik

  09/02/2012 at 17:25

  güzel derleme. aramaları tek tek silme özelliğinin gelmiş olması gerçekten çok güzel oldu.

 6. salih

  09/02/2012 at 17:37

  gerek bluetooth uygulamaları ve gerekse iphone’nun kendi bluetooth’dan müzik,resim vb veri aktarılınyor mu?

 7. Mehmet

  09/02/2012 at 17:50

  iphone 4 yazılım 5.0.1 benim telefonumda face time silindi galiba bulamıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim mustafa bey

 8. serkan

  09/02/2012 at 18:25

  Merhaba Arkadaşlar;

  İphone 4 32 gb Black Cihaz ‘ 0 ‘ olup jelatinli kutusundadır.1 yıllık Vodofone Tele servis garantisi wardır.Fiyat düşüncem 1800 1900 tldir. İlgilenenler burdan ulaşabilirler. Serkan Temren. 0541 907 88 09 Normalde böyle bir platformda numara verilmez ama Site ziyaretçilerine güvenip koymak istedim umarım farklı amaçlar için kullanılmaz. TşkLer..

 9. Ipad2girl

  09/02/2012 at 18:52

  Siz soyleyince aklima geldi,Nike +iPod’un calismasi icin ayri bir seye gerek var mi?Benimki calismiyorda…

  • Anonim

   09/02/2012 at 23:10

   Nike sensor almaniz gerekiyor
   Sensorleri ayakkabinizin altina yerlestiriyorsunuz senkronize edip kullaniyorsunuz

  • Anonim

   10/02/2012 at 01:06

   Nike+GPS İ yükleyin başka bir seye ihtiyacınız yok. Hem pratik hem çok kullanisli

   • Emre

    12/02/2012 at 14:24

    Nike+ ipod uygulamasina kayit olmak icin zip codunu nerden aliyoruz acsba?

 10. TEKNOLOJİ

  09/02/2012 at 19:27

  Mustafa bey bir konuda yardiminiza ihtiyacim var yoksa bu iphone 4 beni delirticek youtube ilgili sorunum var iste,3G de video lari aciyor ama evimdeki wifi de ne olduysa youtube giriyor ama bir turlu videolari acmiyor ag ayarlarini sifirladim ama olmadi,bana bu konuda yardimci olursaniz cok memnun olurum.

   • TEKNOLOJİ

    09/02/2012 at 19:43

    Yok baglanmiyo yine,mustafa bey arama bolumunden video lari buluyor ama video acmaya tiklayin surekli acilmiyo calisiyo oyle kaliyor valla bir turlu anlamadim bu sorunda bir bende var sanirim

    • Sarp

     09/02/2012 at 21:37

     Çoğu video mobilden izlenmeye uygun degil ondAn olabilir. Eğer degilse sorun internet sağlayıcınızdadir.

    • Berk

     09/02/2012 at 23:46

     Modemin güvenlik düzeyini minimuma getir öyle dene bendede aynı sorun oldu modemin güvenlik düzeyini düşürünce sorun kalmadı

 11. Ayasben

  09/02/2012 at 20:15

  Programinizin gunluk takipcisiyim hersey icin tesekkurler lakin bir sualim olucak.bir oyunu silip savelerimden kurtulup sifirdan baslamak istiyorum ama olmuyor.gamecenter verilerinden de silmeme ragmen oyunu tekrar yukledigimde kaldigim yerden basliyor.ne yapmam gerekiyor bilgi bulamadim paylasimlarinizda.yardimci olursaniz sewinirim

 12. Kadir Eryılmaz

  09/02/2012 at 21:03

  Mustafa bey konuyla ilgisi yok ama size bir sorum olucak : iPad 3’ün yada yeni iPad’in ne zaman tanıtılacağı hakkında bir bilginiz var mı?

  • Mustafa Tan

   09/02/2012 at 21:11

   Son dedikodular Mart ayını gösteriyor.

   • Kadir Eryılmaz

    09/02/2012 at 22:08

    İnşallah mart gibi çıkar 🙂

 13. Öznur

  09/02/2012 at 21:07

  Su aramalari ve sarkilari tek tek dilmeyi anlamadm ve yapamdm yardmci olursanz sevnrm…?

  • Mustafa Tan

   09/02/2012 at 21:11

   Cihazınızın versiyonu nedir? En az iOS 5 olmalı yazıda da belirttiğimiz gibi.

 14. Selçuk

  09/02/2012 at 21:54

  Merhaba, beni sorum konuyla alakalı olmayacak ama acil yardım lazım mustafa bey, yardımcı olursanız sevinirim, evde kullandığım kablosuz internete iphone’umdan bağlandığım anda internet kesiliyor, iphone dan wi-fi kapattıktan sonra internet tekrar düzeliyor, bir çakışma falan mı oluyor acaba anlamadım, bir kaç defa emin olmak için denedim ama her seferinde aynı şey oldu, yani iphone interneti kesiyor.Netten araştırma yapmadan direkt size danışayım dedim.
  Teşekkürler şimdiden.

  • Anonim

   16/02/2012 at 20:24

   Modemle alakali modeminiz eskiyse o sorunu verebilir bende yasadim bu sorunu modemi degistim duzeldi

 15. Timurr

  09/02/2012 at 22:28

  Yeni iOS sürümü ne zaman çıkıyor? Bu kadar gecikme normal mi¿

 16. Hakannn

  10/02/2012 at 00:18

  Merhaba mustafa bey
  Size bi sorum olacakti IOS 5 te yeni BIR fotograf Albumu olusturuyorum sectigim resimleri aktariyorum albume fakat aktardigim resimleri sadece yeni olusturdugum albumde Gormek istiyorum olmuyor diger yerden sildigimde ise yeni olusturdugum albumden de siliniyor
  Ne yapmam gerekiyo Acaba tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   10/02/2012 at 00:20

   Maalesef yapabileceğiniz bir şey yok.

  • Afyonteam

   10/02/2012 at 13:07

   Jb varsa photoalbum ile bunu yapabilirsin

  • Afyonteam

   10/02/2012 at 13:09

   Jailbreak varsa photoalbum ile bunu yapabilirsin

 17. mustafa aslanoğlu

  10/02/2012 at 01:05

  mustafa bey iyi günler. sayenizde kıt bilgilerimle iphone kurdu sayılır oldum çevremde:) çok teşekkür ederim öncelikle.

  mustafa bey iphone 4 kullanıyorum ve versiyonum 4.3.3 pages yüklemek istediğimde ios 5 istedi ama forumlarda 5.0.1’in şebeke sorunu açtığı ya da cihazı yavaşlattığı konuşuluyor.

  bir aya yakındır 5.1 bekliyorum, sizce beklemeye devam mı yoksa risk almaya değer mi?

  iyi çalışmalar

 18. bassani

  10/02/2012 at 09:00

  Mustafa bey iyi günler,

  Benim bir sorum olacaktı. iPad’de yeğenlerim oynarken 3 tane oyunu indirmeye çalışmışlar (paralı oyunlardan) tabi şifreyi bilmedikleri için indirememişler, fakat ben ne zaman bir şey indirmeye başlasam oyunlar indirilemedi yazısı çıkıyor ve o 3 oyunda indirdiğim programın hemen yanında bekliyor… diye çıkıyor sonra üzerine iki defa tıklayınca kayboluyorlar. Normalde hiç gözükmüyorlar. İndirmeye başlayınca ortaya çıkıyorlar.Bunları nasıl yok edebilirim.

  • Tolga

   12/02/2012 at 19:49

   Aynı sorun bende de var. Bir çözüm yolu bulursanız ve paylaşırsanız çok memnun olurum.

 19. bülent

  10/02/2012 at 09:09

  mustafa bey merhaba,iphonedan rehberden tek tek kişileri nasıl silebilirim?

 20. neriman

  10/02/2012 at 09:51

  mustafa bey, selamlar… ben iphone4, ios5 kullanıyorum. benim sorunum (kafayı yemek üzereyim) rehberde çoklu seçim yaparak isim silememek.. yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Berk

   10/02/2012 at 23:37

   Ne yazık ki yok

   • oekmn

    11/02/2012 at 01:10

    DeleteQ programı ile silebilirsiniz

 21. selçuk

  10/02/2012 at 11:20

  mustafa bey kişisel çabalarınızla verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 22. vedat

  10/02/2012 at 11:33

  iyi günler mustafa bey iphone mail ayarlarını yapmak istiyorum ama beceremedim mynet mail adresimi nsıl tanımlayabilirim yardımcı olurmusunuz !

 23. cem

  10/02/2012 at 19:13

  yani merak eder oldum; bu kadar cileyi cekmeye ne kaadar devem edecegim diye.sanirim ayfon bitti benim icin.bi ne be kardesim onu boyle silemezsin bunu boyle yapamazsin hani derler ya paranla rezil olma o derece…

  • Berk

   10/02/2012 at 23:36

   Ya senin gibisine 688 lazim iPhone demen gerekirken ” Ayfon” diyorsun ya Apple duysa zaten paranla rezil olmana izin vermeden cihazı elinden alır

 24. Birol Erkan

  10/02/2012 at 20:06

  Bilgiler icin teşekkürler …

 25. Kaan

  11/02/2012 at 12:40

  Benim aklıma geldii, biz iPod’un müziklerini elle ayarlayınca başka bir bilgisayardan da içine müzik atabiliyor muyuz, iPod’dan bilgisayara atabiliyor muyuz?

 26. Muzaffer D.

  11/02/2012 at 22:43

  Selam,

  İphone 4 ve aynı zamanda İpad 2 ürününe sahibim ve ikisi de şuan OS 5.0.1 sürümüne sahip. Yalnız, İphone 4’de OS 5.0 sürümüne geçtiğimden beri uygulama silmeyi ( bir kaç saniye basılı tutarak ) yapamıyorum. Bu özellik bu sürüm ile kalktı sanıyordum. İpad 2’de bu sorun yok.

  Nedeni nedir acaba?

  Saygılar,

 27. Yunus

  12/02/2012 at 04:09

  Merhaba , benim 3GS var ama bildirim merkezindeki uygulamalardan bildirim gelmiyor mesela whatsApp msj atıldığında birşey gelmiyor , Facebook messenger , mail gibi programlardada gelmiyor iOS 5.01 kullanıyorum sim FU
  Bildirim merkezinde uygulamalar açık.
  YARDIM edeseniz sevinirim.

 28. Adem

  12/02/2012 at 11:58

  Bilgiler cok guzel bana çok tasımcı oluyor 🙂

 29. can

  12/02/2012 at 14:10

  merhabalar Mustafa bey, çok acil yardımınıza ihtiyacım var.
  yardımcı olursanız çok sevinirim.
  iphone4 ümün yedeğini aldım, satın alınanları aktardım.sonra iphone nu silip yeniden başlattım yediden kurdum sattım çünki.ama teli tekrar pc ye takıp şarkı yükledim.dolayısıyla senkronize edilmiş.şimdi yeni iphonu taktım aldığım yedek değilde o senkronize edilmiş yedek telefona yüklendi:(
  ne yapabilirim?ondan çok daha önce alınmış bir yedek var ama onu seçmedim:(
  yardımlarını pc başında bekliyorum

 30. can

  12/02/2012 at 14:27

  yardımcı olabilecek kimse yok mu ya:(

 31. can

  12/02/2012 at 15:32

  Mustafa Bey,iphone4s e eski yedeği yükledim ama siri yok sonradan mı yükleniyor?yedek konusunda bilgisi olan yok mu?

 32. Salkim

  12/02/2012 at 19:24

  Merhaba
  Oncelikle vermiş olduğunuz aciklayici ve degerli bilgiler için cok teşekkür ederim. Bence her iPhone da olması gereken bir uygulama gelistirmissiniz. Benim sorum iOS 5.1 sürümü ile ilgili. Esasında dedikoduların Mart ayı basında yayınlanacağı yönünde olduğunu paylasmis olsanız da ben deneme sürümünün sizler icin hangi tarihte yayınlandığını merak ediyorum çünkü resmen yayinlanmasi bu tarihten yaklaşık 3 ay sonra olacak gibi bir izlenim edindim.. Calışmalarınızın devamını dilerim ve şimdiden teşekkür ederim.

 33. iphonem.

  13/02/2012 at 02:58

  Merhaba. Bir sorum olacak. Itunes dan indirmek istediğim ama indirilemeyen dosyalar yine de başlık halinde videolar kısmında duruyor ve ben bunları silemiyorum. Bilgisayar üstünden de görünmüyor =(( Ne yapmam gerek?

 34. Ali

  13/02/2012 at 14:59

  Slm yeni iphone yazilim guncellemesi ne zaman yayinlanacak?haberiniz varmi acaba?son guncelleme iphone 4 icin 5.0.2 mi yoksa 5.1 mi olacak?tesekkurler

  • Berkay

   15/02/2012 at 01:10

   Henüz belli değil ben de bekliyorum 🙂

 35. ugur koç

  13/02/2012 at 21:01

  ıyı aksamlar ben ıphone 4 kullanıcısıyım fakat ıtunes hakkında pek bır bılgıye sahıp degılım. vede sormak ıstedıklerım var ıtunes uzerınden telefon guncellenebılıyor mu. guncellendıgınde bır sorun olustugunda telefonu tekrar esısı gıbı kullana bılır mıyım. son olarak telefona jailbreak ındırmek ıstıyorum fakat telefonla gırdıgım de free acık olmuyor. eger benı bılgılendırırsenız tesekkur ederım. ıyı aksamlar.

 36. Berna

  14/02/2012 at 12:46

  Guzel bilgiler, teşekkürler.. 😉

 37. Alpaslan Okur

  14/02/2012 at 18:39

  Bu soruyu 3. sorusum ama bir turlu cevap alamadim. Bilen biri varsa lutfen cevaplar mi? Daha once kullandigim telefondan telefon rehberimi aktarmak istiyorum iphone 4s’e. Zira 700 den fazla kisinin ev, is, mail adresi vs.lerini tek tek elle giremem. Bilgiler aynen gmail adresimde “rehber” olarak da var. Bilgisayarima indirdim ama bir turlu Iphone atamiyorum. Nasil olacagi hakkinda bilgisi olan var mi? Tesekkur ederim…

  • Anonim

   29/02/2012 at 16:30

   En kolayı gmail i exchange olarak tanımlamak o zaman rehberi gmail üzerinden kullanabilirsin

   http://support.google.com/mobile/bin/answer.py?hl=en&answer=138740

   eger telefonumda olsun diyorsan, mail, contacts and calendars ayarlarından gmail in rehber özelligini kaldırırsan numaralar kalsın mı silinsin mi die soruluyor. Kalsın dersen rehberi komple telefon hafızasında durmaya devam ediyor.

 38. Berkay

  15/02/2012 at 01:08

  Mustafa Abi çok az paylaşım var biraz artamaz mı? Ve hep aynı yazılar dönüp dolaşıp karşımıza çıkıyor.

 39. Ergun

  15/02/2012 at 11:02

  Slm apstore kimligi aliyorum ama mailime onay mesaji gelmiyor 3. 4 saat deniniyor ama birgun oldu gelmedi bi daha denedim yine gelmedi neden acaba

  • Mustafa Tan

   15/02/2012 at 11:15

   Eğer Apple Kimliği olarak hotmail hesabınızı girdiyseniz Spam/Junk yani istenmeyen posta klasörünü bir kontrol edin.

 40. Ezgi

  21/02/2012 at 08:54

  İphone 4 kullaniyorum ama internet oldugu halde ve karsk tarafta iphone 4s oldugu halde imessage la mesaj gonderemiyoeum nedendir acaba. Lutfen yrdim 🙁

 41. Ezgi

  21/02/2012 at 17:20

  Bana yardim edebilecek yok mu 🙁

 42. Muzaffer D.

  23/02/2012 at 03:13

  Mustafa Bey,

  İphone 4 ve aynı zamanda İpad 2 ürününe sahibim ve ikisi de şuan OS 5.0.1 sürümüne sahip. Yalnız, İphone 4′de OS 5.0 sürümüne geçtiğimden beri uygulama silmeyi ( bir kaç saniye basılı tutarak ) yapamıyorum.İpad 2′de bu sorun yok.

  Nedeni nedir acaba?

  Saygılar,

 43. ' es '

  02/03/2012 at 16:52

  Bnde yeni surumu yukledikten sonra yapamiyorum ayrica itunesa bagladigim zmn telefonumu eslestiriliyor dedi ve kapattgmda tum uygulamalarim silindi.tekrar yukledim ve yeniden itunesa bagldgmmda ayni eslestirme cikti bukez baglanti yapmadan kapattm bilgilerimin tekrar silinmemesi icin.acaba devam etmis olsam ayni sekilde silinirmi uygulamalarim veya ne yapmaliyim?

  Tesekkurler,

 44. H. Cengjz

  06/03/2012 at 14:59

  Ben tesadüfen öğrendim ama, faydalı bir bilgi. Teşekkürler.

 45. Mesut

  10/03/2012 at 04:45

  Merhaba. iTunes ile olusturdugumuz foto arsivindeki fotoları tek tek veya komple iphoneden silebiliyor muyuz?

 46. alkan

  13/03/2012 at 20:38

  Ne yaptımsa bir türlü yüklediğim zil seslerini 4s den silemedim.yardım edebilirmisiniz:(( ses tonlarında eşlenecek tonu 0 yapıyorum fakat 5 tane zil tonu yapıştı bir türkü silinmiyor?

 47. serap

  17/04/2012 at 16:09

  ben ag ayarlarini sifirladiktan sonra telefonum sebekenin cekmedigi yerlerde asansor gibi oradan ciktiktan sonra sebekeyi bulmuyor.Telefonu acip kapatmam gerekiyor bu sorunu nasil cozebilirim aacil cevap alirsam mutlu olucam…

 48. Mert Merih

  23/04/2012 at 16:07

  Merhaba ben iPhone 4S sahibiyim. Açıklamalarınızı okuyup zil sesi yaptım. 1 şarkı için zil sesi yaptım beğenmedim ve itunestan sildim aynı şarkıyı bir daha zil sesi formatına dönüştürdüm(istediğim saniyeleri ayarladım ikisinde de). Ancak ilk yaptığımı itunestan sildiğim halde telefonda gösteriyor ve silemiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 49. Ösn

  24/04/2012 at 06:04

  Mustafa bey ios 5.1 yukldim telin sesi kisildi birisi aradiginda zor duyuyorum. Bir cozumu var mi acaba 2. Sorum tele indirdigimiz ama istemedigimiz uygulamalari ekrandan siliyorum ama giZli satin alinanlarda gozukuyor oradan nasil silebiliriz. Yardimci olursaniz sevinirim.

 50. ecem

  22/06/2012 at 11:40

  fotograf arsıvınden bır kac resım sılmek ıstıyorum nasıl yapabılırım. ancak hepsını degıl

 51. ecem

  22/06/2012 at 11:57

  arşivdeki resımlerı pc ye nasıl aktarabılırım.

  • Ece

   15/09/2012 at 22:56

   Ben iPad imi yeni aldım internetten film izlemek için flash player yüklemek istiyorum ama indir dediğimde “safari buna izin vermiyor” diye bir yazı çıkıyor ne yapabilirim lütfen yardım edinn

 52. acemi

  09/07/2012 at 21:31

  çok teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı.

 53. Anonim

  05/08/2012 at 19:49

  Remove back ground nasil yukleyebilir

 54. Bste

  14/08/2012 at 00:14

  İpad2 ye yüklediğim ücretsiz oyunu silmek istiyorum ne yapabilirim?

  • Mustafa Tan

   14/08/2012 at 04:37

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi silebilirsiniz.

 55. Bende bu resim silmek icin bolum yok, cop sepetine tasi falan yaziyo orasi

  • ünsal

   02/12/2012 at 08:36

   BENDE DE RESİM SİLME BÖLÜMÜ YOK ANCAK BEN PROBLEMİ ŞÖYLE ÇÖZDÜM, IPHONE’U PC DEN I TUNES’E BAĞLADIKTAN SONRA,FOTOĞRAFLAR BÖLÜMÜNE GELİYORSUN,ORADA
   * TÜM FOTOLAR
   * KLASÖR SEÇMEK
   * VİDEOLAR
   ŞEKLİNDE ÜÇ ALT BAŞLIK ÇIKIYOR
   BEN KLASÖR SEÇMEK’İ İŞARETLEDİM VE HİÇ BİR RESİM VE VİDEO KLASÖRÜNÜ İŞARETLEMEDİM VE EŞ ZAMANLADIM,DOLAYISI İLE HİÇ BİR RESİM KLASÖRÜ SEÇMEDİĞİM İÇİN PC DEN 0 KLASÖR EŞ ZAMANLADI BÖYLECE BU DERTTEN KURTULDUM…

   • Nezrin

    27/03/2013 at 22:08

    tewekkur ederim…aylardir urawdigim bi sorundan kurtuldum..cook mutluyum:)

 56. Beste

  17/08/2012 at 20:43

  İnternetten yüklediğim oyunları silmek istiyorum ama silemiyorum

  • Anonim

   03/09/2012 at 23:38

   Aynen bende basılı tutuyorum silme falan çıkmıyor

  • Anonim

   28/12/2012 at 23:29

   Valla kardeş çok işime yaradı Allah razı olsun

   • Anonim

    29/12/2012 at 08:14

    ALLAH SİZLERDEN DE RAZI OLSUN İŞİNİZE YARADIYSA NE MUTLU…

    • Murat

     12/06/2013 at 13:18

     çok saol kardeşim yaa iyki varsın…

 57. Bükre

  02/09/2012 at 17:54

  Pc’den telefona 2 resim klasörü yüklemiş bulundum. Ancak klasörleri daha sonra pc den sildim. Şu an ne anlattığınız gibi fotoları silip eş zamanlama yapabiliyorum ne de klasörleri ve içindeki resimleri telefonumdan silebiliyorum.

  • Murat

   02/11/2012 at 21:17

   aynı sıkıntı bendede var bulabildiysen bana ulaş 😀

   • emre

    15/02/2013 at 22:52

    arkadaslar ayni sorunu yasadim,dosya 4 tanede olsa siliniyor.dosya ici olarakta,dis görünüs olarakta.
    1,pc icindeki dosyanin icindeki tüm fotograflari baska yere kesin yapistirin,dosya bos olmali
    dikkat etmeniz gereken telefondaki dosya adi ile ayni olmali,yagni bos ddosya silmek istediginiz dosyanin adi ayni olmali
    iPHONE’U PC DEN I TUNES’E BAĞLADIKTAN SONRA,FOTOĞRAFLAR BÖLÜMÜNE GELİYORSUN,ORADA BASIMIZDAKI BELADAN KURTULUN
    * TÜM FOTOLAR
    * BOS KLASÖR SEÇMEK SONRADA

 58. gbvhnjmögh

  10/09/2012 at 16:25

  gerçektende çok teşekkürler

 59. paşahan

  13/09/2012 at 15:40

  çok açıklayıcı ama anlamadıgım tek yer itunes nedir ?

 60. Enes

  16/09/2012 at 01:26

  İpad te safari programı nasıl silinebiliyor ? Cevaplarsanız sevinirim 🙂

 61. ömer

  22/09/2012 at 05:02

  iphone bildigin basa bela dosyalarımızı resmen yayıncı bır yazılımla yukleyıp kaldırmak baslı basına sacmalık bıde tam anlamıyla kalksa neyse ben bu sekılde dosyaları sıldıgımı zannedıyordum ama iphone bunların kucuk boyutlu hallerını saklıyor ve ugrasan adam onları cıkartabılıyor bir şekilde teknik olarak iphone a format atmadıkca silmek zor bazı file managerler bu sildiğinizi sandıgınız dosyaları sıze gerı getırebılır bır gun sasırmayın

 62. onat

  30/09/2012 at 20:57

  abı ben basıyom tıtremeye başlıyo

 63. Helpppp

  14/10/2012 at 01:14

  Silinen video kaydını tekrar bulabiliyormuyuz sanırım yanlışlıkla Bi kayıt silinmiş geri bulabiliyormuyuz

 64. görkem

  21/10/2012 at 00:28

  cok saolun allah razı olsun elinize saglık

 65. Musa KAPAN

  24/10/2012 at 01:03

  Ne iştir arkadaş klasör oluşturup fotoğraf attım iphone 4s e, atmaz olaydım. ios 6 sürümü çıktı. hala o klasörü silemedim. yanında farklı bir isimle oluşan başka bir klasör de cabası. soğudum telefonumdan bu kadar basit bir şey bile yok

 66. muslim

  30/10/2012 at 23:03

  i pad 2 kullanıyorum Apple efordan indirdiğim uygulamaları dilemiyorum iyi çalınalar teşk .

 67. so64

  04/11/2012 at 17:43

  bu devirde 1000 euroluk iphonedan foto,müzik silmek icin cektigimize bak ya……salak bunlar ya…..n8 imi özlüyorum valla.canavar gibiydi.aninda yükle aninda sil.cok kolaydi……..iphone 4s aldik basimiza bela aldik.

  • ÜNSAL

   29/12/2012 at 08:17

   BENCE TELEFONU YEDEKLEYİP FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRÜN…BEN ÖYLE KURTULDUM VE İŞE YARADI…

   • Gaggos

    01/01/2013 at 20:07

    Telefonu nasıl yedekliyecez Kardes

    • ÜNSAL

     01/01/2013 at 23:03

     TELEFONUN İÇİNDE I CLOUD DİYE BİR UYGULAMA VAR 5 GB’A KADAR ÜCRETSİZ TEL’DEKİ BÜTÜN FOTO,MÜZİK,İNDİRDİĞİN UYGULAMALAR HERŞEYİ YEDEKLİYOR…SEN NEYİN YEDEKLENMESİNİ İSTEMİYORSAN ONU SEÇME…YEDEKLEME İŞLEMİ BİTTİKTEN SONRA YİNE TEL’İN AYARLARININ İÇİNDE FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜR…İNŞALLAH BAŞARILI OLURSUN,TABİ BU BİRAZ DA SENİN TEL İLE NE KADAR İÇLİ DIŞLI OLDUĞUNA BAĞLI,YANİ BİRAZ KURCALAMAN LAZIM….İNŞALLAH FAYDASI OLUR…İYİ AKŞAMLAR.

 68. Ecem

  10/11/2012 at 00:17

  Uygulama indirdim silmek istiyorum fakat hepsinin kosesinde carpi cikarken onda cikmiyor yukleniyo gibi gorunuyo ne yapabilirim

 69. Fethi Hinginar

  20/11/2012 at 16:42

  Ipad de gelen e-mail’leri silmek istediğimda devamlı olarak “e-mail çöp kutusunu gönderilemedi” yazısı çıkıyor ve mailler silinemiyor

 70. Enes

  23/11/2012 at 14:55

  Tarayiciya birseyler yaziyorum,gecmiste girdigim sayfalar geliyor.bunu nasil sifirlarim gecmisi safariden komple sildigim halde. Yardim luften

 71. Zeynep

  01/12/2012 at 13:39

  çoook teşekkür ederim. inanılmaz faydalı oldu 🙂

 72. Anonim

  01/12/2012 at 21:11

  faceden fotograf yuklemıstım sılemıyorum ne yapmam lazım acil bır durum lutfen yaardımcı olun ??

 73. Burak

  04/12/2012 at 05:22

  Mustafa bey kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama app Store’da ücretsiz bir indirme yapacağım ama App Store kimliği şifremi giriyorum sonra “giriş yapmak gerekiyor fatura bilgilerini görmek için devam’a dokunun diyor lütfen yardımcı olurmusunuz kafayı yiyeceğim 🙁

 74. baharb

  06/12/2012 at 12:32

  merhaba. bende iphone 4s mevcut. daha önceden satın alıp artık kullanmadığım uygulamaları telefonumdan sildim fakat itunes hesabından tamamen silemiyorum. kullanmadığım uygulamaları tamamen silmek için yapılabilecek bir işlem var mı?

 75. KALENDER

  07/12/2012 at 16:37

  ıphone 5 den uygulama lar silinmiyor basılı tutunca titremiyor ve çarpı işareti de çıkmıyor yardımcı olabilirmisiniz.

  • mehmet

   28/01/2013 at 17:24

   telefonu formatlaman gerekli

 76. Mert

  13/12/2012 at 22:53

  Benimki iPad 2 slim eye calisamda ucretsiz oyunu silemiyorum

 77. dilek

  25/12/2012 at 20:57

  ya lanet olsun ben bu kadar saçma bi program görmedim insanlar sinir hastası olsunlar diye itunes’u icat etmisler!!! kullanımı bu kadar karısık yapmanın ne gibi bi avantaj sagladıgını dusunuyorlar bılmıyorum ama blackberry solda 0ken sırf su programdan cektigim cileyle gözümde tekrardan bi nimet. özellikle iphone 5 icin mi böyle bilmiyorum ama pc den attıgım fotograflar ne hikmetse 2 ayrı klasör seklini almış ve hic biri silinmiyor. pc den öyle bi klasör de cıkmıyor. itunes’tan sil diyorum silindi diyor ama hala telefonda. RUH HASTASI OLMAMAK İCİN APPLE’A BULASMAYIN

  • azadoguz

   29/12/2012 at 18:36

   arkadasım bende aynı dertten şikayetciyim.bu yeni İtunesi yükledim ama daha önceden attıgım resim klasörünü silemiyorum.Biri yardımcı olsun

 78. Elif

  31/12/2012 at 21:01

  Merebalar ya ben de ipad2 ye pcden attıgım fotoları silemiyorum ve daha once pcye ıtunes yuklemiştim sonra silindi yada ablam sildi ve pcdeki tum resimler silindi . Simdi yenı fotolar pcye attım ve korkudan tekrar ıtunesı yukleyemıyorum tekrr tum fotolar sılınır dıe … Ne yapmalıyım tekrr ıtunesi yuklesem tum fotolar sılınırmı bılgılendırırsenz sevinirim tesekkurler

 79. Hakim

  09/01/2013 at 14:27

  ıphone 5 den uygulama lar silinmiyor basılı tutunca titremiyor ve çarpı işareti de çıkmıyor yardımcı olabilirmisiniz.

 80. Hakim

  09/01/2013 at 14:49

  Face time de arama yapamıyorum etkinleştirmek için kimlik giriyorum şifre yazı yorum bir süre sonra ağ bağlantılarınızı kon et diyor üstat bu konu fikrin nedir

 81. Anonim

  17/01/2013 at 17:35

  I phone 5 ten sildiğim uygulamalar Apple Store güncelleme listesinde görünüyor nasıl silebilirim

 82. Özge

  22/01/2013 at 00:35

  merhabalar ben itunestan her zamanki gibi şarkılarımı iphone a aktarma işlemi yaptım fakat şarkılar gri bir şekilde kaldı silemiyorum itunestaki şarkıları da sildim ama telefona hiç bir etkisi olmadı nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yok çok acil halletmem lazım yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 83. mhsm

  04/02/2013 at 20:01

  ya bende i phone 3 var şu açık uygulamaları siliceğimiz multıtasking menüsü açılmıyor

  • Mustafa Tan

   04/02/2013 at 20:52

   iPhone 3G’nin multitasking desteği yok.

 84. esra

  13/03/2013 at 00:21

  appele 4 telefondan kredi kart bilgilerimi nasıl silebilirim acaba

 85. esra

  13/03/2013 at 00:45

  kart bilgilerimi kendi telf yazmadım telefon olmadan iptal ettirecegim bi seçenek varmı bankadan yeni kart numaralı bi kart istedim hala çekiliyo extırede appel store 1 2 çekiyo hala yeni kart numarama ulaşmışlar banka öle söyledi firmayı arayın dedi nereyi aramam gerek bi numara varmı appel storenin konuyla ilgili yardım alabilecegim

 86. burak kırat

  29/03/2013 at 22:16

  iphone 4s te fotograf albumu silemiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkur ederim şimdiden

 87. Murat

  02/04/2013 at 23:15

  Arkadaslar resımlerımı pc yuklemedım paylasım acıktı ve nedensr cok garkkı gruplat halınde dosya olusdu ve resımlerı sılemıyorum yardımcı olurmusunuz 0554..694..91..93

 88. mmee

  06/04/2013 at 01:21

  bütün gece aradım durdum bir tek sen yardımcı oldun çok çok teşekkür ediyorum valla nasıl makbule geçti

 89. levent

  10/04/2013 at 11:09

  selam benim sorum kısaca şu olacak şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. Dağ başındayım iphoneden videoları nasıl silerim videolarda sil çıkmıyor sadece paylaş ve şuna ekle sekmesi çıkıyor. saygılar

 90. Anonim

  27/04/2013 at 23:13

  Selam ben ekrana baslı tutuyorum ama çarpı filan gelmiyor

 91. Yeni

  01/05/2013 at 13:37

  New ipad var indirdiğim oyunları silemiyorum basılı tutuyorum ancak hiç bir hareket yok yardım lütfen

 92. Anonim

  12/05/2013 at 22:29

  slm benim i tunesime arkadaşın telefonunu takmıştık onun telefon rehberi de eşzamanlama yapmış ben ne zaman kendi telefonumu bağlasam onun nuamalar da otamatik beinm telefonuma aktarıyoor bilgisayardan nasıl temizleye bilirim isim rahhberini

 93. Cüneyt

  18/05/2013 at 17:51

  Benim Ipad 2 de app’s ler silinmiyor. Yani daha önceden silebiliyordum, son zamanlarda ne olduysa oldu, silinmiyorlar. App üzerinde parmağımı 3saniye beket
  Nce titreşmeye başlıyorlar ama sol üst köşe de x işareti gelmiyor.
  Gel de çatlama şimdi.

 94. çağlar

  06/06/2013 at 22:29

  kusura bakmayın ama bu silinmiş mesajları tamamen nasıl silebilirim. iphone 5 aldım gönderdiğim tüm mesajlar arama bölümünden çıkıyor yardım etseniz

 95. Anonim

  22/06/2013 at 22:03

  Ya şimdi film rulosundan birsürü var onları nasıl silebilirim

 96. ebru

  05/07/2013 at 18:57

  dediğiniz her şey tamam ama telefoumu bilgisayara bağladığımda silmek istediğim resim dosyası çıkmıyor görünmüyor ne yapmam gerekiyor

 97. Hakan TAŞPINAR

  07/07/2013 at 18:15

  apple storedan aldığımız uygulamaları telefondan silebildik.
  Buna ek olarak satın alınanlardan silebilme imkanı var mıdır?
  sadece gizle sekmesi çıktı
  tamamen buradan silebilmek için ne yapmak gerekir?

 98. Anonim

  31/07/2013 at 13:27

  mrhb arkadaşalrmesaj yolladıgınız veya yazdıgınız zaman sıldıkden sora ara iphone yazan yerde her hankı harfa tıklayınca mesajlar cıkıyo olar nasıl sılınır bır bılgınız varm

 99. halilbey

  18/08/2013 at 18:53

  yardımlaşmak ve yardımcı olmak çok iyi gerçekten teşşekkür ederim

 100. irem

  23/08/2013 at 16:14

  ben bilgisayardan iphoneye resim attım ve şimdi gereksiz resimleri silemiyorum ne yapabilirim ?

 101. Anonim

  13/09/2013 at 19:52

  çok saol

 102. Burak

  23/09/2013 at 17:05

  beyler ben de ekrana tıkladıgımda ekrandaki resimler titriyor ama x işareti gelmiyor neden acaba

  • büşra

   03/12/2013 at 17:06

   bende de öyle oluyor burak neden acaba*

 103. salih

  05/10/2013 at 00:18

  itunes kaç bendeki itunes de bu resim silme gelmiyor

 104. elif

  17/10/2013 at 14:42

  komple albumleri silemiyor muyuz tek bir fotograf silmek yerine. Zaten ıtunes bu sekilde cıkmadı sürüm kaç acaba?

 105. zeynep

  22/10/2013 at 13:10

  ne yaptıysam bilgisayarımdan attığım resim klasörünü telefonumdan silemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.