iPhone iPuçları – VII

Biliyorsunuz zaman zaman iPhone, iPad ve iTunes ile ilgili kısa kısa ipuçları paylaşıyoruz. Fakat en son altıncısını yayınladığımız iPhone iPuçları serimize iOS 5 nedeniyle epey ara vermiştik. Fakat geçen zaman içerisinde bol bol iOS 5 iPuçları yayınlamıştık. iOS 5’in yayınlanmasından bu yana epey zaman geçtiği için de artık iOS 5 veya öncesi ayrımı yapmadan ipuçları serimize devam ediyoruz. Dolayısıyla bundan sonra paylaşacağımız ipuçları iOS 5 versiyonuna veya önceki versiyonlara ait olabilir.

Güncel Türkçe iPhone ve iPad Kullanma Kılavuzu

Bildiğiniz gibi iOS 5 ile birlikte iPhone’a birçok yeni özellik geldi ve bunların çoğunu da paylaştık. Fakat yine de iPhone’un tüm özelliklerine bakmak isterseniz, iOS 5’e göre düzenlenmiş güncel Türkçe kullanma kılavuzuna http://manuals.info.apple.com/tr_TR/iphone_user_guide_tu.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

iPhone Kullanma Kılavuzu

Ayrıca dilerseniz PDF formatındaki bu kulavuzu cihazınızdaki iBooks ile birlikte açarak ya da bu yazıda paylaştığımız gibi iBooks’a transfer ederek de okuyabilirsiniz.

iBooks ile PDF Okuma

Aynı kılavuzun iPad için olanına da http://manuals.info.apple.com/tr_TR/ipad_user_guide_tu.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer Apple’ın diğer ürünlerine ait kullanma kılavuzlarına da gözatmak istiyorsanız, o zaman http://support.apple.com/manuals adresine bir gözatmanızda fayda var.

Resim ve Fotoğraf Düzenleme

Eski versiyonlarda eksikliği çok hissedilen fakat ancak iOS 5 ile kavuştuğumuz özelliklerden bir tanesi de Fotoğraflar’ı kolayca düzenleyebilmemiz. Özellikle resimleri çevirebilme ve kırpma en çok lazım olan özelliklerden.

Bunun için de önce değiştirmek istediğimiz resme tıklayıp ardından da sağ üst köşedeki “Düzenle” seçeneğine tıklıyoruz. Sonra da resmin alt kısmında resmimizle ilgili düzenleme yapabileceğimiz seçenekler çıkıyor.

Örneğin eğer resmimizi keserek ufaltmak yani kırpmak (crop) istiyorsak sağ alt köşedeki seçeneği kullanıyoruz. Bu sayede resmimizi dilediğimiz noktalardan kırpma imkanımız oluyor.

Fakat eğer kırpma işlemi sonucu ortaya çıkacak resmin belli oranlarda olması gerekiyorsa, örneğin tam olarak kare şeklinde olması gerekiyorsa o zaman da “Kısıtla” seçeneğinden yardım alıyoruz. Bu seçenek önceden belirlenmiş oranlarda resmimizi kırpa imkanı sunuyor.

Kullanım

Özellikle 16GB gibi düşük disk kapasitesine sahip fakat çok sayıda uygulama indiren iPhone ve iPad kullanıcaları zaman zaman yer sorunu yaşıyor. Fakat cihazlarında hangi uygulamanın veya verisinin daha çok yer kapladığını kolayca bulamıyor. Fakat iOS 5 ile birlikte artık “Ayarlar -> Genel -> Kullanım” menüsünden hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını kolayca görebiliyoruz.

Kullanım ekranı, cihazımızdaki tüm uygulamaları kapladığı alan miktarına göre büyükten küçüğe göre listeliyor. Fakat her bir uygulamanın kapladığı alan, sadece App Store’dan indirdiğimiz haliyle değil, cihazımıza yükledikten sonra kendi oluşturduğu veya bizim sonradan bu uygulamaya transfer ettiğimiz veri ve belgeleri de içeriyor.

Örneğin geçenlerde paylaştığımız AcePlayer‘ın kullanım detayına gözattığımızda, uygulamanın kendisinin sadece 29.3 MB olduğunu fakat esas yer kaplayanın uygulamanın verisi (yani yüklediğimiz videolar) olduğunu görüyoruz. Bu durumda yer sorunu çekiyorsak uygulamayı silmek yerine eğer uygulama imkan veriyorsa verisini silmek daha mantıklı oluyor. (Bu menüden sadece uygulamanın kendisi + verisi siliniyor)

Özetle cihazınızda yer sorunu yaşadığınızda, bu menüyü kullanarak hangi uygulamanın daha çok yer kapladığını görebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Takvimin Saptanmış Uyarı Süreleri

Eğer iPhone’un Takvim’ini ben gibi sık kullananlardansanız, aceleyle tanımladığınız bir toplantı veya etkinliğin hatırlatma alarmının hiç çalmamasını veya uygunsuz bir saatte çalmasını istemezsiniz. Bu nedenle Ayarlar -> “Mail, Kişiler, Takvimler -> Saptanmış Uyarı Süresi” menüsünden varsayılan uyarı zamanlarını değiştirmek isteyebilirsiniz.

Örneğin Doğum Günü etkinliklerinin varsayılan (default) hatırlatma zamanlarını, o günün sabahı ya da bir gün öncesi olacak şekilde değiştirmek mantıklı olabilir.

Hava Durumu

Yine iOS 5 ile gelen yeni bir özellik sayesinde Hava Durumu uygulaması artık saatlik tahmin de veriyor. Bunun için de Hava Durumu uygulaması açıkken ekrana bir kere tıklıyoruz. Bu sayede önümüzdeki 12 saatlik hava tahminini de görebiliyoruz.

iTunes’un Dilini Türkçe Yapma

Bu her ne kadar bir iPhone ipucu olmasa da iPhone’u ilk defa kullanmaya başlayan takipçilerimiz tarafından sık sık sorulduğu için ayrıca paylaşmakta fayda görüyorum. iTunes 10.5 ile birlikte biliyorsunuz iTunes Windows ortamında da Türkçe arayüze kavuştu. Fakat eğer kurulum sırasında dili İngilizce kaldıysa sonradan da değiştirilebiliyor.

iTunes’ta dil değişimi için de “Düzen (Edit) -> Tercihler (Preferences)” menüsünü kullanıyoruz. Tercihler (Preferences) ekranını açtığımızda da ilk sekme olan Genel (General)‘ın en altında Dil (Language) değiştirme seçeneği yer alıyor. Bu seçeneği Türkçe yapıp, sonra da “Tamam (OK)” seçeneğine tıkladığımızda iTunes’un dili de Türkçe oluyor.

—–

Bu seferlik paylaşacağımız ipuçları da bu kadar 🙂

141 Comments

 1. Ayhan

  30/01/2012 at 09:10

  Tsk mustafa bey ios5 guncellemesi acaba ne zaman olacak

  • Mustafa Tan

   30/01/2012 at 09:16

   Sanırım iOS 5.1 güncellemesini soruyorsunuz. Yakında çıkacağını tahmin ediyorum.

   • Anonim

    30/01/2012 at 10:27

    Evet çıksın artık.

   • Ayhan

    30/01/2012 at 22:14

    Bu kadar zamandir cikmamasi sizcede anormal bir durum degil mi 11. Aydan beri ios 5.1 den bahsediyoruz

   • Anonim

    01/02/2012 at 00:20

    Cikicak mı çıkarsa ne zaman çıkar

  • Anonim

   31/01/2012 at 09:27

   Mustafa bey bilgiler için teşekkürler film ve dizi için çözüm buduk sayenizde birde bu bazı sitelerdeki yazıları acmıyor onun için ne indirmemiz gerek ? Teşekkürler

 2. Cemail Yenigun

  30/01/2012 at 09:31

  Agabey Hayirli Sabahlar
  Yeni Bir iİphone 4S aldik
  yazilarinizdan cok istifade ediyoruz
  Lakin yinede 0’dan bir kurulum Linki atabilirseniz sevinirim.
  Gununuz her zamankinden guzel olsun.
  Sevgilerimle

  • Erdogan

   01/02/2012 at 20:14

   Bilgisayarmı sansın sen onu sıfır kurulum yok restore işlemi vardır onuda direk telefon ayarlar dan genel sıfırlama falan fisan ordan yapabilirsin.

 3. mehmetkurtyemez

  30/01/2012 at 09:36

  UYGULAMA İNDİREMİYORU Wİ.Fİ KAPALIYKEN İNTERNET BAĞLANTISI KURAMIYORM İLGİLENDİĞİNİZ İCİN TEŞEKÜR EDERİM

 4. Cemail Yenigun

  30/01/2012 at 09:40

  Agabey Hayirli Sabahlar
  Yeni Bir iİphone 4S aldik yazilarinizdan cok istifade ediyoruz
  Lakin yinede 0’dan bir kurulum Linki atabilirseniz sevinirim.
  Gununuz her zamankinden guzel olsun.
  Sevgilerimle

  • Bozobey

   30/01/2012 at 11:22

   Tek yapmanız gereken sim kartını takın ve ekranda gördüklerinizi onaylayın zor bi durum yok. İlkin ingilizce ama hmen türkçeye geçer. Hayırlı olsun,

 5. Can

  30/01/2012 at 10:06

  Gunaydin Mustafa Bey,
  Ben pc ‘ye format atmak istiyorum. İtunes’u nasil yedekleyebilirim?
  Uygulamalarin ve yedegin kaybolmamasi icin.
  Tesekkur ederim simdiden

 6. Mevlüt

  30/01/2012 at 10:35

  mustafa bey uygulamanın içindeki verileri nasıl siliyoruz. uygulama küçük ama veriler çok yer kaplıyor varmı bunun bir çözümü. dediğiniz şekilde baktım ama sadece uygulamayı siliyor.

 7. Okray

  30/01/2012 at 11:13

  İpod 3 guncelleme olmuyo sebebi varmi ben guncellme var biliyorum benimki 4.2 versiyonu

  • abdullah

   01/02/2012 at 00:53

   bende ipod2 var ve versiyonu 4.2.1 de kaldı.. artık güncelleme olmuyor.. 3 hakkında pek bilgim yok ama benimki gibiyse eski cihaz olduğu ve yeni versiyonlara performansı yetmeyeceğinden güncelleme dışı bırakıldılar..

 8. Güneş

  30/01/2012 at 11:21

  Merhabalar. Benim bir sorum olacak bazen telefonumun sesi (tuş ve kilit sesler) inanılmaz derecede artıyor. Son ses düzeyinden bile fazla derecede çıkıyor. Düzeltmek için kapatıp acmam gerekiyor. Acaba sorun neden kaynaklanır?

 9. Gunes

  30/01/2012 at 11:22

  Merhabalar. Benim bir sorum olacak bazen telefonumun sesi (tuş ve kilit sesler) inanılmaz derecede artıyor. Son ses düzeyinden bile fazla derecede çıkıyor. Düzeltmek için kapatıp acmam gerekiyor. Acaba sorun neden kaynaklanır?

  • Gorkem

   30/01/2012 at 11:34

   Aynisi bende de oluyor zaman zaman.. Saniyorum yeni guncelleme ile bu sorun ortadan kalkacaktir

   • Hazeyn44

    30/01/2012 at 11:57

    Ayni sekilde bende ve baska bi arkadasimda da var.genel bi sorun galiba

  • Kimki

   30/01/2012 at 21:14

   Aynı hata bendede oluyordu
   Ayarlar/Genel/Erişilebilirlik/Seçimi Seslendir/Açık ise kapalıya alınca düzelmişti.Umarım işini görür.

  • Baran

   11/03/2012 at 02:05

   Telefondan ses çıkartabilmek için kendimizi paralioz biz (:

 10. Sercan

  30/01/2012 at 14:01

  Merhaba Mustafa bey .bicok kisi size soru soruyor ve tatbiki hepsini cevapliyamiyorsunuz.cevaplasanizda bız bazen göremiyoruz .benim bir sorum olmuştu ona cevap veremediniz app storun 20 mg üzerinde ki uygulamalara wi fi istemesi ve wi fi olmada bir yolu varmı indirmenin diye.belki cebap yazdini ama göremiyorum.bunu icin cevapları direk alabilme yolu varmı .yada yorumların altına değilde size direk soru sorabilcegimiz bir bölüm olsa uygulamanızda

 11. Ahmet

  30/01/2012 at 14:11

  Mustafa Bey selamlar;
  Almanya’da İphone 5 çıkmış diye duydum… Birçok asparagas ortalıkta geziniyordu zaten ama sizler daha net bilgi alırsınız , dogrumudur ?

  • Mustafa Tan

   30/01/2012 at 14:15

   Elbette dogru degil 🙂

  • Anonim

   31/01/2012 at 02:54

   slm ben almanyadayim yok öyle bir şey

 12. Ferhat Güvendi

  30/01/2012 at 14:25

  Merhabalar;

  Vodofone taahhütlu iphone4 var.Bu aralar cihazımda ara ara servis yok sorunu olusmaktadir.Konu hakkında yonlendirebileceginiz bir servis varmidir?Genpa ile görüştüm Vodafone cihazlarına bakmıyormuş.

  • Oguz

   30/01/2012 at 15:46

   İos 5 guncelleyin duzeliyor

  • Mustafa Tan

   30/01/2012 at 17:50

   Tele Servis bakıyor Vodafone’un cihazlarına.

 13. Alpaslan OKur

  30/01/2012 at 14:37

  Merhaba. Gmail rehberimdeki telefon rehberini iphone 4’e nasil aktarabiliirim. Yardimci lursaniz memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim.

 14. Gunes

  30/01/2012 at 15:09

  Merhabalar
  Benim bir sorum olacak, bazen telefonumun sesi (tuş ve kilit sesleri) inanılmaz derecede artıyor. Son ses düzeyinden bile fazla derecede çıkıyor. Düzeltmek için kapatıp acmam gerekiyor. Acaba sorun neden kaynaklanır?

 15. Bilal

  30/01/2012 at 16:48

  Ben bir şey sormak istiyorum. Bilmiyorum bu konu ile ilgili bir ipucu bir çözüm varmı. Bende ipad 2 var ve örneğin bir arkadaşıma gittiğimde onun bilgisayarındaki resimlerden vb.almak istediğimde klasik itunes ile senk.etmek gerekmekte. Ama sonuç itibariyle her arkadaşımızda malesef itunes yok ve zaten her itunes ile senk.da yapılamıyor. Sonuçta elimizdeki alet tablet pc olduğuna göre. Yani cep telefonu değilde bir pc olduğuna göre bence bu tip işlemleri yapmanın bir çözümü olmalı diye düşünüyorum. İphone da kullanıyorum ama onda böyle birşey olmamasını anlayışla karşılayabiliyorum. Nedense bu cihazda olmaması bana ters geliyor. Sizin görüşünüzü ve varsa çözümünü merak ediyorum.

 16. Altuğ

  30/01/2012 at 17:37

  Facebook uygulaması misal 13,5mb lık bir uygulama telefonumda 210mb yer kaplıyor… Bu uygulamanın verilerini nasıl silebilirim ? CCleaner gibi cache i verileri silen bir uygulama yokmu ? Arada böyle şişen uygulamaları tekrar ilk kurulum boyutuna getirse ? Kısaca program başına verileri nasıl silebiliyoruz ?

  • Mustafa Tan

   30/01/2012 at 17:46

   Uygulamayı silip tekrar yüklemekten başka çareniz yok eğer uygulama kendi içerisinde bir silme imkanı sunmuyorsa bu veriler için.

   • Altuğ

    30/01/2012 at 17:57

    Cevap için teşekkür ediyorum Mustafa bey.

  • Vural

   01/02/2012 at 03:24

   Facebook uygulamasının şişmesinin sebebi sürekli “Online” durumda olmanız. Ben iPhone4 ios5.0.1 kullanıyorum. Yeni iPhone4s alan bir arkadaşımın da ayni durum dikkatini çekmişti. Birlikte araştırınca bu sonuca vardık. Facebook uygulamasını kullanmadığınız zamanlarda “Log-out” yapın. Hemen azalmıyor ama biriki gün sonra farkı göreceksiniz. Ben kontrol ettiğimde 26MB civarında görüyorum.

   Kolay gelsin…

 17. Asım

  30/01/2012 at 17:46

  Mustafa bey, iphone lardaki mesaj iletildi raporunun gelmemesi ciddi bir sorun bu problemin çözümü var mı ? Ben iPhone 4 kullanicisiyim ve iphoneyi wifi uzerinden modem olarak kullanmak istediğimde cogu zaman notebook ile bağlantı kuramıyorum sebebi nedir? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 18. Melek

  30/01/2012 at 18:23

  Yurtdisindan gelen ipohone turkiyede nasi actircaz

 19. mesut

  30/01/2012 at 18:24

  iyi akşamlar cok basıt belkı ama ben dewamlı buyuk harf yazamıorum ben mı beceremıorum yoksa koskoca iphonede yazılamıo mu ????

  • Mustafa Tan

   30/01/2012 at 18:28

   Elbette yazılıyor 🙂 Ayarlar -> Genel -> Klavye menüsünden aktif hale getirebilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/05/iphone-ipuclar-ii.html

  • Borqahan

   31/01/2012 at 04:56

   Shift (uzerinde yukari ok olan tus) a iki kere tiklarsaniz mavi oluyor ve surekli buyuk harf yazabilmenizi sagliyor

  • caglar

   31/01/2012 at 10:19

   buyutme tusu yani ok isaretli tusa 2 sefer ustuste basiosun hizlica ve tus mavi renkte kalio yani buyuk harf moduna geciyor. bu kadar basit 🙂

 20. Ekrem

  30/01/2012 at 19:07

  İyi akşamlar.flash player,versiyon ve Apple kimlik nosu alamiyorum.apple kimlik nosu yanlış diyor ayrıca görüntüleri bulanık gösteriyor.kimse iPhone hakkında bilgiye sahip değil yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 21. Ertanas

  30/01/2012 at 20:07

  Bazen 4s cihazımda 3g sürekli açık olmasına rağmen telefon görüşmelerimde ne karşıdan ses geliyor neden benim sesim gidiyor, böyle bir sorunla karşılan varmı?

 22. İbrahim ciftci

  30/01/2012 at 20:11

  3gs de iphone u daha once bilgisayara baglayip bilgisayarimdan internete baglanabiliyordum 5 guncellemesinden sonra bu secenek ortadan kalkti yanlus bir seymi yaptim acaba yoksa normal bir durummu aciklamalarinuz icin simdiden tesekkurler

 23. İbrcft

  30/01/2012 at 20:13

  3gs de iphone u daha once bilgisayara baglayip bilgisayarimdan internete baglanabiliyordum 5 guncellemesinden sonra bu secenek ortadan kalkti yanlus bir seymi yaptim acaba yoksa normal bir durummu aciklamalarinuz icin simdiden tesekkurler

 24. ferhat can

  30/01/2012 at 20:32

  mustafa bey merhaba.

  ios 5’te gelen aramalarda çıkan noyu kaydedmiyorum.yukarda düzenle var ona basıncada sadece sil aktif hale geliyor.
  yardımlarınızı bekliyorum 😀

 25. Akin

  30/01/2012 at 21:32

  Numaranin satirinda en sagda ok isareti var ona tiklayinca bi menu daha aciliyor yeni kisi yarat’a tiklayip kaydedebiliosun.

  • ferhat can

   31/01/2012 at 01:14

   teşekkürler akın.basılı tıtmak gerkiyormuş.ben tıklayınca sadece sil geliyordu.
   ipucu için teşekkürler.
   sağolun.bi dertten daha kurtuldum 😀

 26. Ozkan

  30/01/2012 at 22:30

  Bu sabah iphon 4 umu actigimda ekranda en alt siraya ayarlamis oldugum yani her sayfada sabit kalan ayarlar-arama-appstore-safari menu ikonlari tamamen kaybolmustu.her sayfa 4 siradan olusmus gorunuyordu ve iphone icinde arama yapma ozelligi de calismiyordu…İki kez acip kapadiktan sonra kendiliginden duzeldi.Neden olabilecegi konusunda ne dersiniz Mustafa Bey veya boyle bir durum basina gelen var mi?

 27. Fatih

  31/01/2012 at 01:40

  ACİLL
  MERHABA MUSTAFA BEY BNM TELEFONDA MSJ SESİNİ NAPTİYSAM DUZELTEMEDİM HALA İÇ İÇE GECMİS BİR SEKİLDE GELİYOR SİLDİM TELEFONU TEKRAR GUNCELLEDİM GENE OLMADİ ACABA YEDEGİ YENİDEN YUKLEDİM DİYE Mİ OLUYOR KİLİTLİ EKRANDADA CİKSİN İSTİYORUM ONUDA KAPATMAK İSTEMİYORUM BİLEN BİRİ VARSA COZUMUNU YARDİM EDERSE SEVİNİRİM

  • mtibet

   07/02/2012 at 00:53

   hocam aynı sorunu bende yaşıyorum sanırım iOS 5.0.1 güncellemesini yaptım diye böyle oldu sende ki sürüm kaç bilmiyorum ama aynen bendede o sorun var bildirimlerden kilitli ekranda görüntülemeyi kapatınca düzeliyor ama o zamanda görünmüyor ekran kilidini açmadığımız sürece ve şunu da söyleyeyim telefonum bazen kafayı yiyor gidip gidip geliyor ekranı ve dediğim gibi ios güncellemesini yaptım bu hale geldi ios 4 serilerinde mükemmeldi valla ama şimdi yavaşlama mı dersin donma mı dersin hepsi oluyor.Bende restore etmeyi düşünüyorum sence yapayım mı ? yedeklemeden değil ama 0’dan yapmak istiyorum bilgin varsa beni de bilgilendirirsen sevinirim iyi günler

   • Anonim

    08/02/2012 at 13:23

    Arkadaslar ayarlar>genel>sifirla var oradan ayrlari sifirla deyin duzeliyor hic bir bilginiz kaybolmuyor sifirlayinca merak etmeyin bendede oluyordu

 28. Huseyin guven

  31/01/2012 at 05:12

  Tesekkurler

  • caglar

   31/01/2012 at 10:24

   aynisi bende de oluyor, restart yap duzeliyor.

 29. caglar

  31/01/2012 at 10:24

  mustafs bey bi sorum olcak;
  telefonda konusurken klavye menusune geliorum ve konustugum kisiden aldigim numarayi o an yazabiliorum ama kaydedemiorum diger telefonlardaki gibi. teli kapattigimda da yazdigim numara gitmis oluyor. tesekkur ederim simdiden

 30. vedat

  31/01/2012 at 13:05

  mustafa bey iyi günler zil sesi yapıyorum aktarmak için itunesi kullandıgımızda sildigim programlar tekrar yükleniyorum satın alınanları aktar demiştik onun için mi bunu yapıyor sadece zil sesi yüklemek istiyorum telefona ama sildigim şeyler tekrar geri yükleniyor eszamanla dedigimizde ne yapmalıyım

 31. Fatih

  31/01/2012 at 14:40

  Restart attim telefona msj sesi duzeliyor fakat belli bi sure sonra tekrar eski haline geliyor

 32. osman

  31/01/2012 at 16:25

  mustafa bey selamlar…
  iphone 4s de video çekimi yaptım ve bilgisayara yüklerken farkettim yaklaşık 3 dk.lık bir video 620 mb civarındaydı. bunu daha küçük bir boyutta kaydedebilecek herhangi bir ipucu var mı acaba? birde 4s ile çekilen fotoğrafları bilgisayara atıp windowsda çevirmek isteğimde kaydetmiyor ve hata veriyor (çoğunda) bu konuyla ilgili bilginiz var ise ve paylaşırsanız sevinirim… kolay gelsin…

  • Mustafa Tan

   31/01/2012 at 16:43

   iPhone 4S’in kamerası HD kalitesinde çekim yaptığı için doğal olarak çözünürlük ve video boyutu yüksek oluyor.

   Çevirmekten kastınız tam olarak nedir ve ne hata alıyorsunuz. Ben convert konusunda Handbrake isimli programı tavsiye ederim, her türlü formatı çevirebiliyor:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/05/handbrake-ile-ipad-ve-iphone-icin-altyazili-video-hazirlamak.html

   • osman

    01/02/2012 at 13:39

    ilginiz için teşekkürler..

    hd kalitesinde video iyi ama dosya boyutunun büyük olması açıkçası beni rahatsız ediyor. bilgisayara attıktan sonra dosya boyutunu küçültüp divx formatı gibi kaydedebileceğim birşeyler vardır herhalde?

    çevirmekten kastım resmi döndürmek anlamında yani bilgisayara atınca bazı resimler ters geliyor bunları rotate edince windowsda “bu resim, dosya özellikleriyle ilgili bir sorun nedeniyle kaydedilemiyor” diye bir uyarı çıkıyor.

 33. lamazi13

  31/01/2012 at 17:37

  İphone 3g cihazımı retore ettim ama yurt disi ama kayıtlı benden once kırmışlar ondan dolayı restore ettim ama 1015 hata kodu alıyorum internetten çok şey denedim ama olmadı lütfen yardım edermisiniz şimdiden teşekkür ederim

 34. eralp

  31/01/2012 at 22:11

  Mustafa bey merhaba ;

  ben 4S kullanıyorum lakin telefonu normal şartlarda kapatmak istediğim zaman kapat düğmesine basıyorum kapanıyyor fakat 4 ila 6 saniye sonra otomatikman kendisi açılıyor. sadece şarj olurken kapatırsam kapanıyor. yapabileceğimiz bir şey var mı acaba?
  teşekkürler

 35. bulut

  31/01/2012 at 23:05

  mustafa bey bugün iphone servisine 5.1 in ne zaman çıkacağını sordum bana 5.0 ın 8 tane betası olduğunu ve 5.1 in daha 3. betasının yayınlandığını yeni sürümün tahmini 2 aya kadar çıkacağını söyledi gerçektende öylemi acaba

  • Mustafa Tan

   01/02/2012 at 00:29

   Maalesef bahsettiğiniz servisin böyle bir bilgiye ulaşmasına imkan yok. Kaldı ki 8 tane çok fazla. İki beta sürüm arasından genelde en az 2 hafta olduğunu düşünürsek bu hesapla final sürüm 2.5 ay sonra çıkacak 🙂

   Sizden ricam sağdan soldan duyduğunuz Apple ile ilgili hiç bir habera inanmayınız. Apple ile ilgili bilgileri kimse önceden bilemez. Apple’da on binlerce kişi çalışmasına rağmen bu tip bilgileri bilen sayısı onlar civarında. Apple devlet sırrı gibi korur şirket bilgilerini. Apple resmen açıklayıncaya kadar duyacağınız her bilgiyi uydurma kabul edebilirsiniz.

   • bulut

    01/02/2012 at 10:04

    teşekkürler mustafa bey ozaman jb yapmayıp yeni yazılımı bekleyecem 🙂

 36. Ramaza

  31/01/2012 at 23:55

  Mustafa bey merhaba
  Bedava navigation programı yok mu
  İgo’yu yükleyemedim

 37. Berk

  01/02/2012 at 01:29

  Mustafa bey ÖNEMLİ
  video safe adında ücretli bir uygulama indirdim buraya kaydettiğim videolar server tarafından görülür mü bilgi sahibi iseniz acil cevap lütfen

 38. Nezihe

  01/02/2012 at 15:44

  Mustafa Bey merhaba,
  Yazilarinizdaki yonergeleri takip ederek iphone 3GS den 4S ye gectim. Bazi sorularim olacak cevaplarsaniz sevinirim:
  1- Eski telefonumda bilgisayardan yukledigim muzik vardi, o yuklenmedi.
  2-Telefonumun ana ekraninda Ayarlar ikonunda ileti isareti var.Her tarafina girdim, silmek mumkun olamadi, sinirime dokunuyor, ne yapmaliyim?
  3-Ayni zamanda ipad kullaniyorum. İpadimde notlara girdigim butun hersey iphoneumdaki Notlar da yer aliyor.İkisini farkli amacla kullandigim icin bunu istemiyorum.
  Cok tesekkurler, butun aciklamalar ve emekleriniz icin

 39. Berk

  01/02/2012 at 21:04

  Mustafa bey ÖNEMLİ
  video safe adında ücretli bir uygulama indirdim buraya kaydettiğim videolar server tarafından görülür mü bilgi sahibi iseniz acil cevap lütfen.

  • Mustafa Tan

   01/02/2012 at 22:07

   Selamlar,

   Maalesef buna bilmem mümkün değil. Fakat video dosyaları çok büyük olduğu için uygulama geliştiricinin size hissettirmeden videoları kendi sunucusuna alması mümkün değil. Zaten Apple da izin vermez böyle bir şeye.

   Fakat video dosyalarının adlarını sunucuya gönderebilir fakat yine de böyle birşey yapacaklarını pek sanmam. Apple bu konularda çok hassastır, eğer böyle bir şikayet olursa uygulamayı direkt App Store’dan kaldırır. Dolayısıyla geliştiriciler bu tip riskli hareketler yapmak istemez.

   • Berk

    02/02/2012 at 00:44

    İlginize teşekkür ederim

 40. Anonim

  01/02/2012 at 22:19

  Bluetooth kulaklik ile ıphone 4 uzerinden müzik dinlenenilirmi?
  Cok tesekkurler

 41. Kadir

  01/02/2012 at 23:50

  31/01/2012 – 10:24 Cevap
  mustafs bey bi sorum olcak;
  telefonda konusurken klavye menusune geliorum ve konustugum kisiden aldigim numarayi o an yazabiliorum ama kaydedemiorum diger telefonlardaki gibi. teli kapattigimda da yazdigim numara gitmis oluyor. tesekkur ederim simdiden

 42. Senol

  02/02/2012 at 01:20

  Merhaba benim telefonuma imessage uzerinden baskalarinin konusmasi geliyor.isin ilginc tarafi karsilikli iki tarafinda yazismasi.sorun nedir acaba ?

 43. vedat_1905

  02/02/2012 at 17:27

  mustafa bey iyi aksamlar bu fotograf programları var Instagram efek vermek için birde iki fotoyu yan yana getiriyorsun bir kare içine 4 foto yerlestirebiliyorsun bunlarla ilgili bilginiz mevcutmu acaba 🙁 yardımınıza ihtiyacım var birde apple hesabını ücretsiz actım parayla bi alısveriş yapmak istesem bu mümkünmü hesabımdan

 44. mtibet

  02/02/2012 at 20:39

  ömerhaba mustafa bey
  size karşılaştığım bir iOS 5 sorunundan bahsetmek istiyorum çünkü artık bu durum çok canımı sıkıyor.
  iOS 5 Güncellemesini yaptıktan sonra iPhone’um da acayip derecede bir yavaşlama başladı.Aslında asıl sorun bu değil sadece birtanesi.Bunun haricinde 2 tane daha sorunum var ve sizlerle paylaşmak istiyorum ve çözüm bekliyorum lütfen.
  1-)Güncelleme yaptıktan sonra telefonum bazen kendi kendine hattı tanımıyor ve sol üst köşede ‘ Servis Yok ‘ veya ‘Aranıyor… ‘ yazıları çıkıyor.
  2-) {Asıl Sorun )
  Mesajlaştığım zaman sessizdeyken titreşimi seslide iken ise zil sesi takılıp kalıyor bildirimler kısmından ‘kilitli ekranda görüntüle ‘ ikonunu kapatıyorum sorunun gitmesi için ama biliyorsunuz ki o zmn da ekranda kiliti açmadığım sürece göremem.Öncelikle bu sorunuma ve diğer sorunlarıma nasıl bir çözüm bulabilirim en kısa zamanda vereceğiniz yardım cevaplarını bekliyorum şimdiden teşekkürler bu arada kullandığım cihaz iPhone 4 sürüm 5.0.1

 45. Can

  02/02/2012 at 22:33

  Mustafa Bey,nacizane bisey sormak istiyorum. Cevap verirseniz sevinirim. İCloud ile yedekme yapmak istiyorum. Ama notlari etkinlestirmek icin bi @me.adresi istiyor.oyle bibadrese sahip degilsem etkinlestiremez miyim?

 46. Berkay

  03/02/2012 at 00:37

  Merhabalar Mustafa Bey.İlk defa iphone satin aldim yakinlarimin tavsiyesiyle ve yardimiyle cihazimda yuklu olan 4.3.5 surumunu 5.0.1 e guncelledik.Ancak su an gercekten telefon basimi agritmaya basladi gelen mail veya mesajlarima cevap yazarken dahi takilmalara,menu arasi gecislerde bazen 6,7 saniye bile takilmaya basladi.ios 4.3.5te bir oyun actigimde hic beklemeden acilirken ayni oyunu 5.0.1de actigimda 5,6 saniye gibi bir sure bekleyip daha sonra oyunun acildiginin farkina vardim.İnternette surf yaparken dahi sayfalar arasi gecislerde takilmalar var.Cihazi satmayi bile dusumdum cihazi alali 1.5 ay oldu yardimci olurmusunuz yeniden ios 4.3.3 e veya 4.3.5 e gecebilirmiyim?
  Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ediyorum iyi ku boyle bir web sayfasi acmissiniz.Cok tesekkurler….

 47. Ozzyy

  03/02/2012 at 15:28

  Mustafa bey

 48. Ozzyy

  03/02/2012 at 15:36

  Mustafa bey turkcellden aldigim iphone 4 icin jailbreak yuklemeyi dusunuyorum bu konu hakkinda olumlu olumsuz gorusmelerinizi al

 49. Berkay

  03/02/2012 at 16:16

  Merhabalar Mustafa Bey.İlk defa iphone satin aldim yakinlarimin tavsiyesiyle ve yardimiyle cihazimda yuklu olan 4.3.5 surumunu 5.0.1 e guncelledik.Ancak su an gercekten telefon basimi agritmaya basladi gelen mail veya mesajlarima cevap yazarken dahi takilmalara,menu arasi gecislerde bazen 6,7 saniye bile takilmaya basladi.ios 4.3.5te bir oyun actigimde hic beklemeden acilirken ayni oyunu 5.0.1de actigimda 5,6 saniye gibi bir sure bekleyip daha sonra oyunun acildiginin farkina vardim.İnternette surf yaparken dahi sayfalar arasi gecislerde takilmalar var.Cihazi satmayi bile dusumdum cihazi alali 1.5 ay oldu yardimci olurmusunuz yeniden ios 4.3.3 e veya 4.3.5 e gecebilirmiyim?
  Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ediyorum iyi ku boyle bir web sayfasi acmissiniz.Cok tesekkurler…

 50. Anonim

  03/02/2012 at 17:10

  Mustafa bey,
  Bluetooth kulaklik ile ıphone 4 uzerinden nasil müzik dinleyebilirim.
  Cevabinizi rica ediyorum.
  Saygilarimla,

  Cok tesekkurler

 51. Selim Berkay

  03/02/2012 at 17:14

  Merhabalar Mustafa Bey.İlk defa iphone satin aldim yakinlarimin tavsiyesiyle ve yardimiyle cihazimda yuklu olan 4.3.5 surumunu 5.0.1 e guncelledik.Ancak su an gercekten telefon basimi agritmaya basladi gelen mail veya mesajlarima cevap yazarken dahi takilmalara,menu arasi gecislerde bazen 6,7 saniye bile takilmaya basladi.ios 4.3.5te bir oyun actigimde hic beklemeden acilirken ayni oyunu 5.0.1de actigimda 5,6 saniye gibi bir sure bekleyip daha sonra oyunun acildiginin farkina vardim.İnternette surf yaparken dahi sayfalar arasi gecislerde takilmalar var.Cihazi satmayi bile dusumdum cihazi alali 1.5 ay oldu yardimci olurmusunuz yeniden ios 4.3.3 e veya 4.3.5 e gecebilirmiyim?
  Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ediyorum iyi ku boyle bir web sayfasi acmissiniz.Cok tesekkurler 🙂

  • kalhamm

   07/02/2012 at 21:36

   eğer jailbreakli telefon ise ve shsh kaydı almışsan geri dönebilirsin yoksa bildiğim kadarıyla imkansız

   • Anonim

    29/02/2012 at 19:56

    Bildirimlere gir ve kilitli ekranda goruntulemeleri kapat 😉

 52. KaYzEr

  06/02/2012 at 03:46

  iphone 4 hangi isletim sistemini kullaniyor

  • kalhamm

   07/02/2012 at 21:37

   ios

  • Fantazi oyun

   11/02/2012 at 23:03

   Allah askina hangi dunyada ysiyoruz… Kardes bu yila kadir cikan iphone, ipad ve imac ler hep ois kullaniyor ..

   • Dave Mustaine

    18/02/2012 at 22:59

    iPhone alıp hangi işletim sistemi olduğunu bilmeyenler sadece özentidir telefonu niye aldıklarını çözememişimdir ama Mac’lerin ios kullandığını zanneden arkadaş sende o adamla aynı dünyada yaşıyorsun galiba

    • Byfersat

     01/03/2012 at 19:14

     Sanirim sende ayni sekilde cok incelememissin mac ler mac os kullaniyor isletim sistemi os tabanina sahip arkadasin demis oldugu sadece ios oldugu ki mobil cihaz unitelerinde ios sistemi kullaniyor bilgisayara olcu ile kisitli ancak sistem ayni sistemdir ayni yapidan geliyor

   • Adı Gizli

    10/03/2012 at 16:25

    Ois değil İOS

 53. Ali Engin Yurtsever

  06/02/2012 at 20:44

  Sayin Tan,

  Normal dosya olarak yukledigim fotograflari silmek istiyorum. Bir turlu basaramadim, yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler…

 54. bulut

  06/02/2012 at 21:32

  hocam iphone4s kullanıyorum hücresel veri kapalı olmasına rağmen şebeke sorununu yaşıyorum bazen mesaj gönderemiyorum ve telefonum açık olduğu halde beni arayanlar ulaşamıyorlar daha önce iphone 4 kullanıyordum böyle bir sorun yaşamadım cihazım garantili servise bırakmam gerekiyormu yoksa yeni güncellemeyimi bekleyeyim ne dersiniz

  • Anonim

   16/02/2012 at 20:02

   Bunu bende yasadim tesadufen duzelttim hucresel veriyi kapatip acarak uluslararasini acin veya 3 g cekmeyen yerde 3g aciksa da olabiliyor 3g yi kapatinca duzeliyor

  • Anonim

   16/02/2012 at 20:03

   Bunu bende yasadim tesadufen duzelttim hucresel veriyi kapatip acarak uluslararasini acin veya 3g cekmeyen yerde 3g aciksa da olabiliyor 3g yi kapatinca duzeliyor

 55. M.Sadik

  07/02/2012 at 18:19

  İ phone 4 iOS 5 kullanıyorum. Mailleri cok fazla kullaniyorum. Kullandığım hotmail ve şirket maili var. Yalnız bu her iki mailimden de hotmail ve diğer serverlere mail gönderirken karsı sunucu aktarmaya izin vermediğinden gibi bir uyarıyor maili gondermiyor.kendi mailime bile hotmail ıme bile mail gonderemiyorum.bunun icin yapılacak birşey var mı yardımcı olursanız sevinirim

 56. Arda k.

  10/02/2012 at 17:20

  Bir sorum olacak iphone 4 ume ios 5 yukleyecegim ama rehberimin silinmesinden korkuyorum daha once basima gelmisti nasil bunu onleyebilirim?

 57. Uğur

  12/02/2012 at 02:14

  Slmlar 3gs kullaniyorum ios 5.0.1 jailbreakli cektigim fotograflarda tarih ve saatin gorunmesini istiyorum hangi programi yuklemeliyim yardim icin tesekkurler.

 58. burak

  14/02/2012 at 20:02

  slm mustafa bey geveyli iphone 4 e ios5.0.1 yukledim ancak sebekeyi bir turlu bulmuyor ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

 59. mert kabadayi

  14/02/2012 at 20:45

  merabalar ben iphone 3g kullanıcısıyım cihaza ios 5 yüklersem faydalı olurmu birde ana ekrana koyduğum resım menu ekranına gecıste kaybolmakta bunu nasıl çözebilirim şimdiden teşekkürler

  • Anonim

   12/03/2012 at 15:44

   Arkadasim 3g de ana ekranda resim goremessin bende kullandim fakat 3gs de istedigin gibi hareket edebiliyorsun ister ana ekrana istersen menu ekranina resim yapabilirsin ama 3g de imkansiz

   • Hilal

    07/09/2012 at 21:38

    Arkadşlar ben iPhone den Face Book a grdiğmde sohbette çevrim içi görünmüyorum yanda yeşil nokta görünmüyor yardmcı olurmusunuz

  • Gokhan

   12/03/2012 at 15:45

   Arkadasim 3g de ana ekranda resim goremessin bende kullandim fakat 3gs de istedigin gibi hareket edebiliyorsun ister ana ekrana istersen menu ekranina resim yapabilirsin ama 3g de imkansiz

 60. Gogo

  17/02/2012 at 19:10

  Arkadaşımın iPhone 4 cihazında ekranda home tuş kontrolü yapabiliyor bunu nasıl yapıyoruz bilen varmı?

 61. İsimsiz

  18/02/2012 at 09:03

  Merhaba turkcellden iphone 4s aldim. İphonedaki turkcell online islem appinden telefon numarami gizliye aldim. Ancak simdi telefon numaram gizliden cikarilmiyor. Durum soyle ki sim karti baska bir iphone a takinca gizli numara degil. Bu telefona hangi karti takarsam gizli numaraya aliniyor ve cikmiyor. Lutfen yardim edin.

 62. Ylmz ka

  22/02/2012 at 23:20

  Mustafa Bey ios5’li İphone 4’üm var. Videolar veya müziklere tıkladığımda video yok itunesden indirebilirsiniz diyor. Tıkladığımda İtunes Store ye bağlanmıyor diyor. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

 63. Cem mutlu

  23/02/2012 at 18:04

  4s kullanicisiyim. Telefonda abuk subuk haller olmaya basladi konusurken sesler kesiliyor sebeke bir anda gidiyor telefon cekiyo gorunuyor ama arayan ulasamiyor gibi….!! Acaba neden oldugu hakkinda bilgi verebilecek kimse var mi? Tesekkur ederim

 64. Anonim

  23/02/2012 at 21:21

  iphone cihazı hangi işletim sistemni kullanıyor ve özellikleri

 65. Suat

  29/02/2012 at 22:06

  Mustafa bey zynga poker sayfa acilir acilmaz hemen sayfadan cikiyor acaba program hatasimi diye silim yeniden yukledim tekrar ayni sorunnu yapiyorum yardimci olursaniz sevinirim tesekurler…

  • Anonim

   21/03/2012 at 06:39

   Xp home edition kullanıyor. 🙂

 66. Mehmet Kocaman

  01/03/2012 at 17:17

  Mustafa bey Ssh nedir ne ise yarar kaldırmak telefona zarar verir mi ?

 67. Pinar

  05/03/2012 at 00:17

  Facebook ta çevrimiçi yada cevrimdişi nadil olunur bulamadim birturlu..yardim rica ederim.

  • Baran

   11/03/2012 at 02:01

   Sohbet ekranında sag üst köşeden

 68. Suna

  06/03/2012 at 18:20

  Merhaba, iphone 4s kullaniyorum mail olarak mynet adresimi kurdum. Mail Gonderebiliyorum ama alamiyorum. ayarlarim dogru. Sorun ne olabilir?

 69. Anonim

  13/03/2012 at 01:27

  Slm Mustafa bey benim de bi sorunum var tlf la ilgili bu anlattıklarınızın hiç birini malasef uygulanmiyo o kadar denedim mesala tlf kapalı iken hom tuşuna basarak fotograf çekilebiliyo demişsiniz ama bende olmuyo sonra FaceTime yok hava durumunda ekrana dokununca saatlik olarak gozukuyo demişsiniz yine olmuyo ve daha bunun gibi birçok şey iPhone 4 kullanıyorum sürüm 4.3.1 ( 8L1 ) acaba sürümden dolayımı yoksa baska nedenimi var şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

 70. halit

  15/03/2012 at 00:03

  merhaba mustafa bey bende iphone 4 var sürüm 5.1 yeni yaptıp telefonu 2.el aldım takvimde önceki arkadaşın dogum günü hatırlatmaları var birtürlü silme sekmesini bulamadım yardımcı olursanız sevinirim..tlf.sizin sayenizde cözüyorum..

 71. Ozan

  19/03/2012 at 03:20

  Mustafa bey iphone 4 kullanmaktayim ancak wifi yeteri kadar iyi cekmiyor. Esimde iphone 4 kullaniyor salonda ilen esimin teli 2 3 cizgi cekerken benimki hic cekmiyor bunun nedeni ne olabilirir. Nasil duzeletbilirim bu sorunu telime ios 5.2 yuklu su anda.

 72. Süleyman

  21/03/2012 at 22:30

  Telefonun hakkını ver

 73. RECEP

  22/03/2012 at 16:06

  Merhaba Mustafa bey. Bedava kılıf isi hala Türkiye’yi kapsamıyor mu

 74. m

  28/03/2012 at 00:10

  arkadaşlar ipad imi bilgisayara bağlıyorum ama itunes da gözükmüyo neden olabilir??

 75. arif akman

  30/03/2012 at 16:06

  Merhabalar;
  Ben Iphone 4S kullanıyorum bana önerebileceğiniz bir radar programı varmı? Trafikte ki polis radarlarını önceden gösteren bir program arıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 76. Anonim

  11/04/2012 at 20:31

  Ben iPhone 4s kullanıyorum.telefondan Yazıcı’ya aktarma işlemini bilen varmı?bu konuda bilgisi olan lütfen yazsın. Tesekkurler

 77. Reco

  21/04/2012 at 21:55

  Yurtdışından getirdiğim i phone 4 ümün versiyonunu nasıl yukseltebilirim

 78. Anonim

  06/07/2012 at 02:09

  Ben iphone 4 umu arkadastan aldim onun bilgi sayarindaki resimler komple telefona yuklenmis bunu teden de silinmiyo ne yapmam lazim silmem icin bana yardimci olabilirmisiniz

 79. mir

  16/07/2012 at 00:25

  Mustafa Bey, yukarıda hava durumundan bahsetmişsiniz. Ben İphone Hava Durumunda Bir türlü BATMAN ilimizi görmedim. Burada görev yapıyorum ancak Batman’ı listede bulamıyorum. Lütfen yardım eder misiniz?

 80. Pingback: best apps for health and wellness, iphone ipad health apps » Emoji 2 – 300+ NEW Emoticons and Symbols!!

 81. Hilal

  07/09/2012 at 20:03

  Mrb Ben iPhone den Face book a giriyorum sohbette çevrim içi görünmüyorum yardımcı olurmusunuz

 82. Hilal

  07/09/2012 at 21:39

  Yani sohbette yanda yeşil nokta görünmüyor

 83. Ramazan kaynak

  16/09/2012 at 23:38

  Mustafa bey merhabalar.
  Benim sorunum mynet servisinden mail alamamak. Kısaca izah edeyim. İlk mynet mail adresim vardi ve düzenli olarak mail alıyordum, bir ara mail alamamaya başladım. Silip tekrar yükledim. Ve bir kaç defa silip yükledim. Ama nedense sadece mynet den Haziran ayına ait mailler geliyor (hep aynı mailler) ondan sonraki hiç mailler gelmiyor. Bana yardimci olabilirmisiniz.
  Not: gmail den yeni mail adresi aldım. Oradan düzenli mailler geliyor. Ama hala mynet e kayıtlı mailler var onları alamıyorum,
  Yardımınız icin şimdiden teşekkür ederim.

  • aydın

   30/12/2012 at 13:36

   arkadaşlar allah rızası için mynet mail den bundan 5 ay öncesine kadar mail alıp gönderebiliyordum ama yaklaşık 5 aydan beridir mynet den mail alıp gönderemiyorum cep telefonundan.sırf bunun için ıpone 5 aldım kurulum yaptım bu seferde 8 ay öncesi mailleri gösteriyor ama ne mail geliyor nede mail gönderebiliyorum
   sizden ricam allah rızası için kurulumu teker teker yazarak çözüm bulacak bir arkadaştan yardım istiyorum allah rızası için şimdiden tşk ler saygılar

 84. VEDAT

  14/10/2012 at 04:28

  İphone s 4 Ler de silinen bilgiler herhanki bir yerde hafızaya alınıyormu? Çöp kutusu gibi

 85. Fatih

  03/12/2012 at 19:01

  Mrb hava durumunda bazı iller yok örneğin rize şanlıurfa

 86. ismail

  31/03/2013 at 12:22

  Arkadaslar ben 4 kullaniyorum ama birden bire kisisel erisim bölümü kayboldu . Bilgilendiriseniz sevinirim.

 87. Kerim

  30/07/2013 at 01:01

  Mustafa bey merhaba benim ıphonda telefon menüsünde phone yazıyor mesajlarda da messages yazıyor nasıl türkçeye çevirebilirim. Diğer menüler türkçe sadece bu ikisi ingilizce

 88. Batuhan

  18/10/2013 at 16:39

  Iphone 5 kullanıyorum fakat bu menü gitti. gözükmüyor yardıcı olursanız sevinirim :8